vui&HD&rs I Voor de Huiskamer De vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij *.s rechtszaken I ONDERWIJS BINNENLANDSCH NIEUWS Zijn stiefvader neergeschoten Handelsonderwijs Kampongbrand Behandeling der Prae-adviezen FINANCIËN I Deelneming betuigd LUCHTVAART Rede van Dr. H. Colijn Ongeval bij Saarbrücken SOCIAAL LEVEN ONZE OOST Auto-ongeluk De Merapi V De Nederlandsche Handelspolitiek Prt)« M >ud), ven- f an :h- he De ziel van het Meiklokje van ■taea Tientallen huiaen vernield. mej. e de hora i. I MUn Van 5 op 7 rche least t en Een doode Vier dooden het Twee dooden de I» Een doode en twee «waar gewonden 311. 4 lavastroom wordt gedurig groeier. De te -> TT --- Onderlinge Levensverzekering-Mij. ’s-Gravenhage I. hem zien, ik zal hem, den Béla aerd, veel I l 1 stilstand. Thans vloeit de lava echter ge regeld door en bereikte op 1600 meter hooget het Blongkeng-ravijn. Halverwege vond een doorbraak plaats van de gloeiende, vloeien de lava, waarbij sedert een maand geregeld gloedwolken worden gevormd. Zoolang de vulkaan nog aldus werkt, blijft het gevaar voor de omgeving bestaan. over waar .Xe nooie ichte de be- waardoor f 46 000, Bezwaren tegen een rapport Inzake doel matige ondei wjjaorganbatie Het oerd. ture” 1 ge- irtis- i het Ik aal een van ikge- 11 laas Re en eter van iW» belt en I Ik Mijn ik S I. 3e prijs prijs oog- „8t. met le ieu- ats- iun- l 66 teer Wit iron Ste- van i en eer ster ibe- oog, alleen produc- Twee vliegtuig-ongelukken in Engeland der, hr. >eth lel ie th stuk ver. van roede iron- »lge- •RAl Scheepsbouw van Fijenoord wordt stopgezet De dag na het feest, had de terechtstelling plaats voor den wijzen rechter, den uil. Eerst moesten de gans en de haas op het zondaarsbankje zitten en Bollebuisje klaagde ze aan. De rechter keek heel streng naar de dieven en hoorde heel kalm, wat de aap had te vertellen. Zoo, «o.?, reide de rechter, ik zal er eens over denken en vandaag over acht dagen vonnis vellen. lilWL eefig' In de Zaterdag gehouden zitting van de Centrale Commissie van de Duitsche Rijks bank werd het besluit van het Directorium goedgekeurd om het Disconto van 5% tot 7% en de beleenlngsrente van 6% tot 8% te verhoogen. Een auto, bestuurd door den heer Cester. botste op Simpang tegen een electrlsche paal op. De in de taxi zittende inlander werd gedood, terwijl twee inlandsche vrouwen, die eveneens in de taxi zaten, levensgevaarlijk gewond werden. veld, naar beneden en vloog in brand. Twee passagiers, de piloot en de mécanlcien kwa men in de vlammen om. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. De Nederlandsche aan de Britsche marine uitvoering een systeem wordt aanbevolen, dat buiten de grenzen van het voorstel evenzeer voor toepassing vatbaar is en maar al te gretig sal worden toegepast. Verhooging van het disconto sloot daarop de goed geslaagde en vergadering met den ChristelUken Zaterdagmiddag om 6 uur is te Dessau het schoolvllegtuig van de Anhalter Veraln für Luftfahrt „Boelcke" tengevolge van een vllegfout van ongeveer 100 meter komen te vallen. Het vliegtuig vloog in brand tenge volge van de ontploffing der benzinetank. De bestuurder Niemann, een nog jonge vlie ger en zijn passagier Bartels verbrandden. schfjnljjk reeds over worden stop gezet. Dit stilleggen van het bedrijf betreft niet de afdeeling waar vaartuigen voor de Ne derlandsche marine worden gebouwd. Deader dagen is van de werf „Fijenoord” van stapel geloopen het motortankschip ..Malvina” voor de Anglo-Saxon Petroleum Company. Dit schip zal aan de werf van Wilton men weet dat Wilton en Fijen oord onder één directie staan verder worden afgebouwd. Ik feu dolgelukkig, al had het boek dan Biet de eereplaats, die het verdiende; ’as helaas in een hoek geraakt en een Het drama aan de IVeteringschans te Amsterdam. De reserve is. met handhaving van reeds vroeger verzwaarde grondslagen, rekend volgens de zuivere netto-methode alle koeten voor het tot stand brengen van de verzekeringen worden Ineens afgeschre ven. Deze methode voert bij een gegeven sterftetafel en rentevoet tot de hoogst-mo- gelijke reserve. De vermeerdering van de berekende re serve voor eigen risico bedroeg: Voor de afdeeling Levensverzekering f 648 637.71, en voor de de afdeeling Volks verzekering f 255.307.65, totaal f 903 945.36. Voor eerste onkosten (afslultkosten) werd besteed f 276.957.99 en voor doorloopende onkosten (administratiekosten) f 256.147.94. Zaterdagmorgen is bij Saarbrücken een ernstig vliegongeval gebeurd, dat vier slacht offers heeft geëlscht. Het vliegtuig van den dienst SaarbrückenKeulen was ten gevolge van den mist een half uur later vertrokken dan de dienstregeling aangaf. Te half negen startte het toestel, doch nauwelijks was het van den grond of het stortte van ongeveer 50 meter hoogte bjj de marechaussee-kazeme, in de onmiddellijke nabijheid van het vlieg- Frae-adviea dr. MoHer De heer NUIJEN8 uit Den Haag kwalifi ceerde de classificatie ah een dwaas stel sel. i Mr. BRANDBMA te Zwolle vond, dat bij de classificatie de gezinskwestle bulten be spreking kan blijven. Bpr achtte het begin sel der classificatie redelijk en rechtvaar dig, want gelijkheid van loon in geld is voor het rijkspersoneel juist onrechtvaardig. Een hevige brand woedde in den namiddag in het kampongcomplex tusschen Noordwijk en Batoetoelis. Het complex dat zeer dicht bevolkt is, bestaat uit een doolhof van gan- gejes en steegjes. Tientallen huizen zijn plat gebrand. Het aantal dakloozen bedraagt 120. Bij een vliegdemonstratie te Cambridge is op een hoogte van 70 M. een der vleugels van een machine afgeknapt. Het toestel stortte neer en werd verpletterd. De piloot is aan de bekomen verwondingen overleden. Bij een proefvlucht is voorts een watervlieg tuig nabij Fellxtown neergestort. Beide in zittende v'V"eroficieren wisten zich op 1000 M. hoogte met behulp van parachutes tn veiligheid e stellen. De machine' zelf boorde zich diep in de aarde. De chef van den marinestaf vice-admiraal mr. Jager heeft den Engelschen marine- attaché kap. Guy Waterhouse Hulltfox te Parijs, tevens geaccrediteerd bij de Britsche legatie te Den Haag, een telegram van deel neming doen toekomen naar aanleiding van de ramp, die de Britsche marine heeft ge troffen bij het zinken van de „Poeeidon”. De Vulcanologische Onderzoekingsdienst deelt mede, dat de lavastroom van den Me rapi gedurig grooter wordt. BIJ het begin van de uitbarsting kwam de lavadom (koe- pelvonnige prop) op 3700 meter hoogte tos Vlieg-ongeluk bij Dessau Zaterdagmorgen vergaderde te Utrecht de Partijraad der R. K. Staatspartij ter behan deling van het onderwerp: „Gezin en Over heid” aan de hand der uitgebr^chte prae- adviezen van mej. Mia van der Kallen en de heeren J. H. Maenen, dr. H. W. E. Moller en mr. C. P. M. Romme. boekhandelaar keek me aan. met zijn goe dige oogen zachtjes lachend, alsof hjj wat vermoedde. Ik stond bjj de cassa. toen dat kleine rood- baardje den winkel Inkwam, en een boek vroeg het zijne, dacht ik. Als hij ’t doen kon, waarom ik dan niet? En ik verliet de zaak met het bewustzijn, dat 't heel gewoon was onder schrijvers, zoo te doen, als ik ge daan had dat schrijvers zoo vaak hun eigen boeken moeten koopen. Maar dit besef ontmoedigde me tegelijk, en toonde me de verre toekomst in donkere kleuren, die toekomst, waarin méér werken van mijn hand in den boekhandel zouden voorkomen. Mkar toch zette ik mijn pel grimstocht voort. Op de Kohlmarkt smaakte Jlc de troost, twee exemplaren van mijn boek fri één étalage te zien, op een mooie plaats, middenin, tegen een Brehm aangeleund. Voor dien winkel bleef ik een half uur staan klken. Toen ging ik verder, door de Burg, den Ring naar de Universitatsstrasse, ik voor een boekwinkel heen en weer ging wandelen. Ik kon haast niet meer op mijn boenen staan, maar slenterde nog steeds langs de boekwinkels, en bekeek de klanten, als ze naar buiten kwamen. Welk boek ze in de hand hadden of het soms „De ziel van het meiklokje” zou zijn. O, als ik maar één lezer ontmoette, wat zou dit een geluk zijn. Om zes uur 's avonds stond ik voor de étalage van een boekwinkel in de Wahrin- gerstrasse en bekeek de boeken, toen er op eens van binnen uit een hand naar voren tastte en na een oogenbllk zoeken mijn boek greep en mee naar binnen nam. Het won der was gebeurdBinnen in den winkel had in deze zelfde minuut de lezer, de koo- per, in mijn leven de eerste in zijn soort, naar het boek van Peter Eersteling gevraagd Wie zou die geestdriftige kenner der litera tuur zijn? Een man of een vrouw, jong of oud. deed er niet toe! Ik wjl wil hem in de oogen kijken. Ik lieven, onbekenden lezer, opwachten! Een seconde later klopte mijn hart heftig. Er werd iets wits in de deuropening zicht baar de band van mijn boek. Dien her kende ik het eerste. „De ziel van het Mei klokje” en toen eerst zag ik, dat degene, die het boek In de hand hield, mijn eigen moeder was. Eerst jaren later kwam ik te weten, dat het al het vijfde exemplaar was, dat ze dien dag gekocht had. De prae-adviseuse, mej. v. d. Kallen, heeft zich voortdurend verwonderd, dat zoo veel verschillende menschen zoo eenstem mig haar advies hebben misverstaan. Zij is het honderd procent eens met hen, die houden, dat de jeugdvereeniging het gezin niet kan vervangen en meent ook, dat het gezin de kinderen moet opvoeden. Maar zij hield, dat het arbeidersgezin niet alles kan doen. Spr. meent ook, dat het gezin de eer ste plaats toekomt en den jeugdvereenlgln- gen de tweede. Maar de aanvullende taak van de jeugdvereeniging is hard noodig om weer een geslacht vrouwen te kwee ken, die de heele opvoeding wel aan kunnen. Spr. meent, dat de arbeid der gehuwde vrouw in de fabrieken niet noodig is. Verder meent spr., dat niet alle arbeidersmeisjes dienstbode behoeven te worden: er is diffe rentiatie. 't Minst graag ziet spr. de fa briek. De getrouwde vrouw hoort in huls. De voorzitter. mr. Gosellng, dankt de prae-adviseurs, in het bijzonder mej. v. d. Deze arbeid, om als voorlichtster nog Prae-advies mej. v. d. Kallen Mej. A MEIJER te Den Haag betwij felde helt dat het meisje bU de huidige mechanisatie de juiste voorbereiding voor den huishoudelijken arbeid zou krijgen. Die mechanisatie maakt op het meisje een depri- meerenden Indruk; daarom springt het uit reactie vaak Uit den band. Mr A. BARON VAN WIJNBERGEN kreeg uit T advies van mej. v. d. Kallen den Indruk, dat zjJUn haar enthousiasme voor de Graal- beweglfc. waarvan spr.-ook een groote be wonderaar is, te ver ging en aldus het gezin te kort deed. Nog steeds huldigt spr. de stel- dat een meisje büj mag zijn, als zi) te jaren in een groot gezin dienstbode is ’eest. heer Wvan Koeverden, uit Buren, meent, dat de vrouwen erf de moeders in de huisgezinnen de voornaamste taak heb ben bij de opvoeding. Waarschijnlijk reeds ever veertien dagen De Vijfde Kamer der Rechtbank te Am sterdam heeft eergisteren opnieuw behan deld de zaak tegen den 23-jarigen chauf feur, die op 3 October van het vorig jaar in e«n pension aan de Weteringschans bij een twist op zijn 30-jarigen stiefvader vier revolverschoten heeft gelost, tengevolge waarna deze kort daarna overleed. Destijds eischte de officier van justitie mr. Van Ar- kel acht Jaar gevangenisstraf. De doctoren Overbeek en Bakker verklaarden den man verminderd toerekeningsvatbaar, doch het O. M. had het rapport der psychiaters ter zijde gelegd. De verdediger mr. Kokosky pleitte vrijspraak, dan wel de uiterste de mentie. De Rechtbank verwees de zaak te rug naar de instructie en beval een nader onderzoek naar de geestvermogens van ver dachte. Het nieuwe onderzoek werd opgedragen aan prof. K. H. Bouman en dr. H. G. Rüm- ke, die heden voor de Rechtbank verklaar den omtrent den verdachte tot de conclusie te zijn gekomen, dat het een man is met ongewoon gering vermogen tot affectieve uiting met daaraan begrijpelijk verbonden ongedifferentieerdheid en onaangepastheid van die affectiev. uitingen, wanneer een groote Intensiteit van het effect tot een affectieve doorbraak leidt. Deze eigenschap, meenden de deskundigen, moet in aanmer king worden genomen bij de beoordeeling van verdachte's toerekeningsvatbaarheid; tn hoeverre deze door die eigenschap wordt beïnvloed, meenden de deskundigen, als te liggen buiten hun terrein, niet te moeten beoordeelen. Dr. H. J. Overbeek en dr. S. P. Bakker, die reeds bij de vorige behandeling der zaak rapport hadden uitgebracht, kwamen toen tot een ongeveer gelijkluidende uitspraak, die zij heden bevestigden. Zij waren even wel de meenlng toegedaan hieraan tevens deze conclusie te mogen verbinden, dat de toerekeningsvatbaarheid van verdachte ge durende het begaan van het feit, zij het dan niet geheel opgeheven, toch in groote mate als verminderd moet worden be schouwd. Na herhaling van het getuigenverhoor wegens veranderde samenstelling der Recht bank, eischte de officier van justitie mr. Van Arkel acht jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis van 22 Januari at. Mr. Kokosky pleitte evenals in eersten termijn vrijspraak subs, een straf gelijk aan den tijd in voorloopige hechtenis door gebracht. Er werd niet gerepliceerd. Uitspraak 26 Juni as. Maar toen veranderde het tooneel. Nu moest Bollebuisje op het beklaagdebankje komen en was de wildeman, die den aap aanklaagde en hem beschuldigde van diefstal. Wat heb Jij daarop te zeggen. Bollebuisje, vroeg de rech ter. Dat hij aan het kletsen is, antwoordde Bollebuisje Ik verbied Je zulke woorden te zeggen, riep de uil kwaad. Over acht dagen zal ik vonnis vellen. Prae-advies Maenen De heer J. B. HEMEL uit Coevorden wees op de noodzaak van het contact tusschen opvoeders en ouders. Verwacht mej. v. d. Kallen niet, dat de meisjes uit de bedrij ven het huishoudelijk werk ook later te veel op den achtergrond zullen dringen? Volgens mr. M. P. L. 8TEENBERGHE, die hierna sprak, zit de verhouding tusschen Overheid en beter gesitueerde gezinnen vooral in de belastingpolitiek. De heer LUCASSEN uit Nijmegen be treurde het, dat één der ministers ver klaard heeft, dat een kindertoeslagfonds niet mogelijk is. Spr. wenschte daarbij meer vertrouwen in de jongeren. De heer MENHEERE uit 's-Heerenhoek sei, dat het voor een landarbeider niet mogelijk is, de rente op te brengen van de voorschotten, die krachtens de landarbel- derswet zijn verleend en vroeg of er geen rentevermindering mogelijk is. De heer J. MEIJRING uit Den Bosch, vroeg aan den prae-advlseur Mannen of niet eerst gedacht moet worden aan den bouw van woningen voor groote gezinnen. Prae-advies Romme De heer VULIK uit Amsterdam zei, dat hjj voorstander is van het familieloon Kin dertoeslag vanaf het eerste kind leek spreker een aanleiding tot loondruk. De heer ANDRIE8SEN te Utrecht vroeg of voor een wetteiyk gefundeerd, vrijwillig kindertoeslagfonds de politieke mogelijk heid bestaat. Mr. L. KORTENHORST te Den Haag, zag in het kindertoeslagfonds een soort verze kering tegen de financieele gevolgen van het huwelijk. Mr. A. BARON VAN WIJNBERGEN vroeg uitsluitend de aandacht voor de idee der collectieve rechtsvorming in mr. Romme'» advies. Het gacinsloon is allerminst gewaar borgd. Spr. vroeg of het partijbestuur geen com missie kan benoemen om deze zaak nader uit te werken. Mr. VAN 8PAENDONCK meende ook. dat er geen kindertoeslagfonds moet komen, maar wilde bedrijfsgewijze ultbouwing van familietoeslagfondsen. De heer LUCASSEN uit Nijmegen wilde toeslag bij elk kind. De heer J. C. EVERS uit. Amsterdam wilde kindertoeslagen ook in collectieve con tracten bepaald zien. Spr. wilde een rijkskin- dertoeslagfonds. De heer KEVENAAR te Tilburg was van meenlng, dat de Staat zich zelf in stand moet houden en daarom beschermend moet optreden voor het groote gezin. Kallen. in onzen partijraad op te treden, is nimmer door een vrouw vervuld. In f 7, no. 12 van ons program staat: wettelijke regeling van den kindertoeslag. De uitwerking is dus vrij. Laat ons werken, om bij betere financieele omstandigheden met een concreet plan klaar te zijn. Al is ook voor de classificatie niet onmiddellijk een oplossing te vinden, het is goed de fei ten te kennen en het georganiseerd overleg kan hier veel doen. Spr. bezette groet. Slapen deed ik hoogstens een half uur dien nacht. Honderdmaal, vjjfhonderdmaal herhaalden mijn gedachten, in een gelukki gen roes: „Morgen vroeg komt mijn boek uit mijn eerste ’boek.” Ik zag al voor me. hoe in de bonte massa boeken die fijne, bescheiden witte band uit kwam pronk der etalages. De menschen blijvén staan en spreken: „Kijk, het boek van Peter Eersteling is uit laten we 't gauw koopen anders Is t niet meer te krijgen”. Er staan kleine groepjes voor de etalage, Jongens en meisjes, en ook oudere menschen, en ze zeggen: „Dat boek moet ik beslist hebben. Ik heb de stukjes van Peter Eersteling in de week bladen gelezen. Die jonge man is het groot ste talent van de jonge garde.” Er zjjn er ook. die dat tegenspreken, er wordt gedebatteerd, de groepen groeien steeds aan, en ze bekijken allemaal mijn eerste boek, dat daar in de etalage de eere plaats Inneemt ten zuiden van de verza- melde werken van Gerard Hauptmann, vlak in de buurt van Rabindranath Tagore Ewers. O, wat duurden die uren lang! sprong al om zes uur mijrt bed uit. 1 moeder vroeg niet wat ik had of waar heenging ze wist heel goed, dat vandaag mijn boek uitkwam, mijn eerste boek. Ze had zelf óók den heelen nacht niet gesla pen. Ik ontbeet niet. Ik rende de stad in. De boekwinkels sliepen nog, met neergelaten gordijnen, maar ze droomden zeker van mijn boek. De straatvegers waren bezig, gie rend kwam de electrlsche tram er aan in schijn was alles zooals andere ochtenden, en toch zat er overal iets fijns en ontroerends in. De koffiehuizen en broodwinkels waren al open, alleen de boekhandel verroerde zich niet. ,.Dat teekent de toestanden", zei ik me zelf, „voor de ellendige voeding van het lichaam wordt eerder gezorgd dan voor die van de ziel.” Eindelijk, over achten, ontdekte ik in Rhotentrmstrasse in een étalage mijn boek. Het Art sprong me bijna uit de keel, voelt" ook- het ander boek steunde er op, zoodat van mijn nafci alleen te lezen was: „Peter Eers” <k> Mbt werd door het andere boek verborgen. De ouderen verdringen altijd de jongeren. Toen ijlde ik naar een anderen winkel Daar zocht ik ijverig de étalage af, maar kon mjjn boek niet ontdekken die boekhandelaar scheen het niet besteld te hebben. ..Zelf weten”, dacht ik medelijdend, en verachte lijk keerde ik me om naar den kant van den Graben. Ik had groote verwachtingen. „Dat is tenminste een boekhandelaar, die weet, wat hij aan de jonge vaderlandsche littera tuur schuldig is” Daar had ik vast en ze ker een heele rij voor mezelf, met zoon briefje: Peter Eerstellngs eerste werk I I Zooeven verschenen I I Er lagen in de étalage niets dan romans en tooneelstukken. Vóór de étalage stond een klein dik mannetje met een rooden baard genietend te kijken. Zeker ook een schrij ver, dacht ik, komt óók naar aijn eigen boeken kijken. In de andere étalage hadden ze niets dan Schiller, Goethe, Shakespeare en andere dichters, die allang dood zijn. Daar stond dan ook niemand te kijken. Het deed me pijn, dat ik zoolets juist hier bele ven moest en dat omwille van mijn col lega’s Schiller en Goethe, die het tóch koud liet, of ze geëtaleerd werden of niet Er was maar één verklaring: een bediende moest vergeten hebben, mijn boek te bestellen, en ik dacht erover na, hoe ik de aandacht van de firma op dit verzuim zou vestigen. Een plotseling besluit ik ging de zaak binnen. Een deftig man met een grijzenden baard stond midden in den winkel. Ik sprak hem aan. „Ik zie het boek van Peter Eersteling. .De ziel van het meiklokje", niet tn de étalage”, zei ik, „wou de uitgever het misschien niet in commissie geven?" .Peter Eersteling, Peter Eersteling”, her haalde de oude heer, en hjj wendde zich tot een jongmenach. „KJk een., bij de nieuwe dingen De bediende wist ergens mijn boek op diepen. „AlstublieftI” zet h|j, en hij reikte het mij over. Ik schaamde me diep! Als een kennis dit eens zag! Een schrijver, die zijn eigen boek koopt! De zaak tolde om me heen, maar de Uit. 1930 bedroeg de totale bruto-Jaarpre- niie. na aftrek van herverzekeringspremién f 1934.017.77; uit. 1930 bedroeg de totale netto-jaarpremie, na aftrek van herverze- kerlngspremiën f 1.384 559 89; aangezien een groot gedeelte in termijnen wordt betaald inetede van per jaar, is in verband hiermede een bedrag noodig voor rentederving van ten hoogste f 28.000. totaal f 1412559 89; be schikbaar voor toekomstige doorloopende on kosten f 521 45798. terwijl in het boekjaar 1930 slechts f 256.147.94 noodig was. Blijkens de balans bedroeg de waarde der beleggingen (effecten tegen beurskoers) op ultimo December 1930, inclusief saldi ban kiers en giro f 14.718.287.94. ld. uit. 1929 f 13.348.335.29, toename in 1930 f 1.369952.65. Het verzekerde kapitaal is toegenomen met f 3.424.635; de wiskundige reserve voor eigen risico vermeerderde met f 903.94536, de beleggingen namen toe met f 1.369.952.65; het premie-lnkomen voor eigen risico wijst eene vermeerdering aan van f 92.236.71; de effecten portefeuille leverde eer. boek-ver- lies op van f 49922.58, dat ten laste van de reserve geldbelegging werd afgeschreven, ter wijl uit de winst aan die reserve werd toe gevoegd f 50.122.56; het verkregen agio ad f 1259 op de gemeenteleenlngen is toege voegd aan de reserve geldbeleggingop de vaste eigendommen is f 6.000 en het meubi lair en het materieel zijn met f 10.340.78 geheel af geschreven; aan de extra-reserve wordt, ter verdere versterking van de positie der Maatschappij, f 70.000 toegevoegd, waar door deze stijgt tot f 1.000.000; voor even- tueele rentedaling wordt f 200.000 gereser veerd. en aan het pensioenfonds f 65.000 toegevoegd. Na de vermeerderingen en afschrijvingen blijft nog een bedrag van f 111.721.24 be schikbaar, waarvan f 65.721.24 wordt be stemd als bijdrage voor de over het 5-jarige tijdvak 1926-'3O in 1931 te verdeelen winst. deze zal bedragen f 505.263.16 en De afdeeling scheepsbouw van de Maat schappij voor Scheeps- en Werktuigbouw .Pijenoord” N> V. zal. naar het „Hdbd.” verneemt, binnen zeer korten tijd waar- veertien dagen De Nationale Vereeniglng voor Handels onderwijs en het Nationaal Bureau voor On derwijs op Economischen Grondslag hielden eergisteren een vergadering in de Industrt- eele Club te Amsterdam, onder leiding van dr. H. J. SHjjBer. De heer mr. A. Bruch leidde de bespre king over het rapport van de commissie voor doelmatige onderwijsorganisatie in. in gesteld door de Ned. Mij. voor Handel en Nijverheid. Spr. maakte de rapportcommlssie een verwijt, dat zij het begrip „algemeen vormend onderwijs” niet omschrijft en blijk baar ook geen juist beeld beeft van wat daartoe gerekend wordt. Het is tot haar aldus spr. niet door gedrongen. welke plaats het economisch on derwijs thans naast het mathematisch-phy- sisebe inneemt. Spr. noemde een en ander een gebrek aan inzicht omtrent het bestaan de onderwijs. Ook de werkwijze der Commissie had wei nig de instemming van spr. verworven. Zij zou een enquête instellen over het lager en het voortgezet algemeen vormend onderwijs. Zij richtte zich tot de groote werkgevers om hun oordeel over de uitkomsten van het on derwijs. Van de 153 personen hebben er slechts 32 geantwoord. De antwoorden zijn echter zoo, dat er geen enkele conclusie op is te bouwen. De voorstellen waartoe de commissie komt in het bijzonder t. o. v. het voortgezet on derwijs kunnen dan. meende spr.. ook geen crltiek doorstaan. De commissie rekent tot het algemeen vormend onderwijs wel de scholen voor uitgebreid lager onderwijs, doch niet de drie- en vierjarige handelsscholen. Er wordt over het u. 1. o. een algemeen oordeel geveld, dat de mannen van het handels onderwijs heeft geprikkeld. Hun scholen worden genoemd vak-technlsche inrichtingen voor speciaal handelsonderwijs, de M. L. O. scholen voor algemeen vormend onderwijs. Een verzuim in het rapport achtte spr. het ook. dat over de leerkrachten niet wordt ge rept, over hun bevoegdheden en hun op leiding die voor het handelsonderwijs bij zondere beteekenis moeten hebben. Ook de wijze waarop de vakken van onderwijs zijn behandeld, kon zijn goedkeuring niet weg dragen. Dat geschiedenis uit het program ma genomen is, achtte hij een grove fout. Aan het einde van de vergadering werd 'n motie met bijna algemeene stemmen aange nomen. Hierin wordt gezegd, dat het rap port volgens het oerdeel der vergadering miskent de beteekenis van het economisch onderwijs (handelsonderwijs), dat het be rust op een principieel ondeugdelijke en quête, waardoor het ook t. a. v. het econo misch onderwijs geen Inzicht verschaft; dat het niet bevat een begripsbepaling, noch van het algemeen vormend onderwijs, noch van het economisch onderwijs; dat het ten onrechte buiten beschouwing laat de hoo- gere handelsscholen, de handelsscholen met drie- en vierjarigen cursus en de handels- avondscholendat het niet gewaagt van de bevoegdheden en de opleiding van de docen ten, welke zaken speciaal t. a. v. het econo misch onderwijs bijzondere aandacht vra gen; dat het ten onrechte onbesproken laat de karaktervorming als onderdeel van op voeding en onderwijs in het algemeen, of schoon de inleiding van het rapport wijst op de te eenzijdige intellectualistische richting in ons onderwijs en in de verkregen ant woorden der enquête daarvoor aanknoo- pingspunten te vinden waren; ten slotte dat het zeer terecht een streven inhoudt om tot concentratie der onderwijsstof te geraken, zij het ook. dat de voorgestelde uitwerking daarvan niet als juist kan worden aan vaard. Aan het verslag over 1930 ontleenen wij het volgende Verzekerd was Kapitaal Uit. 1930 f 60.439.378, rente f 266 832; kapitaal uit. 1929 57.106583, rente f 257 648; alzoo vooruit f 3332.795, aan rente f 9184. Wanneer de rente op de gebruikelijke wijze door vermenigvuldiging met den factor 10 tot kapitaal wordt herleid, blijkt over 1930 de netto toename van het verze kerd kapitaal f 3 424.635 te zijn. Dr. H. Colijn heeft voor de radio een rede gehouden over de jongste vergadering der Europeesche commissie te Genève en over hare beteekenis voor de Nederlandsche handelspolitiek. Spr. acht het niet uitgesloten, dat de gang van zaken er toe bijgedragen beeft de vooruitzichten over het slagen der ta- riefonderhandellngen tusschen Engeland en een 7-tal andere Europeesche Staten iets beter te maken dan zi) voor een paar maan den nog schenen te zijn. Komt het dien tengevolge tot eenige verlaging van tarieven, dan heeft dat. krachtens de meest-begunsti- ging, ook voor Nederland gunstige gevol gen. afgezien van wat wijzelf, door recht- streeksche onderhandellngen, van Dultsch- land gedaan kunnen krijgen. Men houde Intusschen wel In het dat de Engelsche onderhandellngen betrekking hebben op industrieele ten, omdat Engeland aan bodemproducten niets van beteekenis uitvoert. Zoodat voor onzen uitvoer van landbouwproducten van die Engelsche onderhandellngen niets te verwachten valt. Een tweede gissing, die spr. durft maken is. dat de meest-begunstiging steeds meer in het gedrang zat komen, in steeds sterker mate ontdoken zal worden. Spr. wijst daartoe op het ontwerp ver drag tusschen Oostenrijk en Hongarije, waar feitelijk restitutie van een deel der betaalde Invoerrechten door deze twee landen aan elkaar plaats zal grijpen, al is het dan in den vorm van wederzijds ge regelde uitvoerpremiën of goedkoop export- crediet. Is spr. wel Ingelicht dan is een soortgelijk verdrag ook op komst tusschen Oostenrijk en Italië. En er zullen er nog wel meer volgen. Het is voor velen blijkbaar te verleidelijk om het na te laten als men het doen kan zonder een openlijke verdragsbreuk. De meestbegunstiglng brengt nu eenmaal mee, dat wat men aan den eenen Staat toekent automatisch toevalt aan alle andere, waar mee men een meest-begunstigingsverdrag heeft. A zou soms wel gaarne aan B iets bijzonders willen toestaan, maar als hjj dit doet, komt het vanzelf ook ten goede aan C, en aan alle verdere letters van het al phabet. Daarom onthoudt hij het dan ook maar aan B. Tenzij hij t een middel kan uitdenken om de consequenties te ontgaan De neiging daartoe blijkt steeds sterker te worden en de vindingrijkheid steeds grooter. Spr. is niet zonder vrees, dat men zich door het Fransche voorstel, dat vierkant voor den dag komt met uitermate gevaar lijke uitzonderingen op de meest-begunsti ging, verder op den verkeerden weg zal laten voeren. Uitermate gevaarlijk noemde spr. dat voorstel, niet het minst ook. omdat voor de wordt van het vatbaar ond sse- l -aan lap- bü ftin- rerd den ter ins- Replleken <*sr prae-adviseurs De heer Jos. Maenen, wethouder van Heerlen, zet voorop, dat men bij de woning productie rekening moet houden met plaats en streek. Wonlngpn zijn niet verplaatsbaar. In het land in het algemeen is e«B vol doende voorraad; in sommige streken zijn echter veel tekorten. Aan den heer Menheere antwoordt spr., dat er een wetsontwerp ligt om in kleine plaatsen de rente te verlagen tot 3 pet. De prae-adviseur mr. C. P. M. Romme, lid van den Gemeenteraad van Amsterdam, antwoordt. Wat de bepalingen over gezlnsloonen in collectieve contracten voor overheldswer- ken betreft, daarvoor moeten de vakver enigingen zorgen. Kunnen kindertoeslagen hier ten nadeele van groote gezinnen strek ken? Dit kan zoo geregeld worden, dat aannemers bij zulk ’n wering geen belang hebben. Wat den raad over den spaardwang be treft, spr. gelooft niet, dat zulk een dwang het voornaamste aandeel in kinderbijslag- regeling kan leveren. Spaardwang en kin derbijslag zijn verschillende zaken. Aan den terete zit vast, dat het gespaarde wordt terug gekregen. Iets anders is het bijdragen ren ongehuwden aan kindertoeslagen. Als kindertoeslag een deel van het loon is, moet die komen uit het bedrijf. Althans theore tisch; practlsch kan de uitwerking verschil- iend zjjn. De heer Van Spaendonck maakte be zwaar tegen een gecentraliseerd fonds en Prefereerde bedrijfsgewijse fondsen. Bpr. meent, dat verplichte deelneming n«g behoort tot de vrome wenschen Dat is ten simpel feit. Het heeft spr. verheugd, dat baron Van Wijnbergen de zaak aan de studiecommissie wil onderwerpen. De prae-adviseur, dr. Moller, begint met «eggen. dat het ctasalftcatievraagstuk ingewikkeld schijnt te zijn. v er gebeuren moet: afronden naar boven of beneden? Dat is geen classificatie, “*ar een salariskwestie. (Gelach en bewe- kms). Spr. ontleent aan de grootheid van ♦i geïln keen argument tegen de classifl- maar heeft er wel op gewezen, dat •■Ie fouten zijn verergerd door de groote Herinnen. SPr 's bezwaar is, dat de classificatie niet kehoorlijk gefundeerd was. I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 7