Var» Alles en van Overal SPAARBOEKJES S.J.A.Keesoir tg z Laatste Nieuws FIRMA DE LANGE DE MORAAZ - ALKMAAR Mient 25, Alkmaar, Tel. 152 Belastingaaigiftea BLAD ZIJD is SATERDAG 23 MEI 1931 STADSNIEUWS Door Joego Slavië Telegrafisch Weerbericht Mooi Pinksterweer Menschlievend hulpbetoon Doctoraal examen Schletvereenlglng „Alcmarta” rente 3*|2 procent FINANCIËN De Nieuwe Boerhaave Gevaarlijke tramkruising Eervol ontslag Geen tunnel onder het U Jubileum BINNENLANDSCH NIEUWS Ernstig ongeval A Sigarenmagazijn Goudsblom PROVINCIAAL NIEUWS GEMENGD NIEUWS Waarschuwing Het kerktorendrama te Amsterdam R. K. Staatspartij en de Prov. Statenverkiezingen De autobusdienst Alkmaar Bergen en de pers Een onderzoek naar verdachte’s geest vermogens Leerur M.O. BmUmém AccoMrtiat M. KATER ALKMAAR M I &NT26» BERGEN v* Jyi-DL L>£->/X D Wlen. du stadt der lleder i. i 772_3 mJI te barometerstand 750.1 m_M. te barometerstand De SL Stephan-Kathedraal te Zagreb ZONDAGS SLUITING APOTHEKEN Uitslag onderlinge wedstrijd al De etschen der curatoren en de verweren Wel bij Hembrug voor Autoverkeer was tn de ry der diners en nachtmalen Beschouwingen van bet Dag. Bestuur. Het journalistentehuis te Zagreb Positie 1917 (Passing Show) *s Avonds om tien uur vertrokken München, waar we 20 minuten te voren ren aangekomen, naar Zagreb. it, positie 1929 tafd. heeft Indruk we van Gisteravond had in het café van den heer P. Hecker, de jaarvergadering plaats van de Schletvereenlglng „Alcmarta", onderafdee- llng van de Burgerwacht. De uitslag van den ouderlingen wedstrijd is als volgt: Ik heb in m'n eerste artikeltje uit Joego slavië, over de Hollandsche bloemententoon stelling, dat ik den 3den Mei uit Zagreb ver- we in de veertien dagen die Ce rel3 duurde, te verwerken kregen En na het diner gezel lig samenzijn, zoodat het alweer de volgen de dag, dus Zondag, was. toen we elkaar lakoe notsj, oftewel goeden nacht wenschten en ons hotel opzochten. En toen maar vlug slapen, want de vol gende dag zou voor allen weer vroeg begin nen en voor de Katholieken onder ons. die eerst nog om half zes de H. Mis in de kathe draal wilden bijwonen nog extra vroeg. ARTHUR TERVOC'tEN. 28 Mei a.s. hoopt de conducteur A. Has- sing van den stoomtramweg Egmond aan ZeeAlkmaarBergen zijn 25-jarig ambts jubileum te herdenken. Op as. Zondag 24 Mei (Eersten Pinkster dag en as. Maandag 25 Mei (Tweeden Pink sterdag) zal de apotheek van Mevr, de wed. P A. F. Schouten, Verdronkenoord 121, ge opend zijn; de andere apotheken zijn* geslo ten van Zaterdagavond 9 uur tot Dinsdag morgen 8 uur. De apotheek, die den Zondagsdienst heeft, is gedurende de geheele daarop volgende week 's nachts geopend. De andere apotheken zijn behalve 's Zondags en op feestdagen ook gesloten op werkdagen van des avonds 8 uur Cs Zaterdags 9 uur) tot den volgenden morgen 8 uur. Hoogste Haparanda Laagste Valencia. Verwachting: zwakke tot matigen. Zuide lijke tot Zuid-Oostelijken wind, meest licht tot half bewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer, iets wanner. Kunnen en mogen wij over ons laatste cijfer tevreden zijn, vraagt dan het D. B. Onze Partij kent niet die groote schomme lingen. welke bij andere groepen voorkomen. Zij richt zich allereerst tot het Katholieke volksdeel en vraagt van dat volksdeel het vertrouwen. Dit wil niet zeggen, dat de staatskund'ge strevingen der R.K. Staats partij den steun en de stem van niet-katho- lleken uitsluiten. Allerminst. Evenwel is het traditioneele, hlstorisch-gegroelde politieke beeld in ons vaderland zóó, dat deze moge lijkheid tot heden niet tot uiting komt. Wanneer men dezen factor in het oog houdt, ma* men constateeren dat uit de stemcütga van 1931 blijkt, dat de RJC. Klasse B. B. Hulskamp 444; P. Hecker 438; A. Bes temen 408; G. v. Veen 397; J. v. d. Kamer 386; J. HoUensteln 384; H. v. Westen 368; J. Metier 340; W. Praat 313; C. Borst 301; J. Vreeker 116; A. de Boer 104. Na afloop van den wedstrijd zat men ge zamenlijk aan een souper aan. Bij Kon. besluit zijn als blijk van goedkeu ring en tevredenheid de bronzen eere-pen- nlng vóór menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan A. J. Hugtenburg, hulpbewaarder in het huis van bewaring te dezer stede. De Commissaris van Politie te T'i i '.aal en Nispen geeft in overweging, ai.o.ens fi- nancleele belangen, meer in het bijzonder het doen incasseeren van achterstallige vorde ringen. toe te vertrouwen aan Adrianus Tops, geboren te Breda 4 Maart 1901. wonende en kantoorhoudende te Roosendaal aan de Mo lenstraat no. 39. inlichtingen in te winnen bij hem of bij den B~’’tde Cormar.c’ant der Koninklijke Marechaussee te Steenbergen. Na een bespreking, door een onzer colle ga's, namens de Alkmaarsche journalisten met den ondernemer van den autobusdienst AlkmaarBergen gevoerd, heeft deze on dernemer. die een oneer in Bergen wonende redactieleden, in verband met de plaatsing van een Ingezonden stuk over dien dienst, hernieuwing van zijn busabonnement gewei gerd had. zirh bereid verklaard, voor der. betreffenden redacteur, wanneer dit nog ge- wenscht wordt, weer een abonnement be schikbaar te stellen. Wij verheugen ons over deze oplossing van de kwestie. Hoewel wij ons aanvankelijk op het stand punt hadden gesteld, dat we het geval niet te zwaar moesten nemen, deelden wij toch de zienswijze van de Alkmaarsche journalis ten, die van oordeel waren, maatregelen grenzen aan i de pers Een autobusdienst is nu eenmaal, evenals een spoor- en tramdienst. een openbaar ver voermiddel en de ondernemer mist ten eenenmale het recht om rancune-maatrege- len te nemen tegen den journalist, die tn het algemeen belang crltlek op dien dienst schrijft of in wiens blad een anderen plaats ruimte is verleend voor het uitoefenen van crltiek. De eigenaars van openbare ondernemin gen gelieven in het algemeen te bedenken, dat een journalist met het uitoefenen van crltiek alleen beoogt verbetering te brengen in wat hij verkeerd oordeelt en geenszins schrijft om den ondernemer persoonlijk on aangenaam te zijn. Wij kunnen ons overigens wel voorstellen, dat een ondernemer, die hart heeft voor zijn zaak, in de eerste opwelling, na het lezen van een critlk, die hij minder aangenaam vindt. tot het nemen van rancune-maat rege len besluit, doch juist daarom verheugen wij er ons over, dat de betreffende ondernemer tot het Inzicht Is gekomen, dat hij daar mede op den verkeertfen weg is. Gisterenmiddag te ongeveer kwart over 4 had op de Laat een ernstig ongeval plaats. De 6-jarige M. Jacobse, wonende Laat, wilde de straat oversteken, toen juist een driewielige vrachtmotorflets van de firma W. Kos en Jong, groentehandelaar, alhier, pas seerde en het Jongetje aanreed; het wiel ging den kleine over de borst. er bij komen, voor we in Zagreb de Joego-Slavische stad zoi betreden. In die vijf-en-een-half uur zagen we uit den trein voortdurend de Save, eerst links, daarna rechts van den spoorweg en aan weerszijden bergen, bergen en nog eens ber- dat dergelijke aanranding van Heden zette de rechtbank te Amsterdam de behandeling voort van de geruchtma kende zaak tegen den leidekkerspatroon J. O. M verdacht van moord op zijn compag non P. Arkenbout, gepleegd op 29 Maart 1929, in den toren van de Gerardus Ma je 11a- kerk op bet Ambonplein. Op verzoek van den verdediger, mr. F. A Kokoskl, werd hedenmorgen gehoord mr. Jutte, de rechter-commissaris, die het on derzoek heeft geleid. Mr. Kokoskl vroeg, welken Indruk verdachte op den rechter commissaris had gemaakt. De heer onvatbaar De zoon van den burgemeester, de heer W. G. Wendelaar. slaagde aan de Universi- teit te Utrecht voor het doctoraal examen in de rechtswetenschappen. Het Dagelijkse!) Bestuur der R.K. Staats partij wijdt in den vorm eener „Mededee- ling aan de Rijkskieskringbesturen” eenige beschouwingen aan den uitslag der jongste Raad. De Raad dezer gemeente vergade: Donderdag 28 Mei m. om I uur des mid dags. Staatspartij hare positie vergeleken met 1927 heeft, versterkt, vergeleken met 1929 volle dig heeft gehandhaafd. Wat is door de RK Volkspartij bereikt, na afwijzing der verzoeningspoging onzer zijds in begin 1930? Nieuwe leiding zou met nieuw vuur de geesten bezielen en men wachtte groote successen. In Noord-Brabant is men van 9682 stem men in 1927 (8992 in 1929) gestegen tot 14.718. Een vermeerdering van 5036 stemmen, op verschillende wijzen verklaarbaar. Doch bulten Brabant liep het stemmental van 11369 stemmen in 1927 terug op 6995 stemmen, een teruggang met 4374 stemmen d l. met ruim 38 pet. Deze feiten worden geconstateerd zonder eenlg gevoel van leedvermaak. Wèl met deze voldoening: dat het Katholieke volk weigert de verbrekers onzer eenheid te volgen. Er is in onze Partijorganisatle plaats voor alle Katholieken! Hun inzichten zijn niet allemaal gelijk. - Geeft de stembusuitslag van April 1931 dus ongetwijfeld reden tot voldoening, ontveinsd mag niet worden, dat het percentage van 29.63 (zelfs vermeerderd met het percentage van Volkspartij en dissidenten, tezamen 1.1, op 30.73 pet.) ons niet geheel bevredigen kan. Er is nog terrein te winnen, dat het onze is. en dit mogen wij niet als verloren beschou wen. Behoud van onze stellingen in het steeds zich vernieuwende en uitbreidende kiezers corps is voorzeker voor een zoo groote partij als de onze een niet te onderschatten re sultaat, dat voldoening geeft en reden tot vreugde. Maar onzen arbeid moeten wij stellen in het teeken van vooruitgang: van zoover mo gelijk doorgedrongen invloed onzer beginse len en idealen in het Nederlandsche volk. Daarom mogen wij niet stilzitten, en is voortdurende activiteit, voorlichting en steeds betere organisatie het werkprogramma voor de komende jaren. die ons van 1933 nog scheiden. Het is een zéér groot partijbelang, dat bij de voorbereiding der partijstemming gezorgd worde voor: le een goed overwogen Kies reglement voor de Statendistricten2e. een groot verantwoordelijkheidsgevoel en een goed en rustig beleid, zoowel bij de locale streekleldlng als bij de leiders van de propa ganda voor bepaalde candidaturen. Kiesreglementen, zelfs het beste, uitgevoerd zonder een goede mentaliteit, zonder den goeden geest van breed overleg en onderlinge waardeering, zullen weinig baten. De goede geer* in onze Partij moet het hier doen. Het D. B. eindigt de „Mededeeling" met een woord van oprechten dank en groote waardeering voor het vele, ongeziene en een voudige propagandawerk door zéér velen in trouwe toewijding verricht. Het D B. vertroi^wt, dat op den grondslag der Statenverkiezingen een gunstige cam pagne der gemeenteraadsverkiezingen zal volgen. Moge God’s onmisbare Zegen op ons staat kundig werk rusten, en door aller eensgezinde en oprechte samenwerking een prachtig re sultaat worden bereikt. Houden wij rekening met de lessen uit de zen verkiezingsuitslag te trekken, welke alle samenvloeien in deze leuze: eenheid en on derling vertrouwen! Dorpsbewoner (die zou halen): Wat had u ook al weer gezegd, dat u wilde hebben: een ladder of een stuk touw?" Burgemeester en Wethouders hebben op diens verzoek aan J. Oly, alhier, met ingang van 1 Augustus 1931 eervol ontslag verleend als werkman bij de plantsoenen. Prov. Statenverkiezingen. Het doel dezer beschouwingen dit stelt het D. B. vóórop is niet een luid gejuich aan te heffen over den uitslag der jongste stembus, hoezeer er volop reden is om met voldoening en vreugde op dezen electoralen strijd terug te zien. Het doel is allereerst en allermeest: uit de verkiezlngscijfers en uit slagen leering te trekken voor de toekomst. Leering voor ons zelf, voor onze eigen par tijorganisatle en haar werk. Bij de beantwoording van de vraag: „Hoe is de R.K staatspartij uit den jongsten ver kiezingsstrijd getreden?” heeft het weinig zin het aantal verloren en gewonnen statenzetels als uitgangspunt te nemen. De aangename en onaangename verrassingen, welke voor onze Pari) uit de wisselvalligheden van de toepassing der bepaling van art. 100 der Kieswet zijn voortgevloeid, toonen overduide lijk aan, dat het zetelaantal geen juisten grondslag ter beoordeeling vormt. Hier moeten de stemcijfers en naast de stemcyfers de percentages, door de lijsten der R.K. Staatspartij behaald, spreken. Dan volgt een overzicht dier stemcijfers en dier percentages: a. voor den uitslag over het geheele land voor de voornaamste par- Hjengroepen, en b. voor den uitslag provln- clesgewüs voor onze RK Staatspartij. Deze cijfers werden door ons blad reeds gepu bliceerd. De totaal-percentages der RK Staatspar ty voor het geheele land zyn: Kamerverkiezingen 1918: 2997 net.; 1922: 2936 pet.; 1935: 28.62 pet.; Statenverkiezing 1937: 2937 jet.; Kamerverkiezingen 1929: 29.63 pet.; Statenverkiezing 1931: 29.63 pet. Jutte achtte verdachte totaal voor feiten en omstandigheden waaruit zeer nadeellge conclusies voor ver dachte kunnen worden getrokken. Hy nam steeds de houding aan van: „boe is het mogelyic. dat er menseben zyn. die iets op my hebben aan te merken. Ver dachte gaf biyk van een geweldige geld dorst. Niets ontzag hy om daaraan bevre diging te schenken. De Instructie is daarorc zoo laat geweest, omdat verdachte steec' met nieuwe verhalen kwam. Wanneer 1' aldus Mr. Jutte, dit eerder had geweten, so ik waarschijnlijk een onderzoek naar ver- dachtes geestvermogens hebben ingesteld. President Mr. Huizinga vraagt daarop aan Mr. Kokoaky. of deze voornemens ia een onderzoek naar verdachtes geestvermogen te vragen. Mr. Kokoaky antwoordt hierop, dat h hem wenschelijk voorkwam. De officier betreurt het, dat dit verzo. zoo alat is gekomen doch indien Mr. Kokos het onderzoek wenschelijk acht, zou hy XU daartegen niet verzetten. De verdediger böc zyn verontschuldiging aan, voor het zoo laa Ir dienen van dit verzoek, doch meenden hk by te moeten requlseeren. De rechtbank git hierop in den Raadkamer en beslistte r heropening, dat het onderzoek zou worden geschorst en de stukken in handen zoude worden gesteld van den rechter-commissa tot het doen van een onderzoek naar ve dachte’s geestvermogens. Naar de „Tel.” verneemt, zal blnnenko: 't rapport v. d. tunnelcomm. welke destyds in gesteld is, om 'n onderzoek in te stellen naa het vraagstuk van de verbinding met d U-oevers verschijnen. In dit rapport word deze kwestie behalve van den technische: kant, ook beschouwd uit een verkeers- en eco nomisch oogpunt. Technisch is een tunnel zeer goed te ma ken, maar of hy ook behoorlijk bruikbaar fc is een andere vraag, vooral wegens den toe gang aan de stadszyde. Deze commissie is nu tot de conclusie ge komen. dat 'n tunnel onder het IJ ter verbin ding van de beide oevers moet worden ont raden, daar er geen behoefte aan bestaat, en de voorkeur moet worden gegeven aan een tunnel by de Hembrug voor het interlock verkeer van auto's eventueel ook van de electrische spoor. Het auto-verkeer naar tv gedeelte van Noord-Holland boven het IJ zal dan in de toekomst over de nieuwe we gen buiten de stad om naar de Hembrug worden geleid, waar een tunnel zou komen. yoor de verbinding tusschen Amsterdam en de woonwijken over het IJ worden de nieuwe IJ-ponten als voldoende beschouwd. Bovendien zal de drooglegging van de Zui derzee, welke van invloed zal zyn op bet in tercommunale verkeer, het mogelyk maken by Schelllngwoude een nieuwe spooriyn en weg aan te leggen, als verbinding met het Noorden, m KKlasse A. J. H. v. Galen 1, 425; Th. v. Aakster 3, 533; H. Rykenberg 3, 518; H. v. Gallen 4. 518; Jac. Plas 5, 401, J. Buys 6. 489; A. Doets 7, 470; J. Kunnen 8, 470; K. v. d. Aakster 9, 463. ■<n, eerst nog met sneeuw bedekt, maar al lengs werd die minder tot we ten laatste al- •cen maar kale steengevaarten ragen, gryze bergen, waarop niets groeide, dan alleen op enkele kleine plekjes, waar zich in den loop 'Ier tyden een dun laagje humus verzameld had. Een grootsch gezicht, een indrukwekkend ezicht, maar ook een troosteloos gezicht die «•oeste, dorre, grauwe pracht. Om half een kwamen we eindeiyk aan het voorlooplge eindpunt van de reis, Zagreb, an, waar we op het perron verwelkomd wer- 'n door Zagrcbber collega’s en.... door nlge Hollanders, bloemkweckers uit onze eek, die daar In Bagreb op de Jaarbeurs Holjandsche bloemententoonstelling had- n Ingericht, waarover Ik reeds vroeger ge- ireven heb. Dat was natuuriyk een aangename verras- Ing, maar heel veel tyd om ons met de hee- 'n bezig te houden werd óns niet gelaten, ant de heer Parmatsjewltsj begon zyn taak iet ons dadelijk naar ons hotel te sleejien, n ons daar te verzoeken on» nu maar gauw 'entjes wat te verfrisscher^eq dan onmid- eliyk weer beneden te komën om te gaan -‘ineeren het was toch al na dinertyd. Zoo kwam het, dat wy na ruim dertig uren den trein gezeten te hebben, nog geen kwartier nadat we waren uitgestapt, al- er in het Palace-hotel te Zagreb aan tafel en. Maar niet lans, want we moesten dien ddag nog naar de Jaarbeurs en naar de ollandsche bloemententoonstelling en naar m Hollandscben consul en de heer Par- 'natsjewitsj haastte ons alweer, wat hy ge- lakkelyk doen kon. daar hy juist in die '•agen een dieet volgde van mineraalwater met citroen- of sinaasappelsap en honig ge durende de veertien dagen van onze reis heb ik hem dan ook niets anders zien gebruiken In den Ryksweg AlkmaarDen Helder Is naby het abattoir een gevaariyke tramkrui sing. Ter plaatse kruist de van het station komende stoomtram plotseling dezen weg, terwyi voor het verkeer, komende uit de richting Den Helder, het uitzicht aldaar, mede door de de daar geregeld gestation- neerde tramwagens, geheel wordt belemmerd, zoodat groot gevaar bestaat voor botsingen. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben nu aan den Inspecteur-generaal der spoor- en tram wegen verzocht te willen bevorderen, dat vo rengenoemd gevaor zal worden opgeheven. rond. Immers al verteld, dat een negental journalisten, op ultnoodiging der Joego-Sla vische regeering, een rondreis door dat land zouden maken. Het was op den Isten Mei, dat we elkaar in den dagtreln naar München ontmoetten en dat het de 1ste Mei was. werd ons tel kens weer voorgehouden, door de roode lap pen, die in alle steden waar we langs kwa men uit enkele vensters te wapperen hingen. Nog pas het vorige jaar, op de reis naar Oberammergau, had ik ditzelfde traject ook afgelegd en wat nieuws kreeg ik dus voorloo pt» niet te zien, al biyft de reis langs den Rijn altyd belangwekkend. En van het Beier- sche hoogland zagen we op de heenreis niet veel, omdat het, tegen dat we daar kwamen, si donker was en we, na in München te zyn cvergestapt in den trein naar Zagreb, .■poedlg den slaapwagen opzochten. Slapende naderden we de grens van Joego- lavië, maar voor we tegen zeven uur het ensstatloa Jesenice bereikt hadden, ston- ?n we toch al ahemaal voor de raampjes te ken naar de hooge sneeuwbergen en de, nu ns kalm voortstroomende, een eindje ver- •r weer woest bruisende* Save. Daar, in Jesenice, werden we opgewacht ■or den heer Parmatsjewltsj, die zyn naam el anders schryft, dan ik hem hier weer- ef. maar dien u, als ik hem schreef zooals ;zelf het doet, niet zou kunnen ultspreken, Tidat wy in ons alfabet nu eenmaal maar 5 letters hebben en de Joego-Slaven zich (ie weelde veroorloven er dertig lettere op na Xe houden; ik moet me dus wel met een fo netische spelling vergenoegen. Die mynheer Parmatsjewltsj die referen daris is aan het Centrale Persbui eau der re- eering te Beograd, is op geheel de verdere els onze vrlendeiyke, bereidwillige en on- ermoeide geleider geweest, een taak, waarin 'ij door zyn niet minder vrlendeiyke, bereid- i'.iige en onvermoeide dochter Wisnja werd gestaan. vyt en twintig uren had ik nu al in den trein gezeten, nog vyf-en-een-half uur zou eerste dan dat en hy leeft nog. Na het diner gingen we allereerst onze op wachting maken by den Hollandschen con sul, den heer Millvoj Cmadak, ook alweer zoo’n onuitspreekbare naam, dien Ik opzette lijk zoo neerschryf als ze het daar in Joego slavië ook doen, om er op te wijzen, dat elke v als onze w wordt uitgesproken en een r tusschen twee medeklinkers als een klinker beschouwd wordt en dan als „er" wordt uitge sproken: onze consul in Zagreb noemt zich dus Mlllwoj Cernadak, waarbij de e niet te nadrukkelyk moet worden gehoord. We heb ben daar een aangenaam half-uurtje door gebracht en by het scheiden noodlgdc de consul ons voor den volgenden avond op een ..nachtmaal", zooals ze daar het souper, dat om acht uur, half negen aanvangt, noemen. Toen met een fllnken omweg, die het ons mogelyk maakte meteen iets van de stad te zien, die er voor een stad met 185.000 Inwo ners wezen mag er staan kloeke gebouwen en er is bijvoorbeeld een villapark in het hoog gelegen gedeelte, waaraan men 20 Jaar geleden is begonnen te bouwen en waarin plaats is voor niet minder dan 20.000 villa's gingen we naar de Jaarbeurs. Als iemand by het woord Jaarbeurs denkt aan Utrecht en wat daar tweemaal per jaar te zien Is, dan slaat hy de plan', geheel mis; de Jaar beurs hier is er meer een. zooals die in Ban doeng, Waar niet alleen op monster verkocht wordt, maar waar ook de uitgestalde waren direct aan de bezoekers verkocht worden en waar bovendien ook een soort kermis, een Lunapark aan verbonden is. Tevens was er ook een automobieltentoonstelling aan ver bonden. die wel een der voornaamste afdee- llngen van de Jaarbeurs was. En dan natuur- bloementen toonstel - zal wel aan was. Ten kantore van de advocaten Mrs. André de Leeuw en H. Boekel is dezer dagen de dagvaarding voor den Amsterdamschen kan tonrechter uitgebracht, waarmede het proces tusschen de curatoren in het faillissement der Verzekering My. „de Nieuwe Boerhaave” en de Algemeene Commissie ter behartiging van de belangen der verzekerden een aanvang heeft genomen. Zooals bekend is, heeft dit proces ten doel om een princlpleele rechteriyke beslissing uit te lokken in het geschil tusschen curatoren en verzekerden. Het zal wellicht eenige jaren duren, alvorens een uitspraak in hoogste in stantie zal zyn gewezen. Gedurende dien tyd kunnen de by de commissie aangesloten ver zekerden echter zonder vrees voor een per soonlijke dagvaarding de uitspraak in het proefproces afwachten. Een kleine 4000 ver zekerden hebben zich reeds by de Algemeene Commissie aangesloten. Biykens de dagvaarding steunt de eisch van curatoren tot betaling van het tweevoud der jaarpremie als bijdrage in de liquidatie op de volgende gronden. Door onderteeke- ning van het aanvraagformulier heeft da gedaagde zich verbonden als lid van de we- derkeerige verzekeringsmaatschappy. Het re glement der My.. door de verbintenis van toepassing geworden, houdt in art. 47 de be paling in. dat Ingeval van liquidatie door de algemeene vergadering zoo noodlg wordt vastgesteld welk bedrag moet worden gestort als bydrage in de liquidatie. Het is krachtens dit artikel, als ook krachtens den aard der My. als wederkeerige waarborgmaatschappij, dat de leden verplicht zyn om den gevorderden omslag in het tekort te betalen. Dat de arti kelen 22 en 23 van het reglement, behelzende het deelen door de leden in de winsten en verliezen der My.. zyn uitgesloten, doet vol gens curatoren niet ter zake, zoodat daar over in de dagvaarding natuuriyk niet Is ge rept. Vanzelf sprekend zal een der verweren, nu zyn te betoogen, dat door die uitsluiting van de art. 22 en 23, tevens artikel 47 komt te vervallen, en, nog verder gaande, de ver zekerden geen leden zyn der getailleerde My.. maar door hen met de My. een gewone verzekeringsovereenkomst is gesloten. Ten slotte wordt in de dagvaarding nog gemoti veerd, waarom de omslag op het tweevoud der jaarpremie Is gesteld. Het nadeellg saldo, vermeerderd met de fallllssementskosten wordt geraamd op ongeveer 420.000. Onder voorbeeld om den gevorderden omslag zoo noodlg te verhoogen hebben curatoren ieders bydrage vastgesteld op het tweevoud der jaarpremie. daar z<j verwachten door middel van dien omslag het nadeellg saldo geheel te kunnen dekken. De Zllverstraat, die op de eene hoek on langs een nieuwe zaak in ,,De Wynhock" gekregen heeft, is thans op den anderen hoek een vernieuwde sigarenzaak rijker ge worden. De heer J. Goudsblom heeft zyn sigaren- magazyn door de fa. Bruin Blom laten modemiseeren met een t>ekleeding van tri plex in eiken uitvoering. De winkel heeft hierdoor aan aantrekke lijkheid gewonnen; voorts is een naast den winkel gelegen vertrek als magazijn inge richt, waardoor tevens een etalageruimte gewonnen is. Biykens een advertentie in dit nummer wordt de hernieuwde zaak hedenavond her opend. In 't „Gulden Vlies'' wordt gedurende de Plnksterweek bovengenoemde film ver toond, die in alle groote steden van de lan den in Europa als echte amusementsfilm een groot succes oogstte. In deze film wordt op amusante wyze bet leven verhaald van een orlgineele Weensche burgerfamilie, die, in de veronderstelling de hoofdprys uit de loterij gewonnen te hebben, een leventje van plezier leidt in de feeststad van muziek en zang. De film is vol van komische scènes en geestige zetten, die heel den avond het pu bliek doen schateren van het lachen. Vobral is deze film een zingende en musi- ceerende film, volgens het Movietone ge luidssysteem. De beide voorafgaande kluchten passen zich op waardige wyze by dit Pinksterpro- gramma aan. Gaarne bevelen wy onzen lezers, die zich tn de Plnksterweek eens een avondje willen amuseeren, een bezoek aan 't „Gulden Vlies” aan. De film wordt vertoond lederen avond om half 8 en de belde Pinksterdagen tevens om 3 uur. lijk de Nederlandsche ling, waarover Ik hier niet nogmaals schrijven, maar waarvan ik toch nog eens wil vertellen, dat ze de grootste trekkelykheid van de geheele Jaarbeurs En toen we moe gekeken en moe geloopen waren, wat nu niet zoo’n heel lastige karwei was geweest na de lange treinreis, werden we in de open lucht o, dat heeriyke klimaat daarginds! aan lange tafels gezet en werd er gepraat over alles en over niets, gepraat met de collega’s en met Hollandsche bloemen- menschen. En toen ook hebben we voor de eerste maal kennis gemaakt met Sliwowitsj, een Joego-Slavischen drank, uit pruimen bereid, die het best te vergeiyken Is met onzen je never, wat scherper misschien, maar toch wel best te genieten vooral de oude, wat trouwens met onzen Jenever ook het geval is. En toen we dat „borreltje" met de daarby rondgediende sandwiches hadden genoten, kwamen de kellners aandragen met groote glazen bier en met noog opgestapelde scho tels met een echt Zagrebber volksgerecht, dat ze daar met het Dultsche woord Schlntelbra- ten aandulden en dat bestaat uit drie kleine, aan een stokje geregen en boven het vuur geroosterde karbonaadjes, die er grif in gin gen. De middag was intusschen al aardig opge schoten en het werd tyd om naar het hotel terug te keeren, teneinde ons te gaan kleeden voor het feestmaal, dat de Zagrebber jour nalisten ons in hun tehuis aanboden en waarby ook een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur aanzat. Dat Zagrebber journalisten-tehuis? Zooiets zou hier eenvoudig onbestaanbaar zyn. In een stad met een dertigduizend inwoners meer dan Utrecht, hebben de journalisten zich daar een paleis laten bouwen, met groote zalen voor vergaderingen, talrijke klei nere zalen voor clubs en kleine Intieme by- eenkomsten. een groot café-restaurant, met een terras, zoo ruim als ik er hier te lande geen ken en voorts met een aantal kamers, die aan ongetrouwde journalisten verhuurd worden. Ik geef hierby een foto van dit ge bouw, l^t enkele jaren geleden gebouwd is en niet minder dan tien miljoen dlnaren (e-in dinar is 4J4 cent) gekost heeft. In dat gebouw dan hebben we dien eersten avond het „nachtmaal” gebruikt, waaraan 't vrooiyk toeging en dat een waardige eerste die Ihi|

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5