11 HEROPENING Truus Kosters Cheque-koersen Advertentiën STROO-HOEDEN STROO-HOEDEN EXTRA MAISON KORN Winkel en Lunchroom Joh. Weijmer VALK’s LUNCHROOM Pinkster- aanbieding JAG PLAS Amsterdamsche Beurs f MOLTEER - CARBOLINEUM - BLACKVERNIS PEK - MASTIC - BREEUWERK OLIëN EN VETTEN Advertentiën PETTEN HOEBEN HEEREN-MODES Extra „VRIESIA” JAN DE VRIES PINKSTER-AANBIEBING •I LEGER EN VLOOT INGEZONDEN water r Tot „Deutschland” gedoopt - Tel. 324 - Alkmaar Zaadmarkt MARKTNIEUWS Liefdadigheid in Engeland Overreden en gedood Jeugdige woestelingen ALKMAAR BOTERSTRAAT 7 J Het drama te *s-Oravenzande t 5y< Ridderstraat hoek Oude Gracht SOCIAAL LEVEN GEMENGD NIEUWS A. R. K. A. van onzen geheel gemoderniseerden Gevangenhouding bevolen a.s. Donderdagmiddag 4 uur Pantserkruiser A te gelaten Avontuur van een elf-jarlgen Spaanschen jongen Ned. Vereeniging tot Bescherming van Vogels Fnidsen 90 Beleefd aanbevelend, irf.J. C.V.SCHAGEN HOUTTIL B 5 TEL 286 ten bezoek aan onze zaak overtuigen, dat wij prima tegen billijke prijzen. RESTAURANT EN 1ANKETBAMEN1J DE RESIDENTIEBODE Torenstraat 27 •C-GRAVE.4HAGE In er le te a! te n. Voor Pinksteren RUIME KÉUZE WAARDIJK’S SCHOENHANDEL Prachtsorteering PENDULES RIDDERSTRAAT KUN$T EN KENNIS Drogisterij en Chemicaliënhandel f 2.48*»/ 59.29 48. 13.03 24.80 66.67% 66.75 66.65 zal U er van waar leveren Roodvonk Dultscher aangehoud en Oudorp, Mei 1931. Wees, O. Geen loterijen voor de ziekenhuizen rd it L I e „Geen witte raven meer**. WOENSDAG W MEI (CO Oie) 1 vo- C3MCDMC30CDMaDMCDHCDBCDM WOENSDAG 20 MEI Groote sorteering Ziet etalage 128 '■CDEQlCDICDBCDlaeOECZ» naar het militair hospitaal. Axjjn-extract is vergift. 86% De tweede dag 109 Een geboren zwerver Toen de voorzitter Dinsdag de vergadering 1% Prolongatie - e> T I? PW Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk verband met den dood van den heer Eschauzier. tlkel ook nog In verschUlende gezinnen ou- "ermengd aanwezig is i. u t k t t l. s t i Chauffeur van autobus ernstig mishandeld. de op Staatsleeningen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 4J$ Nederl 1916 4H Nederl 1917 4« NJnd. 19MB 300 21 78% 50 Vorige Koersen 238 265% 45 312 30 67 46 30 3 HOORN. 20 Mei. Veemarkt. Vette var kens f 024028. Handel goed. de ils st ar AL it Petroleum Dortache Petr. Oaboes - Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU Shell Onion OU 103 106% 127 156 12 4‘/s 29 19 Koen 31» bestemd voor Den Haag en omliggende gemeenten, als ook voor Schevenlngen, het Westland, enz.. plaatst men het best In ii e Tabak Deu Batavia oude Deu - xwtkust Benembah Maxwell- 22 217 105 5*/,« AMSTERDAM, 20 Mei Amsterdamsche Aardappelprijzen De prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 4 ladingen 2575 HX. Ik Ik le te n St Spoorwegen Union Pacific w a bash Chic Milw St Paul Kansas City South Erie Ram Suiker H. V. A. ’oerworedjo - Vorstenlanden Actions idem Verdr.oord 102 - TeL 1053 Klein chic model f S.90 Witte Linnen Hoeden vanaf f 2.M Mooie Groote Hoed f 3.90 Zomerbontjes f 220 Alles In ruime sorteering voorradig 'ndustr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. 8 Leather Intern. Nickel 53% 46% 5% N.B. De zaak is aa. Donderdag van 2uur gesloten ALLEEN PRIMA UURWERKEN BIJ TROUWRINGEN-SOUVENIRS GEDIPLOMEERD HORLOGEMAKU TELEFOON 111*. Parijs Brussel Londen New-York Berlijn Zürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 10 9 40 109% u- 8e m. d: op ti de ld. Rubber A dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubb Rott TapanoeU Serbadjadl SUau V L O.O. AHled Intercontln Rubber 101%. 100’/,, 102% 102*/, 98*/, 50 308»/, 42 9.70 34.60 12.10% 2.48*/; 59.25 47.95 13.— 24.85 66.60 66.65 66.60 7.30 34.90 27.— 166 105»/, 67% 42 151% 61% 275 51% 6% De moord op den mUllomalr K. te 'z-Gravenhage De Derde Kamer der Haagsche Recht bank heeft gisteren de gevangenhouding be volen van den technicus K. en van den 20- jarigen kantoorbediende P.. die gearresteerd zjjn in verband met den dood van den Scheepvaart Holt Amerika L4jn dito Gem Elgenu Kon Ned Stoom» Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pret. Banken Koloniale Bank Indische Bank CerL Handel-MJ). schieten en op 9-73*»/,. 34.63% 12.11’/ 7-37% 35.— 27.— De kosten Pantserkruiser A werd In 1923 op stapel fezet en heeft vijf en zeventig mlllioen mark gekost, waarvan ongeveer 60 mlllioen be taald werd aan loon. Het schip is een buiten gewoon staaltje van technische kundigheid. Na In dienste telling wordt het vlag geschip van de Duitsche vloot. Do doopplechtigheid Waarschijnlijk tengevolge van een misver stand zette het schip zich te 11.55 uur, toen de rede van den Rykskanseller nog niet ge heel beëindigd was, in beweging. Onder ge weldig gejubel der menigte gleed het schip sneller en sneUer van de helling en voordat de kolos nog geheel in het water was gegle den. sprak Rljkspresldent Von Hindenburg de volgende dooprede uit: „En nu. glijd In uw element en vaar uit over de wijde zee. Doe daar uw plicht en Teg een standvastige getuigenis af van Dultschen arbeid en Duitsch kunnen. Wees een be scherming voor het vaderland. Houd uw vlag rein en hoog In ecre. Dan zult gU den naam immer waardig blijven, dien Ik u thans geef. Gl) zult „Deutschland” heeten.” Daarop bracht de directeur van de werf Loefflund een hoch uit, waarna de mar Ine- kapel de presidentsmarsch speelde, die eindigde met het dbor alle aanwezigen staan de en met ontbloot hoofd meegezongen Deutsehlandlled. Onmiddellljk na de doopplechtigheid In specteerde Von Hindenburg nogmaals de eerecompagnie, waarna de verschillende de legaties langs hem heen defileerden. Daarna begaf hij zich per auto naar het boseb van kitzeberg. om daar eenige rust te zoeken en ten blik te werpen op het marine-monument. Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Het Engelscbe Lagerhuis weigerde met 181 tegen 58 stemmen den conservatieven afge vaardigde Davison toestemming te verleu nen tot het indienen van een wetsvoor stel, dat machtiging zou geven tot het hou den van loterijen ten bate van ziekenhuizen. Davison wees er op, dat Dublin geweldig-: bedragen Inzamelt voor de ziekenhuizen u Zuid-Ierland door middel van loterijen. Het Britsche Museum, aldus spreker, kon inge richt worden, dank zij een staatsloterij on koningin Elisabeth was de eerste koninklijke beschermvrouwe van een loterij In Engeland. De liberaal Foot verzette zich tegen een dergelljke methode, waardoor de llefdadig- heldsbronnen worden vergiftigd. Van de 798.000 pond sterling, die de eerste lerschc loterij opbracht, kwam slechts 131.000 pond sterling ten goede aan de ziekenhuizen. anders op dan Emilio maar weer naar San tander te brengen. Daar wist hy al spoedig aan het waakzaam oog van de politie te ont snappen. Weer verstopte hy zich op een boot, die toevalligerwijze weer voor Gyon bestemd was. Als een duiveltje uit een doosje verscheen hij op een goeden dag weer voor de polltle-autoritelten van dit stadje, die niets anders wisten te doen dan den jonger, avonturier andermaal op transport naar Herrera te stellen. Het baatte echter weer niets. Na een tijdje kreeg Emllio genoeg van het rustige leven thuis en begaf hij zich weer op weg naar Santander. Dezen keer viel zijn keus op een grooter schip, de „Volendam”, dat van Vera Crux kwam. Zooals hl) nader hand vertelde, vermoedde hij wel met dit schip in de een of andere groote havenplaats aan te komen, waar hij dan wel zou kunnen aanmonsteren 1 Het geluk was dezen keer echter niet met hem. Terwijl hy bezig was zich door een pa trijspoort naar binnen te werken, werd hj ontdekt door een politie-agent, die oogen- blikkelijk de bemanning van de „Volendam alarmeerde. Men ging op zoek, doch waar men ook keek, de Jongen was nergens te vin den. Anderhalf uur lang speurde men In alle hoeken en gaten van het schip. Te vergeefs. Toen het schip vertrokken was, kwam Emllio doodbedaard uit de enge ruimte onder de laagste kool van een tlveepersoonshut krul pen. Aanvankelijk had men aan boord wel schik In het geval en werden op Emllio niet de zelfde maatregelen toegepast, die in. normaie gevallen verstekelingen te beurt vallen. Toen echter bleek, dat hl) de oorzaak was van plotseling afloopende winches, verdraaide moeren en allerlei andere ongerechtigheden, moest men wel tot krasser maatregelen over gaan. Emllio werd het laatste gedeelte van de reis opgesloten en te Rotterdam veilig afgeleverd aan de Rivierpolitie. Hjj Is Dins dagochtend ter beschikking gesteld van den Vreemdelingendienst, die hem wel weer op transport naar zijn vaderland zal stellen. Maar dan. De stad Klei stond gisteren volkomen In het teeken van de groote gebeurtenis van den dag, de te water latlng door Rljkspresldent Von Hindenburg van het nieuwe Duitsche pantserschip „Deutschland,” bekend als de geruchtmakende pantserkruiser A, die reeds een langdurige parlementaire voorgeschiede nis heeft. Op de werf werd Von Hindenburg ontvan gen door den Rijksweerminteter Groener en door den chef van den marinestaf. Rykskanseller dr. Brünlng sprak de doop rede uit. 157% 103»/, 65% 42 140% 59% 268 «01%. 100%, 102’/, 102*/, 98*/, 30»/, 68% 193 22»/, 210% 105’4 5%, 6'*/,. 5 154 II 32% 18 85*4 60 41 18% 36 17 46 28% 2%. Geachte Redactie. Zeer gaarne eenige plaatsruimte voor on derstaande regels b. v. d. Open brief aan de heeren C. Laan en H. v. Wonderen. Mijne heeren. Nu een lijst is ingediend, waarop uw na men voorkomen een lijst die niet de offi- cleele lijst is der R. K. Klesvereeniglng, maar een lijst die daar, niet naast maar tegenover staat; nu u met uw medewer king. daaraan verleend, te kennen geeft dat u ontevreden zjjt en alle contact met de R.K. Kiesvereeniglng hebt verbroken, door opzegging vSn uw lidmaatschap, nu weet ik geen anderen weg dm dezen, om u In het openbaar een paar vragen te stellen en wel: 1. Waarom gaaft ge pas een paar dagen voor den 12den Mei te kennen dat ge niet accoord gingt met de volgorde der namen, of het op de lijst voorkomen van uw namen? 2. Waarom bewandelt ge dezen weg? Een vrije Hjst, tegenover de R. K. Staatspartij, om In den raad der gemeente te komen? 3. Waarom niet eerst met het bestuur der R. K. Klesvereenlging uw grieven besproken, met het bestuur onderhandelt of althans ge tracht de zaak in der minne te beslechten, waar het toch de eenheid onzer party geldt! En ten slotte wij weten niet wat ge wilt! Wat Is het doel, dat ge beoogt, met de indiening dezer lyst? Welke politiek staat ge voor? Zyt ge liberaal? Zyt ge Volksparty? De vraag „Zyt ge VolkspartUer?” vooral naar aanleiding van het lelt dat uw lijst en de lyst der Volkspartij vier jaar geleden door denzelfden persoon werd Ingediend! Wat zyn we van u te verwachten? We hebben ons af- gevraagd hoe u er toe kwaamt. waar twee uwer zitting hebben In een College, waarvan het benoemingsrecht aan Z. H. Exc. Mgr. den Bisschop Is. Daarom moeten er al heel gewichtige redenen zyn en wy hebben recht er op deze te vernemen! Het gaat maar niet aan, te zeggen: schrap me van de Klesvereenlging en we gaan zelf een lijst indienen! We hebben een organi satie en daar alleen behoort ge dezen strijd uit te vechten, niet daar buiten! Nu ge dit Rede Groener De Deutsche Werft heeft heden een feest- maaltyd gegeven, waaraan werd aangezeten door tal van hooggeplaatste personen, o.w. de President der Republiek en de Ryks- kanseller. De Minister van Ryksweer Gene raal Groener hield ¥en tafelrede, waarin hij o.a. zelde, dat de. ..Deutschland” de herinne ring aan de eerste „Deutschland," die onge veer 100 ja ren geleden de zee bevoer, levendig zal houden. De eerste Deutschland” werd In 1849 gekocht en had later het ongeluk te zamen met andere Duitsche schepen onder den hamer te komen. De tegenwoordige „Deutschland” beteekent voor alle Dull- schers: „Strijdt den strijd txn de toekomst van Dultschland niet met kanonnen, doch met de kracht van den geest en den wlL" Daarom zijn de leiders van het Duitsche volk naar Kiel gekomen. Het is aan den President der Republiek en aan den Rykskanseller, dat de Duitsche Ryksmarlne te danken neen, dat de Duitsche vloot hersteld wordt. gedurende deze week Groote Dames-hoeden, flin ke maten van 5.99 voor 4.90 Leuke kleine modelhoedjcs van 4.25 voor 3.50 Denk er om alleen deze week Komt U allen eens kijken. Aanbevelend ioen ae voorziuer umsaag ae vergadering te Bergen op Zoom heropende, deed hij aller eerst mededeeling van een telegram, dat was Ingekomen van Z. H. Exc. Mgr. P. A. W Hopmans. Blsschop van Breda, waarin deze, naast woorden van oprechten dank voor de hulde en volgzaamheid, zyn zegen gaf aan het congres. Als met algemeene stemmen de geheele begrooting 1932 ongewUzigd is goedgekeurd, wordt het prae-advles van bet hoofdbestuur ter zake van de salaris-actle door alle afdee- lingen aangenomen, waarna de ontwerp statuten en het bulshoudeiyk reglement zon der ingrijpende veranderingen worden vast- gesteld. Herkozen worden tot lid van het hoofd bestuur de heeren L. Llntjens. L. Moonen. P. v. Oostveen. H. Velzen en A. Frljssen, ter- wyi gekozen wordt de heer P. Clement uit Eindhoven in de vacature van den beer G. Eggink. Deze laatste werd met 49 stemmen gekoeen, terwijl de beer Luxemburg 46 stem men verkreeg. Verworpen werd het voorstel van de afdec- ling Amsterdam om het aantal leden van Rede van Dr. Brünlng Het Is een trotsch werk, dat hier voltooid is aldus de Rykskanseller. Door feilen stryd Is het lang in gevaar geweest. Des te meer is het ons daarom op dit pj^chtige uur ge boden. ons te bezinnen, welke beteekenls dit trotsche schip voor ons heeft en uit hoofde van welke gezindheid wy het geschapen hebben. Na onze nederlaag Is voor ons net elementaire recht van zelfverdediging op eenzyd.ge wyze zoodanig beperkt, dat velen geloofd zullen hebben, dat het voor het Duitsche volk geen doel had. voor het beetje recht, dat men ons had overgelaten, nog offers te brengen. Door deze plechtigheid toont het Duitsche volk thans openlyk aan de geheele wereld, dat het ook onder de hT-m opgelegde beperkingen en In den aller grootsten economtschen nood nog middelen kan vinden om den vrede te verzekeren en zyn eer te handhaven. Wat onze trotsche vloot eens beteekend heeft voor ons als ryk en vry volk, is onver- geteiyk. Thans zijn wy arm. maar wy we ten, dat wy dezelfde plichtsgetrouwheid en dapperheid en denzelfden roem ook binnen het kader der verdragen en met de loyale uitvoering daarvan kunnen handhaven met de geringe middelen, die ons verarmd volk kan opbrengen. Ik geloof niet, dat welke ware vriend van den vrede dan ook er door verstoord kan zijn, dat wy deze te water latlng door de aanwe zigheid van onzen beminden Rljkspresldent Von Hindenburg luister byzetten, terwyi in Genève de Duitsche minister van buitenlond- sche zaken als voorzitter van den Volken bondsraad het hooge streven naar wereld vrede en Europeesche overeenstemming dient. Dultschland kan met volkomen reent en met den Üiepsten ernst van zich beweren, dat het ean nauwgezette vervulling van zijn ontwapeningsverplichtingen. die de vredes verdragen hem opleggen, nooit heeft ver zuimd. Wy wachten er op, dat onze ontwa pening ook door anderen zal worden nage volgd. Dat wy echter trachten ons volk de geringe mate van veiligheid te waarborgen, die de verdragen ons toestaan, spreekt van zelf. Ook dat Is In het belang van Europa en van de geheele wereld. industrieën Onliever ••Mnntmnnna Caive Delft Alg KunstzQd» Van Berkel» Pat Nieuwe Philips Kuch. Accousttek Ned. Ford Dezer dagen kwamen te Lanke by Ber- nau, met een vrachtauto 30 leden van de Beriynsche worstelvereeniging ..Bllckstem” aan, die het plaatsje In opschudding brach ten door hun gedrag. Tegen 10 uur vertrok ken zy weer en hielden verschelden auto’s aan. Zy wierpen met steenen naar een post auto, waarvan de chauffeur de gendarmerie waarschuwde. Intusschen was een volle ex- cursie-autobus van de Berliner Verkehrs- gesellschaft tusschen Ladeburg en Lanke door de jongelieden die een ketting over den weg gespannen hadden, tegengehouden, zy bombardeerden den auto met steenen, waar door de meeste ruiten werden verbrijzeld en verschelden passagiers gewond werden. De chauffeur en eenige anderen kwamen hier tegen op. waarop de woestelingen hen te lyf gingen en den chauffeur deerlijk mis handelden. zoodat hl) in bedenkelyken toe stand naar - het ziekenhuis van Barnau moest worden gebracht. Inmiddels ver scheen de gendarmerie, waarop de onverla ten de vlucht namen, zy bleken naar Lan ke teruggekeerd te zijn, waar 29 hunner gearresteerd werden. het hoofdbestuur met 1 uit te breiden. De geestelyke adviseur, Pastoor Jansen, hield daarop een rede, die in hoofdzaak ge- wyd was aan het 40-jarig jubileum der En cycliek Rerum Novarum. Met 59 tegen 33 stemmen werd verworpen het voorstel Doetinchem. dat het voorzitter schap van Arka niet vereenigbaar zou zyn met het lidmaatschap van de Tweede Kamer. De afdeellng Helmond deed het voorstel om in principe te besluiten aan tydelyk of op arbeidscontract aangesteld personeel in overheidsdienst na bekomen ontslag een uit- keerlng te geven uit de op te richten weer- standskas of het ondersteuningsfonds. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aan genomen. Hetzelfde geschiedde met het voorstel- Eindhoven om aan de gehuwde arbeidscon- tracters met een bruto jaarwedde van 3000 een korting van 50 pet. op de contributie te geven. Verder werd goedgevonden, dat het hoofdbestuur onderzoeken zal, op welke wyze men kan komen tot stichting van een onder steuningsfonds, als vast Instituut verbonden an Arka. Een commissie voor deze aange legenheid samengesteld, zal hierover rapport uitbrengen in 1932. Nadat nog eenige punten van de agenda waren afgevoerd of in han den gesteld van het hoofdbestuur, werd de vergadering met den Christelyken groet ge sloten. AMSTERDAM 20 Mei 1931. Veemarkt. Aanvoer 354 vette Kalveren le kwaliteit 0.78—0.84, 2e kwaliteit 0 70—0.76, 3e kwa liteit 0.63070 per K O. levendgewicht. 03 nuchtere Kalveren 1017 per stuk, 650 Varkens, vleeschvarkens, wegende van 90 110 K.O 0.47—0.48. zware varkens 0 45—0.47J vette Varkens 0.420.43 per K.G. slachtge- wlcht. Aan het aoattoir zijn heden aange voerd 13 wagons geslachte runderen uit Denemarken. PURMEREND. Coöperatieve Centrale Eierenveiling Purmerend O. A. Op de gehou den Eierenveiling op Dinsdag 19 Mei waren aangevoerd: 190253 stuks eendeneieren Prijs f 3.503 70 per 100; 140.000 stuks kipeleren: 70-80 Kg. f 5 50—620 65-66 f 4.30—4.70; 63-64 f 420—4 40: 60-62 f 3.80—420; 58-59 f 3.70—4; 56-57 f 3.50—3.80; 53-55 f 33Ü— 360; 50-52 f 3—340 TEXEL, 18 Mei 1931 Elerenvelllng Aanvoer 139270 stuks. 58/62 K.O. 3.70— 420, 62/66 K.O. f 3 90—4.80, 66/70 K.O. f 4.405, extra groot 6—6.40. kleine eieren f 2.603.70, eendeieren f 3.70, alles per 100. Piepkuikens vorige week 1.45 per K.O. ENKHUIZEN. 19 Mei 1931 Noteerteg „Bloemeniust” Iris 0.801.40; Hadly f 2.00—4 00; Columbia 1.00—320; Kaiserin 1.302.80: Anemonen f 0.100.80 per 100 stuks. Het dienstmeisje, dat kinderen asljnzunr Het drinken Voorts heeft de Derde Kamer der Recht bank de gevangenhouding bevolen van het 14-jang meisje M. F., te s-Gravenhage, dat verdacht wordt twee kinderen van haar meesteres aldaar met azljnzutu te hebben vergiftigd. In afwachting van nadere maat regelen vertoeft het meisje onder toesicht in een doorgangshuis te Den Haag. Met het stoomschip „Volendam" Is te Rot terdam aangekomen de elf-jarige Emllio Perch, een S^aansche jongeling, geboortig uit Herrera In de provincie Valencia, die dl reis van Santander als verstekeling heeft meegemaakt. De jongen is door de Rivierpolitie van boord gehaald en Dinsdagochtend aan een verhoor onderworpen, waarby hy. aldus de „Msb", het volgende merkwaardige relaas van zijn lotgevallen heeft gedaan. Emllio is de oudste uit een gezin van zeven kinderen. Zijn vader werkt op een kweekerti zyn moeder op een zakkenfabrlek. Een brave jongen is Emllio niet bepaald. Dat is ook wel gebleken aan boord van de „Volendam”. Z n moeder wilde hem. toen hy een jaar of acht was. met meer thuis hebben en dies nam Emllio een kloek besluit en wandelde naar Santander, waar hy zich verstopte op een boot, die naar Gyon voer. Daar aangekomen, werd hy door de politie van boord gehaald en vla Madrid per trein weer naar zyn woon plaats gebracht, zyn ouders moesten echter niets meer van hem hebben en er zat niets In ae kazerne der bereden wapens te Amersfoort zyn eenige roodvonkgevallen voorgekomen. De patiënten zijn overgebracht Te Apeldoorn Is aangehouden de Duit- scher E. K., verdacht van berooving van een wlssellooper, te Mannheim gepleegd. Hy Is gistermorgen naar Zutphen overgebracht, vanwaar hy aan de Duitsche politie zal wor den uitgeleverd. doet zyt ge er naast! Het „Vereenlgt U” geldt ook In de-politiek! en ook het vereenlgen in een katholieke organisatie is voor u evenzoo goed geschreven als voor anderen! Daarom een antwoord voor alles op deze vragen: „Wat zyn uw redenen om aldus te handelen? Waarom de eenheid onzer party stuk te slaan? Wat te uw doel? Wat zijn we van u te verwachten?" Namens vele R. K. Kiezers, leden der R. K. Klesvereenlging JAN KUNST, Candldaat v. d. aa. raad- Oistermiddag is de 22-jarige wielrijder C. H„ wonende te Zoeterwoude, op den Hoogen Ryndyk te Lelden, door een hem achterop rydenden vrachtauto uit Alphen aan den Ryn, overreden en gedood. Het iyk is door de politie In beslag genomen. Een onderzoek wordt Ingesteld. Naar aanleiding van het gebeurde te 's-Oravezande. waar een kindermeisje van 14 Jaar door het verstrekken van azljn-ex- tract aan twee kinderen den dood van het eene kind en zwaar lictramelyk letsel van het andere kind, welk letsel misschien nog den dood tengevolge zal hebben, heeft veroor zaakt. wordt er van bevoegde zijde op ge wezen, dat het z.g. azljn-extract niets te maken heeft met azyn. Het Is een chemisch preparaat uit carbid, hetwelk in alle kruide nierswinkels te verkrygen is In betrekkeiyx elke hoeveelheid, teneinde er een surrogaat van azyn van te vervaardigen. Daartoe wordt het met water aangemengd tot een oplossing van circa 4 pet. en het te dan goedkooper dan azyn. Azljn-extract Is echter een zwaar vergift, dat bij onvermengd gebruik, ook door vol wassenen, een zoodanige Inwendige verbran ding veroorzaakt, dat die meestal den dood tengevolge heeft. De prijs van werkelüke azyn te thans betrekkeiyk zoo gering, dat het wel zeer te verwonderen is. niet alleen dat het artikel azyn-extract bU eiken krui denier te verkrygen. maar dit gevaariyke ar- De Ned. Vereeniging tot Bescherming van vogels hield haar algemeene jaarvergadering ditmaal te De Koog op Texel. Daaraan ver bonden waren excursies naar de diverse broedterrelnen op het eiland. De vergadering werd geleld door mr. P. O. van Tlenhoven, vlee-voorzltter. Een vry groot aantal leden waren saamgekomen uit alle oorden des lands. De secretaris, de heer J. Dryver, bracht verslag uit over den toestand en de werk zaamheden der vereeniging in het afgeloo- pen jaar. De jaariyksche bijdragen liepen, verge leken bij 1929, iets terug, van f 10.819 op f 10.776. Aan de Zuiderzee werd in den gesloten tyd vergunning verleend tot het van zwanen. De vereeniging greep In tracht nu te bevorderen, dat de jacht deze vogels geheel verboden wordt. De handleiding voor het voeren van gels in den winter werd weer In grooten getale verspreid. Tot stichting van het vo- geltrekstation Texel heeft de vereeniging haar aandeel bijgedragen. Bescherming en studie moeten elkaar aanvullen. Met succes werd tegen Heldersche vls- schers opgetreden, die zich In de Geul aan het zoeken van eieren schuldig maakten, alsmede tegen drie jongelui, die 600 eieren hadden geraapt op het vogelterreln by Oudeschild. De rekening over 1930. sluitende met een batig saldo van 1839 gulden werd goedge keurd. De aftredende bestuursleden de heeren C. Brands, O. Cremers, mr. A. C. Crena long en dr. C. J. van Oordt, worden voorste! van den heer Jan P. Strijbos by acclamatie herbenoemd. By de rondvraag deelde mr. Thiebout, die sinds Jaren de witte raaf In ons land ob serveert, mee. dat er op hedèn in Neder land geen witte raven meer zyn. Een poging, om in Overysel vier uit de Karpathen mee gebrachte exemplaren te Importeeren. schynt geen succes te hebben. De heer Jan P. Strybos wyst op de groo te vermindering van de griel, welke al leen nog maar fn de Hollandsche duinen broedt en zeker sterk verminderen zal, wan neer niet spoedig eenlg waterryk dulnter- reln voor dezen vogel wordt gereserveerd. Dr. Thysse merkt op. dat het aantal zwaluwen In ons land sterk afneemt en legt verband tusschen de toenemende bevol kingsdichtheid en den achteruitgang van het getal dezer vogels. Op een vraag van den heer C. Dros, of de vogelstand In polder Waalenburg op Texel door de aa. bemaling ernstig wordt bedreigd, gaf de heer Dryver een bevesti gend antwoord Hij wyst op Hoomder Nieuwland en den Prins Hendrikpolder op Texel, waar eveneens de vogelstand zeer teruggeloopen Is en verwacht, dat het In Waalenburg niet anders zal gaan. Over heel Texel gaat door het verloren gaan van woon- en broedgebieden de vogelstand ach teruit. De Vereen, zal echter trachten te redden wat te redden valt. De heer M. D. Dijt ten slotte noemt ‘oe scheming van den kemphaan op Texel een urgente aangelegenheid, want waar moeten de vogels heen vraagt hy ich af. wanneer Waalenburg verloren gaat? De dames en heeren, die aan de excursies deelnamen, hebben het In het ouzender den tweeden dag slecht getroffen. Er viel buitengewoon veel regen, zoodat er van een bezoek aan de broedterrelnen, hoe aan- trekkeiyk ook In dezen tyd, weinig of niets kon komen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 15