ONS BLAD S. KROM ZIJ, GRATIS f3000.- fiso.- «ssm: f250.- f125- fso.- ^rbrk.;“ WOENSDAG |7 JUNI 1931 STOOMERIJ EN VERVERIJ JOH. LAUWERS PAYGI OP 3 ALKMAAR Warmwaterzakken en Wind kussens DIT nummer bestaat uit twee bladen VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 13» f40 VOORLICHTINGSDIENST VOORNAAMSTE cXIEUWS VM t De Koninklijke Familie DE DAPPERE LIBERALEN De Int. Arbeidsconferentie VERZOEK I Z 1 I Koning Zogoe van Albanië vermoord? DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN „De Tijd” wordt niet opgeheven die zich thans op het Noord* Hollandsch Dagblad abonneeren ontvangen de nummers tot 1 Juli a.s. Adverteerders De moord te ’s Gravenhage Bedden Onze naam waarborgt O correcte aflevering. en dekens stoomen. AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OHGEVAL NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Liefhebbers der vrijheid Uit een gevangenis ontvlocht Geen bevestiging Het dagblad „De Tijd" ml blijven bestaan. Een 17-jarige moordenaar 14-jarig meisje doodgeschoten <te Keizersgracht Staking geproclameerd boodschap aan het Fransche Regeeringskrisis in Oostenrijk. De verdachte in arrest gesteld Jongen door auto overreden en gedood Passelijk protest te Madrid. Na 10 jaar de dader ontdekt Man onder een wagen verwondingen overleden Aan Al Capone bekent schuld Slechts 1% jaar hechtenis Barometerstand 9 oor v.m.: 7.62 stilstand. Hr. Ms. „Arend” Terug naar Nederland De arbeidstijd in de mijnen Opbrengst rijksmiddelen Directie N.-H. Dagblad aan Nieuwe commissarissen gekozen Trein-ongelukken in Amerika Dooden en gevonden De brug bij Keizersveer De laatste overspanning gewond. van DB DIRECTIE I -a, 4 L t Donner’s parlement. I I Katholieken kiezer, en hoe In leder val alle mogeUJke andere partijen Over Mei 1931 ratal 1% milHoen lager dan over Mei 1930 Het autobus-ongevai te Blerick. 3 maan den tegen de overw^gwachteres geëischt. Gisteren Is de laatste overspanning van de brag over <k> Bergsche Maas bij Keisersveer geplaatst. De instorting Amsterdam. Bet wetsontwerp tot hervorming van het kiesrecht door het Engelsche Hoogerhuis in tweede lestag aangenomen. uil verlies vso *a inderen vinger diensten niet BUREAU: Telefoon: de dóód 'lagranten uit er Hr. Ms. .Arend”, thans gestationneerd In de Curacaosche wateren, heeft opdracht ge kregen om zoo spoedig mogelijk na 1 Juli de terugreis naar Nederland te aanvaarden. Het offlcieele Hongaarsche Telegraafagent- schap meldt officieel uit Belgrado, dat koning Zogoe van Albanië vermoord is. Een beves tiging van dit bericht van andere zijde is nog niet ontvangen. Mr. B. M. Telden K- ’s-Gravenhage be noemd tot hoogleeraar ta het Volkenrecht te Leiden Het ontwerp-conventle op den arbeidstijd ta de mijnen ta eerste lestag aangenomen. Overwinning voor rijkskanselier Bruning. Geen bijeenroeping der huishoudelijke com missie uit den rijksdag. Een onderscheiding. H. M. de Koningin heeft het Grootkruis van de Orde van den Nederlandschen Leeuw verleend aan den heer L. Doumer, president van de Fransche Republiek. Bezoek aan de-VogezMuati Aan Schloss Lengberg in Oostenrijk Franklin Bouüon’s interpellatie over het beleid van Briand. Meerderheid voor de re- geertag. De opbrengst der rijksmiddelen bedroeg ta Mei JJ. f 7361326 minder dan ta Mei 1930; ta de eerste vijf maanden van dit jaar was de opbrengst f 21.942338 minder dan in 1930. De koninklijke familie zal. na het bezoek aan Parits, naar de Vogezen en Schloss Leng berg in Oostenrijk gaan. men werkende Unltas en ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar f L— Voor buiten Alkmaar f 2.85 Mei Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hoogrr Overeenstemming tusschen ring en liberalen ta Engeland. Tien jaar geleden ongeveer werd de be stuurder, Hübscher van het voormalig offl- clerscaslno te Lansdorf, vermist. Men vond eenlgen tijd later zijn Hjk In een greppel. Het geld, dat HUbscher bij zich droeg was gestolen, evenals zijn horloge. Men conclu deerde due, dat de man het slachtoffer was geworden van een roofmoord. De verdenking viel op een café-houder, zekeren Goletz, bij wien HUbscher zich den dag, dat hij niet meer naar huis keerde, had opgehouden. Wegens gebrek aan bewijs Dinsdag na Plnksteren werd in een boech bij RUcken de 14-jarlge Emllle Klndla uit Hartau vermoord gevonden. Het lijk ver toonde 4 wonden, die door op korten af geloste schoten toegebracht moesten Het is vermakeiyk te zien, hoe In deze i ge- Conflict bij de N.V. van Vlissingen’? Katoenfab rieken In Belgrado niets bekend Toen te Be'grado uit Londen het bericht binnenkwam, dat de koning van Albanië, Achmed Zogoe. tn Tirana zou zijn vermoord werd hierdoor te meer opzien gebaard, daar Belgrado als plaats van herkomst van het bericht werd opgegeven. Te Belgrado weet echter niemand iets omtrent een aanslag op Achmed Zogoe. ge- Krans op het graf van den Onbekenden Soldaat. Naar wij vernemen zal, na het offlcieele bezoek aan de Koloniale Tentoonstelling, een krans Onbekenden ADVERTENTIEPRIJS regels f 135: elke regei meer 63*. RECLAME per regel f 6.75 voor de eerste pagina; voer de overige pagina l 4 50 RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bii vooruitbetaling per plaatsing 9.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 9.13 mlnlsterieele voorstel nadér bekijken en aan toon en, dat dit in 's lands belang toch moeilijk te aanvaarden ta, als de oplossing van het zoo hoogst belangrijke vraagstuk, waarvan de geheele te voeren economische politiek afhankelijk ta. Het horloge van den vermoorde Bezoeken aan schilderateliers. Gistermorgen heeft de Koninklijke Fa milie de ateliers bezocht van de schilders Rousseau en Mllette te Barbisson. Z. K H. de Prins bezocht gistermiddag de poroeleinfabrieken te Sèvres. De debacle der Handels- en Landbouw- bank. Tegen den directeur jaar geëischt. De als verdacht van moord, subs, doodslag op den chauffeur H. Nieuwenburg te Den Haag Dinsdagochtend aangehouden Dirk Plalsler, is tegen den middag geconfronteerd met den verslagene. P. heeft volhard bij zijn verklaring, dat hjj zoo beschonken moet zijn-geweest, dat hU zich van het gebeurde niets meer weet te herinneren. Wel gaf hjj toe, dat hij N. vroe ger van aanzien kende. Dinsdagmiddag Is P. In verzekering steld. f Beleefd verzoeken wij de medewerking van onze H JL Adverteerders inzake het vroegtijdig toezenden van de voor de Zaterdag-num- mers bestemde advertentiën. WU zullen het zeer op prijs stellen indien wij de an nonces. bestemd voor Zater dag. reeds des Dpnderdags of ultetlljk des Vrjjdagsmorgens onts-ngLo. Door het vroegtijdig inzen den van advertentiën gun nen «u eek aan de uitvoe ring. dus aan het zetten van de advertentie, meer aandacht schenken, hetgeen vanzelfsprekend de reclame- waarde van de annonce ten goede komt. Mede in Uw eigen belang vertrouwen wij op Uwe medewerking tnzake een en ander te mogen rekenen, waarvoor bQ voorbaat onsen dank. hierna met gewtj- het stand z|jn. Thans heeft de 17-jarige glasslijper Koeh ler uit Walllsfurth bekend dat hjj den moord heeft gepleegd. Koehler had zich indertijd als getuige bij de politie aangemeld, daar hij de uitgeloof de premie wilde verdienen. Zijn verklarin gen wekten evenwel twijfel, evenals de op gaaf van zijn alibi en bij het voortgezette onderzoek rees zooveel verdenking tegen Koehler, dat hij In hechtenis werd genomen. Thans beeft hij eindelijk voor den rechter van Instructie bekend. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.53 uur. Mislukte sprong Thee van gemeentebestuur. Zaterdag zal het gemeentebestuur van Parijs H. M. een thee aanbieden ten stad- huize. terwijl om half 7 des avonds de Ko ningin in het gebouw van de Nederlandsche Legatie het Comité van Ontvangst van de Koloniale Tentoonstelling zal ontvangen en voorts de bestuursleden van de vier Ne derlandsche vereenlgingen te Parijs en van de Nederlandsche Kolonie. Bezoek aan koning Alfonso. Vrjjdag as. brengt Z K H. de Prins namens H. M. de Koningin een bezoek aan koning Alfonso van Spanje, die zich te Fontainebleau bevindt. Tijdens het luchten zijn twee gevangenen de strafgevangenis te Luettringhausen in geslaagd, van de gevangenisbinnen plaats te ontvluchten. Hoewel er drie bewa- .kers op de binnenplaats aanwezig waren, wierpen de belde gevangenen onverwachts een van Ijzeren haken voorziene ladder over den muur en klommen bliksemsnel naar boven. Hun vervolging leverde geen re sultaat op. Een hunner, een 33-jarig gevangene, werd veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf, terwijl de andere ontvluchte, die 36 jaar oud Is, nog 7 jaar tuchthuisstraf moest uit zitten. Met groote meerderheid, nJ. 6716 stem men, is het ontwerp-conventle op den ar beidstijd in de mijnen In eerste lezing door de Int. Arbeidsconferentie aangenomen. Mgr. Nolens hield gedurende de discussies een pleidooi voor aanneming van de con ventie, waarbij hij wees op de noodzakellik- held, dat de ondergrondsche mljn-arbelders minder dan acht uren werken, niet alleen uit humanitaire overwegingen, maar in het belang van de mijnindustrie zelf, aangezien na een bepaalde limiet de arbeid niet meer productief kan zijn. Met het oog op de bijzondere omstandig heden waaronder de mijnwerkers hun zwt- rer. arbeid moeten verrichten, is mgr No lens voorstander van een korteren arbeids tijd dan acht uren. Mgr. Nolens verklaarde vooral op twee punten den Inhoud der conventie te betreu ren. In de eerste plaats betreurde mgr Nolens, dat het verbod om vrouwen en jongelieden beneden de 16 jaar ondergrond- schen arbeid te doen verrichten tenslotte weder uit de conventie verdwenen Is. Op de tweede plaats betreurde mgr. Nolens 1, dat de conventie niet verplichtend voorschrijft een korteren arbeidstijd op den Zaterdag. De mijnindustrie zou er zelf voordeel bij gehad hebben als door een vrijen Zaterdag middag den mijnwerkers, die zoo'n zwaren arbeid verrichten, een behoorlijke rusttijd zou zijn verzekerd. Ondanks deze twee pun ten verklaarde mgr. Nolens toch voor het ontwerp-conventle te zullen stemmen. Aanneming van de ratificatie der conven tie zal een kalmeerende en bemoedigende uitwerking hebben in de mljnwerkerskringen der verschillende landen. Morgen vindt de eindstemming, waarvoo tweederde meerderheid noodlg is, plaats. dat oogenbllk slechts een voorbehoud Was gemaakt voor de landbouwvoorlich ting. Er mocht worden aangenomen, dat de diensten aan de vier andere departementen, en wel Bultenlandsche “ken. Arbeid. Handel en Nijverheid, Het bezoek incognito. Naar wfj vernemen heeft H. M de Ko ningin op Haar uitdrukkelijk verlangen Haar Intrek genomen in Les TUleuls'' te Chevreuse. omdat Zij oorspronkelijk Ingog- nito de tentoonstelling wilde bezoeken. H. M wilde in verband met dezen tijd op deze wijze wonen, ten einde het Incogn'.to meer nog tot uiting te doen komen. „Vrijheidsbond” het thans doet voorko men, dat hij onze natie beschermt tegen de boosheden en lagen en listen van clerlcallsme en socialistener ta geen partij, die In dagen van strijd, als nu werkelijk eens het levensbelang der na tie op het spel staat, zoo hard op den loop pleegt te gaan als juist de liberale. Als orde en gezag In het gedrang ko men, dan gaat er van het liberalisme niet de minste kracht uit. Het jaar 1918 heeft dat voor de liberalen heel smadelijk bewezen. In 1918 stond heel het llberalendom te bibberen, en och zoo blij was het, dat het zich toen aan dé rechtsche par tijen vooral aan de Katholieke kon en mocht vastklampen om tegen het roode revolutlegevaar In bescherming genomen te worden. Wat blijkt uit het onlangs verschenen werk „Storm” van Mr. Troelstra? Dat de toenmalige liberale burgemees ter van Rotterdam, de grrroote Zimmer man, een ongelooflijk slap en futloos figuur geslagen heeft, waarover hij zich nu nog eigenlijk moet zitten schamen. Had *t aan hem gelegen, dan was het uit geweest met de fiere handhaving van orde en gezag. In de gemeenteraden Is het al niet veel anders: kracht tegen het socialisme kunnen de heeren niet ontwikkelen, en als er tegen de socialisten moet worden opgetreden, dan ta dit de taak der recht sche partijen, vooral der Katholieken. Begrijpelijk Is het, dat de liberalen met tranen in de oogen het aanzien, dat hier en daar katholieken en socialisten samenwerken In bet gemeentebestuur, Te Wateringen Is de 16-jarige bode-knecht G. v. A. uit Monster, bij het overspringen van een wagen op den bode-auto onder den reeds rijdenden auto geraakt. De jongen be kwam zeer ernstige verwondingen aan hoofd en borstkas en is In het ziekenhuis te Den Haag, waar hij werd opgenomen, aan de ge volgen overleden. De Koninklijke familie zal zich van Chevreuse begeven naar de Vogezen, waar zij In „Les trols épls” bij Gerardmer eenlge dagen zal doorbrengen. Daarna begeeft het koninklijk gezin zich naar Schloss Lengberg bij Nicholsdorf In het gebied van den Gross Glockner en den Gross Venedlg. Het kasteel, aan de Drau gelegen. In de buurt van Llenz, is het eigendom van den heer Paul May te Am sterdam. Naar uit Chicago gemeld wordt, heeft Al Capone, tegen wlen, naar men zich herin neren zal een proces is aanhangig gemaakt, schuld bekend. Hierdoor worden de regee ring groote proceskosten bespaard en komen verzachtende omstandigheden In aanmer king. Naar verluidt zou Al Capone met een straf van 2% jaar hechtenis vrijkomen. Het vonnis tegen Al Capone zal 30 Juni worden gewezen. Vier zijner handlangers werden veroor deeld tot straffen varieerehd van vijf tot een jaar gevangenisstraf. j kon men echter niets tegen den herbergier ondernemen. Goletz, die begin van dit jaar naar Duis burg verhuisde, heeft daar echter thans het horloge van HUbscher te koop aangeboden en is thans, verdacht van den moord, ge arresteerd. In het New-Yorksche voorstadatation Woodlawn Is een geheel met passagiers be zette wagon van een trein ontspoord en tegen een goederentrein geworpen, om daar na in brand te vliegen. Dertig passagiers werden wie een levensgevaarlijk. In de nabijheid van Columbia In Penn- sflvanla. zjjn enkele wagens van een goe derentrein ontspoord, waarbij twee beamb ten werden gedood en verscheidene andere De opbrengst der Rijksmiddelen over de maand Mel jL bedroeg f 4321S.1SIM tegen f 50.777307.55 in dezelfde maand van het vorig jaar. De opbrengst over de eerste vijf maanden van 1931 en 1930 was resp. 198.072.01832 en 220.014356.62. De Inkomsten ten bate van het .Xeenlng- bedroegen in Mei 1931 tegenover 10.810.45735 in fonds 1914” 7.722.94939 1930. De Inkomsten ten laste van het „Wegen fonds” bedroegen in Mei JJ. f 1.735.714.94 tegen f 1.898.492.13 in 1930. Gistermiddag heeft te Amsterdam de aan deelhoudersvergadering plaats gehad van de N.V. dagblad en drukkerij .De Tijd.” Deze vergadering was belegd ter voortzet ting van de behandeling van het voorstel van commissarissen en directie om over te gaan tot statutenwijziging, als gevolg waar van bet dagblad ,De Tijd” zou worden op geheven. Dit voorstel is echter met groote meerder heid van stemmen verworpen. De president-commlssarls deelde namens het geheele college van commissarissen me de, dat het in dit besluit aanleiding vond om af te treden. Tot nieuwe commissarissen werden geko zen de heeren: Ed. Brom, dr. P. M. van GUs, mr. dr. P. J. Wltteman, P W. de Jong en mr. dr. J. W Schneider. De vergadering sprak zich groote meerderheid uit voor het in zigden vorm laten voortbestaan van dagblad „De Tijd". Ter vergadering waren tallocae sympa- thie-betuiglngen van de meest vooraanstaan- de Katholieken in den lande ingekomen. Koloniën en Financiën, dat voorbehoud niet maakten^ want anders had zlJ haar arbeid die vook alles centralisatie be oogde, beter kunnen staken. Op 14 November 1929 bood de com missie* haar tweede rapport, waarin zij haar denkbeelden had uitgewerkt, aan de Regeering aan. De bestaande depar tementale economische voorlichtings diensten zouden moeten worden opgehe ven en hun werkzaamheden vereenlgd In een centrale Instelling, waaraan de commissie den naam zou willen geven van „Centraal Bureau yoor Economische Voorlichting”. Deze Instelling zou tot taak hebben, een georganiseerd onder ling verband tot stand te brengen tus schen alle offlcieele, seml-officieeie en particuliere organen, die ten dienste van de economische voorlichting werkzaam waren. Na de indiening van het rapport hoorde men niets meer, ten spijt van de Instemming met het beginsel door de vorige Regeering. Het rapport en de denkbeelden moes ten eerst In de departementen bestreden worden en om zeep gebracht. Wel werd door de regeering voortdurend gewezen op de In voorbereiding zijnde reorgani satie en werd deze zelfs in de Troonrede van dit zittingsjaar als een van de meest belangrijke wetsontwerpen aangekon- dlgd, maar er kwam voorlooplg niets. BIJ de opsomming van alle maatregelen ter bestrijding van de crisis werd ook voort durend verwezen naar de reorganisatie van den voorlichtingsdienst, als een van de voornaamste en meest beteekenende maatregelen ter bestrijding daarvan. De verwachtingen waren dan ook hoog gespannen en leder was benieuwd, het voorstel te zien, dat zooveel jaren stu die, arbeid en overleg had gekost. De teleurstelling over het gebodene ta er dan ook te grooter om, want men mag gerust zeggen: de berg heeft een muis gebaard. Ieder zal baas blijven In eigen huls. De verschillende voorlichtingsdiensten zullen zelfstandig blijven en alleen die aan het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid zal worden gereorgani seerd, ten koste van maar even 200.000 gulden per Jaar. In een volgend artikel zullen we het HOF 6. ALKMAAR Administratie No. 433 Redactie No. 633 aan de Koloniale H. M. de Koningin persoonlijk leggen op het graf van d^n Soldaat. Op den avond van het bezoek aan de ten toonstelling zal ter eere van de Koninklijke Gasten, na de dansen door de inlanders van Kambodsja, een groot vuurwerk worden ontstoken, terwijl de tentoonstellingsge bouwen geheel verlicht, de parken en hoo rnen fantastisch geïllumineerd zullen worden. Op den weg van Loon op Zand naar Til burg had gistermorgen een doodeiyk ongeval plaats. De «estlg-Jarige J. E. uit Kaatsheu vel, die met zijn hondenkar naar Tilburg reed, wilde onderweg uitwijken voor een met steenen zwaar beladen wagen E. kwam daarbij echter onder dien wagen terecht en werd in zeer zorgwekkenden toestand naar het St. Elisabeth-zlekenhuls te Tilburg overgebracht. Spoedig na aankomst is hfl daar aan inwendige verbloeding overleden. natuurlijk, de liberalen zijn ajs voor een politiek, welke la fli strijd Is met de voorheen door hen steeds gevoerde politiek van verdrukking en egoïsme, maar de heeren mogen er gerust op zijn: bij zulk een samenwer king blijven de Katholieken zichzelf, daartoe is hun heilige overtuiging sterk genoeg, daartoe bezitten zij genoeg rug- gegraat. Van den fleren strijd der liberalen tegen de socialisten zien wij dus maar weinig resultaat. En van hun strijd tegen het clertca- lisme. tegen ons? Komaan! we leven nog, en we voelen ons kerngezond. verkiezingsdagen van alle kanten ge dongen wordt naar de gunst van den Katholieken kiezer, en hoe In leder ge val alle mogelijke andere partijen den volke verkondigen, dat zij het zooveel beter weten dan de Katholieken en zoo veel beter zullen kunnen regeeren. Vooral de liberalen geven in hun ver- kiezlngslectuur weer blijk van de aloude liberale zelfgenoegzaamheid; zij zUn en blijven toch maar de ruggegraat der natie, zij houden ons volk in evenwicht door strijd te voeren op twee fronten: tegen het clericalisme en tegen het socialisme! Ocharm! We zijn er ten volle van overtuigd, dat het liberalisme In onze ekonomische samenleving nog steeds een groote om niet te zeggen: de grootste rol speelt, en dat Is jammer genoeg; alle krachten moeten er toe sa menwerken, dat die liberale macht zoo spoedig mogelijk gebroken wordt. Ekonotnisch ta het liberalisme nog heel sterk, maar politiek heeft het on herroepelijk afgedaan, en dat ta voor ons een voorteeken, dat bet ook zijn ekonomische beteekenls zal gaan verlie zen. v Het is anders wel heel pedant, als de Bij de N.V. van Vllsslngen's Katoenfabrie- ken te Helmond is een conflict uitgebroken, dat tot gevolg heeft gehad, dat door de sa- vakbonden 86. Lambertus, De Eendracht tegen 29 Juni op die fabrieken de staking zal worden gepro clameerd. Ongeveer 800 arbeiders zijn bij dit con flict betrokken. Wanneer men hier te lande een maal een rijksdienst heeft, die tenge volge daarvan dus ambtelljk georgani seerd Is en geheel In ambtelijke handen, dan moet het al een heel krachtig ka binet zijn, of een zeer sterke minister, die daar een einde aan kan maken, zelfs als het landsbelang dit zou etachen. Wil men komen tot opheffing van het ambtelijk karakter van een dienst, dan moet het kabinet en zeker de betrok ken minister persoonlijk het vraag stuk, waarom het gaat, wel zeer goed beheenchen, om den strijd tegen eigen ambtenaren te kunnen aanvaarden. Zelfs als we aannemen, dat de rljks- en daaraan twijfelen we het goede voor hebben, dan mag daarbij niet vergeten worden, dat de departementen dat ligt nu een maal in de natuur zullen strijden voor eigen belang en dat, gewild of on gewild, de kwestie waarom het gaat, op de tweede plaats komt. De juistheid van hetgeen wij hier schrijven, blijkt zeer duidelijk uit t voor stel tot reorganisatie van den voorlich tingsdienst aan het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, dat thans bij de Kamer Is Ingediend. Handel en industrie, land- en tuinbouw en alle an dere organen, die sedert jaren van den over verschillende departementen ver deelden rUksvoorlichtingsdlenst gebruik moeten maken, zijn zeer ontevreden over het geleverde werk. Zelfs de Regeering heeft klachten, want zij is bij voortdu ring dat blijkt bij onderhandelingen en In het parlement onvoldoende voorgelicht. De memorie van toelichting van het reorganisatievoorstel erkent het In den eersten zin, waar de minister schrijft, dat de moeilijke jaren na den oorlog steeds duidelijker aan het licht hebben ge bracht, dat er aan de outillage van den Nederlandschen Staat op economisch ge bied iets hapert. En verder de publieke lichamen en in de eerste plaats de Staat moeten weten, welke de feiten zijn, die, nationaal en Internationaal, de economische verhoudingen bepalen, Mndat. alleen dkn met bewustheid en kennis van zaken maatregelen in het 'belang van het bedrijfsleven kunnen worden beproefd of nagelaten. Jarenlang is men nu al bezig daar verbetering In te brengen, In alle geval deze voor te bereiden. Eindelijk na lang aandringen heeft de Regeering in 1926 een commissie ingesteld ter voorberei ding van een reorganisatie en ook een centralisatie van den voorlichtingsdienst. Terwijl men In de Tweede Kamer bij de algemeene beschouwingen over de Rljksbegrooting voor het Jaar 1929 uit- va'rlg over het belang van den voor lichtingsdienst van gedachten wisselde, diende op 17 October 1928 de commissie haar eerste rapport by de Regeering in. Het resultaat daarvan was, tenminste in de eerste dagen, “alleszins bevredigend want in de memorie van antwoord op de begroeting van Bultenlandsche Zaken, die op 6 November 1928 verscheen, schreef de minister dat zeer duldeiyk. Het eerste rapport zoo staat daar Inzake de reorganisatie van den econo mischer! voorlichtingsdienst heeft de Regeering bereikt. Met den algemeenen opzet van de reorganisatie, zooals de commissie zich die gedacht heeft, heeft de Regeering zich vereenlgd en zy heeft de commissie verzocht haar voorstellen nader uit te werken. Dat was een zeer positieve verklaring, die algemeen be vrediging verwekte. Helaas kwam twee dagen later de memorie van antwoord op de begroeting van Blnnenlandsche Zaken al dadeiyk roet In het eten gooien. Daar werd geschreven, dat de Regeering zich in beginsel ten gunste van het door de commissie ontworpen plan had verklaard, onder voorbehoud, dat, wanneer de Regeering de uitwer king in concrete voor zich had, zy na der zou bezien, In hoever ook de land bouwvoorlichting hieronder te betrek ken viel. De zoo noodige centralisatie, een eer ste verelschte voor een goeden voorlich tingsdienst, was daardoor reeds dadeiyk in gevaar gebracht. Reeds uit de ant woorden bleek alhoewel in beide steeds sprake was van de Regeering dat de samenwerking tusschen de depar tementen niet groot was, want de ver klaringen van de twee ministers waren met elkander in strijd. Uit hetgeen op 8 November geschreven werd, kon men seeds dadelijk opmaken, dat de voor- bchtlngsdienst op de tweede plaats kwam, en dat in de eerste plaats ge streden zou worden door de bestaan de ambteiyke diensten voor het be houd daarvan, dus voor het baas biyven tn eigen huis. Intusschen zette de commissie haar werk voort en werkte haar plan van centralisatie voor den voorlichtings dienst verder uit, wat zy kon doen, daar Gisteren ta de derde en laatste overspan ning van de brug bij Keizersveer over de Bergsche Maas geplaatst. Hierdoor is de j verbinding tusschen de beide oevers tot stand gebracht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1