S. KROM i RUSSISCH GRAAN STOOMERIJ EN VERVERIJ VAN DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BL ADEN VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 133 f40 VOORNAAMSTE c^CIEUWS Een Britsche onderzeeër gezonken Militaire documenten gestolen De Doodelijk vliegongeluk bij Eelde Ernstig auto-ongeluk te Hoensbroek Pensioenfonds Bloembollenbedriji De moeilijkheden tusschen Vaticaan en Italië JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR tlospitaallinnen diverse prijzen Een Engelsche Bridge- Bond f3000.- 1 750- 1 250.- “"ÏSTT.'TS f 125.- X.'-jSi:?™ 150.- AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAR VERLIES VAR ALLE RECHTER, GESCHILDER UITERLIJK DRIEMAAL VIER EH TWIHTIG UREH HA HET OHGEVAL WOENSDAG 10 JUNI 1931 42 Italianen vergiftigd Opaet in het «pel? op het vliegveld vliegongel uk 29 geredden; 18 vermisten De Gregoriusdagen te 's-Gravenhage. De Albert Thomas verdedigt zijn beleid. ge- bericht te Uit een fort te Luik de in tonnen was Maand De V.A.R.A. contra den Staat leed. Koninklijke familie Barometerstand 9 uur vjn.: 764, vooruit. t Maandagavond vertrek De gezonken ••n van Nieuw materieel Italiaansche nota overhandigd invalide Geen oefeningen op groote schaal in 1932 Het drama in Mexico Moeilijkheden gevreesd Aanvaring in het Noordzeekanaal Twee dooden De spelregels Het te ’s-Gravenzande gevonden lijk verschillende be- Geen moord. Eenige dooden Een belangrijk legaat school voor Internationale Zaken Voor een Het auto-ongeval te Heerenveen Proces-verbaal opgemaakt herhalen: arbeider. O ca te De sportvlieger H. Hindriks t omgekomen verfg oederen terug. Arbeids-ongevallen in Belgische mijnen BUREAU Telefoon: door bouwt HOF Administratie Redartte No. *33 76.858 33.172 15.037 39.058 1.366 940 25 141 32.990 34.575 21.471 57.412 63.365 101.624 70.648 63.927 39.468 85.773 46 543 43.454 76358 83.1 71.2 34.6 50.8 komen, binnen Tegen Ardmore lltieman. Gebrekkige regeling van het verkeer in dit kanaal. Protest der F ranse he regeering tegen de belonging van de Stahlhelm te Breslau. Een tekort van 2 milliard, francs op Fransche begroeting. Britsche onderzeeër „Poseidon" b(J Wei- haiwei na aanvaring gezonken; 2 dooden 18 vermisten. Economische rUksconferentie te Ottawa tot 1932 uitgesteld. Doodelijk bjj Eelde. LICHT OP: De lantaarns móeten morgen worden opgestoken om 9.46. Mi verlies van 'n t aderen vinger 24 1.4 24.7 46.7 54.- 54.4 zeer on inwendig De koninklijke familie vertrekt as. Maan dag avonds half negen van Amsterdam naar Parijs. Bezuiniging op de legeruitgaven 1930 Juli Aug. Sept. Oct. Nov. Dec. 1931 Jan. Febr. Maart April Het bestuur van bovengenoemd for.*- heeft op zyn vergadering van 5 dezer besloten, om aan de werkgevers, die 65-Jarige of oudere arbeiders in dienst hebben, over het contract- jaar 1930—1931 de reglementair vastgestelde uitkeering toe te .zenden. Vanaf 1 Juli zal ook aan invalide ar beiders de uitkeering worden toegekend. Zij. die nog op eenigerlei wijze met hun werkgever in -verbinding zijn, kunnen hun uitkeering middels hun werkgever ontvan gen: de overigen zullen hun verzoek om uit keering rechtstreeks by het bestuur van het fonds «Billitonstraat 3436 Haarlem) moeten indienen met opgave van het aantal dienst jaren. welke zij bij aangesloten patroons heb ben doorgebracht. van den Inv. uit R. tarwe In ons land. Russen in de eerste helft 1930 nog maar voor drie heele per- om met duikers het sporen. Tot Op verscheidene plaatsen hebben in de Belgische mijnen ernstige arbeidsongevallen plaatsgehad. Nabij Charleroi zijn twee arbeiders door het instorten van een mijngang bedolven. Een hunner werd gedood, de andere ge wond. Te Wasmes en Dampreny zijn twee mijn werkers op groote diepte door een locomo tief vermorzeld, Te Rcmsee werd een mijn ingenieur bij het probeeren van een toestel voor het opvangen van kolengruis, gedood. Eensklaps had een ontploffing plaats; vele arbeiders, die in de nabijheid werkten, kon- den, zich bijtijds in veiligheid brengen. Militaire documenten ontvreemd uit «en fort bjj Luik. prins, die Maandag as. het 6e Int. congres voor militaire geneeskunde en phar- macie te 's-Gravenhage zal openen en een De naar steld: le en 2e klasse, Haarlem 10 vier-assige bagagewagens binnenlandse»! verkeer, by Allan te Rotter dam 10 vier-assige bagagewagens voor bin- nenlandsch verkeer en by Werkspoor 11 lo comotieven. „Gevleugelde daden" Gisteren is by de Haagsche rechtbank in hoofdzaak aanhangig gemaakt de kwestie tusschen de V. A. R. A. en den Staat be treffende de uitzending van het hoorspel „Gevleugelde Daden", welke uitzending door de radiocontrölecommlssie was verboden, doch die In kort geding door den president van de rechtbank alsnog werd toegestaan. Nadat mr. Duys voor de V A R A, had ge concludeerd voor elsch, werd de zaak verder aangehouden tot 8 Sept. Naar het „Vad." verneemt zullen op de legerbegrooting voor het komende jaar groo te bezuinigingen worden aangebracht. Zoo zullen de verschillende posten voor inrich tingen van militair onderwijs en van oefe ningen aanzienlyk worden verminderd. In verband hiermede schynt het tevens in het voornemen te liggen het volgende jaar geen oefeningen op groote schaal te houden. Ook uitkeering aan arbeiders van de ..Poseidon”, van Wei-Hal-Wei, Nederlandsche Spoorwegen hebben, „Spoor- en Tramwegen" meldt, be- by Werkspoor 25 doorgangsrij tuigen by de firma Beynes te voor De overleden rechter E. B. Parker, uit Washington, heeft, naar thans bekend wordt gemaakt, een legaat vsn twee millioen na gelaten aan de bekende Columbia-Universi- teit, voor de oprichting van een aan deze Universiteit verbonden School voor Interna tionale Zaken. Het legaat zal beheerd wor den door een trustee, waarvoor zyn aange zocht oa de staatssecretaris Stimson, de voorzitter van het Hoog Gerechtshof der Ver- eenigde Staten Stone en de Attorney-General Mitchell. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 135: elke regel meer 033. RECLAME per regel 6-7S »nor de eerste pagina; voor de overige pagina’s f 0 5* RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bij vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 0.12 De nota der Italiaansche regeering ter be antwoording van de nota's van het Vaticaan overhandigd. bezoek brengen aan de tentoonstelling ter gelegenheid van dat congres, zal ook een ge deelte van het diner bywonen en zich daar na naar het HoTl. Spool stutloti begeven ten einde te 9.24 met de koningin en de prinses de reis naar de Fransche hoofdstad te ma ken. De koningin en de prinses zyn voornemens Maandag 15 Juni as. des avonds half negen van Amsterdam naar Parijs te vertrekken. Over het gevonden lyk aan het strand te 's-Gravenzande waarover in ons blad reeds een en ander te lezen is geweest kan nog het .volgende worden gemeld. Het lyk is onmlddellyk na het vinden naar het Groene Kruisgebouwtje te 's-Gravenhage overge bracht, waar een plaatselijke geneesheer den dood heeft geconstateerd. In de omgeving van het hart was een wond aanwezig, welke door een schot of een scherp voorwerp was veroorzaakt. De politie nam onmlddellyk het onderzoek ter hand en heeft Zaterdagmor gen met het Parket uit Den Haag en den deskundige Dr. Hulst uit Lekten de lijk schouwing doen verrichten. Uit dit onder zoek is komen vast te staan, dat van moord geen sprake kon zyn doch dat een aanne melijker motief was voor T gebeurde levens- 1 moeheid. Gisteravond werd te Hoensbroek op de Akerstraat Noord, ter hoogte van den Hoensbroekerweg. een personenauto door de tram, komende van de richting Staatsmijn Emma aangereden en totaal vernield. De inzittenden, de heer Evers uit Heerlen en de heer Lebbing uit Brunssum, werden zwaar gewond opgenomen en in eefi café op den hoek van den Hoensbroekerweg binnenge bracht. Dr. Mekel. die onmlddellyk ter plaatse was, verleende de eerste hulp. De heer Evers was reeds stervende, terwyi de heer Lebbing zich in een zeer deerlijken toe stand bevond. Beiden werden naar het St. Joseph-ziekenhuis te Hoensbroek overge bracht. Tijdens het vervoer naar het zieken huis is de heer Evers overleden, terwijl de heer Lebbing korten tijd later aan zjjn ver wondingen is bezweken. ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar 2.— Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 6.60 honger Te Dauville zyn 42 Italiaansche arbei ders, die by den bouw van het station al daar werkzaam waren, onder vergiftigings- verschynselen ziek geworden, naar men ver onderstelt tengevolge van het gebruik van ondeugdeiyke levensmiddelen. Een hunner is in het ziekenhuis overle den. terwjji 2 andere nog in levensgevaar verkeereri. Volgens een bericht uit Trouville is het niet onmogelyk dat de oorzaak van het ziek worden der 42 Italiaansche bouwarbei ders te zoeken is in opzettelyke vergiftiging. Een der arbeiders zou uit wraak vergif in het eten van zyn kameraden hebben daan. De Raad voor de Scheepvaart deed giste ren uitspraak inzake de aanvaring van het stoomschip „Trajanus" met het Engelsche regeling van het verkeer in het Noordzee kanaal by de Hembrug. De Raad is van oordeel dat dit ongeval een typisch voorbeeld is van de gebrekkige regeling van het verkeer in het Noordze- kanaal. Op de wyze, waarop de belde schepen, welke met elkaar in aanvaring zyn geweest, hebben gehandeld, valt geen aanmerking te maken. Integendeel, op deze schepen is zeer voorzichtig gemanoeuvreerd. Toen echter de diepgaande „Weser", als 't ware zigzagsge- wyze, en wel wat gewaagd manoeuvreerende, langs de „Medmenham" voer en daar een aanvaring werd voorkomen, was het voor het Engelsche schip onmogelyk zyn koers te behouden, daar het water op geweldige wyze in beroering was gebracht. In dit ge val had een van deze beide schepen vast moeten maken. Hetzelfde resultaat zou hier verkregen zijn, wanneer de brugwachter den toegang voor schepen van de zeezyde nog niet had opengesteld. De Raad wil hiermede niet zeggen, dat de geheele regeling hier van den brugwachter had moeten uitgaan. Aan dien ambtenaar ontbreken gesteld dat hy den toestand uit zeemansoogpunt zou kunnen beoordeelen daartoe de noodige gegevens. Wel had hy kunnen bedenken, dat het. onder de toen maals heerschende weersomstandigheden, openstellen van de brug voor schepen van de zeezyde komende, ook al zou de „Trajanus" het laatste Schip zyn dat, van de andefP zyde komende. ,nog van deze brugopenlng kon gebruik maken, aanleiding zou geven tot het elkander passeeren der schepen zeer dicht by de brug. hetgeen zeker ongewenscht is. Inv. uit Tot.-Invoer Percent. Rusland in tonnen Gisterenavond is de bekende sportvlieger H. Hindriks uit Groningen, terwyi hy een korte vlucht over het nieuwe vliegkamp ‘te Eelde maakte, op 100 M hoogte plotseling met zyn Pander-toestel gevallen. Hy kwam even buiten het vliegveld terecht. De vlieger was met zyn been in de machine gekneld. Hy was echter by kennis. Men wist hem spoedig te 'oevryden en twee doktoren, dr. Kiestra en dr. Nathans, de politiedokter uit Groningen, waren spoedig ter plaatse, om de eerste hulp te verleenen. Voorloopig bleek slechts dat de vlieger een gecompliceerde beenbreuk en een ernstige kaakwonde had opgeloopen. Na voorloopig verbonden te zyn, werd hy naar liet R. K. Ziekenhuis te Gro ningen vervoerd. Daar bleek zyn toestand echter gunstig. De heer Hindriks zwaar verwond, zoo ernstig, dat hy in den loop van den avond aan de gevolgen over naar Parijs den adjunct-chef der politie te (Oklahamai en een anderen po- die twee Mexicaansche studenten, onder wie ten neef van president Rubio, hebben doodgeschoten, is een aanklacht we gens moord ingediend. Biykens telegrammen uit Mexico heeft de zaak daar een levendige anti-Amerikaan- sche stemming gewekt. Hoover heeft president Rubio een tele gram gezonden, waarin hy zyn leedwezen uitdrukt over den dood van diens neef. Stimson, die vreest voor internationale moeilijkheden, heelt een streng onderzoek gelast. De „Soir" verneemt uit Luik: In het fort Pontisse is een brutale dief stal gepleegd, waarvan men zich af vraagt wat de beweegreden is.' Een in den muur van het wachtlokaal ingemetselde geblin deerde kast is geforceerd en daaruit zyn militaire documenten van zeker gewicht weggenomen. Het parket van Luik heeft een onder zoek ingesteld. Er Is een groot aantal sol- oaten ondervraagd. Er werd geenerlei aan- wüzlng gevonden. De „Soir” vraagt zich af of de bedrijver van den diefstal handelde voor communis tische rekening of in dienst van de buiten landsche spionnage. Alle stoom- en binnen een week Heerencostuums oppersen en ont- vlekken binnen enkele dagen. Onze naam waarborgt U prima behandeling. Graaf Vecchi, ambassadeur van Italië bij den H. Stoel, heeft zich gisteren naar het Vaticaan begeven, waar hy een langdurig onderhoud had met kardinaal Pacelli. Men beschouwt dit bezoek als een bewys van de overhandiging van een Italiaansche nota in antwoord op de nota’s van het Vati caan, want men wist, dat Vecchi niet eerder naar het Vaticaan zou zijn gegaan, dan wan neer hy in staat zou zyn, een of ander ant woord op de nota's van het Vaticaan te ge ven. Kort na zyn onderhoud met Vecchi heeft kardinaal Pacelli zich naar den H. Vader be geven en met Hem, nadat alle audiënties wa ren onderbroken, gedurende ongeveer een uur geconfereerd. Kardinaal Gasparri. de pauselyke nuntius Borgonglni en de rechtsgeleerde Pacelli heb ben hierop nog met kardinaal Pacelli een onderhoud gehad. 1NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD J- ONS BLAD i worden, is slechts De brigade-commandant van de Kon. ma rechaussee te Heerenveen heeft, na den chauffeur van den auto, waarmede Zater dagavond het noodlottige ongeval gebeurde, te Den Haag te hebben verhoord, hem heengezonden, nadat proces-verbaal was opgemaakt. Engelsche admiraliteit deelt mede dat de onderzeeër „Poseidon” gisteren by Welhaiwei gezonken is, na aanvaring met een koopvaardyschip. De oorlogsschepen ..Berwick”. „Cumber land” en „Hermes” bevinden zich ter plaatse. Volgens de eerste berichten zUn 5 officie ren en 26 matrozen gered, van wie er twee zyn overleden en worden er 18 matrozen vermist. De ..Poseidon” was in 1929 gebouwd. mat 1475 ton en was bewapend met een kanon van 4 inch en 8 torpedolanceerbutzen. De nfficleele verklaring De Afgebroken radio-rede. In dn procedure tusschen de V.A.R.A. en den Staat over de afgebroken radiorede van den heer Zwertbroek heeft de procureur voor de V.A.R.A. mr. Tj. Mobach gistereh con clusie van repliek genomen. Hieraan wordt het volgende ontleend: Dat waar de radlo-omroepcontróle-commissie geenszins is een college van advies en by- stand aan de regeering. zooals byv. de Radio- raad, en nog veel minder een verordenend orgaan, dat algemeene voorschriften kan ge ven. volgens de VARA. aan 't verzoek aan die commissie van 11 Aug. 1930, dat door den Staat werd geciteerd, geen algemeen ver bindende kracht kan worden^toegekend. Bovendien is discussie over dit verzoek voor deze procedure van geenerlei belang, omdat het slechts handelde over uitzendin gen omtrent de verdeeling van den zendtijd en de daarby op desbetreffende regeerlngs- beslulten geuite critiek, waarvan in casu geen sprake is Verder wordt in de conclusie gesteld, dat de Radio-omroepcommissie op 23 Sept. 1930 een tweeden brief of circulaire heeft rond gezonden. waarop van de zyde der V.A.R.A. niet is geantwoord, omdat zij zich in geen enkel opzicht wilde binden en het met de door de radio-contrólecommissie gestelde normen geenszins eens was, daar het verzet der commissie thans geheel in het algemeen de regeeringspolitiek op radiogebied betrof en aan de V.A.R.A. in haar omroepmachtiging de uitzending van mededeel ingen van poli- tieken aard zeer nadrukkeiyk is toegestaan. Waar de radio-omroepcontrólecommissie zelf haar beide brieven biykt te hebben op gevat als volkomen bindende „oekasenzoo- dat zy zelfs aan de omroepcontroleurs daar van afschrift had verstrekt, heeft zy daar door een ongeoorloofde uitbreiding gegeven aan art. 12 van het radio-contrólereglement. dat volgens den tekst en de bedoeling de omroeporganisatie slechte verplicht tot het toezenden van den woordelyken tekst op een concreet verzoek in een bepaald geval. De commissie schynt dezen gevaarlijken weg steeds, verder in te gaan, gelyk blijkt uit haar nieuwste „verordeningvan 20 Jan. 1931 en de V A R A, stelt, dat op bovenbe- doelden wankelen grondslag het afbreken der uitzending op 8 Oct. 1930 wordt gemoti veerd. Het gevaariyke van een zoo willekeu rige handelwyze blokt reeds uit de door den Staat gereproduceerde redevoering, die aan leiding tot afbreking zou hebben gegeven. Daaruit blijkt echter zonneklaar, dat deze rede geen enkele bespreking van eenlg be sluit van de regeering of van regecringscol- leges behelst en de V A R A. ontkent, dat zelfs al had de circulaire van 23 Sept. 1930 rechtskracht, de afbreking op grond daarvan ware te rechtvaardigen De VARA hand haaft dan ook ten volle haar vordering. Deze zaak werd hierna voor verdere be handeling aangehouden tot 8 Sept. o geschiedenis van het Russische in ons land is bijzonder merk- Verklaring van het Vaticaan Het Vaticaan spreekt het gerucht tegen, volgens hetwelk kardinaal Marcheti Selvag- giana door den H. Stoel zou belast zyn met de bestudeering van een ontwerp voor nieu we nationale organisatie van de Katholieke Actie. Met zeer veel reserve moeten nog steeds alle berichten over de diplomatieke bespre kingen, die op het oogenblik gaande zyn, worden ontvangen. Men voegt er evenwel aan toe. dat, indien men niet tot bevredigende resultaten kan ko men, het Vaticaan de kwestie niet zal opge ven, doch daarentegen zal besluiten, tot het uiterste te gaan. Men merkt nog op, dat de ontvangst van de nieuwe bisschoppen, die, zooals bekend, te Aquila en Vicenza zyn benoemd, zonder incidenten heeft plaats gehad en dat de pracht, waarmee men de manifestaties om gaf, met opzet werd ten toon gespreid om den zoogenaamden eerbied van het fascisme voor de Kerk op duideiyke wyze te manifes te® ren. Ten slotte schynt pressie te zyn uitge oefend op de bevolking van zekere deelen van Italië, met name In Zuid-Italië. waarbij men haar aanspoorde de kerkelyke autori teiten te dwingen, de processies te doen hou den, welke volgens een oude gewoonte op 13 Juni by het feest van den H. Antontus, rond trekken. Men hgudt het er voor, dat deze stand van zaken aanleiding zou kunnen geven tot inci denten. doch spreekt categorisch het bericht in de buitenlandsche pers tegen, volgens het welk in de gehouden vergadering van kardi nalen verschillende kardinalen zich zouden hebben uitgesproken tegen de politiek van kardinaal Pacelli, welk bericht van het gin tot het eind een verdichtsel is. De invoer waaraan de van centen aandeel hadden, is daarna dus zóózeer in hun handen gekomen, dat zij het percentage van hun aandeel In het heele Jaar 1930 op 17.8 konden bren gen en in het eerste kwartaal van 1931 op 64.1, terwijl zij in de maand Januari bijna alles leverden (meer dan vier vijfde deel). Er zijn maar twee mogelijkheden om dezen geweldigen aanwas voldoende te verklaren: Ofwel: de toestanden In Rusland moeten beter zijn geworden sinds verle den Jaar. ofwel de Nederlandsche graanhandelaars zijn er niet afkeerlg van, *n beetje te huichelen. Over de toestanden In Rusland het volgende De kwestie, of het Russische graan „gestolen” of tenminste „besmet” is, wordt niet zoo eenvoudig opgelost. Het graan van de Russen komt den laatsten tijd veel van de z.g. „Sowcho- sen” (staatslandbouwbedrijven van on gehoorde afmetingen). Het Is een alge meen verschijnsel, dat naarmate het boerenbedrijf kleiner is, een grooter ge deelte van zijn productie voor eigen gebruik noodlg is, en dus een geringer deel overschiet voor export. In het oude tsarenrijk was 11 pCt. van den grond in handen van groot grondbezitters. Doch deze 11 pCt. lever den 32 pCt. van de totale graanop brengst en 48 pCt-. düs bijna de helft, van de buitenlandsche markt. De omge keerde verhouding gold voor de kleine goederen van bedniaks en seredniaks (arme boeren). Ditzelfde verschijnsel doet zich voor in het Rusland van vandaag. De groote staatsbedrijven, die machinaal worden bezaaid en geploegd en gemaaid, schij nen werkelijk een groot deel van de uitvoeroverschotten te leveren. Het overige deel komt van de kleine boeren, al of niet vereenigd in collec tieve bedrijven (Kolchosen). Vroeger werd het graan dezen menschen een voudig afgenomen. De boeren antwoord den toen onmiddellijk door niet meer te verbouwen dan zij strikt noodlg had den voor eigen gebruik. Zoo mislukte de confiscatiepolltiek. Men heeft haar -ver vangen door een Industrleele politiek. Men bouwt nu fabrieken bij massa's om producten bij de boeren te kunnen inruilen tegen graan. Men heeft dus een markt geschapen binnen het socialis tisch paradijs. Wat er toch heelemaal mee in strijd is. Hoe het ook zij, het kan den schijn hebben, dat het Russische graan inder daad niet meer gestolen kan Doch wij herhalen: dit ■chljn. Alles wat de boer, de arbeider, de mensch in Rusland kon verkoopen, is De graan waardig. Het zal een jaar geleden zijn onge veer, dat schepen met roode vlaggen en sikkel en hamer in top, het koren van Rusland trachtten te plaatsen in Rot terdam. De kranten schreven toen veel over „gestolen” graan, „waar bloed aan kleefde”; in handelskringen verzekerde men, dat elke transactie zou worden ge weerd en op de graanbeurs vertikte men het de Russen te introduceeren. Onverrichter zake moesten de Russi sche schepen weer uitvaren om met succes in Engeland zaken te doen. Dat is een jaar geleden. Sindsdien is de prijs van het graan in ons land sterk gedaald en sindsdien zijn de Russen teruggekomen met nog groo- tere schepen en met nog meer graan. En helaas ook met meer succes. De Invoerstatistiek spreekt hierover een duidelijke taal: Het staatje, dat wij er uit hebben samengesteld, geldt voor de tarwe. In het jaar 1929 bedroeg de invoer uit Rusland nihil. De eerste helft van 1930 bedroeg hij 9531 ton, tegenover een to- taal-invoer van 312.766 ton. Dit is precies 3 pCt. Voor de maanden, volgend op de eer ste helft van 1930 zlin deze cijfers als volgt: hem afgenomen. Particulier eigendom van eenigen omvang is voor niemand meer te bereiken. Dat is het gevolg van den historischen diefstal der Sovjets. Het eenige, wat de mensch in Rusland nog overheeft, en wat hij verkoopen moet om te kunnen leven, is zijn ar beid. Dezen kan hij niet opsparen en men kan hem dien niet ineens ont nemen zonder de vruchten daarvan eveneens te verwoesten. Den arbeid van den mensch kan men hem alleen lang zaam ontrooven. Voortdurend. Gestadig. Dat nu geschiedt in Rusland zonder twijfel. Het eenige. het laatste wat de mensch in Rusland nog oezit. wordt hem afgenomen, doordat men hem dwingt te werken niet voor zich zelf maar voor den Staat Wanneer men de helft van het volKsinkomen gebruikt om de totstandkoming van een vijf jarenplan te bewerxen, dan nisbruikt men zijn macht om het volk ~ijn ar beid te ontfutselen zonder het wel varend te maken. Beter is het dus in Rusland niet ge worden sinds verleden jaar. Welnu, dan kunnen wij den aanwas van den invoer tot zulke hoogten niet anders verklaren dan uit het feit, dat een zeer groot gedeelte van de Nedcr- landsche graanhandelaren verleden jaar eenvoudig comedie gespeeld heeft. De uitpersing van het Russische volk kon hun ook toen blijkbaar al heel weinig schelen. En zelfs tot een „beau geste” schijnen zulke menschen niet in staat. Er is meer. Wij zouden willen vragen, of deze heele kwestie niet ten nauwste verband heeft gehouden met het feit, dat de graansilo’s van Rotterdam op het oogen blik, dat de Russische schepen-arriveer den, boordevol zaten met duur gedocht graan, van verdere landen afkomstig. Was men toen soms bang voor de lage prijzen van de Sovjets? Wilde daarom de beurs er toen niet aan? Het is maar een vraag. Omtrent de totsing op 21 myien afstand wordt officieel medegedeeld: De Admiraliteit deelt mede, hebben ontvangen van den opperbevelheb ber in China. dat de onderzeeër „Posei don”, bij een botsing met een koopvaardij schip. hedenmiddag te 12.45 gezonken Is. Zr. Ms. Berwick, Cumberland en Hermes zyn ter plaatse. Naar het schynt is de ..Poseidon" geramd door een Chineesch schip, genaamd „Yuta”. De „Poaeidon” was een van de laatste en nieuwste onderzeeërs met een tonnenmaat van 1.451 ton en bewapend met een vier- duimskanon. 28 Febr. J.l. werd het schip toegevoegd aan de onderzeeërsflottielje, In de Chineesche wateren. Commandant was luit.-comm, B W. Oalpin. De koning heeft den commandant te Porthmouth. Plymouth en Nore een telegram gezonden, waarin hy zyn diep medegevoel en dat van de koningin uit drukt met de families van al diegenen, die vermist worden of omgekomen zyn. Volgens latere berichten zyn nog vier man opgepikt, zoodat het totaal der ge redden 28 bedraagt, van wie een in hopen- loozen toestand verkeert. Behalve 't vliegtulgmoederschip „Hermes” en de reeds genoemde kruisers, zyn nog vele andere schepen, waaronder de duik boot „Parent”, de .Midway”, de torpedo jager „Stormcloud" een sleepboot, op de plaats van het ongeluk. Men stelt reeds pogingen in het vrerk, vergane schip op dusverre heeft men het schip nog niet»kunnen opsporen. Vanwege den Nederl. Bridge-Bond wordt het volgende medegedeeld: Uit het nieuwste nummer van het Engel sche Bridge-Magazine biykt. dat men in Engeland het Nederlandsche voorbeeld heeft gevolgd en kort geleden aldaar een Bridge-bond heeft opgericht onder den naam British Bridge League. Opmerkeiyk is. dat in de bewoordingen waarmede het doel van dien bond wordt omschreven, geheel dezelfde gezichtspunten v orden ontwikkeld als die. welke den door slag hebben gegeven voor de oprichting van den Nederlandschen Bridge-Bond. Het doel van den Engelschen bond is in de volgende zes punten neergelegd: le Engelsche bridge-spelers in Engeland er in de koloniën nader tot elkaar te bren- gen. ten einde de belangstelling voor auc tion- en contract-bridge te verhoogen: 2e. duplicate wedstryden tusschen de leden en drives en gewone wedstryden tus schen de verschillende clubs te bevorderen.; 3e. het formuleeren van vaste regels voor wedstrijden 4e. de standaardisatie van contract-bridge op een voor Engelsche spelers aanneembare basis; 5e. samenwerking met andere bondon met dergeiyke doeleinden in andere landen: 6e den irdtvidueelen bridge-speler in elk opzicht van dienst te zyn. Ook In Duitschland is men bezig tot de oprichting van een dergeiyken bond te zoodat wy gegronde hoop hebben afzlenbaren tyd ons hoofddoel -óe bereiken, n.l eenheid te brengen in de Ml het bridge-s.-el gevolgde regels Gehoopt wordt intusschen. dat deze op». richting moge leiden tot een spoedige defini tieve vaststelling der Engelsche regels, welke de bond dan zal overnemen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1