ONS BLAD o o o VRIJDAG 22 MEI 1931 Pinksterbloemen Tl ie JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR 0 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VUF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 118 0 f40 Vijfde Ned. Katholiekendag VOORNAAMSTE cKIEUWS De terugkomst Mgr. Heylen naar Nederland De zaak-Moulin Weersverbetering met Plnksteren? Het stichtingsprotocol geteekend Het Belgische De werkloosheid in Engeland Hoe zij Ingesteld zal worden Een onderzoek vanwege de B.LB.? De 17de Katholieke West-Friesche LanddaA Wolkbreuk boven Polen Het drama te Bilthoven De Internationale agrarische Credietbank De Internationale Landbouwcredietbank Het R.K. Werklieden verbond naar Rome Bij Namens Wereldpresident Naar aanleiding van de debatten over de militaire credieten ministerie afgetreden Een coadjutor naast Z. H. Exc. Mgr. L. Schrijnen De wijziging der Lager Onderwijswet W. M. H. Pels Zoon Onderlinge Brandverzekering L. T. B. Fototoestellen div. prijzen I De Prinses zal de KonftiKin vergezellen koninklijk bezoek aan Parijs HET GEZIN AAHGIFTE MOÉT, OP STRAFFE VAR VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL De betalingscapaciteit van Duitschland NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD CDS doof den K. R. O. Bijzondere uitzending bovengenoemde Bepalingen tabaksaccijns op sigaretten Emeritus Pastoor C. Vermeulen overleden. Het Belgische Kabinet is afgetreden. heeft haar 3% Nieuwe opstand op Cuba. Het spel in hei Stadion. Prof. Gregoraci verdediger. républl- Kaarten verkoop voor het spel De een In Juli bü de Tweede Kamer Schade aan de landbouwgewassen. 18 Juni voor het Amsterdamsche Hof zooals te- om LU Een zesde der verzekerde arbeiden werk loos geweest De drankwet in de Tweede Kamer. Stem ming over verschillende amendementen. Met recht van opvolging in het bisdom Roermond 1.10- tuks; lauw 5 5 In de gisteren door de Europeesche Com missie gehouden vergadering werd het proto col inzake de stichting van de Internationale Landbouwcredietbank onderteekend. De En- gelsche regeering heeft niet geteekend. te Candida tenlüst ƒ195 2.15 0 95 Blükens een rapport van het ministerie van arbeid is de werkloosheid in Engeland in het jaar 1930 het grootst geweest sedert 1921. Ge durende het afgeloopen jaar is een zesde van alle tegen werkloosheid verzekerde personen zonder arbeid geweest. Elke Industrie van eenige beteekenls zag haar percentage werk loosen stijgen. In de katoennijverheid steeg de werkloosheid met 33 pet, in de metaalin dustrie met 28.6 pet. en in de scheepsbouw- nüverheld met 21.8 pet. kwam de Z. H. Exc. Mgr. Th. L Heylen, Bisschep van Namen, zal binnenkort een bezoek aan oas land brengen. bil verlies van ‘s anderen vinger ABONNEMENTSPRIJS) Per kwartaal, veer Alkmaar 2.— Voor bulten Alkmaar f 2X5 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 booger bü voor nemen, beschul- nege, -0X7; nade >2 0 48’/, 8 Barometerstand 9 uur vjn.: 761. Stilstand. Licht op De lantaarns moeten iustqi n worden opgestoken om 9X6. tö De deelnemen aan de reis van het R. K. Werkliedenverbond naar Rome terug in het vaderland. komen, dan zag het er voor de eerstvolgende dagen slecht voor ons uit. Gelukkig zijn er hulptroepen op weg. In het Westen begint een depressie den machtigen hoogen druk wat aan te tasten. In het Noord-Oosten zal bij verder doorstijgen van den barometer, de aanvoer van koude lucht uit de Poolstreken ophouden. Hoewel wy ons voor de Plnkstrrdsgen niet graag aan een verwachting willen wagen, 'ijkt een verbetering van den toestand, wat de temperatuur betreft, voor heden en mor- bij een breuk ven of arm 335 f 2.15 Tel. 207. Als wij maar op zonnig weertje En op warmte kunnen roemen. DAn eerst kunnen wij genieten Van de pracht der pinksterbloemen! Ieder trekt dien dag naar bulten. Naar de zee. de hei, de bosschen. Om zich zelven uit de zwoelte Van de steden te verlossen. Vaders, moeders en de Hnd'ren Met de proviand in tasschen. En met opa's eri met opoe s Om op de kinderen te passen! En daar tusschen gaan de bloemen. Dit jaar weer opnieuw ontloken. Allemaal in nieuwe pakjes. Naar de mode wil. gestoken. Zij.... o, keurig in katoentje. Felle kleuren, heel opzichtig. En bewust van hare gratie. Zeer coquet jes en gewichtig. Hij.... de pantalon gestreken. Juist als in de étalage. Met een groote bloem in 't knoopsgat, Zich beschouwend als de page. Zjj genieten?.... neen, zij willen Nog het liefste doen genieten. Zóó doordrongen van hun schoonheid Als een perkje vol marg’rieten! MARTIN BERDEN. de vergaderingen zullen büwonen. Het comité ontving reeds bericht, dat o.a. de ministers jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck en mr. dr. L. N. Deckers aan wezig zullen zijn. Een te Bazel verschijnend blad publiceert het bericht, dat de regeering Brüning voor nemens zou zijn de Bank voor Internationale Betalingen te verzoeken een commissie van deskundigen naar Dultschland te doen zen den om rapport uit te brengen over de beta- llngscapaciteit van Dultschland. Te Berlijn wordt te bevoegder plaatse verklaard, dat van dergelijke voornemens niets bekend is. Het nog dezer dagen gereorganiseerde Bel gische kabinet heeft gisterenmiddag, naar aanleiding van de Kamerdebatten over de militaire credieten. zijn ontslag ingediend. Advocaat, per fl. Voorburg, per fl. Portwijnen vanaf Oude Jenever, .Ballor" per liter Marasquin, per fl. KOORSTR. 49—51 De Volkenbondsraad heeft hei plaa van een internationale bank voor landbonwcre- dieten in beginsel aangenomen. Personen, die buiten Amsterdam woonach tig zijn en die de opvoering willen bijwonen van het mysteriespel „Triomf der Levenden” In het Stadion op Pinkstermaandag as., doch die verhinderd worden door het bezwaar, dat ze niet tijdig kunnen terugreizen, wordt dringend verzocht, zich in verbinding te stel len met het bureau Lissone, Leidschestraat 5, Amsterdam (Tel. 32727), waar men genoegzame belangstelling zal zorgen collectieve vervoermiddelen. Voor groepen of organisaties, buiten Am sterdam gevestigd, is er dus, wat de terug reis betreft, geen bezwaar,, het spel bü te wonen. Volkenbondsraad heeft het rapport over het oprichten van een internationale landbouw-hypotheekbank goedgekeurd In een der volgende zittingen zal de Raad een organisatie-commissle benoemen, die tot taak heeft de voorbereidende maatregelen te tref fen voor de oprichting van een internatio nale credietbank, terwijl een andere com missie de bevoegdheid zal krijgen om een onderzoek In te stellen in de landen die be hoefte aan landbouwcredieten hebben. De voorzitter en de vice-president van de nieuwe bank zullen door den Volkenbonds raad benoemd worden. De Bank voor Inter nationale Betalingen en het Internationaal Landbouwkundig Instituut te Rome zün ge machtigd ieder een vertegenwoordiger in den Raad van Beheer van de nieuwe landbouw credietbank aan te wijzen. De desbetreffen de conventie zal tegen het einde van Au gustus aan de Europeesche staten ter on- derteekening worden voorgelegd. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1X5: elke regel meer 6X5. RECLAME per regel 9.76 voor de eerste pagina; voor de overige pagina's f 6.5S. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bü vooruitbetaling per plaatsing 0.69 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer f 0X2 WIJ BREIEN' en repareeren alle soorten wollen Heeding, kousen en sokken (ook de allerfijnste)voor niesw-werk atfn we No. L ZUIDSTRAAT 19 (Let op den gelen winkel) Depót voor Alkmaar: J. G. VER8PAANDONK Hekeistraat 23. Onze vertegenwoordiger komt U bezoeken. De weerkundige medewerker van de „Tele graaf” schrijft: Het zou te mooi geweest zijn! Hoewel de üsheiligen niet op tüd hun be zoeken in West-Europa afstaken, was er al lerminst reden tot juichen. Immers, de sta tistiek. leert, dat verlate visites lang niet tot de zeldzaamheden behooren. En inderdaad, op eenigszins geniepige ma nier geholpen door een hooge drukoutwik- keling over IJsland en de Noorache Zee, trokken de gestrenge heeren dezer dagen ons land binnen. De gevolgenDinsdag liepen wjj rillerig in onze dunne zemerjassen rond. Woensdag werd bet nog een beetje erger. Een flinke Noorden- tot Noordoostenwind vermeerderde bovendien onze onaangename koude indrukken, terwijl het zonnetje niet in staat was om door de dikke wolkenlaag heen te breken. Aan welke ontwikkeling van de luchtdruk- verdeeling moeten wü dezen toestand toe schrijven? Zooals boven reeds opgemerkt werd, was het hoofdzakelük het verschijnen - van een gebied van hoogen luchtdruk in het Noorden, dat een grooten Invloed uitoefende op de weersomstandigheden. Des Maand»ga leek alles nog normaal. Er was een depres sie bü Denemarken, die haar tocht Noord- oostwaarts voortzette, terwijl een tweede zich over de Golf van Biscaye in Zuidooete- lüke richting bewoog. De barometer ver toonde in Noord-Engeland zeer zwakke stij gingen. die echter niets kwaads deden ver moeden. Zooals den volgenden dag- duidelük bleek, deden de depressies haar plicht, zü trokken in de verwachte richtingen; echter steeg de barometer in Engeland met onbehoorlüke snelheid. De wind werd van West nu Noord tot Noord-Oost en een koude luchtstroom be reikte van het Noorden uit ons land. Deze koude lucht schoof zich als een wig onder onze nog betrekkelük warme lucht; de hierin aanwezige waterdamp condenseerde en zorgde dus in den v<mn van een dicht wol kendek, dat van ongeveer 600 M. hoogte tot boven 2000 M. reikte, voor een perfecte af sluiting van de zonnestraling. Het merkwaardigste van dezen toestand is nu, dat de koude slechts als een dunnen schil over ons land en omgeving was uitge breid. Blükens een waarneming door vlieger» te Soesterberg bedroeg Woensdagmorgen op 1000 M. hoogte de temperatuur 7 gr. C, Op een zonnlgen dag zou men ons dit zelfs een maximale middagtemperatuur van ongeveer 18 gr. C. veroorloven. Steeds verder dringt dit laagje koude lucht door naar het Zuiden. Zoo was Woensdagmorgen zelfs in geheel Frankrük de temperatuur meer dan 2 gr. C. beneden de normale. Uit het Noorden is niet veel goeds te ver wachten. In Scandinavië worden zelfs tem peraturen beneden 0 gr. C. aangetroffen. Abisko en Ingö meldden eergisteren sneeuw. De Minister van Onderwijs, K. en W mr. J. Terpstra, heeft tegenover een redacteur van de Avp. verklaard, dat hü gereed is met het ontwerp tot wijziging der Lager Onder- wüswet op den grondslag van het rapport - Rutgers en dat hü hoopt, het ontwerp in Juli bü de Tweede Kamer te kunnen indienen. „Het wordt een boekdeel" voegde de minis ter erbü- In de kantoren, die bulten Amsterdam ge vestigd zün, voor den verkoop van toegangs bewijzen voor het Stadion op den avond van Pinkstermaandag, zullen vanaf hedenmiddag geen kaarten meer verkrijgbaar zün. Den genen, die buiten de hoofdstad wonen en het spel willen büwonen, wordt verzocht daar mee rekening te houden en zich tijdig toe- gangsbiljetten aan te schaffen. Kaarten blüven echter steeds verkrijgbaar aan het Algemeen Bureau, N. Z. Voorburg wal 74 en vanaf Maandagochtend 9 uur aan de loketten van het Stadion. Er heeft zich boven het Poolsche district Leobschutz een hevig onweer ontladen, dat gepaard ging met een wolkbreuk. Vooral het gebied van de Troja had van den ongekend hevigen regenval te lüden en bü Bladen «teeg 't water een halven Meter, tengevolge waarvan een dijk doorbrak en de geheele streek overstroomde. Juist in deze streek wordt de landbouw veelvuldig beoefend en aan de te velde staande gewassen is dan ook groote schade aangericht, vooral in de ge meenten Badewitz, Loewitz en Sauerwltz. Menschenlevens werden wel bedreigd, doch gelukkig konden alle in gevaar verkeerenden gered worden. Tengevolge van de overstrooming is het «lectriciteitsbedrüf in de streek gestoord, zoodat des nachts het reddingswerk in het donker moest worden voortgezet. De over strooming heeft een grooteren omvang dan die van bet voorjaar 1929. Deze Brandwaarborg-Maatschappü hield Woensdag jl hare jaarvergadering in Hótel „Het Gulden Vlies” te Alkmaar. De voorzitter, de heer J. O. Beukeboom te Weesperkarspel, opende om circa 2 uur op de gebruikelüke wüze de vergadering, waar na de secretaris, de heer S. P. Kapteyn te Alkmaar, de notulen las welke onveranderd werden goedgekeurd. Na verschillende mededeelingen van huis- houdelüken aard, kreeg de Directeur, de heer Nico van Ommen te Lelden, het woord, om het reeds in druk verschenen jaarver slag op enkele punten nog nader toe te lich ten. Het verzekerd kapitaal was vooruit ge gaan met ruim 1% millioen en gestegen tot f 29 277 522.— Ondanks de vele en groote branden sloot het boekjaar nog met een voordeellg saldo van f 1533.75, welk bedrag aan het reserve fonds werd toegevoegd. De finantieele commissie bracht rapport uit en was vol lof over het gevoerde beheer. Onder applaus werd daarna de rekening over 1930 goedgekeurd. Met groote meerderheid werden herkozen tot leden van het College van Commissaris sen, de heeren J. G. Beukeboom en 8. P. Kapteyn, welke beiden onder dankzegging de benoeming weder aanvaardden. Aan de finantieele commissie werd nieuw lid toegevoegd. Bü de rondvraag werden vele inlichtingen gevraagd en door voorzitter en directeur ge geven. Niets meer aan de orde zünde, sloot de voorzitter op de gebruikelüke wüze de ver gadering. De Europeesche C-nuni—li slotzitting gehouden. Naar de „Tüd” verneemt, ontving Kanun nik A. J. M. H. van de Venne, directeur van het klein-seminarie te Rolduc, uit Rome be richt, dat Z. H. Exc. Mgr. L. Schrijnen naast zich zal krügen een coadjutor (hulpbis schop) met recht van opvolging in het Bis dom Roermond. Woensdag komt het Kathedraal Kapittel Roermond büeen ter opmaking van een Ontvangst van het bestuur van den Katholiekendag bü den Am- sterdamaehen burgemeester. Naar wü vernemen, zal de burgemeester van Amsterdam de leden van het Doorluch tig Episcopaat, van het Hoofdbestuur en yan het Eere- en Plaatselük Comité van den Vüfden Nederland«chen Katholiekendag op Dinsdagmiddag 26 Mei te half zes ten zünen huize ontvangen, in het bekende patriciërs huis op de Heerengracht Dit blük van erkenning van den Katholie kendag als beschavingsfactor, door het hoofd van Amsterdam's gemeentebestuur wordt hoogelük gewaardeerd. Voorts vernemen wü. dat vele wereldlüke autoriteiten het mysteriespel in het Stadion op den avond van den 2den Pinksterdag en van den Katholiekendag r De Indische bediende Sono, die, men zich zal herinneren voor korten tüd de dame, waarbij hü in dienst was, benevens haar beide kinderen vermoordde, en die door de rechtbank te Utrecht werd veroordeeld, tot een gevangenisstraf van twaalf jaar. zal hoogstwaarschünlük 18 Juni as. voor het Amsterdamsche Hof in hooger beroep recht staan. Naar wü vernemen, zal H. K. H. Prinses Juliana de Koningin bü haar bezoek aan de koloniale tentoonstelling te Parijs vergezel len. De Prinses heeft het voornemen een week te Parijs te verblüven. Dit bezoek vormt den Inzet voor de jaarlüksche bul- tenlandsche reis, waarvan zü einde Juli te- rugkeeren. De Vijfde Nederlandache Katholieken dag welke volgende week Dinsdag en Woensdag te Amsterdam gehouden wordt zal in het teeken staan van het gezinsleven. „Het Gezin” is het eeni ge onderwerp, dat tijdens die dagen door vele vooraanstaande geestelüken en leeken, zoowel mannen als vrouwen, zal worden behandeld en van vele zij den bezien. Ons dunkt: men had in dezen tijd van gezinsontwrichting, nu allerwegen ge tracht wordt het familieleven uit zijn verband te rukken, nu van alle kanten gevaren het gezin bedreigen, moeilijk een betere keus kunnen doen. Aan Ka tholiek Nederland thans de taak, getui genis uit te brengen van zijn krachtigen levenswil, door dezen Katholiekendag mede te vieren en deel te nemen aan de besprekingen, gewijd aan het gezin, als grondslag der maatschappelijke sa menleving. Gelukkig mogen we constateeren, dat het huwelijks-probleem en het gezlns- vraagstuk in het brandpunt der belang stelling van velen staan, niet in het minst ook van die der schrijvers en schrijfsters, wier geestesproducten de laatste Jaren groot succes hebben mo- geff beleven. Vast staat, dat in deze ma terie niet alleen met de grootst moge lijke stelligheid moet worden gewaar schuwd tegen de slechte lectuur, maar ook tegen het flauwe, het temerige, het zoetelijke van auteurs, die het leven niet durven aankijken en die de deugd In discredlet brengen, door haar voor te stellen als een ding, dat ze niet is. De streving om van de deugd Iets onheb belijks te maken Is even rampzalig als de tendenz om de ondeugd voor te stel len als aantrekkelijk. Sprekers en spreeksters van naam zul len In dit moeilijke vraagstuk den voor ons, Katholieken, eenlg goeden en juls- ten weg aanwijzen, terwijl de bezoe- kers(sters) der vergaderingen van hun (haar) meenlng zullen kunnen doen blijken, door al of niet hun stem te ge ven aan de geponeerde stellingen, welke, zoo noodig, bovendien gewijzigd kunnen worden. Men Is dus in staat, daadwerkelüken invloed uit te oefenen op de richtlijnen, welke In algemeene- en sectle-vergade- rlngen zullen worden aangegeven, nadat men Is voorgelicht door degenen, die door het Bestuur van den Katholieken dag zijn ultgenoodigd, op de bijeenkom sten het woord te voeren. Katholiek Nederland toone de groote belangrijkheid van het onderwerp te be grijpen. Ieder, die maar even kan, bezoeke den Vijfden Nederlandschen Katholieken dag. Het moet worden een massa-demon stratie, waarin de Katholieke beginselen omtrent huwelijk en gezin klaar en dui delijk worden geplaatst tegenover de moderne opvattingen, die lelden tot ontkerstening van het gezin en de chris telijke samenleving. Professor Gregoraci, lid der Romeinsche balie, zal de verdediging van dr. Leo Mou lin, den Belgischen leeraar, die in Italië ge vangen wordt gehouden, op zich Zooals bekend, wordt dr. Moulin dlgd van spionnage. *)e ,,Llgue daction universitaire oyie et sociallste" zal Zaterdag een protest- vfrgaderlng houden in verband met de ar restatie van dr. Mqulin. Het woord zal o.a. gevoerd worden door senator de Brouckère, mr. de Moro Giafferri en oud-mlnister Al be rd. Een der deelnemers van reis schrijft ons: Stipt op tüd kwam gisterenmiddag de extra-treln van de Rome-reizigers te Utrecht aan het Cent raai-St at ion aan met zich voerende de deelnemers uit Utrecht en verder. Te Arnhem was reeds een groot gedeelte uitgestapt evenals te Keulen vanwaar ge- makkelüker de woonplaats kon worden be reikt. Het afscheid van degenen, die eerder weggingen was allerhartelükster werd op b.g. stations gezongen en de vertrekkenden tot het laatste toe toegejuicht, hetgeen tee- kenend was voor de onderlinge verhouding, 't Was allen aan te zien, hoe uiterst voldaan elkeen was voor het volop genotene al mag er dan ook worden bügevoegd. dat menigeen toch ook eigenlük blij was weer hulstoe te gaan. Den avond te voren was het geheele gezel schap uit Luzern vertrokken om des mor gens om 6 uur te Keulen aankomende er enkele uren te kunnen vertoeven. De beroemde Keulsche Dom was het eer ste doel van het korte bezoek; de Nederl. priesters lazen er de H. H. Missen onder- wül de heer A. Vranken enkele fantasieën op het groote orgel gaf. Ten slotte zongen allen te zamen het ,^an U. o Koning der Eeuwen”, waarna In het Bürgliche Gesell schaft voor t laatst het gemeenschappelük ontbüt werd genoten. Het verbluf te Luzern viel letterlük als flguurlük, door den aan houdenden neerplassenden regen in het wa ter. De voorgestelde tochten konden niet doorgaan, zoodat elkeen trachtte zoo goed als het kon zichzelf te amuseeren. Gelukkig maakte de boottocht over het schoone Vier- waldsstatter-meer als een aangename on derbreking van den treinreis des daags te voren, veel goed, wül het weer toen goed was. Het afscheidsdiner, waaraan alle vüfhon- derd deelnemers aan zaten, werd gegeven in de groote zaal van hotel „Union” en be diend door een schaar van goed afgerichte dienstmeisjes. Tüdens het diner werd behalve door den hoofdleider, den heer H. Venings, het woord gevoerd door de heeren A. O. de Bruyn, L. F. Guit, A. Vranken, die om strijd woor den van dank en waardeering spraken voor het genotene en over de leiding. Vóór het bezoek aan Luzem kwam de groep van Milaan, alwaar overnacht was en een vluchtige kük werd genomen in en op den witmarmeren Dom benemens Leonardo da Vinci's „Laatste Avondmaal". Milaan werd bereikt van uit Rome via Flo rence „de bloemenstad”, welke helaas slechts met een sser kort bezoek kon worden ver eerd. Alle «bonnê sop dit blad ilm Innrvolse de Tenekerinxwoorwiardeti f 3000 - Levenslanso (eheele ongeschiktheid tot werken door f 7l»n - btieen onaevsl met f 9R(| bij verlies van een hand f IOC bij verlies van een f Cf) tegen oogvallen veriekerd voor een dar volgende uitkeeringenvUUU. verlies van balde armen, beide boenen of beide oogen doodelüken afloop Zöü.” Ien Toet I 1Z3.— duim ot wijsvinger been Een coadjutor naast Z. H. Exc. Mgr. L. Schrijnen. Op Dinsdag. 26 Mei. zal des avonds de groote avondvergadering, ter gelegenheid van den 5en Nederl Katholiekendag (in de St. Willibrorduskerk buiten de veste te Am sterdam! door den K. R. O. worden uitge zonden. s Als sprekers zullen daar optreden: Me vrouw S SteinsBisschop over .De opvoe ding als gezinstaak” en Mr. C. P. M. Rom- me over .De overheid en het gezin Muzikale medewerking verleenen een vier en zes-stemmlg koor. Het schilderachtig gelegen lieflüke Namen, stad van strüd en groote ellende in de eerste oorlogsjaren, is nu geweest stad van een onvergetelük priesterjubileum, dat in vollen luister een kerkelük-wereldlük feest werd. Dat kon in Namen geschieden, de stad, wier burgemeester de eerste was. naar Mgr. Heylen herinnerde, die in ambtsgewaad officieel in de kathedraal de stad aan het H. Hart heeft toegewüd, dezelfde kathe draal. die thans een ander samengaan van wereldlüke en geestelüke overheid zag. De kathedraal is geen meesterstuk van architectuur, maar wel zuiver van verhou dingen en merkwaardig. Wanneer men de Place Saint Aubain oversteekt. blikkend naar den kerkbouw, kan men zich in een Italiaansche stad wanen. Het Is dan ook een Italiaan, die in de 18e eeuw, tusschen 1751— 1767, op de plaats der oude, vroegere kathe draal. waarvan nog alleen de toren over is, het nieuwe renalSo^iT„e bouwwerk neder zette in den vorm van het Latünsche kruis; Plzzoni, uit Milaan. Een Hein monument in de kerk bevat het hart van Don Juan van Oostenrijk, die 1 October 1578 op een kwartier afstands van Namen in het kamp van Bouge ge storven is. Zün lichaam werd naar Spanje vervoerd. Vooral treffen in de kathedraal de prach tige houten beelden der kerkvaders van den Gentenaar L. Delvau, gestorven in 1778, van wien ook de twee marmeren beelden van St. Peter en Paul naast het hoofdaltaar moeten zün. Ter züde hangen schilderijen uit de school van Rubens met een Krui ding van v. Dück nabü het hoogaltaar. De grafmonumenten van twee bisschoppen Debessele en Pisani houden het oog van den bezoeker vast, vooral dat van Pisani (t 1826) door Parmentier; ook het koorhek verdient de aandacht. Deze kathedraal la de stomme getuige der vastberaden standvastigheid van mgr. Heylen, die tüdens de bezetting der Dult- schers bü de komst van den koning van Beieren, weigerde ~lf een anderen koning dan dien van België in zün kerk te be groeten. Ten krachtigste kwam hü tegen de deportaties op van de onschuldige Belgi sche burgers en mgr. schreef aan den gou- verneur-generaal te Brussel in een vlam mend protest 23 Nov. 1916, dat alles op hem „den indruk maakte van de oude slaven markten van Afrika”. Het bisschoppelük paleis ligt in de onmid- dellüke nabüheld van de kathedraal, vlak bü de Sambre, welke rivier zich een eind ver der in de Maas stort. Daar is de Neder- landsche hulde aan den vriend van ons land en van onze taal, die óók de züne Is, aangeboden. Mgr. toonde zich büzonder in genomen met de schets van het Bagünhof en met de ciseleerkunst der zilveren lüst. Mgr. beloofde, dat deze herinnering aan Nederland, aan Amsterdam, steeds op zün schrijftafel hem aan de vrienden uit ons land zou herinneren. En met een bewonde rende hartelüke erkenning getuigde mgr. nogmaals: „Het Intern. Euch. Congres te Amsterdam Is zonder eenige tegenspraak ♦iet allerbest georganiseerde congres ge weest nergens was de organisatie zóódanig als te Amsterdam. Ik kan dan ook de dagen in Amsterdam nooit vergeten.” De aanbieding van het huldeblük had In de groote ontvangstzaal plaats gehad, maar weldra noodigde mgr. naar het huiselük nevenvertrek. waar op gemoedelüke wüze ■de gesprekken werden voortgezet. Honderden en honderden brieven en telegrammen waren dien middag reeds ingekomen. Daaronder interesseerde ons natuurlük allereerst de uitvoerige brief van den Nederlandschen Kardinaal Z. Em. Van Rossum. Tal van Kardinalen hadden hun telegrafische geluk- wenschen gezonden. ^Allereerst de staats secretaris Pacelli. Ons boezemde dadelük belang in een telegram van een vriend van Holland en van mgr. Heylen. Kardinaal Sincere, die na het Euch. Congres van Am sterdam de gast van mgr. te Namen was even vóór een Hein Nederlandsch gezelschap destüds daar logeerde. Noemen we nog de telegrammen van de Kardinalen Gasparri, Ehrle, Oervetti, Belmonte, Locatelli, Mar- detti, Verdi, Seredy, Schulte van Keulen en Lhont uit Polen. Mgr. Heylen vertelde ons nog, dat hü spoedig weer Nederland zal bezoeken. 17 Juni zal hü de eerste H. Mis büwonen van Jules Jansens den derden zoon, die uit dezelfde familie priester wordt. De eerw. heer Jules Jansens is een neef van mgr. Eras, den pro curator van het Nederl. Episcopaat te Rome. Tevens zal mgr. Heylen alsdan een bezoek brengen aan St. Michlels-Gestel. In ons gesprek met Z. Em Kardinaal Verdler van Parijs, die juist van een bezoek aan Fransche Hoosterzusters te Namen terug keerde. bleek deze opgetogen over de schit terende feesten te Namen. Z. Em. is een markant figuur, een persoonlijkheid, een gloedvol improviseerend redenaar, zooals dien dag was gebleken, iemand met een groote wilskracht, maar ook met een spontane vriendelükheid, gelük wü ondervonden. Bü het verlaten van het bisschoppelük paleis waar nog steeds de alomtegenwoor dige. organiseerende hulpvaardige, zün bis schop schier kinderlik eerende part, secre taris, enze landgenoot Zou in de luchtverdeeling geen verandering kanunnik Tarcitius Bootsma de „intendant" is trof ons een grootsche bloemenhulde van het officieren corps van Namen aan monseigneur. Wel zeldzaam is de hulde geweest aan dezen kerkvorst. Paus, Kardinalen Bisschop pen, Koning, minister en Kamervoot zitbei gouverneur en commandant, de teërarchie van kerk en staat hebbqn den Norber- tünschen monnik geëerd, die binnen vier en twintig uur begiftigd werd met twee grootlinten. (-el; niet onwamcbynUjk. BUREAU: ROF ALKMAAR Telefoon.- Administratie Na 433 Redactie No. «33

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1