„VRIESIA” JAN DE VRIES (jgMAIMS 6lutjebroek SPORTEN WEDSTRIJDEN K. N. V. B Vrijzinnigen en S.D.A.P. OPMEER DAMMEN Adel verplicht MARKTNIEUWS PROVINCIAAL NIEUWS i DE SlöAAB VOOfi U De vischstand op de Noordzee SCHAGEN Politiek^ brieven KOLHORN ZOUTZUUR ZWAVELZUUR ACCUMULATORZUUR GEDISTILLEERD WATER Drogisterij en Chemicaliënhandel ZAADMARKT - Telef. 324 - ALKMAAR HEEMSKERK Programma voor Zondag Kampioenseom petitie De minister over de werkloosheid te IJmuiden EGMOND-BINNEN ASSENDELFT BLOKKER TEXEL MEDEMBLIK HOORN ENKHUIZEN ANNA PAULOWNA SCHAGERBRUG ZIJPE DEN HELDER ANDIJK LIMMEN VENHUIZEN ABBEKERK ZWAAG afslag van om eervol ontslag uit hare betrekking VERITAS. zouden de papieren er wederom gunstig Afdeeling I Inspecteur van het Onderwijs te spreken, verzoek Afdeeling tl 228 Afdeetlng IV Afdeeting V Bakker en Ouurtje h. Ivanovlcl. 1931 Bargerljjke boren: Catharina Petronella de Bos te Haarlem en Anna Geslaagd. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer K Roggeveen, boekhouder bij de N. V. Bouwbedrijf S. Overtoom Zonen te Rotter dam, Is geslaagd voor het examen Middel baar Esperanto. 1. 2. 3. van en bedie- De de L. Overgeplaatet. De heer F. J. Marskamp, RIJksveldwachter alhier, wordt overgeplaatst naar Warmer. daarna om een Protnotiecompetitie 2e klasse Roermond—Bleyerheide Dongen -Wilhelmina Reserve 3e klasse A O. 8. V. 2Ajax 4 Protnotiecompetitie 2e klasse Fortuna—E. D. O. Eerste aardbeien In de omgeving van Heemskerk zijn deze week de eerste volle- grond-aardbeien geplukt. F, 8. V.Ajax Velocltas—Go Ahead gang, autotocht voor ouden van dagen, kin derfeesten, middagfeesten op het Doelenveld, optocht van versierde fietsen, avondcon cert en openlucht-bioecoop. BROEK OP LANGEND IJK, 8 Juni Langendijker Groentenveiling 8880 Toma ten: A 58.30—58.70. B 55.40, C 58.10, OC 45M. 1250 Aardappelen: Schotsche Muizen f 18.1021.90, Drielingen 15.40— 16.40, Kleine 8.50—9.40. ALKMAAR, 6 Juni 1931. Boter- en Eieren- markt. Boter, fabriek 1ste soort f 6750—75. Boter, fabriek 2e soort f 60—65. Eieren, groothandel f 3.70395. Eendeneieren f 3.25. ALKMAAR. 6 Juni 1931. Veemarkt. 37 Paarden f 200—330 per stuk. Veulens f 130 —250 per stuk. 15 Melkkoeien f 250—370 per stuk. 40 Nuchtere kalveren, slacht per stuk f 8—22. ld. fok f 18—36. 44 Vete schapen f 28 —33. Magere schapen f 34—33. Overhouders f 34. 55 Lammeren f 16—26. 22 Schrammen f 14—16. Biggen 10 weken f 6—12. 3 Bokken en geiten f 250—10, alles per stuk. Handel matig. ALKMAAR, 6 Juni Plepkulkenmarkt. Aangevoerd 67 kisten en 9 korven. Prijs f 1.45 —1.50 per K.G. ALKMAAR. 5 Juni Exportveiling Aardbeien per doos 1556; Andijvie per 100 stuks 3.40—tO; Esperges per 100 bos Polder Het Bestuur van het Waterschap de Oningepolderde Landen onder Egmond- Blnnen heeft bepaald, dat op Woensdag 10 Juni des namiddags in de zaal van C. v. d. Molen de stemming zal plaats hebben voor een lid van bestuur wegens de periodieke aftreding van den heer J. Apeldoorn. Ook zal dien middag een voorzitter gekozen wor den. Knipcursus Woensdagmiddag zal in het Patronaat een openbare les gegeven worden voor vrouwen en meisjes volgens een nieuwe methode, die schijnt uit te munten in een voud, nJ. de Tonca-methode. Personalia Bij Koninklijk besluit is. met ingang van 1 September 1931, benoemd tot leeraar aan de R H.B S alhier en Enkhuizen de heer J. van Dijk, thans tijdelijk leeraar aan die scholen Dr. Sehaepman De propagandaclub ,J>r Schaepman” houdt Maandag as. 's avonds acht uur een vergadering met het bestuur der R-K. Klesvereeniging „St. Odulphus” voor de bespreking van de te voeren pro paganda voor de gemeenteraadsverkiezingen op Woensdag 17 Juni. Bedevaart-fietstocht Dinsdag 9 Juni gaan de St Jozefgezellen per flets naar Helloo. Zij, die nog wenschen deel te nemen, kunnen zich Zondag as. na de Hoogmis op geven In het patronaat. PromoMe-competitie 3e klasse KinhelmDe Kennemers B. F. O.De Volewyckers Nummering eandldateniysten Voor de as. gemeenteraadsverkiezing zijn twee can- didateniysten bij het Centraal Stembureau ingediend, welke door genoemd bureau als volgt zijn genummerd: Lijst 1: E.v. d. Laan (RJL); lijst 2: P. de Boer. Borg. Stand. Geboren: Anna Maria, d. van Cornells Bakker en Anna Cornelia Witte. Hendrik, z. van Jan Dirk Troost en Adriaantje Eelman. Trijntje, d. van Jo hannes Martlnus Moerbeek en Aaltje Kuiter. Neeltje, d. van Gerardus Schotanus en Jietske Vogelzang. Blem, z. van Cornells Bremer en Jacoba Vlaming. Ondertrouwd: Arte Kievit en Alida Kry- nen. Getrouwd: Cornells Cornelia Zuldewlnd. Overleden: Pletemella Gerbregdlna Koorn 43 jaar, echtgenoote van Dirk van der Werf. Auto-aanrjjdlng Op den hoek Wester- havenKaasmarkt had een aanrijding plaats. Een auto van een kermisreiziger k*am In botsing met den auto van den heer Helllngs alhier, waardoor belde auto's beschadigd werden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Vanwege de kermis was direct een 5-tal poliUe-agenten aanwezig, welke de situatie opnamen en proces-verbaal opmaakten. ter. 3. Mej. J. p. Noorman. 8. Benoeming van een onderwijzeres aan de O. L. Schoo! IIT. Voordracht: 1. Mej. F. W Oudshoom. 2. Mej. A. C. Kater 3. Geslaagd Mej. C. Aay alhier, behaalde het diploma als stenografe, vanwege de Ver- eenlging van Pontschooldireeteuren In Ne derland Op de vragen van het lid der Tweede Ka mer. den heer Duymaer van Twist, betref fende het nemen van maatregelen tot ver betering van den vischstand op de Noordzee, en ter tegemoetkoming in den nood der werklooze vlsschers. heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw geant woord. dat het treffen van maatregelen ter verbetering van den vischstand In de Noord zee uiteraard een zaak van overleg en sa menwerking Is van alle bij de vlsschery In de Noordzee betrokken Staten. Dit sluit echter niet uit, dat de Staten zoo nood’g onafhankelijk van elkander ver- beteringsmantregelen kunnen nemen. Zoo had de Minister zich aanvankelijk voorge steld te bevorderen, dat de aanvoer van puf hier te lande zou worden beperkt, in afwachting van een definitief verbod. Bij de mondelinge behandeling der Rijks- begrootlng 1931, hoofdstuk V. Afdeeling Vls- scherijen. in de Tweede Kamer heeft de Mi nister naar aanleiding van door verschil lende leden gemaakte opmerkingen en tegen de voorgenomen beperking ingebrachte be zwaren. toegezegd nader overleg te zullen doen plegen met de bij een aanvoerverbod van puf betrokken belanghebbenden. Aan gezien dit overleg nog loopende Is. heeft hij nog niet nader zijn standpunt ten opzichte van een zoodanig verbod kunnen bepalen. Er dient intusschen op gewezen, dat van een verbod van puf-aanvoer geen spoedige verbetering In de tegenwoordige moeilijkhe den mag worden verwacht: een zoodanig verbod zal toch eerst na verloop van enkele jaren tot verhooglng van de vangst van marktwaardige visch kunnen lelden. Met betrekking tot het treffen van Regee- rlngswege van maatregelen ter tegemoetko ming In den nood der werklooze vlsschers, is aan het gemeentebestuur van Velsen, naar aanleiding van een verzoek om een bijdrage In de kosten van de steunregeling, getroffen voor hen, die bij het visscherübedrijt betrok ken zijn, bericht, dat. als de ernstige wl! bjj ondernemers en werknemers tot gezond making van het bedrijf aanwezig blijkt, de Minister ten einde de onvermijdelijke over gangsperiode voor de gemeente en de be trokken werknemers minder moeilijk te doen zjjn, toekenning van een subsidie in ds kos ten eener steunregeling In gunstige overwe ging kan nemen. te trekken de verordening op B visch. 4. Verzoek van Jan Schoutel schot ingevolge de Landarbeid 5. Verzoeken van de wed Voort, D. J. Mosk en P. U ontheffing van aanslagen In geld. 6. Verzoek van mej. A. J. de Bwager - j van on derwijzeres aan de O. L. School no. 1. 7. Benoeming van een onderwijzeres aan de O. L. School I. Voordracht: 1. Mej. W. H. B. P. van El teren. 2. Mej. A. C. Ka lt. K. voetbalvereenlging Naar wij uit goede bron vernemen, zal een nieuwe R K. voetbalvereenlging worden gesticht. Reeds gaven zich 20 deelnemers op. Binnen eenlge weken zal een definitieve oprichtingsverga dering worden gehouden, waarin een nieuw reglement zal worden behandeld en een be stuur worden gekozen. Personalia. Met ingang van 1. September is benoemd tot leeraar RHB.8 te Hoorn en alhier de heer J van Dijk, thans tydeiyk leeraar aan die scholen. Gemeenteraad. Een openbare vergadering van den raad dezer gemeente wordt Woens dag 10 Juni, 's namiddags te drie uur ten raadhutse gehouden. Medegedeeld zal worden, dat de begroe ting dezer gemeente voor het jaar door God St. is goedgekeurd. Door ds Ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Financiën Is de ultkeerlng aan deze gemeente Ingevolge de wet op de ftanncleele verhouding tus- schen Rtjk en gemeenten, in de jaarwedden van Burgemeester en Secretaris vastgesteld op f 3000 en de ultkeerlng voorloopig vast gesteld op f 50519.60. De agenda vermeldt verder: 3. Voorstel tot hernieuwde vaststelling van de herzleningsverordenlng en daarbij In Personalia De heer P. J, J. Cuypers, beambte bjj de Nederlandsche Spoorwegen, aan het station alhier, is overgeplaatst naar Bergen aan Zee. Candida tenUJsten van den even school richten. stuks 3.4010; Esperges per 100 bos 43; Bloemkool I per 100 stuks 20—32; Idem II 8—19; Kropsla 100 stuks 160—2.60; Idem II 0.50—1.00 Komkommers per 100 stuks 10—18; Postelein dubb. bakje 25-56; Peulen per 100 pond 34: Rabarber per 100 bos 1—6; Raap stelen per 100 0 40—2: Radijs per 100 boe 1.60 —5.10; Selderie per 100 bos 5.20—750; Spi nazie gr. bak 67—120; Dubbele Spercleboo- nen per 100 pond 55; Uien per 100 boe 1490; Wortelen per 100 bos 8.4014.40. 's-HERTOGENBOSCH 3 Juni 1931 Op de veemarkt waren aangevoerd 2267 stuks, als 1055 stuks hoornvee, 992 biggen, 165 zeu gen, 105 schapen-lammeren, 50'kalveren. BEVERWIJK, 5 Juni Coöp. Tuinbouw-, groenten-, fruit- en aankoopvereeniging De Vrije Veiling W. A- Komkommers 8K—11 c.; Perziken 11—28 c.; Sla 1—3e.; Bloem kool 7%17 e. per stuk; Aardbeien 70—105 c. Spinazie 8—12H c.; Postelein 4—7 c.; Drui ven 153154 e.: Tomaten 3856 e.; Peulen 62 e.; Asperges in dlv. kwaliteiten 2060 e.; Rabarber K—1% per K.G.; Wortelen 12—18 o.; Radijs 3—5 e., Stelen 1H—2S; Selderij 2—3H c.; Pieterselie 3—4H e.; Ulen IK— 2K o.; Asperges dik blank 43—60 e.; ld. bl. 2643 c.; dun wit 1738 e.; Idem blauw 11— 20 e.: Rabarber 1—3K c. per bos; Spinazie 60—100 c.; Postelein 30—35 e.; Sla 10—00 e. per kist; Tomatenexport: betaald werd voor A 29 en B. en C. 27 c.; aardbeien per 100 pond. Bloemenmarkt „1 Centrum" Aangevoerd Imperator 76—165 c.; Poggenbeek 55—135 o.; Whlt Excelsior 130—220 c.; v. Everdingen 100 -170 e.; The Furst 155—195 e.; Yellow queen 100—380 e.; David Bles 100—170 e.; Préeose 95—160 e.; Dr. Haering 80—160 e.; v. d. Helst 120—236 e. Diverse kasrosen: Hadley 1.60—6; Columbia 1.40—4: Briarcliff 1.76—5; Claudius Pernet 1.70—450; Roselandla 1.15—3.70 e.; Galla’s 15—24; Lails Umbellatum 4—12; li ning dier kianen. 13. Voorstel tot vaststelling van supple toirs begrootlngen en het doen van af- en overschrijvingen. 14. Rondvraag. Nummering nummering der candidatenljjsten voor a.s. gemeenteraadsverkiezing Is als volgt: De Roomsch-Katholleken De Vrijzinnlg-Democraten. De Soclaal-Democraten. De Vrljheidsbonders. AfdeeMng in Protnotiecompetitie 2e klasse Robur et Velocltas—Rlgterebleek ïf Gemeenteraad De raad dezer gemeente hield een openbare vergadering ten iUsd- huize. Voorzitter J. Zijp Kz. burgemeester, secretaris H M. Honljk. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Onder de Ingekomen stukken was een adres van den heer Fred. Valenten houdende verzoek hem een geldelijken steun te willen verleenen In de kosten van uitzending van zijn zoon naar een klnder-vacantiekolonle. en W. stellen voor, tot dit doel, aan de plaatselijke afdeeling der vereeniglng voor klnder-vacantlekolcmles een bijlage te ver leenen tot de helft der kosten aan de uitzen ding verbonden; toegestaan. Voorts een adres van den heer N. Veeken, houdende verzoek om hem In verband met de orbewoonbaarverklarlng van zijn woning, *n andere woning te verschaffen. B. en W. stellen voor, ten behoeve van het bouwen van een arbeiderswoning een bij drage te verleenen groot f 450. mits het Rijk een bijdrage verleent tot gelijk bedrag. R en W. zijn ter zake met den directeur- generaal van de Volksgezondheid In corres pondentie getreden. Na toelichting door den voorzitter, aldus besloten. Overeenkomstig art. 208 der Gemeentewet worden vastgesteld de nog geldende verorde ningen tegen wier overtreding straf is be- dielgd. Vastgesteld werden pensioensgrondslagen van enkele leden van het onderwijzend per soneel der oJ. scholen, en van den secretaris, ontvanger en ambtenaar van den burger lijken stand, n verband met art. 33 der Pen sioenwet 1922. Vastgesteld werd een verordening regelen de het hooren van vereenigingen van ambte naren. In verband met bet bepaalde bjj art. 125 der Ambtenarenwet moet voor deze gemeente worden vastgesteld een ambtenarenregle ment Alvorens ter zake een voorstel aan den Raad te doen, dient de voorgestelde verorde ning te worden vastgesteld ten einde ver- eenigtngen van ambtenaren de gelegenheid te geven haar gevoelens kenbaar te maken aan gaande het vaststellen, aanvullen wijzigen of intrekken vtn bindende voorschriften de ambtenaren betreffende. Ten slotte werd vastgesteld het voorschot als bedoeld in art 103, 3e Ud. der Lageronder- wjjswet 1920, voer de bijzondere lagere scho len in deze gemeente, en de gemeente-be- vrootlng voor 1930 gewijzigd. Hierna volgde sluiting. Burg. Stand. Geboren: Jaoobus Johan nes, z. van Johannes van Diepen en Adriana Margaretha de Boer. Overleden: Debora Koenls, 2 jaren, d. van v Johannes Koenls en Ceertrulda Rood. de partijen hebben gehouden vóór het Getrouwd: Willem de Boer alhier en Ja coba Baas van Hoorn. Anthonlus Minten van Nlbbixwoud en Catharina Boots, alhier. Burg. Stand Geboren: Geertrulda, d. van Klaas Kuin en Maria Dam Anna, d. van Reindert Wanlnker en Pletertje Slagter Catharina, d. van Pleter Koolman en Alida Tlbbertsma Theodorus. z. van Petrus Meester en Maria Tid Gerben. z. van Oerben Dijkstra en Aafke Damstra. Oranjevereenfging Het programma voor de op den as. Koninginnedag te houden feestelijkheden luidt els volgt: Muzikale om- In verband met de «X Gemeenteraads verkiezingen lijkt het ons dienstig daaraan een paar artikelen t^ wijden. Wanneer wij het politieke toernoolveld overzien en na gaan wat in de laatste vierjarige periode in onze gemeente is gepssseerd, dan treft het ons hoe zoowel bij de Vrijzinnigen als de SD.A.P. bij tal van gelegenheden bovenal het persoonlijk belang en het partU-belang den boventoon hebben gevoerd. Onze lezers weten het uit de diverse raadsverslagen. hoe bovendien de heeren van Plaatselijk Belang en de Vrijzinnig Democraten (momenteel verschijnen deze laatsten In 't jasje van Schager Belangers) elkander in de haren zijn gevlogen en fel persoonlijk hebben be- kampt. En wat zagen wij gebeuren? De Raadsver kiezingen zijn in aantocht en het is plots pais en vrée in dien hoek de heer v. Erp dan uitgezonderd. Afsof er geen vuiltje aan de lucht was, zijn z4j allen te hoop geloopen. En thans doen zjj bijna dagelijks in de „Schager Courant" den volke kï>nd: ..Er is geen betere dan deze lijst van 16." Geloove, wie het gelooven wil! Laten wij er dadelijk aan toevoegen dat wij hiermede niet willen zeggen dat er onder die 16 personen geen menschen zijn die als raadslid een goed figuur zouden slaan. In tegendeel. maar de wijze waarop deze lijst tot stand is gekomen en de personen die haar te zamen vormen, garandeeren aller minst.... Schager Belang. Het is luk raak wie er aanstonds op die lijst zullen gekozen worden. Ook degenen die men in eigen kring liefst niet gekozen ziet, maken een kans, en dat is het bezwaar. Want is het nu Schagen's Belang dat wij daar dezelfde menschen weer terug krijgen, die in de laatste periode zitting hebben ge had? Wat een figuur heeft Behagen gemaakt bu tal van gelegenheden. Noemen wjj slechts de vertegenwoordiging in den Vleeschkeu- ringsdlenst .Kring Barsingerhom". De ge schiedenis met het Heerenbosch en met de nieuwe en.*.zoo goedkoope(i) O. L. School. De kwestie van de laatste raadsvergadering nog met den gashouder. De transformator- geschiedenis. Indien indertijd de wlnkel- weekcommissie niet zelfstandig was opgetre-' Concert. Tweede zomerconcert, te ge ven door de Harmonlekapel Winnubst, op Dinsdag 9 Juni 1931, des avonds van half 9 tot 10 uur In de Stédelijke Muziektent, Ju- llanapark, onder leiding van den heer H. Toes waarnemend directeur. Programma: No. 1. Kaiser Friedrich-Marseh C. Friedemann. No. 2. La Liberte Ouverture, Fr. Rousseau. No. 3. Carmen Bylva-Walzer, No. 4. In der Waldschmiede, Characterstück R. KUenberg No. 5. Een Dorpsfeest,, Fantasie L. Vermaeten. No. 6. Variété Bur Martha Opera de Flotow No. 7. Kehler Liedertafel Marseh, A. Becker. den, hadden zy groote kans gehad, dat Scha- gen met de feestelijkheden zonder licht had gezeten, wy zullen het voorloopig hierby laten. Hoe funest is het niet geweest by tal van gelegenheden, dat wy hier hadden het re- geerlngsbloc van zes tegen vyf. Alle zaken van eenig belang, bet is een publiek geheim, werden te voren binnenkamers afgehandeld ten huize van de Wethouders. Alle bezwaren, welke naar voren werden gebracht by desbetreffende voorstellen, tel den niet mee. De zaak was Immers reeds te voren beklonken. Deskundige tegenwer pingen en bezwaren, er werd niet eens op geantwoord. Het werk van andere raadsleden In het waarachtig gemeentebelang ook finan cieel verricht, waaraan kostbare uren waren besteed, werd zoodoende tot onvrucht baarheid gedoemd, ja. totaal uitgeschakeld. Aan dat spelletje hebben medegewerkt de drie Vryzinnig Democraten, de twee S. D. A. P.-erz en de Vryheldsbonder. Vooral deze laatste heeft ai een heel onwaarachtige rol gespeeld in zyn samengaan met de 8. D. A. P.; maar vooral de wyze, waarop dat raadslid heeft gehandeld by besprekingen die I sa menstellen van het college van B. en W. indertijd, mag hierbij nog wel eens aan de kaak worden gesteld. Slechts één keer in deze vier jaar heb ben wy hem een zaak hooren verdedigen, nJ. het asphalteeren van den Stationsweg, voor het overige diende hy slechts als stem machine. Hy is wèl de meest getrouwe en gedweeë sllppendrage geweest van wethou der Schoor!. Maar over slippendragers gesproken, dat waren in de afgeloopen vier jaar vooral ook de S. D. A. P.-ers. Het was verwonderiyk, hoe zy met verloochening van eigen begin selen, op schier alles wat van de tafel van B. en W. kwam, hun flat gaven. Het Is den heer Bakker al eens in open bare zitting voor de voeten gegooid, dat hy maar al te stevig aan wethouder Schoor! zat vastgeklonken. De heer Bakker moge op een propaganda- vergadering gnuiven over de onderlinge ver deeldheid by de Vryzinnlgen. waardoor het hun niet meer mogeiyk geweest is alléén te regeeren, zooals dat altijd voorheen In Beha gen het geval geweest is. Hy moge dan al gewagen van alles wat is tot stand gekomen in de laatste vier jaar. Niet heeft hy ons verteld, dat tal van zaken, wanneer zy daar toe niet hadden medegewerkt, op een veel goedkoopere wyze hadden kunnen tot stand komen (wy wyzen o.a. op den nieuwen schoolbouw) of gevoeglyk achterwege had den kunnen blijven, gezien onze financiën en de groote financieele offers, die straks van de gemeentekas zullen gevraagd worden, zooals voor nieuwe haven, wegen en kanalen, en dan denken wy aan den duren koop van het Heerenbosch en wat hier nog bygekomen is voor den stratenaanleg daarvoor, rloleering plantsoenen, enz. enz. Nu zal het velen wellicht verwonderd heb ben, waarom dan wel alle vryzinnlgen elkan der hebben gevonden en ondanks al *t gepas seerde en alle verschil van beginsel zy zich vereenlgd hebben op één lyst. Nu zyn er geen Vryheidsbonders, geen Vryzinnig Demo craten meer: ook de twee gewezen Plaat selijk belangers Gorter en v. Rijswyk het zyn plotseling geworden Schager Belangers. Waarom dat alles? Ja, waarde lezer.Jaren en jaren hebben zy hier In Behagen onbetwist geregeerd, maar die macht Is geleldeiyk getaand en de stem- mencyfers, behaald by de Prov. Statenver kiezing, wezen geen Vryzinnige meerderheid meer aan. Alleen angst, de macht gaat hun ontglippen, alleen angst heeft hen gebracht tot een laatste poging om het zinkende schip nog dryvende te houden. Alle gaten zijn, tenminste voorloopig, gedicht. Er is een lyst samengesteld zoo groot mogeiyk. Meer dan 16 namen laat de wet niet toe. Doe nu een keuzeheet het. Eén dezer 16 namen is voor u de meest geschikte. Wie? Het doet er niet toe. Als het er maar* één is van de 16. Maak én tot uw favoriet. Geeft hem uw stem. Doe een keuze. Het lijkt veel op marktgeschreeuw. En dat alles heet Scha- ger's Belang. Het is een laatste poging om te redden wat nog te redden Is. Men ziet het aankomen. Rood groeit. By de Statenver kiezing waren zy zelfs de sterkste party tn Schagen met hun 552 stemmen, Is 28.20 Ook de katholieken sprongen vooruit met meer dan 100 stemmen en behaalden toen 508 stemmen, is 2595 Tezamen behaalden deze twee partyen 54.15 Weg Is dus de Vryzinnige meerderheid. Nu zyn Prov. Staten verkiezingen wel geen gemeenteraadsverkie zingen en ook deze cyfers zullen dus wyzi- gingen ondergaan. Maar de mogeiykheld be staat toch dat Rood en Zwart by een e.v. meerderheid bet eens zouden kunnen wor den en vandaar die angst. Zoo n vaart zal het nog wel niet loopen dezen keer dat beide partijen leder drie zetels zullen behalen maar 5 toch zeker. De overschotten zullen hier wel een groote rol spelen. Het percentage van de V. D. bedroeg bij de laatste verkiezing voor de Prov. Staten Geslaagd Onze oud-plaategenoot, de heer K. Singeé Nz. slaagde te Amsterdam voor het politie-diploma. 28.20 en de Vryheldsbond 12.92 Chris- teiyk Historische en A. R. samen 294 Wanneer wy tenslotte het geheel overzien komen wy tot de conclusie dat er groote kans bestaat dat er van de elf zittende raadsleden er maar weinigen zullen wederkeeren In den nieuwen raad. Een lid is vertrokken. (Over toom). Een lid heeft zich niet meer her kiesbaar gesteld (Kooy). Een lid heeft geen verkiesbare plaats op de lyst (Lookman). Van de lyst van Schager Belang zal het een groote puzzle wezen wie er In den nieuwen Raad verkozen worden, terwyi ook Plaatselijk Belang een open vraag biyft. wy zullen het hierby laten voorloopig. De volgende week zuljen wy behandelen: De Katholieken en de Gemeenteraadsverkie zingen. Nieuwe aardappelziekte Alhier is een nieuwe aardappelziekte ontdekt. Naam en ontstaan dezer ziekte zyn nog niet bekend. I> aardappelenvelden, welke door deze ziekte zyn aangetast, zyn binnen enkele dagen zoo goed als verloren. Men ontdoet de velden reeds van de vrucht, om er nog iets anders op te verbouwen. Anderen wenden verschillende maatregelen aan, o.a. bespui ten met sproel-poeder. om een vooc- lerswet. P. van der ■4gtendag om Het school- Mej. J. p. Noorman. 9. Voorstel tot bet aangaan van een ty- deiyke geldleenlng van f 30 000 voor ver strekking van kapitaal aan de Bloembollen veiling en tot intrekking van het besluit tot liet aangaan van een vaste leening voor dit doel. 10. Verzoek van den Bond van Vereeni gingen en Stichtingen, bedoeld in art. 6 van de Landarbelderswet. om adhaesie te betui gen aan haar verzoek om verlaging der rente waartegen voorschotten worden ver leend. 11. Benoetplng van leden der Schattings- commlssie, als bedoeld lu art. 57 der Wet op de Inkomstenbelasting. (De aftredende leden zyn: K. Keuris. G. J. Lovtnk, D. Lub bert en D. Stammes). 12. Voorstel tot het doen plaatsen een drietal brandkranen te Breezand aanschaffing van slangen voor de BLOEMBOLLENCULTUUR By verschillende bloembollenkweekers Is reeds een begin gemaakt met het afschoffe len en het opnemen van de eerste bloem bollen. De oogst biykt evenwel niet gunstig te zyn, en het staat vrywel vast, dat de raap der bollen sterk zal tegenvallen. wy zagen dezer dagen bollen, welke nog groen stonden en een best gewas deden ver onderstellen, doch bU het pellen der bollen bleken dezelve zeer dikke hulden te hebben, soodat de bollen klein biyken. thyrus in dlv. kleuren 728; de Caen 520; Brlgld 516; Ranonkel Romano 7—12; Oranje Queen 1420; Pioenrozen 26 e.; Pa pavers 17 c. BEVERWIJK, R. K. Coöp Tulndersvsreenl- glng „Kennemerland" Prysnoteerlng van 5 Juni Spinazie per kist 70165; Sla per kist 25—76: Postelein 20—50; Bloemkool per stuk 622; Wortelen per bos 1521; Selderie per boa 610; Pieterselie per bos 5; Radijs per bos van 25; Rabarber 1 23; idem II 1; Asperges DW 45—60; Idem D. Bl. 32—40; Idem Dun 16—27; Peulen per K.G. 62 cent. HEM. 5 Juni. Zulder Kogge Bloemkool I 18.40—2250, idem II f 11.90—2050, Idem III f 11.10—13, aardbeien f 1.18—1.40. Ra barber f 4.90—5.70, Spinazie f 14.80, Worte len 10.20—13.80, Peulen 50- 88, Sla 0.70— 1.50, Schotsche gr. f 26, klein 20, kriel f 16, Postelein 13. HEILOO, 5 Juni 1931 Exportveiling „8t. Wllllbrordus” Aardbeien, vroege 021039 per dooejj. Rhabarber 024— 0.42. Wortelen f 1.05—140 per 10 Bös. Spinazie f 0.38-957 per kistje. Kropsla 0.302.10 Bloemkool, le soort 9.00— 13.60; Idem, 2e soort 3.10—7.40 p. 100. Postelein 025—0 60 p. kistje. Asperges, dik wit 0.38—0.53; idem, .dik blauw /»29 0.44; Idem, dun wit 0.12021; Idem, dun blauw 0 070.10 per bos. BEVERWIJK, 3 Juni Export snijbloe men De export over het tydvak Januari April bedroeg 4301 ton voor een waarde van f 5 273 000 tegen 2200 ton voor 3.861.000, Overeenkomstig In geiyk tijdvak van het vorig jaar. Van deze hoeveelheid ging alleen naar Engeland 3 276 000 K.G. voor 3.743.000 Onder afgesneden bloemen moet mede verstaan worden bladeren en siergewassen. ENKHUIZEN. 5 Juni 1931. Noteerlng Bloe- menlust. Pyrethrum (wit) f 0.70120, Idem (rose) f 050—1.20. idem (rood) f 0.40Z1; Hadly f 350—5 40; Butterfly f 2.80—4; Co lumbia f 3—4.10; Kalserln f 350—3.70; Ane monen f 0.30—1; Xrls f 1.40; Pioenen f 2— 2.40; Violieren f 2—2.25; Papavers f 2.70— 225 per 100 stuks. ENKHUIZEN, 5 Juni 1931. Aardappelen en fruitmarkt. Schotsche (groote) f 890, ld. kleine f 8.30-8.60. kriel f 5.80—620 per baal. WOGNUM. 5 Juni Komkommers 041 0 19 per stuk; Bloemkool 6.20—16.80 per 100 stuks; Slaboonen 1.10—1.25 per 100 stuks; Wortelen 8.10—1320 per 100 bos; S’a 0.80—2.20 per 100 krop; Spinazie 8.10; Aardbeien f 0.781.18 per pond. PURMEREKD, 5 Juni Afslagvereen. Beemster, Purmerend en Omstreken" Aardappelen 0500 56 per zalf (25 K.G.'; Slaboonen f 099—1.11 per K.G Snyboonen f 0.68 per K G.; Peulen 0.57—064 p. K G.l Aardbeien 0.100.22 per doosje; Komkom mers 0 11—0.18 per stuk; Bloemkool 2 00 32 00 per 100; Spinazie 0,341-44 per mand <6 KG.); Postelein 0.48—0.90 per mand (6 KG.); Sla 0.40—2.60 p. 100 krop; Andyvle 0 20—1.05 per kist; Radys 1 20— 4 20 pre 100 bos; Peterselie f 3 00—8.00 per 100 bos; Seldery f 3 00—11.00 per 100 boe: Raapstelen f 2 00-2 40 per 100 boe; Rabar ber 150—6 20 per 100 bos. Wortelen 5 00 —24.00 per 100 borPreT 2.60—7.00 per 1W bos; Nieuwe aardappelen 17.00—24.00 pér 100 K.G. Stand Maand Mei Ge- Marla Johnnna. dochter van C. Groot en K. M. Vessies; Afra Elisabeth, dochter van S. A. Admiral en A. M. A. Groot; Maria, dochter van M. Metzetear en E. Kuljper; Margaretha Maria, dochter van J. Koot en T. Admiraal. Ondertrouwd; Petrus Schuyt, te Heems kerk en Susanna Petronella van Roode; Simon Johannes Antonlus Keesom te Alk maar, en Helena Adema te Workum, voor dien te Limmen. Getrouwd: Petrus Johannes Castrlcum en Christina Maria Stalenhoef; Cornells Ja cobus Krom en Geetrulda Eva Punt; Her manns Cornells Groot te Helloo en Catha rina Geertrulda Bakkum; Jacob Zonneveld te Casrtcum en Swart; Jacobus Cornel Isse. Overleden: Cornells Metselaar, 82 jaar, echtgenoote van Dorkje Dekker; klaart je Rys, 81 jaar, wed. van Cornells Ory; Pie ter Jacob Saai, 19 jaar (van Medembllk); Jacoba Maria Bamhorn, 71 jaar. gevoerd worden en kort raadsvergadering volgen te nemen. Hierby sloot aan een schoolarts ter plaatse, die verzocht, by tueelen nieuw- of verbouw van de hierby een badgelegenheid In te Zulks zal aldus verzoeker geen hooge kosten voor de gemeente meebrengen, wyi de nieuwe of verbouwde school toch reeds voor zien zal worden van centrale verwarming en waterleiding. De Raad verklaarde zich bereid, hieraan gevolg te geven. Ingekomen was een verzoek van W. Kooi man om ingevolge art. 13 der L. O.-wet 1920, zyn schoolgaande kinderen op kosten van de gemeente vervoerd te krijgen naar de R K. school In de Weere. De heer Kooiman is stoomwalsmachinist en met zyn vrouw en 9 kinderen, gevestigd In een woonwagen te Lambertschaag. gemeente Abbekerk. De afstand van daar naar gemel de school bedraagt volgens verzoeker onge veer 4U K.M. Het vervoer der kinderen zou per bestaan- den autobusdienst kunnen plaats hebben. Er is echter tot dusverre nog geen vertiulsbUjet van verzoeker cj? te Abbekerk Ingekomen. roodst hy niet als gemeentenaar aangezien kan worden. Op grond hiervan wees de Raad zyn verzoek af. Na rondvraag volgde sluiting. DE RAADSVERKIEZINGEN VENHUIZEN De stemming voor verkiezing van leden van den gemeenteraad zal plaats hebben op 10 Juni 1931. De stembureau's houden zitting in het lokaal der openbare school te Hem, en In de oude openbare school te Venhuizen. Lyst 1 S. D. A P. met candidaten J.' H. Ham. O. Behagen, A. Hekelaar geb. Scha gen, A. Langerels en Jn. Kovehaas. Lijst 2. R.K. met P. Konyn, Jac. Ruyter, L. Bruinenberg, Joh. Besseling, G. Bot, O. de Moei, T Laan, D. Elders. Lyst 3. Vryzinnlgen; T. Groot, C. Blok- dyk, G. Vis Gz.. J. Bakker Pz., K. Baek Hz., W. Vennik. P. Ooms, L. Visser, Z. Da vidson, K. Visser, Jac. Balk en P. Balk Hzn. Promotiecompetltie 2e klasse F. O. C.—W. V. V., terrein Achilles Het bekende Franache gezegde: „Noblesse oblige” of In duideiyk Hollandsch; Hooge geboorte verplicht tot een waardig gedrag, heeft ook in de sport een belangrijke betee- kenls. Immers, iedere sportsman, die buitenge wone voóii echten geniet of een zeer voor aanstaande plaats Inneemt, heeft daardoor ook buitengewone verplichtingen. zy, die aangewezen zyn hun bond of club in belangrijke wedstrijden of toumoolen te vertegenwoordigen, hebben ontegenzeglijk belangryke voorrechten. Zy zjjn de menschen. die de capaciteiten bezitten, die noodig zyn om de aandacht van de geheele sportwereld en in t by zon der van de categorie welke hun sport be oefent, op zich te vestigen en hunne ver richtingen worden zelfs gevolgd door duizen den menschen, die weinig of niets aan sport doen. Zy vertegenwoordigen op toumoolen offi cieel hun sportbond of vereeniglng tegenover buitenstaanders en daarom kan van hen ge- eiacht worden, dat zy dit op waardige wyze rlnm. Niet zonder gevoel van spijt moeten wij verklaren, dat zulks helaas niet altyd ge beurt. Wat een prachtige propaganda kan zyn voor de sport, wordt hierdoor dlkwyis een absolute mislukking. Wanneer men geroepen wordt een bond of vereeniglng te vertegenwoordigen, doet dit dan op waardige wyze! Weet uw persoonlijke belangen op te of feren indien het wenscheiyk mocht zyn. Speel het spel óm het spel en om het harde materialisme van het dageiyksch le ven een oogenbllk te vergeten. Het „Noblesse oblige” geldt voor den sportbeoefenaar in dubbele matei Raadssprokkels Donderdag vergaderde de voltallige raad. Aan de orde kwam het vraagstuk: zal de openbare lagere school in de gemeente, die in verval Is geraakt, ver bouwd worden, of zal een nieuwe school gezet worden? De voorzitter deelde mee. dat de Raad to comité vergaderd heeft met architect Saai, die een plan (wordt niet meegedeeld of t een plan betreffende nieuwbouw of verbouw was) heeft voorgelegd en toegellcht, welk plan de Raad echter wat kostbaar toescheen. Men wenschte deze zaak van gewicht niet in overyilng af te werken, doch eerst met d*n --om zoo mogelyk tot een goedkoopen middenweg te komen. As. Maandag zal een bespreking zal een beslissing Personalia. Te Amsterdam is bevorderd tot doctor to de letteren en wijsbegeerte op proefschrift: „Het dialect van Drechterland" de heer G. Karsten geboortig van hier. Overzicht Zoo langzamerhand loopt de kampioens- competitie voor eenlge clubs reeds ten einde. Zoo speelt Ajax morgen tegen P. S. V. reeds zijn laatsten wedstrijd. Stond er JJ. Woensdag by Ajax—Feyen- oord reeds heel wat op het spel, thans is dit in nog grooter mate het geval. Wanneer immers óf Ajax óf P. S. V. een overwinning mocht behalen, dan kan alleen Feyenoord den overwinnaar in puntenaan- tal nog overtreffen, Indien ten minste even tueel ook P. S. V. zijn laatsten wedstryd tegen Velocltas uit zou winnen. De Rotter dammers zouden dan alle nog resteerende wedstryden (2 X Go-Ahead en Velocltas uit) moeten winnen, iets was niet onmoge- lyk, doch lang niet zeker is. Wy zyn er dan ook van overtuigd, dat Zondag In Eindhoven de beslissing reeds valt, aangenomen dan ten minste, dat er door één der partijen een overwinning wordt behaald. Al hebben de Ajadeden zich ge durende de laatste wedstryden kranig ge weerd, wy verwachten toch een overwin ning voor de ’havenaren. Velocltas—head is In zooverre nog van belang, aal de verliezer hiervan een uitstekende kans voor de laatste plaats maakt. Voor de promotle-competltle gaat E. D. O. na haar fraaie overwinning op Xerxes, mor gen en trachten Fortuna to eigen home de puntjes afhandig te maken. By een ovsi winning voor de Rood-Zwarten ----j voor komen te staan. In Vlaardingen echter lig gen verscheidene voetangels en klemmen. En hoewel E. D. O. niet voor de eerste maal In Vlaardingen zal spelen, dienen de zaken toch van den beginne af. krachtig aangepekt te worden, wil men een rede lijke kans maken. Ultelag Gemeenteraadsverkiezing. De uit slag van de Donderdag alhier gehouden stemming voor den Gemeenteraad Is als volgt: Uitgebracht werden 684 stemmen, waarvan 7 van onwaarde. Lijst 1 (R.K.) behaalde 449 stemmen (het aantal kiesgerechtigde katholieken bedraagt 478). Lyst 2 (linksche partijen) behaalde stemmen (kiesgerechtigden 272). Gekozen werden van de Katholieke lyst de heeren P. van Kampen, O. v. Diepen, C. Jong Tz„ P. Buis Jz. en J. M. Coffens. Van de linksche partijen werden gekozen de heeren A. Pijper en H. Balk Wz.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6