^Binnenlandsch Nieuws I I Voor de Huiskamer De les van Arnhem GEMENGD NIEUWS De gestolen auto FA ILLISSEMENTEN KERKNIEUWS Het Koninklijk bezoek aan Parijs c. am ain lelie van >aan nen 1 te otte "de, ’8e- hun nen. neer 3CT- D. uig, in nor ren, bij aats loot orl. ij na hil- rer- heil jer- irde nen (en. leer ten xrd C. Coster. kerkëiyk Derde Lustrum Kst^a verongelukt Een der inzittenden verdronken dat het d. Lugt, opende den tweeden Pinksterdag zoo verechrik- om ■1*1 Het programma. er wereld. iet Journalistiek van H. M. ik. Neutraal station te Utrecht gevraagd. te **te aanraking met mijn landgenooten zijn tangen. I Het Internationaal Eucharistisch Congres te Dublin Wie hebben het aan de arbeiders voorgedaan? am den ide en, na rde ed. jn- w zün mijn 323 De zeeman had hun verteld hoe zij het moesten doen en zy gingen het daarop probeeren. Het was niet gemakkelijk. Vooral Mauwtje kon er niet goed op voort. Telkens stonden zijn ski's schots en scheef, zoodat hij geen voet kon ver zetten en hij telkens dreigde te vallen. Toekle en Bollebuisje deden het beter. Maar al doende leert men. De heer Hugo van den Broeck. thans poli tiek redacteur van „De Tijd", is benoemd tot lid van de hoofdredactie van de „Lim burger Koerier” te Maastricht. t- I- H 9 9 n n in 'lg was dames Daarna keerde Mackenzie op zijn schreden terug. eer ete izd dit ht- xk sm ike un het te net er, «n en zie tr a ils ML >or :n. :n, ite en :n, ok V Jd ge tot :r- en on- rigz iph H. van hte Des ht de is V BS t- af •g ot R. K. Jonge W'erk gevers vereeniging u d’ T- u Hij was het dus geweest! „Eigenlijk was je dus een dief, Cormaok”. zoo mengde ik mjj plotseling in het gesprek, „toen je m n wagen stal!” „Uw wagen?" „Ja en ik kan je wel zeggen, dat ik meer dan woedend was. toen ik den diefstal be merkte en dat ik alle pogingen in het werk heb gesteld om je door de politie te laten pakken. Maar je was ons gelukkig te vlug af! Hier is mijn hand, Cormack Ik ben er trotsch op. al is het dan ook geheel buiten mijn wil gebeurd, dat ik in staat ben geweest mijn land een dienst te bewijzen.’’ -Het is mij nog te aangenamer heden te 2gevoelens. De heer Paul de Waart, redacteur van „De Tijd” zal in dienst treden van den K.R.O. Met ingang van 15 Juli a.s. is hy benoemd tot leider van de propaganda-afdeeling ter wijl hij tevens als redacteur zal verbonden worden aan den Kath. Radlo-Gids. ««tuigen van den trouw dezer gevoelens. **agerien ik reeds aan het Fransche regee- rmgsleven deelnam toen Hare Majesteit Ko- n>ngin Wilhelmina in 1912 te Parijs is ont- De Katholieke Jonge Werkgeverevereenl- ging heeft haar derde lustrum met een twee- daagsche bijeenkomst in Paviljoen „Victoria" te Schevenmgen gevierd. Om half twee Zaterdagmiddag had een samenkomst van de leden en hun genoodig- den, die aan het lustrum deelnamen, in ge noemd paviljoen plaats. Na een lunch had de algemeene vergade ring plaats. De voorzitter, de heer A. Chevreuse en zal vandaar nog tochten maken en bezoeken zal zij hedenavond de voor- Giften voor de armen en voor de politie Dezer dagen had te Utrecht de algemee ne vergadering plaats van het kaascontrole- station aldaar, waarop ingevolge de nieuwe statuten zes bestuursleden uit de aange slotenen werden gekozen. De overige zes be stuurders worden aangevuld door de land bouworganisaties en Ged. Staten van Utrecht. Op deze bijeenkomst werden alleen niet katholieke bestuursleden gekozen. Naar aanleiding van dit laatste hield de kring Utrecht van den A. B. T. B. een buitengewone vergadering, waarin de hou ding t.o.v. het station werd vastgesteld. Dr. Ir. Boekel woonde namens mr. Winterman, waam. Inspecteur van het Zuivelwezen, de vergadering bij. De heer H. Ruijter. Ie secretarie, hield een inleiding over het onderwérp: .antipapisme at kaascontrole." Nadat de spreker een uiteenzetting had ge geven van het verloop der actie in het station, waarbij hij er oa op wees, hoe de voorzitter van het station, de heer De Beau fort in de laatst gehouden vergadering zei. deae vergadering met een korte toespraak, waarin hy de aanwezigen welkom heette. Na goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, bracht de secretaris, mr. J. M. v. Güse, rapport uit over het afgeloopen boekjaar. Verschillende kringen en plaatse lijke clubs ontwikkelden een verheugende ac tiviteit. Op 19 September as. zal te Haarlem een plaatrelijke afdeeling worden gesticht, terwyi nog een andere plaatselijke afdeeling in voorbereiding is. Het aantal leden der vereeniging bedraagt thans 364; dat der donateurs 132 Vervolgens werd verslag uitgebracht van de kringen en plaatselijke afdeelingen door de heeren mr. M. de Kort, van Marrewyk. v. HeQst. H. de Beer. J. Meeus. Ir. W. A Boe- kelman. G de Nivelle en Rodenberg Onder algemeen Instemmend applaus stel de de voorzitter voor tot oprichting van kring VI (Groningen) over te gaan. Hy zal omyatten de provincies Groningen, Friesland. Drenthe en OverUael benoorden de Ujn Om men. Kampen, Zwolle. Uit het financieel rapport van den pen ningmeester. den heer P. J. Th. Marres. bleek dat de rekening dit jaar sluitend is op een bedrag aan inkomsten en ultgvven van f 10248. Het financieel beleid werd goedge keurd en den penningmeester werd decharge veriéend. De comihiaaie tot nazien van het financieel verslag, bestaande uit de heeren J. A. Duyn- stee en G. H. de Nivelle, stelde voor degenen die na de vierde aanbieding van de kwitantie hun contributie niet betaald hebben, als lid te royeeren. Voorts deed de commissie ver schillende bezuinigingsmaatregelen aan de band. Een en ander zal een punt van over weging uitmaken tusschen de commissie en het bestuur De periodiek aftredende penningmeester de heer Marres, werd by acclamatie herkozen. Een voorstel van het hoofdbestuur om den heer L. Janssens Czn., oud-voorziter der Op de Pinksterdagen werden te Arnhem internationale sportwedstrijden en sport- oemonstraties gehouden. georganiseerd door de Socialistische Arbelders-Sportver- eenlging. De redactie van de .Bint Jans- öokken” publiceert het volgend artikeltje nn de hand van R. M., redacteur der „Njj- meegsche Kerkklokken”, dat niet alleen voor Arnhem of Nijmegen van belang Is: op de Koninklijke Familie, waarop H. M. de Koningin dadeiyk antwoordde met het In stellen van een dronk op den voorspoed van de stad Parijs. De kapel van de Garde de la République, die In de zijzaal was opgesteld, speelde hierna het „Wilhelmus” en de .Marseillai se”. Nadat de hooge gasten vervolgens hun naam hadden geplaatst in het Gulden Boek der stad Parijs, verlieten zij, uitgeleide ge daan door de Pransche autoriteiten, het stadhuis en reden onder het enthousiast gejuich van het publiek, dat voor het stad huis was samengestroomd, naar het gebouw der Nedérlandsche legatie in de Rue de Grenelle. In het gezantschapsgebouw hadden zich op ultnoodiging van den Nederlandschen gezant, Jhr. Loudon, inmiddels zeer vele leden der Nederlandsche kolonie te Parijs verzameld. Ongedwongen bewogen de 3 400 gasten zich door de prachtige receptiever- trekken en in den grooten, zoo keurig aan- gelegden tuin. Te half zeven verscheen jhr. Loudon op het bordes aan den tuinkant, en kondigde de komst der Konlnklyke Familie aan. En even later verschenen H. M de Koningin. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Hendrik met de dames en heeren van hun gevolg, aldaar. Het dorpje Harper Cross In Sussex ligt eenzaam en verlaten te midden van uitge strekte bosschen. In dat dorp was ik de eenige dokter en, omdat ik nooit een blad voor mijn mond nam. was er niemand zoo impopulair, ja. ik mag wel zeggen, zoo gehaat, als Ik. Toch moesten de menschen mij laten roepen, als ze me noodig hadden en ik kon er ver zekerd van zijn, dat niemand het zou wagen mij te laten komen voor het een of andere wissewasje. Ik was scheepsdokter geweest en aan dit feit schreef men mijn ruwe manieren toe. X Is mogelijk I Op een avond had ik juist een nieuw me disch tijdschrift ter hand genomen, toen mUn huisknecht mijnheer Ronnie Mackenzie aankondigde Mackenzie is schilder en woont met jonge vrouw op eenigen afstand van huis. „Ik wil nu niemand ontvangen”, zei ik tot den huisknecht. „Meneer Mackenzie zegt, dat het dringend Is." „Denk je soms, dat het me Iets kan sche len, wat meneer Mackenzie zegt? Laat hem morgenochtend terugkomen.” Ik hoorde eenig gepraat in de gang, toen ging de deur van mijn studeerkamer open en Mackenzie trad binnen. „Goeden avond, dokter. Ik ben bang, dat mijn boodschap u niet geheel duldeiyk is ge weest. Ik „Uw boodschap was even duldelyk als mijn antwoord. Ik bezoek geen patiënten na 9 uur. tenzij mun komst dringend noodig Is." Mackenzie negeerde dit laatste gezegde en vervolgde: .Mijn vrouw is zwaar ziek en ik zou u wil len verzoeken...." „Wat zijn de symptomen?”, viel Ik hem in de reden. „Ik vrees, dat myn medische kennis niet voldoende is, om „U hebt toch oogen en oorpn! Wat Is met uw vrouw gebeurd.... een ongeluk?” „zy heeft een hevlgen schok gehad en zij De groote slotvergadering In den aan vang der groote vergadering werd door den secretaris der lustrumcom- missie een reeks telegrammen en brieven voorgelezen. Voorzitter Van der Lugt sprak een enthou siast begroetingswoord. Prof. Aalberse met buitengewoon groot ge noegen aanvaardend de ultnoodiging tot spreken, wees er op. dat de H. Vader in zyn nieuwe encycliek Quadragesimo Anno na- drukkeiyk op de werkzaamheid der Katho lieke jonge werkgevers rekent. De Paus keurt af zoowel de onrechtvaar dige aanmatiging van het kapitaal, dat te veel voor zich neemt, de leer van het Man- chesterdom. zijnde de leer dat het kapitaal zich noodwendig ophoopt ten bate van den gefortuneerde, arbeid beschouwt als koop waar. den arbeid onderworpen doet zijn aan de wet van vraag en aanbod. De Paus keurt anderzijds af de bewaring, dat alles wat voorgebracht wordt en de ge- heele opbrengst daarvan, na afschrijving en herstel van kapitaal, rechtens aan de arbei ders toekomt. Volgens de encycliek moet het loon hooger zijn dan wat voor het minimum van levens onderhoud noodig is. Het arbeidsloon moet men uit drie oog punten bezien: le. het onderhoud van den arbeider en zijn gezin, waarmee dus veroordeeld wordt arbeid door kinderen en gehuwde vrouwen; 2e. de toestand van het bedrijf, zoodat eenerzyds de arbeiders geen loon mogen vra gen dat het bedrijf niet dragen kan. doch anderzijds slechte outillage van het bedryf mag niet een reden zijn tot loondruk; de Paus dringt In dit verband aan op overleg tusschen werkgevers en arbeiders; 3e. het algemeen welzijn, dat vordert dat de werknemers ook tot een bescheiden bezit kunnen komen. Het economisch leven moet op een krach tig leidend beginsel steunen: sociale recht vaardigheid en liefde. Het by den Hoogen Raad van Arbeid liggende ontwerp-Ver- schuur ligt naar sprekers meenlng geheel In de lyn van hetgeen de Paus wenacht en van de Katholieken mag dus volgens spreker al lereerst worden verwacht, dat zij minister Verschuur by de totstandkoming van zjjn wetsontwerp steunen. Verklaring van den heer Ariatide Briand De heer Aristide Briand, mlnlstei van buitenlandsche zaken heeft tegenover den Pkrljschen correspondent van het .Jlbld.” de mlgende verklaringen gedaan: •Het bezoek dat Hare Majesteit de Ko ningin der Nederlanden en de koninklijke familie wel aan de Koloniale tentoonstelling te Parijs hebben willen komen brengen, de Pransche bevolking een buitenge- w°°n gelukkige gelegenheid verschaft om in het publiek uiting te geven aan de spon- taan opwellende vriendschappelijke gevoe- lfns die Frankrijk altijd ten aanzien van Uw nobel land heeft gehad gevoelens die wel bekend zjjn aan den emlnenten vertegen- ’oordlger van Nederland te Parijs, mijn Wend jonkheer Loudon, zooals ook aan hl uw landgenooten. die eenigen tijd hier heb- **n kunnen verblijven, en daardoor In nau- 1- kunnen komen* In den namiddag algemeene vergaderin gen In het unlversiteitscollege en In ande.e locaUteiten der stad. Avonds wapenschouw der mannen in bet Phoenix-park, toespraken in het lersch en het Engelach. Zegen door den kardinaal-4egaat. 25 Juni: In den middag pontificaal Lof voor de kinderen in het Phoenixpark. 28 Juni: Pontificale H. Mis In het Phoe- nixparfc. opgedragen door den kardinaal- legaat. Processie en zegen met het Aller heiligste door den kardlnaal-legaat. Het onderwerp der besprekingen tijdens het congres wordt door den H. Vader vast gesteld en later gepubliceerd. Vastgesteld Is dat de conferentie» waar- het lersch” Fransch. Spaansch. Nederlandsch. Duitach en Itali- De koningin heeft aan de gemeente Parijs frs. 25 000 geschonken voor de armen van de stad en frs 10 000 voor het herstellings oord voor Parijsche polltle-agenten, ge sticht door nune. Chlappe. De heeren De Castellane, voorzitter van den Parljschen gemeenteraad; Renard, pre fect van de Seine en Chlappe. prefect van politie, betuigden de koningin hun harte- Ulken dank voor deze edelmoedige bewyzen vzn sympathie. K. J. W. V. te benoemen tot eere-lld der eenlglng werd onder applaus met algemeene stemmen aangenomen. Door de heeren JuL Aghina, K. J. Duynstee en J. w. Heyst was een voor stel ingediend om een commissie in te stel len, die tot taak heeft plannen ter reorga nisatie der vereeniging uit te werken en om dese commissie opdracht te geven ulterlijk op 1 October as. deze plannen bij het hoofd bestuur in te dienen, teneinde deze voor te leggen aan de eerstvolgende algemeene ver gadering. Het hoofdbestuur nam op zich het reorga- nisatie-denkbeeld van de voorstellers te be- studeeren en eventueel op de volgende ver gadering met voorstellen te komen. Na rondvraag sloot de voorzitter de verga dering op de gebrulkeiyke wyze. Zondagmorgen werd bet feest gevierd In het St. Aloys’uscoilege Pater dr. Borret droeg de H. Mis op. waaronder de geest adviseur prof, dr Weve OP een toe spraak hield, waarin hij wees op 't voor beeld. dat de Kath. arbeiders geven, die zich door niemand in liefde voor de Kerk doen overtreffen. De Katholieke jonge werkgevers zullen zorg dragen daarin naast hen te staan. Na de H Mis werd het Te Deum gezon gen. Des middags vond in „Victoria" een druk bezochte receptie plaats. Na de offlcleele lunch vond om 4 uur de slotbUeenkomst plaats. ..Laten wy ons er ten zeerste mee geluk- wenschen. dat de prachtige deelneming van Nederlandsche regeering aan de Interna tionale Koloniale tentoonstelling allen heeft In staat gesteld beter kennis te maken met den opmerkelijker kolonlseeringsarbeid die door Nederland In Nederlandsch-Indl* ver richt wordt, en aldus te constateeren hoe zeer onze belde landen, zoowel ver over de ree als in Europa, blijven vasthouden aan hetzelfde ideaal van vrede, orde en voor uitgang. Op dezen weg. waarop de Franseh- Nederlandsche vriendschap zich slechts har monisch verder voortbewegen kan. kan men met vertrouwen de meest gelukkige voor uitzichten voorzien van een nuttige, duur zame samenwerking. Het is de taak van een pers, die haar roeping inderdaad waardig Is, zich steeds te beijveren om al deze mogelukheden van con tact. wederzijdsch begrip en saamhoorlg- heldsgevoel te allen tijde in stand te hou den." Ontvangst ten stadhuize Te half zes Zaterdagmiddag kwamen de Koninklijke gasten per auto aan by het stadhuis te Parys, waar zü door het Parij sche gemeentebestuur officieel werden ont vangen. Ter ontvangst der hooge bezoekers waren daar by het gebouw aanwezig de president van den Paryschen gemeenteraad, graaf dc Castelland. de prefect van de Seine, de heer Renardde. politieprefect van Parys. de heer Chlappe en de Nederlandsche gezant te Pa rijs. jhr. Loudon. Langs de trap stond een eerewacht van de garde de la République opgesteld, die H. M de Koningin de eerbewijzen bracht. De hooge gasten werden eerst geleld naar de „Cour du Centre", die tijdens de Interna tionale Koloniale Tentoonstelling ais recep tiezaal Is Ingericht en die prachtig met groen en bloemen was versierd. Hier was aanwezig een groot deel der leden van den gemeenteraad (de sociaal-democraten wa ren afwezig) en enkele andere autoriteiten als de Pransche Minister van Koloniën. PaulReynaud, maarschalk Lyautey en de Nederlandsche gezant Je 's-Gravenhage, de heer Kammerer. Alle aanwezigen werden aan de Konink lijke familie voorgesteld en vervolgens be gaf het gezelschap zich naar de eerezaal, waar de thee en andere ververschlngen wer den rondgediend. De Konlnklyke Familie schaarde zich met de Fransche gasten om 'n groote tafel, terwyi de andere zich feltj Tegen het einde der receptie stond graaf de Castellane op en stelde een dronk in Anti-Papisme en Kaascontrole Het vertrek alt Parijs Hedenmorgen te ongeveer 11 uur hebben H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hen drik per auto Chevreuse verlaten om zich te begeven naar „Les Trolsn Eöis” In den Elzas, waar zij, zooals bekend, een week zullen vertoeven, om vandaar naar/Tirol te vertrekken. Voor haar vertrek heeft H. M de Konin gin nogmaals haar dank betuigd voor de gastvrije ontvangst, welke haar overal ts bereid. Speciaal heeft H. M. de Koningin daarbij haar bewondering uitgesproken voor de Int. Kol. Tentoonstelling, waarbij zij haar groote ontvankelijkheid uitsprak voor de zoozeer door haar gewaardeerde geste der Fransche autoriteiten om Vrijdagavond de sprookjesachtige tocht over de tentoon stelling te doen eindigen bU de Nederland sche afdeeling. H. K. H. Prinses Juliana blijft nog tot Vrijdag In verschillende afleggen. Zoo stelling van de „Comedie Fransaise” te Pa rijs by wonen. Plotseling liep de kano door golfslag vol water. Een der inzittenden kon zich nog op de motorboot in veiligheid stellen, zijn vriend de 25-jarige friseur Franz Watreek, verdween In de diepte. De geredde, de 21-jarige H. Spath, deed nog pogingen zyn vriend te redden, doch het mocht hem niet gelukken. Het Hjk van W. werd eenige uren later gevonden. Zaterdagmorgen had op den Usel in de nabyheld van Angerlo (bij Doesburg) een tragisch ongeluk plaats. Een tweetal Duitschers. afkomstig uit Neurenberg, voer in een kano op de rivier. Zy lieten zich door een motorboot slee- Toen ik thuis kwam, belde Ik onmiddeliyk de politie op. Ongeveer tegen middernacht werd Ik ge waarschuwd, dat myn wagen by het station te Shimwell Common door een slanken, jon ge man was neergezet, die vervolgens een kaartje naar Plymouth had gekocht. Steeds bleef Ik In verbinding met de poli tie, die echter geen spoor van den onverlaat kon vinden. Toen brak de oorlog uit. Spoedig nam Ik dienst als scheepsdokter. Op een avond, dat ik vrij was, zat ik met nog eenige officieren te praten, toen Cor mack. commandant van een duikboot, en be giftigd met het Victoria Kruis, binnentrad. Er ontspon zich al dadelyk een levendig gesprek tusschen hem en een ander officier. „Ik heb het maar nét op 't kantje af kun nen halen", hoorde Ik hem na eenigen tijd zeggen. „Dc was in Sussex bij myn zuster en zwa ger gelogeerd, in een gat van een dorp. Plot seling ontving ik het bevel my in te schepen. Officieel had Ik eigenlijk heelemaal niet In Sussex moeten zijn, maar het was nu een- mgal zoo. Ik wist niet, wat ik moest begin nen. Het station lag op tien myi van het huis van myn zuster verwijderd en de eenige trein dien Ik nemen kon, vertrok binnen een uur. In het heele dorp was maar één '..01 dien heb je natuurlijk dadelijk be steld?” Cormack schudde het hoofd. „Die was van een ouden brompot van een dokter een echten bullebak. Ik behoefde bij hem heusch niet aan te kloppen om zijn wagen te leenen hjj zou hem zelfs niet aan den koning uit geleend hebben! Toen bedacht mijn zuster een list, zU hield zleh doodziek en mijn zwager, Ronnie Mac kenzie, ging den dokter halen. Nauwelijks had dere zijn wagen voor hun huis neergeret en was hij naar binnengegaan, of ik stapte In den auto en reed als een pijl uit den boog naar het station, waar Ik nog Juist tijd had om een kaartje te nemen naar Plymouth.” Hierna wachtte Cormack even, waarna hij lachend vervolgde: „Ik zou het gezicht van dien ouden eecu- I laap wel eens hebben willen zien, toen hij bemerkte, dat zijn twoseater verdwenen was! Wat^ zal hij te keer gegaan hebben!” De voorbereidingen voor het Internatio naal Eucharistisch Congres dat in 1932 te Dublin zal plaats hebben, vorderen goed. Reeds is het programma va&gesteld en luidt als volgt: 12 Juni: Algemeene H. Communie voor de vrouwen (op 19 Juni voor de mannen) van geheel Ierland. Pontificale opening van het triduum en aanbidding in alle kerken van Ierland. 20 Juni 17 uur. Officieele ontvangst der buitenlandsche bisschoppen door het lersche Episcopaat. 21 Juni: Feest van den H. Aloysius. pa troon de jeugd. Algemeene Communie der jeugd in geheel Ierland Officieele ontvangst van het Congres-comité. 22 Juni 15 uur: Officieele opening -wan het congres in de kathedraal. In eenige kloosters begint de eeuwigdurende aanbid ding tijdens het congres. Uitstelling van het Allerheiligste In alle kerken van Dublin Om 12.30 's nachts pontificaal Lof met H. Com munie. Toewijding der stad. 23 Juni 11 uur:. Pontificale Mis kathedraal. schynlljk in 15 talen gehouden zullen mor den oa in Engelsch, aanach Het Phoenix-park waarin de massa-verga- deringen en de pontificale diensten worden gehouden, is het mooiste park der wereld Er is plaats voor 1 millioen menschen. Na de H Mis op Zondag trekt de Sacra mentsprocessie 2 kilometer lang door een prachtig woud waarna in het hart der stad, de zegen met het Allerheiligste wordt ge geven. Ongeveer een half millioen congressisten sullen aan het H. Sacrament voorafgaan. Over de geheele lengte van den weg, dien de processie trekken zal (8H kilometer) zjjn luidsprekers opgesteld. Opgegeven door v. d. Graaf A Ce. N. (Afd. HandelsinformaUee) Uitgesproken 17 Juni: A. J. van den Berg, broodslijter, Rotter dam Heer Nicolaasstraat «7a. Rr Mr. Dr. B. I. Zylstra. Cur Mr. F. A. Nelemans, Rot terdam. J. L. A. Kruisiflx. Zaagmolenstraat 141 en A Tournier. Watergeusstraat 115, Rotter dam. timmerlieden en aannemers, handelen de onder den naam A. Tournier en Co.. Rotterdamsche Rijweg 215 Overschie R e. M r Dr. B. I. zylstra. Cur. Mr. J. H. van der Meer. Rotterdam. H. S. A. van der Laaken, zonder beroep. Rotterdam, Eben Haëzerstraat 79. R.c. Mr. Dr. B I. Zylstra. Cur. Mr. I. Labzowski. Rotterdam. G. Tegelaar. koopman, handelende onder den naam Electro Technisch Installatie- en Lichtreclamebureau .Xuna", Rotterdam. Passerelstraat 31. R.c. Mr. S. N. B. Hal- bertsma. Cur. Mr. J. A. L. M. Lneff, Rot terdam. ja 18 Juni: 8. Keulen, slager. Bolsward. R.c. Mr. Baron van Harinxma thoe Slooten. Cur. Mr. K. Westerling, Leeuwarden. H. J. Visser, aannemer. Leeuwarden, Cam- minghastraat 83. R.c. Mr. Baron van Ha rinxma thoe Slooten. Cur. Mr. J. P. Hoog land. Leeuwarden Joh Siemerink. koopman. Helmond. R.c. Mr Marres. Cur. Mr. A. Vullinghs, Helmond. 19 Juni: J. Kenbeek. aannemer, Amsterdam, Korte Leldschedwarsstraat 106. R.c. Mr. J. J. "Ter Maten. Cur. Mr. H. Boekel, Amsterdam. Keizersgracht 330. C Ooms, schipper, wonende aan boord van het schip ..De Toekomst”. Dtemen bd. Vin- kebrug. R.c. Mr. J. J. Ter Maten. Cur. Mr. H. Boekel, Amsterdam. Keiaersgracht 330. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 10 Juni: De nalatenschap van A de Koning, In leven te Strljen. 17 Juni: A. F. Bothof. Rotterdam. C. Vrijhoef, Rotterdam. M. Storm, Rotterdam. A. van Beek, Rotterdam. 18 Juni: Internationale Dolfen Olie Mij.. Amster dam. M TTieunisz. Amsterdam. L. Biet. Amsterdam. B. de Kntjff. Amsterdam. D. Groen. Amsterdam. J. H. Pothaar. Deventer. aanwezigen ■peerden rond de vele kleine ta- dat de heer Fikse aan den minister onware dingen schreef, stelde hij voor, om den mi nister mede te deelen. dat de AB.TB. niet genegen Is. twee bestuursleden nlet-aange- slotenen te benoemen, omdat door de oppo sitie aan dit technisch station een uitge sproken anti-katholiek karakter is gegeven en dat onder hen. die door de leden tot bestuurders gekozen zyn. zich drie personen bevinden, welke als uitgesproken tegenstan ders van de kaas-controle bekend zijn. Spr protesteerde er tegen, dat m strijd met de bepalingen van de ministerieel» beschikking, volgens welke zy de belangen van een sta tion niet mogen schaden, dere heeren ge kozen zijn. Aan hen, aldus spr., willen wij het heli van de kaascontrole niet toever trouwen. Algemeen keurde de vergadering de ziens wijze van het bestuur goed. Hierna werd het bestuur opgedragen de noodige voorberei dende stappen te doen om. indien er geeH wijziging komt In de samenstelling der zes gekozen leden een neutraal kaascontrole- statlon op te richten, waarbij alleen de be langen der controle zullen gelden. Godsdienstoefening De Koninklyke Familie is gistermorgen per auto naar Parys gereden en heeft daar bygewoond de godsdienstoefening In de St. Mariekerk aan de Rue St. Antoine, waar voorganger was ds. Cornelle. Vandaar keerde zy naar Chevreuse terug. Des middags bezocht H. M. de Koningin het In de omgeving van Chevreuse gelegen oude klooster Port Royal. avonds waren er aan den disch op Tilleuls" enkele gasten, o.a. ds. Con- nelle en de vroegere lectrice de Koningin, mevr. De Joannies. 324. Al spoedig hadden ze den slag te pakken BoUebuisj» durfde al heel gauw een heelen sprong te wagen, ook Mauwtje sprong, maar hjj zakte tot zijn kop door het ya. Dat viel hem niet mee. Met moeite werd hij door zijn vrienden er uit gehaald. Hij was kletsnat. Dat beviel hem niets. „Ik houd," zei hij, „liever mijn velletje droog.” ligt nu te bed.” „Het beste Is, dat u dan ook maar naar bed gaat, meneer Mackenzie. Morgenochtend kom ik wel even aan. Goeden avond." Maar mijn bezoeker scheen er niet aan te denken om heen te gaan. Integendeel, hy nam een stoel en ging tegenover mij zitten. „Ik blijf hier, totdat u met my meegaat”, zei hy. „Ik heb mijn arme vrouw beloofd met u terug te keeren. Alleen kan Ik haar niet weer onder de oogen komen." De gedachte, wie weet hoe lang nog, In zijn gezelschap te moeten vertoeven, leek me nu niet bepaald aanlokkelijk. „Kom dokter”, drong hjj nogmaals aan, ..niemand anders dan u kan mijn vrouw ge ruststellen en haar pijn verzachten.” Ten slotte stemde ik toe en samen reden wjj door den donkeren nacht naar zyn huis. Mevrouw Mackenzie lag in haar kamer, waar slechts’ een flauw lampje brandde. „Maak eens wat meer lichtl” beval „Waar zit de pijn, mevrouw?" Zij wees op haar hart. „Sinds wanneer hebt u die pijn?" ,,'t Is vanavond begonnen. Het spjjt me zoo, dat ik u moest laten roepen op dit late uur, dokter.” „Mij spijt het nog veel meer dan u, want u bent heelemaal niet ziek, alleen nerveus. Als u maar werken moest, mevrouw, dan lag u hier niet, maar dat luie leven maakt de vrouwen allemaal zenuwachtig.” „Maar dokter! riep mevrouw Mackenzie geprikkeld uit. „Het is precies, zooals ik het u zeg. Goeden avond.” In de gang hield Mackenzie mij staande en vroeg mij een whiskey-soda met hem te drinken In zijn atelier en hem alles van de ziekte zijner vrouw te vertellen. „Mijn w-hiskey is ongetwijfeld beter dan de uwe en bovendien heb ik u niets te vertel len. Uw vrouw mankeert niets. Laat haar n^aar eens flink werken, In den tuin bijvoor beeld. En nu ga ik vlug naar huls." „Ik ben u zeer dankbaar voor uw komst, dokter; uw diagnose Is gelukkig nogal ge ruststellend." Mackenzie deed mij uitgeleide tot het hek van den tuin, waar ik mijn auto neergezet had. „Uw wagen rijdt prettig, dokter”, rel hij. „Zoo, vindt u? Dank u voor uw apprecia tie.” Plotseling gaf Ik een kreet van schrik. De auto stond er niet meerr „Ik meende al. dat Ik het knarsen van wielen op bet pad hoorde, toen ik de lamp voor u ging halen.” rei Mackenzie. „Kijk eens dokter, uw wagen is gekeerd, de sporen zyn nog duidelijk zichtbaar.” Eén oogenblik stond ik sprakeloos. „U moet er mij niet op aankyken. dokter. Mijn schuld Is het niet. De gedachte, dat er hier In Harper Cross een auto-dief zou zijn, is nooit by mij opgekomen. Er hebben reeds zoo dikwijls auto’s voor mijn huis gestaan, maar zij werden nimmer gestolen!" „Als u niet zoon nerveuze vrouw getrouwd had. zat Ik nu rustig thuis te lezen en mijn wagen stond nog veilig In de garage." „Ik moet u nogmaals mijn spijt betuigen dokter, maar ik kan er-werkelijk niets aan doen.” „De verontwaardiging over de Plnkster- ortvertoonlng van den N.ABB te Arn hem U zoo zachtjes aan al weer geluwd. Wees gerust: de kans om zich te ver- ontwaardlgen zal zich nog wel eens her halen. Het Arahemsche geval staat niet al leen. Is geen toevaligheld. Het is een zeer logisch volgende episode In de geschiedenis onzer zedenverwildering. Zooals bij dergelljke gebeurtenissen te doen gebrulkeiyk Is, zoekt men ook ir. Arnhem naar de schuldigen Heeft de burgemeester schuld? Heeft de politie schuld? Heeft bet bestuur van den N. A. S. B. schuld? Heeft misschien de 8. D A P. schuld? Wie heeft eigenlyk de schuld, grootste deel van Arnhem’s bevolking zich op den tweeden Pinksterdag zoo verschrik kelijk geërgerd heeft? Gewichtige vragen? Het juiste antwoord wordt er toch niet op gegeven en daarom laat ons die soort van schuIdzoekerO bijna onverschillig. Maar bij de Interpellatie In den Amhem- schen Raad heeft een 8. D. A. P.-er Iets gezegd, wat ons veel meer Interesseert. De man, die de bestrijding dier sportde- monstratle benepenheid vond, constateerde, dat volkomen eerbare vrouwen van alle rich tingen In schouwburg en elders een klee- ding dragen, waar men ook aanstoot aan tou kunnen nemen. Deze socialist heeft, wat dit laatste betreft, volkomen geluk. En meer dan dat. Hij wijst de richting aan, waarin de ware schuldigen van die Amhemsche vleeschvertoonlng moeten ge zocht worden. Wie hebben het aan de arbeiders vóórge- daan? De hoogere standen. Zeg nu niet, dat deze nooit dergelljke op tochten gehouden hebben, want dat heeft met de zaak niets te maken. Wie hebben zich op gebied van kleeding het eerst aan ‘n mode onderworpen, die op *n veel geraffineerder manier speculeer de op de zinnelijkheid van den mensch, dan de grove naaktheid der sportmenschen vermag op te wekken? Hebben de arbeiders het moderne badleven In Europa, geïmporteerd of is het organl- seeren van schoonheldswedstrljden van hen uitgegaan? Nu de arbeiders op hun manier en naar hun vermogen hetzelfde gaan doen, wat ze van de ..élitgl’ zagen, nu wordt er ach en wee geroepen. Maar het Is nog een groote vraag of er onder de vele .schandaal- roepers” over het Amhemsche geval niet menig schuldige aan dat schandaal rond loopt. Natuurlijk vlnAn degenen, die het niet met mü eens zyn, een groot verschil tus schen den bewusten optocht en wat Ik er ten slotte als oorzaak van aanwijs. De kleeding in dien optocht „shokking”; de kleeding van onze der groote wereld „gedlstinguecrd”. Het aldus aangegeven verschil zit In de woorden, maar niet in de tuk zelf. Het gaat om hetzelfde beest, dat in den mensch leeft en waarvoor ieder mensch den plicht heeft den anderen te beschermen. Het gaat over een verwording van het schaamte gevoel. dat op den len Pinksterdag In Arn hem eens eventjes duldelyk werd bekend gemaakt aan de gedlstingueerde waarvan het er ook al een hoop verloren hadden. Dat is In alle geval een goede les geweest. Als ze nu maar verstaan wordt!” r F tvtlubMHtzr Paul Gobel, MelickHerkenbosch. 9

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 7