ONS BLAD S. KROM f 3000’' ,75’-- ssssras; izw- ""STst HET FASCISTISCH GEWELD TEGEN DE KATHOLIEKE ACTIE STOOMERIJ EN VERVERIJ TAPIJTREINIGING van dit nummer bestaat uit twee bladen DINSDAG 2 JUNI 1931 VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 126 IVS f250 f 125 f40 f50 DE GELDSCHIETERSWET VOORNAAMSTE- cKIEUWS waarborgt U en trouw „Veiligheid In bewapening” Fr IET Mgr. J. Pompen enrstlg ongesteld Plechtig protest van den H Vader Besprekingen van Z.H met de te Rome verblijvende Kardinalen Betuigingen van aanhan kelijkheid en trouw Geen processies meer buiten de kerken maakt om van wet in te dienen, ten einde woeker- praktijken tegen te gaan, waarbij het geldschletersbedrijf wet telijk geregeld wordt. De vraag mag wórden gesteld of deze verre van eenvoudige materie wel geschikt is om bij initiatief voorstel geregeld te worden. Naar veler meening niet en het zou ons zeer verwonderen, als de Eerste Kamer (neem aan, dat de Tweede Kamer aan dit voorstel haar goedkeuring hechtte daartoe ook ge negen zou zijn. De plaatseijjke Keuze heeft zij destijds ook tot tweemaal afge wezen alleen óp grond van het feit, dat «ij de materie niet geschikt oordeelde voor een initiatief ontwerp. De Tweede Kamer zal desniettegenstaande aan het voorstel van wet in zake het geldacnle- tersbedrijf, dat heden aan de orde kwam, volle aandacht schenken. Dat blijkt wel uit de uitvoerige schrifte- UJke voorbereiding en de talrijke amen dementen, die uit de verschillende par tijen op artikelen van het voorstel zijn ingediend. GELD STINKT N Onze naam PRIMA en VLUGGE aflevering JOH. LAUWERS PAYGI OP 3 ALKMAAR „Macht boven recht” alkmaak AASGIFTE ion, 01» STRAFFE VAR VERLIES VAR ALLE RECHTER, 6ESCHIEDEM IITERUJR DRIEMAAL VIER EH TWIRTIG URER HA HET OHGEVAL NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD •Den O Huldiging van Prof. Piccard. Onthulling monument Pastoor VerbwcM. De V.A.RJL ea de Staat. der Fransel».- Katho- vor- eigen >ver Barometcntand aar m. 764 vamaM. ng, Het optreden der fascisten In Beeldtelegrafledienst schijnt helaas 1Ï5.6M tekort ate- 4ja» De katholieke jeugdorganisaties ontbonden. r «n Hoog- nen ▼oor land betrekken of voornemens zijn con tracten voor den import van Russisch hout af te sluiten. Zoo worden de handelsrelaties steeds drukker en talrijker. waarvan met den bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand voet of - Nederlandsche diamantfirma in moeilijkheden Mgr. J. Pompen voorden van de HJL Sa cramenten der Stervenden. ilar- hool sur- md- pult 31 ■rda loh. al- *tr. van ejj- •n, lor; Ier; ten ht U- Levenalanae peheele ongeschiktheid tot werken door verliea van beide armen, beide beenen of beide oogen van het Manifest lieke Actie. Hit proces tegen dr. MoUlin gal In JuM voor een speciale rechtbank te Rosse be handeld worden. Wij ons Wij hier voor de van CS ts bij verlies vaa 'a anderen vinger vacht i Le- ®4J0. ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar t Voor bulten Alkmaar f IJ5 Nel Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Gisteren geopend met een telegram van dea dlr.-generaal •slotte ®«en. rdea- Prof. mr. G. W. J. Bruira. adviseso' Aer Oesterr. Kreditanstait. ndag den oond ir en i den vet tend ndde tered 3®- terd, sche iren- aan oor den itten sl iet Alle abosnd'a op dit blad aijn inaevolge de r tegen ongevallen verzekerd voor een der De moeilijkheden voor den H. Stoel Bijeenkomst der Kardinalen. Protest van dsn H. Vader. Momenteel vertoeven te Moeskou acht Nederlandsche houtlmporteura, verte- genwoor'Jpers van acht groote Neder landsche houtfirma’s, die hout uit Rus- zlchzelf dat bultenlandsche van bij een breuk ven been of arm Ter gelegenheid van de opening van den beeldtelegrafledienst tusschen Nederland en Ned -Indlë heeft gisteren de dlr.-generaal van den P T T -dienst een geschreven tele gram. gericht aan zyn collega van den Indischen dienst, doen overbrengen, waarin de heer Damme zyn waardeerlng uitspreekt voor de in zoo goede samenwerking tusschen belde diensten tot stand gebrachte verbin ding. waardoor, naar hy hoopt, de banden tusschen belde deelen des rijks nog nauwer zullen worden aangehaald In de „Socialist”, "orgaan der Llnkschen in de 8J3AF.. wordt opgekomen tegen het frit. dat frankrijk nog steeds macht boven recht stelt. De brave zielen die meenen, dat de ver wijzing naar Den Haag van de Tolunle-kwes- tle ook inhoudt, dat thans het Recht zal triomf eeren, hebben bjj voorbaat al de waar schuwing ontvangen, dat genoemde triomf alleen plaats vindt, Indien het Recht zoo verstandig is om samen te vallen met de belangen van Frankrijk, zegt het blad. En het vervolgt: Enkele maanderfcgeleden konden wij, dank zij inlichtingen uit Riga, mede- deelen, dat Sovjet-Rusland in den loop van den zomer de wereldmarkt met Rus sische boter zou overvoeren. Onlangs is dit bericht bevestigd In een telegram uit Berlijn aan de „Tele graaf”, volgens hetwelk het Russische commissariaat voor den bultenlandschen handel met een groep Engelsche firma's contracten voor den duur van drie jaar heeft gesloten voor de levering van Rus sische boter aan Engeland voor een to taal bedrag van 3 millioen. De Russen zouden als voorschot 600.000 ontvan gen en voorts 80% van den prijs tegen cognossementen. De eerste 5000 vaten boter moeten reeds te Londen aange komen zijn. Gisteravond is Mgr. Jacobus Pompen, vicaris-generaal van het Bisdom 's-Herto- genboech, protonotarius-apostolicus. htri»- prelaat van Z. H. den Paus en Deken van Den Bosch, vooraten van de Heilige Sacra menten der Stervenden. Officieel wordt uit Rome medegedeeld: Uit telegrafische berichten, welke In het ministerie van Blnnenlandsche zaken zjjn ontvangen, blijkt, dat het bevel tot onmld- deliyke ontbinding der Jeugdorganisaties, die niet direct de fascistische partij of het fascistische jeugdwerk steunen, sender in cidenten is uitgevoerd. ntlnj van aanhankelijkheid en gehechtheid Kardinaal Bourne, de Pauselijke legaat by de Jeanne d'Arc-feesten te Rouaan, heeft, namens de kardinalen en bisschoppen te Rouaan vereenigd. het volgende telegram aan 2. H. den Paus gezonden: De kardinaal-primaten van België en Hon garije. de kardinalen van Parijs en Rjjssel, de aartsbisschoppen en bisschoppen van Frankrijk. Engeland. België. Canada, Schot land, Ierland, den Libanon, Luxemburg, Polen en talrijke katholieke delegaties, zeer Pijnlijk getroffen door de jongste beproevin- Thans vernemen wij, dat Rusland zijn wereldmarktverstorende handelspolitiek met de benzine nog op ongeloofelijke wyze heeft verscherpt: dezer dagen moet Rusland aan een Nederlandsch im porteur een hoeveelheid van een mil lloen liter benzine geleverd heb ben tegen.... <en cent den liter, exclusief vracht. Waar zal het einde zijn? Geen afbreken van het C~icsr daat gewenschk In kringen der geestelijkheid en regeering. too seint B. F. A. uit de Vatlcaansche Stad, wordt verklaard, dat de Heilige Stoel in geen enkel opzicht een afbreken van het Con cordaat wenscht. doch van oordeel te. dat het Concordaat aan beide zijden nauwkeu rig dient te worden in acht genomen. Gillette mesjes en apparaten Licht op. De lantaarns mostan morgen worden opgestoken om 1-41 uur. De kinderen, die zich in die zaal bevon- dbn voor het catechtemus-onderrlcht, dsn beleedigd en mishandeld, terwijl hun ka tholiek vereenlglngsinslgne werd afgeruft. Ook hier kwam de politie vooreerst niet tusschenbeide. Toen het haast afgeloopen was, zond de Romeinsche questuur een aan tal agenten, die het geheele paleis omsin gelden. De schade, welke overal werd aangericht, wordt op honderdduizenden lires geschat. Ook de Romeinsche bladen zetten hun veldtocht tegen de Katholieke Actie voort, niet alleen echter tegen de Katholieke Actie, maar ook openlijk tegen den Paus, de pries ters en de Kerk. Uit alle deelen van Italië komen berich ten binnen van gewelddaden tegen de ka tholieken. Uit persoonlijke gesprekken met menschen uit het volk, zoowel als uit kleinere zaken kringen. waar men het eerst de ware stem ming van het volk kan pellen, hoort men echter overal een volstrekte vemnrrtreling van het ongehoorde, en bijna onbegrijpelijke optreden der fascisten, die slechts gevreesd maar niet bemind zijn. Telegrammen vaa pretest Op bet Vaticaan zyn veer talrijke tele grammen ontvangen van protest tegen de gewelddaden, welke de Itallaansche Katho lieke Actie heeft te ondergaan en van aan hankelijkheid aan 2. H. den Paus. Opening van den beeldtetegraHi disast tusschen Nederland en Indlë. Wat hier wordt gezegd, maar al te waar. En het ,xeeht"(!) van den sterkste schijnt In Frankrijk zóó ingeburgerd, dat ook de geestverwanten daar van dezen schrijver nog maar al te zeer vasthouden aan het mllitairteme. De Fransche sociaal-democra ten vergaderden te Tours, waar ze blijkbaar zich nog maar niet kunnen ontworstelen aan de verderfelijke stelling, dat veiligheid In bewapening moet gezocht! Zouden zy nog niet in de gaten hebben, dat Fransche mllltairteten. als zij het over „veiligheid” hebben, bedoelen: opperheer schappij in Europa’ Als men in Frankrijk werkelijk veiligheid wil. zal men het moeten roeken In toena dering en In bet befaamdezelfbeschik - kingsrecht der volkeren. Zoolang men een volk, dat in deelen gespreid ligt, wil be letten een geheel te worden zelfs maar een economisch geheel te worden vree- zen we nog seer voor Europa's toekomst. Daarom zal de uitspraak van het Haag- sche Hof hier wel degelijk een toetssteen kunnen zijn. Zou ..het Recht" dat, naar de .Jtes.b gelooft, inderdaad zoo„eigen wijs” zal zijn zich niet naar Frankruks dictaat te richten tot de conclusit ko men. dat er niets tegen de Tolunle aan te voeren valt; en zou Frankrijk dan Inder daad voor ..de noodlge correcties” gaan sorgen. dan zal het wel uit zijn met den „troost" der Volkenbonden. Naar verluidt verkeert een belangrijke Nederlandsche diamantfirma uit de Peli kaanstraat te Antwerpen in groote moeilijk heden. Er zou een tekort Zijn van f 125.000 Triefoon: Administratie N*. 433 Redactie No. 03 d. Bergh en enkele andere zijn partij hebben nu van het recht van initiatief gebruik ge- blj de Ktmer een voorstel „Mocht het Recht zoo eigenwijs »n zoo weinig wereldwijs zijn, dat het een andere uitspraak doet, dan zal Frankrijk, zooals al bij voorbaat verklaard is, voor de noo dlge correcties zorgen. Want recht ol krom, de versterking van Dultschlands economi sche en politieke macht zal belet worden met al de militaire, politieke en financl- eele middelen, waarover de groote demo cratische republiek van Briand cs. be schikt. Dat Dultschland’s poging mislukt Is, dat Frankrijk de overwinning heeft behaald, dat valt niet te ontkennen. In Dultsch- land zelf Is men er diep van doordron gen en zelfs de naaste geestverwanten van den minister zak& elschen thans net aftreden dien ongelukklgen heer Curtlus. Deze ronde in den polltleken en eco- nomlschen strijd is ongetwijfeld in het voordeel van Frankrijk beslist. De Volkenbonders troosten met de trlomfantelljke betuiging, dat er dan toch maar geen oorlog gekomen is. dank zU de behandeling van het geschil door het Oeneefsche Vredesinstituut. Alsof Frankrijk een oorlog zou gaan voe ren, zoolang het op andere wijze zijn doel bereiken kan. Alsof vóór de oprichting van den Volkenbond leder conflict met militaire middelen werd opgelost, alsof we ook toen geen onderhandelingen, geen conferenties, geen tijdelijke verschuiving der conflicten kenden. Wat in werkelijkheid gebeurd is, nJ. dat een paar zwakkere Staten hebben moe ten toegeven aan den wil van het ge pantserde Frankrijk met rii’n vazallen en tydelljke bondgenooten, dat is toch waarachtig alles eerder dan een triomf van de rechts-ldee, belichaamd in den Volkenbond.” Het voorstel sluit geheel aan bij de Pandhuiswet 1910 en is op gelijke wijze opgebouwd. Het beleenen van goederen destijds ook tot de meest onge- wenschte praktijken aanleiding en daarom is er toen paal en perk aan ge steld, door het houden van een pand huis aan de gemeente over te laten. Ook nu bepaalt dit voorstel, dat het verboden is het beroep of bedrijf van geldschieter uit te oefenen, behoudens in een gemeentelijke of toegelaten par ticuliere geldschletbank. Onder geld schieters verstaat de wet alle natuur lijke of rechtspersonen, die, onder wel ken naam of in welken vorm ook, een beroep of bedrijf maken van het ultlee- ▼an geldsommen, uitsluitend of een overwegend deel vijfhonderd gulden of minder bedragend. Onder nadere goedkeuring van Gede puteerde Staten kan er bij besluit van den gemeenteraad een gemeentelijke geldschletbank worden opgericht. Voor een dergelijk gemeentelijk bedrijf wordt dan een reglement vastgesteld. Particu liere geldschietbailken mogen alleen worden gehouden met toestemming van Burgemeester en Wethouders. De wet bevat een enorm aantal voorwaarden, waaraan een dergelijk particulier be drijf moet voldoen, of voorwaarden, die de gemeenteraad kan stellen. Hier toe behooren ook de uren, waarop de bank gesloten moet zijn, terwijl de wet verder bepaalt, dat dit steeds het geval moet zijn op Zondagen en algemeen er kende christelijke feestdagen. De administratie van een geldschiet- bank moet worden gevoerd op een wijze als de wet voorschrijft, evenals dat het geval is bij de pandhuizen. De akte, waarbij geld wordt geleend, moet vol gens een bepaald wet tel Ijk model zijn en de Kroon stelt bij Algemeenen Maatre gel van Bestuur de interest vast, die ▼oor verschillende bedragen berekend mag worden. Verder moet er een commissie komen, die steeds toezicht houdt op het geld- schietersbedrijf en alle daarmede in verband staande onderwerpen en den minister uit eigen beweging daarover voorlicht. Een heele reeks artikelen, waarin strafbepalingen staan voor hen, die deae wet overtreden (waarbij straf fen gegeven kunnen worden tot ten hoogste zes maanden hechtenis en dui zend gulden boete), besluit het wets ontwerp, dat uit 60 artikelen bestaat. De voorstellers betoogen, dat hun ont werp niet is gemaakt om commerdeele bedrijven in het leven te roepen, zij hebben meer gedacht aan phllanthropl- ache instellingen, voor welke krachtens dit voorstel een taak is weggelegd. Op deze wijze willen zij ontkomen aan de bezwaren tegen een «^ettelijke sanctlon- neering van het bedrijf. In hoeverre het voorstel kans heeft door de Tweede Kamer te worden aangenomen, durven wij niet vóórspellen. Van de zijde der verschillende geldachietersbanken wordt er een hevige actie tegen gevoerd en heeft men zelfs een commissie van ver weer gevormd. Afgescheiden van het eindresultaat zijn de beschouwingen en besprekingen van het hoogst actueele onderwerp van groote beteekenis. Het kwaad neemt voortdurend toe en daarom is het op zich reeds van belang, dat de volksver tegenwoordiging er volle aandacht aan schenkt. Voor de regeering kan er nu in alle geval een richting worden aange geven, waarin mogelijk iets kan worden gedaan om de slachtoffers te helpen en te beschermen. De woeker woekert In het verborgene voort. Dientengevolge is het bepalen van den omvang er van buitengewoon moei lijk. Toch mag worden aangenomen, dat het euvel zeer verbreid en zeer ernstig is, meenen de leden van de Tweede Kamer, die op 30 April 1939 een voorstel van wet indienden betreffende wette- lljke regeling van het geldschletersbe- drtjf. Hun Inzicht is juist en niet voor be strijding vatbaar. De Armenraden, de gemeentelijke diensten van Maatschap pelijk Hulpbetoon en niet het minst de vele weldadigheidsorganlsaUes zouden daarover heel wat kunnen mededeelen, terwijl op dit. gebied door schaamte of angst nog heel veel verzwegen wordt door de slachtoffers. Heel wat gezinnen, waarvan de leden geen weerstand konden bieden aan de zucht van deze tijden om met alles mede te doen en te leven boven hun inkomsten, zijn in handen van geld schieters gevallen, met het gevolg, dat ze moreel en physiek ten onder zijn gegaan. Wie kennis neemt van de rapporten en gegevens, in de laatste jaren door tal van vereenlglngen en commissies verza meld, moet toegeven, dat de omvang van het kwaad, dat aan den dag treedt, seer ernstig la en voorziening of bestrij ding noodig maakt. Vooral in de groote steden vallen tal van slachtoffers in de klauwen van parasieten, die hen steeds belagen. Een beroep op de Overheid om maat regelen te nemen is eenvoudig, maar het is niet gemakkelijk daar aan te voldoen. Als de Overheid het leenen van geld wettelljk gaat regelen, dan sanc- tlonneert zij feitelijk iets, wat in zich zelf niet goed men mag zelfs zeggen: kwaad is. Men komt altijd verkeerd uit. Indien men geld leent, omdat men in zijn inkomen te kort komt. Het be drijf, dat er dus op uit is, aan dergelljkc personen geld te leenen, om grootere uitgaven te dow, is in zijn wezen slecht en maakt heelweel menschen ongeluk kig. Gaat men dit bedrijf nu bij de Wet regalen, dan is het de Overheid zelf, die het als een behoorlijk bedrijf aanmerkt, mits men zich slechts aan de wettelijke bepalingên houdt. Het Is te begrijpen, dat een regeering daar niet spoedig voor te vinden is en dat de betrokken minis ter zich wel eenlge malen bedenkt, vóór hij de verantwoordelijkheid daarvan op zich neemt. De Dultsche wetgever heeft dat Inge zien. In het Dultsche Strafwetboek wordt degene met straf bedreigd ,die misbruik makend van den noodtoestand, de lichtzinnigheid of de onervarenheid van een ander, bij een geldleenlng of soortgelijke overeenkomst zoo hooge geldelijke voordeelen bedingt (wat woe ker is), dat de wederzijdsche verplich tingen alle omstandigheden in aan merking genomen in opvallende wanverhouding tot elkaar staan. Hier wordt dus repressief gewerkt. Dit stelsel van woekerbestrijding is eenvoudig en de regeering neemt geen verantwoordelijkheid op zich voor het bedrijf van geldschieten. In Ned.-Indlè heeft men een dergelijke bepaling, maar het resultaat is gering, omdat het slachtoffer meermalen liever ten onder gaat, dan naar den rechter te loopen. Engeland en Amerika is het be drijf wettelijk geregeld, want daar heeft men een geldleenlngswet. Men moet daar toestemming hebben van de Overheid om het leenbedrijf uit te oefenen, waardoor ongunstig bekend staande personen geweerd kunnen wor den. Als dit bedrijf geld leent, moet aan bepaalde voorwaarden voldaan worden en iedere leenlng. die met die voor waarden in strijd is, kan nietig worden verklaard. De heer i leden van ADVERTENTIEPRIJS: Van 3—5 receb IJS: elke regel meer SAS.* RECLAME per regel AÏ5 voor de eerste pagina; voor de overige pagina's S te. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bü vooruitbetaling per plaatains 4.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer S.12 In aansluiting op wat reeds bericht is over het optreden der fascisten tegenover de katholieke actie, kan nog het volgende wor den gemeld: Zeer ernstig werd hüls gehouden In het gebouw van een Katholieke vereeniging bij de basiliek van San Goachlno. waar alle ruiten werden ingegooid, het meubilair ver nield en het daar hangend portret van den H. Vader op den grond gegooid en met voe ten getreden. Zeer ernstig ook is de aanslag, welke ge pleegd is op het gebouw van het katholieke tijdschrift „Clviltk Cattollca" aan de vla Rlpetta. waar de deuren met Ijzeren stangen rijn geforceerd, de ruiten Ingeworpen, alle heiligenbeelden van de muren gerukt en bevuild werden en vooral het portret van dfn H Vader werd vernield. De „betoogers" wierpen een groot aantal waardevolle boeken over de straat en ver nielden voorhanden zijnde manuscripten van allerlei aard. Gedurende al dien tjjd was er van de po litie geen spoor te bekennen, en, toen se. bericht de ..Msb eindelijk aankwam, was haar optreden meer dan laks. Men zou zelfs een polltie-beambte onder de aanvallers ge zien hebben! Bijzonder ernstige gevolgen kan het bin nendringen in het apostolisch paleis der kanselarij hebben, want, zooals bekend, is dit paleis volgens artikel 15 van het ver drag van Lateranen exterritoriaal gebied en in het internationaal recht erkend als zetel van het Pauselijk Gerechtshof en andere kerkelijke ambten. De apostolische kanselarij geniet dezelfde internationale rechten als alle ambassades en gezantschappen van bultenlandsche mo gendheden En toch werd niet belet, dat de demon stranten in den hof en den kleinen tuin der kanselarij binnendrongen, een geheele reeks zalen verwoestten en de aanwezige meube len vernielden. Het betreft hier de salen. welke inge ruimd werden voor de katholieke ver eenlglngen van de parochie van San Lorenzo in Damaso. Zooals bekend, is de overoude basiliek van San Lorenzo In Damaso Ingebouwd tn ge noemd apostolisch paleis en hiertoe behoort een volkrijke, seer belangrijke parochie van Rome. AfschuwellJk te het fett. dat in een groote zaal het daar hangend kruisbeeld door een der demonstranten met een stoel totaal werd verbrijzeld. gen, Christus' Stedehouder aangedaan, ge ven uiting aan hun gevoelens van smart en tevens van hun onwankelbare gehecht heid aan den Vader der christenheld, voor Wlen zij vurige gebeden ten hemel zenden en Wiens bijzonderen zegen zij In deze ure afsmeeken. Diplomatieke onderhandelingen. Voorlooplg te de verdere strijd tusschen de Kerk en de Itallaansche Fascisten Inzake de Katholieke Actie gestaakt, aldus meldt/ een Vaz Dlas-telegram, teneinde de reeds aangevangen diplomatieke onderhandelingen niet te vertroebelen. Naar de „Osaervatore Romano” meldt, heeft gisteren ten Vatlcane een bijeenkomst plaats gehad van alle te Rome aanwezige kardinalen mét den Paus. De H. Vader stelde het college op de hoogte van de gebeurtenissen der laatste dagen en besprak met de kardinalen de be- treurenswaardlge Incidenten, vooral in ver band met de verdragen van Lateranen. Het college der kardinalen gaf uiting aan zNn diep leedwezen over dezen strijd, waar mede Italië èn den persoon van den H. Vader èn de hem zoo na aan t hart lig gende katholieke Instellingen heeft getrof fen. Alle aanwezige kardinalen betuigden den H. Vader hun onwankelbare trouw en volg zaamheid Verder deelt de „On. Romano” nog mede, dat in verband met de tegenwoordige voor de Kerk zoo pijnlijke omstandigheden door d* kerkelijke autoriteiten alle processies bul ten de kerken verboden zijn. De polemiek over de Katholieke actie te, in verband met de jongste gebeurtenissen, voorlooplg stop gezet. De .Xavore Fascistskondigt dit aan. met de verklaring, dat zij het onderzoek der ver antwoordelijke autoriteiten niet wil belem meren. De „Oeservatore” wil, bij de nieuwe wen ding der dingen, van verdere publicatie der afzonderlijke vergrijpen der fascisten tegen de katholieke actie, baar leden en instellin gen afzien. De Fransche Katholieke Actie heeft het volgende manifest uitgevaardigd: Ter gele genheid van de zeer smartelijke incidenten. Protest van den H. Vader. De H. Vader heeft ter gelegenheid van de behandeling van het proces der zaligverkla ring van Ollcerio Landrlanl In een zitting van de H. Congregatie der Riten, plechtig geprotesteerd tegen de Incidenten, waarvan in den laatsten tjjd de leden en Instellin gen der Katholieke Actie het voorwerp zijn veworden. Sinds eenlge dagen en vooral in de laat ste dagen, seide 2. H zien Wjj tot Ons leedwezen de eerste zichtbare vruchten van een opvoeding, die het tegendeel te van de christelijke opvoeding en ook van de op voeding tot staatsburger en die systematisch opleldt tot haat, oneerbiedigheid en geweld daden. Geen dag hebben wy gedraald met de erkenning van de onschatbare weldaad van het wederinvoeren v®i het godsdienstonder richt op de scholen. Allengs te men echter begonnen, met de linkerhand te vernielen, wat men met de rechterhand wilde opbouwen. De treurige voorvallen, waarvan Rome en geheel Italië In de laatste dagen het toemeel geweest te, hebben doen zien, hoever het werk der vernieling reeds te voortgewoekerd. Na uiting te hebben gegeven aan zyn diepe droefheid over de gewelddaden, waarvan de Katholieke Actie en vooral de jeugd, die Hem zoo na aan het hart ligt, en de stu-’ dentenvereenlgingen het slachtoffer zyn ge worden. ging de H. Vader als volgt voort: Daar wy het recht en den plicht hebben. Ons op het concordaat te beroepen en de geheele wereld, vooral de katholieke wereld het recht heeft te vernemen, dat Wy niet in gebreke zyn gebleven, de gemoederen, zooals passend te, te kalmee ren. deelen wy u mede, dat de noodlge stappen worden gedaan. Dit echter kan den blsschop van Rcsne en den Primaat van Italië geenszins beletten, niet terstond en allerplechtlgst te protester- ren tegen hetgeen in Rome en geheel Italië te voorgevallen en tegen de wijze, waarop men het heeft laten geschieden. Men kan Ons het leven ontnemen, maar niet het stilzwygen opleggen, wanneer dat gene, wat Ons en God. Wlenj. Stedehouder wy zijn, dierbaar te, door het siyk wordt getrokken. Een ware storm, zelde 2. Hte over de katholieke actie losgebroken en nog wel, naar verluidt, op bevel van de hoogste re- geerlngs-autoriteiten, terwyi men nog des avonds tevoren aan den pauseiyken nuntius verklaard had, dat men hem geenerlei me- dedeelingen had te doen. 2. H. zelde. dat Hij gemeend had en nog meende, beter te hebben verdiend, daar Hy reeds tn zyn eerste encycliek op vriendachap- peiyke wyze zyn vaderhand had uitgestrekt naar Italië en den wensch had geuit, dat een spoedige verzoening zou tot stand ko men Denzelfden goeden wil. om tot een ver zoening te komen, zelde 2. H hebben Wy later ook in andere boodschappen, In de encycliek „Cast! Connubil”, in Onsen brief aan kardinaal Schuster, aartsbisschop van Milaan en in Onze laatste encycliek over het sociale vraagstuk getoond. De geheele wereld weet thans, hoe behandeld zyn juist In datgene, wat zoo zeer aan het hart ligt en hoewel de noodlge .waarborgen voor het handhaven van het godsdienstige en nlet-politleke ka rakter en een uniforme werkzaamheid der Katholieke Actie gegeven hadden. De H Vader besloot Zyn toespraak met een woord van vaderiyke dankbaarheid voor alle biyken van belangstelling, die Hy dezer dagen uit het buitenland mocht ontvangen. Allen zijn het erover eens, dat uit Rusland een ontzettend wereld-revolu- tiegevaar dreigt, dat Rusland zijn waren exporteert tegen prijzen, welke het ge volg zijn van diefstal en menschen-ult- buiting, maar zoodra valt er Individueel niet wat geld aan te verdienen, of alle overtuigingen en humane overwegingen worden overboord gegooid en het men- schelljk egoïsme doet ongestoord zijn werk. Geld stinkt niet! Maar eenmaal wie weet hoe spoe dig zullen de egoïsten aan hun eigen egoïsme ten gronde gaan: wie handel met Rusland drijft, graaft zijn graf. Toch kan de indlvidueele mensch het niet laten. De egoïstische natuur is jammerlijk sterker dan de zuiverste leer, de onloochenbare waarheid dag duidelijker blijkt. Moest de mensch hier niet tegen zich zelf in bescherming genomen worden? in Italië voorgevallen, welke zoo smarteiyk het hart van den H. Vader zelve beleedlgd en bedroefd hebben en de vervolging, waar van de Itallaansche Katholieke Actie In het byzonder het voorwerp te, wil de Fransche Katholieke Actie haar volstrekte en zeer klnderiyke toewijding aan den gemeen- schappeiyken Vader opnieuw betuigen en bevestigen en uitdrukking geven aan haar gevoelens van algeheele solidariteit met de vervolgde broeders in Italië. Zy bevestigt andermaal, dat de Katho lieke Actie, In Frankrijk zoowel als In Ita lië en In alle landen ter wereld, te en blyven zal In overeenstemming met de pontificale rlchtiynen buiten en boven alle politieke partyen en dat zy geen ander doel heeft dan Indlviduën, families en volkeren te brengen tot een betere beleving der chrtete- lyke beginselen. zy etecht met klem haar onafwysbaar recht op. waarvan de uitoefening trouwens aan allen tegeiykertyd het tydelljke en eeuwig heil verzekert. En de Katholieke jeugd van Frankrijk, deal uitmakend van de Katholieke Actie, ver heft mede haar luid protest tegen de be- leedlglngen, de verheven persoonlykheld van den Stedehouder van Jesus Christus aangedaan: en rinarteiyk bewogen door de aanvallen en manifestaties, waaraan de katholieke jeugd bloot staat, stelt zy er prijs op, haar gevoelens van sympathie en van religieuze genegenheid op zeer byzon- dere wyze aan de vervolgde broeders ken baar te maken. 1 Ml HOF or st ie fd ie- a- n a. t. n s. it 8. 33 »r. eer. Zee L

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1