I NSinnenlandsch Nieuws Kalenderblaadje Voor de Huiskamer ito I -1 VERKEER EN POSTERIJEN FINANCIËN I Cult. MU. der Vorstenlanden r um TWEEDE KAMER >1 Het ophouden van „De Tijd” LUCHTVAART Ernstig vliegtuigongeluk KUNST EN KENNIS Opgravingen In Griekenland Gevolgen van de Tarwewet KERKNIEUWS Mgr. J. Pompen t De flesschentrekker Het verdrag van Oslo FAILLISSEMENTEN LEGER EN VLOOT Oefening in de vesting Holland •h SL Josephs-Gezellen-Vereenlglng K Beeldtelegrafie Nederland Ned. Indië Pensioen ten behoeve van voor 1 October 1913 I r Nederl. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assislë” Ook werd dg mogeHikheid besproken pua het standpunt der bedienden ten opzichte van art. 6 der Rükswet op de Winkelslui ting worden gepropageerd. Interview. Dividend voorstel pref. aand. 5 pet. (15 pet) Het antwoord van den Indischen dienst Vier dooden Is geboekt Het heiligdom van Asklepios ontdekt Ontslag van personeel? Wetsontwerp tot goedkeuring ingedierd. louter om het bedorven menschdom zijn - gerust bU hem se Overleden Gemeente-ambtenaren Belangrijke Bondsraadsvergadering. kantoor- en winkel- r 1 Centraal Senioraat il 292 de is nationaal werpen. Een schrijven van de Ned. BJK. Journalisten Vereenigtng Een militair vliegtuig is tusschen Henry en Vatimont neergestort. Vier inzittenden wer den gedood. 1 Juni opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (AM. Handelsinformaties) politiek, aangezien, gelijk gezegd, de han delspolitiek niet door het verdrag wordt ge fixeerd en het verdrag aan wijziging van handelspolitiek niet in den weg zou staan. In de derde plaats wordt er de aandacht op gevestigd, dat het verdrag van Oslo ge heel vreedzaam van aard is er. tegen geen enkel land gericht is. Van stonde aan is de wensch levendig geweest dat ook andere sta ten tot het vreedzame systeem van het ver drag zouden toetreden. rooie X-, Vernietigd na hooger beroep door het Hof. Arnhem: 29 April A. van der Werff, handelende on der den flrma-naam van der Werff Zo nen, steenkolenhandel, Almelo. ld at Ik i il a 1 1 9 1 De vorige week heeft in het kustgedeelte tusschen Hoek van Holland en Alkmaar een kaderoefening in het terrein van de vesting Holland plaats gevonden. De oefening, wel ke vier dagen heeft geduurd, stond onder leiding van den commandant van het veld leger, den lultenant-generaal Inslnger. Aan de oefening hebben verschillende hoofdoffi cieren, waaronder de reserve-generaal ma joor Wagner, welke allen een leidende func tie hadden, deelgenomen', de belde laatste dagen ook door hoofdofficieren en officie ren der Ie Divlsiegroep, onder commando van generaal-majoor Jhr. Röell, comman dant der Ie Divisie. 3 8(87 9088 930 940 9ta tm 9963 10154 10407 10575 10883 112(5 11651 im MS 12M 2450 201 ,2(66 31(7 3565 3721 464» 4(33 5104 5244 5450 5889 6233 5495 5714 7015 7352 M«2 ’668 '757 mi >301 1529 «23 1917 1» 379 734 01( 275 t 259 477: (4?; MO' 1043 1243 1590 nn 2451 36» 2939 3129 Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot goedkeuring van het op 22 Dec. 1930 te Oslo gesloten verdrag tot economi sche toenadering met bübehoorend protocol tusschen België. Denemarken. Noorwegen, Nederland en Zweden. In de eerste plaats wordt er in de Me morie van Toelichting op gewezen, dat het verdrag vooral op twee punten principieel verschilt van de Handelsovereenkomst van Genève. Op één punt gaat het verdrag van Oslo minder ver dan de Handelsovereen- komst van Genève daar het geen verschil- «limmigheldje lende groepen van Staten creëert, maar alle staten gelijkelijk behandelt en niet als de Handelsovereenkomst de handelspolitiek van sommige staten vastlegt. Op een ander punt gaat het verdrag van Oslo echter verder dan de overeenkomst van Genève daar t een nieuw principe in de economische ver dragen Introduceert, nJ. dat de verdragslui- 1443 2074 2341 34M 4885 5129 «732 6341 6857 7394 8309 9171 1000 10982 üófi 13027 13737 14009 14683 1540 15988 16687 172(3 180M 1015 19918 3OT48 te komen tot oprichting van plaateelüke en dlstrictssenioraten. Het tweede punt ter behandeling was bet eigen costuum. Na langdurige discussie werd besloten ter ondervanging van de geuite be zwaren, die leden, die zich het costuum wil len sanschaffen, te vereenlgen in clubver band, welke clubs dan een speciale taak, welke zeer ruim genomen moet worden, te vervullen krijgen. Het ligt geenszins in de bedoeling dit costuum verplichtend te stel len. Gewacht zal moeten worden tot na bet Congres van senioren en commissarissen, die dan advies kunnen uitbrengen. In antwoord op het telegram, dat de dlrecteur-generaal der P. T. en T. Maandag tot het hoofd van den Indischen dienst richtte ter gelegenheid van de opening van het beeldtelegraafverkeer met Ned. Indië, werd van den Indischen dienst langs den- zelfden weg een eveneens geschreven be richt ontvangen, waarin deze dienst zijn harteljjken dank betuigt en den wensch van den heer Damme onderschrijft, dat het nieuwe verkeersmiddel zal bijdragen tot steeds inniger contact tusschen het moe derland en de Indische gewesten. Met groote ontroering zal in het Bossche diocees de droeve tijding zijn ontvangen van het overlijden van den vicaris-generaal, Mgr. J. Pompen. Mgr. Jac. Pompen werd geboren te Alem 22 Juli 1857. Hij studeerde aan de beide seminaries van het Bossche bisdom en werd den 26sten Juli 1877 priester gewijd door Z. H. Exc. den bisschop van Breda. Reeds in het jaar van zijn priesterwijding werd hij benoemd tot leeraar aan het klein Seminarie .Beekvliet” te 8t. Michiels-Gestel. waar hij 10 jaar lang werkzaam bleef. In September 1887 werd hü benoemd tot hoog- leeraar In de Dogmatiek aan het Groot Seminarie te Haaren. In Januari 1899 aanvaardde hij het pas toraat In de landelijke parochie Meerveld- hoven. Tegen wil en dank, maar toch volgaarne in algeheele toewijding aan zijn bisschop moest da pastoor van den lands gehoor ge ven aan de stem, welke hem riep tot de hooge, maar moeilijke en verantwoordelijke functie van vicaris-generaal. Kort na zijn benoeming tot vlcaris-ge" raai, werd Mgr. Pompen kanunnik en later deken van den Bosch. Na het overlijden van Mgr. van Gennip werd hij proost van het kathedrale kapittel. H. M. de Koningin schonk hem het rid derkruis van den Nederlandschen Leeuw en Z. H. de Paus maakte hem tot zijn huls prelaat en protonotarius apostollcus. 8938 7113 78881 7547? 7808 7W4 8284 8504 291. Terwijl zü alle pogingen deden de deur open te krijgen, kwamen de twee politieagenten aangeloopen, die door minister den Beer waren gelast de dieven op te sporen. „Laat het ons ook eens beproeven,” zelden de politiemannen „We hebben andere wapens en middelen om de deur open te krijgen, als de dieven dat niet uit eigen beweging willen doen." staan die Zondag “onder leiding van Senior Den Haag I. Beide keeren zijn er twee sprekers resp. over een godsdienstig onderwerp en retraite en over de sociale en cultureele taak der Oezellen-vereenlglng. Uitgesproken: 1 Juni Handelsvennootschap Fa. Dubel Schalken, kantoor Olympiapleln 96, Am sterdam. R.c. Mr. J. G. de Vries. Cur. Mr. C. P. Kalff, Amsterdam, Keizersgracht 497. 1 Juni Fr. Dubel, Amsterdam, Olympiapl. 96. R. c. Mr. J. G. de Vries. Cur. Mr. C. P. Kalff, Amsterdam, Keizersgracht 497. 1 Juni F. Houtkamp, metselaar, Boven kerk (Gem. Nw. Amstel) Noorddammerlaan 63. R.c. Mr. J. G. de- Vries. Cur. Mr. C. F. Kalff, Amsterdam, Keizersgracht 497. 1 Juni F. van Nerevalk, Prinsegracht 698, Amsterdam. R.c. Mr. J. G. de Vries. Cur. Mr. C. P. Kalff, Amsterdam, Keizersgracht 497. 1 Juni N. Rosen, commissionnair in effec ten, wonende Amsterdam Koninginneweg 131, kantoor Keizersgracht 236. R.c. Mr. J. G. de Vries. Cur. Mr. W. J. P. de Lille Ho- gerwaard. Amsterdam, Weteringschans 124 en L. Simons, Amsterdam, Sophialaan 49. MM 2643 3798 4044 43(3 4531 4718 (888 5278 5449 M13 57451 MN 8349; 6435 6(0 zulks bü onze bestaande, helaas te slappe, wetgeving mogelijk was, in het nauw werden gedreven en met pak en zak er van door gingen. Niet zoodra had hij er de lucht van ge- kregen dat er huiszoekingen plaats hadden en dat vele dezer schunnige heeren de plaat poetsten of hij opende een nieuwe branche, kWade practüken af te leeren. HU adverteerde in Algiers, Tunis, Egypte sn overal elders waar liefhebben voor wal gelijke lectuur zijn te vinden, dat bjj hem, «gen inzending van een postwisseitje na-' Ituurlijk, voor fabelachtig göedkoope prijzen, alles was te krijgen wat je maar begeerde. Weldra kwam de stroom der bestellingen binnen en kon hij zich onledig houden met het in ontvangst nemen der gelden. Verder bracht hij het nooit. Huiszoeking konden doen. 't Eenige geschrift dat bjj hem was te vinden, bestond uit een onschuldig krantje. Gevaar voor klachten liep hjj zoo goed als niet, want wie zal ooit, al Is hij ook Muzel man, z'n eigen schande openbaar maken en wie zal, wanneer hfj in Cairo zit, het in r'n hoofd krijgen in Holland te gaan pro- cedeeren voor vijf en twintig stuivers? Twee MU» ater leverde het zaakje hem nog geld op, ofschoon hü toen al lang wat anders op den kop had getikt. Of hij dan nooit eens bot ving? t Zou al te mooi zijn geweest, en vergeet niet; één vrouw is duizend mannen te erg. Zijn kamertje moest worden schoon ge maakt. Dat deed een werkvrouw en ook dat werk wilde hij gratis gedaan hebben. Op een avond kwam hij, toen het schemer donker viel, voorzichtig aansluipen. Zoowat een week duurde dat. Wie hem wat naderbij beschouwde, bemerkte duidelijk, dat mijnheer om zeer goede redenen, een kiespijndoek om had. De schoonmaakster had zijn gelaat ..bewerkt.” Of hij er nog iets aan verdiend heeft door reclame te maken voor de een of andere soort zalf, durf ik niet met zekerheid te be weren. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van gemeente-ambtenaren besloot an dermaal, er bij de regeering op aan te drin gen, tot het verkrijgen van pensioen ten be hoeve van vóór 1 October 1913 overleden gemeente- ambtenaren Alvorens hiertoe zal worden overgegaan, acht het hoofdbestuur het noodzakelljk, eenige nadere gegevens te verzamelen om trent het aantal der weduwen, die nog in behoeftige omstandigheden verkeeren tenge volge van het feit, dat hare echtgenooten vóór 1 October 1913 zijn overleden. In verband hiermede worden de echtge nooten van voor 1 October 1913 overleden ge meente-ambtenaren uitgenoodlgd, zich zoo spoedig mogelijk ter gemeente-secretarie te vervoegen, ten einde aldaar de vereischte op gaven te doen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat mede als gemeente-ambtenaren worden be schouwd de werklieden, die door of vanwege het gemeentebestuur werden aangesteld. De tweede vergadering van het Centraal Senioraat is gehouden ten huize van den Centraal Praeses te Amsterdam. Na de opening volgde een bespreking voor het 2-daagsch congres te Amsterdam voor Senioren en Commissarissen der bij het Cen traal Verband aangesloten vereeniglngen, oorspronkelijk vastgesteld op 15 en 16 Augus tus as. De Centrale Raad van Presidenten heeft echter om verschillende redenen de data verzet naar 12 en 13 September. De vergadering van Zaterdag ml onder leiding van van Vergadering van Diuedag VERSCHILLENDE ONTWERPEN Aan de orde is het wetsontwerp: onteigening voor aanleg van een nieuw wegvak in den rijksweg 's-Gravenhage— Noord-Hollandsche grens, bewesten Oegst- De Nijmeegsche hoogleeraar dr. F. J. de Waele heeft te Palacia Korinthos, bij de op- gravingswerken aldaar het heiligdom van Asklepios, den antieken heelgod, gevonden. Het heiligdom van Asklepios te Korinthe dateert uit de vijfde eeuw voor Christus. In de vierde eeuw werd 't volkomen herbouwd, en met zuilenhallen omgeven. De straat, die ten Zuiden van het heiligdom liep, is uitste kend bewaard. Groote menigten exvoto's kwamen in afvalkuilen te voorschijn, zU zijn bijna zonder uitzondering In klel-aarde ge maakt en de meeste lichaamsdeelen zijn levensgroot of zelfs meer dan levensgroot. Het heiligdom werd bij de verwoesting der stad inXbrand gestoken, maar bij den her opbouw hersteld door vrijgelatenen van M. Antonius, den triumvir, die later door kei zer Augustus overwonnen werd. In de 4e eeuw hebben de Christenen het heiligdom afgebroken en in letterlijken zin geen steen op een ander gelaten. De heer BONGAERTS (RK) zegt, dat in de Mem. van Toelichting ook wordt gespro ken van een weg Haagsche Schouw door de duinen naar Schevenlngen en vraagt of dit een hoofdverbinding zal zijn. Spr vraagt ook of deze weg wei noodlg is, nu die van Den Haag naar Haagsche Schouw breed genoeg Is. De minister heeft zijn standpunt nog niet bepaald over een weg Westlandbeoosten Den HaagLeldenHaarlemmermeerAm sterdam. De heer v. d. BILT (VR.) sluit zich bjj dit betoog aan. Bpr. gelooft, dat het niet wenschelijk zou zijn met dit ontwerp vooruit te loopen op den weg voor snelverkeer Am sterdam—Den Haag. De heer VAN DIJK (A-R.) sluit zich ook daarbij aan. De snelverblndlng Amsterdam— Den Haag blijft een open vraagstuk, waar over tJit. kan worden bealist. Het gevaar bestaat echter, dat het thans aan te leggen weggedeelte zal worden gebruikt als een deel van bovengenoemde snelverblndlng. Om dit gevaar te omzeilen sou de minister kunnen verklaren, dat hij thans zal volstaan met een eenvoudige omlegging. De heer TER LAAN (8.DAP.) wenscht een ander geluld te laten hooren. Op den aanleg van een hierbedoelden weg mag niet beknibbeld orden. Van de snelverblndlng Den Haag—Amsterdam staat nog niets op papier. De weg bij Oegstgeest moet dringend worden verbeterd. MINISTER REYMER constateert dat ver schillende sprekers buiten het bestek van het ontwerp zijn gegaan. De toestand tusschen Endegeest en de Postbrug is onhoudbaar en plaatseljlke verbetering is niet mogelijk. Men zal goed doen ruim te onteigenen en den aanleg van den weg te doen afhangen van omstandigheden. De Kamer krijgt later ge legenheid zich uit te spreken over een weg door de Haarlemmermeer. De heer VAN DI.IK vraagt of de minister bereid is bij de omlegging niet verder te gaan dan strikt noodzakelljk is voor het lo kaal verkeer, tot het oogenblik waarop over een nieuwe verbinding zal zjjn beslist. Minister REYMER hoopt zoo spoedig mogelijk te komen tot een goede snelverbln dlng Den HaagAmsterdam. De huidige op lossing moet op zichzelf beschouwd worden. De gevraagde toezegging kan spr. niet doen. Het ontwerp wordt goedgekeurd. Om maar direct met de deur in huls te vallen, moet ik zeggen, dat hij een gevaar lijk sujet was, een afzetter van de bovenste plank, een bedrieger die onder het flesschen- trekkersgllde z’n wederga zocht. Ook onder dit soort moderne roofridders’ toch zijn er, evenals onder elke klasse van" I menschen, arme ploeteraars en geniaal aan gelegde naturen en tot deze laatste, die, verreweg de gevaarlijks te zijn, behoorde hU.‘ Ik heb ze gekend, jongste kantoorbedien den, kleine winkeliertjes, verloopen heeren, die ook eens wilden probeeren of ze niet op een behendige manier, met zoo’n enkel i gauw rijk konden worden, maar 't bekwam den meesten al heel slecht. De onnoozelen! Ze dachten, dat koopen en niet betalen voldoende was om tot flesschentrekker te worden gepromoveerd. Alsof ze ooit in staat waren geweest iets anders te worden dan een winkelier in boter, kaas en eieren! In minder dan geen tijd stonden ze op de tende partijen zooveel mogelijk elkanders be- I «warte lijst, liepen ze rond met loerende bllk- langen zullen ontzien. ken, waaruit iedereen hun bedrijf kon lezen, In de tweede plaats moet worden opge- en, als ze niet spoedig achter slot en gren- merkt, dat het verdrag van Oslo staat bul- del kwamen, dwongen gebrek en ontbering ten den strijd om verandering van handels- se weder een eerlijke affaire te beginnen en te betalen wat ze schuldig waren. „Op accepten, menheer, leveren we niet, I want ziet u, van een kikker Is geen veder te plukken." Niet alzoo hij. De bekwaamste accountant kon bij hem een lesje nemen en in de eerste Berlitzschool hadden ze hem als leeraar kunnen gebruiken. Voor hem was de flesschentrekkerij een sport, een levensbehoefte, een noodzakelijk- I held om te voldoen aan den innerlijken i drang naar emoties. J Hü beoefende haar als een kunstenaar zün kunst en als er ooit een standaardwerk over de historie der flesschentrekkerij wordt uit- i gegeven, dan verdient hü daarin een plaats i onder de klassieken. i Te leven als een heer zonder iets te be zitten, altüd gekleed te gaan volgens de laat ste mode en nooit je kleermaker te betalen en dat vol te houden niet een of twee maan den, maar jaar op jaar; wie dat kin, zon der zoo nu en dan op onvrijwillige wüze van het tooneel des dageiükschen levens te ver dwijnen, moet van meer dan gewone scherp zinnigheid zün. Kleine zaken dreef münheer zoo min mo- gelük. Hoewel de ruimte, die hü de züne kon noemen, beperkt was tot een slaapkamer op een vrij bekrompen bo>cnhuis, waren de ma gazijnen, die aan het hoofd van z’n firma- brieven waren afgebeeld, weelderig en ruim genoeg om leder te doen gevoelen, dat in z'n monsterzalen zoowel de nieuwste loco motieven als de eenvoudigste kinderwagens waren geëxposeerd en dat de voorraden zü- den stoffen en Edammer kaasjes, waarover hü te beschikken had, eenvoudig met iedere voorstelling den spot dreven. Leveren deed hü alleen, wanneer de een of ander hem weer eens gratis, zooals hü dat noemde „in de slappe was had gezet”, t Was echter niet altüd volgens monster of geheel in overeenstemming met wat de ad vertentie voorspiegelde. Tusschen twee haakjes moet ik hier büvoe gen, dat het ongeloflük is zooveel adverten ties als je geplaatst kunt krijgen voor nle- mandal. Een argelooze rentenier die eens een kaasje uit z’n beroemde magazünen had be trokken, schreef met vette letters op een briefkaart: en dat noemt u in uw adver tentie een delicatesse voor de boterham! Met een zaag, münheer, hebben we het ding nog niet doormidden kunnen krügen. Waarschünlük dacht de brave man onzen vriend op deze wüze te kunnen compro- miteeren. Bemlnnelüke nalevitelt! Ik ben er zeker van, dat dergelüke kaarten weken lang als zegeteeken boven zün ledi kant prijkten. Dat waren voor hem wat de scalpen zün in de wigwams der Indianen va i het verre Westen. Een gouden eeuw brak voor hem aan toen een heirleger van handelaars in vuile lec tuur, die als giftige paddenstoelen waren opgeschoten, door justitie en politie, zooveel 3 Juni Men kan tegenwoordig geen krant opslaan of men stuit op een of ander „interview”. Het woord zelf bewüst reeds, dat we hier te maken hebben met een An- gelsakslschen uitwas. Het woord interview is, teekenend genoeg, onvertaalbaar. Het be- teekent onderhoud. Maar het is duidelijk, dat een onderhoud met onze huisgenooten, dokter of deurwaarder geen Interview is; we zouden er dan tweehonderd per dag hebben en zóó erg is het toch nog niet. Zelfs de Franschen gebruiken het werkwoord inter viewer. Zeker, wü hebben het woord vraag gesprek (een gesprek, dat het gevolg is van vragen), maar dat klinkt mü even liefelük in de ooren als meeningsverschilgedachten- wissellng (voor de gedachten wisseling, die het gevolg is van een meeningsverschil) of loonsverlagingsstaking (voor een staking, die gevolg is van loonsverlaging). Wü hebben aan het woord interlandwedstrijd net ge noeg. Het interview is een typisch verschijnsel van dezen tijd, die van sensatie houdt. Als ik iemand interview, hoop ik, dat hij opzien barende dingen zal zeggen, dat hü zün mond voorbü zal praten, dat hü onthullingen zal doen, dat hü zich zal verraden, dat hü ge heime, persoonlijke. Intieme dingen zal ver tellen, die hü later zal betreuren, maar, waarop ik weet, dat de lezer van de 2Oste eeuw zich spitst. Ik stel hem strikvragen, set hem vallen, breng hem op gevaarlijke paden. Ontwijkt hü mün vragen, dan laat hü zich soms nog meer in zijn kaart kijken dan wanneer hü rechtstreeks antwoordt. De ware interviewer is een jager, en ik heb vol doende zelfkennis om het wild te beklagen. Het is geen wonder, dat in deze onbeschei den eeuw, die niemands persoon eerbiedigt, het Angelsaksische interview tot in alle hoeken van het oude Europa is dóórgedron gen. Wü hebben het geaccepteerd. Wü zün er aan gewoon geraakt, interviews te lezen met bendenleiders en .Jlochstapler” even goed als met staatslieden en kunstenaars. De menigte is dol op „close-ups”, die den onbescheiden toeschouwer een blik veroor loven op alle poriën van des slachtoffers ulterlük. Wat heeft de lezer er aan. te ver nemen, dat de captain „verwacht dat zün elftal een harden strijd zal hebben te voeren om het kampioenschap te behouden"? De lezer verlangt een interview! Denkt gü dezen wedstrijd te kunnen winnen? De sympathieke aanvoerder glimlachte, terwül hü zün prachtlgen bruinharigen Groenendaeler over den rug streek. U drinkt toch nog wel een kopje thee? vroeg hü. Terwül zün lieftallige echtgenoote dit in schonk, om vervolgens plaats te nemen op de leuning van 's captains stoel, vervolgde hü, na zich over het voorhoofd te hebben gestreken: Wat zal ik u zeggen? Aan een voor spelling waag ik mü liever niet.... Het gaat erop of eronder.... Wü zullen moeten vech ten als leeuwen, dat staat vast.... Als wü allemaal ons uiterste best doen, zou ik niet weten waarom wü moesten verliezen.... Daarentegen hebben wü ook een geduchtenf tegenstander En zoo gaat het nog ’n kolommetje voost. Achtereenvolgens zien we nog het dochtertje („mengt zich nu onverwachts in het ge sprek”), het zoontje („een evenbeeld van zijn vader en reeds dol op het bruine mon ster”) en den fraai onderhouden tuin (,joa volbrachte dagtaakoptreden. Jawel dame, u weet niet half, hoe graag U achter de schennen kükt. In een Zaterdag te Utrecht gehouden be stuursvergadering der R. K. Journalisten- vereeniging is besloten tot het zenden van het navolgend schrijven aan heeren Com missarissen en Directie der N. V. „De Tüd” te Amsterdam. Het bestuur der Ned. R. K. Journallsten- vereeniging Zaterdagmiddag in vergadering büeen, gevoelt zich gedrongen u mee te dee- len, dat het met leedwezen en ontstentenis heeft kennis genomen van de aanstaande opheffing van het dagblad ,J>e Tüd”, een der gloriën van de Katholieke Dagbladpers; dat het begaan met het lot van al degenen tot heden aan dit dagblad werkzaam, toch allereerst haar bekommering uitstrekt over de journalisten van „De Tüd” onder wie met veel dienstjaren in flguurlüken zin Indische jaren; dat het, hoezeer ook overtuigd dat Com missarissen en Directie, mannen van hoog aanzien en groeten invloed, al het mogelüke zullen doen om de buiten betrekking raken de journalisten aan een nieuwe positie te helpen, in den huldigen malaise-tüd op het welslagen van zelfs energieke pogingen in die richting niet te vast durft rekenen; dat het zich veroorlooft het vaste vertrou wen uit te spreken, dat het bestuur der Ven nootschap en wat den termün van opzegging en wat de ultkeering betreft, in den ruimst mogelüken zin zal toepassen, hetgeen daar omtrent bepaald is in £et ontwerp-arbeids- contract, dat dezer dagen door de Vereeni glngen van directeuren en journalisten met veel dienstjaren aan „De Tüd” en van die met groote gezinnen een tegemoetkoming tot het uiterste bepleit; dat het, tenslotte, maar één bil traditie en historie van ,De Tüd" passend einde kent: een zoodanig, dat de werkers, voor wie met „De Tüd’’ een stuk van hun leven af sluit, de herinnering behouden aan een zoo ruim mogelüke waardeering van hun ver dienstelijk werk voor het nobele blad. 292. Ze begonnen met hun scherpe zwaarden in de deur te hakken. Maar dat ging ook zoo gemakkelük niet, want het hout was hard en taai. De stevige politieagenten sloegen er op, dat de splinters er af vlogen. Bollebulsje en de vos keken op een afstand toe, hoe de agenten te werk gingen. Ja, de agenten sloegen er op los. alsof ze voor een troep vüanden stonden. stevig worden doorgezet. De machtigde het bondsbestuur te gelegener tüd wederom een Wettelüke regeling geldschletenbedrijf. Hierna Is aan de orde het wetsvoorstel v. d. Bergh tot wettelüke regeling van het geldschietersbedrijf- De heer V. POLL (RJC.) betoogt dat een definitie van het woord „woeker” feitelük ontbreekt. Woekerdelicten kent onze wet dan ook niet. Spreker heeft groote waar deering voor den arbeid, door den heer V. d. Bergh verricht, maar de voorsteller zal zelf wel toegeven, dat zün ontwerp allen woe ker niet uit het land helpt. Als spr. ziet hoe hypotheekbanken meer dan 20 pGt. dividend uitkeeren, dan is hü geneigd te stegen, dat de woeker nog nimmer zóó ojiehlük aan den dag is getreden als tegen woordig. Spr. is van meenlng, dat geld ultleenen alleen mag geschieden door gemeenschaps- organen en particuliere instellingen met humanitair doel. Mevr. V. ITALLIE V. EMBDEN (V. D.) spreekt de meenlng tegen, dat deze materie zich niet leent om bü initiatlefontwerp te worden geregeld. De toestand is ernstig. De gemeenten kunnen zelf bet ultleenen van geld te hand nemen. De heer DE VOS (Llb.) zou gaarne zien, dat de voorstellers zich geheel los maakten van het percentage van 12, anders vreest hü een conflict Indien de regeering later eens een maximum-percentage vaststelt, dat veel hooger is. Hoe hoog detiken aü, dat bet percentage mag zün voor dat op bepaalde ondernemingen het stigma van den woe ker wordt gedrukt. De heer DE WILDE (AJt.) staat blanco tegenover dit ontwerp, maar vraagt: Hoe stelt de heer V. d. Bergh zich voor, dat de alg. maatregel van bestuur eruit zal zien? Wanneer de heer v. d. Bergh een aanne- melük antwoord geeft, zal spr. het ont werp wellicht kunnen steunen. De heer 8NOECK HENKEMANS (C.H.) heeft aanvankelük ernstige bezwaren tegen het wetsvoorstel. Het kwaad, dat bestreden moet worden is de gemakkelükheld van leenen. Wordt er eenmaal geleend, dan is het vaak niet mogelük, geld te verstrekken tegen matige rente. De Gemeentelüke voor schotbanken hebben het gevaar, dat zü dit te gemakkelük leenen in de hand werken. De heer BEUMER (AJt.) wüst erop, dat de regeering formeel en moreel vrü is het voorstel niet te contraslgneeren als de uitvaardiging van een algem. maatregel van bestuur op te groote moellükheden zou (tuiten. Spr. vraagt welke minister verantwoor- delük is voor de uitvoering dezer wet. Het legislatieve recht wordt dus te vondeling gelegd. Dat gaat niet. De vergadering wordt verdaagd' tot he den. Aan het Verslag der Cultuur-Maatschappü der Vorstenlanden N.V. ontleenen wü het volgende Tegen de in ons vorig Jaarverslag uitge sproken verwachting bedroeg de suikerpro ductie in 1930 van de bü ons in administratie zünde ondernemingen slechts weinig minder dan in 1929. De uit oogst 1930 verkochte suiker bracht echter belangrijk minder op dan oogst 1929, terwül bovendien bü het af sluiten der rekeningen van oogst 1930 nog een groote hoeveelheid suiker onverkocht was. Door als verkoopswaarde voor de onver kochte Superieure Hoofdsuiker en Hoofd suiker No. 16 en hooger aan te nemen resp. f 8.en f 7.per q. kwamen wü voor oogst 1930 tot midden prijzen van f 8.60 (v. j. f 1257) en f 7.20 (v. j f 11.02) resp. voor Superieure Hoofdsuiker en Hoofdsuiker No. 16 en hooger. Naar aanleiding van het over het alge meen vrü gunstige moessonverloop wordt verwacht dat de suikerproductie in 1931 hooger zal zün dan in 1930. In verband met de als gevolg van het Chadbourne-plan noodzakelük zünde ver mindering van productie zal de in 1931 in den grond te brengen riet-aanplant naar schatting ongeveer 20 pet. beneden het nor male blüven. Aan interest en Commissie f 1.010585 (f 1.489.789). Aan Agio boekten wü f 2.736 (nihil). Het verlies op Eigen Ondernemingen be droeg f 228.865 (v.j. winst f 1.182.425. bo vendien v.j. f 957.940 dividend cult. Mfjen). Het wlnstsaldo bedraagt f 273.431 (v. j. f 3.071.159). Hiervan gaat, behoudens goed keuring, af: 5 pet. (15 pCt.) op Preferente Aandeelen. Voorgesteld wordt, het overblüvende van f 173.431 op nieuwe rekening over te bren gen (v.j. aan buitengewone reserve f500.000, tantièmes f 216.698), terwül op de gewone aandeelen (v. j. 10 pCt.) en de wlnstaandee- len (f 875) geen ultkeering zal plaats heb ben. ïn .De Roode Leeuw” te Amsterdam had „vergadering plaats van den bondsraad der katholieke handels- bediendenorganisatie. De voorzitter, de heer A. v. Hamersveld, memoreerde allereerst het feit, dat deze or ganisatie de 5000 leden gepasseerd is en wekte de leden van den bondsraad op met •die kracht te blüven üveren voor de uit breiding van het ledental. Van belang waren ook de uitgebrelde •hededeelingen over de acties. Voorts zün met verschillende coöperatie- .besturen besprekingen gaande. Een uitvoerige gedachtenwisseling werd gehouden over het schema der aanstaande Propaganda, welke zoowel over het geheele •and als plaateelük zal gevoerd worden, eveneens over de verder te ontvouwen ac- "*a. Beide schema's werden door den bonds rad goedgekeurd. De propaganda voor den bond zal in alle afdeelingen bondsraad daartoe oa Propagandab ochure of orgaan uit te geven. Bet congres, dat 26 Juli as. te Amersfoort wordt gehouden, belooft wederom een be- *angrijke gebeurtenis te worden. Onder meer rl als spreker optreden de Zeereerwaarde “Phdsadvlseur. °P nader vast te stellen wüze, zal van dat rongre» uit, tevens nognaals In den broede Het Tweede Kamerlid de heer Van der Sluis heeft den minister van Binnenl. Za ken en Landbouw de volgende vragen ge steld: Is het waar, dat, in verband met de uit voering van de Tarwewet aan personeel, in dienst bü importeurs van en groothandela ren in Amerikaansch meel, ontslag is gege ven en is aangezegd? Kan de minister mededeelen, welken om vang dit verschünsel heeft aangenomen? Wat denkt de minister te doen om deze gevolgen van de Tarwewet zooveel mogelük te herstellen? Naar aanleiding van een dezer dagen door den Directeur-Generaal van den Arbeid aan de bediendenorganisaties gezonden schrijven, nam de bondsraad een motie met algemee- ne stemmen aan, waarin kennis genomen wordt van het voorstel, voorgelegd door den Directeur-Generaal van den Arbeid, om gedurende de vacantieperlode, al nasur ge lang den duur der vacantie en de grootte van het personeel, voor bepaalden tüd den vrüen halven dag der winkelbedienden te doen vervallen; zün ernstige afkeuring uitgesproken wordt over ieders verslechtering van de in het werktüdenbeslult voor winkels vnnrkrenende bepalingen omtrent werk- en rusttijden; als zün meenlng uitgesproken wordt, dat de vrije halve dag als een wettelük verkre gen recht, ook gedurende de Vacantieperlode dient gegeven te worden; men van oordeel is, dat voor het mee- rendeel der ondernemingen niet van opeen- hooping van arbeid mag worden gesproken, geconstateerd werd, dat een werkweek van 5854 uur verre boven een normalen weke- I lükschen arbeldstüd moet worden be- I aehouwd; vastgesteld wordt, dat door dezen gang van zaken een wettelüke regeling der vacantles voor de bedienden nog meer urgent is ge worden en het door den Directeur-Generaal aan de bediendenorganisaties voorgelegde voor stel onherroepelük afgewezen en besloten krachtig te blüven üveren voor een wette lüke regeling van de vacantie voor de be dienden. De financieele positie va«, óen bond geeft tot tevredenheid aanleiding. De bond zal een afvaardiging zenden naar het congres van het Internationaal Verbond van Chrlstelüke Bediendenorganisaties te Parijs en naar het congres van het Inter- Christelük Vakverbond te Ant-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 7