ONS BLAD LEEKEPREEKEN i AAN ONZE H.H. ADVERTEERDERS ABONNE’S ZIJ, Noord Hollandsch Dagblad abonneeren ontvangen de nummers tot 1 Juli as. GRATIS 1 ZATERDAG 20 JUNI 1931. 1 PIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VUF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 142 f40 A udiëntie VOORNAAMSTE cffEUWS De moordzaak-Lans daalt en Voor ruim 4% millioen francs opgelicht Groep militaire vliegers door den bliksem getroffen Vacantie-Oord van het R.K. Juvenaat te Beverwijk De H. Stoel en de Italiaansche Staat JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Brillen en Face’s a main V 1 t De „Graf Zeppelin” op het water AAM6IRE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAR ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL die zich thans op het Redactie Na, «33 k 4 PRIVAAT BEZIT twintig ,te. Opheffing processieverbod in Italië. Defensie-debatten In de Belgische Kamer. Groote oplichting te Antwerpen. transport naar een ziekenhuis. Van O. in vrijheid gesteld Ceurremans overleden Uitvoering der Tarwewet Barometerstand 9 uur v.m.: 7.64 vooruit. Tocht ov^r de Bodensee Een burgemeester vergist zich Ongeldige stembiljetten Directie N.-H. Da&blad Amstelbank Surséance van betaling aal worden gevraagd In HOMO SAPIENS. Gezin en Overheid Commissie der Katholieke Staatspartij I De eischen voor het vervoer en het voorhanden hebben van tarwemeel Diamanthandelaar te Antwerpen het slachtoffer Diens tvoorwaarden spoorwegpersoneel Militaire vliegers door den bliksem getrof fen; xes dooden, 32 gewonden. De Amstelbank zal surséance* van beta ling aanvragen. Behandeling door den Raad voor de Scheepvaart De brand op het s.s. „Ares” der K. N. S. M. men dat LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 9.53 en overmorgen 9.53 uur. oii verlies v«n *n anderen vinger ■ste UH I ia N. ie E it te in ed en M I deae de maatschappij assuran- verloren ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar f Voor bulten Alkmaar 2 AS Mei Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Zes dooden, twaalf zwaar- en licht gewonden De salariskorting in Indië. De Suppletoire Indische begroeting door de Kamer aan genomen. waarna deze op reces is gegaan. achtte dat de besteed Wjj meenen goed te doen nog eens onder de aandacht te brengen, dat onze administratie naast bet pis etsen van Uw advertentiën In onze eigen uitgave, gaarne haar bemiddeling verleent voor bet plaatsen van Uw gelegenheids-advertentlén ook tn andere bladen. U kunt van onze bemiddeling gebruik maken Bonder dat de prQs van Uwe annonce daardoor maar «enigs zins wordt verhoogd. WU houden ons gaarne aanbevolen. DE ADMINISTRATIE De kriste in Oostenrijk. Mgr. Seipel krijgt opdracht tot kabinetsvorming. doch slaagt niet. Z. H. Exc. de Blsschop van Haarlem zal Maandag en Dinsdag der volgende week geen audiëntie verleehen. Deelneming van Nederland. Voor den wedstrijd om den grooten prijs van Duitschland voor motorrijders, die op 5 Juli op den Nürburgring zal plaats vinden, is door een groot aantal deelnemers inge schreven. Zeven landen zullen aan den start verschijnen en wel Duitschland. Engeland. Oostenrijk, Nederland, België, Italië en Zwit serland. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat de algemeene maatregel Van bestuur tot uit voering van de Tarwewet 1931, welke bin nenkort in werking zal treden o.m. zal bepa len. op welke voorwaarden zal zijn toege staan het vervoeren van en voorhanden heb ben van tarwemeel of tarwebloem, waarvan de samenstelling niet voldoet aan de eischen, gesteld door den met de zaken van den land bouw belasten minister. Bedoeld wordt ten deze, bloem bestemd voor de bloemverwerkende Industrieën. Ook wordt in den sdgemeenen maatregel drukt? met dé bewerking, wordt dulde-. bestuur voagmctoevezhet a^houden van registers betreffende aankoop, verkoop «o» verwerking door hen, die tarwemeel of tarwebloem vervoeren, voorhanden héMMn of afleveren, terwijl voorts zal worden be paald. dat de minister kan toestaan geduren de een door hem vast te stellen tijdsduur na het inwerking treden van den algemeenen maatregel van bestuur bloem, waarvan de maatregel niet aan de voorgeschreven eischen voldoet, voorhanden te hebben. wordt. Als scherp vast praten. De groote prijs van Duitschland Een biddag voor Z. H. den Paus Volgens bericht uit Warschau heeft het Poolsche episcopaat besloten, op 39 Juni (feest van Petrus en Paulus) in alle katho lieke kerken van Polen een bededag voor den H. Vader te houden. De bisschoppen wil len daardoor het solidariteitsgevoel der Pool sche katholieken met den H. Vader en de geloofsgenooten in Italië demonstreeren. Het luchtschip „Graf Zeppelin" heeft gis teren te 16.12 uur op de Bodensee voor den eersten keer een daling verricht Nadat eerst het wateranker was uitgewor pen, had te 16.12 uur op ongeveer vier kilo meter van Friedrichshafen de daling vlot plaats. Binnen enkele minuten lag het lucht schip stil op het water. Te 16.19 uur werd aan stuurboordzijde een sloep uitgezet, waar in twee leden van de bemanning rondom de boeg van het luchtschip voeren. Daarna wer den vier motoren aangezet en voer de „Zep pelin" gerulmen tijd over de Bcdensee. Sedert 1909 Is dit de eerste keer, dat een luchtschip op het water daalde. Directie en hoofdingenieurs van de Zeppe- linwerf woonden het experiment bij Even voor zeven uur daalde de „Graf Zeppelin" op de werf. reld in houdt zij het huwelijk hoog en noemt het zelfs heilig. Vraagt de over- groote meerderheid der menschheid te genwoordig een ander huweljjksbegin- sel, n.m. »een, waarbij ontbindbaarheld of vrije liefde of kinderbeperking wor den toegelaten, dan wijst de Kerk dit met de meeste beslistheid af. ZIJ houdt aan het oude beginsel vast en veroor deelt daarnaast ten strengste alle mis bruiken. Dat juicht leder oprecht chris ten toe. Waarom wil men de Kerk met ander beginsel dan een anderen De diamanthandelaar Simon Genn, te Antwerpen, verkocht Woensdag aan iemand, die zelde een zoon van den bekenden koop man Largo uit Madrid te zijn, voor frs. 4 585 000 aan diamanten en paarlen, waar voor de kooper, zoo meldt het „Hbld twee cheques, in francs opgemaakt, op de Banco de Bilbao in betaling gaf. Toen den volgenden dag bij den heer Genn argwaan rees, telefoneerde deze naar Madrid en trof er op zijn kantoor den zoon van den heer Largo, die mededeelde van het geheele geval niets af te weten. De heer Genn heeft van deze brutale op lichting aangifte bij de politie gedaan. Bijzondere gebeden voor Z. H. den Paus RECLAME per regel f «.2S voor de eerste pagina; voor de overige pagina’s f 9.M- RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bil vooruitbetaling per plaatsing 9.69 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meeg f 9.12 Nog geen overeenstemming De „Osservatore Romano” publiceert de volgende mededeellng: Eenlge bultenland- sche bladen hebben melding gemaakt van een nota, welke de H. Stoel den 13en Juni JJ. tot de Italiaansche regeerlng zou hebben ge richt. Zij voegden er aan toe, dat reeds on derhandel ingen plaats vinden tusschen bei de partijen. Waar is, dat een nota verleden Zaterdag aan de regeerlng is overhandigd Tot dusver bleef deze echter onbeantwoord. Er kan dus geen sprake van zijn. dat reeds overeenstemming zou zijn bereikt en niet gezegd worden, dat reeds onderhande- lingen begonnen zijn. Het N. T. A. bericht nog: Van welingelichte Italiaansche zijde wordt gemeld, dat de H. Stoel in een nota van de Italiaansche regeerlng de verklaring ver langt, dat zij de incidenten, welke hebben plaats gehad, betreurt en waarin bovendien waarborgen voor de toekomst geëtecht wor den. Opnieuw is in de nota stelling genomen tegen de bewering, dat de Katholieke Actie zich op politiek terrein bewogen heeft. Volgens een verklaring van de „Osserva tore Romano” van heden verwacht men, dat de Italiaansche regeerlng de laatste nota van den H. Stoel over enkele dagen reeds beantwoorden zal. Het R. K. Juvenaat in het Bisdom Haar lem zal per 1 Juli as. het Vacantiehuis te Beverwijk openstellen om de gasten te ont vangen. Het bestuur der Tulnbouwwinterschool stelde het Internaat dier school ter beschik king. de eerw. zusters der Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk namen op zich, de noodlge eetwaren te bereiden om de hon- gerigen te spijzen en de dorstigen te laven, en de eerw broeders verleenden eveneens spontaan medewerking. De prijs bedraagt f 1.60 per etmaal (logies inbegrepen, drie maaltijden). Aanmelding kan geschieden bjj den heer M. H. Beekelaar, Peperstraat 26, Beverwijk, met opgave van data van aankomst en ver trek zoowel als van aantal jongens en ge leiders. Geleiders betalen f 2.per etmaal. Voorloopig kunnen 50 personen herberging vinden. Beperking der fabricatie van verdoovende middelen door de opium-conferentie aan vaard. NaanTde „Times’-correspondent te Rome meldt/heeft de H. Vader den aartsbisschop van Tb Studzienice bij Sierpce (Polen), wa ren tijdens de daar gehouden militaire manoeuvres ongeveer veertig militaire vlie gers bijeen in een schuur, waar zij ’’oor hun opleiding tot een hoogere klasse van «en kapitein theorieles kregen, toen een he vig onweer kwam opzetten De bllks»m sloeg in de schuur, zoodat vijf vliegers op slag gedood werden en twaalf ernstige won den opliepen. Meer dan twintig vliegers liepen lichte verwondingen op. De vloog in brand en brandde geheel leider van de theorieles, kapitein kende. Spr. is de overtuiging toegedaan, dat ingediende klachten deels ongegrond deels overdreven zijn. En bovendien is zitting van den Raad gebleken, dat klachten bedoeld waren om te treffen !n de uitkeering door de tie. omdat de maatschappij geen bagage wilde vergoeden. De Raad zal later uitspraak doen. ipels medegedeeld .dat het processle- Is opgeheven. De processies ter eere van den H. Antonius en van den H. Vincen- tlus Ferrerius zullen as. Zondag plaats hebben. Het telegram uit Napels, aldus genoemde correspondent, maakt alleen van het houden van processies in het Napolltaansch gebied melding, vermoedelijk echter zal de zelfde vergunning eerlang wef voor heel Italië ge geven worden. De ,,Times"-correspondent acht de ophef fing van het verbod voor Napels in ieder geval een teeken van toenadering tusschen regeerlng en Vaticaan, evenals de heropening van een aantal clubs der Katholieke Actie, welke dezer dagen te Rome en elders door de ngnsriiig werd toegestaan. Volgens de „Daily Telegraph” heeft de H. Vader reeds aan alle bisschoppen van Italië soortgelijke instructies gegeven als aan den Aartsbisschop van Napels, het aan hen overlatend, te beoordeelen, of de toe standen in hun respectieve diocesen het hou den van openbare processies wettigen. schuur af. De Ploso, werd ^waar gewond en overleed tijdens het een weg opdringen? Het beginsel van bet eigendomsrecht moet ongerept ge handhaafd blijven. Daarnaast moeten de misbruiken veroordeeld worden. Wel nu, iets anders heeft de Kerk nooit gedaan en In de jongste encycliek van Pius XI ziet men dezelfde gedragslijn gevolgd. Maar ziet men met z’n eisch om een „definitie” van privaat bezit niet In, welk een dwaasheid men vraagt? Zou men aan een encycliek een aanhangsel willen zien toegevoegd met tienduizenden gevallen, waarin Iemand het verkregene wel en waarin hij het niet of geheel of gedeeltelijk zijn „pri vaat bezit” mag noemen? Het Is toch duidelijk, dat hier Iets ónmogelijks wordt gevraagd. De rechtvaardigheid van het privaat bezit hangt In leder geval niet af van den omvang, van de grootte of van het meerdere of mindere gemak, waarmee het verkregen wordt. Zie maar eens naar het erfrecht. De miUionnairszoon erft van zijn vader schatten, waarvoor hij zelf niets gedaan heeft en geen verstandig mensch zal hem die betwisten. In zijn omzendbrief „quadragesimo anno” omschrijft de Paus den oorsprong van het privaat be zit aldus: „dat de eigendom verkregen wordt door Inbezltname van Iets, dat zonder eigenaar Is, of met de nijverheid of het werk, of, zooals men het uit- Z. H E. de Bisschap van 's-Hertogenboech publiceert In „8t. Janski.* het volgend schrijven: Om de droeve tijden, welke Onze Heilige Vader de Paus thans beleeft, verzoeken Wjj onze geloovigen dat zij op bijzondere wijze voor Z. H. zullen bidden. Tevens verordenen Wjj. dat vanaf Zondag 21 Juni tot het einde van de maand Juli van dit jaar in alle H.H. Missen, waarin het door de rubrieken is toegestaan, bet Gebed voor den Paus (Oratio pro Papa) wordt ge beden (oratio Imperata pro ré gravl), in plaats van het anders voorgeschreven Im perata. Openstelling 1 Juli a.s. 0X- onwv.llen vereekerd voor m te voK^^Jl^^'r'ngrn'1 f 3000.- f 750.- f250- b|i rerlie. van «-n b.nd f 1 95 - öli »erlie» ven een f §Q bb een breuk «n T*n belde «rmen. belde beenen o< beide oogen ww. dooddbken «floop I 4 JU.- Toet ot een oog 1 duim oi wievinoer been ot «rm In de laatst .gehouden vergadering van den Partijraad heeft mr A. baron van Wijnber gen het bestuur van de R. K Staatspartij, naar aanleiding van mr. Romme s prae-ad- vies verzocht, de Instelling te overwegen van 1 een commissie, welke speciaal de collectieve I rechtsvorming In verband met de gezinsloo- nen zou bestudeeren Naar de ,Msb.’ thans verneemt, zal mr. van Wijnbergen suggestie zeer spoedig in de vergadering van het partijbestuur behan deld worden en hoogstwaarschijnlijk tot in- 1 stelling der gevraagde commissie worden overgegaan. Tn verband met de bekende moeilijkheden bjj de Oesterrelchlsche Creditanstalt te Wee nen gerezen, zijn ook aan de Amstelbank zeer groote bedragen en vele acceptcredieten opgezegd. De directie der Amstelbank heeft daarin aanleiding gevonden, haren raadsman op dracht te geven, de noodlge stappen te doen tot het verkrijgen van surséance van beta ling. De bekende gangmaker Ceurremans, die Woensdag bij de avondwedstrijden in het Stadion te Elberfeld kwam te vallen, Is Donderdagmiddag In het ziekenhuis, zonder tot bewustzijn te zjin gekomen, aan zjjn ver wondingen bezweken. Carman had den ge vallen gangmaker van Dederichs overreden, daar hjj niet meer kon stoppen. Er was zeer veel belangstelling uit scheep vaart- en andere kringen, toen gisteren de voorzitter, prof. mr. B. M. Taverne de zitting opende van den Rdhd voor de Scheepvaart te Amsterdam, die belegd was om een on derzoek In te stellen naar de oorzaak van den brand, welke op 28 April U. te Lissabon heeft gewoed aan boord van het stoomschip Ares der Kon. Ned. Stoomboot Mij., waar door dit schip als verloren kan worden be schouwd. Het onderzoek gold tevens de klacht tegen den gezagvoerder van de Ares. door twee passagiers Ingediend terzake van misdraging. Nadat verschillende getuigen waren hoord, zeide de Hoofdinspecteur voor Scheepvaart, vioe-admiraal b. d. Fock, dat, wat de lamp zelf betreft, uit alle getuigenis sen gebleken is. dat de brand zeer vlug in zijn werk Is gegaan. De noodlge maatregelen zjjn genomen voor het toezicht houden op het naleven van het rookverbod. Toch is er in de ruimen gerookt, hetgeen echter niet wegneemt, dat de oorzaak van den brand niet meer is na te gaan. Kwaadwilligheid Is mogeljjk, doch niet be wezen. Spr. is voorts van oordeel, dat toen de brand was uitgebroken, alle maatregelen genomen zjjn, die menscheljjkerwljze geno men konden worden om uitbreiding te voor komen. Zeer juist heeft de kapitein gehan deld, toen hjj order gaf het schip dadelijk te doen verhalen, al heeft dit de „Ares" niet meer kunnen redden. Wel is uit deze ramp duidelijk naar voren gekomen, hoe gevaar lijk het is, met een zóó brandbare lading aan boord, passagiers te vervoeren. De klacht, dat de kapitein er niet op heeft gelet, dat er door de bootwerkers bij de rui men niet werd gerookt, en dat hij dus aan sprakelijk zou zijn voor den brand, spr. ongegrond De tweede klacht, scheepsleldlng niet voldoende zorg heeft aan de eigendommen van de passa giers. Ls ook allerminst bewezen en positief onjuist is het dat de leden der bemanning zich niet met de passagiers hebben bemoeid. Leden der oemannlng hebben door ouders achtergelaten kleine kindereh naar den wal gebracht en verschillenden onder hen heb- ben passagiers geholpen, hun bagage naar den wal te brengen. Wel is gebleken, dat het personeel van den civielen dienst de brandrol, waarin de maat regelen omschreven staan, die ieder in het belang van de passagiers moet nemen, niet De ex-procuratiehouder van O., die wegens malversatie door het Hof te Den Bosch werd veroordeeld tot 2% jaar gevangenisstraf met aftrek der geheele preventieve hechtenis, is gisteren uit de gevangenis In Den Haag In vrijheid gesteld. Zooals men zich zal herinneren, werd van O. verdacht den moord op den heer Lans te hebben gepleegd, doch in hooger beroep werd hU hiervan door net Bossche Hof vrij gesproken. HJk bewezen door de overlevering van alle tijden, zoowel als door de leer van onzen voorganger Paus Leo XIII. Al zijn er die anders beweren, men doet nie mand onrecht aan door iets in bezit te nemen, dat aan niemand toebehoort; en de nijverheid, welke iemand in zijn eigen naam uitoefent en waaraan een nieuwe vorm of een vermeerdering van waarde wordt toegevoegd, is als zooda nig voldoende om de vruchten daarvan toe te wijzen aan wie er het eerst in werkte.” Ziedaar heel helder aangegeven, hoe men privaat bezit eerlijk kan verwerven. De genialiteit dus in zaken doen, welke tot kapitaalbezit leidt, mag men aan een ander niet benijden, ook al voert deze tot fabelachtige rijkdommen. On rechtmatig wordt dit bezit eerst, wan neer bij de verwerving bedrieglijke practijken werden toegepast of andere immoreele handelingen werden ge pleegd. Maar deze hebben met het be ginsel van privaat bezit niets te maken. De mensch zondigt nu eenmaal op ve lerlei wijzen. Maar daarom is de zaak, waartegen gezondigd wordt, nog niet verkeerd. Alle rejieneerlngen dus, dat het eigendom tegenwoordig van twijfel achtig gehalte is, omdat er zooveel dieven, zwendelaars, oplichters en uit zuigers zijn, al. deze redeneeringen fa len, omdat nog altijd het over en overgroote deel van het kapitaal door arbeid verkregen wordt. Arbeid, zegt men. Ja! Maar de arbeider zelf krijgt het kapitaal niet uit zijn arbeid. Het kapitaal laat arbeiden en vermeerdert daardoor zich zelf. Zoo zijn we weer teruggekeerd tot de verhouding van kapitaal en arbeid, waarover een volgenden keer. Het bleek noodig nogmaals vast te leggen, dat het beginsel van het recht op het privaat bezit zuiver moet worden gefcteld en dat men zich wachten moet voor alle vage voorstellingen daaromtrent; dat men scherp moet onderscheiden tusschen het bezit zelf en de onrechtmatige ma nier waarop het somtijds verkregen deze begrippen eenmaal staan kunnen we verder Opheffing van het Processie-verbod? I In voorgaande beschouwingen hebben I wij 1 recht van eigendom, de noodzake- I lijkheid van privaat bezit als wezenlijk I bestanddeel van de door den Schepper I gestelde wereldorde, als uitgangspunt I genomen, om tot de vooral voor onzen I tijd zoo belangrijke vraag te komen: I welke verhouding moet er tusschen ka- I pitaal en arbeid zijn? I Nu komt een opmerkzaam lezer ons I nog met een andere vraag ophouden. I De noodzakelijkheid en het recht van I privaat bezit wil ik erkennen, schrijft I hij. Maar daarmee Is nog niet e 1 k pri- I vaat bezit te verdedigen. Zoo er geen I icherpe definitie van dat begrip gege- I ven wordt, hebben wij aan de heele redeneering niet veel en zegt hij waar de omlijning van wat privaat be zit is, zoo moeilijk is te geven, deed de Kerk beter zich niet als verdedigster daarvan op te werpen. Dit laatste had onze Inzender niet moeten schrijven. Het is weer een uiting van onzen tijdgeest, zooals wij er zoo dikwijls in ons toegezonden brieven ontmoeten en waartegen wij al zoo vaak gewaarschuwd hebben. Het is heel begrijpelijk, dat Iemand een woord van den Paus, een beslissing van de Kerk, In één woord een uitleg of verordening van het boven ons gestelde gezag, niet begrijpt. Het Is dan niettemin christen plicht te beginnen met de uitspraak zonder voorbehoud aan te nemen en er zich bij neer te leggen. Daarnaast kan men trachten van wijze lieden een ant woord te krijgen op zijn moeilijkheden. En ook al wanneer dat antwoord niet bevredigend is, dan nog zal men zijn eigen Inzicht tegenover dat van een hooger autoriteit moeten prijs geven. Het is toch aannemelijker, dat men zelf dwaalt dan het gezag, dat op zooveel hechter grondslagen steunt. Deze christelijke nederigheid, welke in zich Met anders is dan eenvoudige zelfken nis, is blijkbaar niet meer van dezen *tljd. Men vraagt niet, men onderzoekt niet, men begint niet met aan de be krompenheid en beperktheid van eigen Inzicht te gelooven, maar men oppo neert en protesteert dadelijk, zonder verder onderzoek, tegen uitspraken van hooger hand In. Zoo ook hier. *t Is niet alleen deze Inzender, die aan de Kerk het recht ontzegt om het privaat bezit te verde digen, omdat de eigendomsverhoudin gen in onze maatschappij zoo ingewik keld zijn geworden. Herhaalde]Ijk kan men ook in katholieke kringen deze uiting In min of meer vagen vorm hoo- ren en Pius XI beklaagt zich daarover dan ook niet ten onrechte In zijn jong ste encycliek. Goed ontleed komt deze mentaliteit op het volgende neer: In theorie geeft men toe, dat er privaat eigendom moet zijn, maar men zou deze het liefst beperken tot de hoeveelheid, die men zelf bezit. Al wat een ander meer heeft, wordt met een achterdoch tig oog aangezien en men is geneigd een onderzoek naar de herkomst daar van t« gaan Instellen. Men ziet en leest en hoort verder van groote sommen, die lir den handel verdiend worden, van enorme winsten, die in industrleele ondernemingen worden behaald, van dividenden en tantièmes, van beursspe culaties en andere handelingen, die tot kapitaalvorming voeren. Men ziet de bezitters daarvan in weelde leven en tot machthebbers In de samenleving wor den, die zelfs de regeerlngen beïnvloe den en over oorlog of vrede beslissen. »Zoud| u denken” schrijft onze bo venbedoelde Inzender „dat de mll- Uoenen, door één mensch vergaard ten koste van zijn medemenschen, privaat bezit mogen worden genoemd? Of dat uit het gezwendel met naamlooze vennoot schappen privaat bezit voortvloeit?” En hij wijst naar de „oliemannen”, die met naties spelen, naar kwakzalvers, die on deugdelijke waren leveren, naar dieven en oplichters, naar werkgevers die te l»ge loonen bethalen enz. En dat noemt dan allemaal „privaat bezit”. En verdedigt de Kerk practlsch, wan neer zij het recht op eigendom onaan tastbaar verklaart! Ziedaar een geest, die mln of meer vaag bij duizenden leeft en die het goed eens deugdelijk te onderzoeken. Waarom staat men tegenover het pri vaat bezit zooveel anders dan tegenover andere menschelijke rechten? Het Is b.v. een natuurrecht van den mensch bi het algemeen, om een huwelijk te •luiten. Nu wordt er van het huwelijk, vooral in onzen tijd, een gruwelijk mis bruik gemaakt, zóó, dat de echte huwe- I lijken, naar de bedoeling van den Schepper gesloten en beleefd, tot de uitzonderingen gaan behooren. Mll- Uoenen maken de instelling van het huwelijk tot een caricatuur. Wat doet nu de Kerk? Tegen den geest der we- Naar de „Volkskr verneemt, heeft het Rijkstoezlcht op de Spoorwegen een ontwerp A. R. D. (Algemeen Reglement voor den dienst op de hoofdspoorwegen) asn de hoofd besturen der spoorwegvakvereenlglngen ter beoordeellng gezonden. In dit ontwerp zijn niet opgenomen de be- pallngenvan Hoofdstuk XI Afd. II (dienst en rusMflSen bepalingen), omdat deze her ziening nog niet aan de orde.Is. Bij de stemming voor den gemeenteraad van Weesperkarspel heeft zich een abuis voorgedaan, dat tot nu toe op een stem bureau nog niet te voorgekomen, aldus meldt ,j3e Gooi- en Eemlander”. Op het stem bureau waar burgemeester J. C. F. Bletz voorzitter was, te door dezen aan de eerste tien personen, die hun stemplicht kwamen vervullen, In ruil voor de. door hen aan den voorzitter ter hand gestelde oproepingskaart, niet het wettelijk voorgeschreven stembiljet overgereikt, maar.... een niet-geadresseerd exemplaar der oproepingskaart, van welke laatste er op lener stembureau steeds een aantal aanwezig is, om te worden uitgereikt aan kiezers, die verklaren, dat zij geen op roepingskaart ontvangen hebben, of die kaart hebben verloren. Het zonderlingste van de geschiedenis is, dat ook niemand van die tien kiezers het abuis bespeurd heeft en dat zij met het roode potlood het een of ander teeken heb ben aangebracht op een der candidaten, wier namen, zooals men weet, ook op de oproepingskaart vermeld staan. Op welke zonderlinge wijze men daarbij te werk te ge gaan, kan blijken uit het feit, dat door een der kiezers de letter O van den naam „Oostenrijk" werd roodgemaakt. Een ander streepte met het ,roode potlood de beginlet ter van zjjn Candidast door en meende hier mede aan zjjn stemplicht voldaan te hebben. Doch het onbegrijpelljkste is wel, dat de tien oproepingskaarten, welke op die nog niet vertoonde wijze als stepihiljet moesten fungeeren, behoorlijk, voor de oogen van *t geheele stembureau, in de stembus werden gedeponeerd Gelukkig meldde zich om kwart over acht een .kiezer aan. die wat scherper toekeek, dan zijn tien voorgangers, en die burge meester Bletz er op attent maakte, dat hij niet een stembiljet, doch een waardeloos op roepingsformulier van hem ontving. Toen eerst bemerkte de voorzitter van het stem bureau, welk een cardlnale fout er gemaakt was met de kiezers, die reeds gestemd had den. of juister uitgedrukt, die door het gemaakte abuis niet Ir. de gelegenheid waren geweest, op de wettelfjk voorgeschreven wijze hun stemplicht te vervullen. Begrijpelijkerwijze heerschte er onder de leden van het stembureau groote conster natie. Reeds spoedig daarop bleek, dat als een loopend vuurtje het abuis door de ge meente was gegaan. Een der kiezers, die foutief gestemd aad en daarover inlichting kwam vragen, vernam via den gemeentebode. dat het wel in orde zou komen, waarmede deze echter maar half tevreden was. Nog wat later werd door kiezers geprotesteerd tegen hetgeen tijdens het eerste kwartier van den stemdag had olaats gevonden. Inmiddels had Burgemeester Bletz inge zien, dat zoo spoedig mogelijk de gemaakte fout hersteld moest worden. Aan de hand van de eerst ingeleverde tien oproepings kaarten wist men tenminste met welke kie zers men te doen had. Er werden toen in allerijl auto’s gerequireerd, om te trachten zoo spoedig mogelijk de kiezers van hun wo ningen of werkplaatsen te doen ophalen en hen wederom in de gelegenheid te stellen, hun stemplicht te vervullen. Slechts één der kiezers kon men niet meer achterhalen, daar hjj in Amsterdam werkzaam waa. de en ter

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1