Buitenlandsch. c^Cieuws FEUILLETON fiekfoMn UIT EEN ENGELSCHE KOLONIE KU KLUX KLAN HEEWEN-BAAI I BLADZIJDE 1 DERDE BLAD ZATERDAG 23 MEL 1931 Dr. Kaas 50 Jaar 20-50a-r**"* BRIEVEN UIT ENGELAND De verhouding tusschen Moederland Lastige beklaagden FINANCIËN Een liefhebster van spaarpenningen De oplichting tot 7 millioen dollar De regeeringscrisis in België Om 200.000 Mark LUCHTVAART distilleerderij ontdekt Clandestiene Onthullingen van Fokker Ontploffing in een carbidmagazijn Het Fransche Vlootprogram KORT NIEUWS Aanval op Curtius gesneuvelden Gedenkteeken voor ONZE OOST Noodlanding Olifantenplaag Wederom een postbode overvallen Het vertrek van Brland uit Genève Humoristische Avonturen-roman Gemengde ^Buitenlandsche (Ber iqhten De DuitschOostenrijksche Tol-Unie Jachten en motorbooten in beslag genomen De Internationale Landbouw Hypotheekbank Sympathiebetooglng voor Toscanini Het faillissement der ■- N.V. „Beider Belang” Bezittingen van ex-koning Alfonso echte friesche De Danzlger moeilijkheden in den Raad Indische Dienst en Inboorlingen Gelukwenscèi van den RIJkzpresident De vestiging te Genève. Een rechtszaak met hindernissen. T NESSUNO. De aanvrage bjj het Haagscln Hof Oude vrouwen opgelicht. Uitlevering gevraagd jaar Van langen duur? Een vervalschte brief van Hindenburg Een grootscheepsche onderneming oud-mlnlster 42 gewonden De „Dentachland" moet overtroffen warden Conservatoriumleeriingen gearresteerd Te Berlijn Schade aangericht. Daders gearresteerd Grootsche ontvangst te Parijs ▼oor. i HOOFDSTUK XV. HST VEILIGHEIDSCOMITE. (Wordt vervolgd). ‘t of ander decreet van de M(èdlterranée) spoorweg- Een nieuwe candidaat voor buitenlandse he zaken? publiek een langdurige ovatie in ontvangst te nemen. V* Het Pangkalanbrandansche wordt geteis terd door een olifantenplaag. De olifanten rukken de onderleggers weg van de pornp- lelding van de Bataafsche petroleummaat- schappU, terwijl zij geselecteerde rubberboo- men van de onderneming Boekit Mas uit rukken. Patrouilles zijn uitgezonden. De republikeinsche autoriteiten te Bilbao hebben vijf jachten en motorbooten van ex- koning Alfonso in beslag genomen. Zij zullen waarschijnlijk in het openbaar worden verkocht. Hoe hij tegen wil en dank Duitacher werd. De contante waarde der premie- •bligaties. „Is dat iets bijzonders?” vroegen de inlan ders. „Wü in andere men dezen gedachtengang niet te Thans is te Duisburg een overval gepleegd op een postbode. De man werd in de Hin- denburgstrasse door twee jongelieden aange houden, die hem met een zak zand tegen den grond sloegen en hem zün geldtasch spelletje speeld.” Theophilus keek nog meer verbaasd; hij keerde zich tot Wellaby. .Maar jij beweerde toch, dat je den sleu- Te Berlijn zal een gedenkteeken voor de gevallenen van den wereldoorlog op 6 Juni ingewijd worden. De Rjjkspresident zal aan de plechtigheid deelnemen. Het gedenktee ken is het werk van den bouwmeester Schin kel en bevindt zich Unter den Linden. De plechtigheid zal door alle Duitsche radio-zenders worden uitgezonden. In het proces te Berlijn tegen de vrouw Marie Ludwig, die aan meer dan honderd oude vrouwen haar spaarpeningen had we ten afhandig te maken, is 6 jaar tucht huisstraf geëischt. De rechtbank nam ech ter in aanmerking dat de verdachte psy chopathie was en veroordeelde haar wegens het voortgezette misdrijf van bedrog en poging daartoe, met recidive, tot 3% jaar tuchthuisstraf, 500 mark boete en 5 eerverlies. De Zwitsersche Bondsraad heeft goedge keurd, dat de nieuw opgerichte Interna tionale Landbouw Hypotheekbank haar ze tel zal hebben te Genève. De Bondsraadaf- gevaardigde Motta werd gemachtigd een desbetreffende verklaring af te leggen in de Europeesche Commissie. Het „Berliner Tageblatt" beweert, dat de aanval van de .Deutsche Allgemeine Zei- tung" op den rjjksmlnister van buiten- landsche zaken dr. Curtius zjjn oorsprong vindt in kringen van de Industrie uit het Rijngebied en van de groote reederücn te Hamburg. Deze kringen zouden ook reeds een candidaat hebben voor de functie van minister van buitenlandsche zaken, iemand, die reeds eenmaal een leidende positie in de regeering heeft bekleed. Te Kattowitz zijn door de ontploffing van een aantal benzinereservoirs twee brand weerlieden van een dak afgeslingerd en le vensgevaarlijk gewond. Veertig personen lie pen brandwonden op. De ontploffing is ontstaan doordat het regenwater in een opslagplaats voor carbid binnendrong. In verband met de hooge belastingen zullen alle bioscoopeigenaars te Warschau hun theaters sluiten. In plechtigen optocht verliet het gezel schap het salon en begaf zich naar de bi bliotheek. Geen der bezoekers accepteerde een sigaar, doch Manch haalde zjjn pijp te voorschijn. „Ik weet niet, of u gehoord heeft wat er vannacht in mijn tuin gebeurd is.” begon Brickie en hjj verhaalde in 't kort de ge schiedenis van den opgedolven schat, maar deed dit op een toon van bittere spijt, waar door het verhaal heel anders klonk dan John James het dien morgen aan het sta tion had gehoord. „Wel, wel. wat een zonderling geval," sprak Theophilus als bij zich zelf, zoodat het den toehoorders scheen of hjj er geen touw aan kon vastknoopen, „t Is aller vreemdst. Ik kan er...” „O, ik dacht in het begin, dat het een merkwaardig geval was,” zei Brickie onge duldig. „Doch niets van dat alles, 't is klinklare onzin! vervloekte onzin! *t is een hoofest cn- gepaste grap.” ,Js het dan een grap?” vroeg oom Chip perton, die zijn wenkbrauwen vol verbazing optrok. „Ik ben er zeker van, even goed als die Inbraak bij Wellaby en die Ku-Klux-Klan- spokerü bij Manch. t Is allemaal hetzelfde en door denzelfden persoon ge- Solomon Barnato Joel, de be kende financier en diamantmagnaat. eige naar van een beroemden renstal, die doorging voor een der meest welgestelde Engelschen. is te New-Market overleden. kast genomen en een lepel en vork om zich te bedienen; bovendien had hij nog een tweeden lepel genomen om mede te eten. Volgens juffrouw Weston is het zeer onwaar schijnlijk. dat een echte inbreker de goede vormen zoozeer in acht zou nemen; hij sou natuurlijk met hetzelfde couvert gegeten hebben waarmede hij zich bediend had.” „O, ja. nu begrijp ik je." stemde oom Chipperton toe, ..maar mij dunkt, als het 1 werk van een gentleman-dlef is geweest en zulke lui bestaan werkelijk dan „Och, wel neen, het was niets dan een grap, dat is zoo klaar als de dag,” viel Brickie hem in de rede. ,Jn die kerel in mijn kreupelboschje eveneens; ik heb mij ook laten beetnemen; totdat juffrouw Wes ton na de lunch het geval met mij besprak. Zoodra zij de stukken hout gezien had, ver klaarde zij. er vast van overtuigd te zijn, dat die niet van een kist konden zjjn. die al een paar eeuwen in den grond gezeten had. Ze waren wel verteerd, maar toch nog in te goeden staat om zoo oud te zijn. Het is zelfs de vraag of er na zoo'n lang tijds verloop nog wel een spoor van bout zou te vinden geweest zjjn. Zij heeft groot gelijk, het is niets anders geweest dan een flauwe, zeer misplaatste poging om mij voor dm «ek te houden." Benstone kreeg een gevoel als een worm, die op het punt staat, aan den haak gesla gen te worden. De bezoekers stonden in een groepje bijeen. Alle vroegere veeten en twis ten schenen vergeten, en plaats gemaakt te hebben voor een onderlinge achting en sym pathie, die haar ontstaan ontleende aan een omstandigheid, die hen toevalligerwijze had bijeengebracht. .Meneer Chipperton,” begon Brickie, die door het gezelschap tot woordvoerder scheen gekozen te zijn. „Wij zjjn gekomen om eens met u te spreken. Het betreft een ernstig geval en wel van zoo belangrijken aard, dat er onmiddellijk over gesproken moet worden zonder uitstel.” „Is het een persoonlijke zaak." vroeg Theo philus. terwijl hij met een blik van vragende verrassing de aanwezigheid van zijn neef aanduidde. „Het zal ons aangenaam zijn, als uw neef er bij tegenwoordig is, omdat wij zjjn mee- ning ook gaarne willen hooren” John James verbeeldde zich, dat de stem van den spreker Ironisch klonk. Zijn eerlijk heidsgevoel zei hem, dat deze menschen in hun volste recht waren en toch voelde hij iets van wrok tegen hen. Hij was als een rat, die in het nauw gedreven is. Hij had Brickie wel naar de keel kunnen vliegen. .Als het is, om eens te praten, dan kun nen wjj beter naar de bibliotheek gaan,” stelde oom Chipperton voor, „t Is daar ge zelliger; de sigaren staan daar en de asch- bakjes enz." Het vertrek van Briand uit Genève gaf gistermiddag aanleiding tot groote sympa- thle-betuiglngen. Briand had van een talrijk Drie heeren?" zei oom Chipperton met een gezicht of hij werkelijk verrast was. „Wat zijn het voor heeren? Ken je ze. Moore?" ,Ja, meneer. *t is meneer Brickie en me neer Wellaby van Berrycroft en meneer Manch." .Hebben de heeren soms gezegd, waarover zjj mij wenschen te spreken?" „Neen, meneer, zij hebben alleen maar ge zegd, dat zjj u wilden spreken.” Moore verdween en rr volgden eenige “ogenblikken van somber stilzwijgen. „Wat zou dat beteekenen?" vroeg Theo philus op gedempten toon. „Dat is natuurlijk niet aan twijfel onder hevig," antwoordde Benstone scherp. „1 Spreekt van zelf, dat zjj ontdekt hebben, welke kool u hun gestoofd heeft en nu ko men Zij U ter verantwoording roepen.” „Maar hoe zouden zij het dan toch te weten gekomen zjjn!" Rechten Poolsche onderdanen in Danzig. De Raad heeft besloten advies in te win nen bij het Internationaal Gerechtshof te Den Haag inzake de op 30 September 1930 door Polen ingediende klacht over de rech ten van Poolsche onderdanen in Danzig. De Poolsche regeering elscht, dat den Poolschen onderdanen dezelfde rechten worden toege kend als den Danzlger onderdanen. De senaat van Danzig heeft deze Pool sche eischen met de meeste beslistheid af gewezen. „Dat weet ik niet, maar zij weten het, dat is zeker, waarom zouden zij anders hun opwachting maken?" Psychologen beweren, dat het onderbe wustzijn een sterk herinneringsvermogen be zit en het Is waarschijnlijk aan dat vermo gen toe te schrijven, dat er bij John James op dat oogenblik een levendige herinnering werd opgewekt aan de eenlgë gelegenheid, dat hij als schoolknaap in een geval gewik keld werd, waarbij hij kans liep een standje op te loopen. De werkelijke oorzaak van die onaange name geschiedenis was een jonge deugniet. „Blatcher" genaamd, een knaap, die ongeveer twee jaar ouder was dan „opa”. Maar zjj waren beiden geroepen om in de studeer kamer van den hoofdmeester te komen en zjj waren, alvorens het heilige der heiligen te betreden, even in de gang blijven talmen, gedurende welke oogenblikken Blatcher hem op de hoogte bracht van hetgeen zij ter hunner verontschuldiging zouden zeggen. Precies hetzelfde geval deed zich nu ook voor, met dit verschil, dat oom Chipperton de plaats van Blatcher Innam. ..Laat mij nog even nadenken," mompelde Theophilus „hm. Ik geloof, dat Ik beter doe de koe maar direct bij de horens te pakken en ik vind het niet noodlg, dat jij mee naar binnen gaat, John." „Ik ga beslist mee; het zou kunnen zijn, dat u mij noodlg heeft om te bevestigen wat u zegt.” Zij gingen de hal'door en kwamen In het salon. Het rapport van Danlelou, Fransch oud- mlnlster van koopvaardij, rapporteur van het wetsontwerp, hetwelk machtigt tot het op stapel zetten van de eenheden, vervat in den termijn 1931 van het vlootprogram. zal bij het weer bijeenkomen der Kamer wor den rondgedeeld. In het rapport wordt de bouw van een pantserkruiser van 23 300 ton goedgekeurd, welke den zoo juist van stapel geloopen Duitschen kruiser „Deutschland” moet over treffen. De eerste termijn van het vlootprogram bevat geen enkele duikboot. Andere besluiten De Volkenbondsraad heeft gisteren een groot aantal kwesties afgehandeld. Hij nam kennis van het rapport over den stand van de voorbereidingen voor de Internationale Ontwapeningsconferentie, het rapport der Europeesche Studiecommissie en het rapport over de kwestie van de tot standkomlng van een internationale overeenkomst inzake pu blicatie van gegevens betreffende de civiele luchtvaart. Voor zoover deze gegevens reeds bekend zijn, zullen zij verzameld worden. De ontwapeningsconferentie zal dan beslissen over de vraag of een internationale overeen komst moet worden gesloten. Na een ampele discussie werd voorts nog besloten, dat bepaalde financleele en douane- problemen. die verband houden met het Me- - --a ai probeerden te ontrukken. Belden moesten echter de vlucht nemen en werden later ge arresteerd. De juryrechtbank BerlijnCentrum heeft den 40-jarigen koopman Adolf Thun, we gens valschheld in geschrifte tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Thun had getracht met behulp van een vervalschten brief van den Rjjkspresident en het Ministerie van Buitenlandsche Zaken van het Rijksbureau voor Schadevergoeding tweehonderd duizend mark los te krijgen. Thun, die reeds negen maal veroordeeld is, heeft een zeer avontuurlijk leven achter zich. Toen de veldwachters zich op hem wierpen, richtte hij het wapen tegen zichzelf. Ten slotte gelukte het, den razenden man te overmeesteren en hem het mes te ontne men. Eerst na dit incident kon het vonnis tot het eind toe worden voorgelezen. Gisteren kwamen In den Volkenbondsraad de Danzlger moeilijkheden ter sprake. Allereerst nam de raad een rapport aan. dat door Henderson werd Ingediend en dat drie princlpieele punten van het rapport Gravina overneemt, n.1. dat de tegenwoor dige crisis een Danzig-Poolsche is. doch geen crisis in de betrekkingen tusschen Danzig en den Volkenbond, dat het aftreden van Strassburger een binnenlandsch politieke aangelegenheid is en ten derde, dat volgens de opvatting van den Volkenbonds-commls- sarls in Danzig er geen aanleiding bestaat voor Polen om militaire bescherming van de Poolsche belangen te Danzig in te stellen. Het rapport besluit met het uitspreken van afkeuring over mogelijke manipulaties en handelingen, die tegen het statuut van de stad Danzlg zjjn gericht, van welke zijde zü ook mogen komen. Nadat dit rapport was aangenomen, nam de raad een motie aan, waarin een beroep gedaan wordt op Danzig en Polen om te trachten in hun betrekkingen weer vertrou wen en samenwerking te brengen. In aansluiting hierop werden langdurige debatten gehouden. Aan het einde daarvan stelde Curtius vast en wel in naam van den Volkenbondsraad, dat van beide kanten de noodzakelijke on partijdigheid zou worden gehandhaafd, en dat er voor behoorde gezorgd te worden, dat provocaties niet voorkomen. H«t Doorzitten bij Wielrijden en een door de Zon Verbrande Huid, verzacht en geneest men met PUROL Ooo. T.b. M «- B, Apotk. Draewaa De Rijkspresldent von Hindenburg en de Rljkskanseller, Dr. Bruenlng. hebben den prelaat. Dr. Kaas, leider van de Centrum partij in den Duitschen Rijksdag. geluk- wenschen gezonden ter gelegenheid van diens 50sten verjaardag. De aankomst te Parijs Bjj zjjn terugkeer te Parijs hebben de vrienden van Briand hem een grootsche ont vangst bereid. Reeds uren voor het binnen komen van den trein verdrong zich op bet groote plein voor Gare de Lyon en in het station een geweldige menschenmenigte. Een uitgebreide politiemacht was reeds spoedig gedwongen de Ingangen en de toegangsstra- ten tot het station af te zetten. Toen de trein binnenreed en Briand uit den salon- wagen stapte, steeg een oorverdoovend ge juich op, dat spoedig buiten het station werd beantwoord. Voortdurend riep de menigte „Leve Briand, leve de vrede". Dames boden den minister van buitenlandsche zaken rozen aan. Het gedrang der menschen werd spoedig zóó ge vaarlijk. dat de glazen deuren werden Inge drukt, verscheidene personen vielen in zwijm. Ten slotte moest Briand langs een zü-ult- gang naar zijn wagen gebracht worden. Betrekkelijk zwakke tegen-demonstraties werden door het publiek overschreeuwd. Hier en daar kwam het tot kleine vechtpartijen. Zoodra Briand in zijn auto was weggere den. zette de menschenmenigte zich In be weging en vormde een ontzaglijken optocht naar den Quay d'Orsay. hebben altijd vruchteloos naar de Londensche zon gezocht, en nu vinden wjj haar hier. Bij gevolg verklaren wij dit land tot Kroonkolonie." „Gaat gerust uw gang." antwoordden dc inlanders, en hiervan hebben ze nooit spijt gehad, want zc weten heel goed, dat er In het geheel geen Zuld-Frankrjjk meer be staan zou. Indien er geen Engelschen waren om het In stand te houden. Maar in andere Britschc Rijksjanden schijnt volgen. De Engelsche regeering zal de uitlevering vragen van den man, die er van wordt be schuldigd Britsche onderdanen tot een be drag van totaal zeven millioen dollar te hebben opgelicht. De beschuldigde, die den naam John Factor draagt en aan de Ame- rikaansche bondsautoritelten te Chicago Is overgeleverd, ontkent alle schuld. In ver band met bovenstaande zaak Is nog een tweede persoon gearresteerd, een zekere Har ry Green, wiens uitlevering eveneens zal worden gevraagd. Gemeld werd, dat de hooggeplaatste Brit, die het slachtoffer werd van de oplichters, de prins van Wales was, doch zjjn secretaris heeft dit bericht tegengesproken. Woensdag zou de rechtbank te Berlijn vonnis wijzen in de zaak van de nationalis tische schietpartij In het Eden-Palast. De voorlezing van het vonnis moest evenwel afgebroken worden daar een der verdachten. Berlich, die wegens landvredebreuk tot 2!j jaar gevangenisstraf veroordeeld werd, ve- ronaltabletten had ingenomen. Gisteren werd de voorlezing van het von nis voortgezet. Berlich werd uit de zie keninrichting van het huis van bewaring naar de rechtzaal gebracht. Plotseling sprong hij uit de beklaagdenbank op, trok een groot mes uit zijn zak en deed alsof hij het naar de rechtbank wilde slingercjjj Bestemd voor uiteending naar N.-Indiër F. Lems, verpleegster 1ste kL b. h. Krankzinni genwezen, Scheveningen. Verlofgangers (O.-Indlë)G. de Pree, mon teur 1ste kl. b. d. P.T.T., Haarlem; 8. Steens- ma. contr. Ie kl. b. h. Blnn. Best. ’s-Graven- ,hage; N. C. Lesquillier, statlonscommies 3de kl. b. d. SB. en Tr., 's-GravenhageK. P. Vos. hoofdagent 1ste kl. b. d. veldpol., Gro ningen; F. W. Stecher, 1ste commies b. d. alg. kantoordienst h. Blnn. Best., 's-Grs- venhage: D. Verwey. plv. insp. v. h. wlo. L h. 2de ressort, Amersfoort; E. A. Tiefholz. molen baas bij Lands baggerbedrijf te Tandjong-Prlpk. 's-Gravenhagemej. M. A. Cryff, onderw. 3de kl. b. bet o.wJn„ Amster dam; mej. 8. E Brings, onderw. 3de kl. b h. o.wJ.o., Amsterdam; J. A. van Alfen. bosch- archltect 1ste kl. b d. Dienst van het Boech- wezen. Brussel. tel had, die je op het spoor van den dief zou brengen. JU denkt toch zeker niet, dat die inbraak ook maar een ongeoorloofde aardigheid Is geweest?" .Dat dacht Ik inderdaad niet in 't begin, maar ik ben van meening veranderd. Ik ben bij Brickie geweest om die munt te zien en wij zjjn tot de conclusie gekomen, dat die inbraak niets dan een poets is. die de een of andere onbeschofte rekel mjj heeft ge bakken. Het schijnt, dat juffrouw Weston het van 't begin af al gedacht heeft.” John James kromp ineen en hield zijn adem in. want hij durfde bijna niet te luis teren naar hetgeen zou volgen. ,£n welke reden had zjj om zoo te den ken?" vroeg Theophilus met een ongeloovig glimlachje. „Toen zij dien middag op Berrycroft kwam, bemerkte zd. dat op de kast, waarin Ik mijn antiquiteiten bewaar, een groote zil veren beker stond, dien mijn vader eens ten geschenke ontvangen had. Juffrouw Westen vond het verdacht, dat een dief een voor werp van massief zilver onopgemerkt voor bij zou gaan, vooral daar het vlak voor zijn neus stond. Er was nog lots anders, dat haar ook zeer wonderlijk aandood, namelijk de manier, waarop de inbrekers de tafel voor hun souper hadden gedekt. Er waren vor ken en lepels te veel.” .Hoe bedoel je dat?" vroeg Theophilus. „Ik kan er het verband nog niet erg best tusschen zien." „Wel, bij had een vruchtentaart uit de Het land is verdeeld In ontelbare distric ten, en elk dezer wordt bestuurd door een „Estate Agent”, d.l. een makelaar In hulzen en bouwterreinen. Eenige van de voornaam ste Estate Agents zijn natuurlijk Engelsche kolonisten, maar ook inboorlingen worden in niet gerlngen getale tot dit verantwoor delijke ambt toegelaten. Aldus ontstaat een extra-band tusschen het moederland en de „natives”. De Estate Agents zorgen er voor, dat het land bebouwd wordt. De bodem is namelijk bijzonder vruchtbaar, en huizen en hotels van zeven, acht en meer verdiepingen ge dijen zelfs op de rotsachtigste rotsen. Monte Carlo, Nice en Cannes zijn als het ware veelkleurige bloembollenvelden van rooeft, gele, witte, blauwe en groene wolkenkrab bertjes met daken van vlammend vermil joen. Er is tusschen Haarlem cn Leiden en tusschen Alkmaar en Den Helder niets dat er mee vergeleken kan worden. Wat de blauwheid van de zee en de lucht aangaat, deze is niet door de Engelschen Ingevoerd. Wel komt hun de eer toe haar ontdekt te hebben. Tot ver in de middel eeuwen wisten de inlanders niet, dat hun zee en hun hemel blauw waren, evenmin als de roodhuiden wisten, dat zjj rood waren voor Columbus en Pirazzo het hun verteld hadden. Eerst de Engelschen ontdekten de blauwheid door de kracht der tegenstelling. Met groote oogen keken ze naar zee en hemeL „Een blauwe zee en hemel!” riepen ze uit. „Dat is een pleonasme!” zeiden de inlan ders, want die wisten niet beter. „En zon!" galmden de Engelschen. melstatuut, door de bevoegde instanties van den Volkenbond zullen worden afgewikkeld, waarmede zich de vertegenwoordiger van Lltauen Zaunlus en Dr. Curtius accoord ver klaarden. Daarna behandelde de Raad een rapport van den Hoogen Commissaris van den Volkenbond voor Danzig over de be trekkingen twpchen de Vrije Stad Danzlg en Polen. De Poolsche Minister van Buitenlandsche Zaken Zaleski en de Senaatgpresldent Zie hm zagen af van het afleggen van uitvoerige verklaringen en spraken hun vertrouwen uit in den Hoogen Commissaris Graaf Gravina. Deze sprak de hoop uit. dat thans een wen ding ten goede zal intreden. De situatie te Danzig is Inderdaad onrustbarend geweest en heeft geleid tot gespannen betrekkingen tusschen Polen en Danzig. Henderson deed een beroep op den Senaat van Danzig om maatregelen te nemen ten einde te bereiken, dat niet door nieuwe na tionalistische demonstraties een verslechte ring in de betrekkingen intreedt. Drankverbodsagenten te New York heb ben in een voorname wijk materiaal in be slag genomen voor de onwettige distillatie van alcohol, dat 4500 HL. kon bevatten. Het is de belangrijkste hoeveelheid materiaal, welke ooit tn de Ver. Staten In beslag werd genomen. De clandestiene distilleerderij was voorzien van alle perfecties en tevens van een be weegbaren muur, die achter de lokalen was gebouwd en als een enorme sluisdeur funo- tionneende teneinde vrachtauto's te laten binnenkomen en vertrekken. Twee personen werden gearresteerd en een ontzaglijke hoeveelheid alcohol In beslag genomen. Koning Albert heeft verschillende perso nen ontvangen: den president van de Ka mer, daarna Renkin (kath Vandervelde (soc Devèze (llb.). Renkin verklaarde, toen hij het paleis ver liet, dat de krisis ongetjjfeld van langen duur zou zijn. Devèze zeide, dat getracht zal worden om een parlementsontblndlng te voorkomen, maar men moest tot iets komen, dat geen voortzetting van het vorige was. Volgens het B. T. A. bevond zich onder de politieke personen, die de koning gisteren in verband met de mlnisterieele krisis heeft ontvangen, de socialistische Kamlel Huysmans. De koning zou heden ook Paul Hymans, den demlsslonnalren minister van bulten- lantlsche zaken, bij zijn terugkeer uit Genève ontvangen. Bü resolutie van 19 Mel JJ. heeft de Vol kenbondsraad besloten aan het Parmanent Hof van Internationale Justitie te 's-Graven- hage advies te vragen Ingevolge art. 14 van het Pact over de vraag of een verbond tus schen Dultschland en Oostenrijk op den grondslag en binnen de grenzen van de be ginselen neergelegd in het protocol van 19 Maart 1931, vereenigbaar is met art. 88 van het Verdrag van St. Germain en met het protocol, onderteekend te Genève op 4 October 1922. Het verzoek bereikte de griffie van het Hof op 31 Mei jj. De bij de regelen van het Hof bepaalde mededeelingen daaromtrent worden verzonden. De stakingsbeweging in het Noorden van Frankrijk is stationnair te Rou baix. doch neemt toe te Tourcolng, waar het aantal stakers met 1100 is gestegen en op het oogenblik de 44.000 overtreft. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft een belangrijk vonnis gewezen In het faillisse ment van de N. V. „Beider Belang" naar aanleiding van de volgende kwestie. „Beider Belang” leende aan de koopers van haar obligaties f 100. welk bedrag in termijnen moest worden afbetaald. Tengevolge van het faillissement zijn alle premie-obligaties opetschbaar geworden en wel voor een z.g. „contante waarde”, bere kend volgens art. 131 der faillissementswet. Hierdoor is ten aanzien van hen. die nog niet volledig de termijnen hadden afbetaald, de vraag gerezen: moeten zij eerst die ter mijnen ten volle aan curatoren afdragen, voordat sfj voor de „contante waarde” der premieobllgaties, welke „Beider Belang" tn pand heeft, ter verificatie op kunnen komen of wel mogen zij direct voor de contante waarde dier obligaties ter verificatie opko men onder aftrek van de nog te betalen termijnen? Om deze vraag op te lossen be slob .1 curatoren een proces te voeren nog voor de verificatle-vergadering, die inmid dels in verband hiermede werd uitgesteld tot 31 Mei 1932. Thans heeft de Arrondissements-recht- bank te 's-Gravenhage in dat proces vonnis gewezen en daarbij beslist dat zü. die slechts gedeeltelijk hebben afbetaald eerst de verschuldigde termijnen moeten storten al vorens voor verificatie van de „contante waarde" hunner premieobllgaties in aan merking te kunnen komen. De zaak is hier mede echter nog niet afgeloopen, daar men de<8 kwestie in de hoogste instantie door den Hoogen Raad zal laten uitmaken. Donderdagavond was het postvliegtuig van den dienst AmsterdamPraag, wegens de fect aan een der motoren, genoodzaakt een noodlanding te maken op de Uiterwaarden onder het dorp Alphen (Gld.) De landing had een vlot verloop. Vanzelf sprekend trok dit voor het dorp zeldzaam voorval honderden nieuwsgierigen. Het vliegtuig werd onder politiebewaking ge steld. Hedenmorgen kon het vertrek nog niet plaats hebben. Het vliegtuig is niet beschadigd. Persoonlijke ongevallen kwamen niet De leerlingen van het conservatorium te Bologna hebben een sympathiebetooglng voor Toscanini ghouden, welke door fascisten wend In de war gestuurd. De politie arresteerde de leerlingen van het conservatorium. NICE, 16 Mei 1931 Nessuno bevindt zich sinds enkele dagen aan dc Azuurkust. De persagentschappen hebben verzuimd er melding van te maken, bügevolg doet hü het zelf. Zeg niet, dat Nessuno In zün ambtelüke hoedanigheid van Londensch briefschrijver het recht mist zich aan de Azuurkust te bevinden. Hü neemt immers niet aUeen Londen, niet alleen Engeland, niet alleen 1 de Britsche eilanden, maar zoo noodlg zelfs .5 heel het Britsche wereldrijk, waar de zon nimmer ondergaat, voor zün rekening. Niemand, die eenige kennis van zaken heeft, zal het wagen tegen te spreken dat de Cöte d' Azur een Britsche kolonie Is. Meer dan dat: zü is een der steeds zeldza mer wordende Britsche jrolonlën, waar nie mand er aan denkt op het gezag van het .Moederland" te beknibbelen. Integendeel, zoo Albion er toe komen mocht al zün overzeesche gebieden nog volmaakter prijs te geven dan de vurigste Indische natio nalist In zün stoutste fantasieën zou kun nen droomen, zou Frankrijks Riviera een deputatie naar Londen afvaardigen met de smeekbede: geef ons onze zelfstandigheid toch niet terug! Zou Nessuno dan het Fransche Zuiden niet tot zün terrein mogen rekenen? Zou hü niet het recht hebben Iets te vertellen van deze bloeiende Britsche kolonie, waartoe natuurlük ook het kleine, maar welbekende Monaco behoort, dat evenwel In een eenigs- zlns andere positie verkeert, aangezien daar nog een Inlandsch vorst in stand gehouden wordt, zü het dan ook onder Britsche süze- relnltelt? Leerzaam zün de verhoudingen, welke hier bestaan tusschen de Engelschen en de inboorlingen. Zü kunnen ten voorbeeld ge steld worden aan lederen koloniseerenden of gekolonlseerden (dit maakt praktisch meestal niet zoo heel veel verschil!) staat. Op de eerste plaats een paar woorden over bet talenvraagstuk, dat In Ierland en elders zoo vaak moeilükheden opgeleverd heeft. Aan de Riviera bestaat zulk 'n vraag stuk niet. Er zün twee offlcleele talen, n.l. Engelsch en Amerikaansch. Dat de Engel schen het Amerikaansch hier steeds zoo streng geëerbiedigd hebben, heeft ten ge volge gehad, dat de Amerikanen nooit ge streefd hebben naar zelfbestuur. De inland- sche taal, die iets gemeen heeft met Fransch (vroeger schijnt deze streek aan Frankrijk behoord te hebben), wordt door de Engelschen met groote verdraagzaamheid bejegend. Uit dankbaarheid hiervoor heb ben de Inlanders hardnekkige pogingen aangewend om zich In het Engelsch te leeren uitdrukken. Vooral het Engelsch van taxl-chauffeurs, die niet tevreden zün met hun fooi, kan ondanks een vaak zeer merk- baar, maar niet onschllderachtlg Rus sisch accent, zeer bloemrük zün. Het bestuur oefent Engeland niet uit door een Gouverneur-Generaal, die niets in te brengen heeft, maar door de P. L. M„ die alles In te brengen heeft. Alles wat men Mer doet of nalaat, doet men of laat men na krachtens een of ander decreet van de P(aris) L(yon) maatschappij. In zooverre vertoont deze kolonie dus groote overeenkomst met Canada, dat zü 't wat minder volkomen geregeerd wordt door de Canadian Pacific. Wat den Maha- radjah van Monaco betreft, deze staat on der het directe gezag van de P. L. M en heeft nog nooit getracht zich er aan te onttrekken. Het land is ten. en - Een autobusdienst Boedapest Weenen zal 30 Mei worden geopend. De reis per autobus duurt 6S uur. In de te New York verschijnende ..Flying Dutchman’’ doet Anthony Fokker, onze vroegere landgenoot, de bekende vliegma- chinebouwer, enkele merkwaardige onthul lingen. Tijdens den wereldoorlog heeft Fok ker voor Dultschland vliegmachines ge bouwd, die tegen de geallieerden een geducht wapen bleken. Fokker deelt thans mede, dat de regeering van Groot-Brlttannlë hem een som van twee millioen pond sterling aanbood, wanneer hü bereid was naar Ne derland terug te keeren en vliegmachines te bouwen voor de geallieerden. Dit aanbod viel echter in handen van den Duitschen geheimen dienst en kwam nooit In het bé zit van Fokker zelf. De Duitschers, die bevreesd waren Fokker te verliezen, dron gen er op aan, dat hü zich als Dultscher zou naturaliseeren, waarop hü antwoordde, dat hü. nadat hü zün orders had uitge voerd. zün fabriek zou verkoopen en naar Nederland zou terugkeeren. Hü kreeg toen de mededeeling, dat hem niet zou worden toegestaan het land te verlaten en werd op militair bevel genationaliseerd. Fokker deelt mede, dat hü zün plannen, die Dultschland op een bepaald tüdstlp de suprematie in de lucht gaven, voor 1914 aan Groot-Brittannië aanbood, doch dat dit land ze afwees. Krachtens de bepalingen van het ver drag van Versailles moesten alle Fokker- machines aan de geallieerden worden uitge leverd. doch op zün eigen initiatief smok kelde Fokker toen zes wagonladingen vlieg machines. motoren en onderdeelen over ds grens naar Nederland, waarbü de douane beambten met groote bedragen werden om gekocht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9