WASCHMIDDEL Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs voor Schapen en Lammeren N. c Laatste Nieuws Een wandeling door de Berlijnsche Bouwtentoonstelling „VRIESIA” JAN DE VRIES GEMENGD NIEUWS ZAADMARKT Tel. 324 - ALKMAAR Pater Antoon Busé INGEZONDEN KUNST EN KENNIS RECHTSZAKEN Bouwwerk te Amsterdam ingestort i i BINNENLANDSCH NIEUWS MARKTNIEUWS i Drama in de Rotterdamsche diergaarde Auto met 9 personen te water loo y4 i 10% 117 I 20 «4 76*4 48*4 240 20*4 Een „Romaansch” katholiek? Vliegtuig verbrand De twee inzittenden omgekomen Ad. Int. A A> Licenciaatsexamenin de Theologie c spoorwegwet, f 4 boete of 1 week Ruzie en vechtpartijen op straat ieder boete of 3 dagen Kerk-Concert De verkiezingspropaganda aangeveerd Eén der inzittenden overleden 18 schrammen Kantongerecht te Alkmaar MAANDAG IS JUNI C. L. J. «able) Aannemer, bedolven Auto-ongeval bij Heerenveen Twee kinderen ernstig gewond Dame gedood door vallenden tak jfAANDAG 15 JUNI De Paard op hol geslagen Verschillende gewonden zij 64b 6*/, Het Spaansche bewind Een rede van minister Lerroux De oliefabriek gedeeltelijk uitgebrand 38 288 i 1% dongatte i> ■HS Brand in „De Toekomst” te Wormerveer Zenuwzieke wilde de Prinses een brief overhandigen het de in de Ned. Herv. Kerk te Heiloo door Alkmaarsch Dubbel Mannenkwartet Apollo", dir. Jac. Jansen Staatsleeningen Nederland 1919 5 Nederland 1918 4H Nederl. 1918 4H Nederl. 1911 4 N.Ind. 1930 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mj). 8 lammeren IS30; Handel matig. 37 70% 21 200 90 112 8% Koen XU Incident aan boord van de „Prins Hendrik” uk er Vorige Koersen 214 246 35 280 b 81 hl m wi K be heer F. jongetje ndu.trBuitenland Anaconda Bethlehem Steel O. 8 Leather intern. Nickel Petroleum Dortsche Petr Gaboee Kon. Olie Perlak Peudawa Continental OU 3heU Union OU 161 90 19% 112 50 240 45 y4 45*4 5% ;olker H’V A >e> woredjo Genlanden Actions Idem 101“/,. 103’/, 104 101’/,. 97“/„ 13 6% 29 20'/. wegen Jnïon Pacific Wabash .'bic tiluw 8t Paui i nsas City South £rte Railr Tabak >eli Batavia lude Dell ostkust 'en»mbah •«well I m en to de he PU PU Sti i Kei me me vei nie ma voe rot set ten Uel bre liet ten ons de ren ku der san r van met B ons niet lijk ven doel mei nak woo belf Xfd Hi hooi Ueki rijk* scha ons zegt geer scha uit 1 Zc Er verd staa luk t ongt den en fc vrijt Dl laat opze gehe kwaï boot and< heel len bove n andt den demi chri; maa hour 1 dwlj M< niet He afzij ons „Dit haakje, men soorten Wi hoed den PU. 18. d kunr De wete eerst óók I Katt gezir heid Na Amst ring sterk In in c Ung Over 81e Wa woni loon atam 9.70 34.55 12.08 2.48 58.95 48.20 13.— 25.— 66.50 66.55 66.50 7.30 34.85 27.— 75% 52% 30 Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk 101“/,. 103’/, 104 101’/,, 97“/,. 284 44 179*/, 20’/,. 198’/,. 88 4% 7’/, 6“/„ Scheepvaart Holl Amerika uün dito Gem. Elgeno Kon Ned Stoomt 'cheepvaart- Unie 'darlne comm. .larine pref. Geen teeken van het slachtoffer De directeur van bouw- en woningtoezicht heeft zich naar boven begeven om den toe stand op te nemen. Men zal trachten de kroonlijst op de een of andere wijze te stut ten. Het opruimingswerk geschiedt onder leiding van hoofdbrandmeester Brunet de Rochebrune. Later op den morgen was ook de commandant der brandweer de heer C. Gor dijn Jr. ter plaatse. Van het slachtoffer, dat onder het puin bedolven ligt, is geen teeken van leven gehoord. Een groote menigte slaat vanaf de bruggen de opruimingswerkzaam heden gade. 9.73 34.59 12.08% 2.48$ 58.96 48.25 13.01 25.05 66.57% 66.62% 34.90 27.— 20 werklieden konden zich in veiligheid stellen aan werd Het Looyen- Rubber x dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubb Rott Fapanoeli Serbadjadi 31! au V 1. O. o. Allied Intercontln Rubbe: De Spaansche Minister van Buitenland- sche Zaken Lerroux heeft Zaterdag te Bur gos een rede gehouden, waarin hij de onlus ten van de laatste tijden scherp afkeurde en vooral het verbranden van de kloosters veroordeelde. Hij verklaarde, dat alle gods diensten thans volledige vrijheid voor de uit oefening van hun eeredienst hadden gekre gen en dat dus verdraagzaamheid jegens de andere godsdienstige groepen geëischt möëht worden. Wanneer bij de aanstaande verkie zingen de huidige regeerlng verslagen zou worden, zou dat waarschijnlijk noch het her stel van de monarchie, noch de instelling van een dictatuur tengevolge hebben, maar het land zou er door verzinken in een toe stand van gevaarlijke anarchie. 0.700.84, mindere soorten 0.640.70 k, K.G. slachtgewicht, 150 melk- en kalfkoelea per ijlings hulp uit Heerenveen en dr. v. d. Kamp was spoedig Boven Verneull sur Avre stortte een En- gelsch vliegtuig neer en vloog in brand. De Inzittende piloot Harold Brock en de pas sagier John Robertson kwamen in de vlam men om. Hun verkoolde lijken zijn naar het hospi taal te Verneull vervoerd. 73»/, 52*/, 30*4 16*4 •35 16% 38 29 2*/,, 157% 91 55% 40% 109*/, te Heerenveen vervoerd, ■fflstlge wonden aan het terwijl het meisje haar 157 13*/,. 6 28»/.. Mijnbouw Boe ton Mijnbouw Alg. Exploratie Gistermiddag te kwart voor drie heeft in de Diergaarde te Rotterdam een doodelijk ongeval plaats gehad, dat aan de 34-jarige verpleegster, mevr. H. Vaassen, het leven heeft gekost. Tijdens een rukwind is plot seling een zware tak omlaag gekomen, die. naar het schijnt, pjevr. V. op het hoofd heeft getroffen, waardoor zij bijna onmid dellijk dood moet zjjn geweest. Toen ongeval gebeurde, was er niemand in nabijheid, want het had plaats op een stil plekje in den tuin. Men vermoedt, dat me vrouw V., zooals zjj wel meer placht te doen, i was haar industrieën Unilever Calve Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel'a Pat Nieuwe Philips Kuch. Accoustlek Ned. Ford Voor het licenciaatsexamen in de Theo logie slaagde magna cum laude aan het Anglicum te Rome pater Antoon Busé, van de orde der Kruisheeren. 212*/, 247*4 35 278% 40 45’/. 45*/, 5’/, 41«/M 9 7% 36*/, 112% 8“/,. 8 ADAM8CHE AARDAPPELPRIJZEN. 15 >nl Muizen 0.11—0.13. Aanvoer 9350 K. G. Hedenmorgen had op de Keizersgracht te Amsterdam een zeer ernstig ongeluk plaats. Men is hier sedert eenlge maanden bezig een perceel te verbouwen en te trekken bij de daar staande 5-jarige H. B. S. Plotseling kwam de achtergevel, waar men aan het verbouwen is. naar beneden. Een 20-tal werk lieden, die hier werkzaam waren, wisten zich in veiligheid te stellen. De aannemer, de heer W. O. S„ kwam onder de puinhopen terecht. De politie en de brandweer, die onmiddel- HJk werden gewaarschuwd, rukten met veel materiaal uit. Momenteel is men bezig den bedolvene te bevrijden. Nader meldt men ons nog het volgende: Omstreeks kwart voor tien hoorden de omwonenden van de aldaar staande 5-jarige H. B. S. plotseling een hevigen slag, welke direct werd gevolgd doof' nog een tweeden slag. Het bleek, dat de vloeren van de eerste en tweede verdieping, benevens een groot gedeelte van den achtermuur van het per ceel, dat bij de 5-jarige H. B. S. zou worden getrokken, naar beneden was gekomen. Bij dit nieuw te bouwen gedeelte waren ongeveer 20 werklieden bezig, die zich oogen- bllkkelijk in veiligheid stelden. Een der mannen werd bij zijn vlucht aan het been gewond, terwijl de aannemer W. O. 8. werd bedolven. Te 11 uur hedenmorgen is order gegeven het opruimingswerk voorloopig te staken wegens het groote gevaar van een nieuwe instorting. In een der geheel vrij gekomen kroonlijsten van het dak, is n.l. ongeveer in het midden een knik gekomen van circa 20 c.M waar door kans bestaat, dat het dak en de voor gevel omlaag zullen storten. Mede met het oog op dit gevaar is de Keizersgracht over een groote oppervlakte door de politie afge zet. Zaterdagavond te ongeveer half 8 heeft op den Frieschen straatweg, even buiten de kom der gemeente Groningen, een ernstig ongeval plaats gehad. Uit de richting Gro ningen naderde een met een paard bespan nen koetswagen, waarin gezeten was de fa milie B. uit Dorkwerd, gem. Aduard, in totaal zes personen. Eensklaps sloeg het paard op hol. den wagen met zich meesleu rende waarna deze omkantelde. De inzit tenden werden eruit geslingerd. Drie van hen. waaronder twee kinderen, kwam onder den wagen terecht. Allen bekwamen meer of minder ernstig letsel. Twee meisjes en een jongen moesten naar het Academisch Zie kenhuis worden vervoerd, De overigen kon den zich, na voorloopig verbonden te zijn, huiswaarts bgexen trokken tot de romaansche volkeren met hun mindere organisatie, hun minder scherpe scheidingslijnen, hun minder gevoel voor consekwentie, hun ruimer laisser-aller in dingen, die in het Noorden zeer ernstig worden genomen. Hij zou het dan daar maar eens moeten probeeren, maar wij ge- looven niet, dat het hem mee zou vallen. Tot zoolang werkt hij hier, schrijft hij in deze taal, is hij, graag of niet, een Neder landse!, Katholiek. Dit legt zekere ver plichtingen op en het brengt ook een aantal, meer of minder dringende, -wensche- Ifjkheden mee. We kunnen niet inzien, dat Helman zich en zijn werk zou schaden als hij daarmee loyaal rekening hield; hij zou waarlijk ruimte genoeg vinden voor de ontplooiing van zijn groot talent. We kunnen nog minder inzien, dat hij wezenlijk iets wint wanneer hij. door een noodlottige aan-i eenschakeling van gebeurtenissen, hoe langer* hoe meer verwijderd raakt van de groote ge - meenschap, waar de vrome pelgrim van „Van Pij en Burnos" toch onveranderlijk bjj be hoort. Elders moet hij zich nog minder „thuis" gevoelen". binnengekomen en zij ter bekorting weg door de Diergaarde had genomen, om zoo haar woning in de Dlergaardelaan te bereiken. Een jeugdig bezoeker vond haar bij het z.g. hoolgebouw, dat in de buurt van het hoofdgebouw is gelegen. Onmiddellijk werd de portier verwittigd, die er eenlge surveil lanten heenzond. Mevr. V. lag met het lichaam voorover op den grond in een bloed plas, terwijl de haren verward waren. De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst werd ontboden en deze was zeer spoedig ter plaatse, waarop mevr. V. naar het zieken huis aan den Coolsingel werd vervoerd. Daar kon men, naar de „Crt.” meldt, slechts den dood constateeren. In de nabij heid van het slachtoffer is een zware tak gevonden en een jongetje verklaarde, dat hij na een rukwind dezen tak had zien vallen. De tak schijnt mevr. V. met zooveel kracht op het hoofd te hebben geraakt, dat onmiddellijk dood moet zijn geweest. Met groote belangstelling las Ik no. 4 van het propagandablad der S. D. A. P. Buiten gewoon trof het mij. dat dit blad geheel gericht is aan onze R K. arbeiders. Meenen zij nu werkelijk, dat deze zich door hun geschrijf zullen laten beïnvloeden en niet op de R.K. lijst no. 2 stemmen? Wij katholieken vragen alleen onze katho lieken onze lijst te stemmen en verwachten ook niet, dat een S. D. A. P. onze lijst zal stemmen. Daarom daden toonen, ter plaatse. Hevig bloedende uit wonden aan, bij den ingang West Kruiskade den tuin het hoofd, werden de beide slachtoffertjes 1 opgenomen en per auto van dr. Wildervank naar het ziekenhuis Zij hadden belden ~i hoofd bekomen, dijbeen had gebroken. Gistermorgen vond te Heerenveen op den straatweg naar Oranjewoud een ernstig ver keersongeval plaats. Twee kinderen van den d. W., een meisje van elf en een van vier jaar, liepen op den weg achter de boomenrjj te wandelen. Op het zelfde moment, dat een auto, bestuurd door dr. Wildervank uit Oldeboom naderde, stak ■»het jongetje den weg over. Het meisje, het gevaar bemerkend waarin het broertje zich bevond, vloog, naar de „Crt.” meldt, in haar angst hem achterna, met het noodlottig ge volg. dat beiden werden aangereden, autobestuurder die aan het ongeval niet de minste schuld had, stopte onmiddellijk en onderzocht de slachtoffers. Omwonenden haalden zingen hadden we gaarne meer warmte en gevoel gewanscht. De heer Slinger (Alkmaar) zorgde voor *n goede orgelbegeleiding, en speelde ook heel goed zijn solo-nummer .Pastorale" van Du- can. Het orgel schijnt als instrument nu di rect niet iets voortreffelijks te zijn. We ho pen ten slotte het dubbel-mannenkwartet .-Apollo” ook spoedig in Alkmaar te kunnen hooren. Dat dit goed geslaagde eerste succes het begin moge zijn van een succesvolle toe komst. Parijs Brussel Londen New-York Berlijn Zürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau Ongewenschte gevolgen der kladschilderij In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn te Amsterdam de kladschilders in grooten getale de straat op gegaan. Omstreeks vier uur waren leden van de S. D. A. P. aan het schilderen op het plavei sel van de Nassaukade bij het Frederik- Hendrikplantsoen. Daar ontstond kwestie met een voorbijganger en het gevolg was dat een vechtpartij ontstond. Een man werd vermoedelijk met een hamer op het hoofd geslagen; de kwetsuren waren in elk geval van dien aard, dat hij zich in het Binnen gasthuis moest laten behandelen. Aangifte is bjj de politie gedaan; arrestaties hebben echter niet plaats gehad. Nabij het Haarlemmerplein werden eenige schilderingen onleesbaar gemaakt door per sonen. die in ..roode band”-taxi’s kwamen aanrijden en die vermoedelijk fascistisch waren aangelegd. Zij wierpen een zwarte vlorfstof, waarschijnlijk inkt, over de schil derstukken en raakten daarbij een klad schilder. Ook daar ontstond eenlg kabaal. In de nabijheid van het Singel heeft om één uur een student, die naar het schilderen stond te kijken, op een of andere wijze, op rijkelijke wijze verf op zijn kleedlng gekre gen. Hij is toen, volgens de „Crt.”, naar een garage in de Reguliersdwarsstraat gegaan en heeft zich daar met benzine gereinigd. Toen dit was afgeloopen. begaf hij zich naar bulten en stak een sigaret aan. De kleedlng was echter nog niet opgedroogd en de ben zinedampen vatten vlam. Den jongeman zou bet slecht vergaan zijn, indien niet op het zelfde oogenblik een nachtwaker voorbij was gekomen. Zonder zich te bedenken trok hij zijn jas uit en wierp die over den student heen, zoodat de brandende kleedlng t dadelijk gedoofd werd. Daarna heeft hij het slachtoffer naar het Binnengasthuis ge bracht. Hü is daar verbondende brandwon den kwamen voor aan gezicht en handen. Na behandeling kon de jonge man echter huis waarts' keeren. Noorderkwartier. 56-58 3.70—4.10. --60-62 4.00—4.50, .62-64 4.30—5.30, “mln 60-66 4.30—530. 45 000 Eendeieren 50—4.60. Mondelinge uitspraak 12 Juni 1931 S. C. L. J. 8. te Alkmaar, overtreding openbare vervoermiddelen 6 boete of 6 dagen hechtenis. A. P. te Harencarspel, overtreding Leer plichtwet, 6 boete of 6 dagen hechtenis. J. C. M. te Broek op Langendijk, over- zakenwjjken en industrieele centra worden hierbij van elkaar gescheiden gehouden. In deze afdeeling zal de vakman vinden, dat zijn belangstelling wekt. Elke bezoeker zal echter In de volgende afdeelin- gen. gewijd aan het .Moderne woningwe- gtn" en aan „Het bouwwerk van onzen tijd", veel van zijn gading vinden. Vooral de leek blijkt veel aapdacht te schenken aan de wo- nlngvormen, die men nier in verschillende grootten vindt, en waarbij aan de eischen van de hygiëne en van het verkeerswezen blijkt te zijn voldaan, terwijl ook rekening is gehouden met de noodige overwegingen van financieelen en economischen aard. Men vindt hier modellen van heerlijke model- woonwijken vol licht, lucht en zon in de woningen. Een genot voor het oog! De prij zen voor een dergelijk huis variëeren volgens inrichting, grootte en ligging van 3000 tot 50 000 Mark. Een paar stappen verder in de afdeeling der bouwcoöperaties, die zeer talrijk in Duitschland zijn, verneemt men. op welke wijze men aan het geld voor het bouwen van een woning kan komen. Met hulp van modellen, teekenlngen en reusachtige foto's wordt getoond, wat de in de gansche wereld als „German Style" beroemde nieuwe Duit- sche bouwstijl der zakelijkheid in de laatste jaren aan belangwekkende gebouwen heeft geproduceerd. Ongeveer 15C architecten, le den van den B. D. A,- (Bund Deutscher Ar chitecten) hebben hun beste werken voor deze afdeeling ter beschikking gesteld. Nog interessanter is eigenlijk de tweede hal der tentoonstelling. Hier zijn 24 model woningen geheel ingericht. Zjj wekken na- Zaterdagmiddag is te Apeldoorn een ern stig auto-ongeluk gebeurd, waarbij een per soon om het lejen is gekomen. Een teerwagen, waarop zich negen werk lieden bevonden, werkzaam aan het wegdek van den Loenenschen weg, en op weg naar Apeldoorn, reed, vermoedelijk door een de fect aan de stuurinrichting, ter hoogte van de gemeentelijke vuilnisbelt het Apeldoorn- Dlerensch kanaal in. Eenlgen der inzitten den wisten zich spoedig op het droge te bren gen, doch drie der arbeiders geraakten in het water onder den auto. Een jongen, die het ongejpk zag gebeuren, toonde groote tegenwoordigheid van geest door onmlddel- HJk vier werklieden te waarschuwen, die in de nabijheid werkzaam waren. Deze begaven zich met een schuit naar de plaats des on- heils en het gelukte hun het drietal den kant te brengen. Onmiddellijk kunstmatige ademhaling toegepast, mocht gelukken de werklieden W. goed en B. Tamboer weder tot bewustzijn te brengen, al was de toestand van laatst genoemde zoodanig, dat hij naar het zie kenhuis te Apeldoorn moest worden ver voerd. De ruim 30-jarige ongehuwde werk man H. Buitenhuis, die het laatst uit het wa ter was gehaald, kon men echter niet meer tot het leven terugroepen. Zijn lijk werd naar het politle-bureau te Apeldoorn ver voerd. 11.50; 1 f 8.80—11. HOORN, 13 Juni 1931 I* 1 12—18; 62 biggen 610; 7 schapen 25—M; L -- -- 9 PAAiden 175—JR)’ Zaterdagmiddag werd, even voordat H. K. H. Prinses Juliana zich aan boord zou begeven van het Instructlevaartuig .Prins Hendrik” te Groningen, aan boord van dit schip, iemand opgemerkt, die zich daarop met mocht bevinden. Bij onderzoek bleek het een inwoner van De Punt te zijn, een zenuwpatiënt, die op onverklaaRjare wijze kans had gezien aan boord te komen. Bij fouilleering bleek de man in het bezit te zijn van een grooten brief gericht aan H. M. de Konlngln.dien hij aan de Prinses wilde over handigen met het verzoek deze aan de Ko ningin over te geven. De man is door den politte-beambte, zonder dat dit door de andere aanwezigen werd bemerkt, van het schip verwijderd en overgebracht naar het hoofdbureau van Politie. Hjj is later weer op vrije voeten gesteld, daar geen enkele kwade bedoeling bij den man voorzat. Overzicht van 275370 per stuk. 199 vette kalveren: kwaliteit 0.560.64, 3e kw. 050—0.50 K.G. levend gewicht, 93 nuchtere kalveren 7.0014.per st., 36 schapen 2733 p. stuk 42 Lammeren 2631 per stuk, 960 varkens’ Vleeschvarkens wegende van 90—Ho K.G 0.440.45, Zware varkens 0.430.44, Vette varkens 0380.40 per K.G. slachtgewicht 264 Paarden 80220 per stuk. Aan het abattoir zijn heden aangevoeld 11 wagons geslachte runderen uit Denemsr. ken. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Juni. Aangevoerd werden: 12.900 Kg. Tomaten- A. f 37.40—39; B f 34.60; C f 37.10-37J0- CC f 30.50 37.600 Kg. Aardappelen Schot- sche Muizen f 730—11; Drielingenf 890— 1150; Kleine f 4.80—6; 1800 bos Wortelen 13-1 M. 15 Juni ALKMAAR, 13 Juni 1931 N V. Eierveillng oor Hollands Noorderkwartier. Aan voer: 40.000 klpeieren. 56-58 3.704.10. 58-60 Zoo vindt men hier de „Münchner Asphalt- Strasse", de „Strasse der Schlesischen Granit A. G de „Stampfbetonstrasse" de „Teer- strasse” e.a. Elke straat is namelijk uit een ander materiaal vervaardigd, de eene uit beton, de andere uit ruw asphalt, de derde uit granietsteenen enz. Tijdens den duur van de tentoonstelling zal wel blijken, welk plaveisel het beste bestand is tegen de voet stappen van de vele duizenden bezoekers.I Albert Helman heeft G. H. van 's-Grave- sande op bezoek gehad van „Den Gulden Wlnckel” en vertelde van zijp leven en werk „Mijn vader en moeder zijn creolen en er zijn Fransche invloeden, door vluchtelingen in mij. Ik draag een naam, die mij niet toekomt. In 1863 was bi^ de wet bepaald, dat alle inlanders een naam moesten heb ben. Mijn grootvader ontving toen den naam Lichtveld. Den naam Helman heb ik aan toeval te danken. Ik had geschreven over „Ik dien" van Herman Teirllnck; alleen over de muziek, in het weekblad Opgang. Ik zond mijn zonder naam In en de redactie hee Albert Helman onder gezet”. Behalve twee namen, heeft Helman ook twee beroepen: hij is muzikant en literator. Allebei hebben ze veel werk onder handen en evenveel zorg voor den boeg. Heeft hü nog in ander opzicht een dubbel aangezicht Men weet dat hij den laatsten tijd veel ergernis gaf door zijn „eigenaardige” (zullen we maar zeggen) houding inzake zedelijkheid en kunst en ook ten opzichte van het gezag in de Kerk. ,Jk ben nog steeds een geloovig Katholiekje. als een slager en een bakker", zegt hü nu geruststellend. Maar hij laat erop volgen: „Ik ben Katholiek zooals een Italiaan het Is of een Franschman en niet zooals menschen, die in een schuilhoek hebben gezeten en zich onweinlg voelen in het daglicht”. De „Maasbode" zegt hierop ter sneé: is een geloofsbelijdenis met een Helman weet natuurlijk wel, dat Katholiek is of niet, maar dat er geen van kathollek-zjjn bestaan, ver schillend naar nationaliteiten. Hü zou hoog stens kunnen zeggen, dat hij liever een Italiaan of een Franschman was geweest dan een Nederlander uit West-Indië. Hü voelt zich als artiest waarschijnlijk aange- Dit kerkconcert, waarvoor veel belangstel ling bestond, kan een succesvol debuut ge noemd worden van het kwartet Apollo”. Onder artistieke leiding van Jac. Jansen was trouwens een zorgvuldig voorbereid optreden wel te verwachten. Behoudens het blükbaar onafscheidelijke „Ecce quofnodo moritur” van Handel, kan overigens van een wel interessant program ma worden gesproken. Composities van Pa lestina, e.a. w-rken verfrisschend. temidden van programma's welke veelal hetzelfde blü- ven bieden. Na een büzonder mooi en zuiver gezongen .Jive Maria" van Arcudelt, moeten we voor al „Adoramus” van Palestrina vermelden. De twee werken van Jac. Jansen, o.a. „Zondag morgen” werden heel goed uitgevoerd. Prachtig klonk „Ruhe Schönstes Glück der Erde” van Schubert (tenoren schitterend). Welwillende medewerking werd verleend door mevr. N. Kikkert-Kostelük. sopraan (Koedük). Haar bescheiden en eenvoudig programma geeft geen aanleiding tot büzon- dere opmerkingen. In haar verdienstelük Verrassingen op architectonisch gebied vragen in een verdere hal de belangstelling van den bezoeker. De „Deutsche Zement- bund" heeft hier een zeer eigenaardig bouw werk laten oprichten, namelük een toren, die boven breeder is dan beneden. Beneden heeft deze toren een doorsnede van 3 M. op het bovenste platform echter een door snede van 12 M. Langs een draaitrap kan dit platform worden bereikt. Op het 70.000 M2, groote terrein, dat zich aan de tentoonstelling aansluit, staan twin tig kleine landhuizen, kleine hoeven met echte stallen, waarin varkens knorren en kippen kakelen. Een paar van deze huizen zün geheel gebouwd uit koperbllk. Men moet er aan wennen. Later zullen ze heelemaal groen worden, daar regen en wind de opper vlakte der koperen platen spoedig zal oxy- deeren. Het grootste voordeel dezer koperen I huizen is. dat zij zeer snel kunnen worden werpen, plannen en zelfs fl ms. Woonwijken. gebouw<1 In w uur tuds kan naraeI(jk een i vrü groot huis van dien aard gereed zün. I Een verdere architectonische merkwaardig- veel I heid Is de „Ring der Vrouwen", een schep ping van den bekenden architect Prof. Peter Behrens. Dit huis bestaat uit een cirkelrond centraal gebouw met ronde Ingangsvestlbule, waaraan zich twee kleinere ronde gebouwen harmonisch aansluiten. Alle gebouwen heb ben platte daken. Aan de zuidelüke züde van het geheel ligt een vüver met in het mid den een, natuurlük eveneens rond, open- lucht-dansparket. Dit eigenaardige bouw werk is voor feestelükheden bestemd en zal over een büzondere zaal voor modeshows beschikken. Ongeveer honderd vrouwenver- eenigingen zullen hier in den loop van dezen zomer bijeenkomsten lezingen, weldadig- heidsthé’s enz., houden. Het modetüdschrift „Die Dame” büvoor- beeld noodigt zün lezeressen uit ‘ot een bezoek van dit huis en van de büzor.der in teressante deelen der tentoonstelling onder deskundige leiding. Een eigenaardigheid op de Bouwtentoon stelling zün voorts ook de straten, die op het tentoonstellingsterrein zün aangelegd. Zü hebben een totale lengte van twee kilo meter. Elke straat heeft een eigen naam. AMSTERDAM 15 Juni 1931 Veemarkt Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 4% vette koeien, waarvan de prijzerv waren u kwaliteit 1.001.04. 2e kw. 036098, 3e kw 0.700.84, mindere soorten 0.840.70 per tuurlük de bewondering van alle huisvrou wen, die de tentoonstelling bezoeken. Het middengedeelte van de hal maakt den in druk van een kleine moderne woonwük. want de architect Mies van der Rohe, de leider van deze afdeeling, heeft de woningen ondergebracht in echte huizen, die zich in vrlendelüke plantsoenen verheffen. Voor iedereen Is gezorgd. Men vindt in deze af deeling een huisje voor één gezin, een groot woonhuis met woningen van één tot vier kamers, büzondere woningen voor "n tum- leeraar, een student, een tandarts, een jong gezel zonder bepaald beroep enz. Men heeft ook de jonggezellen en jonggezelllnnen met weinig geld niet vergeten. Voor hen is het Boardinghouse bestemd, dat in de bovenver dieping vüf kleine afzonderlüke woningen bevat en in de benedenverdieping enkele gemeenschappelüke vertrekken, de gemeen- schappelüke keuken, een bibliotheek, een schrijfvertrek. Daar ons leven zich echter niet binnen de vier wanden afspeelt, maar ook in kantoren, winkels scholen enz., vin den wü hier in een büzondere afdeeling ook nog een gezellig Ingerichte kweekschool, een muziekschool met een zaal voor 120 per sonen en een kostschool voor jonge meisjes. Alles zeer aardig Ingericht lang niet zoo nuchter, als dergelüke inrichtingen er vroe ger uitzagen. Zelfs de kantoren van de of- ficieele autoriteiten beginnen er vriendelüker uit te zien. Door het beheer der Pruisische Staatsgebouwen zün hier een politiebureau, een boekhouding en een kassavertrek uit een regeerlngsgebouw, een verblüfplaats voor agenten van politie en een celgevangenls in gericht. Zü allen hebben het nuchtere ulter- lük, dat hen vroeger kenschetste, verloren. t reding tuchtschool. J. P. te Alkmaar, W N. tie Veendam, dron kenschap, leder 3 hechtenis. M. D„ M. V„ S. V. te Egmond a. Zee. loopen over verboden grond, de le 4 boete of 1 week tuchtschool, de 2de en 3e ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. A. V. te Limmen, P. B. te- Heiloo, J. v. S. te Beverwük, H. B. te Bergen, J. v. 't V„ A. K. v. T. te Allftoaar, W. M. te Veendam, W. 8. te Oudorp. A. 8. te Leiden, overtreding Politieverordening, de le. 3e, 4e, 6e, 7e, 9e leder f 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 2e, 5e en 8ste, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. J. G. te Bergen, P. T. te Uitgeest, C. Th. F. te Castricum W. v. D. te Beemster, J. v. V„ 8. B. te Behagen, C^J. E. te 's-Graven- hage, J. J. B. Den Helder, W. B. te Akersloot. J. K. te Zuid- en Noord-Schermer, overtre ding Motor- en Rüwielwet, de le, 2e, 3e 7e, 8ste ieder 4 boete of 4 dagen hechte nis, de 4e en 6e leder f 6 boete of 6 dagen hchtenis, de 5e 2 x ƒ4 boete of 2 x 4 dagen hechtenis, de 9e 4, 5 en ƒ6 boeten of 4 en 5 en 6 dagen hechtenis, de 10e 20 boete of 20 dagen hechtenis. Schriftelfjke uitspraak J. J. P. te Hilversum, overtreding der Wet geneeskunde, vrijgesproken. bouwbedrijf en wonin£wezen Na voorbereidingen, die jaren hebben ge duurd, is de „Groote Duitsche Bouwtentoon stelling” te Berlün geopend. Zi}, blüft tot 2 Augustus toegankelük voor het publiek. On danks eenige beperkingen, die door de econo mische krisis van den dag noodzakeiljk zjjn geworden, is hier een geweldig stuk werk ontstaan, dat de verbazing van eiken bezoe ker verwekt. Wellicht hebben juist de moej- lükheden, die zich gedurende den voorbe reidingstijd hebben bemerk baar gemaakt, er toe büdragen, deze tentoonstelling te maken tot een groot geheel, waarvan alle deelen op een zeldzaam hoog peil staan. Indrukwekkend is reeds onmlddellük de uitgestrektheid van het geheel Men is der gelüke enorme exposities op de Berlünsche tentoonstellingsterreinen, die zich in het Westen der stad Om den 138 M. hoogen „Funkturm” uitstrekken, elgenlük niet ge wend. De laatste Berlünsche tentoonstelling, die men met de Bouwtentoonstelling zou kunnen vergelüken, heeft in 1896 plaats ge‘- had. Het was de „Berliner Gewerbe-Aus- stellung". Op het gebied van het bouwbe drijf is de Berlünsche tentoonstelling zeker de grootste, die ooit is gehouden. Op een oppervlakte van 130.000 M2, biedt zü, in ze ventig verschillende gebouwen, een volledig overzicht van het bouwbedrüf en het wo- ningwezen van onzen tijd. Behalve Duitsch land zün 22 andere Staten op deze tentoon stelling vertegenwoordigd. Bü het wandelen door de hallen krijgt men den indruk, dat deze tentoonstelling eigen- lük is een tentoonstelling van het heden en van de toekomst. Wie hier „aardige dingen” hoopt te vinden, zal zeker niet geheel voldaan zün. Zelfs de moderne bouw kunst treedt vaak op den achtergrond ten gunste van plannen, ontwerpen, modellen en ideeën voor de toekomstige tüden „wanneer het de menschheid weer beter zal gaan." In de eerste hal is reeds het modernste arbeids gebied van den architect ondergebracht: de stedenbouw, alsook de moderne woningbouw. Aan beide züden van een zeer geslaagde ontvangzaal strekken zich de afdeelingen der 22 buitenlandsche tentoonstellers uit. Ver tegenwoordigd zün hier de volgende Staten: Australië, Chili, China. Denemarken, Enge land, Estland, Finland, Hongarije, Italië, Joegoslavië, Nederland. Palestina. Polen, Spanje, Tsjecho-Slowakiie, de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Zwitserland, als ook de steden New-Delht (Indiël, Parüs. Riga, Boekarest en Stoékholm. Zeer indruk wekkend is in de Itallaansche zalen een ge weldig model van het forum van Rome in gips. Duitschland zelf licht de oplossing van alle vraagstukken betreffende den steden bouw toe aan de hand van modellen, ont- 'LKMAAR, 15 Juni 1931 Veemarkt vette koelen 240—390, matig; 10 Vette rrên 5080; vette kalveren per K O. 1— i 10: 42 nuchtere kalveren slacht, per stuk 824; 476 vette varkens per K.G. 034 0.41, goed. Jn den afgeloopen nacht omstreeks 12 uur is'in de oliefabriek „De Toekomst”, toebe- hoorend aan de Handelsmaatschappü Saen- den voorheen Bloemendaal en Laan te Wor merveer door tot dusverre onbekende oor zaak brand uitgebroken in de perserü. waar de in bewerking zünde voorraden liggen op geslagen en waar tevens veel machines staan. Daar de brand zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien, werden de brand weren van de geheele Zaanstreek, van Zaan dam tot Krommenie gealarmeerd, zoodat het niet lang duurde of 5 motorspuilen wierpen enorme massa's water in het brandende ge bouw, dat grenst aan de zeepfabriek van de firma J. Dekker. Het snelle en kracht dadige optreden van de brandweer onder leiding van commandant ir. P. Klinkenberg was oorzaak, dat de vlammen spoedig, kon den worden gelocaliseerd. zoodat het vuur beperkt bleef tot het middengedeelte der fabriek, waar zich hoofdzakelük machines be vonden. Aan het blusschingswerk. waarmede de brandweer ongeveer vüf kwartier bezig wee voor het vuur tot zün haard gelocali seerd was, namen deel twee au tospui ten uit Zaandam, vier uit Wormerveer en een uit Wormer, die gezamenlük 18 stralen water op de vlammen, die tot ver in don omtrek zicht baar waren, wierpen. Het vuur heeft gewoed in de zoogenaamde oude fabriek, welke is gelegen tusschen de zeepfabriek van de fir ma Dekker en het pakhuis Rosario. De schade, die zeer aanzienlük *s. wordt zeer voorloopig geschat op ongeveer f 50.000. Alles is op beurspolls verzekerd. Tusschen half twee en twee uur in den nacht was de brandweer bet vuur grootendeels meester. R.K. arbeiders, laten wü ook in werkelük R.K. te zün en stemmen natuurlük op no. 1 van lüst 2, d.i. de R.K. lüst. die en

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 12