ONS BLAD I Jr. PRESIDENT HOOVER STELT EEN MORATORIUM VOOR I f7».- jssssr^: tiso- a-srvsws «ws.- im- wr- DIT nummer bestaat uit twee bladen MAANDAG 22 JUNI 1931 VUF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 143 f40. 971 VOORNAAMSTE cNTEUWS AR „De horizon is donkerder geworden” van Persintrfèes in de betrokken M. staten van Amundsen nog in leven? Ernstig autobusongeluk Stembuslotgevallen beschadigd. 5 J Nieuwe belangrijke rede van Z. H. den Paus De „Graf Zeppelin” niet naar de Noordpool Nederlander te Antwerpen verdronken JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Brillen en Face’s a main De tekst van de verklaring President Hoover JLDEN 25 ct. s een i proef stuks: 15 ct, ct. advertentieprijs» Vb» 5 regels 1X5: elke regel meer fSM- RECLAME per regel 8.75 de eerste paging: voor de overige pagina’s 95®. Botsing van vliegtuigen MMGIF7E MOET. OF STRAFFE VAR VERLIES VAR ALLE RECHTER, GESCHILDER UITERLIJK DRIENUL VIER ER TWIHTIG ORER RA HET OHGEVAL Uitstel van betalingen der oorlogsschulden gedurende een jaar. Noodiè tot herstel van den economischen toestand Geen kwijting van schulden - Met een zweefvliegtuig heen en weer over het Kanaal De electrificatie der baanvakken Amsterdam—Alkmaar en Velsen-Uitgeest De Nederlandsche schipper Tact is te Kwta -rpen van den wal In de Rrhrtrin ■enOM en verdronken. NOORD-BOLLANDSCH DAGBLAD arm Hooover zal niet naar de katholieke Derde De positie der Haarietnache Bansebank. Een kabinet-dr. Bareueh s«»orn»d. HOOVER Mooie prestatie ran een Oostenrijker Koninklijk Instituut van Ingenieurs Het bericht wordt tegengesproken gen Drie gewonden Vijf dooden Op één dag met een zweefvliegtuig been en terug ever het Kanaal De Zaterdagavond laat door President Hoo ver bekend gemaakte verklaring heeft den volgenden tekst: van zjjn Een denburg Stoten? beroep van Von Hin- op de Vereenigde voor Duitschland de gunstigste oplossing biedt. het herstel van de geheele wereld- voorstel Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken cm 954 uur. oorlogsschulden regeering de De Dultsche RUksregeering betuigt haar instemming Belangrijke rede van Z. H. den Paus. De tornt and In Rome ernstiger geworden. Oil verlies vas 's anderen vinger ABONNEMENTSPRIJS) Per kwartaal, voor Alkmaar t-— poor bulten Alkmaar f IM Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 honger waarna eenige mededeelingen volgden de economische resultaten, tot nu toe electrische tractie verkregen Op de waarop in 1937 de elecrische tractie leidende senatoren en de 18 thans zich Een halve stem brengt een nieuwe party |n den raad toestand ingrijpen noodzakelijk gemaakt, laatste volk meer dat het zal gelukken de economische sanee- ling tot stand te brengen, zoo al niet een in overeenstemming samenwerken op eco nomisch gebied der volkeren bereikt wordt. Het initiatief van president Hoovar heeft den weg naar en dergeljjke samenwerking tusschen de volkeren echter geopend. Het bezoek van de Koninklijke Familie te Partj.. - lustrum-bUeenkomst Jonge Werkgeversvereenigtag. Naar verluidt zou Rijkspresldent Von Hin denburg eenige dagen geleden een beroep hebben gedaan op het Amerikaansche volk in den vorm van een boodschap gericht tot President Hoover, waarin hij erop wijst, dat Duitschland In den grootsten nood verkeert. De boodschap van Von Hinden burg Is nog niet gepubliceerd. De publicatie zal waarschijnlijk te Was hington geschieden. Naar de „Montagspost" uit New-York meldt van De eerste besprekingen over de verklaring De Fransche minister Flandln heeft een langdurig onderhoud gehad met den gouverneur van de bank v^n Frankrijk, welk onderhoud betrekking had op de voorstel len van Hoover en den flnancieelen toestand van Duitschland. Uiting der Itallaansche pers. De Itallaansche pers geeft uitvoerige be richten over de bereidheid van Hoover om een opschorting van schuldbetaling toe te staan, doch onthoudt zich voorloopig van ieder commentaar. Slechts de „Popolo dl Roma" geeft eenlg commentaar van Ui- Londenschen correspondent, welke opmerk* dat deze plannen van buitengewoon gewlck zijn, daar zij het begin beteekenen van de gewenschte bestrijding van de wereldkrisls. RUBRIEK „VRAAG EN AANROD" bfj veoruKbetoUng per pteu«rf»g 8X9 per advertentie van 5 regels: iedere mgel meer f 9.18 Een der berichtgevers van het „Hdbd.” te Berlijn meldt: In een ouderhtrad, dat de conespuodent van het „Bert. Tageblatt” met dr. Eckener heeft gehad, deelde deze mede, telegrafisch bericht te hebben ontvangen, dat de duik boot „NautUu^” van Wilkins, als gevolg van de opgeloopen averij, niet In staat Is de Noordpool op tijd te bereiken, zoodat ook het samentreffen van de duikboot met de Zeppelin In de nabijheid van de Noord pool niet zal plaats hebben. Het plan van een samenwerking tusschen, WUkins en Eckener zal dus dit jaar ni® uitvoerd kunnen worden. In verband daar mede zal ook de eigenlijke Noord pool tocht van de „Graf Zeppelin” niet doorgaan. Het bericht van het „Seri. Tageblatt", dat de Russische ijsbreker ..Malygin", die dezen zomer met toeristen bet Noordpoolgebied in gaat, haar reisplan gewijzigd heeft, In ver band met aanwijzingen'dat Amundsen nog In leven zou zijn en zich op Rudolfselland zou bevinden, blijkt uit de lucht gegrepen. Prof. Samojlowttsj, die de reis meemaakt en thans te Berlijn vertoeft, heeft verklaard, dat het heel goed mogelijk is, dat op Frans Jozefsland overblijfselen van de mislukte expeditle-Nobile gevonden worden,* maar dat hjj de veronderstelling moest tegenspreken, dat Amundsen nog gevonden zou kunnen worden. Van de Beren-eilanden, waar zijn vliegtuig verongelukt is. tot Rudolfselland. waar hij op daar aanwezige voorraden ver ondersteld wordt te teren, Is de afstand 1500 KM. en het is onzinnig te denken, dat Amundsen dezen afstand te voet zou hebben afgelegd. Bovendien heeft Samojlowitsj twee jaar geleden Rudolfselland al bezocht, zonder er Iets te vinden. De indruk in Amerika Voor zoover men tot dusverre den toe stand kan overzien, heeft de verklaring van Hoover bij aUe Amerik. politici en eonomen algemeenen bijval gewekt. Van niet te on derschatten beteekenis Is het feit, dat be halve de 21 leden van het Representantenhuls, ook. zoowel Dawes als Owen Young, achter de regeeringsverklarlng hebben ge steld. Met men Een eennomteche wereldconferentie? Als resultaat van het bezoek van Mellon, gelooft men te Londen, naar de ..Sunday Expresse” bericht, dat de mogelijkheid van een economische wereldconferentie wezenlijk nader is gekomen. Men vraagt zich thans af of deze aange legenheid reeds zoover gevorderd Is, dat Henderson het probleem van een economi sche wereldconferentieJ reeds met Briand kan bespreken tijdens zijn bezoek aan de koloniale tentoonstelling. President Hoover stelt een moratorium voor. Staking van betaling der ooriogmchnl- den gedurende een Jaar. De Oostenrtfksche vlieger Kronfeld is Za terdagmiddag om zes uur met een zweefvlieg- tuog te 8t. Ingleven (Srankrijk) gestart en om 8 uur te Swingate in Engeland geland. Om 9 uur Zaterdagavond is hij wederom te Swingate opgestegen en om half elf uur te St. Inglevert geland. Daar hij de vlucht over het Kanaal in een zeilvliegtuig In een dag hegn en weer heeft gemaakt, heeft Kronfeld den prijs van 1000 pond, welke door de „Daily Mail" was uitgelóofd, gewonnen. Hoover wijst alle tegenvoorstellen af Het schijnt vast te staan, dat Hoover energiek alle tegenvoorstellen van betrokken regeerlngen van de hand zal wijzen. In politieke kringen spreekt men vrees uit voor de houding van Frankrijk, daar men gelooft, dat de ParUsche regeering zal po gen een zeker deel van de Dultsche betalin gen uit te zonderen. Aan den anderen kant’echter zijn toonaangevende politici van meenlng, dat Frankrijk onder den druk der wereldopinie zal zijn gedwongen, om de voor stellen van Hoover onvoorwaardelijk aan te nemen. De geruchten, volgens welke de Federal Reserve bank een bedrag van 300 millioen dollar ter beschikking van Duitschland zal stellen, blijven nog steeds de ronde doen. nadruk wordt er op gewezen, dat verwacht, dat de tegemoetkomendheid van Amerika zal worden beantwoord met een Europeesch toegeven op het gebied der bewapeningen, ofschoon president Hoover met nadruk heeft verklaard, dat zijn plan nen niet In verband staan met de ontwa peningsconferentie van het volgende jaar. Opmerkelijk Is ook de verklaring van se nator Borah, dat dit alles volkomen vruch teloos zal blijken, wanneer niet de Euro peesche regeerlngen alle bewapeningen ook practlsch verminderen en wanneer niet de Dultsche reparatiebetallngen In overeen stemming gebracht worden mét de beta., lingscapaciteüt van het Dultsche Rijk. De Invloedrijke senator Kien verklaarde, dat het reparatleprobleem tot een wereld probleem geworden Is. Men ziet thans in. dat het lot van Duitschland onverbrekelijk verbonden Is met de economische en poli tieke belangen van alle volkeren. Er ,is daarom geen plaats meer voor de theorieën van degenen, die voorstanders zijn van vol komen Isoleerlng van Amerika van de overige landen van de wereld. Senator Walsh verklaarde, na een lang durig onderhoud met Hoover, dat het eigen lijke doel der Hooverplannen is. Dultsch- land te ontlasten, wat een voorwaarde Is voor economie. Nog steeds wordt het tot een algemeen schrappen van schulden afgewezen. de gevaarlijke wereldtoestand maakt echter een voorbjjgaanden maat regel als dezen dringend noodzakelijk. De voormalige secretaris van financiën, die een belangrijke rol gespeeld heeft bij de behandeling der Intergeallieerde schul den, sprak zich uit ten gunste van een al- gemeene verlaging van alle politieke schul den. Alleen door een dergelijken maatregel kan de wereldchaos vermeden worden. Alleen senator Black verklaarde zich te gen de voorstellen van Hoover. Het plan loopt, aldus Black, uit op een geschenk aan Europa en draagt niet in het minst toe bij de catastrophale werkloosheid in Amerika te verminderen. Men moet er aan denken den landbouw te helpen. ALKMAAR Telefoon: Administratie Nu. 433 Redactie Ns. «33 Te Koudum in Friesland, gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, doet ae S. D. A. P. thans haar intrede in den raad. De gekoeene kreeg 161 stemmen; de kiesdeeler was 214. zoodat 75 was 180 S- Deze partij kreeg dus een zetel met een halve stem. De „Graf Zeppelin” Noordpool gaan. Oostenrjjksche persstemmen. Daar de Oostenrjjksche bladen gisteren bet grootste gedeelte van hun kolommen wijdden aan de nieuwe regeering, worden de plannen van Hoover weliswaar uitvoerig weergegeven, doch slechts door weinige bladen van commentaar voorzien. De „Relchspoet" wijst er op, dat het feit, dat Amerika van zijn afwijzende reserve te rugkomt in laatste instantie verklaard moet worden door de bijeenkomst op Chequers. Het blad is van meenlng. dat de oorzaak voor deze zwenking van Hoover ligt in de erken ning, dat iets-moest gebeuren, wanneer Ame rika niet door een krisis in Europa mede zwaar getroffen wilde worden. De verklaring van Hoover kan men werkelijk/ een histo risch document noemen, wanneer de practl- sche maatregelen tenslotte niet teleurstellen. De „Deutsch-Oesterreichische Tageszel- tung” schrijft, dat ook een gedeeltelijke rea lisatie van de plannen van Hoover een zekere ontspanning In den toestand in Duitschland teweeg zou brengen. Het blad gelooft, dat ook deze plannen volkomen ongeschikt zijn om de wereldkrisis op den duur te overwin nen en ziet in het feit, dat hier voor het eerst als het ware officieel het verband ge legd is tusschen de schuldverplichtingen der geallieerden en de afdraging der oorlogs schattingen een bijzonder gevaarlijk punt voor een toekomstig Dultsche rjjksregeering. De ..Arbeiterszeltung" waarschuwt voor overdreven optimisme. Daar het Amerikaan sche Congres beslissen moet over een sur seance van betaling der schulden moet men er op verdacht zijn, dat een dergelijk plan, dat In ieder geval van grooten Invloed zal zijn op de Amerikaanche financleele situatie, op krachtigen tegenstand zal stooten. De motieven tot het voor- stel van President Hoover Algemeen is men te Berlljp van meenlng, dat President Hoover bij het bekend maken van zijn plan tot opschorting van de schuld betalingen zeker geïnspireerd is door de verscherping van de economische krisis. Vooral de Amerikaansche ambassadeur te Berlijn. Sackett, zou President Hoover op merkzaam hebben gemaakt op de groote gevaren van de krisis in Duitschland. zoo dat het voornamelijk aan hem te dankën zou zjjn, dat in de Vereenigde Staten zich het begrip van den waren toestand in Duitschland heeft baan gebroken. De laatste stoot is echter ongetwijfeld feegeven door de bespreking op Chequers, aangezien door deze besprekingen ook MacDonald, Henderson en Montague Nor man In stoat waren, den Amerikaanschen Secretaris van de Schatkist te overtuigen van de noodzakelijkheid van een Ameri kaansche actie. De afdeellng voor verkeer en verkeerstech niek van het Kon. Instituut van Ingenieurs hield, onder voorzitterschap van het lid ir. W. Hupkes, te Amsterdam een vergadering, v. aarin een drietal leden mededeelingen deed over de electriflcatle van de spoorwegen Am sterdam—Alkmaar en VelsenUitgeest. Door het lid Ir. H. 3. van Lessen, chef van de electrische tractie der Nederlandsche Spoorwegen, wedr uiteengezet op welke wijze de stroomlevering aan de baanvakken Am sterdam—Alkmaar .en Velsen—Uitgeest plaats vindt. De hiervoor noodige electrische energie wordt In den vorm van draaistroom door de N. 8. gekocht van de P. E. O. E. M., welke N.V. reeds den stroom leverde voor de baanvakken AmsterdamLisse en Haarlem IJmuiden. De hiervoor Jjestaande overeen komst kon echter niet zoAder meer worden uitgebreid, aangezien de uitbreiding der elec- trificatie in het concessiegebied van het Prov. Electrisch Bedrijf In Noord-HoUand (PEN.) ligt. Een oplossing in dier voege bleek moge lijk. dat de stroom geleverd zal worden door twee centrales, nJ. die van de O. E. W. te Amsterdam en die van het P E N. te Velsen, thans nog in aanbouw, terwijl voor het tran sport der energie onder 50.000 Volt spanning naar Uitgeest, waar de levering aan de Spoorwegen plaats heeft, gebruik gemaakt ral worden van het 50.000 Volt kabelnet van het PEN. Te Utrecht werd door de Spoorwegen een transformatorenstation gebouwd voor het omzetten van de draaistroom-energie onder 50.000 Volt spanning in 10.000 Volt spanning, welke dient om de onderstations, waar draai stroom en gelijkstroom wordt omgezet te voeden. In dit station komen de 50.000 Volt kabels zoowel van de zijde Amsterdam als van de richting Velsen samen en gaat eveneens een kabel naar het onderstation van het P E N. te Oterleek. Langs de nieuw geëlectrlficeerde lijnen Is een zevental onderstations gebouwd waar gelijkrichters geplaatst zijn, welke den stroom leveren In den vorm van gelijkstroom onder 1500 Volt spanning, zooals deze door de elec trische treinen wordt gebruikt De wijzigingen, welk in de electrische uit rusting van het materiaal gebracht zijn, ver geleken bij dat. op de lijn AmsterdamRot terdam dienst doende, werden kort beschre ven, over met i lijnen. werd Ingevoerd, valt een veel grootere vér- keerstoeneming waar te nemen dan op die. welke met stoomtractie worden bediend. De Invloed hiervan, alsmede een vergelijking van de kosten van het stoom- en het electrische tractiebedrijf toonden aan, dat de resultaten in. economisch opzicht op de reeds geëlectrl ficeerde lijnen zeer gunstig te noemen zijn en de onderstelling gewettigd is. dat nog op verschillende andere baanvakken gunstiger resultaten door invoering der electrische tractie verwacht zouden kunnen worden. Het lid ir. E. Bqlleman Kijlstra gaf een overzicht van de wijzigingen, sedert Decem ber 1934 In het electrische materieel aange bracht. en van de veranderingen In het nieuwe matrleel, voor de lijnen naar Alkmaar toegepast. Ten slotte hield het Md ir H O. J. Schel - ling een voordracht over de stations er ond.-r-»~»ons. Tegengesproken wordt het berichL vol gens hetwelk Aaanndsen nog in leven au» «ito- van de wereld aanmerkelijk Is gedaald. Men zal steeds herhalen, dat Frankrijk het Dultsche Rijk niet meer kan bieden, dan wat door de Vereenigde Staten wordt ge boden. „L’Oeuvre” legt er den nadruk op. dat de voorstellen van Hoover buiten het door het Youngplan opgestelde kader omgaan, daar het Youngplan de onschendbaarheid van de «beschermde betalingen elachte. De „Temps" schrijft, dat, wanneer geen - gissing in het spel is. de Hooverrede een •oratorium van een jaar beteekent, zoowel Voor de beschermde als de onbeschermde be talingen. Wat de toekomst betreft, theore tisch kan men Inderdaad geen verband leg gen tusschen de reparatiebetallngen en de oorlogsschulden, in de practjjk is men echter verplicht de verbondenheid van belde proble men te erkennen en dienovereenkomstig te handelen. Bjj de Hooversche verklaring is weliswaar niet opgemerkt, dat verwacht wordt, dat nu ook het ontwapen ingsprobleem ter hand zal worden genomen, doch hij heeft de hoop uit gesproken, dat in Europa nu ook de geest wakker zal worden, die tot een oplossing van deze problemen moet leiden. Deze woorden moeten vooral In Duitschland goed gelezen worden. 4 De indruk In Engeland. Over de’stellingneming van de Engelache regeering tot de voorstellen van Hoover ver luidt In welingelichte kringen, dat de regee ring deze voorstellen ernstig In overweging zal nemen.Het is thans echter nog te vroeg, om eenige verdere verklaring over dit punt af te leggen. Toen staatssecretaris Mellon het bericht van de verklaring van Hoover vernam, riep hu uit, dat dit goed nieuws was. Er wordt in Londen vooral veel beteekenis aan de verklaring van Hoover gehecht, aange zien dit de eerste maal is, dat officieel ver band erkend wordt tusschen de schuldbeta lingen en de tributen, en daar Amerika in dit opzicht thans dichter bij het Engelsche standpunt is komen te staan. De uitvoering van het plan-Hoover zal den goud-toevloed naar Amerika verminderen en daarmede het goud-probleem gunstig beïnvloeden. Belangrijk is ook, dat het Hoover morato rium buiten het plan-Young omgaat en zoo doende geheel vrij staat. Verheugend is tevens, dat Amerika thans op eigen Initiatief den eerste stappen doet. Toch zal men goed doen zich de gevolgen van deze verklaring niet al te rooskleurig voor te «tellen, want men moet er zich wel van bewust zijn, dat de verdere behandeling van de Europeesche kwestie nog vol' moeilijkheden zit. Officieel wordt medegedeeld, dat de Dultsche Rtjksregeering door bemiddeling van haar vertegenwoordiger te Washington de Amerikaansche regeering haar instem ming heeft doen betuigen met bet voorstel van President Hoover. Parjjsche persstemmen De geheele Parljsche pers van heden neemt min of meer uitvoerig stelling tot de voorstellen van president Hoover. De .Matin” legt er den nadruk op, dat het uit het voorstel van de Vereenigde Staten blijkt, dat Duitschland de onbe schermde annuïteiten van het Youngplan, gelijk tot dusverre aan de Europeesche cre- dlturen zal moeten blijven betalen. Amerika heeft Ingezien, dat een uitstel van betaling onder de gegeven omstandigheden het eenige middel is, om nieuw leven In de be drijfswereld te brengen en de in Duitsch land belegde kapitalen van Wallstreet te beveiligen. In de „Echo de Paris” schrijft Pertinax, dat 't moratorium verre uitgaat boven de mogelijkheden, die in het Youngplan waren voorzien. Duitschland zal al zijn betalin gen, behalve de onbeschermde. onderbre ken. Aan Frankrijk en de overige crediteu ren moet nog worden gevraagd, of zij be reid zjjn tot een vermindering van dit ge deelte. De stap van Hoover is zeer ernstig, daar hij, voor zoover thans vastgesteld kan worden, op vele plaatsen contingent Is met de Fransche rechten. Ten eerste wordt er door de onaantastbaarheid van het onbe schermde gedeelte weggenomen en ten tweede wordt Frankrijk beroofd van het overschot, dat gebruikt is voor den eersten opbouw van het verwoeste gebied. Frankrijk kan de kosten van deze hulpactie niet dra gen en eischt de onverminderde betaling van het positieve overschot, zoowel als de strikte verbinding van ztyn schulden aan Amerika met de in het Youngplan vastge stelde beschermde betalingen. Frankrijks eischen moeten categorisch worden gefor muleerd. De „Figaro" schrijft, dat men door den angst voor in Duitschland beiegde kapita len oogenschijnlijk het hoofd is kwijtge raakt. Zelfs de zoo goed ingelichte president Hoover heeft.verwonderlfjk genoeg, niet be grepen, dat het streven van Duitschland is zijn bultenlandsche schulden evenzoo ge- kwjjt te krijgen als de binnenlandsche door de Inflatie te niet werden gedaan. Men zal het nog beleven, dat het arme Duitschland zijn bedrijven op gang brengt om met zijn eigen producten 'de bultenlandsche waren te beconcurreeren. Het linksche blad ..Ere Nouvelle” schrijft, dat Duitschland ongetwijfeld niet tevreden zal zijn, daar het meer verwacht. Duitsch land zal, naar men kan aannemen, een verlaging van den rentevoet van zijn schuld eiseben, daar de rentevoet In alle landen ténland verminderen de koopkracht onzen export en zijn in zekeren zin zaak van onze langdurige werkloosheid en de voortdurende prijsdaling van onze landbouw Pioducten.Verstandig en juist optreden kan er toe bijdragen, den druk in het buiten land van deze ongunstig werkende krach ten te verminderen en het vertrouwen In de wereld te herstellen. Het kernpunt van al deze voorstellen ligt hierin, dat den regeerlngen, die gebukt gaan onder hun schuldenlast, de tijd gegeven wordt om weer tot welstand te geraken. Ik «tel daarom aan het Amerikaansche volk voor, dat het in zijn eigen belang een goede buur en een wijze schuldeischer zal zijn. Ik wensch deze gelegenheid te gebruiken om openlijk mijn meenlng over onze betrekkin gen tot de Dultsche schulden en herstelbe talingen en de geallieerde kenbaar te maken. Onze regeering heeft Reen deel gehad aan de vaststelling v*n de herstelverpllchtlngen en heeft daar bij geen gebruik gemaakt van hAr stem. Wij hebben met opzet niet meegedaan aan algemeene herstelbespreklngen. noch •an de verdeeling van koloniën en eigen dommen. - De betaling der schulden, die de Wallleerden b\j ons maakten voor het le veren van oorlogsmateriaal of voor den Wederopbouw na den oorlog, is geregeld op **n basis, die In geen enkel opzicht verband houdt met de Dultsche herstelbetalingen Daarom is de terugbetaling van deze schul den een zuiver Europeesch probleem, waar- wee wij niets te maken hebben. Ik ben dan ook In de verste verte niet voor schrap- Wbg v^n de aan Amerika toekomende •chuldbedragen. Het vertrouwen zou In de wereld door een dergelijke schrapping, die dan ook door niemand Is voorgesteld, niet vergroot worden. Maar aangezien de grond- ti*g van de schuldenregeling de betallngs- bapacltelt van de schuldenaars onder nor- Wale omstandigheden was, is het slechts In dvereenstemming met onze polltieken en met °czen oorspronkelijken grondslag, wanneer WW rekening houden met de abnormale om- ‘‘•hdlgbeden, die thans in de wereld heer- schen. de over den inhoud van het schrijven Von Hindenburg aan Hoover, heeft Hindenburg daarin zijn vreugde er over uitgesproken, dat President Hoover het ini tiatief tot de oplossing van het schulden probleem heeft genomen. Vooral de nood- van Duitschland heeft een snel Met de noodverordening zijn het Dultsche weer offers opgelegd, die nauwelijks te dragen waren. Het is nu te hopen. De Amerikaansche regeering stelt voor, voor den duur van een Jaar de betaling yan alle schulden, zoowel renteschulden als oor log*- en herstel*ehulden van regeerlngen aan andere regeerlngen op te schorten. Verplich tingen van regeerlngen tegenover particu lieren zijn hierbij echter niet inbegrepen. Voorbehouden de toestemming van het Amerikaansche Congres sul de jtanerikaan- sche regeering aan alle bultenlandsche re- geeringen een uitstel geven op de betaling van alle schulden aan de Amerikaansche re geering, die gedurende het op 1 Juli aa beginnende belastingjaar betaalbaar z|jn, echter slechte op voorwaarde, dat een der- gelijke moratorium door de betrokken re- geeringen wordt verleend voor de tusschen hen onderling bestaande schulden en aan hun voornaamste schuldenaars. De verklaring bevat de namen van 31 se natoren. waaronder Ashurst, Bingham, Borah. Morrow, Moses, Davis en Reed, en van 18 leden van het Huis van Afgevaardig den, alsmede Generaal Dawes en van Owen Young, die zich met het optreden van Pre sident Hoover accoord hebben verklaard. Het doel van deze handelwijze ia aldus de verklaring om het komende jaar te wijden aan het economisch herstel van de wereld, en er toe bij te dragen, dat de krach ten voor den wederombouw, die in Amerika reeds weer merkbaar en In beweging zijn, bevrijd worden van den ongunstigen invloed die zij uit het buitenland ondervinden. De werelddepressle heeft de Europeesche lan den sterker getroffen dan ons eigen land. Eenige landen voelen In zeer ernstige mate den Invloed van deze depressie. Door tal van oorzaken, die alle uit deze depressie voortvloeien, zooals de waardedaling van de bultenlandsche producten en het gebrek aan economisch vertrouwen en politieke stabili teit In het buitenland, heeft er een abnor male goudtoevloed naar de Vereenigde Sta ten plaats gehad, waardoor de credletsta- billtelt van vele bultenlandsche staten ver minderd Is. .Deze en andere moeilijkheden In het bui tenland verminderen de koopkracht voor oor- Het Dultsche standpunt Zooals reeds uit de verklaring van instem ming van de Rjjksregeering blijkt, wordt het voorstel van President Hoover In Duitsch land levendig begroet. Men verwacht niet slechts een verbetering van den toestand in Duitschland, doch ook een algemeen gunsti- gen Invloed op den wereldtoestand. Niette min Is men van meenlng, dat alle gevolgen het Amerikaansche optreden nog niet te overzien. Het belangrijkste voor Duitschland acht men de stopzetting van slis betalingen voor den duur van een jaar. en het feta dat Hoover hieraan de voor waarde verbonden heeft, dat alle crediteu renstaten de hun toekomende schuldbeta lingen voor een jaar moeten opschorten. Naar Dultsche opvatting beteekent het aanvaarden van Hoover's voorstel, dat niet alleen de transfer-betallngen. maar ook het nlet-beschermde deel der Dultsche betalin gen voor een jaar opgeschorst kan worden. Rekening houdend met het feit, dat Duitschland ondanks het plan van Hoover toch nog verschillende rentebetalingen zal hebben te doen, beteekent de aanvaarding ervan voor Duitschland In de periode van 1 Juli 1931 tot 30 Juni 1932 een verlichting van de schuldenlast met 1500 millioen mark, waarvan ongeveer 800 millioen de Rijksbe- grootlng ten goede komt en 660 milloen de Rijksspoorwegen. Uit een zoodat men hoopt, dat in het Amerikaansche Parlement noemenswaardlgen tegenstand zal Tevens neemt men aan, dat ook en Italië met het plan accoord zuilen gaan, doch wat de houding Frankrijk zal zijn is te Berlijn nog onbekend. Als men Ir. aanmerking neemt, dat men de laatste dagen reeds het plan koesterde, een speciale commissie van de Bank voor Internatio nale Betalingen bijeen te roepen, dan lijdt het geen twijfel, dat b«t vap PrsgjJ^it Voor ongeveer 7000 kinderen en leiders der Propaganda Flde heeft Z. H. de Paus Zaterdag een redevoering gehouden, waarin Hij o.a. verklaarde, dat de geheele wereld weet, hoezeer het hart des Pausen bedroefd is. Du geheele Katholieke wereld is met den Paus en staat achter hem. En niet slechts de Katholieke wereld. De Paus herinnerde aan de gebeurtenissen In Mexico en In het land, dat Hij Bolsjewikia noemde. Ook de toestanden In andere landen werden door den H. Vader besproken. De vervolging, aldus zette Z. H. uiteen, aan welke de katholieke actie bloot staat, doet Hem tranen storten. Men schijnt de meenlng Ingang te willen doen vinden, dat het om afzonderlijke gebeurtenissen gaat en dat alles reeds voorbij is. Het tegendeel is helaas waar. Men heeft gepoogd het publiek vele dingen wijs te maken en ook van onder- handelingen gesproken, terwijl de onderhan- delingen zelfs nog niet begonnen waren. Intuaschen echter is de rust niet weer her steld, doch de horizon Is integendeel nog donkerder geworden. Er valt een verscherping waar te nemen in de bewaking, In de spion- nage en In de dreigementen. Weinig vertrou- w«n heeft de Paus in de menschen, te meer echter in de hulp die hij ter verdediging van de Kerk zal weten te vinden. Daarom is hij genist en vol vertrouwen. Van welingelichte Itallaansche zijde ver luidt, dat de Itallaansche autoriteiten een antwoord op de pauselijke nota voorbereiden. In de nabijheid van de Itallaansche luchthaven Brindisi zijn twee passagiers vliegtuigen tegen elkaar gevlogen. Een der toestellen kon nog vlot landen, doch het andere stortte met zes passagiers In zee. Niettegenstaande de reddingspogingen, verdronken vijf van hen. Ik ben ervan overtuigd, dat het Ameri kaansche volk niet den wensch koestert, te trachten eenlg bedrag te verkrijgen, dat bo ven de betalingsmogelijkheid van eenigen schuldenaar uitgaat en het Is onze meenlng, dat het optreden van onze regeering eischt, dat men zich rekenschap geeft van den toestand, zooals deze werkelijk is. De aard van ons optreden is volledig In overeenstem ming met de politiek', die wij tot nog toe gevolgd hebben. Wij begeven ons niet In de oplossing van een zuiver Europeesch pro bleem, waarvan de betaling der Dultsche herstelschulden slechts een onderdeel is. Wij toonen ons bereid, bij te dragen tot een spoedig herstel van den voorspoed In de wereld, waarbij ons volk zeer groot belang heeft. Al heeft deze daad in directen zin niets te maken met de conferentie voor de ontwape ning te land, die In Februari as. zal worden gehouden, ik durf niettemin te beweren, dat de lasten der met elkaar wedijverende bewa peningen hebben bijgedragen tot depressie, zoodat wij tevens mogen hopen, dat dit be wijs van onzen wil om te helpen moge bij dragen tot den goeden wil die voor de op lossing van dit nog belangrjjker probleem zoo dringend noodzakelijk Is. Zaterdagmiddag te ruim 6 uur bad op de Hengeloschestraat bij Borne een ernstig autobusongeluk plaats. Een T. A. M -autobus reed in de rich ting Hengelo, toen deze in een bocht van den weg In botsing kwam met een T. A. D.~ autobus, die juist werd gepasseerd door een luxe-auto. De conducteur der bus, Hendriks, werd zwaar gewond, evenals He dames Ter Waar en Huiskes. De gewonden werden naar het zieken huis te Hengelo vervoerd. De bus werd slechts Ucht De chauffeur kreeg geen letsel. De politie stelt een ondersoek in. de verklaring van instemming door aantal Amerikaansche senatoren en af gevaardigden van alle politieke partijen maakt men op, dat Hoover zijn actie goed heeft voorbereid, zoodat men hoopt, dat Hoover niet op stuiten. Engeland HOF

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1