Van Alles en van Overal A BLADZIJDE i TWEEDE BLAD VRIJDAG 29 MEI 1931 Door Joego Slavië Centraal Kath. Indisch Bureau KERKNIEUWS PROVINCIAAL NIEUWS BERGEN GEMENGD NIEUWS Eén doode, één zwaar gewonde SOCIAAL LEVEN Intern. Arbeidsconferentie De openingszitting Jongen overreden en gedood Ernstig ongeluk in de Rotterdamsche haven Het jubilé van Mgr. Dr. Th. L. Heylen j Katholieke kinderuitzending in het bisdom Haarlem te doen hoog, een VERGADERING VAN DEN RAAD gelijkheid evenmin ooit katholieken ■mm De maar met het bek over de kade. De militair op de foto loopt in Joego-Slavië, het gebouw staat in Italië. Een woord van dank aan de Katholieken van Nederland Ingekomen stukken O.a. was ingekomen een schrijven van den Minister van Financiën, houdende afwijzen de beschik kin] ingevolge de van C. [en voor een vijftal it Pensioenwet 193a oprechten Nederland Algemeene vergadering der Diocesane Vereeniging. Hoe de kust bij Soesjak er uit ziet. Foto, genomen uit het raam van hotel Jad.-an, direct aan zee gelegen, zoodat de baders onmiddellijk oit bon kamer in het mooie blauwe water der Aziatische Zee kunnen stappen. t THOMAS-LUDOVTCUS, blsschop van Namen. De grens tusschen Fiume en Soesjak. Van x tot X loopt de grens, zooals in het artikel is beschreven, midden over de kade; het hooge gebouw links staat op Italiaansch, de lage loodsen rechte staan op Joego-Slavisch gebied. Uit Soesjak hebben we ook nog even een uitstapje gemaakt naar Trsat, waar we de nu door een fraaie kerk ingenomen plek heb ben gezien, waar volgens de legende het be kende huisje van Lorette gestaan moet hebben, vóór het zijn merkwaardigen tocht door de lucht maakte. ARTHUR TERVOOREN. Ik 1 Nederlandsche xatnoiieicen evenmin <x>n vergeten. God blijve Nederland zegenen, daar bid ik om". opge- verlangen van Z. H. Exc. Mgr er nog op, de zuinige Gisteren is, onder voorzitterschap van den Britschen arbeidersafgevaardlgde Poulton, de vijftiende internationale arbeidsconferentle geopend Aan de conferentie nemen 46 staten met 141 gedelegeerden en 199 deskundigen deel. Op de conferentie waren o.a. aanwezig de voormalige Duitsche rüksminister v. arbeid, Braun, de Britsche minister voor het mijn wezen. Shin wel: de vertegenwoordiger van het Fransche Comité des Forges, Lambert Ribot en de arbeldersvertegenwoordigers Jouhaux en Mertens, respectievelijk voorzit ters van het Fransche en het Belgische vak verbond. Sogal (Polen) werd tot voorzitter gekozen. Terwijl in vorige jaren alleen de Itallaan- sche fascistische arbeidersgedelegeerden wer den geboycot, heeft zich deze boycot thans uitgebreid tot Serrarens en andere vertegen- den man heenreed, zonder evenwel het lichaam, dat juist tusschen de spoorstaven was neergekomen, te raken. De val van vijf tig meter hoogte was echter reeds genoeg geweest; de zelfmoordenaar wend dood op- genomen. Nog onder den Indruk van dit droevig ge beuren kWamen we in Soesjak aan, waar op het perron weer journalisten en enkele autoriteiten ons opwachtten; journalisten en autoriteiten enPoetnak. Wie Poetnak is heb ik nog niet verteld. Poetnak is niet een bepaald iemand. Poet nak is vele iemanden. Het woord Poetnak beteekent „reiziger” en het is de naam van het groote reisbureau van het land: de Joe- go-Slavische Cook, of Llssone dus. Van die Poetnak, die onze geheele reis in elkaar ge zet had. hebben we veel plezier gehad; ging iets verkeerd, dreigde ergens iets te hape ren. Poetnak wist altijd raad, zoodat we ten slotte, als we ergens geen weg mee wisten, tot elkaar zeiden: „Laten we maar naar Poetnak gaan, Poetnak kan alles". Juist daar in Soesjak heeft hij daar een sterk bewjjs van gegeven, door, toen we oen volgenden dag van daar per boot naar Du brovnik zouden vertrekken, de boot twintig minuten vast te houden, om gelegenheid te hebben, de actentasch, die een onzer in het hotel had laten liggen, te laten halen. We waren dan in Soesjak. dat wel een heel merkwaardige stad is, niet zoozeer om de stad als stad, maar meer om haar eigen aardige ligging. Soesjak was namelijk tot den oorlóg een voorstad van Fiume, waarmee het één geheel uitmaakte. Toen echter Fiume aan Italië kwam, werd Soesjak aan Joego slavië toegewezen, zoodat men nu den elgen- aardlgen toestand heeft gekregen, dat de grens tusschen beide landen tusschen deze beide steden doorloopt, wat, daar de twee plaatsen praktisch één stad zijn, hierop neer komt, dat de grens dwars door de stad loopt en dan verder dwars door het water van de haven» tusschen de eilanden Krk (Joego- Slavisch» en Cherso (Italiaansch) door. Je komt daardoor soms voor malle situaties te staan. Zoo is er een brug over een klein ri viertje. die je in Joego-Slavië kunt betreden, maar loop je dan door tot op het midden, dan word je aangehouden door een Italiaan- schen douaneman, want doe je een stap over het midden van de brug, dan ben je in Italië. Zoo is er ook een kade, waar de schepen, die de haven van Soesjak aandoen, kunnen la den en lossen. Over de geheele lengte dezer kade staat evenwel een hoog hek. ongeveer midden op den weg: het stuk kade links van het hek, met het water is Soesjak, het stuk rechte, met de huizen langs de kade gebouwd behoort tot Fiume. Zoo is het niet alleen in de stad, ook op het land is de grens al heel willekeurig getrokken. Er staat bijvoorbeeld een eind van de stad een kerk, waarvan het altaar* half In Italië en half in Joego-Slavië staat, ter- principieele be: lijksche uitkeeringen uit de bedrijven bij de begroeting te voegen. Wethouder Bogtman Ik ben er altijd te* gen geweest. De heer Hemelrijk acht het als noodmaat regel wel gewettigd om dit voorstel aldusaan te nemen. Spr. beschouwt dit als een tacti sche kwestie, doch acht het den meest aan gewezen weg, om dit voorstel aan te houden. De Voorzitter merkt op, dat het toch enkel een zuiver administratief iets geldt. Spreker merkt op, dat er geen enkel argument tegen dit voorstel is aangevoerd. Alle stukken heb ben ter inzage gelegen, zoodat een ieder op te kan zijn. De plannen van het elec- edrijf zullen precies worden uitge- kas de benoodigde gelden te verstrekken voor aanschaffing van nieuwe meubelen, alsmede van nieuwe leermiddelen in verband met in te voeren nieuwe rekenmethode en met de uitbreiding van het leerlingenaantal. In handen van Burgemeester en Wet houders gesteld, om bericht en raad. In de Sociëteit 8t. Bavo" te Haarlem, werd gisteren de algemeene vergadering ge houden der Diocesane Vereeniging van Kin deruitzending in het Bisdom Haarlem, welke Woensdag 11 Maart van dit jaar_is richt op t_I Aengenent. In de oprichtingsvergadering was de be handeling van de concept-statuten uitgesteld tot de volgende vergadering, welke thans ge houden werd. De vergadering stond onder leiding van <)en heer dr. Daamen uit Amsterdam, voor zitter der vereeniging. Na goedkeuring der notulen gaven zich als lid op de vereenlgingen te Weesp en Alkmaar, zoodat met de 24 vereenlgingen, welke zich in de oprichtingsvergadering reeds tot aansluiting bereid verklaarden. 26 vereenlgingen bü de Diocesane zijn aange sloten. Statuten, huishoudelijk reglement en be groeting werden na uitvoerige bespreking goedgekeurd en vastgesteld. Bisschoppelijke en koninklijke goedkeuring zullen worden aangevraagd. De voorzitter achtte het wenschelük, dat het Diocesaan Bureau, dat than; te Den Haag gevestigd is, nara Amsterdam wordt verplaatst. Na bespreking werd besloten, dat het voorloopig nog in Den Haag gevestigd zal blijven, doch later verplaatst zal worden naar Amsterdam. Voorts werd nog gesproken de afscheiding en liquidatie van het R.K. Huisvestingsco mité te Den Bosch, waarna de vergadering werd gesloten. woordigers der christelijke vakbeweging. Noch Serrarens, noch eenig ander chris telijk arbeidersgedelegeerde is door de meer derheid van socialistische richting in de commissies der arbeidsconferentle benoemd. Het spreekt vanzelf, dat bü Serrarens en zijn geestverwanten een groote verontwaardi ging bestaat over deze buitensluiting, die ook in de kringen van de regeerlngsgedelegeerdon in ruime mate wordt afgekeurd. In September as. zal het Centraal Katho liek Indisch Bureau, waartoe verleden Jaar reeds was besloten. In werking treden. Aan het hoofd van het bureau zal als directeur worden aangesteld een seculier priester. Reeds is in Den Haag een huls daarvoor gehuurd. De Raad dezer gemeente kwam gistermid dag onder voorzitterschap van burgemeester van Reenen in openbare zitting bijeen. Secre taris was de heer G. Taapke. Afwezig de heer den Das. Na opening der vergadering werd bij de behandeling der notulen gewezen op de on sympathieke houding van sommige ingeze tenen, die land hadden grenzende aan den Loudelsweg, waardoor de gewenschte ver betering niet tot stand kan worden gebracht. Op aandringen van den heer Hemelrijk zeg de de Voorzitter toe, dat als zich een geschikt oogenblik voordoet, de onderhandelingen wederom zullen worden hervat. Momenteel zijn ze volkomen afgebroken. De notulen werden hieraa onveranderd vastgesteld. De heer Hemelrijk uitte er zijn verwonde ring over, dat de vragen, die door hem vóór de JJ. gehouden vergadering waren Inge diend, niet op de agenda voorkwamen, ver gezeld van een prae-advies van K. en W. De voorzitter antwoordde dit niet begre pen te hebben. Gistermiddag heeft aan boord van het in de Rijnhaven te Rotterdam op .stroom lig gende stoomschip „Travarack", geladen met grondnoten en balen katoen, een ernstig ongeval plaats gehad. Op een gegeven oogen blik zün m een der ruimen een aantal balen katoen gaan schuiven, terwül daar acht menschen aan het werk waren. Zjj werden onder de balen bedolven met het noodlottig gevolg, dat een hunner, de 62-jarige L. Wil- lemse. zwaar inwendig gekneusd werd, en hü direct daarop Is overleden. Een ander, de 33-jange J. Koomen liep zulke kwetsuren op, dat hü naar het ziekenhuis aan den Coolslngel moest worden overgebracht. Wonder boven wonder zün de andere werklieden er met eenive onbeteekenend bullen en schrammen afgekomen. De winkelsluiting. Verzoekschrift van Bergens Winkeliers- vereeniging, Middenstandsvereeniging „De Hanze” en Handeldrijvende en Industrieele Middenstandsvereeniging, houdende ver zoek vóór de invoering der Winkelsluitings wet dispensaties te willen verleenen, in de seizoenmaanden Juni, Juli en Augustus en verlenging van het sluitingsuur te bepalen als bij de wet vastgesteld, met twee uur, alzoo van 20 uur op aa uur, alsmede voor seizoen- Zondagen openstelling te verleenen. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, dienovereenkomstig te besluiten. De heer Martin is voor het voorstel. Spr. uit de wensch, dat door dit besluit de werktijd van het winkelpersoneel niet in gelijke mate zal toenemen. De Voorzitter antwoordt, dat de gemeente raad in deze geen zeggingschap heeft. Hier voor is de Arbeidsinspectie. De heer Hemelrijk vestigt er de aandacht op, dat de mogelijkheid bestaat, dat onthef fing van de arbeidswet verkregen kan wor den, hoewel dit niet zoo bijzonder gemakke lijk gaat. Indien de werktijd voor het winkel personeel echter zou toenenjen^gou dit het volgende >aar voor een deel van den Raad allicht aanleiding gunden zijn, om een be sluit als het onderhavige, niet meer te nemen. De heer Zeiler wijst op het eigenaardige verschijnsel, daf thans valt te constateeren, n.l. dat aan de eene zijde een winkelsluitings wet is tot stand gekomen, terwijl hier de winkeliers vragen, om hun zaken langer open te mogen houden. De heer Hemelrijk wijst erop, dat dit besluit slechts voor 3 maanden geldt. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. De Bonnegaasschouw werd hierna vast gesteld op 17 Juni a.s. des morgens te 10 uur. reikt, komen groote vreugde aan beleefd. Wegens drukke bezigheden in de onmo- zijnde aan allen persoonlük te antwoorden, die zich bij mijn jubilé hebben aangesloten, betuig ik langs dezen weg mün dank aan de katholieken van en ook aan hun Pers, voor de genegenheid en de belangstelling, welke zü nog steeds voor mij blijven koesteren. van mijn kant zal Nederland en de seld. Nog wat verderop staat een boeren hoeve. Het gebouw staat op Joego-Slavlschen grond, het land, dat eigendom van den be woner is, ligt evenwel, hoewel het aan het huls grenst, in Italië. Er is echter een ste vige grensscheiding gemaakt, die de boer niet mag pverschrüden wil de man van 1-land komen, dan moet hü een omweg maken van Z. H. E. Mgr. dr. Thomas-Ludovicus Heylen, bisschop van Namen zendt onder staand dankwoord naar aanleiding van de attenties, welke Z. H. E. gedurende zün jublléfeest van de züde van Nederlandsche katholieken heeft ontvangen: ,Jk wist, dat ik in Nederland vele en trouwe vrienden heb. Ik hield al veel van het Nederlandsche volk nog voor ik te Amster dam het Internationaal Eucharistisch Con gres kwam presldeeren. Maar het is eerst bü die grootsche manifestatie, dat ik de Nederlanders volledig heb leeren kennen als groote organisators. Het diep en rotsvast geloof der Neder landsche katholieken heeft toen een onult- wischbaren indruk op mij gemaakt. De congres-dagen van Amsterdam en mün verder verblüf in Nederland behooren tot de schoonste herinneringen uit mün leven als president der internationale Eucharistischs congressen. Het mooie geschenk, dat ik vorige week te Namen van de züde van Nederlandsche katholieken heb mogen ontvangen, als mede de vele telegrammen van gelukwen- schen, welke mü uit uw land hebben be- zün al die herinneringen weer eens verlevendigen en ik heb daar een Woensdagmiddag, tegen 6 uur, kwam de i 13-jarige Jan Mud, zoontje van de wed. M., op de fiets van uit de Lünbaanstraat te Franeker Ee vrachtauto van de firma P. I van der Pol Co., te Achlum, kwam vanaf I de Breedeplaats. Op den hoek Lünbaan straat—Breedeplaats „wam het jongetje in aanrijding met den auto, viel van de flets J en kwam met het hoofd onder een der wie len van den auto terecht. De dood moet vril plotseling zün Ingetreden Het lükje werd j eerst binnen gebracht bü dr. Oosterbaan. vanwaar het per brancard door de politie is vervoerd voor onderzoek, naar het Geneeskundig Gesticht voor Krankzinni gen. 5 1 wül één der deuren zoo gelegen is, dat men I het er niet over eens kan worden of men er door in Italië ofwel in Joego-Slavië komt als men de kerk verlaat, zoodat men haar voor alle zekerheid, om geen grensincidenten te doen ontstaan heeft dlchtgemet- al een gevolg van het feit, dat Fiume, door de nieuwe grensregeling zün achterland ver loren heeft en daardoor een doode haven dreigt te worden. Om een enkel voorbeeld te geventot vlak voor den oorlog werden in Soesjak en Fiume samen verwerkt gemiddeld 1.200.000 ladingstonnen; in het afgeloopen jaar was dit cüfer, voor Soesjak alleen 716.000 ton (ongeveer 300.000 ton import en 400.000 ton export), terwül het zooveel grootere Flume nauwelijks 40 van die hoeveelheid ver werkte. terwül bovendien nog 60 van den geheelen Invoer in Fiume bestond uit ruwe olie, bestemd voor de in de stad zelf wer kende fabrieken. De uitvoer uit Soesjak bestaat hoofdzake- lük uit hout en graan, de invoer voomamelük leiding geven is gemakkelük te begrijpen en dat de Soesjakkers 'n allesbehalve vriendelük gezicht zetten, als ze den kant van Italië uitzien eveneens. Die van Soesjak werken dan ook wat ze kunnen, om hun haven tot grooter bloei te brengen ten koste van Fiume, wat hun al aardig gelukt; In de haven van Soesjak heerschte overal groote levendigheid, in die van Fiume was het stil en doodsch. Hoewel de oppervlakte der Joego-Slavlsche haven nog geen 15% bedraagt van die der Itallaansche, was er drie jaar geleden, voor de fraaie nieuwe kade in gebruik genomen werd, toch al büna evenveel verkeer, terwül het ver keer van nu al belangrijk grooter is, voor- ig op de aanvraag om voorschot Ige de Landarbeiderswet ten behoeve Dekker, aangezien de grootte van den bouwgrond onvoldoende, de koopprijs van den grond en de bouwkosten der woning te hoog worden geacht. Voor kennisgeving aan genomen. Schrijven van Jb. van der Steen, houdende verzoek om vergunning tot het innemen van e:n standplaats voor den verkoop van haring, zuurwaren en vruchten nabij „de Fransch- man” gedurende het zomerseizoen. B. en W. adviseerden het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, aangezien deze zaak behoort tot de competentie van B. en W. De heer Dirkson betreurde het, dat zulke aangelegenheden tot de competentie van het college behooren, daar nu wel reeds van te voren vaststaat, welk antwoord adressant zal ontvangen. De Voorzitter maakte den heer Dirkson erop attent, dat het college meermalen een dergelijk verzoek had ingewilligd. Zij zijn echter van meening, dat de straat voor het verkeer is, en ,*ien in de winkels moet koo- pen. Aldus werd besloten. De Pensioengrondslage ambtenaren in den zin dei werden z.h.s. vastgesteld. Tot hal- en stalknecht bij het Gemeente- slachthuis werd met ingang van heden op een wedde van f 35.per week benoemd, de heer D. Jonker, thans tijdelijk in deze functie yrerkzaam. Tot lid der commissie tot Wering van Schoolverzuim werd met op 1 na algemeene stemmen benoemd de heer C. de Wit. Op den heer J. A. Haakman was 1 stem uitge bracht. Het voorstel van Burgemeester en Weth. om hen te machticen tot aanbesteding van de verbouwing van het gymnastieklokaal der Openbare school voor U.L.O. met verbete ring van de speelplaats en bouw van een rij- wielbergplaats werd z.h.s. aangenomen. Voorstel van Burgemeester en We houders tot vaststellig der te Suppl. Gemeentebe- grooting, gewone dienst en kapitaaldienst *30 en te besluiten tot het doen van af- en over schrijvingen van en op eenige posten der ge- meente-begrooting dienst 1930. In de gegeven toelichting merken B. en W. op, dat de rekening 1930 wel met met een batig saldo zal kunnen worden afgesloten, zooals dat de laatste jaren gebruikelijk was. De oorzaak hiervan is gelegen in bijzon dere omstandigheden, zooals extra-uitgaven wegens aandeel in de kwade posten circa f 10.000.f 4.000.meer subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur een verhooging ad f 2600.voor Nijverheidsonderwijs enz. Het is dan ook, dank zij de meerdere winst uit het G.E.B. ad c.a. f 9.000.dat thans de noodige dekking is gevonden. Wethouder Bootman is principieel tegen winsten uit bedrijven. De heer Brugman uitte er zijn verwonde ring over, dat de commissie van Bijstand niet was gehoord, waarop weth. Apeldoorn ant woordde, dat dit een nalatigheid was geweest van hem. De Voorzitter achtte het niet noodzakelijk dat dit had moeten gebeuren. Het is immers een zuiver administratieve kwestie. De winst van het G.E.B. vloeit toch eerst in de ge meentekas en wordt later terug gestort op de rekening van dat bedrijf. Het is een gewonen kwestie van eenvoudig financieel beleid. Wethouder Apeldoorn was dit niet met den Voorzitter eens. De heer Brugman handhaafde zijn voor stel om dit punt aan te houden. De heer Dirkson steunt het voorstel-Brug- man. Spr. is van oordeel, dat de winst enkel besteed moet worden aan het bedrijf zelve. De Voorzitter antwoordde, dat het geheele plan, dat bij de begroeting was vastgesteld ten uitvoer zal worden gebracht. Wethouder Bogtman zeide principieel te gen dit voorstel te zijn, omdat naar spr.’s meening, geen begrooting sluitend mag wor den gemaakt met winst uit de bedrijven. Spr. was medegedeeld, dat er geen batig saldo van f 9000.was. Wethouder Apeldoorn 't I; wel waar. Wethouder Bogtman handhaafde zijn mee ning. De heer Hemelrijk heeft bij de behande ling van de begrooting niet bemerkt, dat er principieele bezwaren bestonden, om de jaar- meer stroomver- Rondvraag. De heer Hemelrijk herinnert nogmaals aan de door hem gestelde vragen, betreffende de schoolgeldregeling en zag gaarne, dat deze vóór de eerstvolgende vergadering, vergezeld van een praeadvies aan de leden werden toegezonden. De voorzitter acht het beter, dat bedoelde voorstellen bij de begrooting worden behan deld. De heer Hemelrijk merkt op, dat de voorstellen in de volgende vergadering wel kunnen worden aangehouden tot de behan deling van de begrooting. In dien tusschentijd kunnen de leden hun gedachten over deze voorstellen laten gaan. Aldus wordt besloten. Voorts vestigt de heer Hemelrijk er de aandacht op, dat spr. de meening wqjg toe gedaan, dat de hoek bij de Pastorie voor het verkeer dienstbaar zou worden gemaakt. Dit is echter door het aanleggen van het trottoir geenszins het geval. De Voorzitter antwoordt dat door het aanleggen van dit trottoir is voorkomen, dat de bestuurders de bocht te krap zouden nemen, waardoor zij geen uitzicht hadden op den weg en er groote gevaren voor de voetgangers zouden ontstaan. De heeren Baltus en Zeiler sluiten zich bij den Voorzitter aan. Op een desbetreffende vraag van den heer Hemelrijk zegde de Voorzitter toe, bij de banken vuilnismanden te doen plaatsen. De heer Hemelrijk vestigt er voorts de aandacht van het college op, dat het Jacht pad langs de Eeuwige laan door de bouw van een villa aanmerkelijk smaller is gewor den en een gehavende aanblik heeft gekre gen. De Voorzitter antwoordt, dat de gemeente een strook grond 'heeft aangekocht, waar door aan de verlangens van den heer Hemel rijk tegemoet wordt gekomen. Nog wijst de heer Hemelrijk op een bij hem ingekomen klacht, dat bij het Je werk stellen van werklieden, het voorgeschreven percentage Berger werklieden niet in acht is genomen. De Voorzitter antwoordt, dat de zaak in onderzoek is. Het technisch personeel telt niet mede bij het bepalen van het percentage. De heer Dirkshorn herinnert aan een ingekomen adres van een 4-tal ingezetenen, waarin verzocht werd, hun inrichtingen langer te mogen openstellen. Spr. betreurt het, dat de burgemeester afwijzend op het verzoek heeft beschikt. Spr. herinnert er aan, dat in Alkmaar voor alle café's en dergelijke dezelfde sluitingstijd is vastge steld. De Voorzitter antwoordt, dat iedere plaats zijn eigen behoefte heeft hier moeten we rekening houden met de seizoen-zaken. Indien de café’s verlenging willen hebben, b.v. voor bruiloften, uitvoeringen enz. wordt dit altijd toegestaan. De heer Dirkson merkt op, dat de sei- zoen-inrichtingen in den winter wel eens later sluiten als de andere café's. De Voorzitter zegt, dat dit enkel gebeurt, als er iets bijzonders te doen is. De heer Martin acht het beter, dat alle zaken om 12 uur moeten sluiten. De Voorzitter wijst er nogmaals op, dat rekening dient te worden gehouden met de badgasten. Indien de Raad van meening is, dat de inrichtingen nu te vroeg moeten worden gesloten, kan zij besluiten, het tijd stip later te stellen. Spr. is echter van mee ning, dat hieraan geen behoefte bestaat. Wethouder Apeldoorn stelde voor, een onderzoek te laten instellen of ook in andere inrichtingen, dan in de seizoen-zaken, bad gasten vertoeven. De Voorzitter zegt dit onderzoek toe, waarna _de heer Martin nog opmerkt, dat dit wel eenige moeilijkheden met zich zal brengen, daar Augustus de seizoen-maand is. Dan kan een onderzoek worden ingesteld, doch dan hebben adressanten nog niets. De heer Baltus dringt er nogmaals op aan, dat er een 3-tal lichtpunten in de Eeuwige laan worden aangebracht. De Voorzitter antwoordt, dat dit bij een behandeling van de begrooting onder het oog zal worden gezien. Vervolgens ging de Raad in Comité tot het behandelen van eenige ingekomen re clames tegen de schoolgeldheffing. de ho< trisch voerd, zooals ze bij de begrooting zijn vast gesteld. De heer Brugman herinnert aan het voor eenigen tijd ingekomen adres om tot verla ging van den stroomprijs te geraken. Toen werd gezegd, dat er geen geld disponibel was, terwijl thans blijkt, dat er een winst is van f 9.000. De heer Zeiler acht het niet gewenscht om een rekening te sluiten met een nadeelig saldo, en vraagt, waar die meerdere winst nu .n eens vandaan komt. De Voorzitter Door bruik. Wethouder Apeldoorn wijst dat de begrooting steeds aan kant wordt opgemaakt, zoodat het wel meer i< voorgekomen, dat er een extra-winst van f 3.000.of f 4.000 was. De heer Baltus is van oordeel, dat als er zooveel winst wordt gemaakt, de 3 gevraag de lichtpunten in de Eeuwige Laan wel mo gen worden aangebracht. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 74 stem men. Tegen de heeren Bogtman, Brugman, Dirkson en Martin. De he^r Brugman verlaat de vergadering, daar hij „niet langer den tijd he eft. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de gemeentelijke vergoe dingen ingevolge art. 101 9e lid der Lager Onderwijswet 1920 aan het Bestuur der Ber ger Schoolvereeniging ten be hoeve van de onder zijn Bestuur stand school voor U.L. O. over de dienstjaren 1928 en 1929 onder intrekking van de te dezer zake genomen Raadsbesluiten d.d. 19 Maart, i.l. Aldus besloten. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het voorschot op de ge meentelijke vergoedingen overeenkomstig art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 voor het dienstjaar 1931 ten behoeve van het vakonderwijs aan de scholen voor U.L.O. van de Besturen der St. Antoniusschool en Berger Schoolvereeniging. Aldus besloten. Aanvraag van het Bestuur der R.K. Jongensschool voor gewoon Lager Onder- wijs „St‘. AdelbertuS” om overeenkomstig art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 uit de Gemeentekas de benoodigde gelden te verstrekken voor aanschaffing van school- meubelen, leer- en hulpmiddelen ten be hoeve van het 3e en 4e leer aar, alsmede voor aanschaffing van 13 banken. Aldus besloten. Aanvraag van het Bestuur der Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Bergen, om overeenkomstig art. 73 der Lager Onderwijswet 1920 uit de Ge me en te- Maandag den 4den Mei stonden we al weer vroeg in het ^station te Zagreb te wachten op den trein die ons naar Soesjak brengen moest, die eigenaardige stad aan het randje van Italië. Op deze reis van ongeveer 5H uur hebben we echt de eigenaardige bodemgesteldheid van dit land leeren kennen. Alles steen en nog eens steen, grijze, grauwe steen, steen wanden. die zich honderden meters hoog ver heffen, kale berghellingen, waar de trein tegen op zwoegt, langzaam, moeilük. En dan hier en daar, waar op de een of andere wü- ze een humuslaag een eenigszins vlak stuk van den steenlgen bodem heeft bedekt, zie Je een plek groen, waarop koelen grazen. Maar het is geen wei, zooals bü ons; overal steken er rotspunten <Joor de groene vlakte heen, een halven, een heelen meter hoog, zoodat het er uitziet, alsof de wei bezaaid is met groote steenklompen. Het Was mooi zonnig weer toen wü door dit onherbergzame gebergte spoorden en daardoor maakte het landschap niet zoo’n troosteloozen indruk als dat het geval moet zün, wanneer een sotnbere grauwe regen lucht op al dit grauw daar beneden drukt. Maar grootsch en majesteitelük moet het zün. wanneer de elementen in deze steen- wildernis worden losgelaten, wanneer er de wind giert en in füne wolken de sneeuw voor zich uit Jaagt langs de kale flanken der stelle bergen. Dan, als daar de Borah waait, die geweldige en gevaarlüke wind, die soms een snelheid bereikt van niet min der dan 120 K.M. en zwarte wolken voort jagen tegen de bergtoppen, moet zelfs deze troostelooze natuur iets verhevens krügen. De Borah is een wind, die te vergelüken is met de gevreesde Mistral bü Marseille, maar veel krachtiger, veel geweldiger. Het is een oppervlaktewlnd. een wind dus, die langs de oppervlakte strijkt en daar een geweldige vaart heeft, terwül hoog boven de lucht on bewogen blüft. En zóó krachtig, zóó alles meesleurend is de Borah, dat men op tal van plaatsen in het gebergte, déér waar door de aanwezigheid van een dal de windstroom naar een bepaald punt geleid wordt, of het vee in de weiden gevaar zou loojjen, hooge, zeer dikke muren heeft gemetseld ter be scherming tegen de woede der elementen. Ook de spoorbaan, die zich hier door het ge bergte slingert, is op vele punten door der- gelüke muren beschermd. Meer dan vüf uren hadden we reeds door dit wpeste bergland gespoord en we nader den reeds Soesjak, onze bestemming, toen een gruwelük Incident zich voordeed. We re den in een diep ravün, aan weerszijden ver hieven zich loodrecht, vüftlg meter hooge rotswanden, die daar boven door een brug verbonden waren. Juist toen onze trein on der die brug zou doorgaan, stortte zich een Jonge man daaraf op de vüftig meter dieper liggende spoorbaan. De machinist zette on- mlddellük de Westinghouse-rem aan, maar kon niet beletten, dat de geheele trein over uit fosfaten, koloniale waren en enkele andere producten, die het land niet zelf oplevert. Heel het leven in het kleine, slechts 16.000 inwoners tellende Soesjak is er op ingesteld, om het havenbedrijf te bevorderen. Er zün vüf scheepvaart-ondememingen gevestigd en een daarvan de Jadranska Plovidba (Adria- lische Scheepvaartmaatschappü) exploiteert niet minder dan 55 vaste stoomvaartlünen, die de verbinding onderhouden tusschen de kust en de vele daarvoor liggende eilanden. zün huis naar zün daaraan grenzend 14, uau mv acht kilometer. Dat dergelüke toestanden tot wrijving aan- ft- W:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5