ONS BLAD 1 El kt i J hl HET OPTREDEN VAN HET FASCISME TEGEN DE KATHOLIEKE ACTIE WOENSDAG 3 JUNI 1931 VERZOEK JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 127 f40 VOORNAAMSTE ctflEUWS in Vergadering van Crediteuren Een kaslooper beroofd Gebfek in de organisatie Vier Duitschers de daders? Pastoor j. F. Graat De Ameril(aansche invoerrechten Gezins-tragiek Aardbeving te Boemiajoe Groote branden in Polen De Balineesche dansers en danseressen De buitenlandsche politiek van Italië i. De crisis het Visscherijbedrijf Ruim 200 gebouwen in de asch gelegd Elast Kousen en Kniestukken Nederi. Linoleumfabriek Krommenie De Nederlandsche Katholiekendagen Schending van het Concordaat - Nieuwe toespraak van den H. Vader - Eischen des Pausen - Gunstige wending bij de onderhandelin&en Adverteerders godsdienst en staat 3000- f?50.- f250.- 1125.- f50.- AMGini non, OF STRAFFE VAR VERLIES VAR ALLE RECHTER, GESCHIERER OITERLUK DRIEMAAL VIER ER TWIHTIG UREA RA HET ORGEVAL Een aardbeving te Boemiajoe (N. O. I.). De moeilijkheden voor den H. Stoei. Cjroote branden in Polen. Barometerstand 9 uur vjn.: 747 stilstand. Zal emeritaat aanvragen Verlaging bepleit Winst 214433 641.6861 Dividendvoorstel 5 pet. (1$) Station en spoorlijn beschadigd Besprekingen In den Senaat aan de DK DIBBCFns In den Amerikaanschen Senaat b verla ging der invoerrechten bepleit. Ontslagen ais gevolg van de uitvoering der Tarwewet? bij verlies van anderen vinger Besprekingen in Dnitschland over den toe stand des lands. Pastoor J. F. Graaf te Amsterdam aal bin nenkort gaan rusten. Ingediend b een wetsontwerp tot goed keuring der conventie van Oslo. o ta Te Rotterdam b een kaslooper beroofd van f 4000.—. De openbare leeszalen en bibliotheken en de Tribune-kwestie. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD De mislukking van den Katholiekendag, wat het bezoek aangaat, doet de „Limburger Koerier'’ het volgende schrijven: Naar beweerd wordt, zijn deze maatrege len echter slechts van tjjdelljkfn aard. Naar verder verluidt, zou de H. Vader heLstel etechen van het geschonden recht en wordt daarover thans onderhandeld. Vooreerst sal de H. Stoel elschen, dat ver ontschuldiging wordt aangeboden wegens de grove schending van de exterritorialiteit der pauseljjke kanselarij en wegens beleedlging van den Stedehouder van Christus, die In woord en geschrift werd verguisd Een andere eisch betreft restitutie voor de materieele schade van de in geheel Ita lië aan de katholieke Jeugdvereenlgin- gen beboerende gebouwen, alsook in het al gemeen voor alle gebouwen, die tijdens ae laatste onlusten werden beschadigd. ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, nor Alkmaar V— Vmt buiten Alkmaar 2J5 Mei Geïllustreerd Zondagsblad 1 0.60 hooger Het bestuur van den Katholiekendag heeft Intusschen de opdracht gekregen, om op verbetering te zinnen. We zijn benieuwd, bet resultaat zijner overwegingen eertijds te ver nemen. Union, de Deutsche Linoleum-Werke A. O-, de Linoleum Aktiebolaget Forshaga en de Linoleum A. Giubiasco, op grond van de in Maart 1929 afgesloten belangengemeenschap en incl. het onverdeeld saldo van het vorige jaar 214.333 641.666), hetgeen wij voor stellen, als volgt te verdeelen: aandeelhou ders 5 pCt., raad van comm. 3433 49166) een onverdeeld saldo 23.400 30.000). Gistermiddag is in een melkwinkel op den Zulddljk te Rotterdam, aan een 20-jarigen kaslooper van een effectenkantoor aldaar, op handige wijze een bedrag van f 4000. ontfutseld. De kaslooper had dit geld, dat bestond uit 40 briefjes van f 100.varr een bank ge haald en had het in een enveloppe, die weer in een boek gelegd was, in zijn tasch ge borgen. Op weg naar kantoor ging hjj een melkwinkel binnen om een fleschje, dat hij bij zich in zjjn tasch had, met melk te laten vullen. Terwijl hij daarop wachtte is een drietal Duitsch sprekende mannen, waar schijnlijk vreemdelingen, binnengekomen, waarvan twee met hem een gesprek begon nen over de kortste route naar het Maas- statlon, terwijl de derde achter hem bleef staan. Een vierde man was bulten gebleven, doch kwam even later binnen, waarop een der drie anderen naar bulten ging. Waarschijn lijk heeft de man, die achter hem is blijven staan, kans gezien een hand in de tasch te steken en het geld er uit te halen. Even Een commissie van ondersoek benoemd. Gistermiddag is te IJmulden een vergade ring gehouden .waarin zoo goed als alle cre diteuren in het visscherijbedrijf aanwezig waren. Na langdurige besprekingen werd een commissie benoemd, bestaande uit vier per sonen, een vertegenwoordiger van de kolen leveranciers. een van de reparatie-lnrichtln- gen. een van de ijsfabrieken en een van de stowers, welke zich een accountant zal assu- meeren. Aan deze commissie zullen alle vorderingen der verschillende crediteuren worden mede gedeeld. Hierdoor ml het mogelijk zijn, een overzicht van de schulden op stilliggende booten te verkrijgen en ook een juist inzicht in de soort van schulden (hypothecaire, pre ferente, concurrente). Op deze wijze verwacht men, zich een juist oordeel te kunnen vormen over de positie van het visscherijbedrijf te IJmulden en op grond daarvan te kunnen vaststellen, wat moet worden gedaan om tot een gezonden toestand te komen. Uit verscheidene deelen des lands zijn be richten ontvangen over nieuwe groote bran den, welke tal van bewoonde oorden in de asch hebben gelegd. Te Tynic zijn 54 wonin gen en 120 zakengebouwen in vlammen opgegaan. In een plaatsje bij Neu-Sandez in Oost-Galicië, brandden 9 woonhuizen zf terwijl nabij Radomsko 16 woonhuizen en 24 zakengebouwen een prooi der vlammen werden. In totaal werden er 2 personen gedood en 10 zwaar gewond. In enkele ge vallen wordt brandstichting verondersteld. Een telefonisch bericht uit Djokjakarta meldt, dat een hevige aardbeving te Boe miajoe hééft plaats gehad ten gevolge waarvan het stationsgebouw gescheurd is, terwijl gevreesd wordt, dat de spoorlijn is heyhsfiigri Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. De zeereerw. heer J. F. Graaf, pastoor' der kerk van den H. Vlncentius aan de Jacob van Lennepkade te Amsterdam, zal zeer binnenkort gaan rusten en zijn intrek nemen In Huize „Duinrust" te Overveen. De zeereerw. heer J. F. Graaf werd in 1852 geboren en ontving, na zijn studies aan het klein- en groot-semlnarie te hebben ge maakt, in het jaar 1878 de H. Priesterwij ding. Ot. werd hij door den Blsschop belast met het bouwen van een kerk te Halfweg. Toen pastoor Graaf aan deze opdracht vol daan had, volgde al spoedig zijn benoeming tot pastoor der parochie van 8t. vlncen tius in 1899. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 145elke regel meer 945. RECLAME per regel O-TS nor de eerste pagina; rots de overige pagina s 949. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" btt vooruitbetaling per plaatsing f 9.60 por advertentie van 5 regels; iedere regel meer 9.12 Btoeben van den Paus. Atet de nlet-fascistlsche jeugdvereenigin- Wta, die in geheel Italië werden ontbonden, behooren alle organisaties, zoowel die van ▼dlwassenen als van de jeugd, mannelijke en vrouwelljke. Beleefd verzoeken wfj de medewerking van onze TT W Adverteerders inzake bet vroegtijdig toezenden van de voor de Zaterdag-num- mera bestemde advertentita. Wij zullen het zeer op prijs stellen indien wij de an nonces. bestemd voor Zater dag. reeds des Donderdags of ulterljjk des Vrljdagsznorgens ontvangen. Door het vroegtijdig Insen- den van advertentita kun nen wij eek au de uitvoe ring. dus au bet zetten vu de advertentie, «eer aandacht schenken, hetgeen vanzelfsprekend de reclame- waarde vu de annonce ten goede komt. Mode in Uw eigen belang vertrouwen wij op Uwe medewerking tnzake een ander te mogen rekenen, waarvoor bQ voorbaat onzen dank. Gunstige onderhandelingen? Naar de Engelsche avondbladen van gis teren nog meldden, nemen de onderhande- lingen tusschen de fascistische regeering en het Vaticaan een gunstige wending. Men zou te Rome van meening zijn, dat spoedig een overeenstemming zal worden bereikt. De katholieke kringen en clubs, die door de fascistische autoriteiten waren gesloten, daar zij van politieke Inmenging beschuldigd werden, wbrden naar de ..British United Press” meldt, reeds geleidelijk weer geopend. Mussolini heeft nog tijdig een demonstra tie verboden van fascistische studenten tegen het Vaticaan, die zou plaats hebben op een plein in de onmiddellijke nabijheid van St. Pieter, vanwaar men alle Vatlcaansche ge bouwen kan overzien. De duce was eerst enkele uren, voordat de demonstratie zou plaats hebben, van de plannen der fascis tische studenten op de hoogte gesteld. Anderzijds heet het, dat de H. Stoel gis teren nogmaals aan alle bisschoppen van Italië instructies heeft gegeven, hun werk zaamheden-uitsluitend tot de uitoefening van hun kerkdijk ambt te blijven beperken en niet deel te nemen aan politieke organisa ties, zulks in verband met de te verwachten oplossing van het ernstige conflict tusschen Kerk en Staat. In Hotel „Terminus” te Den Haag, heeft de leider van het gezelschap der Ballnee- sebe dansers, de heer Soekawati. met zijn vrouw en kinderen zijn intrek genomen. Het gezelschap verliet op 28 April Ball en begaf zich eerst naar Batavia, waar men aan boord van de „Buitenzorg”, een snellen vrachtstoomer, kwam. 29 Mei arriveerde men te Marseille. De Ballneezen zijn geen van allen beroep- dansers. De mannen zijn voor bet meeren- deel landbouwers, de vrouwen houden zich in hoofdzaak met weven bezig. Het was eerst niet zoo gemak kei ijk de Ballneezen mede te krijgen voor een Euro- peeecbe tournée, maar omdat de beer Soekawati zelf meeging, stemden zü einde lijk toe. Het is de eerste maal, dat zij hun eiland verlaten hebben. De dansers en dan seressen zijn uit verschillende streken van Ball bijeengebracht om bet repertoire zoo MAMA Kom naar buis of geef adres PA. POP, ROBBY. Zie hier den roman van een gezin, waar teen schrijver voor noodig is om de diepte te pellen. Zie hier de ellende om u been, in het dsgblaj van vandaag. Zie hier de radeloos heid van een vader; hoor het hulpgeschrei ten twee kinderen en slik dan maar tets weg om u goed te houden. Wat zit er achter de kinderlijke naïviteit ten deze advertentie een smeekenl Een vader die met zijn twee kinderen roept om moeder, die is weggegaan. Hij is op den achtergrond getreden, hij: de man ten deze vrouw. Hij zoekt: de moeder. Al de <hshannonie van zijn geluk wijkt weg, waar <te kinderen hulpeloos zijn geraakt. Hoe is eenmaal dat gezin begonnen? Ieder onzer schakelt herinneringen in van eigen oonnig geluk om, geslagen door aoo’n adver tentie, tusschen die van de u onverschillige dlngen In, als ’t ware een drang te voelen 001 mee te belpen roepen: om moeder. De moeder. Ik las juist in deze dagen een roman, waarin de Moeder in de vrouw een ge- redt. En telkens wanneer ik zulke ro- mans lees, voel ik hoe broos dat eerste ge- luk te, waarop zoo’n kostbaar iets als een gezin wordt gebouwd. Storten dan altijd de Hlusies zoo wanhopig inéén; te er dan nooit ie standvastigheid, die aan dat gezinsleven :teun geeft? Natuurlijk Advertenties als deze zijn zeld- temheden. En de romans die altijd maar eer ons de illusies van het geluk ontnemen cn de zekerheden van het huwelijk aan ttukken gooien staan bulten den norm. D*®p U ook rondom-ons wel een schoone duurzaamheid, wel een standvastige trouw. merkte hfj. dat het geld verdwenen was. HU kwam onmlddellljk terug, doch de vier mannen waren reeds verdwenen. De politie werd gewaarschuwd, doch het onderzoek heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Alle sbonnê’e op dit blsd zijn inlevolce de verzekeringrvoorwserden ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeeringen: uitgebreid mogelDk te maken, omdat dansen overal verschillend zjjn op Ball. Er zal voldoende variatie in de dansen zfjn. Een elftal verschillende dansen zal het gezelschap uitvoeren, waaronder het Wa- jong Wang, voorts nog schimmenspel en andere spelen. De Ballneezen dansen op Ball bij tempelfeesten en huiselijke feesten, maar bet dansen is voor hen ten slotte slechts bijzaak. Nadat zij 4 Juni op Het Loo voor de Ko ningin zijn opgetreden en voorts nog in en kele groote steden, gaan zjj naar de Parij- sche tentoonstelling, waar zij drie tot vier maanden zullen blijven en bun dansen op voeren. Voor een groot deel ook hangt de duur van het verblijf af van de wijze waarop zij het klimaat zullen kunnen verdragen. Tot beden te alles zeer goed gegaan en ook de zeereis ia naar wensch verloopen, behou dens soa paar woelige dagen in bet begin. In den Italiaanschen Senaat te de discussie begonnen over de buitenlandsche politiek, waarbij het algemeene ontwapeningsvraag- stuk, de vlootovereenkomst van Londen en de beraadslagingen te Genève over de Euro- peesche economische problemen de hoofd punten der bespreking zullen vormen. De oud-minister van buitenlandsche zaken Schanzer, betoogde o.a. dat Italië ten aan zien van de Duitsch-Oostenrijksche tol-unie te Genève de vastgestelde richtsnoeren had gevolgd. Grand! had het plan aan ernstige critiek onderworpen en er op gewezen, dat de voor gestelde unie niets anders was dan een voorbereiding van de Anschluss. Aan deze Itallaansche kritiek heeft even wel niet de bedoeling ten grondslag gelegen om Frankrijk gunstig te stemmen, teneinde met dit land tot overeenstemming te komen inzake de vlootkwestie. Italië maakt de meest delicate belangen der landsverdediging niet tot een handels- object Sprekende over de plannen ter bestrijding van de economische crisis, noemde Schanzer het Fransche plan eenzijdig, daar het slechts een statengroep in Midden- en Oost-Europa beoogde. Als tweede probleem te Genève noemde spreker de voorbereiding der ontwapenings conferentie. De bewapening is in Europa, vergeleken met den tijd van voor den oorlog, toegeno men. Rusland o.a. is een van de sterkste mi litaire mogendheden ter wereld. Van het slagen of mislukken der ontwa peningsconferentie zal het lot van Europa afhangen. Idlen men de verdragen niet omverwerpt, doch ze geleidelijk bevrijdt van alle onvol heden en dingen, die niet meer van dezen tijd zijn, mag men hopen, het ideaal der internationale bevrijding te bereiken, dat alleen de grondslag van een duurzamen vred kan zijn. beste bedoelingen, doch met onbewuste miskenning tevens van de werkelijkheid. Maar al te zeer had t den laten we aannemen: vatochen schijn, alsof een aristocratische groep den Katholiekendag „select” wilde houden; het volk midden stand en arbeiders voelt fijn aan en reageerde daarop volkomen natuurlijk door zich te onthouden van manifestaties, waarin bet blijkbaar geen andere taak was toebedacht dan het vullen van de zalen cn het vormen van de entourage.” „Laten we er geen doekjes om winden en ronduit zeggen, boe er na de ervaring van 1928 tn ruimen kring in het Zuiden over wordt geoordeeld. De vrjjwel eenstemmige meening te, dat de organisatie van den Ned. Katholieken dag zoo goed als geen rekening houdt met bet volk de massa, die toch door haar opkomst en geestdrift de bezieling moet geven aan wat anders een schrale forma liteit blijft. Het hoofdbestuur voert een autocratisch beheer. De aanstelling van een Piaatoelijk Comité te een formule. Met totale veronachtzaming van het gezonde inzicht, dat elk milieu zjjn eigenaardige verhoudingen beeft, waarmee rekening moet worden gehouden, en welke door niemand zoo goed gekend worden als door de leden der Plaatselijke Cosnité's zelven, wordt vanuit Den Haag volgens een vast gesteld schabloon den Plaataelijken Ooml- té's de te volgen handelwijze voorgeechre- ven. Waarschuwingen hebben niet altijd gebaat. Een „Bic volo, sic jubeo" was veeial Besprekingen In den Senaat van Italië over de buitenlandsche politiek van het land. Activa: Terr, 268.197 (f 261.612), Geb. 1.686.350 1.751.774), Machines 1.132 349 1495.470), Meub., Ger. enz. 5 (onv), Won. 61.845 63.492), voorr. 3.135413 3.049.880), Debit, bij pool aangesl. venn. 60459, op de N.V. Handel mij. Oleum 2406.022, totaal 3.793.107 3.029.789), Aand. ondem. 2.750.000 (onv.), Eff. f 53.550 (onv), HfL 1494.000 aand. N.V. Handel Mij. „Oleum” 182950, Kas en Banksaldi f if 1416849). Passiva: Kap. 7400.000 (onv.), reserve 900.000 (onv.), 6 pet. leeningen 806.000 890.000), 5 pet. leenlng f 2.045.000 (nihil), credit, 625.987, verr. met bij de pool aan- gesl. venn. 2475.402, totaal f 3401.390 1.462.947), banken 120.600 1.250.000), deposito’s 580.335 927.809), winstsaldo f 214.333 641.666). Licht op, De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.42 uur. Als een van de eerste interessenten heeft de „Dageraad” waarschijnlijk oindat het Plnksteren was een spe ciaal nummer van haar weekblad gewijd aan7 de strafbaarstelling van de Gods lastering. Het lust ons niet hierover meer dan een enkele opmerking te maken. Het heele betoog van ,J>e Vrijdenker” steunt op de bewering als zou de mi nister uitgaan van het standpunt, dat de staat in het algemeen en de Neder landsche staat in het bijzonder een „godsdienstige” instelling is. Deze dubbelzinnige en misleidende voorstelling is ten zeerste geschikt om de subtiele onderscheidingen van onze christelijke staatsopvatting in de oogen van hem, die er niet nauwkeurig mee bekend is, in het belachelijke te trek ken, terwijl toch de term niet in alle opzichten verworpen kan worden. De staat is een godsdienstige instelling, inderdaad, in dien zin, dat zij een God dienende instelling is. Deze bestemming heeft hij met heel de schepping gemeen. Nog een tweede band bestaat er tusschen God en den staat.' de mensch, die God moet dienen door naar eigen volmaaktheid te streven, kan zjjn volmaaktheid (voor zoover die bereikbaar is) krachtens zijn sociale natuur slechts vinden in de samenle ving, die wij staat noemen. Een staat nu kan niet bestaan zonder gezag. En dit gezag ontleent zij aan niemand anders dan aan God, omdat het Gods wil is, dat de mensch zijn volmaakt heid zoekt in de maatschappij. - Deze beide banden nu, tusschen God en den staat, die in wezen op hetzelfde be ginsel berusten, dat de schepping er is om God te dienen, maakt men echter gemakkelljk ridicuul door ze „godsdien stig” te noemen. Door te spreken van den staat als van een „godsdienstige Instelling”, insi nueert men ge makke lijk de absurditeit, als zou de staat door een christelijk minister worden beschouwd als een filiaal van de kerk, of de kerk als een moeder-trust van diverse skaten. Dergelijke handigheden «ijn aan de „Dageraad" in het algemeen niet vreemd. Vandaar, dat wij meenden goed te doen er uitdrukkelijk op te wijzen, dat wij den staat niet beschouwen als een instelling van den godsdienst, maar als een instelling van GOD zelf. Dat de staat als zoodanig ons even heilig kan zijn als de kerk en niet er aan onderge schikt: mits hij zijn eigen afkomst niet loochent en waakt voor de eer van zijn Schepper. Nieuwe toespraak van den" Fans Bij de ontvangst van een Mexicaansche bedevaart, onder leiding van den aartsbis schop van Mexico, en de leerlingen van hef Pio Latino Americano-college, hield de H. Vader pistoren een toespraak, waarin Hij herhaaldeljjk zinspeelde op de sombere ge beurtenissen der laatste dagen. De Paus zeide, ontroerd te zijn door de aanwezigheid in het vaderhuis van zoo- velen zijner kinderen, die van verre ge komen waren, en die ook het lijden hadden gekend. Hun Vader, de Vader der geheele christenheid, die hun zoo vaak woorden van bemoediging en troost van verre had toege sproken, had thans zelf behoefte aan troost. De opperpriester, aldus de H. Vader, heeft zich jegens niemand vijandig getoond. Te onbegrijpelijker zijn derhalve de aanvallen en geweldplegingen tegen Zijn kinderen. Steeds heeft de Paus de Katholieke Actie voorgehouden verre to blijven van de poli tiek. En die directieven werden in het alge meen door allen goed verstaan en de Katho lieke Actie toonde zich gehoorzaam en wel gedisciplineerd. Het doel der Katholieke Actie is geen ander dan zelfheiliging en heiliging van den evenmensch overeen komstig het gebod te werken aan het heil der eigen medebroeders. De vrijmetselarij er bij betrokken. Naar uit betrouwbare bron blijkt, zijn bij bet ontstaan eü het verloop van de anU- kerkelUke betooglngen der laatste weken ma^onnieke elementen uit het binnen- en buitenland en verder Waldensers en Metho disten nauw betrokken. wel een waarachtig gezinsgeluk. Maar één soo n advertentie demonstreert zich «elf als een modern noodsein, als een modern ver schijnsel en we voelen den grond onder on ze voeten wankelen. Daar te ook: schuld. Wie zal zeggen wat er is voorafgegaan aan de vlucht van deze vrouw, die nu als moe der teruggesmeekt wordt? Wie zal de hard heid peilen waarop wat ééns liefde was, afgestuit is? Wie aal de verwaarloozlng we ten. die oorzaak werd van dit vertrek? Maar: ik schrijf geen roman. Deze adver tentie mag geen roman van 300 bladzijden worden. Want al die woorden «ouden den roep kunnen overstemmen van Pop en Robby En het zijn Pop en Robby die om moeder vragen en niet wij, die behoefte aan een romannetje hebben. Misschien hoort deze moeder de stem van haar kinderen en dan breekt haar hart. En schooner maar ook moeilljker ••weg-terug” te er in een menschenleven niet denkbaar.” Het democratische lid van den Amerikaan- schen Senaat, Harrison, heeft in een rede voering voor de flnancieele commissie aan- gedrongen op voorzichtige verlaging van de Amerikaansche invoerrechten, die hy als ongerechtvaardigd kenmerkte. Hij Jrinspeelde verder op de verhooging der Canadeesche Invoerrechten, die Maandag werd aangekondigcf en zeide, dat die geen verbazing kan wekken, daar de „misdadige" wijze, waarop de invoerrechten waren be handeld. onvermijdelijk tegenmaatregelen moest ^uitlokken. Hoover en andere leiders der republikein- sche partij droegen door hun nalatigheid schuld en de uitwerking der rechten kan niet anders dan noodlottig zjjn voor den Amerikaanschen handel. „Neen: we hebben geen dikke romans noodig om de tragiek van een gezin te speu ren”, schrijft Gr. in „De Avondpost." Hevig is hjj ontsteld, en veel directer in het hart gegrepen door een ongeschre ven roman, dien hjj dezer dagen in de sdvertentie-rubrlek van een der dagbladen las. „Hei is, zoo zegt hij, geen zelf-bedacht ad vertentietje, dat ik hier uitknip voor u. Het is kort en tragisch de waarheid «onder meer, de schreeuw en de tranen van een ontred derd gezin: Schending Concordaat? In kerkelijke kringen wordt er aan her innerd, dat de sluiting van het concordaat tuasehen den H. Stoel en de Itallaansche regeering tot stand kwam na de afkondi ging van de wetten betreffende de nationale instelling der Balillas, welke de opheffing der Katholieke padvinders-vereenigingen ten gevolge hadden. Dat dus de katholieke actie, welker er kenning in artikel 43 van dat concordaat is vervat, in geenerlel tegenspraak is met de wet, te onbetwistbaar. Overigens wisten degenen, die over het concordaat onderhandelden, zeer wel, dat tot de vereenigingen, welke deel uitmaken van de Katholieke Actie, ook die der katholieke Jeugd en die der katholieke universiteits studenten behoorden. Aan het verslag der Nederlandsche Lino leumfabriek te Krommenie ontleenen wij het volgende: De gang van zaken was in het afgeloopen Jaar, de tijden In aanmerking nemende, vrjj bevredigend. De linoleum-omzet in Neder land nam wederom toe; toch bleef onze totaalomzet ten gevolge van het voortdu ren der crisis en door het verder afstaan van den verkoop in onze vroegere exportge- bieden aan andere bij de Continentale Linoleum-Union aangesloten fabrieken, bij dien van vorige jaren belangrijk ten achter. De prijzen van enkele belangrijke grond stoffen, os. lijnolie, liepen in het begin van het Jaar zeer belangrijk op. terwijl in de tweede helft van 1930 de prijzen van vrij wel alle grondstoffen op een in Jaren onge kend laag niveau kwamen. Wjj schrijven wederom af op basis van 2 pct. per Jaar voor fabrieksgebouwen en 10 pcL per Jaar voor de machines. De grondstoffen werden gewaardeerd tegen de gemiddelde aankoopprijzen van 1930; in alle gevallen waar de laatst bekende prijs lager was dan de gemiddelde aankoopprijs, werd de lagere laatst bekende prijs aange houden. De halffabrikaten enz. werden tegen kost prijzen opgenomen, waarop, in verband met de lagere grondstofprijzen, op het einde des jaars belangrijke afschrijvingen werden toe gepast. Met eventueele verliezen op debiteurensal- dl la in de balans voldoende rekening gehou den. WIJ namen per ultimo December 1930 van de Deutsche Linoleum Werke A G. over: nom. 1494.000 aandeelen in de N.V. Han delmaatschappij „Oleum” te Amsterdam, waarop 10 pCt. gestort; en een vordering op deae vennootschap groot 2.506.022. Deze overname geschiedde onder de garan tie van de Continentale Idnoleum-Unlon, dat hiervan ongeveer 40 pCt. vóór het einde van het thans loopende jaar tegen onzen aan koopprijs van ons zal worden overgenomen. Voor het restant der overgenomen aandee len en der vordering op de „Oleum” heeft de Continentale linoleum-Unlon ons de garantie gegeven, dat zij de eventueele verliezen, welke onze v^hnootschap uit dien hoofde zal UJden. zal restitueeren. De N.V. Handelmaatschappij „Oleum” is het gezamenlijk bezit van de door de Con tinentale LinoleumrUnlon gecontroleerde vennootschappen. Uit de winsten van 1930 werd door alle vennootschappen tezamen ruim 3 mlllioen gulden op de effectenportefeuille der „Ole- mag worden, dat in de toekomst nog verdere ring belangrijk gedrukt te. Aangenomen um" afgeschreven, waardoor de wlnstuitkee- afschrljvlngen op deze effectenportefeuUle zullen moeten plaats vinden. De nom. Zw. frs. 5.000.000 concern-aandee- len komen weder voor 110 pCt in onze ba lans voor. Na afschrijving van 308.186 198496) disagio der obligatieleening en reserveering voor belasting, bedraagt het winstsaldo, na verrekening met de Dontlnentale Uncteym- •UREAU: HOF 6. ALKMAAR Telefoon: Administratie Na. 483 Redactie Na. «33

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1