S onderzoek noje. I' I I I I Voor de Huiskamer binnenlandsch nieuws V f doorstaat kritisch Auto tegen een boom Economische voorlichting GEMENGD NIEUWS Wraak van een schilder Inbreker aangehouden Botsing tusschen auto en wagen Boerderij afgebrand De duivelsbrug Inbraken te Nijmegen Roof te Den Haag Aangeteekende brief vermist Getrouwd met zijn moeder! Verkeersongeval Pauselijk geschenk aan de Koningin CD Wijziging Warenwet T Nederlandsch-Fabrikaat- demonstratie Een Economische Raad in uitzicht gesteld i 1 Drie gewonden Kastelein een klap met een hamer fe«eren a.«. In het park Züpendaal te Arnhem L» (Een lerende) Van de daden geen spoor de ge De dader met zekerheid herkend de hij Bevat een waarde van 9000 het te lande zal kunnen worden verbeterd. Vergissing op een gemeentehuis de Slachtoffer overleden hand op,” sprak hij tot den de sprak Satan, „het De bereiding van consnmptie-üs 'ij I 4«* 2- -e. Ned--Indi« Indlë Z. H de Paus heeft, door bemiddeling van den Internuntius, mcr. Schioppa. aan H. M. de Koningin een volledige verzameling aan geboden van de nieuwe Vaticaansche mun ten als aandenken van de eerste uitgifte van het Vaticaansche geld. van zal zal te I lingen. Op zijn aanwijzing werden eergis teren verschillende inbrekerswerktuigen op- gevischt, die hjj In een sloot bü het tram station had geworpen. een oogenbllk. dat de kastelein voor alle zekerheid even bulten stond om zich te overtuigen, dat nu inderdaad op het raam kwam wat hij er op wilde hebben. Het feit, dat een ander op die ruit aan het schilde ren was gegaan en dat de kastelein er bU stond. heeft den schilder van „café- billard" zóó opgewonden, dat hij een hamer is gaan halen, terug is gekomen naar het café, waar nog altijd de kastelein buiten stond en dien kastelein met den hamer een klap op zjjn schedel heeft gegeven, De kastelein is In het ziekenhuis verbon den. De schilder is op het politiebureau in bewaring gesteld. De landbouwer Jansen uit Steenderen, die Zondag door een autobus der G.T.M. te Doesburg werd overreden, is gistermiddag aan de gevolgen overleden. 267. Maar wie beschrijft den schrik van de drie vrienden, toen zij den volgenden morgen tot de ontdekking kwamen, dat zii bestolen waren. Mauwtje blies van verontwaardiging en keek Bollebuisje aan. alsof hij zeggen wou, dat heb JU gedaan. Maar Bollebuisje zei niets, wees met zijn staart naar de plek, waar tens zjjn kleeren hadden gelegen. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp Ingediend tot wijziging van de Warenwet. De wijzigingen, die worden voorgesteld, hebben over het algemeen slechts ten doel leemten, die in de practjjk bü de uitvoering der Warenwet aan hét licht zijn gekomen, aan te vullen. In het bestaande art. 1 wordt bijv, voor gesteld het woord .gebruiksartikelen” te ver vangen door „voorwerpen”. Het moet niet twijfelachtig zijn, dat voor werpen, die bij de bereiding vap voor den handel bestaande voedingsmiddelen en de verdere behandeling er van worden gebruikt aan het krachtens de Warenwet uitgeoefende toezicht kunnen worden onderworpen. Zoo wordt nog al eens geklaagd, dat de bereiding van consumptle-t)s op hoogst onhygiënische wijze geschiedt. Het is In een dergelijk geval gewenscht, dat aan de toestellen en gereed schappen waarmede consumptie-ijs wordt ge maakt bepaalde eischen kunnen worden ge steld. Zondagmorgen te ongeveer V uur is een personen-auto uit Leeuwarden aan den Heereweg te Groningen, bü het ultwljken voor een anderen auto in de bocht geslipt en tegen een boom gereden. Van de drie Inzit tenden kreeg de bestuurder een wonde aan den hals, een 23-jarige man een wonde aan t hoofd en ’n 35-jarige accountant aan een slagader en wonden aan de hand. Nadat de politie-dokter hen had verbonden, zijn «11 met den trein naar Leeuwarden terugge keerd. De auto Is zwaar beschadigd 368. Hals over kop vlogen zjj de trap af, schreeuwende en gillende: „Snarkey. Snarkey Cook, dieven, dieven.” Ver schrikt, want hij was juist opgestaan, kwam Snarkey uit zijn kamer, juist toen Bollebuisje. als de eerste, de trap afsprong om den zeeman het verschrikkelijke nieuws te vertellen, dat ze nu zonder kleeren moesten rondloopen. omdat dieven zich er meester van hadden gemaakt De vermoedel Uke dader van de inbraak, die eenlge weken geleden in het tramsta tion te Bolsward gepleegd werd, en waarbij tevergeefs gepoogd werd de brandkast te forceeren, is thans gevonden en In arrest gesteld. Het is een 30-jarige man uit Har den vrouw, die ziek te bed lag In haar woning aan de Loenensche straat te Den Haag, is vorige week overvallen door een man, die haar door elkaar schudde, met een revolver bedreigde en haar toevoegde: ..Zeg waar de centen zijn, of ik schiet je neer." t Gebeurde in de morgenuren, ongeveer kwart over tien. De man kon niet anders zjjn binnengekomen, dan met een valschen sleutel. Hij ging naar een muurkast, door zocht die en toen hU niets vond, dreigde hu de vrouw met een gummistok. Zij wees hem toen een andere muurkast aan. Daar vond hü Inderdaad een bus met ongeveer f 80. Met dien bult maakte hü zich snel uit de voeten. De vrouw kwam haar bed uit en wilde naar bulten gaan, om bij buren hulp te ba len, maar in de gang begaven haar de krachten. Zjj verloor het bewustzijn en zeeg neer. Omstreeks elf uur vond de zoon des huizes zijn moeder nog In de gang liggen. Zij kon een goed signalement van den in dringer geven. Den volgenden dag is op vrijwel dezelfde wijze gewerkt in een huls op de BUthoven- schelaan. Omstreeks tien uur werd gebeld, maar de zoon des huizes, een» werkloos tlm- ara merman, liet bellen. HU ging naar boven en S-’Q trof, toen hü weer beneden kwam, een man op het portaal aan. Toen de zoon vroeg wat hü daar deed, antwoordde de ongenoo- de gast, dat hu zich vergist had in het huls. Haastig ging de indringer weg (hü zal wel weer met een valschen sleutel zijn binnen gekomen) en greep buiten een fiets Ook de timmerman kon een goed signalement op geven, overeenstemmend met dat, wat dfe vrouw had opgegeven. Verleden Zaterdag nu liep de werklooae timmerman in de stad en zag den Indringer. HU herkende hem dadelijk, volgde hem en zag den man een vluchtoord binnengaan. HU deelde zün bevinding aan de politie mede, die den verdachte Zondagvond heeft aangehouden. Gisteren is hü nu ook door de juffrouw uit de Loenenschestraat met zekerheid herkend, zoodat zjjn ontkennen niet baten zal. De revolver, waar de Juffrouw van sprak, is intusschen niet gevonden. Het onderzoek duurt dan ook nog voort. Ingediend Is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk der RUksbegrootlng voor 1931. In Memorie van Toef.chting wordt opge merkt dat de tegenwoordige outillage onvol doende is geworden en dat thans er naar moet worden gestreefd om haar op de hoogte van de omstandigheden te brengen. Het gebeurde in een onzer Drentsche Dor pen. Een jong paartje. burgerlUk getrouwd, zou kerkelUk ingezegend worden. De familie en belangstellenden vulden het kerkgebouw: het jonge paartje zat op de aangewezen eereplaats, wachtende op het oogenbllk dat dominee tot de plechtigheid zou overgaan Ingevolge de kerkelijke wetten moet dominee zleh eerst overtuigen of aan de burgerlUke formaliteiten was voldaan, waarvoor hü het zoo pas geschreven trouwboekje ter Inzage ontving. Maar wat was dat? Volgens de aanwUzingen in het trouwboekje was de bruidegom met zijn.... moeder getrouwd. Er ontstond groote consternatie, want een dergelUk huwelUk Is niet alleen bij de Ne derlandsche wet verboden, maar de oruide- gom was liever met zUn bruidje getrouwd. Het trouwboekje werd naar het gemeente huis gebracht, waar de ambtenaar van den burgerlijken stand moeders naam verwissel de voor dien van het bruidje, waarna de dominee tot de Inzegening kon overgaan. Nadat de inbrekers te Nijmegen zich eenlge weken rustig hebben gehouden, heb ben zU in den nacht van Zondag op Maan dag op verschillende plaatsen gepoogd hun slag weer te slaan. ZU verschaften zich eerst toegang tot een woning aan de Lange Hezelstraat. waar zü een geldkistje, Inhoudende papieren en gouden sieraden, ontvreemdden. Hier heb ben de bewoners niets van het öhge- wenschte bezoek bemerkt. Een tweede poging werd ondernomen in een perceel aan den Kronenburgerslngel. Hier waren de heeren minder fortuinlijk. De bewoners bemerkten nJ. onraad en toen zij licht ontstaken, zijn de kwaadwilligen op de vlucht gegaan. ZU waren er nog niet in geslaagd het huls binnen te dringen. Ook het naburige Hemen heeft bezoek van het edele gilde gehad. Daar werd inge broken in de boterfabriek, waar een bedrag van 60 werd ontvreemd; ook werd een bezoek gebracht aan het gebouw van den Boerenbond, doch hier konden de dieven er niet in slagen iets te bemachtigen Van de daders ontbreekt elk spoor. post- en telegraafkantoor i wordt sinds Maandagmorgen half vermist een aangeteekende brief, in negen pandbrieven van 1000 van de Insulaire Hypotheek- Een Economische Baad Er zal naar moeten worden gestreefd, om tot een nauwe samenwerking met belang hebbende kringen te komen en van de er varing en de speciale deskundigheid dier kringen in het algemeen belang gebruik te maken. Het is daarom, dat de minister zich voorstelt, de instelling te bevorderen van een Economlschen Raad. Een wetsontwerp, gegrond op art. 78 der Grondwet, voor zoo danige instelling hoopt hü spoedig bü de Staten-Generaal aanhangig te kunnen ma ken, nadat het onderhavige ontwerp tot wet is verheven. Die Raad, waarin zoo veelzijdig mogeluk het bedrUfsleven zal zün vertegen woordigd, zal tot taak hebben advies uit te brengen over onderwerpen, de economische politiek rakende, waaromtrent zoodanig ad vies aan hem wordt gevraagd, of waarom trent hu advies aan de Regeerlng meent te moeten geven. Langs dien weg zal, in voort durende samenwerking van den Raad met den directeur-generaal, zoo goed mogelük «orden verzekerd, dat de stem van de practijk zich onbelemmerd en op zoo ruim mogeluke schaal kan doen hooren. zonder dat de verantwoordelUkheld ook maar ir. het minst van den minister wordt afge nomen. De nieuwe afdeellng zal vermoedelUk per jaar ongeveer 200.000 meer dan de tegen woordige afdeellng vereischen. Doch dit Is een einde, dat niet aanstonds zal worden bereikt. Om een aanvang te kunnen maken htet da formatie der nieuwe afdeellng. Zwitserland, met z’n hooge bergen en diepe valleien, z’n wilde bergstroomen en gapende afgronden, is bü uitnemendheid het land der legenden en sprookjes. Een der merk waardigste is ongetwUfeld die, welke verbon den is aan den bouw der brug over de Reuss, wier schuimend water over een zestig voet diepe bedding stroomt. De Reuss, in een diepen afgrond stroomend en door loodrech te rotswanden Ingesloten, onderschepte alle gemeenschap tusschen de kantons Uri ent Graubunderland. Dit veroorzaakte zooveel nadeel aan deze gewesten, dat de bouwmees ters herhaaldelUk bevel ontvingen op ge meenschappelijke kosten bruggen over de rivier te slaan. Maar nooit waren zü stevig genoeg om meer dan een jaar weerstand te bieden aan de stormen, het geweld van t water en het neerstorten der sneeuwvallen. Een laatste poging van dien aard was ge daan tegen het einde der veertiende eeuw, en daar er na den bouw der brug een win ter verstreken was, mocht men voor ditmaal de hoop koesteren, dat de brug het houden zou, tot men op zekeren morgen den schout van Goschenen kwam berichten, dat de over tocht opnieuw gestremd was. „Alleen de duivel kan er een voor ons bou wen!” riep de schout in arren moede. had hü dit gezegd, of een diende den heer Satan in persoon Aan Baam tien i houdende i aan toonder van de Insulaire Hypotheek bank te Zierikzee serie E 10056 t.m. 10064. De commissaris van politie te Baarn ver zoekt inlichtingen. zooais bekend, bestaat het plan het ko mende jaar in het park Züpendaal te’ Arn- Nederlandsch-Fabrikaat-dcmon- Gistermorgen te half elf brak brand uit in de boerderij van A. Middelburg te Broekland, gem. Apeldoorn. De vrouw des huizes was alleen en kon niets redden. De brandweer van BeemteBroekland was spoedig ter plaatse, doch kon, mede door den hevlgen wind, niet verhinderen, dat huls, schuur en inboedel een prooi der vlammen werden De Apeldoornache brand- weer nam met de motorspult het verdere blusschlngswerk over. Twee varkens kwa men In de vlammen om. Alles was verze kerd VermoedelUke oorzaak is een lek in den schoorsteen De Landbouw Daartoe is in de eerste plaats noodig: concentratie, zooveel mogelUk. van het werk bü één enkele, daarvoor bUzonder Ingerichte afdeellng van één enkel departement, welk departement uiteraard dat zal moeten «Un, waaraan men reeds in de bestaande orga nisatie de belangen van handel en nUver- heid heeft toe vertrouwd. In verband met de omstandigheid dat de zorg voor de belangen van den landbouw bü een ander departe ment is ondergebracht, zal de nieuwe voor lichtingsdienst niet de landbouwaangelegen- heden omvatten. Naar een nog nauwere sa menwerking van het departement, waar de landbouwbelangen worden behartigd, en den nieuwen voorlichtingsdienst op het gebied van handel en nUverheid zal worden ge streefd, en, naar mag worden verwacht, zal deze ook worden verworven. De minister stelt zich voor, dat bü de directie van den Landbouw, geluk thans, eenige ambtenaren zich in het bijzonder met de landbouwvoor lichting zullen blUveri bezighouden, doch dat zU voor vragen van niet speciaal land- bouwtechnlschen aard zullen kunnen ge bruik maken van de diensten van den eco- nomischen voorlichtingsdienst in het alge meen, terwUl die dienst bü vraagstukken, welke een meer algemeen commercieel ka rakter dragen, zUnerzUds de hulp zal kun nen inroepen van hen, die door hun op leiding en hun dagelükschen werkkring met den landbouw in het bUzonder vertrouwd zijn en met den technischen dienst van den landbouw onmlddellUk samenwerken. Het is voorts onzeker of het winnen b.v. vak melk, honing en veldvruchten is begre pen onder „bereiding" van eet- en drinkwa ren. waarvan t geldende art. 1 spreekt. Door het begrip „winnen” uitdrukkelijk te noe men, wordt die onzekerheid weggenomen. Ook Is het wenscheUJk het begrip „behande len” te vermelden, aangezien voorwerpen als melkroerders en andere welke bij de behan deling der waren gebruikt worden, onder de wet dienen te vallen. Vervolgens wordt om. een wijziging van art. 15 voorgesteld, waarbü aan de Kroon de bevoegdheid wordt gelaten om bü algemee- ,nen maatregel van bestuur voor te schrij ven, dat en hoe op of aan waren en andere artikelen, bü dien maatregel aan te wUzen, of op of aan de voorwerpen of de omhulsels, waarin die waren en die andere artikelen zijn verpakt, aanduidingen moeterf voorko men omtrent de hoeveelheden van die waren en die andere artikelen. Deze bepaling kan zoowel worden vastge steld in het belang van de volksgezondheid, als in het belang van de eerlUkheid in den handel. Ten slotte wordt opgemerkt, dat het geval zich heeft voorgedaan, dat bijv, vervoerders van melk op een sommatie van een keur meester niet stoppen. Daar zulks voor het uitoefenen van een goede contróle gewenscht is, wordt voorgesteld deze verplichting om te stoppen in art. 19 op te nemen. caféhouder van den Schledam'chen te Rotterdam had dezer dagen schilder opdracht gegeven de ruit van zijn café een meent de minister, dat dit Jaar met 40.000 meer dan thans voor het nog overblUvendc deel van 1931 kan worden volstaan. Het Is dat bedrag, dat thans wordt aangevraagd en dat in volgende jkren zal stUgen tot het bovengenoemde maximum. BU dit wetsontwerp heeft de minister aangenomen dat de dienst met 1 Juli zal kunnen gaan werken. de tegenwoordige afdeellng Handel en Nij verheid van het departement van den mi nister van Arbeid door een nieuwe, aan- zlenluke uitgebreide afdeellng. Aan het hoofd daarvan zal moeten staan een lei der, die, economisch geschoold, in staat is de telkens actueele vraagstukken in hun voortdurende wisseling te onderkennen, te bestudeeren en tot onderwerp van zUn voorstellen aan den minister te maken. HU zal daarbü in voortdurend contact met het bedrUfsleven moeten staan en door zün bekwaamheid en ruimte van blik met dat bedrUfsleven veelzUdige relatlën kunnen on derhouden. Dienovereenkomstig wordt de positie van den leider der afdeellng gedacht met den rang van directeur-generaal en een wedde van 12.000. De directeur-generaal zal de leiding heb ben over zün afdeellng, die, naar de minis ter zich voorstelt, in wezen uit drie onder deden zal bestaan, welke hü Voorloopig als volgt zou willen aanduiden: A. Algemeene economische politiek, in het bUzonder ook de handelspolitiek; B. Economische voor lichtingsdienst; C. Uitvoering van speciale wetten en alle onderwerpen, welke met on der A. en B. behooren (Octrooiwet, Wet Ka mers van Koophandel, Handelsregisterwet, Winkelsluitingswet, Merkenwet, technische voorlichtingsdiensten, mlddenstandszorg, etc.). Wil de nieuwe regeling het gehoopte suc ces hebben, dan zal haar het vertrouwen te stade komen van hen, die het meest di rect het economisch lot van het land In handen hebben: de leiders van het bedrUfs leven zelf. De regeling moet dan ook, zoo veel mogelijk, waarborgen in zich dragen, dat op dat vertrouwen kan worden ge rekend. vel zün belofte nagekomen was. HU zag de brug, die hem zeer stevig en doelmatig toe scheen en aan den overkant den Satan, op een steen gezeten, die het loon van zün nachtelUken arbeid afwachtte. „U ziet, dat ik mün woord gehouden heb,” riep Satan. „En ik ook,” antwoordde de schout. Dit zeggend, legde hü voor de brug een zak neer, dien hU op zUn schouder gedragen had en nu begon los te maken, „Wat doet ge daar?” vroeg de duivel nieuwsgierig. Op hetzelfde oogenbllk sprong een hond uit den zak en liep hullend en jankend de brug over en Satan voorbU. Ziedaar uw ziel, heer Satan!” riep schout; „loop haar na, Sire.” De vorst der duisternis was woedend. HU had op de ziel van een mensch gerekend en moest zich nu met die van een hond te vreden stellen. HU hield zich echter goed en trachtte de zaak als een grap op te nemen, zoolang de schout nabU was. Maar nauwe- lUks had deze zich verwUderd, of Satan be gon met handen en voeten te werken om de brug te vernielen. Deze was echter zóó stevig gemaakt, dat er geen verwikken aan was, zoodat hU nagels en tanden stomp gewerkt had alvorens ook maar een enkelen steen los te woelen. „Ik was een dwaas,” sprak Satan bU zich zelf, en toen hU zich dit zelfverwUt toege voegd had, stak hü de handen in de zakken en volgde, langs alle zijden om zich heen ziende, den loop van den stroom. HU had echter zün wraakplannen niet opgegeven Wat hü met de oogen zocht, was een bruik bare rots, om haar op den berg te voeren, die de vallei beheerschte, en haar van een hóogte van duizend voet te doen neerstorten op de brug. welke de schout van Goschenen hém ontfutseld had. Hü tj^d nog geen drie mijlen afgelegd toen hü gevonden had wat hü zocht. Het was een prachtige rots, groot en dik als de domtoren van Utrecht. Satan rukte haar uit den grond, even gemakkelljk als een kind een knol uit den akker trekt, laadde haar op den rug en het voetpad bestügend naar de kruin van den berg, begon hü een vroolük deuntje te neuriën, uit blijdschap over het lange gezicht dat de schout zou zetten, al' hü den volgenden morgen de brug vernield zou zien Toen hü ongeveer een mül afgelegd had, meende hü op de brug een grooten toevloed van volk te bespeuren. Hü zette het rots blok op den grond, klauterde naar boven, en op den top gekomen, onderscheidde hü duidelük de geestelükheid van Godschenen, met het kruis voorop gedragen en de ba nieren ontplooid, die het werk kwam zegenen en de brug des duivels aan God toewüden. Thans begreep Satan, dat er voor hem niets meer te doen was. Treurig gestemd ging hü den berg af en een arme, afgematte koe ontmoetend, greep hü die bü de horens en wierp haar in den afgrond. De schout van Godschenen vernam nimmer iets meer van den duivelschen bouwmeester, doch de eerste maal, dat hü in z’n lade schommelde, brandde hü zich deerlük vingers. De goudklomp was weer in een kool vuur veranderd. De brug had nooit iets van den storm, het water of de lawines te lüden. Sinds vUf eeuwen wordt zü gebruikt zonder ooit bouw vallig te zün geworden. Nederlandsch journalist gewond I Bü een auto-tocht van Keulen naar het Westland, waaraan ook eepige journalisten deelnamen in verband met de groentenver zendingen naar Duitschland per vracht auto, is een vrachtauto in het Duitsche plaatsje Moeis in botsing gekomen met een wagen en vervolgens tegen een boom ge reden. Een journalist uit Naaldwük werd zwaar verwond aan den rechterarm en be kwam om. een schouderfractuur. Na In een naburige ziekeninrichting voorloopig te zün behandeld, is het slachtoffer per trein naar Nederland gebracht; waarna hü in „Bethel" te Delft is opgenomen. Een andere journa list eveneens uit Naaldwük afkomstig die naast zün collega had plaats genomen, kwam er met den schrik af De auto werd aan de voorrijde beschadigd. Nauwelüks knecht aan. „Laat hem binnen komen,” zei de schout. De bediende verwüderde zich, en in zün plaats trad een persoon van omstreeks vüf en dertig Jaar het vertrek binnen. HU was gekleed als een Duitse her, met een strak om de beenen gespannen roode broek en zwart wambuis, welks spleten een bloedroode kleur lieten doorschemeren. Zün hoofd was versierd met een zwarte muts, waarop een roode pluim wapperde. Zün aan de punt afgeronde schoenen waren de mode honderd jaar vooruit, terwül zün hielen, van een scherpen weerhaak voorzien, niet ongeluk aan dien van een haan, bestemd schenen om als sporen dienst te doen, wanneer hü te paard zat. Na de gewone groeten zette de schout zich op een stoel en de duivel op een anderen. Eerstgenoemde zette z’n voeten op een bankje, de andere de züne op een gloeiende kool. „Welnu, waarde vriend.” zoo begon de Sa tan. „hebt ge mü noodig?” „Ja, uw hulp zou ons uitstekend van pas komen.” „Voor de brug over de Reuss, niet waar?" „Juist. Kom, wees eens edelmoedig en bouw er een voor ons.” „Dit lag Juist in mün plan.” „Dat treft; we hebben dan nog slechts accoord te maken.... omtrent....” hier aarzelde de schout. „Omtrent het loon,” vulde de Satan aan. en keek den schout lachend aan. „Ja,” hernam deze, die begreep, dat het moeilijke punt nu zou aankomen. „O.” sprak de vorst der duisternis, „op dat punt zal ik het schikkelük maken.” „Des te beter,” sprak de schout weer, „de laatste brug heeft ons zestig mark gouds ge kost; voor de nieuwe zullen wü het dubbele betalen.” „Wat zou ik met uw goud doen?” riep de Satan, verachtelük; „ik maak het zelf, zoo veel ik wil; zie maar.” Dit zeggend, nam hü een gloeiende kool uit den haard, zooals een ander een suiker boon uit een bonbondoosje zou genomen hebben. „Houd schout. Deze aarzelde. „U behoeft niet bang te zün.” hernam de duivel. Toen duwde hü den schout een klomp goud in de hand, even zuiver en even koud, alsof hü zooeven uit de mün gekomen was. De schout draalde den klomp langs alle züden om en wilde hem teruggeven. ,,Neen, houd hem maar.” sprot «»t is een geschenk voor u.” ,Jk begrüp,” hernam de overheidspersoon, den verworven schat wegbergend, „dat, als het goudmaken u niet meer moeite kost, gij er de voorkeur aan geven moet op een an dere manier betaald te worden. Daar ik ech ter niet weet op welke wijze dit behoort te geschieden, moet ik de voorwaarden aan u zelf overlaten.’’ Satan dacht een oogenbllk na. „Ik verlang, dat de ziel van den eerste, die over de nieuwe brug gaat, mün eigendom zal zün.” „Het zü zoo." „Laat ons het verdrag opsOllen,” hernam de duivel. De schout nam papier, pen en Inkt en be gon te schrijven, wat zün bezoeker hem dic teerde. Vüf minuten later «as het verdrag in duplo onderteekend door Satan in z’n eigen naam en door den schout in den naam en als gevolmachtigde van z’n gemeentenaren. De duivel verbond zich daarin gedurende den nacht een stevige brug over de Reuss te bouwen, terwijl de overheidspersoon van zün kant als maakloon de ziel afstond van het eerste wezen, dat over de nieuwe brug zou gaan. Toen de zon den volgenden morgen het gebergte bescheen, was de brug van den duivel gereed. Weldra begaf de schout zich op weg naar Goschenen. Hü kwam om te zien of de dul- Een DUk te Rotterdam had een schilder opdracht gegeven om op de ruit van zün café een lok- kenden naam te schilderen. Met groote toe- wüding bleef de schilder geruimen tüd bezig en nadat hü zichzelf overtuigd had, dat de opdracht was voltooid, riep hü den café houder om het werk te komen keuren Tot niet geringe verbazing van den kastelein stond er niets anders dan „café-blllard” op zün ruit en tot groote verbazing en veront waardiging van den schilder was de kaste lein het daarmee niet eens. De kastelein beweerde een schoonklinkenden naam opge geven te hebben, de schilder hield hals starrig vol, dat hü „café-billard" had moe ten penseelen en dat stond er nu op. De schilder liep gekrenkt weg De kastelein poetste met benzine zün ruit schoon, waarna hü een anderen schilder opdracht gaf den gewenschten titel aan te brengen. Toen deze schilder zoowat halverwege was, ks’am zün voorganger langs, juist op Consulaire Dienst Voorts zal de minister van Arbeid. H. en N. nog in nader overleg treden met zün ambtgenoot van Bultenlandsche Zaken over de vraag, in hoever de onder dien minister ressorieerende consulaire dienst met bet oog op een goede economische voorlichting hier te lande zal kunnen worden verbeterd. De nieuwe afdeellng Uit hetgeen voorafgaat, vloeit vanzelf voort, dat de kern van hetgeen als ver-' betering van den bestaanden toestand wordt voorgesteld, bestaat in de vervanging van Wat de economische belangen van betreft, deze zullen, als tot nog toe, voor zoover zü niet overzee worden behandeld, hun verzorging aan het daarvoor speciaal Ingerichte ministerie van Koloniën blüven vinden, met welk departement ook regelma tig voeling zal worden gehouden voor wat de Nederlandsche belangen ten aanzien van de overzeesche gewesten aangaat. Maar, afgezien van deze noodzakelüke be perkingen. zal de economische bemoeiing van het Rijk zooveel mogelijk bü het de partement van Arbeid. Handel en NUverheid worden geconcentreerd. Dat wil niet zeggen, dat alle arbeid, b.v. ter voorlichting belanghebbenden, daar ook feitelük moeten geschieden. Integendeel, men zich steeds er rekenschap van hebben geven, hoe talrijke organen en verschillen de krachten, die op economisch gebied reeds werken (men denke b.v. aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken), het best kunnen worden benut en tot samenwerking en een goed Ineenslultend geheel kunnen worden gebracht. Maar dat zal moeten geschieden naar een vast plan, waarvan het ontwerp en de toepassing bü één centraal punt behoo ren. Zooals bekend, bestaat het plan het hem een 1' stratie te houden. In een aan de Nederland sche fabrikanten toegezonden circulaire le ren wü thans, dat deze demonstratie alleen bedoelt, om aan die fabrikanten, die zich thans beklagen dat, uitsluitend als gevolg van onkunde, vooroordeel, sleur en onver schilligheid. het Nederlandsche volk, gelet op kwaliteit en prijs, ten onrechte hun pro ducten veronachtzaamt en achtersten bij die uit het buitenland, de volle gelegenheid te geven om zelf zooveel mogeluk be- dnjfsgroepsgewüs vereenlgd den Neder- landschen consument van die dwaling te overtuigen en van die fout te genezen. Dit moet, althans voor vele bedrüven, goeddeels bereikbaar zün, wanneer: le. die fabrikanten, door middel van po pulaire, overtuigende proefnemingen en de monstraties. de degelijkheid, doelmatigheid, duurzaamheid enz. enz. van hun producten zóó afdoende aantoonen, dat. wat dit be treft. bü geen enkel bezoeker der demon stratie nog plaats voor twüfel overbluft. 2e. een publiciteitscampagne vóór, tijdens en na de demonstratie-maanden, het Ne derlandsche volk volledig voorlicht omtrent plicht en noodzaak om, vandaag meer dan ooit. In ons aller belang, bü gelüken prüs en kwaliteit, aan het nationale product de voorkeur te geven. Wordt dit begrip, tot zelfs op de scholen toe. van Noord tot Zuid, aldus tot gemeen goed gemaakt, dan zullen grossiers en win keliers er wel voor zorgen, dat de eisch van het publiek: eerst zien, wat Nederland le vert, op de juiste würe in bestellingen wordt omgezet. De NK.FA.-demonstratie, die het boven staande resultaat, t.w. die veranderde stem ming bü het Nederlandsche volk, beoogt, moet gehouden worden van half Juni tot half Augustus 1932 in het Park Züpendaal te Arnhem en tot stand komen door samen werking van de regeerlng. de Nederlandsche fabrikanten en Arnhem, Velp en Oosterbeek. De fabrikanten moeten op Ztjpendaal ko men om het Nederlandsche volk te bewüren, dat het ongel Uk heeft met het eigen fabri kaat steeds voorbü te gaan. Arnhem, Velp en Ooeterbeek zullen door de financiering van een aparte zomer-feest- organisatle (Z.A.V.O.) er voor zorgen, dat gedurende den demonstratletjjd, op massaal bezoek uit alle rangen en standen, uit alle hoeken van ons land, naar deze streken en dus ook naar Züpendaal zal kunnen worden gerekend. Waar het hier in de eerste plaata moet worden een machtig pleidooi voor het Ne derlandsch fabrikaat in het algemeen en pas in de tweede plaats, voor het product van de deelnemende fabrikanten, ieder afzonderlük, daar moet zooveel mogelük, als bedrijfsgroep, collectief worden gewerkt. De bedrijfsgroep moet 'voornamelijk als attractie ter plaatse een of meer van hare artikelen fabriceeren, als het kan van grond stof tot eindproduct. Daarnaast echter, ook collectief, proefondervlndelük die kwaliteiten van het fabrikaat aantoonen, die de leden allen op hun credit mogen schrijven. Rondom deze installatie wordt ruimte be schikbaar gesteld voor ieder van de deelne mende leden der groep afzonderlijk, om voor zich zelf, ook zooveel mogelük demonstratief, propaganda te maken in den vorm dien hü wenscht. Bovendien zal, in overleg met de fabrikan ten, op tal van andere wüzen. b.v. openlucht bioscopen. luidsprekers enz., het geheele N.EJ’.A.-bedrüf. dag in, dag uit, worden in gesteld op deze gedachte: hoe doen wü nu gezamenlijk het maximum om er voor te zorgen, dat elke bezoeker van Züpendaal naar huls gaat en tenminste in het vervolg aan zün leverancier zal zeggen: Toon mü ook. en wel allereerst, het Ne derlandsch fabrikaat. De bedoeling is om het geheele, volledig geoutilleerde demonstratleterreln met ge bouwen, voorzien van licht, kracht en wa ter. wegen, bewaking, versiering, restauratie, contróle, administratie enz. enz. gratis ter beschikking en In dienst van de Nederland sche fabrikanten te stellen en wel voor hen. groepsgewüs. een kleiner of grooter pavll- loen, plancher, open ruimte enz. Verder is er geen Lunapark, maar wel attracties, hoofdzakelijk in verband met en ten behoeve van het Nederlandsche fabri kaat. De verschillende grootere instellingen zul len b.v. woeden ultgenoodlgd om. leder hun ner één dag. in samenwerking met de leiding op Züpendaal, door vereenlgingen en clubs uit hun personeel, de attracties te laten verzorgen. Dan eiken Zaterdagmiddag een reclame- optocht van vracht-auto’s langs den feest- weg van Velp door Arnhem naar Oosterbeek, omzoomd door tienduizenden gasten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 7