winst o geen grondstoffen Kalender blaadj e BINNENLA.NDSCH NIEUWS TWEEDE KAMER Paters van den H. Geest LEGER EN VLOOT Pantserkruiser A te water gelaten KERKNIEUWS V RECHTSZAKEN Huldiging van den iubilarls Drama in een kerktoren de recht- ONZE OOST Indische Dienst Prins Hendrik te Karlsbad Artikel 14 der Ziektewet Beeldt elegraaf dienst Uitwijzing van bultenlandscbe orkesten? Leidekkerspatroon voor bank verdacht van moord Het gouden Priesterfeest van Mgr. Heylen by Ben „waarschuwing” licht hoofd meegesongen Oprichting ran e«a Nederlandsche Pravtnele Tei „Deutschland" gedoopt at. ▼as MIND3TER neemt dit amendement 'T Een geschenk van het gemeentebestuur De Nederlandsche helde Beelduitsending naar Indië te (art. Een adres van de land- en lalaheaa- srganleatles, i? d ,voie rsoers Lostoopende Tantes Worden Niet Toegelaten de or Ut of op rdt sti- der op eer in teel ran ch- ital legt rol- pan die ob- ler- ing, lee- ren. co al men an- ter- i inkt, kieurd ies Ier iel an m- eM pu- or.i Nc- weerszyden niet, slechts toegelaten markt alhier zulks Daar Bestemd voor uitzending naar N.-Indië: 8. Smit, leeraar om o-, Bloemendaal. Verlofgangers (O.-Indië): D. Janse. opa. b. h. mar. etabi., Utrecht; A. E. H. Dondorp, apoth.-ass. by den dienst der volksgeznndh., s-Gravenhage; mej. L. Jacob, typiste le kl. by bet kantoor voor de volkslectuur en aan verwante aangelegenheden. 's-Gravenhage; mej. A. Jacob, le klerk by den P.T.T.-dienst. s-Gravenhage; R. Zemann. opz. 1ste kl. bU den woningdienst. Mamersdorf; L. A. Bou logne. mulo-onderw. Rotterdam; J. L. de Vrooene, hoofdagent van politie, Amsterdam; De doopplechtigheid Waarschyniyk tengevolge van een misver stand zette het schip zich te 11.55 uur, toen de rede van den Rykskanseller nog niet ge heel beëindigd was, In beweging. Onder ge weldig gejubel der menigte gleed het schip sneller en sneller van de helling en voordat de kolos nog geheel In het water was gegle den. sprak Rykspresldent Von Hindenburg de volgende dooprede uit: JEn nu, giyd In uw element en vaar uit over de wijde zee. Doe daar uw plicht en leg een standvastige getuigenis af van Dultschen arbeid en Duitsch kunnen. Wees een be scherming voor het vaderland. Houd uw vlag rein en hoog in eere. Dan zult gy den naam immer waardig blyven, dien ik u thans geef, oy zult „Deutschland" heeten.” Daarop bracht de directeur van de werf Loefflund een hoch uit, waarna de marlne- kapel de prestdentsmarsch speelde, die eindigde met het door alle aanwezigen staan- De kosten Pantserkruiser A werd in 1923 op stapel gezet en heeft vijf en zeventig mlllloen mark gekost, waarvan ongeveer 80 mlllloen be taald werd aan loon. Het schip is een buiten gewoon staaltje van technische kundigheid. Na In dlenststelling wordt het vlaggeschip van de Dultsche vloot. De stad Kiel stond gisteren volkomen in het treken van de groote gebeurtenis van den dag, de te water lating door Rykspresldent Von Hindenburg van het nieuwe Dultsche pantserachip .Deutschland." bekend als de geruchtmakende pantserkruiser A, die reeds een langdurige parlementaire voorgeschiede nis heeft. Op de werf werd Von Hindenburg ontvan gen door den Ryksweermlntater Groener en door den chef van den marinestaf. Rykskanseller dr. Brüning sprak de doop rede uit. de en met ontbloot Deutschlandlled. Onmiddeliyk na de doopplechtigheid in specteerde Von Hindenburg nogmaals de eerecompagnie, waarna de verschillende de legaties langs hem heen defileerden. Daarna begaf hy zich per auto naar het bosch van Kitzeberg. om daar eenlge rust te zoeken en een blik te werpen op het marine-monument. Rede van Dr. Brüning Het is een trotsch werk, dat hier voltooid is. aldus de Rykskanseller. Door feilen strijd is het lang in gevaar geweest. Des te meer is het ons daarom op dit plechtige uur ge boden, ons te bezinnen, welke beteekenls dit trotsche schip voor ons heeft en uit hoofde van welke gezindheid wy het geschapen hebben. Na onze nederlaag is voor ons het elementaire recht van zelfverdediging op eenzijdige wyze zoodanig beperkt, dat velen geloofd zullen hebben, dat het voor het Dultsche volk geen doel had, voor het beetje recht, dat men ons had overgelaten, nog offers te brengen. Door deze plechtigheid toont het Dultsche volk thans openlijk aan de geheele wereld, dat het ook onder de hem opgelegde beperkingen en in den aller grootsten econom lachen nood nog middelen kan vinden om den vrede te verzekeren en zyn eer te handhaven. Wat onze trotsche vloot eens beteekend heeft voor ons als rtjk en vry volk, ia onver gefelijk Thans zyn wy arm. maar wy we ten, dat wy dezelfde plichtsgetrouwheid en dapperheid en denzelfden roem ook binnen het kader der verdragen en met de loyale uitvoering daarvan kunnen handhaven met de geringe middelen, die ons verarmd volk kan opbrengep. Ik geloof niet, dat welke ware vriend van den vrede dan ook er door verstoord kan zyn, dat wy deze te water lating door de aanwe zigheid van onzen beminden Rykspresldent Von Hindenburg luister byzetten, terwyi in Genève de Duitsche minister van bultenland- sche zaken als voorzitter van den Volken bondsraad het hooge streven naar wereld vrede en Europeesche overeenstemming dient. Dultschland kan met volkomen recht en met den dlepsten ernst van zich beweren, dat het een nauwgezette vervulling van zyn ontwapenlngsverpllchtingen, die de vredes verdragen hem opleggen, nooit heeft ver zuimd. wy wachten er op, dat onze ontwa pening ook door anderen zal worden nage volgd. Dat wy echter trachten ons volk de geringe mate van veiligheid te waarborgen, die de verdragen ons toestaan, spreekt van zelf. Ook dat is in het belang van Europa en van de geheele wereld. Tor bestrijding van de werklos» Nederlandse!» musici Met ingang van 1 Juni zal voor het bliek de gelegenheid worden geopend over de radiotelegrafische verbinding derlandNed. Oost-Indië van beeldtelegrammen te wisselen. Toegelaten zyn swart-wlt beelden, teeke- ningen. plannen, documenten, chèques. kos tenberekeningen, stenogrammen, weerkaar ten. e.d., alsmede gewone telegrammen. Niet toegelaten zijn afbeeldingen, waarin behal ve zwart en wit. ook de daartusschen lig gende nuanceeringen Voorkomen, zooals fo- to’s. Het over te brengen beeld mag slechts op ééne zijde van bet telegram staan. Voor het aanbieden der beeldtelegrammen moet by voorkeus gebruik worden gemaakt van de daartoe van rijkswege te verstrekken for mulieren. welke aan de kantoren verkrijg baar zyn. Het formaat van het over te brengen beeld mag niet grooter zijn dan 9.4 by 1* cM Het over te brengen beeld moet in diep zwarte of roode kleur met O Indischen schrijf inkt of door middel van een gek Groot aantal getuigen. Op 29 Maart 1929 had op het Ambonplein te Amsterdam een vreeseiyk ongeluk plaats. In den toren van de St. Gerardus Majella- kerk werden herstellingen verricht en de lei dekker L. Arkenbout viel in een der omme gangen. Met behulp van de brandweer moest het zwaar verminkte lichaam naar den be- gar.en grond worden getransporteerd en weldra gaf hy den geest. Aanvankelijk schreef men het gebeurde toe aan een vreeseiyk ongeluk, doch na eenlgen tyd kwamen er ten aanzien van den patroon van den verongelukten leidekker bezwaren de omstandigheden aan het licht. Het bleek nJ. dat de patroon op het leven van A. een zg.n. compagnonsverzekerlng van vijftigdui zend gulden had gesloten, welk bedrag hem werd uitbetaald door de verzekering. Toen nu de patroon een anderen knecht in dienst nam. deed hy pogingen om op het leven van dezen man een verzekering van f 100.000 af te sluiten. Deze poging mislukte en kwam de justitie ter oore. zy droeg den commissa ris van politie J. Reijslnga alhier op. een nader onderzoek in te stellen. De politie kon ruim anderhalf jaar na het gebeurde tot twee arrestaties overgaan. nJ. van den leidekkers patroon J. G. M woonachtig te 's-Graven hage en van een van zyn knechts. De verkla ringen van den knecht waren zeer bezwa rend voor M. Hy bevond zich op den bewus- ten dag te zamen met den verongelukten leidekker In den toren. De knecht werd kor ten tyd na zyn arrestatie in vryheld gesteld, terwyi de patroon in verzekerde bewaring werd gehouden. M. hield zyn onschuld vol. Heden stond de 46-jarige leidekkerspatroon J G. M.. Dultscher van geboorte, thans ge detineerd in het Huls van Bewaring te Am sterdam, terecht voor de Vierde Kamer der Rechtbank. Verdachte werd verdedigd door Mr. F. A. Kokosky Wat de dagvaarding betreft is aan ver dachte het volgende ten laste gelegd: dat hy op of omstreeks 29 Maart 1929 te Amsterdam ter uitvoering van zyn tevoren genomen besluit en beraamd plan om op zettelijk Leendert Arkenbout van het leven te berooven, na kalm beraad en rustig over leg opzetteiyk genoemden L. A. In den koe pel van de Gerardus Majellakerk een of meer gewelddadige slagen met een stomp en bard voorwerp althans met eeiug voor werp op en tegen het hoofd heeft gege ven. althans opzetteiyk eenlg van hem, verd., uitgaand geweld op genoemden Arkenbout uitgeoefend heeft, tengevolge van een of meerdere van Welke slagen of welk geweld de schedel en de hersenen zoodanig getroffen De rechtbank werd gepresideerd door mr. J. Huysinga, terwyi het O M. werd waarge nomen door den Officier van Justitie mr. J. Versteeg. Zoowel van de zUde van de balie als die van het publiek bestond voor deze zaak veel belangstelling. Door het OM. waren 37 getuigen gedag vaard Vü. drie deskundigen, nJ. de dok toren W. E. Jak, dr. E. Hammer en J. P. L. Hulst. Rede Groener De Deutsche Werft beeft heden een feest- maaltijd gegeven, waaraan werd aangezeten door tal van hooggeplaatste personen, o.w. de President der Republiek en de Ryks kanseller. De Minister van Ryksweer Gene raal Groener hield een tafelrede, waarin hy os. zelde, dat de ..Deutschland" de herinne ring aan de eerste „Deutschland," die onge veer 100 jaren geleden de zee bevoer, levendig zal houden. De eerste ..Deutschland” werd in 1549 gekocht en had later het ongeluk te zamen met andere Dultsche schepen onder den hamer te komen. De tegenwoordige .Deutschland" beteekent voor alle Duit- schers: .jBtrydt den strtjd om de toekomst van Dultschland niet met kanonnen, doch met de kracht van den geest en den wil." Daarom zyn de leiders van het Dultsche volk naar Kiel gekomen. Het is aan den President der Republiek en aan den Rykskanseller, dat de Duitsche Ryksmarine te duiken heeft, dat de Dultsche vloot hersteld wordt. De Christeiyke Boeren- en Tuindersbond in Nederland, de Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond en het Kon. Ned. Landbouw-Comité hebben zich in een ge meenschappelijk adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend, waarin gewe zen wordt op het navolgende: In artikels 123 en 124 der Ziektewet 1929 is de instelling voorzien van een Fonds ter voorziening tegen ziekte, eenenyds ter voor koming van ziekte (art. 123) en anderzijds voor geneeskundige behandeling tydens ziek te (art. 124). Aangezien artikel 123 reeds in werking is getreden worden bereids door de Raden van Arbeid en de erkende Bedryfs- vereeniglngen gelden bijeengebracht voor het in art. 123 bedoelde eerste gedeelte van bes Fonds, het eigeniyke Prophylaze fonds. Anders is het gesteld met het tweede ge deelte van het Fonds, bedoeld in art. 124. Voor dit gedeelte sullen biykbaar uitsluitend de werkgevers de gelden moeten bijeenbren gen- Van deskundige zyde is deze bijdrage der werkgevers geschat op ongeveer 6 mll lloen gulden per jaar. Het was tot dusverre voor het onder de crista gebukt gaande bedryfaleven eene ge lukkige omstandigheid, dat het in werking treden van art. 124 afhuikeiyk is gesteld van het in werking treden dar in dit artikel genoemde „Ziekenfondswet". Thans is echter het ontwerp-Ziekenfonds- wet by de Tweede Kamer in behandeling en het ligt in de bedoeling het vóór het zomer reces aan de orde te stellen Er bestaat der halve uitzicht op spoedige invoering van de Ziekenfondswet, gepaard gaande met het in werking treden van artikel 124 der Ziekte wet 1929. Hiermede zullen de toch reeds be langrijke kosten, veroorzaakt door de sociale verzekeringswetten. opnieuw worden ver hoogd. Dat de vele en veelsoortige moeiiyk- heden die het bedryfsleven thans teisteren, hierdoor nog zullen worden vergroot en ull- gebreld behoeft geen betoog. In het byzon- der zal de land- en tuinbouw, waarvan tal van onderdeden nu reeds niet meer loonend kunnen worden uitgeoefend, ja die voor een belangrijk gedeelte niet zonder meer of min der zware verliezen produceeren. hiervan de fatale gevolgen ondervinden. In verband hiermede verzoeken adressan ten de Kamer dc behandeling der Zieken fondswet uit te stellen tot betere tijden zyn aangebroken of tenminste van de regeerlng de stellige toezegging uit te lokken om het- zy de invoering der wet uit te stellen tos een gunstiger tydstip. hetay het in werking treden van artikel 124 der Ziektewet 1929 los te maken van de invoering der Zieken fondswet, zoodat dese inwerkingtreding kan wachten tot een voor het bedryfsleven min der benauwend tijdsgewricht. VERSCHUUR meent dat het na de wyziglng Prins Hendrik die sedert eenlgen tyd te Karlsbad vertoeft, heeft van het gemeente bestuur aldaar een map met twintig origl- neele etsen van prominente kunstenaars, voorstellende Karlsbodscbe stadsgezichten, en de gg. Goethe mappe met beelden van Karlsbad uit Goethe’s tyd ten geschenke ontvangen. De heer L. v. d. Broeke, voorzitter van de perscommissie van het internationale Eucharistisch congres te Amsterdam, trad In tegenwoordigheid van kanunnik Bootsma op als woordvoerder van de Nederlandsche persoonlykheden, die zich by de hulde aan den president der Eucharistische congressen gebracht, wilden aansluiten. Namens ben overhandigde spreker aan mgr. Heylen een in een lyst van geciseleerd zilver geëncadreerde oorspronkelyke teeke- ning van Bernard van Viymen, voorstellen de een hoekje van het Begijnhof van Am sterdam Spreker besloot zyn toespraak als volgt: U staat, monseigneur, In brons, in het hartje van Amsterdam, in de Heilige Stede, doch dieper nog is de herinnering aan u in onze harten gegrift, waar zy altyd zal blyven voortleven. Mgr. Heylen toonde zich door de attentie der Nederlandsche katholieken zeer getrof fen en zeide dit geschenk op zyn werktafel te zullen plaatsen. Ik zal, aldus mgr. Heylen, Nederland nooit vergeten. In vele landen heb Ik de schitte rende Eucharistische dagen van Amsterdam tot voorbeeld gesteld. De organisatie van bet Amsterdamscbe congres ta nog door geen enkel ander land overtroffen geworden. Als ik in Rome kom en ik ontmoet daar Nederlanders, dan ryn we dadelyk als broe ders Ik ben eere-kanunnlk van Haarlem, zoo besloot mgr. en ik ben fier op die on derscheiding 20 Mei Ik heb een jonge moeder op myn spreekuur gehad, zy geleek een men- seheiyk wrak. Haar gezicht vertoonde de laatste sporen van een vergane gezondheid, gelijk de afgeknotte pilaren in een ruïne ge tuigen van verwoeste glorie. Op bet formu lier, dat ieder bezoeker, die tot het heilige tier heiligen wil doordringen, moet Invullen, had zy als doel van het bezoek Ingevuld: ..An ti-tantes-actie.” Men ontvangt op een dagbladbureau de zonderlingste Tasten. De spreekkamer ta als een strand, waarop de levenszee de meest verrassende curiositeiten aanspoelt. Maar een actie tegen tan teel.... Het leek my, dat zelfs de zee bet nog nooit zoo zout gege ten heeft. .Mynheer," begon zy. .de reden van myn bezoek lykt u vreemd. Maar alles zal u over tien minuten duldeiyk zyn. Straks komt de Pinkstervacantle. Daarna komt de 'groote vacantle. Beide brengen iogé's mee. Speciaal In jonge gezthnen Logé's zyn dol op jonge gezinnen, op huishoudens met kinderen. Welnu, ik wil daartegen waarschuwen!" ..Waarschuwen?" vroeg ik. verwonderd met myn oogen knippend. „Waarschuwen!!" schreeuwde ze byna. ,Xn het zyn vooral de tantes, waartegen ik wil waarschuwen. En denk nu niet, dat ik niet goed wys ben, arant het ta my volle ernst. Tantes zyn een gevaar voor jonge kinderen.... Ik kan er van meepraten. Ik heb twee kleintjes, een van twee en een van drie. Het zyn geen heülge-boontjes. maar het wKren altyd lieve, vry gezeggeiyke baasjes zoolang er geen tantes waren. Ik heb er twee op bezoek gehad.Ha. dat is eens en nooit weer! Bandieten zyn het geworden! De kin deren dan. Er Is geen land meer met ze te bezeilen!” ,4a maar, staat u toe, hoe brengt u dit dan in verband. .Meneer, ze verknoeien In één week, wat Je in drie jaar hebt opgebouwd! De kin deren zeggen een leelyk woord; de tantes, lachen en de kinder-n doen het weer. De kinderen zeggen iets leuks; de tantes scha teren het uit en de kinderen worden ydel. Je leert de kindertjes netjes te antwoorden: welnu, tante vraagt wat; als het kind op het punt staat te antwoorden, vraagt tante in eens wat anders; als het kind déér op wil antwoorden, luistert tante al heelemaal niet meer! De kinderen vragen snoepgoed; ik weiger, omdat we aan tafel gaan; tante stopt het hun stilletjes toe. wy praten; de kinde ren praten er door heen, vragen my wat; „even wachten als moeder praat." zeg ik; seg jy t maar, hoor (zeg tante), jy wil ook vel 's praten, hé?" De kinderen laten de groente uit hun mond rollen, trekken aan het tafellaken, gooien bekers melk om. sme ren spinazie op hun hoofd. de tantes la chen: .zulke duvels hé?” Ik kyk de kinderen streng aan. en ze weten dat ik t meen. „Och- gut-ze-weten-niet-beter." zegt tante en stopt ze ‘n flikje toe. Béésten zyn het geworden, meneer, béésten! Ik heb niets meer by ze in te brengen! Ze lachen me gewoon uit! Je haalt met zoo*n tante het paard van Damocles, of boe heet t ook weer, in huls. En daarom wou ik u vragen: Is daar niet iets tegen te doen, nu de vacanties naderen?" Aldus myn bezoekster. Ja. wat nu? Moeten wy emaille bordjes laten maken: Binnen enkele maanden wordt de offlcteele oprichting verwacht van een aparte Neder- landsche Provincie der Congregatie van de Paten van den H Geest. In Nederland ta de Congregatie sinds de vestiging in Weert in 1904. uitgegroeid tot een volledige Provincie met Noviciaat te Gennep, hoogere studies te Gemert, een op leiding voor Broeden te Baarle-Nassau en het Huis te Weert met zes Humaniora-klas- sen, waar op heden 163 studenten zyn opge nomen. café werd „Casino” orkest-muslcl. De Nederlandsche regeerlng heeft dus het volste recht om beide geselschappen, aan wie geen visum als musici ta verleend, nu zy toch als zoodanig optreden, het land uit te wyzen. Het blad verneemt intusschen nader, dat het waarschyniyk niet tot een Uitwyzlng van de beide bultenlandscbe or kesten zal komen. Er wordt namelyk tus- schen Horeca! en den Dienst van Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddelng overleg gepleegd over een oplossing, waar door ook aan de belangen der Nederland- s he musici wordt tegemoet gekomen. De oplossing zou daarin bestaan, dat in de bultenlandscbe orkesten ook eenlge Neder- landsche musici zouden worden geplaatst. en beschadigd zyn, dat A. in den avond van dienzelfden dag aan het bekomen letsel ta overleden. Ten laste ta dus gelegd moord, doch subs. doodslag, meer subsidiair zware mlshanae- ling. Vergadering van Dtamdag. Drankwet. d.ïïCSS.ZS* De heer KORTKNHORST (RZ.) nader zyn gewyzlgd amendement toe op art 12 (het mogeiyk maken van vergunning ver- leenen boven het maximum ten behoeve van V°°r '"“‘«happeUJk verkeer). Hij heeft zijn amendement zondanig rewij- zigd, dat die overschryding kan gaan tot 3 pct. van het aantal in de gemeente be staande vergunningen De heer BEUMER (A_R.) betreurt, dat de minister niet ta tegemoet gekomen aan zyn bezwaar tegen art. 12, nj: dat de minister beslist over een te verleenen vergunning aan een inrichting voor maatachappeiyk verkeer by algemeenen maatregel van bestuur Spr heeft er bezwaar tegen dat degene, die prac- tisch den algemeenen maatregel van bestuur vaststelt dezen ook zal uitvoeren. De heer V. HELLENBERG HUBAR (RK.) verdedigt een sub-amendement op het amen- dement-Kortenhorst om de daarin bedoelde vergunningen niet te laten meetellen by de berekening van het maximum. De heer VAN VUUREN (R.K.) erkent dat hiermede een principieel beswaar tegen het amendement vervalt. Spr. ta echter niet in staat deze wyziglng aoo maar ineens te overzien. Minister amendement-Kortenhorst r een verbetering heeft ondergaan. Nog'steeds is het voor spr. echter niet aantrekkelijk. Het gevaar bestaat, dat de vergunningen van boven het maximum sullen worden overge heveld naar de gewone vergunningen. Hier aan ta Intusschen tegemoet te komen, door te bepalen, dat dese vergunningen niet kun nen worden overgeschreven De heer KORTENHOROT (RJC.) wysigt zijn amendement in den sin als door den minister aangegeven. Verder laat spr. punt 5 vervallen, (3 pet.) waarop de beer v. Hel- lenberg Hubar een sub-amendement had in- gedlend. Dit laatste ta dus daarmede ook vervallen. Het amendement-Kortenhorst wordt ver worpen met 53 tegen 12 stemmen. Z. h. st. wordt hierna aangenomen bet amendement-v. Hellenberg Hubar (uitslui ting combinatie beroeps-mllitair-vergunnlng- houder). Op art. 13 wordt i h. it. aangenomen een amendement-v. d. Helde cm geen introduc tie op sociëteiten toe te staan op dagen, waarop een tapverbod ta uitgevaardigd. Op art. 17 licht de beer v. HELLENBERG HUBAR een amendement toe, strekkende te bepalen, dat B. en W. binnen 6 weken na dat verzocht ta een vergunningaanvraag op de lyst te plaatsen, de beslissing moeten mededeelen. De over. De heer OUD (VD licht een amende ment toe, om by het dalen van het aantal vergunningen beneden het maximum de voorkeur voor het verleenen van nieuwe ver gunningen te geven aan Inrichtingen voor maatschappeiyk verkeer. De MINISTER ziet in bet amendement zoowel voor- als nadoelen. De voordeelen zyn z. 1. grooter. Spr. verwacht geen onbe perkte uitbreiding van Inrichtingen voor maatschappeiyk verkeer, onderhevig als deze zyn aan economische verhoudingen. Het amendement-Oud werd hierna ver worpen met 33 tegen 31 stemmen. De heer v. HELLENBERG HUBAR (RJC.) verdedigt een amendement om beroep moge- lyk te maken op Oed. Staten van een be slissing van B. en W. De MINISTER heeft geen groot beswaar, maar kan het amendement ook niet aanbe velen. HU acht een beroep niet noodlg, om dat te voren allerlei instanties gehoord wor den. Het amendement wordt aangenomen met 42 tegen 14 stemmen De heer v. HELLENBERG HUBAR (RJC.) verdedigt een amendement, dat een xJ. bll- lUker grondslag geeft voor de berekening van het vergunningsrecht. De heer BOON (V.B.) verdedigt een amen dement om by de berekening van het ver gunningsrecht voor hotels niet als basta te nemen het aantal bedden, maar bet aantal kamers. De MINISTER heeft technische beswaren tegen het amendement-v. Hellenberg Hubar. ajnendement-Boon neemt de minister typelint (geen kopieert int) op witten onder grond zyn weergegeven. Van beeldtelegram men, die in andere kleurerr worden aange boden. of die flauw of onduidelyk zyn weer gegeven. kan geen bevredigende over brenglng worden verwacht. Het tarief houdt verband met de opper vlakte van het over te brengen beeld. Voor de berekening van het tarief wordt steeds de volle breedte van het voor de overbren ging bestemde formulier in rekening ge bracht. Het tarief bedraagt per centimeter lengte van het over te brengen begjd zes gulden, met een minimum van 60. Beeldtelegrammen kunnen worden aan geboden aan alle hoofd-, by- en hulptele- graaf- en -telefoon of -post-, telegraaf- en telefoonkantoren De beeldtelegrammen. bestemd voor de plaats waar het beeld wordt opgenomen (Amsterdam en Bandoeng), worden door den telegraafdienst op de wyze, als voor gewone telegrammen geschiedt, afgeleverd; voor de overige bestemmingen ook via Ne derland c.q. Nederlandsch-Indié worden ze per snelste gelegenheid als expresae-brief (eventueel per luchtpost) zonder heffing van kosten aan de geadresseerden toege zonden. Beeldtelegrammen, die niet geschikt ly- ken voor overbrenging, kunnen worden ge weigerd. Overigens gelden de bepalingen voor gewone telegrammen. Het over. De heer v. HELLENBERG HUBAR trekt zyn amendement in. Spr. licht voorts een amendement toe om by overiyden van den vergunninghouder overschrtjvtng niet alleen op de weduwe, maar ook op één der kinde ren mogeiyk te maken De heer BOON (VB.) licht een amende ment toe om ook overschryving mogeiyk te maken op de langstlevende echtgenoot in dien de echtelieden tot den dood van de één samengewoond hebben. 8pr. betoogt, dat de man en de vrouw hier geiyk gesteld moeten worden. Minister VERSCHUUR acht in casu gelijk stelling van man en vrouw niet gewenscht. Het amendement-Boon gaat tegen de na tuurlijke orde in, vandaar het gevaar van het eeuwige huweiyk. Het amendement- Hubar gaat in tegen één der axioma's der wet: geen permanente vergunning. De heer BOON wyzlgt zyn amendement en voegt aan de bepaling toe: Een aoodanige overschryving kan slechts éénmaal plaats hebben. Ook de heer v. HELLENBERG HUBAR voegt aan de bepaling in zyn amendement toe: Deze overschryving kan slechts eenmaal plaats hebben. De MINISTER zag de amendementen lie ver niet aangenomen. De vergadering wordt verdaagd tot heden. Deze plechtigheid geëindigd zUnde. bega ven de overheden zich naar het bisschop- peiyk paleis, waar uit alle oorden van de wereld felicitatie-telegrammen bij honderden waren binnengekomen. Daaronder bevonden zich er onder meer van de kardinalen Gra nite dl Belmonte. Pacelli, Sincere. Ehrle, Locatelll. Cerretti, Gasparri. Margettl. Verdi, Hlond, Seredy en Schulte. ZUne Eminentie kardinaal Van Rossum had een langen eigenhandig geschreven fe licitatiebrief gezonden. Ook uit Nederland waren tal van tele grafische gelukwenschen binnengekomen. Om twee uur had in den grooten, met het borstbeeld van mgr. Heylen en met vlaggen versierden refter van het St. Lodewyk-ge- stlcht, een lunch plaats. De gouverneur van de provincie Namen stelde een heildronk in op den H. Vader, waarop Z. H. E. mgr. Micara', reprocleerde op de koninklijke familie van België. Aan het slot van het banket werden ver schillende toasten uitgesproken, o. m. door kardinaal Verdler De heer Schoor, directeur van het Casino te Schevenlngen, die in zyn inrichting twee bultenlandscbe orkesten werkzaam heeft, nJ. één bestaande uit Wit-Ruaeen en één uit Roemenen, beeft dezer dagen officieel aanzegging gekregen, dat hy deae belde orkesten met 8 dagen opzegging moet ont slaan. De leden van deze beide orkesten zijn in het bezit van een geldig Nederlandech visum op hun paspoort, maar naar het schynt zullen deze visa worden ingetrokken. De ,Msb." heeft naar de reden van dezen maatregel geïnformeerd en daarby ta ge bleken, dat de groote werkloosheid onder de Nederlandsche musici, die er door de concurrentie van bultenlandscbe orkesten in ons eigen land niet beter op wordt, de aanleiding te» dezen maatregel moet zyn geweest. Met eenlge landen, zooals met Dultsch land, heeft onze Regeerlng overeenkomsten gesloten betreffende het wederkeerlg toe laten van arbeidskrachten. Met andere lan den. zooals Tsjecho-Slowaküe. Roemenië, Hongarye, bestaat een dergeiyke overeen komst niet. Uit laatstgenoemde landen worden slechts arbeidskrachten hier te lande toegelaten voorzoover de arbelds- toelaat. voor musici de arbeidsmarkt alhier zeer ongunstig ta, echynt de Regeerlng be sloten te hebben om bultenlandscbe musici uit landen, waarmede geen reclprocitelts- overeenkomst ta gesloten, te weren. Nader verneemt het blad, dat het met de vtaum-kwestle van de beide bultenlandscbe orkesten in het „Casino” te Schevenlngen op zUn zachtst gezegd wei wat vreemd ge steld ta. De Roemenen hebben, omdat zy als musici geen Nederlandech visum konden krtjgen, in verband met de werkloosheid onder de Nederlandsche musici, in Bremen op het Nederlandech consulaat een toerts- ten-vtaum voor 3 dagen weten te bemach tigen. waarop zy ons land zyn binnenge komen. .De leden van het Russische orkest zyn weliswaar in het bezit var een volledig Nederlandech visum, doch zy hebben dit niet gekregen als musici, doch als varlété- artlsten. Als zoodanig waren zy destijds in Nederland gekomen en hebben in café .J’schorr” te Rotterdam gewerkt. Toen dit opgebeven, zyn zy voor het te Schevenlngen geëngageerd als De feestzitting ter eere van den 50sten verjaardag der priesterwydlng van Z. H. Exc. mgr. Th. L. Heylen, speelde zich of op de overdekte cour van het St Lodewyk- gestlcht te Namen. Op het podium hadden plaats genomen de geesteiyke en wereldlyke overheden. Op het podium hadden verder nog op een verhooging plaats genomen de vaandrigs van de R. K. vereenlgingen van Namen en om geving en wel een 100-tal vereenigingsvaan- dels. Nadat de overheden hun plaatsen hadden ingenomen, trad zyne Eminentie de Pause- lyke nuntius naar voren, om lezing te geven van een Pauseiy^en felicitatie-brlef aan mgr. Heylen. Vervolgens stond Z. Em. Kardinaal Van Roey op, die begon met tot den jubilaris te zeggen, dat God hem op zichtbare wyze met buitengewone weldaden overlaadt. „Uw leven heeft zich altyd op de hoogte punten afgespeeld Eerst waart gij abt van een groote abdy, Z. H. Paus Leo XIII ver hief u tot de bisschoppeiyke waardigheid en later werd gy president van de Eucharisti sche congressen. Sedert 32 jaar leidt u H. Exc. het meest gevulde leven, dat men zich denken kan. Moge." zoo luidde de peroratie van den aartsbtashop. „de Goddeiyke Voorzienigheid u nog lange jaren laten werken in dienst van de Kerk en tot den triomf van de Eucharistie.” Baron Houdart, minister van financiën, feliciteerde den jubilaris namens de regee rlng en overhandigde hem de versierselen van het .grootllnt van de orde van de Kroon van België. Hierna stond mgr Verdler. kardinaal aartsbisschop van Parys, op om zyn stem te mengen, in. wat ZUne Eminentie noemde, dit schitterend concert, dat het karakter beeft van een nationale apotheose. Spr. dankte mgr. voor wat hy tydens den oorlog voor de katholieken van Noord- Frankryk had gedaan. Onder algemeen applaus werd vervolgens door minister Houdart lezing gegeven van fellcitatie-telegrammen van konlng Albert, koningin Elisabeth en van den bulten het land vertoevenden kroonprins Leopold. Mgr. Heylen, zichtbaar ontroerd, dankte al de sprekers. Spr. eindigde met een kyeet: Leve Cris- tus-Koning. leve de Paus, leve de konlnkiyke familie, leve België. Telegrammen van gelukwenseh 369. Toen Bnarkey Cook weer op adem was gekomen net als de anderen, vertelden BoUebutaje en Mauwtje, terwyi ze door elkaar spraken, wat er gebeurd was De veeman wilde bet eerst niet gelooven, maar nu de aap en zyn vriend vol hielden, dat zy de waarheid spraken, kende zyn gramschap om de dieven geen grenzen. .Daaraan moet paal en perk worden gesteld,zeide hij. be sen tar or rd >P m U. ti er ir

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 7