I I JACHTWATE R ALKMAAR JAN DE VRIES I brie ven uit uitgeest uit de Chem. fabriek INGEZONDEN PROVINCIAAL NIEUWS il 'N Overal verkrijgbaar a 50 et. per fiacoa I OBDAM TEXEL ZUID-SCHARWOUDE UITGEEST Gebruikt het echte „Vrieaia” HOOGKARSPEL Op 36 Juli zal In de pas gebouwde HEEMSKERK MEDEMBLIK HARENKARSPEL OUD-KARSPEL HOORN K. bloemendaal f WERVERSHOOF ZWAAG BOVENKARSPEL Jzbllez Onder vele bewysen Angstelllng herdacht dc ambtsvervulling st. Laurentluskerk het nieuwe orgel feestelijk en plechtig worden ingewijd. Een l shjjni O en. regens Dins- gaarne een uitspraak van den raad rtt» Licht- de op Vrijzinnigen ellende en op. tit u* 1! EN. zijn en der langs komen echter DE ECONOMISCHE TOESTAND IN HET VISSCHEBIJBEDRIJF. oorzaak crisis. maar den hun eigen innen blijft poli- mden tonog 1 tot ler- lük en Ide srs fks de wat r d» den: I). 3 de bet uin ik ner ch- mlj aar •ste lijn aar iels schermen? ter geen imeer, a. het riiap- A en wm ilftal. het 1 n Raadsvergadering De Raad dezer ge meente komt as. Donderdag, des namiddags te half 4 (wett. tijd) ter apenbare zitting bijeen. wertt- hulp- r on naar t na- be- zljn ver- volk Mr sidsn wlen i ge- voi- rgers ngen, kun- be- het le de I.— Ju. ter op i«, >en »r- nt ik xk ft, en en ;n. o- te u te val :h- Ide ui- er- er- lur id. !»- >u- Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aantprakelijk be den, sken i de iten. >ner al len, e J. 1 klaar- re- PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING Ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubilé als voorzitter van het RK. Parochiaal Arm bestuur te De Cocksdorp, Texel, werd de heer M. W. de Oraal begiftigd met het gou den kruis „Pro Ecclesia et Pontifice”. Kolfwedstrjjd De uitslag van den Kolf- wedstHJd bij den heer D. Rijper is als volgt: le Klasse: le prjjs T. KosteUJk, 510 pun ten; 2e prijs D. Brander, 477 punten; 2e prijs P. Molenaar, 453 punten. 2e Klasse: le prijs P. Goed. 400 punten; 2e prijs O. Langendyk, 409 punten; 3e prijs J. Bergen Az., 401 punten. Serie P. Glas 91 punten. P. Goed en G. Langendljk overge kolfd met den uitslag van 3 partijen. F. Goed 127 pnt., G. Langendljk 100 pnt. 3e Klasse: le prijs T. Vrollng, 359 pun ten: 2e prijs K. Kat, 356 punten; 3e prijs P. Zijp Mz„ 346 punten. Serie P. Langen dljk 95 punten. Gemeentesecretarie Aan den vroegeren ambtenaar ter gemeentesecretarie, den heer J. Elmers, thans werkzaam op het kantoor der Linoleumfabrieken te Krommenie, is tengevolge der slapte in dat bedrijf, ontslag aangezegd. De heer Elmers, wlen tot twee maal toe een jaar verlof zonder behoud van salaris, uit gemeentedienst werd verleend, keert daarom nu met ingang van 1 Juli a.s. als zoodanig aan de gemeentesecretarie terug. Sociale Zondag Zondag is dan de So ciale Zondag gehouden, 's Morgens hield Pater de Hart OEM onder beide H.H. Missen een predikatie met het onderwerp: „Het sociale leven van binnen.” 's Avonds was de zaal tot de uiterste hoe ken gevuld om te luisteren naar Pater de Hart O FM. en kapelaan van der Eem uit Hoorn, die zouden spreken over „De Chris telijke naastenliefde van binnen en van buiten". Met een mooien marsch werd deze avond Ingezet. Het openingswoord werd ge sproken door den voorzitter der Hanze, den heer B. J. Heusmann. Het Comité van den Socialen Zondag mag, aldus spr., zeer zeker in de groote deelneming een bewijs zien van sympathie met zijn streven. Slechts een drachtig samenwerken van alle standen in ons sociale leven kan en moet ons brengen tot die liefde en saamhoorigheid. welke noodig zijn om ons katholieke en sociale le ven te kunnen beleven. In groote trekken schetste spr. het groote doel, dat de vereenlglngsmenschen zich hebben gesteld met dezen socialen Zondag, en gaf het woord aan de eerw. sprekers, om dit nader uiteen te zetten. Pater De Hart O F M sprak over Rerum Novarum. Spr. zette uiteen wat er zich in 50, 60 jaar heeft afgespeeld in de geschiede nis. „Wie brengt redding?" was toen het woord. En Leo XIII bracht door zijn ency cliek redding. HM verhief zijn stem en zy, die zwak waren, werden sterk. Daarna be- De aardappelbladziekte Ook in deze gemeente komt op sommige perceelen de zoo zeer gevreesde aardappelbladziekte voor. Met veelvuldig besproeien tracht men erger te voorkomen. Tot nu toe neemt de ziekte geen afmetingen aan, dat er sprake kan zijn van een mislukking van den aardappelbouw. van de heer de Jong w vv* bji de Ned. Spoor- ’“5en «i het echtpaar P. Broertjes zijn 40- terugblik op de gehouden Gemeente raadsverkiezingen Voetbal Het Is de R.K. Voetbalvereeni- ging „Victoria" niet gelukt JJ. Zondag In Wognum van Sparta I te winnen voor de promotie-competitle Met een 02 nederlaag werden de Victorianen naar huls gestuurd Mul Grasgewas en nagras voor 330. aan Cor Cornelisse. 10. „Kleine Steenplaate", in den polder de Ultgeester en Heemskerkerbroek, gras gewas 16.aan Corn. Deljten. voorlooplge by de verwer- Te water Zaterdagmiddag raakte de 5-jarige Greta Molenaar nabij de Voorburg- gracht te water. De heer Waterdrinker, MIe het ongeval zag gebeuren, spoedde zich naar de plek, waar het kind In de diepte verdwe nen was, en wist, door zich te water te be geven, het kind te redden en alzoo erger te voorkomen. Met het oogsten van vroege tulpen is in de duinstreek een begin gemaakt. In te genstelling met verleden jaar. toen overal de gewassen uitmuntte, zijn die nu van middelmatig tot slecht. De vele regens In Mei met de daarop gevolgde warmte hebben de bollen snel doen afsterven. Zware bollen worden zoo goed als niet gerooid. Ook van den oogst van Darwin- tulpen zjjn de verwachtingen niet groot. Raadsverkiezing Morgen (Woensdag) heeft alhier de stemming plaats voor de leden van den gemeenteraad. De katholieke kiezers wekken wy drin gend op, hun stemplicht trouw te vervullen. Brengt allen uw stem uit op HJst no. 4, waarvan no. 1 Is Jac. Groen Az. Men houde er vooral tekening mede, dat het stembureau is geopend van ’s morgens 6 uur tot ’s middags 5 uur (van 7 tot 4 uur ouden tijd). Voetbal De RK Voetbalclub D. V. O. (Junioren) speelde tegen V. V. W. (Junio ren) Wervershoof. De jongens waren weder zijds volop in actie en geen der 11-tallen wist den strijd te winnen. Het einde was 1—1. Hierna volgde een wedstrijd van D. V. O. 3 tegen Weet-Friezen 2. Belde clubs lever den heel aardig spel en waren tegen elkaar opgewassen. Ook hier wist geen van belde clubs de overwinning te behalen. Het einde kwam met gelijken stand. 32. D. V. O. 3 speelde een wedstrijd te Wer vershoof tegen V. V. W. 3. De stand bleef ook hier gelijk, 00. Onbevoegd autorijden Dezer dagen werd de groenteboer Smit, die op zijn drie- wiellge bakfiets huiswaarts keerde, te Dirkahom aangereden doo’- een achterop rijdenden luxe-auto. bestuurd door den heer P. O. van 8t. Pancras. De auto werd licht, en de flets, die over den kop sloeg, zwaar beschadigd. De heer Smit kwam met den schrik vrij en had zich gelukkig niet be zeerd. Hem treft geen schuld, daar de flets zich geheel op den rechterwegberm bevond, toen de aanrijding plaats had. De auto had een groote vaart en de bestuurder, wlen dc bevoegdheid om een auto te besturen voor drie maanden was ontzegd, was niet ge heel nuchter. De zich In den bak bevin dende groente was grootendeels onverkoop baar. De heer G. was bereid, de schade te vergoeden. laten. De voondtte rzal de meening van den Raad aan het schoolbestuur kenbaar maken. De subsidie werd volgens het voorstel van B. en W. toegekend. Een adres van de afd. Hoorn van den Ned. Bond van Koffiehuis- en Restauratiehouders Inzake ontheffing billard-belasting werd'In handen van B. en W. gesteld om prae-ad- vles. De voorzitter behandelde nu het rapport, opgemaakt over de besprekingen op 34 April ter Provinciale Griffie inzake de kanalisatie in West-Frlesland. Aan de gemeente Zwaag werd verzocht de reeds bereids toegezegde medewerking met f 500 te verhoogen. Daar duidelijk bleek dat de kleinere gemeenten meer moeten geven, alleen door onwilligheid van de wa terschappen, willigde de Raad de aanvrage niet in. Besloten werd f 500 beschikbaar te stel len voor den Brandraad voor aanschaffing nieuw materieel. Na langdurige besprekingen besloot de raad tot afdoende verbetering van het weg dek der Balkwelde en Unjerpad. De raming was f 2000; daar echter gebleken is dat een breedte van 1.10 M. niet voldoende is en deze gebracht dient te worden op 1.50 M. en tevens de toeganswegen verbreed moe ten worden, zullen de totaal kosten thans bedragen f 4000. Gezien de noodzakelijkheid van verbetering gaf de Raad tot deze uitgave zjjn goedkeuring. Aan elke zijde zal een berm gemaakt wor den van 40 c.M. terwijl vrachten boven de 250 k.g. verboden zijn. De weg is niet voor doorgaand verkeer. Aan den opzichter van Drechterland zal verzocht worden toezicht te houden op de werkzaamheden Na nog eenige huishoudelijke besprekin gen werd de vergadering gesloten. ordening vaststellen. Hij verzoekt B. en W.- om in de eerstvolgende vergadering met een voorstel ter tafel te komen. De voorzitter meent, dat niet overhaast- moet wórden gehandeld en dat bet nog best in September geschieden kan. Moge lijk is dan ook de nieuwe wettelijke rege-I ling bekend, die te verwachten is. De heeren Kostelijk en De Boer willen eveneens zoo spoedig mogelijk een andere verordening. Witte Kralstentoonstelllng Als SOtete bezoekster werd aan een der leekenverpleeg- sters van het Sint Jansgasthuis een met de emblemen van het Witte Kruis versierde taart aangeboden en aan mej. Pauw van Zwaag als 1000ste en aan mej. B. de Boer van Hoorn als 1200ste een zilveren lepeltje met W. Kruis-embleem. Gemeenteraad De raad dezer gemeen te vergaderde Vrijdagavond. De voorzitter opende de vergadering, waarna de notulen der vorige bijeenkomst onveranderd werden vastgesteld. Medegedeeld werd. dat volgens mede- deellng van den Minister van Financiën de voorlooplge ultkeering, Ingevolge de wet op de flnandeele verhouding, per in woner is bepaald op f 8.2937, of in totaal f 15.167.35, en de ultkeering in de jaar wedden van burgemeester en secretaris op f 3000; en dat het aandeel in de kosten van onderhoud en verbetering van de Spoorstraat, door deze gemeente en de ge meente Noond-Scharwoude tezamen onder nomen, bedraagt f 1570.83. Naar aanleiding van een verzoek van den Bond van Moblllsatie-ivallden. werd be sloten adhaesie te betuigen bij den Minis terraad en de Tweede Kamer aan het ver zoek van de gemeente Smalllngerland, om een afdoende regeling voor mobillsatle- slachtoffers in het leven te roepen. De Vrljz.-Dem. Kiesyereeniging had een adres ingezonden, houdende verzoek de thans geldende schoolgeld-verordening spoedig te herzien, daar deze te hoog is. B. en W. stellen voor dit voor kennis geving aan te nemen, daar naar hun mee ning de beslissing beter aan den nieuwen raad kan worden overgelaten. Dese rege ling kan dan nog tijdig vóór het nieuwe schooljaar gereed* zjjn. De hder Zaagman merkt op. dat reeds meerdere malen dit punt besproken to en wil zoo spoedig mogelijk een andere ver- Te Apeldoorn overleed, ruim 100 jaren oud, de heer K. Bloemendaal, oud-lnspec- teur der telegrafie. De overledene werd 5 December 1830 te Deventer geboren. In 1854 werd hij aangesteld bij de rijkstelegraaf te Rotterdam. Na verschillen^ rangen te hebben doorloopen werd hij in 1868 benoemd tot inspecteur te dezer plaatse om daarna overgeplaatst te worden naar Amsterdam. In 1896 heeft de overledene den dienst met jx-nsioen verlaten en zich te Apeldoorn ge vestigd. St. Vtocenttusvereeniging In de vaca ture ontstaan door het as. vertrek van den heer A. Pinkse naar Veghel, is tot penning meester der 8t. Vlncentiusvereeniging ge kozen de heer L. Zonneveld. De bedevaart naar Heiloo De R. K. Vrouwenbond gaat Woensdag 24 Juni a.s. lei bedeva'.rt naar llellxj. Deelneemsters kunnen zich alsnog by het bestuur van den bond aanmelden. Borgeri. stand Geboren: Cornells Jozef, zoon van Jacobus Neefjes en Martha Paay; Ntoolaas, z. van Cornells Haakman en Jana je Reljn; Af ra Cornelia, d. v. Gerardus Martlnus Bot en Divera Kaagman; Dirk, v. Jacobus Haakman en Hendrika Jansen; Annie Theresia Maria, d. v. Johannes Petrus Paay en Dleuwertje Laan; Cornelia Gerarda, d. v. Cornells Pennexamp en Geertrulda Mo lenaar; Anna Maria Edwarda, d. v. Petrus Beerepoot en Geertrulda Laan; Jacobus, Jo hannes, z. v. Peuvel en Margaretha Klaver. „Overleden: Anna van Wonderen, oud 28 Jaren. echtgenoote van Nlcolaas Oud. Getrouwd: Jacob Botman en Geertrulda Bamadette Smit, wonende te Bovenkarspel A 554; Nlcolaas Bakker en Maria Smit, wonen de te Wervershoof, A 93: Simon Deen en Ma- rijtje Grooteman, wonende te Hoogkarspel, Z. 35; Edmond Alphonsus Vaal en Marga- rttha Nieuweboer, wonende te Wervershoof, A. 166; Antonlus Vet cn Antonia Maria Hofland, wonende te Wervershoof. B. 4; Dorus Vriend en Wilhelmina Berkhout, wo nende te Andljk; Johannes Schoutsen en Margaretha Pronk, wonende te Wervershoof, C. 103. De gemeenteraadsverkiezingen behooren -eer tot het verleden. En al hebben dese, voor ons Katholieken, niet dat resultaat ge bracht, hetwelk wij in stilte hadden gehoopt, nl een rechtsche meerderheid jn den Raad, hebben wij in meerdere opzichten reden tot tevredenheid Daarover echter straks. Door de verschillende politieke richtingen in de afgeloopen weken alle zeilen bljge- tel om met een zoo hoog mogelijk stemmen cijfer uit de bus te komen. Verspreiding van strooibiljetten en manifesten, huisbezoek en het ophalen van kiezers naar de stembus, sya zoovele middelen geweest, welke men daarvoor aangewend heeft. Het vele goede der diverse partijprogramma’s en de uitste kende bestuurscapaclteiten der onderschei* dene gemeenteraadscandldaten -werden daar bij breed uitgemeten. Dat hoort nu eenmaal soo en daar is dan ook niets tegen, mits men daarbij zorge zijn tegenpartij niet te kwet sen en zich ont'roude van een unfaire strljd- vtfze. Met uitzondering van de wijze, waarop de vroegere, tot voor eenige weken geleden zg. .Jieutrale Kiesvereeniging”, den strijd grvoetd heeft, werd door alle overige mede dingers de bestrijding waardig gehouden. De keerzijde van het Janusgezicht, tot nog toe verborgen gehouden, werd plotseling ver toond. Voor de zooveelste maal bleek ook nu weer, dat „neutraal" een „onding”, iets ..onbestaanbaars” is en bij deze verkiezingen bovendien was „neutraal" synoniem met .jmtl-Katholiek" Daarvoor behoefde men slechts een van verspreide strooibiljetten te lezen, welke door deze Inderhaast omge doopte neutrale Kiesvereeniging” waren opgesteld. Dat ook de leden der vroegere jleutrale” Raadsfractie deel hebben aan de verbetering der wegen, aanleg gas, enz. wie zal dat ontkennen? Maar zij hebben daaraan dan ook geen grooter deel gehad dan eenige ardere raadsfractie. Zoo verstandig to men dan ook wel geweest de capaciteiten hunner rardsleden niet aan de vergetelheid te ont rukken. al hebben deze zich dan ook ,schul- clg gemaakt" aan „uitstekende bemoeiingen" inzake primaire wegen, enz. Bjj de laatste behandeling van een aanvrage, noodlokaal. werd van uitstekende bemoeiingen van den „neutralen" onderwljs-wethouder weinig be merkt. Wel van poover figuur, dat van onder wijszaken weinig kennis droeg, waar slechts enkel en alleen ’t geluld van den raadsvoor zitter werd vernomen, niettegenstaande deze kwestie thuis hoorde onder de afdeeling „Onderwijs”. Maar enfin, ook dat zou er nog wel mee door kunnen. Wat „humbug" kan men niet altijd ontberen in verkiezingsda gen. Dat deze „humbug" geen of althans wei nig effect zou sorteeren, begrepen de Vrljz. heeren heel goed en daarom moest worden uitgezien naar een meer doeltreffend middel, een middel, waarvan de uitwerking sinds jaar en dag bekend is en onfeilbaar werkt. En gedachtig: „het doel heiligt de middelen”, werd het Rome-paardje, het afgeleefde beestje, voor dezen keer nog maar weer eens van stal gehaald en voor het verkiezings- karretje gespanneh. Als dat niet hielp, hielp niets. Een waardig middel voor deze Vrij zinnige heeren. Daarmede moest getracht worden de Christelijk Protestsntsche kiezers te bewerken, te beangstigen. Een Roomsche meerderheid in den Raad, waarvan men. zoo schreef het strooibiljet heel naïef, de gevolgen aan den Hjve zou voelen. In den geest zagen de heeren Vrijzinnigen reeds schrikbeelden van inquisitie, vervol ging en wellicht nog meerdere afgrijselijkhe den. Brr, om er kippevel van te krijgen! En daarbij nog het sectarian» onnoodige flnaneieele offers aan de burgerij, alleen nstdurlijk het niet-katholleke deel der be- rolklng. opleggend. En dan eindelijk, maar niet het minst, het groote gevaar, voor eene, gemeente als de onze, waarvan de bestuur ders door anderen bestuurd worden. Een onware en onbewezen beschuldiging, iets waarin deze heeren experts zijn, maar welke doel kan treffen. En dat is de hoofdzaak! Met al dit fraais hebben de Vrijzinnigen goede zaken gemaakt en zooals uit den uit slag der gehouden verkiezing blijkt, menig christelijk Protestantse!» zieltje verschalkt. Uit deze verkiezingen is wederom geble ken. dat „neutraliteit” niet bestaat en wij, katholieken, In hoofdzaak op ons zelf aangewezen. Wij zjjn thans weer één vooral door de unfaire strljdvoering is onze saamhoorigheid, onze eenheid nog hechter en sterker geworden. Heeft deze verkiezing geen .rechtsche" meerderheid gebracht, redenen tot tevreden heid hebben wij niettemin, zooals we reeds eerder opmerkten. Voorop kunnen we con- stateeren, dat er door de katholieken, dank zij de ontwikkelde activiteit van het bestuur onzer R. K. Kiesvereeniging, goed is gestemd. Niet alleen to. voor zoover mog^Uk, al ons stemmenmateriaal aangewend, maar er kwa men zelfs geen ongeldige stemmen b\j ons voor. Alle 870 ultgebracht katholieke stemmen waren geldig en. behoudens eene geringe uitzondering, waren al deze stem men uitgebracht op no. 1 van onze candlda- tenlljst. Ook behaalden wij een nog hooger stemmencijfer dan bij de laatstgehouden Sta tenverkiezingen. Dan werd in de plaats van den heer W. Kortekaam de heer L. Klaver tot gemeenteraadslid gékozen, hetgeen voor onze R. K. Staatspartij ter plaatse in t algemeen en voor de R. K Raadsfractie in t bijzonder een niet te onderschatten aan winst beteekent Reeds vroeger hebben wjj hem leeren kennen als een goed raadslid. In t vervolg hebben wij dan ook weer een R.K. Raadsfractie, welke naar buiten als een een heid optreedt, wanneer kwesties van belang, wc. principieele kwesties, zich voordoen. De gekozenen zullen, daar kunnen we van overtuigd zijn, evenals vroeger, de Katho lieke beginselen in den Raad hoog houden en wanneer dit noodig is. hunne medewer king ten volle verleenen bij de behartiging der gemeentebelangen. Er treedt nu. tot aan de komende Kamerverkiezingen, wederom ’n Uidperk in van politieke rust, van politieke kalmte; waarmede we bedoelen, dat er wei nig activiteit, naar buiten aan den dag wordt gelegd. Waarmede we evenwel niet bedoelen, dat er nu een tijd is aangebroken ?an abeolute onthouding van iedere politieke *erkzaamheld. Van dit laatste kan geen •brake zijn. Ons bestuur der R. K. Kiesver eniging moet werkzaam blijven, mogelijke tekortkomingen en gebleken onvolmaakthe den veranderen, verbeteren. Ons doel, een jrchtsche meerderheid in den nieuwen Raad, h nog niet bereikt. Wat we nu nog niet Wtkregen daarop zal ons streven gericht zijn de komende vier Jaren. Daarom mogen we dan ook niet bij de pakken gaan zitten, maar •He rechtmatige en geoorloofde middelen tullen we aanwenden, om over 4 jaren te lerkrljgen een .rechtsche" meerderheid, die "Hik zal geven in staat te zjjn, datgene te dcen wat „links" thans en vsoeger niet kan en D*et wil: recht verschaffen aan de billijke v‘rlangens van „alle" gemeentenaren, ook ’an de Katholieken! uitgeest, 14 Juni 1C31. HANS VAN REWIJK Raadsvergadering De raad vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester J. Wiering. Het verzoek van de N.V. West-Friesche Radlo-Centrale betreffende overname con cessie der fa. Kösters te Alkmaar voor leve ring van radiomuxlqk aan huize „Avond licht" aan het Keem werd ingewilligd. Adhaesie werd betuigd met het adres van tfen Bond van vereenigingen Inzake de Land- «beiderswet in de Prov. Groningen en ver- lAlgens werd besloten tot samenwerking met gemeente Wognum voor wat betreft as- ^gtentie bij brand. I CIM behandeling kwam een subsldle-aan- vfcage van het R. K. Kerkbestuur J3t. Mar- tinus" om f 400 voor de R K. bewaarschool BI en W. stellen voor f 5 per leerling uit deze gemeente beschikbaar te stellen. *Naar aanleiding van een vraag van den heer R. Balk, bleek het, dat de Raad van meening is dat ook kinderen van andere ge zindten tot de school moeten worden toege- Een ieder uit zijn gedachten in diverse bladen. Zou er bij al die schrijvers nu één zijn, die de kern van het leven en het vis- scherijbedrijf zelf heeft meegemaakt? Nu de Minister het standpunt gehand haafd heeft, dat bet bedrijf niet onder de algemeene malaise lijdt en het verzoek om steun afgewezen heeft, zit men met de han den in het haar. Wat nu? Eerst saneering. maar dat gaat niet zoo makkelijk, omdat de een voor den ander de wijsheid in pacht wil hebben. Nu wordt de schuld hieraan gegeven, dat het bedrijf niet meer met den tijd mee kan. Och, laten wij eens naar Engeland kijken. Die paar motortrawlers, die daar zjjn, zijn niet de moeite waard om daar onze aan dacht aan te schenken. Dit bedrijf is nog lang niet uit den tijd. Iedere technicus zal het met me eens zjjn. dat wanneer een mo tor 6 4 7 jaar in dit bedrijf werkt, deze op zal wezen en zjjn kracht verloren heeft, ter wijl een stoommachine 50 i 60 Jaar en nog langer mee doet. Past men toch rationalisa tie toe, dan zullen er tal van arbeiders over blijven, die toch ook medegeholpen hebben, dit bedrijf groot te maken. Wjj gelooven wel, dat de oorzaak elders te zoeken is. Zijne Excellentie wijst met kracht slechte organisatie. Dit bedrijf to te slecht georganiseerd. Het berust op de grondbasls „winstbejag." We gaan even terug in den tjjd van voor uitgang. Schepen werden aangekocht, gauw gemaakt voor de keuring en spoedig in p^ratie naar Amsterdam of elders. De fabrieken, die dit werk aangenomen hadden, kregen de order: dan en dan moest het schip weer afgeleverd worden. Er werd niet gevraagd „hoe?” Als het schip maar weer in elkander zat. want er was goud te halen. Men vroeg niet: is cr wel vakkundig volk genoeg? Neen, als het schip maar naar zee was. Ziedaar bet overleg. De zucht naar bet geld was te sterk. Schepen werden uit gevaren. Schippers wisten geen weg. Sche pen werden verwaarloosd, enz Nu is men aan het zoeken. Nu ligt het hier en daar aan, maar de werkelijke komt men nooit te weten. Nu is er Wat moet er nu gedaan worden? Laat allereerst de overheid zorgen, dat de pachthuur enz. goedkooper wordt, f 12.25 voor één ton kolen is te duur. Kolen zjjn veel te slecht en daardoor komt het. dat de trawlers zoo’n massa kolen gebruiken. Als al de reeders nu eens Ijs betrokken van 1 a 2 fabrieken, zou het Ijs door de groote afna me ook wel goekooper worden. Men moet geen kolen laden met open vischruimen. want door het instuiven van kolenstof, dat tusschen naden enz. gaat zitten, bestaat de kans van vergassing. Vischruimen moeten beter schoongemaakt worden. Geen puf meer bewaren, want juist hierop gaat weinig gaat de Grasverpachting Dezer dagen werd in café de „Halve Maan" de jaarlUksche gras veiling gehouden, welke in perceelen ge schiedde. 1. Zlendtjk 8.Niet verkocht 2. Voor de Provincie 62 A„ gelegen In t Castricummerveld. nabij de Eendenkooy, voor 24.— aan Klaas Cornelisse. Nagras 8.— aan J. Apeldoorn 3. „Bakkeroven” f 85.aan KI. Bloedjes. 4. Nagras van T tweede Bregstuk, groot 4 H A. 27 A. 92 Niet verhuurd. Dit nagras werd later uit de hand ver huurd voor f 100.aan Jan Heljne. j' 5. „Dljkerhemme” 1 H.A. 60 A. Niet ver- huurd. 6. „Geertsveld" van de R. K. Kerk, groot I 1 H A 70 A. 81.— Jb. -reeling. t Nagras voor 34.— aan M. Rodenburg.» 7. Dljkerhemme". Voor- en nasnee. (Vanl de R. K. Kerk) groot 1 H.A. Niet verhuurd." 8. ..Dljkerhemme" van de wed. KI. Win- 1 ter. groot 1 H.A., 26.aan Cor Heijne. 9. .Dage Hem” groot 3 HA 90 A., van KI. Nog langen tijd wordt hierover gediscus sieerd, vooral tusschen de heeren Bakker en Zaagman, waarbij de een meent, dat de ander hem voor leugenaar uitmaakt, en dexheer Bakker (8. D. A. P.) den heer Zaagman verwijt zijn mandaat niet tel* beschikking van zijn kiezers te hebben ge steld, toen. Z. bedankte als lid van de- 8. D. A. P„ waartoe hij de moreele verplich ting had. De heer Rijper merkt op, dat er hier toch geen verkiezings-propaganda-avond van gemaakt moet worden. De voorzitter zegt ten slotte, dat hoewel: hl) het beter vindt, dat de nieuwe regeling in September gemaakt wordt, B. en W. in de volgende vergadering met een voorstel willen komen, waarmee de raad accoord gaat. Vervolgens komt aan de orde het ver zoek van de commissie uit belanghebben de gemeenten en waterschappen, om gedu rende 40 Jaar een bijdrage van f 1000 per jaar, of f 17.000 ineens beschikbaar te stellen voor den aanleg van den nieuwen provincialen weg door den polder Geest- mer-Ambacht. B. en W. staan zeer sympathiek tegen over dit verzoek. Door de totstandkoming van den weg, wordt de Diepsmeer uit haar Isolement verlost en is er allicht gelegen heid om tuinbouwbedrijven langs den weg te vestigen. B. en W. niet met een bepaald voorstel, maar zou den wenschen. De wethouders Kroon en Bakker zeggen, dat deze weg wel een offer waard is, daar het een gemeentebelang is. Laatstgenoemde merkt op. dat wc vermoedelijk Jaarlijks f 500 zullen uitwinnen, die thans betaald worden voor het vervoer van schoolkinde- deren naar Warmenhulzen. De heer Zaagman zegt, dat de provincie het best zelf betalen kan; waar betalen wjj anders onze belasting voor? Over het algemeen zijn ook de andere heeren van gevoefen, dat het hier meer een provinciaal belang is. dan een belang voor de Langendijker gemeenten. Immers alleen voor het verkeer naar de Wlerin- germeer en verder, wordt de weg aange legd. Ook is het een groote teleurstelling voor onze gemeente, dat de weg n.et door de Spoorstraat komt. Dit wordt een doode straat, daar de Roskambrug vcrdwlj.it. De voorzitter maakt uit de besprekingen op, dat wel gesympathiseerd wordt met den weg, doch het offer te groot geacht wordt. De heeren Zaagman en De Boer verkla- sprak sPreker *at de Rerum Novarum wil. ren tegen te zijn, ook al was het maar f 100. Ten slotte wordt besloten aan de com missie mede te deelen, dat afwijzend is beschikt. De Commissie van Beheer der bedrijven deelt mede, dat zij heeft besloten het G. E. B. niet aan het P. E. N. over te doen. Na eenlg gepraat over goedkoope en dure stroom tarieven, wordt deze brief voor ken nisgeving aangenomen en het genomen be sluit tot kabeleering van het electrisch net gehandhaafd. Nog deelt de Commissie der Lichtbedrlj- ven de samenstelling mee. van de Com missie voor Georganiseerd Overleg bij die bedrijven. Vastgesteld wordt vervolgens het kohier der hondenbelasting over 1931. Besloten wordt in verband met een vastgesteld Kon. Besluit, alhier, weder een correspondentschap der arbeidsbemiddeling op te richten. Het bureau wordt op de secretarie gehouden en de vergoeding op f 50 vastgesteld, waarvan het Rijk 40 pet. vergoedt. De begrootlng 1930 wordt gewijzigd tot een totaal bedrag van f 8907.53. Verder wordt besloten tot aansluiting over te gaan klngslnrichting van den vleeschkeurings- dlenst, kring Barslngerhom, tot 1 Januari 1932. De voorzitter vraagt machtiging van den raad om den gemeente-veldwachter den cur sus voor politiepersoneel te laten volgen. De kosten bedragen niet meer dan f 30. Wordt toegestaan. De voorzitter deelt mede, dat aan land- huur van 1929 nog te ontvangen Is f 979 van 9 huurders, over 1930 f 3565.75 van 31 huurders. Besloten wordt aan B. en W. over te laten hoe gehandeld zei worden. Gehoopt wordt, dat bij eenigszins goede aardappel prijzen. spoedig het achterstallige binnen komt. Na de rondvraag volgde sluiting. Ijs en deze visch wordt niet gestript, i heel spoedig rieken, en hierdoor wordt kwaliteit van de andere visch minder. De loonen drukken 27 i 30 pCt.. daar kan niets van af. Het leven van vtoscher kan nooit voldoende betaald worden, want men moet te veel ontberen en gevaren doorstaan. Zoo’n arbeider mist ook het huiselijk geluk Gaan wy den werktyd na, dan komen wy eerst by de stokers. Die staan 13 uur van de 34 uur. hebben dus lang geen 8-urigen arbeidsdag. Matrozen werken ook langer dan 8 uur; hun werktyd wordt wel eens opgevoerd tot 16 8 18 uur. Houdt men daar rekening mee? Moet het dag en nacht van huis zijn niet betaald worden? Wat voor een leven heeft zoo iemand, te vergeiyken by een landarbeider? Toch kan er een hoop gedaan worden, wat allicht beter is. dan zooals het nu gaat. Laten eerst de zeelieden een andere or ganisatie vormen. Het fonds van sociale voorziening moet verdwynen. De arbeiders moeten die f 5.— per man en per maand in hun zak krygen. Als zy dan willen, kunnen zjj zich veel beter particulier verzekeren. De nieuwe organisa tie moet een coöperatie stichten, zoodat de visscher gevrüwaard blyft van de hooge woekerwinst, die er aan den kant heerscht. Machinisten kunnen, tegen vergoeding, met den stoker des morgens na^binnenkomst zelf zooveel mogelyk repareeren, zoodat de fee der gevrywaard blijft van de slechte en dure reparatie s door de fabriek. Matrozen kunnen eens per Jaar tegen een dagloon, het schip opknappen, met de keu ring of ketelkeuren; dan zal de reeder goed kooper uit zijn, dan wanneer hjj het door een schilder laat doen. De reeders kunnen zorgen voor een onder linge kolenleverantie, een onderlinge le verantie van netted en diversen, zoodat zij alles uit de eerste hand hebben, wat. na- tuuriyk goedkooper is, dan dat ze het van een stores betrekken. Nu staat men tegen het Fransch patent op. Dit had men al 8 jaar geleden moeten doen. Laat de overheid de Octrooiwet zoo verhoogen, dat geen reeder er meer aan denkt, dat net te nemen. Maar dit moet niet enkel hier gebeuren, doch ook de bulten- landsch natie s moeten ertoe overgaan. Zoo- dra dit net in werking was kon men al be speuren, dat dit het tegen de zee nooit vol kon houden, maar toen werd er goud ver diend. Arbeiders, hebben jullie nog niets ge leerd? Moet de centrale bond nog langer deze po litiek doorvoeren? Betalen jullie het geding reeds niet? Zonder iets van deze economische schynselen te begrijpen, spreekt het aan den kant over Maatschappelijke hervor ming. echter koo, dat het zelf vooruit gaat. Of de kleine'reeder achteruit gaat of niet, dat deert hen niet. Dit hebben vooral de so cialistische vakvereenigingsleiders aan de ar beiders geleerd. Gaat het niet om hun eigen behoud? Denkt aan de fusie. Hoe kan nu een leider voor de belangen van twee groe pen arbeiders opkomen, daar deze tegen over elkander staan? Moet hier niet de een of de ander bakzeil halen? Wij denken van wel. Hoeveel zullen de voormalige N. A. S.-leiders gekregen hebben? Allereerst loonsvcrhooging. Die heeren zyn den tyd van 1924 vergeten. Juist door het afsluiten van zoo’n contract, zyn de Mljen ten gronde gegaan. De machinisten; de ver trouwensmannen van den bond, kregen de stille order mee van huri leiders, de stokers één uur na binnenkomst te laten gaan, om zoodoende de machinisten te noodzaken al het reparatiewerk te laten doen, door de du re fabriekjes. Was het niet het doel van Brandsteder en Blaas om het vlsscherybe- drijf zoo sjxiedig mogelyk te doen wanke len? In 1926 werd een zware politiek gevoerd door Br. en inderdaad die jxilitiek is gelukt, maar gaat nu ten koste van den arbeider. Er zyn my feiten bekend, dat wanneer een stoker niet in de IJm. Federatie was, de ’"'a- chinisten een wenk kregen van hun leider en de stoker ging de straat op. Zoo was hun werk om de eenheldsmacht te krygen. De financiën speelden toen een groote rol. Wat gebeurt er achter de Waarom mag een arbeider nooit mee conferentie? Werd het fondskantoor fam.-kwestie? Nu loopen de arbeiders te mopperen, maar zoodra het bedryf op gaat leven, gaan 30 j>Ct. van de visscherslieden wederom uit den centralen bond en dan wordt er nog wel geschreven: wy gaan met de massa mee. Ar beiders. zorgt dan toch, dat ge een andere organisatie krygt, ronder politiek, en voert zelf geen politiek tegenover den werknemer. Hoewel het loon van den vischlosser abnor maal hoog is, willen wy daarover zwygen. maar het past niet, dat het grootste deel wekeiyks nog met f 50 k f 60 naar huis gaat, terwyi er 1300 aeelieden zonder arbeid zitten. Hier moet de werknemer ook wat wijzer wezen en die lui niet vóór de visscherslul aan het werk zetten, doch wel er na. Laat de reeder er toch vooral om denken, dat hy niet buiten den visscher kan. De Schipperswet moet spoedig haar intrede doen, zoodat de reeder vertrouwde menschen op de schepen krygt. Het volk moet meer eensgezind worden, zoodat er geen haat bestaat tusschen dek en machinekamer. Het volk moet het egoïs me laten varen. Zeelieden, denkt er om: geen landarbeider zal voor jullie opkomen, terwyi er toch maar al te velen zyn. die van jullie eten moeten. Concessies moeten er verleend worden. Laten de reeders hun r schepen onder een groote exploitatie-Mtj doen varen, dan hebben we niet zooveel di recteuren en anderen noodig. Nu wil iedere organisatie de wysheid hebben en voeren zy politiek tegen elkander, maar de arbeiders wachten op verbetering, zoodat ze het zeegat weer kunnen kiesen. Van regeeringswege kan men 'meer recla me maken voor dit artikel, zoodat de vraag grooter wordt. De handel in het buitenland is zoo goed als verloren, omdat men zyn wijsheid weggeeft. Nu gaat My. op My. failliet en IJmuiden zakt zooals het gerezen is. De gouden tyd is voorby, 5 jaar heeft de vreugde geduurd en iedereen ging en kwam naar de gouden plaats, want er was volkgebrek. Horlogema kers gingen naar zee, zonder vakkennis en door hun onkundigheid zyn er verscheide- nen weggebieven. Hoeveel jaren van droefheid zullen er nu volgen? Een ieder, die van dit bedryf eten moet, lydt gebrek en zucht: was ik maar geble ven, vanwaar ik gekomen ben. Is het nu niet noodig, dat er zeer spoedig ingegrepen wordt? Zit men nu totaal machteloos en kan niet een en ander gedaan worden? Moeten de arbeiders nog langer luisteren naar hun leiders, die zelf heelemaal geen verstand hebben van dit bedryf? Och, het is te betreuren, dat dit volk nog zoo dom is. De leiders durven nog wel zeggen: blyft toch optimistisch, zy kunnen dat wel. omdat ze iedere week f 65 8 t 70 vangen. Dit is de socialisatie in de prakt yk en zoolang die blyft bestaan, zal heel de Maatschappy be dorven biyveft. Och, die heeren zyn zoo voor de arbeiders, maar denken allereerst £m hun eigen be lang. De rol achter de tiek. Verder wordt de schuld gegeven aan het ys. maar het volk moet de visch ook beter strippen, zoodat er geen darmen enz. in blij ven zitten. Het is gebeurd, dat sommige visch verrot was en stonk als ze aan de markt kwam. Ook gebeurt het. dat de visch- sjjoeler aan dek standjes krygt van zyn me demakkers. omdat hy dan te lang spoelt. Deze kleine dingen kunnen gemakkeiyk verbeterd worden en ook de kwaliteit zal dan wel wat beter worden. De schippers en machinisten zyn tegenwoordig geen baas meer op hun schip, doch het volk is dat Het volk heeft tegenwoordig de leiding en weet het beter .dan schipper en machinist. Dit komt door den vooruitgang, toen hadden we onbekwame schippers en machinisten. De poging tot saneering zal ook wel mis lukken. zooals alles mislukt te. Toch kan er nog een hoop gedaan worden. Het te niet noodig, dat, wanneer een boot met 40 i 50 manden visch binnen is, daar 10 man komt om te lossen, want per slot van rekening moet de visschersman dat betalen. Nu is daar 6 man voldoende voor. Nu, heeren werkgevers en werknemers, laat k het woord aan u Wilt gy nog meer weten, dan ben ik gaarne bereid, meer mede te deelen. De Redactie dankend voor de plaatsing, EEN ZEEMAN nJ. het Koningschap van Christus in de wereld brengen. Ook in het sociale leven. Wy moeten naastenliefde beoefenen, aldus spr., want ook Christus was de liefde. Wy klagen, maar hebben we daarvoor reden? Want passen wy wel de middelen toe, die ons ten dienste staan, nJ. het grootste mid del de zelfverloochening en onderlinge saamhoorigheid? Op ons rust de plicht, het vaandel van Christus te beschermen. Wordt het niet tyd, dat ook in Wervers hoof de onderlinge saamhoorigheid gehand haafd wordt en een voorbeeld zy voor an dersdenkenden Weg met de zelfzucht enz. Konlng Chrto- ,’tus beminnen en onse evennaasten; elkan- der broederliefde schenkend. Daarna sprak spr. over de samenwerking .tusschen werkgever en werknemers. Men .moet by zichzelf beginnen om alzoo tot felkander te geraken. Spr. eindigde met de woorden: Er ligt een groot arbeidsveld open; vooruit dan; recht vooruit. Na de rede van pater De Hart gaf het R.K. Harmonlegezetechap eenige nummer tjes te hooren. Daarna volgde een kwar tier pauze. Vervolgens verkreeg kapelaan Van der Eem het woord. Spr. haalde aan de toestanden in Spanje en zei, dat wy in Nederland nog sterk staan, doch spr. geloofde niet, dat ook wy niet ver van ellende af zyn. Ook In Nederland lig gen de communisten op de ioer. Alles wordt door hen gedaan om ook van Ne derland te maken een land van ongeloof. Alle dagen wordt vergaderd voor den vrede, maar er is er maar één die vrede geven kan. de Paus. Daarna besprak spr. de Rerum Novarum. Ook de llberaltoten hebben het moeten toegeven, dat deze encycliek waarheid bevat. Een mensch moet met denken, dat alles met het menscheiyke kan bereikt worden. We moeten hebben ware chrlsten-menschen, op wie gebouwd kan worden. Leden van L. T. B Volksbond en Hanze moeten samen werken, om gezameniyk daarvan vruchten te plukken. Daarvoor is kracht noodig en deze kan alleen geven Christus, de Vol maakte Mensch. Ook deze wereld moet aan Hem denken. Men kan standbeelden enz. oprichten, maar als Hy vergeten wordt, zal alles tevergeefsch zyn. Daarna besprak spr. de offervaardigheid. Slechts één middel is er om offervaardig te zyn, nJ. Christus na te volgen. Daarna besprak spr. de naastenliefde in bet huisgezin. Het huisgezin is de opvoedingsschool der deugd. Spr. besprak het uitgaan naar bios coop. enz., de lectuur, welke tegenwoordig in de huiaen komt. De ouders, maar vooral vrouwen waarschuwde spr. toe te zien, de kinderen lezen. Ouders, vindt het niet goed, als uw kinderen geen zin hebben, om lid te worden van jeugdorganisaties. Neen, gy moet uw kinderen sturen naar de organisatie, waarin zy thuis hooren. Ten slotte besprak spr. de samenwerking tusschen arbeider en patroon. Spr. eindigde zyn rede met de woorden: God wil het. Amen. De heer B. J. Heusmann dankte belde sprekers en alle aanwezigen voor hun op komst. Spr. ultte den wensch, dat de woor den. hier gesproken, naar buiten zouden uitgedragen worden. Daarna sloot hy de goed geslaagde verga dering met den christeiyken groet. echtvereniging.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 7