QZinnenlandsch Nieuws TORI& >vri&roers? i Voor de Huiskamer J TWEEDE KAMER I RADIO-NIEUWS KUNST EN KENNIS SOCIAAL LEVEN Chippendale LANDBOUW EN VEETEELT 3? Centres te Zurich de Steeds meer krachtige renders f» Gemeenteraadsverkiezingen te Het Weensche Radiuminstituut raadsleden 6 uitge- De Internationale Arbeidsconferentie De verboden Matteotti-herdenking wordt verworpen I treden als ver- tot meelprijs Spr. gen. k verdaagd tot vergadering wordt Plichtsverzuim door een arts? amendement j I 1 Vergadering van Woensdag INTERPELLATIE-W1JNKOOP voortgezet wordt de behandeling der 1 vai 1 1 1 I Opzienbarend besluit van den gemeenteraad van Groesbeek Internationale Katholieke Radio-Commissie Wijziging Landarbeiderswet. Aan de orde is het wetsontwerp tot wyzl- 1 e i zijn meer 11 er delen, aan voor wenscht arts in zyn functie heer beroemde geschikte Kinderarbeid In de niet-industrieele beroepen I 1 1 I 1 Hethoofdbestuur van de V.A.R.A. ter verantwoording geroepen. gel sel tv on bo 1 vai Een verhoogtng van den meelprijs mei e en dubbeltje per maalprocent blijkt on toereikend te zijn Vo na du let he ei bl ▼i U B ki D la h< Al D 1 z 1 1 u 11 L tl d d w E J< t ei r Wi ko da mt du ke T01 da Tri «W lid m< alt git he 1 nu en de nu del 1 eei he vei aa ge’ vo 1 thi .Tramweg ZutphenDeventer. Aan de orde is het wetsontwerp tot ver- hooglng van het rentelooze voorschot uit *s Rijks schatkist ten behoeve van den aanleg en in exploitatie’ brengen van een tramweg van Zutphen naar Deventer. Het ontwerp wordt z.h.st. aangenomen. Maastricht Bjj de verkiezing werden uitgebracht op de R. K. Staatspartij 13591 stemmen; op de S. D. A. P. 7199; op de R. K. democra ten 3238; op Onafhankelijken 641; Hjst-Den Hoed 214; Hjst-Heuts 183. De nieuwe raad zal zijn samengesteld uit R. K. Staatspartij 18 (v. J. 19); 8. D. A. P. 10 (9); R. K. democraten 4 (2); Onafhan- kelijken 1 (0) port en nemen. Raadscommissie zich zal wenden tot Ged. Staten van Gelderland en de departementen van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Justitie, met verzoek een onderzoek in te stellen naar de klachten. ging van de Landarbeiders wet. De heer DE BOER (S.D.A.P.) bepleit een berschatting van de plaatsjes. De heer WEITKAMP (C.H.) betuigt instemming met het ontwerp, doch wa de kosten op de gemeenten drukkei^F: weinig van terecht komen. De MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW, de heer RUYS DE BEERENBlloUCK zal nagaan of de vruchten en het door den heer De Boer ge vraagde onderzoek opwegen tegen de lasten op de administratie. Het ontwerp wordt aangenomen zhst. De uitvoering van de Tarwe wet. De heer OUD hield vervolgens een inter pellatie met betrekking tot de uitvoering <oortge8et wordt de behandeling der in terpellatie-Winkoop over de wering der Tri- *s-Hertogenbosch Bij de verkiezingen werden uitgebracht: op de R. K. Staatspartij 8130 stemmen; iyst- Van Roeckel 'Dissidente Katholieken) 3385; R. K. vrije Hjst 236; A. R. en C. H. U. 557; Prot. Arb. 46; Vrjjz. Dem. Bond 216; V. B. 361; Hjst-Kuljpers (vrije lijst) 2691; 8. D. A. P. 994. De R. K. Staatspartij behaalde 14, lyst- Van Roeckel 6, A. R. en C. H. 1. Hjst-Kuü- pers 4, S D.A.P. 2 zetels. De R. K. Staatspartij won 1 zetel, de Hjst- Van Roeckel 1 zetel, de S. D. A. P. verloor 1 zetel, de Hjst-Kujjpers won 2 zetels en de A. R. en C. H. wonnen 1 zetel. Men zal dus waarschyvtyk een plaats kie zen. die ongeveer 20 tot 30 kilometer van Weenen verwijderd is. Men hoopt, dat dit station binnen een jaar gereed zal zijn. De kosten bedragen ruim een millloen gulden. Tarwe wet en Gisteren heeft de radio-commissie in haar kantoorgebouw te Den Haag vergaderd ten einde het hoofdbestuur van de V-A.R.A. in de gelegenheid te stellen zich te verantwoor den over de uitzending van de uiteenzet ting, door den secretaris van het hoofdbe stuur van de VA.RA.. betreffende den gang van zaken ten opzichte van de weigering door de commissie om de uitzending van de door de V.A.R.A. georganiseerde Mat teotti-herdenking toe te laten. Dr. De Visser, de voorzitter der Ractio- contróle-commissle, heeft de bijeenkomst geopend en precies medegedeeld, hoe het geval der verboden Matteotti-herdenking zich heeft toegedragen. Dr. De Visser wees er op, dat de commissie de rede van den heer Zwertbroek ongetwijfeld had afgebroken, indien de V.A.R-A.-secretaris de gewraakte zinsnede niet aan het einde, doch aan het begin van zijn uiteenzetting had uitgespro ken Deze zinsnede toch werd door de con- tróle-commlssle geacht de veiligheid van. den Staat in gevaar te brengen. De heer De Vries heeft vervolgens, vol gens het verslag in het „Hbld.” het verloop der gebeurtenissen medegedeeld namens de VARA Hierna heeft hij uitdrukkelijk tegen de commissie gezegd, dat het hoofdbestuur van de V A.R.A. vierkant staat tegenover de commissie. De VA.RjA heeft de heer De Vries gezegd, meende dat Juist de ge wraakte zinsnede gezegd moest worden voor de veiligheid van den Staat. Publicatie van teotti-herdenking VARA. en in belde organen van de 8. D. A. P., alsmede van de verboden rede voering van den heer Schevenels hebben tot nu toe voor de Justitie en het^dep. van Bui ten!. Zaken geen aanleiding "gegeven in te grijpen of althans maatregelen te treffen, pok uit Italië zijn, naar de heer De Vries aan de Commissie mededeelde, geen opmer kingen gekomen over den door de commis sie gewraakten zin. Dat die zinsnede in derdaad ook geen gevaar voor den Staat zou opleveren, hebben de feiten uitgewezen Immers, aldus de heer De Vries, is er na dien niets gebeurd. Verder heeft de heer De Vries tegenover de commissie betoogd, dat zy partijdig is in Luch t vaart verdrag. Aan de orde is het wetsontwerp Goedkeu ring van het Protocol van 15 Juni 1929 in zake wijziging van de art. 3, 5, 7, 15, 34, 37, 41 en 42 en van dé slotbepalingen van het Verdrag, houdende regeling van de lucht vaart van 13 October 1919. Het ontwerp wordt zJist. aangenomen. Hilverzans. Bij de verkiezingen werden in totaal uit gebracht op de R.K. Staatspartij 5361 stem men, A.-R. 2737. C.-H. 2891. Chr. Arb. Party 1015, R.K. Volkspartij 329, St Geref. Partij 362. Chr Dem. Partij 103. V B 3727, V.-D 629, SDA.P. 6552, Communisten 223, llev. Soc. Party 252. De nieuwe raad zal als volgt zyn samen gesteld: R.K. Staatspartij 7 <6>, SDAP. 9 (6), A.-R. 4 (3), C.-H. 4 (4). Chr. Arb. Party 1 (ij, St. Geref. Party 0 (0). Chr. Dem. 0 (0), R.K. Volksparty 0 (0), V. B. 5 (4), V.-D. 1 (1), Comm Party 0 (0), R. S. P 0 <0). Het aantal breid. De internationale arbeidsconferentie heeft de kwestie van het bepalen van den mlnl- mum-leeftUd voor toelating van kinderen tot de niet-lndustrieele beroepen behandeld. De Zwltsersche regeerlngsgedelegeerde, mej. dr. Dora Schmidt, bracht namens de des betreffende commissie rapport uit. Overeenkomstig de gebruikelyke procedure zal dit Jaar de conferentie slechts een uit voerige vragenlijst opstellen betreffende deze materie, welke vragenlijst aan de regeerin- gen zal worden toegezonden. Aan de hand van de antwoorden hoopt men dan aan de conferentie van het vol gende Jaar een ontwerp-conventle te kunnen voorleggen. In principe werd besloten, dat de leeftijds grens voor toelating van kinderen tot niet- lndustrieele bedryven op 14 Jaar zou wor den gesteld. De gemeente Weenen heeft eenigen tyd geleden vyf gratr.-radiur.’. ter waarde van twee millloen Schilling gekocht en bevindt zich sindsdien In het bezit van een der grootste radlumkwantitelten der wereld. Een deel van het kostbare element werd reeds naar Weenen gebracht en aldaar in een ge pantserde inrichting opgeborgen. Een groot Instituut voor stralenbehandeling. dat Inge richt is volgens de eischen der laatste ge neeskundige navorsebingeh, is thans bijna gereed en zal spoedig geopend worden. Naar het „Hdbd." verneemt, zyn de Ne- derlandsche meelfabrikanten tot de conclu sie gekomen, dat de thans gepubliceerde prijzen. waarvoor zy na Invoering van de Tarwewet de verplicht te vermalen 20 pet inlandsche tarwe zullen moeten koopen, zóó hoog zyn, dat hun aanvankelyk voor genomen en onderling afgesproken verhoo- glng van den bloemprljs met een dubbeltje per maalpercent (dus bij de huidige 20 pet met twee gulden) onvoldoende zal zyn. Zij beraden er zich over, of zy de overeenkomst in dien zin zullen wyzlgen. dat per maal percent niet een dubbeltje, doch eenige centen méér prjjsverhooging zal worden be rekend, dan wel, dat leder voor zich den grondprijs van zyn mélange zal verhoogen met een zelf vast te stellen bedrag, waar overheen dan de gemeenschappeiyke twee gulden zal komen. Meester William Hogarth, de schilder en kopergraveur, zocht lysten voor zyn nieuwste schilderijen .Een mode-huweiyk"deze zes zoo tyne satirische schilderijen zouden op waardige wyze wor den ingeiyst. Al wat zyn vroegere lystenmakers hem aanboden, stond hem tegen alle ontwer pen en schetsen, die zy hem boden, wierp hy vetachteiyk In den hoek. ..Rococo en niets dan die verdraaide rococo”, mompelde de schilder woedend, „wat ben ik die prullerige versieringen toch moe!” Engeland moet een eigen kunst bezitten, ,Jos van Frankrijk!” dat moet onze lens zyn! De belangrijkste zender, dien men in Oos- tenryk op het oogenblik bezit, is het sta tion „Radio Wien", dat in de nabijheid van Weenen is opgesteld en een energie heeft van 15 K W Toen dit station vigr jaren geleden werd opgericht, werd dit vermogen alleszins voldoende geacht en nam Radio- Wien een eerste plaats onder de Europeesche zendstations in. In den laatsten tyd nam het aantal krachtiger zenders echter zoo sterk toe. dat Weenen dreigde Ingesloten te worden door zenders met een grooter ver mogen. Daarom bestaat in Oostenryk sinds eenigen tyd het plan een nieuwen zen der te bouwen, die aan de tegenwoordige eischen beantwoordt. Dezer dagen vond een vergadering plaats van de uitvoerende commissie van de R. A. V. A. G. Hierby werd het voorstel van den technlschen directeur, prof. 'Dr. Gustav Schwaiger, om een 100 K.W.-zender in Oos tenryk te doen bouwen, uitvoerig besproken. Op grond van het feit, dat ook een drietal professoren, by wie men raad had inge wonnen omtrent den zender bouw, adviseer den. dat het oprichten van een dergeiyk station van zeer veel belang was, heeft men besloten opdracht te geven tot den bouw van een 100 K.W. zender. De plaats van den nieuwen zender is nog niet definitief vastgesteld. Wel Is het zeker, dat het station niet in de nabyheid van den ouden zender zal komen, daar deze te dicht by de stad gevestigd is, en de luisteraars in Weenen hierdoor onmogelyk andere sta tions in het buitenland zouden kunnen be luisteren. en trad de werkplaats van meester Chippen dale binnen. „Ah! de schoone Miss Siddons!” mompelde meester Hogarth verrast. „Ik wilde alleen maar vragen, wanneer mijn slaapkamerameublement eindelyk klaar zal zyn?” vroeg de knappe tooneelspeelster. „Volgende week. Miss Siddons; volgende week zeker!” antwoordde Chippendale. „Maar dan moet u eindelyk eens woord houden, meester!” schertste Miss Siddons, „want iedere week hebt u een andere uit vlucht. Nu eens is het hout niet droog ge noeg. dan weer ontbraken u de buitenland- sche houtsoorten en het ivoor, dat er in ge legd moest worden!" „Kyk eens hier Miss”, antwoordde meester Chippendale goedgeluimd, „voor zoo n parel der schepping, zooals u bent, wil ik slechts een waardig ameublement maken!" „El! vindt men ook vleiers onder de eer bare meesters van het handwerk!” lachte de schoone Miss, „maar u bent geen hand werksman, u bent een kunstenaar by de ge nade Gods!” Bravo! Dat is goed gesproken!’” riep nu meester Hogarth, die zich tot nu toe op den achtergrond gehouden had. „Hé, wien hebben we daar?" vroeg de too neelspeelster nieuwsgierig. .Bh! Goelen mor gen meester Hogarth wat doet u hier?” „Op dit oogenblik beklaag ik mezelf en myn penseel, dat het slechts satiren maakt. Ja, nog meer, ik benyd myn collega, meester Garisbourrough, dat hy een zoo schoon mo del, als u. Miss Siddons. bezit.” „Nu wordt het me toch wel al te erg hier in deze werkplaatsik vlucht naar myn tooneelrepetitie naar Covent Garden. Vaar wel! meesters der hoogere vleikunst! Meester Hogarth wordt toch niet ontrouw aan uw devies: „Waarheid is schoonheid! Vaarwel!” En de schoone tooneelspeelster gleed rui- schend naar de wachtende equipage. Meester Hogarth koos nu zijn lysten en de beide meesters kwamen overeen, dat het gladde, roodbruine mahoniehouten moesten zyn met een smal gouden randje als eenige versiering In een minimum van tyd had meester Ho garth Chippendale beroemd gemaakt. Ieder vermogend aristocraat en iedere rijke burger van Old England wilde voortaan door niemand dan den rechtiynigen meester Chip pendale bediend worden. vallen van uitersten nood genees- en heél- kundige hulp te verleenen en dat alle tegen hem ingebrachte klachten in hoofdzaak ge grond zyn. Op grond van het bovenstaande gaf de commissie den Raad in overweging, den arts volgens art. 2 van de Verordening, regelende de genees-, heel- en verloskundige armen verzorging in de gemeente Groesbeek en overeenkomstig art. 37 der Armenwet oneer vol te ontslaan en byaldien op wetteiyke gronden direct ontslag niet mogelyk is, den van gemeentegenees- te schorsen tot aan het oogenblik. waarop dit ontslag mogelyk en wettig zal zyn. By de behandeling van dit rapport in den gemeenteraad kwam het tot zeer hef tige discussies. Een adres was Ingekomen van 380 Ingezetenen met verzoek het rap- als onrechtvaardig, menschonteerend onchrlsteiyk voor kennisgeving aan te De Raad besloot echter, dat de „Meester. Sir Hogarth!” waagde de kleine Gamble zyn Jongste leerling verlegen in het midden te brengen, ,.ik zou wel een schrijn werker weten, die u de gewenschte iyste£ kan leveren!” Meester William keerde zich verrast naar den „kleinen David”, aan wien hy tot nu toe nog geen speciale aandacht geschonken had. Hy had den kleinen Gamble slechts uit plichtsgevoel by zich genomen, omdat hy by diens vader, den bekenden goudsmid Elias Gamble, de ciseleerkunst geleerd had. Voor het talent van den kleinen David Gamble gaf Hogarth niet veel, misschien, dat ny mettertyd een goed kopergraveur werd een schilder van beteekenis in ieder geval niet. „Nu kleine man. wat heb Je me te zeggen?” vroeg Hogarth zoo zacht mogelyk. Hy was anders gewoon om als een brute wachtmees ter met zyn leerlingen om te springen. „Dicht by ons”, begon David Gamble ver legen. terwyi hy van trots een kleur kreeg, omdat de beroemde meester hem gewaardig- de Iets te vragen, dicht by ons (wy wonen in de St. Martinus Lane) is een schrijnwer ker, Mister Thomas Chipjjendale, een arme drommel die een zorgvol bestaan leidt, maar die prachtige dingen maakt. Hy maakt de meubels heel anders dan in dien prullerlgen Rococo-styi. Hy vervaardigt alle meubels al leen uit het zwaarste roodbruin mahoniehout en ze vertoonen prachtlg-voorname rechte lijnen!” „Hallo kleine! dat is myn man!" Jubelde meester Hogarth. „Breng me direct naar hem toe De schilder deed vlug zyn fluweelen jasje aan, trok de fluweelen muts met een ruk over de ooren en voort ging het naar de St. Martinus Lane. Maar de weg naar de St. Martinus Lans was goed twee uur van meester Hogarth's atelier verwyderd en Gamble sloeg voor, de omnibus te nemen. Toen de eerste de beste omnibus aangera teld kwam, klauterden meester en leerling boven op het dak en toen zy goed en wel boven aangeland waren, bleek, dat meester Hogarth, onnadenkend als gewoonlijk, zyn beurs vergeten had. Gamble had natuurlyk ook geen cent op zak De grommerige con ducteur wilde zyn passagiers, die niet kon den betalen weer van de bus zetten, toen de schilder vrooiyk riep: .Hallo! hallo, dames en heeren, is er nie mand onder u. die den schilder William Ho garth het geld voor de bus tot St. Martinus Lane wil leenen?" Oogenblikkeiyk gleden zes handen in den zak; zy kenden Immers maar al te goed den grooten Londenschen meester der satire. Het geld werd betaald en meester Hogarth en zyn kleine leerling schommelden met de omnibus mee. In een buitengewoon armoedig, klein huisje was de werkplaats van meester Tho mas Chippendale. William Hogarth trok een bitter teleurgesteld gezichtdaar zou wel niets byzonders te vinden zjjn, meende hy. Hoe aangenaam verrast was meester Ho garth echter, toen hy de werkplaats van meester Chippendale betrad! De meubels, die hy te zien kreeg, beant woordden volkomen aan de eischen van meester Hogarthdaar was de eenvoudige schoonheidsiyn streng bewaard, de ornamen tiek van den rococo slechts hoogst spaar zaam gebruikt De meubels met hun voornamen eenvoud geleken precies op de meubelen, die meester Hogarth altyd als modellen teekende. De be roemde schilder was verrukt, hy prees de werken van meester Chippendale buiten gewoon en deed direct een groote bestelling. Terwyi beide meesters zoo opgewonden on derhandelden, hield een elegante equipage stil voor het huisje van Chippendale.... Sedert eenigen tyd is te Groesbeek een kwestie hangende tusschen den gemeente geneesheer dr. Beynes en het gemeentebe stuur, naar aanleiding van klachten, dat de arts zyn armenpraktyk schromeiyk zou hebben verwaarloosd en ook overigens han delingen zou hebben gepleegd, die den toets oer critiek niet kunnen doorstaan. Als ge volg van een en ander werd indertyd een raadscommissie ingesteld. teneinde een onderzoek naar de juistheid der klachten in te stellen. Het rapport van deze commis sie is thans, naar het .Hdbd.” meldt., ver schenen en in een openbare vergadering van den gemeenteraad uitgebracht. In dit rapport deelt de commissie mede, dat de ernst der by haar ingekomen klachten het wenscheiyk maakte eenige dezer klachten op schrift te stellen en door de klagers te doen onderteekenen. Het aantal mondelinge en schrifteiyke klachten, dat by de com missie inkwam, was zóó groot, dat het niet mogelyk was alle in het rapport te behan- Alle klachten werden in afschrift dr. Beynes toegezonden, terwyi aan deze een aantal schrifteiyke vragen werd gesteld. die hy schrlftelyk heeft beant woord. Afs gevolg van een en ander is de commissie tot de conclusie gekomen, dat dr. Beynes zich onrechtmatig en dubbel heeft laten betalen voor door hem verplichte diensten, dat hy niet genegen is het on rechtmatig genotene aan de gemeente en de betrokkenen terug te betalen, dat door het weigeren van doodschouw, anders dan tegen contante betaling en of tegen voldoening van openstaande vorderingen een gevaar ontstaat voor de openbare orde, de veilig heid en de volksgezondheid, dat de arts haar oordeel, hetgeen de woordvoerder van de V.AJIA. heeft trachten aan te toonen door een opsomming van enkele stukken ot fragmenten, die zoo algemeene bekendheid hebben, dat opzending voor de uitzending aan dë commissie door de VA R A, niet noo- dig werd geoordeeld, al is dat natuurlyk na het verzoek van die zyde wel gebeurd. Volgens de V.A.RA., aldus zeide de heer De Vries tegen de Commissie, wordt van haar meer dan tweemaal zooveel opgevraagd dan van de andere omroepvereeniglngen te zamen. Dr. de Visser heeft hierop positief ver klaard. dat de radlo-contrólë-’commissie niet partydig is. Een verklaring van de cyfers, door den heer De Vries gegeven, kon dr. De Visser, volgens eerstgenoemde, niet geven De V.A.R.A. heeft daarop medegedeeld, dat zy by voortduring van deze houding van de commissie in het geheele land zoo jcrachtig mogelijk hiertegen zou optreden. Medegedeeld werd ook. dat de V.A.RA. biyft de commissie verbieden op de wyze als tot nu toe is geschied haar toevlucht zal nemen tot de wyze van uitzending als met „gevleugelde daden” is gedaan. Mr. Van der Goes de Naters heeft met een enkel woord in de commissie-vergade- rlng het juridische gedeelte van de zaak toegelicht. Wanneer de commissie fair wilde handelen, zoo heeft hy gezegd, had zy den kantonrechter een beslissing moeten laten nemen. De VA.RA. had zich dan het recht voorbehouden om als getuige 4 décharge op te laten roepen den minister van Buiten- landsche Zaken. Over maatregelen van schorsing of een uitzendverbod is niet gesproken. berichten omtrent Mat in het orgaan van de beide organen van alsmede van de verboden rede- De Internationale Katholieke Radio-Com missie, waarin de Katholieke Radio Qomité's vertegenwoordigd zyn der navolgende lan den: België. Duitschland. Engeland, Frank rijk. Nederland, Ierland. Italië, Lithauen, Luxemburg. Oostenrijk, Polen, Hongarye, Ver. Staten van Amerika en Zwitserland, vergaderde te Zürich, onder voorzitterschap van den president. Pastoor L. H. Perquln O.P. Amsterdam. Als sprekers traden op de heer P. A. M Speet, secretaris van den Katholieken Radio Omroep Holland, met het onderwerp: „De Internationale samenwerking op radio-ge- bied" en Pater L. Esch 8.J., Keulen, met het onderwerp: „De houding der katholieken ten opzichte van niet- en anti-katholleke uitzendingen. De directeur, de heer B. Marschall. Keulen, die de leiding heeft over het Inter nationaal Katholiek Radio Bureau aldaar, gaf een uitvoerig rapjx>rt over de actie, welke de katholieken in de verschillende landen op radlogebied ontplooid nebben na het con gres te München in 1929. De vertegenwoordigers, die in hun land met de katholieke radio-belangen belast zyn, beschouwden het als een plicht om er voor te waken, dat de katholieke cultuurgoederen by het opmaken der programma's volledig tot uiting zullen komen, daar de radio als cultureele factor in het volbrengen van haar schoone taak hiermede rekening heeft te houden. Voor onze katholieke luisteraars schynt de radio welke over de grenzen van alle lan den heen de verschillende volkeren door we- derzydsche uitwisseling van hun kostbaarst cultureel bezit, direct met elkander bekend maakt een der meest geschikte middelen voor de verzoening en wederzydsche achting der naties. Daarom werd ook den gedele geerden met klem verzocht, met alle midde len te trachten de radio-organisaties er toe te bewegen, haar programma's ook te stel len in dienst van de gerteenschappeiyke sa menwerking der volkeren en den vrede over de wereld. Tot slot van het congres werd een tele gram van hulde aan Z. H. de Paus gezon den. Het volgend jaar zal het congres waar- schyniyk te Weenen worden gehouden. is met den aanvang af is gestreefd naar het rekening houden met de belangen van dien handel. De regeling dienaangaande is cvergelaten aan de gewesteiyke tarwe- organlsaties en organisaties van de hande laren. Vrijwel in alle streken van ons land is men tot goede overeenstemming ge komen. Het ligt in het voornemen van de orga nisaties. om by levering van de tarwe niet direct den vollen prijs uit te Jbetalen, maar in gedeelten in te houden, ter nadere ver rekening, met de uitdrukkeiyke bedoeling dit ingehouden bedrag later uit te keeren. zoodat aan het eind van het seizoen ge middeld 12.50 zal zyn uitbetaald. Spr. is tot de overtuiging gekomen, op grond van door hem ingewonnen inlichtln- dat een styging van den bloerftprijs met 1.50 k 1.75 per 100 K G. een styging van den broodprijs met één cent per brood van 8 ons tot gevolg mag hebben. De styging van den bloemprys zal ten gevolge van de toevoeging van 20 pet. bloem uit inheemsche tarwe tenminste 1.60 per 100 KG. bedragen. De noodzakeiyke ver- hooging van den bloemprys kan thans nog niet met absolute zekerheid worden aan- gegeven. De laatste vraag beantwoordend, ver klaart spr. geen vrees te koesteren voor het leggen van abnormale en onnoodige kosten op de bevolking. Met de meeste nauwgezet heid zal hy de ontwikkeling te dien aanzien volgen en er met de hem ten dienste staande middelen voor waken, dat hetgeen wordt gevreesd, niet zal worden verwezen lijkt. De heden. Leerplichtwet. Aan de orde is het ontwerp tot aanvulling der leerplichtwet. De heer TILANUS (C.H.) betoogt, dat het ontwerp slechts voor zeer weinig kinderen van belang is. Alleen kinderen, die het ze vende leerjaar nogmaals zouden moeten doorloopemkunnen volgens dit ontwerp dien tyd dooflHbngen op een lagere land- en tuinbouwschool De heer TER LAAN (S.D.A.P.) wyst erop, dat de ambachtsscholen leerlingen na 6 jaar lagere school toelaten. De lagere land- en tuinbouwscholen geven minder onderwijs dan het Nyverheldsonderwijs. De Minister moest veel verder gaan met de aanvulling der leer plichtwet. De heer ZIJLSTRA (A.R.) juicht het ont werp toe. Het heeft tot gevolg, dat vele kin deren, die naar de lagere land- en Tuinbouw school gaan, een Jaar eerder het bedrijf kun nen ingaan. De heer EBELS (VJ>.) oppert bezwaren tegen iedere poging-om aan den 7-jarigen leerplicht te tornen. Tegen dit ontwerp, dat den land- en tuinbouw tegemoet komt, heeft spr. geen bezwaar. De heer VAN VOORST TOT VOORST (RK.) acht het voor den landbouw noodig. dat de kinderen zoo spoedig mogelyk in het bedrijf meehelfien. Daarom Juicht hy het ontwerp toe. De heer VAN DE BILT (R.K.) hoopt, dat deze wyzlging de belangstelling van belang hebbenden voor het lager land- en tuin- bouwonderwys Zal prikkelen en is dankbaar voor het ontwerp. s De MINISTER VAN ONDERWIJS. KUN STEN EN WETENSCHAPPEN kan niet aan vaarden het laten eindigen van den leer plicht na voltooiing van het zevende leer jaar en kan de gelykstelling van het land en tuinbouwonderwljs met het nyverheids- onderwys niet toezeggen. Voor t zoover kan komen zou het land en tuinbouwonderwljs geheel moeten worden gereorganiseerd. „De algemeene beraadslagingen worden ge- Ïïoten. By art. 1 verdedigde de heer v. d. HEU VEL (A. R een amendement beoogende dat de voorgestelde faciliteit niet alleen aal gelden voor de door het Ryk gesubsidieerde lagere land- en tuinbouwscholenmaar ook voor .geiyke land- en tuinbouwscholen door anderen gesubdieerd." De MINISTER geeft den heer v. d. Heu vel een redactiewyziging in overweging en laat de beslissing over aan de Kamer. De heer v. d. HEUVEL brengt de wyzlging aan. De MINISTER neemt het over. Het ontwerp wordt aangenomen z.hst. bune. De Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen. Mr. TERPSTRA heeft zelf den inspecteur gewezen op de uitlatingen van de Tribune. Van eenige opdracht kan geen sprake zyn. Moeilijk te aanvaarden is, dat een openbare leeszaal lectuur van iedere richting moet hebben. Spr. heeft ernstige bezwaren tegen de motie-Knottenbelt. omdat die uitspreekt, dat elk advies der Centrale Vereenlglng moet worden gepubliceerd. Het is geen gewoonte een advies van een niet-ambtelyk college Bonder diens bewilliging te publiceeren. Spr. bestrijdt verder den heer Marchant. De vrijheid van gedachtenuiting wordt hier geenszins aangerand. Ook met de vryheid van de leeszalen loopt het nogal los. Die vrijheid hebben zij volledig, mits zy zich houden aan de regelen der moraal, die ech ter door de Tribune verre zyn overschreden. Aan den heer Kersten vraagt de minister: wat zoudt gydoen, als gy achter deze groene tafel stond? Met subsidie-voorwaarden mag de regeering niet luchtig omspringen. Als de subsldie-regellng gewyzigd moet worden kan dit by een passende gelegenheid besproken worden. Minister REYMER betoogt dat de spoor wegen volkomen bevoegd zyn zelf te beoor- deelen, welke lectuur niet moet worden toe gelaten. De regeering heeft hierby geen aandrang uitgeoefend. Den heer Marchant antwoordt spr. dat hy zich geheel passief gehouden heeft. Er is van regeerlngswege een enkele suggestie Uitgegaan. De heer WIJNKOOP zal tegen de motie- Knottenbelt stemmen, omdat hy die dub- ftbelzinnig acht en handhaaft zyn eigen motie. De heer KNOTTENBELT wyzigt zyn mo tie zoodanig, dat zy komt te luiden: De Kamer, van oordeel, dat een van rijkswege aan openbare leeszalen en bibliotheken verleend subsidie slechts onthouden mag worden, nadat het advies van het bestuur der Centrale Vereenlglng voor openbare leeszalen en bibliotheken is ingewonnen en 1 dat by afwykend inzicht dit wordt gemoti veerd en deze motieven worden gepubliceerd, gaat over tot de orde van den dag. Minister TERPSTRA meent, dat in deze motie toch staat een indirecte publicatie van het advies. Hiertegen blyft hy bezwaar ma ken. De motie-Wynkoop wordt verworpen met 45Aegen 23 stemmen. De motie-Knottenbelt met 43 tegen 24 stemmen. Honderd kilowatt voor Oostenrijk! Spr. herinnerde aan het sub-amende- ment-Oud, door den heer Boon overgeno men, dat aanleiding is geweest, dat men is gaan spreken van het stelsel-Boon-Oud. De Minister heeft verklaard ernstig te zul len overwegen een proef te nemen met dit stelsel, het byleveringstelsel, dat naar spr. s oordeel vele moellykheden zou kunnen ondervangen. Spr. licht een twaalftal vragen toe. De Minister van Staat, de Minister van Binnen’andsche zaken en Landbouw, de heer RUYS DE BEERENBROUCK ant woordt op de eerste vraag, dat het in de bedoeling der Regeering ligt, den algemee- nen maatregel van bestuur, strekkende tot uitvoering van de Tarwewet 1931 te do n in werking treden in het begin van de vol gende maand. Het hoofdbezwaar is wel, dat het stelsel- Boon-Oud een uitgebreide, zeer kostbare en toch niet doetreffende contröle noodig za! maken. Ook is te vreezen, dat een handel zal ontstaan in bloem van Inheemsche tarwe, welke het den molens, die alleen inlandsche tarwe voor bloem vermalen, voor dit deel van hun bedryf zoo goed als onmogelyk zal maken door te werken. Een ander ernstig bezwaar is het feit, dat waar hier te lande ongeveer 6 000 brood- bakkeryen zijn, die wekelyks ongeveer 240.000 balen bloem van 50 K.G. verbrui ken, by een percentage van. 20 pet. Inheem sche tarwe, te vernielen met buitenlandsche tarwe, een hoeveelheid van 48.000 balen bloem wekelyks afzonderlyk uit Inheemsche tarme, zal moeten worden vermalen. Het ligt in de bedryven voor welke het de bereiding van hun product ge ls onvermengd bloem, hetzy uit buitenlandsche. hetzij uit inheemsche tarwe gemalen, te gebruiken, in de gelegenheid te stellen deze te betrekken. Voor die bedryven echter, voor welke het. uit technisch of financieel oogpunt, niet zoo zeer noodig Is alleen bloem van buiten landsche tarwe te betrekken, zullen maat regelen worden getroffen, dat het prijsver schil tusschen bloem uit inheemsche tarwe en die uit buitenlandsche tarwe ’t brood niet al te zeer drukt. Tot deze bedrijven zyn o.a. te rekenen die, welke banket, biscuit en zelfrijzend bakmeel bereiden. Het gemiddeld bedrag van den toeslag zal afhangen van het prijsverschil tusschen bloem van inheemsche en van buitenland sche tarwe. De meellmporteurs zullen in de gelegen heid zyn althans ten deele hun bedrijf In stand te houden. Vermoedelyk zal onge veer 7000 ton onvermengde bloem voor de ■bloemverwerkende industrieën en de bakke rijen noodig zyn. Op voorstel van de commissie van advies heeft spr. besloten aan de meelcentrale toe te staan aan d» by den import van bloem betrokkenen een vergoeding te geven ter tegemoetkoming In de door hen te lyden schade als gevolg van de uitvoering van de Tarwewet, we’.ke hen tevens in staat zal stellen zooveel mogelyk hun personeel aan te houden. De tarwe-organisaties koopster voor de landbouwers op door mid del van haar Centrale, de „Centrale Tarwe- organisatie”. Van 317. En op zekeren dag, toen Mauwtje was uitgegaan om te kyken of hy weer een lekker, zonnig plekje kon vinden, waar hy zich kon koesteren, zag hy tot zyn verbazing, dat het had gesneeuwd. Nou. dat vond hy nog zoo kwaad niet, al huiverde hy wat van de kou. Hy verkleumde wel een beetje, maar hy vond sneeuw zoo kwaad niet, vooral als je een lekkere giybaan kon maken. 318. Toen Snarkey Cook hoorde, dat er sneeuw was gevallen, zeide hy: „Jongens, bovén op zolder staat nog een oude slee. Haalt haar maar van boven, daar kun Je mee giyden zoolang je wilt.” ,^Ia," zei Mauwtje, Jk heb een kopje gevonden, waarvan wy ons lekker kunnen laten glijden.” Nou, dat lieten zy zich geen driemaal zeggen. De slede werd gehaald en naar het kopje getrokken. De pret kon beginnen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 8