PARKER Op reis gaan zonder vulpenhouder doet ge niet. 1M geniet ge, indien Uw goed humeur niet wordt verstoord door een lekkenden, spattenden vulpenhouder Duofold Een ZONDAG a.s. DE ZWALUWEN N.H.V.B.- en K.N.V.D.- ELFTAL ANTI-KATHOLIEKE RELLETJES TE ROME Vergadering van den Raad Van Putten Oortmeijer PAYGLOP 18 ALKMAAR STADSNIEUWS Mr. Kropman over gemeentepolitiek Actie te£en Z.H. den Paus - Diens beeltenis verbrand e rin geb gen dar sta r dar woi cijf mn< mei om off, 2 irar let Sportpark to Alknssr tegen een VERLAAGDE PRIJZEN In café-Van Gijdfcn hield voor de RK. Klesvereenlging gisteravond mr. Kropman, wethouder te Amsterdam, een rede over ge meentepolitiek. De Gemeenteraads- verkiezingen (Verrolg) B. men zich te be de geluld „door den we die Ge- leerling be- Roollljn Koomlaan. lager voor in best te „Weg met den IW naar I trok deelt een Bpr. 1 d k Wtyziffiiir berreMinf SUUomvoorplein De Directie der Nederlandache Spoorwegen heeft voor de uitvoering van werken verband wi hf li v ii d h g b m h< v< i 1 i VOOl derl re: gr m< op a P« 1c at m te de lei 1 rei uil eei gr< 1 bei des gei dei vot nte wo hel 1 wei eir loo m pr de woi oer 1 om ren dit we< het I me vot dn loc wei dig Inz dal kei 1de 1 ini wo me I me kat I ste kor en cul 1 me an ver zoe am Hjk der I ter op I ste; am gen V me aar exf F mei gen I uiti get kar rali spa ook gev pal dot E hoe V noc en E levt ver V te houden teneinde uit te zien naar een ter rein in het N. O. deel der gemeente. De heer HOYTINK heeft bezwaar, De heeding van het VaUcaan Het Vaticaan bewaart de meest absolute kalmte met betrekking tot de Incidenten van de laatste dagen. Men schijnt den toestand met rustige be langstelling gade te slaan. Men bevestigt met klem, dat er geen en kele provocatie beeft plaats gehad van de zijde der Katholieken. houdende met de electrificatie de beschikking noodlg over een gedeelte spoorweggrond, dat aan de gemeente In beheer is overgedragen, terwijl zij een ander gedeelte spoorweggrond nabij de plaats, waar vroeger het stootblok zich bevond, aan de gemeente in beheer en onderhoud wenscht over te dragen. De di rectie beeft B. en W. daarom verzocht te be vorderen, de kaart, behoorende bij de over eenkomst tot overdracht van het statlons- voorpleln In beheer en onderhoud aan de ge meente. tot het aangaan waarvan besloten werd bU Raadsbesluit van 11 Maart 1920, nr. 18. dienovereenkomstig te wijzigen. B en W stellen voor een desbetreffende overeenkomst aan te gaan. Alsvoren. Een troep studenten deed onder uitroepen als „Weg met de vijanden van het fascisme 1’ en ..Lang leve de ducel” een aanval op ver schillende godsdienstige instituten, ox op het lyceum van St. Apollinaria, waar zij een groot aantal ruiten ingooiden. Verschillende malen hoorde men ook den uitroep „Weg met den Paus!* Het pauselijk wapen op het gebouw werd met steenen be kogeld. De „Ossergatore” klaagt er over, dat de po litie niet krachtdadig heeft ingegrepen. Na den aanval op het lyceum van St. Apollinaria trokken de studenten naar an dere Katholieke vergaderlokalen. Zij werden hier echter nog tijdig door de politie ge weerd, zoodat zij geen ernstige schade kon den aanrichten. Dreigende arrestatie van Graaf Dalia Torre Omtrent het gerucht, volgens hetwelk graaf Dalla Torre zou zijn gearresteerd, ver neemt de Romeinscbe correspondent van de ..Daily Telegraph” bij nadere Informatie, dat de directeur van de „Osservatore” inderdaad aan één der ingangen tot de Vaticaanache Stad door twee politiemannen werd aange houden. Hem werd verzocht, hen naar het politie bureau te volgen. Dalla Toen weigerde dit echter en Hoogspanningsgebouw St. Elisa beth - Ziekenh nis. B en W stellen voor ten behoeve van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf een overeen komst aan te gaan met het 8t. Elisabeth- riekenhuls. alhier, waarbij ter beschikking van dat bedrijf wordt gesteld een gedeelte der transformator- en hoogspanningsrulmte op het terrein van het ziekenhuis aanwezig en aan genoemd bedrijf het recht wordt verleend tot het leggen, hebben en onder houden van kabels In genoemd terrein tegen een jaariyksche vergoeding van f 72. Alsvoren zorgt er voor dat ge het volle pond van uw reis-genietingen ontvangt. Official Dealer Ontslag Armbezoeker B. en W stellen voor aan den heer H H. J Leemeijer met ingang van den datum, waarop in werking treden het reglement voor de gemeentelijke Instelling voor Maal de veroraenlng l voor Sociale verleenen als In aansluiting aan het voorstel met be trekking t>Z de vaststelling van de rooilijnen voor de Dru'venlaan en de Spoorstraat, stel len B en W den Raad voor, vast te stellen een rooilijn voor de Koomlaan, aansluitende op de bestaande rooilijn voor den Kennemer- slngel tusschen de Nassauiaan en de brug over de Hoevervaart. Deae nieuwe rooilijn vaar de Koomlaan heeft voornamelijk ten doel den toegang tot de Koomlaan van den Kennemexsingel af, te verbeteren. Alsvoren. van dat bedrijf. Conform besloten Overuren politiepersoneel. Regeling diensttijd Naar aanleiding van het adres van het Hoofdbestuur van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel .n Nederland te Amsterdam d.d. 9 Februari JJhoudende het versoek tot Intrekking van het Raadsbesluit van 22 Mei Organisatie 7e leerjaar aan openbare scholen voer gewoon lager onderwijs. Onder overlegging van het advies der Commissie van bijstand voor het Onderwijs stellen B. en W. den Raad voor te besluiten: I. gedurende het schooljaar 1931—1933 aan elk der Gemeentescholen nrs. 3. 4, 6 en 9 een aevende klasse te vormen, waarin zoo noodlg nemen, die Verlenging bewoningstermljn peroeelen Sandersbaurt 9 en Lindenlaan 58. B. en W. stellen voor den bij raadsbesluit van 8 Mei 1930, nr 5, betreffende onbe- woonbaarverklarlng van woningen, gestelden termijn van ontruiming der woningen San- dersbuurt nr. 9 en Lindenlaan nr. 58, met ingang van respectievelijk 25 Juni en 9 Juni 1931 opnieuw met zes maanden te verlen gen. Alsvoren. Bouw nieuwe Gemeenteschool no. 4 B. en W stellen den Raad voor: I. ter vervanging van het tegenwoordige schoolgebouw voor de Gemeenteschool no. 4 aan de Keetkolk een nieuw schoolgebouw te stichten op een gedeelte van het terrein, ka dastraal bekend gemeente Alkmaar In Sectie F onder nummer 2483, ter grootte van pl.m 3000 M2., gelegen ten zuidoosten van de in het uitbreidingsplan ontworpen verlengde Vondelstraat en een oostwaarts daarvan ge projecteerde zijstraat, evenwijdig loopende aan de Hooftstraat, overeenkomstig een door den directeur der gemeentewerken bjj rap porten d.d. 23 Februari en 28 April j.l. G.W./ 7Q en 157 ingezonden plan, waarvan de koe ten zijn geraamd op 119.500, zonder het aan het grondbedrijf te betalen bedrag voor den grond, bedoeld onder II van dit besluit; IL het onder I van dit besluit genoemde terrein uit het grondbedrijf te nemen, en het bepalen van de juiste grootte daarvan over te laten aan Burgemeester en Wethouders; in. Burgemeester en Wethouders te mach tigen ten behoeve van een behoorlijken toe gang tot het nieuw te stichten gebouw over gaan tot het maken van een eenvoudig i voetbrugget je met afsluithek over de plaatse aanwezige sloot en een klinker- itpad. breed 4 M. tot aan den ingang van de school, waarvan de kosten, met Inbegrip van de rloleerlng, zjjn geraamd op 3000; IV. aan Burgemeester en Wethouders voor de uitvoering van de onder I en III van dit besluit genoemde werken een crediet te ver leenen van in totaal 122.500, nader te rege len bij suppletolre begrooting. De beer GOVERS had deze school graag in het N. O. deel van de gemeente gebouwd gezien. Daar is behoefte aan een school. Waar op het oogenblik reeds twee scholen zjjn, gaat bet niet aan een derde te bou wen. Spr. stelt voor deze bijlage aan te artikel be- schrappen. wordt verworpen met 13 tegen 5 stemmen. Vóór de heeren Thomsen, Ringers, Govern, Vogelaar en Geels. De heer GOVERS verzocht daarna den voorzitter de vergadering te schorsen. De VOORZITTER schorste, na eenlge dis cussie de vergadering tot de volgende week Donderdag. Alvorens de vergadering te slui ten, deelde spa mede, dat begin dezer maand de gewone werkloosheid geëindigd is, doch dat B. en W. de crlsiswerkloozen, waarvan ig de aangehouden bijlage 90 sprake is. reeds voorlooplg te werk hebben gesteld in afwach ting van het raadsbesluit. Spr hoopt, dat de Raad daar B. en W. geen verwijt over zal maken. Spr. sloot hierna om half 8 de ver gadering. xbe- tot het geven van bewaarschool- onderwijs verkrijgt, tot benoeming van een onderwijzeres met bevoegdheid moet worden overgegaan. Alsvoren. De heer RINGERS meent, dat de secretaris daarmee voortdurend in contact staat. Weth. WEBTERHOF betoogt, dat een commissie uit het personeel het den secre taris gemakkeljjker maakt een geval te be- oordeelen. De VOORZITTER wijst er op. dat de in stelling van de dienstcommissie toch door den Raad bij verordening geschiedt. Weth. WEBTERHOF-wil dit Raam in het artikel opnemen. Het voorstel-Ringers om dit treffende dienstcommissies te Electrteche bewegingsinrichting Roo- torenbrag. Onder overlegging van de adviezen der Commissies van bijstand voor de openbare werken en van de financiën stellen B en W. voor: a. de Rootorenbrug te voorzien van elec- trische beweegkracht; b. daarvoor ter beschikking van B. en W te stellen een crediet van f 3000nader te regelen bjj suppletolre begrooting. Alsvoren. Da heer HOYTINK heeft bezwaar, dat deae school komt In een geheel Katholieke omgeving. Waar er blijkens het rapport van den Inspecteur kans bestaat, dat over een paar jaar een openbare school gesloten zal L' worden, zag spr. dezen bouw liever uitge- steld. Spr. acht den bouw van een gymnastiek lokaal verder overbodig; de finantleele toe stand van de gemeente is van dien aard, dat zuinigheid geboden is. De heer VENNEKER acht de plaats ook niet gelukkig gekozen. Het bezwaar van den heer Hoytink omtrent de plaats deelt spr. ook. Betreffende de oliestook-lnrichting zich terug op Vaticaanse!; grondgebied, waar de Itallaansche politie hem niet kon volgen. Naar vernomen wordt, zouden tusschen het Vaticaan en de fascistische autoriteiten reeds besprekingen over de incidenten zfjn ge opend. De heer THOMSEN herinnert aan zjjn in het advies gestelde voorwaarde, dat de Invoering van bet 7de leerjaar de flnan- tleele draagkracht van de gemeente niet te boven gaat. Als de weth. van flnantlën dit kan aantoonen. zal spr. alleen voorstem men. (De heer RINGERS komt ter vergade ring). De heer VOGELAAR meent, dat kan wor den volstaan met drie 7de leerjaren. De hier gevolgde politiek kan spr. niet goed keuren. Waarom wendt men zich niet tot het Rijk? Hoofdzakelijk uit finantleele rede nen meent spr., dat men niet met dit voor stel aocoord moet gaan. De VOORZITTER wijst op de groote waarschijnlijkheid, dat er behoefte komt aan 7de klassen De wijziging in dé leerplichtwet maakt noodlg. dat men er op bedacht is. dat er een 7de klasse is. al zal het pas later meer noodlg zijn. Weth. WEBTERHOF betoogt tegenover den heer Thomsen, dat niemand in het col- lege aan belastlngverhooglng denkt, dat is niet noodlg De heer THOMSEN: Volgend Jaar! Weth. WEBTERHOF: Ook volgend jaar niet. Er zal dit jaar een groot overschot zijn; ook bj) het 7de leerjaar; ook b(j de crlsis- uitkeerlng aan werkloozen. Bpr. wijst voorts op verschillende uitgaven, die reeds gedaan zjjn; de ontvangsten zullen hooger zijn, dan geraamd ia. Van de begrootlngsposten zal er naar schatting pim. f 25000 over zijn. Met het oog op den finantleelen toestand der gemeente, die gunstig is te noemen, zal spr. veilig voof deze bijlage stemmen. Eigendomsoverdracht grond voor bouw van een R.K. Jongensschool. B. en W stellen voor, onder voorbehoud, dat ^op den grond wordt gebouwd een bij zondere school voor gewoon lager onderwijs aan het Bestuur der Vereenlglng ,JSt. Jo seph" kosteloos In eigendom over te dragen een stuk gemeente-grond, gelegen aan de Molenstraat alhier, ter gezamenlijke grootte van plrn. 1100 M2., zullende de Juiste groot te nader worden vastgesteld, met bepaling, dat de kosten van overdracht komen voor rekening vap de gemeente. De heer THOMSEN vraagt of het terrein niet meer naar de Paardenmarkt verscho ven kan worden met het oog op de stand plaats van de vrachtrijders. De VOORZITTER deelt mee, dat de plan nen inzake de Paardenmarkt nog niet In een stadium verkeeren, om In den Raad bespro ken te worden. Spr acht tegemoetkoming aan het verzoek van den heer TTiomaen niet best mogelijk. Een ander terrein is moeilijk te vinden. De gedachte van B. en W. Inzake de standplaats van de vrachtrijders gaat meer in de richting van de oude 5de ge meenteschool. De heer THOMSEN uit zjjn spijt er over, dat men de zaak niet anders kan regelen. Conform besloten. gaat iets van ons verwachten, terecht. Wij zijn burgers van een groote be langrijke gemeenschap, met principes; bur gers, van wie men verwacht, dat zij optre den voor de gemeentelijke belangen. Als katholieken hebben we ook een daal te stellen. Bpr. wijst er op, dat de wet van 18£ inzake de flnancieele verhouding tusschf Rijk en Gemeente niet met zich bracht dat het Rijk de flnancieele lasten der ge meente droeg. De nieuwe flnancieele rege ling tusschen Rijk en Gemeenten brenc hierin verandering. De oude wet was oorzaak, dat de be!»’- tlngdruk In verschillende gemeente» aan merkelijk steeg, ómdat de gemeente ve zaken moest financieren, waarvan het R zich terugtrok. De nieuwe wet beoogt nlvelleerlng van c bel'tlngdruk. Een nieuw protest van de „Osservatore Romano” De „Osservatore Romano" wijst er op, dat verschillende Itallaansche bladen relazen publlceeren over vergaderingen der Katho lieke Actie, welke den laatsten tijd zijn ge houden. klaarblijkelijk met geen ander doel, dan een onjuiste voorstelling van zaken te geven, zooals trouwens in het fascistisch kamp over het algemeen, waar bet geldt ne werkzaamheid van deze actie wordt gedaan. Het blad protesteert opnieuw tegen deze wijze van doen, doch laat bet verder aan de openbare meenlng over, een oordeel te vellen over deze fascistische gedragingen. Boven dien ziet men onmlddellljk, aldus het orgaan, dat zU, die geweld plegen tegen de leden der Katholieke Actie, niet de hoofdschuldigen zjjn, doch slechts werktuigen. Gisteren deed opeens bet gerucht de ronde, dat graaf Dalla Torre, de bekende leider der Katholieke Actie, gearresteerd zou zijn. Dit bericht schijnt echter onjuist te zijn. Door den correspondent van de „Daily Te legraph” wordt uit Rome gemeld, dat de anti-Katholleke demonstraties te Rome nog steeds voort duren. Woensdag werden verschillende kerkelijke gebouven door fascistische betoogers be dreigd. Een compagnie infanterie-soldaten werd nara het Sint Pietersplein gezonden, om den toegang tot de Vatlcaansche Stad te bewa ken en vijandige demonstraties te beletten. Tal van detectives bewaken de zlj-ingan- gen van het Vaticaan. Troepen patrouilleeren op de Victor Ema- nuel-brug, die naar bet Vaticaan leidt. Het hoofdgebouw der „Katholieke Actie" wordt door een uitgebreide politiemacht be waakt en ook de Katholieke seminaries, hoogescholen en clubgebouwen zijn door polltie-cordons omringd. Uitkeerlng jaarwedden boventallige onderwjjseremen aan de SL Joeeph- eehool (g.l.o.1 over 1929. Aan Ne St. Joeephschool (g.Lo) Is gedu rende het geheele jaar 1929 één boventallige leerkracht werkzaam geweest. Gedurende dit tijdvak zjjn boventallig geweest de. on derwijzeressen S van der Meer van 1' Ja nuari tot en met 31 Maart 1939 en W. van Westen van 1 April tot en met 31 December 1929, die belden voor de gemeentelijke ver goeding in aanmerking komen en aan welke onderwijzeressen bedragen zijn uitbetaald van respectievelijk 533.50 en 1423.87. B. en W. stellen voor overeenkomstig een besluit te nemen. Alsvoren. uit- de van personeel verwacht spr. er veel profijt van. Het zullen slechte advlseerende colleges zijn. De heer 8IET8MA wil dienstcommissies voorkomen, door art. 3 sub. aldus te redlgee- ren. dat de ambtenaren ook zaken betref fende den dienst bij den directeur kunnen bespreken. De heer VOGELAAR acht de groote groe pen, waarvoor dienstcommissies noodlg zou den zijn, niet aanwezig. De heer RINGERS onderstreept den ge dachtengang van den heer Sietsma; ook omdat hij niet Inziet, In welken dienst een dergeljjke commissie noodlg is. Weth. WEBTERHOF wijst er op, dat op de secretarie 23 ambtenaren werken. Terugneming van grond uit he< grondbedrijf B. en W. stellen den Raad voor een per ceeltje grond aan het Zeglis, gedeeltelijk, ter grootte van ongeveer 25 M 2 te rekenen met Ingang van 1 Me| 1931. uit het grond bedrijf te nemen en ter beschikking te stel ten van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf ▼oor den bouw van een transformatorhulsje ▼oor het sub I bedoelde perceel grond aan het grondbedrijf een bedrag van 300.in totaal uit te keeren en deze uitgave, welke ten laste komt van het electriciteitsbedrijf, nader te regelen bjj suppletolre begrooting Verhuur van aan den Heldersche- weg gelegen grond. De N.V. Alkmaarsche Exportveiling van land- en Tuinbouwproducten, alhier, heeft verzocht het gedeelte van den toegangsweg naar het afgesneden kanaalvak, gelegen tus- schen het aan de N.V toebehoorende vei- llngsgebouw aan den Helderscheweg en de zich ten Noorden daarvan bevindende loods, ter grootte van ongeveer 340 M3., van de ge meente in huur te mogen ontvangen, een en ander ten behoeve van den bouw van de loods, waarop betrekking had bet besluit van 28 Februari 1931, nr. 4. B. en W. stellen den Raad voor tot ver- huging van dit terrein te besluiten en de huur te bepalen op f 00 per jaar. De heer VAN DRUNEN vraagt bespoedi ging van de daar uit te voeren werken. De VOORZITTER zegt dit toe. Alsvoren. 48 eenlge nadere bepaling In te ook de leerlingen zullen plaats het achtste leerjaar volgen; n B en W. voor de Inrichting van een 7e klasse aan Gemeenteschool nr. 9 een cre diet te verleenen van f 432.90. nader te rege len bij spupletoire begrooting. Weth. KLAVER heeft geen prlnctpieele. doch finantleele bezwaren. De finantleele toestand van de gemeente laat niet toe aan 4 scholen een 7de klasse te vormen. Althans voor dit jaar acht spr. het niet noodlg zulks aan 4 scholen te doen. Loopende bet school jaar vindt er nogal eens mutatie plaats on der de leerlingen Deze bezetting blijft niet het geheele jaar intact. Met weth. Van Slingerland heeft spr. om finantleele rede nen zijn paraaf niet onder deze bijlage ge zet. Weth. VAN SLINGERLAND had eerst bezwaren, omdat hij eerst het advies van de commissie voor onderwijszaken wilde hoo- ren; nu dit advies gunstig luidt, heft spr. zijn bezwaar op. Katholiek blad te beslag genomen Naar de Romeinscbe correspondent van den ..Dally Telegraph" meldt, werden alle nummers van het Katholieke blad „Awenlre d’Italla”, dat te Boulogne verschijnt. Woens dagavond te Rome aan het station in beslag genomen. Bijzonder lager onderwijs, meentelijke vergoeding B. en W stellen den Raad voor: A. Het gemiddelde bedrag per voor de „kasten van Instandhouding” over t jaar 1928, dat ten laste der gemeente is ge bleven, te bepalen: a. voor de scholen voor gewoon lager on- der^ys op 20 35 en b. voor de scholen voor uitgebreid onderwijs op 42.54. B Aan de besturen der daarvoor in aan merking komende bijzondere scholen lager onderwijs toe te kennen de gemeente lijke vergoeding in de kosten van vakonder wijzers, bedoeld In art. 101. 9e lid. der Lagfer- Onderwijswet 1920 over het jaar 1928. C. Het gemiddelde bedrag per leerling, dat den cursus voor openbaar vervolgon- Js In 1928 ten laste der gemeente is ge bleven, te bepalen op 2455 en de gemeen telijke bijdrage voor het R. K. Vervolgon derwijs evenzoo te bepalen op f 24.55. Alsvoren. (Wethouder KLAVER vervolgt zijn betoog inzake het verleenen van medewerking voor den bouw van 42 woningen door de R K. Bouwvereenlging „Goed Wonen".). B- W. hebben hun laatste wenschen a*n vereenlglng kenbaar gemaakt, doch X. a. v. het type woningen kon n*e* met B- *n w vereenigen. Benkamerwoningen kunnen uit oogpunt van volkshygiëne niet goedgekeurd worden. en blijven op dat standpunt staan, terwvi de vereenlglng zich vóór éénkamer- wonlngen blijft verklaren Op alle medewerking van B. en W kan gerekend worden als men t. a. v. dit punt zich met B. en W. vereenlgt. Daar de wo- ntegbouw van „Goed Wonen" in een be hoefte voorziet, hoopt spr. dat de bijlage met algemeene stemmen wordt aangenomen De heer SIETSMA zou het ter beoordee- Hng van B. en W. willen laten, aan welk gezin de woning wordt toegestaan Og heer VOGELAAR dankt voor het toe- gezegde rapport Alvorens over verdere aanvragen te be slissen, wil spr. een overzicht van de be hoefte aan woningen. De correspondentie Spr. wijst voorts op het otxlerwljsbelang. dat door deze bijlage gediend wordt en uit den wensch, dat deze bijlage wordt aange nomen. De heer THOMSEN is van oordeel, dat de berekeningen van den heer Westerhof wat al te optimistisch zijn. Bpr. zal zijn hou ding bepalen naar dit optimistisch en voorstemmen. - Het voorstel van B. en W. werd aange nomen met 12 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren Klaver, Hoytink, Rin gers, Vogelaar en Geels. De heer VENNEKER had Inmiddels de vergadering verlaten, doch kwam spoedig weer terug. Ambtenarenreglement en veror dening Kheidsgerecht B en W. stellen den raad voor vast te stellen een verordening, regelende dc rechtspositie van de ambtenaren in dienst der gemeente Alkmaar. hoefte r* -i tusschen het college en Volkshuisvesting zag spr. gaarne ter inzage van den Raad ge legd. De heer VENNEKER wijst er op, dat aan het verzoek van den heer Sietsma wordt tegemoet gekomen door de voorwaarden, in de bijlage vervat. Weth. KLAVER zegt toe, de correspon dentie tusschen B. en W. en Volkshuisves ting ter Inzage te leggen. Naar aanleiding van het betoog van den heer Bletama merkt de heer WEBTERHOF op, dat Rochdale onderzocht beeft of er be hoefte was aan woningen voor groote ge- Mnnen. Dit bleek niet zoo te zijn. Men zou dus die woningen aan Katholieke gezinnen moeten geven. De VOORZITTER: En daar bouwen toch niet voor? fOelach). Oonform voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. 1924 met betrekking tot het verrichten van overuren zonder vergoeding, welk adres de Raad op 19 Februari jj. in handen van B en W om bericht en raad stelde, berichten B en W den Raad het volgende: De bedoelde op 22 Mei 1924 vastgestelde regeling luidt: .Bjj Intrekking van vrije dagen of nach ten, die niet kunnen worden Ingehaald of teruggegeven, cn voor overwerk 1 waaronder verstaan wordt werk bulten den vastgestel den diensttijd) indien en voorzoo ver daardoor In eenlge week meer dan 3 uren of In eenlg jaar meer dan 40 uren in beslag genomen worden, wordt een vergoeding gegeven, bere kend enz." Gelijk de Burgemeester reeds bij de behan deling van dit punt In de Raadsvergadering van 22 Mei 1924 mededeelde lag het toen in het voornemen, den arbeidstijd van het per soneel. tevoren 47 uur per week bedragende, te verlengen. Intusschen. hebben B. en W. bezwaar marge van 40 uur te doen vervallen en voor het politiepersoneel de dlenstweek van uur zonder voeren. B en W geven in overweging, daartoe te besluiten. Alsvoren Beeltenis van Z. H. den Paus verbrand Thans is bekend geworden, dat de beeltenis van den H. Vader in het universiteitsge bouw door fascistische studenten verbrand werd. Het Vaticaan beeft door middel van den pausel ijken nuntius terstond stappen bij de fascistische autoriteiten gedaan. De afgevaardigde Scorcla, de leider der fascistische studenten-organisatie, beeft daarop bevel gegeven, deze organisatie Rome te ontbinden. Onderwijzend personeel voor algemeen voorbereidend lager onderwijs. B. en W. stellen den Raad voor: aan de Vereenlglng „Alkmaarsche Frö belschool" nog voor één maal, en wel tot 1 Januari 1933. ten behoeve van drie thans aan hare scholen voor voorbereidend lager onderwijs verbonden assistenten ontheffing te verleenen van de voorwaarde, genoemd in artikel 2. sub 7, der Verordening, rege lende de voorwaarden, waarop aan bijzon dere bewaarscholen te Alkmaar subsidie uit de gemeentekas kan worden verleend, onder voorwaarde, dat: a. bedoelde assistenten ten spoedigste de akte van bekwaamheid als bewaarschool- onderwijzeres trachten te verkrijgen; b indien in bedoeld tijdsverloop eene va cature van assistente ontstaat of één meer dier assistenten een bewijs van voegdheid Rooilijnen DrulwmlaanGeestersingel B. en W. stellen den Raad voor vast te stellen de rooilijnen voor de Druivenlaan en de Spoorstraat, hoek Geesterslngel, en de bezwaarschriften van W. F. Singer en S. Bok voor kennisgeving aan te nemen. Alsvoren. De voorzitter, de heer D. J. Woldendorp. heette de aanwezigen, speciaal den spreke, welkom. Mr. Kropman begon zijn inleiding met «en kort overzicht van de geschiedenis van Katholiek Nederland. Nog niet lang is het geleden, dat w,j katholieken beschouwd werden als burgers- van den tweeden, rang, als dompers en als menschen. die van wetenschap en vooruit gang niets wisten. Spr. herinnert aan de emancipatie der katholieken, onder leiding van dr. Schaep- man, Alberdingk Thijm, dr. Nolens en dr. Aalberse, die ontzaggelijken arbeid verricht hebben om ons katholieken te leeren. da', we niets minder waren dan onze niet-ka tholieke medeburgers. De R.K. Staatspartij is een jonge partij; wat zij geworden is, ia zi) In korten tijd geworden. Wij zijn thans geen tweed?- rangs-burgers meer. Wj) hebben ons onder wijs, ons lager, middelbaar en hooger onder wijs op hetzelfde, ja op hooger peil veelal, dan het amdere onderwijs. Aan alle unlversi- telten hebben wij onze katholieke hoog- leeraren. WIJ hebben zetels in colleges op staatkun dig en politiek terrein; we hebben ons be ginsel laten gelden, ook In de kunst, de muziek, de letteren en de bouwkunst. Ónze jeugdbeweging gaat heerlijk vooruit, alles is veranderd én verbeterd. Het zuiver inzicht breekt door. De R.K beginselen passen zich meer aan bij de noo- den en behoeften van onzen tijd. We weten zeer goed, dat de katholieken staan voor een groote taak, de taak om veel misverstand te bestrijden, ook ondc- geloofsgenooten, om het katholieke beginsel te doen doordringen in het openbare leven. We stellen ons niet tevreden met de be haalde successen, doch tAchten de maat schappelijke en wetenschappelijke vraag stukken meester te worden. Ontzagwekkend is het hoe katholieke den kers de maatschajjpeljjke vraagstukken op nieuw aan de orde stellen. Datgene waaron der groote volksgroepen te lijden hebben, de bezitloosheid, wordt bestudeerd. Spr. her innerde aan de encycliek „Quadragesimo Anno", waarin Z. H. de Paus met moed en durf het groote maatschappelijk probleem aanpakt, aan welks oplossing wU werken De tijd, waarin de .katholieke gedachte eindelijk gewaardeerd wordt, is er Goddai.^ en God geve, dat de tijd, waarin de katho lieke beginselen worden toegepast, niet vér meer sij. Bi; den verkiezingsstrijd, dien *e tegemoet gaan, moeten we alle krachten inspannen, om onzen invloed uit te bralden en sterker te maken. De verkiezingsstrijd nadert. Wij katholieken hebben bepaalde motie ven om dezen strijd met de meeete kracht voeren. Maar één houding is den katholl - ken waardig, n.L op den stemmingsdag stemmen op de katholieke lijst. We hebben algemeene motieven, dat w onze vertrouwensmannen naar den ge meenteraad zenden; op de eerste plaats U liefde voor onze gemeente. Men Weth. KLAVER maakt namens de R. K. fractie bezwaar tegen art. 24 sub 3, volgens hetwelk ook de vrouw, waarmede een amb tenaar in onwettige samenleving heeft ge leefd, na diens overlijden voor uitkeerlng in aanmerking komt. Zijn fractie wil dit artikel amendeeren Ook is spr. tegen aanstelling van gehuwde vrouwen als ambtenaar. De heer SIETSMA verwijst naar ti adres van de onderafdeellng van den Bond van Gemeenteambtenaren, verzoekende deze in het G. O. op te nemen. Bpr. la daar vóór en wil op het adres gunstig beschikken De heer VOGELAAR wil de zaken, volgens de bijlage bjj het scheidsgerecht zou den komen, naar het ambtenarengerecht verwijzen; spr. maakt nog enkele opmerkin gen in het algemeen. Weth. WEB'i ERHOF is verheugd, dat er geen principieele bezwaren zijn. Dit regle ment is 8 jaar In voorbereiding geweest. Spr. gaat de bezwaren na. In art. 8 in zake aanstelling, staat niets over benoeming van vrouwen. Uitschakeling van vrouwen lijkt spr. geen goede daad. Op menig gebied Is gelijkstelling van mannen en vrouwen reeds aanvaard. Naar spr.’» meenlng kan er niets tegen Hjn, om een gehuwde vrouw de gelegenheid te geven, ook In het huwelijk haar maatachap- pelljken arbeid voort te zetten. Zij die hier tegen zijn nemen groote consequenties op zich; zjj moeten allen arbeid door gehuwde vrouwen afkeuren; ook huteeljjken arbeid In dienst van een ander. Man moet de fiere zelfstandigheid van de vrouw gelegenheid geven te werken. Wat het bezwaar der R. K. fractie tegen art. 24 sub 3 betreft, geeft spr. den Raad in overweging, hieraan niet tegemoet te ko men. Door een vrouw, die niet wettig samen leefde, uitkeerlng te onthouden, treft men de kinderen. Wat de organisatie der ambtenaren treft, antwoordt spr. den heer Sietsma, dat een categorale Bond in strijd is met het algemeen belang en daarom In het O. O. niet hoort; het is een standenorganisatie; daarom is spr. er tegen. De heer SIETSMA handhaaft zijn be zwaar en stelt voor de Bond voor Ned. Amb tenaren in het Georganiseerd Overleg toe te laten. Weth. WESTERHOF het hierin de con sequentie, dat men ook ongeorganiseerden tot het G. O. zou moeten toelaten. Spr. hoopt, dat men den categoralen Bond niet zal toelaten Het voorstel-Sietsma wordt verworpen met 13 tegen 4 stemmen. Voor de heeren Ringers, Govers, Sietsma en Thomsen. (Mej. Cards was even afwezig). De VOORZITTER gaat hierna over tot artlkelsgewijze behandeling. Bij art. 2 zag de heer SIETSMA graag de takken van dienst en de hoofden daar van genoemd. Weth. WESTERHOF acht dit niet mogelijk. Bjj art. 5, sub 2. vraagt de heer RINGERS waarom B. en W. de dienstcommissies ac- cepteeren. ofschoon het G. O. het tegendeel adviseerde. Weth. WESTERHOF betoogt, dat deze commissies organisaties moeten zijn, waar men de bedrijven mee dient door advies In zake arbeid, arbeiders en het bedrijf. De heer RINGERS oordeelt dienstcom missies voor Alkmaar niet noodlg. De heer BULENS wijst er op, dat op de fabriek „Uithoorn" ook een dergelijke com missie bestaat. Bpr. is een groote voorstan der van deze dienstcommissie, die een goede verstandhouding tusschen werknemer en be drijfsleider bevordert. De heer GEELS gelooft niet, dat deze commissies In bet belang van den arbeid zijn. De heer VAN DRUNEN wijst op andere plaatsen, waar dienstcommissies bestaan, en waar blijkt, dat de arbeiders daardoor meer belangstelling voor het bedrijf hebben Spr. acht deae commissies In het belang van de gemeente. De heer GOVERS verwacht met de hee ren Ringers en Geels een groote soesah van deze commisstes. Wat deae beoogen. kan ook anders bereikt worden. De heer VOGELAAR acht In Alkmaar de bedrijven niet groot genoeg om deze dienst commissies noodlg te maken. Weth. WESTERHOF bepleit In een voerig betoog de wenschelijkheid van dienstcommissies. Bjj groote groepen spr. mee. dat de gemeente-ookes voor stookinrichting ook aeker geschikt te. vraagt niet verder te gaan met de proef met ollestook-inrichtingen. De heer THOMSEN heeft ook bezwaar tegen deze bijlage; hjj vreest dat deae school spoedig overbodig zal zijn. Spr. zal tegen deze bijlage stemmen. De VOORZITTER deelt mede, dat er in de commissie aandacht is geschonken aan het beswaar, dat de school spoedig overbo dig kan zijn; er aou eventueel eerder een andere school gesloten worden, die daar voor meer in aanmerking aou komen. Wat de piaais betreft, heeft a»>. bezwaar tegen plaatsing bu de Vlotbrug; daar 1* moeilijk een terrein te vinden; de meeste kinderen komen bovendien van bet Zeglis. Spr. acht de gekozen plaats wel goed Het bezwaar, dat de school In een Katholieke buurt komt, deelt spr. niet. Spr. sou het niet loejuichen ais de bouw van Goed Wo nen daar nog verder werd uitgebreid. Overheveling van deze school later naar het bijzonder onderwijs, zooals de heer Hoytink opmerkte, ligt niet in de bedoeling. Een gymnastieklokaal acht spr. niet over bodig. De verdeeling van het onderwijs over de verschillende gymnastieklokalen is voor verbetering vatbaar. Uit onderwijs-oogpunt stelt spr. er prijs op, dat er een gymnastiek lokaal komt. De heer THOMSEN vindt het niet juist een nieuwe school te bouwen, als er kans is. dat later een andere zij het dan ook een verouderde moet worden gesloten. Met t oog op den wenk van den inspecteur wil spr dezen school bouw uitstellen. De heer GOVERS stelt voor B. en W. een ondersoek te doen instellen naar een plaats bij de Vlotbrug en deze bijlage aan te houden. De heer HOYTINK handhaaft zijn be zwaar en legt den nadruk op de flnanti- eele draagkracht van de gemeente. De heer VENNEK1ER is van meenlng. dat men de school plaatst, waar de kinderen vandaan komen. De VOORZITTER weet niet, welke an dere plaatsen de heer Govers bedoelt. Prin cipieel voelt spr. er wel voor de school meer naar de Vlotbrug te doe,, bouwen, hjj kan daar momenteel niet op Ingaan, omdat hij geen andere terreinen weet. Het Is boven dien een voordeel, dat deae school komt In de nabijheid van de kleuterschool; daar stellen ook de ouders prijs op. Het voorstel-Govers wordt verworpen met 10 tegen 6 stemmen. Tegen mej. Carels, Mevr. Helleman en de heeren Westerhof, v. Drunen, Bonsema. Kla ver, Bakker. Sietsma. v. Slingerland, Bulens en Woldendorp. Het voorstel yan B. en W. wordt aange nomen met 12 tegen 4 stemmen Tegen de heeren Govers. Vogelaar. Hoy tink en Thomsen. Een artikel van den „Lavoro fasciste” Een der jongste edities van den .‘.Lavoro fasdsta" bevatte een uitdagend artikel aan het adres der Katholieke Actie. In dit artikel meent het blad, op grond van schrlftelukg bewijsstukken, te kunnen aantoonen, dat de Katholieke Actie een dub bele rol speelt. Op de algemeene vergadering, die den 17en Mei gehouden werd, zoo heet het In dit arti kel, heeft men de Katholieke actie uitslui tend godsdienstige doeleinden toegeschreven, terwijl men in de besloten vergaderingen, die aan deze openbare algemeene vergadering voorafgingen, het fascisme den vijand noem de, waartegen men zich verdedigen moet, door de organisaties onder alle omstandig heden in stand te houden en uit te breiden. De taktlek moet zoo zijn, volgens het blad, dat het fascisme de Katholieke actie slechte op godsdienstig gebied kan aanvallen, zoodat de publieke opinie het fascisme wel als anti godsdienstig moet brandmerken. De leuze moet zijn „Bestaan, maar niet in het openbaar verschijnen 1* Het Vaticaan staat met de Katholieke actie in de nauwste relatie en keurt haar doeleinden en taktlek goed. Op een geheime vergadering heeft 's Pau sen onderstaatssecretaris, mgr. Plzzardo ver klaard, dat de Katholieke actie zoo sterk omet worden, dat zij de macht aan zich kan trekken, zoo vertelt het blad. De antl-godsdlenstlge relletjes In Spanje waren niet mogelijk geweest, als de Katho lieke actie daar een sterke organisatie gehad had. JaarwedderegeUng Directeur Ge meentelijk Bureau voor Sociale Zaken, tevens Secretaris van het Bestuur, van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon. B. en W. stellen nopens de jaarwedde- regellng van den directeur van het Ge meentelijk Bureau voor Sociale Zaken, te vens Secretaris van het Bestuur van de Ge meentelijke Listening voor Maatschappelijk Hulpbetoon, overeenkomstig het advies van de Commissie van Overleg voor de ambte naren voor, de jaarwedde te bepalen op min. f 3900.met 8 tweejaarljjksche verhoogin- gen van elk f 195.tot een maximum van f 5070.onder bepaling, dat daarbij het bedrag van f 400 beschikbaar wordt gesteld als toelage voor de leiding van de districts arbeidsbeurs. Alsvoren. schappelijk Hulpbetoon en i op het gétaeentel'Jk Bureau Zaken, eervol ontslag te armbezoeker. Alsvoren.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 17