DE ERNST VAN DUITSCHLANDS FINANCIEELE SITUATIE in St. Jan van Lateranen—Op den Binnenhof der Pauselijke Kanselarij De Rerum-Novarum-herdenkinS KERKNIEUWS OFFICIEELE FAILLISSEMENTEN MEDEDEELINGEN Dienstplicht BOEKBESPREKING Het derde Zulderzee-album FINANCIËN Hoilandsche Kunstzijde-lndustrle KUNST EN KENNIS VRAGENBUS STOOMVAA RTLIJNEN •jan hoek. SOCIAAL LEVEN Voldoening van den H. Vader f Na de Rerum Novarum- Feesten Vijfde Eucharistische Derde.Orde- dag te Weert HOLLEN DSCH- ZWITSERSCHE I Nederlandsche tooneelspelers naar Rusland gay» pel- Onderzoek van Verlofgangers betwijfelen, Fransen sprak. Loei' Ant- van te Hamburg den van te te November, opschrift. (Page* Gales) AA, 99 ut Co. N.V. lies) ROTTERDAMSCHE LLOYD. BALOERAN (ultr.) pass. 16 Mei Perim. KOTA AGOENG (thulsr.) IS Mei te Sue KOTA PINANG 16 Met van Bremen nai Rotterdam STOOMVAART MIJ. OCEAAN. AENEAS, Japan-Rott, 17 Mei van Singa pore. dan toen drukke „Waar is het station?” „Daar, vlak voor u." „Voor ons?” ,4e kan je ook omdraaien, dan is het vlak achter e AUTOLYCUB 16 Mei van Rotterdam naar Hamburg. CALCHAS. Japan-Rott., 17 Mei te Tslng- tao. E tot het var krij ma voo een geg aar Sta ken is i moj W(X brei poll vie« trei mot dur den wor pra mof dat het non D jaaj woe een ben met bi af d( wi ni hf bel zot hu int vir tig Ne ov< 1 pei val Pa' wo dat bel mo ziel gei de wei Ko wol goc get nai de rer in de B. Maria Maggiore. Maandagochtend 7A5 vertrokken de grims naar Milaan. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. BALT (thulsr.) 17 Mei te Marseille. POELAU LAUT 17 Mei van Amst. naar Hamburg. N. am de resi op te 1 lie he •ni Iri ni va sti de st< La zie lie da bo br no m< we ral ne lei dei zij: lai voc bet voc de ver nis ziei hex der de voc bes VOO zal bed bek bed der pos me wei I bei ter dec vol eco de het wel der me: Wii voo etc V ces te ree har lev< vee dat rek Onze Romeinsche correspondent schrijft ons: „Aan bet einde der negentiende eeuw ston den, de een gewapend tegen de andere, twee 1 kleine werelden tegenover elkaar: kapitaal en arbeid; de baas en de werkman. Aan den renen kant het kleine maar machtige leger der onverzadigbare». sterk door de macht van het geld, die den menach beschouwden en behandelden als een machine, zonder re kening te houden met zijn geestelijke rech ten; aan de andere zijde de arbeidersmassa die wist voor den patroon niet meer waard te wezen dan een kamrad. „Het socialisme stelde tegen dit probleem het geweld en streefde de makkelijkste ma nier van oplossing na; het De gistermorgen te Breda gehouden ver gadering van aandeelhouders in de N. V. Hoilandsche Kunstzjjde-lndustrle, die werd bijgewoond door vijf aandeelhouders, samen uitbrengende 10.890 stemmen, stond onder leiding van jhr. D. F. Reuchlnl. De winst- en leiding van jhr. D. P. Reuchilln. De winst- en 2.673.07150 en een batig saldo van KON. HOLL LLOYD. GELRIA (ultr.) 17 Mei van Lelxoes. DRECHTERLAND (thulsr.) 16 Mei Montevideo. EEMLAND 17 Mel van Bremen te Amst. MONTFERLAND (thulsr.) 17 Mei te Ba hia. Dat was de fout, of liever de misrekening, welke wjj niet meenden te moeten verzwij gen. Het spreekt vanzelf, dat zij zwaar op de bijeenkomst woog, maar het feestelijk en grootsch karakter heeft zij er niet geheel aan kunnen ontnemen. De sierlijke binnenhof van het Paleis der Pauselijke Kanselarij bood een prachtlgen aanblik, terwijl een duizendkoppige menigte er het plein, de gaanderijen en de loges van vulde. In het midden van een der zij kanten was een podium opgericht, waarop, onder het portret van den Paus, zeven Kar dinalen en vele Prelaten plaats namen. Z. Em. Kard. Marchetti Selvaggian! leidde de bijeenkomst. Voor het podium waren de gereserveer de plaatsen van de geestelijke hoogwaardig- heidsbekleeders en de politieke leiders der verschillende deelnemende landen. O. a. merkten wij hier Mgr. Aengenent en prof, mr. Aalberse op. Boven de loges hingen de prachtige frlsch gekleurde en sierlijk geteekende banie ren der bultenlandsche organisaties, welke wel zeer gunstig afsteken tegen de Italiaan sche, die nog altijd van het oude maaksel zijn: een enorme lap wit brocaat met schreeuwende kleuren beschilderd, dat het middelpunt houdt tusschen een goedkoop heiligeprentje en het suikerbrood van een boerenkermis. De sprekers over wier redevoeringen wij reeds berichtten, waren zeventien In getal en spraken allen in hun moedertaal. Allenbehalve minister HeUmans, die Waalsch sprak. Allenbehalve prof. mr. Aalberse, die HOLLAND—WEST-AFRIKA-LUN. MAASKERK 16 Mel van W.-Afrika Amsterdam. RIJNLAND 18 Mel van W.-Afrika te Am sterdam. Nalatigheid Een streng of een licht arrest van ten hoogste zes dagen kan worden opcelegd aan den verlofganger, die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt of. daarbij verschenen zijnde zonder geldige reden niet aan zijn hierboven omschreven verplichtin gen vbldoet. Onverminderd deze straf kan de verlofgan ger. die zich schuldig maakt aan een der be doelde feiten of wiens goederen bij het on dersoek bl liken niet In den verelschten staat te verkeeren, worden verplicht om op een nader te bepalen tijd en plaats te ver- sch linen tot het ondergaan van een onder zoek. De verlofganger, die, opgeroepen voor laatstbedoeld onderzoek, daarbij zonder gel dige reden niet verschilht of daarbij In an der opzicht zfln verplichtingen niet nakomt, kan In werkelijken dienst worden geroepen voor den tijd van ten hoogste twee maan den. 1.031.65 werd goedgekeurd evenals de ba lans sluitend met een bedrag van f 17 975 455.06 De afschrijvingen werden vastgesteld op 1.399.149.66. Besloten werd het gereserveerde wlnstsaldo van 1929 ad 649.81143 waaromtrent in de algemeene vergadering van 26 Januari j.l. nog geen be slissing was genomen te bestemmen voor af schrijving op voorraden, welke nu aanzien lijk onder kostprijs reep, verkoopprijzen te boek komen te staan. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. WESTERKERK (ultr.) 16 Mel van Loren zo Marques naar Beira. GIEKERK (ultr.) 16 Mel van East don naar Durban. KLIPFONTEIN (ultr.) 17 Mei van werpen naar Kaapstad. RANDFONTEIN (thulsr.) 16 Mel V. Lo- bassa; 18 Mei naar Tanga. NIJKERK (thulsr.) 17 Mei te Antwerpen. WAALKERK (thulsr.) pass. 17 Mei nam. 5 uur Ouessant. •SPRINGFONTEIN (thulsr.) 17 Mei Port Soedan naar Suez. HEEMSKERK 18 Mei van Amsterdam. Mgr. Jansen op de terugreis. Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen beeft Zaterdagavond Rome verlaten om de terug reis naar Nederland te aanvaarden. De pelgrims van het R K Werklieden verbond kwamen Zaterdagavond bijeen op den Monte Plnclo, waar de indrukwek kende gebeurtenissen van dien dag het on derwerp der besprekingen vormden. De Zondag werd begonnen met een be zoek aan de Catacomben van den H. Calix- tus, waar de H. Mis werd bijgewoond en al len ter H. Tafel naderden. Verder werden bezoeken gebracht aan de St. Paulus bulten de muren, bet Colosseum en de St. Pietro In Vlncoll. Des middags voerden auto-cars de Nederlanders naar de verdere bezienswaar digheden van de Eeuwige Stad, waarna de Mgr. Diepen verlaat Rome. Ook de leden van den R. K. Midden standsbond hebben Rome verlaten. Z. H. Exc. Mgr. Diepen heeft zich bjj deze groep aan gesloten. Vraag: Ik ben tweede moeder en heb in het tweede huwelijk geen kinderen. Nu moe ten de kinderen uit het eerste huwelijk den vader onderhouden. Als de vader nu is over leden, zijn de kinderen dan nog verplicht de tweede moeder te onderhouden? Antw.: Neen. De kinderen zijn verplicht ouders en andere bloedverwanten In de op gaande Unie, wanneer zU behoeftig zijn, te onderhouden. U zoudt daar niet onder val len. Vraag: Hoe krijgt men hars uit den blauw pak? Antw.: Met aloobol van 90 pet. Vr. van A. W. G. te A. Antw.: Die mindere waarde mooogt u af boeken. Vraag: Kunt u mij zeggen, hoe ik zelf Ll- gustrum kan stekken en opkweeken voor een haagje? Antw.: Het stekken van Llgustrum wordt in de wintermaanden gedaan. Zwaar een jarig hout, waarvan pl.m. 57 mlddenoogen worden gesneden. Deze worden op bedden uitgeplant, waarbij de stekken ongeveer 3/3 In den grond komen te staan. Half November 1930 schatte het Duitsche Rljksmlnlsterle van Financiën het waar schijnlijke totale deficit In het rUkshulshou- den op rond 900 millloen Mark. Nu echter blijkt, dat het tekort 1240.7 millloen Mark bedraagt. Hiervan komen op bezit- en ver keersbelasting 810.5 millloen, op verbruiks belasting en In- en uitvoerrechten 430.3 mil lloen Mark. Het fettelijke deficit wordt nog verhoogd door het tekort in het buitenge wone huishouden, dat op ongeveer 200 mil lloen Mark moet worden geschat. Neemt men verder in aanmerking, dat eind Fe bruari de zwevende schuld rond 1580 mil lloen Mark bedroeg en dat In deze som het deficit van het staatshulshouden slechts met 885 millioen Mark was aangezet te gen het definitieve bedrag van 1340.7 mil lloen dan blijkt, dat in den vorm van zwevende schuld een totaal deficit van rond 2 milliard Mark in het nieuwe economische jaar moet worden overgenomen. De ontwik keling der Inkomsten in het loopende jaar kan men slechts met groote zorg tegemoet zien, vooral daar 600 millioen achterstallige belastingen van 1 October 1930 niet in hun geheel zullen kunnen worden geïnd. De vermindering der inkomsten van het Rijk is vooral in de tweede helft van het vorige begrootlngsjaar Ingetreden. De ach teruitgang der conjunctuur heeft zich bij zonder sterk doen gevoelen. De economische toestand Is intusschen niet aanmerkelijk be ter geworden en is op het oogenblik ongun stiger, dan in de eerste helft van het afge- loopen economische jaar. Er schijnt dus zoo goed als geen kans te bestaan, dat m het loopende jaar de Inkomsten zich overeen komstig de begroeting zullen ontwikkelen, of er moest nog in den loop van dit jaar een werkelijke economische vooruitgang plaats hebben, die automatisch een vermeerdering der Rijkslnkomstenbelasting zou meebren gen. Men gelooft, dat alleen In de begroeting van het Rijk, ondanks de voorgenomen be zuinigingen, een deficit van rond een mil liard zal blijken, waarbij dan nog de te korten van landen en gemeenten zouden komen. Bij de gemeenten wordt het deficit voor het loopende jaar eveneens op rond 1 milliard Mark geschat. Er Is niet aan te twijfelen, dat bij de werkteozenverzekering zich een belangrijke onder-balans zal voor doen. Haar staat balanceert alleen bij een maandelijksch gemiddelde van 1.75 millloen NEDERLANDSCHE SCHEPEN. BERTHA, ma., 15 Mel van Faaborg te Holtenau. RIVAL, ma., 16 Mel van Aalborg te Ham burg. R. N. Coadenhors-Kalergi: Pan- Europa ABC. Pan-EuropaVer- lag, Wien. Het nieuwe boekje van R. N. Coudenhove- Kalergl Is geschikt om In de wijdste kringen belangstelling te wekken. Het wil den strijd voor Pan-Europa In een nieuwe phase doen treden en heeft ten doel, het denkbeeld eener Europeesche vereeniging tot de massa te brengen. Daarom brengt dit boekje geen doctrinaire verhandelingen. In levendige discussie wor den alle problemen van Pan-Europa uiteen gezet en na het lezen van deze 24 vragen en antwoorden heeft men een zuiver beeld van het werken en streven der Pan-Europa- beweging ontvangen. r. N. Coudenhove-Kalergl toont voui eerst de noodzakelijkheid eener Europeesche aan eensluiting en wjjst naar de gevaren, welke Europa bedreigen, wanneer het zich aan het mllltairlsme. protectionisme of bolsjewisme overgeeft. Hij weerlegt de tegenwerpingen van den twijfelaar en brengt den aarzelenden nieuwen moed. Coudenhove wijst den weg naar de toekomst en wijst tevens ook de mid delen, welke het voortbestaan van Europa verzekeren kunnen. Juist nu, een jaar na het verschijnen van het Briandsche memorandum op 17 Mei 1930, Is het toe te juichen, dat iemand het groot- sche project zuiver en onvertroebeld van de dagelijksche politiek voor ons verrijzen laat. Voorts Is het geschrift ook daarom van be- teekenis, omdat het tegelijk in alle Euro peesche talen verschijnt en op deze manier het Europeesch gemeenschapsgevoel bevor deren wil. Ten slotte te dit alleen beslissend, want het geloof in Europa te in staat. Europa te hernieuwen. Woensdagavond vertrekt mevrouw Char lotte Köhler naar Rusland tot het bijwonen van de Meyerholdfeesten. Zij zal verschil lende schouwburgen In Rusland bezoeken. Albert van Dalsum en zijn echtgenoote zul len op dien datum eveneens naar Rusland vertrekken, terwijl Louis van Gasteren een week later naar Rusland zal vertrekken. De H Vader ontving gisteren In audiëntie de leden van het Internationale comité voor de Rerum Novarumherdenklng onder leiding van den voorzitter van het comité, advocaat Pericoli. Nederland was vertegenwoordigd door mgr. Eras. De H. Vader sprak zijn groote voldoening uit over het verloop van de plechtigheden. De „Osservatore" publiceert op de voor pagina de rede, die Z. H. tot de Nederland sche pelgrims heeft gehouden, onder den kop, „Groote lof van den H. Vader voor de Ne derlandsche Katholieken”. een ongeneeseljjken afkeer en zweepte het de massa op voor den opstand, voor een wan hopige, woedende revolutie. En in heel Euro pa volgde een groote beweging onder het volk, een nog onverzadlglijker hebzucht der patroons, een afbrekende politiek van regee- rlngen, die zich hielden of het vraagstuk haar niet aanging, ofwel het phenomeen te gemoet traden met een wetgeving, welke het alleen nog maar scherper stellen kon. 3<aar de Kerk, en voor Haar Leo xm, waakte over de wereld. Met zijn groot ver stand, dat hem een zoo ruimen blik gaf. met zijn open en jeugdig Intellect, begreep deze Paus met wijze intuïtie den ernst van het oogenblik en de noodzaak van *n plechtig woord dat ver boven de strijdende partijen uit moest staan. „Tegenover het socialisme dat veld won met zijn ontkenningen, zijn stofvergod.ng en anti-chiistelijk programma, was het noodlg en dringend noodlg een systeem te plaatsen dat er den invloed van stuitte en dat het evenwicht in de samenleving handhaafde: geen'ytrijd maar samenwerking; geen haat maar naastenliefde; geen opstand maar een wederzijdsch vriendschapsverdrag. „Rn dat deed Leo met de Rerum Novarum. een document van overstelpend inzicht, een encycliek van onsterfelijke grootheid welke hij den 15den Mei 1891 gaf als een der mooiste mijlpalen In de sociale geschiedenis der H. Kerk.” Dit misschien vrat lange citaat is de In leiding van een magistraal artikel, waarmee de bekende „G. M.”, de socioloog der „Osser vatore Romano", in het pauselijk orgaan, de Herdenkingsfeesten van den Veertigsten Jaardag der Encycliek Rerum Novarum in leidde, en we hebben het zelf ook zandachtig doorgelezen in den auto, die ons heden morgen naar de openingsplechtigheid der in ternationale feestweek voerde. Wie niet bij hei onderzoek behoeven te verschijnen. Aan het onderzoek nemen niet deel zij: a. die hun eerste oefening nog niet hebben volbracht; b. die in dit jaar. vóór den voor het onder zoek bepaalden dag. in werkelijken dienst zijn geweest uit anderen hoofde dan bij wij ze van straf; c. die bestemd zijn om In dit jaar voor her halingsoefeningen in werkelijken dienst te komen; d. die elders wonen dan in Nederland; e. die zich buitenslands bevinden ter uit oefening van de zeevaart (hieronder niet be grepen de zeevlsscherlj) f. die de binnenvaart uitoefenen op andere landen en zich voor dit doel in een dier landen ophouden; g. die Ingevolge de geldende bepal'hgen geheel zl1n vrijgesteld van opkomst in wer- kelUken dienst In geval van oorlog, oorlorrs- gevaar of andere buitengewone omstandig heden; h. die als vrijwilliger behooren tot een der landstormkorpsen Motordlenst, Vaartuigen dienst of Bpoorwegd'enst; L die na hun ontslag als reserve-offleier in de hoedanigheid van gewoon dienstplich tige tot het leger zijn blijven behooren. Wijze van verschijning De verlofganger moet bij dit onderzoek verschijnen in uniform en bovendien voor zien van de overige tot zijn uitrusting be hooren de goederen, voor zoover deze hem zijn uitgereikt of door hem zelf zijn aange schaft. Hij moet, zoo mogeltfk. on eigen schoenen bjj het onderzoek verschijnen. Onderworpenheid aan bevelen De verlofganger staat niet alleen geuren de den tijd, dien het onderzoek duurt, maar ook zoolang hii ter gelegenheid van het on derzode in uniform gekleed te. onder de be velen van de autoriteit, die het onderzoek houdt, zoodat, indien hll ongeregeldheden pleegt of zich aan een strafbaar fe‘t schul dig maakt, hetzij bij het gaan naar de plaats, voor het onderzoek bestemd, hetzij geduren de het onderzoek of bij het naar huls terug- keeren, h(j te dier zake kan worden gestraft volgens het Wetboek van Militair Strafrecht en de Wet op de Krijgstucht. *t Was nog vroeg in den morgen en de stralende zon was nog maar nauwelijks be gonnen tegen het elndelooze blauw van den Romelnschen hemel op te klimmen, toen we het plein voor de Basiliek van Sint Jan van Lateranen bereikten te midden der woe lige drukte van nieuwsgierige Romeinen, die door de fascistische kranten onwetend zijn gehouden van alles wat er te gebeuren staat, en van de duizenden en duizenden pelgrims, die met de onderscheldingsteekenen van bedevaart, vaderland en vakvereeniging op de borst in gereserveerde trams en auto bussen, In taxi's en rijtuigen van alle kan ten aanstroomden. Van de Vla Merulana zeulde een eindeloose rfj van het soort vehikels aan, dat In Rome met den naam van „trams” pronkt en dat alleen nog dienst doet, wanneer er vreemde- llngen zijn, die ze huren, en een oogenblik later overstroomden het rood-wlt-blauw-geel- wlt van het Werkliedenverbond, het oranje der Middenstanders en nóg meer rood-wit- blauw en nog meer oranje van kleinere, particuliere groepen de immense „piazza”. Tegelijk kwamen van den anderen kant de Belgen aan en doordat die wat twee duizend kilometer van Brussel ook al moge lijk schijnt te zijn allemaal Vlaamsch spraken, waren er de warme zon. de blauwe hemel en de onmetelljke basiliek noodlg, om den indruk terug te dringen, dat wij ons ergens midden in het vaderland, na de Zon- dagsche Hoogmis, op een kerkplein bevon den. Voor den Ingang van Sint Jan vonden wij Mgr. Aéngenent, die een guitig overschot van het eens zoo roemruchtige ras der Italiaansche straatjongens onder zijn kin streek; een eindje verderop stond Mgr. Die pen in rustige beschouwing vergelijkingen te maken tusschen de basiliek van Sint Jan en haar naamgenoot te 's-Hertogenboech; en onderwijl pingelde prof. mr. Aalberse met een taxi-chauffeur of hij zijn arbeidswet verdedigde, legde hij zijn sigaar, om zjjn handen vrij te hebben, zoolang op de tree plank, en plantte er toen, in het vuur zijner rede, zijn rechtervoet bovenop.... AI was het feest, dat te beginnen stond Internationaal, de gemoedelijkheid waarmee de voorbereiding gepaard ging, was meer dan Hollandsch. en de Belgen en de Duitschers misschien wat verwarrend werkte, maar niettemin een grootsch en indrukwekkend karakter droeg. „HET DRAMA VAN TRIANON." Onder dezen titel sag bU de N.V. Drukkerij „Jacob van Campen”, O. Z. Voorburgwal 8789, Amsterdam, een boekje het licht, waarin de schrijver. A. G. M. Abbing, Iets vertelt uit de geschiedenis van Hongarije voor, onder en na den wereldoorlog. In den namiddag had op den binnenhof van het Paleis der Pauselijke Kanselarij de internationale herdenking van Verhindering. Ingeval ziekte of gebreken de deel neming aan het onderzoek mochten verhin deren. dient daarvan zoodra mogelijk ter gemeente-secretarle te worden overgelegd 'n geneeskundige verklaring, welke on onge zegeld papier kan worden gesteld. De hand- teekening van den geneeskundige behoort gelegaliseerd te zijn door den Burgemeester van de gemeente, waar de geneeskundige woont. De verlofganger, die wegens ziekte of om een andere reden in de onmogelijkheid ver keert om bij het Juni-onderzoek te verschij nen dan wel wegens woonplaatsverande-ing niet voor dat onderzoek is opgeroepen, wordt door den Indeelingsdistrictscommandant verplicht het onderzoek in October of No vember te ondergaan. Verschijning op anderen tijd of ^op andere plaats. Aan den verlofganger kan op zijn verzoek dbor den Indeelingsdistrictscommandant te Haarlem. Inf. kazerne, worden vergund, het onderzoek op een anderen dag, op een an dere plaats binnen het district of in een ander district te ondergaan. Het verzoek schrift waarin de reden duidelijk moet vod den omschreven, moet tijdig en gefrankeerd worden toegezonden. Maakt een venofi^n- ger. aan wien een dergelijke vergunning is verleend, daarvan niet nauwkeurig getvuik. dan wordt de vergunning geacht te zlm vervallen. Wenacht de verlofganger uitstel van h»t onderzoek tot October of November, dan kan hij ook daartoe het verzoek doen aan den Indee’<n-'«d,«tH-tteommandant. Alkmaar, 18 Met 1931 De Burgemeester van Alkmiar. WANDELAAR. In de Basiliek van Sint Jan van Lateranen was het onzeglljk vol. In het priesterkoor en rondom het pauselijk altaar waren lange rijen van roode en paarse, violette en blauwe. Kardinalen Prelaten, Aartsbisschoppen en R1 ««schoppen en de studenten van het nabij gelegen LombardischCollege en van het Pauselijk Instituut voor de Oostersche Kerk. Achter de hooge balustraden stonden de vaandrigs der verschillende nationale bon den, gewoonlljk nog met een paar pages In kleurigs volksdracht er naast, en achter hen schaarden zich de pelgrims. Er was echter geen militaire orde en toen het psalmgezang, dat de plechtige Hoogmis voorafging, wat lang begon te duren, namen de priesterstu denten de groepen, welke zij door Rome leidden, met zich mee, om degenen, die voor de Rerum Novarum-feesten naar de Eeuwige Stad gekomen waren en wier program dus overvuld te, ten minste het belangrijkste te laten zien. Deze verschillende groepjes, die in grooten getale den weidschen tempel rond trokken naar de kapellen, naar den binnen hof, naar de doopkerk, naar de H. Trap, gaven aan het geheel een prettig, levendig aanzien. onder bet stralende electrlsche licht en onder het vlammende rood, waar mee men te Rome bij feestelijke gelegen heden de kerken pleegt te versleren. Een lange, ononderbroken stoet schoof, de uren, welke de plechtigheid duurde lang voorbij het grafmonument van Leo XIII, waarin de Paus der Arbeiders meer dan levensgroot zegenend gebogen staat over een forsche mannenfiguur. welke den Arbeid, en over een Ingetogen, zachte vrouw, die het Geloof voorstelt. Een groote krans met de pauaelljke kleuren was er door het inter nationaal comité bij geplaatst, terwijl er blijkens de rood-wit-groene kleuren en een opschrift, waarin het woord .Magyar' te herkennnen viel, ook een Hongaarsche bloe- SOMHOdhulcte ImmI plants gehad. Op het kleine terras achter de doopkerk vas de drukte bet grootst. Bedevaart na Dank zij de samenwerking van het depar tement van Waterstaat, de directie der Zui derzeewerken, het directorium van den Wle- rlngermeerpolder en de uitgeversfirma Hel dert en Co., Keizersgracht 3M, Amsterdam, Is thans weer een nieuw Zulderzee-album verschenen, het derde In de reeks. De beknopte tekst te verlucht door een groot aantal luchtfoto's, genomen door de K. L. M. en den Marine-Vliegdlenst, bene vens door tal van „begane grond-foto’s". Al deze 25 illustraties, afgedrukt op zwaar kunstdrukpapier, zijn voorzien van onder schriften In vier talen, zoodat dit album ook In het buitenland de belangstelling kan wekken. Bovendien zijn nog ter perse Fran- sche, Duitsche en Engelsclje vertalingen van den tekst, welke los verkrijgbaar zullen wor den gesteld. In tegenstelling met de twee vorige afleve ringen geeft dit nummer niet alleen een overzicht van de vorderingen, welke sedert dien gemaakt zijn op waterbouwkundig ge bied het maken van bijna 9 KM. af sluitdijk en 2% KM. beteugellngsdam, het voortbouwen aan de scheepvaart- en uitwa teringssluizen, benevens de bemaling van den Het onderzoek van verlofgangers der lich ting 1919 en 1922 zal plaats hebben In het Beursgebouw aan het Lutt k-Oudorp, op Dinsdag en Woensdag 23 en 24 Juni 1931. voor her. wier geslachtenaam aanvangt met een der letters: Lichting 1919: 23 Juni 1931: A. tot en met C. 9.15 uur; D. tot en Met J. 10.15 uur; K. tot en met N. 11.15 uur; O. tot en met V. 13.15 uur; W. tot en met Z. 14.15 uur. Lichting 1922 23 Juni 1931: A. tot en met C. 14.45 uur; D. tot en met R. 15.15 uur; 24 Juni 1931: 8. tot en met Z. 9.15 uur. Wie bij het onderzoek moeten verschijnen Aan het onderzoek moeten deelnemen de tot de landmacht behoorende groot-verlof- cangera. Ingeljjfd voor een der bovengemelde lichtingen. ZU, die voor een dezer lichtingen zijn Inge- HJfd, maar tengevolge van uitstel of om an dere reden tegelijk met een latere lichting de eerste oefening hebben volbracht, moeten zich niettemin aan het onderzoek onderwer pen. voor zoover zij althans niet behooren tot hen, die daarvan zijn vrijgesteld. Aan het onderzoek moeten ook deelnemen de dienstplichtigen van de genoemde lichtin gen die een vrijwillige verbintenis hebben aangegaan: a. als verzorger bij den rljksposttfulven- dienst; b. als hoefsmid bij de infanterie; e. als smld-bankwerker blf de voormalige oefen tngs-houwitsercompagnle d. in verband met erkende gewetensbe zwaren. ontvangers der hoofd-ondersteunlng. Tenge volge van de groote werkloosheid echter aal dit gemiddelde ver worden overtroffen. Gaat de verlichting vair de arbeidsmarkt slechts in het tegenwoordige langzame tempo verder, dan moet bij de werkloozen-verzekering met een tekort van ongeveer 500 millloen Mark worden gerekend. Ongeveer hetzelfde Is het geval met de Invallden-verzekering. Tenge volge van de economische depressie sullen de belastlng-lnkomsten wel nauwelijks da ge schatte bedragen bereiken. Vooral de In komsten- en vereenlgings-belastlng, verder de de loon-belastlng zullen verder achteruit gaan. De voorgenomen verhooging van de bier- en tabak-belastlng en de invoering van den verpakking®-dwang In de sigaretten industrie hebben er toe geleid, dat de afzet van bier en sigaretten aanmerkelijk is ach- teruitgega&n. De omlaag gaande prijsbeweging op de wereldmarkten beeft de beramingen voor de douane-lnkomsten geschokt. Het is dus te of het, in het nieuwe budget aangenomen, bedrag van 1400 millioen Mark ook zal worden bereikt. De ongunstige ontwikkeling der Inkomsten in het nieuwe begrootlngsjaar schijnt voor bet Mei-ultlmo moeilijkheden voor de Rijks kas te bereiden, welke men door de uitgifte van schatbrieven tot een bedrag van 150200 millloen Mark wil overwinnen. De Rijkspost heeft een emissie van 150 millloen Mark Rljkspost-schatbrieven op de markt gebracht. De opbrengst hiervan moet er eveneens toe dienen, de kalamiteiten van de Rijkskas te helpen overwinnen. Een uitgifte der Rjjks- spoorwegen dient hetzelfde doel. Nadat het Rijk van 15 Januari tot 15 April 190 millloen schatbrieven heeft Ingelost, begint het nu voorzorgen te treffen voor de verdere ver plichtingen. 225 millioen Mark moeten van 15 Juni tot September, verdere 200 millloen Mark In Juli, November en December wor den Ingelost. Of, met het op deze verplich tingen en den waarschljnlljken verderen achteruitgang der Inkomsten, het Rijk er toch niet toe zal overgaan, een leenlng op te nemen, moet worden afgewacht. De ge ruchten omtrent onderhandellngen wegens verpachting van het sigaretten-monopolie tegen een vaste aflossing van 1 milliard Mark en een jaarlljksche pachtsom van 600 millloen Mark zijn tegengesproken. verstaan mezzo van lang niets Poolsch, „In den loop der eeuwen zijn er uit de Derde Orde van onzen H. Vader Franclscus talrijke werken voortgekomen van serafljn- sche liefde tot Jezus Christus en de naasten. Een nieuwe uiting van den Franclscusgeest Is het idee geweest om In Weert de open bare H. Sacramentsprocessie mee te maken als een mooie inzet voor een geheelen eucha- ristlschen dag. Zulk een dag zal zeer zeker in de deelnemende Tertiarissen de liefde tot den Heiland der H. Eucharistie doen groeien en zal hen ook meer geschikt maken om als leekenapostelen te arbeiden voor het ziele- heil onzer medemenschen.” Met deze woorden heeft de Hoogeerw. Pa ter Provinciaal der Minderbroeders zeer juist het karakter en de beteekenls van den Eucharistischen Derde-Orde-Dag te Weert aangegeven. Dit waarlijk serafjjnsche werk, in de Utrechtsche D. O.-afdeellng van de St. An- tonius-parochle ontstaan, viert dit jaar zijn eerste lustrum: op 7 Juni a.s. komen de Ter tiarissen van Utrecht en andere plaatsen naar Weert, waar het Centraal Bureau der Derde Orde gevestigd Is, voor de vijfde maal te zamen om ter gelegenheid van de groote Jaarlljksche Sacramentsprocessie hun Fran- clscaansche liefde tot de H. Eucharistie te uiten. Het bestuur van dezen Euch. D. O.-Dag. gaf voor deze eerste lustrumviering een Ge denkschrift uit. Hieraan werden bijdragen geschonken oa. door P. Provinciaal Reg. Hazebroek O.F.M.. M. Souren, pastoor-deken van Weert, G. Bolder, pastoor der St. Anto- nluskerk te Utrecht, terwijl verder door woord en foto's de oorsprong en de ontwik keling van dezen Euch. D. O.-Dag worden geschetst. Mogen velen. Tertiarissen vooral, deelne men aan dezen „Dag”. Want aldus Pas toor Bolder men wordt er vuriger min naar van Jezus Eucharistlcus. Men wordt er beter Tertiaris, kind van Vader Franclscus. Men wordt er beter menschl Voor hen, die het Congres willen meemaken, zijn alle In lichtingen alsook het gedenkboek te verkrijgen bjj: A. Duynstee, Vossenlaan 9, Bosch en Duin bij Utrecht. Uitgesproken 15 Mei: F D. J. Stiphout, mijnwerker, Hoensbroek. R.-c. Mr. van Doomlnck. Cur. Mr. Onland. Heerlen. P J. Jam!non, koopman, Terwinselen— Kerkrade. R.-c. Mr. Ruland. Cur. Mr. Poet- ma. TroebeekHeerlen. H. A. J. Roodlng, slager. Oeleen. Rijksweg Noord 83. R.-c. mr. de Neree tot Babberich. Cur. Mr. Kallen, Geleen. N. Bouman. koopman, Rotterdam, hande lende onder de firma G. J. Rossmolder. Mo lensteeg 22—30. R.-c. Mr. Th. R. J. Wjjers Cur. Mr. H. Craandijk, Rotterdam. 18 Mei opgegeven door v. d. (Afd. Hsndelslnfo bedevaart verscheen daar aan den voet van het monument, dat de Katholieke arbeiders der geheele wereld aan Leo’s onsterfelijke Encycliek gewijd hebben, om met een korte, krachtige rede van een politleken leider en soms met een van die bezielende strijdlie deren, een krans te leggen en een oogenblik van stil nadenken aan de nagedachtenis van den grooten Leo te geven. Deze eerste plechtigheid der Rerum Nova- rumfeesten. die door het geheel ontbreken van alle orde en regelmaat, welke In onze noordelijke landen het kenmerk van derge lijke demonstraties zijn, op de Nederlanders ie massenjKsve ma- die namelijk welke lijk maken moest de horden der duurde ongeveer vier uren, bewust en een’jjezind aaneen te doen sluiten. Zonder te trachten naar mo gelijke onderhandellngen en zonder het ter rein te effenen voor een vriendschappelijke groote, overeenkomst, legde het en cultiveerde het Rerum Novarum plaats, welke manifestatie In de ziel van den werkman de kiem van om twee redenen niet heelemaal aan de verwachtingen beantwoordde; deze redenen zijn een Wanbegrip van het internationaal voorbereidend comité en een wanbegrip van vele der nationale besturen van vakvereenl- gingen, die een bedevaart organiseerden. Het programma zeide, dat namens alle deelnemende landen een redenaar zou op treden, die in zijn eigen taal de Encycliek Rerum Novarum en vooral de resultaten daarvan in het land van den spreker, ver heerlijken zou. Men wilde daarmee dus een van die grootsche en soms werkelijk ont roerende demonstraties doen plaats hebben, welke voor Rome niet nieuw meer zijn. Men beoogt er door te doen voelen hoe weldsch en hoe diep de macht en de Invloed der Kerk zijn en vooral den Katholieken duidelijk voor oogen te stellen, hoe men elders precies denkt en handelt als bij hen thuis, en hoe hecht de eenheid is. Persoonlijk woonden wij twee zulke zittingen bjj, welke In tegenwoordig heid van den Paus plaats hadden en waar bij één maal In 35 en één maal in 48 talen gesproken werd. Natuurlijk verstaat men verreweg de grootste helft niet, maar het gaat ook niet om het verstaan, doch om het begrijpen, het aanvoelen om het ..geeste lijke”. Maar wat deden nu de 17 van de onge veer dertig deelnemende landen, die een spreker aan wezen? ZU begrepen klaarblijke lijk het elgenlUke doel niet, hielden zich niet aan de bepaling, dat elke spreker drie, hoogstens vier minuten krijgen kon van den kostbaren tUd en daar zit de knoop! het geduld der toehoorders, en wezen erkende redenaars aan. die daar In Rome nu eens grondig moesten vertellen wat de Rerum Novarum zooal uitgewerkt had. NatuurlUk liep het een beetje spaak. Het gros der pelgrims waren werklieden, die hun moedertaal kennen en voor de rest niets. En toen daar eerst een pater kwam, die meer dan een half uur Spaansch stond te dave ren, waarvan uitsluitend de terugkeerende woorden „Buenos Aires” en .Argentina" te waren, en na een Fransch Inter- twintlg minuten een vol uur anders hoorbaar was Hongaarsch en Sloveensch, kregen de menschen, die een paar dagen achter den rug hadden en aan het Italiaansche gebruik om alle vergaderingen staande te doen plaats hebben, ook niet den eersten dag gewend raakten, er een beetje genoeg van. N.W. of Wlertngermeerpolder maar bo vendien is thans, uit den aard der zaak, te vens ruime aandacht besteed aan den niet minder moeilijken en moeizamen arbeid op landbouwkundig terrein: het veranderen van deze 20.000 bunder zilt slijk In bouwrUpen cultuurgrond. Verder wordt er verteld van de stulfzand- complexen in de buurt van de Haukes (Wie- rlngeni, waar men ölt euvel bestrijdt door Inzaaling van rogge en door de klelwoelma- chine, die den kalkhoudenden kiel tot 3 M. diep uit den ondergrond opboort, welke dan met de hand over het losse zand verspreid wordt. Wat den grooten afsluitdUk Wleringen Friesland betreft, vermeldt het album os, dat einde 1930 drie stukken gereed waren, nl. van de oostpunt van Wleringen uit 4000 meter, van de Friesche kust uit naar het Westen 4900 M. en daar tusschen In. dus midden In zee (oostelljk en westelijk van het Breezand' nog 8200 M. tezamen du» zoo goed als 18 KM.! In het hoofdstuk over de bemalingen van den N.W. polder wordt os. verteld, dat de twee gemalen de Lely en de Leemans zes maanden tUds een watermassa heb ben ultgeslagen van niet minder dan 6» millloen kubieke meter. Alles bij alles verdient ook dit derde Zul derzee-album weer de volle aandacht. or va m m d< m vi

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6