ONS BLAD VIJFDE NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG H.H. ADVERTEERDERS AAN ONZE ABONNE’S aamgifte moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ohgeval dit nummer bestaat uit drie bladen ZATERDAG 23 MEI 1931 VUF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 11» f40 f 125 f50 S PINKSTER-LICHT Omroep der Eereraden Moord te Utrecht Audiëntie Lijk van een vrouw gevonden VOORNAAMSTE cföEUWS in Geen regeeringssteun te verwachten Wijziging L. O.-Wet No& enkele mededeelin&en JOH LAUWERS Hilversumsche raad huishouw 1930 Een gunstige statistiek De Zuiderzeewerken Het Nederlandsch Episcopaat Radio-reclame en Het bisdom Haarlem van 1927- Wegens het hoogfeest van Plnkste- ren zal deze courant Maandag niet verschijnen De Magister-generaal der Dominicanen PAYGLOP 3 ALKMAAR Leesglazen en Loupe's De crisis het Visscherijbedrijf te IJmuiden Het Kamerlid Braat en de ambtenaarssalarissen f 750.- f250.- f125.- fso.- NOORD-HOLLANDSCB DAGBLAD Sg De drankwet in de Tweede Kamer. Domlne. ut vldeem Vrouw te Utrecht vermoord. Uitvoering der Tarwewet it Openbaar en Bijzonder Onderwijs n te te l? t. r Een tekort van ruim twee ton ons de Trawlers voor de haringvisscherii- Moet de dijk voltooid worden? Op 1 en 2 Juni aa. te Haarlem bijeen. Een prineipieele kwestie. Op visitatiereis - BUREAU: Telefoon: zoodra weer dé ar is de dagen van bladen dat zoo- Met ingang van 1 Juli en met een percentage van twintig Onderzoek naar het royement van mr. J. van Doorne. zooals tocht De krisis in het visscherijbedrijf te Umul- den. Geen regeeringssteun. Wetsvoorstel Fl. Vos inzake wijziging Be- gistratiewet ingetrokken. Voortzetting van de behandeling van het torendrama op het Am bon plein te Amster dam voor de hoofdstedelijke Rechtbank. bij verlies van 'n anderen vinger IS t r Op het congres van den Ned. Landarbel- dersbond te Utrecht is melding gemaakt van een gerucht, dat de uitvoering der Tarwewet op 1 Juli as. zal beginnen. Het „Hbld." heeft hiernaar een nader on derzoek ingesteld en kan mededeelen dat de uitvoering van het maalgebod inderdaad op 1 Juli zal beginnen en dat het maal percen tage, overeenkomstig het aan den minister door de Commissie van Advies op Dinsdag JJ. gegeven advies, zal bedragen twintig procent, d.w.z. het vijfde deel van het meel zal moe ten zijn gemalen van binnenlandsche tarwe. Z. H. Exc. de Btsschop van Haarlem zal de volgende week alléén Vrijdag audiëntie ver leenen. De Commissie van Advies heeft den mi nister geadviseerd, de uitvoering der Tarwe wet te doen beginnen op 1 Juli *.s. en het maalpercentage vast te stellen op twintig. ABONNEMENTSPRIJS: ets kwartaal, voor Alkmaar f L— Voor buiten Alkmaar 2-35 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger n i 5 El der ging worde g. n. m m ie ü- e- te bd de it- U- y- tel al. ir. AS te z. •b beteekent deze minlsterieele boodschap niet anders dan dat de gemeente Velsen de enor me kosten der steunverieenlng zelf zal moe ten dragen. Wij meenen goed te doen nog eens onder de aandacht te brengen, dat onse administratie naast bet plaatsen van Uw advertentiên in onse eigen uitgave, gaarne haar bemiddeling verleent voor bet pissteen van O» gelegenheids-advertentiên ook in andere bladen. U kunt van onze bemiddeling gebruik maken vonder dat de prijs van Uwe annonce daardoor maar «enigs zins wordt verhoogd. Wij honden ons gaarne aanbevolen. DE ADMINISTRATIE De tocht naar de heiligdom men in Kennemerland Kom. en Uw ons uit. Venl. sancts Spiritus. Et emltte eoelitus Lucia tuae radium .Heer, dat ik zien moge!*’ „Heilige Geest, dat ik in Uw licht mijzelf moge zien, zooals ik in waarheid ben voor Uw aanschijn, dat ik mij zelf kenne!” Uit zjj vooral op den dag van mor sen onze bede, doordringend en onweerstaanbaar als een noodkreet. Het blad „Vrij Nederland” van deze week bevat het bericht, dat een eereraad is be noemd, die een onderzoek zal instellen naar de rechtmatigheid van het royement van mr. J. van Doome uit de A. V. R. O. De namen der eereraadsleden noeïnt het blad (nog) niet. „Het Volk” echter zegt, dat van dezen eereraad deel uitmaken de profes soren Eigeman. Star Busmann en Ribblus. Deze eereraad is samengesteld na herhaal den aandrang van den geroyeerde. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken <xn 9.29 en overmorgen 930 uur. ADVERTENTIEPRIJS: 1— regels 135: efke regel meer f 039. RECLAME per regel de eerste pagina: voor de overige pagina's 0-50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" b(j vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van S regels: Iedere regel meer 0.12 Het Tweede Kamerlid de heer Llngbeek heeft den minister van Waterstaat de vol gend vraag gesteld: Acht de minister het niet gewenscht, na de verschijning In de jongste eenlge belangrijke artikelen in de betreffende de Zuiderzeewerken, wel met het oog op de verantwoordelijkheid regeering en volksvertegenwoordi- als tot geruststelling der natie overgegaan tot instelling van een onpartijdige deskundige commissie van on derzoek, die zal hebben na te gaan of het wel gewenscht is, met de afsluiting van de Zuiderzee door middel van den reeds voor een deel tot stand gebrachten dijk nu reeds ten einde toe door te gaan? De Volkenbondsraad heeft de Fonische eischen in sake de rechten van Poobehe onderdanen in Danzig, naar het Int. Hof van Justitie verwenen. Een redacteur van „De Avondpost" heelt 'n persgesprek gehad met Minister Terpstra, die meedeelde, dat in verband met den fl- nancieelen toestand alle Ministers moeten meewerken om het financieel evenwicht te bewaren, maar hjj verwacht, dat hü zijn aandeel in de begrooting kan bezuinigen zonder de vitale belangen te raken. Inzake de regeling van het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs is er ook een wetsontwerp van hem te wachten, maar de herziening der Lager-Onderwjjswet moet voorgaan. Voor subsidieerlng van het bijzon der hooger onderwijs achtte de Minister den tijd niet rijp. .Jezus, Zoon van David, ontferm U mijner,” zoo riep hy luide, „en die vooraf gingen geboden hem te zwijgen; maar hij riep nog veel luider: Zoon van David, ontferm U mijner. Doch Jezus stond stil en beval hem bij zich te brengen. Toen hij nu genaderd was, ondervroeg HM hem en zeide: wat wilt gM, dat Ik u doen zal? HM zeide: „Heer, dat ik zien moge!” hof Alkmaar Administratie Na. 433 Redactie No. CU Voor de bezoekers van deze H. Mis en van de H. Mis die op Dinsdag 36 Mei te 930 door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent In het hof van het Bagljnhof zal worden opgedragen, is de volgende regeling getrof- fén. De leden van den Katholiekendag gelie ven zich met hun toegangsbewijzen en hun bewijs van lidmaatschap te vervoegen aan den Ingang Spui. Allen bezoekers, voor wie toegangskaarten, Vpor zooverre beschikbaar, gratis verkrijg baar rijn aan N.Z. Voorburgwal 74, wordt verzocht door den ingang Kalverstraatzyde het Bagljnhof binnen te gaan. De regeling van de H.H. Mis sen in bet Bagljnhof op de a.s. Katholiekendagen Men verzoekt ons mede te deelen, dat de Requiemmis voor Z. H. Exc. Mgr. H. van de Wetering, die op Woensdag 27 Mei aa.. des morgens te 9.30 door Z. H. Exc. Mgr. J. H. O. Jansen wordt opgedragen, eveneens iq het groote hof van het Bagljnhof wordt gelezen. o Heilig» Geest, send een straal van hemelsch licht over B. en W. van Hilversum hebben aan den raad een aanvullend crediet van f 208.000 gevraagd voor den raadhulsbouw. In de begeleidende nota zeggen zij, dat door den stadsarchitect aan hen werd me degedeeld, dat het voor den bouw verleend crediet van f 1.058.000 niet toereikend zou zijn voor de algeheele afwerking, doch met ongeveer 100.000 zou worden overschre den. B. en W. hebben toen aangedrongen op een volledig rapport, teneinde den raad mededeeling te kunnen doen en een aan vullend crediet te kunnen aanvragen. In dat rapport, hetwelk op 11 April d.a.v. door B. en W. is ontvangen, bleek het tekort niet een ton, doch ruim 200.000 te bedra gen, waarbjj inbegrepen rond 66.000 aan salarissen. Openbaar en Bijzonder Onderwijs De interviewer vroeg verder of de Minister van oordeel was dat het bijzonder onderwijs zich zal blijven ontwikkelen ten koste van het openbare. Het antwoord hierop luidde: „Nu, het zou wel eens kunnen zijn dat we den grootsten aanwas gehad hebben. Vooral nu het openbaar onderwijs wat meer,actief begint te worden. Ik zou van mijn standpunt het zeer toejuiche.i, indien ook bij het open baar onderwijs de belangstelling der ouders zich meer en meer ging openbaren. Als dit het geval was en u weet dat ook de Nederlandsche Ouderraad in die richting werkt zou er misschien een tusschen-type van school kunnen ontstaan: wel een open bare school, maar dan toch voor een groot deet staande in contact met de ouders. U weet, dat de antl-revolutlonalren aan dat contact van de ouders met de school groote waarde hechten. De openbare school moet dichter bij de ouders worden gebracht, dan zal ze stellig nog beter warden, en daarover kunnen zich m.i. ook de voorstanders van het bijzonder onderwijs verheugen.” De voorbereidingen voor den Ntederland- schen Katholiekendag zijn in de hoofdstad thans allerwegen getroffen. Het laat zich aanzien, dat Pinksteren van dit jaar een historische belooft te worden In de ontwik keling van ons katholiek openbaar leven. Indien de voor-verkoop van plaatsbewijzen dan ook blijft vorderen gelijk de jongste dagen bet geval was, zou wel eens de ruimte zelfs in het reusachtige Stadion en de gewel dige vergaderruimten te klein blijken te wezen. Vooral van de rondom de hoofdstad ge legen plaatsen blijkt de drang ontzaglijk te wezen, om deze geweldige betooglng te vieren rondom de uit Rome teruggekeerde leden van het Doorluchtig Nederlandsch Episcopaat en Hunne Excellenties de Katholieke Ministers. Er wordt dan ook gerekend op een massa- vervoer, dat herinnert aan den enonnen toe loop van den Stillen Omgang en het Kruls- spel van de Graal-beweging. Ook bij dezen Katholiekendag behoort, zoo als men weet, de vertooning van een myste riespel. Niet mlndeg dan 3 400 medewer kenden zullen zich onder leiding van den algemeenen spelleider Paul Huf op den mo- numentalen tooneelbouw van A. N. J. Boos ten bewegen, om voor meer dan twintig duizend toeschouwers den strijd tusschen hemel en aarde te verbeelden, waarvoor Wil lem Nieuwenhuis den tekst en Lou Lichtveld de muziek schreef. Het zal een eenlge vertoo- ning in Nederland worden, waarin alle hulp middelen der moderne techniek zullen mede werken en die alles in dte schaduw zal stellen, wat tot dusver de belangstelling van Neder lands Katholieken op dramatisch gebied in onzen tijd heeft getrokken. Verheugend is het, dat èn voor het Myste riespel én voor de vergaderingen de belang stelling zoo groot is. Onzerzijds nu dan ook nog slechts een laatste aansporing, met het koo- pen van plaatsbewijzen niet te wachten tot het laatste oogenbllk, doch zich te wenden tot het Verkoopbureau: N. Z. Voorburgwal 74, Amsterdam. Maandag 1 Juni en Dinsdag 2 Juni ko men de Hoogw. Bisschoppen bijeen te Haar lem. De hoogeerwaarde pater M. Gillet, Ma gister-generaal der Dominikanen, is van Rome afgereisd om. na regeling van een.ge zaken in Zwitserland en Frankrijk, een visitatiereis te beginnen door België, Hol land en'Dultschland. Op die visitatiereis zal P. Gillet vergezeld worden door den Nederlandschen pater Magister b. Kuhlmann, assistent en lid van den generalen raad. Naar we uit reederskringen vernemen, zul len nst de Pinksterdagen verschillende log gers welke thans aan de trawlvisscherij deel nemen, uit deze vlsscherij* genomen worden, teneinde voor het aa. haringseizoen te wor den klaargemaakt. VermoedeliJk zal dan voor het stoomtrawlerbedrijf een eenigszins betere tijd aanbreken, omdat de aanvoeren door een groot aantal loggers, de besom- mingen van de aan den afslag komende stoomtrawlers niet zoo weinig drukken. groot dat er geen redding meer mogelijk is het dringend noodzakelijk is, dat de sanee- ring zeer spoedig ter hand wordt genomen.” Waar het vervullen van de voorwaarde, door den Minister voor het verleenen van een tegemoetkoming in de crislskosten der gemeente gesteld, niet op den weg ligt der gemeente, maar op dien van de bij het be drijf betrokken werkgevers en werknemers. De steeds toenemende crisis in het vis scherijbedrijf te IJmuiden heeft tengevolge gehad een aanzienlijke stijging van de kos ten der steunverieenlng. Door B. en W. van Velsen is aan den Minister van Binnenland sche Zaken en Landbouw gevraagd, een bij drage In de kosten te willen verleenen. Naar aanleiding van dit verzoek hebben op het Departement twee conferenties plaats gehad. Hierbij bleek, dat van de Regeering niet te verwachten zal zijn een bijdrage in de ex ploitatiekosten. Het gemeentebestuur van Velsen heeft thans van den Miniser het volgend schrijven ontvangen: ,Jn verband met uwe aanvrage om een bijdrage in de kosten van de steunregeling, welke uwerzijds getroffen is voor hen die bij het visscherijbedrijf betrokken zijn, heb ik de eer het volgede onder de aandacht van uw college te brengen. Zooals u ongetwijfeld bekend is. huldigt de dezerzijds getroffen steunregeling de op vatting, dat er sprake moet zijn van crisis werkloosheid, d wz. werkloosheid, welke het gevolg is van de huidige minder goede al- gemeene economische omstandigheden. Bij mij nu heeft het een ernstig punt van over weging uitgemaakt, of de ongunstige toestan den in de visscher-, in uwe gemeente wel in hoofdzaak geweten kunnen worden aan de algemeene malaise. Op grond van hetgeen te mijner kennis is gebracht omtrent allerlei factoren welke de bedrijfsuitkomsten in de vlsscherij beïnvloeden, ben ik van oordeel, dat hier bezwaarlijk kan warden gesproken van crisls-werkloosheld welke ta hoofdzaak veroorzaakt wordt door den algemeenen toe stand. De oogenblikkelijke nood wordt, zie ik het goed, In de eerste plaats veroorzaakt doordat de organisatie van het bedrijf, waaronder ook begrepen de arbeidsvoorwaarden, niet meer beantwoordt aan datgene, waaraan deze in moeilijke tijden moet voldoen. Wil men dus betere uitkomsten en derhalve ver ruiming van werkgelegenheid verkrijgen, dan zal de eerste stap moeten zijn, dat zoowel ondernemen als werknemers op zeer korten termijn de noodzakelijke maatregelen welke kunnen leiden tot gezondmaking van het bedrijf, nemen. Eerst als de ernstige wil bij beide partijen om tot deze saneering te geraken, aanwezig is en deze wil moet, wil werkelijk resultaat worden bereikt, op zeer korten termijn tot uiting komen door o m. regelen en arbeids voorwaarden welke alleen gelden voor nor male verhoudingen bulten werking te stel len, kan Ik, ten einde de onvermijdelijke overgangsperiode voor uwe gemeente en de betrokken werknemers minder moeilijk te doen zijn, toekenning van subsidie in de kosten eener steunverieenlng in gunstige overweging nemen. Ik mag niet nalaten, er ten slotte nog met nadruk op te wijzen, dat willen de moeilijk heden voor de vlsscherij ten uwent nog niet grooter worden wellicht bij lang uitstel zoo om beoordeelen en om middelen te vinden, waarmede wM ons geestelijk moeten op- voeden tot het eeuwige leven na den dood. Och! WM denken en wM gelooven zoo gemakkelMk en zoo graag, dat wij ons zelf genoegzaam kennen, maar, hoe sterker wM hiervan overtuigd zyn, des te verder zullen wM over het algemeen van de ware zelfkennis verwMderd zMn. De menschelMke eigenliefde speelt hier een onberekenbare rol: wy zMn zoo graag met onszelf tevreden, wy schry- ven aan onszelf zoo graag en onwil lekeurig veel goeds toe; verkeerde daden praten we heel gemakkeiyk goed, wy gaan dan onszelf ontleden, we gaan onze meest geheime drijfveer en een onze verst gelegen bedoelingen na en maar al te vaak is het slot der over peinzing, dat er allerlei excuus Is aan te voeren, dat het kwade zoo kwaad niet was, ja zelfs, dat er Iets goeds aan ten grondslag lag. Hebben wy daarentegen eens een goede daad gesteld, dan zien wy het goede daarin veelvoudig vergroot en wy koesteren ons In de welbehagehjkheid van wat onze phantasie ons van ons simpel werk vóórtoovert; hebben wy iets bereikt In de wereld, dan geven wy onszelf maar vaak al te uitsluitend en al te overvloedig de eer. Naar wij vernemen, zal de Zeereerw. Heer Pastoor W. Nolet. secretaris van het Hoofd bestuur van den Vijfden Nederlandschen Katholiekendag, op den tweeden Pinkster dag. des 's morgens te 8.45, een H. Mis op dragen in de kerk van den Allerheillgsten Rozenkrans (Jacob Obrechtstraat) aan het H. Hartaltaar, om Gods zegen af te vragen over den 5en Nederlandschen Katholieken dag. Het dageljjksch bestuur Is er van over tuigd, dat alle leden van het Plaatselijk Comité bij deze stille H. Mis, waaronder ge legenheid bestaat ter H. Tafel te naderen, aanwezig zullen zijn. Tot besluit van den Katholiekendag zal, het programmaboek mededeelt, een naar Helloo en Egmond worden on dernamen. Voor den ingai.g van het Bagljn hof op het Spui staan Donderdag om elf uur de autobussen gereed, om de talrijke deelnemers te vervoeren. Reeds staat vast, dat Z. Hoogw. Excellentie de Bisschop van Haarlem aan den tocht deelneemt, evenals de Hoogw. Abt van de Sint-Paulusabdlj te Oosterhout. De tocht door het stralende Kennemerland belooft schitterend te wor den, want het weer is natuurlijk mooi! Te Helloo wordt eerst een koffietafel aan geboden, waarna Mgr. Aengenent een ponti ficaal Lof celebreert in de nieuw-gebouwde kapel van O. L. Vr. ter Nood. Daaronder zal de voorzitter van de Onze Lleve-Vrouw- ter-Noodstichting een kort woord spreken over de beteekenls van de plaats, waar Sint Willebrord predikte en sinds eeuwen de H. Maagd vereerd wordt. Van Helloo gaat het naar Egmond. Dom Huyben 0.83 zal op de plaats, waar Sint Adalbert het eerst begraven werd, spreken over de merkwaar dige ontdekkingen van dr. Holwerda. terwijl een kinderkoor den lof van den Heilige in zang zal vertolken. Het terrein van de voor malige en toekomstige Abdij van Egmond geeft op het oogenblik nog weinig te zien, maar daar zal dr. Kortenhorst vertellen van de verleden en voorspellen van de toekom stige grootheid der stichting, die de baker mat is van het Hollandsche Christendom en de rustplaats van de oude Hollandsche graven. Omstreeks vijf uur Is het gezelschap in Amsterdam terug. Wanneer wy op den Pinkstermorgen deze biyde belofte vieren en in vrome Pinksterstesimlng den Heiligen Geest en Diens licht over onze ziel afsmeeken, komt er dan menigeen van ons niet eenlg zelfverwijt besluipen: dat wij in d«n loop van het jaar ons zoo zelden diep bewust gevoeld hebben van de llehtdragende werking, welke de Heilige Geest in ons uitoefent, dat wy vaak zoo weinig beseffen; hoezeer dat god delijk licht voor ons zieleleven onont- beeriyk is? In het licht van den Heiligen Geest moeten wy trachten, de moeiiykste aller levenskunsten te beoefenen: onszelf te leeren kennen. Kennen wy onszelf niet, dan zal leven een leugen zMn; dan zullen wy de kennis missen, welke noodig is onszelf juist te beoordeelen en diensvolgens de De plaatsverkoop Men meldt ons dat, voor zooverre nog be schikbaar, plaatskaarten voor het Mysterie spel in X Stadion, alsmede toegangsbewijzen voor de vergaderingen van den Vijfden Nederlandschen Katholiekendag op Zondag 24 Mei as., van 11 uur v.m. tot 5 uur n.m. en op Maandag 25 Mei van 11 uur v.m. tot 3 uur n.m. verkrijgbaar zijn bij het Alge meen Plaatskaartenbureau NJS. Voorburg wal 74, Amsterdam. De loketten van het Stadion zullen op den Tweeden Pinksterdag vanaf 's morgens negen uur geopend zijn voor verkoop van de eventueel nog beschikbare plaatsen van het Mysteriespel, dat des avonds om 8.30 uur aanvangt. H. Mis tot welslagen van het Mysteriespel en de Katholie kendagen Gisteren werd voor de Tweede Kamer der Amsterdamsche Rechtbank gepleit in de zaak, door de uitgeefster van bet Jeugdblad Jong Nederland aanhangig gemaakt tegen den Katholieken Radio Omroep, wegens net reclame maken per radio door de K. R O. voor zijn jeugdblad. Voor de eischende party pleitte mr. Ed Emmering, die uitvoerig be toogde. dat seker na de minlsterieele circu laire het reclame maken van den K. R. O. voor een kinderblad door de wet verboden en ook op zichzelf onrechtmatig is. Voor den K R O. pleitte mr. dr. P. J. Witteman, die ontkende, dat de radiowet- geving een dusdanig verbod bevatte en deze reclame bracht onder mededeellngen van zakeiyken aard, welke de wetgever toellet Bovendien had gedaagde geen opeet gehad de eischende party te schaden en pL be twistte dat hier verband bestond tusschen bet reclame maken en de beweerde whede Door den heer Braat is aan den minister van Fiaanciën de volgende vraag gesteld: Is de minister bereid mede te deelen, of door hem reeds maatregelen genomen wor den om de salarissen van de ambtenaren hier te lande in overeenstemming te bren gen met de algemeene conjimctuursdallng en de daaruit voortvloeiende daling der prijzen van de levensmiddelen? Een 17-jarige boerenjongen, werkzaam op het land van zyn vader, dat gelegen Is aan het Merwedekanaal te Utrecht, ont dekte gisteren in den namiddag, In het gras aan het kanaal iets bijzonders. Hy waar schuwde zyn vader en by onderzoek be merkten zij. dat het het lichaam was van een vrouw, die reeds overleden bleek te zyn. zy lieten een voorbygaanden jongen de politie waarschuwen en spoedig arriveerden de hoofdcommissaris, de heer D. Schuite- maker, en de chef der recherche. Onder leiding van commissaris Hamoen werd de situatie opgenomen. Tijdens het onderzoek arriveerden nog jhr. Greven, subetituut- bfficler van Justitie en pnpf. Josselin de Jong, voor de gerechteiyke sectie. Het lyk lag met de voeten bijna in het kanaal en was van den dyk af zeer moeiiyk te zien. Vermoedeiyk heeft het daar sedert Donder dag reeds gelegen. Het politieonderzoek heeft uitgewezen, dat de vrouw, die naar schatting 35 i 40 Jaar oud is, aangerand is, terwijl sporen in het gras op een worsteling wezen. Het lyk is vervoerd naar het Pathologisch Instituut ten behoeve van het gerechteiyk onderzoek en vaststelling van de doodsoor zaak. Een onderzoek met politiehonden le verde geen resultaat op, daar door den aan houdenden regen alle sporen zyn ultge- wischt. Omtrent de beweegredenen tast men in het duister. Ook omtrent den eventueelen dader is niets bekend. Wel kon de Inden- titeit van de vrouw worden vastgesteld. natuur contrasteeren jubel van den dag. In onze ziel echter breekt het Pinksterfeest jubel om het licht los, hoe daarbuiten ook sombere wolken den dag verduiste ren, hoe daarbuiten misschien ook de regen druilt. Op het Pinksterfeest vieren wy tel kens weer den blMden Intocht van het licht in onze ziel, het licht van den Heiligen Geest. wy weten het ons immers beloofd: JJe Helper, de Heilige Geest. Dien de Vader zenden zal in Mynen Naam, Die zal u alles onderwyzen, en u herinneren alles, wat Ik zeide”; het is de Heilige Geest, Die, volgens de Secreta der Pink- stermis, onze harten door ZMne verlich ting zuiveren zal. In beide gevallen in het goedpra ten van het kwade en in de overschat- Ung van het goede biykt een ontstel lend gemis aan zelfkennis: de eigen liefde verblindt ons, het gezichtsvermo gen is overwaasd en we kunnen maar niet met felle blikken door de omneve- Ung heen dringen. Willen wy onszelf kennen en wij meiden reeds, hoe noodzakeiyk dit is ’oor ons eeuwig heil dan zal een alverwinnend licht het duister in onze riel moeten neerslaan, dan zal het licht v*n den Heiligen Geest ons in staat moeten stellen, de waarheid en niets dan de waarheid omtrent onszelf te ^en en te begrijpen. Dan zullen we moeten smeeken om Ucht, zooals de blinde van Jericho, die daar, eenzaam In zyn blindheid, langs den weg zat, toen Jezus, vergezeld van groote menigte volks, daar voorby ging: Heer, dat Ik xlen moge! Het jongste nummer van „St. Bavo” be vat de statistiek van het Bisdom Haarlem van 19271930. Hieruit biykt. dat in 1930 23 priesters de HJ1. wydingen ontvingen of vyf minder dan in 1929 en meer dan in de vorige twee jaren. In 1930 waren 980 priesters in bediening, hetgeen aanmerkeluk meer is dan de vorige drie jaren, terwijl het aantal parochies cres cendo ging, en bedroeg in 1930 driehonderd, het aantal katholieken 888.123. Het aantal paschanten bedroeg 556.659, het aantal eerste H. Communies 20.108. Beide getallen vertoonen een staging met de vorige jaren. In 1930 werden 22.881 H. Doopsels toege diend. 25.491.245 H.H. Communies en 5000 huweiyken werden gesloten per jaar. Het totaal aantal katholieke huwelijken was in 1930 135.107. Alle deze getallen zyn een vooruitgang op de vorige jaren. Het sterfte cijfer was in 1930 minder dan In de drie voorafgaande jaren en bedroeg 6972. Het aantal bekeerlingen bedroeg 382 (onder se ven jaar) en 1318 (boven zeven jaar); bet laatste getal overtreft weder de vorige jaren. De Eucharistische Bond groeide geducht aan en telde in 1930 niet minder dan 50.606 leden; de Mariacongregaties groeiden nog sterker en telden 60.106 leden, terwyi de H. Familie 27.856 leden bezat in 1930, waar van een kleine helft vrouwen)De Derde Orde van den H. Franciscus ging eenigs zins achteruit, maar telde In 1930 nog 26.032 leden, waarvan het aantal vrouwen meer dan het dubbele van dat der mannen be draagt, terwijl ook de Derde Orde van dep H. Domlnicus met een dertigtal leden ach teruitging en in 1930 634 bedroeg, waarvan 516 vrouwen. Aan een beschouwing, die aan de statistiek voorafgaat, is het volgende ontleend: Wat in deze statistiek het meeste spreekt, is de groote vooruitgang van het aantal le den der godsdienstige vereenIgingen vooral wat betreft de jongens en meisjes. De voorschriften van den Bisschop aan gaande de organisatie der jeugd, met den absoluten elsch. dat alle jeugdige personen beneden de zeventien jaar verplicht zMn tot het lidmaatschap eener Congregatie, zyn hier vanzelfsprekend niet vreemd aan. Als Monseigneur hiermee bereikt, wat het doel is. de godsdienstige versteviging der jeugd, dan is de toekomst aan de kerk van Christus. Het is te wenschen, dat ook alle ouders en verzorgers van de jeugd dit juiste inzicht hebben. Moesten we verleden jaar wijzen op een achteruitgang van het aantal eerste H. Communies en een geringe vermeerdering van het aantal Doopsels, thans in 1990 heb ben die cijfers zich hersteld, en wel zoo, dat het waarschijnlijk is. dat de eufers van 1929 op een vroeger tydstip zyn gegeven dan tn 1930. Dus kan van achteruitgang niet wor den gesproken, maar toch blijft bet aantal Doopsels en eerste H. Communies wyzen op een zwak punt in het leven onzer katho lieken. We willen hopen, dat de Encycliek van onzen Paus Plus XI. over het Huwelijk er het hare toe bydrage om de zondige fou ten te herstellen en in de toekomst het hu welijksleven te verbeteren onder onse katho lieken van stad en land. Weer zyn de tyden aangebroken, dat rondom ons gaat schynen het gouden licht en heel de natuur te pralen zet In duizenderlei iyn en kleur. Zoo behoorde het althans te zyn, maar de grillige natuur in ons lage landje langs de zee pleegt zich niet te storen aan kalender-data, aan feestda gen, waarop de zon rijk glanzen moest allerwegen, waarop de volrUpe lente hoogty moest vieren: de natuur kan by ons zoo pMniyk met het feest, met den

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1