ONS BLAD S. KROM f750- aassrax f250- - f125- tso- DE AARDSCHOKKEN IN ONS LAND RUSSISCH GRAAN JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR DINSDAG 9 JUNI 1931 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 132 f40 VOORNAAMSTE ctfEUWS De klaagmuur te Jeruzalem Ernstig vliegtuigongeval MEDEZEGGENSCHAP Herinneringen aan vorige aardbevingen Telegrafisch Weerbericht Auto-ongeluk in Deli Kinderen ontvangen door Z. H. den Paus De uitwijzing van den nuntius uit Littauen Buikbanden en Breukbanden "1" Autobus met 23 personen van een dijk gevallen AANGIFTEMOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL De aardbeving in Engeland STOOMERIJ EN VERVERIJ VAN te NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Het centraal punt in de Noordzee De aardschokken in ons land. Een besprekingen T. K. L. Sluytermaa te prof. spreekt hierover lid Drie dooden De Blikfabrieken te Krommenie Ontslagen arbeiders weer aangenomen Barometerstand 9 nar van.: 792 stilstand ons land. van barometerstand Jan Dijk Z. H. heeft reden tot treurigheid bekwamen lag op een ongewone Van- Drie dooden Hr. Ms. „Sumatra” De kosten bedragen ruim 200.000 Door Wielrijder gedood De 2de Ronde Tafel-conferentie Gandhi naar Londen herhalen: arbeider, Particulier eigendom arm- en een beenbreuk be- Scheurs. eveneens employé BUREAU: Telefoon: 1.366 940 25.141 32.990 34.575 21.471 57.412 63.365 101.624 70.648 63.927 39.468 85.773 46.543 43.454 76.858 i worden, is slechts Percent, van den Inv. uit R. 2.4 1.4 24.7 46.7 54- 54.4 83.1 71.2 34.6 50.8 Uiteenzetting door de „Osservatore” it er in ons land :voeld: op 2 Ja- ,cl Nederland, op Het Engelsche Parlement en de Sweepstake Nader wordt gemeld, dat de heer Scheurs lichte uitwendige kwetsuren bekwam, terwijl hjj, door den schrik, tijdelijk verlamd werd. De heer Dessauvagie bevindt zich buiten levensgevaar. Op het oogenbUk van het on geluk had de auto een vaart van ong. 90 K.M. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.46. De behandeling van de stadhuiskwestie te Leiden verdaagd. HOF Administratie Redactie No, 633 ALKMAAR No. 433 Volksvlijt. Brouwerij, Wlllebrordus) Rjjksmuseum en vele huizen en stallen aan den Overtoom enz. Die zware lasten op den bodem van Am sterdam zouden volgens mr. Amersfoordt.de oorzaak zjjn van grondverschuivingen, welke voor aardbevingen werden gehouden. Hij gaat hier verder op in en waarschuwt tot uitvoering van de vestingpiannen rood can Amsterdam, daar daar de grond taker BU een aoto-ongeluk in DeU zijn twee Ne derlanden en een Chinees gedood. Overleden Delft. Bede van Mgr. Nolens op de Internationale Arbeidsconferentie over het werkloosheids vraagstuk. I Na de besprekingen op Chegners. driejarig moratorium? bij een breuk vsn been of arm bij verlies vu 'n anderen vinger Maand 1930 Juli Aug. Sept., Oct. Nov. Dec. 1931 Jan. Febr. Maart April Te Wijchen (Geld.) is een autobus met 23 personen van den djjk gevallen. Eén doode, één zwaargewonde. heel echt en van groote be voer het personeel, en de „kapitalistische” bedrijven Binnenkort is In het parlement een verkla ring te verwachten of het wenscheljjk of noodzakelijk is, eenlg amendement in te die nen op de wet, waarbij Sweepstakes verbo den zijn. De regeering beeft deze aangele genheid in ernstige studie, naar de minister van Blnnenlandsche Zaken, dynes, in ant woord op een vraag in het Lagerhuis mede deelde. schap al mislukt zijn, nog vóór zij door de betrokken partijen is aanvaard? Wij hechten heel weinig waarde aan „Tribune"-praatjes, maar In dit speciale geval zou het ons toch interesseeren, als „Het Volk” de waarheid eens uit de windselen zou willen doen. invoer de Inv. uit Tot.-lnvoer Rusland in tonnen In tonnen Zaterdagavond W Uhelm inaplein Gasbuizen gesprongen Ten gevolge "an de aardbeving van Zon dagnacht jj. bleken er in de omgeving van de St. PauLs Katheoraal te Londen verschil lende gasbuizen te zijn gesprongen, zoqdat de straten rondom de Kathedraal door de politie werden afgezet. De ambtenaren, die werkzaam zijn in de departementsgebouwen nabjj de St. Paul mogen gedurende eenigen tijd niet rooken, totdat de lekkages zijn ge repareerd. Gandhi zal 15 Augustus as. zich inschepen aan boord van het sa. „Mooltaw" om zich naar Londen te begeven ter bijwoning van de 2de Ronde Tafelconferentie, die in Septetn- 76.858 33.172 15.037, 39.056 Naar gemeld wordt is het postvliegtuig, dat den dienst tusschen Indo-Chlna en Frankrijk onderhoudt, ten zuiden van Akyab in een rivier gestort. De piloten en de me- chanlclen kwamen alle drie door verdrin king om het leven. Aan boord bevonden zich geen passagiers. Volgens andere berichten zou zich wel een passagier aan boord be vonden hebben, die eveneens gedood zou zijn geworden. vangen door Men bouwt verfè oederen terug,. Heerencostuums oppersen en'ont- vlekken binnen enkele dagen. Onze naam waarborgt U prima behandeling. is te Semarang op het ter hoogte van het ge bouw van den Raad van Justitie de Euro- peesche wielrijder W. F. Barra, commies der 2de klasse van den dienst der in- en uit voerrechten en accijnsen, door een roeke loos rijdende taxi aangereden en gedood. De taxi reed na het ongeluk door. De inlandsche chauffeur is Zondagmiddag aan gehouden. Een doode, een zwaargewonde Uit nadere bijzonderheden over de aardt beving blijkt, dat zij niet alleen in alle deelen van Engeland werd gevoeld, doch ook In een groot deel van Schotland. De uitgestrektheid van de aaardbeving, waarvan de eerste schok in het observatorium te Kew werd opgetee- kend te 26 minuten vóór half een, was zoo groot, dat het spoor niet meer geregistreerd kon worden, pe beving duurde ongeveer een half uur. Volgens de schatting van de obser vatoria te Kew en te Brussel ligt net cen traal punt der aardbeving onder de Noord zee tusschen 10 en 30 mijl van de Engelsche kust in de nabijheid van Huil. Slechts schade van geringen omvang blijkt te zijn aangericht. Lowestoft, aan de Oostkust van Engeland, blijkt den schok het zwaarst te hebben ge voeld. Daar zijn schoorsteenen omlaag ge stort en muren ingestort. De bevolking rende verschrikt de straat op naar het strand, dat 's nachts om twee uur zwart zag van de menschen. De Duitsch-Engelsehe Londen. De Duitwhe ministers hebben Engeland verlaten. Tegenbezoek Henderson aan Berlijn. Het rapport der klaagmuurcommtaie erkent het eigendomsrecht der Mohamme danen van den muur. Een huur-auto botste, naar uit Medan wordt gemeld, bij het huis van den admi nistrateur van de tabaksondememing Loe- boedalan van de Dell Mij. tegen een vracht auto, waardoor de huur-auto over de parit werd geslagen en ondersteboven neerkwam. De inzittenden, de heer J. Broekhuyzen. em ployé van de firma Guntzel en Schumacher te Medan, mevr. Scheurs en de Chineesche chauffeur, zijn tengevolge van de bij het on geluk bekomen verwondingen overleden, ter wijl van de andere inzittenden de heer Des sauvagie. employé van de Bataafsche Petro leum Mij., een ai kwam en de neer van B. P. M., ongedeerd bleef. ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar 2. Voor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger een taxi aangereden De „Osservatore Romano” acht zich ver plicht enkele onjuiste berichten betreffende het .vertrek van Mgr. Bartoloni uit Kowno recht te zetten. De Llttausche regeering heeft volgens het blad den Heiligen Stoei eenigen tijd geleden er van in kennis ge steld, dat de nuntius geen persona grata meer was. Hierop heeft de Heilige Stoel om nadere inlichtingen verzocht. De Llttausche regeering heeft hieraan aanvankelijk niet willen voldoen en zich toen tot het ver strekken van enkele tamelijk vage mededee- lingen beperkt Kortelings werd‘opnieuw om terugroeping van den nuntius verzocht, een en ander nog steeds zonder opgave van gedetailleerde re denen. In weerwil van een en ander heeft de Heilige Stoel onder protest op 5 Juni Mgr. Bartoloni telegrafisch instructie gege ven zich naar Rome te begeven om rap port uit te brengen. De Llttausche regee ring heeft toen dienzelfden dag den nun tius uitgenoodigd zonder meer Littauen te verlaten. Het onderzoek in het Droogdok te Soera- baja heeft uitgewezen, dat de scheepsbo dem en de voorspanten van Hr. Ms. Su matra als gevolg van het op een rif loopen door genoemd oorlogsschip op 4 Mei J.I., ernstige schade hebben geleden, ’t Schip zal te Soerabaja worden gerepareerd. De duur van de reparatie wordt op drie maan den geschat en de kosten op f 229.000. Afgedwongen bedanken Katholieke Actie De „Osservatore Romano’’ meldt, dat jongelieden, die als Ud der Katholieke Actie staan Ingeschreven, onder bedreiging werden gedwongen, daarvoor schriftelijk als lid te bedanken, wegens de beweerde politieke agitatie dezer organisatie. Uit oude archieven. Het „Hbld.” heeft zijn archieven er eens op na geslagen en vond, dat in 1580 een aardbeving is nuari 1602 wederom in geheel 4 April 1640 alleen te Nijmegen en Utrecht, waar de schokken groote schade veroorzaak ten. Op 18 September 1693 werden hier te lande trillingen opgemerkt die twee minu ten duurden en op 1 November 1755. in den nacht van 26 op 27 December van hetzelfde jaar en op 15 Januari 1756 kwamen even eens aardschokken voor. Op 18 Februari 1756 werd een algemeene dank- en biddag gehouden en op die dagen zijn weder aardschuddlngen gevoeld; spe ciaal in de oude Luthersche kerk te Amster dam was de ontsteltenis groot: het gerucht liep dat de kerk In brand stond. Het Meteorologisch Jaarboek 1878 maakt voorts melding van aardschokken op 26 Au gustus van dat jaar in hoofdzaak langs de Maas en aan de oostelijke grenzen. ZU wer den veroorzaakt door neerploffingen In het Eifelgebergte. Z. H. de Paus ontving een groep kinde ren, die hun eerste H. Communie hadden gedaan en hield tot hen een toespraak, waarin hij zUn vreugde over dit bezoek uitsprak en den kinderen zeide. dat, indien de ouders mochten vragen hoe het den Paus gaat, zij moeten antwoorden, dat het hem goed gaat en hU blij was, de kinderen te zien. Echter heeft hij ook reden om treurig te zijn. De kinderen moesten dat goed onthou den en zullen dit later beter begrijpen. De dag zal komen, waarop de geschiede nis zal uitmaken, waar de waarheid en het goede zich bevonden. Naar waarnemingen verricht in den mor gen van 9 Juni. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 769.4 te Mayen. Laagste barometerstand 750.0 te Vardö. Verwachting: Meest matige ZuidwestelUke tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt tot be trokken met tijdelUke opklaringen, aanvan kelijk regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Naar wU vernemen zUn gisteren aan de N. V. Vereenlgde Blikfabrieken te Kromme nie de onlangs ontslagen arbeiders wederom aangenomen. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25: elke regel meer 6.23. RECLAME per regel f «.75 roar de eerste pagina; roer de overige pagina's f 9M. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bii vooruitbetaling per plaatsing f 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 6.12 De staking is niet doorgegaan. Wij nemen ook terstond aan, dat de „Tribuiie”-berichte:i natuurlijk heel sterk gekleurd zijn geweest. Maar zóó veel is zeker: men is nu aan 1 onder handelen. In „medezeggenschap”? We plaatsen hier een vraagteeken, want „De Tribune” beweert, dat het propaganda-voorstel betreffende mede zeggenschap welk voorstel bulten het personeel om, dus zonder „mede zeggenschap” opgemaakt is, maar waarover het personeel vóór de defini tieve vaststelling prèten mocht door het personeel is.... afgewezen. Zou de veelgeroemde medezeggen- De geschiedenis van het Russische graan in ons land is bijzonder merk waardig. Het zal een Jaar geleden zijn onge veer, dat schepen met roode vlaggen en sikkel en hamer in top, het koren van Rusland trachtten te plaatsen in Rot terdam. De kranten schreven toen veel over „gestolen” graan, „waar bloed aan kleefde”; in handelskringen verzekerde men, dat elke transactie zou worden ge weerd en op de graanbeurs vertikte men het de Russen te introduceeren. Onverrichter zake moesten de Russi sche schepen weer uitvaren om met succes in Engeland zaken te doen. Dat is een Jaar geleden. Sindsdien is de prijs van het graan in ons land sterk gedaald en sindsdien zijn de Russen teruggekomen met nog groei tere schepen en met nog meer graan. En helaas ook met meer succes. De invoerstatistiek een duidelijke taal: Het staatje, dat wij er uit hebben samengesteld, geldt voor de tarwe. In het Jaar 1929 bedroeg de invoer uit Rusland nihil. De eerste helft van 1930 bedroeg hij 9531 ton, tegenover een to- taal-lnvoer van 312.766 ton. Dit is precies 3 pCt. Voor de maanden, volgend op de eer-, ste helft van 1930 zijn deze cijfers als volgt: „Wjj deelen u dit niet alleen mede ter kennisneming, doch tevens om u erop te wijzen, dat het door ons vanzelfspre kend wordt geacht, dat zoo noodig alle leden van onze organisatie zich soli dair verklaren met de kameraden, In dien het contract mocht doorgaan. Dit beteekent dus dat wij van leder lid verwachten, dat hU/zU zich beperkt tot zUn/haar eigen taak en onder geen voorwaarde werkzaamheden worden verricht, die anders worden verricht door collega’s rechtstreeks bij dit conflict betrokken." i Alle stoom- en binnen een week Het eigendomsrecht der Mohammedanen erkend I Het rapport der commissie, welke door de Britsche regeering, met goedkeuring van den Volkenbond, belast was de rechten en aanspraken van Mohammedanen en Joden ten aanzien van den klaagmuur vast te stellen is verschenen. Het zegt, dat de eigendom en het uitslui tend eigendomsrecht van den muur alleen aan de Mohammedanen toekomt, gegeven het feit, dat de muur een integreerend deel uitmaakt van het gebied Haramesj Sjerif, hetwelk „Wakoef’ is, d.L het eigendom eener godsdienstige stichting. Echter moeten de Joden te allen tijde vrijen toegang tot den muur hebben voor hun gebeden onder voor behoud van zekere uitdrukkelijke bepalin gen. De invoer van tarwe in waaraan de Russen in de eerste helft van 1930 nog maar voor drie heele per centen aandeel hadden, is daarna dus zóózeer in hun handen gekomen, dat zij het percentage van hun aandeel in het heele Jaar 1930 op 17.8 konden bren gen en ‘in het eerste kwartaal van 1931 op 64.1, terwijl zij in de maand Januari bijna alles leverden (meer dan vier vijfde deel). Er zijn maar twee mogelijkheden om dezen geweldigen aanwas voldoende te verklaren: Ofwel: de toestanden in Rusland moeten beter zijn geworden sinds verle den Jaar, ofwel de Nederlandsche graanhandel M’s zijn er niet afkeerig van, *n te huichelen. Over toestanden in Rusland het volgende: De kwrtê’.’e, of het Russische graan „gestolen’ of tenminste „besmet” is, wordt niet zoo eenvoudig opgelost. Het graan van de Russen komt den laatsten tijd veel van de z.g. „Sowcho- sen” (staatslandbouwbedrljven van on gehoorde afmetingen). Het is een alge meen verschijnsel, dat naarmate het boerenbedrijf kleiner is, een grooter ge deelte van zijn productie voor eigen gebruik noodig is, en dus een geringer deel overschiet voor export. In het oude tsarenrijk was 11 pCt. van den grond in handen van groot grondbezitters. Doch deze 11 pCt. lever den 32 pCt. van de totale graanop brengst en 48 pCt., dus bijna de helft, van de bultenlandsche markt. De omge keerde verhouding gold voor de kleine goederen van bedniaks en seredniaks (arme boeren). Ditzelfde verschijnsel doet zich voor in het Rusland van vandaag. De groote staatsbedrijven, die machinaal worden bezaaid en geploegd en gemaaid, schij nen werkelijk een groot deel van de uitvoeroverschotten te leveren. Het overige deel komt van de kleine boeren, al of niet vereenigd in collec tieve bedrijven (Kolchosen). Vroeger werd het graan dezen menschen een voudig afgenomen. De boeren antwoord den toen onmiddellijk door niet meer te verbouwen dan zij strikt noodig had den voor eigen gebruik. Zoo mislukte de conflscatiepolltiek. Men heeft haar ver een industrieele politiek, nu fabrieken bij massa’s om producten bij de boeren te kunnen inrulien tegen graan. Men heeft dus een markt geschapen binnen het socialis tisch paradijs. Wat er toch heelemaal mee in strijd is. Hoe het ook zij, het kan den schijn hebben, dat het Russische graan inder daad niet meer gestolen kan Doch wij herhalen: dit schijn. Alles wat de boer, de arbeider, de mensch in Rusland kon verkoopen, is hem af genomen. Een medewerker schrijft aan het „Hbld.”; Nu dezen keer de aardbeving in het Wes telijk deel van ons land zoo duidelijk is ge voeld, komt vanzelf de vraag, at zoo Iets wel ooit eerder is voorgekomen. Ongetwij feld is het voor onze zeeprovlnciën een zeld zaamheid, in Umksrrg daarentegen komen lichte aardschokken vaker voor. In de mededeellngen van dr. O. In „Hemel en Dampkring” vinden we b.v. uit den laatsten tijd de volgende data van voelbare bevingen In Zuid-Lünburg: 27 Mei 1918; 20 Febr. 1921; 7 Dec. 1924 23 Febr. 1926 6 Jan. 1926 en 14 Jan. 1928. Van deze was die van 6 Jan. 1926 wel de krachtigste. De oorsprong daarvan lag in den Eifel, zoo- dat Zuld-Limburg. wat ons land betreft, het eerst aan bod was, hoewel het verschijnsel zelfs tot Wildervank toe zwak werd waarge nomen. Een lichte aardbeving, waarvan het epi centrum in Nederland zelf lag (epicentrum Is de plek, waaronder In de aardkorst het eigenlijke cljtrum der trilling ligt) werd waargenomen op 2 Mei 1928 te Den Bosch, Utrecht, Lunteren. Dit was het eerste geval, waarbij een aardbeving wel te De Bilt, doch niet door bultenlandsche seismografen werd geregistreerd. Een aardbeving die zich, zooals nu, vooral in het Westen van het land deed gelden, was die van 17 Maart 1883 (Den Haag AlkmaarUtrecht; het sterkst bij Haarlem). We zien dus wel, dat schokken in deze streken zeer zelden zijn, en zeker schokken van een intensiteit als die van Zaterdag en Zondag. Het epicentrum plek, nJ. in de Noordzee. In streken van vulcaniachen oorsprong, zooals: de Eifel, Is de kans op aardschokken grooter. daar dat zij in het Z. O. van Nederland minder zeldzaam zijn dan In het Z.W De aardbeving van 1883. De laatste krachtige aardbeving in Neder land, waarvan de geschiedenis melding maakt, was, zooals hierboven al opgemerkt, op 17 Maart 1883. In den vroegen ochtend van dien dag tus schen 5 uur en 5 u. 35 zijn de schokken in Amsterdam sterk waargenomen. Men dacht in de hoofdstad eerst aan het springen van een kruitschip bij SchelUngwoude at bij Vel- sen; men sprak zelfs van een kruitschip in de Buitenslngelgracbt. Ook liepen er al spoedig socochtea am het nxingen van een, ntot oawaetteWk ta van eenigen omvang is voor niemand meer te bereiken. Dat is het gevolg van den historischen diefstal der Sovjets. Het eenige, wat de mensch In Rusland nog overheeft, en wat hij verkoopen moet om te kunnen leven, is zijn ar beid. Dezen kan hij niet opsparen en men kan hem dien niet ineens ont nemen zonder de vruchten daarvan eveneens te verwoesten. Den arbeid van den mensch kan men hem alleen lang zaam ontrooven. Voortdurend. Gestadig. Dat nu geschiedt in Rusland zonder twijfel. Het eenige, het laatste, wat de mensch in Rusland nog bezit, wordt hem afgenomen, doordat men hem dwingt te werken niet voor zich zelf maar voor den Staat Wanneer men de helft van het volksinkonien gebruikt om de totstandkoming van een vijf jarenplan te bewerken, dan nisbruikt men zijn macht om t.et volk "ijn ar beid te ontfutselen zonder het wel varend te maken. Beter is het dus in Rusland niet ge worden sinds verleden jaar. Welnu, dan kunnen wij den aanwas van den invoer tot zulke hoogten niet anders verklaren dan uit het feit, dat een zeer groot gedeelte van de Nedcr- landsche graanhandelaren verleden jaar eenvoudig comedle gespeeld heeft. De ultpersing van het Russische volk kon hun ook toen blijkbaar al heel weinig schelen. En zelfs tot een „beau geste” schijnen zulke menschen niet in staat. Er is meer. Wij zouden willen vragen, of deze heele kwestie niet ten nauwste verband heeft gehouden met het feit, dat de graansilo’s van Rotterdam op het oogen- bllk, dat de Russische schepen arriveer den, boordevol zaten met duur gekocht graan, van verdere landen afkomstig. Was men toen soms bang voor de lage prijzen van de Sovjets? Wilde daArom de beurs er toen niet aan? Het is maar een vraag. ketel der Engelsche gasfabriek. Van dit allés bleek niets waar, zoodat men tot de con clusie kwam, dat de aarde moest hebben ge beefd. Merkwaardig echter was, dat van de electrische apparaten op het Rljkstelegraaf- kantoor geen afwijkingen waren waargeno men. Het merkwaardigst waren de schokken gevoeld tusschen de Utrechtsche- en Wil- lemspoorten, het zwakst of in het geheel niet tusschen Kadijk en Weesperstraat. In het centrum der stad is overal de beving gevoeld. In de Tesselschadestraat bleef een pen dule stilstaan op 5 u. 7; de koelen in het Vondelpark, die werden gemolken, vielen, volgens de berichten uit die dagen, ver schrikt ter aarde. De trillingen duurden vijf a zes seconden; zij moeten sterk zijn geweest. Ook te Utrecht zijn schokken gevoeld en voorts vrij hevig te Umuiden en ook te Haarlem Lei den, Diemerbrug en Hilversum. Te Haarlem schudden de Amsterdamsche Poort en het Stationsgebouw op nun grond vesten; in het station te Leiden waren pla- fot.ds gescheurd. In het „Hbld.” van 20 Maart 1883 schrijft prof. Buys Ballot, dat de magnetische in strumenten te Utrecht geen aan R ijzingen hadden gegeven, hetgeen hij daaruit ver klaart. dat de schokken slechts evenwijdige slingeringen In de naalden zullen hebben veroorzaakt. De hoogleeraar had voorts berichten over schokken ontvangen uit Zaandam. Leider dorp, Sassenhelm en Lisse en ook, doch reeds van een dag eerder, uit Neder-Asselt en Wychen. Uit andere deelen van het land zijn geen berichten van schokken ontvangen. In het „Hbl.” van 10 Maart 1883 staat een uitvoerige beschouwing over deze aardschud- dlng van de hand van mr. J. P. Amers- foordt. Hij zoekt een verklaring voor de ge beurtenis in den toestand van den Neder- landschen bodem. Er waren groote werken uitgevoerd; de drooglegging van de Haar lemmermeer, de indijking van het Westelijk IJ, Luitkemeer, Legmeer. Schinkelpolder, Mü- drechtsche plassen. Ronde Venen enz. Van andere droogmakingen zijn de wa terpeilen in dien tijd verlaagd; sedert veer tig jaren waren veel polders ontlast van hun veenslik. In de Osdorper-, Aker- en Riet- wijker- en andere polders, allemaal om de Haarlemmermeer gelegen, is een vracht van ongeveer 4 M. hoog veenslik afgegraven en weggevoerd. Uit de zanderijen bij Bennebroek en Hil- legom was een heele reeks blnnenduinen ver dwenen. Er was een gleuf gegraven, waar door de verbinding met de andere duinen was verbroken. Dat was ook gebeurd bij IJ- muiden. Het veenslik en het zand waren voor het grootste deel vervoerd naar Amsterdam, het zand o.a. naar het Willemspark. Daardoor is een groote last gelegd op den bodem der hoofdstad, een last, welke nog werd ver zwaard door den bouw van het Paleis voor de Gasfabriek, de Helneken's de Roomsch-Kath. Kera (St. aan den Amstel het nieuwe Er is Indértijd heel veel te doen fB- weest over de z.g. medezeggenschap,' welke voor het personeel van de N.V. „De Arbeiderspers”, die o.a. ook „Het Volk” uitgeeft. Ingevoerd zou worden. Dezerzijds Is meermalen betoogd, dat hier van werkelijke medezeggenschap, waarmede de roode arbeiders jarenlang gepaaid werden, geen sprake v,as: tot op zekere hoogte zouden de werkers mogen mede -zeggen, dJ. méé-praten (en dan nog bij monde van enkele, aan de directie welgevallige personeclverte- genwoordlgers) van mede zeggen- schap, In den zin van medebeslissings recht, was In het fraaie plan, dat als een propagandistisch zoethoudertje moest dienen, geen spoor te ontdekken. „Het Volk" heeft echter volgehouden, dat hier een prachtig stuk medezeg genschap bereikt ging worden: t was allemaal teekenls andere, de moesten het der N.V. ,X>e Arbeiderspers” maar eens nA doen. ,JDe Tribune” (als communisten en socialisten kijven, krijgen wij dikwijls interessante dingen te hooren) weet mede te deelen, dat er dezer dagen bij genoemde „Arbeiderspers” tusschen de directie en een deel van het redactle- personeel een conflict is gerezen, door dat de directie het aantal vacantieda- gen wilde verminderen; de Algemeene Nederlandsche Bond van Handels- en Kantoorbedienden moest voor het per soneel in de bres springen en uit een door het afdeelingsbestuur tot de leden gerichte circulaire blijkt, dat er zelfs met staking gedreigd moet zijn. Men heeft zich op een fiksch anti kapitalistisch gevecht voorbereid. In de circulaire heette het: de overige Inzittenden brak mej. Enren, uit Neder-Asselt beide armen. ZU is met een viertal mede-passaglers, dat In hoofdzaak snUwonden had opgeloopen, naar dokter Klop te WUchen vervoerd, waar de eerste Hulp werd verleend. Nadien Is zU naar haar woning overgebracht. Drie der andere passagiers geen noemenswaardlg letsel. De overigen, waaronder een aantal schoolkinderen, zjjn, wonder boven wonder, met den schrik vrijgekomen. Nader wordt gemeld, dat de heer J. La niers, uit WUchen, een ribbenfractuur be kwam. terwUl de dames Loeven en Tonen, uit WUchen, door glasscherven licht werden gewond. In de bus zaten 23 passagiers. Dat het ongeluk nog betrekkelUk goed is afgeloopen is te danken aan de zeer sterke carrosserie, welke slechts aan een zUde werd vernield. Het chassis bleef onbescha digd, en is later in den middag wegge sleept. Gistermiddag te kwart over 4 had op de TeersdUk, te WUchen (Geld.), een ernstig auto-ongeluk plaats, doordat de autobus van den heer De RUdt, uit Grave, welke den dienst Grave-NUmegen v.v. onderhoudt, tengevolge van een verzakking aan den rechterkant van den dUk, omsloeg en naar beneden stortte. De wagen, welke n*t een twintigtal passa giers op den terugweg naar Grave was, kwam aan den voet van den dUk in een bouwland terecht en werd geheel vernield. De chauffeur zag het ongeluk aankomen en wist nog bütijds uit de cabine te sprin gen. HU bleef ongedeerd. Een naast hem gezeten passagier sprong eveneens uit den wagen, doch aan den verkeerden kant, met het noodlottig gevolg, dat de man onder den vallenden wagen terecht kwam en op slag werd gedood. Het is de 60-jarige ge huwde schoenmaker W. den Doop uit Grave. Van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9