Verrekijkers I l RUIME KEUZE NEDERLAND-INSULINDE DOOR DE LUCHT N. VRIESIA” JAN DE VRIES ZAADMARKT Tel. 324 - ALKMAAR i (jOMADUS j in c t SPORT EN SPEL VOETBAL PROVINCIAAL NIEUWS VEILING-O VERZICHT I E' HARENKARSPEL Aan een wissen dood ontsnapt ZIJPE DEN OEVER Vermindering arbeidstijd gemeentepenoneel UITGEEST HEILOO TEXEL Een wekelijksche dienst per 1 October MededeeKngen van de directeuren der P.T.T. en der K.L.M. DE S10AAD VOOR U voren waren kanaal. Sir Fred. Wall aan het woord een het WU mogen Minister Terpstra dankbaar Pluimveedag 1931 B. P. N. H. treft om tot vermindering der werl Kal' uitstapje Hefl De Engelsche erkenning van de Europeesche gelijkwaardigheid 1 1 uit „Erfelük- Ik be vc oc ra (e 5 9 18 Jan he n» in m is sa 1 1 c Al Ulka hebl ken D. hin| H lijkt vrle: bel.) huw Tevi Bro< tras nlnf den de. de poi tof J bei Po gel dot de I voc bui bed I var ove lan che bed V tha nist H N hm ven heo sttgi blij) heel bul: en f IJ gen is o O weg de» van op kan ter- toe- V t 1 C wees vervolgens op de toename in belang rijkheid der pluimveeteelt. Vergrooting van de nationale eierenmarkt is het doel, waarnaar ook de B. P. N. H. streeft. zün voor dese wetswijziging. In onze tuin bouwstreken is er lang op aangedrongen. Eindelijk is er succes! Bravo! Politie-radio-omroep De commissaris van politie geeft B. en W. in overweging om ten bsbficn na ia- met sorg aan het „hossen" gewerkt was. Dit standhouding van den politie-radio-omroep een subsidie van f 20 uit de gemeentekas toe te kennen. Voorts verzoekt de commissaris om het hoofdbureau van politie te mogen doen aan sluiten aan het radio-dlstrlbutienet. om ken nis te nemen van alle door den polltie-radio- dienst uit te zenden politieberichten. Kosten pl.m. f 50 voor den aanleg met luidspreker en f 26 per jaar voor contributie. B. en W. stellen den Raad voor, daartoe te besluiten. wat tijd is ook, want wü zien se met den dag zwakker worden. De prijzen bleven op vrijwel gelijke hoogte voor goed produkt. Meer en meer begint het vollegrondsproduct reeds ter markt te Jromen en is er reeds aan toe het kasproduct te overvleugelen. Voor postelein waren de omstandigheden gunstig en zoo zagen wij naar kwaliteit van ’0 tot 25 cent per kilo betalen. Schotsche muizen werden bü kleinen aanvoer met 11—18 gulden per 100 kilo betaald, terwijl kleine vanaf 8 gulden no teerden. Programma voor Zondag Kampioenschap van Nederland Go AheadFejjenoord. Afdeeling I. PromotiecompetlUe 3e klasse. Kinheim—Hollandla. Afdeeling II. Promotiecompetltle 2e klasse XerxesFortuna, terrein Sparta. Statuten. De .JBtacrt." bevat de statuten van de N. V. Texelsch Eigen Stoomboot On derneming, alhier land- en tuinbouwonderwüs populair kan maken en dat op deze wijze kan worden ver kregen de gewenschte belangstelling bij de belanghebbenden, en dat is voor mij de hoofdzaak in dit ontwerp van wet. Ik heb in onze tuinbouwstreken mijn oor te luisteren gelegd en het ook waargenomen, dat men bU de leidende onderwijzers een parig van meening is. dat op deze wijze de interesse voor dit onderwijs zal worden ver groot. Men onderschatte dezen factor niet. Moeten wij nu verder gaan? Ja, zegt de heer Tilanus. Ik voor mij zou daar niet zoo gerust ja op durven zeggen. Dit hangt van de voorwaarde af. of er voldoende ander onderwijs naast gegeven kan worden, zooals dat bü het nijverheidsonderwijs het geval is. Ik zeg daarnaast uitdrukkelijkmits er een aantal uren ander onderwijs gegeven wordt in de zg n. elementaire vakken. Daarom kan ik mij voorstellen, dat de Minister in deze de Kamer kennend, huive rig is om verder te gaan. Het is ook de vraag of de Kamer hem dan volgen sou. Na al hetgeen hierover reeds gezegd is, kan ik kort zijn en ik kan besluiten met deze uitdrukking, dat ik den Minister dankbaar ben voor het gebodene en gaarne mijn stem aan dit ontwerp zal geven.’ ,M de V.! Bü de behandeling der begroe ting van Onderwijs voor het jaar 1931, in deze Kluner behandeld op 3 Dec. JJ„ heb Ik (Handelingen bladz. 915) een lans mogen breken voor het gaan in de richting als welke wU nu in dit voorstel voor ons hebben liggen. t Ik ben den heer Minister dankbaar voor de indiening hiervan. HU heeft daardoor be wezen, dat hU een open oog heeft voor rechtvaardige wenschen uit land- en tuln- bouwkringen, inzake dit onderwijs opgeko men. M. de Voorzitter! Ik zal niet in herhaling vervallen en nu niet gaan wijzen op de wen- scheUJkheid. liever noodzakeUjkheid van land- en tuinbouwonderwüs In onze land- en tuinbouwstreken. Nu vooral In dezen ti)d, nu het duidelUk is, dat alleen door verbetering van cultuur deze tak van volksbestaan te redden ia Ik ben vgn oordeel, dat dege xa*sXregel i begint sterk te daarom Toen de expediteur P. 'jgarsten van Kal- verdUk met zijn vrachtauto de ophaalbrug te Kerkbuurt passeerde, ging de brug. die den laatsten tijd in zeer slechten toestand verkeert, open toen hü er net over was. Achter hem volgde een vrachtauto, beladen met een zware ijskast, bestemd voor een sla ger te Medemblik. Dank zü de oplettendheid van den chauffeur zag deze terstond het groote gevaar waarin hij verkeerde en wist nog net op het kantje af den auto tot stil stand te brengen. Was dit niet het geval ge weest dan zou de auto voorover in de brug- opening verdwenen zijn en was de zware ijs kast boven op de cabine terecht gekomen, zoodat de inzittenden het ongetwUfeld met den dood hadden moeten bekoopen. Het Is aan de groote tegenwoordigheid van geest van den chauffeur te danken dat er geen menschenlevens te betreuren zijn, te meer omdat het ongeval in den nacht plaats had. Het verwondert ons niet dat hier een on geval is gebeurd, want de afsluiting van deze brug is verre van ideaal te noemen. Mis schien dat men nu deze brug en ook de op haalbrug te Tultjenhom eens grondig zal nazien, zoodat een dergelijk ongeval zich niet meer kan herhalen. Door de Tweede Kamer is deze week een wet aangenomen, die voor onze land- en tuinbouwscholen van beteekenls is. Vroeger moest een kind de klasse door kropen, waarin het bü het bereiken van den 13-jarigen leeftijd zat; ook al had het die wevende klasse al een keer doorloopen. Dat wordt nu anders. De jongens mogen nu voortaan dat verdubbelde zevende leer jaar ook op een land- of tuinbouwschool doorbrengen. t Is dus zoo. wie het 7e leerjaar heeft doorgemaakt mag naar de land- of tuin bouwschool. Daarop was door de land- en tuinbouw organisaties herhaaldelijk aangedrongen De heer Van de Bilt had deze aangelegen heid ter sprake gebracht bij de behandeling der Onderwjjsbegrooting dit jaar. En de Minister had toen overweging toe gezegd. WU mogen dankbaar zün, dat hü de belofte heeft ingelost. De heer Van de Bilt, onze afgevaardigde, zei bü de behandeling van het wetsontwerp het volgende Het verdubbelde zevende leerjaar en onze Land- en Tuinbouwscholen De slechte resultaten, waarmede het Schot sche prof-elftal van het continent is terug gekeerd, hebben heel wat opschudding in Engeland veroorzaakt. De bekende criticus, Ivan Sharpe van de Athletic News, die zoo wel dit, als het vorig jaar met zün landge- nooten is medegereisd en dus uit onder vinding spreekt, steekt het onder geen stoe len of banken, welke bittere ervaringen hij heeft opgedaan. Reeds verleden jaar liet hij een waarschuwend woord hooren, toen een krachtig Engelsch elftal noch te Berlijn, noch te Weenen kans zag het verder dan een geluk spel te brengen. De thans gevolgde ne derlagen. en in het bUzonder de wijze waarop dit geschiedde (te Weenen en Rome) ont lokte hem de woorden, dat good old England thans de oogen moest openen. Men is in bet stadium gekomen, dat er een volkomen ge- lUkwaardigheid bestaat tusschen het vaste land en het moederland van de sport en be hoeft men zich niet meer te verbeelden, dat sterke landen als Oostenrijk. Italië. Spanje of Duitschland nog iets van de Britten te leeren hebben. Integendeel, de heer Sharpe trof in die landen voetbalkwallteiten welke laat hU ongenoemd), die zelfs Engeland ten goede zouden komen. ZUn conclusie is, dat de F(ootball) A(ssociation) zich niet lang» afzijdig moet houden, doch regelmatig con tact gaan onderhouden met de continentale clubs. Ter oveHuiging voert hü aan, dat men maar eens clubs moet ultnoodlgen, natuur* lük niet op de speeldagen, omdat zulks on- mogelük is met het vooraf geregelde pro gramma, doch op Woensdagen. De Engelsche spelers zün dan volledig in training en heb ben bovendien het voordeel van de. voor hen gunstigste omstandigheden. De tijd van genoeglijkhelds-trips behoort thans tot het verleden! Deze invloedrijke stem heeft allerwege weerklank gevonden en hoewel men hier en daar nog weerstand pleegt en met weinig of niets zeggende motiefjes het verloren gaande prestige tracht te redden, kennen de bevoegde autoriteiten het ter zake kundige oordeel van Sharpe te goed om zjjn woorden te be twijfelen. De grijze secretaris van de F. A.,-> Sir Frederick Wall, is de eerste geweest om zich bü een diner van managers en secre tarissen in dien zin uit te laten hü “lde woordelük het volgende: „Het oogenblik is genaderd, dat enkele landen op het continent qua capaciteiten gelükwaardig zün aan het onze, hoewel zU het voordeel hebben de Engelsche elftallen te ontmoeten, welke lange treinreizen hebben gemaakt in een vreemd klimaat. De tüd genaderd, dat wü zullen moeten veranderen. Duitschland en Oostenrijk zullen wü hier gaarne ontvangen. Men geve hen hiertoe de gelegenheid gedurende ons seizoen onder onze omstandigheden en onder onze (scnelds- rechterlüke) leiding. Dan zal men hier ten lande geen grond meer hebben om over onze spelen te klagen.” Hieruit spreekt ten duidelükste, dat Enge land bereid is zün koers te veranderen, of misschien wel is gedwongen. Intusschen spreekt uit den toon van Sir Wall's woorden in het begin een zekere spütigheid. waarna de bekende bedenkingen weer om den hoek koenen küken, terwül de laatste zin bepaald voor den criticus Sharpe is bedoeld. Een ult- noodiging is. niettegenstaande de, In omloop zünde geruchten, nog niet gevolgd. Wel i* trainer Whittaker van de Arsenal, die ten tijde van den DuitschlandOcstenrijk- wedstrjjd met zün elftal in Denemarken teerde, speciaal naar Berlün gereisd om het Oostenrüksche spel te leeren kennen, betreen er echter toe heeft geleid, dat de Arsenal officieel het Oostenrijksche elftal in Novem ber of December heeft uitgenoodigd om «9 Highbury een wedstrijd te komen spelen. Echter van den Engelschen Bond is er een dergelük verzoek nog niet gedaan. opbossen schünt voor meerderen moeilük- heden op te leveren, want dit laat nogal eens iets te wenschen over. Men bedenk» evenwel. dat dit voor een goed deel de waarde bepaald. De noteering liep van f 130 tot f 6.20 per 100 bos. Spinazie was er slechts weinig, wat voor den prijs bevorderlük bleek. Goede kwali teit liep zoo om de f 20 per 100 kilo. Sulker- splnazie was noga! vertegenwoordigd. Dit product werd met prijzen van 210 cent per kilo gewaardeerd. HoofdzakelUk was het weer de Amsterdamsche handel, die dit ar tikel opnam. Büna dagelijks zagen wü iets meer kassla- en snUboonen aangeboden, wat op den prjj» niet geheel zonder invloed bleef. Bij een week terug liep de slaboonenprüs 15—30 per kilo terug en snUboonen ongeveer io cent. De hoogste noteeringen waren dit maal respectievelük 96 en 66 cent per kilo. was maar matig. Burgert. Stand, van 13 tot en met Juni 1931. Geboren: Marie, d. van Eriks en Grietje Appel. Gerrit, z. van Wil lem Boontjes en Elisabeth Blaauboer. Overleden: Ettje Waagmeester, 82 jaar. weduwe van Krün Bulk. De bloemkoolaanvoer was maar matig, maar kon goed plaatsing vinden. Vanaf den minimumprijs Van f 2 werd tot de f 30 betaald, met enkele dagen te voren noe tot f 35. Wortelen waren weer iets ruimer ter markt en konden voor prüzen van 11 tot 26 gulden, al naar kwaliteit en zwaarte der bossen, goed koopers vinden. Met de kas-aardbeien loopt het ten einde. Siam. Burma, Britsch-Indie, Irak, Perzië, de Straits Settlements enz. Indien deze verwachtingen worden be waarheid, zullen de financieele gevolgen voor den postdienst eerder gunstiger dan on gunstiger zijn dan bij een 14-daagschen luchtdienst. Onder deze omstandigheden is thans be sloten, ondanks de belangrijke financieele offers, welke hierdoor aanvankelük opnieuw zullen worden gevraagd, en welke voor het overgroote deel ten laste van den Neder- landschen Postdienst komen, tot de instel ling van een wekelükschen luchtdienst over te gaan en wel met ingang van 1 October 1931. Tevens wordt de mogelijkheid onder het oog gezien om de luchtposttarieven, althans voor de zwaardere stukken, nog eenigszlns te verlagen; verschillende berekeningen worden daartoe gemaakt. Bü een wekelükschen dienst zal voorloopig de mail blüven vertrekken op dezelfde da gen als thans. nJ. op Donderdag uit Neder land. op Vrüdag uit Batavia en op Zater dag uit Medan. Dit is nog op den grondslag van een vliegduur van 12 dagen. Het is buiten küf, dat deze vliegduur mettertüd geleldelük zal afnemen, naar mate de orga nisatie van de route verbeterd wordt en de kennis der verschillende weersomstandig heden toeneemt. Reeds thans zün vluchten van 10 dagen regel en zün er ook bü uit zondering uitgevoerd in 9, 8 en zelfs 7 dagen. Maar men moet rekening houden met nog mogelüken tegenslag, daar de moessontüd, waarin tot heden nog niet werd gevlogen. I thans heeft ingezet en dus moet worden af gewacht, hoe de verschillende terreinen zich daarin houden. Het gebruik echter van radio aan boord van -alle vliegtuigen zal naar men hoopt een goed middel blüken om gedurende den zomer zich een weg te banen door het slechte moessongebied en gedurende den winter door het. moellüke Europeesche gebied. De instelling van de wekelüksche snel- verbinding Amsterdam-Batavia is een his torisch feit, waarvan wü misschien op het oogenblik de waarde niet ten volle kunnen beseffen, maar dat zeer zeker diep zal grü- pen in de betrekkingen tusschen de beide deelen van het Nederlandsche Rük in Eu ropa en in Azië en dat op economisch ge bied, alsook voor de particuliere betrekkin gen, van grooten invloed zal blüken. Neder land en Ned.-Indlë mogen dit van meet af duidelUk beseffen en thans ook door ruim gebruik te maken van het snelvervoer door de lucht, toonen. dat hun aandrang om tot dit" snelvervoer te geraken, gewettigd is ge weest. Wanneer ook ieflereen in eigen kring op de nieuwe mogelükhpden van het lucht vervoer AmsterdamBatavia v.v. wijst, wan neer iedereen de aandacht van zün zaken relaties in binnen- en buitenland daarop vestigt, zal het vervoer ongetwUfeld terstond in cüfers toonen, dat de verwachtingen, welke men van den weekdienst heeft gekoes terd, niet te hoog zün aangeslagen. De directeur van de K L’. M de heer Pleaman sprak zün dank uit, voor de hulp in deze zaak van verschillende internatio nale autoriteiten verkregen. Door een weke lükschen dienst kan het goederenvervoer eerst nu een aanvang nemen. Een stroom van post is uft Amerika te verwachten, om dat voor vele landen de verbinding via de Nederlandsche postvliegtuigen korter is. Voor een wekelükschen dienst zün voor loopig 10 vliegtuigen noodig en de heer Plesman stelt zich voor op 30 September as. een vloot-revue van al zün vliegtuigen voor Indië te houden. Indien de hoeveelheid post toeneemt, zullen eenige kleinere vliegtuigen door grootere typen vervangen worden. Er wordt verwacht, dat tegen 1 October vol doende commandanten, werktuigkundigen, marconisten etc. klaar zullen zün. Voor de toekomst is het voor de K. L. M. zaak, een type vliegtuig te vinden, dat met minder vermogen meer kan doen, d w z. een vlieg tuig, dat uiterst zuinig in gebruik is en de piloten in staat stelt in 4 i 5 sprongen naar Indië te gaan. Dat daaraan veel voordeelen verbonden zün, laat zich begrijpen (minder landingsterreinen, mindere benzine-belas ting van het vliegtuig, vluggere reis.) Een krachtige steun van het Nederland sche publiek is noodig. Er komt weliswaar ook post van andere landen in, maar nooit mag daardoor de dienst Amsterdam-Bata via geschaad worden. De postvliegtuigen mo gen in geen geval het uitsluitend Neder- landsch karakter verliezen. De heer Ples- man sprak de hoop uit. dat Nederland zal begrijpen, dat de wekelüksche postdienst op Indië een feit van groote nationale beteeke- nis is. Verkiezingsuitslag Het hoofdstembureau heeft Vrüdag Ingevolge art. 92 der Kieswet zitting gehouden ten Raadhuize en heeft daarbü ten aanzien van de 4 candidaten- Histen van de gehouden gemeenteraadsver kiezing vastgesteld: het aantal stemmen op leder der candldaten uitgebracht en stemcüfer van elk der 4 lüsten. Door geen kiezer werd tegen deze vast stelling eenlg bezwaar ingebracht, zoodat het aantal stemmen op ieder der candldaten uitgebracht en het stemeüfer van iedere lü«t thans definitief is. dat hierdoor algemeen het vertrouwen in de deugdelükheid dezer luchtpostverbinding werd verworven. De geheele gedachtenwisseling tusschen Nederland en het overzeesch gebied is echter ingesteld op een wekelüksche postverbinding Indien het publiek afwisselend van de ge wone mail en van de luchtmail gebruik moet maken, wordt de regelmaat in de aankomst der correspondente verbroken; het zal voor «en belangrük deel hieraan zün toe te schrüven, dat zoowel door particulieren als door handel en industrie nog geen algemeen gebruik van den luchtdienst wordt gemaakt. En vooral de luchtpost kan eerst goed tot zün recht komen, indien elke week in beide richtingen een vliegtuig vertrekt. Wie met spoed een brief uitzendt, wenscht ook met spoed het antwoord te ontvangen. Op dezen weekdienst is dan ook door büna alle groote handelslichamen aangedrongen. Ook in de pers is herhaaldelük deze wensch tot uiting gekomen. Hoe staan nu de K. D. M. en de Postdienst tegenover dezen wensch? De K. L. M. heeft tüdens de exploitatie van den 14-daagschen dienst bewezen, dat de verbinding uit het stadium der proefne ming is gekomen. De organisatie van de geheele route heeft bèlangrüke vorderingen gemaakt. Plaatselüke overheden hebben het belang van den dienst leeren inzien, de ver tegenwoordigers langs de route hebben op goede wijze de belangen van den dienst leeren behartigen, de voorziening van olie en benzine, het uitleggen van reservedeelen, kortom het geheele omvangrüke apparaat, dot bü deze vluchten door vreemde, ver verwüderde landen noodig is, is ingeloopen en werkt soepel, hoewel nog steeds verbete ringen zullen moeten worden aangebracht, waarmede de K. D. M. ook onvermoeid doen- t)e uitvoering van een weekdienst eischt belangrüke offers. Het is een kostbare on derneming. welke van de K. L. M den aan bouw eischt van een bUzondere vloot en jroorts vele proefnemingen voor het vergaren van de noodige ervaring en welke ook aan «n Postdienst belangrijke nieuwe offers oplegt. Voor den Postdienst geldt om. de overweging, dat op grond van maatschappe lijke, cultureele en economische belangen met de invoering van een wekelüksche ver binding niet gewacht kan worden tot betere tüden zullen zün aangebroken, doch dat in tegendeel gunstige postverbindingen de op leving van handel en industrie in de hand weiken. Bü de berekening van de financieele ge volgen is uitgegaan van de veronderstelling, dat het vervoer per vlucht, dat bü een 14- daagschen dienst ongeveer 200 K.G. bedraagt In- de eerste 3 maanden van de wekelüksche verbinding zal terugloopen tot 150 K.G in het daarop volgend halfjaar weder 200 K.G. zal bedragen en daarna tot 300 K.G. zal stijgen. Rekening houdende met het feit, dat de totale wekelüksche hoeveelheid mail aan brieven en briefkaarten van Holland naar Indië ruim 1000 K.G. beloopt en dat de drang naar luchtpostverkeer zeer algemeen is, dan lükt de verwachting, dat de hoe veelheid per luchtpost verzonden correspon dentie in 1933 gemiddeld 400 K.G. per vlucht «al bedragen, stellig gewettigd. Daarbü mag ook gerekend worden op steeds toenemende buitenlandsche belangstel ling. omdat deze lün niet alleen Nederland en Ned.-Indië bedient, maar tevens mogelük- heden sehept voor snel vervoer op Indo China, „AFSLAGVEREENIGING BEEMSTER, FURMEREND EN OMSTREKEN”, WEEKOVERZICHT Nog steeds zagen wü grooten aanvoer van sla; echter liet een beduidend deel wel iets in kwaliteit te wenschen over. Meerdere vertoonden het begin van „een püPJe” en onooglük buitenblad. Voor zulke partüen en dit waren dikwüis juist partüen van betee kenls, was niet veel animo en het kwam dan ook nog eenige malen voor, dat ze voor den minimum-prüs niet te plaatsen waren. Voor mooie jonge sla daarentegen was goede vraag en kwam meermalen in den prijs van f 3350 per 100 krop. De aankomende artikelen peulen en dop pers hadden groote belangstelling, vooral waar den aanvoer nu juist niet zoo groot was als de verwachting was. Peulen liepen in prüs van 30 tot 48 cent per kilo. Bü een gemiddelde van 2830 cent per kilo liep de noteering van de doppen van 26 tot 32 cent Rabarber was er weer een massa, doch dit artikel had maar een matig onthaal en men moest daarvoor dan ook alrf regel met een klein prüsje nar huis, vooral als er niet bracht, en de inwendige mensch duchtig versterkt werd. Met de tram ging men terug tot aan de Sparrelaan en na een korte wandeling was de tweede pleisterplaats, de speeltuin van Bruin en de zandkuil bereikt. Ook hier werden nog eenige uurtjes in spel doorge bracht, waaraan te ongeveer 5 uur de terug reis op dezelfde manier als de heenreis werd aanvaard. Tegen 8 uur bereikte de boot m^t haar levenslustig gezelschap de .heimat”. Met muziek voorop maakte de stoet nog eene kore wandeling door het dorp en ging het naar school toe, waar de stoet ontbonden werd, 't Was een prettige dag voor de jeugd, mogelk gemaakt door de giften der pa rochianen en gehouden onder de goede zorgen der R. K. Schoolfeesteommlssie. Ook de kleintjes der Bewaarschool had den een feestje op de speelplaas dèr R. K. school. Verschillende spelletjes, korfbal, zakloopen, hielden de kleuters prettig be zig. En de onontbeerlüke versnaperingen ontbraken natuurlük niet. Ook de kleintjes maakten onder geleide van eenige Eerw. Zusters een feestelüken ommegang door ’t dorp en hadden ook een prettlgen feestdag. Burg. Stand. Overleden. Jan Bak, ge huwd met Cornelia Schermer, oud 78 jaar. Tot den aanvang van de twintigste eeuw werd Nederland in de wereldhistorie het zeevarend volk bü uitnemendheid genoemd. De ontwikkeling van het vliegeren heeft onzen roem van helden ter zee uitgebreid tot helden in de lucht! Wü behoeven niet meer te wüzen op de pracht-prestaUes. die onze Nederlandsche piloten in enkele jaren geleverd hebben. Ons troetelkindje is altüd geweest de luchtroute Holland—Indië Toen het eerste vliegtuig in 14 dagen van Am sterdam naar Batavia vloog stonden we stom van verbazing, omdat dit nieuwtje een sprookje gelük was. Inngzaam zün er ver schillende verbeteringen ontstaan, is de motor-techniek vooruit gegaan, totdat ten slotte een vaste veertiendaagsche verbinding vice-versa tot stand kwam. En nu konden wü gisteren reeds berichten dat met ingang van 1 October a^. een wekelüksche vlucht zal worden ondernomen. De directeur van het Staatsbedrijf der F. T. T-, ir. Domme, deelde in een pers conferentie het volgende mede: De graad van regelmatigheid, welke tot dusver met den 14-daagschen luchtpost dienst tusschen Nederland en Ned. Oost- Indlë werd bereikt, is zóó gunstig geweest, De heer Jac. v. Gemeren trok na bet aan nemen van het besluit inzake uitsluiting van steun zün voorstel in. Een voorstel inzake bestelling brandstof fen werd niet aangenomen. Hierna kwam aan de orde behandeling wetsontwerp steun aan invaliden. De vergadering kedrde goed, dat het be stuur tile stappen doet bü het hoofdbestuur, welke zullen leiden tot een goed resultaat. Aan de orde kwam mededeeling hoofdbe stuur Inzake aanvrage steun. Besloten werd, dat het bestuur stappen doet bü het hoofdbestuur, dat zooveel moge- lük steun voor de daarvoor In aanmerking komende personen wordt verkregen. Besloten werd geen steun te verleenen aan bestuursleden. Aan de orde kwam nu bespreking vaca ture voorzitter. Op de vraag van den heer Jac. v. Geme ren of de voorzitter door de leden dan wel door het bestuur gekozen wordt, antwoordde de heer Smits, dat de vergadering den voorzitter kiest. Door den heer Duineveld werd voorgesteld de oud-voorzitter, de heer J. Admiraal. Een breedvoerige discussie had vervolgens plaats, waarna de stemming volgde. Gekozen werd de heer J. Admiraal, die de benoeming aannam. Bü de rondvraag stelde de heer Admiraal voor, de vergadering om de beurt te houden bü den heer Van Gemeren en bü den heer Admiraal. Hierna volgde sluiting. In verband met het besluit in de verga dering van 27 Mei j.L is in handen van B. en W. gesteld om advies het adres van den Alg. Bond van Overheidspersoneel in Neder land. om den arbeidstijd van het in dienst der gemeente werkzaam zünde personeel te verminderen tot ten hoogste 46 uur per week voor hen die in geregeld dienstverband arbei den en 42 uur voor oontinu-arbeid. B. en W. deelen thans mede, dat adres sant zijn verzoek grondt op den steeds groo- ter wordenden omvang der werkloosheid en meent in bedoelde verkorting een middel te zien voor vermindering van de werkloosheid in deze gemeente, üit de bü het adres be-' hoorende memorie van toelichting meenen B. en W... zelfs te mogen afleiden, dat het de bedoeling is de werklooai^id door genoemd middel geheel op te heffen, omdat volgens de memorie de arbeid zou moeten worden ver deeld over degenen, welke arbeid willen en behoeven. B. en W. zün van meening. dat de vraag of verkorting van arbeidstüd van het In dienst der gemeente werkzaam zünde per soneel moet plaats hebben, los moet wor den beschouwd van de al oi niet heerschen- de werkloosheid. Het zou toch tot zeer eigen aardige omstandigheden leiden als bü het be palen van het aantal in dienst van de ge meente werkzaam zünde arbeidskrachten en in verband daarmede van den arbeidstijd, rekening moest warden gehouden met den omvang der werkloosheid. Indien deze werk loosheid groot was, zou het aantal arbeids krachten der gemeente eveneens groot zün. met als gevolg een korten arbeidstijd, ter wül in tijden van weinig of geen werkloos heid het aantal arbeidskrachten weder zou moeten worden verminderd, tengevolge waar van de werktijden weder zouden moeten wor den opgevoerd. Voor wat het tweede genoemde middel be- leid te komen, nJ. pensionneering van het perso neel op b.v. 55-jarigen leeftijd, met het ge ven van een toelage op het pensioen tot een bedrag dat dit pensioen en die toelage geluk zouden zün aan het pensioen, waar op men op 65-jarigen leeftijd recht zou heb ben, deelen B en W. mede, dat, zooals adres sant zelf reeds veronderstelt, de tegenwoor dige Pensioenwet voor uitvoering daarvan een beletsel vormt. B en W. geven den Raad dan ook in over weging op het verzoek afwüzend te beschik ken. Schoolfeest R. K. School. Donderdag had den de leerlingen der R. K. School hun jaarlüksch schoolfeest. Nog vroeg in den morgen trokken de leerlingen der hoogste klassen, voorafgegaan door muziek, in vroo- lüke stemming door het dorp naar de ha ven, waar de boot van Bak klaar lag, om 't groote gezelschap op te nemen. Door Alkmaarder Meer en Noord-Holl. langs Alkmaar, werd circa 10 uur Koedük bereikt. Hier stegen allen uit en stapten over in de tram, die leerlingen en begeleiders naar Bergen aan Zee waar strand- en dulnvermaak wachtte mensch duchtig Het Mobilisatiekruis Donderdagavond werd in het café van den heer J. Admiraal een ledenvergadering gehouden van de ver- eenlging „Het Mobüisatiekruis”. De heer G. Smits opende de vergadering wegens het bedanken van den voorzitter en heette allen welkom. Spr deelde mede, dat sinds de laatste vergadering 4 nieuwe leden waren toegetreden en een donateur. De notulen werden goedgekeurd. Ingekomen was een schrüven van den voorzitter, den heer Heidelberg, waarin deze bedankt als voorzitter. Hierna kwam aan de orde het voorstel inzake uitsluiting steun. Zü. die niet om wettige redenen de ver gadering verzuimen, zullen uitegsloten wor den van steun. De heer Jac. v. Gemeren vroeg, voor hoe lang deze uitsluiting duurt. De waarn. voorzitter iel, dat dit besluit voor één jaar geldt. Er zün menschen, die in geen drie jaar ter vergadering zün ge weest. De heer Admiraal stelde voor, dat, wan neer 5 vergaderingen in een jaar gehouden worden, men er twee mag verzuimen. De waarp. voorzitter zei, dat het de be doeling is. dit besluit soepel na te leven, t Is de bedoeling ben, die voor de vereenl- ging niets voelen en steeds de vergaderin gen verzuimen, uit te sluiten. Het voorstel werd aangenomen. Aan de orde kwam bet voorstel om een boetestelsel in te stellen. De waarn. voorzitter zegt, dat bet bestuur Boooialk Uk ntet op to te gun. Ceöp. Boerenleenbank De jaarverga dering van bovengenoemde Bank had Woensdagavond in hotel „De Zwaan” plaats. De vereenlglng telt thans 813 leden, waarvan een 20-tal aanwezig was. De voor zitter, de heer Jb. Kikkert Nz. deelde in zün openingswoord mede, dat de zaken der bank uitstekend gaan, niettegenstaande de malaise overal. Texel verkeert, zei de voor zitter, thans wat het boerenbedrijf aangaat, in zeer bevoorrechte positie; overal gaat de boerderü niet voordeellg, doch de schapen houderij maakt een uitzondering; 1930 is dan ook weder voor de afdeeling zeer gun stig geweest. Notulen en jaarverslag werden onver anderd vastgesteld. Uit de rekening en balans, die daarna in bespreking kwam, ontleenen wü. dat de totale omzet der bank in 1930 heeft bedragen 2.633.754.78. De balans geeft een winstsaldo aan van 10582.30. 't Nieuwe gebouw komt hierop voor op 30.000, het meubilair voor f 3000. *t Reservefonds stügt nu met winstsaldo 1930 tot 112.668.48. De vqorzitter deelde mede, dat het be stuur heeft besloten, de rente als volgt te verlagen; Gelden voor een jaar vast van PCt- tot 4 pCt.; spaargelden van 3 op 2% pCt.; loopende rekening crediet 2%; debet 4M- De heer Jb. den tegen spaargelden ElcctriciteH in het Pluimvee houders bedrijf. De hr. B. van Asperen Vervenne. districts- assistent, Rüksplulmveeconsulent te 's-Gra- venhage, hield een inleiding over: ..De er varingen met het gebruik van eJectriclteit in het Piutmveehoudersbedrijf Spr. begon met er op te wijzen, dat bet reeds een halve eeuw geleden is. dat de pluimveehouderü slechts gebaseerd was op de natuurlüke instincten van de kip. Al lengs zocht men naar meer wannte-bron- nen om dit bedrijf te intensiveeren. Na een serie kachels, kwam een nieuwe factor, de electricltelt, in het geding. Slechts sporadisch werd electricltelt voor enkele jaren toegepast. De laatste jaren is er een groote uitbreiding van gekomen. Het electrische broeden is reeds eenige jaren in gebruik. Amerika ging daarin voor. De eerste machines waren duur en konden zich, mede door gebrek aan deugdelük- heid, niet handhaven. Tüds- en arbeids besparing zün de voornaamste voordeelen van electrische broedmachines. De gP. E. N.-tarieven voor het bedrijf vormen voor den pluimveehouder geen bezwaar. Spr. gaat de verschillende machines na, die in gebruik zün. De electrische warmtebron schünt gun stig te werken op Ae ontwikkeling van het kuiken. De kwaliteit van dit kuiken is over 't algemeen iets zwaarder en mooier. Vak kundige behandeling is daarbü natuurlük eisch. De instrumenten voor de electrische kunstmoeder zün ook nog niet volmaakt. Bü de verlaging der tarieven voor elec trische kracht kwamen se meer in ge bruik. Spr. noemt velschillende kunstmoe- ders; het best is spr. bevallen de kunstmoe der, uitgevonden door den fokker Mantel uit Oosterblokker. Dit is een houten kunstmoeder, in den vorm van een dak op pooten. Aan demon- stratie-bedrijven zün van deze kunstmoe- ders door het P.E.N. beschikbaar gesteld. Mantel fokt het heele jaar door met deze kunstmoeder goede piepkuikens. Een be zwaar heeft spr. tegen deze kunstmoeder, nJ. dat na 3 weken de kuikens onder een kachel-kunstmoeder worden gebracht; door aanbrengen van een gaas-vloer meent spr. dat dië voorkomen kan worden. Deze kunstmoeder heeft bovendien het voordeel, dat zü goedkoop is. In geen Provincie wordt zoo druk ge bruik gemaakt van electricltelt in het Pluimveebedrijf als in Noord-Holland. On trent de kosten van het electriciteltsver- bruik en omtrent de resultaten der diverse kunstmoeders, worden op de demonstratie- bedrüven berekeningen gemaakt, welke na het seizoen bekend zullen worden. Van ver liezen door storingen is spr. niets geble ken, als ze er waren, zün ze zeer gering geweest. Spr. heeft groote verwachting van de toepassing van electricltelt in de pluimvee teelt. Alles electrisch is de leus, die dus bü de pluimveefokkerü, naar spr. hoopt, bin nen niet al te langen tüd in vervulling zal gaan. (Applaus). Na de pauze hield Dr. Hagedoorn Soesterberg een inleiding over heid bü hoenders”, nadat de voorzitter den afgevaardigde van den L. T. B. had ver welkomd. Spr. ging allereerst de levensloop van de kippen na, om vervolgens de verschillen aan te wüzen tusschen de verschillende eieren. De eigenschappen van een dier ontstaan door de ontwikkeling, terwül ook van de omgeving een groote Invloed uitgaat. Spr. behandelde vervolgens de vraag hoe men het euvel van enkel-kammig» kuikens in een dubbel-kammlg ras kan bestrijden. Het ideaal is een dusdanige groep hoen ders te krijgen, die men niet meer hoeft te selecteeren. Doch de moeUükheld is, dat de waarde enkel bü de vrouwelüke dieren valt te constateeren. Hoe kan men het beste hanen selectee ren? De beste fokhaan is de haan, die de bestp dochters heeft. De eenige manier om wat te bereiken, is nauwkeurig na te gaan welk productie-ver- mogen bepaalde kippen van een bepaalde haan hebben. De kwaliteit van een ben be paalt nog niet de kwaliteit van haar kinde ren. De waarde van een haan kan men het best bepalen door hem bü een toorn te plaatsen en de daarvan verkregen resul taten nauwkeurig te boekstaven. Spr. behandelde vervolgens de kwestie Inteelt en bloedverversching. daarbü merkende, dat inteelt voornamelük gedaan worden door groote fokkers; wül de kans op onzuiverheid sterk neemt. Daarom moet men in vele gevallen bloedververschen, waarbü dient te worden geconstateerd, dat de kwaliteit meermalen zeer goed wordt. (Applaus). Nadat door meerdere personen aan Dr. Hagedoorn naar aanleiding van het gespro kene vragen waren gesteld, sloot de voor zitter de vesgadering met een woord van dank, waarna de aanwezigen gezamenlijk een uitstapje naar Bergen maakten. Benoeming raadsledén. In een zitting van het Centraal Stembureau gisteren ge houden, zün tot leden van den Raad dezer gemeende benoemd verklaard de volgende heeren: R.-Kath.: J. A. de Wit te 't Zand; H. Dlgnum te Schagerbrug; Joh. Bruin Cz. te Burgerbrug. Vrüz. Democr.: G. van der SIuüs te Scha gerbrug; C. Smit te Burgerbrug; P. Doom te St. Maartensbrug; J. v. d. Oord te Schagerbrug; P. de Boer Ez. te Burger- brug. 8BAJ1.: C. Nannis te Oudesluis; J. J. G. Blom te Petten; H. Rens te Petten. Heerwaarden waarachuw- 't brengen van de rente van lager dan de RUkspostspaar- bank, te meer daar t Rük voornemens is de rente van spaargelden op 3 pCt. te bren gen. De voorzitter zette uiteen, dat in gege ven omstandigheden door grooten toe vloed van gelden naar de banken men wel tot verlaging moest overgaan. *t Rük heeft wel besloten om den rentevoet bü de RÜkspostspaarbank te verhoogen. Spr. ver wacht echter, dat hiervan voorloopig niets zal komen. Ook drong de heer v. Heerwaarden aan op verlaging van rente van voorschotten. Spr. meende, dat de Bank hiertoe door de groote reserve zonder gevaar kan over gaan. De voorzitter deelde mede, dat over dit punt ook meeningsverschil in de bestuurs vergadering had bestaan: *t Hoofdbestuur zich echter tegenwoordig büzonder bemoeien met het reservefonds, wil men hieraan niet tornen. Verder wees spr. er op, dat de vergadering over den rentevoet geen zeggenschap heeft en het bestuursbesluit als mededeeling heeft te beschouwen. Na de rondvraag volgde sluiting. Auto-ongeval Donderdag had op den Schilderweg een auto-ongeval plaats, waarbü een bulten Texel woonachtige dame zich aan gelaat en handen verwondde, t Ongeval werd veroorzaakt door het in een greppel rijden van den auto, ie voor een voertuig moest ultwüken. De verwondingen werden veroorzaakt door het breken van een ruit. Dr. Boswük van den Burg verleende ge neeskundige hulp. Tb Alkmaar werd gisteren de Pluimvee dag—1931, van den Bond van Pluimvee houders in Noord-Holland gehouden. Deze pluimveedag bestond in het aanhooren van een tweetal Inleidingen en een uitstapje naar Bergen. Om 11 uur hadden de deelnemers zich in café Central, Hofplein verzameld. De leer lingen van de Landbouw-Hulshoudschool waren in de gelegenheid gesteld tegenwoor dig te zün bü de eerste lezing. De voorzitter, de heer W. R. Drost uit Kwadük opende met een woord van welkom tot de deelnemers, zich verheugende over de goede deelname. Spr. heette de sprekers aadtre CCffiKdigdfiti speciMl WltaB

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2