GEMEENTERAAD VAN SCHAGEN 4 i PROVINCIAAL NIEUWS NAGEKOMEN KERKBER1CHTEN OUDE NIEDORP BARSINGERHORN 4 ANNA PAULOWNA EGMOND-B1NNEN HAUWERT ASSENDELFT MEDEMBLIK De EPrhouder-kwestie Verlaging der tarieven voor Industrie-stroom G.E.B. Woningbouw Afscheid van Raads-nestor. DEN HELDER ENKHUIZEN UITGEEST WERVERSHOOF OUDENDIJK I SCHERMERHORN ST. MAARTEN (Vlotbrug) PURMEREND SPANBROEK HOORN SCHAGEN HEILOO nenfabrikanten tot wijziging der begrootlng, gelegenheden om ge zoen schade om van lichtstroom de be- 1 cent 5000 tot een volgende door de gemeente 341 kennisgeving voor /'O wezen, een on- Afgenomen K.W.U.: In 1928 19721, grootindustrie Uitslag verkooping De Uitslag der ver- kooping door notaris Kroeb te Medemblik, In hotel „Radboud" van den heer Been, ia als volgt: I. Een dubbel kaaapakhuia aan de Pekel- harlnghaven te Medemblik, van den beer J. Lageveen; opgehouden. II. Huls-Erf-Berm aan het Achterom, van den heer J. Hovenkamp, kooper de heer J. Woestenburg, alhier, voor 1304. on en Dakpan en Bouw R. K. metsjn—nhnoi De bouw van een R. K meisjesschool, waarvan de aanbe steding op 1 Mei j.L plaats had, is door B. en W opgedragen aan den laagsten Inschrij ver. den heer S. A. KnUwer te Behagen. de stoomtram geraakte. De toestand van den heer R. is nog bedenkeiyk. Opbrengst collecte De Emmabioem- collecte, in deze gemeente gehouden, heeft opgebracht de som van f 97.66. waarvoor hun financieéle omstandigheden, ge- de den Raad voor te stellen de contributie voor deze 341 personen A t 030 per persoon R. K. Vrouwenbond In de plaats van Mevr. L. Klaver, die als zoodanig bedankte, is tot presidente van den R. K. Vrouwenbond gekozen mej. W. Klejjn, alhier. ZONDAG, Hoogfeest van Pinksteren. 7 uur wordt de H. Communie uitgereikt. De H.H Mlaeen te 8 uur en half 11. Ka de Hoogmis de naleering. Collecte voor de sieraden der kerk. Ka de H.H. Missen blechthooren voor die verafwonen. 3 uur Lof met Rozenhoedje, daarna blechthooren. MAANDAG, 3e Pinksterdag. Morgens wordt geen biecht gehoord. De H.H. Missen te half 8 en 10 uur; 7 uur Lof met Mei- xnaandoefening. Heel de week la de H. Mis te 7 uur. WOENSDAG, VRIJDAG en ZATERDAG zijn Quatertemperdagen, geboden Vasten- en Onthoudlngsdagen. ZATERDAG. Mechthooren van 58 uur. Gemeenteraad Donderdagavond verga derde de raad dezer gemeente. Voorzitter: de burgemeester. Na de opening worden de notulen van de vorige vergadering zonder opmerking vastge steld. Ingekomen was een schrijven van den R. K. Volksbond te Egmondbtnnen, waarin verzocht werd de straatverlichting In beide dorpen tegelijk aan te steken. De voorzitter merkt op, dat dit steeds ge lijktijdig geschiedt. Mocht het een enkele maal voorkomen, dat in een der dorpen het lleht iets vroeger brandt, dan is dat te wijten aan het feit, dat toevallig de klokjes ongeiyk gaan. De bedoeling is echter om absoluut geen verschil te maken. Het schrijven wondt aangenomen. Polder In de vergadering van den pol der „De Vereenlgden”, deelde de voorzitter, de heer A. Wit. mede, dat de proefbemallng met de nieuwe houten vijzel door den Prov. Waterstaat uitstekend had voldaan. Wa< de opbrengst van de stalen vijzel 273 M3, per minuut, de nieuwe gaf 26.7 M3, en hoewel van zwaar Amerikaansch grenen hout vervaardigd, dus haast niet minder. Hulde werd gebracht aan den maker, den heer Th Over, alhier. De rekening van den penningmeester, den heer L. Helder, over 1930, werd vastgesteld op een ontvangst van f 2584.en een uit gaaf van f 3346.—, alaoo een batig slot van f 338.—. ZONDAG, Hoogfeest van Pinksteren; bui tengewone schaalcollecte voor de verwar ming, welke geheel in het bijzonder wordt aanbevolen: 230 Vespers, waarna gelegen heid tot biechten voor zooverre er achter eenvolgens en aaneengesloten biechtelingen zijn. MAANDAG, dag van devotie; HK Missen als op Zondag; 2.30 Vespers. DINSDAG, H. MIs in de kapel, 730 in de kerk. DONDERAO, na het Lof congr. afd. jonge mannen. ZATERDAG, van 4—8 uur blechthooren: 7 uur Marialof. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag zijn Qua tertemperdagen dus geboden vasten- en ont houdlngsdagen. Dagelijks is de kerk van 4—5 uur geopend voor een bezoek aan het Allerh. Sacrament. Van Dinsdag tot Vrijdag 's avonds 7.30 Marialof, Zaterdag 7 uur. Blechthooren voor de schoolkinderen van klas 6 en 7. Vrijdag 1130 meisjes; Zaterdag 13 uur jongens. Waar het Zaterdag as. weer de laatste Zaterdag der maand la, worden de ijveraars van het 8t. Odulphus-fonds nog eens aan gespoord hun wijk goed te bewerken en tij dig te komen afrekenen. Nummering eandidatenlljsten Bij loting ten stadhulze zijn de 6 eandidatenlljsten voor de Gemeenteraadsverkiezing genum merd als volgt: No. 1 R.K.; No. 2 A.R.; No. 3 8. D. A. P.; No. 4 Chr. Hist.; No. 5 Vrijz. Dem.; No. 6 Vrijheidsbond. Ondershands verkocht Het laatste per ceel bouwgrond aan 't Zwarte Pad, thans Nieuwstraat geheeten, Is verkocht aan den heer H. Kriek. Binnenkort zal dus nu ook de zuidzijde van die straat, waaraan voor enkele jaren terug nog geen huis stond, ge heel bebouwd zijn. De heer Overtoom stelt eenige vragen: Wanneer Is de ingenieur er geweest? Voorzitter antwoordt 14 Mei. Wanneer is order tot doorgaan doorgege- ZONDAG. 34 Mei. Hoogfeest van Pinkste ren. Nederdaling van den H. Geest over de Apostelen. De H.H. Missen zijn te 730, 9 uur en half 11 de plechtige Hoogmis, 7 uur plech tig Lof met predikatie. MAANDAG, 3e Pinksterdag. De H.H. Mis sen zijn als op Zoodag. Half 8, 9 uur en half 11 de Hoogmis, 7 uur feestvergadering van de H. Familie, afd. vrouwen en man nen. DINSDAG, 8.15 uur vergadering van gezellen. WOENSDAG, om half 8 Congregatie der meisjes. Ie afd., 8.15 uur 3e afd. VRIJDAG, 8.30 uur Congregatie der jonge lingen. 2e afd. ZATERDAG, van 4—9 uur blechthooren Deze week eiken avond te 7 uur Meimaanc'- oefenlng WOENSDAG. VRIJDAG en ZATERDAG, zijn quatertemperdagen, geboden vasten- en onthoudlngsdagen. Burgert. Stand Geboren: Petronella Geertruida. d. van Antonlus van Egmond en Anna Krom Barta, d. van Evert Ploeg cn Barta Oostenbrugge. De heer Van Oemeren vroeg of door het geven van presentiegeld of wel het heffen van boete, bet vergaderingbezoek verbeterd zou kunnen worden. De secretaris antwoordde, dat het zeer bezwaarlijk zal zijn, want spr. vreest in conflict te komen met de v donateurs. Na eenige bespreking werd besloten dit voorstel op de agenda van de volgende ver gadering te plaatsen. Hierna dankte de voorzitter de aanwezigen voor hun opkomst en gaf daarbij een breede uiteenzetting van wat het MobUlsatiekruis Is en wat het beoogt, nJ. de behartiging der belangen van de oud-gemoblliseerden en den leden zoowel moreel als finanleel steun te verleenen. Hierna sluiting. Propagandatocht De plaatselijke drank- bestrijdersvereenlglngen hielden avond een propagandatocht door meente. De stoet werd geformeerd Westfriesche Munt. In een rijtuig voorop enkele bestuurderen met de sprekers. Het Christelijk Muziekcorps „Patrimonium” trok mede In den stoet. Voorts volgde een flinke schare drankbestrijders. Op verschil lende punten in de gemeente werd halt ge houden waar door een der sprekers de be langstellenden werden toegesproken. De stoet trok flinke belangstelling. VriJdag- de ge- by de gingen Benoemd De heer A. Plnkse, dieren arts en hoofd van den Gemeentelijken Keu ringsdienst alhier, Is benoemd tot hoofd van den Keuringsdienst van den kring Vechel (N.-Br.). Vrouw verdronken Donderdagmiddag geraakte de echtgenoote van den caféhouder N. Oud. alhier achter de woning te water en kwam jammerlijk om hef leven. Dr. d’Alvion kon slechts den dood constateeren. Dezelfde vereenlging verzocht om honger loon in werkverschaffing. De voorzitter meent, dat het beter is om te zijner tijd daarover nog eens te spreken. Het is nu niet te zien, hoe de toestand in den volgenden winter zal zijn. Ook dit stuk wordt daarom voor kehnisgevtag aangeno men. Van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw was bericht ontvangen, dat de rijks vergoeding in de jaarwedden van den burgemeester en den secretaris was be paald op f 3000. De Minister van Financiën berichtte, dat de uitkeering Ingevolge de financleele ver houdingswet bedroeg f 73880 per Inwoner, in totaal f 17.048.81. Het besluit inzake converteering van enkele geldleenlngen was door Ged. Staten goedge keurd. De Bood van Vereenlgingen en Stichtin gen, bedoeld In art. 6 der Landarbelderswet, in de provincie Groningen, verzocht om ad- haesie aan het adres aan den Minister om den rentevoet van 4 pet., geldende voor de door het Rijk verleende voorschotten inge volge genoemde wet verlaagd te krijgen. De voorzitter meent, dat er geen bezwaar bestaat adhaesle te betuigen, al verwacht hij er weinig resultaat van. Het leek hem meer wenschelijk te trachten den rentevoet der met ryks voorschot ten door woningbouwver- eenlgingen gebouwde woningen, welke 6 pet. bedraagt, lager te krijgen. Aldus besloten. De gemeente- en bedrijfabegrootingen voor 1931 waren door Ged. Staten goedgekeurd. Meegedeeld werd, dat voor de openbare school vrijstelling van het vak lichamelijke oefeningen verleend was tot 1 September. Ingekomen was nog een verzoek van KI. Groot, die twee electrische motoren heeft, een van 5 PJC. voor waterafvoer en een van 4 PK. voor de wasch, en die een vastrecht betaalt voor 9 P K., dus 9 maal f 12.—om dat de motoren niet in een gebouw staan, dit vastrecht te verlagen, door hem in een an dere klasse te plaatsen, alsof de motoren voor één bedrijf waren, en de verlaging te rugwerkende kracht te geven. Dit verzoek zal door B en W. besproken worden en komt in een volgende vergadering aan de orde. De rekening over het Gasbedrijf 1930 sloot met een winst van f 528.41; die voor het Electriclteltsbedrljf met f 128738 winst. Deze rekeningen sullen te zijner tijd onderzocht worden. In de schattingscommissie worden als le den herbenoemd de heeren C. Groot, C. van Duin, Th. Straathof en J. de Waard. De verschillende verordeningen der meente, waartegen straf is bedreigd, worden wederom voer 5 Jaar geldig verklaard. Ingevolge de nieuwe Ambtenarenwet moet voor de ambtenaren der gemeente een regle ment worden vastgesteld. Een ontwerp zal gemaakt worden, en in een volgende verga dering aan de orde komen. Besloten wordt aan B. en W. machtiging te verleenen tot het aangaan van een geld- leening van f 9000.—af te lossen in 10 jaar. tegen hoogstens 4% pet., tot dekking van de kosten voor den verbouw der openbare school en van bet maken van proefvakken van toti macadam in de wegen. Voor den dienst 1930 wordt nog een sup- pletoire begrootlng aangeboden; daar er voor verschillende posten meer werd uitgegeven en soms ook ontvangen, dan oorspronkelijk begroot was, zoo werd de post voor wegen en voetpaden met f 8000.— overschreden; het ambachtsonderwijs, eerst begroot op f 1000. kostte f 1270.meer; aan werkverschaffing was f 550.— meer uitgegeven, enz. Deze suppletolre begrootlng wordt goedge keurd, evenals die voor het Electrisch bedrijf. Ingekomen was het verslag van de com missie tot wering van schoolverzuim te Eg mond aan den Hoef, waarin geconstateerd werd, dat het ongeoorloofde verzuim heel gering was. De commissie acht het wensche lijk jaarlijks uittreksels uit de. Leerplichtwet aan de ouders utt te reiken. De voorzitter meent, dat dit minder noodig is. daar de ouders dikwijls zoo'n uittreksel niet eens goed begrijpen, wat trouwens met veel wetten het geval is, en omdat het onge oorloofde verzuim gelukkig heel laag is. Het verslag wordt ouder dank voor ken nisgeving aangenomen. Uit het kohier voor de Hondenbelasting blijkt, dat er vier loeloopende en 92 vast liggende honden zijn. Het getal losloopende honden is dus wel zeer gering geworden. De electriflcatie van de Egmondermeer wordt in een volgende vergadering behan- deld. Verder wordt nog gesproken over de bal dadigheid der jeugd. Verzekerd wordt, dat scherp zal gecontroleerd worden, en waar noodig ernstig opgetreden. De ouders moeten echter meewerken om het kwaad te keeren. Ook over het losloopen van paarden bij woonwagens wordt geklaagd. Hoewel de po litie toezicht houdt, kan het euvel niet steeds voorkomen worden. Medewerking aal ge vraagd warden aan de gemeente Castricum. Hierna volgde sluiting. Voor de klelnlndustrle kan het voorgestel de tarief ingaan op 1 Mei 1931. Voor de grootindustrie bat nieuwe tarief te verleenen met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1931. Met een kleine opmerking van den heer Gorter wordt dit voorstel eveneens met al gemeene stemmen aangenomen. Kermis De kermis heeft het dit jaar niet bijzonder getroffen, t Weer was heel koud, hetgeen afbreuk deed aan het bezoek. Het gemis van een bioscoop was ook hierop van Invloed. Toch is er vrooljjk kermis gevierd. Men heeft zich kostelijk vermaakt, waartoe de danstent veel bijdroeg. Naast de uitstekende muziek, onder leiding van den heer Kloet, trad Maandag en Dinsdag daar de humorist Tony Verwey op. die door zijn grappen de gezelligheid verhoogde. Jammer, dat beide avonden 't zelfde programma werd gegeven. Het ging er prettig toe en van ordeversto ring was geen sprake. Op straat was bet stil. De heer Zeekant heeft kosten noch moei ten, gespaard om het den bezoekers zoo aan genaam moglijk te maken. Droevig In de „Villa” ste Hoorn is na vreeselijk lijden overleden de jeugdige eebt- genoote van den heer R., die met haar man per rijtuig op weg naar den Beemster, ondei 120783, kleinindustrie 23991; in 1929: lichtstroom 142414, kleinindustrie 22339, grootindustrie 25097; in 1930: lichtstroom 174270, kleinindustrie 27119, grootindustrie 28466. Gemeenteraad In de Woensdag gehou den raadszitting werd de heer D. Spruit als nieuw raadslid toegelaten. Voor den grond aankoop van den heer C. van der Oord, waarover door Ged. Staten de beslissing ver daagd was, is door den A N W B, 75 en door K.N.A.C. 50 toegezegd. Het voorstel, om de gemeente te plaatsen in de tweede klas fondsbelasting, werd verwor;>en. Inge trokken werd door B. en W. het voorstel tot aanschaffing uitrusting voor het brandweer corps, wat 1 665 had moeten kosten. Goedgevonden werd het schoolplein bü de R. K^school te verhoogen. De raadsvergade ringen zullen in den zomer des avonds wor den gehouden. Hierna volgde sluiting. Boerderij afgebrand Donderdagmorgen is. door onbekende oorzaak, de boerderij van den heer J. Zwemmer (onder duin) totaal door brand verwoest Gelukkig liep het vee in de weide, zoodat geen dieren in de vlammen zijn omgekomen. Een stier, die nog op stal stond, kon nog bijtijds aan de vlammen worden onttrokken. De brandspuit van Schagerbrug heeft ge tracht den brand te blusschen, echter zonder resultaat. Toen de spuit arriveerde was het dak der boerderij reeds verbrand. Redding was niet meer mogelijk. Naar we vernemen, wordt de eenlgszlns door verzekering gedekt. ven? t is nog maar een voorlooplg onder zoek zegt spr. Het kan nog wel pas Wjj hebben steeds te doen gehad met belanghebbende bjj dat werk. Er is geen partijdig onderzoek geweest. De voorzitter meent verplicht te zijn, dat men door moet gaan, waartegen stemmen opgaan. Dan sullen B. en W. die kosten moeten betalen. Algemeene protesten I De voorzitter stelt voor den gasdirecteur om 9 uur in comité-zlttlng te ontbieden om inlichtingen. Aldus wordt besloten. 3. Ingekomen stukken en adressen: a. Griffier Prov. Staten, dankbetuiging voor geschenk provinciehuis; b. Ged. Staten bericht van ontvangst ver ordening artikel 306 Gemeentewet; c. Ged. Staten, goedkeuring besluiten geld- leeningen d. Bestuur Harmonie ka pel. dankbetuiging voor vermindering concerten; e. Verslag Rjjkslandbouwwinterschool cur sus 1930—1931. f. Rekening'met verslag Vakteekenschool 1930; g. Verlies- en winstrekening exploitatie muziektuin 1930; h. Rekening en verantwoording uitbreiding R. K. Parochiale Bijzondere School; i. Naar aanleiding van het verzoek den bond van mobilisatie-Invaliden, om in stemming te betuigen aan een besluit van den Raad der gemeente Smallingerland, stel len B. en W. voor in verband met de om standigheid. dat alhier slechts twee mobilisa- tie-invaliden woonachtig zijn, welke belde ’n zeer behoorlijke vergoeding ontvangen, ter wijl zij voeg het overige in hun onderhoud kunnen voorzien, het verzoek voor kennisge ving aan te nemen. De heeren Bakker en de Vries willen wel adhaesle betuigen, wat een sympathieke daad van den Raad zou wezen Ook andere leden uiten zich in denzelfden geest. De heer v. Nuland vraagt inlichtingen aan gaande de vergoeding. Van wie? De heer v. Rijswijk: Wat is er tegen adhaesle? Waar om niet? De voorzitter meent dat Behagen er niets mede te maken heeft en deelt v. Rijswijk's standpunt niet. Het sorteert geen effect als alle gemeenten adhaesle betuigen. Da heer Overtoom stelt de zaak dan zuiver. Er zijn hier 3 standpunten. Voor hem is bovendien van belang in welke graad de menschen invalide zijn. De voorzitter kan in openbare verga dering geen nadere inlichtingen geven. Bij stemming over het voorstel van B. en W. wordt dit verworpen met de stemmen van de heeren Schoorl, Rooy, Leguit, v. Nu land vóór. De heer Overtoom stemde blan co. Hierna vraagt de heer v. Rjjswjjk het woord naar aanleiding van het antwoord van den voorzitter aan zijn adres over het voor gaande. Zijn voorstel om wél adhaesle was wél doordacht. De heer v. Nuland interrumpeert: Zouden wij niet doorgaan mijnheer de voorzitter. It Is buiten dé orde. De heer v Rijswijk praat nog wat door. j. Naar aanleiding van het verzoek van den bond van vereenlgingen en stichtingen, bedoeld in artikel 6 der Landarbelderswet (verlaging rentevoet voorschotten) stellen B. en W. den Raad voor aan het verzoek van adressant te voldoen door instemming aan 't pogen van den bond te betuigen. Aldus wordt besloten. k. Ged. Staten, opmerkingen betreffende de begrootlng dienst 1931. De opmerkingen zullen worden beantwoord door B. en W Aldus besloten. L Verzoek der contributie-vereeniging Cen traal Ziekenhuis betreffende contributiebe- taling doof de gemeente. Naar aanleiding van het verzoek van bo vengenoemde vereenlging. hebben Burge meester en Wethouders een onderzoek inge steld naar het aantal personen krachtens ocntributK-be taling wenscht zou zijn Hierbij gen eken, dat dit aantal bedraagt Burgemeester en Wethouder» hebben •er f ZONDAG. Pinksteren. De H H Missen i half 8. 9 en half 11 uur. In alle HU. Missen de jaarlUksche schaalcollecte voor de Broe derschap van den H. Geest, tot ondersteu ning der Missiën, vooral in Nederl. Indit* aanbevolen aan allen maar geheel bijzonder aan die volwassenen die nog geen lid moei*- ten zijn van die Broederschap; nm. 3 uu~ Vespers met Rozenhoedje; na de Vespe s nog blechthooren. zoolang zich achtereenvo'- gend biechtelingen aanmelden; 'sai^ 7 uur Lof met feestpredikatie. MAANDAG. 2de Pinksterdag; geen ver plichting van Mishooren maar dag van d~- votle; de H.H. M'ssen als op Zondag. Geen Vespers noch Lof. DINSDAG, hedenavond en verder alle da gen dezer week te half 8 Lof met Rozen hoedje DONDERDAG, kwart voor 8 gezongen H. Mis voor de Broederschap der Eeuwige Aan bidding. ZATERDAG, nm. van 3—0 uur blecht- hooren. In den ondertrouw opgenomen: Joes Gren ter Jz. en Irma Vervoet; Corn. Meulenb*c (uit ZMndam) en Maria Roelofszen. Onder de huidige omstandigheden lijkt een verdere groote toename van het stroomge- bruik niet waarschijnlijk. Bovendien zal re kening moeten worden gehouden met een belangrijke vérdere verhooging van maxi male belasting, gezien het in de eerste maan den van dit jaar reeds bereikte maximum. Toch meenen Burgemeester en Wethou ders. dat een overblijvend winstsaldo van f 2375, als boven berekend, wel toelaat de ta rieven voor krachtstroom te herzien. Hierbij meent het college, dat noodig is een betere verhouding te brengen tusschen het tarief voor grootindustrie en dat voor kleinindus trie. Momenteel toch betaalt de klein industrie na de eerste 400 K.W U. reeds 9 c„ terwijl de grootindustrie tot 5000 K.W.U. 10 cent moet betalen. Burgemeester en Wethouders stellen thans den Raad voor, de tarieven te wijzigen als hieronder is aangegeven. Daarbij is tevens aangegeven, welke vermindering van ont vangsten op oasis van de afname-cjjfers 1930 het gevolg zullen zijn: Tarief thans. Klein-industrie, tot 200 K.W. U. 15 cent, voorgesteld 13 cent, mindere ont vangst 7981 K.W.U. 3 cent dj. f 239.43; 2e 300 K.W.U. 13 cent, voorgesteld 10 cent, mindere ontvangst 3094 K.W.U. 2 cent, dj. f 61.88; daarboven 9 cent, voorgesteld 8 cent, min dere ontvangst 14839 K W.U. 1 cent d.i. f 148.39. Tarief thans, Groot-industrie, tot K.W.U. 10 eent, voorgesteld 8 cent, mindere ^ontvangst 10000 K.W.U. 2 cent d.i. f 200; daarboven 7% cent. voorgesteld 6 cent, mindere ontvangst 18466 K.W.U. 1J4 cent, d.i. f 276.99 Totaal f 936.69. 6. Voorstel tot het bouwen van een con- sumptie-ijs-bereidingswerkplaats. In verband met de inwerkingtreding van het consumptie-Usbeslult en het gesprokene in de comlté-zitting van 17 April jJ., betref fende bovenaangehaald onderwerp, hebben Burgemeester en Wethouders de eer den Raad voor te stellen, op den berm van den Loeterdük voor rekening der gemeente een werkplaats, als bedoeld, ta doen bouwen en deze in huurkoop af te staan aan den ijs- verkooper A. Snaas, alhier, overeenkomstig de hieronder vermelde voorwaarden. De stichtingskosten van een dergelijke werkplaats zullen volgens opgave bedragen pijn, f 455, verhoogd met f 40, wegens kosten van een bewaarplaats voor overtollig ijs, waarvan door A. Snaas als eerste termijn *n bedrag van f 150 kan worden betaald. Ver der zal Snaas f e,50 per week afbetalen het geheele jaar door. Voorgesteld wordt den grond voor de werkplaats kosteloos in de rekening op te nemen. Na voorlezing van een schrijven van den heer Snaas waarin deze met bovenstaand zich accoord verklaart, wordt dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. 7. Voorstel dienst 1930. Eveneens goedgevonden. De voorzitter brengt alsnog in de verga dering een schrijven van de Woningbouwver- eeniging, „Schagen” behelzende het plan tot het bouwen van 8 arbeiderswotCngen en 8 middenstandswoningen op een terrein, gr. 40.98 Aren voor f 3.10 de M3. De totaalkosten worden geraamd op f 63000. B. en W. stellen voor terugzending prae-advies van B. en W. De heer de Vries wil wel terugzending om prae-advies maar dan een termijn stellen van 14 dagen, desnoods behandelen in een aparte vergadering om de urgentie der zaak. De voorzitter zegt niet de bedoeling te hebben deze zaak te stagneeren maar wil dit adres tegelijk behandelen, met het voorstel van de Bouwvereenlging „Goed Wonen". Hij wil zich binden aan een termijn. De heer Schoorl vindt het Woningvraag stuk hier zoo accuut dat wachten uit den booze is. toch meent hij dat, waar er zoo'n groot bedrag mee gemoeid is eenige studie wel vereischt wordt daar hij ook reeds een onjuistheid heeft opgemerkt in de cijfers. Ook de heer Bakker pleit voor uitstel en verwondert zich over het standpunt van den heer de Vries om een zaak zoo maar klakke loos te gaan behandelen. De heer v. Erp wil beide adressen gelijktij dig behandelen. Voorzitter zal daarom aan Ged. Staten doen berichten om spoed te willen betrach ten met het aanhangige protest. Het voor stel van B. en W. wordt met algemeene stem men aangenomen. Blijkens ingekomen bericht is de gasdirec teur afwezig en kan hij dus niet verschijnen In de comité-vergadering. De heer Overtoom deelt vervolgens mede, dat gelijk hij den voorzitter reeds heeft me degedeeld dit zfjn laatste raadsvergadering is daar hij. waarschijnlijk reeds 1 Juni de gemeente gaat verlaten. Hij wil daarom nu afscheid nemen van den Raad. Spr. doet dit zeer ongaarne, maar andere zaken nopen hem daartoe. Spr. is gehecht aan Schagen. 12 jaar heeft spr. zitting gehad in den Raad en hjj moet getuigen behoudens enkele uitzonderingen, hjj steeds prettig heeft sa mengewerkt met den Raad. De vqorzitter^betuigt zijn spijt dat de heer Overtoom ons gaat verlaten, u zijt ons oudste lid. Vanaf September 1919 is u lid van den Raad geweest. Wij hebben u leeren kennen als een prettig raadslid. De gemeentebelangen waren bjj u steeds ia goede handen. Vooral op het gebied van Openbare Werken zullen wij Uw nuttige ad viezen zeer missen. Wij danken u oprecht. De Raad onder streepte deze woorden door een hartelijk ap plaus. De heer v. Nuland heeft tot zijn leedwezen vernomen dat het met credieten voor de landarbelderswet wat eigenaardig is toege gaan, wat by de gedupeerden groote ontstem ming heeft veroorzaakt. De voorzitter vindt het ook spijtig, wan neer er ongerechtigheden zouden hebben plaats gehad. De adviezen zijn na deskundig advies zeer serieus geweest De heer v. Nuland weet althans van één geval zeer zeker dat dit zeer onrechtvaardig is toegegaan. Waarom is de betrokkene niet by my ge weest, aldus de voorzitter. De heer v. Erp zag gaarne dat B. en W. de meening vernamen van het Hoofd der School omtrent het aanbrengen van Radio op de O. L. School, wat wordt toegezegd. Eveneens vernam hij gaarne iets naders omtrent den toestand van de Bewaarschool en speelplaats aldaar, die dringend verbete ring behoeft. Eveneens toezegging. Spr. informeert vervolgens naar den stand van zaken in verband met onderhoud met Polderbesturen, aangaande de wegen rondom Schagen, die allertreurigst zijn. Verschillende wegen zijn afgesloten. Het gaat ten koste van den Middenstand. Men mydt Schagen.'Hy dringt daarom op spoed aan. Omtrent de dokterskwestle zal de voor zitter mededeellngen doen in comité. De heer Bakker informeert hoe het staat met de onteigening van perceel Berkhout. De voorzitter kan hieromtrent mededee- len dat de zaak er voor de Gemeente gunstig voorstaat. Spr. bespreekt de kwestie van het consul- tatie-bureau wat zal moeten verdwijnen wan neer de toestand bestendigd blyft. Hy brengt hulde aan de beide dames voor hetgeen deze voor het Bureau hebben gedaan. Spr. w’l een onderzoek instellen by andere gemeenten om by dragen voor dat mooie werk. Hij wenscht dat B. en W. tijdig uitzien naar een andere gelegenheid daar tegen 1 Jan. aa. de huur is opgezegd. Hij acht het ta het belang van Schagen dat het bureau hier gevestigd blijft. De voorzitter sluit zich aan voor de ge brachte hulde aan Zr. Boks en haar zuster. Misschien is de oude school wel iets, maar die komt pas over een jaar ter beschikking. De heer de Vries vraagt waar zijn de pa pierbakken die zouden worden aangebracht. „Ze zyn besteld", zei wethouder Schoorl. De zaal komt in orde. Hierna volgde sluiting De zaak komt in orde. Hierna volgde sluiting en ging de Raad ta comité. toonderdag al lid 1931 vergaderde de Raad der gemeente Schagen des namiddags om kwart over 7 uur. Voorzitter J Cornelis sen, burgemeester, A. C. Roggeveen, secre taris. Aanwezig alle leden. De notulen wor den vastgesteld. Punten van behandeling: 1. De voorzitter deelt mede, dat op den Molenweg twee lantaarns zullen worden ge plaatst, één by de brug en één halverwege den weg. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat by het gehouden tweede onderzoek de desbetref fende gashouder geweldig slecht bleek te zyn. Uit het ingekomen rapport van 20 Mei ble ken de kosten der aanvankelyke begrootlng van f 738.25, aanmerkelyk hooger te zyn n.l. f 3635.00. Hierby zyn niet inbegrepen het stygerwerk en de vulling der klok circa 630 M3, water. B. en W. hebben vryheid genomen met het werk door te gaan om geen stagnatie van t Bedrijf te veroorzaken en hopen dat de Raad die houding goedkeurt: De heer de Vries vindt de nieuwe begroo tlng een ware tegenvaller en vraagt of het le onderzoek wel serieus is geschied. Hy vindt het zonderling, dsar zulks toch door deskun digen is gedaan. Ook de heer Gorter uit zyn verwondering over dat groote verschil. Nu zitten wy aan die firma vast door de lage voorloopige be- grooting. Andere leden deelen deze meening. Alleen de heer v. Rjjswyk is niet zoo ver wonderd over dat groote verschil, daar het onderzoek den eersten keer niet grondig heeft kunnen plaats hebben. De voorzitter leest het schrijven voor van de bewuste firma uit Zwolle. Den heer v. Erp biykt na voorlezing, dat men aan dat bedrag nog geen houvast heeft; er kan nog wel zoo'n portie bijkomen. Hy stelt voor, dat de firma eerst een juiste op- voor rekening der gemeente te nemen, uit overweging dat het gewenscht moet worden geacht, dat ieder ta de gemeente, ook de onvermogenden vrye keuze van ziekenhuis hebber,. Na een opmerking van den heer van Nu land, die meent dat een onrechtvaardigheid wordt begaan tegenover de katholieken, wordt aldus besloten. m. Naar aanleiding van het verzoek van de Vereenlging van Llmburgsche hebben burgemeester Wethouders de eer den Raad mede te dee len. dat zij by voorkomende steeds rekening houden met hetgeen door adressanten wordt verzocht en dat de Neder- landsche industrie zooveel in hun vermogen is steeds wordt gesteund. Zy stellen mitsdien voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt be sloten n. Naar aanleiding van het verzoek van het bestuur van de Afdeeltag Schagen der Vereenlging het „Witte Kruis”, om verhoo ging der subsidie voor het jaar 1931, stellen B. en W. den Raad voor aangezien de by raadsbesluit d.d. 14 November 1930 aan bo vengenoemde vereenlging toegestane subsidie biykens den overgei egden staat, ten eenen- male onvoldoende Is om de uitzendingen, zooals die daarop zyn vermeld, te doen ge schieden. aan het verzoek van adressant te voldoen en de toegestane subsidie van t 1000 alsnog te verhoogen tot f 1500. Hierby wordt opgemerkt, dat de helft der subsidie van de Provincie wordt terugontvan gen. Met algemeene stemmen aangenomen. 3. Benoeming onderwijzer lagere school. Onder overlegging van het rapport van het Hoofd der openbare lagere school en het be richt van den heer Inspecteur vflïl het lager onderwys, hebben Burgemeester en Wethou ders de eer den Raad aan te bieden de voor dracht voor de benoeming van een onderwij zer aan de openbare lagere school, vermel dende slechts één sollicitant, nJ. J. J. de Vries te Nieuw Weerdlnge. Genoemde sollicitant wordt met algemeene stemmen benoemd. 4. Voorstel met betrekking tot het markt- geld voor de Zaterdagavondmarkt. Gelijk bekend besloot de Raad ta zijn ver gadering van 13 September 1930 het markt- geld voor de Zaterdagavondmarkt tot 1 Maart 1931 niet te heffen. Thans is van de vereenlging tot Bevorde ring van den bloei van de Zaterdagavond markt het mondeling verzoek tagekomen, deze gunstige bepaling te verlengen tot 1 September aanstaande. Burgemeester en Wethouders hebben de eer den Raad voor te stellen op het verzoek gunstig te beschikken. De heer de Vries stelt voor voorlooplg geen marktgeld te heffen voor de Zaterdagavond markt. Het geamendeerde voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aange nomen. 5. Voorstel tot verlaging van de tarieven voor krachtstroom. By de behandeling van de begrootlng voor 1931 werd door Burgemeester en Wethouders toegezegd voorstellen tot verlaging van de tarieven voor krachtstroom ta overweging te nemen na het bekend zijn van de resultaten van het Gemeentelijke Electriclteltsbedrljf over 1930. Die resultaten staan momenteel nog niet vast, aangezien het rapport van het verifl- catle-bureau nog niet is tagekomen. Met het oog op den 1 Mei-datum, per welke een nieuw levertagsjaar voor krachtstroom in gaat, meenen Burgemeester en Wethouders met die voorstellen niet langer te kunnen wachten. Voor het hiernavolgende is daarom gebruik gemaakt van de uitkomst, welke de voorloopige Balans van het Bedrijf aan wast. Deze voorloopige Balans geeft aan een winst van f 5117.80. Hierin is nog niet ta af trek gekomen de huur van den 2en transfor mator ad. pl.m. f 1000. Met ingang van 1 Januari 1931 is het tarief voor lichtstroom 1 cent lager, of f 1743.70, totaal 3743.70, blijft over f 3375.10. Het vernieuwingsfonds van het bedrijf zal na byvoeging van de winst 1930 beloopen f 16751.10. Ofschoon hieruit nog eenige uit breiding van het kabelnet etc. moeten wor den betaald, meenen Burgemeester en Wet houders toch, dat dit fonds geen verdere giootere versterking behoeft. Het gunstige resultaat 1930 is stellig te danken aan de boven verwachting groote toe name van het stroomgebruik, als biykt uit de volgende tabel: Parochie van den H. Bonifacins ZONDAG, half 8 voor overleden families Appel en Vis; 10 uur Hoogmis voor de pa rochie. Hoogfeest van Pinksteren. Vóór de Hoogmis „Venl Creator”. Collecte voor het sieradenfonds; 's nam. 3 uur Lof met Ro zenkrans; na het Lof gelegenheid om te biechten zoolang er penitenten zijn. MAANDAG, half 8 voor Gerrit Huibers. zyne huisvrouw en zoon Nicolaas; 10 uur Hoogmis voor de weldoeners der kerfcacha- pen van het vorig jaar. Tweede Pinksterdag, 's Nam. geen Lof. Verkoop van openstaande plaatsen na de Hoogmis. DINSDAG, 9 uur ges. H. Mis voor Bruids paar: Johannes P. de Vries en Geertruida C. Jol, WOENSDAG, half 8 voor Cornelia Beere- poot, lid van de Broederschap O. L. Vrouw f v. Sittard. Quatertemper-Woensdag, geboden vasten- en onthoudlngadag. DONDERDAG, 9 uur gez. H. Mis vdor Bruidspaar: Johannes Oudhuis en Ida M. Konyn. VRIJDAG, half 8 voor Nico Komen. Qua- tertemper-VrVdag, geboden vasten- en ont- houdtagsdag. ZATERDAG, half 8 voor Johannes Groot en Catharina Klaver; gelegenheid om te biechten 's nam. van 35 en 58 uur. Qua- tertemper-Zaterdag, geboden vasten- en onthoudingsdag. ZONDAG, half 8 voor Aaf je Ida Strooper. hsv. van Cornells Stuit. Collecte voor het Gesticht „De Goede Herder.” NOTA: De parochlediensten zijn volgens den ouden tyd. Elders sullen H.H Missen worden opge dragen voor: Overleden families Hulben en Schuit; over! families Schipper en Duin; Geertruida v. Diepen, hsv. van Simon Bij man; Nicolaas Veeken, zijn huisvrouw en kinderen; Nicolaas Klaver en Afra Pronk; Petrus Koenls; Joannes Kontag. De parochianen worden verzocht gedu rende de Qautertemperdagen te bidden voor goede Priesters en Zusters. De oogst is groot, het getal der arbeiders(sters) gering. gave moet doen. De heer v. Nuland wil een onpartydig derzoek door een anderen ingenieur stelt voor het werk stop te zetten, welk voor stel de heer v. Erp stunt. Ook verwijt de heer de Vries aan B. en W. dat deze geen mandaat hadden tot hoog bedrag. De voorzitter verdedigt de houding van B. en W daar zij beng waren voor het verwijt, dat bij stopzetten het bedryf stagnatie zou ondervinden. Wethouder Schoorl meent, dat de zaak niet in 1 juiste licht wordt gezien. Hy kwam ook pas heden op de hoogte van deze hooge kosten. Ook meent hy, dat een definitieve opdracht niet is gegeven. Verboden sigsrenmakerij By een be woner alhier werd met behulp der politie door de Rykscommiezen een huiszoeking ge daan en ontdekt dat deze ta huls sigaren fabriceerde. Tabak en eenlg gereedschap werden ta beslag genomen. „Viribus Unitis” Op tweeden Pinkster dag zal het Gem. Zangkoor „Viribus Unitis" onder leiding van den heer R. Moeskops een concert geven voor de verpleegden ta de Rykswerkinrlchting, alhier. Burgerlijke Stand Geboren: Wieger, z. van Pieter van der Hoek en Aaf je de Vries. Ondertrouwd: Simon Hoogschagen, 37 jaar, landbouwer en Petronella Siemons, 21 Jaar, zonder beroep, beiden te Schagen. Dirk Beets, 23 jaar, tuinbouwer te Schagen en Greta Bakker, 32 jaar, zonder beroep, te Zype. Jan Kooi), 30 jaar, veehandelaar te Zljpe en Jannetje de Graaf, 35 jaar, sender beroep, te Schagen. damesrywiel naar dat door het bestuur gekocht zal Aanrijding Vrijdag tegen den avond passeerde een geselschap Egmondsche vis- schers in een voor hen bestemde autobus. By café »’t Haasje” moest gestopt worden: een visscherskeel heeft aan den wal wel eens last van droogte. De bus werd geparkeerd langs den weg. Melkventer KI., van geen gevaar bewust, plaatst zyn wagentje met melkbus sen een paar meter achter de bus zonder melk. Inmiddels zyn de dorstlgen gelaafd en zal 't gezelschap de reis naar hun helm voort zetten. By 1 vertrek achijnt de auto echter nog geen verlangen naar huis te hebben, al thans ze rijdt achterwaarts en drukt daar door het melkwagentje finaal ta elkaar. Gelukkig alleen materieele schade! Het Mobilisatiekruia Donderdagavond werd ta het lokaal van den heer Jac. van Oemeren een ledenvergadering gehouden door het MobUlsatiekruis. De vergadering was goed bezocht. De voorzitter, de heer K. Heidelberg, opende de vergadering en heette allen wel kom. De notulen werden onveranderd goedge keurd. Aan de orde kwam een voorstel tot het houden van een verloting. Door het ge meentebestuur was reeds toestemming ver leend. Deze verloting zal 1000 loten vatten k 25 cent. Als hoofdprijs werd be paald een heeren- of keuze, worden. Als 2e prijs wordt bepaald een electrische hanglamp. Ook de aankoop van de overige pryzen werd aan het bestuur overgelaten. De trekking werd bepaald op of vóór 1 December aa. ta café Admiraal. Thans kwam aan de orde het rapport van het Departement van Oorlog omtrent steun aan gemobiliseerde invaliden. De secretaris zegt, dat eerstdaags een wetsontwerp te verwachten Is. VerachUIende interne aangelegenheden werden by dit punt besproken. Hierna kwam aan de orde het voorstel om leden, die geen vergaderingen bezoeken, van steun uit te sluiten. Het is niet de bedoeling om leden, die een enkele maal verzuimen uit te sluiten. Op verzoek van den heer Van Eist, werd dit punt aangehouden vergadering. Het bestuursvoorstel, geen bazar te hou den daar de koeten te hoog zijn en omdat de Middenstandsbond besloten heeft geen steun te verleenen aan bazars en fancy-fairs, werd aangenomen. Hierna komt de rondvraag aan de orde.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6