Buitenlandsch oJ^ieuws FEUILLETON Uw kindje DE SWEEPSTAKE QERBY XU KLUX KLAN r RADIO-OMROEP BRIEVEN UIT ENGELAND De Fransche financiën De moratorium-kwestie KORT NIEUWS De Internationale Arbeidsconferentie Gemengde ^Buitenlandsche ^Berichten ’urol en Purolpoeder zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drog. De demonstraties van de Stahlhelm A Het parlementswerk in Duitschland De Nazi's doen veer mee. Een Amerikaanse!) pleidooi Aanval Nanking op Kanton van Opening der vijandelijkheden aanstaande/ Briand over het -bezoek op Chequers aai^ trekkingen. Men kon er Uitgesteld tot het volgende jaar De en In gemaakt die Straatgevechten in Barcelona NESSUNO. Bjj opzetting tot staking De Albert Thomas Het antwoord van P 5.20 w t Een prijsvraag voor den bouw. Belgische regeeringsverklaring De In Franseh en Vlaamsch De reparaties Een officieele verklaring Een Italiaansche stem. Jaspar heeft den Belgische Ministers van Staat Van Cauwelaert en Janson ,1 werkloozenin En- Humoristische Avonturen-roman Ik denk, dat er alleen een spier ver- ik dacht, dat het dronkenmanstaal oud Wordt vervolgd). Te gen Een plaatsje Het geland 1 I 1 8 8 3 1 b 8 P C P De heeft droog houdt met Purolpoeder en de branderige of stukgaande plekjes be handelt met Purol. Dit verzacht dade lijk en geneest spoedig. in werd gispt. Aangenomen door Hoofdcommissie Pruis. Landdag de inkomsten die aanvankelijk bere- werden op 50.270 millioen, gestegen tot 51.356 millioen, wat bjj een over- van vr< de 1 va he 1 bet da Bi Neel thor Swei di v< S von Am E tegi wc gr cei dc 2 va ge 2 01 d< i 1 1 1 1 i 1 pezen!" „Nu was.” A I stei Jb. Ra me I Ma der een pro zint E gen in van voo schi gev tatc D ond belt gew ach) Vi «P een vooi alle vers ken kan dist< ten W. om Kaai lore: B. verit te k Hl de v mon het i He heefl W. 1. Zuid mom dat word het 1 nieut Nieuw tentoonstellingsgebouw te München De Economische Rijksconferentie te Ottawa Het Evangelische kerkverdrag in Pruisen lingen woord honderden Onder 11 n g a a n t bedroeg l'junl 2.2639.971 of 123.034 meer dan op 18 Mei. feld zouden zy er op aandringen om hem te spreken. De eenige manier om dit te voorkomen, was Jerry en zijn auto zoo spoedig mogeluk Krachtens koninklijk besluit zijn de hee- ren Van Cauwelaert. burgemeester van Antwerpen en lid der Kamer, en Paul Emile Janson, oud-minister van justitie, tot mi nister van staat benoemd. Door deze benoeming bedraagt het aantal ministers van staat thans 28. Engelsche minister voor de Domi nions Thomas heeft in het Lagerhuis be kend gemaakt, dat de economische rijks conferentie te Ottawa uitgesteld is tot het volgende jaar. De regelingen hadden berust bij de Canadeesche regeering en gisteren heeft de premier van Canada medegedeeld, dat tengevolge van de moeilijkheden, onder vonden door Australië en New-Zealand, bij het treffen van een regeling vbor volledige vertegenwoordiging in Augustus, het nood zakelijk was geworden de conferentie uit te stellen tot 1932 en dat alle be trokken regeeringen zich hiermede accoord hebben verklaard. „Zijn we eigenlijk geen Idioten?" „zeg spreek liever in het enkel voud!” „Ben Jij eigenlijk geen Idioot?” credieten heeft goedgekeurd, ud u«:t opruinftngswerk begonnen worden, dat geveer zes a acht weken zal duren minstens 100.000 Mark zal kosten. Uit puinhoopen heeft men twee brandkasten kunnen bergen, waarvan één reeds geopend is. Deze brandkasten bevatten belangrijke documenten en contracten, die geheel onge schonden zjjn gebleven. Bovendien vond „Beste kerel! hij is niet dronken; hij is zelfs een zeer matig man.” „Ik denk nu juist aan Nancy.” bromde Jerry, „een tijdje geleden heb ik al eens opgemerkt, dat zij er bedroefd en bezorgd uitzag en toen wilde zij mij niet zeggen, wat haar hinderde. Heeft de oude dikwijls last van een verstuikten enkel?" „Maar man, hij is niet dronken, ik geef In het semi-officieele Giornale d'Italia be spreekt Gaida de Italiaansche opvatting over de verdere behandeling van het trl- buutvraagstuk. Zijn uiteenzettingen worden vooral van belang door het feit, dat hij nau we betrekkingen onderhoudt met het Palaz zo Chigl. De formule, die Gaida opsteit luidt: Wan neer iedere Staat zou afzien van dat gedeel te, dat hij boven de dekking van zijn eigen oorlogsschulden van Duitschland ontvangt (dit noemt Gaida het nettogebied), kan hij zijn verplichtingen nakomen, tegelijkertijd echter den Duitsche financiën een belang rijke hulp geven. Een dergelijke kwijting zou ook een directe werkzame bijdrage zjjn tot de practische beperking der bewapenin gen en tevens door het toonen van een goe den wil en den persoonlijken geest van Euro pa Amerika aanleialng kunnen geven tot een gematigder regeling der oorlogsschul- denkwestle. De vijandelijkheden tegen de Kantonee- sche troepen kunnen thans elk uogenbllk worden verwacht. Volgens berichten uit par ticuliere bron heeft de regeering acht divisies afgezonden, die thans zijn aangekomen bij Jietsjang aai} de grens van Honan en Kwantoeng. Een afstand van nog slechts 30 KM. scheldt de legers. In een uitvoerige rede heeft de directeur van het Internationaal Arbeidsbureau, Al bert Thomas, geantwoord op de bjj de al- gemeene beschouwingen in de Internatio nale Arbeidsconferentie op zjjn beleid en op zjjn jaarljjksch rapport geoefende crl- tiek en gedane scherpe aanvallen. Hij ver klaarde. dat de Internationale organisatie van den Arbeid op het oogenbllk in een critisch stadium van haar ontwikkeling is gekomen. De economische wereldcrisis en de geweldige werkloosheid hebben haar een nieuwe taak opgedrongen en nieuwe vraag stukken opge’worpen, welker oplossing zeker ook de toekomst van het Arbeidsbureau zou beïnvloeden. Ter bestrijding van de werk loosheid beval Thomas sterk aan het uitvoe ren van groote openbare werken, het orga- niseeren van internationale credietver- schaffing voor de bijzonder ernstig eraan toe zijnde staten en voorts het ontwikkelen van de werkloosheidsverzekering. Wanneer men wil. dat de wereld de ellende en de verschrikkingen bespaard zullen blijven, waarmee het begin van een nieuw regiem in Sovjet-Rusland gepaard ging, dan moet men thans niet terugschrikken voor de grootste inspanning en het nemen van maatregelen evenmin uitstellen als zoonoo- dig het invoeren van ingrijpende hervor mingen. De Hoofdcommissie van den Pruisischen Landdag heeft het Evangelische kerkver drag aangenomen met de stemmen der communisten tegen. De soclaal-democrater. ^onthielden zich van stemming. De „Predl- “kantenwet” werd eveneens aangenomen. Een deficit van 2072 millioen francs Het bezoek op Chequers Na deze verklaring ging Briand geheel onverwacht over tot bespreking van het reparatieprobleem en van het bezoek op Chequers. Hierover zelde hij o.a.: Met be trekking tot de reparaties kan Duitschland zjjn eigen opvattihgen vertegenwoordigen, dat is zijn goed recht. Wij hebben echter onze eigen meening en men zal de plechtige verdragen niet kunnen aanvechten, zonder dat wij daartoe onze toestemming geven. Het Young-plan kan niet worden gewij zigd, want het heeft een definitief karakter. Van een eventueel plan, om het Young- plan te herzien, heb ik geen kennisgeving ontvangen. Wanneer dit échter wel het ge val ware geweest, zou ik niets hebben ondernemen, zonder daar het parlement in te kennen. De verdadlng der stemming over de inter pellatie Lorin, inzake de demonstratie- tie van den Stahlhelm te Breslau, werd bij handopsteken aangenomen. Hierna werd de zitting verdaagd. Van officieele Duitsche zijde wordt mede gedeeld. dat de verschillende berichten, als zou de Ryksregeering voornemens zjjn bin nen eenige dagen een verzoek om een mo ratorium te doen, zonder eenigen grond zijn. Er zijn nog geen besluiten genomen en alle mededeelingen hieromtrent zijn dan ook voorbarig en kunnen slechts scha delijke gevolgen hebben. Benstone keerde zich plotseling om, alsof hij den binnenkomende te lijf wilde en hem het huis uit moest zetten; slechts met moeite behield hij zijn zelfbeheersching. Het kwaad was nu eenmaal gebeurd, en al zijn pogingen om den machtigen groot meester ongezien te laten, waren verijdeld. „Als je even licht in de bibliotheek wil opsteken, dan kunnen wij hem daar op de sofa leggen.” Hij knielde neer en maakte den boord van oom Chipperton los. Deze trachtte overeind te komen, doch zonk, met een zucht van Pijn, weer terug. „Wat is dat tóch met mijn voet?” mop perde hij, „het lijkt wel of.... hè, hoe komt U hier?” Deze vraag gold Jerry, die juist uit de bibliotheek kwam. De jonge man keek met meewarig verwonderden blik naar de ineen gezakte gestalte op den grond. „U heeft 'een ongeluk gehad”, trachtte Benstone te kalmeeren. „En daar U niet kon loopen, is meneer Harding zoo vriéndelijk geweest, ons in den auto thuis te brengen.” De verklaring scheen onzen grootmeester geheel van zijn stuk te brengen. Hij scheen versuft en keek de twee mannen aan zooais een kind naar een nieuwe kindermeid kijkt. Zonder tegenwerping liet hij zich opnemen en op de sofa in de bibliotheek leggen. „Zoo is het beter,” zei Jerry vastberaden. „Welke voet is het nu? Neen, over die jas zou ik mij maar niet druk maken, laten wij liever eerst zfjn schoen uittrekken.” „Ik zou wei eens willen weten, meneer. te doen vertrekken en de voordeur te gren delen. Als dat klaar zou zjjn, was Benstone vast besloten, het fort tegen‘alle aanvaller» te verdedigen. „Beste Harding, ik geef je de heilige ver zekering, dat hij niet dronken is. Daar mag je zelfs geen oogenbllk aan denken.” „Hoe heeft hij zjjn voet dan verstuikt. Het lijkt nog al een verdacht laat uur, om je voet te verstuiken.” Jerry hield even op; het scheen of plot seling zjjn begrip als door een lichtstraal verhelderd werd. Zijn twijfel of de groot meester in staat van kennelijke dronken schap verkeerde, verdvyeen en er verscheen een breede grinniklach om zjjn lippen. „Ik vermoed, dat hij met het veiligheids- comité op verkenning is uitgeweest,” ver volgde hij. „Brickle is er ook lid van. Tante Edith vertelde mij er een en ander van, onderweg naar Blakewich. Heeft U nog iemand gearresteerd?" „Natuurlijk niet.” antwoordde Benstone, „maar ik kan nu werkelijk niet langer staan praten. Ga dus. als ik je verzoeken mag, naar den auto en verontschuldig mij bij je tante, dat ik haar zoolang heb opgehouden. Ik moet nu naar oom gaan zien, of alles nog in orde is, ik kom dadelijk bjj U terug” leven zorgeloos en zelfs in grooten wel stand door te brenger. verbeurd. Terwijl de gelukkigen zich geen raad wisten met hun geluk, en in duizend angsten verkeer den, dat z\j er precies het verkeerde mee zouden doen, duurden de trekkingen voort Londen dacht aan niets anders. Sinds de sluiting van den wapenstilstand in 1918. zijn de kranten niet zóó gulzig verslonden ge worden. Op de drukste uren van den dag zag men alom drommen men-xhen. die de lange uitlotingslljsten doorkeken in hoop en vrees. Zouden ook zij 100 pond getrokken hebben? Iedere editie verwekte nieuwe sen- men er nog een bedrag van 800 Mark in baar geld in. je er mijn woord van eer op.” „Kom, kom, maak my nu niets wjjs. Waarom zei hy dan, toen hij uit den auto sukkelde, dat hij zooveel bier geheschen had.” „Welneen, hy had het over spieren en De gemeenteraad van München heeft een vergadering gehouden die in hoofdzaak ge wijd was aan het verlies, dat de stad had geleden door het afbranden van het G’as- paleis. Besloten werd voorloopig 50.000 Mark beschikbaar te stellen voor het bou wen van een hulp-tentoonstellingslokaal en voor de rest van de verzameling. Er zal een nieuwe tentoonstelling worden gehou den in de Pinakotheek, die waarschijnlijk 15 Juli as. geopend zal worden en drie maanden zal duren. Waarschijniyk zal on der alle Duitsche architecten een prijsvraag worden uttgeschreven voor een nieuw ten toonstellingsgebouw. Wanneer het Ministerie van Financiën de zal met het on en de de eiken kast had gestooten, en waar hy nu met zyn hoofd en schouders tegen aan leunde. Biykbaar had hy willen probeeren, door de hal te loopen en was toen ergens over gestruikeld; zoo moest het ongeluk gebeurd zyn. Het grijze haar zat met witte verf tegen zyn voorhoofd gekleefd; ook zyn eene wang was wit besmeurd. Hy geleek nu veel op een dronkaard, die na door zyn kameraden beklad te zyn, door hen was achtergelaten, om zoo in handen van de politie te vallen. „Den hemel zy dank, dat Nancy hem zoo niet ziet", mompelde Benstone by zich zelf en kwam vlug naderbij om hem hulp te ver- leenen. „Heeft U zich bezeerd?” vroeg hy adem loos. Er volgde geen antwoord: ofschoon Theo philus wel by kennis scheen, had de val hem biykbaar versuft. „Heeft U zich bezeerd? Is U met uw hoofd tegen die kast gevallen?” „Borstbee.steunde oom Chipperton nauwelijks hoorbaar. „Borstbeen!” riep Benstone verschrikt uit. „Is uw borstbeen gebroken?” „Borstbeeld," fluisterde oom Chipperton; hy zweeg even en vervolgde toen: „het borst beeld van Plato kwam naar beneden zie je, daar liggen de scherven.” Er klonken voetstappen en even later ver scheen Jerry in de hal. ..Kan ik soms iets voor V doen?" vroeg hy. Naar de ,J»ote Adler”, het nat.-soc. orgaan voor de Mark Brandenburg, meedeelt, zullen de nat.-soc. voor het geval de Ryksdag weer byeenkomt. vooreerst weer aan het parle mentswerk deelnemen. groote belangstel- te Heidelberg de inwudlng plaats gehad van het nieuwe Universiteits gebouw, dat met Amerikaansch geld ge bouwd is. De stad was geheel met vlaggen versierd en van alle kanten kwamen be langstellenden. die de openingsplechtigheid wilden bywonen. By het afbreken van een schuur op een landgoed, scheurde plotseling een groot steenblok uit een der muren los. waardoor vier werklieden bedolven en gedood wer den. 47. „O. rekt is.” Het gesprek werd gestoord door een slag in de hal, waarop een doodeiyke stilte volg de. „Ik vrees, dat hy gevallen is,? zei Jerry, „zou U niet eens even gaan kyken?” Benstone begaf zich vlug naar binnen en snelde de hal in.... Wat hy daar aan schouwde was een tooneel. dat hem op zyn hevigst aangreep. Voor zi^n geest verscheen het beeld van oom Chipperton. zooais hij in volle statie achter den grooten lessenaar van het gerechtshof troonde, toen weer, hoe hy gekleed in rok en wit vest het hu- weiyksfeest van zijn neef bijwoonde, dan oom Chipperton als voorzitter van een poli tieke vergadering, gezeten op een tribune temidden van vlaggen en guirlandes. Niet tegenstaande zijn kleine, vergeefiyke gebre ken, was hy toch altijd een zeer respectabel «n hoogstaand mensch geweest, eji nu!.... Cheophilus zat op den grond tusschen de zfaerven van een groote vaas, welke hy van 5 20 8.20 serie. Daarna vervolg concert 508.5 M.: Orkestconcert 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Zang en causerie 9.20 Kamermuziek. ZEESEN, 1635 M. Ca. 7.00—7.50 Gra mofoonpl. 103012.20 Lezingen 1230 1.15 Gramofoonpl. 1.152.20 Berichten 2.20330 Gramofoonpl. 3.204.50 Le zingen 4.50—6.50 Concert 5.50—8.20 Lezingen 8.20 Dansmuziek 8.55 Sym- phonieconcert 9.10 Berichten en daarna uit Londen: 3de en 4de acte van Rigoletto, opera van Verdl. tel .teM De vroegere Amerlkaansche Ambassadeur Houghton te Berlyn. die geruimen tyd zeer teruggetrokken geleefd heeft, heeft zich weer in het openbare leven begeven. Voor een groot aantal toehoorders heeft hy in het Camegie-Instituut te Pittsburg een rede gehouden, waarin hy zich openlyk voor re visie van het Young-Plan verklaarde. Spr. legde er den nadruk op. dat buiten en be halve de herstelbetalingen ook de geheele waarde van de intergeallieerde schulden op de schouders van het Duitsche volk wordt gelegd. Men zegt van Duitschland, dat het den wereldoorlog ontketend heeft en het is op grond hiervan, dat deze zware financleele eischen gesteld zün. Men vergeet echter, dat de geallieerden met Amerlkaansche hulp den wereldoorlog hebben gewonnen. Zy, en niet Duitschland. zyn dus voor de schulden aan de Vereenlgde Staten verantwoordelijk. Spreker waarschuwde de geallieerden er dringend voor den boog te veel te spannen. Van een ineenstorting van Duitschland kan de wereld geen voordeel hebben. Volgens spr. is het onvermijdelijk óf het Young-Plan tot herzien óf Duitschland uitstel van betaling te verleenen tot op het moment, dat het weer in staat zal zijn zyn herstel prestaties te hervatten. Een gedeeltelyk moratorium mogeiyk De .Daily Telegraph” verneemt met be trekking tot de byeenkomst te Chequers, dat het tydstip niet ryp wordt geacht voor een nieuwe internationale conferentie of commissie van deskundigen noch .ten aan zien van de schadevergoedingen, noch van de oorlogsschulden. Vandaar, dat een groot opgezette herziening van het Youngplan niet wordt overwogen, doch eenige verlich ting van Dintschlands moeliykheden zou kunnen worden gegeven door een partieël moratorium voor het voorwaardeiyk gedeel te der annuïteiten tot een bedrag van 600 milioen gulden per Jaar vdor den duur van drie jaar. Groot-Brittanië kan niet afstand doen van zyn ontvangsten uit de schadevergoe dingen zonder correspondeerende verlich ting van de betaling van zyn oorlogsschul den aan Amerika. Daarom berust de sleu tel van den toestand by de Vereenlgde Staten. In sommige kringen wordt het denkbeeld geopperd, dat Amerika wellicht zou toe stemmen in opschorting van de betalingen, Barcelona is het tot ernstige botsln- gekomen tusschen syndicalisten en socialisten. De syndicalisten poogden het personeel van een draadfabriek tot staking op te zetten. De socialisten weigerden ech ter aan het stakingsparool gevolg te geven. Tydens de hierop volgende woordenwisse- vlelen schoten, die spoedig beant- werden. Ten slotte waren eenige arbeiders in den stryd gewik keld, welke eerst door het ingrypen van de politie beëindigd kon worden. Naar tot dusverre bekend is zyn 11 per sonen zwaar gewond. Moeder, Uw kindje zal U niet half zoo veel zorg geven als U het huidje maar en „Wy hadden een Derby van een nieuwe soort”, schrijft de .Dally Telegraph” in een hoofdartikel. „Een eeuw of langer is Derby Day een nationaal feest geweest en de Downs «zooais de heuvelreeks van Surrey genoemd wordt) verwachten alle soorten en klassen van men schel) op de paarden, die hun hatj gewonnen DONDERDAG 11 JUNI 1931 HUIZEN, 1875 M. 8.00—8.15 KRO. U 00— 11.00 NCRV. 11.00—2.00 KRO. Daarna NCRV 8.009.15, Gramofoonpl. 10.00 Zang Dameskoor NCRV 10.30 Zieken dienst 11.00 Gramofoonpl. 11.30 Godsd Halfuurtje door Pastoor Perquin 12.00 Polltleber. 12.15—1.45 Concert KRO-Trio o.l.v. P. Lustenhouwer 1.45—2.15 Gramo foonpl. 2.153.16 Handwerkcursus 3 15 3.45 Vrouwenhalfuurtje 4.005.00 zie kenuurtje 5.00 Cursus Handenarbeid voor de jeugd 5.456.45 Viool-recltal E. Staal Vleugel G. V. Wezel 6 45 Knipcursus 7.00 Vragenhalfuurtje 7.30 Politleber. 7.46 Gramofoonpl. 8.008.30 ir. M. C A. Meischke: „I3 het interieur van onze wo ning wel zooais het wezen kan?” 8.30— 10 45 Concert Chr. Radio-orkest o. L v. G Stam. M. m v. mej. B. Schut (alt) 9.55 Vaz Dias 10.45—11.30 Gramofoonpl. HILVERSUM, 298 M. Uitel. AVRO-uitz. 8.009.50 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwij ding 10.3011.00 Gramofoonpl. li oo— 11.45 Concert. C. KummerHeeroma (zang) Marg. Dikboom (plano) 11.45—12.00 Gra mofoonpl. 12.00—2.00 AVRO-kwartet o. 1. v. D. Groeneveld 2.002.30 Lezing. Jkvri H. van Lennep: „Iets over de veredeling der lichaamscultuur” 3.004.00 Knipcursus 4.004.30 Gramofoonpl. 4.305.30 Zieken uurtje 5.306.30 Omroeporkest o. 1. v. W. Knikker 6.307.00 Sportpraatje door IL Hollander 7.007.30 Vervolg concert Om roeporkest 730—8.00 Prof, dr, A. H. de Hartog: „Herlevend Realisme" 8 008.15 Gramofoonpl. 8.1510.30 Aansluiting Concertgebouw. Concertgebouw-orkest o. L- v. N. Treep. Helene Cals (sopraan). Mevr. Roosje Köhler—Van Gelder vertelt van haar vliegtocht Indlë—Holland 1030 Vaz Dias 10.40—12.00 Kovacs Lajos zyn orkest. Bob Schol te (ref reinzang). DAVENTRY, 1564.4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05 Lezing 1230 Orgelspel door R. Foort 1.202.20 Concert. P. Tas (viool), Yvonne Morris (cello), Inez Togno- llnl (piano) 2.25 Uitz. voor scholen 4.05 Dansmuziek 4.50 Orkestconcert 535 Kindcruurtje 6 20 Dansmuziek 635 Nieuwsber. 7.00 Strykkwartet 7.20—7.40 J^zing 7.50 Lezing 8.30 „Crisis in Spain” 9.20 Berichten 9.35 Berichten f.40 „Idle Thoughts” 9.55 Btrykkwin- tet 10.25 Derde bedryf uit „Rigoletto" van Verdl 10.55 Lezing 11.10 Vierde bedryf uit „Rigoletto" 1135—1230 Dans muziek 12.2012.25 Televisie. LANGENBERG, 473 M. 735—8.20 Gra mofoonpl. 10.3511.36 Gramofoonpl. - 1230 Gramofoonpl. 1.252.50 Orkestcon cert 5.20—6.20 Concert. Orkest, viool en hoorn 8.20 Tuinconcert 10.25 Berich ten en tot 1130 Concert 11.20—12.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—230 Orkestconcert 3.205.20 Orkestconcert cn voordracht 8.20—8.50 Orkestconcert 8.5010.00 Zang en declamatie 10.00— 1035 Piano en viool 10.40—1130 Orkest concert 113012.50 Dansmuziek. BRUSSEL. 3383 en 508.5 M. 3383 M.: Orkestconcert 6.50 Gramofoonpl. Orkestconcert en causerie 9.10 Cau- en overschaduwd is door de Sweepstake, grootste lotery van alle en volken. Met een inzet van 2.750.000 pond, met hoofdpryzen van 30.000 pond, met een paar dozyn pryzen van 15 000 en 10.000 pond, met honderden prijzen van 100 pond. En met een batig saldo van honderdduizen den ponden voor.,., de ziekenhuizen van Ierland! Zoo ooit een regeering, di^ aan chronisch geldgebrek leidt, een genialen inval gehad heeft, om zich althans voor één doel en een goed doel de noodige middelen te verschaffen, dan is het de regeering van den lerschen Vrystaat geweest, toen deze een sweepstake, een lotery instelde, die parallel zou loopen aan de groote rennen in Engeland. De Ieren zelf zyn, in buna even sterke mate als de Engelschen, gokkers en wed ders. maar aangezien zy arm zyn. kunnen zy slechts geringe bedragen riskeeren. Zij zyn ook voortreffeiyke paardenkenners en naardenfokkers. De Royal Siciety te Du blin is een der voornaamste hippische in stellingen ter wereld. Maar het land der rennen is en blyft Engeland. Opdat de sweepstake de millioenen zou afwerpen, die de regeering van den Vrij staat voor haar hospitalen noodig heeft, moest de belangstelling van het Engelsche publiek gaande worden gemaakt. Ierland moest onmlddeliyk het voordeel trekken van de weergalooze populariteit der groote Engelsche wedrennen. De inzet bedroeg 10 shilling. Voor dit bedrag kreeg men, evenals bij iedere lotery. een genummerd „aandeel” of lot. Eenige flk dagen vóór de Derby ving te Dublin de trekking aan. Op de eerste nummers vielen „paarden”. Een ieder, die een paard trok, zou minstens 845 pond ontvangen. Maar zy,- op wier nummer het paard gevallen waa, dat Woensdag zou zegevieren, zouden 30 000 pond uitgekeerd krygen. Bijna alle gelukkigen waren arme drommels. Het ge lukkigst waren zy, die „favourites” getrok- k«a tedder.. En in zekeren zin tevens te beklagen. Wpt moesten zy doen? Ingaan op aanbiedingen van hen, die hun 5000 nond en zelfs veel meer boden voor een half aandeel in hun kans? Verloor het naard, dan hadden zy in ieder geval een klein fortuin binnengehaald. Maar won het naard, dan hadden zy duizenden en duizen den ponden genoeg om hun verdere Iri de Fransche Ktmerzitting heeft de minister-president verzocht, de debatten in zake de Stahlhelmdemonstratie te Bres lau uit te stellen. In dit verband ver klaarde Briand o.a. dat de Kamer by de algemeéne debatten gelegenheid zou hebben zich een denkbeeld te vormen van den hul digen stand van de DuitschFransche be trekkingen. Te Breslau in de nabyheid van de Pool- sche grens is een demonstratie gehouden, welke uitgegaan is van een bond, die niet zeer vredelievend pleegt te zyn. Ditmaal zyn twee vorsten en verscheidene generaals aanwezig geweest. Dit is een evenzeer te berispen als te betreuren gebeurtenis. In de ’te Breslau uitgesproken redevoeringen is geen beroep gedaan op oorlog, maar is heftige critiek uitgebracht op de regeering. die men voor te zwak hield om een veran dering van de Oosteiyke grenzen te ver- krügen. Het gaat te ver. dat een dergeiyke demonstratie in dé nabyheid van de Pool- sche grenzen na de verzoening van Genève plaats vindt. Dit had coeten worden ver meden. De Fransche regeering heeft in haar standpunt de Duitsche regeering kenbaar en heeft den indruk, dat deze door haar gedeeld wordt. „Wy zullen trachten uit het Duitsche volk, zoo al niet een bevriende natie, dan toch een vredelievend volk te maken. Duitsche staatsleden hebben my kwade uren bereid, maar ik laat my daardoor niet ont moedigen In leder geval zou ik niet willen, dat het kabinet-Bruning door nationalisten zou worden vervangen”. De Fransche regeering zal in ieder geval niet verzuimen by dergeiyke incidenten in te grijpen. In de gistermiddag gehouden Fransche Kamerzitting werd beraadslaagd over de suppletoire credieten voor het begrootings- jaar 1930—1931. De rapporteur Lamoureux verklaarde o.a., dat kend zün schot van 1086 millioen een vry gunstig resultaat mag heeten. De uitgaven zyn van 50.598 millioen tot 53.499 millioen gestegen. Het deficit bedraagt dus in totaal 2072 mil lioen francs, het grootste, dat ooit in de geschiedenis van het Fransche parlementa risme is' voorgekomen. De voornaamste oorzaak hiervan moet ge zocht worden in de suppletoire credieten. Spr. noemt het onzinnig, in de toekomst de begrooting in evenwicht te brengen, indien deze toch weer door suppletoire credieten wordt verstoord. De regeering heeft niet minder dan 46 wetsontwerpen Ingediend, die alle aanleiding zyn tot nieuwe uitgaven. Dit Is een ernstige fout, waaraan een einde moet'komen. het verdere verloop van de debatten het beleid der regeering scherp ge- dozy^ nieuwe immers bijzyn. En elndeiyk: sluiting van de sweepstake. Eenige uren verademing. En dande Derby De grootste Derby, de geweldige race van alle tyden, bygewoond door niet veel minder dan één millioen opgewonden menséhen. De paarden beslisten in hoogste instantie de waarde der prijzen 30 000 pond of niet meer dan 845 pond. Enkele minuten van barstende spanning. En dan is een blinde mandenmaker bezitter van 30.000 pond ster ling geworden. Een arme zuigeling heeft meer ponden op haar naam gekregen dan zy uren geleefd heeft Een neger is schat- ruk geworden. Kapitalen zyn in enkele minuten verworven. De rest van Engeland heeft ze by beetjes van 10 shilling verloren. En de lersche ziekenhuizen kunnen voor loopig voort. rupsenplaag teisterd het Cully by Lausanne; de diertjes dringen in de wt-nlngen binnen en belem meren het verkeer. Herziening van het Young-plan bepleit hebben, te zien wedden. Maar -dit jaar heb ben wy het denkbeeld van een sweepstake op monsterachtige schaal ontwikkeld ge zien. Verhalen, die ons een koude rillinjf aver het lyf joegen, hebben immer de ronde ge daan over de reusachtige weddenschappen'. 4 door dezen of genen sportsman aangegaan' - sa tie. al bevatte zy niet meer dan een half en over de geweldige verliezen, door een - - - anderen sportsman geleden. „Maar nu kan zelfs de ergste gokker ons geen kippenvel meer bezorgen. Wat met wedden gewonnen of verloren kan worden is niets, vergeleken by onze kans op een aandeel in de reus achtige kongsie der sweepstakes. Dit jaar wordt zy geschat op ongeveer drie millioen ponden Wie kan het bedrag over het vol gende jaar vóórspellen?” Gu zult my ten goede houden, dat ik de ontboezemingen van een Engelsch blad woor- oeiyk vertaald heb in plaats van u te ont halen op zelfgemaakte uitweidingen over de ..Derby van een nieuwe soort’.’, welke wy beleefd hebben. Zelfs indien ik deskundige was op het gebied van races én wedden, zou ik niet zoo vermetel zün, mu een oogenbllk te beelden, dat in alle Nederlandsche taalgebieden tezamen één man woont, in zoo weinig woorden zoo juist iets weet uit te drukken, dat met „rennen" ver band houdt, als een Engelschman en dat, indien dit wel het geval was, ik, die geen renpaard van een muilezel weet te onder scheiden, die man zou zyn. Op dit punt blyft de Engelschman on overtroffen. Ook het opschrift van dezen brief: „De Sweepstake Derby” ontleen ik aan de .Daily Telegraph”. Het weegt op tegen een heel hoofdartikel De Derby Sweepstake is anderhalve eeuw oud; zy werd in 1780 door den twaalfden graaf van Derby (het grafe- luk geslacht dagteekent van de eerste helft der twaalfde eeuw) ingesteld, ofschoon reeds vyftig jaren daarvoor te Epsom jaariyksche rennen geréden werden. En nu. honderd -vyftig jaren later, kenschetst een Britsch journalist op treffend juiste en bondige wüze de ontwikkeling van Derby Day als nationa- len „feestdag”, door de woorden Derby en Sweepstake van plaats te laten verwisselen en van „Sweepstake Derby” te spreken. Wat de .Derby Sweepstake” is, weet gy. Ik moet in ieder geval aannemen, dat gy het weet. De „Sweepstake Derby!” Dat wü zeggen: een Derby, die geheel en al beheerscht en overheerscht en overschaduwd is ge worden door de Sweepstake, door de grootste lotery van alle tyden hoe lang U heeft....” begon Theophilus, doch daarna zweeg hij, alsof het heele geval boven zyn begrip ging. De schoen werd niet zondes de noodige „au’s” van den patiënt uitgetrokken en dank zy de groote onder vinding. die Jerry op het gebied van voet- ongevallen by het voetballen had opgedaan, was hy in staat de diagnose te kunnen stel len. dat het slechts een onbeduidende ver stuiking was. Hy gaf nu zyn advies voor de behandeling en zei: „Laat my het maar liever doen; ik doe het zoo dikwyis! Wys my maar even waar ik een kom koud wa ter kan vinden en....” „O, dat is heusch niet noodig,” zei Ben stone, „ik ben met dat werk ook goed ver trouwd, zeg maar vast tegen juffrouw Wes ton. dat het geval niet van ernstigen aard is. Ik kom dadeiyk wel even buiten om het haar persooniyk mede te deelen.” Jerry scheen deze weigering niet zeer aan genaam te vinden. Aarzelend ging hy naar de deur en toen hy er uitging, draaide hy zich om. en wenkte Benstone, dat hy hem iets wilde zeggen. John James kwam naar hem toe en vroeg: „Wat is er?” „Ik zeg ma-r, dat het oen beroerd ge val is,” begon Jerry zeer zacht fluisterend. „Ik heb nooit geweten, dat die oude snaak van „dattem” was.” „Van wat?” vroeg John James. „Van dattem,” zei Jerry en maakte met zijn hand een omdraaiende beweging op mondhoogte. <9 indien het jaariykach binnenlandsche lee rlingen uitgeeft van 600 millioen gulden. Interest en amortisatiefonds waarvan zou den worden gewaarborgd door Duitschland, of Duitschland en de geallieerden gemeen- sqhappelijk. waardoor moeilijkheden met de Amerlkaansche begrooting zouden wor den vermeden. Men beoogt echter niet zich rechtstreeks tot de Vereenlgde Staten te wenden, doch voorzichtige poising door de mogendheden zou kunnen geschieden, die in het bijzonder by de quaestie zyn ge ïnteresseerd. Zitting Beiersche Landdag Gistermiddag heeft de Beiersche Land dag een plechtige zitting gehouden in ver band met het afbranden van het Glazen Paleis. De voorzitter, Stang, sprak de, hoop uit, dat de hulpmaatregelen, in weerwil van den ernst der tyden, doeltreffend zullen werken en men in het Duitsche Ryk en ook daar buiten de behulpzame hand zal bieden. Belgische minister-president Renkin medegedeeld, dat hy Donderdag a s. de regeeringsverklaring zoowel in het Franseh als in het Vlaamsch zal voorlezen. Vroeger, vóór het optreden van het kabl- net-Poullet, werd de regeeringsverklaring alleen in het Franseh uitgesproken en gedrukt, zoowel voor de Kamer als voor den Senaat. By de regeering-Poullet werd een gedrukte vertaling in het Vlaamsch naast den gedrukten Franschen tekst rond gedeeld, en in December 1929 liet Jaspar zyn verklaring eveneens in het Franseh en in het Nederlandse!) drukken. Maar alhoe wel hem was verzocht ook in het Neder- landsch de regeeringsverklaring af te leg gen, of te laten herhalen door een Vlaamsch lid der regeering. had Jaspar geweigerd zulks te doen. Sedert het bestaan van het Belgisch koninkrijk zal men dus Donderdag a.s. voor de eerste maal een regeeringsverklaring hooren uitspreken in het Nederlandse!). Vier leden der regeering, n.l. de heeren Van Isacker, Van Dievoet, Van Caenegem en Heyman, hebben den grondwetteiyken eed In handen des konings afgelegd in het Néderlandsch. „In het geheel niet; hy heeft een ernsti gen schok gehad; bovendien moet Je beden ken. dat hy niet jong meer is.” „Neen, oud genoeg om wuzer te zyn, denk ik." John had Jerry wel een klap in zijn ge zicht kunnen geven. Hy had een gevoel als of er iemand met een lucifer by een vat krult stond, zoodat elk oogenbllk, om een ontploffing te voorkomen, kostbaar was, en nu hield die Jerry hem op met dergeiyk on zinnig gepraat over veronderstelde alcoholi sche neigingen van oom Chipperton. Het was zeer waarschunlijk, dat de an dere leden van het velligheidscomité van hun vervolging terugkeerend, op Cedar Mount even zouden bomen informeeren. waar de voorzitter gebleven was; ongetwy- Over de periode 15—31 Mei 1931 is de werkgelegenheid in de tweede helft van Mei iets gunstiger geworden. De werk loosheid is, volgens de van de arbeidsbeur zen ingekomen rapporten, met 144.000 ver minderd tot 4.067 00 per 31 Mei.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2