S.J.A.Keesom IN EN OM ALKMAAR SPA AR BOEKJES Uit den Alkmaarschen Raad FIRMA DE LANGE DE MORAAZ - ALKMAAR Mient 25, Alkmaar, Tel. 152 •O Burgerlijke Stand van Alkmaar V BLADZIJDE I WEEÜE BLAU ZATERDAG 30 MEI 1931 Belastingaangiftes G D rente 3^2 procent STADSNIEUWS Jeu Het Gezin en de R. K. Bond voor Oroote Gezinnen Leeraar M.O. Boekhouden Accountant Zondagzzluiting Apotheken Mannenkoor „Orpheus” naar Swingen Dru- V. Rerum Novarum-herdenking ,.HET HOOGE HUIS” PATER VAN RUN. SNEL VERVOER GEPROMOVEEr.n samenwerking vriend- heer ind DE BOOMPOORTSBRUG GESLAAGD Schoolfeest ilsatie St. Laurentius i ooao J8 Jne toonde zich lichtelijk nu SCHITTERENDE MARIAHULDE IN DE ST. DOMINICUSKERK HEDENAVOND SLUITING VAN DE SARA-KABA SHOW DE FIEPKUIKENMARKT OP HET HOFPLEIN DE WEDSTRIJD ZWALUWEN— K.N.V.B.-N.H.V.B.-ELFTAL PROPAGANDATOCHT DER CONGREGATIES middag de in van De Directeur van de Gemeentewerken van Alkmaar maakt bekend, dat de Boompoorts- brug bü de Uzergletenj op Maandag 1 Juni as. voor het rjjverkeer zal zijn afgesloten. stede en om concerteeren, Bergisches ■ld. IK. om OP aflossing van een leening ad wij hier aan de zijde van den heer nen, die dergeljjke geheimzinnigheid gispte R. K JONGENSSCHOLEN Inschrijving van leerlingen, wier familie naam begint met een der letters van A. tot I en met K. op Maandag 1 Juni; voor de ove rige op Woensdag 3 Juni as. telkens van 7 tot 8.30 uur in de St. Adelbertusschool, Nleuwlanderslngel. De kinderen moeten vóór 1 Maart 1931 den leeftijd van 5 jaar bereikt hebben. Ouders, die bij voorkeur hun kinderen op de St. Adelbertusschool geplaatst wenschen, zullen voor die kinderen 5.per jaar toe slag op het schoolgeld moeten betalen. Dit geld te storten bij inschrijving. Men wordt dringend verzocht bü inschrij ving trouwboekje of geboortebewijs mede te brengen. •et bes'cur der vereeniging St. Joseph. Bü de gisteren te Amsterdam gehouden examens in stenografie (stelsel-Groote), welke door den ontwerper, den heer Groote, werden afgenomen, slaagden voor het di ploma stenografie 130 lettergrepen, de da mes W. Wage naar (met lof), Trien Smit, alhier, O. Winter te Bergen en N de Wit te Broek op Langendük (met lof). Voorts de heeren B. Frijters, alhier, en J. Visser te Heiloo. Hedenavond treden de Lippennegerlnnen voor het laatst in de Harmonie te Alkmaar op- Zondagmorgen vertrekken zü naar Amster dam. Zü reizen per motoromnibus in haar speciale reiskleeding, waartoe een hoofddek sel een kapje behoort, dat zü alleen dragen wanneer zü van een rijdend vervoer middel gebruik maken. Op reis komen haar' lippen niet te zien, want de Sara-Kaba’s hebben de gewoonte tijdens de reis haar lip pen met lapjes te bedekken die speciaal van rose kleur moeten zün. ojn.: „Wü moeten het nu niet bü woorden laten, maar ook daden volbrengen”. Welnu, wordt lid van den Bond voor groote gezin nen, dan stelt ge een daad, die in het be lang is van het gezin. Tfen slotte: een der komende Zondagen wordt een bloempjesdag gehouden ten bate van ons steunfonds „Moederschapszorg". Moge wü deze collecte in uw aller mildda digheid aanbevelen? Alkmaar, 28 Mei. Herdenking van t Concilie van Ephese Zondag, de laatste dag der Mariamaand zal gewijd zün tot een algemeene Mariadag der Alkmaarsche meisjes. Voor de leden der Meisjescongregatie der St. Dominicuskerk zal daaraan verbonden zün: een grootsche Mariah ul de. des avonds om 7 uur, ter herdenking van het Concilie van Ephese. dat van zoo groot be lang was voor de Mariavereertng. Want toen werden de ketterüen veroordeeld, die aan Maria de waardigheid en uitverkiezing van Moeder Gods ontkenden. De directeur der Congregatie zal in een preek de beteekenis v*n dit Concilie uiteen zetten. Na de Opdracht der nieuwe leden, die op de preek volgt, heeft de bloemenhulde plaats. Een stoet van bruidjes en misdie naars, voorafgegaan door het kruis en de vlag, zullen op een draaghaar een prachtige bloemenmand naar de beeltenis van Maria brengen, en deee bloemen, als symbool van de toewijding door de heele Congregatie, Ondertrouwd: Martinus Johannes Jacobus van der Linden en Geertruida Hendrica Maria Koster. dom der veiling, doch van de leden. Nu de zaak zoo lag, wilde hü de bülage aanhou den, om eerst nadere Inlichtingen in te win nen. De gemeentelüke gedelegeerde. Op Zondag 31 Mei zal de apotheek van den heer Dr. Hartoog van Ark, Langestraat 1, geopend zün; de andere apotheken zün ge sloten van Zaterdagavond 9 uur tot Maan dagmorgen 8 uur. De apotheek, die den Zondagsdienst heeft, is gedurende de geheele daarop volgende week 's nachts geopend. De andere apotheken zün behalve Zondags en op feestdagen ook gesloten op werkdagen van des avonds 8 uur Cs Zaterdags 9 uur) tot den volgenden mor gen 8 uur. Wü verwüzen naar een in dit nummer voor komende advertentie van den heer Machlelse, Laat, alhier, omtrent snelvervoer van goede ren van en naar Amsterdam. FAILLISSEMENTEN alkmaar, 29 Mei. Heden is alhier ge deponeerd de eenlge uitdeelingslüst in het faillissement van Aagje Breed, wed. van J. Oosterman, z.b._ te Schagerbrug, gemeente Züpe. Uitkeerlng 24'4 pet.; voorts van de nalatenschap van J Oosterman. voorheen veehouder te Schagerbrug. Uitkeerlng 23 H pet., behoudens verzet tegen deze uitdeelings lüst. Men schrijft ons: Binnen enkele dagen zal men bü u komen aankloppen om een kleine bijdrage voor het schoolfeest van onze meisjes. Ouders, weest u dezen keer eens heel royaal. 1 Staat er met de kas treurig voor. We gens het groot aantal kinderen loopen de onkosten hoog; ook al wordt het feest zoo bescheiden mogelijk gehouden en het geld met de grootste zuinigheid beheerd. Als de gaven niet rükelük toestroomen, kan de kas de vele groote en kleine onkosten niet dra gen. En wat dan? Onze meisjes dien heer- lüden dag ontzeggen? Dat mag toch niet. De dames van het Comité geven zich zoo veel moeite voor het welslagen van dit feest. Steunt u haar door uw milde gift. Gisteren slaagde aan de Universiteit te Amsterdam onze stadgenoot, de heer P. J. C. de Boer voor het Doctoraal Examen Ger- maansche Taal- en Letterkunde (Neder- landsch. Geschiedenis en Kunstgeschiedenis» aan de Moeder Gods offeren. De bloemen hulde wordt besloten door een blü en grootsch Alleluja-Magnificat. De plechtigheid is, als immer op Congre- gatle-feestavonden, beslist klokke acht nur geëindigd. Daar de feestviering van de Priesterwü- dlng van den Weleerw. Heer J. Dekker as. Zondag in het gebouw der Sint Joseph-Ge zellen is, kunnen de jongens van onze pa- rochleele jeugdorganisatie „8t. Aloysius- Patronaat" niet in hun ontspannlngszaaltje terecht. Dit zullen de jongens niet zoo heel erg vinden, wanneer het goed weer is, daar zü dan toch liever buiten zün en natuurlijk! Wie verwacht ook met het mooie weer in een duf zaaltje frissche Hollandsche jon gens bü elkaar! Ik, die zelf de buitenlucht gewend ben, heelemaal niet! Welnu! Enkel de jongens, die lid zün van Wü verwüzen naar de annonce, waarin het publiek gelegenheid wordt geboden, het nieuwe gebouw der Noord-Holl. Levensver zekering Mij, morgen te bezichtigen tegen f 0.10 per persoon, ten behoeve van een lief dadig doel. uit de menschelüke samenleving, dan zal deze jammerlük Ineenstorten op de puinen der maatschappij, zooals in het goddeiooze Rusland. Het arbeidersvraagstuk moet opgelost wor den door liefde en recht. Dat vinden we aan de voeten van het kruis. Als werkman en werkgever eerst hun knie buigen voor den Werkman van Nazareth, dan zal er samenwerking tusschen beiden zün; eerst d4n zün we op weg naar een nieuwen, socialen vrede, een nieuwe vreedzame we reld. Van de tien, die Jezus eens genas, kwam er maar één terug om Hem te danken. Hoevelen hebben er genezing gevonden door den Werkman van Nazareth? Door den grooten pausbrief? Met Jezus herhaalt spr. „Waar zün de negen anderen?" Waar zün de anderen om God te danken voor de groote zegeningen van deze groote Encycliek? Laten wü aldus besloot de gewijde spre ker voor ons en voor die anderen God hartelük danken met een „Te Deum" voor de groote zegeningen, die deze encycliek over de wereld bracht. Na het ,,Ave Verum" zong het knapenkoor het Gregoriaanse!» „Te Deum.” en wijzen we af het argument van den heer Thomsen, dat geen enkele N.V. de pers op haar vergadering toelaat. Maar zélfs, al sou dit zoo zün. dan is het hier een büzonder geval, omdat er gemeentegeld op net spel staat. Hoe het mogelük was, dat een zoo gewich tig stuk als de balans over 1930 niet bü de Zondagmiddag na 12 uur zullen de beide Meisjescongregaties een propagandatocht door de stad ondernemen, „üs en weder dienende”, met hun vlaggen en trommels. Over de route kan nog geen bericht gegeven woden, daar dit blad reeds ter perse was, vóór hieromtrent van de jxilitie-autoriteiten mededeelingen bij de besturen waren bin nengekomen. Zeker kan verondersteld wor den, dat de stoet langs de drie R. K kerken trekt, waar, tndlen vergunning daartoe ver leend wordt, een korte demonstratie plaats heeft. I i IUAU woo O—..»— -- nieuwe school, die de eerste tien jaren leeg i 1 staat, zooals in Zaandam het geval is ge weest. Eveneens om financieele redenen wilde de heer Hoytink met den bouw van een gym nastieklokaal wachten. Namens B. en W. wien begrijpelijkerwijs traineering of wüziging van him voorstel on-welkom was, verdedigde de burgemeester als beheerder van de onderwijs-portefeullle. het voorstel, ook wat betreft deze financieele bezwaren. Reeds in de bülage werd gezegd, dat er rekening moet worden gehouden met de om standigheid. dat de behoefte aan scholen in het oude stadsgedeelte afneemt en de bevol king zich verplaatst naar de woonkwartie- ren aan den buitenkant, zoodat de behoefte aan scholen daar grooter wordt en in de toekomst nog verder zal toenemen. Bü de vervanging van gemeente-school no. 5 werd een zelfde gedragslün gevolgd. Met de uitbreiding van de bebouwing en de toeneming van het zielental, zal naar B. en W in de bülage vermoeden, vermeerde ring van de schoolbevolking gelüken tred houden. Of de vermeerdering van de bevolking juist op de openbare scholen merkbaar zal worden, is o.l. „vers twee”. Aanleiding om geen gymnastieklokaal bü de nieuwe school .gemand sal het Alkmaarsche gemeentebe stuur er van beschuldigen, dat het te dlk- wüls zün vroedschap ter dagvaart roept. Toen de laatste maal vergaderd werd .geno ten” we nog van onze onvolprezen April vla gen. stonden boom en struik nog wintersch te kleumen, terwül nu een voldragen lente haar geurende zoetheid in de eerwaardige raadszaal uitgoot en zelfs een zomersch onweer een ietwat angstigen trek op het ge laat van sommige uitverkorenen des volks te voorachün tooverde. Als vreemdeling In den doolhof van stad huisgeheimenissen, weten we natuurlük niet, waaraan het te wijten is, dat er in zes weken niet vergaderd is. Er moeten al heel gewichtige redenen voor geweest zün, want als we ons goed herinneren, had b.v. de aanwüzing van bestuursleden voor Maat schappelijk Hulpbetoon, volgens wethouder Westerhof in een vóór-vorlge vergadering toen al geweldig haast, waren er financieele bezwaren (plm. 150 gulden presentiegeld, plus een veertig kopjes thee!) of waren Laat-feesten. electrificatle en Hemelvaart- geneugten de spelbrekers? Ondertusschen als de eerste reden over wegend mócht zün geweest, dan moeten we den gemeentelüken kashouder condoleeren met de „sof", die hü dan nu heeft, want wat ieder, die geen vreemdeling is in het raads-Jeruzalem kon voorzien, Is geschied: men is in de 20 punten lange agenda hope loos vast geloopen, zoodat as. Donderdag het festün toch moet worden voortgezet. „Goed Wonen" krügt haar 42 woningen, waarvan 18 voor groote gezinnen. Er was tegen dit voorstel geen princlpieele opposi tie, al hadden de heeren Sietsma en Voge laar practlsche bezwaren. De VB.-afgevaardigde ging met de bü lage wel accoord, mits groote gezinnen de voorkeur kregen, onafhankelük of zfc R.K. waren of niet. Wü meenen te weten, dat dit altüd reeds het geval is geweest. Tusschen haakjes wil len we toch even opmerken, dat deke wensch niet erg klopt met de In den Raad wel eens geulte bewering, dat groote ge zinnen tegenwoordig alleen bü de room- schen gevonden worden. Natuurlük werd bü deze gelegenheid ook even de kwestie met Volkshuisvesting be sproken. We zün echter, mét den voorzitter van meening, dat dit punt nu niet aan de orde was en zwügen er daarom hier over. Een der compromlspunten van het samen gaan van Rood en Zwart was de vervanging van de gemeenteschool no. 4, aan de Keet- kolk door een nieuw gebouw. Hiertoe was het vorig jaar reeds verzocht door de afdeeling Alkmaar vaft het N. O. G. en door den Bond van Ned. Onderwüzers, alsook door de Ouder- commissie van de betreffende school. Bü de begrootingsdebatten is wel gebleken, dat deze nieuwe bouw geen overdadige luxe zou zün en dat dit bijna voorhistorische schoolgebouw voor onze 20ste eeuwsche kin deren, wier broertjes en zusjes In heel wat beter geoutilleerde gebouwen onderwijs ont vangen, niet meer geschikt is. Als logisch gevolg van het princlpe-beslult, bü de begroeting genomen, kwam thans het definitieve voorstel van B. en W. ter tafel. Voor den bouw van een nieuwe 4e Ge meenteschool. ter vervanging van die aan de Keetkolk. stelden B. en W. voor, ten Zuid oosten van de in het uitbreidingsplan ont worpen verlengde Vondelstraat en een oost waarts daarvan geprojecteerde zijstraat, evenwijdig loopende aan de Hooftstraat. een nieuwe school te bouwen, welke met Inbe grip van den aanleg van een bruggetje en voetpad een bedrag van f 122.500.uit de gemeentekas zal vorderen. Van de niet veel beteekenende oppositie kwamen tweeërlei bezwaren. Eerstens betreffende de plaats; tweedens waren de bezwaren van flnancleelen aard. De heer Covers, die zich steeds een Ijverig verdediger toont van de belangen der Inge zetenen aan de Oostzüde van het kanaal, vroeg aanhouding van het voorstel, om een onderzoek in te stellen naar een geschikt terrein in het Noord-Oostelük deel der ge meente; hü deed alsof hü een paar ter reinen voor eventueelen schoolbouw In dat stadsdeel op het oog had; tot een nadere verklaring omtrent deze verwachtingen kwam het niet; ook niet in een geschorste of comité-vergaderingzün voorstel tot aanhou ding kon geen meerderheid krügen. De hee ren Hoytink en Venneker zagen de school liever niet In deze buurt, temidden van een Katholieke bevolking Niet omdat dit op zich niet wenschelük is. doch omdat men* een school moet zetten In een centrum, dat de bevolking van die school levert; een rede- neerlng. die o.i. heel steekhoudend is. De burgemeester wees daartegenover op t voordeel van de nabüe nieuwe kleuterschool, met het oog waarop de ouders er prijs op stellen de nieuwe vierde gemeente-school in de nabijheid daarvan te bouwen. Ook hü had in het door den heer Covers bedoelde stads gedeelte naar een terrein uitgekeken, doch geen geschikt voor schoolbouw kunnen vin den. Met financieele bezwaren kwam het eerst de oud-wethouder van financiën. Hü vond in het advies van den inspecteur die ver mindering van leerlingen in het vooruitzicht stelde een gereede aanleiding om uitstel van nieuw bouwen te bepleiten Hü toonde den raad zelfs het spook- en schrikbeeld van een stukken ter visie lag, is ons totaal onbegrü- pelük. Nog erger en ergerlüker evenwel achten we het feit, det de gemeentelüke gedele geerde geen inlichtingen had verstrekt aan den betrokken wethouder van het Markt wezen. Iemand die zóó vergrüsd is in het College moest, beter weten tot welk adres hü zich te wenden had. Met vreugde constateeren we, dat de ge heele Raad zich vereenigd heeft met het voorstel van B. en W. om aan den Stads autobusdienst een subsidie van f 400 te geven als büdrage In het exploltatie-tekort. Dat was een ander geluid dan voor en kele jaren. toen een deel van den Raad vol vurige liefde voor de tractortram roemrijker gedachtenis, geen goed woord had voor deze bussen, zelfs al zouden ze de gemeente geen cent koeten. We hebben toen uit den treure betoogd, dat een dergelijke verbetering van het stadsverkeer er komen moest, maar dat we óók voorzagen, dat te eenigen tüd de on derneming om subsidie zou komen aanklop pen. Wat we voor een goed verkeersmiddel niet zoo heel erg vonden. Onze instemming met dezen bussendlenst belet evenwel niet, dat we eenlge opmerkin gen uit het debat onderschrüven. Zoo ach ten ook wü Jen rente van 6 pCt. in dezen tüd wel wat hoog en is een gescheiden ex ploitatie de firma onderhoudt ook nog 'n anderen dienst. nu de gemeente subsidi eert, absoluut noodzakelük. De wensch van mej. Carels, om de bus- sen om beurten In omgekeerde richting te doen rüden, vinden we, omdat dit tot ver warring aanleiding zou geven, niet wel voor inwilliging vatbaar. Een veel kleiner bedrag dan vorig voorstel vorderde het voorstel om aan elk der ge meentescholen 3, 4, 6 en 9 een zevende klas se te vormen. B. en W vroegen voor de eer ste inrichting van een zevende klas aan ge meenteschool no. 9 een credlet van 432.90. Ook hier weer maakte de heer Thomsen om financieele redenen bezwaar en hü vond de heeren Klaver, Hoytink, Ringers en Vo gelaar aan zün züde. Alleen als de wethouder van financiën hem kon overtuigen, dat deze onderwüs-ultbrei- dlng de gemeente geen geld zou kosten, zou de heer Thomsen voor stemmen. Wethouder Westerhof nam deze onge vraagde gelegenheid met belde handen te baat om aan de hand van een aantal cü- fers en ramingen aan te toonen. dat de fi nancieele toestand van onze stad ondanks den kiisistüd niets te wenschen overlaat. Dit jaar zal eindigen met een vrü groot over schot en ook het volgend jaar zal geen be- lastlngverhooging noodlg zün; aldus voor spelde de wethouder van financiën met groot gebaar. Deze woorden aal de oppositie wel goed in haar ooren hebben geknoopt, om er zoo noodlg later aan te herinneren. Het overschot zal dit jaar tegen de f 100.000 loopen en gezien deze gunstige toestand, durft het college vrijmoedig deze onderwüsvoorstellen doen; ook de werkver schaffing aan krlslswerkloozen welk voor stel volgende week aan de orde komt en nog veel andere geldvragende maatregelen kunnen ter hand genomen worden, zonder funeste gevolgen voor de gemeentekas en zonder meer belastingpenningen van de bur gers te vragen. Wat kon de heer Thomsen anders doen, dan weerklank geven aan dit optimistisch geluld van zün opvolger-als-beheerder-der- portefeullle-van-flnanclën. Hü hield woord en stemde voor. De anderen echter niet. Waar om niet voorgestemd, als de wethouder van financiën de verantwoordelükbeid van het voorstel van B. en W. voor zich neemt? Af gezien hiervan, had toch ook het belang van het onderwüs den doorslag kunnen geven. Is het niet gewenscht, dat de leerlingen aan dezelfde school, die zü de eerste zes jaren gevolgd hebben, ook het zevende Jaar onderwüs genieten, als voortzetting van het leerplan? Uit paedagogisch oogpunt is dit zeker van belang. Te meer daar de voorzitter er op wees, dat er geen bezwaar bestaat, dat de zevende klassen dun bevolkt zullen worden en het aantal leerlingen daarvoor eer toe- dan af nemen zal, hadden de heeren Hoytink, Vo gelaar, Ringers en Geels gevoeglük voor deze bülage kunnen stemmen. Bü uitzonde ring bleek hier, dat de discussie wel een be keerling kan kweeken in casu den heer Thomsen. Jammer Is het, dat de heer Westerhof zün financieel overzicht niet gegeven had bü het voorstel inzake den bouw van de vierde ge meenteschool, dan zouden ook hier wellicht een of meer tegenstanders voorstanders ge worden zün; al zou dit dan ook geen Invloed gehad hebben op den uitslag. Want èn de vierde gemeenteschool èn het zevende leerjaar aan de 9de gemeenteschool komen er ondanks de oppositie. trok de .Rerum de wereld-aandacht; deze ency cliek was de wereldzendbrief van den groot- sten socialen Paus Leo XIII, die boven zün zendbrief de woorden plaatste: Over den toestand der werklieden. Dezen avond moest er een zün van groote dankbaarheid; dezen avond moest dit kerk gebouw tot de uiterste hoeken gevuld zün en daveren van de dankbaarheid der werklie den. Urbl etOrbl, voor heel de wereld heeft Leo XIII dien brief geschreven en met heel de wereld moeten wü onze dankbaarheid uitzingen In een „Te Deum Laudamus,” De katholieke werkman heeft reden zün knieën te buigen uit dankbaarheid, voor wat hem de laatste 40 jaren geworden Is; dank zü dien brief .Rerum Novarum.” Het arbeidersvraagstuk is zoo oud als de wereld. De tüden, die aan Christus’ komst vooraf gingen, waren tüden van slavernü en dienst baarheid. Tot het Woord was Vleesch geworden en onder ons woonde; tot het Christendom kwam en den werkman met zün evenmensch gelük stelde. In verschillende vormen kwam de strijd van den arbeider. Het socialisme kwam met in zün vaan het woord ..Opstand.” Het Katholicisme kwam met in zün vaan het groote woord ..Liefde." De oplossing van het 'arbeidersvraagstuk ligt in de verbinding van Kerk, Staat en Enkeling. In zün Enceycllek „Rerum Novarum” gaf Leo XIII den weg aan tot de oplossing van het vraagstuk. Daarvoor zullen wü dezen avond den Goddelüken Werkman danken. Het Liberalisme en het socialisme hebben het arbeidersvraagstuk niet kunnen oplos sen, omdat het arbelders-vraagstuk, zooals alle sociale vraagstukken een godsdienstig vraagstuk is. Liberalisme en socialisme hebben God ge bannen uit hun wetten. Wanneer echter God wordt weggenomen jeugdorganisatie, kunnen voetballen en korfballen enz. op het A. R. C.-terrein, ax Zondag. De eerste afdeeling tot 15 jaar van 5 uur tot half zeven, want om 7 uur is het congre gatie. De tweede afdeeling van 15 en 18 jaar van 8 uur tot half tien na de congre gatie. De achterstallige en wekelüksche contri butie moet na de congregatie worden vol daan. Ook in de week zal er In den avond voor deze jongens gelegenheid zün om 'n avond met elkaar buitenspelen te doen. De Jonge Wachten worden na de congre gatie afgegeven. C. P. G. PERSOON. Pr. Directeur. De Alkmaarsche Exportvelllng is een nut tige inrichting, welke we voor onze stad niet gaarne zouden missen. We hebben dan ook ingestemd met een voorstel van B. en W. In de vergadering van 26 Februari j.l. aan deze N.V. garantie te verleenen rente en t 10.000. Nadien bleek evenwel, dat er nog en kele onaangename kantjes aan deze ge schiedenis vast zitten.Een er van is b.v. dit: de N.V. zou zelf zorgen voor f 5000 uit eigen kasmiddelen. Nu had de heer Van Drunen. die in de- gestes det veiling nog al veel be lang schünt te stellen, uitgeknobbeld, dat de N.V. deze f 5000 niet bezit, of anders, als ze er wel zün, is dit bedrag niet het eigen- Roomsch Alkmaar heeft gisteren zün Re rum Novarum herdenking gevierd in de St. Dominicuskerk aan de Laat. Daar werd gisterenavond een plechtig Lof gehouden, waaronder een herdenkingspre- dlkatle van den algemeen adviseur der R. K. vakbeweging. Rector C. Vis. Rond het altaar in het priesterkoor prük- ten vele vaandels van de Roomsche stands en vak-organisatles hier ter stede. Het Lof. dat door den Weleerw. Pater B. Slemes O.P. werd gecelebreerd, werd vooral door vele Volksbonders bij gewoond. Het knapenkoor onder leiding van den heer Joh. Kuiper zong met orgelbegeleiding van den heer P. Van Langen o.m. ..Coenan- tjbus illls" van Elb. Jos. Franssen. Na het Magnificat besteeg de Zeereerw. Rector C. Vis den kansel tot het houden van zün predlcatie. Rector Vis begon met te wijzen op de uit zonderlijke positie de Rome, Horna aeterna. onder de wereldsteden inneemt. Het zün de Encyclieken, die van uit Rome den weg wüzen over de wereld naar de Poort van de Eéuwgheld. Van die Encyclieken Novarum" Met Ingang van heden is de piepkuiken- markt, die tot dusverre op de Paardenmarkt gehouden werd, naar het Hofplein verplaatst. Met de nieuwe lente kwam het nieuwe geluid van de piepkuikens door het geopen de raam ons redactie-kantoor binnen. Nagenoeg het geheele Hofplein was bezet; aan de Nleuweslootzüde stonden de auto's der aanvoerders en over het heele terrein verspreid stonden, als mlnlatuur-wolken- krabbers, de vierkante stapels kisten met verschen inhoud. De nieuwe Meüer en Kunstzel-bascule, waarvoor de Raad deze week het credlet ver leende, deed alreeds dienst. Voor zoover wü konden constateeren wa ren de aanvoerders met hun nieuwe markt terrein best tevreden. De marktkooplieden, die voorheen op het Hofplein gestatlonneerd waren, hadden nu een plaatsje op de Nleuwesloot gekregen, zoodat het daar, wat marktkooplieden be treft, iets drukker is geworden. Natuurlük heeft In zoovele weken zich ook een berg „Ingekomen stukken” opge stapeld. Het heele alfabet!» was vol. Geluk- king gaf maar een enkele aanleiding tot discussie. Dien eenen merkwaardigen brief moeten we toch even memoreeren. Ingeko men was een schrijven van eenige leden uit het bestuur van den polder Schager- waard, omtrent de aanwüzing van een stem gerechtigde voor de aan de gemeente toe- behoorende boerderij In den Schagerwaard. De vorige gemachtigde was niet meer be noemd en vervangen door 's raads Nestor, den heer D. Go vers. De heeren Van Drunen en Sietsma wenschten hier zonder meer maar geen genoegen mee te nemen en vroegen een schriftelük prae-advies van B. en W. De burgemeester ontstemd over deze oppositie. Moet men over zoon futulltett kwestie maken? Ja, zoo is nu eenmaal wereld loop. De tegenwoordige jeugd „aensiet noch deugd noch grüse ouderdom”. Daar hebben we nu in Alkmaar een polder-, land-, gras- en boerderij-deskundige bü uitnemendheid. Door de gunst van vele rentenierende ex-agrariërs In den raad gebracht, wüdt deze achtenswaardige grijsaard z’n zee van kennis, werklust en vrüen tüd aan de behar tiging van büzondere land- en vee-belangen der gemeente op een wüze ver boven onzen lof verheven. En dan komen een paar raadsleden booze gezichten trekken, omdat een nieuwe taak op deze veelgelaste, maar nog ongebogen schouders wordt gelegd! Al hebben bedoelde leden het grootste gelük van de wereld, laten ze dan in dit geval de hand over hun groot en ruim denkend hart strüken en zoolang als het kan moge hef nog ettelüke jaartjes zün profiteeren van ’s heeren Govers deskundige kwaliteiten. te bouwen, vond burgemeester niet aanwe zig. Afgezien nog van het feit dat bet ge wenscht te een gymnastieklokaal in de on- mlddellüke nabüneld van de school te heb ben. ten einde den kinderen en het onder wüs tüd en moeite te besparen, gelooven we niet, dat het een aanmerkelijke besparing op de bouwsom zal geven. Vooral uit onder- wüs-oogpunt verheugen wü er ons over, dat B. en W. een groote meerderheid voor hun voorstel konden krügen. De heeren Voge laar, Thomsen, Hoytink en Govers bleven hun bezwaar handhaven en konden moeilük anders doen dan tegenstemmen. Eens te meer bleek hier, dat langdurige debatten van tegenstanders geen voorstanders maken. De gemeentelüke gedelegeerde, de heer Thomsen, kon de argumenten van den heer Van Drunen niet geheel weerleggen: soms zün de f 5000 er, maar soms ook niet. We onderschrijven volkomen de meentng van Raads meerderheid, dat gezien deze omstandigheden voorzichtigheid geboden te en de zaak nog eens onderzocht moet wor den. Over de geheimzinnigheid bü deze N.V. waarin toch de gemeenschap geldelüke be langen heeft, hebben we vroeger reeds het een au ander gezegd. Vanzelfsprekend staan Men schrüft ons: Onder begunstiging van schitterend «o- merweer, heeft „Orpheus" ee.» drie dagen- tocht naar het Sollngerland mogen vol brengen, die bü de tochtgenooten onver getelijke indrukken heeft achtergelaten. Zoowel de natuur ais de Nederlandsche Spoorwegen hebben op loffelüke wüze er het hunne toe bügedragen om reeds Zon dagmorgen een feestelijke stemming te wek ken. waarna de ,,M G. Vereln Bergisches Echo” te Sollngen-Widdert er zorg voor droeg deze gezindheid tot haar hoogtepunt op te voeren. Voor het hoofd-station te Solingen werd door den voorzitter van den Rheinischen Zangersbond een begroetingsrede uitgespro ken en zong „Bergishes Echo" een Bergische Hymne, beantwoord door „Orpheus" met onze nationale hymne het Wilhelmus. Des avonds te 7 uur had een begroetlngs- bljeenkomst plaats in het Vereenlgfhgsge- bouw der Solinger Zangers aan wie het is mogen gelukken dezen avond te maken tot een echte verbrüuerungsstunde. Tot zeer laat in den avond bief het gezelschap bü- een, om onder zang en muziek dezen zoo schitterend begonnen dag op waardige wüze te besluiten. Nog geheel in de stemming van den vorl- gen dag. kwam „Orpheus” den volgenden morgen te *11 uur In het lokaal van Alfred Eickhorn te Sollngen-Widdert büeen, voor een uitverkocht huis te zulks in samenwerking met Echo". Door beide koren werd in dezen schappelüken wedstrijd het beste beentje voorgezet en op fraaie wüze de programma’s afgewerkt. Dien middag werd, onder deskundige lei ding het Wupperdal bewonderd, dat aan schoonheid elke verwachting vele malen overtreft. Wonder mooi zün de bosshen op de berg hellingen en altüd weer wordt het oog van den bezoeker geboeid door de groote ver scheidenheid van kleuren, waarmede het Wupperdal zich in den zomer vermag te tooien. Het is dan ook geen wonder, dat jaarlüks vele duizenden hun vacantie in deze lustwarande doorbrengen en elk seizoen hun getal grooter wordt. „Orpheus” heeft met volle teugen van deze indrukwekkende schoonheid mogen genieten. Den derden dag was het des morgens vroeg reveille en werd afscheid genomen van de Solinger vrienden (die op overstel pend hartelijke wüze ons Hollanders twee dagen gastvrüheid hadden geboden) en werd een bezoek gebracht aan Keulen. Na bezichtiging van den Dom en- zün omgeving, werd de tocht voortgezet naar Königswinter om den beroemden Drachen- fels te bestügen. De tandradbaan bracht het gezelschap in 7 minuten naar boven en allen, ook zü, deze plek reeds eerder mochten bezoeken, waren merkbaar onder den indruk van het heerlüke schouwspel, dat zich voor hun oogen ontplooide. Na de lunch in Düsseldorfer-Hof te heb ben gebruikt, werd de terugtocht aanvaard en werd Düsseldorf met een bezoek vereerd. Klokke 4 zaten de 70 reisgenooten in de ..Löwenbrau” aan speciaal geserveerde ta fels en werd het diner volgens Hollandsch menu bereid opgediend, om daarna vol lof aan de Reis-commissie, die op onverbeter- Ijjke wüze alles had georganiseerd, den terugtocht te aanvaarden. „Om nooit te vergeten,” dat was de eens luidende collusie. 'Gedeeltelük gecorrigeerd) Zoo zal dan binnenkort de gemeentelüke instelling van Maatschappelük Hulpbetoon de taak van het Burgerlük Armbestuur over nemen. Wat enkelen hadden gevreesd, anderen misschien in stilte hadden gehoopt, is niet geschied: Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben geen veto uitgesproken over deze nieuwe Alkmaarsche Instelling. Bü be sluit van 6 Mei jj. hebben zü n.l. hun hooge goedkeuring gehecht aan het regle ment ter zake. In den raad werd nu dezen voorlooplge slotacte van dit levensspel vüf bedrijven opgevoerd: de benoeming 13 bestuursleden (als we bügeloovig waren, zouden we uit dit getal waarschünlük som bere voorspellingen putten). Dat de heer Westerhof voorzitter zou worden was bekend en is trouwens logisch. Geen moeilijkheid gaf ook de aanwüzing der acht leden uit de profane burgerij Deze eenmaal aange wezen organisaties hadden hun mannetjes naar voren gebracht en plichtmatig werd overal nummer één benoemd. Dat enkel uit het dubbeltal van den R. K. Volksbond num mer twee gekozen werd, viel wel op. Waar echter de groote meerderheid van den raad (14 stemmen) den heer Stam de voorkeur gaf, nemen we aan, dat hier onderling over leg gepleegd Is en om een ot andere reden deze omzetting wenschelük werd geacht. Even stokte de zaak toen de benoeming van vier raadsleden aan de orde kwam. De verbondenen hadden hun keuze reeds ge daan en lieten aan de oppositie over het vierde lid aan te wüzen. Deze handelwüze kon, terecht, geen genade vinden in de oogen van den heer Govers. Het is immers altüd goede gewoonte om gezamenlijk overleg te plegen over dergeljjke benoemingen. Na een korte schorsing was de zaak evenwel weer In orde en zagen mej. Carels en de heeren Venneker, Bulens en Thomsen zich oe zware, doch heerlüke taak op de schou ders gelegd, om als vertegenwoordigers van de geheele burgerü de belangen van èn ge meente èn behoeftigen te dienen. Dat de feministen door de keuze van slechts één vrouwelük lid tevreden zul^n zün be- twüfelen we wel eenigszlns. Van harte sluiten we ons hier aan we deden het ook reeds In ons overzicht van 28 Februari bü den dank, welken de bur gemeester bracht aan het af getreden Bur gerlük Armbestuur. Zooal wü reeds In den loop van deze week bekend gemaakt hebben, speelt morgen op het Alcsnaria-terrein het Zwaluwen-elftal. waarin meerdere bekende voetballers ultko- men. tegen het K N V B -N H.VB -elftal Ook dit laatste elftal 'is een sterke ploeg, samengesteld uit de beste speler uit Noord- Holland. Wanneer het weer een weinig medewerkt, hebben wü de overtuiging, dat er veel be- langtelling zal zün voor dezen wedstrijd. Het is de eerste maal dat een Zwaluwen elftal in Noord-Holland boven het U speelt en men zal zeker deze gelegenheid willen aangrüpen om het Zwaluwen-elftal eens te zien spelen en eens kennis te maken met het spel van spelers, die men anders nimmer o- de velden in Noord-Holland ziet. De elftallen zün: Coben, Weber, Peters. Van Keateren. v. d Wildt, Arntaeniers. Wels, Maas. Ophorst. Schoemaker, V. Gelder. Hamstra, Mol, Bleeker, Steens, Lust. Bakker. DU, Rep, v. t Kaar, Dteta, Van 1 Hof Heerlüke woorden zün er gesproken over het gezin en het gezinsleven op den 5en Katholiekendag te Amsterdam. Als we het nog ntet wisten, dan is het nu toch wel duidelük geworden van hoe groote beteeke nis en waarde het gezin, en zeer in ’t bü zonder het kinderrijke gezin is voor Staat en Maatschappü- De famUie geeft den Staat meer dan deze ooit terug kan geven. Zü is de grondslag van den trouw aan den Staat, de bron van alle burgerdeugden. Door de opvoeding tot de gemeenschap, door het tezamen zün van broeders en zusters, door het aanwezig zün van het ouderlük gezag, is het gezin de beste leerschool van den toekomstigen Staatsbur ger. „Het groote gezin heeft door zün zede- lüke waarde voor de volkskracht de groot ste beteekenis", aldus lezen we in een Re- geerlngsverklaring in het begin van dit jaar. Het is dus voor den Staat van het hoogste belang, alle maatregelen te treffen, die strekken kunnen tot verheffing van het ge zin in zedelük en maatschappelük opzicht. Hiervoor voortdurend te veren, is de groote verdienste van der. R. K. Bond voor niet vim groote gezinnen. Kort geleden is door den Bond nog een brochure uitgegeven: „Gezinspolitiek door de gemeenten" waarin een 10-tal kwesties, het gezin rakende, door deskundige schrijvers worden behandeld, welke kwesties, kort sa mengevat, hierop neerkomen: lo. Een zoo goed mogelüke verzorging van de gezondheid van het gezin. 2o. Een afdoende verbetering van de ma- terleele levensvoorwaarden van het gezin. 3o. f De verheffing der zedelüke grond slagen, waarop het gezin berust. Zoo staat de Bond dan voortdurend op de bres voor de verdediging der geestelijke, zedelüke en stoffelüke belangen van het gezin. Te betreuren is het daarom, dat nog zoo weinigen lid zün van den Bond Wel neemt het aantal afdeelingen in den lande enorm toe. maar het aantal leden der afdeelingen. vooral der grootere Steden, blüft bedroevend klein. Onze afd. Alkmaar b.v. nog geen 150. De Bond is er voor 411e rangen en standen en daarom moet dat getal minstens verdub beld worden. Toen verleden jaar te dezer stede de Bondsvergadering werd gehouden en de ZeerEerw. Heer Rector Vis eenige hoogge stemde artikelen aan den Bond wüdde, had den we gehoopt op een enorme uitbreiding van het ledental. Die hoop is üdel gebleken. Daarom doe ik bü dezen nogmaals een dringend beroep op alle katholieke hoofden van gezinnen, om, wanneer ze dezer dagen een verzoek ontvangen lid te worden, geen weigerend antwoord te geven. Toen gisteren na de prachtrede van Prof. Feron over het ideale gezin, Z H. Exc. de Aartablaechop bet slotwoord sprak, aelde hjj

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 13