Van Alles en van Overal B I i- I 1 N II o I ■1 g di tweede blad Burgerlijke Stand van Aümaar o o BLAD z, ij i> MAANDAG 15 JUNI 1931 Door Joego-Slavië OFFICIEELE De a.s. Raadsverkiezingen MEDEDEELINGEN STADSNIEUWS Stemt No. één van ijst 2 4 a i Lijst 2 Het bewijs van den heer Hoytink n 0 0 0 o 15 7 Beginselen ook in ue Gemeentepolitiek! VAN PUTTEN OORTMEIJER - PAYGLOP 18 - ALKMAAR ix 1100 Verkiezing Gemeenteraad deze Exatnen Handenarbeid Stemming Gemeenteraad OP DO. C. V. te Eerste tuinbonnen Concert Vereenigde Zangen R. K. Harmonie „St. Caecilia” Ingekomen personen I ^7? Meisjes-Congregaties der Dominicaner Parochies Patroonsbond voor de Bouwbedrijven ord Iers 2 25 1.25 1.40 0 het Ut Ljoebliana. Links die in het huwelijk hun betrekking te 300 300 700 4500.— 8000 Geboren: Petrus, z. van Cornells Plak en Geertrulda Smit; Johanna Cornelia, d. van Nicolaas Stuifbergen en Maria Beemster- boer; Hugo Karl Heinz, z. van Albert Höhle en Charlotte Küpper. Overleden: Maria Anna Bierman, gehuwd t Cornells van der Meer, ei j.; Geertje sen. weduwe van Jan Ton. 82 j.; Pieter .nmelder. 80 j.; Trijntje Hollenberg, we duwe van Jelle Visser. 78 j. uren en aan een badplaats met de De Jaarvergadering van den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven In Nederland zal dit jaar worden gehouden In „Het Gulden Vlies'’ alhier, op 1 en 2 Juli. LM ree EN lelf IJS Ut Per touringcar naar de Zuiderzeewerken ST weg, onder tot 8e- ge- Groote Nationale Schietwedstrijden „Nimrod” WIJ STEMMEN DE R.K. LIJST. Alle lijsten zijn genummerd en „Lijst 2" is onze lijst. Wij stemmen de R.K. Hjst, omdat wjj R.K. zjjn en ook als R.K. onze plichten hebben. Wjj stemmen de R.K. Hjst. omdat wij als R.K. ook onze rechten 'hebben. Voor ons R.K. zjjn onze rechten en plich ten het veiligst In handen van Roomsch- Katholieken. dus stemmen wjj No. 1 VAN LIJST 2 te stemmen. Dit moet men zich goed In het geheugen prenten zoodat leder misverstand uitgeslo ten is. Als men In het stemhok ie staat Is de tijd voor beraadslaging voorbü. dan moet men zich alleen herinneren „No. één van Lijst 2” Onthoudt dit goed, prent het in uw ge heugen, herhaalt het meerdere malen per dag: Wij stemmen alleen „No. één van Lijst 2” de Roomsch-Katholieke Lijst H. K. No. EEN VAN LIJST 2. Het zou te ver voeren om hier het groote gewicht uiteen te zetten, dat er verbonden is aan het stemmen van No. één van lijst 2. Wj) zouden b.v. moeten wijzen op het groote belang dat wij hebben bij het onder wijs, bij de zorg voor de volksgezondheid, den woningbouw, dat ook hier met onze zoo billijke belangen rekening wordt gehouden, bij stadsuitbreiding enz. Al deze belangen zijn voor ons alleen veilig als men stemt op in wil „Als wy Holland Voor het examen handenarbeid zijn aan de RJJkskweekschool. alhier, geslaagd de heeren A. Mooy, Den Helder; I. Sinke, Anna Paulowna; K. Verweel, Sint Pancras; en de dames C. Terbrugge en T. Degeus, Heiloo. Afgewezen werden vier candldaten. Boekte onder: Ljoebliana. In het hartje der stad: De Franciscaner brag met de Stritarjewstraat In het midden: Ljoebliana. De Slottoren. Links onder Bied. Het eiland in het meer met de bedevaartskerk van Onze- Lieve-Vronw-in-het-Meer. Links boven «Je*. Gezicht op het slot, uit bet hotel venster genomen. Rechte boven: Rust op het station te Mallnitz, op den terugweg naar München BIJ JUBILEA OF ANDERE FEESTEN, ALS PRIJZEN VOOR WEDSTRIJDEN. ALS BKLOONING VOOR EXAMEN. ETC. NIETS DOELMATIGER DAN: EEN PRIMA VULPENHOUDER. Wie in een vreemd land wil rr— zich schikken naar de gebruiken van land, wil hij dat niet dan moet hij er met blijven. Wij ontvingen van de K E. Schietvereenl- ging „Nimrod" alhier het programma van de groote nationale schietwedstrijden, door haar uitgeschreven bij gelegenheid van het 20-jarig bestaan der vereenlglng. De wedstrijden worden gehouden van 19 tot en met 28 Juni, 3 en 4 Juli aa. op 6 banen bovenzalen van het café-restaurant van den heer Th. van GUzen, Breedstraat alhier, van 10 uur v.m. tot 10 uur njn. (Zondags tot 3 uur). De officieele opening heeft plaats Vrijdag 19 Juni as, 8 uur n.m. De wedstrijden zon verdeeld in: A. wedstrijden op geweer K. S. O. of rijks- cylinder; B. op buks; C. Geluksbaan en zijn onderverdeeld in korps, eerekorpe, perso- neele. jubileum, vaste en vrije baanwed- st rijden, in totaal 17 afdeellngen. Een prachtige collectieprijzen, als be kers, lauwertakken, medailles en zeer fraaie kunstvoorwerpen staan voor de toekomstige winnaars ter beschikking. ..Nimrod” heeft deze wedstrijden grootsch aangepakt, om verzekerd te zijn van een groot bezoek en een goed welslagen van de wedstrijden; o.m. heeft zich een eerecomlte gevormd uit de notabelen der stad, waarvan de edelachtb. heer burgemeester, mr. W. C. Wendelaar. bereids het voorzitterschap heeft aanvaard. De geschonken prijzen, en dit zjjn er ve le, zijn geëtaleerd in de etalage Van het sigarenmagazijn ..Hartland”, Langestraat. Nog zij vermeld, dat de wedstrijden voer ieder belangstellende zijn opengesteld. rechten en aan te onze Alkm. Bad- en Zweminrichting We hebben hieraan maar heel weinig meer toe te voegen. Alleen dit: Wie er van verzekerd wil zijn, dat in de toekomst dergelüke priclpieele zaken volgens onze Roomsche beginselen worden opgelost, make de katholieke raads fracties zoo sterk mogelyk. De eenlge weg daartoe is Woensdag a s. te stemmen op Het Reisbureau der Firma Kok, Tuinman <fc WUken is in overleg met de Pensionhou- ders-vereeniging van Schoorl, Groet en Camperduin getreden om evenals het vorig jaar weder excursies naar de Zulderzee-wer- ken te organiseeren. Te beginnen op Donderdag 18 Juni zal eenmaal per week een dergelijke tocht wor den gehouden. Voor de pensiongasten alsmede voor de inwoners van Alkmaar. Bergen en omgeving is dit een mooie en interessante ontspan- nlngsrels. De zeer dezer ondernemingen en instellingen, personen, die den leeftijd van 25 hebben bereikt, in dienstbetrekking zjjn, voor zoover niet bij algemeenen van bestuur vrijstelling is ver leend, verplicht te zorgen, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedurende ten minste twee achter eenvolgende uren tusschen acht uren des voormiddags en vjjf uren des namiddags daartoe gelegenheid vindt. Zjj zijn, voor zoo ver arbeid wordt verricht in fabrieken ot werkplaatsen, verplicht te zorgen, dat in het arbeldslokaal, en zoo er meerdere arbeids- lokalen zjjn, in het grootste of wel in meer dan één arbeldslokaal, gedurende twee werk dagen vóór en op den tot stemming bepaal den tijd op een zichtbare wijze is opgehan gen een door hen of van hunnentwege on- derteekende lijst, de uren hierboven bedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groeps gewijze of voor allen gezamenlijk. Alkmaar, 13 Juni 1931. De Burgemeester voornoemA WENDELAAR. Het bestuur van bovengenoemd corps deelt zijn leden mede, dat morgenavond om 7 uur moet worden opgesteld aan het Ge zellengebouw, Verdronkenoord. luxueus ingerichte touringcars firma veraangenamen deze tochten, terwijl de kosten voor velen geen beswaar behoeven te zijn. Velen zal het bekend zijn, dat aan den Oever gelegenheid bestaat tot een rondvaart met de salonboot „de Volharding" van Gebr. Kaan. Wie het nuttige aan het aangename wil binden, is een dergeljjke toer zeker aan te bevelen. Aan de Exportveiling, alhier, zijn door den heer F. M. Wetsljn, te Huiswaard, da eerste tuinboonen aangevoerd. De voorzitters der hoofdstembureaux van elk der drie kieskringen, waarin deze ge meente is verdeeld voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad, brengen hier mede ter algémeene kennis, dat op Vrijdag 19 Juli as., des voormiddags tien uur, open bare zittingen van die hoofdstembureaux zul len plaats hebben, tot het vaststellen van den uitslag der verkiezing van de leden van den Gemeenteraad in elk dier drie kies kringen. De zittingen zullen worden gehouden: die van het hoofdstembureau in den kieskring in de Besognekamer in het Stad huis; die van het hoofdstembureau in den twee den kieskring in het gymnastieklokaal der Gemeenteschool nr. 6 aan de Snaarmans- laan; die van het hoofdstembureau in den der den kieskring in een klasse-lokaal der Ge meenteschool no. 2 aan de Oudegracht tegenover het Wlldemansbof je. Alkmaar. 13 Juni 1931. De Voorzitter voomoemd. wstiIjKI .AAR. H KLAVER. T. BONSEMA. Voor zoover noodig. herinneren wjj er aar., dat het Bureau van Advies nog zal zitting houden Heden- en morgenavond van 810 uur bij den heer Mooy. Woensdag den geheelen dag bij den heer Van Gljzen. Verwijzende naar de in dit nummer voor komende advertentie, dringen wfj er vooral op aan, dat men Dinsdagavond de vergade ring bijwoont in het Gulden Vlies, waar onze belde Katholieke wethouders het woord zul len voeren. En ook. dat men medegast met den op tocht. Wij vertrekken om zeven uur vanaf het St. Josephgezellengebouw, Verdronken oord en volgen de route, die staat aangege ven in ons nummer van j.l. Zaterdag. Er schijnt hier en daar bij enkele kiezers eenig misverstand te bestaan omtrent de samenstelling onzer lijsten. Zoo zijn er b.v. kiezers in Kieskring ni. die op den heer Klaver wenschen te stemmen en tevergeefs zjjn naam op hun stembiljet zoeken. In an dere kieskringen mist men andere namen. Deze personen behoeven zich niet ongerust te maken. Het bestuur der Kiesvereeniglng heeft om tactische redenen gemeend in eiken kieskring een afzonderlijke lijst te moeten Indjenen. maar de rangschikking der personen is zoodanig, dat elke stem uitge bracht op lijst 2 alle candldaten ten goede komt. Om bij ons voorbeeld te blijven, elke stem in Kieskring III uitgebracht op no. 1 van lijst 2 (den heer v. Slingerland) komt mede ten voordeele van wethouder Klaver. En in de andere kieskringen gaat het even- zoo. Onze kiezers laten zich dus niet van de wijs brengen, maar stemmen als één man op no. 1 van lijst 2. Het gisteravond wegens het slechte weer niet doorgegane concert van de Vereenlgde Zangers zal. gelijk een advertentie in dit nummer vermeldt, as. Donderdagavond doorgang vinden. Het gebeurt niet zoo dikwijls dat we met volle instemming een artikeltje kunnen over- nevnen uit een verkiezingsblaadje van een der „vüandelijke” partijen. Juist om het uitzonderlijke, is het ons daarom zoon groot genoegen dat we hier onder kunnen laten volgen een stukje door J. V(ogelaar) geschreven in „Christeiyk- Historische Unie". Onze lezers zullen er uit zien, dat ge noemd raadslid precies hetzelfde standpun: Inneemt, als wij in ons laatste raadsover- zicht over deze kwestie ontwikkelden. omstandigheden, als genoodigde der rejee- ring, niet voldoende op de hoogte kunnen stellen, maar ze zullen eveneens wel hun goede eigenschappen hebben en die worden lewonoiyk door iemand die meent te klagen te hebben n’-1 naar voren gebracht. Maar de. een Joego-Slaviër anders is dan een Hollander, dót is wel zeker, waarmee ik niet gezegd wil hebben, dat hij minder is. - -- --„J wonen, moet i dat No. EEN VAN LIJST 2. Evenals de andere partijen plichten hebben en die toevertrouwen i hun eigen partijgenooten om daarover waken, daarom ook vertrouwen wij rechten en plichten toe aan onze partijge nooten om daarover te waken, en dit doen wü door Dikwijls werken bij het bepalen van de stem by de gemeenteraadsverkiezin gen geheel andere factoren dan bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Men redeneert dan, dat het in den gemeenteraad, in tegenstelling met de Tweede Kamer, in hoofdzaak gaat om practische belangen, waarbij beginselen j niet of in elk geval zeer weinig te pas komen. By de behandeling van het Reglement betreffende de verplichtingen en rech ten van de ambtenaren, in dienst der gemeente werkzaam, kwam o.a. naar vo ren de vraag, of aan vrouwelyke ambte naren, die in het huwelijk treden, moet worden toegestaan blüven vervullen. Welk standpunt aanzien van deze men inneemt ten vraag, hangt in de eerste plaats af van de beteekenls. wel ke men aan het gezin toekent. Meent men. dat het gezin is een van de hoeksteenen van Staat en Maat schappij, dan spreekt van zelf, dat men zich stelt op het standpunt, dat de Overheid niet mag bevorderen de ont wrichting van het gezin en stemt men dus voor ontslag aan vrouwelyke amb tenaren bij het aangaan van een hu- weiyk. Men doet dit op grond van principt- eele overwegingen, afgezien neg van de practische kwestie, dat het in een tya van malaise als wij nu doormaken, ne- ter is. dat er in twee gezinnen elk één kostwinner is. dan dat er in één gezin twee kostwinners zijn en in het ande re geen. Een andere kwestie betrof de kwestie, aan wie. bil overlijden van oen ambte naar. het salaris over nog enkele maan den moet worden uitgekeerd. Voorgesteld werd een regeling waar bij natuuriykc kinderen volkomen op één lUn werden gesteld met wettige kin deren. Eveneens op prtncipleele gronden wtrd hiertegen bezwaar gemaakt. Wanneer de Overheid In haar wette:: of verordeningen blijk geeft geen oog meer te hebben voor de heiligheid van het huwelyk. moet daarvan een funest- invloed uitgaan op de bevclKing. Daartegen moeten wij ons met krach; te weei- stellen. In de „Nieuwe Alkmaarsche Courant” van 13 Juni heeft de heer Hoytink ge poogd zOn beschuldiging van de dure Rood- Roomsche samenwerking waar te maken. Laten wy eens even zien met welk resul taat. Hy begint met de erkenning, dat het niet zyn bedoeling is geweest ..het boven hun stand leven" van onze gemeente uit te spe len tegen de tegenwoordige Raadsmeerder- heid. „Ons artikel", zoo zegt hjj, „gaf een algemeen overzicht, waarbij deze zaken niet gemist konden worden.” Ja, voor tngewy- den was dat wel duldeiyk. maar de massa, voor wie de verklezingslectuur toch in hoofdzaak is bedoeld, moest toch wel uit zyn artikel den indruk krygen, dat die „democraten” zoo vreeselyk duur zijn. Want zy hebben ons gebracht een dure tribune in het sportpark, een duur zieken- De burgemeester der gemeente Alkmaar brengt hiermede ter algemeene kennis, dat de stemming ter verkiezing van de leden van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Woensdag 17 Juni SA, van des voormid dags acht uur tot des namiddags vijf uur. Artikel 128 van het Wetboek van Straf recht luidt: ,JUi, die zich opzettelijk voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelük voor schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een Jaar”. Krachtens artikel 72, tweede lid, der Kies wet is ieder, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, verplicht zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uit oefening van zijn kiesrecht bij bet stembu reau aan te melden, tenzij voor hem een ^Idige reden van verhindering bestaat. De stemming geschiedt ten overstaan van het stembureau van het voor lederen kiezer op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. Stemmen in een andere gemeente kan dese verkiezing niet plaats hebben. Personen, by wie en bestuurders van bij zondere ondernemingen en waarbij Jaren zijn, maatregel verplicht De meisjes worden nogmaals her innerd aan de groote propaganda-optocht. Dinsdagavond om half 7 verwachten wij i jullie op het schoolplein van de Zusters aan de Emmastraat. Dus allen present! PATER VAN RIJN J. J. Delsrtian, e. L. dienstbode, van Lei den naar Wilhelmlnalaan 23. huls en zij handhaven de hooge verpleeg- kosten in het Weeshuis. Nu erkent de heer H. zelf, dat er wei anderen zijn geweest, die de gemeente op hooge kosten hebben gejaagd. De combinatie Rood-Roomsch kost heden, volgens den heer H. aan de meente ongeveer ƒ35.000.als volgt specificeerd Leening subsidie werkverschaffing 22000. Salaris vierden wethouder y, jaar ongeveer Subsidie Inst. voor Arbeiders ontwikkeling Subsidie Dekenale Jeugdraad Subsidie Kleuterzorg Boventallige onderwijzers Rente en aflossing nieuwe school Na den maaltyd vertrokken we per auto naar Bied (het vroegere Veldes), de meer dan 500 Meter boven den zeespiegel groot meer gelegen schitterende van Slovenië. Het was alweer een prachtige rechts het gezicht op de altijd sneeuw liggende Steineme Alpen en links de Karawanken en de Julische Alpen, met op den achtergrond nog een der toppen van de Dolomieten. En vooruit hadden we den Triglaw. den hoogsten berg vajj Joego-Slavië *2865 M.) die Juist op de grens van Oosten rijk ligt en met zijn drie toppen (zetels van oude Sloveensche góden) forsch tegen de lucht afsteekt. Een weg voi afwisseling, waar je van alles ziet, begroeide bergen en kale bergen, besneeuwde bergen en in-nevel-ge- hulde bergen, aardige dorpjes en oude kasteelen en vooral veel kerken, byna alle in Renalssancestyi en maar enkele Gothi- sche, terwijl ze verderop, dichter bij Bied, meer in Barokstijl zyn opgetrokken. Merkwaardig is het, zooveel van die ker ken er hoog boven op de bergen zyn ge bouwd, waar geen dorpen zyn en alleen de kerk staat, die als bedehuis dient voor de bevolking der dorpen aan den voet van den berg. Dat leek me nogal zonderling en ik trachtte daar een verklaring voor te vin den. Ik vroeg waarom al die kerken zoo hoog lagen er. ik kreeg ten antwoord: „Op dat Je ze goed van alle kanten zal kunnen zien.” Mooier vond ik het antwoord dat een eenvoudige boer me op dezelfde vraag gaf. HIJ zei: „Als Je het je zoo gemakkelyk maakt is er geen verdienste aan naar de kerk te gaan, je moet toonen wat voor je God over te hebben.” We gaan verder, zien voorby Kranj groote textiel-fabrieken. die daar in de laatste vijf jaren verrezen zyn, passeeren Bres Ja. het beroemdste genadeoord van Joego-Slavië, beginnen bij Radolltsa de laatste stijging en komen kort daarop in de 500 Meter boven het water aan het water gelegen badplaats aan, waar we in het schitterende Park-hotel afstappen. En nu nog wat zeggen van Bied. Beschrijven kan ik het niet in een kort ar tikel, omdat er zooveel van te vertellen te. maar het is niet-om-te-zeggen mooi. De plaats wordt ontgeven door de Karawanken en de Julische Alpen en ligt aan het meer Bied, dat zeker het warmste Alpenmeer is dat er bestaat (2026 graden Celsius water temperatuur). Zwemmen en baden in dit meer is een heerlijkheid en het varen er op in een van die typische vaartuigjes, die, op de wyze als in Venetië de gondels, door een achterop staanden man worden voortbewo gen (met twee lange roeispanen) een genot. Hoog op een berg aan het meer ligt het oude slot van Bied en op een eiland een kerk met een slanken klokkentoren. Deze kerk, aan Onze-Lieve-Vrouw-in-het-Meer gewijd, dateert uit de vijftiende eeuw (reeds in de dertiende eeuw stond er een kerk) en is een beroemde bedevaartskerk. Komt men er bin nen. dan ziet men in het middenschip een lang klQkkentouw hangen, het touw van de „Wenschklok” waarvan gezegd wordt, dat wie die klok luidt en tijdens het luiden een wensch doet, dien wensch ook in vervulling ziet gaan. In de omgeving zyn schitterende wandel-, of autotochten te maken, zoodat het hier een ideaal oord is om zyn vacantie door te brengen ook 's-wlntcrs, wanneer men er van de wintersport volop kan genieten (schaatsenrijden, skisport waarvoor er zelfs twee springschansen zijn enz.) By dat alles zyn de hotels er uitstekend en pyniyk zindelijk: het Parkhotel by voor beeld. waar wy logeerden, is geheel nieuw en uiterst modem ingericht. Het heeft reüsach- tige terrassen aan het meer, die. evenals een groote danszaal, door een tunnel van het aan den overkant van den weg gelegen ho tel zyn te bereiken. Wordt het 's-avonds wat warm in de danszaal, dan kan men het heele glazen dak langs rails opey schuiven, zoodat men in de open lucht komt te zitten. Ten overvloede heeft het hotel nog een eigen kleine druipsteengrot, die eveneens door den tunnel te bereiken is. En in dat eerste klas hotel betaalt men. voor logies en vol pension niet meer dan vier gulden per dag (in Juli en Augustus vyf gulden). Voor wien al meermalen in Zwitser land en in Italië geweest is is het hier een uitgezocht verbiyt en wat men gewooniyk hoort, dat Joego-Slavië zoo ver weg is en de reis er heen zoo duur, hoeft heusch geen bezwaar te zyn: wat de reis duurder is, spaart men by een niet al te kort verbiyf aan de pensionpryzen dubbel-en-dwars uit. Dat men geen plaats zal krygen, ook daar voor hoeft men behalve misschien in het volle seizoen, geen vrees te hebben; het door 36 900 Laten wy deze cijfers eens nader beschou wen. waarbij wy terloops opmerken, dat de heer H. naast elkaar zet de loonen van het voorstel Woldendorp c.s. en van het voorstel Westerhof c s. Door het mede door zyn stem verworpen voorstel-Woldendorp mag men slechts vergeleken de loonen van het voorstel van B en W en die van het voorstel-Westerhof en dan blijkt, dat b.v. bij een gezin met 3 kinderen het verschil niet is 2 cent, doch 5 cent. Hoe staat het nu met die niet aanvaarde subsidie? De heer H noemt een totajil-uitgave voor werkverschaffing van 56000maar hij vergeet er bij te voegen, dat omtrent even- tueele subsidie van de 11000 waarom trent een voorstel 28 Mei J.l. is aangeno men. nog niets is beslist. Deee kan hij daarom gevoegelijk bulten beschouwing laten. Van' de overige 45000.is een gedeelte voor werk uitgevoerd in contract loon. waarvoor geen subsidie kon worden gevraagd. WIJ meenen dan ook. dat wy veiliger kunnen aannemen de juistheid van de cyfers door Wethouder Ringers genoemd in de vergade ring van 13 November 1930. dan de becyfe- ring in de Nieuwe Alkmaarsche Courant. De heer Ringers verwachtte toen, bij een percentage van 20. voor Ryk en Prov elk een subsidie van f 10.000. Aannemende, dat Rijk en Provincie inrfërdaad elk 20 pCt. zouden hebben gegeven, wat bij het nu van de Pro vincie ontvangen subsidie van 12J4 pCt. hoogst twyfelachtlg is, derft de Gemeente 2714 pCt. van f 25 000 d.i. pl.m. f 7000. Het subsidie voor Kleuterzorg is feiteiyk toe gestaan 26 Juni 1930. dus reeds lang voor dat de comb. Rood-Roomsch bestond. De boventallige onderwijzers voor het bij zonder onderwijs rekent de heer H. er al vast maar bij. ofschoon het nog allerminst vaststaat, dat men er aanspraak op zal kun nen maken. Resumeerende blyft er van de f 35.000 nog over: f 7000 en f 1100 en f 600 en f 1500 en t 8000 f 18.200. En als wij dan nog vast leggen. dat én de meerderheid van den Raad én de afd. Alkmaar van Volksonderwys én de beide organisaties van onderwyzers by ’t Openbaar Onderwys en van overtuigd zijn, dat de te vervangen school aan de Keet- kolk noodzakelijk moet worden vervangen, zoodat tot den bouw van een nieuwe school toch in de eerstvolgende 4-Jarige periode zou zyn besloten, dan blyft er eigenlijk slechts f 10.000 over van de f 35.000. Men kan er over van meening verschillen of deze f 10.000 tot de noodzakeiyke dan wel tot de min of meer overbodige uitgaven be boeren. maar het lijkt mü toch toe. dat een dergeiyk gegoochel met cyfers. als van den heer Hoytink, moeiiyk anders kan worden genoemd dan een onjuiste voorlichting van de kiezers. Onze kiezers zullen hem as. Woensdag wel het antwoord geven: Het bewys is door u niet geleverd, w(j stemmen op no. 1 van lijst 2. wy hebben thans allen onze oproepings- kaart voor de aanstaande verkiezing voor den Gemeenteraad in ons bezit, waardoor het dus duidelyk is geworden, dat liet er nu gaat spannen. Het eerste vuurwerk is al afgestoken en naar het zich liet aanzien, zal er nog wel meer volgen. Op Woensdag 17 Juni zullen wy onzen plicht hebben te vervullen tot het aanwijzen dergenen aan wie wy in de komende vier jaren onze belangen zullen toevertrouwen. Wanneer wy de oproepingskaart bestudee- ren zien wy, dat wy de keuze hebben tus schen zeven lijsten. Voor ons. Roomsch- Katholieken staat één ding vast: In de week van 7 tot en met 14 Juni be droeg het totaal aantal genomen baden 1713, verdeeld als volgt: heeren 714, dames 597. kosteloos jongens 207 en meisjs 185. De hoogste temperatuur was 66 gr. Verkiezing Gemeenteraad v De voorzitter van het Centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad te Alkmaar brengt hiermede ter algemeene kennis; dat een openbare zit ting van dat bureau zal worden gehouden op Vrijdag 19 Juni M., des voonniddags elf uur, of, indien op dat tijdstip nog niet alle betreffende processen-verbaal van de hoofd stembureaux zijn ontvangen, onmlddellljk na ontvangst daarvan, in de Besognekamer in het Stadhuis, tot het vaststellen van den uitslag der verkiezing van de leden van den Gemeenteraad, en tot het houden van de loting, bedoeld in art. 104, voorlaatste en laatste alinea, der Kieswet. Alkmaar, 13 Juni 1931. De Voorzitter voomoemd, WENDELAAR. geveer 3500, een getal dat binnenkort tot 4000 zal stygen. Eén korte middag en een avond hebben we er doorgebracht in dit heerlijke toeristen oord, veel te kort eigenlijk en daarom ben ik dan ook den volgenden morgen al heel vroeg opgestaan, om tenminste nog een der vele mogelijke wandelingen te gaan maken. Al vry vroeg moesten we echter weer in den trein die ons uit het mooie Joego-Slavië weer naar huls zou brengen en 's-avonds za ten we In München waar we een paar uren op de aansluiting moesten wachten, in het beroemde Löwenbrau, alweer achter een ..Mass", van dat hceriyke Münchener bier, waar je hier in Holland soms zoo naar kgn verlangen, maar dat hier nergens zóó te krijgen is als daar. Den volgenden dag zat ik weer in Hol land. vol gedachten aan wat ik de laatste veertien dagen had gezien, maar tech blij weer thuis te zjjn. ARTHUR TERVOOREN Twee dagen zijn we in Beograd gebleven en in den avond van den tweeden dag reis den we vla Zagreb af, naar Ljoebliana (het vroegere Laibach) waar we 's-morgens om kwart over achten aankwamen. Den heelen nacht slapende getreind dus. zoodat we van het landschap niet veel gezien hebben; het mooiste deel van den weg echter, dat tus schen Zagreb en Ljoebliana, hadden we by het binnenkomen van het land in omge keerde richting al overdag afgelegd en was dus bekend terrein, waardoor het gemis niet zoo groot was. Ljoebliana, tegenwoordig een stad van on geveer 80.000 inwoness. is al zeer oud. Dat wil zeggen, op de plaats waar thans Ljoe bliana staat, heeft al heel lang geleden een stad gestaan, al heette die dan ook anders. De eerste aanwyzingen omtrent het bestaan eener vestiging op deze plaats gaan terug tot de sage van den Argonautentocht; Ja son moet er, op zijn vlucht uit het goudland Kolchis in 1260 voor Christus, een neder zetting gesticht hebben. Beter controleerbaar evenwel dan vage overleveringen, zyn de berichten uit la- teren tyd en dan blijkt, dat in elk geval reeds in de eerste eeuw onzer jaartelling, tydens de veroveringstochten der Romeinen onder keizer Octavianus, op de plaats, waar nu Ljoebliana staat en v.el in het Zuld-Wes- teiyk deel der stad. de Romeinsche kolonie Emona stond en dat wat nu de .Elotberg” heet, de plaats is van 'n Romein sche vesting. In het Jaar 238 werd de stad, om haar niet in handen te laten vallen van de haar belagende vijanden, op bevel van den senaat doo. üe burgers zelf in brand gestoken. Spoedig daarop weer opgebouwd, leed zij zeer sterk tijdens de volksverhuizing, maar in 407'408 moet Emona nog bestaan hebben, daar Alarik. de koning der West- Gothen er zijn legerplaats van gemaakt had. Later wordt er van Emona niet meer ge sproken; waarschynlijk is het, evenals Aquileta, in 452 door de Hunnenhorden van Attlta verwoest. Omstreeks het midden der zesde eeuw is daarop op de puinhoopen der oude stad het tegenwoordige Ljoebliana ontstaan, datin 1282 onder de heerschappij der Habsburgers kwam. Later moest de stad herhaaldeiyk aanvallen verduren van de Turken en van Venetië, doch geen van beide slaag ie er ooit in, de goed -’ersterkte stad te veroveren. In 1797 hield Napoleon by zijn opmarsch naar Weenen zijn intocht in de stad, die in 1809 tot hoofdstad der Illyrische provin ciën werd verklaard, maar In 1813 kwam Ljoebliana weer onder Oostenryksche heer schappij sn het bleef dat, tot in 1918 de mo narchie der Habsburgers uiteen viel en Slo venië, waarvan het de hoofdstad werd, deel ging uitmaken van het koninkrijk der Ser- ven. Kroaten en Slovenen. het tegenwoor dige Joego-Slavië. Het Ljoebliana van nu is een mooie stad met flinke breece straten en groote nieuwe gebouwen, die alle na de aardbeving welke in 1905 groote schade aanrichtte, werden gebouwd; naast het gebouw van de Krediet bank was men zelfs bezig met den bouw van een wolkenkrabber, die 64 M. hoog moet worden, precies zoo hoog als de Slotberg met het slot. Het oude slot, waartoe ook een duizend jaar oude kapel behoort, dient aan velen tot woning; daar boven op den berg wonen ongeveer duizend menschen. Meer dan oppervlakkig heb ik Ljoebliana niet kunnen zien, daar we er maar van omstreeks half negen tot ongeveer half drie geweest zijn en van dien tijd nog een paar uren af ging voor ontbijt en een officieel diner, aan geboden door de stad en waar de onder- burgemeester van Ljoebliana presideerde. Aan dezen maaltijd werden weer verschil lende redevoeringen gehouden en al is het niet mijn gewoonte om daarvan telkens mel ding te maken uit die van den heer Zwenko KnetsJ, van de Joego-Slavische Kamer van Koophandel te Rotterdam, die Nederlandsen werd uitgesproken, toch even deze woorden aanhalen: meer van Holland wisten en als meer van ons wist, dan zouden wU in Hol land 1% millioen goede vrienden hebben.” Ik haal die woorden aan, omdat wij in deze stad ook een Hollander ontmoet hebben, die daar al zeven jaren woont en met een Joego-Slavische vrouw is getrouwd, die wel een eenlgszins ander geluld deed hooren. Hy vertelde mij o.a., dat het hem steeds lastiger gemaakt werd in het land te biyven, daar ze er blijkbaar alle vreemdelingen weg wil den hebben. Eerst moest hij zijn verblyf-permlssle eik jaar laten vernieuwen, nu echter reeds elk half jaar en dan kostte het hem nog veel moeite haar te krijgen. Hy dacht er dan ook sterk over, weer naar Holland terug te laan. Hij had nog meer klachten, o.a. over de sa menleving, over uen omgang onder elkaai, over het eten, klachten, die ik hier niet zal herhalen, omdat ik ten slotte niet kan be- oordeelen of ze gegrond zyn en of het niet uitingen zijn van een teleurgestelde. Op de uitspraak van één landgenoot mag je je geen oordeel vormen over eca heel voik. Ze zullen wel eigenschappen bezitten, de Joego- Slaven, die ons minder aantrekkelijk lijken kamers en de verschillende hotels samen on- lel blijf en dan nog een verblijf onder zutac i is» y

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 11