Van Alles en van Overal '1 BLADZIJDE 1 DERDE BLAD ZATERDAG 6 JUNI 1931 SOCIAAL LEVEN Door Joego-Slavië PROVINCIAAL NIEUWS OBDAM VERKEER EN POSTERIJEN ELCK WAT WILS TREKJES 1 Postvervoer met de „Katapultvluchten” weet óm. De vrije halve dag voor winkelpersoneel SCHAGEN moeten omkeeren. V - W i R. K. Meisjesbescherming VI geheele Bocht van Kotor, kUkt de op de De afwijking tijdens de raeanHe Panorama ran Cetlnje IS"' Zusjes spaarpot. O.M. Ze heeft t secuur opgeschreven. Om *t later terug te kunnen geven.... Maar zus is al naar baar toe gestapt En zoent moeder, dat *t klapt.... Bü- het ringd door geweldige muren en in het Noord oosten ligt, 260 Meter hoog, de vesting ran den heiligen Iwan, die door een drievoudlgen muur met de stadsmuren verbonden Is. Ook In het Zuiden en in het Westen ts de stad zwaar versterkt. We hebben een halt uurtje in het stadje In deze sombere tijd Van malaise, werkloosheid. Zien we meer menschen met te gkjjze haren. Dan menschen, die sparen. 'k Heb al eens gedacht, Dat Vader Staat heeft gewacht Op het moment, Dat men ’t „potten" was afgewend. Zoo had ie de minste last. Dat op ’n verborgen plek van la of kast, In vesten, ouwe oroekzakken Nog wat zou blijven plakken. Nu heeft ie althans gegronde hcop, Dat z'n guldens-ultverkoop Naar wensch zal slagen. Algemeene vergadering der Federatie VischwedstrUd. Zondag houdt de viacii- club alhier een wedstrijd voor haar leden. Hoofdprijs is een gouden horloge. Er zal 2% uur gevischt worden. Met de autobussen van de fa. Deutekom zal de reis naar Valkoog aanvaard worden. Na afloop heeft in lokaal Boetes de pcljn- uitreiking plaats. Dies gingen we aan 't zoeken In alle gaten en hoeken, In de spaarpot van Moe. Pietje, zusje. In ’t geduldige Missiebusje (O. lieve Missionaris, U denkt aan t liedje: „Als 't maar waai Naar guldens van 'n afgedankt jaaf, We sleepten bij elkaar De Willemientjes met hangend haar En de Willemen I, n en UI.... Dat wil zeggen.... in fataslel Want. al. bittere Ironie. Velen kwamen gauw tot de conclusie: JSparen? Reeds lang ”n illusieI” En nu ga je eindelijk geven Je lang en werkzaam leven.... Je wordt, als ’n oud paard, dat slof en mankt. Hij weet geen raad. Maakt zich vruchteloos kwaad, Slaat z’n vuist tegen de kop Om de geweldige strop.... Och, och *t was zoo’n prachtig zaakie Dat laatste kraakte.... En ergens onder *t zand.achter *n fabriek Ligt *n fortuintje van duizend piek.... Geen rnensch weet t.... hij riep ’r niemand bij.... En over twee jaar.... komt ie pas vrij! Meedoogenloos afgedankt. Straks ben je.... vergeten. In de smeltkroes gesmeten En. gewillig weer, maak je plaats Voor je nieuwe kameraads, Die veel mooier blinken. Maar.... ons lekkertjes verlinken.... Want ze gaan.... (1 is maar ‘n weet) Ver boven hun ..stand" gekleed. Vader Staat is nog niet zoo stom.... Hij geeft voor het zilver.... melange (En er is ook nog kans, Dat hij later.... bij de balans....!! Aan t langste eind heeft getrokken). Hij zei- ik kan ’t niet meer dulden, Dat mijn trouwe Nederlandsche gulden Zoo’n allegaartje wordt.... Daarom moeten binnenkort De Wlllempjes en ouwe Willemienen, Die ook heusch hun rust wel verdienen, Voor goed verdwijnen gaan En zoo zagen we dan in de krant staan. Dat we moesten maken: Zoo gauw mogelijk ons geld kwijt te raken! Wel leuk, dat zoo iets wordt gezegd Door ’n papaatje. Dat op de laatste cent uit je laatje Voor zevenderlei belasting beslag legt. Ziehier, goede kameraad, M’n afscheid, nu je ons verlaat.... Ik had je graag ’n „vaarwel" willen wenseben Minstens ’n „rust zacht”.... maar da men- achen Ik fantaseer.en hoor ’n vrek klagen Over z’n lieve, zilveren schijven. Die niet in de kast mogen blijven. Ik zie hem in smart, Met bonzend hart Z’n schat bekijken En llefkoozend bestrijken. Ik zie woede in z’n groene oogen, Ik hoor m schreeuwen: „Ik word bedrogen! Want de guldens, die t rijk nu vergaart, Zijn méér aan zflvsr waard, Den die nieuwe dingen, Die men ons gaat opdringen.” Ik zie 'n gevangenis-cel Met ’n jammerende „langvinger-gezel” Vader Staat ruimt ook ip! Geen straat kun je door gaan, Of je ziet met Gollath-letters staan: „Uitverkoop! Haast U!" „Ziet de prijzen en verbaast ul” „We geven de boel voor niks!" „’n Tafel voor 'n riks!” „’fi Broek voor twee pop” „Komt nu allenl We ruimen op! „We gaan verbouwen!” .We gaan er uit” „We krijgen n groote r spiegelruit” „Uitverkoop! Uitverkoop!” En heel de menschneid loopt te hoop Voor de etalages der magazijnen En ze wijzen Naar de prijzen, Die laag zijn of schijnen. Opruimingen van allerlei soort! *t Lijkt wel. of t niet anders hoort. Oprichting Christelijke School Door de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs, la aan den gemeenteraad het verzok gericht te willen medewerken aan de oprichting van een school voor Bijzonder Onderwijs. naam ontleend heeft. Dan dalen we weer en de eerste plaats die we voorbij komen is het stadje Njegoesj. waar vlakbij het dorp Era- kovltsj ligt, de geboorteplaats van den grootsten Joego-Slavischen dichter, den Montenegrijnschen vorst Petar Petrowitsj Njegoesj, die in 1851 overleed. Dan gaat net weer omhoog. Nu serpentinen we tegen den Boekowize-berg op en als we over het hoog ste punt heen zijn, dan zien we daar voor ons de Albaneesche stad Skoetari. Nog tien kilometer ongeveer zijn we van Cetlnje, maar al spoedig zien we in de verte de stad. De daling gaat snel en niet lang duurt het meer, of we bevinden ons in de oude resi dentie van koning Nikita, den laatsten Montenegrijnschen vorst. De in de Bocht van Kotor gelegen twee eilandjes, waarop zich Katholieke bedevaarts kerken bevinden. Het linksche moet, naar men zegt, Bocklln als model gediend hebben voor zijn beroemde schilderij .Toteninset”. Ouwe, trouwe gulden van voor tien jaar.... Voor de een was je licht..., voor de ander zwaar. Door de een werd je als ’n snoepcent verteerd Door ’n ander.... twintigmaal omgekeerd.. Beste, ronde kameraad. Wat waren we dlkwels met je gebaat Wat heb je ons vaak stil verweten, Dat is jou. Met je gewilligheid. Je trouw Soms maar al te gauw Hadden vergeten. Je mocht nooit staken. Moest alles meemaken En alles maar dulden. Goede, slaafsche gulden! Zwendel, zonde, diefstal, gokken, Overal werd je in petrokken. Bij de een bracht je geluk Bij ’n ander.maakte je t stuk Zonder t zelf te willen, Maar door menschen-fouten en grillen. Je was de hulp voor hen, die leden. Je werd vermorst.... of aanbeden, Je liet met je dollen Er moest maar steeds „blijven rollen”. De hoofdstraat in Cetlnje, met rechts vooraan het paleis ran den vroegeren koning Nikita, een allereenvoudigst, half steenen, half houten gebouw. En daar tegenover het eenvou dige huis, waarin de tegenwoordige koning van Joego-Slavië, Aleksander, wiens moeder een dochter was ran koning Nikita ran Montenegro, is geboren Ik zie "n kind.... ’n pittig meisje.... Zoo'n lief, blond eigenwijsje. Ze heeft er van hooren praten....' Krijgt T spaarpot je in de gaten.... Er zit ook *n gulden in, zc weet t beslist Ze kijkt.... en denkt: heb ik me vergist? En waar zijn de dubbeltjes gebleven. Die tante en oorne me hadden gegeven? En dat kwartje.... van die gevonden poes. Ze wordt angstig.... roept: .Aloes! Kijk nou es.... haast heelemaal leeg.... U weet toch zelf, wat *k allemaal kreeg!” Moeder wordt bleek.... en snikt.... En zus vraagt verschrikt Wat er met moes aan de hand is. En de vrouw doet.*n bekentenis. Er was armoe.geen eten.geen kleeren En toen heeft ze.... Als ze *t zegt beeft se. Waarom zou dus Pa Stadt. Nu ie óók es opruimen gaat. Zich behoeven te schamen?? Hl) ging óók 'n plan beramen, Om publiek te lokken.... documenten mogen ze waarde hebben, als kunstwerken zijn de meeste volkomen waar deloos. Kan er in deze verschillende salons nog van een zekere weelde gesproken wor den, al is het dan ook de weelde van iemand die het niet erg weelderig heeft, als je komt in de vroegere slaapkamer van den koning, dan kan je toch een uitroep van ver bazing niet weerhouden. Die is niet alleen niet weelderig, zelfs niet alleen maar een voudig Ingericht, die ziet er gewoonweg ar moedig uit en al was ik nog zoo arm. ik zou me schamen er zóó'n slaapkamer op na te houden en liever een poosje krom liggen om het geld voor een potje verf uit te sparen en de meubelen een likje te geven, dan het gevalletje zóó te laten. Een kast en een waschtafel van donker bruin geverfd hout waar op verschillende plaatsen de verf al heelemaal af is en een paar stoelen en een tafeltje zijn de eenige meubelen. Het ledikant, dat waarschijnlijk wel „passend" bij de rest geweest zal zijn, is niet meer aanwezig; er worden echter pogingen in het werk gesteld, dat weer op zijn oude plaats terug te krijgen. Op de waschtafel een allergewoonste lampetkan en kom, zooals je die in een bazar voor een paar gulden kan koopen en die den koning ’B morgens voor zijn toilet dienden en daar mee heb ik geloof ik den beelen inventaris van dit koninklijk slaapvertrek beschreven. Simpeler kan het al niet en het is wèl een bewjjs van den eenvoud van dezen koning van een eenvoudig volk, dat In den aanhou denden strijd om zijn onafhankelijkheid in zijn kale, onherbergzame bergland zich met weinig heeft leeren tevreden stellen. Een der benedenzalen was men bezig in te richten tot een soort museum, waarin men wil bijeenbrengen al wat betrekking heeft op het koningshuis en op de oorlogen die zij voor de onafhankelijkheid van hun land hebben moeten voeren. Op den terugweg naar Doebrownik werd voor een deel een andere weg gevolgd; 5H K M. vóór Kotor bogen we af naar Ttwat, een groot marlné-depot. waarheen de tocht ging door een rijk begroeide streek en langs veelal schaduwrijke lanen, heel wat anders dan de dorre natuur die we op den heen weg overal zagen. Bij Lepetan werden we met een primitieve pont Jtwee met een paar planken aan elkaar bevestigde bootjes over de Boka Katorska gezet, zoodat we die niet weer heelemaal om hoefden te rijden en kwamen zoo weer in Zelenika en vandaar, .langs Hercegnovi weer in Doebrownik. Een schitterende dag was voorbij. ARTHUR TERVOOREN. Vergadering „De Tuinbouw” De Coöp. Tuinbouw- en Handelsvereeniging ,J>e Tuin bouw”, vergaderde Donderdagavond in café Tambach. De voorzitter, de heer H. Bakker, opende de goed bezochte vergadering met den Chr. groet, heette alle aanwezigen welkom, In het bijzonder ook -de leden van de aangesloten vereeniglngen. Hierna werden de notulen der vorige bijeenkomst onveranderd vastgesteld. Van het Bestuur van den Koophandel was een schrijven ingekomen, waarin.de wen- scheljjkheid naar voren werd gebracht om de veilingen des voormiddags te blijven houden en niet in den namiddag. In de vo rige vergadering was dit punt besproken. Thans bleek dat de bestaande toestand voor de Obd. veiling niet verbeterd kan worden. Naar aanleiding van de verkeerde toestan den bij het aanvoeren der aardappelen in het vorige seizoen, waren door het bestuur met de aanvoerders besprekingen gevoerd, om hierin verbetering te brengen. Het bleek ech ter niet gemakkelijk, de aanvoerders aan banden te leggen betreffende dien aanvoer. Zij wilden echter wel medewerken. Vooral de aanvoerder van Hensbroek zou door een In grijpenden maatregel ten zeerste gedupeerd worden. De besprekingen waren van dien aard dat geen nadeelige gevolgen meer te wachten zijn. Mocht het onverwachts toch nog misloopen, dan zal het bestuur direct ingrijpen en de noodige maatregelen nemen. De heer Henselmans verzocht de leden zoo veel mogelijk zelf aan te voeren. Dit kleine offertje achtte spreker in het belang van de veiling en van de leden. De vrachtvaar ders zullen voortaan alleen voor de kleine bouwers aanvoeren. Hierna volgde bespreking van een schrij ven van de Provinciale Commissie uit de veilingen in Noord-HoUand, betreffende het verplichtend stellen van den aanvoer ran vroege aardappelen in manden of kisten. De voorzitter deelde na voorlezing van bet desbetrfeflende schrijven mede, dat het be stuur niet vóór het verplichtend stellen was, doch uit gemeld schrijven bleek dat de han delaren de in zakken aangevoerde aardappe len zeer waarschijnlijk niet zullen koopen. Men wordt dus eigenlijk gedwongen, waar door de aanvoer In manden of kisten ten slotte wel zal moeten. Deze kwestie werd zeer uitvoerig bespro ken. De een bleek er voor en de ander er tegen te zijn. Verschillende voorstellen wer den naar voren gebracht, terwijl op de groo te kosten van aankoop der manden of kis ten werd gewezen. De heer Henselmans, de voordeelen besprekende, wees erop, dat men door aanvoer in manden of kisten niet méér zal maken dan voorheen bij aanvoer in zakken, doch zeker is het, dat men thans door aanvoer in zakken minder zal maken. Nog volgde een drukke discussie, waarna de voorzitter te kennen gaf, dat dit punt genoeg bekend en besproken was Een leder moet nu zelf weten wat hjj doen wn. men is geheel vrij. Spreker was echter van meenlng, dat men het beste doet door aan te voeren In manden of kisten, al Is het dan ook noodgedwongen. Bij gezamenlljken aankoop zouden de kisten waarschijnlijk het voordeeligste betrokken kunnen worden. Het Bestuur zal een aanbesteding houden. Da leden werden verzocht ten spoedigste op te geven welk aantal verlangd wordt. Op een desbetreffende vraag van den beer 8. Koopman, werd nog medegedeeld dat al leen verzocht was, het aanvoeren der aard appelen in manden of kisten. Na de rondvraag sloot de voorzitter de ge animeerde doch rumoerige vergadering met den chr. groet, na den wensch te hebben uitgesproken, dat de aardappelen-campagne goed moge zijn ondanks de minder gunstige vooruitzichten. blauwe Adria in de verte, op de grauwe ber gen van Herzegowina en van Montenegro en op tal van dorpen langs de kust van Zuld- Dalmatië. En ook In dit opzicht Is deze Weg In Joego-Slavië eenlg; geen tweede weg be staat er, die den reiziger *n schooneren tocht kan verschaffen. Op groote hoogte overschrijden we de vroegere grens tusschen Montenegro en het vroegere Oostenrijk, waar nog steeds *t huls kunnen wandelen, dat voor zoo'n kleine plaats een groot aantal belangwekkende en kostbare gebouwen telt. Vooral de kathe draal. die in 809 werd gebouwd, maar in tiaar tegenwoordlgen vorm in de elfde eeuw verbouwd werd. De In Blzantijnschen stijl opgetrokken en door twee vierkante torens geflankeerde kathedraal is aan den patroon van Kotor, den H Trlfoen gewijd en bezit, naast een kostbaar tabernakel, een greliqua- rium, In de nissen waarvan de gebeenten van verschillende heiligen, o.a. ook dat van den patroonheilige der stad bewaard worden. En nu. na Kotor, kwam eigenlijk het be langwekkendste deel van den tocht; nu moesten we den Lovtsjen over, den gewel digen berg, die den naar het 43S K M. ver wijderde Cetlnje relzenden in den weg staat. Een lange, kronkelende weg voert naar den voet van dien berg en dan gaat het er tegen op, over ’n prachtig aangelegden serpenti- nenweg, die op sommige punten zeer steil is en ons in 24 serpentinen tot een hoogte van 1040 Meter brrcht. Maar nog hadden we het hoogste punt niet bereikt geleidelijk klom men we nog tot 1380 Meter. Niet alleen dat de weg als zoodanig een belangwekkend stuk werk is. dat wel het grootste kunstwerk van dien aard in Joego- Slavië mag worden genoemd, ook de uitzich ten waar men onderweg van geniet zijn van een buitengewone schoonheid. Je overziet er de Cetlnje! Een hoofdstad en een koninklijk paleis, zooals je er niet veel zal vinden! Alleen in Durazzo, de hoofdstad van Al banië heb Ik iets dergelijks gezien; al zag dan <jok het paleis er daar nog een beetje paleisachtiger uit, de stad zelf was nog veel minder een hoofdstad dan Cetlnje. Er wo nen tusschen de 5000 en 6000 menschen. veel meer dan een dorp is het dus niet. Maar een net en zindelijk dorp, dit moet gezegd wor den. De huizen zijn voor een groot deel' niets meer dan werklieden-wonlngen en zelfs in de hoofdstraat staan vrijwel geen huizen die meer dan een verdieping hoog zijn. In- tusschen zijn er eenige gebouwen, die uit ge schiedkundig oogpunt belangrijk zijn. En hoe daar in een zoo kleine stad een zoo aar dig en goed ingericht schouwburgje kan be staan, is voor onze begrippen een raadsel; een schouwburgje met een eigen vast ge zelschap nog wel! Een merkwaardigheid is ook het groote relief van heel Montenegro, waarop alle bergen, van het meer van Skoe tari tot aan de Adriatische zee zijn afgebeeld en dat In een speciaal ge bouw is opgesteld. Verder is er een mooie orthodoxe kerk en een eerwaardig oud kloos ter. Het voormalige koninklijke paleis, dat daar nog staat zooals het was op den laat sten dag dat koning Nikita er vertoefde, hebben we bezichtigd. Ook van binnen is het niet erg paleizerlg, al heeft het dan ook een rooden salon en een blauwen en ‘n gelen en misschien ook nog wel, ik weet het niet meer, een groenen. De blauwe salon was de troonzaal en daarin hangen een menigte portretten van personen die koning Nikita tot zjjn vrienden rekende en die evenals hjj zelf na den oorlog niet lang meer soeverein gebleven zjjn. Als portretten, als historische van Doebrownik naar Cetlnje, de hoofd stad van het vroegere Montenegro, waar we den 7den Mei, op den zesden dag van ons verblijf In Joego-Slavië heen gingen, is niet zoo’n groote afstand, maar toch heeft men er per auto een viertal uren voor noodig. ten gevolge van het bergterreln, waardoor de weg loopt en dat ook de oorzaak is, dat er tus schen belde plaatsen geen spoorverbinding bestaat. Die lange tocht is echter zoo vol afwisseling, dat je je reen oogenbltk behoeft te vervelen. De weg voert eerst langs de kust en de fraaie Boka Kotorska (Bocht van Kotor) om dsn van Kotor (het vroegere Cattaro) over de Zwarte bergen heen, naar Cetlnje te gaan. We verlaten Doebrownik door de Plotsje- poort. vanwaar de weg naar het Zuld-Oosten loopt,langs de weelderig begroeide steile wan den van den SordJ-berg, en daarna door het vruchtbare Brenodal met zijn schilderachtige wijnbouwersdorpen op Hercegnovi toe, een heerlijk dorp met tropischen plantengroei, waar de Phoenix Canarlensls zijn sierlijke bladerkrulnen verheft en de Citrus Blgaradla tegelijk zjjn bloesems en zijn rijke sinaas appelen vertoont, terwijl met hun grillige vormen de meterhooge cactussen een eigen aardige bekoring geven aan het landschap. Een oogenblikje hebben we er getoefd in het uitstekende hotel Boka, dat daar zoo schit terend ligt en met zijn prachtige bloeiende tuinen een ideaal vac an tie verblijf is. We waren hier eigenlijk al aan de bocht van Kotor, al was het stadje Kotor ook nog 39 KM. verwijderd. Dl ligt namelijk aan den overkant van de diep in het land snijdende, fjord-achtige bocht. De weg volgt verder bij na overal de kust van de baai, die blijkbaar een krachtig marine-steunpunt voor het land is, want overal zag Je marine-opslagplaatsen, kazernes, benzine- en olietanks, oorlogssche pen en marlne-vllegtulgen. Nog andere plaatsjes kwamen we voorbij, alle even liefe lijk gelegen, alle even heerlijk omzoomd met een weclderigen plantengroei, al waren dan ook in de verte de met sneeuw bedekte top pen der kale bergen te zien. Toen we eindelijk in Kotor aankwamen, wapperden daar overal de blauw-wlt-roode vlaggen en drommen studenten en school kinderen liepen er In optocht door de straten, getooid met de nationale kleuren, de kinde ren. zwaaiend met kleine vlaggetjes. En allen verzamelden zich op het groote plein, waar zich de hotels van het kleine, 2500 Inwoners tellende stadje bevinden en de toeristen, die er «leeds In massa komen, even toeven. Toen kwam ook de muziek; er was dus iets bij zonders te doen En zoo was het ook; de Banus (wjj zouden zeggen de commissaris der koningin) zou dien dag een bezoek brengen aan Kotor en heel het stadja was ultgeloopen om hem te begroeten. Het was ons niet mogelijk de komst van dien hoogen heer af te wachten, maar dat hl) tevreden zal zijn geweest over de ontvangst die hem werd bereid Is wel zeker. Kotor is de voornaamste plaats van de Bo ka met haar 37000 bewoners en heeft dan ook verschillende middelbare scholen, banken en industiieele ondernemingen. De stad is om- Ggdurende den zomerdienst 1931 worden ter bespoediging van de post voor Amerika, z.g. katapultvluchten uitgevoerd van de schepen „Bremen" en „Europa” van den Norddeutschen Lloyd naar New-York. Hier door wordt een bespoediging in de overeen komst der correspondentie verkregen van ongeveer twintig uur. Er bestaat gelegenheid in Nederland ter post bezorgde gewone en aangeteekende correspondentie met deze vluchten te ver zenden, waarvoor het extra recht boven de gewone frankeerkusten bedraagt 50 cent per twintig gram of gedeelte daarvan. De stukken moeten voorzien zijn van een luchtpostetlket en van de duidelijke aan wijzing .Mit Vorausflug nach New York". Aan boord wordt de stempelafdruk „Deut sche Schleuderflug Dampfer Bremen) Europa New York”, op de stukken ge bracht. De eerste zending gaat uit Nederland 12 Juni naar Cherbourg. Je van de Oostenrijksche grenswacht staat en even waarvoor met een steenen glaat de plaats Is aangegeven, waar de Montene- grjjnsche grenswacht gestaan heeft. Nog even verder en men ziet niet langer meer op de Bocht van Kotor, maar zit rondom In de zwarte bergen, waaraan het land zijn ztfn. HU wist de vergadering te overtuigen van het groote nut, dat ook deze meisjes haar eigen orgaan hebben. In 1930 werden In totaal verkocht in de bisdommen Utrecht. Haarlem. Den Bosch en Breda, 13.450 kalenders, dit is 800 ex. meer dan vorig jaar. Door het Bisdom Roermond wordt een eigen kalender uit gegeven. Mej. Tine van Ketwlch bracht verslag uit over „Het Orgaan” en mejuffr. J. Schwer over het Centraal-Bureau en de actie der Dultsclie meisjes. Er zjjn thans 12 gesalieerde en 15 vrij willige krachten. Ofschoon dankbaar voor de Rljkssubsidie, groot f 2.000.en ge meente-subsidies moest toch nog een nadee- llg saldo van f 3.081.44 geboekt worden. Diverse voorstellen waren ingekomen van Federatie en Diocesen wx>. een voorstel tot zoo zorgvuldig mogelijk controleeren van misleidende advertentle’s in dag- en week bladen, het oprichten van tehuizen met be perkte vrijheid voor de werkende meisjes, het verkrijgen van het recht tot het alleen voeren van de gele streep voor de vereeni ging. Uitvoerige besprekingen werden hierover gevoerd, waarna, met een woord van dank aan de presidente voor de goede leiding, vergadering werd gesloten. Naar aanleiding van het door de hoofd besturen van den Alg. Chr. en den R. K. Bond van Handels- en Kantoorbedienden Aot den directeur-generaal van den Arbeid gerichte schrijven in verband met diens voornemen om den werkgevers toe te staan in den vacantietUd af te wijken van de verplichting tot het geven van een halven vrijen dag aan het winkelpersoneel, beeft het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Mid denstandsbond zich tot den directeur-gene raal gewend. Het bestuur zegt, dat niet de bonden van handels-, kantoor- en winkelbedienden de aangewezen organen zijn, om aan te geven hoe de werkgevers in het winkelbe drijf denken over de wenscheljjkheid van ontheffing der genoemde verplichting in den vacantietljd. De invoezing van het Werktijdenbesluit, met de verplichting tot het geven van den halven vrijen ^g. plaatst de winkeliers in den vacantietljd voor niet gekende moeilijkheden. Gunnen Je de rust niet.... En och, als je nog eens overziet Alles, wat er dóór jou.... En alles, wat er vóór Jou Is misdaan.... Dan zeg je.... wellicht Met *n droevig gezicht: JHad ik.... maar nooit bestaan!" »r presidium van mevrouw W an Haaren, is te Utrecht, in el van Antwerpen”, de Jaarljjksche ene vergadering gehouden van de tie der R. K. Vereeniglngen ter Be ting van Meisjes in Nederland. Ie openingsrede herdacht de voorzlt- aronesse van Wijnbergen, presidente deellng Arnhem, en mevrouw Nijssen rstrlcum die zjjn overleden, en veel •t werk hebben gedaan. woord van oprechten dank werd ge- aan Mgr. B. de Wit, die tal van ja- ren als geestelijk adviseur de federatie met raad en daad ter zijde stond maar wegens hoogen leeftijd deze functie moest neeileg- gen. Dank werd ook gebracht zaan Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, die deken Th. Knu- velder als nieuwen adviseur benoemde en daardoor de vereeniging een groote kracht gaf. De Hoogeerw. adviseur bedankte dan de presidente voor hare vriéndelijke woorden en wees er met nadruk op, dat het werk der Meisjesbescherming een gewichtig werk éh een waar apostolaat is. Het is moeilijk te zeggen, wie het meest waardevolle werk verricht' de presidente der federatie, de correspondente op het kleine dorp, of de dame van het stationswerk. Veel goed kan en moet gedaan worden voor de meisjes, die het zoo hard noodig hebben. Vervolgens bracht de secretaresse het jaarverslag uit over 1930. waarna het flnan- cieele verslag der pennlngmeesteresse volg de. Beiden werd dank gebracht. Het door de Ned. Vereeniging voorgesteld agendapunt is de Emigratie-Immigratie, wegens de moeilijkheden, welke worden ondervonden met de tallooze buitenlandsche meisjes, die in ons land pogen een betrek king te vinden. Hierop werd het woord verleend aan den Weleerw. heer L. Goetstouwers, redacteur van de „Zltabode”. maandblad voor de R.K. meisjes die in particuliere dienstbetrekking Npar aanleiding van de bezwaren der be- diendenorganiastles, wordt gezegd, dat vooral het belang van de handhaving der tot dusver verleende vacantie het treffen^'ran een ontheffingsregeling als door den teur-generaal voorgenomen, gewenscht maakt. De kanstig aangelegde serpenUneweg op den Lovtsjen. welke deel uitmaakt den schitterenden autoweg tusschen Kotor en Cetlnje. Op dese foto komt tevens duidelijk uit het kale en onherbergzame ran het laadaehap

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9