Van Alles en van Overal Alles Jeugd 1 1 t TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 WOENSDAG 10 JUNI 1931 STADSNIEUWS DAT GAAT TE VER! AAN ONZE R. K. ARBEIDERS VOOR DE INGEZONDEN n Etsen van onze stad BIJ „City Lighjs” in Alkmaar van den A. R. C.-Politie-elftal 2-5 Ned. Staatsloterij n E Als U het niet weet, mogen wij het dan zeggen WELKE VULPENHOUDER GESCHIKT VOOR U IS. WIJ BESCHIKKEN OVER EEN JARENLANGE ERVARING EN HEBBEN EEN ZEER GROOTE KEUZE. VAN PU^JEN OORTMEIJER - PAYGLOP - ALKMAAR Door Joegoslavië vm. oc Pers-beoordeelingen rubriek schrijft De ongehuwden ten deure uitgewezen. Het oude en het nieuwe Beograd nanet elkaar. aanzien Export- van In het „Victoria-Theater” film in het Korten inhoud Alk- Nationaal Kegelconcours Haarlemschen Kegelbond Voor den inhoud van deze rubriek ttelt de Redactie zich niet aantprakelijk 8500ste spaarder bij de Nutsspaarbank vagebond goed is. menschelük eerlijk en oprecht-weldadlg. Op zfjn verzoek heeft de directeur der Ned. Staatsloterij eervol ontslag verleend aan den heer J. J. H. Weymer, alhier, als debitant der Ned. Staatsloterij, Ingaande bij het einde der 456ste Staatsloterij. Hier wordt dus niet meer of minder ge- alnueerd, dan dat de Alkmaarsche katho- k reeds gestegen was tot 100.000. En nu, maar tien jaren later, wonen er, volgens de jongste volkstelling ran 31 Maart 1931. niet minder dan 340.000 menaehen. Sedert het einde ran den oorlog is dus het inwonertal verdrievou digd. Is het wonder, dat de stad van veranderd is? Neem daarbij dan ook nog in aanmerking, dat tijdens den oorlog de stad zwaar be schoten is. Waardoor veel van wat er in de eerste maanden van 1914 nog stond werd vernield en men zal begrijpen, dat iemand. Een eer typen, een met *n schapenvel omhan- gen man, die dit kleedlngstuk zoowel in den heeten zomer als in den kouden winter draagt, zooals men die In Beograd nog tus- schen de naar de laatste mode gekleede dames en herren ziet rond loo pen. we daarom Courant". Na de groote steden is ook Alkmaar aan de beurt, om Chaplin’s laatste film-werk te zien en te bewonderen. De roem van deze film en van den maker is reeds vla de pers tot onze stad doorge drongen. Van Vrijdag af wordt deze „Victoria-Theater" vertoond. We geven hier vooraf een beschaamd is geweest. De Roosnschen moeten met hun hou ding verlegen zijn geweest. Zonder eenlgen twijfel spelen zij hoog spel. Immers Rerum Novarum gaf niet alleen een krachtigen stoot aan de so ciale beweging, zoodat tn alle landen een gezonde actie aanving, doch de encycliek heeft ook principieel en duidelijk het Socialisme veroordeeld en elk samengaan reeds bij voorbaat uitgesloten. De houding der R K. in Alkmaar was met de encycliek in fla- granten strijd Wellicht had men in besloten kring nog wel veel lof voor deze pauselijke uit spraak „ex catedra maar practised werd ae Maar het Katholiek Kent gij de N V Staalwerken Weet gij. hoe daar onder den directeur de arbeidsvoorwaar- noemd werd, Belgrado, gekend heeft, nu al heel raar zou opkijken, als hij er onver wachts weerkwam. Een stad zonder huizen, waar maar steeds meer menaehen heentrokken het is dui delijk, dat de eerste en In den aanvang eenlge zorg was: hulzen bouwen! Met verbazende snelheid verrezen er over al gebouwen en nu dan toch alles vernieuwd moest worden, besloot men het ook maar grondig te doen en Inplaats van de kleine éénverdiepingshulsjes. die er gestaan hadden, kwamen nu reusachtige gebouwen van zes. zeven verdiepingen. Waardoor je nu tus- schen al die nieuwe, hooge gevaarten hler- en-daar nog de weinige kleine huisjes, die er zijn overgebleven, als dwergen tusschen de reuzen ziet staan, wat op den vreemde ling wel een elgenaardlgen indruk moet ma ken. Baksteen, of zelfs natuursteen, ziet men er niet veel voor de huizen gebruiken, het is alles beton en Beograd wordt dan ook wel eens de betonnen stad genoemd. Voortva rendheid genoeg dus. maar het oog voor architectonisch schoon heeft daarmee helaas geen gelijken tred gehouden; er staan wei nig gebouwen, waarvan je kunt zeggendat is nu eens een prachtig gebouw. En toch, al zijn de gebouwen dan wat plomp en zwaar, al ontbreekt er sierlijkheid van vormen, al ont breekt er stijl aam. als geheel maakt de stad een aangenamen Indruk en dat is al veel. Waar het aan ligt weet ik niet, maar je voelt er je prettig, ook al vind je veel van wat je ziet, lang niet mooi. Wat Beograd bij zijn vooruitgang verloren heeft is de typische echt Servische kleedlng van zijn bevolking Vóór den oorlog liepen hier de mannen zoowel als de vrouwen nog allemaal rond in de mooie landsdracht, maar nu... De dames kleeden er zich zeker niet minder dan in Parijs en rouge en lippenstift wordt er met minstens even groote vaardig heid gehanteerd als in de meest mondaine stad ter wereld. Wat Ik nu niet bepaald een voordeel kan vinden. HeelemAAl heeft de stad zich echter nog niet gemoderniseerd en het doet eigenaardig aan, als je daar •usschep<al die chique dames in keurige toiletjes q^dle heeren in colbertjes van de nieuwste Engelsche stoffen, mannen ziet loopen, gekleed in een schapenhuid, of vrouwen met hoofddoek en in felle kleuren Resultaten behaald door Alkmaarsche Ke- gelclubs en persoonlijke leden van den Bond: KorpswedstrUd, 40 ballen: 23e prjjs Onze Club I, 206 hout. 27e prijs De Burg I, 302 hout (31 tr.J. Personeele wedstrijd. Enkele kaart: 4e prijs W Scheepmaker 41 (79). 8e prijs H. Buys 40 <799). Vrije baan-wedstrijd. Gewone telling: 11e prijs J. Met 42, 40. 37. Paren wedstrijd 6e prijs mevr. G. Geus en W Scheepmaker 9. 48. Koppelwedstrijd-. 9e prjjs: H Buys en G. Genefaas 49, 46. Vrije baan-wedstrijd nawee, gewone tel- ng: 10e prijs mevr. G. Geus 40, 38, 2 x 37. ‘3e prijs mevr J Met 39. 37. 34. rjje baan-wedstrijd Dansen, Hamb. telt: 5 prjjs mevr. J. OUe 90. e prijs mevr. J. Met 76. "ropaganda wedstrijd: 2e prjjs de heer Cottaar 41. 40. De heer L. Frankenberg, Langestraat alhier heeft in den handel gebracht een viertal etsen van Alkmaar. Ze zijn uitgevoerd door den jongen Ween- schen kunstenaar L. Heine en geven gezichten op de groote kerk, Waagtoren, Kooltuin en Zes Wielen. De uitvoering verdient allen lof en niet al leen de stadgenoot zal er zijn huis mee willen sieren, doch ook menig vreemdeling zal ae gaarne meenemen, als aangename herinne ring aan ons pittoresk stadje. hij die betrekking weer kwijt. Geheel ter neer geslagen dwaalt hij door de straten, tn de hoop, een nieuwe betrekking te vin den. als hij onverwachts weer voor den millionnalr staat. die teruggekeerd uit Europa, ouder gewoonte weer geheel door den drank beneveld is. Ze sluiten opnieuw vriendschap en de mllllonnair neemt den zwerver mee naar zijn huls. De zwerver vertelt van het meisje en haar blindheid en de millionnalr geeft hem een groot bedrag om haar te doen genezen. Maar twee Inbrekers hebben zich in de kamer verscholen. Ze vallen den mllllon nair aan en berooven hem. Gedurende de worsteling tracht de zwerver te ontsnap pen met het geld, dat hij zoo juist heeft gekregen; maar de millionnalr. door den aanval geheel nuchter geworden, zegt, dat hij hem niet kent. Als de zwerver na een maandenlange ge vangenschap. eindelijk vrijkomt, wekt hij. door zijn gehavend ulterlijk. den spot en den lachlust der jeugd. Het meisje, dat nu genezen is. is eigena resse van een mooien bloemenwinkel ge worden. En juist als ze een fraaie mand bloemen in de étalage plaatst. komt de zwerver voorbij en het noodlot plaatst hem juist voor het venster. Ze krijgt medelijden met den zwerver, maar begrijpt niet, waar om hij haar zoo blijft aanstaren. Ze gaat naar buiten om hem een bloem en <een geldstuk te brengen De bloem neemt hij dankbaar aan. maar het geld weigert hij met beslistheid. Dan neemt ze zijn band, om er het geldstuk in te leggen. Door haar gevoelszenuwen. die door haar blindheid sterk ontwikkeld waren. ontdekt ze. dat het dezelfde handen zijn, als die van haar weldoener, aan wlen ze baar genezing te danken heeft. Nu ziet ze. niet alleen met haar oogen, maar met haar geheele hart. rijk geborduurde lijfjes en rokken. Dat is nog een overblijfsel ran wat Belgrado eens, nog niet zoo heel lang geleden, is geweest. Wat heel mooi is in Beograd is het Kall- magdan-park, een in terrassen aangelegd park, vanwaar men een fraai uitzicht heeft op de samenvloeiing van Save en Donau. In dit park, dat is aangelegd tegen en om de rubies van een oud fort en waarin ook een monument staat dat getuigt ran dankhaar- held aan Frankrijk, waar tal van Serven een toevlucht vonden, toen rij bun eigen land moesten ontvluchten, wandelen *s avonds de inwoners van Beograd graag. Ze zien er uit op'den Donau en vooral ook. op de vlakte aan den overkant daarvan, die tot aan den oorlog aan Oostenrijk behoorde, maar nu ook Servisch gebied is geworden, waar Serven wonen, zooals zij. maar die tot na den oor log hebben moeten zuchten onder vreemde overheersching. Bezienswaardig zijn in Belgrado het Han- delsmuseum, het Nationale Museum, waarin tal van voorwerpen uit het steenen tijdperk, te zijn, waren we in de hoofdstad van Joego slavië. Beograd, dat eigenlijk niets anders wil zeg gen dan het Witte Fort, is een merkwaardige stad. Niet, dat ae in zooveel opzichten afwijkt van andere steden, maar omdat ze in de Jaren na den wereldoorlog en vooral in de Igatste tien jaren zoo totaal van voorkomen is veranderd. Waardoor? Bij het einde ran den oorlog had Beograd van „h zetten? ..Donkere Zuiden.” Dat is bereikt, omdat zij Katholiek zijn en Katholiek denken. Daar wappert de wit-gele Kruisvlag. Zullen wij verlangen, dat die wit-gele vlag omlaag wordt gehaald en de roode vlag ge il esc hen? Wat zullen wij. Katholieke arbei ders, er bij winnen? Vrijheid van godsdienst? Dat weten wjj wel beter. Zlnoview, de presi dent van de derde Internationale heeft op Kerstmis 1924 het openlijk uitgeroepen: „Wij zullen onze aanvallen op den Almachtlgen God ten allen tijde en stonde voortzetten en dat op afdoende wijze. Wij zijn er zeker van Hem in zijn Hemel te vernietigen.” Vrijheid van arbeid? Hoe dikwijls hebben wij het niet gelezen en op de foto's gezien, hoe de arbeiders in Rusland onder militair geleide naar de fabrieken, werkplaatsen, ak kers en velden worden gebracht; en het loon? Bons voor de staatswinkels! Arbeids tijd? 12 uren per dag! Vrijheid van familieleven? De staat beeft het huwelijk wel niet afgeschaft, maar den band zóó los gemaakt, dat men lederen dag opnieuw kan scheiden en den volgenden dag weer trouwen met een ander. Kinderen zijn onder de hoede van den Staat. Daar be hoeven de ouders zich niet mee te bemoeien. Zij worden llefdevol verpleegd. Luistert: De „Isweetla” van 19 Maart 1929 schrijft: Men vindt er een soort wellust in, om de kinderen af te ranselen. Voor elke kleine overtreding wordt er fiks op los ge slagen een beetje te laateen oor vijg. Men slaat met lange z wee pen.... De kinderen noemen de kamer van den on derwijzer „de folterkamer”, zü worden daar uitgevloekt en met gummistokken geslagen, terwijl zü in verhoor worden genomen." In massa's vluchtten de kinderen weg uit deze huizen van „Vadertje Staat." Leve de vrij heid! Arbeiders, geeft u dat niet te denken? Welke vlag zult gü volgen: de wit-gele Kruisvlag, die ons voert over deze aarde, wel niet altijd langs paden met bloemen be strooid. doch waar de tevredenheid en 1 ge luk ten deele gelegd wordt In ons hart om ten volle uitgedeejd te worden aan de andere zijde van het graf, waar een eeuwige dag. een eeuwig licht straalt en ons wacht? Of de roode vlag, die ons ten slotte zal voeren aan den voet van een rood-granleten standbeeld, dat gü dan moet aanbidden en dat voorstelt: Judas, den Godsverrader? Maar wü weten, wat Jezus, de Godmensch. van hem heeft gezegd: „Het ware dien man beter geweest, nooit geboren te zün.'' Welnu. R. K. arbeiders, de volgende week moet gü weer kiezen. Ik weet welke vlag ik kiezen zal en gü weet ook. nietwaar? N. P. STAM. bergachtig. Maar op de berghelling zag je nu welden en akkers, waartusschen rzlch vriendelüke witte kleiwegen slingerden. Maar toen het ook hier begon te regenen ge lukkig maar een half uurtje werden al die vriendelüke witte wegjes donkerbruine pap- •lingers die tusschen het zwarte gesteente door kronkelden en er alles behalve aan lokkend uitzagen. Soms kwam je bü prachtig weer en helderen zonneschijn een tunnel binnen en als je er na een minuut of vrat san den anderen kant van den berg weer uitkwam zat je midden In den nevel of in den regen. Het laatste gedeelte van de reis voor Beograd ging door vlak land met mooie groene weiden en akkers met jong gewas, hier-en-daar afgewisseld met groepen hoo rnen En na dat vlakke stuk land doorgestoomd De gisterenavond op het A. R. C-terrein aan den Westerweg plaats gehad hebbende ontmoeting tusschen A R. C. en het maareche Polltie-elftal is geëindigd met een 52-overwinnlng voor de polltie-mannen. waarmede zü in het bezit kwamen van de uitgeloofde medaille. en uit den Romeinschen tüd zün bewaard, die in den omtrek der stad en in den Donau zün gevonden; het Studentenhuis, dat koning Alexander voor twintig mlllioen di neren heeft laten bouwen en aan de stad geschonken ter huisvesting van arme stu denten Er wonen daar in dat groote gebouw 500 studenten, terwü' er alle dagen nog 250 andere komen eten. Ook een fraaie Grieksch Katholieke kerk (de overheerschende gods dienst is hier de G. K.) hebben we nog bezichtigd, waarin de geloovigen staande den dienst moeten büwonen, banken zün er In de heele kerk niet, alleen drie zetels, een voor den Koning, een voor de Koningin en een voor den patriarch. "ten slotte wil ik nog even wüzen op het, in een gebouw in typisch Servischen stijl ge huisveste museum Meetrowltsj. waar in hoofdzaak beelden vaA den grooten beeld houwer Iwan Mestrowltsj zün tentoongesteld. Het meest heeft mü getroffen een marmeren beeld, waarin in het voetstuk gebeiteld staat Moja Majka (mün moeder). De dag werd besloten met een diner, aan geboden door den Nederlandschen consul, den heer Petkqwitsj, waaraan het aan rede voeringen weer niet ontbrak, maar verder een zeer aangename geest heerschte en Holland nog al eens in de hoogte gestoken werd. arbeidsvoorwaarden is bepaald, den R. K. MetaalÓewerkersbond maandelüks de loonstaten worden toegezon den; uurloon en totaalloon van lederen ar beider; geen verlaging zonder overleg met het bondsbestuur. De fabrieksraad wordt geraadpleegd over wijzigingen in accoordloon en produktie- tarieven; dus geregeld overleg met de vak- vereeniqging. medezeggenschap van de ar beiders Arbeid, zoo noodlg, op feestdagen, als Pa- schen. Pinksteren e.a. wordt dubbel betaald; volle uurloon wordt uitbetaald, zonder ar beid Inhalen tn de volgende gevallen: 3 da gen bü overUjden van de echtgenoote; 1 dag bü overlüden van vader, moeder, kinderen, broeders, zusters, schoonvader, schoonmoe der, zwager of schoonzuster1 dag bü plech tige H. Communie, Belüdenls of Avondmaal. Langer dan 1 jaar in dienst geeft recht op 6 vacantledagen mft vol loon. Verzekering tegen ziekten met volle vergoeding. Er is een verpleegster voor de zieken en bü be valling. en in t huisgezin komt zü 9 dagen de kraamvrouw verzorgen. Er wordt kinder toeslag gegeven. Gezinnen ontvangen voor het vierde kind een gulden per maand, voor elk volgend kind twee gulden per maand zoolang het oudste kind nog geen 14 Jaar is. Iedere arbeider mag jaarlüks op kosten der N V een gesloten retraite büwonen. Voor de rusttüden is er een wachtlokaal met leestafel. Het Kerstfeest wordt gezamen- lük door directie en arbeiders op kosten der N.V. gevierd. Onderling is door de arbeiders zelf besloten, dat er gespaard moet worden. 10 pet. en de gehuwden 5 pet., tenzü het loon daalt tot f 25. Zü heb ben hun eigen spaarfonds en de gelden wor den veilig belegd in obligaties N. W. 8. Nu vraag ik u, waar is de invloed van Paus Leo's woord merkbaar? Is dat de ideeën .Rerum Novdrum" niet In daden om- En dat is nu een voorbeeld uit het Vrüdag 29 Mei hield onze geeetelüke advi seur. Rector C. Vis, een herdenkingsrede over de 40-jarige uitvaardiging van de Encycliek ..Rerum Novarum.” Die Encycliek was en is een lichtbaak in onzen tüd. Straalt dat licht nu nog? Wü hooren zoo dikwijls, dat het In Limburg en Brabant voor de arbeiders donker blüft. Het „donkere Zui den." Maar het donkere Zuiden is toch overwegend 1 Arbeiders! ..De Maas?" Katholieken den zün? In de dat aan Reeds enkele weken herinneren pamflet ten, brochures en krantjes. welke onze brie venbussen verstoppen, eraan, dat de ge meenteraadsverkiezingen naderen. Vooral socialisten en anti-revolutlonnalren hebben al een aanmerkelijk kwantum papier ver werkt. Het spreekt vanzelf, dat in dezen zondvloed van verkiczlngslectuur menige bewering voorkwam, die op Zn zachtst gezegd we! voor tegenspraak vatbaar was. Hadden we echter op al deze politieke slakjes zout willen leggen, dan zouden onze winkeliers in dit artikel spoedig uitverkocht zün. Bo vendien. slakken zijn glibberige, ietwat vle zige dieren, tamelük onschadelük. die men maar liefst zonder meer voorbijgaat. Andere wordt echter de zaak als een ve- nünlg klein roofdier wordt losgelaten. Zoo'n beest kan schade doen aan het liefste en mooiste van wat men bezit. Daarop dient jacht gemaakt en het monster onverbidde- lük neergelegd. Het spüt ons buitengewoon, dat het roof dier. waarop we hier doelen, gekomen is uit het anti-revolutionnaire kamp We hebben altüd gemeend, dat van alle politieke par tijen deze principieel-christelijke groep ons het naast stond, en dst uit dezen hoek zeker geen onwaardige aanvallen te verwachten waren Bitter teleurgesteld zijn we daarom <n .De Nieuwe Alkmaarsche Courant”. Anti- ReVolutionnalr verkieringsorgaan voor Alk maar, het volgende te lezen: RERUM NOVARUM De R K. Vakbeweging heeft den 15den Mei j.l. alom feestelijk herdacht dat voor 40 jaar de bekende pauselüke en cycliek het licht zag. Of Roomsch Alkmaar in al haar gele dingen dit feest van harte beeft mede- gevierd, betwijfelen Veeleer Is er grond voor de gedachte dat men Bü de Nutsspaarbank alhier werd Maan dag JJ. de 8500ste spaarder ingeschreven. Blükens opgaaf van de directie bedroeg het aantal spaarders op 5 Februari 1937 4000. In een tüdsverloop van ongeveer 4K jaar klom het aantal spaarders alzooqran 4000 tot 8500, zoodat een vooruitgang van circa duizend spaarders per jaar valt waar te ne men. Deze gestadige stüging toont wel zeer dui- delük aan, dat deze Instelling hare relaties tot in alle kringen der burgerij ziet uitge breid Doch ook buiten Alkmaar verkrijgt de Spaarbank steeds meer bekendheid, hetgeen blükt uit het feit, dat van voormeld spaar- dersaantal ruim 1300 personen elders woon achtig zün. j Indien men voorts acht geeft op de veler lei wüzen. waarop de Spaarbank reeds jaren lang bü elke passende gelegenheid de aan dacht op het nut van sparen vestigt en door bet verleenen van allerlei faciliteiten het sparen schier dagelüks aanmoedlgt. dan is het inschrijven van den 8500sten spaarder voor de Spaarbank ongetwijfeld als het pas- seeren van een maülpal te beschouwen en mag dit feit zeker hier ter plaatse als een verheugend verachünsel worden gemenss reerd. De vagebond uit deze film is het voor werp van den spot der bewoners van de groote stad. Doelloos dwaalt hü door de straten, totdat hü in contact komt met het blinde meisje, dat bloemen verkoopt op een van de groote boulevards. Zü voelt zich aangetrokken tot den vagebond en haar toegenegenheid is voor hem een troost in zün ledig en aan liefde arm leven. In de duisternis der donkere grachten zet hü zich neder om te droomen van zün liefde Maar hü wordt in zün mümeringen gestoord door de komst van een millionnalr, die zich gereed maakt, om in zün dronkenschap zelfmoord te plegen. De vagebond redt hem i het leven, waardoor ze samen vriendschap sluiten. Als het meisje niet op haar gewone plaats verschünt. verneemt de vagebond, dat se ernstig ziek is. Haar oude grootmoeder tracht haar plaats in te nemen, maar met weinig succes. De ragebond begeeft zich naar den millionnalr, om aan zün woning te vernemen, dat hü naar Europa vertrok ken is. Maar de zwerver heeft geld noodlg om het meisje te helpen en dus besluit hü te gaan werken. Hü krijgt een baantje als vuilnisman, maar buiten zün schuld, raakt I Iteken practisch gesproken zich niet onder werpen aan de uitspraken van Z. H. den Paus. Dat is voor een waar katholiek een der grootste beleedlgingen, die men hem naar het hoofd kan slingeren. Gelukkig echter kunnen wü met de groot ste beslistheid deze beschuldiging van ons afwüzen Er is niets, maar dan ook niets van waar En dat behoorde de schrüver van het be wuste artikel te weten. Van leder, die over Alkmaarsche gemeente-polltlek schrijft, mag geëlscht worden, dat hü kent den aard van de samenwerking hier ter stede tusschen Roomsch en Rood Er bestaat geen vast ver bond tusschen katholieken en socialisten. Ook in Alkmaar veroordeelen wü. evenals elders, het socialisme, maar nergens ter we reld is het verboden ter bereiking van be paalde praktische doeleinden gebruik te maken van de hulp der 8. D. A. P. Dit en niets anders is in Alkmaar geschied. De katholieken hebben hun volkomen zelfstandigheid behouden, wat JJ. Donder dag bü de behandeling van het ambtenaren reglement nog eens overtuigend is gebleken. Toen waren er princlpieele zaken in het ge ding en zonder bondgenootschap of afspraak vonden de vertegenwoordigers der chrlste- lÜke portüen elkaar. In dit licht moet een andere uitspraak In het bewuste artikel, luidende als volgt: „Het bekende Bübelwoord: ..Dit volk eert mü met de lippen, maar het hart houdt zich verre van mü”, moet ze wel op 't hart hebben gebrand”; een uitspraak, welke de katho lieken stempelt tot huichelaars en phari- zeërs, als een onware, onwaardige en diep- krenkende belediging aan de kaak worden gesteld. In den polltieken strijd schünt veel ge oorloofd, maar dit gaat toch te ver. Er staat in dit betreurenswaardlge ver- klezlngs-pamflet nog meer, wat niet onbe sproken mag blüven. Hierover nog iets in een volgend artikeltje. Een kükalt het park ap de Save, waar een niewwe haven wordt aangelegd. Van Sarajewo naar Beograd (Belgrado) Is sok alweer een volle dag reizen per smal- 4K»r; weer dus van 's morgens vroeg tot k avonds In den trein. Hier in Joego-Slavlë behoeft men er ech ter geen spüt van te hebben, dat de afstan den zoo groot zün. want men raakt niet uit gekeken aan het landschep waar men door reist. en men zit in deze wagons van het smalspoor, zooals Ik al eerder zei, zeer ge- makkelük. Het weer was goed, maar niet zoo warm ah de laatste dagen, wat voor een treinreis nu juist geen nadeel was. En dan heb Ik op deze reis ook nog weer een nieuwe sensatie ondergaan: Toen we goed *1 wel aan het rijden waren kwam de conducteur met een armvol koptelefoons bü zich den passagiers vragen, of ze ook van de redloaanslultlng gebruik wilden maken. Vüf- entwlntig dlnaren kostte het, als je tot Bel grado toe een koptelefoon tot je beschikking wilde hebben, dat is dus In Nederlandsen geld f 1.12S- De telefoon werd aangesloten aan sen stopcontact ld den wagon en daar be gon het. Eerst, het was Zondag, een kerk dienst, als ik me me wel herinner uit Boeda- Pe«t en daarna de gebrulkelüke pro gramma's. zooals we die hier °°k kunnen hooren: Rome, Beograd, enz. Het was werke lijk een typische gewaarwording, al rijdende te kunnen genieten van de op verren af stand gegeven concerten, maar nog veel ver- wonderlüker was het tot de ontdekking te ko men, dat er veel minder storingen waren dan Ik dat thuis gewoon ben; zelfs het rij den door de tunnels en er zün er hier op deze lün zoo eenlge; ik heb me laten vertel len, en ik geloof het volkomen, 144 had niet den minsten invloed op het geluid. Over het begin van de reis zelf zal ik nu maar niet te veel meer uitweiden, die was zooals de reis van Doebrownlk naar 8a- rajewo: bergen en bergen en nog eens ber gen waar je tegenop keek en waar Je langs keek en waar je, al waren het dan ook tel kens weer bergen, nooit genoeg van kreeg, aU mooi waren ze In de veelheid van kleu- WL die ze, niettegenstaande hun sombere I grijsheid, ten toon wisten te spreiden. Tegen een uur of vier echter veranderde het land schep Eerst had een flinke regenbui de grijze steenen zwart gekleurd, zoodat de in druk nog verlatener werd, maar het duurde niet lang, of er kwam wat meer groen te zien en vooral nadat we langs een groote serpentine tusschen Wardiste en Oesjize, waarin w» alleen al 38 tunnels door kwamen, aiê toen Beograd, of z^oX’u het’ toen kog ge-’ over een hoogen berg heen gekomen waren, ---c kregen we meer groen te zien, al bleef ook het terrein, op enkele gedeelten na, zeer N. V. Alkmaarsche Exportveiling Münheer de Redacteur. Bü deze verzoeken wü opname van onder staande verklaring in uw veelgelezen blad, waarvoor bü voorbaat onzen dank. Aan den raad van Commissarissen der N. V Alkmaarsche veiling Alkmaar. In mün bezit kwam een exemplaar van de .Alkmaarsche Courant" van 5 dezer, waardoor ik in kennis werd gesteld met de in de raadsvergadering der gemeente Alk maar plaats gehad hebbende discussies, in zake het financleele beleid en den finan- cieelen toestand uwer vennootschap. Dat nlet-deskundigen de balans en exploi tatierekening uwer vennootschap niet kun nen lezen en beoordeelen is nog tot daaraan- toe, doch dat dezulken, door hun ondeskun dige critiek, verkeerde en onjuiste voorlich ting geven over een geconsolideerd bedrijf, gaat toch al te ver. Het bestuur uwer ven nootschap, hetwelk na de reorganisatie der veiling door een voorzichtige en verstandige financleele politiek een gezonden flnancieejen toestand heeft weten te scheppen, komt in plaats van een woord van afkeuring een woord van lof toe. Ieder deskundig onbevooroordeelde zal, na bestudeering van de exploitatieresultaten der laatste jaren, tot de conclusie moeten komen, dat uwe Vennootschap financieel gezond Is en tot heden gemakkelük al hare verplich tingen heeft kunnen nakomen. Indien den tulnbou v In de naaste toekomst geen onvoorziene rampen treffen, zal uwe Vennootschap ook de nieuwe aan te gane ve- plichtlngen. inzake nieuwbouw, gemakkelük kunnen nakomen, daar de gemaakte bereke ningen uit een oogpunt van voorzichtig be leid. steunden op de resultaten van het boekjaar 1930, welk jaar voor den tuinbouw zeker niet gunstig genoemd kan worden. Ten slotte begroet ik met vreugde de instel ling van een commissie van onderzoek, waar door een einde komt aan de afbrekende cri tiek en den aandeelhouders en tuinders be vestigd worde, dat hunne belangen in veilige handen zün. De Raad der gemeente Alkmaar zal dan tevens weten, oat moreele steun aan de Alkmaarsche Exportveiling een gemeente- en tuindersbelang rij. Hoogachtend, De Accountantsdienst van het Centr. Bureau van de Veilingen. w. g.) TOMA. maar in de ver- van van typee- Onder rubriek .Filmkunst Herluf van Merlet in ,JDe Tüd": In de serie groote Chaphn-fllms. is deze nieuwe rolprent geenszins de minste. In tegendeel! Wel blüft Charlie Chaplin zich zelf volkomen gelük. maar al zün ma niertjes, gebaartjes en trucjes, steeds raak op het psychologisch moment geplaatst, behouden de verrassende spontaniteit van het natuurnoodzakelüke. De romantische draad, waarmee de ver makelijkste situaties en dolzinnigste gebeur- lükheden In deze film aaneen zün geregen, is' weer een van die weemoedige, belaehe- hjke verhef dheidsgeschledenissen. waarin Chaplin al zün opofferende ridderlükheld. zün potsierhjke. maar nobele heldhaftigheid. zün snoevende zieligheid, kan uitbuiten. .Het Volk” schrijft: Alles In „City Lights” Is zoo maar en oogenschünlük heel gewoontjes opgeno men, met versmading van alle artistieke righeid en gewildheid, filming toont Charlie een directheid zeggen, een onmiddellijkheid ring, die vóór hem nog niemand bereikte. „City Lights” zit vol met geestige vond sten, met koddige situaties en origlneele invallen, vol als een cervelaatworat En toch is zü meer dan een doodgewone grappige film. Er is in dezen kleinen man iets, dat steeds weer doet denken aan den spotter Heine, den bespotter van zichzelf en dóór zich zelf van anderen. Charlie is een goed mensch, zün nieuwe film is een goede film; goed, zooals zün vagebond goed Is. menschelük en mild. >zz w 5 5 9 J 0

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 10