Buitenlandsch cJ'Cieuws FONGERS FEUILLETON c Douane-unie en de onafhankelijkheid van Oostenrijk KU KLUX KLAN B Fi door Dr. JOHANN SCHOBER Oostenrijksch vice-kanselier en minister van Buitenlandsche Zaken Een dure walvisch De kwesties van Engelscti-Indië Een waarde van f 480.000 De toestand in Duitschland De kabinetskrlsis In Polen Autobotsing op een brug Bloedige onlusten in Peru KORT NIEUWS De Belgische ministerkrisis Renkin voert besprekingen KUNST EN KENNIS Richard Tauber’s stem gebroken? RADIO-NIEUWS Herinnering aan de „Titanic” Het onrustige Spanje Ernstige onlusten te San Sebastian DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE De loonsverlaging in Japan Viktoria und ihr Husar Brand in een petroteumschip $11 r E Briand’s vervanging geeischt „Zijn politiek bracht te Genève nieuwe mislukkingen” Twee herdenkingen voor de K.R.O.- microfoon Gemengde buitenlandsche berichten Besprekingen tusschen Duitschland en Hongarije Besprekingen der Soc. Dem. met den Rijkskanselier RADIO-OMROEP Sondagsnisse Stnx). Practische grljpapparaten voor wielrijders. Gandhi naar Londen. Prystor formateur. sa nee ring Vtff personen gedood 2 x In het Noorden. di In zake handelaverdrac Gedenkteeken onthuld te Washington 65ste jaargang No. 35. De agitatie bedaard Uitzending door den K. H O. geslacht". H. De bemanning gered Lir 1 hij waar?" Humoristische Avonturen-roman antwoordde besloten (Wordt vervolgd). jC 1 om a f WO Nadat de staat van beleg was afgekon- digd, keerde de rust^ geleidelijk terug. Conununistische delegatie bij Zamora. Alcala Zamora, de voorloopige president der republiek, heeft een delegatie der com munistische pArty ontvangen, welke er prijs op stelde hem te verklaren dat de republiek de algeheele instemming der partij bezit en dat de communisten bij de jongste onlusten geenszins met de monarchisten samen zijn gegaan De delegatie verzocht Zamora den commu- Pnisten vrijheid voor het propageeren hunner denkbeelden toe te staan. 5 dooden Nader seint Reuter, dat het aantal dooden 5 en het getal gewonden 35 bedraagt. de kwestie van het schenken van vrijwillige bijdragen aan de schatkist. Dank zü het snelle optreden der politie, die 34 onruststokers arresteerde, is het plan van een spoorwegstaking verijdeld en de beducht heid geweken. m ot ze en Cï. worden overg de regeering Oostenrijk er Ten slotte moet er nog aan worden her innerd. dat het Geneefsche protocol Oosten rijk niet alleen verplicht zijn onafhankelijk heid te bewaren, maar ook de mogendheden verplicht, ze te respecteeren. De president der Poolsche republiek heeft den minister van handel en industrie Pry- stor belast met de vorming van een kabinet. Prystor heeft de opdracht aanvaard. Volgens te Lissabon binnengekomen berich ten is aan boord van het Portugeesche stoom schip „Corretora Primeira" door tot dusver onbekende oorzaak brand uitgebroken. Het schip was met petroleum geladen, waardoor de brand onmiddellijk een catastrophalen Hjj verlaat Londen om in Zwitserland rust te nemen. 1 be: lol de z n Te Washington is aan den oever van Potomac een gedenkteeken onthuld van schipbreuk ks nv nil Be m< kit al| arl All dei ste P v n „Wel neen veroorzaken John James goedhartig, ,jk loop vanavond wel eens aan." „Uitstekend, meneer, zooals u wilt”, aei Spalding onderdanig, terwijl hjj zjjn bezoe- h< K te rr e< a v< tt hui hei J I i i of no. 1 kei De jai hei ge' die is eei nit Wijziging van straatnamen. De gemeenteraad van Madrid heeft be sloten verscheidene namen van pleinen en straten, die aan het oude regime herinneren, te veranderen. De voornaamste wijzigingen zijnde Plaza del Rey wordt Plaza Garcia- Hemandez (naar de twee republikeinsche opstandelingen, die dit jaar te Jaca werden terechtgesteld), de Plaza del Princlpe-Alfonso wordt Plaza Santa-Anna, de Avenldo de la Reina Victoria wordt Avenido Pablo-Igle sias. Het plein vóór het voormalig Konink lijk paleis zal Plaza de la Republica heeten. Een katholiek-liberale coalitie? Een B T. A.-bericht meldt, dat naar het schijnt de mandatarissen der liberalen voor het meerendeel gewonnen zijn voor het denkbeeld van voortzetting eener regeering, steunende op een katholiek-liberale coalitie. de de van de „Titanic" op 15 April 1912. De plechtigheid werd geleid door den minister van buitenlandsche zaken Stimson en de onthulling geschiedde door oud-presi- dent Taft. Meer dan 20.000 Amerikaansche vrouwen hadden het geld bijeengebracht voor dit monument, dat bedoeld is als blijk van erkentelijkheid jegens de mannen, die hun leven opofferen, opdat vrouwen en kinderen konden gered worden. Het stelt een man voor, die de armen naar de oneindigheid uitstrekt. Bij een botsing tusschen den Lon denNortheastern en een trein, welke op het emplacement van het station Fakerham (Norfolk) stil stond, werd een passagier ge dood en werden elf anderen gewond. Zondag 31 Mei a.s. zullen in de studio vsn den K. R. O. twee gedachtenissen worden uitgesproken, de eerste door P. Maximillanus O.Oap., die zal spreken over den Spaanscnen dichter Calderon de la Barca, wiens dood in 1681, thans twee en een halve eeuw geleden, aanleiding geeft tot een herdenking in de Katholieke litteraire wereld; een tweeoe voordracht van Pater K. J. Derks S.J. sluit zich aan bij de herdenkingsfeesten, eveneens dit jaar gehouden, ter eere van de H. Jeanne d’Arc, in verband met het 5de eeuwfeest van haar marteldood. Pater Maxim 11 lanus spreekt van 2.002.30 uur; Pater Derks 8.J. van 430—0.00 uur. De Duitsche Beambtenbond heeft zich tegen verdere loons- en salarisverlagingen verklaard. Het nieuwe kabinet samengesteld. De ministerlUst van {iet nieuwe kabinet Prystor is heden samengesteld. Het verschilt slechts weinig van het vo rige. Slechts twee portefeuilles kwamen In andere handen. Minister van financiën wordt thans de broer van maarschalk Pil- soedski, terwijl de portefeuille van Handel aan Zarziresky komt. Renkin. die opdracht kreeg een nieuw Bel gisch kabinet te vormen, begon gistermid dag met zijn beraadslagingen in de Kamer, waar hjj besprekingen voerde met een groot aantal zijner vrienden van de katholieke rechterzijde en vertegenwoordigers der libe rale party. Men gelooft, dat hjj vandaag in den loop van den dag den koning zyn ant woord zal brengen. Aan het einde van een vergadering van de linkerzijde der liberalen in Kamer en Se naat werd aan de pers een mededeellng ver strekt, welke zegt, dat na een gedachtenwis seling besloten is om af te wachten, totdat Renktn den grondslag zal hebben bekend gemaakt, waarop hy voornemens is zijn ka binet te -vormen. boek dicht, uitdrukking Van Genua af maakte kardinaaj Segura de reis naar Rome in een speciaal voor hem ge- reserveerden coupé le klasse in gezelschap van zyn particulieren secretaris. Mgr. Caccia begroette den kardinaal na mens den H. Vader en mgr. Ottaviani na mens den kardlnaal-staatssecretaris. Pacelli. Kardinaal Segura verliet het station door den koninkiyken ontvangstsalon en begaf zich in gezelschap van mgr. Canali naar het Spaansche seminarie in het ..palazzo al- temps”, waar hij zyn intrek zal nemen. Tal van personen, vooral vertegenwoordi gers van de pers, hebben den kardinaal reeds een bezoek gebracht, om hem over de gebeur tenissen in Spanje te ondervragen. Z. Em. toont zich echter zeer gereserveerd en heeft allen, die hem een bezoek brachten, verzocht voor Spanje te bidden. De minister van binnenl. zaken deelt mede, dat de regeering onlangs den gouver neur heeft opgedragen een verklaring te pu- blioeeren, het voorstel der regeering behel zende om het geschil te onderwerpen aan ar bitrage, waarna de stakers zich bij het te nemen besluit zouden moeten neerleggen. aanbod af ondei zyn gezondheid Sociale voorzorgsmaatregelen. De Gaceta publiceert besluiten van het. ministerie van arbeid en sociale voorzorg.’ waarbij een nationale werkloosheidskas en een kas voor moederachapsverzekering wor den ingesteld. KALUNDBORG, 1153 M. 12.202 20 Or kestconoert; 350—6.00 Orkestconcert; 5.00— 5J0 Piano-soil; 750—9.35 Koorzang: 9.35— 10.35 Orkestconcert en zang; 1130—2.20 Dans, muziek. ker onder gestadig buigen naar de deur ge leidde. John James begaf zich naar het huis van juffrouw Weston en vernam tot zyn vreug de van de dienstbode, die hem opendeed, dat de juffrouw thuis was. Hy werd in het salon gelaten en behoefde niet lang te wachten. .Aardig, dat u eens gekomen bentzei zy, hem met een vriendelyk lachje de hand toe stekend. „Heeft u het briefje ontvangen, dat ik naar Cedar Mount heb gezonden?" „Neen, heeft u een briefje gezonden? Dan is het zeker gekomen, nadat ik reeds ver trokken was." „Nu, dat moet dan telepathie zyn of sym pathie d'esprit, zooals u het noemen wilt”, lachte zy. ,Jk had u graag eepis willen-spre ken”. „De reden, waarom ik hier kom, is. dat ik dit bezoek toevallig in de kiosk aan het sta tion zag; mag ik zoo vrjj zyn het u aan te bieden, dan kunt u de moeite sparen het bjj een boekhandelaar te bestellen." „O, het is erg vriendelyk van u; ik heb er in de bibliotheek ook al naar gevraagd, maar *t eenige exemplaar, dat zy hadden, was natuuriyk uit. Ik ben heusch bang, me neer Benstone, dat u zult denken, dat ik er naar vroeg, om het cadeau te krjjgen.” „Wel neen, volstrekt niet”, viel hy haar in de rede, „die zaak is opgelost, daar pra ten we niet meer over. En waarom wenschte U, dat ik by u zou komen?" zy scheen de vraag nauwelijks te hooren. Aan de kust van Noorwegen is dezer da gen een walvisch aan land gebracht, in welks maag een stuk ambergrijs. dat byna 60 K.G. woog, werd gevonden. Voor zoover bekend, zyn tot dusver nog maar twee zwaardere stukken gevonden. De waarde van de vondst wordt op 480.000 gulden geschat. Ambergrys Ontwikkelt zich ^n de spysverterlngsorganen van den cachelot. Het heeft de zeldzame eigenschap de geur van ieder reukwerk biy- vend te maken, zoodat het onmisbaar is vcor fabrikanten van parfumerieën. kort stukje door W. Hunfeld. „Het pakkend slot" een sterk de aandacht trekkende schets naar het leven. Behalve de bekende rubrieken als „Uit het rijke roomsche leven”, „Schilderachtig Nederland” e.a. is het geheel gol zorg met een serie actueele kieken verlucht. In dit nummer nadert het einde van de boeiende roman „De roepstem van het voor- d. M. behandelt „De onaf- hankeiyke republiek San Marino in Italië. A. J. van Bommel vertelt trekjes van zyn verbiyf „Tusschen Koerden en Turken". .Redactiegeheim" van Harry van den Ra- venberg is een amusante vertelling, „Toen de kastanjeboom bloeide” een aantiekkeiyk De staat van beleg afgekondigd. Een groot aantal stakende arbeiders heeft gisteren te San Sebastian een betooging in de straten gehouden. Toen de straten door troepen werden afgezet, kwam het tot ernstige botsingen, waarby de politie van de schietwapens gebruik moest maken. De ar beiders ondernamen daarop een aanval op een fabriek, waarby een persoon gedood en tien anderen gewond werden. De overheid heeft in verband met het gebeurde den staat van beleg afgekondigd. Vyf personen werden gedood en verschei dene gewond by het verschrikkelijkste auto- ongeluk, dat ooit op de brug over de De- laware-rivier heeft plaats gehad. Een kleine wagen met zes personen week uit een file auto's, die de brug overstak en kwam in botsing met een andere auto, die uit de tegenovergestelde richting kwam. De kleine auto werd vernield. De inzittenden deden pogingen cm zich te redden, toen verschei dene andere auto’s kwamen aanrijden en tengevolge van de dichtheid van het verkeer te pletter liepen op de overblijfselen. In het petroleumgebied in Noord-Peru zyn bloedige onlusten voorgevallen. De ar beiders van het petroleumgebied hielden een betooging tegen bet aanstellen van een nieuwen regeerlngsvertegenwoordlger in het petroleumgebied en beproefden het politie bureau te bestormen. Daarby werden 4 ar beiders gedood en 14 gewond. De rust kon spoedig hersteld worden. Niet temin heeft de regeering een oorlogsschip naar het gebied gezonden om de installaties te beschermen, welke aan liet grootste pe- troleum-conoem der VB. behooren. Weinig operettes ven den laatsten tyd heb ben zoon gunstig onthaal genoten als Paul Abraham’s „Viktoria und ihr Husar”, waar uit de bekende melodieën en populaire „schlagers" een gemakkeiyken weg hebben ge. vonden naar de gramofoon- en radlo-studlo'ï en naar de verwende ooren van het publiek De K R. O. wil het nu by deze fragmen tarische uitzendingen niet laten en geeft Zondag 31 Mei de geheele operette, zooals die thans met veel succes door de eerste krach ten van het Stadttheater te Aken wordt op gevoerd. Aanvang 8.20 uur. Golflengte 1875 M. Officieel wordt medegedeeld, dat de Dultsch- Hongaarsche delegaties voor de besprekin gen inzake een handelsverdrag, gisteren te Beriyn zijn byeengekomen. De onderhandelingen hebben ten doel het voorloopig Duitsch-Hongaarsche handels verdrag te veranderen in een definitieve overeenkomst. 1 „Degene, die meneer Manch en Wellaby zoon leeiyke poets gebakken, heeft en de dwaasheid uithaalde, hier in den tuin een kuil te graven.” John James kreeg een schok, alsof hij in een sneltrein met geiykmatige vaart voort reed en door een plotselingen ruk aan de noodrem onverwachts omhoog geworpen werd. „Ik heb me reeds herhaaldeljjk afgevraagd wie toch tot zoo iets in staat geweest kan zyn.” Een ondeelbaar oogenblik zweeg zjj, maar voor den armen toehoorder scheen het wel vyf minuten. ..Het zyn hier in de buurt allemaal men- schen van middelbaren Iceftyd of ouder. Ik durf er met niemand over te spreken, maar ik weet, dat ik u kan vertrouwen en daarom wilde ik u zeggen, dat ik Iemand verdenk, ofschoon het best mogeiyk is, dat ik mj) vergis.” ,.Enne?” De poging, die John James aan wendde om een vraag te stellen, mislukte jammeriyk. ,4a, ik ben eenigszins geneigd te gelooven, dat ik weet wie het is", vervolgde zy op ge- dempten toon. „Ik vrees dat het Jerry is en dat andere jongmensch, die by meneer Wal» mer op de schooi is. Die twee hebben den- keiyk de koppen by elkaar gestoken, met het bekende frevolsr.” „Meneer Harding dat geloof ik beslist niet”, verdedigde Benstone zwakjes. Uit Parys wordt gemeld, dat Briand zyn medewerking in het kabinet-Laval niet handhaaft voor een beperkten tyd en een vastgesteld -doel, doch de leiding van de buitenlandsche politiek van Frankrijk zal blyven verzekeren, indien het parlement zyn vertrouwen in hem vernieuwt. Daar het kabinet 13 Juni demisstonnalr wordt, heeft Laval niet willen vooruitloo- pen op de beslissing van president Doumer by het aanvaarden zyner functies, doch niettemin zal hy een debat over de buiten landsche politiek niet ontwijken, dat hy zou wenschen zich te zien ontwikkelen in een kalme atmosfeer van ontspanning. Hy is voornemens de interpellaties over de buiten landsche politiek op 5 Juni te stellen. Een N. T. A.-bericht meldt, dat het Ka merlid Franklin Bouillon een interpella tie heeft ingediend, waarin hy de noodzake- lykheid betoogt van de onverwyide ver vanging van den minister van buitenlandsche zaken, „wiens methoden de Fransche poli tiek te Genève tot nieuwe mislukkingen heb ben geleid.” daar zy met volle aandacht den titel en dc hoofdstukken van het boek nakeek. „U stuurde my een briefje, niet eens. Meer bankbiljetten in circulatie De minister van financiën heeft machti ging verleend tot het in circulatie brengen van nieuwe bankbiljetten tot een bedrag van 6 milliard peseta's. Tn bankierskringen heeft dit besluit ont stemming gewekt. omvang aannam, terwyl hevige explosies plaats vonden. De bemanning van het- in de Golf van Blscaye varende schip is door een Engelschen stoomer nog tydig aan boord genomen kunnen worden. ZEESEN, 1635 M. Ca. 7.00 Oramofoon- platen; 10.55—12.20 Berichten; 1230 Gramo- foonplaten: 1.15—2.20 Berichten; 2.20—3 20 Gramofoonplaten: 330—450 Lezingen: 4.50— 550 Concert; 550—8.40 Lezingen; 8.45 „Bri- gade-Vermittlung" hoorspel van E. Johann sen. Regie: H Freundt; 9.45 Symphonic- concert: 10 40 Berichten. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. D e Prins van Walea is in zyn eigen vliegtuig van Londen naar Southampton gevlogen, waar hy het vertrek bijwoonde van den Oceaanstoomer ..Empress of Bri tain”, welke zyn eersten tocht maakt naar Quebec en Montreal. Het scheen John James toe, dat het ein de van zyn Ibrgen en narigheden nu toch werkelyk naby was. Morgen zou hy by Nancy zyn hart kunnen luchten en by haar hulp vinden, maar toen bedacht hy op eens weer, dat hy nog niet door de moeilykheden heen was. Het engagement van het meisje moest in der minne tot stand gebracht worden. Even fronste hy bezorgd zyn voorhoofd, doch by de overweging, dat hy Inzake deze kwestie den raad van juffrouw Weston kon inwin nen. klaarde zyn gezicht weer op. „Er is vandaag zitting”, sprak oom Chip- perton „dus zal ik naar de rechtbank moe ten. Martin is weer op de been derhalve kan hy my met den auto naar het Kantonge recht brengen. Ik weet niet precies, hoe laat ik terug zal zijn, maar ik vrees, dat het niet voor vanmiddag zal zyn. Hoe het ook zy. juffrouw Searl zal wel voor je lunch zorgen. Als je soms met my mee wil gaan, dan kan Martin nog wel een toertje met je maken." ..Ik dacht er eigenlyk over, om naar de stad te gaan”, antwoordde Benstone, „om myn jas naar den kleermaker te brengen, dan kan hy er even een nieuwen knoop aanzetten. „O, best, breng haar dan by Spalding; wy kunnen daar dan even langs rijden." Elndeiyk zou het koffertje dan van den zoo lang verborgen misdadigen inhoud be- vryd worden. Een man op Jeeftfjd, biykbaar Spalding zelf, stond op den drempel van zijn maga zijn, toen de auto voor het huis etilhlrid. De houding der socialisten. Na een bijeenkomst van de linkerzyde der socialistische Kamerfractie, werd aan de pers het volgende bericht verstrekt: De socialistische groep stelt met eenparigheid van stemmen vast, dat overeenkomstig de besluiten van het congres der Belgische ar beiderspartij de regeerlngsquaestie voor de socialistische partij niet aan do orde komt alvorens het kiezerscorps in de gelegenheid is gesteld zich uit te spreken. Van Franschen kant is dezer dagen de vraag opgeworpen, of een douane-unie met Dnttarhland voordeelig voor Oostenruk zou zyn. Ik geloof, dat het aan Oostenryk moet ,ten, dit te beoordeelen. Als de werkende bevolking van et van overtuigd waren, dat een douane-unie met het Duitsche Ryk voor de economie van Oostenryk voordeel zou op leveren. dan zou de Oostenruksche regeering zich niet met deze onderhandelingen heb ben ingelaten. Omtrent het juridische standpunt is het volgende vast te stellen: In het Geneefsche protocol van October 1922 heeft Oostenryk twee verplichtingen op zich genomen: ten eerste, zyn financieel huishouden zoo in te richten, dat de mogendheden, die den waar borg voor de leenlng op zich hebben geno men, geen financieele offers behoeven te brengen. De garantie is voor den leenings- dienst ook inderdaad niet In aanspraak ge nomen en dit zal ook verder niet gebeuren. Ten tweede: Oostenryk heeft zich verplicht, zyn onafhankelykheid niet op te geven. De ze verplichting heeft Oostenryk niet ge schonden. Het denkt er ook niet over, by den uitleg van het Geneefsche protocol spitsvondigheden toe te passen, maar aan den anderen kant moet het zich verzetten tegen den uitleg, vvaardoor zijn vrijheid van handelen wordt benadeeld In het geprojec teerde verdrag echter gaat het om een douane-unie, die in elk opzicht rekening houdt met de pariteit der partners. In het richtsnoer voor de onderhandelin gen tusschen de Oostenryksche en de Duit sche regeering is duidelyk uitgedrukt, dat de Oostenryksche regeering het niet aan het Duitsche Parlement en de Duitsche rege ring overlaat, de douane- en handels-poll- tiek van Oostenrijk te bepalen en dat er geen gemeenscha ppelyke organen worden opgericht. De beide regeeringen willen al leen omtrent een douane-tarief overeenko men en de beide Parlementen hieromtrent een besluit laten nemen. Voor een wyziging van het douane-tarief is de toestemming van de beide regeeringen en beide Parle menten noodig. Elk der twee regeeringen zal het recht behouden, op zich zelf met een derden staat handelsverdrsgen te sluiten. Der Oostenryksche regeering wordt dus geenszins belet, zelfstandige onderhandelin gen voor handelsverdragen te voeren. Ook wanneer de twee regeeringen gemeenschap- peiyk onderhandelen, sluit elke regeering toch een bijzonder verdrag voor zich zelf, dat alleen met toestemming van haar eigen Parlement in werking kan treden. Verschil van meening wordt door een scheidsge recht geregeld. Wanneer een partner van meening is. dat door de beslissing van het scheidsgerecht vi tale belangen worden benadeeld, dan kan hij het verdrag ten allen tijde met een ter mijn van zes maanden opzeggen. Het verdrag zal voor den tijd van drie jaren worden gesloten. Van een juridisch standpunt uit is het dus ónmogelijk te be weren, dat Oostenrijk door zulk een gecon strueerd verdrag zijn onafhankelykheid zou verliezen en het Geneefsche protocol ge schonden zou worden. De belangrijkste practische bepalingen van het geprojecteerde verdrag vormen het herstel van het vrije waren-verkeer met Duitschland en coöperatie in de handels politiek. Niemand kan toch gelooven, dat de vrije uitvoer van Oostenryksche waren naar Duitschland de onafhankelykheid van Oostenrijk kan bedreigen. Er zou beweerd kunnen worden, dat Oostenryk by een han delsverdrag met een derden staat zyn onaf hankelijkheid tegenover den grooteren ver- drags-partner, ondanks voldoende waarbor gen, in de praktyk niet zou kunnen hand haven. Doch het is tegen alle ondervinding en waarschijnlijkheid, dat de kleine staat van zyn recht niet zou gebruik maken en zyn belangen niet behartigen. De Oosten- rykache regeering onderhandelt op het oogenblik met verschillende naburige sta ten omtrent nieuwe verdragen. Ook hieruit biykt, dat Oostenryk de onafhankelykheid in haar handelspolitiek niet opgeeft; het land behoudt de vrijheid, ook nieuwe me thodes in de handelspolitiek toe te passen. Dat de mogendheden, welke de leening ge garandeerd hebben, er op staan, dat de ver- drags-bepalingen worden gevolgd, is hun goed recht, maar door een extensieve uit legging van het Geneefsche protocol zou Oostenrijk in zyn betrekkingen tot het bui tenland geen récht van handelen hebben en juist op die manier zou de zelfstandigheid van Oostenrijk in gevaar komen. Hy boog eerbiedig, toen hy oom Chipperton gewaar werd. „Je wil dus niet, dat Martin je straks komt afhalen, om nog een eindje rond te ryden?” vroeg Theophilus. John James sloeg het voorwendsel, dat hy voor liever wandelde. De werkeiyke reden was, dat hy een plannetje had. Onder zyn over jas had hy het boek verborgen, dat hy aan het station had gekocht. Hy ging den win kel binnen om te vertellen, wat hy nsodig had. ..Het spyt my, u lastig te moeten vallen, meneer, maar zooals u zult zien, heb ik een knoop verloren en zou gaamf willen, dat u er een andere aan kon zetten." „Zeker, dat zal wel gaan Spalding, terwyi hij de jas bekeek; „de knoopen zyn van een tameiyk apart model, maar allicht vind ik er wel een by, die er precies by komt, zoodat men het verschil niet zal bemerken. Wilt u even wachten? Het zal maar een paar minuten duren." „Ik zal vanavond wel even aankomen om haar te halen.” „O, dat hoeft niet, meneer; ik kan haar evengoed op Cedar Mount laten bezorgen", zei Spalding bereidwillig. i, ik wil u niet zooveel moeite voor een verloren knoop”, aei Richard Tauber, die te Londen in „Das Land des Lüchelns" optrad vor een honora rium van 1600 pond sterling per week, heeft zyn optreden moeten afbreken, daar een keelaandoening hem het zingen onmogelijk maakte. Aanvankelyk meende hy, door een week rust te nemen zyn stem weer den ouden glans te kunnen verleenen, doch het heeft niet mogen baten. Zyn routine camou fleerde veel, doch by zyn laatste optreden was zyn stem nog nauweiyks hoorbaar. Onmiddeliyk stelde hy zich onder behan deling van verschillende specialisten, die hem de strengste rust voorschreven. Tau ber is daarop als een gebroken man naar Zwitserland vertrokken, terwijl een Engel- sche zanger zyn rol in de operette heeft overgenomen. De agitatie in Japan, verwekt door de be raamde loonsverlaging, schynt plotseling zoo goed ais geheel bedaard te zyn. Het gevaar voor een spoorwegstaking is vermeden. Schier zonder uitzondering hebben de ambtenaren der verschillende regeerings- departementen hun voornemen laten varen om ontslag te nemen; zy hebben amende honorable aangeboden voor de nuttelooze sensatie, die zy veroorzaakt hebben. De regeering heeft er in toegestemd de rechteriyke ambtenaren voorloopig van de verlaging uit te zonderen; deze ambtenaren beweren wetteiyk gewaarborgd te zyn tegen salarisverlaging en bespreken onder elkaar Kardinaal Segura te Rome Zondagavond is de primaat van Spanje, kardinaal Pedro Segura y Saenz, te Rome aangekomen. VRIJDAG 29 MEI 1931 zing; 8.15OM Gramofoonplaten; 10.30 zie kendienst; 11.0012.00 Gramofoonplaten- 1200 Politieberichten: 12.15 Gramofoonplal ten; 12302.00 Concert H. Hermann (vlooi) H. van der Horst Jr. (cello), mevr. R. van der HorstBleekrode (plano), A Pon ten Jr. (harmonium); 2.00—3 00 Gramofoon platen; 3.004.30 Concert: mevr. Maria Ho vingv. Driel (sopraan); mevr Eva Brink—Prakken (Ruit); H. Duinker (plario)- 4-304.46 Gramofoonplaten; 5 005.30 H J Sréinvoort: „Een haard- of schoorsteen- scherm 5.306.30 Orgelconcert A C Wil- leumier; 6.30 Radio-dokter; 7.00 a'. J. Her- Wig: „Balcon- en perkplanten7.30 Politie berichten; 7.46 Gramofoonplaten; 8.00—1045 Concert Radio-orkest onder leiding van G Stam; 9.009.30 Causerie door Prof. Mr. j' C. Kielstra; 10.05 Vaz Dias; 10.4511.30 GraJ HILVERSUM, 298 M. 8 00 Gramofoon platen; 11.3012.00 Gramofoonplaten- 1200 2 00 A.V.RO.-kwartet onder leiding van D Grneneveld; 2.00-2.30 Gramofoonplaten 2.30—3.00 Schoolultzending; 3.00400 Con Óf>ZL.een orkest van werklooze musici onder leiding van P. Blankwaard; 4 00 Orgel spel door Joh. Jong; 5.15 Concert VARA- OTkeet onder leiding van H. de Groot, met van Zan«-<iuo „Lopes del Ala- tri 7.00—8.00 vervolg concert; 11.00—1200 Gramofoonplaten. DA VENTRY, 1554.4 M. 1035 Morgen wa ding; 1050 Berichten; 11.05 Lezing- 12.20 Concert. E. Coram (sopraan), C. Yates (ba riton); 12.50 Orgelconcert door L. H. War ner, L. Horsman (bas); 150—2.50 Gramo foonplaten; 3.203.50 Opening van de Lon- densche Afdeeling van de Douglas Haig Memorial Homes door den Prins van Wales- 4.20 Orkestconoert; 5.35 Klnderuurtje- 630 Lezing; 6.35 Berichten; 7.00 Fluitspel door René le Roy; 7.20 Lezing; 7.46 Lezing; 8.06 Zang door Frank Tltterton; 8.30 .Assault on Professor Weltmann" naar het Dultsch van Felix Mendelssohn; 930 Berichten; 0.35 Be richten; 9.40 Lezing; 9.55 Concert D. Vane (sopraan), R Henderson (bariton), Radio- koor en Orkest; 1055—13.20 Dansmuziek. FARUS, 1725 M. 8.05, 1250, 1.25 Gra mofoonplaten; 4.50 Lezing over Fauré en De bussy met muzikale illustratie; 630 Gramo foonplaten; 830 „Tristan en Isolde", opera van Wagner. BRUSSEL, 508 M. - 5 20 Orkestconcert: 6.05 Orkestconcert; 635 Causerie; 650 Gra mofoonplaten; 750 Nieuwsberichten; 8.20 Orkestconcert; 9.05 Causerie; 9.20 Orkestcon cert; 950 Operetteconcert; 1030 Nieuwsbe richten. 338 M.: 5.20 Dansmuziek; 630 Orkestcon cert; 6.35 Lezing; 6.50 Gramofoonplaten; 7.35 Lezing; 8.20 Orkestconoert. In de pauze boek bespreking; 1030 Nieuwsberichten, LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Gra mofoonplaten; 11.00-*12.15 Gramofoonplaten- 1230 Gramofoonplaten; 135 Orkestconcert tot 2.50; 5.20—6.30 Concert; 8.20—9.00 Gra mofoonplaten; 9.0510.20 Symphonleconcert 10 25—11.10 Concert; 11.10—12.30 Dansmu ziek. 36. Er was namelijk een brief Van Nancy ge komen. waarin zy schreef, dat zy eerder te rugkwam dan zy oorspronkeiyk van plan was geweest. .Morgenavond komt zy terug verklaarde Theophilus, „mevrouw Fortescue maakt zich ongerust over haar vader, die pas van een ziekte hersteld was en nu opnieuw schynt ingestort te zyn; daarom zyn zy het laatste gedeelte van hun reisje er aan te geven". „Het spyt my voor Nancy; ’t zal een te leurstelling voor haar zyn", zei Benstone, ..waarom neemt u haar niet eens een veer tien dagen mee. Dat zou een aardige tege moetkoming «itn voor deze teleurstelling en u zelf zou een kleine afwisseling ook goed doen, voor ge u weer een heelen winter op sluit. Als u soms iets voor Southsands voelt, zal ik gaarne voor kamers of een pension zorgen, zooals u het ’t liefst wilt.” „Nu, wij zullen er eens over denken en hooren wat Nancy er van zegt, als zy thuis komt." Omtrent de besprekingen, welke gisteren hebben plaats gehad tusschen den Rijkskan selier en vertegenwoordigers der Soc.-Demo cratische Ryksdagfractie, wordt het volgende medegedeeld: Punt van bespreking was niet slechts de houding der Ryksregeering ten opzichte van de verhooglngen van den broodprys, doch ook de voorgenomen uitvaardiging van een nieuwe noodverordening inzake der openbare geldmiddelen. De Rijkskanselier deelde den sociaal- democratischen afgevaardigde mede, dat de Ryksregeering tot nu toe in deze aangelegen heden nog geen beslissing heeft genomen. Tot nu toe hebben slechts besprekingen plaats gehad in een kabinetscommissie. Deze besprekingen worden voortgezet. De verschillende maatregelen, welke door de regeering getroffen moesten worden ter saneering der financiën zyn zoodanig, dat zy door de massa van bet volk als zeer be denkelijk worden beschouwd. Wat de brood prijzen betreft, aldus de Rijkskanselier, de Ryksregeering acht een verlaging absoluut noodzakeiyk. Mochten de tot nu toe geno men maatregelen niet doeltreffend zyn, dan moet overgegaan worden tot een verlaging der graanrechten. In leder geval is te verwachten, dat de nieuwe noodverordening gereed zal zyn voor het vertrek van den Rykskanselier en den Ryksmlnister van Buitenlandsche Zaken naar Stuttgart, zoodat zy onmiddeliyk na hun terugkeer uit Stuttgart zal kunnen wor den uitgevaardigd. probeerde hy nog Zy sloeg met een slag het Haar gelaat nam een ernstige aan. ofschoon er toch een glimlach om iiaar mond speelde. „Gaat u zitten", zei zy; ,Ja, ik moet eens met u spreken. Meneer en mevrouw Brickie zyn beiden uit, dus wy zullen niet gestoord worden”. John James ging met een tevreden lachje op de aangeboden plaats zitten en kon er, zich nauweiyks rekenschap van geven, dat hy nu ook een „vrobiyker levenskuur" on derging. zy het dan ook op een heel andere manier als door den beruchten grootmeester werd voorgeschreven. Hy was opgewonden en voelde zich zelfs een beetje trotsch, dat hy op zoo’n slimme wyze dit onderhoud had weten te verkrU- gen. Een verlangen, dat tot nu toe slechts vaag en nevelig by hem was opgekomen, be gon in deze oogenblikken geleideiyk vaster vorm aan te nemen, zyn hart begon war mer voor juffrouw Weston te kloppen en hy bekende zich zelf, dat hy haar de liefste vrouw vond, die hy ooit had ontmoet. Hy wachtte met gretig verlangen, dat zy weer iets zou zeggen, want haar stem klonk hem als welluidende muziek in de ooren. ,Jk vind, dat hy een flinke portie zweep slagen vefdient”, zei zy scherp. .,Wie?" vroeg Benstone met angstige ver bazing. In stryd met zyn veronderstelde bedoeling heeft Gandhi biykens een korte mededee- ling aangeboden, de aanstaande samenkomst van de Ronde-tafelconferentie te Londen by te wonen, ook zelfs als het probleem der gemeenschappen intusschen niet geregeld is en mits het pact van Delhi op bevredigende wyze wordt geëerbiedigd. Hy zal in dat ge val alleen het standpunt van het congres uiteenzetten zonder aan de debatten der conferentie deel te nemen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2