ieuws MRi&rsD&rs? Kalender blaadj e Voor de Huiskamer i KUNST EN KENNIS TWEEDE KAMER I L GEMENGD NIEUWS ONZE OOST TV Er Een geschiedenis uit Amerika H cl s 3 I I bontwinkel Het gestolen goed teruggevonden De Gregoriusdagen te Den Haag Vergadering van Dinsdag. TWEEDE DAG. Plechtige H. Mis in de St. Joaefkerk. met c K alenderhervorming Het sleepboot-ongeluk bij Wieringen De berging der lijken Doodelijk mijnongeluk d< Mevr. Roosje Kohier* gehuldigd Te Den Haag Hagfi 1 treerpot je Ministerieel schrijven aan de burgemeesters dat Indische Dienst den bandiet, „wat is riep Door auto overreden Mishandeling De nieuwe Gouvemeur-Generaal Bezoek aan de Landbouw Hoogeschool ho tot Tirol? Dagblad „De Tijd” Nieuwe aandeelhoudersvergadering 303. 304. I en A K M V Een voorstel van de Nationale Commissie De vermakelijkheidsbelasting te Groningen Gistermiddag is op den Middelweg te Leiden de 12-jarige wielrijder T. van der Linden door een hem passeerenden vracht auto aangereden. De jongen kwam te vallen, kreeg een der wielen over het hoofd en werd op slag gedood. In het vooruitzicht een petitionnement. Stichting van gebouwen op de gemeente grens Extra Inns- ge- het me ku str rin de me me we nit 1 pa he ré ve te da lis Ki mi de bil bli vr Ie L n e< ei kl 1 aai ,W< vo< en En dai sta 1 dal soc ap 1 nle we tot vrs da pn ek< I «U gel gei de hu de gel het noi gn ooi nei en joi 1 1 dji op ml 1 wa on en worden gehouden. In zjjn openingswoord sprak pastoor Beu kers in het Fransch een bijzonder woord van welkom tot mevrouw Ward, aan wier metho de een groot deel van de lessen en demon straties op deze Gregoriusdagen gewijd zjjn. Allereerst gaf de heer Jos. Lennards nu een inleidende verklaring welke voorafging aan de zangles volgens de methode Ward. Hierna werd een aanvang gemaakt met de lessen en demonstraties. Eerst gaf mej. v. d. Akker een les -uit het eerste deel van het eerste leerjaar der zang- methode Ward aan meisjes van een eerste klas uit Delft. Vervolgens demonstreerde de eerw. Zuster Hildegardis uit Nieuw Vennep verschillende onderdeelen der zangmethode Ward, zooals toon treffen, rhythme, muzikaal geheugen enz. Deze demonstraties, waarbij vaak verras sende resultaten aan den dag kwamen, ge noten algemeene belangstelling en werden herhaaldelijk met applaus beloond. Donderdagmorgen zal hoogstwaarschijnlijk getracht worden om de jJ. Zaterdag gezon ken sleepboot „Scheergat" te lichten. In de boot hoopt men de lijken der verdronken personen te vinden In de verbandkamer der Maatschappij tot Uitvoering van de Zuiderzeewerken zullen de stoffelijke overschotten worden opgebaard. De kamer is geheel met rouwkrip omhangen. Per sleepboot van Öe firma Smit van Rot terdam zullen de stoffelijke overschotten van de verongelukten naar hun respectieve woonplaatsen worden overgebracht. m de N.V. Dagblad en drukkerij „De Tijd". Vrjj- geslagen, maar keerde zich driftig om en riep: Bijeenkomst in gebouw „Custodia”. Om 11 uur gistermorgen opende de voor zitter der Haarlëmsche St. Gregorius Ver- eeniging de zeereerw. heer Th. M. Beuker», Tot den ingang van zijn hol, vergezeld door zijn vrouw en zjjn oudste, die graag had meegewild, wat vader niet wilde, bang, dat het wel erg duur zou zjjn bij de feesten, zeide meneer zijn vrouw snel vaarwel en nog langen tijd bleef hij met zijn wandelstok wuiven naar zijn vrouw, die met een zakdoek stond te zwaaien. De Nachtausgabe van het Wiener Blatt heeft een officieel bericht uit brück, volgens hetwelk de Nederlandsche Koninklijke familie in Juli van dit jaar ge- ruimen tijd in Tirol zal vertoeven. Deze reis zou incognito geschieden met klein gevolg. Van de Koloniale Tentoonstel ling te Parijs zou het gezelschap zich door Elzas-Lotharingen en Zwitserland naar het plaatsje Iglo In Tirol begeven. Het verblijf daar zou drie weken duren, Prins Hendrik zou in Tirol op jacht gaan. In het ondergrondsche bedrijf der mijn Julia verongelukte de 21-jarige P. N. uit Herzogenrath. De man werkte met zijn broer op een post, waar met dynamiet werd ge schoten. Hjj bevond zich op ongeveer 45 M. van de plaats. Tengevolge van de explosie werd 'n stuk ijzer of steen weggeslagen, dar de man tegen zjjn hoofd kreeg. Hij werd naar de verband kamer overgebracht, waar hij spoedig over leed. Bjj een hevige vechtpartij in de Weerd- jesstraat te Arnhem is een harmonicaspeler zeer ernstig mishandeld. Hjj zal waarschijn lijk beide oogen moeten missen. om voorbereidingen te treffen voor h«t ver blijf, waartoe waarschijnlijk een particuliere villa in gereedheid zou worden gebracht. Terwijl meneer de vos het bergpad besteeg, welke naar de stad voerde, zag hij eensklaps den wildenman. Op een vraag van de vok, waarom hij daar zoo treurig zat, zeide de wildeman, dat men hem zijn mooie zevenmijlslaarzen had gestolen. En daar Ik niet goed op mijn kousen kan loopen, heb ik zoo n pijn. Muziekauteursrechk Aan de orde is de eindstemming over het wetsontwerp tot regeling van het muziek- auteursrecht. Het ontwerp wordt AANGENOMEN 57 tegen 16 stemmen. In een communiqué van den Nljverheids- raad wordt medegedeeld, dat de nationale commissie inzake kalenderhervorming een rapport aan de Ned. regeering heeft .uitge bracht, waarin deze commissie slechts een enkel positief voorstel ter. aanzien van ka lenderhervorming heeft gedaan n.I. om Pa- schen resp. Hemelvaartsdag en Pinksteren op vaste dagen te stellen. Verlofgangers: R. Kleist, opz werkpl. b. d. 8.8. en Tr, 's Gravenhage; A. K. Hirsch, bedrjjfsl. b. d. Dienst v. h. Gevangeniswezen, geplaatst b. d. starfgevangenis en huis v. be waring te Soerabaja. Erfust; W. Kraak, adj.- insp. van financiën, Groningen; mej. 8. A. J. Magnlez, 1ste comm. b. d. S S en Tr, 's Gravenhage; mej. H. F. M. van Horn, typ. 1ste kl. b. d 8.8. en Tr, ’s Gravenhage; 8. L. J. van Waardenburg, secr. der res. DJambi, ’s Gravenhage; W. A. de Laat de Kanter, contr. 1ste kl. b. h. Binn. Best, s Gravenhage; mej. P. Tirtotenojo, onderw. a. d. openb. school te Banjoemas, 's Gra venhage; W. F. Mulder, gezaghebber b. d. Gouv. Mar, 's-Gravenhage; mej. B. M. E. Magnlez, 1ste commies b. d. 8.8. en Tr, 's-Gravenhage; G. von In der Maur, wnd. havenm. 3de kl. Amsterdam: H. C. Boogaard ass.-res. b. d. Alg. Bestuursd., ’s-Gravenha ge; W. Groenevelt, ass.-res. v. Agam, ’s-Gra venhage; P. Dunnewold, Gv. arts b.d. Dienst der Volksgez., 's-Gravenhage; J. A. Versigny, statlonsconun. 1ste kl. b. d. 8.8. en Tr. ’•-Gravenhage; L. A. Bembei Beek contr. la kl. b. d. PTT, 's-Gravenhage; C. J. Kooi, hoofdopz. b. h. Mar. Etabl. Rotterdam. Gepensionneerdenir. F. B. H. Assel- bergs, lid van het tijd. best, der SB. en Tr, 's-Gravenhage; B. G. Deddes, insp. van bet kad., 's-Gravenhage; mevr. IJ. M. O. W. van Leeuwen, geb. van Peer, onderw. 3de kh bij het O. E. L. O., Bussum; A. J. Lagendijk, wnd. dir. v. d. Normaalsch. voor Inl. Hulp- onderw. te Probohngo, Heemstede. tie van „De Tijd”. Door opheffing van het blad wordt, aldus redeneerden de desbetref - fenden, het doel weggenomen en in strijd gehandeld met de statuten. De directie heeft niettemin den anderen dag verschillende, tot dat dagbladbedrijf be- hoorende personen schriftelijk hun ontslag aangekondigd. Intusschen bleek, uit inge wonnen juridisch advies, dat voor het stop zetten der dagbladuitgave, statutenwijziging van de N.V. noodig is. Daartoe is dan ook een nieuwe aandeelhoudersvergadering uit geschreven met statutenwijziging als agenda punt. Eerst na het aannemen van dat voorstel zullen de ophef fingsbesluiten kunnen wor den uitgevoerd. Maaandagmiddag heeft de nieuw-benoem- de Gouvemeur-Genèraal van Ned.-Indië, de heer Jhr. mr. B. C. de Jonge, een bezoek ge bracht aan de Landbouwhoogeschool te Wa peningen Te 2 uur werd Z.Exc. in de senaatskamer in 't hoofdgebouw ontvangen door den pre sident-curator der Landbouwhoogeschool, Jhr. 8. van Citters. den curator-burgemees- ter J. M. A. Wijnaendts van Resandt, den secr. van curatoren mr. F. Florschütz, den rector-magniflcus prof. Ir. M. F. Visser en diens assessoren prof. dr. H. A. J. Beekman en prof. ir. J. H. Thai Larsen. De heer Van Citters sprak een kort woord van welkom, waarna in auto's enkele labo- ratoriav werden bezocht en het arboretum, waar ook enkele plantenkassen werden be zichtigd. Hierna werd in het „Hotel de Wereld” een thee aangeboden, waaraan, behalve de hoog- leeraren wier laboratoria waren bezocht, nog enkele andere hoogleeraren deelnamen. Aan het einde van het bezoek betuigde Jhr. mr. de Jonge zjjn bijzondere tevreden heid over de ontvangst hem bereid en zijn groote ingenomenheid met wat hij dezen middag had gezien. Van al datgene wat be trekking heeft op Indië, had hij met groote belangstelling kennis genomen. Een Hag-filtreerpotje van bijzonder ver nuftige constructie kregen wjj dezer dagen te zien. Het is goed Nederlandsch fabrikaat uit Maastricht en bestaat uit een artistiek vormd parafeu-potje met een diep in potje ziftenden filter. Het voordeel van deze constructie is, dat het kokende water de koffie gedurende het extractie-proces geregeld omspoelt en zoo doende de heerlijke geur- en smaakgevende stoffen tot 100 pCt. worden uitgetrokken. Op het kannetje prijkt het welbekende merk Koffie Hag, dé koffie, die heden door onze geneesheeren sterk aanbevolen wordt, omdat ze gegarandeerd coffeïnevrij is, over eenkomstig de voorschriften van onze Wa renwet. Het is een onschade lijke koffie, die noch slapeloosheid, noch andere nerveuse storingen veroorzaakt en ook door de men schen met een gevoelig organisme goed kan worden verdragen. raking trachten, te brengen en hem door electriciteit zien te dooden.” .Dat kan niet, daarvoor is de tijd te kort. Maar ik zal je alle stroomsterkte zenden, die we hier hebben, die is minstens voldoende om dien Zama onschadelijk te maken. Sluit den stroom af. dan krijg je alles langs den dikken draad.” ..Me dunkt, dat het veel in heeft een trein stil te houden,” zei de bandiet, die onrustig begon te worden. ,Ja, maar de trein is een uur te laat, ziet ge, en nu willen ze hem hier niet laten stop pen," sprak de telegrafist. „Maar ik geloof wel, dat ze het per saldo zullen doen. Nu moet ik even de verbindingen afsnijden met Centre-City, anders konden ze naar t hoofd bureau telegrafeeren.” „Je hebt gelijk, ga maar voort.” „Maar pas op, dat uw revolver niet af gaat.” ,Die gaat nooit af, voordat ik het hem zeg.” John Warner opende een kast, nam er een stuk koperdraad uit, bond er een schaar aan en stelde dit alles in verbinding met den dikken draad. Daarna scheen hij z'n toestel nog eens na te zien, nam een pot water en goot den inhoud over den vloer. „Pas op uw voeten," zei hij tot den ban diet, „ik moet den vloer nat maken, anders komt er stof in de toestellen.” *t Is niets, 't is maar water,” sprak de andere. De telegrafist ging weer zitten. Tik, tik, tik, ging het instrument. Een seconde later kronkelde een licht groene vuurstreep over het water langs den grond. „Drommels!” dat?” „Ik weet het niet, ik denk dat het toe stel niet in orde is, maar ik zal t wel ver helpen. Geef me dien sleutel eens aan.” De roover gaf het gevraagde, doch hield voortdurend zjjn revolver op den jonkman gericht. Deze werkte een weinig aan z'n toestel. Toen wees hij op de schaar, die aan den koperdraad was verbonden, en zei tot den roover, terwijl hij met z'n arbeid voortging: „Geef me die eens even aan.” Nauwelijks had de schurk de schaar aan geraakt of hij viel neer, als 't ware ver pletterd door den electrischen stroom. Z'n haren rezen ten berge, hij rilde over z’n heele lichaam. Glimlachend ontnam John Warner hem z'n revolver, deed de deur op slot en wachtte de gebeurtenissen af. Hij behoefde niet lang te wachten. Wel dra verkondigde een goed onderhouden ge weervuur, dat de soldaten van Bloomville in gevecht waren met de roovers. Twee hunner werden gedood. Het overige gedeelte der bende ontsnapte, zonder te weten, wat met hun aanvoerder was gebeurd. Toen deze uit z'n verdooving ontwaakte, was hij reeds, aan handen en voeten ge bonden, in een gevangenwagen op weg naar de gevangenis van Bloomville. De Koninklijke Familie naar Komkommertijd 10 Juni Ik heb de eer mijn geachte lezers mede te deelen. dat de komkommer tijd zijn intrede heeft gedaan. Zij zullen goed doen, de courant gedurende de eerstvolgende maanden met welwillende achterdocht te lezen. Niet dat de redactie om stof verlegen zit ons land heeft gelukkig, als al het wereldnieuws met vacantie is, nog altijd zijn problemen maar de buitenlandsche telc- graafbureaux zullen zich den e.k. tijd wel licht verplicht voelen bij gebrek aan beter, berichten te leveren, die.... enfin, ik zal u eenige voorbeelden van jongen datum geven: „De Roemeensche politicus Dobrescoé is spoorloos verdwenen. Men neemt aan, dat hij door politieke tegenstanders ontvoerd is en vastgehouden wordt tot na de verkie zingen." Nader bericht: „Dobrescoe is niet ontvoerd, maar op een zakenreis." „Koning Carol heeft Prinses Helena last gegeven het land te verlaten. Het is aan ieder Roemeensch burger verboden, betrek kingen met haar te onderhouden.” Nader bericht: „Prinses Helena woont in het paleis en het bericht van haar verbanning is een puur verzinsel.” „Een Bpaansch' arbeider heeft in den trein een pak met 10 millloen peseta’s ge vonden, blijkbaar door emigranten achter gelaten. De politie stelt een onderzoek in." Nader bericht: „De 10 millloen peseta’s zijn gebleken te zijn een zending van de Bank van Spanje naar een filiaal in de pro vincie.” „Men meldt uit Washington den op zienbarenden diefstal van de ontwerpen voer een nieuw en geheim soort mitrailleur." Nader bericht: ,De ontwerpen voor een nieuwen mitrailleur zjjn teruggevonden. Zij waren niet gestolen maar zoekgeraakt* Moet ik doorgaan? Ja, laat ik doorgaan. Maar nu neem Ik de taak van de telegraafbureaus over: „Er is een bomaanslag gepleegd op Koning Alfonso, toen hjj zijn villa te Fontainebleau verliet. De koning is ongedeerd.” Nader bericht: „Het gerucht omtrent den aanslag op koning Alfonso blijkt te zijn ver oorzaakt door een springende autoband. Be chauffeur liep hard naar een reparatiewerk- plaats en voorbijgangers meenden daarom met een anarchist te doen te hebben.” „Het Koninklijk Paleis te Buchlngham is tot den grond toe afgebrand. De vorstelijke personen zijn aan het gevaar ontsnapt. Eenige leden van de hofhouding liepen ech ter brandwonden op.” Nader bericht: „Het telegram omtrent Buckingham Palace berust op een misver stand. Het ontstond door het uitrijden van de brandweer voor een schoorsteenbrand, die in een schuur woedde, op een uur af stand van het Paleis gelegen." .Minister Curtlus heeft aan MacDonald verklaard, dat Dultschland zjjn geheele oor- logsschuld op 1 Augustus wenscht af te be talen.” Nader bericht: „Het vorige telegram wa* afkomstig van den jongsten bediende van Reuter, nadat deze 33 glazen whlsky-soda had gedronken wat op zichzelf een re cord is”. De geschiedenis vlei voor in het Westen der Vereenigde Staten. John Warner, een jong telegrafist, zat voor zijn toestel; z'n gelaat was bleek maar kalm, en hjj scheen vrij onverschillig voor den zonderlingen, ongewonen toestand waar in hij zich bevond! Een vreemdeling, met een breed geranden hoed op, gekleed in een jas van buffelleer, leunde op de tafel en in z'n opgeheven rechterhand hield hij een geladen zesloops- revplver. De loop was op Warner gericht Intusschen werd het volgende gesprek ge voerd: „Wanneer komt de express-treln voorbij N' .Hij moet over anderhalf uur komen, maar hij is een uur te laat.” „Een uur te laat, zegt ge?” „Ja, bovendien houdt hij hier niet stil. Je moet naar Bloomville gaan, als je den express nemen wilt.” „Maar als je naar Bloomville telegrafeert dat hij hier moet stil houden, doet hij dan niet?” „Neen, hij houdt niet stil.” .Heeft hij hier nooit stil gehouden?” „Een- of tweemaal.” „Wie lief hem dan stil houden.” „De chef van dienst.” „Waar is die?” „Te Centre-City." „Goed; dan moeten alle orders van Cen tre-City en van Bloomville langs dit bureau komen, niet waar?” „Zeker.” - „Dan zou je van hier een telegram kun nen verzenden naar Bloomville, terwijl de menschen daar niet weten of het van Centre- City komt, ja of neen.” „Dat zou kunnen, maar dat doe ik niet.” „Zoo, doe je dat niet? Nu jongmensch, ik zal oprecht zijn. Als je niet direct het telegram verzendt dat ik je zal voorleggen, schiet ik “je twee of drie kogels door den kop. We hebben bij de kromming van den weg, een vijfhonderd meter van hier, de rails opgebroken, dus de trein houdt hier in elk geval stil. Maar dus gebeurt er een groot ongeluk. We willen echter niemand kwaad doen, we willen ons alleen meester maken van een zeker pakje, dat. zooals we weten, zich in den postwagen bevindt, 't Zal wel noodig zjjn, een beambte neer te schieten, want bij dat pakket is allicht een bewaker. Maar als gij nu den trein niet laat stoppen, waagt ge het leven van vijftig of meer men schen, en zelf moet ge er toch ook aan. Als ge daarentegen mijn zin doet, komt er nie mand om en weten de menschen in den slaapwagen niet eens wat er gebeurd is. Be grepen?” „Ja, laat me even nadenken?” „Goed, maar haast je, er is geen tijd meer te verliezen.” „Is de weg nu al opgebroken, of zal je het doen als ik niet telegrafeer?” „Alles is reeds klaar.” „Dan zal ik den express laten stoppen.” „Goed, maar denk er aan eerlijk spel te spelen. Niemand kan hier komen en m’n vrienden bewaken het huisje, waaruit nie mand ontsnappen mag.” „Wees gerust, 's nachts komt er hier nie mand en overdag ook niet.” „Als je het soms mocht wagen ons hier soldaten op 't lijf te sturen, is het je dood. Ze krijgen ons niet, we hebben goede paar den.” De telegrafist had de hand aan 't toestel „Houd toch je mond! Ik kan niet telegra feeren met je gepraat; ik zit voor t toestel en Jij niet. En als je niet tevreden bent, schiet dan maar en telegrafeer zelf.” „Kijk, kijk, zoo heb ik nog niemand hoo- ren spreken voor den loop van een revolver. Vooruit, maar, als je 't goed doet, krijg je ook een deeltje in de winst. Maar ik ga er zoo lang bij zitten.” Tik.... tik.... tik, tik, tik, ging het toe stel. „Wat beteekent dat?” vroeg de bandiet. „Houd je mond; ik zal wel zeggen als t klaar is.” Warner verzond naar Bloomville het vol gende telegram: „Het bureau is in de macht van een struikroover, die z'n revolver op mjj gericht houdt. Ik geloof dat de bende van Zama hier is. Zij komen om den express te bestelen. Kunt ge een extra-trein sturen met soldaten om de tiende op te vangen?” Uit Bloomville wred geantwoord: „Aan stonds.... E r staat een locomotief van een goederentrein klaar. Ik zal soldaten in de wagens bergen.” Warner telegrafeerde verder: „Doe dat niet. Neem een passagierstrein en hang er een slaapwagen aan, dan gelijkt hij op den ex press. Laat trein no. 9 stoppen, totdat deze terug komt.” „Een goed idee, maar het zal je het le ven kosten.” „Kan je mij In verbinding stellen met de toestellen voor electrisch licht in de stad, en dan de volle stroomsterkte hierheen voeren? Ik zal mjjn bandiet met het toestel in aan- Gisteravond is In de Passagebioscoop te Den Haag mevr. Roosje Köhler—Van Gelder, de Nederlandsche revue-artlste, die de vorige week per K. L. M.-vliegtuig van Batavia naar Amsterdam is komen vliegen, gehuldigd. Het muziekkorps .Klein Maar Dapper" was in de Passage opgesteld en speelde eenige vrooljjke marschen ter verwelkoming van mevr. Kohier. In de pauze trad de heer Henri ter Hall op het tooneel naar voren en huldigde mevr. Kohier naar aanleiding van haar vliegtocht. In de hulde betrok spr. de directie van de K. L. M.. de piloten en den mecanicien. Na mens het comité bood spr. een bloemstuk aan in den vorm van een vliegmachine. Na de toespraak van den heer Ter Hall sprak de heer Van Kinsbergen, directeur van de Passagebioscoop, waarna mevr. Köhler dank zeide voor de hulde en eveneens dank bracht aan de bemanning van het vliegtuig. Na afloop van de voorstelling was er In de foyer gelegenheid mevr. Kohier geluk te wenschen. De tweede dag van de St. Gregoriusdagen te Den Haag werd gisteren ingezet met een plechtige H. Mis in de St. Jozefskerk aan de v. Limburg Stirumstraat, voor de zielerust van de eerw. zuster M. Carola. opgedragen door den hoogeerw. heer eere-kanunnik en pastoor W. P. H. Jansen, die daarbij geas sisteerd werd door de weleerw. heeren ka pelaans W. van Benten en G. Mudde. De Wisselende gezangen ,Jn festo Corporis Christi” werden uitgevoerd door het Jon genskoor van de kerk der H.H. Engelbewaar ders onder leiding van den heer J. Bertels. De vaste gezangen werden gezongen door ruim 700 schoolkinderen van de R.K. scholen te Den Haag, onder leiding van broeder Marcollnus. Gezongen werd de Xlde Mis uit het Kyriale «Orbis facto) met de IVde Credo. x Na de H. Mis zongen alle kinderen de psalm Laudate Dominum, Ton. Vila en speelde de organist, Br. Hubertus de sym- phonie V uit Widor deel L De Minister van Staat. Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw heeft de volgende circulaire, betreffende de uitvoering van de TarweWet 1931, aan de burgemeesters gezonden „Met het oog op de maatregelen, welke in verband met de uitvoering van de Tarwewet 1931 ten aanzien van de broodbakkerijen zul len worden genomen, is het noodzakeljjk, dat het Regeeringsbureau voor de uitvoering van de genoemde wet in het bezit is van eene Hjst van alle in ons land gevestigde brood bakkerijen. Een dergelijke lijst bestaat niet en de mogelijkheid om haar te verkrijgen kan slechts ontstaan indien van elke ge meente eene opgave wordt ontvangen van de in die gemeente gevestigde broodbakkerijen. Ik zal het daarom ten zeerste op prijs stel len, indien u zoudt willen bevorderen, dat mij zooveel uwe gemeente betreft wordt toe gezonden. een opgave van alle in uwe ge meente gevestigde broodbakkerjj-bedrijven. ook van die. welke behalve brood, andere artikelen, zooals banket en beschuit bereiden. Daarbij waren dan ook de adressen van de bedrijven te vermelden. Indien één persoon of vennootschap meer dan één broodbakkerij exploiteert, zal van elke bakkerij afzonderlijk het adres zijn te vermelden. Uit den aard der zaak zjjn bij de opgaven niet te vermelden zoogenaamde brooddepöt- houders. die zelf geen brood bakken. Het zal mij zeer aangenaam zjjn de ge vraagde opgave spoedig te mogen ontvangen.” Gisteren maakten wij melding van een brutale inbraak in den bontwinkel van H. C M. C., aan de Jonker Fransstraat te Rot terdam, waarbij een groote partij bont ter waarde van 2000 gestolen werd. Een aantal rechercheurs van het politie bureau aan de Meermansstraat en van het hoofdbureau hebben een inval gedaan in 'n pand aan het Oosteinde. Aanvankelijk werd hun de toegang daar geweigerd, doch na wat aarzelen werd de deur geopend. In dit korte tijdsverloop heeft echter een van de twee bewoners kans gezien het pand aan de achterzijde te verlaten en over de daken van naastgelegen panden een goed heenkomen te zoeken. De andere bewoner, die de deur opende, is gearresteerd en in bewaring gesteld, ter wijl alle gestolen goederen, die in twee zak ken verpakt waren, teruggevonden en in be slag zijn genomen. Naar den vluchteling wordt nog gezocht. opkomst van aandeelhouders met geringe meerderheid besloten, het dagblad tegen 1 Juli as. op te heffen. Van de zijde van aandeelhouders werd te gen dit besluit geopponeerd op grond van de statuten der N.V., waarin als haar doel staat aangegeven de uitgave en de exploita- De toestanden bij de werkverschaffing. De heer DE VISSER (C. P.) interpelleert over de toestanden bij de werkverschaffing. Spr. betoogt dat het kapitalisme niet in staat is de werkloosheid op te heffen. De werkloozen zijn bij honderdduizenden te tel len. maar slechts een tienduizend menschen worden aan werk geholpen. De loonen zjjn uitermate laag en er bestaan er zelfs van 8 a 9 gulden. Neemt spr. echter een loon van f 21.63, één der hoogste, dan blijft na aftrek van de onkosten f 14.93 over. Hier van moeten de menschen dan hun gezin onderhouden. Niet veel beter is het met be trekking tot de andere verhoudingen, die het lot dezer bannelingen bepalen, o.m. de ge neeskundige verzorging. De verloven zijn evenzeer slecht geregeld. De behandeling is zóó, dat de meest lastigen eenvoudig ontslagen worden, waarna steun wordt Ingetrokken. Indien men op deze wijze voortgaat, zullen er acties in de werkloozen komen, die hun weerga niet hebben. Spr. stelt ten slotte een tiental vragen De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, de heer RUYS DE BEEREN- BROUCK antwoordt oun., dat sinds de werk- loosheidsinterpellaties van 3 maanden gele den de toestand niet verbeterd is. Integen deel is tegen het najaar een vergrooting der werkloosheid te wachten. De overheid moet dus de grootste aandacht hebben voor dit vraagstuk. Wat de werkverschaffing betreft, bereiken de regeering betrekkelijk weinig klachten. Wie de zaak rustig beschouwt, moet erkennen, dat in vele gevallen de overheid slechts weinig kan doen. De regelingen die zijn tot stand gebracht, worden loyaal toe gepast. Wanneer ernstige klachten zich voor doen. worden deze met groote zorg onder zocht. Spr. eischt, dat niet licht over klach ten wordt heengeloopen. De minister is overtuigd, dat de woningen en voedselvoorziening in 't algemeen geen aanleiding geven tot gegronde klachten. Voor stakingen en acties is geen reden. Voor ieder overleg met organisaties is spr. te vinden. Van een verlof iedere week kan over 't algemeen geen sprake zijn. De inlichtingen die de heer De Visser gaf over de loonen zjjn onjuist. Deze loonen liggen gemiddeld tusschen 19 en 21 gulden. Er zijn ook ar beiders, wier loon naar de 30 gulden loopt. De yegeering zal echter nagaan, of er ver anderingen gewenscht zijn. De heer DE VISSER dient twee moties in, de eerste tot opheffing van verschillen de misstanden, de tweede tot het geven van een uitkeering ineens van 100 gulden aan allen, die 3 maanden of langer werkloos zjjn. Geen dezer moties wordt ondersteund. De heer DROP (S.D.A.P.) zegt, dat de heer De Visser zjjn interpellatie een maand geleden heeft aangevraagd, „om economische conflicten te voorkomen”. Sindsdien is van deze conflicten niets gebleken. De bedoeling der communisten is dan ook alleen, partij te trekken van de slechte economische toestan den. De sociaal-democraten doen daar niet aan mee. Zjj zjjn geen ordelooze troep, die maar „rücksichtslos” tot verzet aanspoort. Wat de loonen betreft, had de heer De Visser gelijk. Spr. weet dat er menschen met 7 en 8 gulden naar huis gaan. Ook de aftrek der gezins- inkomsten bjj steun zet veel kwaad bloed. Spr. dringt te dien aanzien op verschil lende verbeteringen aan. De heer BAKKER <C.H.) betoogt, dat het heel gemakkeljjk is, de regeering in gebreke te stellen, maar dat de regeering in Enge land. die een arbeidersregeering is, toch ook geen raad weet met het werkloosheidsvraag stuk. Spr. erkent de misstanden in de werkver schaffing, maar de regeering is van goeden wil gebleken en bjj werkverschaffingen zul len altjjd misstanden bljjven bestaan. De heer EBELS (V.D.) vraagt of niet meer de aandacht moet worden besteed aan plaatseljjke bestrijding der werkloosheid. De heer KUIPER (R.K.) betoogt, dat plan nen moeten worden gemaakt om de moeilijk heden voor de toekomst te bestrijden. Bjj de regeering dringt hjj er op aan. dat de men schen, die van hun gezin gescheiden zjjn, beter het verband met hun gezin kunnen behouden. De werkverschaffing mag geen moreele nadeelen medebrengen. De heer v. d. HEIDE (S.D.A.P.) betoogt, dat in het Noorden des lands men de werk verschaffing moet gaan beschouwen als een normaal verschijnsel. Er is niet de minst* reden te denken dat de toestand binnenkort zal veranderen. Daarom dringt spr. er op aan, dat de beperkende bepalingen, volgens welke bepaalde arbeiders niet tot de Rjjks- werkverschaffing kunnen worden toegelaten, worden opgeheven. De heer WIJNKOOP (OP.) betoogt, dat het Sovjet-regime geen werkloosheid kent. De heer Bakker zei wel. dat in Rusland slavenzielen gekweekt worden, maar hier behoeven zjj niet gekweekt te worden, de werkloozen zjjn allen slaven. MINISTER RUYS zal zoo mogeljjk een inventarisatie houden voor werkverrulmings- objecten. Tegen toeslag op de loonen be staan overwegende bezwaren. De kwestie der beperkende bepalingen zal spr. aan de contactcommissie voorleggen. De vergadering wordt verdaagd heden. Strandvonderij. Aan de orde is het wetsontwerp-herziening van boek II, titel VII, van het wetboek van Koophandel (Schipbreuk, enz); vaststelling van een wet op de strandvonderij. De heer KNOTTENBELT (V. B) merkt op, dat de positie van den strandvonder door dit ontwerp verbeterd wordt, doch dat er één punt van twjjfel was. Wanneer de kapitein ter plaatse verschijnt, moet de leiding van de berging overgaan van den strandvonder op den rechthebbende. Spr. vraagt, of dat wel duidelijk gestipuleerd is. Minister DONNER betoogt, dat art. 548 ontwijfelbaar maakt, dat het optreden van den strandvonder betreft tegen anderen dan belanghebbenden. Het ontwerp wordt z. h. s. aangenomen. Te Groningen is gisteravond een openbare vergadering gehouden van den Ned. Bios coopbond. die was belegd in verband met de sluiting der Groningsche bioscopen als ge volg (an de te hooge vermakelijkheidsbelas ting. De heeren D. Hamburger Jr. uit Utrecht, voorzitter van den Bond en A. de Hoop van Amsterdam, administrateur van den Bond, voerden het woord. Aan het slot van een be toog, dat een bestrijding inhield van het ge meentebestuur, werd medegedeeld, dat, wan neer de nieuwe raad m September as. niet spoedig een einde maakt aan het conflict, de Bond zich zal wenden tot de ingezetenen individueel, met verzoek 'om steun in den strijd tegen de te hooge belasting op de bios copen en bjj mislukking van het petitionne ment zal overgaan tot de stichting van tjj- deljjke gebouwen op de grens der gemeente, met alle noodige goedkoope vervoermiddelen daarheen, opdat de Groningers van de bios coopvoorstellingen zullen kunnen genieten. Onder daverend applaus nam het publiek van deze mededeeling kennis. Een Weensche mededeeling. In de aandeelhoudersvergadering van Jl-W44 TSLH” dag 29 Mei j.l. gehouden, is bij zeer kleine

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6