S G I alkmaar, packet NOORD-HOLLANDSCHE LEVENSVERZEKERING MIJ. i Vergadering van den Raad TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 DONDERDAG 28 MEI 1931 STADSNIEUWS Intrekking rijbewijs Nummering Candidatenlljsten Opening nieuw èebouw Nederlandsch Politie-elftal Onze Rerum Novaram-hedrenking Spreekkoor ris Alg. R. K. Ambtenarenvereeniging De Lippen-negerinnen van Kya-Bé H T ki rd :n, laf /an ird, a.s. het ter kantoorlokalen 1 Dronkemans-reiletje der Gemeentelijke Instelling ite: Noord-Hoi- landsche geopend is. te met deze aan ^O/SCHc c° M 1 T r t e t Men schrijft In verband Rector C. VIS. Algemeen Adviseur. delwljze heeren. i van beurs- be- dus Benoeming onderwijzeres Lindeneehael Ter benoeming van een onderwijzeres aan de Lindenschool In verhand met de vorming van een fle klasse, bieden B. en W. den Raad Ingevoerd, en waar- VRAAGT SPOOR/ ons, dat zü -J per il aar Alkmaar heeft hen goe Fefiruari van het Reglement v Let op het Fabrieksmerk t MOSTERD voorgedragene stemmen benoemd. Hte bestuur bericht hiermede, dat op Vrij dag 29 Mei (dus morgen), ’s avonds 7 uur. een danklof zal worden gehouden in de St Dominicuskerk, ter herdenking van de uit vaardiging der Encycliek ..Rerum Novarum’. De Zeereerw. heer Rector Vis zal alsdan een predicatie houden over de Rerum No- varum-gedachte. Het bestuur noodigt alle leden dringend uit dit Lof bjj te wonen. <1 ons: met 31 Mei verwachten we alle spreekkoorsters en haar die er voor voe len, Vrijdag om half acht, op tijd, in *t Agnespatronaat, Nleuwstraat. Als we op tijd kunnen beginnen, duurt het pijn, een half uur, *t zijn alleen de 3 kleine koortjes. Meisjes, t is in t belang van onze weging dat je dan repeteert, hebt er iets voor over, en komt! In de Congregatie verdere berichten. Excelsior! Alleluja! Vooruit! Een bascule Wethouder VAN SLINGERLAND deelt mede, dat voor een bascule voor de piepkui- kenmarkt een goedkoopere aanbieding ont vangen is, die f 170 uitspaart op bet bedrag van f 875. Spr. vraagt goedkeuring, om het betreffende besluit van de vorige vergade ring in te trekken en overeenkomstig een nieuw besluit te nemen, tot aankoop van de goedkoopere bascule, die ook goed blijkt te voldoen. Conform xhxt. besloten. Benoeming tUdeljjk leeraar Gymnasinm. B. en W. stellen voor gedurende het aan den leeraar W F. Dorgelo verleend ziekte verlof tijdelijk aan te stellen als leeraar in de Natuurlijke Historie den heer B. A. Dors man. De voorgedragene wordt met algemeene In de „Harmonie" wordt dezer dagen oe Land- en Volkenkundige Tentoonstelling ge houden, welke de hoofdcentra van Nederlana bezoekt en welke den bezoekers de zeden en gewoonten laat zien van de negers en nege rinnen van Fransch Centraal Afrika. In een tropische omgeving hulzen op deze tentoonstelling zes negerinnen en vier ne gers uit Kya-Bé, vertegenwoordigers van oe Sara-Kaba-groep der negerbevolklng in ge noemde Fransche kolonie. De attractie van deze zeldzame tentoon stelling vormen de vrouwen, met hun uit gerekte lippen, in den vorm van schoteltje». Deze zonderlinge gewoonte, de lippen te ont sieren, vindt haar oorsprong in den slaven handel. De vrouwen van de Sara-Kaba's zonnen op een middel om uit de handen der slaven jagers te blijven en vonden dit middel in oe ontsiering hunner lippen Zij werden daai- door ongeschikte waar voor de harems en bereikten aldus haar doel. Al «eer spoedig Werden dan ook de groote lippen in den ritus van het huwelijk opgenomen, waarbij ae ken heeft door deze platen natuurlijk te lij den, maar toch spreken zjj veel, voelen zich absoluut niet ongelukkig, doch zijn integen deel de opgewektheid zelve. Den eersten dag reeds trok deze tentoon stelling veel belangstelling. Ofschoon de zwarten liever lui dan moe zijn, geven zij toch af en toe een dans ten beste; de vrouwen voeren de rythmische dansen uit, terwijl de mannen op „tamtam" en „balafon" de muziek maken. Men kan voorts kennis maken met hun zeden en gewoonten, hun nijverheids-produc- ten zooals vlechtwerk, houten gebruiksvoor werpen, smeed- en snijwerk, enz. Temeer, omdat er nog slechts ongeveer 20o van deze lippen-negerinnen bestaan, is deze tentoonstelling zoo interessant. De vrouwen zijn volkomen decent gekleed; zoodat er voor niemand bezwaar behoeft te bestaan om met de laatste vertegenwoordig sters van dezen zonderlingen zwarten volks stam eens kennis te gaan maken. Vooral voor schoolkinderen lijkt ons een bezoek aan de tentoonstelling ten zeerste de moeite waard en leerzaam. Bü vonnis van den kantonrechter te Den Helder is aan A. Langereis. vertegenwoor diger, wonende te dezer stede, de bevoegd heid om motorrijtuigen te besturen ontzegd voor een termijn van zes maanden, welke termijn is Ingegaan op 18 Mei 1931. hal en gkng, een negental uitkomt. Daarboven ligt de zolderverdieping. Van den bouw nog de volgende bijzonder heden: In Maart 1930 werd met den nieuwbouw begonnen; architect was de bekende bouw meester A. J. Kropholler; aanneemster de firma F. Ringers en Van der Waal; schilder S. Koster Zn., electro-technisch installa teur G. Pedroll en stucadoor A. J. Rits. Voor Alkmaar in het algemeen en voor de omgeving van de Groote Kerk in het bij zonder, is dit monumentale kantoorgebouw een beteekenisvolle aanwinst. K. K. staatsparty no. 2 BIJ de heden door het centraal stembu reau gehouden loting zijn aan de candida- tenlijsten voor de Gemeenteraadsveme- zlng de volgende nummers toegewezen: Vrijzinnig Dem. Partij. R. K. Staatspartij. Chr. Hist. Unie. Sociaal Dem. Arb. Partij. Vrijheidsbond. Rev. Soc. Partij. Anti Rev. Partij. Het door den architect A. J. Kropholler gebouwde kantoorgebouw der Levensverzekering-MaatschappU van 1891, dat heden door burgemeester Mr. W. C. Wendelaar Tijdens de Pinksterdagen heeft het Neder landsche Politie-elftal een reis naar Dultsch- land gemaakt en daar een tweetal wedstrij den gespeeld tegen de Dultsche collega’s. 25 Mei had de eerste wedstrijd te Keulen plaats, welke eindigde in een 63 nederlaag, nadat de rust met 50 was ingegaan. Het veld, dat bijzonder hard was. berok kende den Hollanders vele moeilijkheden Meerdere spelers waren den volgenden dag niet in staat deel.te nemen aan een te Barnfield te spelen wedstrijd, daar zij groote blaren onder de voeten hadden. Deze laatste wedstrijd, die zeer spannend was, eindigde in een 42 overwinning voor de Duitschers De Nederlandsche Consul te Elberfeld woonde deze ontmoeting bü. •Op 15 Mel IJ. was het veertig jaren ge leden dat door Paus Leo XIII de Encycliek „Rerum Novarum" werd uitgevaardigd en het mag als algemeen bekend worden geacht dat een groote schare van arbeiders uit alle, landen in de achter ons liggende weken naar Rome optrokken om getuigenis af te leggen van hunne dankbaarheid, en een krans te leggen op het graf van den onvergetelüken Paus Leo Xin. Daar naast worden in tal van plaatsen herdenking^-vergaderingen gehouden, en op Zondag 6 September as. zal een grootsche demonstratie van de R. K. Arbeidersbeweging te Utrecht plaats hebben, waaraan naar wü vertrouwen ook door vele Alkmaarsche georganiseerde arbeiders zal warden deelge nomen. Wij hebben echter gemeend plaat selijk ook iets te moeten doen en deelen U thans mede, dat op Vrijdag 29 Mei aa. een danklof zal worden gehouden des avonds te 7 uur in de St. Dominicuskerk en wjj verwachten daar natuurlük alle R. K. ge organiseerde arbeiders van Alkmaar, die niet het voorrecht hebben gehad de reis naar Rome mede te maken, doch nu van hunne dankbaarheid willen getuigen en daarom het „Te Deum” met ons zullen willen aanhef fen. De Zeereerw. heer Rector C. Vis zal als dan een predikatie houden over de Rerum Novarum-gedachte en wij twijfelen er niet aan, dat de St. Dominicuskerk tot in de uiterste hoeken zal zjjn gevuld, omdat wij overtuigd zjjn, dat de besturen gaarne de bü hen aangesloten leden zullen aansporen om op Vrjjdag 29 Mei des avonds 7 uur het Lof in de St. Dominicuskerk bü te wonen. Vertrouwende dus op de medewerking van al onze bestuurders, waarvoor wü bü voor baat dank zeggen. Het Bestuur v. d. R. K. Volksbond. P.S. Ofschoon genoemde Encycliek als op schrift draagt: „De conditlone opificum” d.i. over den toestand van de werklieden moe ten we niet meenen dat ze alléén de lots verbetering der werklieden beoogde. Deze be roemde Encyclek van den grooten socialen Paus Leo XIII beoogde de lotsverbetering van alle standen, derhalve ook van den middenstand. Daarom mogen we dan ook terecht ver wachten, dat de R. K. Middenstand Vrijdag avond mede haar stem zal laten klinken in het danklied den grooten Gever gewijd; dat niet enkel werknemer, maar ook werkgever dit grootsche moment zal helpen gedenken; dat alle standen er met ons zullen knielen en danken. De Alkmaar Packet bericht czr. gedurende de Pinksterdagen ruim 2000 semen van Amsterdam vervoerd. Zü had dit jaar iets nieuws waarmede het publiek gediend is van het reeds gebruik maakt. nJ. dat op*het traject Amsterdam—Alkmaar de retourhelft kan worden gebruikt van de lün Amster dam—IJmuiden en omgekeerd. Iemand die te Amsterdam een goedkoop dagretour koopt naar Alkmaar kan terugvaren van Umul- den, of die naar IJmuiden koopt, kan terug varen van Alkmaar, en evenzoo kan iemand uit Velsen terugvaren naar Alkmaar en iemand uit Alkmaar terugvaren naar Velsen at IJmuiden. Dit bevordert het maken van een rondreis AmsterdamVelsenAlkmaar. vrouw met, de grootste houten spatels als de mooiste vrouw werd beschouwd, terwijl zü bovendien een privilegie genoot, n.l. vrij stelling van .Jiuiselüken” arbeid. Het verlan gen dit privilegie te verkrügen heeft uiter aard invloed op de bizarre mode gehad. Het wordings-proces der groote lippen speelt zich als volgt af: In de prille jeugd begint het meisje zien reeds de lippen te masseeren met een zachte, zoete olie. Zün deze soepel genoeg geworden, dan worden zü met een doorn doorboord en wordt in het dan ontstane gaatje een stroohalm gestoken, welke na verloop van eenigen tüd wordt vervangen door een dun houten stokje, dat na verloop van tüd weer plaats maakt voor een dikker stokje. Het la een proces van rekken en rekken. Het stokje wordt elndelük vervangen door een klein houten plaatje en het duurt dan ook (>ljn. 10 Jaar, voordat een vrouw een plaat kan dragen van 1518 cM. doorsnee. Er zün in Kya-Bé nog vrouwen, die platen dragen van 25 cM. Haar gelaatspieren zün echter zoo uitgerekt, dat zü de platen niet meer horizontaal kunnen dragen, zoodat de lip omlaag hangt. De vaardigheid in het spre- de navolgende voordracht aan. opgemaakt in overleg met den Inspecteur van het lager on derwijs in de inspectie Alkmaar, na inge wonnen bericht van het hoofd der oetrokken school 1. Mej. A. E. Kooü. onderwüseres te Heer- hugowaard 2. Mej. M. Renooü. onderwijzeres te Lut- jewinkel (gem. Winkel); 3. Mej. M. C. Scheffener. onderwüzeres te Jisp. I De eerstvoorgedragene wordt met op 2 na algemeene stemmen benoemd. No. 2 kreeg 2 stemmen. stadsdeel. Spr. eindigt met den wensch, dat deze Mü- nog tal van jaren zal blüken te zün een van de parels aan de kroon van deze ge meente. (Applaus). De heer Hofstee Sr. dankend voor de woorden van gelukwensch, herinnert aan de spreuk: „Zuinigheid met vlüt, bouwt hul zen als kasteelen” en uit zün voldoening over het feit dezen dag te mogen beleven. Namens het personeel sprak hierna de heer Hoekmeljer woorden van gelukwensch tot de heeren Hofstee, daarbü voor de hall aanbiedend een reliefbeeld van .Johan de Witt”, den grondlegger van het verzeke ringswezen. Architect Kropholler spreekt eenige woor den van dank aan de directeuren en com missarissen, en degenen, die aan het ge bouw gewerkt hebben, den wensch uitspre kend, dat de Mü- in het gebouw een voor- spoedigen tüd tegemoet mag gaan. De heer Hofstee Jr„ de tegenwoordige di recteur, dankt de verschillende sprekers. Hü wüst er op, dat de Mü- aan 1000 man een bestaan geeft en jaarlüks 3% ton aan sa larissen uitbetaalt. Spr. sluit zich gaarne bü de woorden van gelukwensch aan en dankt het personeel voor het huldeblük; aanspo rend tot navolging van de spreuk van Jo han de Witt: age, quod agis; wat ge doet, doet dat goed. Spr. hoopt, dat het personeel steeds Ove rig in het belang van de MO- mag werkzaam zün. De heer P. A. de Lange bood vervolgens den genoodigden een gedenkboekje aan, waarin de 4 S -eeuw-oude historie van het Hooge Huis, het hoekhuis van de Lange straat tegenover de Groote Kerk, beschreven staat. Nadat ververschtngen waren gereserveerd, werd het gebouw bezichtigd. Gistermiddag te ongeveer kwart over 4 riep de heer Voorthuizen, eigenaar van het aan de Havenstraat liggende café, de assistentie in van de politie, daar een aantal woon wagenbewoners zün inrichting met een be zoek wilden vereeren, waarvan bedoelde heer V. echter geenszins gediend was. Om hun misnoegen over een dergelüke han- te kennen te geven, werd door de die nog aan het Pinkstervieren waren, de deur ingetrapt. Een drietal agenten, die Inmiddels waren gearriveerd, trachten de opgewonden gemoe deren tot rust te brengen en het „achtens- waardig" gezelschap naar het woonwagen- park te dlrigeeren. Dit uiterst tactisch optreden scheen een zekeren W. F., gedomiliceerd te Rotterdam blükbaar weinig naar zün zin, althans hü wendde zich spoedig vrü heftig tegen de agenten. Toen dezen tot arrestatie wilden overgaan, verzette de geheele troep zich hiertegen, zoodat een ietwat gespannen toe stand ontstond. Ondertusschen kwamen nog een 2-tal agenten per motor ter plaatse aan. waarna bedoelde W. spoedig met de handen ge boeid op een vrachtauto werd gedeponeerd en naar het politiebureau vervoerd. Hü zal worden vervolgd wegens openbare dronkenschap, vernieling en wederspannig- heid. I. vier leden, uit den Raad aan te wijzen. II. vier leden, leden van de na te noemen arbeiders-vakvereenlgingen. uit de volgende voordrachten: a. Alkmaarsche Bestuurdersbond: P. Dekker, Rochdalestraat 22 N. Schats. Mr. P. J. Troelstrakade 40; b. Afd. Alkmaar van den Nederl. R. K. Volksbond: C. Koopmeiners, Baansingel 27b, 171. Stam/ lé Kabelstraat 6; o. Christelüke Besturenbond: J. van Gorcum, Houtweg 5. C. van Meerlant, Grensstraat 1; d, Plaatselük Arbeiders-Secretariaat: (J. Korver, Verl. Landstraat 34. J. van Berkum, Ultenboschstraat 28. III. vier leden uit de andere groepen der bevolking dan die sub II bedoeld: a. Diaconie der Ned. Herv G<4nr R. M. Oden, Kennemerpark Jac. Ponsen. Westerweg 110a; h. R. K. Parochiaal Armbestuur: J. 0. W. van Wiechen, Metiusgracht 22, J. Overtoom, Nassauplein 13; c. Alkmaarsche Vereeniging voor den Han- deldrüvenden en Industrieelen Middenstand: P. Tennaat, Cabeljaustraat 9. H. Haytema, Langes traat 107; d. R. K. Middenstandsvereeniging «De Hanze”: J. Apeldoorn, Geesterweg 7, J. H. Raat, Prins Hendrikstraat 30; B. tot de benoeming van acht leden der Commissie van advies voor het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken en wel: I. vier leden, waarvoor de voordracht is I opgemaakt gehoord de na te noemen plaat- I selüke Centrales van Vakvereenlgingen, t.w.: a. Alkmaarsche Bestuurdersbond: P. A. G. Louws. Ultenboschstraat 50, A. A. Wiese, Ricardostraat 4; b. Afd. Alkmaar van den Nederl. Rs K. I Volksbond: I C. Snel, Snaarmanslaan 77, 1 G. Tesselaar, Ropjeskuil 72; c. Christelüke Besturenbond: Jac. Bruyn, Bagünestraat 11, C. van Meerlant, Grensstraat 1; d. Plaatselük Arbeiders-Secretariaat: J. van Berkum, Ultenboschstraat 28, J. Korver, Verl. Landstraat 34. II. vier leden, waarvoor de voordracht is opgemaakt, gehoord de na te noemen plaat- selüke vereenigingen van patroons of plaat- selüke afdeelingen van centrale patroonsver- eenigingen. uit welke organisaties tot dusver steeds de leden der Commissie van advies voor den gemeentelüken dienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling werden aangewezen, t. w.: a. Afd. Alkmaar van den Nederl. Aan- nemersbond: W. J. Karssen. Kennemerstraatweg 62, J. van Dük, Schoutenstraat 9a; b. Alkmaarsche Vereeniging voor den Han- deldrüvenden en Industrieelen Middenstand: H de Raat, Hoogstraat 8, A. Burger. Laat 146; c. de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze': P. J. van Kessel, Langestraat 99, J. G. J. Kueter. Laat 138; d. Bond van Alkmaarsche Werkgever»; C. Best, Stationsweg 116, P. van der Esch, Houtweg 11. Ten slotte stellen B. en W. den Raad vóór, met ingang van den datum van In werkingtreding van het Reglement voor de Gemeentelüke Instelling voor Maatschappe lijk Hulpbetoon en van de Verordening op het Gemeentelük Bureau voor Sociale Zaken, aan de tegenwoordige leden van het Burger- lük Armbestuur, de heeren W. J. D. Appel. G. Peereboom, A. Englander, J. H. F. Mührea R. M. Oden en Mr. J. Belonje en aan de j tegenwoordige leden der Commissie van ad- vies voor den Gemeentelüken dienst der j Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling, de heeren G. W. de Munk, J. J. Schermer. C. Best. J. van Berkum. H. Bruin. H. de Raat Jr., J. Bruyn en C. Snel en aan de plaatsvervangende leden dier commissie, de heeren P. J. van Kessel. A. P. Holtes. M. A. Bosman, J. Korver, J. J. Velthuys, A. Burger, C. van Meerlant en J. A. M. Huy- bers, eervol ontslag te verleenen uit hunne onderscheidene functies, zulks onder dank betuiging voor de alszoodanlg aan de ge meenschap bewezen diensten. De heer SIETSMA vraagt. of in de fracties overeenstemming bereikt is over de benoeming van vier leden uit den Raad. De heer VAN DRUNEN deelt mede, dat. de S. D. A P.-factie heeft aangewezen den heer Bulens De R.K. hebbel, den heer Ven- neker aangewezen, terwijl beide fracties gezamenlük mej. Carels wilden aanwüzen. Het wachten is thans op de overige frac ties. De heer SIETSMA kan zich aanwüzingen vereenigen. De heer COVERS deelt, na eenigen tijd wachten, mede, dat van de zijde der overige fracties de heer Thomsen wordt aangewe- zen. Uit den Raad werden benoemd mej. Ca rels (17 stemmen), de heer Venneker (14 st.), de heer Bulens (17 st.), en de heer I Thomsen (16 st). De heer Woldendorp kreeg 3 stemmen, terwül 1 stem blanco was uitgebracht. De eerst voorgedragenen werden allen met groote meerderheid gekozen, behalve de heer C. Koopmeines, in wiens plaats de v heer Th. Stam werd gekozen met 14 stem- men. Drie stemmen waren op den heer Koopmeiners uitgebracht. De VOORZITTER stelt de volgende week de installatie van het Maatschappelük Hulp betoon in het uitzicht en herdenkt in waar- deerende bewoordingen hetgeen door de leden van het Burgerlük Armbestuur is ve-- richt, In bet büzonder door den beer Apr'*'. De Raad dezer gemeente vergaderde he denmiddag om een uur ten Stadhuize. Voorzitter: Mr. W. C. Wendelaar, burge meester. Secretaris: secretaris Aanwezig de dames mej. Carels (V. D.) en Mevr. HellemanHardebol (S.D.A-P.)voorts de heeren Klaver (R. K.)Van Slingerland (R. K.); Geels (R. K.); Woldendorp (R. K.); Venneker (R. K Westerhof (8.DA.P.); Bonsema (8.DA.P.); Bakker (8.D.AJ?.); Bulens (S.D-A.P.)Van Drunen (SJJ-AJ*.) Hoytlnk (A. R.); Vogelaar (C. H.); Thom sen (V. B.); Govern (V. B.); en Sietsma (V. D.)_ Afwezig de heeren Keesom (R. K.) en Ringers (C. H.), De VOORZITTER opent de vergadering met een woord van welkom en deelt mede, dat van den heer Keesom bericht is ingeko men, dat hü wegens ultstedigheld niet aan wezig zal zün en van den heer Ringers, dat hü iets later ter vergadering zal komen. Alvorens de vergadering te beginnen, her innert spr. aan de electriflcatie van den spoorweg AlkmaarAmsterdam, waarvan de beteekenis moeilük onderschat kan worden en aan de asphalteering van de Laat, welke voor de bewoners van groot belang schünt te zün, blükens een hedenmorgen van hen ontvangen brief. Ook voor de stad zullen deze feiten van groote beteekenis zün. De notulen van de vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld. Het gebouw Het gebouw bevat vier verdiepingen souterrain. bel-étage, boven-étage en zol der. j Aan de $jde van de St. Laurensstraat bevindt zich -een aparte Ingang voor het personeel, toegang gevende tot een ruime rüwielbergplaats. Daarnaast ligt de kelder voor de olle-stook-lnrlchtlng van de cen trale verwarming. Verder loopt door het souterrain een gang; rechts daarvan zün aangebracht de toiletten en garderoben voor dames- en heeren-personeel afzonder- lük; een drukwerk-magazün en een brand vrije archief-kluis. Links is een ruime brandvrüe administratie-kluls, waarin de vele administratieve paperassen netjes ge ordend geborgen liggen. In het souterrain is ook gelegen de safe, uitkomende op een ondergrondsche ruime hall; hierin komen brand- en intraakvrüe loketten; naast de safe bevinden zich twee comfortabele couponkamertjes. In het souterrain is ook een electrische boekenlift gebouwd, voor het transport der administratieve benoodlgdheden van het souterrain naar de bovengelegen étages. Door een trap staat het souterrain in ver binding met de bel-étage. Deze heeft tot hoofd-toegang de monu mentale poort op den hoek Langestraat St. Laurensstraat. Vanaf de hardsteenen trap komt men in de ruime hal, die vla de loketten uitzicht geeft op het groote kantoorlokaal. Op de hal komen uit twee spreekkamers, de directiekamer en de vergaderzaal der commissarissen. Deze twee laatste vertrek ken imponeeren door de aardige aankleedlng met eiken lambrizeerlng. welke, onder den baksteenen bovenmuur, waarin siersteenen met symbolische voorstellingen, prettig aan doet In de hal zün. evenals op verschillende andere plaatsen in het gebouw, gekleurde siertegels Ingemetseld. die bet geheel een voornaam cachet geven. Ook bevinden zich in den hal-muur de wapens van Alkmaar en Noord-Holland, in gekleurde tegels uitge voerd. Van de hal komt men, evenals via den apar- ten Ingang uit de Langestraat, langs een trap naar de boven-étage, waar op een ruime de heer R. Veendorp, loco- Hedenmorgen werd in tegenwoordigheid van verschillende genoodigden het nieuwe kantoorgebouw van de Noord-Holl. Levens verzekering Mü- geopend. De genoodigden hadden zich om 11 uur in de groote kantoorzaal verzameld. Onder de aanwezigen merkten we op, den H. E. Deken E. P. Rengs, burgemeester Mr. W. C. Wendelaar. den heer P. H. de Lange, Pres. Commissaris, Mr. P. A. Offers, agent van de Ned. Bank, Dr. H. E. v. Gelder (Den Haag), Mr. P. A. Ledeboer, Mr. v. d. Peen de LUle en den architect, de heer A. J. Kropholler. Tal van bloemstukken, een 20-tal, sierden de groote ruimte. De heer Mr. P. H. de Lange heette na mens het college van commissarissen van de N. H. Levensverzekering Mü- alle genoo digden, speciaal burgemeester Wendelaar hartelük welkom, welken laatste spr. dankte voor diens medewerking; ook den Gemeen teraad bracht spr. dank. Spr. heette voorts den Hf E. Deken Rengs welkom, wiens tegenwoordigheid spr. op hoogen prijs stelde. Spr. wees er op, dat de levensverzekering ook de zorg voor het gezin beoogt, en ultte den wensch, dat dit steeds zoo mag blüven. Als vertegenwoordigers van de Rechtbank heet spr. welkom de heeren Mr. Ledeboer en Mr. van der Feen de Lille, dezen laat ste heet spr. ook als buurman welkom, hem dankend voor diens medewerking bü den bouw. Speciaal heet spr. ook Mr. Offers wel kom. Uit praktisch oogpunt stelt spr. ook op hoogen prijs de vertegenwoordigers van de Ned. Ver. tot bevordering van het Verzeke- keringswezen, welke spr. van harte welkom heet. Verder betrekt spr. in zün welkomst woord Dr. Bromberg, Mr. Smal, Not. Luickx en den heer v. Doornik. Zich wendend tot den architect, den heer Kropholler, wüst spr. op de moeilüke taak, die op dezen bouwmeester rustte om een bü de omgeving aanpassend gebouw te ont werpen. Spr. brengt hem hulde en dank voor de wüze, waarop hü zich van zün taak gekweten heeft en hoopt, dat dit belangrüke kruispunt in Alkmaar eens in zün geheel door zün toedoen tot een fraai complex ge bouwen mag worden. Hulde brengt spr. voorts aan de fa. Rin gers en v. d. Waal, de aannemers en de werklieden, voor wie spr. ook niets dan lof heeft voor de zorg aan de uitvoering van het gebouw besteed. Den heer Hofstee wenscht spr. toe nog lang getuige te mogen zün van de vruch ten van zün langdurig werken. (Applaus). Ook den huldigen directeur wenscht spr. geluk met dezen dag, den wensch uitspre kende. dat hü in de toekomst, zooals in het verleden, nog lang ztjn krachten aan de zaak mag wüden. Na een woord tot het per soneel, geeft spr. het woord aan burgemees ter Wendelaar, die begint met een woord van warmen gelukwensch tot den directeur Dr. Hofstee, speciaal tot den ouden heer Hofstee, oprichter van de Mü. (Appl.) Spr. uit zün voldoening over de door den 'president-commissarls gebrachte hulde aan de verschillende organen van het Gemeen tebestuur. De ultnoodlging om dit gebouw te openen, heeft spr graag aanvaard, niet om deel te nemen aan het jubileum, dat de Mü- viert; noch om het belang van de Mü. Wüzende op het pelikaan-symbool in de Langestraat-gevel wüst spr erop, dat de Mü- niet op de eerste plaats eigen voordeel be oogt, doch een altruïstisch karakter heeft. Het belangrijkste van dezen bouw is de idee, die gerezen is in het hoofd van den architect; de plaats van het gebouw, tegen over het grootste monument van de stad, was moeilük en de heer Kropholler was de man. die er in slaagde, den geest van deze omgeving te vatten. Ook aan de geveltjes aan den overkant heeft de heer Kropholler lün gegeven. Spr is blü. dat hü de gelegenheid heeft uiting te mogen geven aan zün voldoening over het geslaagde complex, dat hier gekomen is. en dat van beteekenis voor Alkmaar is. Het Gemeentebestuur is dankbaar voor dezen nieuwbouw, die wellicht het aanloopje zal zün van een verdere verfraaiing van dit Benoemingen inzakeGemeen telijke Instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon en Bu reau voor Sociale Zaken. B. en W. stellen den Raad vóór over te gaan: A. tot de benoeming van twaalf leden van het bestuur der Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon en wel: November 1929 8t. 478 voorgesteld door de letter u (financierle verhouding tusachen Rük en Gemeenten. Als voren; h. een besluit d.d. 21(23 April 1931, nrs. 4323/196 van den Minister van Staat, Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw en den Minister van Financiën, tot nadere vaststelling van het bedrag in ar tikel 9 van het Kon. besluit van 4 Novem ber 1929 8 476 voorgesteld door de letter u (flnancieele verhouding tusschen Rük en Gemeenten). Als voren; 1 een bief d.d. 5 Mei 1931, nr. 5834 afd. V. H. M. O. van den Minister van Onder- wüs, Kunsten en Wetenschappen, houden de goedkeuring van het raadsbesluit van 16 April 1931 tot benoeming van J. A. Nü- kamp tot tijdelük leeraar aan het Gymna sium. Als voren J. een brief d.d. 12 Mei 1931, nr. 6182 afd. V. H. M. O. van den Minister van Onderwüs, Kunsten en Wetenschappen, houdende goed keuring van het raadsbesluit van 26 Fe bruari 1931 tot benoeming van mej. P. C. Clarüs tot tüdelük leerares aan het Gymna sium. Als voren; k. een beredeneerd verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der volks huisvesting in deze gemeente gedurende het jaar 1930 is verricht. Als voren; l. een brief d.d. 14 Mei 1931 van de Com missie van beroep in wachtgeldzaken, ten geleide van het verslag der werkzaamheden over 1930. Als voren; m. een brief d.d. 1 Mei 1931 van het be stuur van den R.K. Dekenalen Jeugdraad, houdende dankbetuiging voor het aan deze vereeniging toegekend subsidie voor het jaar 1931. Als voren; n. een brief d.d. 18 Mei 1931 van E. M. J. W. van den Heuvel, houdende dankbetuiging voor ziji# benoeming tot Directeur van bet Gemeentelük Bureau voor Sociale Zaken, en secretaris van den Gemeentelüken Dienst voor Maatschappelük Hulpbetoon. Alsvoren. o. een brief d.d. 30 April 1931 van het bestuur van den Bond van Mobilisatie-In- validen en van hunne Nabestaanden, oqi- trent een te treffen afdoende wettelijke re geling. welke aan de Mobillsatie-slachtoffers een algeheele schadeloosstelling waarborgt. Alsvoren. p. een brief, ingekomen 17 April 1931. van het lid van den raad H. Drunen, daarbü verzoekende hem in de gelegenheid te stel len aan Burgemeester en Wethouders een vraag te richten omtrent de N. V. Alkmaar sche Exportveiling De heer VAN DRUNEN verboekt, bü punt 4 der agenda deze vraag te mogen stellen. De VOORZITTER stelt voor, dit verzoek bü uitzondering toe te staan. Aldus besloten. q. een adres d.d. 29 April 1931, van ouders van leerlingen van het gymnasium, verzoe kende niet tot uitbreiding van het bestaande schoolgebouw over te gaan doch te besluiten tot den bouw van een nieuw gymnasium. In handen van Burgemeester en Wethou ders gesteld om bericht en raad. r. een adres d.d. 30 April 1931, van het bestuur der Arbelderswoningbouwvereenlging „Rochdale”, daarbü flnancieele medewerking verzoekende voor den bouw van 52 arbeiders woningen en 1 winkelhuis op een terrein in de omgeving van den Bergerweg. Alsvoren. s. een brief, ingekomen 9 Mei 1931 van het Bestuur der Alkmaarsche marktkooplleden- vereenlglng, daarbü verzoekende afwüzend beschikken op het verzoek van de bewo ners van de Nleuwesloot en Hofplein om de Zaterdag»vondmarkt blü vend op de Nleu wesloot te doen houden. Alsvoren. t. een brief, ingekomen 22 Mei 1931, van C. J. Erkamp, daarbü verzoekende hem een toeslag te verleenen op zün pensioen als ge- penslonneerd kaasdrager. Alsvoren. u. een adres d.d. 15 Mei 1931 van het be stuur der Vereeniging tot oprichting en in standhouding van een openbare leeszaal en boekerij, alhier, verzoekende voor het jaar 1932 een subsidie uit de gemeentekas te mo gen ontvangen. Besloten te behandelen bü de gemeente- begrooting voor 1932. v. een adres d.d. 4 Mei 1931 van de wed. N HaarmanStrooper, alhier, verzoekende de kosten van vernieuwing en verplaatsing der schoeiing ter afscheiding van het perceel nr. 12 voor rekening der gemeente te nemen. De héér BAKKER verzoekt adressanten ter wille te zün, daar de gemeente de schuld is van de daar ontstane situatie. Wethouder KLAVER zegt toe, met de be langen van adressanten rekening te zullen houden. Het adres wordt in handen van B. en W. ter afdoening gesteld. w. een brief, ingekomen 12 Mei 1931, van eenige leden van het Bestuur van den pol der Schagerwaard, omtrent de aanwüzing van een stemgerechtigde voor de aan de gemeente toebehoorende boerderij te Schagerwaard De heer VAN DRUNEN verzoekt, dezen brief in handen van B. en W. te stellen om bericht en raad. Deze zaak schijnt wat spoedig behandeld te zün. Spr. wil gaarne een praeadvies van B. en W. De heer SIETSMA vraagt, hoe B. en W. ertoe zün gekomen, den gevolmachtigde van vroeger door den heer Govers te vervangen. De VOORZITTER kan over deze zaak niet veel zeggen, daar hü er niet op voorbereid is. Spr. acht de zaak van weinig gewicht. Spr. heeft er geen bezwaar tegen, om aan het verzoek van den heer Van Drunen te voldoen, ofschoon hü er geen aanleiding toe aanwezig acht. De heer VAN DRUNEN stelt voor, dit adres in handen van B. en W. te stellen. Aldus besloten. x een brief d.d. 20 Mei 1931 nr. 67 van Ged. Staten dezer .provincie, ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 19 Februari 1931 nr. 12 tot aankoop van grond in verband met de omlegging van de Hout- vaart en de verbreeding van den Bergerweg. aangenomen voor kennisgeving; y. een brief d.d. 23 Mei 1931 van het be stuur van het Nationaal Verbondvan ge- meente-ambtenaren in Nederland, daarbü verzoekende in het ambtenarenreglement en de verordening voor het scheidsgerecht als nog een aanvulling aan te brengen; Te behandelen bü punt 13 der agenda. z. een adres d.d. 21 Mei 1931 van het be stuur. der afd. Alkmaar van de Vereen. „De Nederlandsche Padvinders”, verzoekende een jaarlüksch subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen. In handen van B. en W. gesteld om be richt en raad. Ingekomen stukken De VOORZITTER deelt mede, dat zün in gekomen: a. een brief d.d. 22 April 1931, nr. 51 van Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten gelelde van een afschrift van een uit treksel uit het Konlnklük besluit van 28 Maart 1931 nr. 22, houdende goedkeuring van de raadsbesluiten van 24 Juli 1930 en 19 Februari 1931 tot vaststelling eener ver- ordenihg op de heffing van opcenten op de personeele belasting. Aangenomen voor kennisgeving; b. een brief d.d. 29 April 1931, nr. 113 van hetzelfde College. ten gelelde van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 16 April 1931 tot Wüziging der verordening op het beheer der gemeentebedrijven. Als voren; c. een brief d.d. 6 Mei 1931. nr. 64, van hetzelfde College, ten gelelde van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 16 April 1931, nr. 16, tegen het arrest van het ge rechtshof te Amsterdam d.d. 17 Februari 1931 gewezen tusschen de Vereeniging van Leeraren bü het M. O. en de gemeente, be roep in cassatie te stellen. Alsvoren. d. een brief d.d. 6 Mei 1931. nr. 5, van hetzelfde College, ten r*’eide van de door goedgekeurde raad-, ^sluiten van 26 1 en 16 April 1931 tot vaststelling de Gemeentelüke Instelling voor Maatscnappehjk Hulpbetoon. Alsvoren. e. een brief d.d. 6 Mei 1931, nr. 85 van Gedeputeerde StAtcn dezer provincie, ten gelelde van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 16 April 1931 nr. 7 tot het in bruikleen geven van de instrumen ten van *t voormalig stedelijk muziekkorps de vereeniging, opgericht door leden van dit korps. Alsvoren. f. een brief d.d. 13 Mei. nr. 50 van het zelfde College, ten gelelde van een afschrift van een uittreksel uit het Konlnklük be sluit van 21 April 1931. nr. 8, houdende goedkeuring van de raadsbesluiten van 24 Juli 1930 en 19 Februari 1931 tot vaststel ling eener verordening op het heffen rechten voor het gebruik van het 1 gebouw tüdens de graanbeurs. Als voren; g. een besluit d.d. 18/21 April 1931, nrs. 4579,113 van den Minister van Staat. Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw en den Minister van Financiën, tot on- gegrondverklaring van het beroep van den Commissaris der Koningin in deze provin cie tegen het besluit van Gedeputeerde Sta ten van 30 April 1930 nr. 227 tot vast stelling voor deze gemeente van het bedrag, in artikel 9 van het Kon. Besluit van 4 k i L 2. 3. 4. 5. 6. 7.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 12