a I 5 H. H. IJSFABRIKANTEN R B g o o o o I JAN DE VRIES I I F"-r- PROVINCIAAL NIEUWS o GEMENGD NIEUWS 0 0 0 0 0 VRAGENBUS 1 n De wegen in Noord-Holland Ijswafels - IJspoeder IJsessence - Kleurstoffen, enz. r - en ne en EGMOND-B1NNEN SCHERMERHORN UITSLAG GEMEENTERAADS VERKIEZING stemmen N. V. Drogisterij en Chemicaliënhandel ZAADMARKT - TEL. 324 - ALKMAAR I HOORN (Jitkeeringen voor wegen, niet op de provinciale wegenplannen voorkomende HEEMSKERK SCHAGERBRUG 0 ANNA PAULOWNA HOOGWOUD ANDIJK EN*' HUIZEN UITGEEST VENHUIZEN UITSLAG GEMEENTERAADS VERKIEZING ASSENDELFT ZWAAG AKERSLOOT LIMMEN Wit Invoerrechten 7 1 2 1 2 2 vöor sr. 224 10 ant. 1 1 2 Vrijzinnigen niet ons alhier. 3 34 11 43 en De gedekt r*c- gespeeld Een vrouwelijke barbier jubileert Zij scheert al zestig jaar ten. toch werd U on- Dultschen den de per dc van ge- en 511, waarvan bedroeg A 219 1 »F. vaar- >plos- reikt. Staten, zilveren man voorzien. f 39.617.20 t 2773063.69 St. Vineentiusvereenigtng Tot lid van de St. Vlncentiusvereenlging, is, naar ver luidt, gekozen de heer J. Palmboom Jzn. oefeningen worden gehouden op de -- -_j Burger- 121 58 53 4 1 5 Marquette- Heemskerk, 453 1 2 2 253 88 99 18 38 5 7 Onkosten f 40561.30 (I 6805.69), aan A. Buiteman te Westwoud de silv. tak van de Enkhulzer Courant, aan N. de Rie te Hoorn de medaille van het dagblad O. Courant te Hoorn en aan P. F. Koelemey te Hoorn die van de W. A. C. O. te Hoorn. 62 17 33 11 .24 Verkiezing Bij de Woensdag gehouden stemming werd tot lid van bestuur en voor zitter van het Waterschap de Oningepol- derde Landen onder Egmondbinnen, herko zen de heer J. Apeldoorn Gz; als i ge tand met rlies Wk. en on- Witte Krnis-tentoonstelling in Hoorn. Woensdag werd te Hoorn geopend de ten toonstelling. welke gehouden wordt ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van de afdeeling Hoogcarspel van de Nrd.-Holl. Ver. „Het Witte Kruis.” Op Juni is het leden, heer Jan Rijs, wo- en M. Dam; Anna Margaretha. d. i nik en P. Slagter; Catharina, d. Meester en M. E. Plet; Gerben, z. v stra en A. Damstra. Overleden: Jacob Kuin, 19 jaar, z. v. Jn. Kuin en N. Molenaas; Cornells Bakker, 13 jaar, z. v. C. Bakker en C. Kooiman. Ondertrouwd: J. P. Kockes, 24 jaar, A. v. Doornik 24 jaar. Getrouwd: P. Leyer 52 jaar, wedn. van G. d. Graaff en G. Dekker. Vraag: Is een curator gemachtigd In een faillissement de begrafenispolissen van de kinderen te verkoopen? Antw.: In het algemeen luidt het ant woord op deze vraag bevestigend. Vraag 1: Welke zijn de bezienswaardighe den in Amsterdam, die voor het publiek zijn opengesteld en in welke straten liggen zij 7 2. Idem van Den Haag? 3. Waar is het Mauritshuis In 's-Graven- hage gelegen? 4. Is het radiostation ..Scheveningen" voor bezichtiging voor het publiek opengesteld? Antw. 1: Koninklijk-paleis (Dam); Ryks- museum (Stadhouderskade); Nieuwe Kerk iDam); Beurs (Beursplein); Artis (Plantage Middenlaan); Stedelijk uimqrji (Paulus Potterstraat); Koloniaal Museum (Maurits- kade); Waaggebouw (Nieuwmarkt). Antw. 2: Binnenhof; Ridderzaal; Maurits- huls; Standbeeld van Jan de Wit (Plaats) Gevangenpoort; Koninklijk Paleis Noord - einde)Panorama Mesdag (Zeestraat)Vre- 1 despaleis; Kloosterkerk. (Parkstraat). mende laan, in dienst trad als melkrijder van de melkfabriek „De Onderneming”, al hier, thans omgezet in N. V. „Ons Belang", gevestigd te IJmulden. On- jubilarls in dezen dienst doorgebracht, hetwelk zeer zeker ver melding verdient. De welbekende heer Rijs reed tot voor een paar jaar geleden steeds met paard wagen, doch doet heden dienst als chauf feur op een melkvrachtauto „Ons Belang". 25-JARIG DIENSTJUBILEUM Zaterdag 13 aanstaande, 25 jaar ge- dat de 15- 20-jarig bestaan R.K. Middenstandsbond „SL Antonins” Maandag 15 Juni zal het twintig jaar geleden zijn, dat ter plaatse door de pioniers van den winkelstand werd overgegaan tot de oprichting van de R.K. Middenstands vereeniging. Deze dag zal op echt Roomsche en feeste lijke wijze worden herdacht. Des morgens 7 uur zal een H. Mis worden opgedragen tot Intentie van de levende en overleden leden der vereeniging. waaronder algemeene H. Communie. Maandagavond zal in het R.K. Vereenl- gingsgebouw een feestvergadering plaats vinden, opgeluisterd door diverse attracties. Het secretariaat berust tijdelijk bij den heer J. C. Schaar. Zondag 21 Juni zal de eerste bijeen komst van patronaatscommlssie en patro- naatsjongens plaats hebben. Concentratie van beheer hi de voordracht van 12 November 1930 ••ven Ged. Staten als hun meenlng te ken- Patronaatscommissie Maandagavond is in het Gezellengebouw de Patronaats- commissle geïnstalleerd, bestaande uit de heeren A. Zonjée, N. Zonjée Jzn., A. van der Eng Wzn., C. N. Schaar. J. Schave- maker, P. W. Kalkman, J. Palmboom Jczn. en J. C. Mere. Eervol ontslag Door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland is aan den heer A. Noorman, gemeente veldwachter alhier, overeenkomstig zijn verzoek eervol ontslag als gemeente-veld- wachter verleend. Uitspraak jury De jury deed de volgende uitspraak: Aan de fa. Hendriks en Van Steenbergen te Amsterdam de medaille van H. M. de Koningin, aan firma Lamers en Intemans te ’s-Bosch die van Prins Hendrik en aan P. E. G. Veelenturf te Bodegraven die van Prinses Juliana. Aan de Ver. tot behartiging der belangen van Slechthoorenden te Soest de medaille van het H. B. van het Witte Kruis, aan N.V. Philips te Eindhoven die van den Commissaris der Koningin in N - Holland, aan het Prov. Waterleidingsbedrijf die van den heer D. Kooiman, lid van Ged. aan J. Vleeschrfrager te Hoorn de lauwerkrans van het ziekenfonds „Volksbelang" te Hoorn, aan den Keurings dienst van Waren in den kring Alkmaar de verg. zllv. lauwerkrans van het ziekenfonds „Algemeen Belang”, aan Mil. Odygenium te Schiedam die van den burgemeester van Hoorn, aan de Hoornsche Huishoud- en Nijverheidsschool de medaille van het be stuur der afd. Hoogkarspel van het Witte Kruis, den heer K. Meilof te H>x>m die van de gemeente Wijdenes. aan fa. S. J. de Vries te Hoorn die van den burgemeester van Wij denes, aan de fa. Farwerck te Amsterdam die van den burgemeester van Wijdenes, stemd. I st.d II st.d. III tot. 70 13 13 3 13 Ten overstaan van nota- een Burgerlijke Stand Geboren: Hendricus Johannes, z. van J. J. Woudberg en G. J. Stoelman. Getrouwd: C. Hoogmeyer en M. van Bor stelen J. Rentenaar en C. G. van der Duin P. M. Brouwer en M. Th. Witte- man A. van Zandwijk en J. Langedjjk. Geslaagd Dezer dagen slaagde onze plaatsgenoot, de heer I. Slnke als onder wijzer. UITSLAG GEMEENTERAADSVERKIEZING De uitslag van de op 10 Juni gehouden stemming voc.' leden van den gemeenteraad is: Uitgebracht Stemdistrict I, totaal 384. van onwaarde 5; stemdistrict II. totaal 267, van onwaarde 11, stemdistrict III. totaal 337, van onwaarde 2, geldig 970. Totaal uitgebrachte stemmen 970. Uitgebracht W. Vjjn P. Bossen L. Glas J. Ham K Braak E. List D. Rooker Job. Bakker L. Korver P. Donker Jz. W. Hartog Van lijst I gekozen de heeren W. Vijn, P. Bossen. L. Gists en 7 Ham. ‘Lijst no. 2 (R.K.): C. Schilder C. Klaver Pz. P. Groen Jb. Smit Joh. van Diepen J. Langedijk Cz. J. P. Koopman C. Paauw Van Lijst 2 gekomen de heeren: C. Schil der, C. Klaver Pz. en P. Groen. Burgert, stand Over de maand Mei Geboren: Elisabeth, d. v. A. Kistemaker en A. Douma; Pieter, v. J. A. Kroon en G. Kooiman; Cornells, z. v. IJ. Mantel en G. Smit; Trijntje Geertje, d. v. K. Eijlsmder en K. Koster; Geertruida Maria, d. v. K. Kuin R. Wa- V. P. A. G. Djjk- Kinderfeest Woensdag gaf de St. Anna- vereeniglng alhier haar jaarlljksch feestje aan de kinderen der donateurs en leden. Ruim een 100-tal kinderen kwamen samen in het Gomarus-gebouw. Gezamenlijk werd onder geleide der damesbestuursleden ge wandeld naar den speeltuin in het Bastion „Zeelandia". Reeds de wandeling was voor de kinderen aangenaam. Het weer werkte mede en een maal aan gekomen in het Bastion werden al spoedig de diverse vermakelijkheden in ge bruik genomen. Het bestuur zorgde intus- schen voor de noodige ververschlngen. Dat het allen naar genoegen ging bewees wel het feit dat het feestje veel later was afgeloopen dan vroeger. Tenslotte mochi ieder der kinderen een cadeau mede naar huls nemen. Uitgebrachte van onwaarde. S. D. A. P. 172 stemmen; Vrijheidsbond met Vrjjzinnig-Democraten 133; R. K. Staatspartij H#; Anti-revolutionnalre party 72. De samenstelling is als volgt: 2 S. D. A. P„ 2 Vrtjh. bond, 2 R. K„ 1 A. R.; zoodat in den gemeenteraad geen verandering zal ko-: men. Onze verlichte eeuw kent vele genieën, groote geleerden, vernuftige uitvinders en handige diplomaten, wereldberoemde natuur onderzoekers en spertmenschen, wier werk en daden allerwegen bewondering afdwingen, maar naast deza geboren helden wil ik u vandaag iemand voorstellen, weliswaar een doodgewone goede ziel, doch wier levens werk in onze dagen by de meesten sympathie afdwingt. Op 13 Juni zal het nameiyk 60 jaren ge leden zyn, aldus schrift men uit Alphen aan de „Geld.”, de de 74-jarige inwoonster Wllha. van de Woerd, voor het eerst als barbierster optrad. Een vrouweiyke barbier, waar zal zu heden ten dage nog gevonden worden. Als veertienjarig meisje nam zy het beroep van baard scheren reeds op zich en toog zy er met haar vader op uit, om in hun levensonderhoud te voor zien. Hare klanten kwamen niet aan huis in welingerichte scheersalons, niet alleen ging zij in haar eigen dorp als 't ware huis beroep dorpen nen, dat aan beheerders van wegen alleen dan bydragen zouden dienen te worden ver leend als zyzelf hun dienst voor wegenonder- houd in die mate voldoende hebben ingericht, dat goed onderhoud op de meest economische wyze gewaarborgd mag worden geacht. Aan beheerders van wegen, die niet zeM voor een goed ingerichten dienst kunnen zorgen, zou volgens Ged. Staten geen by- drage behooren te worden verleend, doch aan hen moest de gelegenheid worden geboden, tegen het doen van eene met de gemiddelde Jaariyksche onderhoudskosten In verband ge brachte jaariyksche uitkeering aan een groo- ter lichaam, den onderhoudslast aan dat grootere lichaam over te dragen. Met betrekking tot alle wegbeheerders dient de door de Staten vast te stellen re geling waarborgen te bevatten, dat bydragen alleen worden toegekend aan die lichamen, welke tot aan alle elschen voldoend wegbe heer naar het oordeel van Ged. Staten vol ledig in staat zyn te achten. Ten opzichte van alle wegen, op het vast te stellen aanvullend wegenplan voorkomen de, by de ov rige wegbeheerders in onderhoud en beheer, gelde de voorwaarde, dat na een korten overgangstyd bydragen alleen dan worden verleend, indien de wegen wor den overgedragen aan een grooter lichaam. Ook by de toepassing van deze bepaling stellen Ged. Staten zit® voor in leder zich voordoend geval overleg te plegen met de provinciale wegencommissie. Goed onderhoud mag op de meest econo mische wyze zeker gewaarborgd worden ge acht by de grootere waterschappen, thans reeds, belast met uitgebreid wegenbeheer, sooals Drechterland, de Vier Noorder Kog gen, de Anna Paulownapolder, de, Beemster, de Schermer, het Hoogheemraadschap Noord- hollands Noorderkwartierde Haarlemmer- meerpolder, benevens de gemeenten, die zelf deze zaken voldoende kunnen verzorgen. In sommige gevallen zou wellicht nog de voor waarde kunnen worden gesteld van samen werking met een of meer andere Instellingen, ten einde gezamenlyk een nog iets beteren wegendienst te kunnen inrichten. Overigens zal, behoudens uitzondering wel licht van nog enkele andere grootere water schappen, concentratie van wegbeheer krach tig moeten worden bevorderd. Het ligt voor de hand, dat deze zich dan ook wel dient uit te strekken over wegen, niet op het aan vullend wegenplan voorkomende, omdat het toch niet juist gezien zou zyn byv. een be paald waterschap van een deel van zijn weg beheer te ontheffen en onderhoud en beheer van het overig deel aan dit waterschap te biyven opdragen, omdat het zich daarvoor dan immers ten opzichte van de overbiyven- de wegen nog minder goed dan tot dusver zou kunnen inrichten. Voor het gedeelte der provincie, waarover het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier zyn werkingssfeer uitstrekt, achten Ged. Staten dit Hoogheemraadschap tot overneming van deze wegenzorg het meest geschikt. Het Hoogheemraadschap was van zyn oprichting af met wegenonderhoud en wegenverbetering in belangrijke mate be last en beschikt daartoe over een zeer goed Ingerichten technlschen dienst. Met betrekking tot het zuldeiyk deel der provincie zouden Ged. Staten nader wen- schen te overwegen of zy zullen voorstellen met deze taak een ander bestaand waterschap byv. den Haarlemmermeerpolder, het grootste waterschap in het zuiderkwartier te belasten, of wellicht voor dat zuiderkwar tier een wegschap op te richten. Rectificatie In ons bericht van gisteren betreffende den uitslag der gehouden ge meenteraadsverkiezingen is een misdruk ingeslopen. Het aantal uitgebrachte stemmen op de lyst van de R. K Staatsparty niet 370, maar 870. Onderling overleg Ged. Staten zyn van meenlng, dat zooveel mogeiyk langs den weg van onderling overleg tusschen de oude en de nieuwe wegbeheerders de overgang moet worden bevorderd. Zit stel len zich voor hierby zooveel mogeiyk leiding te geven, in het byzonder door de belangheb bende besturen tot elkander te brengen en door berekening van het bedrag der jaariyk sche uitkeering van! hen, die van den onder houdslast worden bevrijd. Echter kan be voegdheid tot Ingrijpen vermoedelyk niet in elk opzicht worden gemist. Voor dat geval moet in X Alg. Reglement van Bestuur voor de Waterschappen eene bepaling worden op genomen, dat de Prov. Staten wegen, in be heer en onderhoud by waterschappen, in het beheer en onderhoud van andere waterschap pen (dus van het kleinere naar het grootere lichaam) kunnen overbrengen. In overeen stemming met het in de Waterstaatswet 1900 bepaalde, worde dan daaraan toege voegd, dat waterschappen, die van den on derhoudslast worden bevrijd, by het besluit tot overbrenging in beheer en onderhoud by andere waterschappen verplicht kunnen worden tot eene jaariyksche. doch afkoop- baar te stellen, uitkeering, die evenwel niet hooger mag zyn dan het bedrag, waarop hun de onderhoudslast gemiddeld te staan is ge komen. Ten opzichte van de gemeente hebben de Staten deze bevoegdheid naar de geldende wetgeving niet. Het reglement voor het Hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier dient in verband met het vorenstaande eveneens eene aanvulling te ondergaan. Aanvulling der otnschryving van de taak van het Hoogheem raadschap met betrekking tot het beheer en onderhoud van deze wegen is allereerst noo- dlg. Tevens dient tot uitdrukking te komen, dat 6f langs den weg van vrijwillige overdracht óf krachtens besluit der Staten wegen in be lleer en onderhoud by het Hoogheemraad- •chap kunnen worden gebracht. De bedoelde wyzigingen van het regle ment voor het Hoogheemraadschap Noord- nollands Noorderkwartier zyn opgenomen in eene afzonderiyke voordracht, die tevens eenlge andere wenschelyk gebleken wyzigin- ien van dit reglement omvat. 0ed. Staten van Noord-Holland hebben den Staten een plan voorgelegd van wegen, voor doorgaand verkeer, waarvan uit de pro vinciale middelen bydragen zullen worden verleend, zooals in een, by het voorstel ge- voegden staat is aangegeven. Aan de toelichting ontleenen wy het vol gende: Den 17den December JJ. besloten de Prov. Staten tot het verleenen van geldelyken steun uit de provinciale kas aan onderhouds plichtigen in de jaariyksche kosten van we gen, die, hoewel niet op de provinciale we genplannen voorkomende, toch voor het doorgaand verkeer van belang zyn; 'en Ged. Staten uit te noodigen voorstellen dienaan gaande aan de Prov. Staten in te dienen. BU het samenstellen van het aanvullend wegenplan hebben de volgende beginselen tot richtsnoer gediend: le. van den weg moet, ten behoeve van het interlocaal ver keer, een zoodanig gebruik worden gemaakt, dat hy voor dit interlocaal verkeer van be- teekenis moet worden geacht; 3e. de weg moet hetzy direct, hetzy indi rect, aansluiten op de rijks- of prov. wegen en daarmede als het ware een rationeel prov. wegennet vormen. Wegen uitsluitend of grootendeels gebruikt voor locaal verkeer, vallen dus in geen geval daaronder. In den regel is zulks ook niet het geval met de zgn. woon wegen, dit zyn in het algemeen wegen met ter weerszyden eene aaneenge sloten bebouwing. 3e. voor het aanvullend wegenplan is het zelfde beginsel gevolgd, dat als regel heeft gegolden by het opmaken van de prov. we genplannen. n.l. dat de wegen eindigen naby de bebouwde kommen der stedeiyke gemeen ten; 4e. voor de wegen, welke parallel of vry- wel parallel loopen met op het rijks- of prov. wegenplan geprojecteerde wegen, en welke niet in aanmerking kunnen worden gebracht ovor eene uitkeering volgens de wegenbe- Jasting-verordening, wordt het biliyk geacht, dat, zoolang het interlocaal verkeer plaats heeft over den bestaanden weg en de tegen woordige onderhoudsplichtige de kosten draagt van het onderhoud, zy voor eene by- drage in aanmerking kunnen komen. Biykens de lyst van de op dit plan voor goed of tydeiyk gebrachte wegen met hun globale lengte, in totaal is die lengte 47130 KM., waarvan 268 K.M. biyvend en 203.30 KM. tydeiyk op het plan zyn vermeld. De beteekenis van tydeiyke plaatsing op het aanvullend wegenplan is deze, dat daar voor geen bydragen meer worden uitgekeerd, indien naar het oordeel van Ged. Staten door aanleg of verbetering van ryks- of provin ciale wegen in de behoefte voor het door gaand verkeer in voldoende mate is voor zien. De bijdragen. In hun voordracht van 12 November 1930 gaven Ged. Staten als hun meenlng te ken nen, dat het totaal der bydragen uit de prov. kas voor wegen, op het vast te stellen aanvullend wegenplan voorkomende, niet zou dienen te overschrijden het bedrag, dat ongeveer aan onderhoudsplichtigen van in de provincie gelegen wegen, niet voorkomen de op de prov. wegenplannen, zou zyn ten goede gekomen, ais de by de voorbereiding' vai» de Wegenbelastingwet oonapronkeiyk zag h«n toegedachte 10 pCt. van de op- brengst der wegenbelasting over hen was verdeeld. Tot en met 1931 ontvangen de pro vinciën 30 pCt. van de opbrengst der wegen belasting; 10 pCt. is daarvan een derde ge deelte. In de volgende vyf jaren ontvangen de provinciën 35 pCt. Daarvan is 10 pCt. twee zevende gedeelte. In de daarop vol gende jaren wordt aan de provinciën 40 pCt. uitgekeerd. Om tot de 10 pCt. te komen, wordt in dit geval de breuk een vierde gedeelte. Op advies van de provinciale wegencom missie stellen Ged. Staten voor ook de We- genbelastlngverordening daarby te doen aansluiten. Een ontwerp voor wyzlging dier verordening wordt aan de staten overgelegd. De uitslag der verkiezing van leden voor den gemeenteraad is: Uitgebrachte stemmen 1379 stemmen; on geldig 34 stemmen; Geldig 1345 stemmen. Hiervan werden uitgebracht op lyst I: S. D. A. P. 165 stemmen; op lyst II: R. K. 580 stemmen; op HJst III: VriJzin. 600 stem men. Kiesdeeler is 192 1/7. zoodat werden toege wezen .8 D. A. P. 1 zetel; R. K. 3 zetels en 3 zetels en zitting zullen ne men voor de S D. A. P„ H. J. Ham. R. K. P. Korujn. *lac. Ruyter en L. Bruinenberg, Vrijzinnigen. T. Groot, C. Blokdyk en G. Vis Cz. Sterkte en groepeering ondergaan geen verandering, nieuwe leden zyn de heeren H. J. Ham X,. Bruinenberg en C. Blokdyk. De heer Bouwman. C. de Moei en K. Visser keeren niet weder. Vraag: Heeft er in Juni nog een trekking plaats gehad van de loten van het Paleis van Volksvlijt? Hoevele maal moet hy nog trekken hy uitgetrokken is? Antw.: Ja. Trekkingen vinden nog plaats tot 1977. Vr.: 1. Welke is de beste en kortste weg per auto van Akersloot naar Veghel in N.B.? 2. Hoeveel veren moet ik passeeren en wat zijn de kasten voor deze veren? Het is een geladen vrachtauto met een gewicht van ongeveer 4000 K G Antw.: 1. Akersloot. Uitgeest. Krommenie. Wonnerveer, Zaandijk. Koog aan de Zaan. Zaandam. Amsterdam (36 KM Dulven- drecht. Abcoude. Baambrugge. Loenersloot, Loenen, Nieuwersluls, Breukelen, Maarssen, Utrecht <38.2 KM Houten. Schalkwijk. Culemborg, Buurmalsen, Geldermalsen, Me- teren. Waardenburg. Tuil. Zaltbommel, He- del, ’s-Hertogenbosch (54.4 K.M.), Dungen- sche Brug, zyweg naar Sleeswyk, Veghel (18.4 K.M.). Totaal 137 KM. Antw.: Twee; de kosten zijn bekend. Vr.: 1. Welke is de kortste en mooiste weg van IJmulden naar Groningen over land? Hoeveel KM 2. Welke ia de mooiste weg van Gronin gen over Zee van Stavoren naar Enkhulzen en verder naar IJmulden? Hoeveel KM.? 3. Is het te doen van IJmulden naar Gro ningen in 2 dagen? I Antw.: 1. IJmulden, Velsen. Amsterdam, (233 K.M.). Diemerbrug, Muiden. Hakke- laarsbrug. Naarden. Laren, Eemnes-buiten, Eemnes-blnnen. Baam, Eembrug, Nykerk (51.6 KM.), Putten, Staverden, Nunspeet, Doornspyk. Elburg, Duivendans, Wezep, Ka- terveer, Zwolle (62.3 K.M.), Berkummerbrug, De Lichtmis, Rouveen. Staphorst, Meppel <25.2 KM.), Havelterbrug, Uffelterbrug, Die- verbrug. Hooger-Smilde. Kloosterveen, As sen (45.3 KM.) Vries. De Punt, Harender- molen. Haren, Helpman, Groningen (27 K. M.). Totaal 234.3 KM. Antw. 2. Groningen. Hoogkerk, Vlerverla- ten. Oostwolde, Midwolde. Niebert, Friesche Palen, Olterterp, Beesterzwaag, Gorredyk, Heerenveen (603 KM.), Haskerhorne. Joure, St. Nicola asga. Spannenburg. Sloten, wyc- kel. Balk. Klppenburg. Huis Rijs, Hemelum, Warns, Stavoren (473 KM.), Enkhulzen, Bovenkarspel, Grootebroek, Lutjebroek. Hoogkarspel, 'Vestwoud, Oosterblokker, Wes- terblokker. Hoorn (183 KM.), Avenhorn, Ursem, Rustenburg, Oterleek, Alkmaar (23.5 KM.), Heiloo. Limmen, Castricum, Bever- wyk, Velsen. IJmulden (35.7 KM Totaal (behalve afstand over zee) 175.6 K.M. Antw.: 3. Als men per flets 334 KM. over land wil afleggen, zou men lederen dag zeker 8 uur moeten fietsen. Erg aanlokkeiyk schynt dit ons niet. Vraag: Kan cn mag een ieder, die door eey ongeval zonder werk komt, (afgekeurd) maar nu betaald wordt door de Ryksveriekering, er een z.g. by verdienste op na houden? Antw.: Daar Is geen bezwaar tegen. Vraag: 1. Kan een man, die zonder hu- weiyksvoorwaarde getrouwd is en waar uit dit huweiyk een kind geboren is, de vrouw onterven? 2. Welke rechten heeft de vrouw en het kind procentsgewyze? Antw.: Neen; 3. De vrouw ontvangt de helft en een kindsgedeelte, het kind de rest. Vragen omtrent loten. Antw.: Geen uitgeloot. Vr. Over paters CapucUnen. Antw. wy begrijpen uw vragen niet; her haal ze wat duideiyker. Vraag: Welke is de kortste en mooiste weg van HUlegom naar Jul lansdorp en hoeveel KM.? Antw.: Hillegom, Bennebroek, Heemstede, Haarlem, (103 KM Santpoort. Velsen, Be- verwyk. Castricum, Limmen, Heiloo, Alk maar (30.4)Koedyk, Schoorldam. Stolper- vlotbrug, X Zand, De Kool, Julianadorp (Den Helder) (41.4 KM.) Totaal-afstand 83 KM Vraag 1. Bestaat er een Imlgratiebureau voor Frankrijk en hoe is daar het adres van? 2. Idem voor Australië? 3. Hoe is het adres van Consul? 4. Wanneer iemand een tuin wil koopen, tot wien moet hy zich dan wenden voor bet benoodigde kapitaal? Kan men daar het ge- heele benoodigde kapitaal voor krijgen? Antw. 1. Wendt u tot de Arbeidsbeurs ten uwent. 3. Zie antwoord op vorige vraag. 3. Het adres van den Duitschen consul te Amsterdam is Weteringschans 112. 4. Ons onbekend. Vraag: Hoe verwydert men roos hoofdhuid? 2. Hoe reinigt men een beige stoffen verfden mantel? Antw. I. Wendt u voor de beantwoording van deze vraag tot een geneesheer. 3. Wat bedoelt u met dat reinigen? Zyn het vlekken? Vraag 1. Kan ieder geboren Nederlander zich op eigen risico vestigen in Oost- of West-Indië of is daar nog toestemming voor noodig? Zoo ja? (by wien)? 3. Moet men my het intreden van Oost- of West-Indië nog een zeker bedrag storten voor waarborg? en hoeveel? 3. Is een bewijs van Nederlandschap vol doende of is een pas aan te bevelen? 4. Wanneer men in het bezit is van een pas, welke reeds 3 jaar verloopen is. kan men deze dan voor een nieuwe inrullen Welke zyn de kosten daarvoor? 5. Welke is de leeftydsgrens by aannemin** van koloniaal? en waar geschiedt de aanne ming? Antw. 1. Daar is geen byzondere toestem mlng voor noodig; natuuriyk waakt de por tie tegen ongewenschte elementen. 2. Neen. 3. Een pas is aan te bevelen; u zult dl pas moeten laten vernieuwen. 5. Wendt u tot het Gamizoensbureau t Haarlem Infanteriekazerne Koudenhoi Haarlem. Vr. 1. Welke is de weg per flets van Bref naar Antwerpen? 2. Hoeveel K. M.? 3 M- men betalen voor de flets by het passee van de grens? 4. Als men geen pas he is dan een bewys van Nederlandschap - doende? 5. Ook heb ik gehoo. t, dat tr in België aan een flets niets heeft vanw de heuvelachtigheid van den grond. Is d soo? Het gaat over de omgeving van Ant werpen en Brussel. Antw. 1. Breda, Prlncenhage. RUsbere^ Zundert. Belgische grens, Brarschaet, M xem, Antwerpen. 2. 496 KM. 3 Ja. 4 5. In de omgeving van Antwerpen en Br. is goed te rietsen; ook in heuvelachtige g bieden. Het terrein van A.V.V.A. In het afge loopen seizoen werd het terrein van de voet bal- en athletlekvereenlglng „Assendelft” verschillende malen afgekeurd wegens on- bespeelbaarheld. De dralneerlng van het terrein bleek niet in orde te zyn, en thans wordt er met en macht aan gewerkt om deze te We namen er dezer dagen een kykje, en vernamen, dat de oude dralnee rlng verstopt was geraakt, doordat de bui zen stuk gegaan waren. Verschillende geu- len doorsnyden thans het terrein. Wanneer de geulen op diepte zyn gegraven, worden de dralneerlngspotten er Ingelegd, daarop houtrap, sintels en eindelyk de zorgvuldig afgestoken graszoden er weer boven op. De zaken worden goed aangepakt, zoodat men jaren piyzler van kan hebben. Wanneer men nagaat, dat alles iri de avonduren moet gebeuren, wordt er van de leden der vereeniging heel wat vrijen tyd gevergd, doch over medewerking heeft men niet te klagen. De resultaten die men er mee bereikt, zul len in het komende seizoen tot uiting moe ten komen. Dat het terrein echter veel beter bespeelbaar zal zyn is zeker. aan huis, om haar slecht betaald uit te oefenen, ook de omliggende ging zy op dien jeugdigen leeftyd geregeld bezoeken, om tegen een tarief van: schrik niet lezer, 2 ct. per persoon te gaan scheren. Hoe is het mogelyk zal men zeggen en welk meisje zou In onze dagen nog den durf en den moed hebben om zoo iets te beginnen. Het moge een curiositeit genoemd wor den, dat een vrouweiyk persoon zoo iets ter hand neemt, des te meer dwingt het respect af, dat zy tot op den huldigen dag hare menschen nog bedient en kan helpen Ondanks haar in aanraking komen met vele mannen, heeft zy evenwel haar maag- deiyken staat nooit vaarwel gezegd, doch zy heeft haar leven geheel alleen in werken en bidden doorgebracht. „Mina” wordt door velen bemind. Onge- twyfeld zullen morgen velen van haar klanten een woord van waardeering voor de steeds trouwe en goede behandeling uiten. Antwoord 3: K. Vyverberg 8. Antw. 4: Ons niet bekend. Vr. Hoeveel bedragen de voor bloemen in België? Antw.: Het Invoeren van bloemen in Bel gië is vry van rechten. Subsidies Ged. Staten stellen voor aan’de Provinciale R*gellngscommissle voor de Paardenfokkerij Noord-Holland. voor elk der jaren 1932, 1933 en 1934, eene bydrage van ten hoogste 1 5000. te verleenen uit de provinciale fond- ten behoeve van hare werkzaamheden (h het belang der verbetering van het paar denras en de paardenfokkerij in dit gewest; ean de N. V. Terschellinger Stoomboot Maatachappy te Terschelling, voor elk der leren 1931 tot en met 1935, eene bijdrage van ten hoogste f 8000 toe te kennen, met dien verstande, dat het subsidie van 1 April 1933 opzegbaar zal zyn. van het district Hoogcarspel, die alle ge- noodigden een hartelijk welkom toeriep en zyn groote vreugde te kennen gaf over de groote belangstelling welke er by de ope ning was. Spr. dankte allen die zich be- yverd hadden om de voorbereidingen te doen slagen en voorts de schenkers der prijzen en medailles. Verder wees spr. on de groote op komst van de gefieeshecren uit de omgeving, gevolg van een goede verstandhouding, aldus spreker. Nadat de opening had plaats gehad, wer den eenige liederen op gevoelvolle wyze voorgedragen door mej. Claassen, op de piano begeleid door mevr. Kortebos. Belden hadden een harteiyk applaus en bloemen In ontvangst te nemen. Hierop was het woord aan den eere-voor- zitter der vereeniging, den burgemeester van Hoorn, Mr. G. J. Bisschop, die verklaarde het op hoogen prys tc stellen dat deze ten toonstelling evenals in 1908 in Hoorn wordt gehouden. Spr. uitte den wensch, dat het District Hoogcarspel in bloei zou mogen toenemen en dat het de waardeering zou mogen ondervinden, welke het waard is. Met den wensch dat de tentoonstelling door vele duizenden zou mogen bezocht worden ein digde spr. Hierna was het woord aan een der leden van het hoofdbestuur, die dankte voor de vriendeiyke uitnoodiging en het een plicht noemde om dit district de volle medewerking te verleenen. Ook deze spreker wenschte de tentoonstelling een volledig succes toe. Hierop was het woord aan Dr. de Boer, die o.a. zei. dat het van het bestuur een nobele geste was om het 25-jarig bestaan te her denken met het houden eener tentoonstel ling. Hier past, aldus spr., een woord van hooge waardeering voor den voorzitter en secretaris, die de stuwkracht zyn voor de vereeniging. Voorts bracht spr. eerbiedige hulde aan den ontslagen oud-voorzitter den heer Dlbbits en vtevens aan de overleden be stuursleden de heeren Brouwer en Wonder. Nog sprak de heer Meyer als voorzitter der gezondheidscommissie, die den wensch uitsprak dat door de tentoonstelling de hy giëne onder de bevolking zou mogen toene men. Hierop werden wederom eenige zangnum mers ten gehoore gebracht en een wandeling gemaakt over de zeer mooie tentoonstelling, die ongetwyfeld vele bezoekers zal trekken door de mooie uitvoering der stands die door den arbeid van architect Cramer op kunst zinnige wjjee hun doel tot uiting brengen. Hierna werden de aanwezigen onthaald en werd de tentoonstelling voor het publiek opengesteld. Wed. S. Lakenman en Zoon's Bank N. V. De op 11 Juni gehouden Jaariyksche Alge meene Vergadering van Aandelehouders heeft balans en verlies- en winstrekening per 31 December 1930 met algemeene stem men goedgekeurd en het dividend bepaald op 5 pCt. (v. j. 5% pCt.) terwyi op de winst aandelen f 111.11 (f 166.66) per stuk zal worden uitgekeerd. De omzetten waren ge ringer door prysverlaging en stilte in za ken, terwyi uit den aard der zaak de slechte uitkomsten van het land- en tulnbouwbedryf hun invloed deden gelden. De bollenteelt heeft ook nog in het afgeloopen jaar de beste resultaten opgeleverd. Den algemeenen toestand In aanmerking genomen mogen wy, aldus het jaarverslag, over de behaalde resultaten allerzins tevreden zyn. In den post wlsselportefeullle is f 675320.82 herdis- contabel credietpapier begrepen. De tegen debiteuren getroffen voorzieningen achten wy geheel voldoende; deze zyn inem ge boekt. Van de deposito’s is f 29871.83 dage lijks opelschbaar; het restant ad f 1564636.03 bestaat byna uitsluitend uit jaardeposito's. De verlies-winstrekenlng wyst na aftrek van alle onkosten een zuivere winst aan van f 6442693, waarby komt f 1654.68 saldo a. p. (v. j. resp. f 72388.61 en f 1132.73(, totaal f 66081.61 (73521.34). Wy stellen voor aan dit bedrag de volgende bestemming te geven: af te schrijven op kantoormcchanisatie f 2000. (a. v. J.), te voegen by de statutaire reserve f 9080.(f 7700.te storten in de u be kende speciale reserve f 25000.(vorig jaar t 30.000.uit te keeren aan aandeelhou ders 5 pCt. over f 500.000 d. 1. f25000.—, <v. j. 5% pCt. of f 27.500.en aan hou-, ders van winstaandeelen t 1111.11 (f 1666.66), resteert voor belasting en saldo nieuwe re kening f 3890 50 (f 4654.68). De reserve zal, na deze toevoeging uit de winst f 31500. (f 295.000.d.l. 62 v, pCt. van het geplaat ste maatschappeiyk kapitaal bedragen. Activa: Onroerende goederen f 14000 (a.vj.). Kantoor aanbouw en Kluisbouw f 2000.(a.vj.); Kantoorgebouw Medem- bllk f 3194 39 (f 3230.41); Ingekochte percee- len f 2020.18 <f 2041.23); Kantoormechanisa- tie f 5370.59 <f 7370 59); Kas en Kassiers f 145 745.53 <f 151.103.12)Vreemde Valuta f 6152.15 (f 14407.89); Wlsselportefeullle f 992427.95 (f 1182.676.23); Effecten geno teerd f 21.328.09 if 22.775.50), niet genoteerd - (f 32.19790); Debiteuren (f 2852134.08); Passiva: Ge plaatst aandeleenkapitaal f 500000.<a.v.j.) Reserve f 303420 (f287300.—); Interest Reserve- f 40500.(f 35500.Kassiers f 484671.20 (f 706059.87); Crediteuren f 718739.10 (f 570803.26) Deposito’s dage- lyks opvraagbaar f 29871.83 (f 44065.op vasten termyn f 156436 03 (f 1373187.08); Herdisconto’s f 297000— (f 693500.—3; Sal- do-winst f 66081.61 (f 7352194). Verlies- en Winstrekening: f 47464.21 (f 46201.63), Provisie (f 39667.06). Incasso f 6906.03 Interest f 64333.81 <f 72117.49.) De debiteuren zyn byna geheel door effecten en/of andere zakeiyke en per soonlijke zekerheid en. voor zoover daarvoor in aanmerking komende, omzetbaar in her- dlscontabel papier. De R. K. Bewaarschool. De R. K. Bewaar school welke geopend werd in Mei 1930 wordt geregeld bezocht door 80 leerlingen, dit is ren groot percentage van de voor dit onder was bestemde kinderen. exploitatiekosten bedragen f 1200, waarvan f 500 wordt gedekt door ontvangen schoolgelden. Het R. K. schoolbestuur heeft zich nu tot den Raad gewend met een sub- sldie-aanvraag van f 400. Waar B. en W van meenlng zyn dat deze school niet alleen een katholiek, doch ook een algemeen gemeentebelang dient, stellen zy voor f 5 subsidie te verleenen voor eiken leerling afkomstig uit deze gemeente. Hulpverleening by brand. Door het ge meentebestuur van Wognum is voorgesteld om aan Zwaag by eventueelen brand hulp te verleenen onder de volgende voorwaar den: le vergoeding van de onkosten wegens gebruikte benzine, belooning personeel verdere aan de assistentie verbonden kosten. 2e. Bediening van het materiaal door het vakkundig personeel uit de gemeente Wog num. Eventueele aanvragen kunnen geschieden zoowel by den burgemeester als by het per soneel t.w. by de fa. Kuip en Joh. Mooy, te- lephoon Wognum 3407 Spanbroek 13. B. en W. dezer gemeente achten het van belang op de aanbieding in te gaan. De verkiezing voor den Gemeenteraad. 10 Juni gehouden, had den volgenden uitslag: Lyst I. R.K. 476 stemmen, gekozen: Schouten, Th. Schut Czn. aftr. J. Berkhout, aftr. M. Groot Jzn. aftr. R. Mul, aftr. Lyst IL Helder 81 stemmen. Lyst HL 8. D. A. P. 68 stemmen. Lyst IV. van X Hof. 202 stemmen, geko zen: J. v. X Hof, aftr. W. Schermerhpm, aftr. 5e Zetel met 3 3/7 stemmen aan de Katho lieken toegewezen. R. K. Vort bal vereeniging Naar wy vernemen is thans defenltief besloten tot de oprichting van een R. K. Voebalvereeni- De opening geschiedde door den voorzitter iPn8. -j,- Een voorloopig bestuur is gevormd, het welk belast is met de voorbereidende werk zaamheden. Zondagmiddag half drie zal de eerste oefenwedstryd worden gespeeld op het nieuwe terrein tusschen een A-elftal en een B-elftal. Dinsdag 16 Juni zal des avonds 8 uur in het Patronaat een vergadering worden gehouden door de nieuwe vereeniging, waar leden en adsplrant-leden worden verwacht. De elftallen zyn als volgt samengesteld: A: P. van Kessel, B. Beentjes, Jb. Dek ker, P. v. d. Velden, H. Dekker, P. Bak ker, A. Schol, J. Min, Jan Stuifbergen, W. v. d. Eng en J. Bakker. B: B. Castricum, Cor Beentjes, S. Brief jes, B. Stuifbergen, Jac. Krom, S. Tem ming, P. Weyers, C. Schol, P. Krom en Jac. Min. Reserves zyn: N. Glorie, P. Bakkum, Alb. Dekker, J. van Tunen. Grasveiling ris J. P. Stuyt, te Castricum, grasveiling gehouden. De stand van het gewas was zeer regelmatig. De pryzen waren laag. Wy noteerden als volgt: Het oosteiyk gedeelte van de „Lageweide", groot 2% H.A., f 138. Het grasgewas van de Molenweide, groot circa 4 H.A., f 180. Het grasgewas van de „Hales” circa 4 H.A., f 203. Het grasgewas van de Achterste Groote Weide, ongeveer 2.88.60 H.A., f 144.. Het grasgewas van de Vaartweide, groot 2.11.70 H.A., f 94, idem van ,J)e Kampjes”, groot 2.48.50 H-A., t 75, idem van .De Viermaat”, groot 3.23.09 H.A., f 103. De etgroen van dit perceel f 32. Het 'grasgewas van „De Bus", groot 0.63.20 H. A., f 40. Byi. Vrijw. Landstorm Men deelt ons mede, dat de schietoefeningen en wedstry- den van den Byz. Vrijw. Landstorm, zullen gehouden worden op 14 en 28 Juni, 12 en 26 Juli en 23 Augustus. Op dezen laatsten datum zal de groote wedstrijd gehouden worden. Ditmaal zal er alsdan in 4 klassen wor den geschoten, zoodat ook de minder ge oefende schutter kan mededingen. De c - schietbaan van de Limmensche wacht. afgebroken heeft de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 10