Buitenlandsch cJ^ieuws FEUILLETON v. ROSS EM’s TROOST HET BELGISCHE MINISTERIE AFGETREDEN KU KLUX KLAN -{Al fVMNQfA, Heerenbaai EEN DUBBELTJE RADIO-OMROEP Hervatting einde Juni? Het debat over de landsverdediging - Een rumoerige Kamerzitting Nieuw verzoek aan de regeering De Europeesche Commissie KOET NIEUWS Ongeluk op den Moezel Allerlei maatregelen 'FXj UeL«/« UnnkblUr Een noodlottige aether-explosie Onlusten op Cuba Economische crisis de oorzaak Groote pakhuisbrand te Phillppopel •X7J>OMA« cqonincen Humoristische Avonturen-roman '£nd Het werk der Ronde Tafel Conferentie Besluiten van den V olkenbondsraad Gemengde ^Buitenlandsche Uferichten Uitwijzing der Jezuieten jn Spanje Hitler voor herstel der Hohenzollerns in Duitschland? Hooge Commissaris van Australië De Engelsche ontwerp- landorrteigeningswet 4^0, materieele Morgenwy. Behandeling in het Hoogerhuis Slot der debatten Waarom Bovesse aftrad werk loosen Vader en soon verdronken Vier personen gewond 500 arbeiders prtd iris van Blokland heeft op Minister op. zich te overtuigen, dat de jas de Wordt vervolgt” noodzakelijk achtte, verminderde. Poullet est' Marck zullen begrijpen dat men hun con cessies doet De opstand breidt zich uit De opstand op Cuba neemt dreigende vor men aan. De opstandelingen verspreiden het bericht, dat drie steden in het Oosten in hun handen zijn gevallen. Van verscheidene kan ten zijn berichten ontvangen, volgens we».c De es-kroonprins candidaat voor het Keizerschap. r minuten later verscheen Moore, drie heeren. die u wenschen te its één antwoord mogelijkHet eindelijk uitgekomen en nu ak. Een moment dacht hij er 4 i iheid van verkeerssignaien Economische conferentie Is. Eyl van plan overj na* het Feestelijkheden te Madrid. Naar „El Mati" uit Madrid verneemt, zul len aldaar van 114 Juni groote feestelijk heden plaats hebben ter herdenking van de vestiging der republiek in Spanje. en vroeg hemd te „Weet maar hel van driej In de verte hoorden zij de bel overgaan en een ..Er i Er was sli geheim w volgde de v over zich in ^ijn kamer op te sluiten en oom Chlpperton uit het v daarna stor in de hal hem in de „Uw drie de hij adei Het irogrsm behelst niet, gelijk de Fran 's^.-. >angden, particuliere industrleele slechts een algemeen plan voor L economische kartels, waarvan n$« niet gedefinieerd is. spreken.' meneer.” kond'"de zij aan. „Ik heb ze in Het salon gelaten." bovendien kan hij toch moeilijk een nacht hemd in zijn vestzak dragen.” „Droeg hij dan geen pakje in zijn hand?” „Ik meen, dat een van de zakken .in dat sportcostuum er uit zag of er een plat pakje in stak, maar dat kon in geen geval mijn nachthemd zijn; dat is veel te groot." Even waren zij belden stil. „U wilde noott gelooven. dat het ernst was, toen h(j beweerde een sleutel tot het geheim te weten”, bromde Benstone. „U zei altijd, dat het maar was om meer ophef te kunnen maken.” „Dat weet ik wel”, antwoordde oom Chlp perton langzaam, „ik meende, dat het alle maal onzin was, evenals dat geklets over alen dikken stok, maar nu geloof ik heusch, dat hij houvast heeft, ofschoon ik in de verste verte niet begrijp waaraan.” John James stond eenlge oogenblikken in diep gepeins en boorde zjjn blik in de kie zelsteenen. „Wij hebben niets laten vallen dan dien knoop", zei hij. „Want als dat zoo geweest was, dat u b.v. een zakdoek of iets met uw naam erop achtergelaten had, dan zou hij allang bij ons geweest zijn „Natuurlijk: als hij een kaart uit kon spe len, sou er geen reden zijn het zoolang voor zich te houden. Neen. *t is erg geheimzin nig!" In gedrukte stemming drenken zU thee en pas bij zijn tweede kopje, klaarde het ge zicht van oom Chlpperton weer op. „Zal ik je eens zeggen wat ik denk, dat De sociaal-democratische ..Vorwarts" ver klaart uit zeer goede bron te weten, dat Hit ler en de zijnen zich definitief tot voorstan ders hebben verklaard van een herstel der Hohenzollerns in Duitschland. Hun candi daat voor het keizerschap is de ex-kroon- prins. Het ministerie neemt ontslag Na afloop eener bijeenkomst, gistermiddag na de schorsing der Kamerzitting gehouden, besloten de leden der regeering, na vooraf overleg te hebben gepleegd met de fractie voorzitters Renkin, Poullet en Deveze hun ontslag bij den koning in te dienen. Bij de hervatting der Kamerzitting deed de voorzitter voorlezing van een brief, waar in dit kenbaar werd gemaakt. Na de voor lezing hief de voorzitter de zitting op. na eerst te hebben medegedeeld dat de Kamer de volgende week zou bijeenkomen, teneinde de voorloopige credleten goed te keuren. De koning heeft, na Jaspar ontvangen te hebben, tegen heden de voorzitters van Kamer en Senaat bij zich geroepen, bene vens de leiders der drie partijen, Renkin, Vandervelde en Deveze. Te Boischow in het Poolsche district Pless heeft door onvoorzichtigheid met het hantee- ren van aether in de nabijheid van een kachel een hevige explosie plaats gehad, waardoor vier personen levensgevaarlijk gewond wer den. De handelaar, in wiens woning de ont ploffing plaats had, had geen vergunning voor den verkoop van aether. De politie heeft den geheelen voorraad in beslag genomen. Gisteren is op den Moezel een ernstig on geluk gebeurd. Toen een vader, die met zijn twee '“n- een bootje uit varen was. wilde uitwijken voor een sleepboot, sloeg het vaar tuigje plotseling om, zoodat zjj gedrieën te water geraakten. Zij poogden zwemmend den oever te bereiken. De vader, die zijn 11-jarig zoontje, dat niet zwemmen kon, wilde red den, raakte echter voor hij aan land kon komen uitgeput, zoodat beiden verdronken. De andere zoon slaagde er in zich in vei ligheid te brengen. Gevechten te Barcelona. In den afgeloopen nacht brak in de stads wijk te Barcelona Interlope een hevige twist uit tusschen eenlge personen uit de lagere klassen der bevolking. Een hunner loste een schot op zijn tegenstanders, waardoor een matroos, die juist passeerde, gewond werd. De „Guardia civiel” arresteerde den dader en nog een persoon, die eveneens een revol ver in zijn hand had. De menigte, die meen de, dat deze lieden betaalde moordenaars waren, wilde hen lynchen. Een hunner werd door stokslagen ernstig aan het hoofd ver wond. De twee gearresteerden werden voorlooplg naar het commissariaat van politie gebracht. Toen de menigte echter daarop het hoofd bureau van politie trachtte te bestormen, be gaf zich een civiele gouverneur naar de plaats der onlusten en trachtte de menigte te kalmeeren, door haar te verzekeren, dat recht zou worden gedaan. Een detachement sbldaten begaf zich na verloop van een uur naar het commissariaat van politie, om de gearresteerden vandaar naar het paleis van justitie te vervoeren. o (redevoering Briand De conferentie der Europeesche Commis sie werd vervolgens gesloten met een groote redevoering van Briand. In groote trekken schetste Briand de verleden jaar door hem tngeleide Pan-Europa-actie, waarbij hij een uiteenzetting gaf van de groote hinderpalen en moeilijkheden, welke zijn voorstellen .hebben ondervonden. AHe beweringen, dat de Europeesche Commissie een beperking van de werkingssfeer van den Volkenbond zou beteekenen, zijn ongegrond gebleken: De Volkenbond is nog heden de vader van alle volken. Briand verklaarde, dat hij zelf zeer zeker de resultaten der bemoeiingen voor een vereenigd Europa niet meer zal beleven. Doch, vervolgde hij, ik heb groote voldoening, dat de eerste groote, beslissen de stap gedaan is, dat de Europeesche ge dachte zich thans verder ontwikkelt en tot resultaat zal hebben een solidaire samen werking van alle Europeesche volken. Ten slotte dankte Briand de vertegenwoordigers van alle Europeesche Staten voor de hem bewezen hulp op deze conferentie, waar, hij voor de laatste maal de Europeesche Com missie heeft gepresideerd. Na deze redevoering werd Briand door alle aanwezigen luide toegejuicht. Daar de regeering den vorigen dag had aangrkrwidigd, dat er geen enkel crediet sou worden gevraagd voor de fortificaties van Antwerpen, hadden ic katholieke parle mentsleden besloten, de credleten voor Gent en de Oostgrens goed te keuren. Het Fransche plan van de baan De Commissie heeft dus haar bijeenkomst, zofider bepaalde practische resultaten te hebben bereikt, geëindigd, zoodat dus van het aangekondigde economische plan van de Fransche regeering zoo goed als niets over gebleven is. Het mislukken van het groote Fransche dat de Dultsch-Oostenrljksche Tollinie xiig moest maken, moet worden toe reven aan de groote meeningsverschil- lenl tusschen Frankrijk en Engeland, werq schei kartels, ^e^h tntemationah het karakter Benesj wil het Tolunie-plan uit breiden Het ..Prager Tageblatt" publiceert een interview van zijn Geneefschen verslagge ver met den minister van buitenlandsche zaken Benesj. waarin deze o.a mededeelde zich niet tevreden te stellen met het nega tieve resultaat van de debatten over de Duitsch-Oostenrijksche Tolunle. doch voor nemens is het plan in een grooter kader uit te werken. Frankrijk zal hieraan niet alleen niet zijn sympathie onthouden, doch inte gendeel buitengewoon groote hulp ter beschikking stéllen. het Volkenbondssecretariaat namens de Ne- derlandsche regeering de conventie voor de eenheid van verkeerssignaien op de wegen onderteekend, welke conventie in de maand Maart van dit jaar door de Europeesche Volkenbondséonferentie voor verkeersvraag- stukken was aangenomen. Het Engelsche ministerie voor de Domi nions verklaart, zooals kortelings in het Lagerhuis is medegedeeld, dat de Brltsche regeering besloten heeft tot benoeming van een hooge Commissaris voor het gemeene- best Australië, in een functie zooals te verge lijken is met die van de Hooge Commissaris sen in Canada en de Unie van Zuld-Afrika. Hangende de keuze voor deze functie, zal E. T. Crutchley, thans vertegenwoordiger van het Vereenigd (koninkrijk in het ge- meenebest van Australië voor mlgratie- aangelegenheden, belast worden met de ver tegenwoordiging de Brltsche regeering in Australië. Hij zal onmiddellijk het ambt aan vaarden. Met Ingang van heden worden de prijzen van alle soorten benzine met een penny per gallon verlaagd. Algemeen houdt men in Londen rekening met een spoedige hervatting van de werk zaamheden. door de z.g. structuurcotnmlssie van de Indische Ronde-Tafel-Conferentie. De Minister voor Indlë. Wedgwood Benn, heeft den onder-koning van Indlë medege deeld, dat, wanneer de datum den Indlschen leden niet ongeschikt was. de werkzaamhe den tegen het einde van Juni hervat zouden kunnen worden. De werkzaamheden der Commissie, die verleden jaar werd voorgeze ten door den Lord Kanselier Sankey, zullen ongeveer zes weken duren. Wanneer de plenaire zitting der tweede Ronde-Tafel-Conferentle bijeen zal komen, is niet bekend, doch men verwacht dat zulks in September nog gedurende het parlemen taire reces het geval zal zijn. Men verwacht, dat. hieromtrent nog dere mededeelingen zullen gaan, voor Parlement met vacantle zal gaan. Het vastgestelde werkprogram De Europeesche Commissie heeft de eco- nomisch-politieke besprekingen geëindigd met de aanneming van het werkprogram, hetwelk voorziet in de instelling van nieuwe subcommissies, zulks naar aanleiding van 't feit, dat in de reeds plaats gehad hebbende besprekingen tusschen de mogendheden al lerlei controversen aan den dag zijn getre den. Te Phllippopet i« een zes verdiepingen hoog tabakspakhuis tot den grond toe afgebrand, HM gereorganiseerde Belgteche Kabinet beeft gisteren zijn ontslag ingediend. Blijkens berichten uit Washington is in het binnenland van Cuba wederom een op standige beweging gaande, waarvan de oor zaak moet worden gezocht in den ongunsti- gen economlschen toestand. Te Havannah zelf is alles rustig. Er zijn troepencontingen ten naar de betrokken gebieden gedirigeerd. Bij de slotdebatten in de Europeesche Com missie verklaarden ook de afgevaardigden van Italië, de drie Scandinavische landen en België nadrukkelijk, dat zij het voorstel van een voorkeursysteem voor Europeesche landen onder geen beding konden aanne men. De Nederlandsche Minister van Bui tenlandsche Zaken Jhr. Beelaerts van Blokland, verklaarde dat hij een voorkeur- regellng slechts voor graan toelaatbaar acht. Het aantal werkloozen, dat in Duitschland ingeschreven was per 15 Me! j.L aan de Arbeidsbeurzen bedroeg 4.211.000, het geen 147.000 minder is dan per 30 April JJ. er bloedige botsingen hebben plaats gehad tusschen troepen en opstandelingen. het beste is?” begon hjj vroolijk. „Wellaby was op weg naar de politie. Hij zal een be richt ontvangen hebben, dat zij eenige aan wijzing over de inbraak ontvangen hebben Natuurlijk weten zfj niets en is het een valsch spoor. Wij zjjn absoluut veilig; Nancy zou zeggen: Zoo veilig als een brandkast.” „Het eenige wat hij gevonden kan hebben, is die knoop,” herhaalde Benstone voor de zooveelste maal. ,Xn daar de jas veilig in mijn koffer is gesloten, kan hij niet weten dat er een knoop af is.” Er kwam een vaag verlangen in hem om zich te overtuigen, dat de jas nog ach ter slot en grendel was; hij mompelde, dat hjj een schoonen zakdoek moest gaan ha len en ging naar boven, waar hij het kof fertje onder zijn bed vandaan haalde. Het was gesloten, en toch maakte hij het voor alle zekerheid open. .4*. dat is in orde." zuchtte hjj verlicht. |-door zijn „Niemand kan 'm gezien hebben, nadat ik 'm heb opgeborgen." Hij sloot het koffertje en liep in gedach ten verdiept de kamer op en neer. De ra men van zijn slaapkamer zagen op den voorkant uit en een oogenbllk later viel zijn blik op drie mannen, die langzaam in de oprijlaan aankwamen. Zj) naderden in ge lijken tred en de uitdrukking van hun ge laat waa ernstig en vastberaden, alsof zij een onaangenamen plicht te vervullen had den. John Jamee herkende ze onmiddellijk; het waren Brickie. Wellaby en Manch! „Wat zouden die komen doen?” waarbij een groote hoeveelheid regietabak in vlammen opging. De 500 in het gebouw werk zame arbeiders slaagden er met veel moeite in zich in vellgheld te stellen Tengevolge van de enorme hitte uitstraling kon de brandweer niet veel tegen het vuur uitrichten. De brand, die een aanzienlijke schade heeft aangericht werd vermoedelijk door kwaadwilligen aangestoken. Slechts een deel van den voorraad was verzekerd. Ipperton haalde zijn vingers eens bakkebaarden. Even dacht hij na oen snel: „Hebben zij mijn nacht- >akken gekregen?” het? Ik heb geen pakje gezien, is best mogelijk, dat zij het één i bij zich hebben." 32. „Ja, dat zegt men tenminste; at het in derdaad zoo is, kan jij beter beoordeelen dan ik. Al wat ik kan zeggen is, hoe en wanneer ik op t idee kwam. En zie eens onbevooroordeeld naar de gevolgen; zie eens hoe snel de oogst den zaaitijd volgt. Zater dag noemde BricUe in zijn afgunst, mijn vriend Wellaby nog een „stomme ezel”, en nu zijn beide heeren zoo gelukkig en dartel als een paar jonge eendjes in een sloot." „kn wat zullen uw vrienden denken als zij hooren. dat u ze allemaal gefopt heeft?” „Dat behoeven zy niét te weten: waartoe ia dat noodzakelijk? Jjj en ik zijn blij dat wij- ..Maar zullen het te weten komen”, viel Benstone hem in de rede. „Vroeg ot laat moeten zij er achter komen, dat iemand hen beetgenomen heeft; en als ze dan hoo ien, dat het uw werk is geweest, zullen ze u voor Idioot houden. Oom Theophilus, ik wil aan dat gekkenwerk niet langer mede werken. Als u mij niet eerlijk belooft, niet De gedachte, dat hij dit reeds veel eerder had moeten/doen. kwelde hem. t Was nu immers te laat; hij dempte den put, nu het kalf reeds verdronken was. De atmosfeer van Cedar Mount scheen hem te drukken, en hij ging, om vrijer te adem te kunnen halen, 's middags in de lanen van het dorp wandelen. Toen hij tegen theetijd thuis kwam, liep de grootmeester op en neer over het gras bij het tennisveld. De vroolljke. joviale uitdrukking was van oom Chipper- ton's gelaat verdwenen en hij keek eenigs- zins ontstemd. „Zeg John, waarom was je er zoo zeker van. dat onze vrienden er achter zouden komen, dat zij waren beetgenomen”, vroeg hij. „Ik denk, dat iedereen wel begrijpen kan, dat. als u met dat soort grappen doorgaat, u natuurlijk ontdekt moet worden”, ant woordde Benstone. .Maar hoe vraagt u dat zoo; heeft u al iets gehoord?" .Kort nadat je weg was, wandelde ik tot het tuinhek en zag Wellaby den weg naar de stad afkomen. Hij keek zeer triomphan- telijk en riep mij toe, dat als hij terugkwam, hij mij zou kunnen zeggen, wie zijn antiqui teiten had willen stelen. Hij sprak alsof hjj nadere Inlichtingen ontvangen had." „Dan knoop heeft bij natuurlijk altijd nog”, klaagde Benstone. .Maar ik zie niet in, boe hij er achter gekomen kan zijn, dat die van mijn overjas is. Zou het soms dat nachthemd kunnen zijn?” „Dat had geen betrekking op de inbraak, De gemeenteraad van Barcelona besloot zich aan te sluiten bij het verzoek van den gemeenteraad van Gyon aan de regeering. strekkende tot uitwijzing der Jezuieten uit Spanje. meer op dergelijke avonturen uit te gaan, verlaat ik nog heden dit huls!” .Maar was je dan van plan om te blijven, tot Nancy terugkomt?" „Dat was mijn plan, maar zooals ik zeg. tk wii hier geen dag langer toeven, als u mij niet belooft er van af te zien nog langer de vrijheid en de rust van uw medemen- schen aan te randen.” „Kom. kom. bedaar een beetje", lachte oom Chlpperton. „zoo kan je het moeilijk noemen. John, als het toch feitelijk je eigen idee is. Maar kom, laten wjj niet twisten; voor het oogenbllk kunnen wij ons rustig houden en tevreden zijn over het goede, dat wij tot stand gebracht hebben. Hier, mijn hand er op. dat ik geen nieuwe onderne ming zal wagen, zoolang je hier bent." De gong luidde voor de lunch en maakte een einde aan het gesprek. Onder het eten werd weinig gesproken of eenige toespeling op den verborgen schat ge maakt. maar het leed geen twijfel, dat in deze oogenblikken van stilte oom Chlpper ton over het succes van zjjn ondernemingen ast na te denken, want meer dan eens vloog er een lachje van voldoening over zijn ge laat. ,Jk zou wel eens willen weten, at hjj nog verstand genoeg heeft om te begrijpen, dat ik werkelijk meen, wat ik zeg", peinsde Ben stone „Ik vertrouw hem niet meer en blijf den heden nacht opzitten, wat er ook ge beur», tot den morgen toe; overdag kan ik wel uitslapen Vóór de Kamerzitting van gistermiddag welke eindigde met de ontslagneming van het geheele kabinet, had de rechterzijde der Kamer een bijeenkomst gehojjden Inzake het voorstel van den socialist Huysmans om de behandeling der credleten voor de landsverdediging uit te stellen. De minister van defensie De Broqueville had in deze bijeenkomst op de dringende noodzakelijkheid gewezen de credleten goed te keuren. tember as. zal het voor ratificatiegereed zijn. De Poolsche Minister van Buitenlandsche Zaken Zaleski steunde het voorstel der Zweedsche regeering, inhoudende dat ingeval van internationale conflicten de regeering verplicht is, invloed uit te oefenen op de pers om te vermijden, dat door tendentieuze voorstellingen het conflict verscherpt wordt, welk voorstel door de speciale commissie was verworpen. Zaleski eischte de moreele ontwapening van de pers in alle landen. De Raad ver wierp echter het Poolsche voorstel en be sloot de Zweedsche voorstellen op dezrifde wl’ze als het protocol van de zittingen aan alle staten te doen toekomen. De reeds tijdens de Kamerzitting afge treden minister van posterijen Bovesse ver klaarde dat hij, die de veiligheid van zijn land boven alles plaatst, en die 500 millioen en meer zou willen offeren voor de verde diging der grenzen, niet den last kon aan vaarden van een lid der Vlaamsche rechter zijde. De regeering had. zonder hem te raadplegen, een ernstige beslissing voor de toekomst van het land genomen. De leider van zijn groep verklaarde, dat het een kwestie van eer was voor zijn partij om het bewuste amendement niet te aanvaarden, zoodat het eenige wat hem, Bovetee, te doen stond was zijn ontslag te nemen. Het aantal werkloozen in En geland bedroeg op 11 Mei 2.532311, zijnd* een vermeerdering van 2678 in vergelijking met de vorige week. Buitengewone hitte wordt uit het Westen der Vereenigde Staten gemeld. Op vele plaatsen zijn reeds boschbranden uitgebroken. In zake de behandeling van het ontwerp- Landontelgenlngswet in derde lezing door het Hoogerhuis. zelde Lord Hallsham van meenlng te zijn, dat het kiezerscorps zijn stem had uitgebracht ten gunste van de re geering, omdat het bereid is haar voorstel len een kans te geven. Sprekende met in stemming van de leiders der conservatieve partij adviseerde Lord Hailsham het Huis het ontwerp in derde lezing te behandelen. De motie-Lord Canbury tot afwijzing van dit voorstel werd verworpen met 82 tegen 8 stemmen. Tumult in de Kamer De zitting werd thans weer woelig- De fror.ter Leuridan kreeg bet woord en ont ketende al dadelijk een storm. Zijn partij- genooten en de leden van de uiterste katho lieke rechterzijde voerden een heftige woordenwisseling. De voorzitter hamerde onophoudelijk en dreigde tevergeefs met schorsing der zitting. Men begreep, dat Leuridan aan de ..Bel gisten" rui weet het bloed der Vlaamsche Jeugd te willen doen vloeien ten bate van de Fransche belangen. Deze woorden waren niet geschikt om de door den voorzitter gewenschte kalmte teweeg te brengen, doch bet werd weer stil, toen de minister van de fensie het woord vroeg. Bij de eerste woor den van den minister werd er weer hevig ge schreeuwd. Aan de uiterste linkerzijde werd geroepen: „Schei maar uitl Schei maar uit!” Men begreep echter, dat minister De Bro queville ook zijnerzijds verklaarde het amendement tot verlaging der credleten tot 17s millioen te aanvaarden. Vandervelde seide. dat de regeering de Kamer geheel in de war bracht, gezien het feit dat zij, na afgezien te hebben van de forten van Antwerpen en na er in te heb ben toegestemd dat de oostgrens zou wor den verdedigd, de credleten er voor, die zij De Raad heeft het rapport goed gekeurd betreffende de onderhandellngen tusschen de Poolsche en de LitbBusche regeering over het handhaven van de orde en rust in de administratieve zone welke onder handellngen niet tot een resultaat hebben geleid. De Ministers van Buitenlandsche Za ken van belde landen, hebben zich tegenover den Raad verplicht maatregelen te treffen om grensincidenten te vermijden. Voorts keurde de Raad goed dat een spe ciale commissie van drie ne r Liberia zal worden gezonden om voorstellen tadoen in zake de flnancleele saneering van'het land en voor de afschaffing der slavernij, welke voorstellen ter plaatse zullen worden uitge werkt. De commissie bestaat uit een verte genwoordiger van de Engelsche en van de Amerikaansche regeering alsmede uit een neutraal lid. De Raad besloot, dat de door een spe ciale commissie uitgewerkte ontwerp-conven- tie over de middelen ter voorkoming van oorlog aan alle leden-staten van den Vol kenbond zal worden toegezonden. In Bep- Het aftreden van den premier geëlscht. De liberaal Deveze verklaarde, dat hij de regeering steunde, denkende aan het belang van het land. Als de regeering 175 millioen had gevraagd, zouden wij, aldus spr.. gezegd hebben: goed, maar nu het een Kamerlid is dat de vermindering voorstelt, kunnen wij niet iets aanvaarden dat op een marchan- deeren lijkt om stemmen te krijgen tot het in elk geval vormen van een meerderheid. Het gaat om de eer van het parlement en van de partij. Bovesse (liberaal minister van posterijen) Zeer juist! Deveze zeide, niet te weten, of zijn vrien den hem zouden volgen, rrnfar verklaarde beslist dat hij niet voor het amendement- Marck zou stemmen. (Langdurige toejui chingen bij de uiterste linkerzijde. Men roept: Aftreden! Aftreden!) Er ontstond een onbeschrijfelijke beweging in de zaal; alle socialistische en vele liberale Kamerleden stonden op en sommeerden den premier af te treden. Minister Bovesse verklaarde hierop, dat hij zijn ontslag nam en verliet de regee- ringsbank. om weer tusschen zijn liberale collega’s plaats te nemen. Hem werd een ovatie gebracht. Het geroep „Aftreden!” werd luider en krachtiger. Daarop schorste de voorzitter de zitting. De onderteekeaiag van de generale acte. De discussies over de generale acte werden gesloten met een verklaring van den Dult- schen Minister van Buitenlandsche Zaken Dr. Curtius, die als voorzitter van den Raad verklaarde toch het Dultsche standpunt hier tot uiting te willen brengen. Internationale conflicten zullen, óf langs den weg van de generale acte, óf langs den weg van we- derzijdsche arbltrage-verdragen tusschen de verschillende staten geregeld moeten worden. Als voorzitter van den Volkenbondsraad meende Curtius te kunnen constateeren, dat de mededeelingen van de vertegenwoordigers van Engeland. Frankrijk, Italië en Indlë, inzake de toetreding van hun land tot de generale acte, groote belangstelling verdie nen. Het is een acte van bijzondere betee- kenls en het is van het grootste belang voor den Volkenbond, dat de groote landen op deze wijze blijk geven de idee van arbitrage aan te hangen. Van de voortschrijdende ont wikkeling van deze gedachte hangt het re sultaat van al het te Genève verrichte werk af. Toen de Assemblée van September 1938 zich opnieuw met het systematisch uitbou wen van dit middel tot vreedzame bijlegging van conflicten tusschen de staten bezig hield, heeft zij den Bondsleden de keuze gegeven tusschen twee wegen, of toetreding tot de generale acte, of het sluiten van wederzijd- sche arbitrage-verdragen volgens het toen maals uitgewerkte voorbeeld. Engeland, Frankrijk en Italië alsmede de Engelsche do minions hebben thans de eerste methode de voorkeur gegeven. Het is ons aller taak het systeem verder uit te bouwen, waardoor oor log ónmogelijk zal worden en de garanties worden verkregen, dat alle tusschen de na ties rijzende geschillen op vreedzame wijze en volgens recht en billijkheid zullen worden opgelost. Voerstel-Huysmans verworpen Met 90 tegen 77 stemmen en 2 blanco verwierp de Kamer gistermiddag het voor- stel-Huysmans tot uitstel der behandeling van het ontwerp inzake de credleten voor de grensverdediging. t Na dit votum wilde de communist Jacque- motte een lange rede voorlezen, om te ver klaren waarom hij zich van stemmen had onthouden. Hij werd door een geweldig lawaai overstemd. De voorzitter besliste, dat de rede niet In het officieele Kamer verslag zou worden opgenomen. Daarop werd de behandeling der artlke- len van het wetsontwerp tot het verleenen van credleten voor de defensie hervat. - De premier Jasper aanvaardde het amen- dement-Poullet, waarbij de werken voor Antwerpen werden uitgezonderd van de uit te voeren werken, doch verklaarde zich te gen bet amendement-Sap, waarbij ook de werken voor Gent uitgezonderd zouden wor telden. Daarentegen aanvaardde de premier eveneens een amendement van den katho lieken afgevaardigde van Antwerpen, Marck, om de oorspronkelijk gevraagde credleten ten bedrage van 220 millioen, te verminde ren tot 175 millioen. De premier verklaarde hieromtrent, dat, daar de generale staf deze credleten in December had gevraagd en bet nu bijna Juni was, er niet meer dan 175 millioen noodig was. ZATERDAG 23 MEI 1931. HUIZEN, 1875 M. UltsL KRO-Ultzendii». 8.009.15 Gramofoontri. 10.0011.30 Gramo^ foonpl. 113012.00 Godsd. Halfuurtje door Pastoor Perquin. 12.00 Politieber. 12.15—j.tj Concert KRO Sextet o. 1. v. P. Lustenhou- wer. 1.45 Postduiven berichten. 150 Gramo- foonpl 2.303.00 Vragenhalfuurtje. 300— 430 Kinderuurtje. 430 Zwemcursus S. P j Borsten. 5.008.00 Gramofoonpi. 8.00 Esp». ranto-Nieuwsberichten. 6 156.35 Joum Weekoverzicht door P. de Waart. 635 Belas- tlngpraatje door C. J. B. Otte. 7.00 Aug Veraart: „Overstroomlngen in Nederland en elders". 7.30 Politieber. 7.45 Sportpraatje door J. Olthof. 8.00—11.00 Concert KRO. Salon-orkest o. 1. van M. van t Woud. Mm van Paul Ostra (voordracht). In de Pauze Vaz Dlas en P A M. Speet: „Zigeunerleven”. 11.001200 Gramofoonplaten. HILVERSUM. 298 M. 12.00 Concert VARA- septet o.l.v. Is. Eyl en Gramofoonpi. 2.40 Gramofoonpi. 2.45 Paedagogisch concert o. 1. van P. Tlggcrs. m m van het VARA- strijkorkest o. 1. van Harry WlggelaatA535 Concert VARA-eeptet o. 1. van Is. Eyl en Gramofoonpi. 10.50 Voetbalnieuws van Vaz Dias. 11.4012.00 Gramofoonpi. DAVENTRY. 1554.4 M. 10 35 Morgenwtj- ding. 11.05 Lezing 1.20—2.20 Orkestconcert. 3.50 Empire Day Feestelijkheden. 535 Kin- deruurt.le 6 20 Zang. 6.35 Nieuwsber. 655 Zang door Mary Ogden en Herbert Heynor 7 20 Lezing. 7.35 Lezing. 7.50 Die Czardaz- ftlrstln”. operette van E. Kalman. 9.05 Toe spraak door den Premier Ramsay MacDo nald. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Berichten. 9.40 Le zing. 10.10 Dansmuziek. 10.20 ..Folly to be wise", revue-fragmenten. 10.40 Dansmuziek. 11.00 Vervolg Revue-fragmenten. 1130—1220 Dansmuziek (zoo mogelijk nachtegalenzang) LANGENBERG. 473 M. 725—8.20 Gramo-' foonpl. 103511 20 Gramofoonpi. 12.051220 Gramofoonpi. 12.30 Gramofoonpi. 125—250 Orkestconcert en liedjes bij de lult. 255— 3.45 Concert 8.20 Vrooljjke avond. 1020 Be richten. Daarna tot 1150: Orkestconcert. 11.501.20 Dansmuziek. KALUNDBORG. 1153 M. 12.20—135 Or- kestconaert. 250320 Gramofoonpi. 3.50— 5.50 Orkestconcert en zang. 8209.20 Orkest concert. 1.0511.10 Orkestconcert en zang. 11.1012.35 Dansmuziek. BRUSSEL, 5083 en 3383 M. 5085 M.: 520 Orkestconcert 6.05 Orkestconcert. 6.50 Gra mofoonpi. 820 Fragmenten uit ..Louise", opera van Charpentier 338.2 M.520 Dans muziek. 6 20 Gramofoonpi. 6.35 Gramofoon platen 8 20 Voordracht, zang en declama tie. 9.20 Dansmuziek. ZEESEN, 1635 M. 630 Gymnastiek en Gramofoonpi. 10.55220 Berichten en lezin-, gen. 2 20- 3 20 Gramofoonpi. 320—4.50 Le zingen. 4505.50 Concert. 5.50—820 Lezin gen. 820 Vroolljke Avond. 1020 Berichten. Daarna tot 1230 Dansmuziek. De uitwijzing van een buschop. Zooals dezer dagen reeds gemeld werd, heeft de Spaansche regeering den bisschop van Vitoria, mgr. Mugica uit Spanje ver bannen. Uit een commentaar van „El Mati” op de nota, die de Spaansche regeering Zondag j.l. naar aanleiding hiervan publiceerde, blijkt, dat deze verbanning niet geschiedde wegens het publiceeren van een herderlijk schrijven, waarin de bisschop de geloovigen van riJn diocees zou hebben opgewekt, zich aaneen te sluiten tot een monarchistische organisatie, die zich tegen de republiek had te richten. De reden, waarom de bisschop uit Spanje verdreven werd, schijnt de volgende te zijn: Mgr. Mugica bereidde met enkele vooraan staande katholieken van zijn diocees een grootsche manifestatie voor als protest tegen de schandelijke wandaden, waarvan kerken en kloosters het slachtoffer werden. Aan de ze manifestatie, die den 19en Mel JJ. te Bilbao zou plaats hebben, zouden ook tal van priesters en leden van religieuze con gregaties deelnemen. Daar de Spaansche regeering vreesde, dat op deze betooglng een contra-manlfestatle zou volgen en het aldus tot bloedige botsin gen tusschen katholieken en communisten zou komen, besloot zij mgr. Mugica te ge lasten, Spanje onmiddellijk te verlaten. De as. verkiezingen. Naar het Spaansche blad „El Mati” meldt, beeft de „Confederaclon Nacional del Tra- bajo” besloten niet deel te nemen aan de as. verkiezingen voor de constltueerende cortes, terwijl de „Union general de Traba- jadores" heeft besloten, bij de as. verkiezin gen met de socialisten samen te werken. koor zijn straf alleen de kolen jur te laten halen, maar direct nde hij de trappen af Hij kwam oom Theophilus tegen en trok jetkamer. vrienden ziin in aantocht,” hüg- iloos. „Zij hebben u ontdekt, t kan niet anders. Verzin iets wat u hun kunt zeggen!” I „Wees toch kalm en maak Je niet zoo overstuur. John, weet je wel zeker, dat het Wellaby en Manch zijn?” „Beslist! en Brickie is bij hen; ik ge loof. dat die nog de gevaarlijkste van drie is.” Oom JASFAR

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2