Buitenlandsch o^Qieuws FEUILLETON KU K.LUX KLAN De Duitsch-Oostenrijksche Tol-unie in den Volkenbondsraad QI RADIO-OMROEP het Internationaal Gerechtshof? Kerk-inbraak te Praag Oevangenen-oproer in Brazilië Gandhi en Willlrigdon De Juweelendlefstal te Jeruzalem Wat in Chicago wordt geveild Het rumoerige Spanje Voor zeven millloen dollar opgelicht KORT NIEUWS De textielstaking In Frankrijk Humoristische Avonturpn-roman E Gemengde buitenlandse he berichten r. V' De overval op een postbode Verwijzing der zaak naar lichte van de verklaringen der diverse spre- de Frwnsche het Veel kunstwaarde vernield 1* personen ontvlucht H(j doet toezeggingen Nieuwe bekentenis op- Wegen* achterstallige belastingschuld Bisschep uitgewezen De Bisschop van Vitoria, mgr. Musia y Ur- Britten de dupe Gisteren uitgebroken toekomstigen (Everybody's Weekly) (Wordt vervolgd). i i w»lke ieder gewoon mraach sou germ hebben, n!., dat hier iets moest gebeurd Breslau is i te vluchten. restarazu. die van de Spaansche regeering den raad had ontvangen om in verband met zijn politieke actie het land te verlaten, is gis teren over de grens op Fransch grondgebied gekomen. Te Philadelphia Is een man gearresteerd, beschuldigd van oplichterij van een hoog geplaatst Brit en andere Britsche onder danen tot een bedrag van zeven millloen dollar. Volgens berichten uit de Rio de Janeiro is In de Staatsgevangenis in de stad Curi- tyba, in den Braslllaanschen staat Parana, een oproer uitgebroken. Kr «ün tien gevan genen ontkomen, tien werden er tijdens do vlucht gedood en 15 werden er zwaar ge wond. CRQNINGEN roman in rit. Hoe zouden schrijvers eigenlijk aan hun intriges vomenf** goud- en rilverwaarde van het ge stolen© loopt tegen de vierduizend kronen, de kunstwaarde echter is onschatbaar. Van den dader ontbreekt elk spoor. bijzondere Geneefsch* correspondenten, dat men ook in Fransehe Volkenbondskringen met de „programmatische afwikkeling”' te vreden is. Bijzonder verblijdend noemt men de verklaring van Schober, die eveneens naar Fran che opvatting uitdrukkelijk be loofd heeft het Duitsch-Oostenrijksche ver drag niet te vervolgen voordat de V. B - raad definitief zjjn houding heeft bepaald, dm totdat het Haagsche Hof zijn advies zal hebben uitgebracht. Grand! aan het woord De Italiaanse!» Minister van Buitenland se!» Zaken Grand! heeft in de Raadszitting een verklaring afgelegd over de Tolunie. waarin hij er op wees, dat deze overeen komst tot dusverre als een wezenlijk element in de Europeesche economische crisis is be handeld. Grandl doelde hierbij op de repara- tlekwestie. De Italiaanse!» regeering ver klaart zich wederom bereid in den geest van vriendschappelijke samenwerking de Dultsch- land en Oostenrijk betreffende vraagstukken te onderzoeken. Utwinoff kondigde een resolutie aan, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat alle Europeesche regeerlngen elkander alle gelijke economische behandeling zullen toe staan en daardoor een gport van economisch nlet-aanvals-pact onder elkander zullen slui ten. Voorloop!* slechts 50 millloen. De controlecommissie voor de Oostenrijk se!» Volkenbondleenlng heeft besloten, dat Oostenrijk v d. leenlng v. 150 mill. Schilling voorlooplg slechts 50 millloen mag opnemen De uitgifte van schatkistbiljetten moet ge schieden door tussch©nkomst van de Bank voor Internationale betalingen. De uitgifte der overige 100 millloen Schilling aal Op een later, nog niet vastgesteld tijdstip geschie den. „Dat is een moeilijk te beantwoorden vraag die ik l ever aan ‘n meer geroutineerd schrij ver zou stellen. Ik denk, dat het ook zeer verschillend is. Maar wat had U voor een eigenaardig geval te vertellen?'' „Om het kind een naam te geven, zullen wij den betrokken persoon ..Brown’’ noemen HU woonde bulten en vergeet dit vooral niet in een huis, dat ongeveer een halve eeuw oud was. Hij had een tamelijk grooten tuin, waarvan het eind in een kreupelboschje uitliep, en daarachter lag open veld. De oud ste bewoners van het dorp konden zich den tijd nog herinneren, dat het open veld bosch was. Ik denk, dat het omgekapt werd om als bouwland te dienen, ten tijde, dat het huls werd gebouwd. Volg je me?” Benstone knikte. „Op een goeden morgen na zijn ontbijt ging Brown in zijn tuin wandelen. Toevallig keek hü den kant van het kreupelboschje op en zag tot zün verwondering een hoop losse aarde. HU Hep er heen om te zien, wat het was en bemerkte, dat iemand een diepen kuil had gegraven van ongeveer een meter inhet vierkant." „In het kreupelboschje?" Volgens de „Daily News Ohronleale” beeft het bezoek van Gandhi aan lord Wlllingdon, den nieuwen onderkoning in politiek zicht belangrijke resultaten opgeleverd. Gandhi heeft zjjn aanbod herhaald, dat hU rijn Hlndoe-aanhangerg zal bewegen de elschen der Mohammedanen in te willigen. Ook wil hU zijn Invloed doen gelden op Gaffar Khan. den communlstischen leider aan de Noordwestelijke grens, die een ge vaarlijken factor in Britsch-Indie vormt. Verkiezingen 18 Juni De verkiezingen voor de wetgevende Cortes worden tot 28 Juni uitgesteld. Oorspronkelijk zouden zü reeds den 7en Juni worden ge houden. De regeering motiveert het uitstel met de overweging dat het opstellen der nieuwe kie- sersWsten langer tüd in beslag neemt dan men aanvankelijk dacht. Gistermiddag is de algemeene staking in de textielindustrie in 1 Noorden van Frank rijk begonnen. Het aantal stakers wordt op 100.000 geschat. Ongeveer 20 k 25.000 arbeiders en arbeidsters zijn aan het werk gebleven. Bü een der twee postbeambten, dia te Jeruzalem werden gearresteerd in verband met den postdlefstal van 7000 pond sterling, werden juweelen gevonden naar men zegt ter waarde van 10.000 pond sterling. De beambte heeft bekend, dat hü deze Juweelen drie Jaar geleden heeft gestolen uit een pakket, uit Rusland aan de plaatse lijke Communistische organisatie gezonden. Henderoen's voorste! In de gisteren gehouden zitting van den Volkenbondsraad stelde de Engelsche minis ter van Buitenlandse!» Zaken, Henderson de volgende resolutie nopens het Duitech- Oostenrijkzch accoord voor: „De Volkenbondsraad verzoekt bet be voegde internationaal gerechtshof overeen komstig artikel 14 van het Pact over de vol gende kwestie zijn meening te geven: Zou een. tusschen Duitschland en Oosten rijk op den grondslag en binnen de grenzen der in het protocol van 19 Maart 1931 voor stel» beginselen, met artikel 88 van het ver drag van St. Germain en met bet den 4en October 1922 te Genève onderteekende pro tocol nummer L vereenigbaar zijn? De Raad verzoekt het Gerechtshof, het onderhavig voorstel als dringend te behan delen. De secretaris-generaal wordt gemach tigd. dit voorstel aan het Gerechtshof voor te stellen, de noodige hulp tot ondersoek der kwestie te verleenen en eventueel maatrege len te treffen, om voor het Gerechtshof ver tegenwoordigd te zün". In aansluiting aan de voorlezing dezer re solutie sprak Henderson de verwachting uit. dat de Oostenrijkse!» vertegenwoordigers ermede accoord zouden paan, dat tot de be slissing van den Raad over de uitspraak van bet Gerechtshof de onderhandelingen over de tol-unie niet worden voortgezet. Henderson constateerde, dat de vraag der Duitsch-Oostenrijksche Tol-unie op zün voorstel op de dagorde van den Volken bondsraad was gezet. Het was zün bedoeling niet de belangen der Duitsche en der Oos tenrijkse!» regeering in deze aangelegenheid in twijfel te trekken. Die regeerlngen waren tot haar stap genoopt geworden door drin gende economische beweegredenen. Van de drie daders van den overval op den postbode te Mannheim, zün thans twee gearresteerd, die belden 21 jaar oud sün. De derde medeplichtige, Erlch Kasper uit Breslau is er (p geslaagd naar Nederland Het antwoord van Schober Na Henderson was het woord aan den Oostenrykschen Minister van Buitenlandse!» Zaken. Dr. Schober, die verklaarde, dat hü zich aansloot bü het voorstel van Henderson. Aangezien echter Oostenrijk was beschul digd van schending van het Protocol van Genève en deze beschuldiging ook was vast gelegd in het Franse!» memorandum, achtte hü het noodzakelük. een uiteenzetting te geven van het juridische standpunt, waarop Oostenrijk zich plaatst. De vraag, die in het Fransehe memoran dum wordt opgeworpen, of het voorgestelde tolverdrag ook economische voordooien voor Oostenrijk zal opleveren, zal men aan Oos tenrijk zelf moeten overlaten. De eveneens in het Fransehe memorandum aangesneden kwestie van de meest-begun stiging behoeft hier evenmin behandeld te worden. Met kracht wees Schober echter de beschuldiging terug, dat men bü de onder handelingen over het verdrag een zekere ge heimzinnigheid had betracht. In hoofdvaak blüft het dus gaan om de juridische kwestie van het Protocol van Genève van 1922. Oos tenrijk heeft rich daarbü verplicht, zün on afhankelijkheid niet op te geven, welke ver plichting slechts daarom is aangegaan, om dat zü identiek te met da strekking van ar tikel 88 van het Verdrag van St. Germain. Tegen elke ruimere interpretatie, die tot an dere opvattingen aanleiding zou kunnen ge ven, moest Schober zich verzetten. Vervolgens ging schober in op de vraag, pf Oostenrijk inderdaad door het afsluiten van het tolverdrag met Duitschland zün on afhankelijkheid zou prijsgeven. Dat zulks niet het geval zou rijn, bleek duidelük uit een groot aantal bepalingen en principes, die in de overeenkomst waren neergelegd. Elk der beide regeerlngen en elk der beide parle menten zouden onafhankelük van elkaar tot het vaststellen van douanetarieven bevoegd zün. Voor würigingen zou de toestemming van elk der beide parlementen noodig zün. Ook de stelling, dat een kleine staat van de hem toegekende rechten bü een tolunie met een grooteren staat geen gebruik zou kunnen maken, noemde Schober in strijd met alle door Oostenrijk met tolunies opgedane erva ringen. De -- than» met verschillende buurstaten over nieuwe handelsverdragen. die per 1 Juli as. in werking zullen treden. Oostenrijk en Duitschland zün bereid, elk voor zich mot derde staten in onderhandeling te treden en de bestaande handelsverdragen met een van hen uit te breiden, alsmede te onderhande len over een vrij ruilverkeer. Dat alles be wijst, dat Oostenrijk zün handels-polltieke onafhankelijkheid niet beeft prijsgegeven Aan het slot van zün rede verklaarde Schober nogmaals mst nadruk, dat men de actie ernstig behoort op te vatten. Op grond van het Protocol van Genève zouden tegen het voorgenomen verdrag geen bezwaren zün la te brengen. In geen geval kou echter ge duld worden, dat men de besprekingen van Schober met Curtlus als een schending van dit protocol zou opvatten. Een der voor naamste souverelnitettsrechten van Oosten rijk was zün recht, om met andere staten te mogen onderhandelen. Een ultgebreider interpretatie van het protocol van Genève zou de zorg van het buitenland voor de on afhankelUkheid van Oostenrijk te ver drij ven. Het protocol van Genève verplichtte Oostenrijk niet alleen tot het bewaren van Neen, kerel, je bent al te nederig. Juf frouw Weeton beeft mevrouw Brickie aan geraden het eens te lezen. Zü heeft mü ge vraagd, of ik het haar wilde leenen, omdat het uitverkocht te en hetzü bü haar boek handelaar niet meer kon krijgen. Het Is nu eenmaal niet het soort lectuur, dat het publiek trekt. Men wil sensaties, geheim zinnigheden. misdaad enz.” „1 Is niet gemakkelük om een goed idee te vinden voor eau mysterieus verhaal”, merkte Benstone w» „Neen dat geloof ook niet, hoewel Hoewel'er somtijds toch eigenaardige voor vallen plaats hetk>en". vervolgde Theophi lus. die na een poosje te hebben loopen denken schijnbaar zün geheugen had opge- frtecht. „Zoo weet ik b.v. een eigenaardig geval: namen noemen doe Ut liever niet. Ik zal je alleen de feiten geven, dan kan jü zeggen. 0t je denkt dat daar voldoende stof voor een Er moet toch iemand geweest zün, die de juiste plek wist te vinden, of het zou ook mogelük zün, dat die Rob.nson toevallig bü het planten van een heester de kist heeft gevonden en toen hü bemerkte, dat er geld in was, zich stil heeft gehouden." „Neen, die Robinson was een doodeertüke tuinman. Bovendien te het toch duidelijk, dat, indien hü niet eerlük was geweest, hü het gat na de uitgravlng weer netjes dicht gemaakt zou hebben.” „Vreemd, dat de man, die het gedaan heeft, het gat niet dicht gemaakt heeft.” .Mogelük te hü gestoord en op den loop gegaan, voor hü met de karwei klaar was." ,Js er geen spade of zooiets gevonden?” „Neen, die heeft hü zeker medegenomen.” .Maar hoe is het mogelük. dat hü wist, dat die schat daar lag een schat, die bijna twee eeuwen in den grond begraven heeft gelegen het lükt een onmogelük- heid.” ,4a. dat is juist de kwestie: dat te het slot waarvan de sleutel zoek te.” lachte oom Thenhllua. ..Stel nu eens. dat jou opgedragen werd, om de oplossing van dit geheim te vinden, hoe ’ou je het dan a»’’1—’een?” John James vond die denkbeeldige op- dracht wel vermakehjk en dacht eroeenigen tüd over na. Oestenrijksche Schatkistbiljetten. De Controlecommissie voor de Oostenrijk se!» Volkenbondsleenlng heeft haar goed keuring gehecht aan de uitgifte van 150 mil lloen schatkistbiljetten door de Oostenrük- sche regeerlnc. Over de onderbrenging van deze schatkistbiljetten zullen nog onderhan- dellrgen worden gevoerd met de Bank voor Internationale Betalingen. gewandeld en zeker den kuil zou gezien hebben, als die er toen al was geweest. Robinson keek eens oplettend rond en zag iets, wat zün meester niet was opgeval len. Dicht bü den hoop, aarde lagen eenlge stukken half verteerd l\out, die naar de kleur te oordeelen zeker geruimen tüd in den grond moesten begraven geweest zün." „Van planken afkomstig? informeerde Benstone. ,4a, stukjes van een plank. Brown keerde ze met zün voet om en zag een rond metalen plaatje en meenende, dat het een stukje *.ln was, raapte bü bet op. Hü ontdekte nu. dat het een munt was. een kroon met de beeltenis van George .1” Theophilus zweeg even en sloeg met zün wandelstok een losliggend stuk steen weg. „Ik weet niet, of je liefhebber van oude munten bent." vervolgde hü. „maar er zit in die oude Hannoveraansche munten wel iets merkwaardigs. Onder de regeering van Anna prijkten op den achterkant van de munten de wapens van Engeland. Frankrük. Schotland en Ierland; en toen George I op den troon kwam, werd het >:hotsche wapen vervangen door dat van Hannover. Enfin, dat zün büzonderheden van minder belang, laat eens zien, waar was ik gebleven?” ,,U sei. dat Brown onde.- die vermolmde planken een kroon vond." voorstel met de Duitsche dele gatie op geen enkele wijze overleg is ge pleegd. Men spreekt zün bevreemding utt over het feit, dat de Britsche minister van Buitenlandse!» Zaken op deze wijze, die in strijd wordt geacht met de diplomatieke ge bruiken, de Oostenrijkse!» regeering direct voor deze vraag heeft gesteld. Men neemt aan dat het handhaven van den status quo, totdat de Volkenbondsraao een beslissing zal hebben genomen, een der voorwaarden was, die Brland heeft verbon den aan zün goedkeuring van het voorste, om een juridisch advies in te winnen. In Duitsche kringen is men van meening. dat practisch de toestand op geenerlel wüze is gewijzigd, aangezien de Duitsch-Oosten- riiksche besprekingen vóórdat het Haagsche Hof uitspraak heeft gedaan, toch nog niet geëindigd kunnen zün. De Geneefsche besluiten. De verdaging van de kwestie van de Tol unie heeft in de Fransehe pers over het al gemeen een gunstig onthaal gevonden. Hoe wel de bladen nog geen gelegenheid gevon den hebben bun houding te bepalen ten op- Rede minister Beelaerte Minister Beelaerts bepleitte de handhaving van het beginsel der meestbegunstiglng. Dit beginsel moet volgens hem de grondslag blü- ven der wereldeconomie, al zün er abnor male gevallen denkbaar, waarin uitzonderin gen kunnen worden gemaakt. Daardoor echter mogen landen met libe rale handelspolitiek dan niet getroffen wor den. Hü verklaarde weinig sympathie te hebben voor de industrieels internationale kartel vormingen, zooals Frankrük had aanbevolen en vooral niet voor de kwaliteitsproducten. In een der meest beroemde Praagse!» kerken aan de Altstaedter-Platz heeft een brutale Inbraak plaats gehad. De dader vernielde den prachtlgen, uit het jaar 1770 stammen den. monstrans, doordat hü de kostbare deelen eruit brak. Van de Maria beelden werden oorhangers, armbanden en kruisjes aan gouden kettinkjes, gouden har ten en dergelüke geroofd. Ook verschillende offerblokken werden geledigd. De Utwinoff aan het woerd. Gistermiddag hield in de Europeesche Commissie de Sovjet-Commlssarls van Bui tenlandse!» Zaken, Utwinoff, een rede. De catastrophestemming in Europa is, volgens hem. ontstaan als gevolg van de herstel- lasten der afzonder! üke landen, de manier, waarop de intergeallleerde schulden geregeld zün, de hooge belastingen en douanetarieven, de uitgaven voor de bewapening en de on juiste verdeellng van de goudreserves. Aan gezien er geen collectief middel bestaat ter oplossing van de crisis, wilde spr. ook geen voorstellen doen. Tenslotte wendde hü zich tegen de Fran- sche plannen inzake versterking van de in- dustrieele kartelpolitiek. De millionnair Edward Harkneoe heeft aan de Columbia Unlverslteit een nieuw bibliotheekgebouw aangeboden, dat 4 millloen deelen kan bevatten. WOENSDAG 29 MEI 19» HUIZEN, 1875 M. UlteL NCBV-ultzending 8.00 Schriftlezing 8.15—930 Gramo- foonpL 10.30—11.00 Ziekendienst 11.00 12.00 Concert. M. F. Jurjaanz, harmo nium. mej. A. Geest, sepraan 12.00 Po- Utleber. 12.15 Gramofoonpl. 1230 Con cert. Mevr. C. v. RavenswaayMÖllenkamp, zang, H. Hermann, viool, H. V. d. Horst Jr„ cello, mevr. R. A. v. d. HorstBleekrode, plano 2 00 Gramofoonpl. 230—300 Lezen van Chr. Lectuur 3.004.30 Con cert. W. Tump, viool, René Hendriks, cello, Chris. Veelo. p»no 430 Gramofoonpl. 5.006.00 Klnderuurtje 6.00 H. Pilon: „Vreterij in bessen, frambozen, enz." 8.45 Halfuurtje voor de rijpere jeugd 7.15 T. K. Roos Jen: „Auf in den Harz" 730 Po litie ber. 7.458.00 Gramofoonpl. Hierna afgestaan. HILVERSUM, 298 M. 8.00 Gramofoon pl. 9.30 Orgelspel Joh. Jong 11.00 Gra mofoonpl. 1135 Gramofoonpl. 12.00 Concert VARA-septet o. L v. Is. Eyl en Gramofoonpl. 2.15 Gramofoonpl 8.15 Gramofoonpl. 4.25 Gramofoonpl. 630 Mandollne-cursus J. B. Kok 8.30 Concert VARA-orkest o. 1. V. H. Wiggelaar 10.15 Vaz Dlas 1035 Vervolg Concert 11.10— 12.00 Gramofoonpl. DA VENTRY, 1554.4 M. 1035 Morgen wijding 11.05 Lezing 1230 Gramofoon pl 1.05 Orgelspel door W 8. Vale 130 Orkestconcert 2.50 Ultz. voor scholen 3.50 Orkestconcert. Morava, viool 5.06 Orgelspel door R. New 535 Klnderuurtje 6.20 Lezing 635 Berichten 7.00 Zang door Mary Ogden en Herbert Reyner - 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Concert. Militair Orkest. E. Watteyne, sopraan met gultaar-begeleldlng 8.50 ..Dr. Abernethy His Book". Hoorspel van A. Ramsey en R. de Cordova 9.20 Berichten 935 Be richten 9.40 Lèzing 9.55 Kamermuziek. 8. Crawley, sopraan. Anne Wolfe, viola, Bet Internationaal Strijkkwartet 113012.20 Dansmuziek. LANGENBEBG, 471 M. 736—8.20 Gra mofoonpl. 11.00—11.20 Gramofoonpl. 12.20 Gramofoonpl. 1.25—230 Orkestcon cert en zang 5.206.20 Orkestconcert 8.50 „Das 1st Schlesien”. Tekst van G. Men zei en E. Schenke. Muziek van K. Sczuka. Daarna berichten en tot 12.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—135 Orkestconcert 3.30530 Orkestconcert en voordracht 7 50—8.50 Concert. Orkest en solisten 9.201035 Vervolg concert 11 0511.50 ca. Vervolg concert. BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 5063 M.: 5.30 Gramofoonpl. 6.05 Dansmuziek 6.50 Orgelconcert 730 Zang 8.20 Gra mofoonpl. 9.20 Fragmenten uit Klank- fllms 338.2 M.: 5.20 Dansmuziek 6.06 Gramofoonpl. 630 Gramofoonpl. 8 90 Militaire muziek 9.20 Vervolg militaire muziek 9.50 Dansmuziek. zeesen, 1635 M. 6.50 Gymnastiek en Berichten 9.201230 Lezingen 12.90— 1.15 Gramofoonpl. 1.15—130 Berichten 2.20—330 Gramofoonpl. 3.20—4 50 Lezin gen 4.50—530 Concert 5 50—8.50 Lezin gen 83010.20 Orkestconcert 1030 Berichten. Dan Dansmuziek. Persverklaring van Dr. Schober De Oostenrijkse!» minister van Buiten landse!» Zaken, Dr. Schober, verklaarde aan vertegenwoordigers van de pers, dat hü met de resultaten van de zitting van gisteren van den Volkenbondaraad tevreden was. Het standpunt van Duitschland en Oostenrük is niet gewüzigd. De onderhandelingen zullen alleen worden vertraagd door het afwachten van een juri disch rapport van het Haagsche Hof. Op geen enkel punt is men afgeweken van de tot dusverre gevolgde richtlünen. Van Duitsche en Oostenrijkse!» züde is met beslistheid verklaard, dat men een on derzoek van het juridisch aspect van de Tol- unie niet schuwt en dat men steeds verwacht heeft dat een dergelük rapport sou worden gevraagd. Zoowel de Duitsche als de Oos tenrijkse!» regeering echter zün belde van meening dat een verder onderzoek niet er kend kan worden, wanneer de juridische kwestie opgehelderd is." Gedurende de laatste dagen hebben herhaal- delijk zeer diepgaande en deels zeer moel- lüke- besprekingen- plaats gevonden, waar- bü met de meest verschillende middelen ge poogd is de Oostenrüksche regeering te be wegen haar houding te veranderen. Toch is het volkomen gelukt het plan geheel te hand haven. De Oostenrüksche regeering is in allen deele volkomen in overeenstemming met de r tsche regeering met wie alle pro blemen gemeenschappelijk worden overlegd en gemeenschappelük uitgevoerd. Niets kan van den eenmaal ingeslagen weg doen af- wüken. Da zitting der Europeesche Commissie. Bü de debatten in de Europeesche Com missie werd de Duitsch-Oostenrijksche Tol- De oud-pres ld ent der Chileense!» Republiek, Figuero Larraln is te Buenoa- Aires bü een automoblelongeluk overleden. De staat van beleg te Madrid apgeheven De ministerraad heeft den staat van be leg voor Madrid opgeheven. Bovendien werd besloten de medische faculteit van de unlverslteit te Valladolid tot October te sluiten, aangezien de studen ten gepoogd hadden hun professoren te dwingen hen zonder examen te absoivoeren. Toen dit geweigerd werd, sloten de studen ten hun docenten op. Als protest tegen de verhooglng van de wegenbelasting ligt te Warschau het ge- heele autoverkeer in het land stil. zün onafhankelijkheid, maar ook tot eer bied'ging van de bestaande verdragen. Aan het slot van zün redevoering verklaar de Schober nogmaals met klem, dat dit alles niet wegnam, dat hü het onvoorwaardelijk met het betoog van Henderson eens was. Ook Curtius aanvaardt Henderson s voorstel. Nadat Schober het woord had gevoerd, verklaarde de Duitsche minister van Bui tenlandse!» Zaken Dr. Curtlus, dat hü eveneens het Engelsche voorstel van Hender son aanvaardde. Met kracht wenschte hü echter te protesteeren tegen de bewering, dat de onafhankelijkheid van Oostenrük door de D. O.-toIovereenkomst op eeniger- lel wüze in gevaar zou worden gebracht. Curtius wees op de droeve ervaringen, opgedaan bü de douanebesprekingen, en vestigde de aandacht op de tolunie tusschen België en Luxemburg, waarbü Luxemburg ook als een zwakke staat een tolovereen- komst met een grooten staat heeft gesloten. Wanneer men het recht van Duitschland en Oostenrijk ontkent o mmet elkaar een dou- ane-overaenkomst te shilten. dan wil men deze staten blükbaar als staten met min der aouvereine rechten behandelen. Curtlus verklaarde, dat het hem verheug de. te kunnen constateeren. dat ook de Ita- llaansche minister van Buitenlandse!» Za ken uitdrukkelük de economische bedoelin gen der overeenkomst had onderstreept. De Duitsche en Oostenrüksche regeering had den In overeenstemming met elkaar ver klaard, dat het tolverdrag zou worden ge sloten uit uitsluitend economische overwegin gen. Duitschland en Oostenrük hadden het recht te elschen. dat men hun verklaringen zou aanvaarden. Briand Door een hevige lawine is in bat Fransehe Alpengebied een oefenplaat* der genie verwoest. Acht groote hutten werden volkomen vernield, en al het zich daarin be vindende materiaal werd stukgeslagen. De indruk van Henderson’s woorden in Engeland. Het bericht uit Genève, dat de kwestie van de Duitsch-Oostenrüksche Tolunie naar het Haagsche Hof zal worden verwezen, is in politieke kringen te Londen met een zekere verlichting opgenomen. Met voldoening wordt geconstateerd, dat de Engelsche diplomatie een naar verhou ding gemakkelüke zege over de strüdende partijen van Europa heeft weten te behalen en dat het Henderson gelukt is zün oor- spronkelük plan ten uitvoer te brengen. nJ. de Tolunie slechte uit een Jurldlschen ge zichtshoek te beschouwen, onderwül tüd winnende door verwijzing dezer kwestie naar het Internationale Hof. Hij hoopte, dat door deze procedure Europeesche atmospheer zal opklaren. De rede van Dr. Curtlus In den loop van zün In den Volkenbonds raad afgelegde verklaringen zeide Dr. Cur tlus omtrent de onafhankelükheld van Oos tenrijk nog het navolgende: Iedere regeering moet er zelf over beslis sen, wat onder onafhankelUkheid dient te worden verstaan. Slechts die verdragen, die het kader van de vlgeerende verdragen te bulten gaan, kunnen als ontoelaatbaar wor den beschouwd. Dit ia echter met de Duitsch- Oostenrijksche overeenkomst geenszins het geval. De Duitsche Rüksregeering bestrijdt beslist, dat het verdrag van Saint Germain ook de economische onafhankelUkheid van Oostenrük Inperkt. Mocht dit, zooals beweerd wordt, toch het geval zün, dan zou de Duit sche regeering geen bedenkingen hebben tegen het behandelen van deze kwestie door het Internationale Gerechtshof te Den Haag. De in dit verband ten aanzien van de Tol unie te berde gebrachte economische kwes ties, moeten in de Europeesche Commissie worden besproken. Ook de kwestie van de meestbegunstiglngsclausule dient in de Eh- ropeesche Commissie te worden behandeld. Als door het Haagsche Hof de Juridische züde van deze aangelegenheid is opgehelderd, vallen vanzelf de andere kwesties weg. ,4a, absoluut zeker; ik heb ze zelf gezien. NattuurUjk is bet niet noodig, dat de schat begraven is in het Jaar dat de munten ge slagen zün, maar het is' toch als vrü zeker aan te nemen, dat onder de regeering van George I of George II de schat daar be graven is met den eikenboom als aanwij zing der plaats.” ..Bestond er niet de een of andere plaat- selüke legende, dat in het bosch een schat begraven lag of zoo iets?” .Neen, niets van dien aard. Nu blüft natuurlijk de vraag op te lossen: aan wien behoorde die schat, om welke reden is hü in het bosch begraven en hoe komt het, dat hü zoo lang in den schoot der aarde verborgen bleef." „Het is werkelijk een interessante ge schiedenis”, bevestigde Benstone. .Men zou kunnen veronderstellen, dat er een strulk- roover was. die het bosch als schu'lplaats had gekozen en er tevens zün bult ver stopte: mogelük is hij gedeporteerd en ge storven sonder iemand aanwüzing te kunnen geven.” „Dat sou een uitleg kunnen sün, maar het sou ook de geheime bewaarplaats kun nen geweest zün van een vrek In alle ge val, die munt toont aan, wat er in de kist moet geweest zijn." John James liep eenlge oogenbilkken in stil nadenken voor sich uit te staren. „Wat mü soo vreemd voorkomt.” begon hU, Js, dat de kist niet eerder «-**■•-* is. verdedigt standpunt. Briand legde een verklaring af. die hU van een manuscript voorlas. Hü lichtte aan de hand van zijn gepubliceerde memoran dum het Fransehe standpunt ten aanzien van het tolverdrag nog eens met enkele woorden toe. Men kan geen onderscheid maken tusschen de politieke en economische onafhankelUk heid van Oostenrijk, aangezien de onafhan kelUkheid van Oostenrijk zoowel in de vedra- gen van Versailles en St. Germain als in het Protocol van Genève van 1922 gegaran deerd 1* en deze bepalingen niet van elkaar te scheiden zün. zoodat een schend ng van een dezer bepalingen de schending van alle bepalingen der genoemde verdragen betee- ^cov^t Briand verklaarde zich tenslotte eveneens voorstander van het voorstel van Henderson om een juridische uitspraak van het inter- natlonale gerechtshof te Den Haag uit te lokken. HU erkende daarmede, dat men eerst den juridischen kant van het probleem moeet bezien doch voegde hieraan toe. dat het probleem tevens een politieken kanthaa, die door den Volkenbondsraad zelf onder zocht diende te worden. Met groote voldoe ning had hü dan ook kennis genomen van het besluit der Oostenrijkse!» regeering om een beslissing uit te stellen en den status quo te handhaven zoolan het Haagsche Hor nog geen uitspraak had gedaan. De heading van Oostenrük. Bü de verdere discussies in den Volken bondsraad richtte Henderson tot Schober de vraag ot de Ooetenrüksche regeering rijn voorstel accepteerde om den status quo te handhaven, totdat het Internationale Hof te Den Hom ®*n beslissing zou hebben geno men. Schober antwoordde hierop slechte ontwü- kend, door te verwijzen naar zün verkla ring, dat Oostenrijk het voorstel van Hen derson accepteerde. De OoetenriJksche re geering had zich daardoor verplicht te wach ten tot het Haagsche Hof sün advies had uitgebracht en de Volkenbondsraad een be slissing had genomen. Van Duitsche züde wordt er nadrukkelljx Oostenrüksche regeering onderhandelt (dp gewezen, dat omtrent dit deel van het Engelsche voorstel met de Duitsche dele- Moeder (tot toekomstigen schoon zoon) „Mün dochter erfde haar stem van mü De toekomstige schoonzoon„Dan zult u wel blü zün, dat u haar kwüt bent.” En om de vraag te beantwoorden, wat rr dan wel gebeurd zou zün, had men niet de scherpzinn gheid van een Sherlock Holmee noodig. niet waar? Wat zou jü er van ge dacht hebben?" „Ik zou denken, dat die vermolmde plan ken afkomstig waren van een opgegraven kist, die gevuld was met Hannoveraansehe munten.” antwoordde Benstone. „Zeer juist; wat zou je er ook ander* uit opmaken. De verteerde kist is bü het uitgra ven uit elkaar gevallen en dengene, die den bult heeft medegenomen, is dat eene munt stuk ontgaan. Wie zal zeggen hoe lang het reeds in den grond begraven was geweest." .Maar ik dacht, dat U zei, dat het huis pas ongeveer vüftig jaar geleden gebouwd was. terwijl George I wanneer heeft George ook weer den troon bestegen? Ja, Ik meen omstreek* 1714.” ..Dat is zoo. en dat maakt het geval *00 merkwaardig, niet waar? Want gaan wü dit verloop nog een* na, dan vinden wü: Brown, die in een betrekkelük modern huis woont; hü gaat op zekeren dag zün tuin in en ontdekt sporen van een «chat, die daar ongeveer twee eeuwen moet begraven gelegen hebben. Dat kreupelboschje maakte vroeger, zooala ik je reeds verteld heb, deel uit van het bosch; vlak bü het gat, waar de kist 1* uitgegraven, stond een groote eik, die wellicht ,4, ja, nu hü maakt* uit rijn vondst de heeft gediend om de plaat* aan te duiden gevolgtrekking, dit niet verschilde van die, waar de schat begraven tag." monarh ami oetmkkenX „Weet U zeker, dat het een munt van George I wa»?" Meer dan de helft van den eigendom te Chicago wordt vóór het einde der volgende drie maanden met eventueelen verkoop be dreigd wegens onbetaalde oelaatingen. De bankier* en financier* vragen rich af. hoe de ctad voor een financieels crisis kan worden behoed. Den laatsten dag voor de betaling van 276 millloen dollar over het belastingjaar 1929 was nog 176 millloen niet betaald. De eigendommen dergenen die in gebreke bleven, zullen worden geïnventari seerd om over drie maanden te worden geveild. ,4a, tusschen het heestergewas. Brown was natuurlijk nieuwsgierig- waar die groot* kuil voor dienen moest en riep Robinson, den tuinman; maar de man verklaarde, dat hü niet* van dien kuil af wist. Robinson zei, dat het beslist 's nachts gebeurd moest zün, want dat hü na afloop van zijn werk den vorigen avond nog door het boeebje had mie door een enkelen spreker genoemd, kers, blükt reed* uit de berichten vart de De Belgtiche Minister van Buitenlandse!» Zaken verlangde cnverwüld inwerkingtre ding van de Overeenkomst Inzake een Dou ane bestond op of althans toepassing van de grondbeginselen van de Douaneovereen- komst op de basis van een .gent leman's agreement” der Europeesche sta ten De Zweedse!» Minister van Buitenland se!» Zaken wees erop, dat de Economische crista niet toegeschreven moet worden aan de hoogte der douanetarieven, doch aan de voortdurende wijziging der tarieven. De Nederlandse!» vertegenwoordiger wees in het bijzonder het Fransehe plan tot sa menvatting van de Europeesche industrieën tot gesloten kartels van de hand, daar hier door de afzonderlüke takken der Neder landse!» Industrie benadeeld zouden kunnen worden. HU bepleitte de idee van regionale aaneensluiting van afzonderlijke staten, die alsdan kan worden uitgebreid tot een alge meen multilateraal Euronce-ch systeem Voorts onderstreepte hü. dat In bijzondere gevallen bij regionale verdragen bü twee staten de meestbegunstiglngsclausule kan worden ultgescbakeld. Nederland Is bereid met lederen staat di recte onderhande’lngen aan te knoopen in- dlen deze economische toenadering zich al thans niet teven derde staten richt. Bij het einde der besprekingen deelde de President Briand mede, dat in de zitting van Dinsdagmiddag van de Europeesche Commissie de Duitsche Rijksmlnlster Dr. Curtlus een verklaring zal afleggen. Voorts kondigde hij een voorstel van den Engel- schen Minister Henderson aan om het al gemeen debat te beëindigen. Naar verluidt zal de Engelsche Minister van Bulten1 andscho Zaken in de Europee sche Commissie voorstellen cnverwüld een studiecommissie in te stellen, waarin leder Euroneesch tand het recht heeft vertegen woordigd te zijn. Deze studiecommissie zal alle inkomende plannen samenvatten en dan aan de September-bUeenkomst van de Euro peesche Commissie een resumeerend rapport Uitbrengen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2