aratLtiajH; Rechtszaken HET KONINKLIJK BEZOEK AAN PARIJS Arrondiss. Rechtbank te Alkmaar SPORT EN WEDSTRIJDEN ROEIEN TT KANOSPORT PAARDENSPORT Meer waard dan de, prys en eld k- net ile lag rt* Ontvangst op het ElyséeDiner in het Nederlandsche Gezantschap Bezoek aan de Koloniale Tentoonstelling de Koloniale De nog De Telegraafbeker H. orn, H. strijd Van het door huishoudster wit Paardensport te Anna Paulowna die ber. Hedendaafsche aorgen en beslom meringen van den werkgever. De Nationale Kampioens- kanowedstrijden stat i de niet naar de Are de Triomphe op de Place de 1’ Etoile, waar H. M. de Ko ningin persoonlijk een krans legde op het graf van den Onbekenden Soldaat. Slingerland. Werdmüller von Panhuys (slag) en I. H. Sle r st. 2389. te d. in ts Het vertrek H. M de Koningin nam hierna afscheid van de heeren. die de Koninklijke Familie hadden begeleid, waarbij zM haar hooge inge nomenheid betuigde met de Nederlandsche vertegenwoordiging op deze koloniale expo sitie. De Koninklijke Familie liet zich vervol gens langs de andere buitenlandsche afdee- üngen rijden en verliet daarop het tentoon stellingsterrein ten einde zich te begeven Njord La ga. der end. ling vel- .rtlj in was f 1 iet or de ou en al en is ns lel en og O- kt. eg. n- k- >r- en is- ek jn. og pe- üd Bit iet ut. in In der lut- gen ct in den eer in lit- ei- 17 en en [d. >n, en st, ie ds ht f. al 13 et er >P op an- wa- ren tot ge ar- inz., mal ari al □en sen aar ge in :ha- de /oor Ik. iert, vei- - hei- lan- Itfka >rdt. □ver i er het wa de el- »or oo BM dat gevaarlijke hoekje wordt dubbele attentie, maar ook beter een waarschnwingsmiddel drin gend vereïscht. Koningin een dronk uitbracht op den Pre sident van Frankrijk. Tijdens het dejeuner voerde het muziek corps van het vijfde Regiment Infanterie en kele werken van Fransche componisten uit. Tegen twee uur begaf het gezelschap zich naar den aangrerzenden salon waar de koffie werd geserveerd. Daar onderhield de Ko ningin zich geruimen tijd met de aanwezige gasten. Eerst tegen kwart voor drie verliet de Ko ninklijke Familie het Elysée. Alvorens in den auto plaats te nemen In specteerde H. M. de eerewacht, die midden op den Cour van het Elysée was aangetre den. De muziek speelde het Wilhelmus en daarna het „Aux Champs”. Daarna keerde de Koninklijke familie naar Chevreuse terug. leven en bekomen meer zjj, overleed. Tegen den bestuurder, den heer Willy B. werd na ingesteld onderzoek een strafver- De Nationale Kampioens-Kanowedstrijden welke gehouden sullen worden op Zondag a s. op de Voorzaan verheugen zich in een buitengewoon groot» belangstelling, gezien ook het groot aantal InschryvlngMb dat ont vangen is. Niet minder dan 60 Stormvogel- Standaard-Racekano's zullen aan den start verschijnen, terwijl In de nog zeer nieuwe klassen als, seilkano's 5 en 7% meter kwa draat reeds een groot aantal deelnemers zijn ingeschreven. Verder bevat het programma naast enkele atracties nog 1 en 3 persoons toerpeddelen en het hoofdnummer In Inter nationale Renn Kajaks. De wedstrijden zijn georganiseerd door de Zaansche Watersport Vereenlging Stormvogels in opdracht van den Kring van Zaansche. Amsterdamsche en Haarlemsche Kanovereenigingen. De wedstrijden vangen des ochtends om 9.25 aan. De voorwedstrijden duren tot onge veer 13 uur, waarna het zeilen aanvangt. In den middag worden de finales der diverse races gehouden de, zóó ernstig zelfs, dat hij na eenige da- ®en in het 8t. Elisabeth's gesticht tusschen dood te hebben gezweefd, aan de hersenverwondingen en wat dies Natuurlijk hield de heer S. hetzelfde ver weer als voor den Kantonrechter en deed hierbij vooral uitkomen, dat hij was belee- ven had, verbaasd en bekoord als ik was hier op deze lippen een zoo volmaakte ken nis te vinden van onze literatuur en, beter nog. een zoo delicate sympathie, uit deze kennis zelf ontstaan Een traglsrhe geschiedenis opnieuw opgerakeld In den nacht van 8 Augustus 1930 ver trokken uit Alkmaar in een bij den garage houder Tusache gehuurden tweezitter, na afloop van een huiselijk feestje een tweetal Jongelieden, William B. als chauffeur en Age Posthuma, officier machinist bij de K. N- M. te Den Hellder naar laatstgemelde PtkAts, welk nachteljjk tochtje zou blijken f"en doodenrit te zijn. Ter hoogte toch van Callantsoog kwam de tweezitter vermoedelijk jn snelle vaart in aanrijding met een brug leuning met het funeste gevolg, dat de in zittenden uit den wagen werden geslingerd. D* geweldige slag door de aanrijding ver oorzaakt gaf omwonenden aanleiding om te zien, wat er gebeurd was. Ook de rjjksveld- wschter Vroom was spoedig ter plaatse en *r werd geconstateerd, dat de bestuurder er Wed was afgekomen, doch de heer Posthu- ma lag in bewusteloozen toestand op den w*8 en het was zelfs' voor een leek aan te zien, dat hij In emstlgen toestand verkeer- Njord wint de finale Woensdagavond werd op den Amstel tus schen de beide winende ploegen van de vorige dagen de finale verroeid van de wed strijden om den Telegraafbeker. De race kwam in groote trekken overeen met de eerste heaj der voorwedstrijden toen den strijd had aan te binden met dlgd door den ambtenaar van het openbare ministerie, die had beweerd, dat hij onder een hoedje had gespeeld met zijn kelner, om aan de noodzakelijkheid zegels te moe ten plakken te ontkomen, welke samenzwe ring door den appellant pertinent werd ont kend. Na veel gescharrel omtrent het aantal plakweken en dagen, welke getallen niet klopten met de administratie van den heer Brandon Bravo, requireerde de heer officier ontslag van rechtsvervolging, omdat de pa troon geen gelegenheid om te plakken en dus overmacht bestond. De heer S. was content en had geen be denkingen meer. naar het Tentoonstellingsterrein waar stil gehouden werd bij de prachtige copy van den grootschen tempel van Angkor, het belangrijkste onderdeel der afdeeling van Indo-China, waarvoor H. M. een bui tengewone belangstelling aan den dag legde. De rit voerde verder langs de verschillende pavil ens der Fransche koloniën en protec toraten en eindigde bij het hoofdgebouw der Nederlandsche afdeeling. in de onmid- de'Hjke nabijheid waarvan een groote me nigte was verzameld. Bi) den hoofdingang werd de Koninklijke Familie ontvangen door den oud-Gouver- neur-Generaal, Mr. D. Fock. die de hooge gasten leidde naar de receptiezaal. Daar stelde hij aan de Koninklijke Familie voor: Mr. A. N. O. Swart, vice-voorzitter, dr. L. J. van der Waals, secretaris-generaal, P. A. J. Moojen, architect. A. F. Marmelstein. prof, dr. L. P. de Bussy en oud-minister dr. Koningsberger, leden van het Comité van de Nederlandsche afdeeling. Nadat deze voorstelling had plaats gehad, werd een rondwandeling door het Neder landsche paviljoen gemaakt. H. M. de Koningin werd begeleid door Mr. D. Fock. de Prinses door den heer Moojen en de Prins door Mr. Swart. De race het begin af bleven de Leidenaars proflteeren van hun startvoordeel. Met hun fraaien langen doorhaal gingen zij er van door. Hun tegenstanders hadden reeds dade lijk groove krachtinspanning noodig om het tempo te kunen blijven volgen. De start van Triton, ingezet even voor de scherpe bocht bij Rozenoord kon niet ver hinderen dat Njord het eerst om den hoek verdween. Om echter op alle gebeurlijkhe den voorbereid te zijn, achtte de Njordploeg het blijkbaar raadzaam haar voorsprong tot een lengte te vergrooten, waardoor bM de tweede bocht Triton in het vuile water van Njord terecht kwam. Hoe de Utrechtenaren zich ook Inspanden hun spurt werd regelmatig door Njord be antwoord. Bij Zorgvliet is het verschil tot lengte verkleind. Bij de gasfabriek is er echter licht tusschen de booten. Aan den Omval is er als gewoonlijk veel vuil water, waar Triton het meeste nadeel van heeft. Als dan het rechte eind komt gaat Njord er fier vandoor, waarbij de ploeg zich door haar volkomen eenheid sterk onderschgjdt van de onrustig roeiende Utrechtenaren. Bij Schollebrug is er een H lengte licht. Triton is dan zoo goed als uitgeroeid en Njord vergroot geleidelijk zijn voorsprong om ten slotte met 4 i 5 lengten de Utrechtena ren bij de finish achter te laten. De tijd van Njord was 15 min. 47 sec. De ploeg bestond uit: J. van Panhuys (hg), J. B. A* van Ballegoyen de Jong, van den Broek d'Obrenan, Deutman. Kuenen, van Oosten Ellg, A. van (stuurman). Het diner in het Nederlandsche gezantschap H. M. de Koningin heeft Woensdagavond in het gebouw van het Nederlandsche ge zantschap den president van Frankrijk Dou mer een diner aangeboden. Tegen 8 uur kwam de Koninklijke Fa milie per auto uit Chevreuse bij het gezant- schapsgebouw aan. Daarna arriveerden de dames en heeren. die voor dezei. maaltijd waren ultgenoodigd. Te acht uur reed de auto van den Pre sident der Fransche republiek voor. De president en mevrouw Doumer werden aan de deur opgewacht door i-en N-aerlandschen gezant te Parijs Jhr. Loudon, die hen be geleidde naar de ontvangstzalen, waar Z. K. H. Prins Hendrik en eenige dames en heeren van het gevolg der Koninklijke Fa milie aanwezig waren. De Prins begeleidde den heer en me vrouw Doumer naar een daarachter gele gen salon, waar H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana de hooge gasten ont vingen Na een kort oponthoud in dezen salon ging het gezelschap aan tafel. Rechts van H. M. de Koningin zat President Doumer, terwijl H. K. H Prinses Juliana aan de andere zijde van den President gezeten was. Rechts van de Prinses zat de Fransche minister van Koloniën, de heer Paul Reynaud. Links van H. M. was gezeten de president van den Senaat Lebrun, naast dezen mevrouw Rey naud Aan de andere zijde van de tafel zat tegenover H. M. de Koningin Z. K. H. Prins Hendrik, aan wiens rechterhand mevrouw Doumer had plaats genomen. Links van Z. K. H. zat mevrouw Lebrun. vrachtauto-chauffeur. Joh. Petr. B., op 2 Maart het onbloedige slachtoffer van het gevaar, dat automobilisten bij niet zorgvuldig uitzien dreigt op het verkeerspunt KogendjjkHelderscheweg. nabij de Vlot brug te Koedijk. HU kwam als toen bedoelde KogendUk afrUden met het doel den Hel- derschenweg In de,richting Den Helder op te rijden, bemerkte niet tjjdlg, dat om die zijde, rechts van den weg. naderde een personenwagen, bestuurd door den Commis sionair F. Moeyes uit Helloo, kneep links den bocht af en kreeg toen den klap op den vuurpijl, met het resultaat, dat hij door den Kantonrechter werd veroordeeld tot 12. boete of 12 dagen; benevens schadevergoe ding aan den heer Moeyes. wiens karretje er bij de botsing niet voordeelig was afge komen. Qedurende de behandeling voor het Kan tongerecht te Alkmaar kwam duldelUk naar voren, dat bedoeld verkeerspunt, omdat het uitzicht op den He'.derschenweg niet vol doende vrU is, veel gevaar opleverde en eenige verkeerswjjzlngen aldaar, geen over bodige weelde genoemd mochten worden. De veroordeelde vrachtauto-chauffeur, niet voldaan met het gewezen vonnis, kwam in hooger beroep en dus kregen we heden een nog wat meer uitvoerige reprise van deze overtreding van het beroemde artikel 33 motor- en rijwlelwet, dat van zoo ver strek kende beteekenis is. dat gevoeglijk wel *n 50 andere artikelen naar de prullemand van den ambtenaar konden worden ver weren. Evenals in eerste instantie, beweerde de links de bocht afgeknepen hebbende chauf feur geen schuld te hebben. Het getuigenver hoor leverde voorts geen nieuwe gezichtpun ten op. De schade door den heer Moeyes gele den, bedroeg 87.50, doch de benadeelde had zich met 50 tevreden gesteld, omdat de Kantonrechter van geen hooger bedra gen kennis neemt. Door den heer K. Blote- maker, een spiksplinternieuwe getuige, die van uit zijn woning Se aanrijding had ge hoord en direct naar de plaats van het onheil zich had begeven, deelde zUn bevin dingen mede en wel, dat de vrachtauto zich bevond op de links op de voor Moeyes rech ter weghelft. Deze verklaring gaf aan den appellant den genadeslag en kon de officier tot geen andere conclusie komen, dan be vestiging van het door den Kantonrechter te Alkmaar gewezen vonnis te requlreeren. Hiermede was de kous af en werd een an dere op de pen (gezet. De exploitant van een verlofgelegenheld te Alkmaar, genaamd „café Populair” de heer F. 8., schijnt, terecht of ten onrechte, wat niet aan ons staat ter beoordeeling, niet te rijn de „persona grata” v. d. Raad van Arbeid. Misschien is deze afwezigheid van sympathie wel wederkeerig. doch dit zullen wij bulten beschouwing laten. In leder geval was de heer S. voornoemd in conflict gekomen met dit offlcleele ver- zekeringsllchaam, omdat hij gedurende een geruimen tijd in gebreke was gebleven rente- zegels te plakken, ten behoeve van een as sistent in rijn verlofzaak, die niet voor be dongen vast loon werkte, doch moest spe- culeeren op de milddadigheid van de consu menten in den vorm van een fooi. Ook deze categorie werknemers valt niet buiten het ressort van de rijksverzekerlng en de heer 8. was volgens zijn met overtuiging uitge sproken verklaring niet ongenegen zijn plak- plicht te vervullen, doch de hier bovenbe doelde kelner bleef, tengevolge van droevige huiselijke omstandigheden in gebreke zijn rentekaart ter bijwerking met de gebruike lijke zegels, in handen te stellen van zijn patroon. En toen eindelijk, dank zij de krachtige pressie van den ambtenaar van den Raad v. Arbeid die kaart op de proppen kwam, werd de heer 8. niet meer in de gelegenheid gesteld de rentekaart met de vereischte zegels te sieren, doch werd tegen hem proces-verbaal opgemaakt, stond hij terecht voor den Kantonrechter, die hem, met terzijde stelling van zijn gevoerd ver weer, dat hem de gelegenheid was benomen aan z'n verplichting te voldoen, veroordeelde tot’ 34 maal f 0.50 boete, subs. 34 maal 1 dag hechtenis. De veroordeelde kon zich echter met den besten wil ter wereld met dit, overigens in normale gevallen zeer billijke vonnis, ab soluut niet vereenlgen. Zjjn animo om aan den ontvanger der registratie 34 maal f 0.50 af te dragen stond gelijk aan nul komma nul en om gedurende 34 dagen vergast te rforden op het degelijke, doch weinige varia bele menu dat de staat aan weigerachtige tot betaling van boete gedwongen boetelin gen aanbiedt, kon hem allerminst bekoren Bovendien echter achtte hl) zich ten onrech te veroordeeld en beleedigd door den ambte naar. 'n smaad, die hij als taaie Fries niet voornemens was op zich te laten zitten en dus kwam hij in hooger beroep bü de meer voudige strafkamer m de verwachting, dat dit hoogere college bereid zou zijn, een an der en hem méér voordeelig vonnis te vel len en hem te rehabillteeren. volging Ingesteld wegens overtreding artikel 22 der Motor- en Rijwlelwet. Verdachte stond daarop terecht voor het Kantongerecht te Behagen en werd alstoen, °P grond van ongesteldheid en verblijf in een ziekenhuis, vertegenwoordigd door zijn vader, notaris Boerlage uit Velsen. Deze ge machtigde bestreed krachtig de naar voren verdachte moest sterk' tot een ernstig en diepgaand conflict. Ter handhaving van de gemeenteverordening werd een geregelde locaaldienst geopend door den stevig gebouwden gemeente-veld- wachter Ooinga tusschen bedoelde puinhoop en het gemeentehuis en werden zoo onge veer een dozijn processen-verbaal opge maakt. zonder dat deze ambtelijke storm loop op den heer B. eenigen merkbaren in druk maakte. De Kantonrechter om den ambtenaar dan maarmet eefbledig stilzwijgen voorbij te gaan, wprd ook tureluursch door deze la wine van strafzaken en legde, om zjjn ver ontrust gemoed wat af te koelen een zóó buitensporige boete op. dat deze zelfs de niet geringe verlangens van den ambtenaar nog verre overtrof. Natuurlijk dacht de heer B. er niet aan in dit kas-ruïneerend vonnis te berusten en hjj nam dus de vrijheid, te bedenken dat in Alkmaar een Rechtscollege zetelde, dat jure et facto de macht bezat, de uitspraken van alle kantonrechters In dit arrondissement te vernietigen en krachteloos te maken. Hij maakte dus gebruik van zijn goed recht, vastgelegd In artikel 364 Strafverorde ning en teekende appél aan. Aanvankelijk ging het gerucht, dat hij in hooger beroep zou worden verdedigd door niemand minder dan den welbekenden groot-polltlcus Mr. Jan Duys, maar in de practlJk bleek, dat als verdediger en raadsman optrad Mr. O. Smal, minder populair, maar toch knap genoeg, om die Texelsche puinhoop mee te helpen opruimen. De behandeling van deze tot een Mount Everest opgeblazen puinzaakjes, had dan plaats op 31 April en de heer Officier bleek na afloop van het getuigenverhoor, abso luut niet onder den indruk te verkeeren. Deze magistraat beweerde boudweg, dat hij deze zaken als zeer eenvoudige beschouwde. Het betroffen overtredingen van een ge meenteverordening. die zoo klaar waren als een klontje, terwijl de voorgeschiedenis die aan deze strafzaakjes kleefde, den officier beslist Ijskoud liet. Gevorderd werd dan ook bevestiging van bet gewezen vonnis door den Helderschen kantonrechter, met uitzondering Het beruchte Texelsche ouwe stee- nenproces opnieuw in behandeling. Nu 6 zegge zes getuigen ge dagvaard! Onze lezers herinneren zich misschien nog en als zij het niet doen. Is het absoluut niet van beteekenis. dat wij in de week van 21 April een punctueel verslag uitbrachten om trent een hooger beroepzaak uit Texel, waar in een hoopje puinsteenen als de casus belli, de oorzaak tot oorlog konden worden genoemd. Het was de circa 80-jarige beroeplooze heer Cornells B„ gedomicilieerd op boven genoemd overzeesche bezitting, aan wlen de heldenrol In dit juridisch drama was aange wezen. ’n oudachtig, gemoedelllk heertje, bij wlen het van bulten niet was aan te zien, wat er alzoo van binnen te koop was. ulter- HJk een onschuldig, schaarsch begroeid zand heuveltje, maar inwendig een gloeiende, rommelende en bruisende vulcaan. Het betrof hier dan een hoopje steenen, ook wel genoemd brik, dat genoemde heer B. tot diepe ergernis van het zindelijke ge meentebestuur had geëtaleerd op of langs een landweg, die door het gemeentebestuur tot algemeenen verkeersweg was verklaard, doch door den heer B. werd beschouwd als particulier eigendom, waarop hii kon doen en laten, alnaar het hem vrijstond en be liefde. De burgemeester van Texel en zijn rnede- bestuurderen waren evenwel een andere minder liberale meening toegedaan. Dit verschil van meening gaf aanleiding Geen 40plns maar volvette rem- pannen of: Hfj wilde toch ook nog het onderste uit de kan likken. De handelsreiziger en autobestuurder Simon G. uit Wormerveer had op 36 Maart ook ntet bepeaald zijn „beaujour”, aangezien hij te Bergen op de Breelden een aanrijding veroorzaakte met een ander 4-wlelig motor rijtuig. bestuurd door den heer G. Hooge- vont, die volgens de regelen van wegwet en ettiuette als komende uit den Zeeweg van recht, den voorrang om door te rijden had. Het scheen niet mogelijk den heer G. voor Iets anders te grazen te nemen dan voor ar tikel 14, waarin de deugdelijkheid van 2 onaf hankelijk van elkander krachtig werkende, onder het bereik van den bestuurder zich be vindende remmen, onder handen wordt ge nomen. De rüksveldwachter Vermeulen, die een speciale studie van autotechniek heeft gemaakt, had geconstateerd, dat bedoelde remmen niet voldoende functioneerden en had procesverbaal opgemaakt. Door hem werd bevonden, dat de rempannen aan vet zucht laboreerden en de heer G. werd trots zijn verweer, dat die remmen door de aan rijding waren ontzet, veroordeeld tot 25. boete of 25 dagen. Er waren twee behande lingen noodig om tot dit resultaat te komen, doch de heer G. nam geen genoegen met het vonnis en kwam in hooger beroep bij de meervoudige strafkamer, die laten wij het maar ronduit bekennen, haar bestaansrecht in hoofdzaak kan baseeren op dergelijke en andere appel zaken. Indien alléén strafzaken, die op grond van hun ernst en complicatie in aanmerking komen aan de berechting van dit College te moeten worden onderworpen, door het parket werden aangebracht, dan zou. naar onze bescheiden meening. gemiddeld één strafzitting per maand voldoende geacht kunnen worden. Het is toch de politierechter, die te dien aanrien de voltallige strafrecht- bank veel zaken uit de hand heeft genomen. En na deze omvangrijke penneslip komen wij terug bij den heer Slmon’G uit Wormer, wiens zaak heden in hooger beroep werd be handeld en waarvoor als getuigen werden ge hoofd: de heeren Hoogevorst, slager en aan- redene, N. Vrasdonk, toeschouwer, N. G. Ver meulen, rijksveldwachter. deskundige en C. Nleuwland, monteur te Bergen, die optrad In het belang van den appellant, welke heer had geconstateerd, dat de remmen niet hadden kunnen werken, welk feit echter was onder- aocht na de aanrijding. De heer Vermeulen persisteerd bij rijn diagnose betreffende de vette rempannetjes. Slot van dit onbeduidende autosport- romannetje vernietiging van het Kanton- rechteljjk vonnis en vrijspraak. Hei bezoek aan Tentoonstelling. Hedenochtend omstreeks tien uur verliet de Koninklijke Familie per auto Chevreuse ten einde een bezoek te brengen aan de Internationale Koloniale Tentoonstelling te Parijs, het eigenlijke doel van H. M.'s bezoek aan Parijs. Bij den eere-ingang van de tentoonstelling aan de Place Picpus. waar de Hooge bezoe kers tegen elf uur aankwamen, waren geen bijzondere politiemaatregelen genomen, hoe wel een groote menigte zich op dit groote plein had opgesteld. Toen de Nederlandsche Koninklijke Familie op het plein arriveerde werd zij door de menigte lulde toegejuicht. De auto met de Koninklijke Familie reed tot den hoofdingang van het Fransche Koloniaal Museum aan de Avenue Daumes- nil, waar zij ontvangen werd door den Franschen minister van Koloniën. Paul Reynaud. maarschalk Lyautey. den commis- saris-generaal der tentoonstelling en door den secretaris-generaal Patin-Perlgnan en door enkele andere Fransche autoriteiten, die door jhr. Loudon aan H. M. de Koningin werden voorgesteld. De hooge gasten maakten een korte rond wandeling door het Museum. Vervolgens werd gereden Kennuth. eig. K. Davidson. Ooster- blokker, ber. eig. 11. Oplooper, eig. G. Vergouw, Castricum, ber. K. Bakker. 12 Hartstein, eig. C. Vergaij, Amsterdam, ber. eigenaar. 13 Malie B. eig. H. Thies, Hoorn. W. GeeTpen. 14. Silent Nancy, eig. Th. Smit. Alkmaar, ber. W. Oeeraen. 15. Odessa, eig. J. W. Borst, Castricum, ber. J. van Leeuwen Sr. 16. Uniform, eig. J. W. Borst. Castricum. ber. J. van Leeuwen Sr. 17. Catharina Spier, eig. O. Hart, ber. eigenaar. 18. Meteor, eig. K. Hart, Medembllk. ber. G. Hart. 19. Maggy Henry, eig. J. Schoon, Medem- bilk. ber. F. Broers. 20 Roulette, eig. T. Vos, Mldwoud, ber T. Voe. De rondwandeling Ned. paviljoen ving aan in den rechteruitbouw van de receptiezaal en leidde daar oa. langs het prachtige diorama van de Preanger Regent schappen. dat op zoo bijzonder geslaagde wijze den achtergrond van dezen uitbouw accentueert. Vervolgens passeerde het gezelschap de afd. Kunsten en Wetenschappen in den rech tervleugel en ging daarna door de zich rechts daarvan bevindende Inzending van Suriname en Curacao, waar een speciale expositie van Surinaamsche vruchten de bijzondere aan dacht der bezoekers trok. Hierna ging het naar den linker zijvleugel van het hoofdgebouw, waar vooral de reliëf kaart van Java met het zich daarop bewe gende electrische treintje en de zich in den achterwand bevindende diorama's der ver schillende gedeelten van Java, die achter eenvolgens belicht worden al naarmate de trein zijn reis over Java vervolgt, zeer de aandacht trokken. Ook de andere zich in deze afdeeling bevindende zoo sterk spre kende voorstellingen hadden veel bekijks, oa. de drie kubussen, voorstellende den uit voer, den invoer en het uitvoeroverschot van Nederlandsch-Indlë, alsmede de trap met de inlandsche figuren, die de verschillende In dische producten dragen, die van Indlë uit hun weg over de geheele wereld vinden. Door de zaal van het Mijnwezen en de vlechtindustrie, langs de diorama's der ver schillende Indische cultures en de stands, betrekking hebbende op de producten dier cultures en hun verwerking en die der radlo-telegrafische en -telefonische afdee- llngen, werd de hygiënische afdeeling be reikt. Hier bevindt zich ook de maquette der Hoogeschool te Batavia. De Hooge gasten vertoefden vervolgens nog korten tijd in den linker uitbouw van de receptiezaal, waar zich bevinden de in zendingen, betrekking hebbende op het ver voer te water, te land en door de lucht en de Inzendingen van Amsterdam (o.m. de maquette van de nieuwe sluis te IJmulden) en van Rotterdam. Tenslotte bezichtigde de Koninklijke Fa milie bet zoo imponeerende middelpunt van hoofdgebouw, den tempel van Mendoet. de getrouwe copy van dezen grootschen Bali- neeschen tempel. Nadat In de receptiezaal ververschlngen waren gebruikt, verliet de Koninklijke Fami lie het Hoofdpaviljoen en nam nog in oogen- schouw de zoo typisch Indische gebouwtjes, die op het terrein tegenover het hoofdgebouw door de Inlanders zijn opgebouwd. De Koninklijke Familie is gistermiddag of ficieel door den President der Fransche Re publiek Doumer op het Elysée ontvangen. Aan den Ingang van het paleis stond opge steld een eerewacht van het 119e en 5e regi ment Infanterie, met het vaandel, gekleed in de infanterie-unlform. Achtereenvolgens reden de verschillende autoriteiten, die aan de lunch, die de Pre sident der Republiek aan de hooge Neder landsche bezoekers aanbood, aan. Tot hen behoorden de Fransche Minister-President en verschillende Ministers, de Voorzitters van Kamer en Senaat, enkele leden van den Se naat en van de Kamer, de Gouverneur van Parijs, de prefect van de Seine en de prefect van Parijs, de drie maarschalken van Frank rijk en verder eenige hooge ambtenaren van het Ministerie van buitenlandsche zaken. Tot de Nederlandsche gasten behoorden de Nederlandsche gezant jhr. Loudon, de Gezantschapsraad Dr. Carsten, de Gezant- schaps-attaché Labouchère. de Consul-Ge- nrraal Droogleever Fortuyn. De meest-; auto riteiten waren vergezeld door hun dames. Even voor half een reed de auto, in welke rich H. M de Koningin. Z. K H. Prins Hen drik en H. K. H. Prinses Juliana bevonden, den binnenhof binnen. De muziek, die in de de rechter hall was opgesteld, speelde het Garde A Vous”, waarbij h^t vaandel werd gepresenteerd en de eerewacht de eerbewij zen bracht. De Koninklijke Familie reeds in een Ca dillac met gesloten kap. Toen de auto bij den ingang van het Paleis kwam speelde de muziek het „Wilhelmus’ De Koningin was gekleed in eei. mauve costuum. de Prinses in lichtgroen en de Prins In Admiraalsuniform. De hooge bezoekers begaven zich onmld- dellijk naar binnen, waarop de eerewacht in rukte. De geheele plechtigheid duurde slechts '>enige minuten. H. M. de Koningin ha 1 aan de keurig met rozen en lathyrus versierde tafel de eere- plaata rechts naast president Doumer. terwijl rechts van haar gezeten was de president van den Senaat Lebrun. Links van den president zat prinses Juliana terwijl aan den anderen kant van de tafel Prins Hendrik zqt tus- scl en Mevrouw Doumer en Mevrouw Lebrun. De Koningin en de Prins droegen het breede lint van het Grootkruis van het Le gioen van Eer. terwijl president Doumer het Grootkruis van de Orde van den Nederland- schen Leeuw droeg. Tegen het einde van het dejeuner .stelde president Doumer een dronk in op de ge- zendheid van H M. de Koningin, waarna de 50 KM. gereden, welke vaart verdachte niet te snel achtte. HM had met het voorwiel even de brugleuning geraakt en toen was de wagen over den kop geslagen. De snel heid van 50 K.M. werd door den president mr. Ledeboer In casu gevaarlijk en roekeloos genoemd. Bijzittende rechter Mr. Ubbens be twijfelde of verdachte wel goed had waarge nomen, welke twijfel sterk door den officier werd gedeeld. De rijksveldwachter Vroom, omstreeks 1.30 uur verschMnende op de plek van het onge val, had aangetroffen een bewusteloos per soon op een ladder en voorts verdachte, die den Indruk maakte versuft te zMn en aan getuige verklaarde 60 kilometer te hebben gereden. Op de brug springt het wegdek eenlgszlns in en i rechts hebben gereden. Op een sltuatletee- kening werd een en ander duldelMk gemaakt. Bjj de andere bruggen blMft het wegdek on versmald. Getuige Dijkshoorn, in de nabM- heid wonende, lag te bed en hoorde een ge weldigen slag. HM stond op en ging den weg op, waar hM een auto onderste boven zag liggen. HM vond een persoon op den weg liggen en trof verdachte aan, die zeer ont daan was en een dokter wilde halen. Dat is toen gedaan door getuige, die beter met den plaataeluken toestand op de hoogte was. Met verdachte had getuige weinig gespro ken. De kleur van de brugleuning was geel. Ten slotte werd nog gehoord een monteur van den heer Tussche, die den auto had verhuurd. In den auto was wel een ruiten- wlsscher. doch geen automatische. Het was een ouderwetsch wagentje met een capaciteit van ten hoogste 60 kilometer. De rijksveldwachter Vroom verklaarde nog, geroken te hebben dat alcohol was gebruikt, doch de president wensebte deze omstan digheid liever onbesproken te laten. De heer Officier, na het getuigenverhoor gelegenheid verkregen hebbende tot het hou den van zMn requisitoir, releveerde, dat na onderzoek door den rechter-commissaris niet kon worden aangetoond, dat schuldmisdrMf aanwezig was. Echter was dit geen motief, dat niét artikel 22 van de motor- en rijwiel- wet was overtreden Voorts becritlseerde spr. de verdedlglngsgronden door den gemach tigde van appellant by de behandeling voor het Kantongerecht te Behagen naar voren gebracht. JhndelMk ging de officier het ge beurde in dien nacht nog eens In bMron- derheden na en kwam tot de conclusie, dat verdachte na een doorwaakten dag en ook een gedeelte van den nacht, niet voldoende op z'n qul vive was en dat aan deze onacht zaamheid de schuld van het ongeluk moest worden toegeschreven Tenslotte requireerde de officier vernieti ging van het vonnis en veroordeellng tot de selfde straf als In eersten aanleg opgelegd: f 60 boete subs. 30 dagen. Hierop hield Mr. Belonje zijn pleidooi en deed daarin uitkomen, dat rijn cliënt op verschillende manieren in diverse processen werd betrokken. Pleiter stelde vervolgens in het licht, dat niet duldelMk was wat er dien nacht is voorgevallen, wel heeft men de gevolgen ge kend; ook was allerminst aangetoond, dat sterke drank was gebruikt, soodat deze aangelegenheid kon worden uitgeschakeld. De verdediger besprak voorts den plaatse- lyken toestand en de overwegingen van den Kantonrechter en eindigde zMn betoog met vrijspraak, subs, de uiterste clementie te verzoeken, aangezien verdachte al voldoende is gestraft. Koningin Wilhelmina en de Fransche literatuur Onder de vele uiterst vriendelMke en waardeérende stukken en entrefilets, die de Parljsche pers aan Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana wijdt, valt melding te ma ken van een artikel van Henry Bordeaux van de Académie Frangalse in de „Figaro”. De Fransche schrijver vertelt daarin, naar de Parljsche correspondent van het „Hdbd.* meldt, uitvoerig van een onderhoud, dat hM met de koningin mocht hebben, toen zM hem tien jaar geleden in Den Haag In -uidiëntle ontving De koningin sprak bij die gelegenheid eerst lang over Frankrijk, speciaal over Sa- voye, dat zij zoozeer bewondert. Daarna bracht H. M. het gesprek op de Fransche literatuur en na blijk gegeven te hebben, die van de 17de eeuw zeer goed te kennen, ging rij terug tot de „chansons de gestes”, de ridderomans uit de middeleeuwen. „Ik had niet gedacht", schrijft Bordeaux, „dat mijn kennis op dit gebied mM nog eens dienen zou. om mM hier m dit paleis in Nederland niet al te veel den mindere te toonen van een koningin, die nog met te meer voorkeur een studie heeft gemaakt van onze oude literatuur, aangezien zij daarin haar prinsen van Oranje terugvond, af stammelingen van den mythischen ..WlUem met den korten neus De cyclus van de ronde tafel was haar al even goed bekend. .Maar de Bretons”, zei «M. ..hadden meer verbeelding', hun personen «Mn minder reëel. zM hebben ze uitgevonden. ...Toen ik heenging", abo besluit Bordeaux, „was er een uur voorbijgegaan, een uur van welks verloop ik mij geen rekenschap gege- evenwel van de opgelegde straf, die ook den Officier, in verband met de geringheid der overtreding, wat al te gepeperd toescheen en die zM dus wenschte gewijzigd te zien in het opleggen van slechts f 75 boete of 30 dagen. Nadat de heer B. na dit financieel belang rijk voordeellger requisitoir heroïek had ver klaard. ook al werd hM tot de geringste boe te veroordeeld, in cassatie te zullen gaan bM den Hoogen Raad der Nederlanden, sloeg de meerv. strafkamer de balonet af en ge lastte schorsing der zaken, ten einde alsnog ook den gemeente-secretaris te hooren en werd de verdere behandeling voor onbepaal- den tijd uitgesteld. We hebben met deze Inleiding getracht, door concentratie van onze Intellectueele krachten, de muffe hoop vergruiselde straat steenen, liggende op of aan een Texelschen particulieren of algemeenen verkeersweg (doorhalen wat niet gewenscht wordt) In eenlgszlns genietbaar litterair brood om te werken en zullen nu in t kort nog melding maken van hetgeen Dinsdagmiddag. toen deze appélzaken opnieuw aan de orde kwa men. te dien aanzien werd behandeld. Schenk ons daartoe 'n oogenbllk uw wel willende aandacht Om te beginnen kunnen we melden, dat 3 door verdachte gedagvaarde getuigen niet verschennen wtraaaaaaaxgkxzeaokoaco ;è6 verschenen waren. Gehoord werd in de eerste plaats burge meester Cort, die verklaringen aflegde om trent de openbaarheid van bedoelden weg. Verdachte, als naar gewoonte, zwaar ge wapend met een bundel papieren en een bloc-note. hield Mverlg aanteekenlngen en stelde verschillende vragen. Aan den verdachte, die meermalen In terrumpeerde, werd gepresenteerd bM dezen gebrachte meening, dat verdachte dien nacht onder den Invloed van genoten alco holische dranken zou hebben verkeerd. De verdachte werd bij schriftelijk vonnis en by verstek veroordeeld tot f 60 boete of 30 dagen hechtenis. Geen Intrekken van rij bevoegdheid werd opgelegd. Tegen dit vonnis werd door veroordeelde en ook door den ambtenaar van het openbaar Ministerie, Mr. de Bruis Tack hooger be roep aangeteekend en deze lugubere zaak, die een Jong en misschien veelbelovend men- schenleven had geêischt, opnieuw door de al- gemeene Strafkamer behandeld. De verdachte, 27 jaar en zonder beroep wonend te Velsen, thans in persoon aanwe zig, werd in hooger beroep juridisch byge- staan door Mr. Belonje, advocaat en Procu reur te Alkmaar. Appellant verklaarde heden, dat hM eerst na den ambtenaar van het openbaar Minis terie in hooger beroep was gekomen en ver meende geen schuld te hebben aan het on geluk. Het was dien avond donker en het regende. In den gehuurden auto bevond zich geen auto-wlsscher. Het was verdachte on bekend dat de bewuste brug 1 meter smaller was dan den verkeersweg. Er werd met pijn. Zondag as. 31 Juni cm 2 uur, houdt de Harddraverij-vereenlglng .Bportlust" haar cours De baan van het sportterrein te Kleine Sluis is schitterend in orde, 20 van de snel ste paarden zMn ingeschreven, zoodat het op dravery-gebied een succes vol le dag belooft te worden. Hier volgen de inschrijvingen: 1. Gerania, eigenaar E. v. d. Horst, Anna Paulowna. berijder eigenaar. 2. Northerman B, eigen. N. Spaan, Beha gen. berijder Stam. 3. Madrigal, eigenaar C. Wethuizen, Pur- mesend. berijder J. VergaM- 4. Jannet Harvester, eigenaar K. Taams, Amsterdam, berijder J. VergaM. 5. Pletemel, eigenaar W. Vessiee, Bever wijk. berbder J. van Leeuwen Jr. No. 4 18 Juni 6. Sally Harvester, eig. W. Vessies, Be- verwMk. ber. J. van Leeuwen Jr. 7. Senator Axbood. eig. Z. Davidson. Haam. ber. P. Davidson. 8. Frettchen. eig. H. Beets, Beemster, ber eigenaar. 9. Kapitein de Bruane. eig. O. Vergouw. Castricum. ber. K. Bakker. 10. voortgang uit de zaal te worden gezet. De secretaris van het „Witte Kruis”. Wieringa. veklaarde dat de vereenlging „Het Witte Kruis” den weg had beschikbaar gesteld voor het algemeen verkeer. De ge meente zorgt voor verlichting en onderhoud. Geen vergunning was verkregen voor op slag van steenen. Volgde als getuige de heer Pieter Klippel. 'n 44-jarige arbeider, welke heer mededeelde, dat hM huurde een boerderMtje van de stichting „Comelis Boon” en van verdachte had gekocht een partMtje steenen voor f 35. welke steenen hij echter nimmer had ge bruikt voor het bouwen van een varkens hok. HM had de steenen ook niet betaald, maar de heer Com. B. had de steenen later weer overgenomen. De president was van meening dat deze getuige maar wat verhaaltje» stond op te disachen. De heer Klippel ontkende thans in Sep tember voor den gemeente-veldwachter Gooïnger te hebben verklaard, dat hM van die steenen niets af wist, terwMl hy in De cember schrifteiyk mededeelde, dat die stee nen reeds in Juli zijn eigendom waren. De gemeente-secretaris. Corn. Jonker, werd eveneens gehoord over de openbaar heid van dien Witte Kruisweg en gaf daar omtrent weinig belangwekkende bijzonder heden. Eindelijk werd gehoord de van de stichting, mej. Jannetje Elisabeth de Haas, als getuige a décharge, welke dame inlichtingen gaf over bedoelde steenen. Hierop verkreeg de Officier het woord, wiens requisitoir slechts een aanvulling was van hetgeen door den vertegenwoordiger van het O. M. bereids by de vorige behandeling was opgemerkt. De verklaring van getuige Klippel ver trouwde de Officier niet bijzonder en indien mocht biyken uit de verdediging, dat deze verklaring als overwegend werd be schouwd, zou de Officier er sterk over den- den tegen getuige Klippel een vervolging in te stellen wegens verdenking van meineed. De Officier eindigde zMn requisitoir met evenals de vorige maal te vorderen 75.— boete subs. 30 dagen hechtenis. Mr. Smal, verdediger en raadsman van verdachte, trachtte over de zaak een ander, voor zMn cliënt meer voordeelig licht te werpen en pleitte zoowel op juridische als op andere gronden voor verdachte vrijspraak subeldalr ontslag van rechtsvervolging. Hierop volgde nog een algemeen» discussie over het feit, of bedoelde weg viel onder het provinciaal reglement op de wegen, wat door verdachte en verdediger werd ontkend. Uitspraak volgende week.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 7