ONS BLAD e mo.- s&szxz «mo,- n25- asrwas WOENSDAG 20 MEI 1931 JOH. LAUWERS DE RIJKSMIDDFLEN IN APRIL DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 116 f40 VOORNAAMSTE cNIEUWS Van 18 meter hoogte gevallen Een hout brand te Leiden Schade 20 30.000 gulden 4 4 Huis afgebrand 4 Door kokende soep verbrand Racketeering en drankwet 4 4 4 Overreden en gedood De postvluchten naar en van Indië Liefdadigheid In Engeland Jeugdige woestelingen Ongedekt tekort van 150 millioen VERZOEK Goud in de „Tubantia”? Adverteerders Invoerrecht op kaas In Mexico A r i s PAYGLOP 3 3 o te 4 4 4 '16 4 4 Werktijdverkorting bij de V. E. M. te IJmuldeo - De financieele toestand van Oostenrijk Geen „vat>z op „De Tribune” ONDERSCHEID AAHGIFTE MOET, OP STRAFFE «AR ÏERLIES VAD ALLE RECHTER, GESCHIEDEH BITERLIJK DRIEMAAL VIER ER TWIRTIG URER RA HET ORGEVAL NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD eindelijk vrucht 16-jarig dienstmeisje gedood De Drankwet In de Tweede Kamer. Huldiging van Mgr. Heylen. Het A. R. K. A.-congres te Bergen op Zoom. En waar reling De wijzigingen In het Belgische ministerie. De bewoners door het paard gewekt Een geboren swet ver 'x. Aan de gevolgen overleden Een offlcieele analyse. Barometerstand 9 uur Vin.: 763. 91.000 werkioown In Brillenreparatle's vlug en billijk Geen nieuwe records Geen loterijen voor de ziekenbuizen ^ti< 4 aan Kapitein Wljtsema gelooft er niet in. Voor zeven mil’ioen dollar opgelicbt dat In de val geloopen door zijn vrouw der Tot M centavos per K.G. DB'DIRECTIE bi» een breuk van arm NTI -19 De verdachte van het moorddrama in een kerktoren te Amsterdam voor de rechtbank. Avontuur van een eH-jarigen Spaanschen joqjen besloot als ik Het Lagerhuis heeft verworpen een con servatieve motie tot verwerping van de wet op de middelen. Offlcieele oprichting Nederiandsehe pro vincie der Paters van den H. Geest. bericht, niet hen het Aanvullend ondersoek in de zaak der bfj de Ouatric-affaire betrokken oud-ministers. blad: geïn- De directie van den Landbouw deelt me de, dat blijkens bericht van Hr. Ms. ge zant te Mexico City de Mexlcaansche re- gearing het Invoerrecht op kaas heeft ver hoogd tot 80 centavos per K.O. Chauffeur van autobus mishandeld. bii verlies vso 'n anderen vinger ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar 2X5 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger de 23-jarige wielrijder op den Rijndijk te Leiden, door een hem rijdenden vrachtauto uit Alphen Het Engelsche Lagerhuis weigerde met UI tegen 58 stemmen den conservatieven afge vaardigde Davison toestemming te verlee- nen tot het Indienen van een wetsvoor stel, dat machtiging zou geven tot het hou den van loterijen ten bate van ziekenhuizen. Davison wees er op, dat Dublin geweldige bedragen inzamelt voor de ziekenhuizen In Zuld-Ierland door middel van loterijen. Het Britsche Museum, aldus spreker, kon inge richt worden, dank zjj een staatsloterij on koningin Elisabeth was de eerste koninklijke beschermvrouwe van een loterij In Engeland. De liberaal Poot verzette zich tegen een dergelljke methode, waardoor de Uefdadlg- heldsbronnen worden vergiftigd. Van de 798.000 pond sterling, die de eerste lersche loterij opbracht, kwam slechts 131.000 pond sterling ten goede aan de ziekenhuizen. 7i. f f Het aantal werkloozan in Weenen ia de eerste helft van Mei verminderd. Op 15 Mei bedroeg het aantal werkloo- zen 91.000. hetgeen 13.000 minder is dan op hetzelfde tijdstip in het vorige jaar. Henderson, de Britsche minister van bui- tenlandsche zaken, is met algemeene stem men tot voorzitter der aa. Ontwapenings conferentie gekozen. Dd Groot-Duitschers In Oostenrijk hebben zich definitief verklaard tegen het «snee, ringsplan der regeering. Men ziet: er is zelfs keuze in verantwoor- delijkhek dragers. len en kelijk". Naar men meldt, is men in kringen der K. L. M. van oordeel, dat, nu door de vluch ten van Smirnoff en Beekman bewezen is, dat de Nederlandsche vllertdienst in snel heid niet voor bultenlandsche behoeft te wijken, aliereerst met volle energie ge streefd moet worden naar het handhaven van een regelmati^en dienst op Indië met een relsduur van 9 dagen. Voorloopig zuilen er dus wel geen nieuwe records te vermelden vallen. Schober naar Weenen terug. Op voorstal van de Oroot-Dultschers heeft de bondskanselier in verband met de moei lijke politieke situatie Schober verzocht zoo spoedig mogeilJk uit Genève terug te keeren. In den winkel van den melkboer K. aan den Oeuzenweg te Hilversum, was de vrouw des huizes bezig een klant te helpen, toen zij een hevig gegil in de keuken hoorde. Hier had haar drle-jarlg dochtertje eens willen kijken in een pen met soep, die op het comfoor stond te koken en bij ongeluk de pen omgetrokken, zoodat de kokende soep over het kind stortte. De moeder wik kelde haar meisje, dat ernstige brandwon den kreeg, In een deken en spoedde er zich meer naar dr. P. Na behandeling werd de kleinee patiënt naar het ziekenhuis aan den Neuweg vervoerd, waar ze In den loop van den nacht tengevolge van de verwondingen is overleden. Tegen de saneering. De Oroot-Dultschers in Oostenrijk zullen niet hun goedkeuring hechten aan het fi nancieele saneeringsprogramma der regee ring. in het bijzonder niet tjuv. de verla ging der ambtenaarssalarissen. Zjj zullen hun vertegenwoordiger In de regeering, den minister van justitie Schtlrff, terugroepen. De politieke toestand is hierdoor belang rijk ernstiger geworden. In de Weste Wagenstraat »e Rotterdam heeft Maandagavond <e half 6 een ernstig ongeluk plaats gehad. De 16-jarige mej. A. v d. W. uit de Van Meeterenstraat is bij het u'tkloppen van gordijnen op net dak van een 18 meter-hoog pand plotseling uitgegleden en over den rand naar beneden geslagen. ZU kwam eerst te recht op een uitstekend balkon, gleed echter door en viel, na eerst nor tegen een glazen lantaarn te zjjn geslagen, op den grond. In bewus'eloozcn bestand is zij opgenomen eu naar het ziekenhuis aan den Coolslngel ge bracht. waar een ernstige scfiedelbasis- fractuur geconstateerd werd. Aan de gevo'gen daarvan Is zij gisteroch tend vroeg overleden. deelde o.a. mede, dat het tekort van het huidige finan cieels jaar 150 millioen schillings zal bedra gen. als men het resultaat van de eerste vier maanden van het Jaar als basis neemt. Een vierde deel van dit tekort kan ge dekt worden door vermindering der staats uitgaven, doch voor de rest van het tekort moeten nieuwe maatregelen genomen wor den. Men is voornemens de werkloozen-verze- kerlng te hervormen en nieuwe belastingen In te voeren, terwijl de loonen der ambte naren zullen worden verlaagd. Doch oox wanneer men deze maatregelen neemt Is het tekort nog niet geheel gedekt. Alvorens een beslissing kan worden ge nomen ten aanzien van de te nemen maat regelen. moet, volgens den minister, eerst der verdere ontwikkeling van de staatsfinan ciën worden afgewacht. Met Ingang van 1 Juni zal de mogelijkheid worden geopend om tusschen Nederland en Ned. Oost-Indië beeld telegrammen aft te wisselen. Naar wij vernemen, Is deze week in de werkplaatsen van de V. E. M. voor de tweede maal een verkorting van den ar beidstijd van één uur per dag ingevoerd, zoodat thans nog 32 uur per week wordt ge werkt. Voor de arbeiders van de hoogste loon- klasse beteekent deze kortere werkweek een loonderving van ongeveer per week. ADVERTENTIEPRIJS: Van 5 regels 1X5: elke regel meer 6X5. RECLAME per regel 6.76 voor de eerste pagina; voor de overige pagina's f 6.56. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bij vooruitbetaling per plaatsing f 6.66 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer f 6.11 In ds Vereenlgde Staten schijnt algemeen de indruk te bestaan, dat de heerachende „racketeering" de uitkomst is van de drankverbodswet. De attorney-general. Wil lem W. Nietchell, heeft dezer dagen in een rede voor de radio deze opvatting bestre den op grond van een door de bondsregee- ring Ingestald onderzoek naar belastingont duiking door een aantal beruchte types uit de Amerikaansche onderwereld. Hieruit bleek, dat gemiddeld slechts 20 pCt. van hun inkomsten afkomstig was uit den onwettl- gen drankhandel. De rest werd verkregen uit het prostitutiebedrljf, dobbelhuizen, den verkoop van narcotische middelen, on, bet meest belangrijk van al. het plegen van chantage. De rode van NtetebeU wordt door poli tieke waarnemers beschouwd als een verde diging van de drankverbodswet en een nieuwe aanwijzing dat president Hoover van plan is. het volgend jaar opnieuw een can- dldatuur voor het presidentschap te aan vaarden als een streng voorstander van het drankverbod. Felle brand in een opslagplaats voor hout afval te Leiden. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9X5. Maandagnacht werd de voerman P. Pen ning» te Oss gewekt door het gehinnik van zijn paard. Opstaande ontdekte hij, dat zijn huis een vlammenzee was. De eerste zorg van den vader was zijn hulpbehoevenden zoon, die niet loopen kan te redden waarna de familie zich in veiligheid kon brengen. Het paard en drie varkens kwamen in de vlammen om. Ook de geheele inboe del ging verloren. Uit het resumé, dat van de nieuwe encycliek gepubliceerd werd, blijkt, dat Z. H. de Paus opnieuw ten stelligste het socialisme beeft veroordeeld. HHJXena een Beutertelegram beeft dit In Engelsche Labourkriagen nogal on rust gewekt, vooral In verband met een tusschentUdsche verkiezing, welke In Getershead moet plaats hebben ter ver vulling van een vacature, ontstaan door het overlijden van een soclallstischen afgevaardigde. Zullen de Katholieken in dit geval nu de Paus zoo uitdrukkelijk verze kerd heeft, dat niemand tegelijkertijd goed katholiek en trouw socialist kan zijl*. nog op een soclallstischen La- bourcandidaat willen stemmen? zoo vraagt men zich bezorgd af. Maar zoo luidt een mededeellng In „Sunday Times” de socialisten onder hen stellen zichzelf gerust: de Engelsche socialisten zeggen, dat de Paus natuurlijk de socialisten op het vasteland en niet de Labour-soelallsten bedoeld heeft. Tableau! Het onderscheid Is gemaakt, door de Engelsche socialisten zelf! zij zeg gen: wij zjjn heel anders dan de vaste- landssocialisten! zij begrijpen het blijkbaar, dat de Paus deze laatsten ver oordeelt, maar zij beroepen er zich op, dat zij „niet zijn als dezen”. WIJ twijfelen natuurlijk niet, of voor- zoover de Labour-richting echt socia listisch is. zij ook door den Paus veroor deeld wordt (de Paus sluit bij Zijn ver- oordeeling trouwens ook nadrukkelijk het „verzachte” socialisme in), maar dat het Engelsche socialisme over het alge meen anders en niet zoo Marxistisch is als het vastelandsche, dat blijkt uit het door de Engelsche socialisten zelf ge maakte onderscheid nu opnieuw toch wel heel sterk. Wij hebben nooit anders beweerd. Gisteravond omstreeks zes uur is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een opslagplaats van houtafval op het uitge- strekte terrein van den houthandel der N.V. Oebr. van Hoeken in den Waardpolder, nabij den Lagen Rijndijk te Lelden. Aangewakkerd door den feilen wind vatte spoedig een groote houten loods, waarin de zagerij en de schaverU zijn ondergebracht, vlam, weldra gevolgd door enkele groote houtstapels. Het machlnegebouw liep ern stig gevaar, terwijl ook in verband met de windrichting gevaar dreigde voor de overige groote houtloodsen op het uitgestrekte ter rein. Dit gevaar kon worden afgewend, dank zV het draaien van den wind en door het krachtdadig ingrijpen van de brandweer, die met veel materieel ter plaatse was. Omstreeks half acht was men den toe stand meester, al duurde het nablusschen der brandende en smeulende houtstapels nog uren lang. Verzekering op beurspolls dekt de schade, welke tusschen twintig en dertig duizend gulden zal bedragen. WerklooRlwid Ir W«Mien Met het stoomschip „Volendam" Is te Rot terdam aangekomen de elf-jarlge Emilio Perch, een Spaansche Jongeling, geboortig uit Herrera in de provincie Valencia, die de reis van Santander als verstekeling heeft meegemaakt. De jongen is door de Rivierpolitie van boord gehaald en Dinsdagochtend aan een verhoor onderworpen, waarbij hij, aldus de ,Msb.". het volgende merkwaardige relaas van zijn lotgevallen heeft gedaan. Emilio Is de oudste uit een gezin van zeven kinderen. Zjjn vader werkt op een kweekerij. zijn moeder op een zakkenfabriek. Een brave jongen Is Emlllo niet bepaald. Dat is ook wel gebleken aan boord van de „Volendam”. Z a moeder wilde hem, toen hij een jaar of acht was. niet meer thuis hebben en dies nam Emilio een kloek besluit en wandelde naar Santander, waar hij zich verstopte op een boot, die naar Oyon voer. Daar aangekomen, werd hij door de politie van boord gehaald en vla Madrid per trein weer naar zijn woon plaats gebracht. Zijn ouders moesten achter niets meer van hem hebben en er zat niets anders op dan Emlllo maar weer naar San tander te brengen. Daar wist hij al spoedig aan het waakzaam oog van de politie te ont snappen. Weer verstopte hij zich op een boot, die toevalligerwijze weer voor Gyon bestemd was. Als een duiveltje uit een doosje verscheen hij op een goeden dag weer voor de polltle-autorlteiten van dit stadje, die niets anders wisten te doen dan den jonger, avonturier andermaal op transport naar Herrera te stellen. Het baatte echter weer niets. Na een tijdje kreeg Emlllo genoeg van het rustige leven thuis en begaf hij zich weer op weg naar Santander. Dezen keer viel zijn keus op een grooter schip, de „Volendam", dat van Vera Cruz kwam. Zooals hij nader hand vertelde, vermoedde hU wel met dit schip in de een of andere groote havenplaats aan te komen, waar hij dan wel zou kunnen aanmonsteren! Het geluk was dezen keer echter niet met hem. Terwijl hij bezig was zich door een pa trijspoort naar binnen te werken, werd hu ontdekt door een polltie-agent, die oogen- bllkkelljk de bemanning van de „Volendam" alarmeerde. Men ging op zoek, doch waar men ook keek, de jongen was nergens te vin den. Anderhalf uur lang speurde men in alle hoeken en gaten van het schip. Te vergeefs. Toen het schip vertrokken was, kwam Emlllo doodbedaard uit de enge ruimte onder de laagste kool van een tweepersoonshut krui pen. Aanvankelijk had men aan boord wel schik In het geval en werden op Emlllo niet de zelfde maatregelen toegepast, die In normale gevallen verstekelingen te beurt vallen. Toen echter bleek, dat hij de oorzaak was van plotseling afloopende winches, verdraaide moeren en allerlei andere ongerechtigheden, moest men wel tot krasser maatregelen over gaan. Emlllo werd het laatste gedeelte van de reis opgesloten en te Rotterdam veilig afgeleverd aan de Rivierpolitie. Hij is Dins dagochtend ter beschikking gesteld van den Vreemdelingendienst, die hem wel weer op transport naar zijn vaderland zal stellen. Maar dan Sluiting van twee fabrieken In het Ma*»— dal wegens verspreiding vergiftige gaasen. landache Nijverheid" begint te dragen. Wat de accijnzen betreft, verdient vermelding de belangrijke daling van die op het geslacht. Twee redenen zijn ’■lervoor aan te geven: ten eerste heeft de ongekend lage prijs van het var- kensvleesch (accijnsvrij) het gebruik daarvan gestimuleerd, maar op de twee de plaats zal het goedkoope bevroren vleesch in dezen malalse-tijd meer ge bruikt worden dan vroeger. „Suiker” en „Tabak” hielden zich goed, „Bier” daalde iets, doch „Blnnen- en Bultenlandsch Gedistilleerd” gaven een verhooging te zien. Iets wat geluk kig niet op méér gebruik wijst, doch wel gevolg zal zijn van de accijnsverhoo- ging, deels misschien nog van grooter inslag vóór die verhooging. De niet onbelangrijke daling van ze gel- en registratierechten toont aan, dat de bedrijvigheid op de beurs en het aantal emissies flink zijn gedaald. De altijd wisselvallige successierech ten hielden zich goed: bijna evenveel als April 1930, voor de eerste 4 maan den zelfs in totaal iets boven het vorig Jaar en boven de begrootlng. Ook hier echter zal in de toekomst een kentering moeten komen. We willen nog even memoreeren twee middelen, die hoewel ze per saldo weinig inbrengen toch een duidelijk licht werpen op de tijdsomstandighe den. Het zijn de belasting op gouden en zilveren voorwerpen en de loodsgelden. Belde daalden en bleven onder begroo tlng en opbrengst over 1930. Hierbij 18 commentaar overbodig. De inkomsten voor het Jeenlngfonds 1914”, voor een groot deel bestaande uit opcenten op de andere middelen, daal den vanzelfsprekend eveneens. Ten slotte zij vermeld, dat de wegen belasting opbracht 4.015.971 en de rljwielbelastlng f 42.031. Gistermiddag is O. H.. wonende te Zoeterwoude, Hoogen achterop aan den Rijn, overreden en gedood. Het lijk is door de politie in beslag genomen. Een onderzoek wordt ingesteld. De man. die Britsche onderdanen, waar onder een hooggeplaatste, voor een bedrag van zeven millioen dollar heeft opgellch' blijkt aandeelen te hebben verkocht van een niet bestaande Amerikaansche petroleum- onderneming. De Amerikaansche justitie had den oplichter, die te Philadelphia werd - gearresteerd, reeds sedert lang vergeefs ge zocht te Chicago, Los Angeles, Miami en in andere Amerikaansche steden naar aanlei ding van een klacht van den Britscher consul te Chicago. Scotland Yard verwit tigde er de Amerikaansche politie van, dat de vrouw van den man uit Engeland naa Amerika was vertrokken, en toen zij Zater dag te New-York voet aan wal zette, wer zij door Amerikaansche rechercheurs nage gaan. ZIJ vertrok naar een flat in Phila delphla, waar haar echtgenoot Zondag morgen werd aangehouden. Intusschen la een bedrag van vier mil- lloen dollars van bet door zwendel ver kregen geld te Chicago achterhaald, waar bet in effecten was belegd en velUgtieids- halve in een kluis was opgeborgen. Benige dagen later dan gewoonlijk te, verscheen de staat van de opbrengst der middelen over April 1931. Zooals wij in een vorige beschouwing over de rljksinkomsten van Maart JX reeds voorspelden, heeft de toen gecon stateerde daling zich nog verder voort gezet. Op het eerste gezicht lijkt die in zinking zelfs catastrofale afmetingen aan te gaan nemen: met een totaal- opbrengst van ruim 39 millioen blijven de April-ontvangsten over 1931 niet minder dan vijf millioen onder die van dezelfde maand in 1930. In totaal te In de 4 eerste maanden van het loopende Jaar al ruim 14 mil lioen gulden minder ontvangen, dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Erger nog wordt de zaak, als we deze totaal-opbrengst vergelijken met de ra ming der ontvangsten, met de baste dus, waarop het geheele begrootlngs-systeem berust. Dan blijkt, dat 4/12 der raming bedraagt f 156.632.083, waartegen de werkelijke ontvangsten een cijfer toonen van f 154.856.236. Een tekort dus van bijna 18 ton! Hier te wel het bewijs ge leverd, dat de gouden tijd van zoete overschotjes voorloopig tot het verleden behoort. Ondertusschen te het niet ge heel zeker, dat dit feit alleen aan de malaise te wijten te. Immers, Minister de Geer heeft meermalen verzekerd, dat hij gebroken heeft met het systeem van z.g. voorzichtige ramingen d w z. dat ze Ietwat aan den lagen kant waren en dat hij er naar gestreefd heeft, ook de Inkomsten zoo juist mogelijk te schatten, rekening houdend met alle op dat moment bekende omstandigheden. Op de gronden, die we reeds in een vorig overzicht aangaven, zijn we van meening, dat het laagterecord van ont vangsten nog niet bereikt te. Al te bet waar, wat sommige deskundigen bewe ren, dat het dlepte-punt der economische depressie dit voorjaaf gepasseerd te, dan nóg zullen In dit en de twee volgende belastingjaren de funeste gevolgen zich doen voelen. Of nog juister gezegd: dan pas zulten ze te bemerken zijn, want de belastingen van het vorig jaar, hoewel ze betaald moesten worden uit een nood lijdende beurs, werden toch geheven van de Inkomens uit het goede jaar 1928 en het gedeeltelijk goede 1929. Er is dus reden te over om met groote bezorgdheid den toestand der landfinan- tiën gade te slaan. Geen wonder dat er geruchten liepen, dat de regeering, naar het Indische voorbeeld, drastische maat regelen overweegt, om deze finantien gezond te houden. Wel te tegengespro ken, dat deze saneering zou bestaan in een nieuwe verlaging van de ambte- naars-salarissen, maar we twijfelen er niet aan, dat er in September zoo niet reeds vroeger allerlei regeerings- voorstellen te wachten zijn, niet om de inkomsten te verhoogen, doclr eerder om de uitgaven te verlagen. Kapitein K. H. K Wljtsema. die in 1916 het bevel over de „Tubantia" voerde, ver klaarde In een persgesprek dat hij met verbazing gelezen had, dat zijn schip zoo veel goud hadmeegevoerd. Hij had er nooit iets van geweten en hU wist er nog niets van. Van de lading wist de kapitein niets af Het ging zoo geheimzinnig in die dagen, dat men nooit wist wat men aan boord had Er werd toen veel goud gesmokkeld. En een Nederlandsch schip vervo-rde natuurlijk kaAs. Maar of er nu in die kazen goud heeft gezeten, daar weet de kapitein mets van en dat geloof ik ook niet. De men- schen maken er graag iets geheimzinnigs van. En de kapitein besloot het onderhoud met de woordenals Ik eenigszlns ver moedde. dat er goud bij de lading was ge weest, zou ik er zelf naar gaan duiken! Beleefd verzoeken wy de medewerking van onze HJL Adverteerders Inzake net vroegtijdig toezenden van de voor de Zaterdag-num- mers bestemde advertentlën. Wij sullen het zeer op prtjs stellen indien wij de an nonces. bestemd voor Zater dag. reeds des Donderdags of uiterlijk des Vrijdagsmorgens ontvangen. Door bet vroegtijdig inzen den van advertentiën run nen wij eek aan de uitvoe ring, dus aan bet zetten van de advertentie. <neer aandacht schenken, hetgeen vanzelfsprekend de reclame- waarde van de annonce ten goede komt. Mede m Uw eigen belang vertrouwen wfj óp Uwe medewerking numke een en ander te mogen rekenen, waarvoor bij voorbaat onzen dank. Dezer dagen kwamen te Lanke bij Ber- nau, met een vrachtauto 30 leden van de Berlijnsche worstelvereenlglng ..Blickstern” aan. die het plaatsje In opschudding brach ten door hun gedrag Tegen 10 uur vertrok ken zij weer en hielden verscheiden auto's aan. Zij wierpen met steenen naar een post auto, waarvan de chauffeur de gendarmerie waarschuwde. Intusschen was een volle ex- cursie-autobus van de Berliner Verkehrs- gesellschaft tusschen Ladeburg en Lanke door de jongelieden die een ketting over den weg gespannen hadden, tegengehouden. Zjj bombardeerden den auto met steenen, waar door de meeste ruiten werden verbrijzeld en verschelden passagiers gewond werden. De chauffeur en eenige anderen kwamen Mec- tegen op, waarop de woestelingen hen te HJf gingen en den chauffeur deerlijk mis handelden. zoodat hij in bedenkelijken toe stand naar het ziekenhuis van Bernau moest worden gebracht. Inmiddels ver scheen de gendarmerie, waarop de onverla ten de vlucht namen. Zij bleken naar Lan ke teruggekeerd te zijn, waar 29 hunner gearresteerd werden. Gelukkig leert een nadere beschouwing der afzonderlijke posten uit de middelen staat, dat niet alle verlaging aan con- junctuur-lnvloeden te wijten is. Dat b.v. de grondbelasting anderhalf millioen minder opbracht dan vorig Jaar April, komt eenvoudig hierdoor, dat door de nieuwe wet op de finantieele verhou ding tusschen rijk en gemeenten deze bate slechts een vierde der hoofdsom uitdrukt; de overige drie vierden worden uitgekeerd aan de gemeenten. Voor de personeele belasting geldt dit nog sterker, daar met ingang van het belastingjaar 1931 deze belasting gehe ven wordt ten bate van de gemeenten. De in dezen staat vermelde opbrengst van f 399.000 betreft uitsluitend betalingen uit vorige belastingjaren. De vermogensbelasting is deze maand nog niet kwaad; zoowel het AprllclJfer, als dat over de eerste vier maanden, Is gelijk aan vorig jaar. Slechter staat het met de dividend en tantiéme-belasting den conjunctuur barometer bij uitstek. De ontvangsten over 4 maanden bedragen met t 3.300.000 lechts de helft van de raming! Al ge loven we niet, dat deze ongunstige ver houding tot het einde van het jaar zal olijven vele ondernemingen immers hebben in den zomer eerst haar Jaarver gadering en dividend-uitkeerlng toch behoeft men maar even het lijstje der voorgestelde dividenden in te zien, om met zekerheid te constateeren. dat dit middel ver beneden de toch al voorzich tige raming zal blijven. De dezer dagen gepubliceerde sta tistiek van in- en ijltvoer deed al ver moeden, dat de invoerrechten, welke zoo langen tijd onafgebroken stegen, be langrijk zouden teruglooben. 1 Is zelfs minder erg. dan we naar aanleiding van Jie statistiek hadden gevreesd: t 5.366.000 egen f5 833 000 vo lg jaar. Maar intus schen is men over 4 maanden zoowel oq de raming, als bij vorig jaar toch reeds 2 millioen achter. 1 Is natuurlijk de vraag of deze vermindering voorname lijk veroorzaakt wordt door minder ver- smlk, óf dat de actie „Steunt de Neder- In de gehouden bijeenkomst van den Opstenrijkschen ministerraad heeft de minister van financiën een overzicht ge geven van de staatsfinanciën in het loopen de financieele jaar. De minister ongedekte heksentoer, om desnoods door vakkun- dlgen te laten uitmaken, op welke druk kerij het nummer is gedrukt dat de geïn crimineerde uitlating bevatte. Die druk kerij heeft in elk geval een chef. Ook dat zal. in weerwil van alle communistische uitvluchten, uit meerdere feiten gemakke- Hjk genoeg zijn vast tc stellen. Men ver volge dan eenvoudig den hoofdpersoon dier drukkerij. Een flinke straf zal hem en zijnen ver vangers dan wel lecrcn zich niet te iee- nen tot het klakkeloos afdrukken van al hetgeen hun ter publicatie wordt toege stuurd door scribenten, die zelf te laf zijn om de verantwoordelijkheid van hun da den op zich te nemen. we ons herinneren, dat een Brabantsen uitgever indertijd door gUze- gedwongen werd den schrijver te noemen, wiens naam hij had willen ver zwijgen. vragen we ons af, waarom te gen individuen van het Trlbune-soort zoom schamel ln-de-schelp-krulpen wordt toegepast, als door den Amsterdamschen officier tegenover hun brutale afwijzing geschiedde. Als de Communistische Partij Holland volgens de Tribunlsten eigenaar is van hun blad, heeft men de verantwoordelij ken slechts voor het grijpen. Geen rechts persoonlijkheid te hebben, ontheft niet van hun aansprakelijkheid; maakt de leden van het hoofdbestuur al- een-legeUJk hoofdelijk aanspra- BUREAUt HOF 6, ALKMAAR TotefMa: Administratie Na 433 Itedaette Na 633 Het bericht, dat de lasterpraatjes „Tribune” niet vervolgd kunnen worden, deed aan een Kamper ui denken. De gebruikelijke manier der parketten in geval van aanbreng van een persdelict is steeds geweest, dat zij een der perso nen. die voor de publiciteit verantwoor delijk kunnen gesteld worden, deden dag vaarden. Den eenen keer was het de hoofdredacteur van het betrokken een anderen de redacteur, die het crimlneerde stuk ter zetterij had afgege ven: weer een ander maal de uitgever of de drukker; in de meeste gevallen de Stel ler vau bet artikel zelf. r' De XJrnb. Koerier zegt nu van het malle geval: „Wanneer JD Tribune” nu meent noch den steller te mogen noemen, noch de ver antwoordelijkheid op een redactle-lld -’nrft laden, dan is t toch waarlijk geen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1