FEUILLETON husband en l\ v.ROSSEM’s TROOST Buitenlandsch oJ'Cieuws I KU KLUX KLAN DE DOODSTRAF EN HAAR TOEPASSING Briand Zor lersproeten ver- RADIO-OMROEP BRIEVEN UIT DUITSCHLAND De nood in Duitschland voor KORT NIEUWS De Kabinetskrisis in Belgie Het oude dwijnen in korten tijd geheel door Humoristische Avonturen-roman c I EVEj ze Engelsche campagne vrijhandel Het partijcongres der Fransche Socialisten Planter gedood op Nieuw Guinea De werkloosheid in de diamantindustrie Gemengde buitenlandsche berichten De Duitsch-Oostenrijksche Tol-Unie 'ichtloopend^^ Heerenbaai EEN DUBBELTJE UdAZa UitnkAlUr mHwuamv/ over de Fransche vredespolitiek [o. ZATERDAG, 30 MEI 1931 heb Berlijn. 27 Mei 1931 Steege De bomaanslag op Mussolini De dader ter dood veroordeeld Zijn lijk als fetisj gebruikt Eischen der socialisten Trein uit de rails gelicht 10.000 vergaderingen Door een wervelstorm ten Onlusten te Antwerpen worden Tuwchen matroaen en Chineezen leiders Bij een en 1 Pot 90 ct„ Tube 50 et. Zeep 60 et. een 1 heb, HOOFDSTUK XVII KRAKEND IJS de u (Wordt vervolgd) is.” R in Juli voor het Hof te ’s-Gravenhage Landsverdediging, ontwapening handhaving van den vrede De regeering krijgt een meerderheid van 76 stemmen kabinet gereorganiseerd terug? Met 1000 man te Antwerpen toegenomen. Organisatie vrede De organisatie van den vrede, aldus ver volgde Briand. hangt at van zekere inter nationale verplichtingen, zooals het Kellogg- pact. Deze verplichtingen worden in haar door het Fransche parlement er- Ontploffing op een kruiser - Vier slachtoffers b 3 d 1 t 1 1 t I d o De presidentsverkiezing In het bijzonder besprak Briand het re sultaat der presidentsverkiezingen, waarbij hij ontkende, dat dit een veroordeeling zou zijn van de door hem gevolgde buitenland sche politiek. Briand verklaarde van de Ka mer te verwachten, dat zij hierover haar definitieve houding zal uitspreken. tegen i de Het Flinke meerderheid voor Briand De Fransche regeering heeft Inde Kamer bij de eindstemming met 332 tegen 256 stem men een flinke meerderheid behaald. Hiermede Is de positie van Briand voor- loopig verzekerd. Het socialistische partijcongres te Tours is geëindigd. Ondanks het verzet van Renaudel, werd een motie der commissie aangenomen, vol gens welke het partij-orgaan „Le Populaire" ook in de toekomst advertenties van banken en andere kapitalistische ondernemingen zal blijven mogen opnemen dracht zal aanvaarden. Verwacht wordt, dal het oude kabinet zal terugkomen onder lei ding van Renkin. De portefeuilles van Landsverdediging en Koloniën zullen echter In nieuwe handen komen. Naar verluidt, zal Renkin den Konlng niet voor hedenavond van het resultaat van zijn besprekingen op de hoogte kunnen brengen Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg 18 Mei 2.506.937. of 25.574 minder dan de week tevoren en 747.477 meer dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Voor een te Antwerpen liggend schip wa ren door de reederü te Rotterdam 25 Chi- neesche matrozen aangemonsterd tegen een pond sterling minder gage dan gebruikelijk is. Toen de Chineezen uit Rotterdam te Antwerpen aankwamen, werden zij opge wacht door meer dan 300 werklooze matro zen. Het kwam tot een vechtpartij, die ein digde met de vlucht der Chineezen. Voor het schip zijn thans 25 Belgische zeelieden aangemonsterd. Het aantal werklooze diamantbewerkers te Antwerpen is gisteren met ruim 1000 toe genomen tengevolge van het bulten werking treden van de tot voor kort bestaande rege ling inzake de beperking der productie. De Thurlngsche Landdag heeft de ministerssalarissen van 16.000 tot 12.000 mark verlaagd. Truus Ter Dansmuziek „Ik ben er vast van overtuigd, dat u dat ook doet, en toch Zij zweeg even, alsof zij ergens over peins de, maar er bleef toch een vroolijke tinteling in haar oogen. „En toch,” herhaalde hij aanmoedigend. ..En toch was het liefde-vraagstuk in „Le vens loterij” zoo onovertuigend en mat, dat ik mi) niet kan voorstellen, dat u het heeft geschreven." Nu was het oogenblik van zijn kans geko men; maar John James lachte slechts met een instemmend gebaar over de gemaakte crltlek. Hij gevoelde, dat hij eerst de slot scène van het „vroolijke levens”-tooneel moest helpen uitspelen en dat hij haar zijn liefde niet mocht bekenen alvorens die zaak geheel was afgewikkeld. Hij begon nu weer over het tooneelstuk „De gouden appel” te spreken en zoo sprong de conversatie van het eene onderwerp op het andere. Eindelijk keek John James naar de klok en stond op om afscheid te nemen. „Nogmaals hartelijk dank voor het boek,” sprak zij, hem vriendschappelijk de hand schuddend. „En u zult niet vergeten mij dien dienst te bewijzen, als de gelegenheid zich voordoet om eens met Jerry te praten, niet waar?” „Indien het uw wensch is, zal ik het zeker doen, maar ik heb gegronde redenen om u te zeggen, dat u geen verdenking tegen uw neef behoeft te koesteren. Ik kan u de ver zekering geven, dat hij in geen enkel opzicht verantwoordelijk is voor hetgeen er gebeurd zelf niet begreep, te verklaren. Rede van Briand Hierna kreeg Briand het woord om Franklin Bouillon van repliek te dienen. In het eerste deel van zijn redevoering verde digde Briand zijn houding te Genève en weerlegde o. a. de lezing van Bouillon als zou de Kleine Entente het voorzitterschap van de Ontwapeningsonferentie van de hand hebben gewezen. Overigens was Henderson de eenlge candidaat van beteekenis. Spr. heeft gedurende de geheele zitting steeds in een atmosfeer van volmaakte hartelijk heid verkeerd. Ernstige brand te Neurenberg In de Bing-Werke A. G. te Neurenberg is een groote brand ontstaan. Daar het bedrijf stilstond, werd het vuur eerst door voorbij gangers ontdekt De brandweer bestreed de vlammen met 15 stralen. Bovendien werden nog brandbluschapparaten gebezigd. Einde lijk slaagde men er in het vuur tot zijn haard te beperken. De zolderverdieping is geheel uitgebrand. De daaronder gelegen verdiepingen kregen waterschade. Zij staarde hem een oogenblik met verdwaasden blik aan. „Mag ik daaruit afleiden, dat u den waren schuldige gevonden hebt?” vroeg zij. „Nu, dat eigenlijk wel niet precies. Het is een zeer onaangename historie, maar ik vertrouw, dat wij er in het vervolg niet meer van zullen hooren. Vergeef mij, dat ik in deze aangelegenheid niet openhartiger kan zijn; ik mag er mij werkelijk niet verder over uitlaten.” „Dus u denkt niet, dat het Jerry is. Maar dit daargelaten, zou ik toch graag hebben, dat u eens met hem sprak. Ik denk, dat hij er toch wel iets van afweet. U zoudt mis schien door zijn inlichtingen den waren schuldige kunnen vinden. En. zooals ik straks reeds heb gezegd, ik ben van oordeel, dat hij een flinke rammeling verdient." 37. „Dit ia onder ons gezegd, mijn meening en daar wilde lk,«u eens met u over spre ken. Jerry zei laatst eens tegen mij, dat High Rusting zoon vreeselijk saai plaatsje was en dat het wel eens goed zou zijn als iemand er eens wat levendigheid in zou brengen, als bijvoorbeeld een vliegmachine ■g nachts eens een paar ongeladen bommen op de daken liet vallen Vanmorgen kwam ik tam tegen en vertelde hem, dat er bij meneer Wellaby was Ingebroken; en hjj schudde van het lachen. Ik denk, dat hij er meer van weet heusch. ik voelde het op dat oogenblik. Begrijpt u wat ik bedoel? Zijn oogen fonkelden verdacht en sommige van mijn vragen kon hij niet rechtstreeks beant woorden. HU was dien nacht van die peeu- do-lnbraak nog heel laat uit; zooveel kreeg ik tenminste te hooren, maar hü wilde over die zaak niet ernstig verder spreken.” „Denkt u dat hü er meer van weet?” vroeg John James ernstig en inwendig angstig. .Maar maar hoe zou dat kun nen?” De Fransche Kamer is gistermiddag te 15.30 uur bijeengekomen, waarna onmiddel- Hjk de debatten een aanvang namen. Tegen 17 uur 30 betrad Franklin Bouilloji de sprekerstribune om de reeds aangekon- dlgde interpellatie, waat* het aftreden van Briand geëischt wordt, toe te lichten. Spr. critiseerde de beslissingen van Genève ten aanzien van de Duitsch-Oostenrijksche Tol unie en verweet Briand, dat deze te vroeg uit Genève is vertrokken in plaats van, zooals noodzakelijk was, aan de besprekingen over de Poolscbe kwestie deel te nemen. Zooals Theophilus verwacht had. gebeurde ook; hü bleef lang in het gerechtshof. John James ging, na de lunch alleen gebruikt te hebben, naar de bibliotheek en bleef daar zitten mijmeren over hetgeen hij tegen Nancy zou zeggen. HU begreep, dat de ge schiedenis, welke zich tijdens haar afwezig heid had afgespeeld, haar ongelooflijk zou toeschijnen en het leek hem ongelooflijk haar het buitengewone verschUnsel, dat hij De president van het permanente hof van internationale Justitie, de heer Adatci, heeft medegedeeld, dat hü Woensdag een beschik king heeft gegeven, waarbij bepaald is, dat de termijn voor de schrlftelUke procedure in de zaak betreffende de Duitsch-Oosten- rjjksche tolunie, die door den volkenbonds raad voor advies naar het hof is verwezen, op 1 Juli as. gesloten wordt. De openbare behandeling dezer zaak zal in de eerste helft dier maand een aanvang nemen. Met het oog op het spoedelschend karakter der aangelegenheid, hoopt de president, dat bet hof zün advies nog vóór het einde van Augustus zal kunnen uitbrengen. Een trein, welke zich op acht mijlen ten Zuid-Oosten van Fargo (Noord-Dakota) be vond, werd door een tornado overvallen. De trein werd geheel van de rails gelicht, waarbij de twaalf wagons, waaruit hü be stond, omvielen. Slechts de locomotief en de tender bleven overeind. Een der passagiers werd gedood, terwijl verscheidenen werden gewond. „Nu, als hij en dat andere jongmensch het plan ontworpen hadden, zou het zeer logisch zUn. Zü kunnen in groote moeilUk- heden komen, als zij gesnapt worden; zij zouden dan natuurlijk de school moeten verlaten en hier vandaan moeten En dat niet alleen, maar het engagement van Nan cy zou er ook door in duigen vallen. Nancy zegt, dat het grootste bezwaar van haar vader tegen Jerry zijn onbezonnenheid is. Wat zou meneer Chipperton in 's hemels naam wel zeggen, als hü hoorde, dat Jerry, in een wit nachthemd uitgedost, zich 's nachts voordeed als een lid van de Ku- Klux-Klan?" „Hm-ja, ik begrijp wat u. bedoelt”, zei John James, en hij overwoog bü zich zelf wat Jerry Harding wel gezegd zou hebben, als hU zijn toekomstigen schoonvader eens in het grootmeestercostuum had gezien. ,Jk had mU Juist zoo voor dien Jongen ge ïnteresseerd". zuchtte juffrouw Weston, „en nu schijnt die dwaze knaap door zijn onzin nige avonturen zijn eigen toekomst en die van Nancy te vernietigen.” John James verlangde, er naar, een vol ledige bekentenis af te leggen, om het hart van zün vriendin gerust te stellen, maar ter wille van Nancy voelde hU zich verplicht te zwUgen en oom Chipperton niet te ontmas keren als de oorzaak van al die opschudding. .Meneer Benstone, ik zou zoo graag wil len, dat u eens met Jerry sprak; hü stoort zich in het geheel niet aan hetgeen ik zeg; als man tegenover man klinkt dat heel an ders”. Zij wachtte even en lachte een beetje ver legen, alsof zü iets te bekennen had. „Ik hoop niet, dat u denkt, dat ik er ver keerd aan heb gedaan", vervolgde zü. ..maar ik heb Jerry verteld- dat Nancy u in haar vertrouwen heeft genomen, en hoe vriende lijk en welwillend ik het van u vond, om hier te blüven tot zij terugkomt. Ik hoop, dat u er niet boos om bent”. „O. hemel neen”, antwoordde John James dadelUk. „Ik weet zeker, dat wat u goed oordeelt in orde is”. .Ka hetgeen ik tegen hem gezegd weet ik zeker, dat Jerry uw raadgevingen niet in den wind zal slaan. Hü was van morgen bij mü. omdat hü mü vanavond met den auto naar Blakewich zal rijden, waar wü het nieuwe stuk ,De gouden appel" gaan zien, dat in den schouwburg gegeven wordt. Men zegt, dat het erg mooi is. Kunt u het misschien niet zóó inrichten, dat u ook met ons meegaat?” „Het spüt mü vreeselük, maar om waarheid te zeggen moet ik „O ja! Ik vergat het veüigheidscomitê”, onderbrak zü hem lachend. „Ik hoop van harte, dat u de daders te pakken moogt krijgen en hun dan een geduchte afstraffing zult geven. Jerry is vanavond gelukkig bul ten schot, want wij zullen eerst laat terug zün." Een oogenblik zwegen zü belden. „U ziet er bezorgd uit”, zei Juffrouw Weston, -Jk hoop niet, dat het Is om deze Graaf Apponyl 85 jaar den 85sten verjaardag van graaf Apponyl. den bekenden vertegenwoordiger van Hongarüe in de Volkenbondsvergaderin gen, publiceert de „Pester Lloyd” vele felici taties van buitenlandsche politici os. van Jrtussolini, Grand! en dr. Curtlus. Deze laat ste zegt, dat de graaf in woord en schrift voor de gerechtigheid heeft gestreden en voor de gelükberechtlglng van alle volken, hetgeen de grondslag voor den vrede is. Wü Duitschers hebben in hem steeds een trouwen wapenmakker gevonden in onzen strüd voor het recht. In politieke kringen wordt het waarschün- lük geacht, dat de Katholieke leider Ren kin, die door den Konlng met de vorming van een nieuw kabinet belast is, deze op- onaangename aangelegenheid waarmede ik u lastig val.” „In het geheel niet Er is echter iets, waarover ik u graag zou willen spreken. In de eerste plaats moet ik u vertellen, dat Nancy morgenavond thuiskomt.” Hü somde nu de verschillende byzonder- heden uit den pas ontvangen brief op en vervolgde: ,Jk vind het zeer moeilük om te beslissen wat ik haar zal aanraden ten op zichte van oom Theophilus; of zü hem di rect over haar engagement moet spreken of wel guiwtiger gelegenheid zal afwachten. Ik vrees Knlgszins, dat haar vader Juist op dit oogenblik niet büzonder vatbaar voor een onderhoud over haar verloving zal zün.” „Ik voor mü zou gedacht hebben, om maar met de deur in huis te vallen,” antwoordde juffrouw Weston, „want mü dunkt, als me neer Chipperton later zou hooren, dat de verloving al eenlge maanden in het geheim heeft bestaan, zou het een reden voor hem kunnen zün, om zich beleedigd te gevoelen. Bovendien is het Jerry, die den leeuw in zün hol moet opzoeken; en daar zal hü zonder twüfel niet tegen opzien. Dus als u hem daarmede van eenlgen dienst zoudt willen zün, zou ik u zeer dankbaar wezen. Wü "rijn ook jong geweest, nietwaar?” „En dat is u nog,” zei John James galant. „In mün hart, ja; maar dat is u ook, me neer Benstone; dat zie ik aan de sympathie, die u voor deze twee Jongemenschen toont.” „Iedereen sympathiseert met degenen, die een warm hart in zich ronddragen," schert ste hü glimlachend. Bij een proefneming met torpedo's te Egemvoerde liep een afgeschoten tor pedo uit haar baan en trof een roeiboot, welke omsloeg. Twee der inzittenden ver dronken. Gisteren had een ontploffing plaats aan boord van den Dultschen kruiser „Prinz- Regent Luitpold”, die te Scapa Flow wordt geborgen. Drie mannen, die, naar men ge looft, zware brandwonden hebben gekregen werden naar het ziekenhuis vervoerd, ter wül een vierde zich des avonds nog steeds in den kruiser bevond. Zün toestand is niet bekend. büval. Om deze reden meent de minister het recht te hebben te mogen beweren, dat zün werkzaamheden in deze aangelegen heid niet vergeefsch geweest zijn. De „Anschluss” Wat de kwestie der Duitsch-Oostenrijksche „Anschluss” aangaat, zeide Briand. dat hiervan zoowel de politieke, als de juridische en economische züden besproken zün. In werkelükheid kan de onafhankelükheld niet worden aangetast, zonder dat de Volken bondsraad zich hierover heeft uitgespro ken. Er mag geen verschil worden gemaakt tusechen politieke en economische onafhan- kelükheid. Franklin Bouillon heeft derhalve niet het recht te zeggen, dat ik, aldus Briand, de Fransche zaak te Genève verraden. Briand eindigde zün redevoering, die door levendlgen büval van de leden van links en t midden werd begroet, met de woorden: „Het is niet waar, dat de Nationale Ver- Heden zal IC Londen een conventie wor den gehouden van gedelegeerden der Libe rale partü, ter bespreking der plannen voor de campagne ten gunste van vrijhandel welke over diet geheele land zal worden ge voerd. Verklaard wordt dat voor het einde dezes jaars door de liberalen 10.000 vergaderingen zullen worden belegd in de verschillende deelen van het land, waar dit onderwerp be sproken zal worden. De conversa tie ve leiders hebben even eens een uitgebreide campagne ontworpen. In de maand Juni zal de leider der con servatieven, Baldwin, op vier vergaderingen het woord voeren, terwül Noville Chamber- lain, Sir Austen Chamberlain, Lord Hails ham, Sir Arthur Steel Maitland, Winston Churston en vele anderen hem hierbij zul len steunen. In de nabührid van Nivelles (Nyvel, België) is een autobus bü het uitwüken voor een ander voertuig omgevallen. Er werden negen passagiers ernstig gewond. gadering van Versailles de buitenlandsche politiek heeft veroordeeld. Dat zal de stem ming van heden aantoonen.” Na de rede van Briand diende afge vaardigde Drouot (linksrepublikein, lid der groep Tardleu), een resolutie in. waarin de Kamer haar vertrouwen uitspreekt in de door de regeering tot nu toe gevolgde vredes politiek en ultgenoodigd wordt deze politiek voort te zetten. Minister-President Laval verklaarde zün instemming met deze resolutie en stelde tat gaan tot stemming over deze 'oor jle behandeling van den priori- der radlcaal-socialisten. Laval De „Times" meldt uit Canberra, dat een Duitsch planter in Nieuw Guinea aan den bovenloop van de Wettut-rivier met een twaalftal inlandsche bedienden door wilden is overvallen en gedood. Vüf van zün be dienden slaagden erin te ontkomen. Zün lük is door de wilden verminkt en met verf besmeerd. Het wordt als fetisj gebruikt. geheel kend. De gebeurtenissen te Genève hebben aan- gw a getoond, dat de door mü, aldus Briand, 001*11101. Bij alle Drogisten, gevolgde politiek van Europeesche toenade- r ring, zich mag verheugen in algemeenen Een vereeniging, die zich zoo noemt, moet wel op hoog standpunt staan, wü zü dezen naam terecht voeren. Zü moet zich wel verheven gevoelen, boven de parlementen en de regee- rlngen van büna alle beschaafde staten, die naar democratisch principe door het volk zijn aangewezen, zün belangen te behartigen. „Liga voor de rechten van den mensch”, het klinkt zoo mooi en lükt zoo verheven. Maar daarom juist is de internationale vereeniging die zich zoo noemt, een onsympathieke hui chelachtige troep. Zaakjes tegen onzen H Godsdienst, waarbü *t modder spat, zün een kolfje naar haar hand. Wat ’n kostbaar tu mult biedt haar de bestrijding van het veel omstreden wetsartikel tegen abortus provoca- tus. Bü de bestrüding van de doodstraf, roept se uit „gü zult niet dooden,”- zelfs geen beetle als den ter dood veroordeelden Dusseldorf- schen moordenaar Kiirtenwel echter! als ‘t in je kraam te pas komt, het onschuldige leven onder het moederhart. Deze „liga” had in Berlün een openbare vergadering uitge schreven. waarbü zou worden gediacussecrd voor en tegen de doodstraf. Het is voorname lijk een betooging geworden tegen de terecht stelling van Kürten. De tegenstanders van de doodstraf hebben hun standpunt onder veel gejuich klaar en duideiük kunnen mo- tireeren. De beide voorstanders, die het woord gevraagd hadden, werden door de ver gadering. naar den aard dezer radicale kul- tuurverbeteraars. ovprschreeuwd en uitge jouwd. Een aantal tegenstanders van de doodstraf' donderden hun argumenten de zaal in; er was veel sentimentaliteit, veel sarcasme en gebrul over sadistische drüfvee- ren en middeleeuwsche ideeën. Alles onder luidruchtig gejubel. Deze büeenkomst was weer een echte reclame-roffel der waardige liga, een onwaardige betooging tegen de doodstraf. Ook velen onzer kunnen meebe- toogen tegen de doodstraf, maar niet in dat milieu. Velen voelen voor de vergeiüking van het kankergezwel, dat moet worden uitge sneden. anderen voor de eindelüke vergeving en verbetering van eiken zondaar, straf, geen wraak. De Centnunsman Am Zehnhoff, die voor zün dood vele jaren Pruisisch minister van Justitie was, was tegenstander van de dood- - straf. Zün opvolger Dr. Schmidt, eveneens Centnunsman. werd na het büwonen eencr terechtstelling eveneens tegenstander; naar het schünt, dus louter door geschokte ge voelens. Voor enkele jaren verzocht de Rüksminister van Justitie Radbruch (soc. democraat) de regeeringen der Duitsche Staten, doodvonnissen niet te laten vol trekken. Hieraan is voldaan, met een enkele uitzondering in Pruisen de onthoofding die minister Schmidt büwoonde. Deze executie is in de bladen van de richting der befaamde liga, afschrikwekkend maar sober beschreven, zonder eenig liga-tumult. Nu echter de Beiersche regeering voor enkele weken het doodvonnis van Tetzner liet voltrekken, den cynischen moordenaar, „„die dagenlang in zün auto rondreed, om een geschikt slachtoffer te vinden, wat hem ge- - lukt is na enkele vergeefsche pogingen, die elk voor zich al de zwaarste straf verdien den nu komt een luidruchtige ontstem ming op tegen het „clericale Beieren” in het „donkere Zuiden”, zooals de roode broe ders in Holland zwetsen van Limburg. De strijd gaat in den grond om den men- schelijken wü. Volgens de lui van de „liga” heeft de mensch geen vrüen wü en is daar om voor zün daden niet verantwoordelük. De consequentie hiervan is. dat elke mis daad het gevolg moet zün van misstanden in en buiten den mensch. Geen straf dus meer voor de misdaad om te beginnen geen doodstraf. Meer dan een strüd 1 de doodstraf, is het een strüd tegen Christelüke leer van den vrüen wü. doel is, een bres te schieten in de leer der eeuwige waarheden. Daarom juist bü de ra dicalen die luidruchtige betooglngen tegen de doodstraf, die ook vele katholieken en an deren afgeschaft wenschen. maar dan om heel andere motieven. De laatste betooging der liga wras weer even luidruchtig als mln- ederwaardig van gehalte. De eenige „stem men” die verdienen gehoord te worden, wa ren schriftelük ingezonden door twee be kende persoonlükheden Professor Dr. Radbruch, de vroegere rüks minister van Justitie, beantwoordt de vraag waarom afschaffing van de doodstraf tot symbool geworden is der geheele hervorming van het strafrecht. Culmineert het straf- systeem in de doodstraf, dan deelt zü aan alle straffen iets mee van haar reuk naar bloed en van haar geest der vergelding en wrake. Hü strijdt niet voor Kürten maar tegen de doodstraf. Hü verlawgt, dat zün doodvonnis niet zal worden voArokken, om dat met Kürten’s hoofd in de toekomst nog vele hoofden zouden vallen, ook van mlnder- gevaarlüken en -schuldigen en met het oog op het nooit te vermüden gevaar der rechteriüke dwaling ook van onschuldi- gen. Hü is echter ook tegen de terechtstel ling van Kürten, omdat hü in zün misdaden de medeschuld ziet der maatschappü- Dr. Radbruch vraagt, of men zich vermeten HUIZEN. 1875 M. UiUL KBO-nltrendliw 8.009.15 Gramofoonpl. 10.00lljo Oramofoonpl. 11.30—12.00 Godsd. HaU- uurtje Pastoor Perquin 12.00 Politleber. 12.15 Concert KRO-sextet o. 1. V. P. Lim- tenhouwer 1.45 Postdulvenber. ijq Gramofoonpl. 2.30—3.00 Vragenhalfuurtje 3.00430 Kinderuurtje 4.30—5.00 Zwemcursus 5.00—6 00 Concert KRO- Kunst-Ensemble o. L v. P. Lustenhouwer 6.00 Sportpraatje 8. P. J. Borsten 6.15— 635 Joum/Weekoverzlcht door P. de Waart 6.35 Belastlngpraatje door C. B. J. otte 7.00 F. Zaalberg: „Het aquarium” 730 Politleber. 7.45 Gramofoonpl. g.oo Concert KRO-orkest o. 1. v. M. v. ’t Woud. (zang) 1100—1200 9.00 Vaz Dias. J. H. Nan- nings: ..Brood en gebak in den feestenkring Voor het büzonder gerechtshof tot be scherming van den Staat te Rome is het proces gevoerd tegen den anarchist Michele Schirru, die een bomaanslag tegen Mussolini had voorbereid en bü zün in Februari J.l. plaats gehad hebbende arrestatie drie poli tiebeambten met revolverschoten had ge wond. Schirru, die reeds bü zün eerste ver hoor bekend had, wist weinig nieuws te vertellen. De Procureur-Generaal elschte de dood straf en het Hof wees na korte beraadsla ging vonnis overeenkomstig den eisch. Schlr-- ru hoorde het vonnis onbewogen aan. Het publiek op de tribune bracht een ovatie aan het Fascisme. voor over resolutie v< teltseisch der radlcaal-socialisten. stelde hierbij de vertrouwenskwestie. Het prioriteitsvocrstel der radlaal-socla- listen werd om 8 uur 45 verworpen met 318 tegen 261 stemmen, zoodat de regeering dus een meerderheid heeft verkregen van 57 stemmen. Na dit indirect votum van vertrouwen, zal nog de stemming plaats hebben over de resolutie-Drouot. waarin het vertrouwen wordt uitgesproken in de regeering. v. h. Jaar". HILVERSUM. 298 M. 8.00 Gramofoon pl. 12.00 Concert VARA-Septet o. I. v. Is. Eyl en Gramofoonplaten 2.40 Gramo foonpl. 2.45 Paedagogisch concert o. 1, v. P. Tiggers 7.15 Concert door het Wladi mir Pique Trio 10.10 Vaz Dias 11.40— 12.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 1035 Morgen- Wüdlng 11.05 Lezing 1.20—2.20 Orkest- concert 3.50 Concert. Instrum. Kwintet, F. Richardson (bas). H. Thorpe (tenor) 5.05 Orgelspel door R. Foort 5.35 Ktnder- uurtje 635 Berichten 6.55 Fluitspel door René le Roy 7.20 Lezing 7.35 Lezing 7.50 Cabaret-programma 8.20 Berichten 9'35 Berichten 9.40 Lezing door G. B. Shaw 10.00 Orkestconcert 10.5012.20 Dansmuziek. PARIJS, 1725 M. 8.05—12.50 Gramofoon 4.50 Dansmuziek 6.20 Gramofoon 9 05 ..Een avond in Montmartre”, door René Dorin. BRUSSEL, 508 M. 5.20 Dansmuziek 6.20 Orkestconcert 6.35 Lezing 6.50 Gramofoon 7.35 Causerie 730 Nieuws- ber. 8.20 Orkestconcert. I. d. pauze lezing 10.20 Nieuwsber. 338 M.: 5.20 Orkest concert 5.50 Gramofoon 6.05 Orkest concert 635 Lezing 6.50 Gramofoon 735 Lezing 7.50 Nieuwsber. 8 20 Or kestconcert 9.20 Gramofoon 9.35 Dans muziek 10.20 Nieuwsber. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—135 Orkestconcert 2.503.20 Gramofoonpl. 3.505.50 Orkestconcert en zang 8.20 9.20 Concert en voordracht 9.35—1130 Orkestconcert en zang. Declamatie 1130 12.35 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8 20 Gra mofoonpl. 10351135 Gramofoonpl. 113512.15 Gramofoonpl. 12301235 Gramofoonpl. 1235 Gramofoonpl. 135 230 Orkestconcert 2353.45 Orkestcon cert 5.206.10 Concert 6.106.40 Dans muziek 830 Vroolüke avond. Dansmuziek enz. 10 20—11.50 Concert 1130—1.20 Dansmuziek. ZEE8EN, 1635 M. Ca. 7.00 Gramofoon pl. 1035—12.50 Berichten 12.50 Gra mofoonpl. 1.15230 Berichten 230— 3.20-Oramofoonpl. 3.204.50 Lezingen 4.50550 Concert 5307 50 Lezingen 730 Vroolük concert 9.20 Militair con cert 10.20 Berichten. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. kan. het hoofd af te snijden van den man. JUga voor de rechten van den mensch” wiens gemoedsleven men niet heeft kunnen doorgronden. Om de maatschappij tc be schermen tegen gevaariüke misdadigers zün er nog andere middelen, dan de bijl van den beul Hü ziet in den eisch van de dood straf niets dan den roep van het bloed om bloed, het verlangen naar vergelding, het wraakinstinct. Hü brengt ten slotte hulde aan de nagedachtenis van ..den onvergete- hjken minister Am Zehnhoff" en aan zün opvolger Dr. Schmidt .xlie er voor zal weten te zorgen, dat Pruisen nu, het beslissende signaal tot den strafrechtelüken achter uitgang niet zal geven,” mA.w. dat Kürten met zal worden onthoofd. Professor Dr. Kahl, voorzitter van de rüksdagconunissie voor het strafrecht, was in deze commissie bereid, zün stem voor af schaffing van de doodstraf te geven, als de tot levenslange tuchthuisstraf veroordeelde moordenaar, by eventueele begenadiging, in „zekere bewaring” zou worden overgebracht. Zün voorstel werd afgewezen, waarom hü gestemd had voor behoud van de doodstraf. Het verzoek der rüksregeering aan de Staten, het voltrekken van doodvonnissen le staken, tot de nieuwe wettelüke regeling zou zün vastgestclda was gedaan op een tüdstip, waarop behandeling dér straf- rechtherzlening in den rijksdag onmiddel- lük scheen te kunnen .worden verwacht. Deze verwachting is door de politieke cata- strophen niet vervuld. Daarom is het begrüpelük, dat, terwül de doodstraf nog steeds geldend recht is, twee Staten in büzonder ernstige gevallen, de straf voltrokken hebben. Een toestand, waarin de wettelüke straf niet wordt toege past. kan volgens Dr. Kahl niet blüvend zün. Zou de doodstraf, na de beide laatste executies, aan Kürten niet voltrokken wor den, dan zou dit, naar zün vaste overtui ging, een zoo sterke en hartstochtelüke be weging voor behoud van de doodstraf ont ketenen, dat eik vooruitzicht op bare wet telüke afschaffing voor afziënbaren tüd uitgesloten is. Dat in dit geval büna de ge heele openbare meening voor voltrekking van het doodvonnis is, kan niet worden be streden, evenmin, dat dit belangrükste deel der openbare meening, vooral in een de- mocratischen staat, recht op gehoor heeft. Daarom kan deze tot de liberale Duitsche Volkspartü behoorende rechtsgeleerde geen actie ondersteunen, die klaarblükelük in tegenspraak is met het algemeen gevoelen. Intusschen konden de leden der Pruisi sche regeering nog niet tot eefi besluit ko men. H. L. Voorts werd met büna algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de houding van Paul Boncour en 6 andere kamerleden, die bü de beraadslagingen over de Duitach- Oostenrüksche tolunie voor de regeering hebben gestemd, werd betreurd. Daarna kwamen in stemming de moties over het vraagstuk der landsverdediging en der ontwapening. Hiervoor waren 3 moties ingediend, die de verschillende stroomingen in de partij weergeven. Voor5de motie Paul Faure, die de opvatting van het centrum der partü weergeeft en de schepping van een müttie-Ieger verlangt, werden 2436 stemmen uitgebracht; voor de motie Renaudel, welke de opvatting van den rechtervleugel der par tü weergeeft, het recht der verdediging er kent en in sommige gevallen credleten voor het leger wü toestaan, 824 stemmen en voor de motie van den linkervleugel der partü, welke de leuze: „geen man en geen cent’’ verkondigt. 461 stemmen. Naast deze moties was door de commissie een vierde motie ongesteld, welker aanne ming door Léon Blum met algemeene stem men werd verzocht en die bestemd is, om in het partijprogram te worden opgenomen. Deze verklaart oa dat de landsverdediging niets anders is dan het streven om de on- afhankelükheid en onaantastbaarheid van de natie te handhaven, zoodat landsverdedi ging voor alles handhaving van den vrede beteekent. Geen partü kan daarom voor den vrede meer opkomen dan de sociaal-demo- cratische, daar deze den vrede wü en den oorlog onder geen omstandigheden en tot geen prijs wil aanvaarden. Deze motie werd tenslotte bü acclamatie aangenomen. In het nieuwe partübestuur zün gekozen 24 vertegenwoordigers van het centrum, 8 vertegenwoordigers van den rechter- en 4 van den linkervleugel der partü. De soc.-dem. rüksdagfractie heeft giste ren een vergadering gehouden, waarin dr. Breitscheid rapport uitbracht over den poll- tieken en economlschen toestand. Een motie werd aangenomen, waarin de tot dusver door de regeering genomen maatregelen ter bestrijding der krisis als onvoldoende en ten deele mislukt worden gekenschetst. Geëischt worden ojn.: stren ger maatregelen tegen de duurte der levens behoeften; nog grooter bezuiniging op de staatsbegrootlng, zonder dat evenwel arbei ders en werkloozen nog zwaarder worden getroffen dan thans reeds het geval is; uni ficatie der krisismaatregelen; zwaarder be lasting der bezittende klasse ter leniging van den nood; krachtig ingrijpen der regee ring om een verdere verlaging van den levensstandaard voor de volksmassa’s te verhinderen; onverwijlde verlaging der in voerrechten op broodkoren. daar de pogin gen tot verlaging van den broodprijs vruch teloos zün gebleven; verlaging der invoer rechten op veevoeder.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2