ONS BLAD o HET OPTREDEN VAN HET FASCISME TEGEN DE KATHOLIEKE ACTIE WOENSDAG 3 JUNI 1931 DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN JOH.LAUWERS f 750.- ftsaSTK f250- 1125- f50- dit nummer bestaat uit twee bladen VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 127 f40 VOORNAAMSTE cMEUWS De Amerikaansche invoerrechten DE BELANGSTELLING Groote branden in Polen De opheffing van „De Tijd" Een resolutie van den N. J. K. Pastoor J. F. Graaf Een accountantsonderzoek Gebrek in de organisatie Elast. Kousen en Kniestukken Telegrafisch Weerbericht De bultenlandsche politiek van Italië De Tarwe wet Het fabeltje der mislukking VERZOEK Adverteerders De Nederlandsche Katholiekendagen Ruim 200 gebouwen in de asch gelegd Naspel van den bouw van pantserkruiser B De toestand van Deken Westerwoudt PAYGLOP 3 Crediteuren in het Visscherijbedrijf 2^ o Pastoor W. J. J. van Straelen t AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLÉ RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER ER TWINTIG UREN NA HET OMGEVAL GODSDIENST EN STAAT Vredesactie van de journalisten NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD l Plotseling overleden De moeilijkheden voor den H. Stoel VerUging bepleit die beroofd Groote branden in Polen. Bjjna 70 ontslagen aangezegd. Naar „de Morgen” vernam, zou door Een aardbeving te Boemiajoe (N. O. L). aangezegd. Z.Hoogeerw. steeds vooruitgaande Zal emeritaat aanvragen Barometerstand 9 uur vjn.: 7.87 stilstand. barometerstand 773.7 m3f. te Besprekingen in den Senaat barometerstand 747 hlM. te Naar beweerd wordt, zijn deze maatrege- al ver- na de aannertilng spoedig heel Al Gunstige onderhandelingen? aan Schending Concordaat? Critiek op de «oc.-dem. tegenstemmen dat DB DIRBCTTR I kunnen toestaan. I> bereikt. Het was Te Rotterdam is een kaslooper van I 4000.^ ziet 1 soms BUREAU: Telefoon: ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar 2. Voor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 8.60 hooger plaats crediteuren in het Vls- volkeren te bevestigen, te handhaven het te versterken mede een uiting is. bij een breuk van arm bij verlies ‘n anderen vinger In den Amerikaanschen Senaat is verla ging der invoerrechten bepleit. Besprekingen in Duitschland over den toe stand des lands. De openbare leeszalen en bibliotheken ea de Tribune-kwestie Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring der conventie van Oslo. Crediteuren in het Visschertjbedrijf Een accountantsonderzoek. De mislukking van den Katholiekendag, wat het bezoek aangaat, doet de „Limburger .Koerier” het volgende schrijven: De offlcieele uitslag der Egyptische vor- kiezlngen. Schending van het Concordaat - Nieuwe toespraak van den H. Vader - Eischen des Pausen - Gunstige wending bij de onderhandelinèen der Tarwewet in de Eerste Kamer verschenen in ..Het Volk” berichten, dat het met de uit voering hokte. De „Standaard” vestigt er de aandacht op. hoe het met dat soort berichtgeving is door gegaan: Ontslagen als gevolg van de uitvoering der Tarwewet? Eischen van den Paus. Tot de niet-fasclstische jeugdverenigin gen, die in geheel Italië werden ontbonden, behooren alle organisaties, zoowel die van volwassenen als van de Jeugd- mannelijke en vrouwelijke. Hoogste Akureyri. Laagste Hemösand. Verwachting: zwakke tot matigen. Weste lijke tot Noordelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenlge regen. Iets koeler. herstel eischen van het geschonden recht wordt daarover thans onderhandeld. Vooreerst zal de H. Stoel eischen. dat ontschuldiging wordt aangeboden wegens de grove schending van de exterritorialiteit der pauselijke kanselarij en wegens beleedlging van den Stedehouder van Christus, die in woord en geschrift werd verguisd. Een andere eisch betreft restitutie voor de materieele schade van de in geheel Ita lië aan de katholieke jeugdvereenigin- gen behoorende gebouwen, alsook in het al gemeen voor alle gebouwen, die tijdens ae laatste onlusten werden beschadigd. „Nu eens verluidde het, dat de Commis sie van Advies niet vergaderde, dan weer, dat men met de Ingewikkelde materie geen raad wist. Week aan week werd wat nieuws aan den man gebracht om de goé gemeente onder den Indruk te brengen van het fiasco van dezen regeeringsmaatregel. Nu eens werd de ondergang der meel- importeurs, dan weer het in bondgenoot schap optrekken van meellmporteurs en fabrikanten bericht. Over de aanwezigheid van den voorraad van den oogst 1930 werden de meest fan tastische mededeelingen verspreid. De bakwaarde van den oogst 1930 heette beneden peil te zijn. De vorige week doken alarmeerende be richten op omtrent ongehoorde prijsver- hooglng, die door meelfabrikanten en im porteurs werd doorgezet. Het eene wee was nauwelijks weggegaan of het andere wee was gekomen! Alles en nog wat wordt bij elkaar ge gaard om het welslagen te verzekeren van het door „Het Volk” gefingeerde drama: „De mislukking der Tarwewet." Nummer op nummer trachtte de lezers onder de suggestie te brengen van het Jammerlijke falen der'Tarwewet.” Tegen deze suggestie zij men op zijn hoede, besluit het blad. Het fabeltje van de mislukking der Tar wewet wordt verspreid door tegenstanders, die deze mislukking behoeven om hun hardnekkige oppositie tegen deze wet te rechtvaardigen". Naar de Engelsche avondbladen van gis teren nog meldden, nemen de onderhandv- lingen tusschen de fascistische regeering en het Vaticaan een gunstige wending. Men zou te Rome van meening zijn, dat spoedig een overeenstemming zal worden bereikt. De katholieke kringen en clubs, die door de fascistische autoriteiten waren gesloten, daar zij van politieke inmenging beschuldigd werden, worden ’naar de ..British Unitea Press” meldt, reeds geleidelijk weer geopena. Mussolini heeft nog tijdig een demonstra tie verboden van fascistische studenten tegen het Vaticaan. die zou plaats hebben op een plein in de onmiddellijke nabijheid van St. Pieter, vanwaar men alle Vatlcaansche ge bouwen kan overzien. De duce was eerst enkele uren, voordat de demonstratie zou plaats hebben, van de plannen der fascis tische studenten op de hoogte gesteld. Anderzijds heet het, dat de H. Stoel gis teren nogmaals aan alle bisschoppen van Italië instructies heeft gegeven, hun werk zaamheden uitsluitend tot de uitoefening vau hun kerkelijk ambt te blijven beperken en niet deel te nemen aan politieke organisa ties. zulks in verband met de te verwachten oplossing van het ernstige conflict tusschen Kerk en Staat. Op het soc.-dem. congres te Leipzig bracht het rijksdaglid Sollmann rapport uit ovei de werkzaamheden der fractie. HU keurde verder de houding der „ne tten” af en brak een lans voor de eenheid in de partij, die meer dan ooit noodzaak was. De partijdag moet waarborgen geven tegen een herhaling van zulke overtredingen der discipline, want het betreft geen ver plichting jegens Brüning. maar de overtui ging, dat het gaat om het afwenden van het ontzettende ongeluk, dat bet ten on der gaan der democratie zou beteekenen De afd. Hamburg der soc.-dem. partij heeft bij den partijdag een motie ingedienc waarin scherpe afkeuring wordt uitgespro ken over bet optreden der negen fractiele den. die indertijd de partijdiscipline heb ben geschonden door in den rijksdag tegen den pantserkruiser te stemmen. Se^Jewit* als woordvoerder van de op- positie stelde vast, dat de fractieminder- held met even groot verantwoordelijkheids gevoel gehandeld heeft als de meerderheid. Bij den pantserkruiser ging het niet cm die paar mlllioen. doch om den geheelen politieken en economischen toestand. De stemming van vertwijfeling der massa stijgt en wij weten niet wanneer de conjunctuur weer keert en dus volgens de partijleiding het tijdstip voor ons nieuw offensief be gint. De grens van wat wij was bij pantserkruiser B. geen levensvraag voor het kabinet en als het kabinet daaroij geen concessie deed, was bet hiertoe ook in andere voor de ar beidersklasse belangrijke kwesties niet be reid. Het congres heeft den plicht te beslui ten, dat met een verdere verslechtering van de sociale verzekeringen de grens van to lerantie is bereikt. (Bijval). ütt verscheidene deelen des lands zijn be richten ontvangen over nieuwe groote bran den. welke tal van bewoonde oorden in de asch hebben gelegd^ Te Tynic zijn 54 wonin gen en 130 zakengebouwen in vlammen opgegaan. In een plaatsje bij Neu-Sandez in Oost-Gallcië, brandden 9 woonhuizen af, terwijl nabij Radomsko 18 woonhuizen en 24 zakengebouwen een prooi der vlammen werden. In totaal werden er 2 personen gedood en 10 zwaar gewond. In enkele ge vallen wordt brandstichting verondersteld. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regel» 1J25: elke regel meer 8 J*. RECLAME per regel Z 8.75 voor de eerste pagina; voor de overige pagina's f 9M. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bij vooruitbetaling per plaatsing 9.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer f 8.11 len echter slechts van tijdelijken aard. Naar verder verluidt, zou de H. Vader t en De zeereerw. heer J. F. Graaf, pastoor der kerk van den H. Vincentlus aan de Jacob van Lennepkade te Amsterdam, zal zeer binnenkort gaan rusten en zijn Intrek nemen In Huize ..Dulnrust” te Overveen. De zeereerw. heer J. F. Graaf werd in 1852 geboren en ontving, na zijn studies aan het klein- on groot —mlnoria te hebben ge maakt, In het Jaar 1878 de H. Priesterwij ding. O.a. werd hij door den Bisschop belast met het bouwen van een kerk te Halfweg Toen pastoor Graaf aan deze opdracht vol daan had, volgde al spoedig zijn benoeming tot pastoor der parochie van St. Vlncen- tius in 1899. Het bestuur van den Katholiekendag heeft Intusschen de opdracht gekregen, om op verbetering te zinnen. We zijn benieuwd, het resultaat zijner overwegingen eerlang te ver nemen. Nieuwe toespraak van den Paus Bij de ontvangst van een Mexlcaansche bedevaart, onder leiding van den aartsbis schop van Mexico, en de leerlingen van het Plo Latino Americano-college. hield de H. Vader pistcren een toespraak, waarin Hij herhaaldelijk zinspeelde op de sombere ge beurtenissen der laatste dagen. De Paus zelde, ontroerd te zijn door de aanwezigheid in het vaderhuis van zoo- velen zijner kinderen, die van verre ge komen waren, en die ook het lijden hadden gekend. Hun Vader, de Vader der geheele christenheid, die hun zoo vaak woorden van bemoediging en troost van verre had toege sproken. had thans zelf behoefte aan troost. De opperpriester, aldus de H. Vader, heeft zich jegens niemand vijandig getoond. Te onbegrijpelijker zijn derhalve de aanvallen en geweldplegingen tegen Zijn kinderen. Steeds heeft de Paus de Katholieke Actie voorgehouden verre te blijven van de poli tiek. En die directieven werden in het alge meen door allen goed verstaan en de Katho lieke Actie toonde zich gehoorzaam en wel gedisciplineerd. Het doel der Katholieke Actie is geen ander dan zelfheiliging en heiliging van den evenmensch overeen komstig het gebod te werken aan het heil der eigen medebroeders. P Weer voelen wij den geest der verkie zingen over ons vaardig worden. In enkele kleine gemeenteh hebben de gemeenteraadsverkiezingen reeds plaats gehad, overal worden voorbereidingen getroffen tot den strijd, we hebben al zoo’n beetje kruitdamp geroken en de strijdlust groeit naarmate de data der te leveren veldslagen naderen. We maken ons er geen oogenbllk be zorgd over, of voor de gemeenteraads verkiezingen overal wel de noodlge ani mo bestaat: voor geen enkele politieke daad heeft de kiezer zoo’n intensieve belangstelling als voor de verkiezing van nieuwe raadsleden. O zeker, zijn de Kamerverkiezingen d&ar, dan is het verheugend te consta- teeren, hoe het vaderlandsche katholi cisme zich demonstreert in een spon taan en massaal enthousiasme en in een eenheid van streven In grooten stijl, welke eenheid menige andere politieke partij ons zou kunnen benijden; voor de Statenverkiezingen Is de massa meestal moellijker In gang te krijgen, omdat het belang daarvan door velen nog niet genoegzaam gekend of zeer onderschat wordt, maar heeft het aan- valssignaal geklonken, dan worden niet temin de wapenen van het stembiljet met kracht en energie gehanteerd: de cijfers van den uitslag der Jongste Sta tenverkiezingen leveren daarvan op nieuw het bemoedigend bewijs. De belangstelling voor de gemeente raden echter is uniek. Die komt geheel vanzelf, die borrelt vaak over en neemt soms zulke afmetingen aan, dat men wel eens vreezen zou van 1 goede te veel te krijgen. 1 Is echter zeer verklaarbaar: met de gemeentelijke politiek en haar resultaten komen wij bijna dagelijks in aanraking; met eigen oogen zien wy haar gevolgen, die gevolgen meenen wij als het ware „aan den liJVé” te ge voelen; wordt er In den gemeenteraad b.v. besloten tot Iets dat geld kost en wanneer is dit nu eens eigenlijk niet het geval I dan meent men den weerslag daarvan veel directer en ge voeliger in zijn beurs waar te nemen, dan wanneer een dergelijk besluit ge nomen wordt door Kamer of Staten; we leven giet onze raadsleden ook veel intiemer mee dan met Kamer of Staten leden. Wij zien in hen In *t complex van overheden onze meest rechtstreeksche vertrouwenspersonen; sterk leven wij met al hun gemeentepolitieke handelin gen mee, en velen onder ons hebben, wanneer zij den Raad in adressen ad- viseeren, om bepaalde daden prijzen of (wat vaker voorkomt!) bekritiseeren, 1 prettige gevoel, alsof zij de gemeente zoo’n beetje méé-besturen. Het voorspel der verkiezingen wordt wanneer zij den Raad betreffen ook van nabij beleefd: men ziet heel het spel soms een drama, soms een klucht voor zijn eigen oogen afspelen op het vaak niet té ruime gemeente-polltleke tooneel. Wat er ook van zij: het is in leder geval prachtig, dat wij ons over gebrek aan animo voor de ge meenteraadsverkiezingen niet bezorgd behoeven te maken. Maar juist die bijzonder geprikkelde belangstelling brengt ook haar gevaar mee, het gevaar nJ., dat wij te zeer onze aandacht schenken aan bijkom stigheden, vooral aan persoonlijkheden, en de groote beginselen mln of meer uit het oog verliezen. Zaak Is het vóór alles, de belangstel ling in juiste banen te lelden. De waarheid is, zegt 't blad, dat de orga nisatie van de uitvoering met kracht is doorgezet, dat van mislukking schijn noch schaduw aanwezig is en dat goede verwach ting bestaat, dat door deze wet krachtig zal worden bijgedragen tot redding van onzen vaderlandschen landbouw. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.42 uur. Besprekingen in den Senaat van Italië over de bultenlandsche politiek van het land. Het democratische lid van den Amerikaan schen Senaat. Harrison, heeft in een rede voering voor de financieele commissie aan gedrongen op voorzichtige verlaging van de Amerikaansche invoerrechten, die hjj als ongerechtvaardigd kenmerkte. Hij zinspeelde verder op de verhooging der Canadeesche invoerrechten, die Maandag werd aangekondigd én zelde. dat die geen verbazing kan wekken, daar de „misdadige” wijze, waarop de Invoerrechten warer be handeld. onvermijdelijk tegenmaatregelen moest uitlokken. Hoover en andere V'ders der republikein- sche partij droegen door hun nalatigheid schuld en de uitwerking der rechten kan niet anders dan noodlottig zijn voor den Amerikaanschen handel. de opheffing van ..de Tijd” aan 23 redacteuren. 18 admlnlstratieleden en aan 30 zetters ontslag zijn Gisteren vond een vergadering van vrijwel alle scher ij bedrijf. Aanwezig waren ongeveer 35 personen, allen leveranciers van ijs, steenkool, stores- artlkelen enz. Na langdurige besprekingen werd beslo ten een commissie in het leven te roepen, die opdracht kreeg zich een accountant van een groot accountantskantoor in den lande te assumesron. Aan dezen accountant sullen alle vorde ringen der crediteuren op de reederijen worden gegeven, met oplegging van geheim houding. Uit de door den accountant verzamelde gegevens, zal beoordeeld worden, welke schulden van de aard daarvan op lederen trawler afzonderlijk rusten als hypotheek, credlethypotheek. schulden voor leveran ties enz. met splitsing tusschen concurrente en preferente vorderingen. Daarna zal de levensvatbaarheid van eiken te.wier afzonderlijk aan de hand van deze gegevens beoordeeld worden. Als een van de rtsrste interessenten heeft de „Dageraad” waarschijnlijk omdat het Pinksteren was een spe ciaal nummer van haar weekblad gewijd aan de strafbaarstelling van de Gods lastering. Het lust ons niet hierover meer dan een enkele opmerking te maken. Het heele betoog vanaJJe Vrijdenker" steunt op de bewering als zou de mi nister uitgaan van het standpunt, dat de staat in het algemeen en de Neder landsche staat In het bijzonder een „godsdienstige" Instelling is. Deze dubbelzinnige en misleidende voorstelling is ten zeerste geschikt om de subtiele onderscheidingen van onze christelijke staatsopvatting in de oogen van hem, die ér niet nauwkeurig mee bekend is, in het belachelijke te trek ken, terwijl toch de term niet in alle opzichten verworpen kan worden. De staat is een godsdienstige Instelling, inderdaad, in dien zin, dat zij een God dienende instelling is. Deze bestemming heeft hij met heel de schepping gemeen. Nog een tweede band Pastoor J. F. Graaf te Amsterdam zal bin nenkort gaan rusten. bestaat er tusschen God en den staat: de mensch, die God moet dienen door naar eigen volmaaktheid te streven, kan zijn volmaaktheid (voor zoover die bereikbaar is) krachtens zijn sociale natuur slechts vinden in de samenle ving, die wij staat noemen. Een staat nu kan niet bestaan zonder gezag. En dit gezag ontleent zij aan niemand anders dan aan God, omdat het Gods wil is, dat de mensch zijn volmaakt heid zoekt in de maatschappij. Deze beide banden nu, tusschen God en den staat, die in wezen op hetzelfde be ginsel berusten, dat de schepping er is om God te dienen, maakt men echter gemakkelijk ridicuul door ze „godsdien stig” te noemen. Door te spreken van den staat als van een „godsdienstige instelling”, insi nueert men gemakkelijk de absurditeit, als zou de staat door een christelijk minister worden beschouwd als een filiaal van de kerk, of de kerk als een moeder-trust van diverse staten. Dergelijke handigheden zijn aan de „Dageraad” in het algemeen niet vreemd. Vandaar, dat wij meenden goed te doen er uitdrukkelijk op te wijzen, dat wij den staat niet beschouwen als een instelling van den godsdienst, maar als een instelling van GOD zelf. Dat de staat als zoodanig ons even heilig kan zijn als de kerk en niet er aan onderge schikt: mits hij zijn eigen afkomst niet loochent en waakt voor de eer van zijn Schepper. „Laten we er geen doekjes om winden en ronduit zeggen, hoe er na de ervaring van 1928 in ruimen kring in het Zuiden over wordt geoordeeld. De vrijwel eenstemmige meening is, dat de organizette van den Mod- ■'athoMsksw- dag zoo goed als geen rekening houdt met het volk de massa, die toch door haar opkomst en geestdrift de bezieling moet geven aan wat anders een schrale forma liteit blijft. Het hoofdbestuur voert een autocratisch beheer. De aanstelling van een Plaatselijk Comité is een formule. Met totale veronachtzaming van het gezonde inzicht, dat elk milieu zijn eigenaardige verhoudingen heeft, waarmee rekening moet worden gehouden, en welke door niemand zoo goed gekend worden als door de leden der Plaatselijke Comlté’s zelven, wordt vanuit Den Haag volgens een vast gesteld schabloon den Plaatselijken Comi- té’s de te volgen handelwijze voorgeschre ven. Waarschuwingen hebben niet altijd gebaat. Een .Bic volo, sic jubeo” was veelal het antwoord. Gegeven natuurlijk met de beste bedoelingen, doch met onbewuste miskenning tevens van de werkelijkheid. Maar al te zeer had 't den laten we aannemen: valschen schijn, alsof een aristocratische groep den Katholiekendag „select" wilde houden; het volk midden stand en arbeiders voelt fijn aan en reageerde daarop volkomen natuurlijk door zich te onthouden van manifestaties, waarin het blijkbaar geen andere taak was toebedacht dan het vullen van de zalen cn het vormen van de entourage.” Beleefd verzoeken wij de medewerking van onze H.H. Adverteerders Inzake het vroegtijdig toezenden van de voor de Zaterdag-num- mera bestemde advertentlën. Wij zullen het zeer op prijs stellen tndlen wij de an nonces. bestemd voor Zater dag. reeds des Donderdags of uiterlijk des Vrijdagmorgens ontvangen. Door het vroegtijdig Inzen den van advertentlën Kun nen wij ook aan de altvoa- ring. dus aan bet zetten van de advertentie, meer aandacht schenken, hetgeen vanzelfsprekend de reclame- waarde van de annonce ten goede komt. Mede in Uw eigen belang vertrouwen w|j op Uwe medewerking tn zake een en am’er te mogen rekenen, waarvoor b|j voorbaat reizen dank. HOF ALKMAAR Administratie No. 433 Redactie No. 633 In kerkelijke kringen wordt er aan her innerd, dat de sluiting van het concordaat tusschen den H. Stoel en de Italiaansche regeering tot stand kwam na de afkondi ging van de wetten betreffende de nationale instelling der Balillas, welke de opheffing der Katholieke padvlnders-vereenlgingen ten gevolge hadden. Dat dus de katholieke actie, welker er kenning in artikel 43 van dat concordaat is vervat, In geenerlei tegenspraak Is met de wet, is onbetwistbaar. Overigens wisten degenen, die over het concordaat onderhandelden, zeer wel. tot de vereenlgingen welke deel uitmaken van de Katholieke Actie, ook die der katholieke jeugd en die der katholieke universiteits studenten behoorden. Het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring heeft het bestuur van de Pédératlqn International des Journalists In overweging gegeven aan de journalisten uit alle landen, die in het aa. najaar te Den Haag bijeen zullen komen, ter opening van het Internationaal Eere-Oerechtshof voor de Pers, een resolutie voor te leggen, waar in met bezorgdheid wordt geconstateerd, de voortgezette wedstrijd In bewapening tus schen de verschillende naties, die zeer ver moedelijk wederom tot oorlog moet lelden, als niet tijdig wordt Ingegrepen en het wel slagen van de In 1932 te houden ontwape ningsconferentie als absolute noodzaak wordt beschouwd, terwijl volkomen instem ming wordt betuigd met de verklaring van den voorzitter der VoorbereidendeCommis sie voor de Ontwapeningsconferentie. Jhr. dr. 3. Loudon, dat een mislukking van de be deelde conferentie een ramp voor de gan- sche wereld zou zijn. In de resolutie wordt het de roeping der Journalisten genoemd het gevaar voor een nieuwen oorlog met alle kracht te bestrij den en wordt verklaard, dat al het moge lijke in het werk zal worden gesteld, om de toenadering tusschen de volkeren te be vorderen van welke bereidheid de Instelling van een eere-tribunaal, dat zich ten doel stelt de goede verstandhouding tusschen de volkeren te bevestigen, te handhaven en Te Oud-Ade is plotseling overleden de Zeereerw. Heer W. J. J. van Straelen, pastoor aldaar. MGR. JACOBUS POMPEN, Vicaris-Generaal van het Bisdom ’s-Hertogenbosch, protono- tarius anostoHcas en deken van Den Bosch, i. Dinsdag overleden. begonnen over de bultenlandsche politiek, waarbij het algemeene ontwapeningsvraag stuk. de vlootovereenkomst van Londen en de beraadslagingen te Genève over de Euro- peesche economische problemen de hoofd punten der bespreking zullen vormen. De oud-minister van bultenlandsche zaken Schanzer, betoogde o.a. dat Italië ten aan zien van de Dultsch-Oostenrijksche tol-unie te Genève de vastgestelde richtsnoeren had gevolgd. Grand! had het plan aan ernstige critiek onderworpen en er op gewezen, dat de voor gestelde unie niets anders was dan een voorbereiding van de Anschluss. Aan deze Italiaansche kritiek heeft even wel niet de bedoeling ten grondslag gelegen om Frankrijk gunstig te stemmen, teneinde met dit land tot overeenstemming te komen Inzake de vlootkwestie. Italië maakt de meest delicate belangen der landsverdediging niet tot een handels- object Sprekende over de plannen ter bestrijding van de economische crisis, noemde Schanzer het Fransche plan eenzijdig, daar het slechts een statengroep In Midden- en Oost-Europa beoogde. Als tweede probleem te Genève noemde spreker de voorbereiding der ontwapenings conferentie De bewapening is In Europa, vergeleken met den tijd van voor den oorlog, toegeno men. Rusland o.a. Is een van de sterkste mi- litalie mogendheden ter wereld. Van het slagen of mislukken der ontwa peningsconferentie zal het lot van Europa afhangen. Idien men de verdragen niet omverwerpt, doch ze geleidelijk bevrijdt van alle on vol heden en dingen, die niet meer van dezen tijd zijn, mag men hopen, het Ideaal der internationale bevrijding te bereiken, da; alleen de grondslag van een duurzamen vrede kan zijn. Te Oud-Ade is plotseling overleden de Zeereerw. Heer W. J. J. van Straelen, pastoor aldaar. Toen men hem hedenmor gen wil(je wekken, vond men hem dood te bed liggen. Wilhelmus Jacobus Joannes van Straelen werd 7 Augustus 1865 te Maassluis geboren en priester gewijd 15 Augustus 1890. Ach tereenvolgens was hij kapelaan te Voor schoten. Gouda (O. L. Vr. Hemelvaart), Rotterdam (H. Laurentlus) en Amsterdam (Petrus en Paulus). In September 1907 werd hij pastoor te Hellevoetsluis en 29 April 1910 te Oud-Ade. De vrijmetselarij er bij betrokken. Naar uit betrouwbare bron blijkt, zijn bij bet ontstaan en het verloop van de antl- kerkelijke betoogingen der laatste weken magonnieke elementen uit het binnen- en buitenland en verder Waldensers en Metho disten nauw betrokken. Naar wij vernemen is den toestand van den Hoogeerw. Heer Plebaan L. A. A. M. Wes terwoudt steeds vooruitgaande. De plebaan zal Zaterdag 6 Juni uit Genv.« vertrekken, om een maand x ^z.- Tixcz. ik Luzem. Dan hoopt de DeKen ge heel hersteld In de bisschopsstad terug te keeren.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9