*ïPoliTieke W A GEHEIME* UGENOOT5CHAPPEH Fl Bij Hoofdpijn en bij Kiespijn I. DE CARBONARI ALKMAAR TIJDSTIPPEN VAN BUSLICHTING EN VERZENDING DER POSTEN EE best plaa vade «389 0 o o a 0 o o o o o HEERENBAA1 I S1 .min 1 Nagekomen Kerkberichten I „Het woud gezuiverd van de wolven!” De doornenkroon X 1 I VM H. H. Jr. PROVINCIAAL NIEUWS c a a 5-ao 5-ao r AVENHORN NIBBIXWOUD MijRhardt't Poeders PURMEREND SCHERMER SCHAGERBRUG HOOGKARSPEL HOORN TEXEL WER VERSHOOF HEILOO MEDEMBLIK WESTWOUD HEEMSKERK SCHAGEN SCHAGEN DEN HELDER KROMMENIE Napels en Piemont ONDERDIJK W1ERINGEN van den „goeden neef” Christus EDAM De gevangenen van Spielberg SPANBROEK ASSENDELFT O. L. 20-50 Adrlaan Marlnus aan rondvraag volgde te in 3. De be- I tijdstip vertrek post van het kantoor. DEN HELDER EGMOND BERGEN AMSTERDAM b c b b b b c c c 6.20 6.— 6.— 6.ao 6.ao 6.— 7-40 5-ao 7.30 5.T0 9-35 6.30 6.— 9.05 11.15 11.05 11.15 13.40 X3- 11.05 16.45 16.45 17.— X4- 14.— c c 5.10 33.30 16.15 l6.- 1) Correspondentie vcoi DO1 ZA1 33.30 v.d, 14.— 17.— 19.— 19 11.55 15.50 *3 *7-“ c 6.30 XI-45 15-40 BROEK OP LANGEN- DIJK 9-05 16. 13.40 16.45 14.15 16.15 19.35 33.15 8.30 I4-— 8.30 X4- Ver 13-40 16. l6.45 Personalia Te Tilburg slaagde aan de R. K. Kweekschool der Zusters van Liefde voor het examen nuttige handwerken, mej. A. Ruyter, alhier. I3- 16.15 I7- 9-35 16.15 C 6.30 14-05 16. 19.10 23.05 Tl indruk ‘den :n eei ip der „goede UITSLAG GEMEENTERAADS VERKIEZING Uitgebracht 654 stemmen, waarvan 639 geldige en 15 van onwaarde. Lijst 1 Liberale en SD.AP. 396 «te.; lijst 3 R K 243 st. Kiesdeeler is 91 2/7; kiesdeeler is 64.48. Van lijst 1 zUn gekozen D. Kamp, O. Schou ten, G. Reinders en 3. Koster; van lijst 3 P. Laan, K. Schouten en T. van Diepen. De Katholieken hebben zich dus schitte rend gehandhaafd. Er zijn 327 R. K. Kiezers opgekotnen, aoo- dat er dus 16 andere stemmen op de katho lieken zijn uitgebracht. UITSLAG STEMMING GEMEENTERAAD. In totaal zijn uitgebracht 587 stemmen. Van onwaarde 13, dus 575 geldige stemmen. Op lijst 1, llnksche party, 353 stemmen; lUst 3 R.K. Staatsparty, 323 stemmen. Ge kozen zyn voor lyst 1: A. Wit. 3. Stapel en K. Schuytemaker. Voor lyst 3. Vriend, O. Neefjes, G. Vee ken en D. Doodeman. Het zittend college ondergaat dus geen verande ring. 13.40 16. 16.45 19. xo ai .05 22.05 Doos 45 ct. BIJ Uw Drogist Groenteveiling. In verband met de daar aan verbonden moeilijkheden heeft het be stuur van de afslagvereeniglng besloten om nog niet over te gaan tot het berekenen van siytgeld voor de kooplieden. 22.30 v.d. 22.30 v.d. 8.30 14.— X7- 19- I3- 16.15 X7- 1^.35 31.30 33.15 23.30 v.d. 8.30 32.30 v.d. 23.30 v.d. 8.30 I4- I4-— ZONDAG, 730 Communie-uitreiking. 8 uur H. MIs voor de geloovige zielen; 1030 uur Hoogmis. 2 uur Katechlsmus330 Lof, preek en Rozenhoedje. MAANDAG, 830 H. Mis. DINSDAG, 830 Overl. fam. Kraakman en Groot. WOENSDAG, 830 Com. Ursem-Groot. DONDERDAG, 8.30 Wed. Cath. Hoebe-Rls. VRIJDAG, 830 Christina Verduln-Scheer- me. ZATERDAG, 830 H. Mis. 23.30 v.d. 8.30 32.30 v.d. 8.30 C Q 22.30 v.d. 23.30 I4- ■e**eel West F i HOORN 1) b 6.— SCHOORL b WINKEL b 6.— De loting wegens het bestaan van zwa gerschap tusschen den heer D. Wentlnk, gekozen op lyst no. 2 en den heer J. Docter Hz., gekomen op lijst no. 3 (Chr. Hist. Unie en Vryz. Dem.) zal plaats hebben, wanneer de Raad de geloofsbrieven van de nieuw in gekomen leden zal onderzoeken. Dit zal ge schieden voor 10 Augustus 1931. Gebouw Boerenleenbank Door het stuur der Boerenleenbank is een terrein aan gekocht van den heer J. Ligthart aldaar, gelegen tegen over het woonhuis van den burgemeester, met de bedoeling om daarop een bankgebouw voor genoemde Boerenleen bank te laten bouwen. Autotocht ouden van dagen. Door de goede zorgen van het comité is het gelukt dat de ouden vari dagen wederom een auto tocht hebben kunnen maken. Dit keer ging de reis nam de Duinstreek rond Alkmaar. Des avonds werden de oudjes met muziek ingehaald. Gouden bruiloft. Donderdag vierde het echtpaar GrootFransen zyn gouden hu welijksfeest. Door de zorgen van een comité was er voor de oudjes een som gelds gecollecteerd in totaal ten bedrage van circa f 300, die hun op dien dag werd aangeboden. Burg. Stand van 12 tot en met 18 Juni. Geboren: Simon Anthonius Maria, a van Jacob Klouwer en Bernardlna Hutelnk. Ondertrouwd: Johannes Bernardus Jansen, 25 jaar en Arglna Cornelia Pleysier. Overleden: Cornelia Veen, 73 jaar. weduwe van Jacob Heyn. Jubileum Op 33 Januari 1933 ml de Bond van Gemengde Zangvereenigingen in Noord-Holland zyn 25-jarig jubileum her denken Ongeval De heer 8. Alkema is in een niet verplichte uitgravtng aan de Drleboom- laan terechtgekomen met rywlel. Beide ar men werden gekneusd. Aankoop. Door het R. K. Armbestuur te De Cocksdorp alhier, is in publieken ver koop Donderdag gekocht het café .De Nieuwe Aanleg" van den heer G. Zoetelief voor f 2800.De inventaris werd gekocht voor f 1000. Personalia Deser dagen slaagden te Bergen de dames Cath. Warnaar voor coetumiére en D. Warnaar en Alle Mol voor lingerienaaister. Allen zyn hier woonachtig. Zwendel* Een zekere A. B. K. te Haar lem, die zich voor magnetiseur uitgaf en aan een goedgeloovige juffrouw alhier waarde- looue kruiden tot een bedrag van ongeveer 30. verkocht, is door de politie opgespoord en na confrontatie met de juffrouw op transport gesteld naar Alkmaar. Verkiesingupropaganda. In verband met den verkiezingsdag van Woensdag az. zal er Maandagavond half negen een vergadering plaats hebben van den propagandadienst voor den verkiezingsdag. Gevonden. Een bos veters, een sleutel, een rijwlelplaatje, een kinderfietsje, een sleutel. a. tijdstip buslichting stadf b. tijdstip buslichting kantoor c. Burgert. Stand van 13 tot en met 19 Juni. Geboren: Jacob sybrand Marius, z. van Marius Dirk Dijt en Gisela Egerhazy. Frouwtie Grietje Gerand», d. van Herman Jacob Keyser en Rab. Anna Maria, De kermis De as. kermis belooft weer niet onder te zullen doen door de voor gaande. Reeds hebben talryke kramen .en tenten hun plaats ingenomen. Ook de zweef molen en de luchtschommel van den heer Lamor ontbreken niet. By mooi weer be looft het weer een drietal dagen van gename ontspanning te worden. Verloren: Een gouden broche, een paar klompen, een stlerengrlm met touw. Benoemd De heer J. C. Rus, alhier voorheen werkzaam by de fa. P. Meurs Pz. te Alkmaar, is benoemd tot controleur van de Tarwe-organlsatie - van Noord-Holland, Ingevolge de Tarwewet. Sociale Zondag. De sociale Zondag, wel ke hier gehouden zal worden, zal niet plaats hebben op Zondag 38 Juni, doch op Zondag 13 Juli ss. Autotocht enden van dagen Naar wy vernemen is het program van een auto tocht voor ouden van dagen als volgt sa mengesteld. Van hier naar Haarlem: over Halfweg naar Schiphol van daar naar Am sterdam, verder naar Purmerend. de Beem- ster, Alkmaar, om vervolgens weer te Heiloo te arriveeren. Nog diene vermeld, dat de motor-brigade te Amsterdam haar mede werking ad verleenen. Gevaarlijk spel Een zoontje van den heer D. M.. spelende met eenige kornuitjes in en om rioleeringsbuizen, welke hier lig gen ten behoeve der rioleeringswerken, ge raakte tusschen de buizen en werd zóó ern- tslg aan hoofd en been gewond, dat directe overbrenging naar het ziekenhuis noodig was. Spiritus drinken. Door de politie alhier zyn een tweetal personen in arrest gesteld, die zich in ernstige mate hadden bedron ken aan brandspiritus. Na ontnuchterd te zUn, zyn ze weer heen gezonden. Goed afgeloopen De heer O. K-, land bouwer, wilde zijn aardappelen besproeien tegen de aardappelziekte Hy had zyn pul- vigator gevuld en op druk gebracht. Opeens vliegt het apparaat de hoogte in, waar het ongeveer een boog van 12 M. beschrijft en uit elkaar springt. Gelukkig had de heer K. het toestel nog niet op zijn rug bevestigd, wat het gebruik is. Nu kwam hy er zonder ongelukken af. Het bleek een apparaat zijn van verouderd type. 1 Getrouwd: 13 Juni. Cornells Braan, 33 jaar en Klaasje Kwakman, 30 jaar. Jan’ Vos, 20 jaar, wonende te Nunspeet, gemeente Er- melo en Tryntje Hovenier, 19 Jaar. Overleden: 16 Juni. Simon Keijzer, 10 ja. ren, z. van Jan Keyzer en Aagje Schilder. 18 Juni. Hendrik Bakker, 78 jaar, we duwnaar van Krellsje Prijs, wonende te Purmerend. ECHTE FR1ESCHE Auto in een ijzeren hek Donderdagmid dag kwam de bakjeersauto van den heer K. te Hoogkarspel (de" bestuurder had blijkbaar veel haast) in volle vaart tegen het ijzeren hek voor het huls van den veehouder W. te Binnenwijzend. Hek en auto moesten het danig ontgelden de auto niet het minst. Wonder boven wonder kreeg de bestuurder geen letsel. Harddravery De jaariyksche harddra- very der vereeniging Binnenwyzend en Om streken is vastgesteld op Zondag 12 Juli. Gemeenteraadsverkiezing In de gis- ‘r-ren gehouden zitting van het Centraal Stembureau is de uitslag der verkiezing van Burr. Stand. Geboren: Marie Catharina, d. van Nioolaas Bakkum en Dieuwertje Kerk- meer. Theresia, d. van Jacobus Petrus Schilder en van Cornelia Sneekes. Léonie Claire Petronella Maria, d. van Wilhelmus Arnoldus Maria van Leuven en van Catha rina Anthon la Maria Josephlna van Aarsen. Paulus ReUer, z. van Petrus Johannes Boersen en van Antonetta Johanna Maria Klijnman. Overleden: Christiaan Nonnekes, 80 jaar. wedn. van Johanna Allegonda van Hoek Rlemens Jacob Snijders, 76 jaar, echtgenoot van Catharina de Jong. R. K. Vrouwenbond Naar wy vernemen zal4even als vorig jaar de R. K. Vrouwen bond dezer parochie Dinsdag 23 Juni as. deelnemen aan de bedevaart naar Vrouw ter Nood (Heiloo). DE GEMEENTERAADSVERKIEZING De katholieken winnen een zetel Wanneer wij een terugblik werpen op den strijd van de laatste dagen, dan treft het ons vooreerst, dat die eigeniyke strijd om de zetels langs ons katholieken heen is gegaan. Noch op vergaderingen, noch in geschrift heeft een der partyen ons aangevallen. wy kunnen dat hieruit verklaren, dat onze fractie haar taak in de afgeloopen periode goed heeft opgevat. Het vertrouwen, dat wy gesteld hadden in ons egen kiezerskorps, is ook thans weer niet beschaamd. Al onze menschen zyn trouw ter stembus geweest. Wanneer wy in aanmerking nemen, dat er nogal vele zieken waren in onze gelederen, dan mogen wy over een vermeerdering van 88 stemmen waarmede wy tevens een derden raadszetel veroverden volop jui chen. Behaalden wy al by de laatste verkiezing voor de Provincialen Staten 508 stemmen en lykt het daarom een achteruitgang, toch is dit geenszins het geval. Vooreerst is het aantal kiezers voor den gemeenteraad minder dan dat by de verkiezing voor de Prov. Sta ten, vervolgens hebben wy dat cyfer belsaald niet geheel uit eigen kracht. Het cyfer 455 klopt geheel met het aantal stemmen, dat wy kunnen uitbrengen. Geheel zelfstandig dus behaalden wy den derden raadszetel De stemmen der beide christeiyke party en, Antl-Revolutlonnalren en Chr. Historischen, die gezamenlyk tot zestig kwamen, zyn dus by links beland. Ook hier geldt: nog liever Turksch dan Paapsch. De zuivere winst zit dus aan onze zyde. Organisatorisch geeft ook onze lyst het mooiste aanzien, daar op slechts 19 stem men na het parool is gevolgd van stemt op No. 1 van Ijjst 3. Ook dat stemt tot voldoe ning. Onze kracht ligt in onze organisato rische eenheid. Hoewel de lyst-v. Erp 189 stemmen is te- ruggeloopen, is toch de persoon v. Erp vrij wel ongeslagen uit den stryd getreden. Wan neer slechts 19 Schager Belangers hadden gestemd op de lyst-v. Erp, had deze zelfs een tweeden zetel veroverd en Schagen’s Belang 4 zetels. De beide partygangers, die zyn overgeloo- pen naar .Behagen 's Belang” de heeren Gorter en van Ryswyk, hebben weinig plei ster van hun daad en hun nlet-herklezlng stond dan ook vooraf vrijwel vast, zy zyn daar geen persona grata; dat hadden zy kunnenweten. Wanneer de heer Gorter op zyn plaats was gebleven, was deze zeker her kozen. Dat de heer v. Ryswyk slechts 35 stemmen achter zyn naam kreeg was voor een zittend raadslid teleurstellend te meer nog daar hy voorzitter is van de nieuwe party. Ook de heer Gorter heeft door zyn Janus-politiek de sympathie verloren, want ook hy kon het slechts brengen tot 41 stem men. Bovendien bevestigt het. dat deze hee ren in de kringen van Schagen’s Belang” niet getapt zyn. WV zyn thans aoo ongemerkt aangeland by lyst 3, die van Schagen’s Belang. Het aantal stemmen, op dese lyst uitgebracht, zal velen hebben verrast. De Vrijzinnigen van allerlei gading hadden zich opgemaakt tot een groote parade. Alle paarden waren van stal gehaald, ook de oude. Het was een laatste krachtmeting en het schip, dat wy zinkende waanden, is dan toch nog drijvende gebleven, dank zy het werk van den voor velen nog onbekenden captain, die zich nu heeft ontpopt in Mr. Buiskool. Wethouder Schoorl, die de vorige maal lijstaanvoerder was, kon het niet verder brengen dan tot 91 stemmen. Op zich zelf genomen geen slecht cyfer tusschen de an dere, maar voor zyn politiek beleid is het de nekslag, waarbij hij ook wethouder Le- guit heeft meegesleurd, die helaas in den strijd hei veege lyf niet kon bergen. Hierboven schreven wy reeds: slechts een 18-tal stemmen overgeheveld op de lijst-v. Erp. sou hun reeds een zetel gekast hebben en dan zou de heer de Vries mede al* slacht- l Personalia By beschikking van den Minister van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen. te ingetrokken *de aanwijzing van mej. dr. P. M der Hoed, lector aan de gemeentelijke universtelt te Amsterdam, als deskundige bij het eindexamen van de afdeeling H. B. 8. van het Christel Uk ly ceum te Hardenryk en als zoodanig In hare plaats aangewezen, de heer A. KlaveV, pre dikant. alhier. Personalia De heer Otto Bauhute, al hier, slaagde voor het examen meester- horlogemaker. Margaretha Wlllemina d. van Cornells Vlaming en Maria Bakker. Adrlaan Marlnus, z. v. van Liere en Jantje Daalder. Jeanette Maria Christina Gertru de, d. van Henry Cornells Adrlaan Klevits en Antonia Maria Ran. Ondertrouwd: Gerhardus Schraag en Erena Edith de Grave. Cornells Bruin en Pietje Visser Paardensportvereeniglng De vereeni ging voor Paardensport „Krommenie en Om streken” vergaderde Donderdagavond in t café „de Roemer" van den heer Ekkerman! De voorzitter de heer W. Gorter heette de aanwezigen van harte welkom en deelde de vergadering mede, dat de heer P. Preijer bereid was gevonden het voorzitterschap te aanvaarden van de verschillende in het le ven te roepen commissies. Spr. dankte den heer Preyer voor diens toegezegde mede werking en feliciteerde de vereeniging met deze aanwinst. De notulen werden hierna door den heer Kaaljk gelezen en onder dankzegging onveranderd goedgekeurd. Ver volgens kwam de wenschelykheld van een garantiefonds nog eens ter sprake. Momen teel is hierin deelgenomen voor f 270. On danks het bestuur de stellige gedachte is toe gedaan, dat dit fonds niet aangesproken be hoeft te worden, meende het toch te moe ten aandringen op een inteekening van ca. f 600 Verschillende leden werden bereid ge vonden hierin deel te nemen. Het eerste Paardensportfeest zal worden gehouden op Woensdag 5 Augustus aa. Des morgens zal een Ringryderij worden gehou den eti des middags de draverij. Voor pijn. 600.aan prijzen zal beschikbaar wor den gesteld. Des avonds zullen in de Nauer- nasche Vaart zwem- en kanowedstrijden worden gehouden. Na een geanimeerde sluiting. ”’<L0 8.30 Ji •nee'e»’ie»l* ave- Je *>jn Amsterdam»-Purmerend verzo<’6«B‘ PURMEREND b H. GERARDUS Van 21 tot 28 Juni ZONDAG, 7.30 Petrus Zwart en overleden ouders. 930 Parochie. 1.30 Catechismus. 2.30 Lof met rozenhoedje lied no. 7. MAANDAG, 730 Petrus van der Hulst. 7.30 Lof ter eere van den H. Gerardus, ver- eerlng der relikwie. DINSDAG, 730 Levende leden-Derde Orde. WOENSDAG, 730 Geertje Brandsen-Bak. ker. 7.30 Vergadering voor de leden der Derde Orde. Afd. Vrouwen en Meisjes. DONDERDAG, 7.30 overleden ouden Pronk. 73Ö Lof ter eere van het H. Sacra ment. lied no. 9. VRIJDAG, 730 overleden familie Groote- man en Oud. ZATERDAG, 730 Joannes Tensen en Di vers Rood. 1030 blechthooren voor de kin deren; 5—8 voor de overigen. Schagen’s Raad in September in gelukkige keuze doen in de zijn wethouders. deze niets bereikte, liet hij haar steunen door een ander geheim genootschap, een spionnenbende, de Calderari de ketel lappers die van het motto uitgingen „de Kolen moeten onder den Ketel tot asch verbranden". Ook dit bleek vruchteloos. Ferdinand begon ongerust te worden en zijn geweten ging knagen. Hij nam in Frankrijk een leening op van twee millioen dukaten om de achterstallige soldij van het leger te betalen. Herhaaldelijk gingen berichten naar Met ternich, die een Russische intrigue vreesde. In 1820 eindelijk werd het sein tot den algemeenen opstand gegeven, doordat een regiment in Nola aan het muiten sloeg. De troepen, die tegen het kleine regiment wer den uitgezonden, zagen weldra overal van de bergen mannen naaf beneden snellen met den doodskop op de patronentasch de gedrilde Carbonari. De opstand breidde zich uit. Salerno werd ingenomen en als concen tratiepunt van het leger der goede neven beschouwd. Weldra waren er 15.000 man bijeen- De koning moest toegeven en den eed afleggen op de grondwet, denzelfden, dien de koning van Spanje eenige jaren tevoren had moeten zweren. Eenigen tijd later hield ^eneraaf Pepe zijn glorievollen intocht in die vijf dagen van opstand viel geen enkel delict voor. De discipline der carbo nari verrichtte wonderen. Leven, eigendom en rechten werden op haast religieuse wijze gerespecteerd. Er werd geen handdoek gestolen, geen mes in toom getrokken, geen aruppel bloed vergoten. Het doel was bereikt de monarch kon niet meer alleenheerscher spelen, doch was gebonden aan de grondwet die hij op de trappen van het altaar had bezworen. Ferdinand heeft er geen -gewetenszaak van gemaakt. In Laibach wisten de vereenigde vorsten van Oostenrijk, Rusland en Pruisen of liever wist Metternich hem te bewegen alles te herroepen. Een Oostenrijksch leger van 60.000 man trok de Po over en versloeg Pepe. De koning trok 24 Maart 1821 zijn hoofdstad weer binnen en zette de witte terreur der Calderari weer in. Meer dan 1000 Carbonari werden veroordeeld, of terecht gesteld. In Sicilii, waar intusschen ook op stand was gekomen, bloediger weliswaar dan in Napels ging het precies zoo. De activiteit is toen in Napels langzaam verslapt. Ook in Piemont kwam het tot een op stand, die echter nog spoediger dan in Na pels door de Oostennjksche troepen werd onderdrukt. Spionnen gingen nu aan het werk. Over heel Italië werden de meest op den voorgrond tredende „goede neven” gevangen genomen en veroordeeld vaak tot vesting-gevange- nis in den Spielberg. Meer dan onmensche- lijk weeden de politieke gevangenen hier behandeld. Wellicht was er nooit iets van uitgelekt, als niet Silvio Pellico de schande der toenmalige regeering vereeuwigd had in zijn boek „Mijn Gevangenissen". De Carbonari zijn verdwenen van het tooneel zooals zij gekomen zijn ongemerkt. Doch hun actie is voor Italië en zijn verdere ontwikkeling van het grootste belang geweest. Uit hun gelederen zijn de revoluti- onnairen, die later het ééne Italië hebben gegrondvest en zich daartoe ook aan den Pauselijken Staat vergrepen, voortgekomen. Hierin ligt de groote beteekenis van de merkwaardige Carboneria. ZONDAG, 4e Zondag na Plnksteren. De H. Missen te 730 en 930. Collecte voor de onkosten der opdracht. 7 uur Plechtig lof met 1ste plechtige opdracht in de Marla- congr^gatle der jongens. WO^JSDAG, St. Jan Geboorte. 7.30 Maria der meisjes. )AO, H. Mis uit dankbaarheid. !g, Blechthooren van 58 uur. wérd hij begenadigd en o[ I slot der vrijheid. Dan kon tteke samenzwenni De Carboneria, c- I <xx was ontstaan, had in den tijd van het Weensche congres al een zeer groot' leden- L tal- Er waren plaatsen, waar 30 venditen I (loges) aan het werk waren, quasi als deba ting dut», wij zouden zeggen als rederijkers kamers, enz. De leiders der „republieken” stonden in persoonlijk contact met elkaar Ook met andere geheime bonden, zooals de I Gualfen, de Adelphen, de Philadelphen, de Federate Italian! enz. werd vlijtig contact gehouden» In het vorstendom Napels, dat evenals alle andere Italiaansche vorstendommen na Napo- foon in een ambtenaren dictatuur was terecht gekomen, berustte de leiding der Carboneria bij de Alta Vendita van Salerno. Deze paste de techniek toe, die later de communisten Wider andere met vrucht zouden toepassen. L sij maakte propaganda Het lukte haar inderdaad den generaal Pepe onder haar leden op te nemen. Deze maakte van de venditen drilcorpsen en schiep een militaire wde in het geheel der organisatie. De koning van Napels Ferdinand die de geruchten over de macht van zijn geheime tegenstanders eveneens vernomen had, liet weldra zijn poli’ie op hen los. Toen offer gevallen zyn. Het oogenachyniyk groote aantal stemmen te In werkelykheld niet zoo reusachtig. De nog niet zoo heel lang geleden opper machtige Vrijzinnig Democratische party, die beschikte over de meerderheid in den Raad, kan thans met hulp van den Vrij heidsbond met de uiterste krachtsinspan ning Het niet verder brengen dan tot 5 van de 11 zetels. Deze voor Schagen’s Belang dan toch nog gelukkige uitslag heeft een zeer wrangen bU- smaak, want wethouder Legult de vroegere Vryzinnig-democraat kon bet slechts bren gen tot 63 stemmen en werd gewipt, maar tegelUkertyd haalde men met de verkiezing van den beer Schoorl het paard van Troje binnen. Men spreekt ook wel eens van een Pyrrhus- overwlnning! De heer Schoorl te de eenige. die zich niet heeft gehouden aan de afspraak om geen reclame te maken voor een bepaald per soon, daar voor hem een schrijven in zee te gestuurd aan een aantal personen (wU vernemen ongeveer 200), ter aanbeveling van zyn candidatuur. Wij kunnen ons daar- leden van den gemeenteraad vastgesteld, zooals hy al reeds officieus is gepubliceerd. Burg. Stand Geboren: 12 Juni. Johan nes Maria, z. v. Dirk Visser en Styntje Schokker. Albertus, z. van Cornells Kwak man en Grietje Molenaar. 14 Juni. Si mon. z. van Gerrit Schilder en Grietje Schilder. Manus, z. van WUnand Ary Frans Visser -en Elisabeth Maria van Betten. 16 Juni. Neeltje, d. van Pieter Kes en Alida Zwarthoed. Zitting stembureau. Zich refereerend aan het Hoofdstembu reau, heeft het Centraal Stembureau als le den van den Raad gekozen verklaard haar zitting van gisteren de heeren W. v. Erp, H. van Nuland, 8. Stam, Blaauboer, J. Schoorl Pz„ J. Bel, J. Boontjes, B. Orsel, K. Bakker. Parochie van den H. Bonifacius ZONDAG: 730 voor Cornelia Beers hvr. van Petrus'v Diepen. 10 uur Hoogmis voor de Parochie. Collecte Sieradenfonds. Vierde Zondag na Plnksteren. Feestdag van den H. Aloysius, patroon van de zuiverheid voor de jeugd. Nam. 2 uur Lof met Rozenkrans gebed. MAANDAG: 7 uur by de Eerw Zusters voor overl. familie Dellssen en Nuggelmarte. DINSDAG: 7.30 voor Cornells Kieften- burg en Neeltje Schipper. WOENSDAG: 730 voor overl. fam. Vla ming en Eeken. DONDERDAG: 730 voor overl. fam. Ap pelman en Appel. De feestdag van den H. Joannes den Boetgezant. VRIJDAG: 730 voor de meest verlaten zielen in het Vagevuur. De feestdag van den H. Adelbertus, geloofsverkondiger van Ken- nemerland. ZATERDAG: 730 voor Petrus Koenls. Van 3—5 en van 6—8 uur gelegenheid om te biechten. ZONDAG: 7.30 voor Wilhelmina Spekken hvr. v. Engelmundus Loos. Collecte voor de noodlUdende parochies in ons Bisdom. ZONDAG, viering van het Patroonsfeest Onder de H.H. Missen buitengewone schaal- collecte voor het fonds der arme parochies in ons bisdom, welke byzonder wordt aan bevolen door Z. H. Exc. den Blsschop. Geen Catechismus en 230 plechtig Lof met feest preek. MAANDAG, H. Mis in de kapel; 730 m de kerk. DINSDAG, 7.15 Schoolmis. 8 uur gez. Requiem; 'savonds 730 Congregatie afd. dames. WOENSDAG, 's avonds 730 St. Jozeflof. DONDERDAG, *s avonds 7.30 Congregatie afd. jonge mannen. ZATERDAG, van 48 uur blechthooren, 7 uur Marlalof. ZONDAG a.s., collecte voor het seminarie Warmond. Dageiyks is de kerk van 45 uur ge opend voor een bezoek aan*het Allerh. Sa crament. Blechthooren voor de schoolkinderen van klas 1. 2 en 3: Vrijdag 11.30 meisjes; Za terdag 12 uur jongens. Ijveraars de verklezlngsdrukte is weer voorby, trekt nu met frisschen moed er weer op uit om nieuwe leden te winnen! van zUn candidatuur. Wl_ om indenken, dat daarover ontstemming heerscht. De heer Schoorl plaatst zich daar door al dadeiyk in een afzonderiyke po sitie. Als er één lyst is tegengevallen, dan wel die der 8. D. A. P. Van de 552 stemmen be haald by de laatste Prov. Staten verkie zing, zakten zy af tot 353. Een verlies van 200 stemmen bUna. Dit resultaat mogen wy gerust stellen op rekening van de houding in de laatste vier jaar door de 8. D. A. P. aangenomen. Het Prijsgeven van eigen beginselen komt de party wel duur te staan. Wij kunnen ons dan ook niet indenken dat zy zich voor een tweede maal aan een experiment met de Vrijzinnigen zal wagen. Met dezen uitslag heeft geen der partyen een meerderheid, om zelfstandig het col lege van B. en W. samen te stellen. Hier door komt de heer v. Erp in een heel bU- zondere positie. Schakelen wy de mogeiyk- heid uit van een samengaan van Vrijzin nigen en S. D. A. P. (wat voor de S. D. A. P. zoo fataal Is geweest) dan zyn er nog drie mogeiykhedenle. Of een samengaan van Schagen’s Belang met v. Erp. 2e. Een allian tie van R. K. en 8. D. A. P. en van Erp. 3e. Een samengaan van Schagen’s Belang met de R. K. Men vertelde ons nog dat de leden zan Schagen’s Belang afzonderiyk staan, dus niet in partyverband. In dit geval zouden er nog heel wat meer combinaties mogeiyk zyn. Moge leder geval een aanwyzlng van In de dagen dat Italië, vlak na de Napole ontische overheersching, geregeerd werd door verschillende- kleine vorsten, die ieder kleine despoten waren en dansten naar de pijpen van Metternich, den kanselier van Oostenrijk, in die dagen is plotseling het gerucht door het land gegaan, dat er een wijdvertakte organisatie van „Kolendelvers” bestond, die in het geheim wroette tegen de despoten en hen met revolutionnair geweld wilde verdrijven.^Niemand wist waar die géruchten vandaan kwamen, niemand kende den oorsprong van de „Carboneria”. (Thans ként men dien nog niet.) Doch weldra wist ieder van haar bestaan en twijfelde niemand meer aan haar macht. r Langzaam lekten bijzonderheden uit. De Carbonari noemden elkander de „goede lieven” (buom Cugini), Zij waren georgani seerd in afzonderlijke loges (baracca) die yübr een heele provincie vereenigd waren ito een „republiek", die geleid werd door Mn grootloge, die men alta vendita noemde. Ook van het ceremonieel werden bijzonder- heaen bekend. De baracca was een heel eenvoudig in gerichte, langwerpige zaal. Kolendelvers behoefden geen pronk volle ruimten De wanden bestonden uit ruwe planken. Hout blokken dienden als tafel. Een bijl als voorzittershamer. Op de plaats van den grootmeester, die de vergadering leidde, lag een zwart kleed. Daarop een crucifix met twee brandende kaarsen. Eromheen lagen symbolische voorwerpen, een witte doek, een doornenkroon, drie strooken doek in zwart, blauw en rood enz. Boven het hoofd van den voorzitter was de mystieke driehoek aangebracht en de beeltenis van den Heiligen Theobald, patroon de* „goede neven”. De jgMsters zaten met hun hooge hoeden op de rechterlengtezijde van de zaal, de leerlingen ongedekt links. Allen droegen •en bandelier. Een nieuweling werd met groot ceremoni eel ontvangen, dat veel herinnerde aan de gebruiken der vrijmetselarij. Onder diep stilzwijgen werd de candidaat geblinddoekt bumengeleid. In een dialoog, die zich tus schen hem en den voorzitter ontspon, werd h«m in zinnebeeldige taal de leer van den eersten graad der Carboneria onthuld. Daar na moest de neophiet een lange wandeling maken, waarop hij op allerlei hinderlagen Stuitte. Het laatst van alles werd hem met een vlam plotseling even de ontbloote borst aangeraakt, zoodat hij den indruk kon bebben met een dolk te worden gestoken. Tot slot moest hij den heiligen eed zweren, die hem met de broederschap afven" verbond. De symboliek, die hem werd onderwezen, was van sterk katholieken inslag. Het vuur |»duidde de reiniging der oerzonde, het zout de trouw aan het christendom het kruis herinnerde aan den eersten „goeden neef” Christus, den Verlosser, den groot meester van het heelal de doornenkroon aan de strijd en de smarten der Carbonari het draadkluwen beteekende den draad dien de moeder Gods spon en den band die alle Carbonari verbond de driekleurige strook bet geloof, de hoop en de liefde. Bij de opname in den tweeden graad den meestergraad kwam de katholieke inslag in de symboliek nog sterker tot uiting. Het houtblok beteekende het hout van Christus' kruis de drie twijgen de geeseling des Heeren de doornenkroon die van Christus de drie kleurenhet geloof der Apostelen, de hoop op den hemel en de barmhartigheid op de droefheid. De opname in den laatsten graad echter die der „groote uitverkorenen" stelde alle symbolen in een heel ander licht. Dan kwam de aap uit de mouw. Dan bleek de ware bedoeling van het genootschap zeer duidelijk. Het crucifix doelde dan op de kruisiging der tyrannen de garenklos op den strop voor de tegenstanders, de bijl op den genadeslag voor de onderdrukkers. In den allerlaatsten graad werd de ware beteeke nis onthuld van het slagwoord der Carbo neria „Zuiver het woud van de wolven 1” De wolven, dat waren de despoten. Het ^oud, dat was Italië. „Dood aan de tyrannic' Os de ware leuze van het genootschap. Overigens moet de opname in den hoogsten graad geen pretje geweest zijn. Den heelen ufdensweg van Christus moest de candidaat doorioopen tot de kruisiging toe en het gezicht van Judas’ straf. Op het kruis echter *--apgenomen in het _>an kon hij aan de poli- igen deel hebben. dië feitelijk onder Napole-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6