I I ZWAAR WEER IN BINNEN- EN BUITENLAND Voor de Huiskamer I I i I GEMENGD NIEUWS n i« Ernstig motorongeluk RECHTSZAKEN Groote schade aan^ericht V.A.R.A. tegen den staat Provinciale Schoonheidscommissies De brandstoffenhandel Schip gezonken BINNENLANDSCH NIEUWS EERSTE KAMER De saffierblauwe diamant Middenstandsbank in moeilijkheden Geknoei met candidatenlijsten Dolle stier op hol Terug uit Indie met rheumatiek I I I ■nd«® Tijdens een breHefUfeeet 1-87! den Staat de landsadvocaat mr. Een federatie gesticht. Londen •7 ia 40 Veldwachter gearresteerd Opvarenden gered 30 J 3? Vergadering van Donderdag 28 Mei Voortgezet wordt de behandeling van de Indische begroeting voor 1931 De directeur plotseling overleden Boven Uithoorn. It maatrege- lyden Kt de ander. „O Ja! rheumatische t er- r nog Het publiek vlucht in winkels en portieken n i i 9 voor maken Opneming van brandstoffen in de Warenwet verzocht. Kort geding voor den president der llaagsche rechtbank op Vooral in zware lagen hülzen terwijl aangaat. Zakelyk dat het alleen ver ot- den ver lang van het land. Het spreekt vanzelf, dat de regeering niet iemand gaat aanzoeken, van wien zy hoopt, dat hjj een weigerend antwoord zal geven. Dit zou onwaardig zijn. Ten aanzien Van den persoon van den heer De Jonge sluit de Minister zich geheel aan bjj wat de heer Fock daaromtrent zelde. Spr. bestrijdt uitvoerig den heer Mendels, die zich te weinig rekenschap geeft van de toestanden zooals die in Indië zijn. De heer Mendels heeft een verzoek om Ir. Soekarno te verdedigen afgewezen omdat hij zich niet competent achtte. Is hjj dan wel competent om het Bandoengsche vonnis te beoordeelen? De vergadering wordt verdaagd tot heden. De Minister aan het woord. De MINISTER VAN KOLONIËN’, de heer DE GRAAFF, betoogt, dat men niet kan zeggen, dat alle cijfers der begrooting waar deloos zijn. Zij zijn echter afkomstig van het begin van het vorige jaar en juist na dien tijd heeft zich een crisis als nooit te voren voorgedaan. Spr. komt vervolgens op de benoeming van den gouvemeur-generaai. Spr. verklaart dat de regeering in 't minst niet wenscht achter te staan in waardeering voor den heer Colljn. Wanneer de regeering ten slotte haar keuze op een ander heeft doen vallen, heeft zij daarbij niet alle moge lijke factoren rekening gehouden in t be- 9 uur is plotseling Ross, gemeente- Noodweer boven Mjjdrerht. Gistermiddag te ongeveer half drie ont lastte zich boven Mijdrecht een hevige re gen- en hagelbui, gepaard gaande met een windhoos. Vele boomen moesten het ontgelden, ter wijl de wegen in een ommezien blank ston den. De gewassen in de tuinderijen langs den Amstel liepen veel schade op. Alle broei kassen en „eenrulters” werden vernield, zoo dat de oogst geheel vernietigd is. Woensdagmiddag is in het slachthuis te Venlo een stier losgebroken. In dolle woede rende het dier door de straten. Het publiek vluchtte in winkels en portieken. Eenige melkwagens en frultkarretjes moesten het ontgelden en werden door het woedende dier omvergeworpen en vertrapt. In de etalagegangen der firma Vroom Dreesmann liep het dier zich aanvankelijk vast, doch bemerkend, dat het achtervolgd werd, keerde het zich tegen zijn belagers. Politie en marechaussée’s, die opgeroepen waren, verschenen spoedig. Aan het spoorwegviaduct werd de stier neergeschoten en ter plaatse geslacht. Het onweder. dat gistermiddag een deel van ons land geteisterd heeft, heeft vooral te Uithoorn groote schade aangericht. Te omstreeks drie uur ontlastte zich boven deze gemeente een wolkbreuk, die wel een half uur heeft geduurd. Er vielen hagelkorrels, zoo groot als duiveneieren. Van het Gemeen telijk Abattoir werden tientallen ruiten ver brijzeld en van de broeikassen der kweekers zün wel 1000 ruiten vernield. Ook de water schade Is belangrijk. Gisteravond omstreeks half lb is op den nieuwen Rijksweg tusschen de Hakkelaars- brug en Naarden een zwaargewonde motor rijder gevonden. HJ) werd door dr. Verburgt uit Naarden en een arts uit Amsterdam, die Juist passeerde, verbonden. Een zware her senschudding werd geconstateerd. Hjj is naar de Majellastichtlng te Bussum vervoerd. Nader is gebleken, dat de motorrijder is de 20-jarige J. Inniger uit Amsterdam. Hij was op een bruiloftsfeest te Muiderberg en op den motorfiets van een ander even gaan rijden. HU verklaarde spoedig te zullen te rugkomen. Toen hij na anderhalf uur nog niet was weergekeerd, is de gastheer met zijn auto langs den weg gereden. Deze ver nam vhn de omwonenden, dat een ongeluk was gebeurd. Volgens sommigen heeft een auto met een vaart van 100 K.M. den jongen omver gereden; hoewel ook de mogelijkheid overbljjft, dat hij zelf een val heeft gedaan, daar hij als motorrijder niet bekwaam is. De toestand van het slachtoffer is ernstig. Het onderzoek wordt voortgezet. De bond van Nederlandsche handelaren in Brandstoffen te Amsterdam zegt in een adres aan den minister van Arbeid. Handel en Nijverheid, dat in den brandstoffenhan del hier te lande met vervalsching van naam van land of kolenmijn van oorsprong in toenemende mate huisbrandstoffen worden geleverd, welke niet aan algemeen erkende eischen van dat land of die kolenmijn vol doen; dat mala-flde detailhandelaren in brandstoffen door bedrog met maat en ge wicht de verbruikers of het publiek dunpe ren, waardoor verkoopers in staat zyn tot beneden normalen prijs aan te bieden en te verkoopen. De bond verzoekt daarom, dat de minister het wil leiden tot een wetteljjk voorschrift van een huisbrandbesluit als aanvulling van de Warenwet. bevolking bulten- Itenlandsche leiding ekeerde is eveneens ndenarbeld te leve- De vruchten van den gezamenlyken Windhoos. Gistermiddag is Vleuten door een wind hoos geteisterd, welke aan den tuinbodw ernstige schade heeft gedaan. BV den heer Gondelach werden 25 z.g. „eenrulters” op genomen en 10 Meter verder neergeworpen. Door het omwaaien van een boom brak een draad van het electrlsche net, zoodat een deel van de gemeente Vleuten geen licht heeft. De windhoos werd gevolgd door een kort maar hevig onweer. Inzake de inlandsche beweging hebben zich sinds verleden jaar geen nieuwe feiten voorgedaan. Den landvoogd, die in Indië de laatste jaren het bewind heeft gevoerd, komt een woord van dank toe. Op de benoeming van den gouvemeur- generaai wenscht spr. geen critiek te oefenen. Dit baat niet en bovendien kan de regeering het best uitmaken wie de ge schiktste man is. Er liep een heer langs de bank in het park, een heer met een lichte overjas, waaronder men nog Juist zyn smoking zag. zyn vrién delijke oogen keken door zyn gouden bri) naar de sjofele figuur, die op een hoek van ue bank in elkaar hurkte. „Backshaw, kerel, ben JU t?” zei de heer, op een toon van pijnlijke verbazing. De man met de gapende schoenen keek gejaagd op. Hjj mompelde iets onverstaan baars. De heer keek in het bleeke gezicht met de roode oogen en het havelooze haal „Allemachtig I 't Is Jimmy Herksh-^w!” riep hij- JCom, je herkent een ouden vriend toch wel? Ik ben Cosway, Sidney Cosway. Je bent me toch niet vergeten?” Weer sloeg de landlooper zijn zwarte oogen op. Hjj schudde het hoofd, maar onwillig, en er kwam een uitdrukking van geslepen heid in zyn gezicht. .Hu ga Je met mij mee,” zei de heer har- teiyk, zjjn hand op den mageren schouder leggend. „Arme kerel, ik ben biy, dat ik Je tegen "t lijf loop. Je schVnt ’t niet best te maken, neem me niet kwalyk, hè? Je komt eens flink bij me soupeeren, al moet ik Je dragen. Hoor Je, Jimmy? Wie denk Je, dat er by me thuis is op *t oogenbllk? Algy Wedwood!” „Wed wood?” herhaalde Zou hjj me nog kennen?” „Dat zullen we zien. Ga maar mee. Ik woon hier vlak by.” Hy nam zVn rillenden vriend mee door een doolhof van straatjes, en na tien minu ten stiet hy een tuinpoortje open en gingen ze over een stukje modderigen grond. ,Door dezen zy-ingang ben ik er gauwer.” legde hy uit, toen hy *n sleutel in een deur stak. „Vooruit maar man, en welkom.” Aan *t eind van een gang kwamen ze een kamer binnen, en een man stond op uit een fauteuil. „Wien breng je me daar nou mee!” riep hy- „Kalm. Algy,” zei Cosway, „Ik trof den armen kerel op 'n bank in 't park. Kom. Algy, ik hoef je toch zeker aan een ouden kameraad niet voor te stellen?” Er volgde een stilte. Algy keek en peinsde. „Ik geloof niet....” begon hy. „t Is toch niet.... toch niet....” .Spreek dan op kerel!" riep Cosway. „Backshaw?" zei Algy ongeloovlg. „Zie Je nou wel?" riep Cosway. „Verbazend!” zei Wedwood, en hij keek maar naar de armzalige, door den regen doorweekte figuur tegenover hem. Cosway bracht spijzen en wyn op tafel. ,.Myn bediende heeft z’n vryen avond, legde hy uit. .Maar 't zal je, hoop ik even goed Het verkeer, dat op dit puht zeer druk is. liep even vast, doch de politie wist spoedig hierin weer orde te scheppen. De eigenaar van den stier, de slager A. te Venlo, verklaarde alle, door het dier aan- gerichte schade te zullen vergoeden. In de Aar- en Amstelstreek. Tet onweer, dat zich Donderdag over Nieu- wer-Amstel en de geheele omgeving ontlast te. ging gepaard met wervelstorm, hagel en stortregens, boomtakken over de wegen en by verscheidene moesten de pannen het ontgelden; op tal van plaatsen de ruiten waren gebro ken door de zware hagelsteenen. die zoo groot waren als men ze hier nog zelden heeft gezien. Behalve van ernstige lekkages werd van geen andere ongelukken vernomen. Te Stein by Sittard is op last van de Justitie beslag gelegd op de ingediende candidateniysten voor de as. gemeente raadsverkiezing. Vier Wsten zouden valsche handteekeningen bevatten. Twee boerderijen en een schuur verbrand. Een landbouwer ge- gewond n hevig onweer heeft in de omgeving m Hoogeveen groote schade veroorzaakt. Te Nleuweroord op de Middenraai te ''oogeveen sloeg de bliksem in de landbou- erswonlng van den heer H. Löhr. waar ‘uist een gezelschap van pl.m. vyftig perso nen schuilde. Het geheele gebouw werd in sch gelegd. De heer Löhr werd in den arm "etroffen. Te Anholt onder Ruinen sloeg de bliksem !n de boerderij van den landbouwer Steenbergen, zy werd geheel vernield. Te Hoogeveen werd een schuur van 'andbouwer Seine Seinen getroffen, zy b-andde. Op verschillende plaatsen sloeg het in. Tengevolge van het aan den grond Toopen van het achterschip van de motorboot van de wed. Dykstra, varende in vasten beurt- dlenst tusschen Groningen en Emmen, gis termiddag in het Oranjekanaal onder de gemeente Bellen, begon de deklast te schui ven. De boot maakte water met het gevolg, dat zy zeer snel begon ^e zinken. De opva renden werden met veel moeite gered. Een hunner werd in bewusteloosen teostand op het droge gebracht. Men slaagde er echter In zyn levensgeesten weer op te wekken. Deklast en goederen moeten als verloren worden beschouwd. Het schip, dat verzekerd is, zal worden gelicht. Voor den president der Haagsche recht bank is gisteren in kort geding behandeld een procedure tusschen de V A.R.A. en den staat. Voor de V AR A trad op mr. Duys en voor den Staat de landsadvocaat mr. Telders. Mr. Telders merkte op, dat de dagvaar ding vergezeld gaat van een stuk „Gevleu gelde daden”. Dit is een hoorspel, dat door de Radio-contröle-commissle verboden is en waarvoor de V AR A, thans een voorziening by voorraad in kort geding vraagt om de uit zending op 3 Juni mogelijk te maken. Wan neer men echter het stuk doorleest, stelt men zich de vraag, of hier wel een onver- wijlde voorziening noodig is. De inhoud van het stuk is van niet de minste beteekenis en daarom is er voor de eischende party geen enkel belang aanwezig, dat een onver wijlde voorziening bij voorraad zou wettigen. In het onderhavige stuk treden verschil lende vogels op, die critiek oefenen op het regeerlngsbeleld Inzake de radio en andere vereenlglngen en daarom heeft de commissie het stuk verboden. Het staat aan de commis sie te beoordeelen. of er grond is voor ge vaar voor de openbare orde en daarom 13 het onjuist, als men den rechter daarover wil laten oordeelen en zeer zeker in kort ge ding. Pleiter merkt voorts op, dat de com missie niets heeft gedaan in strijd met eenig wetsvoorschrift en dat zy dus ook niet on rechtmatig heeft gehandeld. Ten slotte constateert pleiter, dat hier thans een groote Juridische vraag aan de orde is, want in dit geding wordt niet meer of minder dan de vryheid van het woord naar voren gebracht Mr. Duys is van oordeel, dat de president wel degeiyk bevoegd is om in de onderha vige kwestie een aanvankeiyk oordeel te ge ven. Wanneer de commissie alleen zou heb ben te oordeelen. zou zy alles kunnep voor- schryven. Doch dit gaat, volgens pleiter, te ver. -n het radio-reglement staat, dat de contröie geoefend wordt ter voorkoming van gevaar voor de veiligheid van den Staat, de open bare orde en de goede zeden. Daaraan heeft de commissie zich te houden. De Staat ech ter wil de commissie rechter' In eigen zaak laten zyn. Ten slotte merkte pleiter op. dat de vraag, of hier een onverwijlde voorziening moet worden getroffen, niet moet beoordeeld worden naar den inhoud van het stuk. De beantwoording moet gevonden worden in het groote prlncipieele belang om een <eind t3 maken aan het optreden der commissie bui ten haar bevoegdheid. De president zal Maandag uitspraak doen. Hevig noodweer in Zuid-Engeland Cardiff en Wales zyn gistermorgen door een buitengewoon hevig en langdurig, zwaar noodweer geteisterd. De schade wordt verscheidene millloenen geschat. ernstige schade werd aangericht in het stadje Eastern Valley in het graafschap Monmouthshire, waar bijna alle huizen on derliepen. Op verscheidene plaatsen zyn ernstige aardverschuivingen ontstaan. Een met arbeiders bezette trein stortte dienten gevolge van een helling, waarby verschei dene personen gewond werden en naar het schynt de machinist gedood werd. Ook een motorwagen liep uit de rails en stortte om. loen groote hoeveelheden grond onder de lails werden weggespoeld De hoofdstraat van Eastern Valley is door de aardverschui vingen voor het verkeer volkomen onbruik baar geworden. Byna overal zyn de elec- trische stroomtoevoergeleidingen en de tele foondraden vernield. In vele gevallen kon den de menschen door het plotselinge 'tygen van het water hunne huizen niet meer verlaten en moesten reddlngscolonnes hen uit uit hun benarde positie redden. Te Cardiff waren de kanalen voor het afvoeren van het water niet voldoende om de gewel- d'ge watermassa's te verstouwen, zoodat ook hier binnen korten tyd zeer vele huizen o’ider water kwamen te staan. Vele rlolee- ringen sprongen onder den grond door wa terdruk, zoodat het plaveisel openge scheurd werd. Urenlang raasde de storm over tal van plaatsen. Boomen werden ont worteld telegraafpalen omgeknakt. Ver scheidene bruggen werden weggeslagen. In de straten van Shanklin en Sandown stond 'n korten tyd het water zoo hoog, dat het verkeer met booten moest worden onder houden. Ook te Londen en In het Oostelijk deel van Engeland is in den loop van den mor ton door het noodweer veel schade aange- -■fcht. Te Londen werd een meisje door den bliksem getroffen, waardoor zy blind werd, ^en groot aantal schoorsteenen stortte er verder neer. Een Engelsch postvliegtuig "oest by St. Albans een noodlanding ma- ;en. Een Fransch vliegtuig was gedwongen bij Aldersham te landen. Te Romsgate ’loeg de bliksem In 4 hulzen in. Te Plymouth werd een in de haven liggende trawler door den bliksem getroffen en zwaar be schadigd. De kapitein van het vuurschip vooral verklaarde, dat hy nog nooit een dergelyk onweer had meegemaakt. Boven Zuid-Engeland en de Westeiyke V”aafschappen hebben hevige donderstor- rnen gewoed, welke groote schade hebben ajvngericht. Verscheidene gebouwen werden '•oor het hemelvuur getroffen, tengevolge "aarvan in enkele gevallen brand ontstond. Gelukkig zyn, althans voor zoover bekend, veen mensehenlevens te betreuren. In ver- w’hlllende steden en dorpen waren de hoofd- •traten door het regenwater geheel blank «ezet. Vele rivieren liepen buiten hare oevers. Bi de laagliggende districten Pontnewyn en Monmoutshlre staat het water in de hui- »n. in den nacht hebben de bewoners hun Te Assen is aangehouden de gemeente veldwachter van Smllde, verdacht van het plegen van malversaties. Hy wordt er om. van verdacht gemeentegelden te hebben verduisterd. Zwaar onweder boven Bodegraven. Gistermiddag te ongeveer 3 urix ontlastte zich boven de Rynstreek een zwaar onweder dat plaatseiyk gepaard ging met geweldige hagelbuien. Gedurende ongeveer een kwartier hield het onweder aan, waarby vooral de gemeente Bodegraven het moest ontgelden. Honderden ruiten werden hier door den hagel vernield. In het byzonder werden de woningen aan de Wllhelminastraat geteis terd. Aan de straatzyde van deze woningen is geen ruit heel gebleven. Men vond hagel- steenen van 6 tot 7 c.M. grootte in de ver trekken van verschillende woningen, waar van de vensterruiten aan scherven lagen. In andere plaatsen was het onweder min der hevig. Persooniyke ongelukken kwamen, voor zoover bekend, niet voor. Met een sigaar tusschen de lippen zei Wedwood, tien minuten later, weer in zijn fauteuil: „t Is toch een waagstuk!” De Provinciale Schoonheidscommissies, die reeds gedurende een aantal Jaren gere geld byeenkomsten hielden ter bespreking van gemeenschappeiyke belangen, hebben behoefte gevoeld aan een meer biyvenden band. Zij hebben een Federatie van Prov. Schoonheidscommissie-, opgericht onder den naam: „Federatie van organisaties in het belang van de schoonheid van Stad en Land werkzaam”. Hoewel de naam van de Fede ratie van een ruimere strekking blijk geeft, is het voorloopig de bedoeling dat zy beperkt biyft tot een vereenlging van Provinciale Schoonheidscommissies. Tot deze Federatie zyn toegetreden .de commissies van Friesland, Groningen, Dren the, Overysjel. Gelderland. Utrecht, Noord- Holland, Zuid-Holland en Limburg. Tot le den van het voorloopig bestuur der Federa tie zyn benoemd: voorzitter mr. D. Hudig, secretaris-directeur van het Nederl. Insti- Een lüden van 7 jaar nu geëindigd Een Heer te Hilversum wtet raad Begint U met te lezen wat de heer W. P. te Hilversum ondervond en volgt U daarna gerust zyn voorbeeld. U zult er versteld van staan hoe spoedig ook U de zoo vurig be geerde verlichting van uw rheumatische kwellingen zult ondervinden. .Ruim 7 jaar leed ik aan rheumatiek, heb vele medlcynen aangewend, doch alle met weinig resultaat. Uit Indië hier aangekomen hoorde ik over Kruachen Salts en ten einde raad ging ik dit gebruiken. Ik kan niet an ders zeggen, dan dat Kruschen het eenige middel is, waaraan Ik tot nu toe te danken heb. dat myn rheumatiek langzaam maar zeker uit myn lichaam verdwynt. Ik ben pas kort bezig, Kruschen Salts te gebruiken. Overal en ieder zal ik dit middel aanbevelen als het beste, dat ik ooit heb kunnen vinden tegen de zoo gevreesde rheumatiek. U kunt van dezen brief naar goeddunken gebruik maken, ten einde Kruschen Salts zooveel mogeiyk bekend te maken.” W. P. te Hilversum. Wanneer U voor de rest van uw leven ver lost wilt zyn van de viymscherpe urinezuur- kristallen (de oorzaak van uw rheumatiek), die zich in uw gewrichten en weefsels neste len, begin dan morgenochtend voor het ont- byt een halven theelepel Kruschen op een glas warm water of in een kop thee te ne men. Vergeet niet dit geregeld lederen dag te doen en houdt dit eenige maanden lang vol. Dan zult U beseffen, waarom Kruschen het zich vastzetten van het overtollig urine zuur in uw gewrichten verhindert en U be hoedt voor de ketenen der rheumatiek. Kru schen is een combinatie van zes levenwek kende zouten, die ons lichaam eiken dag noo dig heeft en die ook uw lichaamskracht en energie doet toenemen. Kruschen Salts is verkrygbaar by alle apothekers en drogisten f 0.90 en f 1.10 per flacon. (Adv.) tuut voor Volkshuisvesting en Stedebouw, seer.-penningm. mr dr. J. Versteeg, voorzit ter van de Adviescommissie der Noord-Hol- landsche gemeenten voor bouwontwerpen en uitbreidingsplannen; C. Baart, voorzitter van de Prov. Friesche Adviescommissie ter wering van inbreuk op de schoonheid van stad en land; Ir. A. M. Kuysten, secretaris van het Geldersch Genootschap tot bevor dering en Instandhouding van de schoonheid van stad en land en mr. D. Sanders, secre taris van het Oversticht, Genootschap tot bevordering en instandhouding van het lan- deiyk en stedeiyk schoon in de provincie Overijssel. Het secretariaat der federatie Is gevestigd Kloveniersburgwal 70. Amsterdam C. De heer STEGER (R.K.) zegt, toenemende belang van Indië niet rechtvaardigt, maar zelfs elscht een sterke deelneming van het parlement aan de be langen van de mlllloenenbevolking aam de overzyde van den oceaan. Het einddoel van onze taak tegenover Indië is nog lang niet bereikt. De omstandigheden stemmen tot bezorgd heid. De toestanden in China en Engelsch- Indlë mogen een waarschuwing zyn. Het communisme maakt met goote snelheid ge bruik van het nationalisme om zyn ver derfelijke leer te verspreiden. Wat doet men in Indië daartegen? De na tionalistische stroomlng zelve, die niets af- keurenswaardlgs heeft, moet in goede ba nen worden geleid. Alle krachten moeten daarop worden geconcentreerd. Daarna pleit spr. voor sociale len. Kan de inheemsche landsch kapitaal en k niet missen, het waar; zy heeft den 1 ren. arbeid moeten ten goede komen aan alle drie elementen. Spr. betoogt verder, dat de koelle-ordon- nantie met haar poenale sanctie moet ver- dwynen, want zy is in stryd met de chris- teiyke zedeleer. De heer DE 8AVORNIN LOHMAN (C. H.) hoopt, dat in de toekomst streng de hand zal worden gehouden aan de Indische Comp tabiliteitswet. Spr. betreurt hét zeer sterk, dat de heer Coiyn is voorby gegaan by de land voogd- wisseling. De afkeuring van deze nlet- benoemlng sluit echter niet in zich een af keuring van den benoemde. Spr. wyst evenwel op de groote beteekenis van deze benoeming onder de tegenwoordige moel- lykheden. En het ware juist geweest, als ge kozen was de man, die daarvoor was aan gewezen. geiyk in 1921 deze zelfde minister den man van het oogenbllk, den heer Fock, aanwees. Deze man heeft veel tegenstanders: hooge boomen vangen veel wind, vooral in het vlakke veld der democratie. Ook in Indië zou Coiyn tegenstand hebben gevonden, al hebben de beste kenners van Indië als hun meenlng te kennen gegeven, dat Colyn de beste man op deze plaats zou zyn geweest. Nu Coliin uitviel, is er alle reden, jhr. De Jonge dankbaar te zyn. dat hy dit zware ambt, dat hy niet heeft gezocht, heeft wil len aanvaarden. Ook hy heeft een offer gebracht. Intusschen de dankbaarheid voor deze benoeming verzoet niet de bittere pil van het nlet-benoemen van den heer Coiyn. Van zekere zijde is het voorbeeld der Brlt- sche politiek in Brltsch-Inrjlë aanbevolen voor de Nederlandsche politiek in Ned - Indië. Ten onrechte. De verhouding tusschen Engeland en Britsch-Indië is een gansch andere dan die tusschen Nederland en Ned.-Indië. De heer JANSSEN’ iR.K.i wyst op den lof. door buitenlanders by herhaling toe gezwaaid aan ons bestuur in Indië, welke afsteekt by de critiek in ons eigen land, waar sommigen spreken van zware en zwarte reactie, die thans hoogty zoude vieren. Wat den Gouverneur-Generaal zal spr. diens daden afwachten, verwacht spr van deze benoeming geen of weinig verandering in politiek. De heer SLINGENBERG (V.D.) betoogt, dat de nieuwe Gouverneur-Generaal onbe vangen moet staan tegenover de Indische politiek. Zijn vroegere functie behoeft daar aan niet in den weg te staan. Spr. geeft toe, dat de financieele toestand van Indië ernstige zorg baart. Daarom stemt hy ook met verschillende versoberingsmaat- regelen in. Men vervalle echter niet in angstmaatregele'n, want de afgeloopen Jaren zyn gunstig geweest. De heer FOCK (Lib.) pleit ■voor meer Indianisatie, d.i. het geschikt maken van inlanders voor allerlei functies Men behoeft hierby niet te voorzichtig te zyn. beweging ,,’t Ging toch niet anders?" zei Cosway, ,,’t Is heel kranig, dat je den steen by me vrouw Goldsack uit de la hebt gepeuterd, maar je had er niet mee hier moeten ko men, drie uur later! Jou verdenkt niemand, ’t is Je eerste groote zet, maar op my wordt gelet. *t Ongeluk is, dat ik zoo dik- wyis net ergens in huis was, waar juweelen vermist werden. Ik doe nu uiterst voorzich tig. tot ’t gevaar wat geluwd is.... en dan kom jy Ineens met zoo’n vangst binnen wandelen. Heel lief, maar heel lastig!” „Ik kon zoo’n gelegenheid toch niet laten voorbygaan?” zei Wedwood. ,,’t Ging van zelf, maar toen ik thuiskwam, kreeg ik den angst, jy kon zulke zaakjes toch beter behandelen dan ik? En heb je me niet gevraagd, of ik Je helpen wou, als je krap zat? Dan sprak ’t toch vanzelf, dat ik er mee naar jou toe kwam?” „Zorg jy nu maar,” sprak de ander, „dat Je je mannetje in de gaten houdt. Als Je 1 niet goed doet, kom Je niet levend uit myn vingers.” ,,Je praat makkeluk,” mopperde Wedwood. „Was 't nou noodig, hem dat verhaaltje van dien denkbeeldigen Jimmy Backshaw wUs te maken?” „Man,” zei Cosway trotsch, „dat vind ik nu juist een van myn fynste knepen. Als ik hem dat niet had wijsgemaakt, en we hadden hem hiergehaald en bedwelmd en terugge bracht, dan had hy natuuriyk vermoed, dat er iets achter zat. Hy moet niets vermoeden. Nu zal hy wakker worden met een draaierig hoofd, en een vaag idee, dat iemand hem voor een ouden vriend heeft aangezien, en hem heeft meegenomen om eens fdn te Bouj>eeren. maar hy zal ontdekken, dat hy nog precies op ’t zelfde hoekje van een bank zit, waar die geheimzinnige vriend hetn van daan had gehaald. Nu vraag ik je zelf, wat zal dan zyn conclusie zyn?” Wedwood grinnikte. „Hy zal denken, dat hy gedroomd heeft,” antwoordde hy. „Precies. Was ’t een goede zet of niet? Geef me maar eens ’n goede sigaar, ’t Mag hier wel een beetje worden uitgerookt, na die visite. Kerel, wat moet hy nat geweest zyn! Er is waarachtig een heele plas uit zyn kleeren gedropen, hier naast....” ,JNu vergist u zich toch,” zei een kalme stem. „Dat plasje is een scheut brandy, met Iets er In.” Met een sprong keerde Wedwood zich om. lykbleek. Cosway stond als verlamd, met de sigaar vóór zijn halfgeopende lippen. In de deuropening stond hun voormalige gast, teruggekomen! HIJ stond zich de handen te wryven met een kalme draaiende beweging, en zyn ge laatsuitdrukking was als die van een verza digden panter. ,,De heeren begrypen 't zeker al? Wat zei u? Of ik deze woning in ’t oog zat te houden, toen u me voor 't eerst zag? Precies. En nu? Nu heb ik allerlei buzonderheden gehoord, die ik er anders niet zoo gemakkelyk uit had gekregen. En ik vindt ’t heel vrlendeiyk, dat u me ’t steentje óók maar meteen over handigd hebt, heeren," zei inspecteur Tred- ways van New Scotland Yard. „En u zult het wel prettig vinden, thans van myn gast- vryheid te genieten, nietwaar? Wilt u my maar volgen?” Dinsdagmorgen om overleden de heer G. secretaris van Alblasserdan^ De overledene was directeur van het kan toor der Middenstandsbank aldaar, welke instelling den iaatsten tyd in moeiiykheden moet verkeeren. Uit een achtergelaten schryven van den heer Ross moet men op maken, aldus de Voorwaarts, dat zyn over verband houdt met deze moeiiyk heden. Onder leiding van den burgemeester is een onderzoek Ingesteld. De heer R. was twaalf Jaar raadslid dezer gemeente, waarvan 8 Jaar als wethouder. Verder was hij bestuurslid en adviseur van vele vereenlglngen. Hy genoot in de ge meente groot aanzien, aangezien hy bekend stond als een zeer begaafd en hoogst sym pathiek mensch. zyn verscheiden heeft dan ook in vele kringen groote verslagenheid gewekt. De overledene was 46 jaar oud. gehuwd en vader van een groot gezin smaken, Jimmy.” De roode oogen van den gast volgde arg wanend en onrustig de bewegingen der belde heeren, en keken begeerig naar de koude kip. de kaas en de wynflesch. Cosway maakte water heet, en vermengde er wat brandy mee. .Drink dat maar eerst op, Jimmy.” ried hy. .Dan word Je een beetje warm van bin nen.” Een minuut later aten zy yverlg. Na een paar happen toonde de gast sporen van matheid. Al spoedig kletterde zyn vork op den grond, zyn hoofd daalde, hy viel in een diepen slaap. Cosway stond voorzichtig op en keek in het bleeke gezicht. „Hy is weg,” zei hij. „verdiende loon voor zyn leugen, dat hy Jimmy Backshaw is.... die niet eens bestaat!” .Hy zal tenminste de eerste uren niet wakker worden," zei Wedwood. „Heb Je er niet te veel van dat goedje ingedaan?” „Denk ik niet. Laten we maar voortma ken.” Hy deed het licht uit erj trok het gordyn open. Ais de gast had kunnen opzien, zou hjj zich misschien verbaasd hebben, dat het raam uitkeek op het park, recht op de bank, waar hy gezeten had. Hy zou zyn vermoeden, dat hy langs een omweg hier heen was geleid, bevestigd hebben gezien. „Geen mensch te zien zei Cosway. Hy sloot het gordyn weer en maakte licht. „Be waakt wordt ’t huis zeker, maar we hebben nu'tenminste een voorsprong.” Wedwood had nu een grooten, schitteren den edelsteen in de hand, een prachtlgen saffierblauwen diamant. „Prachtdingetje,” zei hy peinzend. „Zevenduizend pond, Cos way, anders ben ik een bopn.” Cosway verrichtte een vreemd werkje. Met een schaar knipte hy een gat jn den linker benedenhoek van het groene jasje van den bewusteloozen gast. .Allicht een even goede bergplaats als er gens anders." zei hil. ..Er zit daar vulsel ge noeg, om 't niet in de gaten te laten loonen. Bezwaren?" „Geen. Pak maar aan.” Hy gaf den dia mant over. Cosway liet dien in het gat. en □aaide netjes de gaping dicht. ,^oo," zei Casway. „Nu eerst de deuren »pen De stakker is gelukkig niet zwaar.” Samen droegen ze den man, voorzichtig spiedend of niemand hen zag, terug naar de bank in het park. huizen moeten verlaten, zy zyn tydeljjk in een plaatseiyke bioscoop gehuisvest. In eenige gevallen was het noodig de be woners in hun booten uit hun geïsoleerde huizen te bevryden. De grootste schade is aangericht te Aber gavenny. waar vele bewoners dakloos zyn geraakt. Over groote afstanden is het verkeer langs de wegen gestagneerd. De nachtverbindingen tusschen en West-Engeland zyn gestaakt. Fgnheden van het territoriale leger, die by Weymouth, Minehead en Monmouth, on dergebracht zijn in kampementen, hebben deze moeten verlatén. In Londen werden eenige huizen door den bliksem getroffen. De schade is nochtans gering: Twee transportvliegtuigen hebben tydens den storm een noodlanding moeten maken, ’’en van beide ..De City of Melbourne” der Imperia! Airways, die op weg was naar Pa rt’s met een zending dagbladen, heeft de noodlanding uitgevoerd by Luton. Het toe stel is beschadigd, doch de inzittenden ble ven ongedeerd. De tweede was een Fransch Union vlieg tuig. dat op weg van Lympne naar Parys door den storm werd overvallen en te Amersham in Buckinghamshire een nood landing maakte. 8 283. Al spoedig had Bollebuisje den andere, die ook hard liep, ingehaald, maar toen hy dichtby was gekomen, rag hy, dat het Relntje de Vos was, die verschrikt opzy sprong, omdat hy niet begreep, dat de aap al zoo dicht by hem kon zyn. Net wilde Bollebuisje hem voorbijsnellen, toen hy zich bedacht en stopte. e<9s

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 11