ONS BLAD DONDERDAG 11 JUNI 1931 JOH. LAUWERS 1 VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 134 ‘f40 De nota van Italië aan den Ontslagen bij Philip* VOORN A AMSTE ctflEUWS H. Stoel Telegrafisch Weerbericht Een Nazi Landdagvoorzitter Poging tot moord te Arnhem De Ronde Tafel-conferentie fen so- het •re- Een fantasie-rijke onderwijzeres Dreigende politieke krisis in Engeland PAYGLOP 3 ALKMAAR Scharen Friedrich Herder Wat thannen en.... vrouwen per jaar verrocken! AANGIFTE f 3000.- Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door 750 - bij een ongeval met OCH bij verlies van een hand f 195 - bij verlies van een CA w bij een breuk van PET, OP STRAFFE VAN VJRLIES VAR ALLE ftECHTEN, GESCHIEDEN UITERUJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL De weelde tiert nog NOOIT wijzer DIT nummer bestaat uit twee bladen NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Per •nh Onder bet kantoorpersoneel Wat zij inhoudt De gezonken duikboot „Poseidon Geen overlevenden meer gered? In Engeland dreigt een politieke krisis bij gevechten in Fransche leening aan Spanje. Een internationale leening aan Rusland. Het vergaan van de duikboot „Poeeidon”. de Curtins dr. De Gregoriusdagen te ’s-Gravenhage. Vrachtvervoer uit het Westland Reductie aangeboden? De Gregoriusdagen te Den Haag DERDE DAG. In Oldenburg De dader tot 6 jaar veroordeeld De aanval in Atjeh Godsdienstige dweeperü de oorzaak De Indische vertegenwoordiging gevoerd Chineesche kassier gearresteerd selde De Drankwet Poging tot brandstichting Missionaris vermoord Ned. Handel Mij. N.V. In China Vrouw doodgevallen Dividend *H i ■P- ster uur toe De begrafenis van prof. Th. K. L. Sluyter- man. Land-belasting en werkloosheid-steun oorzaken Prof Th. K. L. Sluyterman Begrafenis hoor op tot „een gezamenlljl tegen al deze duisterlingen tanden”. Het was ook de bedoeling heer Schevenels geweest. Mi name aan te duiden als den BUREAU: Telefoon: i strijd dwinge- Rookers zullen daarom wellicht goed doen zich aan mogelyke inkrimping van hun weel- de-ultgaven geleidelijk te wennen. 1000 1.043.126 1.036.846 1.062.972 1.146.089 1.197.612 1.266.889 1346.089 1369.650 Het wetsontwerp tot regeling van den kleinhandel aangenomen. den Dultschen Katholieken mteélona- Melchlor Oeser, hebben ver- 78324 75.599 77.424 81.060 82.967 87340 92.703 94.068 1000 1357346 2306.865 1361.680 2369.075 2.590393 3.790.691 3.179377 3.589.552 35.184 42.487 34.716 40346 43.328 46.677 53.661 61.673 (in kg.) 1000 12.683 14396 10.622 12340 11346 11.751 11.299 11377 28.426 33.870 26.134 30.181 27.184 27.699 26.671 27.296 Te Soerendonk viel mej. 8. van den hooi zolder. zy werd inwendig zwaar gekneusd en is aan de gevolgen overleden. De Tweede Kamer heeft aangenomen het wetsontwerp tot wijziging van de Drankwet. Niet-officieele mededeeling over de Ita liaansche nota aan het Vaticaan. Jong, zou het K or den Volgens niet-contróieerbare berichten soa overeenstemming tasséhen Vaticaan en H. Stoel op handen ztfn. B. en W. van Amsterdam conclndeeren hl de Mem. van beantwoording ter zake, op het voorstel der regeering aangaande het paleis op den Dam, in te gaan. MacDonald verklaart in het Lagerhuis dat de Britsche regeering de uitnoodiging heeft aangenomen voor een bezoek van hem en Henderson aan Berlijn. bij verlies van 'n anderen vinger Ontslagen onder bet kantoorpersoneel van Philips. De Tweede Kamer heeft met 58 tegen 10 .emmen aangenomen bet wetsontwerp, hou dende bepalingen tot regeling van den klein handel In alcoholische dranken Tegen stem den de liberalen, de Katholieke leden Kor tenhorst, Bongaerts en Van Vuuren en de heeren Braai en De Vlsscher. De'Keulsche politie weet niets van meisjeshandel lap f den illnl met Indlrec- ABONNEMENTSPRIJS: kwartaal, voor Alkmaar t— Voor buiten Alkmaar f 235 Mot Geïllustreerd Zondagsblad 6.60 honger By de Philipe-Fabrieken te Eindhoven zijn vele leden van het kantoorpersoneel, oju speciaal van de teekenafdeeling, ontslagen. jdegedeeld, 1, dat de loon wordt te JVar- werden gezongen Jlaelen en Horn Een Chineesche kassier van de Nederland- sche handeismaalpchappij te Soerabaja heeft f 25.000 gestolen, door het tusschenschulven van bundeltjes zllverbons van een gulden in plaats van die van een rjjksdaalder. De dader werd gearresteerd. Het geld is echter nog niet gevonden. LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 930 uur. Barometerstand 9 uur .vm.: 7.64, iets voor uit. Het Arahemsche gerechtshof veroordeelde heden W. A. J. A. B. handelsreizlger te Duren tot 6 Jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis wegens poging tot moord op een caféhouder in de Wever straat te Arnhem. Hjj had dezen kastelein met een speciaal voor dit doel gekochten hamer op het hoofd geslagen. Slechts met moeite slaagde het slachtoffer er in aan verdere mishandeling te ontkomen. De rechtbank had B. indertijd tot 6 jaar veroordeeld, welk vonnis thans door het hof bevestigd werd, met aftrek van pre ventieve hechtenis. Na de pauze werden de demonstraties en lessen voortgezet. De zeereerw. heer Vullinghs hield een in leidende verklaring van lessen in Gregori- aanschen zang volgens de Ward-methode. Een en ander werd toegellcht met demon straties door een jongens- en meisjesklas uit Horn (L.) Mevrouw Ward beklom hierna onder luid applaus der vergadering het podium, om de aanwezigen in het Fransch toe te spreken. Zij dankte voor de belangstelling, welke haar methode ook hier in Holland onder vindt en feliciteerde de scholen en onder- wljs-instelllngen. die deze methode toepas sen. met de schitterende resultaten welke reeds zijn bereikt. Tot slot van den middag werd door een volledige schoolklas van „Cordi Sacratissl- mo” te Schevenlngen een „Kinderspel tot onderricht in Liturgie en Katechtemus” uit gevoerd. De zeereerw. heer J. C. W. van de Wiel gaf te voren een korte inleiding, waarin hij het doel van dergelijke kinderspelen uiteen zette. 10.000 boeren zouden China gedood zjjn. Dr. Bruning en Dultschland terug. Naar uit Medan wordt gemeld, ontdekte d? politie een poging tot brandstichting In een zwaar o ver-verzekerde kedeh te Loe- boekgadang. De daders1 werden gearresteerd, zy hebben een volledige bekentenis afge legd. .Maar onder de verantwoordelijkheid van deze zelfde christenen, vertegen woordigers der kapitalistische klasse, woedt een terreur over een volk van 60 mlllioen zielen in Indonesië, zuchten duizenden in de gevangenissen en in de bannelingankampen aan den Bóven-Dl- goel en wordt elke zelfstandige actie der volksbeweging in de kiem gesmoord. Voor de handhaving der Nederlandsche klasse-heerschappij In Indonesië is geen middel te laag.” Het dividend der Ned. Handel Maatschap pij K. V. over 1930 is vastgesteld op 6% (v. J. 10%). Overeenstemming betreffende beidstfjd steenkolenmijnen. een villa, werden bedoeling. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 135: elke regel meer 835. RECLAME per regel *.75 voor de eerste pagina; voor de overige pagina’s f *36. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bii vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer f 6.12 De Oldenburgsche Landdag heeft den nat. soc. Eichler met 34 van de 48 uitgebrachte stemmen 1 XUe «bonne's op dit blad «iin ingevolge de verrekeringsve ongevallen verzekerd voor een der volgende uil Het lid der Tweede Kamer, de heer Kamp- schöer heeft den minister van Waterstaat gevraagd: Is de Minister bereid, mede te deelen, of bet juist is. dat de Directie der Nederland sche Spoorwegen aan de Westlandsche Exporteursvereeniglng een reductie aan geboden heeft van 16 procent, als een be paald aantal wagons per jaar verzonden wordt? Kan de Minister ook mededeelen, of de Directie der Spoorwegen van oordeel ts. dat de spoorwegen met het verleenen van deze reductie het vervoer van land- en tuinbouw producten, dat thans per vrachtauto ge schiedt, zullen terugwinnen? Is de Minister niet van oordeel, dat 1 meer in het algemeen belang te, dat een algemeene verlaging der tarieven tot stand komt, te meer, daar het voorgestelde reductlestelsel voor den land- en tuinbouw weinig waarde heeft, omdat de reductie voor een belangrijk deel aan de exporteurs ten goede komt? tot voorzitter gekozen. Vooraf had hjj op verzoek van het dtntrum de verkla ring afgelegd, dat hij bereid was onpartijdig op te treden. Diefstal van f 25.000 rtn*en: verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen doedel ijken afloop vU." een voet of een oog duim of wijsvinger been of anh Hoogste barometerstand 7673 te Isafjord. Laagste barometerstand 7503 te Stornoway. Verwachting: Zwakke tot matigen. Weste lijke tot Zuidelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, mogelijk nog eenlge regen. Later iets wanner. Schutsluis aan de Vecht „Ja, in weerwil van de groote groepen, die in den waan schijnen te verkeeren, dat bet trekken aan een sigaar of sigaret tot de etechen van het noodzakelijk levenson derhoud moet worden gerekend. Merkwaar dig* figuren heeft men onder deze heeren mokers! Daar zfjn er, die zich hoogst ver ontwaardigd betoonen, wanneer zjj attent worden gemaakt op het verbod van roc ken in een niet-rook-coupé. Daar zijn er. die het als een aantasting van hun tnen- schenrechten beschouwen, wanneer In een openbare vergadering verzocht wordt het rooken na te laten. Daar zijn er, die het vanzelfsprekend achten op een samen komst van mannen met ééne vrouw in hun midden, toch het rooken onvervaard voort te zetten. Deze fanatici zullen zich ietwat moeilijk buigen voor de waarheid, dat zU zich een weelde-uitgave veroorloven. Uiteraard te daarmee op zichzelf niets oneerbaars van deze hebbelijkheid gezegd. Want weelde te geoorloofd en kan nuttig wezen. Ook van economisch standpunt. Im mers dan te een soort van reserve-fonds ge vormd. waaruit in dagen van tegenspoed kan worden geput. Daling op de behoeften ladder te dan in teruggaande tijden moge lijk.” Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de Britsche Admiraliteit betwijfelt, of er nog leden van de bemanning van de by Wel-hal-Wel gezonken Engeteche duikboot .Poeeidon" in leven zjjn. De berichten in de pers, als zouden er nog acht overlevenden aan boord van het gezon ken schip zijn opgesloten, zijn tot nog toe niet officieel bevestigd. Ook de ontvangen telegrammen van den commandant der Britsche vloot in de Zuid- Chlneesche Zee melden niets van de rMdlng van 8 overlevenden. hebben besprekingen over het plaats gehad tusschen MacDonald, Snowden en de leiders der libe ralen. Een andere factor in de krisis te het be sluit der leden van Vakvereenigingen in het parlement, die de plannen der koninklijke commissie ter hervorming van de werkloo- zen-ondersteuning verwerpen De liberalen verklaren, dat zij hun positie niet op willen geven en stellen voor, dat als bet amendement wordt aangenomen, Snow den zal aftreden en dat de regeering de voorstellen Inzake de landbelasting zal Intrekken. Volgens de „Times”, kan het amendement alleen algemeene verkiezingen of een aftreden van Snowden en een nieuw kabi net ten gevolge hebben. De regeering hoopt echter nog, dat een oplossing zal worden gevonden. Het liberale amendement houdt in, om land, waarop reeds Inkomstenbelasting wordt geheven, van de land-belasting uit te slui ten, op grond, dat een dubbele belasting niet te verdedigen te. De derde van de St. Gregoriusdagen ving gisteren te Den Haag aan met een plech tige H. Mis in de St. Jacobuskerk in de Parkstraat tot intentie van de leden der Haarlemsche St. Gregorlusvereenlglng en der Liturgische Vereeniging. Deze plechtige H. Mis werd opgedragen door den hoogeerw. heer H. A. Th. van Dam, kanunnik van het Haarlemsche dio cees en deken van Den Haag, met assis tentie van de weleerw. heeren A. de Wildt en Th. van Baar, respectievelijk als diaken en sub-diaken. De wisselende gezangen ,Jn festo corporis Christi” werden uitgevoerd door de Schola Cantorum van het Theologicum te mond. De vaste geza door schoolkinderen (Limburg). Om kwart over 11 uur werd de bijeen komst in gebouw „Custodia” voortgezet. Na een kort openingswoord "van pastoor Th. M. Beukers, gaf de heer Jos. Lennaitte een Inleidende verklaring van de lessen over het tweede leerjaar der zangmethode-Ward. Hierna werd overgegaan tot het geven van openbare lessen en demonstraties. Demon straties werden os. gegeven door school klassen uit Haelen en Horn (L.) onder lei ding van den heer Jos. Lennards in het treffen van cijfer- en notenbalk, melodisch en rhythmtech dictee en muzikale uiting. Ook werd een volledige les gegeven over het tweede leerjaar der zangmethode-Ward aan een jongens- en meisjesklas uit Varik bjj Tiel door den heer A. Bernards. Hierna werd gepauzeerd. HOF 6. ALKMAAR Administratie No. 433 Redactie No. *33 Vooral de stijging van het gebruik van si garetten door mannen en vrouwen te enorm; van 35 mlllioen in 1923, steeg dit tot 61 mlllioen In 1930. Bijna 200 mlllioen gulden, alzoo wordt in Nederland per Jaar aan het genot van een weelde-artikel geofferd! Weelde? vraagt de „Standaard” en het blad antwoordt: 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929 1930 Verkoopwaarde In duizenden guldens: 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929 1930 De regeering te Batavia ontving een na der telegram van den Gouverneur van Atjeh en Onderhoorlgheden. omtrent het op 23 Mei JJ. gemelde feit, als sou een brigade onder luitenant van den Heuvel zijn aangevallen nabij Geroegce. Uit het nader telegram blijkt, dat een nader onderzoek heeft uitgewezen, dat niet de brigade te aangevallen, doch een van de Jacht terugkeerend gezant, genaamd Patti Nasaran, die was vergezeld door een soldaat. De hoofdaanlegger van den aanval was 'n godsdienstonderwijzer. De aanleiding wordt gezocht in godsdienstige dweeperij. De weelde tiert nog. Zelfs In dezen crisis tijd, waarin leder klaagt en zucht over de ellende der malaise. In sommige opzichten vermeerdert zelfs de weelde nog. Men lette b.v. eens op de merkwaardige cijfers die het Maandschrift van bet Cen traal Bureau voor de Statistiek over het roo ken van sigaren en sigaretten geeft. Zij lee- ren ons, dat in bet Jaar 1930 voor niet min der dan 183 mlllioen gulden in Nederland werd opgerookt. Ziet hier het merkwaardige staatje, dat ons de toeneming van het rooken in Os laatste jaren wel zeer duidelijk belicht. Aantal:* De regeling der Katholieke Actie 'Een B. T. A.-bericht uit Rome meldt: De bisschoppen en aartsbisschoppen, die tien dagen geleden overeenkomstig de be slissing van den Paus de leiding der dioce sane organisaties der Katholieke Atftie op zich hebben genomen, hebben aan allen, die onder hen staan, de richtsnoeren en de te volgen gedragslijn medegedeeld, welke de Osservatore Romano beden publiceert. Daarin wordt oa. betoogd, dat alleen de Katholieke jeugdbonden maar niet de overige Katholieke organisaties of religieuze vereenigingen worden getroffen door het ontbindlngsdecreet der regeering. Deze kunnen derhalve hun religieuze actie voortzetten. Daarbij wordt echter tot de grootste voorzichtigheid en tot een ver mijden van elke verergering van den toe stand aangemaand. Voorts wordt betoogd, dat de eigendom men der vereeniging niet door het ontbin- dingsdecreet worden getroffen en dat te gelegenertijd de teruggaaf en het recht om er vrij over te beschikken zal worden opge- etecht. Volgens deze overwegingen zijn dus alleen de organisaties der Katholieke jeugd van beiderlei geslacht opgeheven, doch niet de Katholieke Actie zelf met haar overige or ganisaties. Verder publiceert de Osservatore Romano twee toespraken van den Paus tot semina risten, waarin hij zich speciaal uitspreekt tegen de ontbinding van de Katholieke Jeugdvereenlgingen door de politie. Bet is genoegzaam bekend, dat wij «Uermlnst bewonderaars zijn van de preventieve radio-cen«uur; wij be- rchouwen die censuur als een groeten jast en een handicap in vele uitzend- gevallen; aanvankelijk achtten wij haar ook overbodig, want zoo redeneerden de regeeringscontroleur kan ten allen tijde een of anderen spr< die bulten zijn boekje gaat, „den nnidraaien”. Een der lichamen echter, dat er grootste belang bij zou hebben, de ventleve radlo-censuur te zien vercj nen, is zelf oorzaak, dat de mini er niet aan denken kan, deze ce^i te doen vervallen of minder li t* passen. Wij bedoelen de V^.R.A., eiaal-demokratlschen radio-onu HerhaaldeUJk gaat de bulten de perken en kondigt zij lezlngi die naar het oordeel van het verstand toch werkelijk niet dc teugel kunnen. Nu weer twee gevallen van recenten datum: Og 13 Juni zou de linksch-roode par tijbestuurder P. J. Schmidt voor de VA-R-A.-mikrophoon een rede houden over „Klassenstrijd of Klasscnvrede”. De Badio-Contróle-Commissie had den tekst van zijn rede opgevraagd en heeft daarna aan de V-AJl-A. i dat zij er bezwaar tegen h volgende zin voor de mlkro] uitgesproken: Hedenmorgen werd door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland in het Gouver nementsgebouw te Haarlem, aanbesteed: bet maken van een schutsluis met toeleldings- kanalen aan de Vecht, by de boerdery „1 Hemeltje" in Nederhorst-den-Berg. Ingekomen waren 38 WIJetten. Laagste in- schryver Aannemingsbedrijf J. Bloemers, te Winterswijk, voor f 153316— Naar overeenstemming? Een Vaz Dlas-bericht meldt: Het conflict tusschen regeering en Vati caan schynt thans tot oplossing te zullen komen. Belde partyen vertoonen toenadering tot elkaar en gaan tot maatregelen in eigen kring over. Z. H. de Paus, die ten sterksté biyft ont kennen, dat de Katholieke Actie zich op po litiek gebied beweegt, heeft toegegeven, dat sommige leiders der Katholieke Actie soms Antl-FMctetteche tendensen vertoonden. De directeur van het Bureau der Katholieke Actie, Aartsbisschop Pizzardo, te dan ook als zoodanig afgetreden. Tegeiykertyd beeft de regeering drie personen doen arresteeren, die hebben* deelgenomen aan de vernieling van een der bureaux der Katholieke Actie. Mussolini heeft een gestreng onderzoek naar de daders toegezegd en strafmaatregelen tegen hen aangekondigd. Bovenstaand bericht geven wy natuuriyk onder het grootste voorbehoud weer. Uit Peking wordt gemeld, dat de „Roo- den" r*“ T''---* -■ ---■ pater moord. In ons nummer van Zaterdag hebben wy uit de „Graafschapsbode” overgenomen een gedeelte van een brief, waarin een 22-Jarige onderwyzeres uit Nymegen een avontuur verhaalt, dat haar overkomen zou zyn op een vacantle-ultstapje naar Keulen en dat haar tenslotte terecht deed komen in waarin nog zes meisjes verborgen gehouden, klaarbiykeiyk met de haar af te leveren aan niet nader aan te dulden gelegenheden. Reeds aanstonds hebben wy aan de geloof waardigheid van het geheele verhaal ge- twyfeld: het daarin beschrevene leek ons zóó onge hoord, dat wij ons om nadere inlichtingen hebben gewend tot de Keulsche Krlminal- pollzei, welke ons verklaarde, dat haar van het heele geval niets bekend te. Wel werd ons medegedeeld, dat eenlg weken geleden te Dresden lets dergeiyks was vóórgekomen. Daar zaten twee Jonge meisjes in een café, terwijl haar begeleiders de stad waren inge gaan, om zaken te doen. Een ernstig uitren de dame kwam plotseling op de meisjes toe met het verzoek, in de buurt voor haar een brief te willen bezorgen. Degene, voor wtelnJ de brief bestemd was, woonde op een boog gelegen verdieping en bet viel de dame self moeilijk de trappen te beklimmen. De jonge meisjes lieten zich overhalen en willigden den wensch van de dame in. Gezamenlijk be gaven zy zich naar het aangedulde huis, een van haar zocht de bewuste woning op, maar kwam niet terug. De bij den ingang achter gebleven vriendin waarschuwde na eenlgen tijd de intusschen teruggekeerde begeleiders en tezamen belden zy aan de woning aan. De bewoners deden alsof zy totaal verrast waren: aanvankelijk wisten zy van niets. De bezoekers lieten zich echter zóó maar niet wegsturen. Een poging om de deur toe te slaan, wisten zij te verydelen en zy drongen de woning binnen. Daar vonden zy het ver miste Jonge meisje bewusteloos in een kamer liggen. De politie heeft het nest daarop uitgeroeid. Tot zoover het Dresdensche geval. We zullen wel niet ver van de waarheid af zijn, als we beweren, dat de Nymeegsche on derwyzeres hiermede bekend was en wel licht uit zucht, om interessant te zyn op deze „wetenschap” ^jaar (inderdaad rijke) fantasie heeft laten voortwerken. Betrekkeiyk plotseling te in Engeland een politieke krisis ontstaan door het liberale amendement op de wet op de finan ciën inzake de voorgestelde land-belasting De Labour verklaart, dat als het liberale amendement wordt aangenomen, algemeene verkiezingen zullen volgen. Het amendement zal Dinsdag behandeld worden. Gisteren amendement Sigaren Sigaretten Tabak (aantal) (aantal) De Visser, oud-mlnteter van K. en W., mr. Fentener van Vllsslngen, president van den Hoogen Raad, vele auto riteiten en afgevaardigden van verschillen de studenten-corporaties. Er waren bloemstukken o.m. van Practi- sche Studie, de Centrale Commissie voor Studlebelangën, den Senaat van het Corps en van de afdeeling bouwkunde. By de groeve werd het woord dcor mr. De Vogel, president-curator, prof. Hallo, rector-magnlficus en prof. Wattjes. De voorzitter van Practlsche Studie voer de het woord tevens namens de Centrale Commissie voor Studiebelangen en prof. Scheffer namens de collega’s en dr. Plan tings namens oud-studenten. Een broeder van den overledene dank voor de groote belangsteling. In een te Mysore gehouden conferentie van vertegenwoordigers der bevolking van Indische staten, werd een motie aangeno men, waarin de aanspraken van de Indische vorsten om hun onderdanen ter Ronde Tafel conferentie te vertegenwoordigen, werden betwist en wordt aangedrongen op vertegen woordiging van de bevolking door haar eigen afgevaardigden, zoowel op genoemde conferentie, als op de vergaderingen der commissie voor de federale structuur. Onder groote belangstelling werd Woens dagmiddag op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld het stoffelyk overschot van prof. Th. K. L. Sluyterman, hoogleeraar aan de afd. Bouwkunde der Technische Hoogeachool. De stoet werd op de begraaf plaats o. m. opgewacht door de heeren Ir. De Vogel, president-curator der Technische Hoogeachool, prof. Hallo, rector-magnlficus der T. H., de hoogleeraren Kley, Granpé Molière (afd. bouwkunde), de laatste te vens ate vice-voorzitter der Schoonheids commissie te Delft, Ir. v. d. Steur, voorzit ter der afd. D. van de Rykscommlssie voor de Monumentenzorg, v. Mourik Broek man, KIst, Reinders, Diehl, Böhler, Kluy- ver, Mtdengraaff, v. Iterson, Meyer, Slees- wyk, Hamlghulzen, Thierry, Volmer, Wattjes, Schermerhorn, v. d. Bilt, Odé, Grondys, Wstenderp. Ter Meuten, Se cretaris van den Senaat, Slothouwer, Huib Luns, Grutterink, Weys, Scheffer en Slertsema. Voorts werden opgemerkt de heeren dr. oud-mlnteter van Onderwys, mr. Fentener Is dat ook gpen schandeiyk^taSRJe? Is dat geen onverantwoordelijke oprui ing? En heeft de contröle-èommlssie niet schoon gelijk, wanneer zij derge- l(/ie onwaarheden niet uitgezonden wil tobben? Het andere geval betreft een herden king van den moord, In 1824 door fas cisten gepleegd op den Italiaanschen socialist Matteotti, welke herdenking gisterenavond voor de mikrophoon zou plaats hebben, doch door de controle commissie werd verboden „op grond van haar taak om te voorkomen moge- lyk gevaar voor de veiligheid van den Staat”. De Matteottl-herdenking zou bestaan uit orgelspel van Joh. Jong, op het V.A.R.A.-orgel, daarna zou Walter Schevenels, secretaris van het I.V.V., een korte rede houden. Vervolgens zou een samenvatting van zjjn rede in het Fransch, Dultsch en Engelsch worden gegeven.' Waarna tenslotte twee minu ten stilte zouden volgen, ter herdenking van den doode. De redevoering is niet doorgegaan, maar als we nagaan, welke taal de heer Zwertbroek, secretaris van de V.A.R.A., zich gisterenavond veroorloofd heeft om aan te kondigen, dat de zender nu zwij gen zou, dan blijkt de contröle-com- missie wel zeer Juist gehandeld te heb ben door deze uitzending te verbieden: JMt zwijgen” aldus de lieer Zwert broek „zal minstens zoo welsprekend zijn als welke toespraak ook. Men zal In dien tijd denken aan Giacomo Mat teotti, op 10 Juni 1924 geslacht door fascistische moordenaars op instigatie van hun hoofdman Mussolini.” De heer Zwertbroek zelde hierna met een verwijzing naar de radlo-censuur, dat ook tn ons land fascistische metho den worden toegepast en wekte zijn ge ijkt» eruc* W lusspli.. 1 -f L- ten moordenaar van Matteotti. Zou de V.A.R.A. nu zelf niet begrij pen, dat zoo iets om van den overi gen Inhoud der In „Het Volk” gepubli ceerde rede maar te zwijgen werke lijk onduldbaar is, en dat zij, door der gelijke uitzendingen te organiseeren, de eontróle-commissie dwingt tot In grijpen? De V AR A, moest wijzer zijn en niet voortgaan met de zaak te bederven voor de andere omroepvereenlglnge^, die rich nooit te bulten gaan. Niet-offlcteel wordt op het Palazzo Chigi (het Italiaansche ministerie van buitenland- sche zaken) medegedeeld, dat de toon van de nota over het algemeen verzoenend te en dat. hoewel niet direct verontschuldigingen worden aangeboden, wegens de beleedigln- gen, den H. Vader aangedaan tydens de antl-Katholieke onlusten, toch het optreden van de onverantwoordeiyke demonstranten wordt betreurd. Van den anderen kant wordt het feit, dat de Katholieke vereenigingen onder het toericht van de bisschoppen zyn gesteld, beschouwd als een waarborg, dat zy een louter godsdienstig en geen politiek karakter zullen dragen. Italië te begrypeiykerwyze bereid de ge ringe som te betalen, welke het Vaticaan voorstelt als schadeloosstelling voor de schade, aan deze vereenigingen toegebracht. :Van belde zyden verlangt «men deze zaak af te bandelen, voordat de herdenkings feesten te Padua by gelegenheid van den ztvenhonderdsten verjaardag van den dood van St. Antonius, op 21 Juni aanvangen, zoodat de H. Vader een pauseiyk legaat kan zenden. Zooals men weet zyn, in verband met de omstandigheden, de herdenkingsplechtig heden afgelast. De Romeinsche correspondent van de „Times” zegt nog over de notawteseling tus schen het Vaticaan en Italië, dat de pause- lyke protest-nota’s drie in getal waren. De eerste nota bevatte een protest tegen de demonstratie der studenten, de tweede diende om te herinneren aan het feit, dat de eerste nota onbeantwoord was gebleven en de derde protesteerde tegen de aange- kondigde ontbinding der jeugdorganisaties van de Katholieke actie. In de Italiaansche antwoord-pota, aldus de „Times”-correspondent, worden alle drie de Vaticaansche nota’s behandeld. De nota gaat In op de speciale klachten van den Paus en geeft opheldering omtrent de Omstandigheden, waaronder de buiten sporigheden van fascisten plaats hadden. De Italiaansche nota geeft verder te ken nen, dat de berichten over de buitensporig heden in vele gevallen overdreven waren. In de nota wordt verder over politieke activiteit van de Katholieke actie gesproken en wordt het Vaticaan beschuldigd van schendingen van het verdrag van Lateptnen en het concordaat.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1