ONS BLAD II G DE PINKSTERBOODSCHAP VAN Z. H. PAUS PIUS XI. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VUT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 123 VRIJDAG 29 MEI 1931 f40. Vrouw in brand VOORNAAMSTE ctflEUWS Geweldige schade Ernstig ongeval De Itallaansche anarchist Schlrru Waarschuwing De geheimzinnige epidemie Solo-vhicbt naar Batavia Thans 36 dooden Telegrafisch Weerbericht t Plebaan Westerwoudt Arbeid voor onvolwaardigen De Ambtenaarssalarissen Vandaag naar Genua Geen verlaging Broodprijs en Tarwewet R De Indië-vluchten r Glasfabriek Leerdam De Encycliek over de Maatschappelijke Orde, haar herstel en hare voltooiing naar het heilplan der Blijde Boodschap Ontploffing bij petroleum boring De toestand in bet visscherijbedriif te IJmuiden JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Zonnebrillen - Pince nez Overgenomen door „De Maasbode**? „De Tijd” EEN SOCIALIST KAN GEEN CHRISTEN ZIJN AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Bij’ den 40sten Verjaardag der Encycliek van Z. H. Paus Leo XIII. „Rerum Novarum” L 15 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD o zij wilde de kachel met petroleum aanmaken Prof. Piccard behouden (eland. Anti-katholieke demonstraties te Rome. Het slot van den Katholiekendag. aarde errata Jongetje gedood, meisje gewond •ver e fee der Gefusilleerd gepleegd IV begrooting in Eerste de DERDE HOOFDSTUK moedwil J Van 7743 mM. te barometerstand 746.5 m.M. te gesteld wegens O Bijeenkomst te Utrecht geneesheer VIERDE HOOFDSTUK -ECHTVAARDIGE LOON - HET Zooals wij met verwijzing naar de leer van Lichte verbetering r i b. De onderneming Loon en deelname In de winst. Voorstel tot ontslag van ir. H. L. Copfjn zie men De ambtenaarssalarissen sullen niet wsk- den verlaagd. BUREAU: Telefoon: DE VERHEFFING VAN HET PROLETARIAAT Briand’s politiek door de F ranse he Kamer goedgekeurd eiligen -en de E Men moet verwachten een prijsverhooging van twee cents per brood van 8 ons Tengevolge van de Invoering der Tarwe wet na - Juli, zal het brood voorloopig twee cents (per 800 gram) in prijs stijgen. Schlrru, die een bomaanslag heeft, ter dood veroordeeld. ichting iwkeu- Iwerda to’s aar ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar l.— Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Mevrouw Roosje Kohier per vliegtuig naar Holland vernield. Hij is echter onvrjj willigen LICHT OF. De lantaarns moeten morgen warden opgestoken om 936. bil verlies van ’n anderen vinger eko- Itect nge- on- et. et. et ct. ct. ct. !5 19 3 melk- rit cevolgd er on eerste naakte 'ingeft, iictjjn, e otn- n had. ■enne- Heiloo s dul- lalbert de le- abdij Kort geding over de bevoegdheid der radio- contrólecommissie. Barometerstand 9 uur vm.: 7.72 langzaam vooruit. richt >t in Acht, roor- orte- nctie roor- 'oor- de den den iwe- :rste l. en illen ver nal# bij- eer- SOO- Abt ven >re- lar- nedic- roem. rsteld. ld. praak onder stoet voor Iwart, a ge it op d. de n het n de Hier i een van t als as de lands glorie van bleef, Alk- ■nond i ml- lleen voor toch sterd van sn ik is een Is, die Volgens een bericht uit Tarsos la de heer Leclatr, die een solo-vlueht maakt van Am sterdam naar Batavia, tengevolge van een motordefect gedwongen een noodlanding te maken. Het met De Vijftiende Arbeidsconferentie is heden te Genève geopend. Het socialistisch congres te Tours ontwapening. Dit is het doel dat Onze Voorganger te bereiken voorstelde: de verheffing van het proletariaat. En hierop moet des te sterker de nadruk worden gelegd en dit moet met des te meer aandrang wordeh herhaald, naarmate niet zelden deze heilzame voor- ofwel met Zal „Het Volk” nu ncy langer zijn be wering durven volhouden? De waarheid begint ook in het socia listische kamp zelf door te dringen. Maar het is een lange weg van Nieder- winkel naar het socialistisch redactle- bureau te Amsterdam. De vrouw van den heer J. Kootetra te Oamwend (Or.) wilde gisteravond met pe troleum de kachel aanleggen. Vermoedeluk was er nog vuur In de kachel, want plotse ling vloog de petroleum ta brand en ook de kleeren van de vrouw vatten vlam. Met ernstige brandwonden overdekt is zy naar Groningen vervoerd. Dezer dagen werd melding van een raad selachtige epidemie In het klooster van den Goeden Herder te Bangalore (Engelsch- Indlë) gemaakt Thans meldt Reuter, dat van de aangetasten, die in het ziekenhuis werden opgenomen. 36 zijn overleden. Van de 36 personen, die in het ziekenhuis overleden, vertoonden 12 de karakteristieke symptomen van cholera, terwijl de 34 anderen leden aan hevige brakingen of dlarrbee, waarvan men den Juteten aard nog niet kon vaststellen. Van de andere zieken, die in het ziekenhuis werden opgenomen, verkeeren vjjf in hacheljjken toestand. Eenlge zieken kon den als herstellenden bet ziekenhuis ver laten. Onder de overledenen zijn twee Euro- peesche zusters. Er valt de laatste dagen een lichte ver betering in den toestand van het visscherjj- bedrijf te IJmuiden te constateeren, in hoofdzaak doordat de kustvisscherij wat rui mer wordt. Vooral de vangst van tong Is verbeterd. Twee booten van de Marezathen, de „Condor” en de .Reiger", oji. hadden een mooie vangst en besomden resp. f 3000. en f 3500.—. Het gevolg hiervan is. dbt eenlge opge legde trawlers weer voor de vaart zijn klaar gemaakt. Een drietal Scheveningsche loggers heb ben bjj de Noord-Frlesche vischt, nJ. bij Amrum. Ook maakten goede reizen; twee Hedenmorgen te 3 mln. voor half 5 is de anarchist Emlllo Schlrru, die door de fascis tisch- rechtbank wegens overtreding van de *vet tot bescherming van den staat en we gens het pogen van het doen van een aanslag op Mussolini, ter dood was veroor deeld, geëxecuteerd Hij werd op de binnenplaats van de Porto Braschi bij Rome door een vuurpeleton ge- fussilleerd. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 135: elke regd meer «3*. RECLAME per regel 6.75 voor de eerste pagina; voor de overige pagina’s 6.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bii vooruitbetaling per plaatsing f 6.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 0.12 Aan de Eerwaardige Broeder», Patriarchen, Primaten. Aartsbisschoppen, Bisschoppen en overige Opperherders, die in vrede en gemeen schap met den Apostolischen Stoel leven en aan alle Geloovi&e Katholieken der wereld. Pius XI. Paus Eerwaarde Broeders, Geliefde Zonen, Groet en Apostolischen ze&en! De Indische Kamer. tot vermindering van het loon der arbeiders. Maar wanneer dezelfde onderneming niet de inkomsten heeft welke voldoende zjjn om een billijk loon aan de arbeiders uit te betalen, doordat zU ofwel door zware lasten gedrukt wordt, ofwel wordt gedwongen om haar pro ducten voor een te lagen prijs te verkoopen, dan maken degenen die haar zoo pressen zich schuldig aan een groot vergrUp; want zU ontrooven het juiste loon aan de arbei ders die door den nood gedwongen worden, zich tevreden te stellen met een mindere belooning dan zU verdienen. Allen dus, patroons en arbeiders moeten er De toestand van den Hoogeerw. heer ple baan Westerwoudt is thans van dien aard, dat hU éénmaal de H. Mis heeft mogen lezen en éénmaal een korte wandeling heeft gemaakt. De behandelende geneesheer oordeelt echter, dat het voor den patiënt te Kome te warm is. Daarom zal Z. H. E. heden, Vrij dag naar Genua vertrekken, waar hjj eenl- gen tijd hoopt te blijven om volledig te her stellen. Het zal nirt vóór half Juli of begin Augus tus zijn, dat plebaan Westerwoudt wederom In zijn parochie te Haarlem zal kunnen toe rugkeeren. Men kan verwachten, dat de broodprijs met Ingang van 1 Juli voorloopig met twee eente per acht ons zal stijgen als gevolg van de Tarwewet. waar mogelijk, het arbeidscontract door een maatschappelijke ontract eenlgszlns verzacht worde, zooals men reeds op verschillende ma nieren Is begonnen te doen tot niet gering voordeel van arbeiders erf werkgevers. Zoo worden de werknemers mede geïnteresseerd In het eigendom of het beheer daarvan en nemen zjj tot zekere hoogte deel in de ge maakte winsten. De juiste maat van het loon moet niet berekend worden op een enkelen grond, maar op verschillende, zooals reeds Leo Xin prij selijk verklaard had toen hU schreef: „Het volgens rechtvaardigheid bepalen van het salaris hangt af van vele overwegingen.” Met welke woorden de lichtzinnigheid gebrand merkt werd van hen die gelooven dat een zoo moeilijk vraagstuk makkelijk op te los sen is door rekening te houden met Hechts een enkele maat welke dan gewoonlijk nog verre van de werkelijkheid verwüderd Is. Zooals ook degenen dwalen die niet aar zelen het beginsel te verklaren dat de arbeid zoo veel waard is en met* zoo veel betaald moet worden, als de vruchten, welke er door worden voortgebracht, waard zijn:: dat dus de werknemer recht heeft om alles op te eischen wat door zijn arbeid verkregen Is; een beginsel, waarvan de verderflljkheld dui delijk blijkt, ook uit hetgeen wij uiteen zetten. toen wij spraken over het eigendom De eectalu beteekenie v«n des arbeto. Nu is het niet moeilijk te begrijpen dat behalve het persoonlijke en indlvldueele, ook het sociale karakter van den arbeid zoo goed als van het eigendom In oogenschouw ge nomen dient te worden, en dit geldt bovenal voor het werk dat men bU contract aan anderen overlaat; want wanneer er geen waarachtig sociaal of organisch lichaam be staat, wanneer geen sociale en juridische orde de uitoefening van den arbeid verzekert, wanneer de verschillende van elkaar afhan kelijke partijen zich niet onderling verzame len en niet wederkeerig aanvallen, wanneer zjj, wat nog meer is, zich niet vereenlgen tot zij als 't ware één geheel vormen, dan kun nen t intellect, 1 kapitaal de arbeid en de menscheljjke werkzaamheid hun vruchten niet voortbrengen I En het Is dus onmogelijk den arbeid op de juiste waarde te schatten en op passende wijze te beloonen, waar men geen rekening houdt met zijn sociaal en Individueel karakter. De drie voornaamste punten Uit het dubbele karakter dat door de na tuur aan den menschelljken arbeid werd ge geven, vloeien zeer ernstige consequenties voort, volgens dewelke het loon moet ge regeld en bepaald worden. De Commissaris van Politie te Goes waar schuwt tegen twee woonwagenvrouwen, ge naamd: 1. Rosalia Lelmberger, geb. te Heldergem (Oost-Vlaanderen, België) 3 Januari 1888, In geschreven te Bergen op Zoom, levende bui ten echt met Augustinus Blssenberg, reizen de met woonwagen Middelburg 46", en 2. Anna Lafertin, geboren te Halsteren. 5 November 1908, koopvrouw met kant, vrouw van Eduard Lelmberger, ingeschreven te Schalkwijk, reizende met woonwagen „Mid delburg 49”. Beide vrouwen zijn flink gebouwd, no. 1 Is grooter dan no. 2, heeft zwart haar en het uiterlijk van een zigeunerin; no. 2 heeft donkerblond haar. Terwijl no. 2 tracht kant te verkoopen in herberg of winkel, vraagt no. 1 naar geld stukken met de beeltenis van H. M. de Ko ningin met hangend haar en blijkt dan na vertrek der vrouwen, dat er geld wordt ver mist. arbeiders Is vooral in de meer vooruitstrevende staten en In de groote landen, waar men niet meer zeggen kan, dat alle arbeider* gebukt gaan onder de ellende en noodlijdend zijn. Maar nadat de mechanische werkwijze en de Industrieën van den mensch zijn doorge drongen en zich met zoo groote snelheid in taUooze streken verspreid hebben, zoowel In de wereld, welke men nieuw noemt, als In de verste rijken van het Oosten, eenmaal zoo beroemd om hun oude beschaving, ia de massa der nooddruftige arbeiders ontzagge lijk gegroeid ffi fnin klagen stijgt van de aarde op tot God. Daaraan voege men het groote leger toe van landbouwarbeiders, die op een zoo lagen levensstandaard staan, die beroofd zijn van elke hoop om eens „eenlg stukje gronds” te bezitten en daardoor ten eeuwigen dage tot den stand der proleta riërs veroordeeld zjjn. wanneer geen pas sende en doeltreffende geneesmiddelen wor den aangewend. Al Is het waar, dat de stand der proleta riërs onderscheiden dient te worden van het pauperisme, ook de onmetelijke menigte der proletariërs levert het sprekend bewijs, dat de rijkdommen, welke In onze eeuw, gezegd van het Industriallsme, zoo overvloe dig zijn gegroeid, niet op de juiste wijze verdeeld zijn onder en toegekend aan de verschillende klassen van menschen. Bij het vaststellen van het loon moet ook rekening worden gehouden met den staat der onderneming en haar leider, want het is onrechtvaardig te hooge loonen te vragen, wanneer de onderneming die niet dragen kan, zonder haar onder .ang en de daaruit voortvloeiende te gemoet te tegenover dat sten welke zij achtzaamheid. verwaarloodng van den technischen en eco- nomischen vooruitgang, dit geen afdoende reden geacht kan worden, om over te gaan Op de eerste plaats dan Is de verzekering dat het contract van aanbod en verrichting van den arbeid van nature onrechtvaardig moet worden genoemd en dat men het dus ®>o spoedig mogeljjk vervangen moet met een contract van de maatschappij, een goed- koope laster tegen Onzen Voorganger die net in den zendbrief „Rerum Novarum” niet alleen toelaat, maar zelfs in den breede uit eenzet hoe het volgens de normen der recht vaardigheid geregeld moet worden. En de huidige sociale omstandigheden evenwel achten Wij het zeer verstandig dat, Onzen Voorganger Leo XIII reeds zeiden, zal de verwezenlijking van dit alles onmo gelijk zjjn, zoo lang niet de proletariërs er toe komen kunnen om zich met ijver en spaarzaamheid een bescheiden bezit te ver schaffen. En hoe zou nu Iemand, die voor Hjn onderhoud en voor alles wat om te leven noodzakelijk is,* niets heeft dan zijn arbeid, ook al leefde hij nog zoo zuinig. Iets anders ter zjjde kunnen leggen dan het loon dat hij voor zijn werk ontvangt? Beginnen wij daar om een beschouwing over de loonkwestle welke door Leo XIII „belangrijk genoeg" te Benoemd, en verklaren en bespreken wij, —aar noodlg, de leer en de beginselen daarom trent. eilanden ge- deze loggers reizen; twee kwamen In IJmuiden binnen met f 1050 en f 1490 be somming; de derde marktte in Sclfevenln- gen en besom de aldaar f 1100. Opmerkelijk te het groote aantal kotters van vreemde nationaliteit, dat de laatste da gen In IJmuiden binnenkomt, vooral Deen- sebe en Dultsche. Gisteren waren er vtff Belgische aan den afslag, die gemiddeld f 800 besomden. Deze kleine scheepjes blij ken goede vteschers te zijn, daar ze in den regel slechte korte reizen maken. Niettegen staande dat de bemanning veel kleiner te dan die der motorloggers maken ze in den regel een veel boogere beeommlng. broodelooeheld der arbeiders gaan. Daar staat evenwel wanneer de mindere inkont- boekt, te wijten zijn aan on- aan onbekwaamheid en aan .Men schrappe de woorden „Gods dienst is prlvaatzaak" uit het Partijpro gram. In plaats daarvan wordt het vol gende Ingevoegd: „Ieder In de Partij op een bestuursplaats zittend partijgenoot (of -genoote) kan niet lid van een kerk of een.,sekte zijn; verlaten van de kerk te voorwaarde Aan alle partijleden wordt geraden, de Kerk den rug te kee pen, want een socialist kan geen Christen zijn.” (Spatleering van ons. Red.). In het Jaarbeursgebouw te Utrecht kwam gisteren de „Ver. tot bevordering van den ar beid voor Onvolwaardige Arbeidskrachten” (A. V. O.) onder leiding van prof. mr. P. J. M. Aalberse bijeen. Na een kort openings woord stelde de voorzitter het jaarverslag aan de orde, waarin on. wordt medegedeeld, dat het aantal leden sedert het einde van 1930 met ruim 200 is gestegen, zoodat het thans 1231 bedraagt. De secretaris, de heer W. F. Detinger, stelde voorts in het licht, dat de voornaamste taak van de centrale organisatie propagan distisch, opbouwend en bindend werk te. Van de prae-adviezen, uitgebracht dqor de heeren C. L. Deyll, dr. O. C. E. Burger, mr. dr. J. J. Boasson en F. van Meurs, heb ben wij eenlgen tijd geleden reeds melding gemaakt. Zij lokten een levendige discus sie uit, waaraan door vele aanwezigen werd deelgenomen. Er had voorts een bestuursverkiezing plaats, waarbij in de vacatures Cort van der Linden en Zaalberg werden gekozen mr. B. C. Slotemaker en Ir. C. J. W. Slerenberg de Boer. De heeren G. A. Alders, dr. Josephus Jltta en dr. Kortenhorst werden herkozen. HOF 6. ALKMAAR Administratie No. 433 Redactie No. 633 Professor Piccard en zijn assistent dr. Kipfer hebben hun ballontocht naar de stratosfeer met veel succes volbracht Na een hoogte van 16.000 meter bereikt te hebben, zijn <4 behouden geland. Een telefoto van den start van prof. Piccard. (Voor nadere bijzonderheden pag. 3, 2e blad.) e. Het algemeen welzijn Ten laatste moet het loon ook In over eenstemming zjjn met het algemeen econo misch welzijn Reeds zelden Wij van hoe groot belang het is voor den openbaren wel stand of het gemeenschappelijk goed, dat de arbeiders het gedeelte van hun loon dat zij overhouden op de noodzakelijke uitgaven besparen, om langzaam aar. tot een beschei den bezit te komen; maar ook een ander punt van misschien even groot belang en dat Vooral in onzer, tijd op de eerste plaats komt, moet men niet vergeten, en wel dit: dat aan hen die kunnen en willen werken de moge lijkheid van den arbeid gegeven wordt. En dit is In niet geringe mate afhankelijk van de bepaling van het loon, dat, zooals het van 1 grootste nut kan zijn waiftjeer T binnen de juiste grenzen gehouden wordt, eveneens ernstige schade toe kan brengen, wanneer het die grenzen te buiten gaat. Wie toch weet niet, dat het al te lage en overdreven hooge loon de oorzaak geworden is waarom de ar beiders geen werk konden vinden? Een mis stand welke zich tot schade van velen voor al voordeer) In de jaren van Ons Pontificaat en die de arbeiders In de ellende en In de verleiding stortte, den bloei der steden naar den ondergang dreef en den vrede en de rust der geheele wereld In gevaar bracht. Daarom Is het In strijd met de rechtvaardigheid, dat met alleen het eigen voordeel voor oogen en met voorbijzien van het algemeen welzijn het loon der arbeiders te veel wordt verlaagd of verhoogd; en dezelfde rechtvaardigheid vraagt dat In de eenheid van geest en van wil zoo veel mogelijk het loon worde gema tigd, opdat aan zoo velen als maar eenlgs- zlns mogeljjk te de kans gegeven kan worden om werk te verrichten en met de_ vruchten daarvan In hun levensonderhoud te voorzien. Hiertoe werkt ook de juiste verhouding tusschen de loonen mee, waarmee weer de Juiste verhouding der prijzen nauw verbonden is, waarvoor men de voortbrengselen ver koopt der verschillende takken van nijver heid, als Industrie, landbouw en andere. Met de juiste Inachtneming dezer regelen zullen de verschillende takken van nijverheid zich sa men voegen en zich vereenlgen als In één enkel lichaam, en als ledematen zullen zij el kaar wederkeerlg helpen en aanvullen. Want eerst dan zal de sociale economie wezenlijk haar doeleinden nastreven en bereiken, wan neer aan alle leden afzonderlijk alle goede ren zullen worden toebedeeld die men kan verkrijgen met de middelen en de hulpbron nen der natuur, met de techniek, met den socialen opbouw der economie; welke goede ren zoo moeten zijn als noodlg is om te vol doen aan de behoeften en aan de eerzame ge makken zoowel, als om de menschen op te voeren tot die gelukkige levqpsvoorwaarden welke, wanneer men wijselijk handelt, niet al leen geen beletsel vormen voor de deugd maar deze zelfs sterk begunstigen. De kwestie der Duitsch-OostenriJksche Tol-unie komt in de eente helft van JaH voor het Haagsche Perm. Hof van Int. Jas- titie. Volkenbond. toestel kwam daarbij in aanraidpg de telefoondraden en stortte op den grond. Een kind raakte onder de machine en werd gedood; twee andere werden ge wand. Het vliegtuig te gedeeltelijk De piloot bleef ongedeerd. in arrest doodslag. De veehouder W. S. Klaassen te Hoogkerk (Or.) reed gistemamiddag met zijn wagen door de welde en nam op dien zijn dochtertje van 3 jaar en zjjn zoontje van anderhalf jaar mede. Op een onbewaakt oogen blik vielen beide kinderen van de kar en kwamen onder de wielen terecht. Het jongetje bleek er zeer ernstig aan toe te zjjn. Het kindje te gister avond overleden. Het meisje, dat eveneens verschillende verwondingen had opgeloopen, was heden tamelijk wel. in een vereenlglng van krachten en van geest naar streven alle hinderpalen en moeilijk- •heden te overwinnen, en in dit heilzame werk moeten zjj gesteund worden door de wijze voorzienigheid der burgerlijke macht. En wanneer het dan tot het uiterste komt, zal men moeten overwegen of de onderneming het werk kan voort zetten, dan wel dat er op een andere manier voor de arbeldere gezorgd moet worden. En op dit zeer zeker aller zwaarste punt moeten christelijke saamhoo- righeld en eendracht tusschen patroon en ar beider gevormd worden en aangewend. Naar de „N. R. Crt.” verneemt, zal bin nen zeer korten tijd het dagblad ,J)e Tijd” te Amsterdam door het te Rotterdam ver schijnende dagblad „De Maasbode” worden overgenomen. Bij informatie te bevoegder plaatse werd ons medegedeeld, dat in een hedenmiddag cc houden aandeelhoudersvergadering van „De Tijd” een beslissing zal worden genoenen> Naar aanleiding van de jongste pau- selijke encycliek heeft allerwegen we derom In de belangstelling gestaan de vraag, of het mogelijk is, tegelijk goed Katholiek en waar socialist te zijn. In een tweetal artikeltjes hebben wij, aan de hand van een uittreksel uit deze encycliek en de woordelijke tekst heeft ons ten deze inmiddels In het ge lijk gesteld aangetoond, dat deze vraag niet anders dan ontkennend kan worden beantwoord. De socialistische pers daarentegen, met name „Het Volk”, is daar met klem tegen opgekomen en houdt uitentreure vol, dat het zeer wel mogelijk is, èn volgeling van het Katholicisme èn aan hanger van het socialisme te zijn. „Godsdienst is prlvaatzaak” geldt als dooddoener voor hun bewering. Het zal ons thans echter benieuwen, wat „Het Volk” te vertellen heeft van het voorstel, dat doer de afdeeling Nie- derwlnkel van de 8. D. A. P. In Duitsch- land is Ingediend voor den Sociaal- demokratischen Partijdag yp 31 Mei a.s. en dat als volgt luidt: Bij de K. L. M te bericht binnengekomen dat het K. L. M.-vliegtulg de P.H.-AFA., bemanning Te Pas, Van Onlangs en Blok hedenmorgen uit Batavia naar Amsterdam Is vertrokken. Als passagier bevindt zich aan boord mevr. Roosje Köhler de bekende tooneetepeelsjpr, di„ hiermede de eerste vrouwelijke passagier te die met de K LM. de geheele Indië-route vliegt. Aan boord bevinden zich bovendien behal ve de gebruikelijke Indische mail, ook de Australische mail, welke door de Abel-Tas- man te aangebracht en welke een totate ge wicht beeft van omstreeks 70 K.O. Op het petroleumgebled van' Cura Oenit- zein nabjj Ploëbti In Roemenië, ontploften bij het boren van een petroleumbron voor de My. Prahova de In geweldige massa’s ult- stroomende gassen. De ontploffing, welker oorzaak onbekend Is. was zoo hevig, dat alle sonden binnen 200 m. Afstand het bedrijf moesten stop zetten. De wind dreef de omhoogspuitende bran dende en rookende olie over een afstand van een k m, voort, zoodat de oogst In dat gebied volkomen werd vernietigd. Voor zoover de schade reeds thans valt te overzien, bedraagt deze meer dan 500 mll- Uoen lel. f3000- LeTe’“,,n«» «teete onNMchlktbaid tot werken door f 75(1 bUeenonaevel met f 95(1 bij verlies ven een kond f 195 bil verlies ven een f 5(1 bii een breuk ven tegen ongevellen verzekerd voor een der volgende ultkeeringen verlies vso beide ermen. beide beenen of belde oogen doodeliiken «Hoop *311." Toe, of een oo duim of wijsvinger 0U.“ been of srm a. De arbeider en zijn gesin Op de eerste plaats moet men den arbei der een loon uitkeeren dat voldoende is voor zijn eigen onderhoud en dat van zijn gezin. Verder is het billijk dat ook de leden van het gezin naar vermogen bijdragen tot het gemeenschappelijk onderhoud, zooals dat reeds gebeurt vooral In de gezinnen der boeren en veelal ook in die van handwerks lieden en kleine handelaars; men make hier evenwel geen misbruik van den kinderlijken leeftijd, noch van de zwakte der vrouw. De huisvrouwen moeten voor alles haar werk leveren in haar huis of in de omgeving daar van en toezien op de huiselijke aangelegen heden. Dat zij door het lage salaris harer echtgenooten gedwongen worden om bulten de huiselijke muren loonarbeid te verrichten en daardoor haar taak en haar blzondere plichten en vooral de zorg voor en de op voeding van haar kinderen moeten verwaar- loozen, te een groote wantoestand waaraan met alle kracht een eind moet worden ge maakt. Het streven zal er dus op gericht moeten zijn dat de huisvaders een loon antvangen. hetwelk voldoende te om op passende wijze in de gemeenschappelijke behoeften van hun familie te voorzien, en wanneer zulks in de huidige maatschappelijke omstandigheden nog niet mogelijk is, dan verelscht de sociale rechtvaardigheid dat zoo spoedig mogeljjk d» noodzakeljjke veranderingen worden aange bracht. welke zoo een salaris waarborgen voor eiken volwassen arbeider. Intusschen verdienen zjj den hoogsten lof die met ’n wijze en vruchtbare verdeellng verschillende we gen hebben gezocht en beproefd om het loon van den arbeid zoodanig In overeenstemming te brengen met de lasten van het gezin, dat wanneer de laatste grooter worden, ook bet eerste In ruimere mate wordt toegekend, en dat waar noodlg ook aan buitengewone be hoeften kan worden voldaan. meer aandrang wordt niet zelden deze hel schriften in vergetelheid raaktei werden doodgezwegen/ ofwel niet uitvoerbaar werden geacht, terwyi ze toch nageleefd kunnen en moeten worden. Ook zijn ze In onze dagen niet minder wijs en noodlg geworden, omdat thans minder dat afschuwelijke „pauperisme” heerscht, waar op Leo XIII wees. Zeker, de toestand der beter en blllijker geworden. Hoogste barometerstand Jan Maljen. Laagste Valencia. Verwachting: zwakke tot matigen. Ooste lijke tot Zuidelijken wind, meest half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen- of on-, weersbuien, weinig verandering in tempera tuur. Op de as. buitengewone vergadering komt aan de orde een voorstel tot het ver- leenen van ontslag aan den directeur Ir. H. L. Copijn. De door den tot ontslag voorgeslagene ge stelde onmogelijkheid tot samenwerking met zijn mededirecteur zonder daaraan een ont slagneming te verbinden en de wijze waarop hij aan zijn voorstellen van het conflict heeft uiting gegeven, dwingt den Raad van Commissarissen dit voorstel to doen. Een betere verdeeiing Het is dus noodzakelijk alle krachten In te spannen, om In de toekomst te bewer ken. dat de verdiende kapitalen niet dan in rechtvaardige mate opgestapeld worden bij de rijken en dat men ze met een zekere vrijgevigheid ook verdeele onder de werkne mers, niet opdat deze verslappen In hun werk, want de mensch te geboren om te werken als een vogel om te vliegen, maar opdat zij hun bezit door spaarzaamheid ver meerderen kunnen en door een wijs beheer van hun vermeerderde bezit makkelijker de lasten kunnen dragen van hun familie, en opdat «ij, uitgegaan uit dat onzekere le venslot waarin het proletariaat momenteel worstelt, niet alleen in staat zijn om alle wederwaardigheden des levens te dragen, maar ook zlchzelven kunnen beloven, dat by hun dood In het onderhoud zal worden voorzien van hen. die ze achterlaten. Dit alles werd door Onzen Voorganger niet alleen te verstaan gegeven, maar ook openlijk verklaard, en met Onze Encycliek komen Wij er op terug, om het nog eens nadrukkelijk In herinnering te brengen. Want wanneer men er niet toe overgaat om het eindelijk «onder uitstel en met allen ijver ten uitvoer te brengen, dan kan nie mand meer de doeltreffende verdediging van de openbare orde en van de sociale rust als mogelijk waarborgen tegen de zaaiers van opstandige nieuwigheden. De heer Braat had aan den Minister van Financiën gevraagd of deze reeds maatrege len nam om de salarissen hier te lande In overeenstemming te brengen met de alge- meene conjunctuursdallng en de daaruit voortvloelsnde daling van de prijzen der levenmiodelen. Minister de Geer antwoordt thans op deze vraag in ontkennenden zin.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 13