m a 8 mi Hollywood DE BETEEKENIS VAN HETDUITSCHE BEZOEK >1 PROVINCIAAL NIEUWS BRIEVEN UIT ENGELAND Zangersfeest te Bovenkarspel INGEZONDEN <22 f 1 AND1JK ’T ZAND KOEDIJK WIERINGEN SCHAGEN BERKHOUT LIMMEN Vereeniglng van Noord-Hollandsche waterschappen CASTRICUM ANNA PAULOWNA Ka (Van onzen- eigen verslaggever). aan den burge- den schijn! onderstreept MARTIN BERDEN. den om den dit spr. de vergadering een maar directeuren. NE88UNO. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk bezadigden Rijks- loslippigheid ver en openbare Schouw De Jaarlüksch schouw over de Rletdergen en Rietgaten in den Oroot-Llm- Otn Hieraan Benoemd Als lid van de oudercommte- sie aan de Westerschool alhier is benoemd P. Singer Wi. Voetbal Zondag speelde alhier op het terrein der A. V. Voetbalclub Geel-Rood H van t Zand tegen T Veld n. Uitslag 3— L q De overwinning was dus aan t Zand. hoop. dag Jabl -sngst »-Jar wegen Jarige onderwijzer) Arum en als lid der terschool de heer H. de voorzitter onder dank de vergadering. van onder- voorbaat hartelijk Vacantiekolonies De afdeeling Koedijk van het Centraal Genootschap voor Kinder- herstelling®- en^jracantlekolonles vergaderde Zaterdagavond. Namens het voorlooplg bestuur heette de heer M. Mulder de aanwezigen hartelijk wel- beide personen kwamen er met een nat pak at, terwijl de tilbury tamelijk be schadigd was. De machinist van den trein remde al uit alle macht, toen hü het paard zag staan. Na eenlge vertraging reed de trein verder Aan het Bestuur van den Groot Lünmerpolder te Linunen. Mijne Heeren! De hooge lasten van Hollands Noorderkwartier. UITSLAG GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN Zaterdag had de stemming plaatg voor d* gemeenteraadsverkiezing. Gekozen werden: 5 Vrijzinnigen (oud 5), 3 S. D. A. P. (3), 3 Visscherscandidaten (3), 1 R. K. (geen). Voetbal Zondagmiddag werd op het nieuwe sportterrein de eerste vriendsehzp- pelijke match gespeeld tusschen een A en een B-elftal van Llmmen. De uitslag was 27 in het voordeel van het laatste elftal.. kom. Door het voorlooplg bestuur is reeds over gegaan tot de uitzending van kinderen en spreker constateert, daarbij de volle mede werking van dokter Den Hartohg te hebben verkregen. Het aantal bestuursleden werd overeenkom stig het voorstel van het voorlooplg bestuur bepaald op 7, waaronder 3 dames. Als bestuursleden werden gekozen: mevr, den Hartogh, A. Sloof, M. Molenaar, M. Mul der, mej. Mol-Over, mej. Molenaar-Grlnn en P. Mulder. Pz. De heer M. Mulder feliciteerde de ver eeniglng met de benoeming van het definitief bestuur en hoopte op een prettige samen werking. Vervolgens werd overgegaan tot de vast stelling der statuten. De heer P. Geus vroeg of het bedoeling is alleen kinderen van leden uit te zenden. De vergadering ging er mee accoord, ook kinde ren van niet-leden (wanneer dit betreft kin deren uit arme gezinnen) uit te zenden, om dat het voornemen bestaat, ook van de ge meente een bijdrage te vragen. Voorlooplg werd besloten, de minimum contributie aan het Centraal Genootschap af te dragen. Naastenliefde De commissie die Mch belast heeft met de Inzameling van gekten voor den heer C. Moolenaar, alhier, van wien de vorige week, zooals wij reeds hebben ge meld, f 420— ontvreemd Is, heeft de vol doening mogen smaken van onze burgen zooveel medewerking en steun te ontvangen, dat de betrokkene schadeloos gesteld Is kun nen worden. De commissie is voor deze medewerkte* zeer erkentelijk. Raadsvergadering Voor de te houden raadsvergadering op Vrijdag aa. Is alsnog aar. de agenda toegevoegd een voorstel tot wijziging der begrooting, dienst 1930. Kwaadwilligheid? Naar het schijnt, be staat er eenlge grond voor het vermoeden, dat de brand, welke voor een paar weken de boerderij van den heer Zwemmer In de asch legde, aan kwaadwilligheid is te wijten. Naar aanleiding hiervan zou een bewoner van Züpe te Alkmaar zijn verhoord en al daar voorlooplg In bewaring worden gehouden. Arm gebroken De ongeveer 10-Jarige J. Kapteln kwam bü het spelen zoodanig te vallen, dat hij een arm brak. I De I vraagt I plan. I De heer Commandeur (Spanbroek) meent. I dat daar bezwaar tegen moet worden ge- I maakt, daar deze vereeniglng slechts een I adviescollege is geweest t. a. v. dit wegen- I plan. Spr. wil eerst de voordracht van Ged. I Staten afwachten. I Besloten werd het aanvullend wegenplan I voor de leden ter inzage te leggen. I Het jaarverslag werd onder dank aan den I secretaris goedgekeurd. I De rekening over 1930 bedroeg in ont- I vangsten f 4662.85: uitgaven f 4834.53; het I nadeellg saldo bedroeg f 171.68. I De heer Jonker adviseert namens de fl- I nancleele commissie tot goedkeuring van de I rekening, waartoe zonder hoofdelijke stem- I mlng besloten wordt. I De begrooting over 1932 sloot met een poet I onvoorzien van f 370.in cgitvangst en uit- I gaaf op f 3580.—. I Zonder discussie werd de begrooting goed gekeurd. I Aan de orde was vervolgens de bestuurs verkiezing. I De heer D. Govers (Schermer) kon zich I niet vereenlgen met de voordracht voor de I twee laatste vacaturen. Spr. was van mee- I ning. dat het Hoogheemraadschap niet te I veel in het bestuur moest domlneeren; spr. I wilde daarom no. 2 van deze voordrachten I aanbevelen. I De voorzitter achtte deze vrees onge- I grond en achtte discussie over dit punt niet I gewenscht. I De heeren J. Commandeur K. Az. (Wog- I num) en C. J. van Tienhoven (Aerdenhout). I periodiek aftredend, werden herkozen, met I 90 van de 92 uitgebrachte stemmen. I In de vacature-Kernkamp werd met 48 I stemmen gekozen de heer N. Dekker, hoog- I heemraad van Noordhollands Noorderkwar- I tier te Obdam. De heer P. A. de Lange, hoogheemraad I van Uitwaterende Sluizen te Heiloo kreeg als I no. 2 van de voordracht 40 stemmen. In de vacature-Couwenhoven (Alkmaar), I die tusschentüds aftrad, werd gekozen met I $3 stemmen de heer C. Kramer Glijnls, dijk graaf Schermeer, Stompetoren, no. 2 van de I voordracht. De heer J. Versteeg Jr. Monnikendam no. 1 van de voordracht, kreeg 36 stemmen. Allen aanvaardden hun benoeming. Aan de orde was voorts een voorstel van I het bestuur van den polder Katwoude om I over te gaan tot een krachtige actie voor verlaging van de lasten, d>e door het hoog heemraadschap Roordhollands Noorderkwar tier van de grondbezitters worden geheven. Volgens mondelinge toelichting door den heer Noordebal beoogt de voorsteller met deze actie uitsluitend het verkrijgen van een I verlaging van de hooghecmraadschapslasten. Hollywood was als een sprookje Voor den man an voor de vrouw. Die zoo graag als fllmberoemdheld Carrière maken wou. Hollywooden wat wij sagen Tot reclame in de krant. Bracht ons dikwijls In extase Als een droom uit droomenland. Want het spel scheen ons geen spel t Scheen daar werklük zóó te zün. Want op foto's en op filmen Merk Je nooit zoo gauw En Je las ook van salaris. Dat veel duizenden beliep. Voor een rol, die een beroemdheid s In een ommezientje schiep. Maar de schijn 1* aan t verdwijnen Hollywood is niet meer dit. Europeesche concurrentie Brengt In Hollywood de klad. En de helden en heldinnen Vinden nauwelijks emplooi, En natuurlijk, het salaris Is ook lang niet meer zoo mogl. Hollywood Is aan het tanen, In die stad, zoo vaak benijd. Komt nu voor de fllmartlsten Langzaam aande werk’lükheld! die door de eigenaren van het o n gebouwd persoonlijk verschuldigd zijn. Het bestuur is van oordeel, dat het voe ren van een dergelijke actie niet op den weg van de vereeniglng ligt en stelt derhalve voor, het voorstel voor kennisgeving aan te nemen. De heer De Bruin (Purtnerend) Juicht dit voorstel toe en zag gaarne toezegging van het bestuur om medewerking. De voorzitter meent, dat adressant zich op de eerste poata tot het hoogheemraadschap zelf moet wenden. Spr. heeft nog geen mo tief gehoord, waarover het budged van het Hoogheemraadschap wordt aangevallen. KIND OVERREDEN Gistermorgen stak het dochtertje van den heer De Vries de straat over, toen de heer Pot uit Hoorn, met zijn auto pas seerde. Het meisje viel vlak voor den auto, die het kind overreed. Het kind bekwam ernstige verwondingen en Is overgebracht naar het ziekenhuis te Hoorn. Er bestaat geen direct levensgevaar Den chauffeur treft geen schuld. 1 we vex br» Si tot DO zijl set ciji str het rttt dsl det la der bü roe du een w«i de tt- FT dtr. kee verl tooi nu „on bov ,*n slee leze dooi opg' „Ne ver! zal dan ar di dan rar.< ruk) clg inrs beht wen „net merl wij si enke zitte kwel „Om wel men gen. nig heen uitgt een jaar En g werd beest van kam niets zlnni word te b< meer zoo gevol In reeds ging den. En c tinan Balde TOlklt niet 1 gemei ders onwaï waart doel I Met goede slag Christ Uit ken. katho aange voora Vrijzi eenhe Hee meert heid eerde, statee zij de onzer Niet i stemt men voor, stemr gerint men i tenlüi stemn tenve: den l tot gi onze algetn 1 bijs winst hem 1 t ver Raad: held i w.o. De gi overti lleke en wi king der gi de ko Uidpe talmt nig wordt bedoel van a werkz «prak, eenigi tekort den r rechts b noi Wrkre in de dan o alle r «uilen ’erkri blijk i dcen niet ’‘•rlan van d Vitgee „Hlc, hé portier hic kan Je me ook neggen hic of JU me hier vanavond al hlc -A uitgegooid heb hlc!” Hierna wordt vastgfesteld het huishoudelUk reglement. Besloten werd de kleedlng uitsluitend in bruikleen af te staan en niet aan de ouders van de kinderen over te doen. De heer Sloof deed hierna mededee'ing van de werkzaamheden, die na de oprichting reeds hebben plaats gehad. Door de medewerking van het onderling Ondersteuningsfonds bij ziekte was het mogelijk In het tüdvak 12 Maart14 April 3 kinderen uit te zenden. De tot heden toegezegde bUdragen zullen In totaal ongeveer 90. bedragen en wanneer het mogelUk Is van de gemeente een bijdrage te verkrUgen van 25 cent per dag en per kind, zullen in het najaar weer 3 kinderen kunnen worden uitgezonden. Dc vergadering ging er mede accoord. bedoelde bUdrage aan de gemeente te vragen. BU de rondvraag vroeg mej. Mol-Over of het mogelUk is. kinderen nog eens uit te zen den a's de dokter het noodlg acht. Hierop werd bevestigend geantwoord. Spr. riep voorts medewerking in voor de op te richten floralia-vereenlging, waarvan het doel is, plantjes te verstrekken aan be langstellenden en dan in de maand Septem ber een tentoonstelling te organlseeren, waar van de baten zullen dienen voor uitzending van de kinderen. Met een dankwoord werd de vergadering daarna gesloten. De bestuursfuncties werden door het be stuur als vo’gt geregeld: Voorzitter de heer M. Mulder. Secretaris-Penningmeester de heer A. Sloof. het fanfarecorps „Crescendo" van Boven karspel, het muziekgezelschap „Ons Genoe gen” uit Wijdenes, de zangvereenigingen van Hoogkarspel. Venhuizen en Enkhulzen en het dubbelmannenkwartet ,X>e Westfriezen" te Wognum. De dag werd met een bal besloten. Landarbeiders Stichting Tot bestuurs leden van bovengenoemde vereeniglng zUn in de dezer dagen gehouden vergadering herkozen de heeren O. J. J. Blauw en O. 3. Hageman. MUnheer de Redacteur. Verzoeke beleefd plaatsing staande in uw blad. BU t dankend. In Krasnapolsky te Amsterdam vergaderde gisterenmorgen de Vereeniglng van Noord- Hollandsche waterschappen, onder voorzit terschap van den heer J. Commandeur K.Az., uit Wognum, waarnemend voorzitter, die be gint met een woord van waardeerende nage dachtenis van den overleden voorzitter, den heer Kernkamp, 24 Jan. 1.L onverwachte overleden. Voor dè vereeniglng was dit heengaan van bUzonder groote beteekenis, alsook voor an dere lichamen, wier voorzitter of vertegen woordiger hU was. Het gemis aan zUn voor lichting en waardevolle adviezen is door het bestuur reeds zeer zwaar gevoeld en zal steeds zwaar gevoeld worden. Aan zUn rusteloozen en toewijdenden ijver, gepaard aan een hel der Inzicht en een groote kennis van zaken, op waterschapsgebied in het algemeen, ont leende hu een onzegbare werkkracht en was hU voor deze vereeniglng een groote stuw- zelfs. dat hun uiterste omzichtigheid, of schoon voor ons, mannen van de pers, wat onaangenaam, ten volle gewettigd was. De te Chequers gevoerde besprekingen droegen geen officieel en nog veel minder een bindend karakter. ZU waren niets an ders dan een persoonlUke gedachtenwisse ling tusschen de leidende ministers van twee landen Wanneer dezen niet met elkaar kun nen spreken zonder verplicht te zUn daar van, door bemiddeling van de pers, rekening en verantwoording af te leggen, dan wordt elk vertrouwelUk overleg onmogplUk. Bovendien gingen de aangelegenheden, welke ter sprake werden gebracht, niet al leen Engeland en Duitechland aan. Een groot aantal andere landen was er evenzeer bU betrokken en op niet één punt had, zonder de toestemming dier landen, een besluit kunnen worden genomen. Elke meer gede tailleerde mededeeling omtrent de bespre kingen, had elders, en ook in Engeland en Duitechland zelf, aanleiding kunnen geven tot verkeerde uitleggingen en noodlottig misverstand. Bovendien moest, vooral met het oog op het wantrouwen van PrankrUk, elke schUn vermeden worden dat de Engel- schen en Duitschers bezig waren eigenmach tig „besluiten" te nemen, om aldus andere landen voor half-voldongen feiten te stellen. WU kunnen iets voelen voor de meening van sommige Engelsche bladen, zooals de „Daily Express”, die volhouden dat het be ter geweest was Indien deze ontmoeting op dit tijdstip niet plaats gevonden had. Maar nu zU wel heeft plaats gehad, gelooven wU, dat Mr. Macdonald zeer verstandig gehandeld heeft door haar, voor zoover dit in zün macht lag, een volkomen „besloten” karakter te ge ven. En hiertoe bestond nog meer reden, omdat vraagstukken onder de oogen gezien zUn waarvan Mr. Macdonald, toen hU een paar maanden geleden de ultnoodlglng tot de Duitschers richtte, niet voorzien kon. of in teder geval niet voorzien heeft, dat zU een zooveel ernstige wending zouden nemen. Het is hoogst twUfelachtig of hU anders de ultnoodlglng gedaan zou hebben. Want het heeft geen oogenblik In zün be doeling gelegen met de Duitschers dringen de aangelegenheden te behandelen, waar over ook andere landen zeggenschap hebben. HU heeft de belde ministers verzocht naar Londen te komen om geheel andere redenen met andere oogmerken. HU heeft de meening In Duitechland er van willen doordringen, dat zün regeerlng er niet aan denkt, dat land In het diplomatiek ver keer te isoleeren, een verdenking, die tU- dens Mr. Henderson’s verblüf te Parus in Berlün gerezen was. HU heeft verder de positie der Dulteche regeerlng tegenover de „Nazi’s” althans wat de buitenlandsche politiek aangaat willen versterken. En ten slotte heeft hU aan heel de wereld, en meer in het bUzonder aan PrankrUk, te kpnnen willen geven, dat Engeland de Eu- rópeesche aangelegenheden niet meer beoor deelt op den grondslag der door den oorlog geschapen verhoudingen, omdat het zich niet nader acht te staan bü een züner voorma lige bondgenooten dan bü Duitechland. WU gelooven dat hierin, en niet in de gevoerde besprekingen, Oe beteekenis gezocht moet worden van de ultnoodlglng aan de Dultsche ministers en van hun verblüf te Londen. De Labour-regeering heeft op eenigszins demonstratieve wüze te kennen willen ge ven dat de oorlog het laatste restje van zün beteekenis als vriendschapsmeter voor de verschillende landen verloren heeft. Al- Er is niet alleen door de Engelsche en Dulteche pers, maar door de bladen van heel Europa en Amerika aan het bezoek van RUkskanseller Bruenlng, en den minister van Buitenlandsche Zaken, von Curtius, aan hun Britsche ambtgenooten een aandacht geschonken, grooter nog dan doorgaans aan internationale minister-ontmoetingen gegund wordt. Omgekeerd evenredig aan die belang stelling is de voorlichting geweest. Een ontvangst, die de heer Bruenlng na zün te rugkeer uit Chequers te Londen aan de vertegenwoordigers der buitenlandsche pers beloofd had, werd zelfs afgelast op den na- drukkelijk uitgesproken wensch van Mr. Macdonald, ^fschoon deze den ondanks zijn --- zoo van kracht, van wiens gezag een weldadige in vloed ultgirjg naar de toezichthoudende overheidsorganen, die het bestaansrecht en den groei onzer organisatie niet weinig is ten goede gekomen. Een aangename herinnering zuilen wü ze ker aldus spr. van deze nobele gfiuur bewaren en met dankbaarheid gedenken al het goede wat deze werkzame man in het algemeen belang, en voor de vereeniglng heeft gedaan. Het is voor een niet gering deel mede aan zün kennis en invloed te danken, dat de vereeniglng een gezaghebbenden invloed op en erkenning van diverse overheidslichamen verworven heeft. Eerbiedige hulde zü hem daarom vanaf deze plaats gebracht, met den deemoedigen wensch: dat hü moge rusten in vrede. Deze woorden werden door de drukbezoch te vergadering staande aangehoord. De voorzitter wees daarna op den invloed, waaraan de vereeniglng in het afgeloonpn Jaar gewonnen heeft: spr. wijst In dit Ver band speciaal op de vraagstukken, betreffen de de ambtenarenwet en de wüzlglng of her ziening van het algemeen reglement op de waterschappen in Noord-Holland en de daar mee gepaard gaande wüzlglng in de ver- kiezlngs- en belastinghefflngs-methoden. Door Ged. Staten werd de vereeniglng uit- genoodigd in samenwerking met de Vereeni- ging van Nederlandsche Gemeenten, afdee ling Noord-Holland. dat college van advies te dienen t. a. v. een door hem aan de Prov. Staten in te dienen aanvullend we genplan. Dat deze adviezen nagenoeg onveranderd werden overgenomen, getuigt toch zeker van een groot vertrouwen in de vereeniglng. Met dankbaarheid gewaagt spr. van deze erken ning door Ged. Staten. Hiermede verklaart voor geopend. Blükens het Jaarverslag van den secretaris bedroeg het aantal leden 229 (vorig Jaar 223). Het Jaarverslag zal voor de leden in druk verschijnen. De heer Wijdenes Spaans geeft het be stuur in overweging het jaarverslag in het vervolg vóór de vergadering rond te zenden, teneinde den leden de gelegenheid te geven er over te kunnen dlscussieeren. Het bestuur heeft daartegen geen bezwaar. Aldus besloten. De heer Buurs (Purmerland) .vraagt de medewerking van den Bond van Water schappen teneinde subsidie te krijgen voor den Purmerlander weg tusschen Purmerend en Amsterdam. De voorzitter deelt mee, dat de weg op het aanvullend wegenplan voorkomt. heer Apeldoorn (Egmond-Binnen) mededeeling van het aanvullingz- merpolder zal gehouden worden op Dins dag 23 Juni. Stremming vaart In verband met werk zaamheden aan de brug over de Bchulp- vaart in den RUksweg Velsen-Alkmaar on der deze gemeenten zal de doorvaart Mar Castrlcum met ingang van 22 Juni tot na der bericht gestremd zUn. Succes Fanfarekorps Het fanfarekorps van het jongenspatronaat behaalde op het muziekconcours, uitgeschreven door de Fe deratie van Fanfarecorpsen in Noord-Hol land. te Obdam. Zondag in de afdeeling Uitmuntendheid in den muziekwedstrUd een len prüs met 364 punten en in den marsch wedstrijd eveneens een len prijs. Wü voegen er aan toe, dat het korps, dat de laatste jaren zoo van zich .eeft doen spreken, steeds in de concoursen best uit kwam. Slechts eenmaal is het hun niet ge lukt, in de afdeeling waarin men uitkwam, een len prüs te behalen. Dit heeft in den aanvang geleid tot minder ambitie, doch den laatsten tUd zit de moed er weer geheel in. Het zal in de toekomst zeker wel moeilüker worden dit stijgend succes vol te houden, maar het resultaat van Zondag toont toch aan wat met volharding en ambitie kan worden bereikt. Bekroond De heer P. Visser, bakker al hier, behaalde op den nationalen vakwed- strUd een zilveren medaille met diploma voor de inzending besfihuit. Begunstigd door het mooie weer waren velen gekomen, om het 22ste Zangersfeest in Bovenkarspel mede te maken. Om één uur vond ten Raadhuize een offi- cleele ontvangst plaats van hoofdbestuur en directeuren van den Nederlandschen bond van gemengde Zangvereenigingen. Onder de vele aanwezigen merkten wü op den heer van Breda, burgemeester van Bovenkarspel, de leden van den Raad met hun echtgenooten, den gemeente-secretaris, den heer van Balen Blanken, den heer Jb. de Jong, voorzitter van den bond, den heer R. van Sasburg als secretaris van den bond, de heeren Jb. Mantel en Helling, resp. voor zitter en secretaris van het bestuur der bloemboUenveilings-vereeniglng „West-Frles- land”. De heer W. C. van Breda, burgemeester van Bovenkarspel nam het woord en hield de volgende toespraak: „Hoofdbestuur, voorzitter, dames en heeren. Wanneer een gemeentebestuur plannen heeft om een bond officieel in de gemeente te ontvangen, dan zün hiervoor twee over wegingen noodzakelük. Op de allereerste plaats vraagt het gemeentebestuur zich af, of de vereeniglng of de bond van eenlge beteekenis is en op de tweede plaats of die vereeniglng of bond aan het doel beant woordt en derhalve niet in strijd is met het algemeen belang. Het gemeentebestuur was met haar over wegingen spoedig gereed. Een zangersbond is in een provincie van groote beteekenis en wü mogen het dan ook voor deze gemeente als een voorrecht be schouwen dat de 22ste zangersdag van den Nederlandscheh bond van Gemengde Zang vereenigingen in Noord-Holland in deze ge meente wordt gehouden. Met de bedoeling om eer en roem, medail les of andere prijzen te behalen züt gü niet naar hier gekomen Neen, slechts het ver edelen van den volkszang is uw aller doel en streven. Wü stellen het daarom op hoogen prüs, u op het gemeentehuis te mogen ont vangen. Ik hoop dan ook. dat het zangers feest in alle opzichten zal slagen en dat uw zangers en zangeressen bü het naar huis gaan een aangenamen Indruk van Boven karspel zullen medenemen. Hiermede heet ik u allen hartelük welkom." Daarna was het woord aan den heer Jb. de Jong, voorzitter van den bond. Spr. dankte allereerst het hoofd der ge meente voor zün vrlendelüke woorden en den raad met aan het hoofd den burgemeester en de beide wethouders, voor hun geldelüken steun, geschonken om dezen zangersdag te doen slagen. Daaruit is ons gebleken dat gü allen den zang een goed hart toedraagt. Het verheugt bet bondsbeetuur, dat wü dezen feestdag mogen vieren in een der welvarend ste dorpen in den uitersten Oosthoek van West-Frieschland." Hierna werd de eerewün aangeboden. Om ongeveer 3 uur werd het zangersfeest in een der veilingsgebouwen aangevangen. De zaal was zeer goed bezet. Onder de aan wezigen bemerkten wü nog de heeren George Robert uit Haarlem en Jan Sluis uit Amster dam, als leden van de Jury. Ongeveer kwart over twee nam de voor zitter, de heer Jb. de Jong het woord. „Nog enkele maanden, op 20 Januari 1932 zal onze bond zün zilveren Jubileum vieren 25 Jaren zün voorbü gevlogen, 25 jaren. van werken voor verbetering van den volkszang Thans roepen wü u. zangers en zangeressen een hartelük welkom toe. Ons welkom geld) niet in het minst onze oudere leden, op allen doen wü een beroep, dezen dag te doen sla gen." Spreker herdacht vervolgens den oud mu- zlekleeraar den heer Jan Schoutsen. „Niet minder geldt ons welkom de bekte beoordeelaars, de heeren Hubert Cuypers en Jn. Sluis. Het verheugt ons, dat zü het niet beneden zich hebben geacht, uit Amsterdam naar het bescheiden Bovenkarspel te komen, om een oordeel over onzen zang uit te spre ken. Dat het ons verheugt in ons midden te zien het fanfarecorps van Bovenkarspel, het fanfarecorps van Wüdenes. en het dubbel mannenkwartet „De Westfriezen” van Wognum. zult gü gaarne van ons gelooven. Ten slotte wenschen wü nog een enkel woord van dank te richten tot allen, die hun best hebben gedaan, dezen dag te doen slagen." Daarna was het woord meester. „Zooals ik reeds eerder naar voren heb ge bracht, stelt het gemeentebestuur van Boven karspel het op hoogen prüs, dat het 22ste zangersfeest in Bovenkarspel wordt gehou den. Regel is het. dat dergelüke feesten gegeven worden in steden en meer groote gemeenten, die meestal hiervoor geschikter zün. doch Bovenkarspel, hoewel geen groote stad, maakt op dezen regel een uitzondering, door dat zü een groot vellingsgebouw heeft, een localitelt, die in grootte niet zoo spoedig wordt overtroffen en door het bestuur der velllngsvereeniging welwillend voor dit doel is afgestaan. Ik hoop, dat deze dag niet alleen een prettige dag voor u allen zal zün, maar dat hü ook succesvol is. Hierna volgde samenzang van ca. 800 zan gers en zangeressen onder leiding van den heer R. van Sasburg uit Bennlngbroek, waarna 23 zangvereenigingen onder leiding van respectlevelüke directeuren, diverse nummers ten gehoore brachten. 7 uur begonnen de avondfeesten, verleenden o.m. hun medewerking Schoolfeest Na breedvoerige besprekin gen is men tot de volgende besluiten geko men De tweede klassen gaan naar Huisduinen en Den Helder, de zevende klassen naar Amsterdam, evenals het vorige jaar. De reis van de klassen 3456 zal ech ter een heel ander aanzien hebben. De kinderen worden met bussen van heer Keetman aan alle scholen afgehaald, waarna dan verzameling en verdere rege ling zal plaats hebben voor het Raadhuis, waar vandaan ongeveei om half negen wordt vertrokken. In het zandgat te Bergen zal eenlgen tüd doorgebracht worden, om om ongeveer 12 uur de reis voort te zetten naar Alkmaar, waarna de muziektuin wordt bezocht, zich aldaar eenlgen tüd te vermaken. Na den muziektuin zal een voorstelling gegeven worden in den schouwburg van den heer W. Mooü. Om ongeveer half acht zullen de bussen de vlotbrug aan de Kooy passeeren. De opbrengst van de Ujsten bedraagt f 977.55, wat 63.minder is dan het vorige jaar. BUzonder Vrijwillige Landstorm A. F. De BUz. Vrljw Landstorm zal op Zaterdag a.s. om 7 uur schietoefeningen houden bü de Vlas- en Korenbeurs van den heer Schwaertz. Aan een groot gevaar ontsnapt De heer Veul van den Boermansweg te Anna Pau- lowna reed Zondagmiddag op den Grasweg, toen Juist de trein van half zes passeerde. De heer V. dacht nog wel te kunnen over steken. maar toen het paard midden op de rails was, bleef het staan. De andere inzit tende, de zeereerw. heer pastoor M. Vlnck van Anna Paulowna, rukte uit alle macht aan de leidsels, waardoor het paard terug sprong en met wagen en al te water reed. Dit was maar gelukkig, want Juist passeerde dc trein. De De heer Ootjers (Noord-Scharwoude) geeft het bestuur in ovferweglng zich wél met deze kwestie te bemoeien. Ook t. a. v. het nlet- büdragen in polderlasten door Amsterdam en Haarlem vraagt spr. de aandacht. De heer Vetman (Moezbeek) meende, dat het Hoogheemraadschap wél kan bezuinigen op salarissen; ook de onderhoudskosten van sommige werken zün minder De heer Boersma, secretaris, wijst er op, dat Katwoude een actie vraagt ten gunste van ingelanden en niet ten opzichte van den polder als lid van de vereeniglng Het lükt spr. daarom niet op den weg liggend van de vereeniglng In deze actie te voeren. De heer Groot is van meening, dat er wel iets in dezen geest door het bestuur gedaan kan worden. Spr. stelt voor het bestuur op te dragen zün meening hierover op een volgende ver gadering kenbaar te maken. De voorzitter wijst er op. dat het voorstel- Katwoude aan de orde is. Nog van andere zijde wordt aangedrongen op aanneming van dit voorstel De heer Boersma wüst er nogmaals op, dat hier iets gevraagd wordt ’oor personen, Lc. ingelanden; en met voor «en lid van de Vereeniglng. Spr. adviseert voorsteller zich te wenden tot het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. De heer Slot «Broek op Langendük) deelt met de opvatting van den secretaris, dat er verschü is tusschen leden der vereenl- glng en Ingelanden van de polders, die de vereeniglng vormen Spr. sluit zich aan bü het bovengenoemd voorstel-Groot. De heer Hartog (Opmeer) deze meening. De heer Haringbuizen betoogt, dat zü. die lastenverlaging vragen, moeten aantoonen. dat de uitgaven (van HoU. Noorderkwartier) te hoog zün. Spr. meent, dat het voorstel- Katwoude voor kennisgeving dient te wor den aangenomen. Overigens acht spr. het ook wenschelük, dat het bestuur in het alge meen een onderzoek Instelt naar lasten-ver laging en een redelüke verdeeling daarvan; spr. doelt ook op Amsterdam en Haarlem. De heer De Goede (WUdenee) herinnert er aan. dat het Hoogheemraadschap Noord hollands Noorderkwartier Is opgericht om de düken te verzwaren; blükens de begrooting van dit lichaam, wordt het meest uitgege ven voor de wegen, waarvan Amsterdam het meest profiteert, waarvoor het niets bü- draagt. ofschoon de hoofdstad in Prov. Sta ten het meest te zeggen heeft. De heer Dekker meent, dat het voorstel- Katwoude ook «ver andere polders zou moe ten worden uitgestrekt. De heer Wiebe van Slooten (Heerhugo- waard) verwacht meer resultaat, als men zfth wendt tot Ged. Staten, dan wanneer men zich richt tot Hollands Noorderkwar tier De voorzitter is van meening. dat het voor- stel-Katwoude toch wel voor kennisgeving kan worden aangenomen. Voor het voorstel-Groot heeft het bestuur een open oor. Spr. stelt voor, het voorstel-Katwoude voor kennisgeving aan te nemen en het be stuur op te dragen bü Ged. Staten stappen te doen tot verlaging van de lasten van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noor derkwartier. Zonder hoofdelüke stemming wordt voorstel aangenomen. De heer Wüdenes Spaans zou het toe juichen als men tot verlaging van lasten zou kunnen komen. Steeds heeft het bestuur bü Ged. Staten getracht in dezen iets te bereiken, doch steeds stuitte men op „non possumus”. Het bestuur zal echter actief blüven. De voorzitter sluit daarna de vergadering onder dank. De ontvangst der Dulteche ministers is "statiger geweest dan anders buitenlandse!) 'staatslieden ten deel valt. Zü zün verwel komd geworden door een oorlogsschip een eerbewüa dat eigenlük slechte aan staatshoofden en bü hooge uitzondering aan ministers van een verbonden land verleend wordt. Mr. Macdonald heeft een audiëntie voor hen „bewerkt" bü den konlng. en deze audiëntie moest dienen als symbool van het volmaakte herstel der Engelsch-Dulteche vriendschap. Alles ia gedaan om het bezoek tot een .symbool" te maken, en tot een vriendschapsbetooglng tusschen twee naties. Kenschetsend te het ook dat de Duitschers bü hun vertrek de heeren MacDonald en Henderson ultgenoodlgd hebben tot een te genbezoek te Berlün. Ook dit is wél tus schen staatshoofden, maar niet tussheen ministers gebruikelük. Maar hieruit moet niet worden afgeleid dat door de Engelsch-Dulteche ontmoeting de Europeesche vrede weer eens bevestigd ge worden te. Ja, als Fransche en Dulteche mi nisters elkaar, hetxü te Parüs, hetzü te Berlün. op zoo vriendschappelijke en op vallende wijze ontmoet hadden, dan zouden er redenen zün te spreken van grooten voor uitgang In de ontwikkeling der Internatio nale verhoudingen. Maar de nuchtere waar heid Is dat de Engelsch-Dulteche betrekkin gen sinds lang reeds voortreffelük zün. Op niet één belangrijk punt bestaan meenings- verschlllen tusschen Londen en Berlün. en de Labour-regeering te samengesteld uit mannen, die voor het meerendeel nooit een geheim gemaakt hebben van hun Dultsche sympathieën. De ultnoodlglng en het bezoek hebben niet kunnen beoogen de betrekkin gen. die zoo hartelük mogelUk waren, min der.... onhartelük te maken. Zü beoogden de bestaande hartelükheld wü zouden zelfs mogen spreken van een zekere En gelse!)-Dultsche solidariteit voor heel de wereld ten toon te spreiden. In Frankrijk zal men dit des te duidelüker begrijpen, aangezien de heer MacDonald ge durende de twee Jaren van zün minister schap, nóch als particulier, nóch officieel, een voet in dat land gezet heeft, en zelfs zün vacantiereizen naar Duitechland maakte betrekkelüke jeugd kanselier wel niet dacht zal hebben. Als Journalist is men licht geneigd per- soonlükheden, die zich niet büster vrijgevig tegenover de pers toonn. te .straffen” door middel van een minder welwillende „recensie”. Natuurlük kan den Duitschers, als gasten, geen blaam treffen voor de op vallende geheimdoenerü, welke hun bezoek gekenmerkt heeft, maar alles wel beschouwd kunnen wü ook de heeren MacDonald en Henderson niet al te hard vallen. Ik geloof thans wat Engelsuid betreft. Naar aanleiding van uw verslag van de gehouden vergadering, voorkomende In het Nrd. Holl. Dagblad” 13 Juni 1931. waarin door uw voorzitter wordt verklaard, dat ik nalatig ben gebleven In de betaling müner pacht, wensch Ik dit gaarne even toe te lich ten. De verschuldigde pacht te geheel door mij voldaan, doch de waterleldlngskosten, waar ik reeds bü de betaling müner eerste termün, en terecht, tegen protesteerde, rijn niet voldaan, omdat ik voor f 234 per jaar had ingeschreven en niet voor f 256, zooals mij toen werd medegedeeld. Nu gaat het müns inziens maar niet op, om mü zoo maar klakkeloos en openlük te beschuldigen, weigerachtig te zün in bet be talen van pachtsommen, terwül dit niet bet geval te, en nlrrfmer neem Ik mUnerzüd» ge noegen met een dergelük besluit. Wat ook de mededeeling betreft omtrent die f 90.— restitutie doet müns inziens niets ter zake. Ik had In elk geval zooiets van uw voorzitter niet verwacht. Blijkbaar is de man belust op sensatie. Wanneer dat werkelük het geval is, w’! Ik hem wel even ter wille zün. en een "aar gevallen uit mijn politieloopbaan me- deelen. Eenlge jaren terug deed zich het geval voor, dat de heer Jan Buur, toen sluiswach ter aan uw sluis, zich in verbinding stelde met een zekeren de Boer en nog zoo n snui ter. belde wonende te Amsterdam. Toenter tijd werden er heel wat rijwielen In Amster dam door hen gevonden? die door J. Buur zeer voordeellg werden gekocht. Jammer genoeg greep, de recherche in, en het mooie spellet <e was uit. Later herhaalde zich een dergelük geval met de schippers van de Hollandla-motorbooten, die dagelijks het sluisje passeerden. Toen had het zeer zeker zün nut gehad, wanneer zulke gevallen in openbare verga dering behandeld waren geworden en gepu- 'Ulceerd in de courant. Dit Is de tweede maal, münheer de voor- sltter, dat u mij openlük beleedigt. want door deze openlüke bekendmaking word ik zeer zeker beleed igd. doch nu te het mooi genoeg. Wat spreken en schrüven betreft, durf ik best, al bent u dan voorzitter van de Groot Llmmerpolder en wethouder van Limmen. met u in het strüdperk te treden. Het te o zoo gemakkelük om in een beslo ten vergadering iemand den mantel uit te vegen, maar persoonlijk schünt de moed u te ontbreken. Ik vermeen in mün volste ■echt te staan en neem in geen geval genoe- ”en met een dergelüken uitspraak. Akersloot. 13 Juni 1931. Nogmaals dankend. C. GROOT, voorheen sluiswachter. Vereeniglng ter bestrijding van school verzuim Bovengenoemde vereeniglng hield haar jaarlüksche vergadering in het café „De Meiboom”. De heer Swart opende met een toepasse- lük woord, waarna de notulen onveranderd werden goedgekeurd. Het verslag van den penningmeester wees aan: een ontvangst over 1930 van f 562.95, uitgave f 600.07, na deellg saldo f 37.14. Dit bedrag gevoegd bü het tekort over 1929 groot f 109.91. vormt een totaal tekort van f 147.68. De voorzitter bracht dank aan den pen ningmeester en controleurs. Naar aanleiding van het groote tekort werd er op gewezen, dat dit is ontstaan door een reisje naar Amsterdam in 1929. In verband met de hooge kosten en het groote aantal kinderen werd besloten, met ingang van 1932 de 3 hoogste klassen aan het reisje te laten deelnemen (bü de Invoe ring van het 7de leerjaar was dit 4 klassen geworden). Voor dit Jaar werd de reis vastgesteld op 24 Juni naar Bergen en Egmond aan Zee; het schoolfeest op den laatsten Woensdag In Augustus. Als voorzitter In de plaats van den heer Rpel (die naar Indlë te gegaan als onderwüzer) werd gekozen de heer Van ctenmlssle van de Oos- Dekkers. Hierna sloot

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6