Buiten landsch ieu ivs b FEUILLETON DE MAN KAN MERGENSHUIZEN Het plan tot uitstel van betalingen der oorlogsschulden RADIO-QMRQEP en ontstaan Cholera te Bombay .4- KORT NIEUWS BINNENLANDSCH NIEUWS KUNST EN KENNIS 4;- Jaap Snor breit alles best Den Helder - Znidstraat 19 - Den Helder (Let op den gelen winkel). Een rede van Stimson - Er is ^een rijd voor conferenties debatten - Uiteenzetting van het ontstaan van het plan Vervoer van Spaansche bannelingen 1 van Uit de republiek Spanje Jet ontwerp-grondwet Thans gratificeert! aal De verkiezingen in Bulgarije De verdeeling der zetels De Amsterdamsche Bean terwijl regeerlng onder die STIMSON o 450 dooden in één week der Oostenrijksche naar den ate een dat op- 1 1 l -Het ontwerp handelsverdrag Duitschland-Roemenië Doctoraal examen theorie en geschiedenis der muziek Dultschland garanties biedt. Een negeropstand Is uitgebroken in den Belgischen Congo. Troepen zijn er heen gezonden. bl di d< di P a n 1 1 1 t J 2 I I I I I 1 Voldoening regeerlng Voor Alkmaar: J. O. YERSPAANDONK, Hekelstraat 23. Voor Behagen: C. DE MOEL (Noord). Hoover met vreugde begroet, als een gun stig voorteeken van de aanslaande ontwape ningsconferentie. la zt so tt ge n« dl at' ken, schen Meening van den Oosienr(jkschen Bondskanselier b gi n t torlum-plan behulpzaam zijn, hetwelk uiter- Il)k morgen reeds aan de 13 belanghebben de regeerlngen zal worden toegezonden. Stimson heeft aan de persvertegenwoordi gers verklaard, dat de inwerkingtreding van het plan-Hoover geen conferentie noodza- Itelilk maakt De betrokken mogendheden behoeven slechts hun toestemming langs dl- plomatleken weg of door een openlijke ver klaring kenbaar te maken. De regeerlng der Vereenigde St. hecht veel belang aan een snelle afhandeling van deze aangelegenheid. De Amerikaansche mlllionnalrBast- man heeft de stad Brussel 1.000.000 dollar aangeboden voor de oprichting van een groote tandheelkundige kliniek voor kinderen. De arbitrale uitspraak, krachtens welke de bestaande loonovereenkomst in den Ruhrmynbouw tot 30 September as. weer van kracht wordt, is door den Mljnbond ver worpen. De wederzijdsche delegaties, die deelnamen aan de onderhandellngen voor een Dultsch- Roemeensch handelsverdrag. hebben volle dige overeenstemming bereikt en het ont- werp-verdrag geparafeerd. De onderteekenlng van het verdrag dezer dagen geschieden. de so- de i Ofl V. ha va W< va va gw afl I tel: het ste in het I der sch Blo S. V01| stw noc aan van vro een dee Blo mut den mei teei den dezi dag N de stri, was hee naa spn N een den van tooi dit to reet ren In aan «en voe, wer van mee dat en D B. 1 terr mot N ter S] llch ach dat Uek van vers Bou tred D plu ond Bou dooi M nen toot ten wth star spai tev< Ir aaa haa D plu rooi bom loop Pi een H spr. tere Cl V 15 taai M hert aan Ond ring D en Door de „Edasn” van de Holland- Amerika-Hjn. MacDonald voldaan De Engelsche Minister-President Ramsay MacDonald heeft in het Parlement zijn vol doening uitgesproken over de plannen van President Hoover Inzake een Moratorium. Baldwin, en LJoyd George hebben zich in ge lijken geest uitgelaten. loopen In elkaar uit.” Hij teekende de kamers en schreef er de namen in. „Dat is duidelijk genoeg,” zei ik, terwjjl ik het papier aannam. „Hoe staat het met het personeel?" „Er zijn er maar drie twee meiden en Milford, de huisknecht. De heb de overigen allen ontslagen. Deze drie zijn al bij my, vanaf den dag, dat Ik het huls heb gehuurd en ik geloof, dat u ze kunt vertrouwen; Mil ford zeker. Ik heb hem buitengewoon goed en mild behandeld en hij toont zich steeds zeer dankbaar." „Nu,” zei Ik, „als hij mij voor mijnheer Stuart Northcote slikt, dan geloof ik er wel door te komen." „Ja,” zei hij. „De eenige persoon voor wien ik u moet waarschuwen, is mijn neef Mau rice Fumlvall.” HU hield even op. „Ik geloof, dat ik heb beloofd, met hem naar Suffolk te gaan en daar eenige dagen te blijven. In dien het u mogelijk is, om van het uitstapje af te komen, zou dat beter zijn. In ieder ge val, Wees voorzichtig en op uw hoede, dat.u zich niet vergist, als u met hem in gesel schap is.” „Wat voor soort man is hij?” vroeg ik. Northcote fronste zijn voorhoofd. „Ik weet niet, wat ik van hem zeggen moet. Ki) is de eenige bloedverwant, dien ik in de wereld heb en ik heb hem tot een zekere grens ver trouwd. Dikwijls heb ik mijzelf dwaas gevon den. Maar als ik zeker wist....” Zijn wenk brauwen zakten nog dieper en hij balde zijn vuisten zoo stijf, dat zijn knokkels spierwit werden. De stemming op de Amerikaan sche beurs. W.iUs’reet stond gisteren bil het begin der beurs geheel onder den Indruk van de ver klaring van Hoover. De handel nam een ge weldigen omvang aan en de opwinding was groot. De omzet bereikte reeds binnen het eerste halve uur ca. een mlllloen stuks aan- deelen tegen een omzet In d-n laatsten tijd van gemiddeld ca. 2.000 000 stuks per dag. De balsseparttj was gedwongen overhaastige dekktrigsaankoopen uit te voeren waardoor koersstijgingen van 2 töt 15 dollar plaats vonden. Op de obllgatiemarkt waren vóór al les Dultsche obligatiën vast gestemd. De Younleening verbeterde 4 punten. Naar uit Washington gemeld wordt, heeft de Oostenrijksche gezant gistermorgen staatssecretaris Stimson de groote voldoening van zijn regeerlng doen kennen over de stap van Hoover er, haar haar volledige Instemming met het plan. Het overleg met de mogendheden Tn de vroege morgenuren van gisteren is President Hoover, in gezelschap van den voorzitter van de Financleele Senaatscom missie Smoot en den Staatssecretaris van Financiën Ogden Mills van sjjn weekend- rels naar Washington teruggekeerd. Bmoot en Mills zullen Staatssecretaris Stimson by de uitwerking van het gedetailleerde mora- Hendersoa naar Partje De Zaterdag door Hoover afgelegde ver klaring in zake een moratorium der oorlogs schulden, maakt het bezoek, dat de Engel sche minister van Bultenlandsche Zaken in den aanvang van de maand Juli aan Parijs zal brengen, van bijzonder belang. Henderson stelt zich voor 15 en 18 Juli te Parijs door te brengen. Hij zal van de ge legenheid gebruik maken, met de leden der Fransche regeerlng de voorstellen te bespre ken, over welker principes per 1 Juli zal zijn besloten. Henderson stelt zich voor 18 Juli des avonds van Parijs naar Berlijn te vertrek- waar hij zich zal voegen bij den Brit- premler, om een contra-bezoek te brengen aan BrUning en Curtius. Naar de „N. R. Ct." verneemt, is het s.s. .JEdam” van de Holland-Amerlka-iyn Don derdag naar Cuba en New-Orleans vertrok ken, teneinde aldaar de intertyd vóór de revolutie door de Spaansche regeerlng ver bannen Spaansche burgers af te halen en naar hun vaderland terug te brengen. Aan de bemanning Is last gegeven zich voor deze expeditie te wapenen. De meening van dr. Van Aalst Naar aanleiding van het voorstel, dat pre sident Hoover heeft gedaan, had het Pers bureau Vaz Dlas een onderhoud met dr. C. J. K. van Aalst, president van de Neder land sc he Handel Maatschappij. De heer Van Aalst sprak als zijn meening uit.^^tjde stappen, die door de Vereenigde Staten zijn gedaan, als een zeer gunstig ver schijnsel zullen moeten worden beschouwd. Hieruit blijkt toch, dat Amerika thans gaat inzien, dat het zich van Europa niet geheel afzijdig kan houden en moet meewerken aan maatregelen, die eventueel een econo misch herstel kunnen veroorzaken. Daar de Vereenigde Staten op velerlei gebied een zoo vooraanstaande plaats Innemen, heeft de regeerlng van dat land een enorme verant woordelijkheid tegenover de geheele wereld. In de omstandigheid, dat Amerika thans het initiatief neemt inzake een wijziging van de betaling der oorlogsschulden, moet niet worden gezien een verandering van de Amerikaansche mentaliteit. Amerika meent door zijn optreden zijn eigen belang het best te dienen, doch tegelijkertijd wordt ook het algemeen belang gediend. De Amerikaansche bankwereld is zeer sterk betrokken bij Europa en nu het er den laatsten tijd naar uitzag, dat de toestand in ons Oude Werelddeel dreigde mis te loo pen, is het zeer waarschijnlijk, dat door de Amerikaansche bankkrlngen_Qjj.de regeerlng de noodlge pressie is uitgroeiend^ Dr. Van Aalst gaf voorts te kenh men nu niet eensklaps den toestand timistisch moet gaan beoordeelen, want de krisis is door de geste van de Vereenigde Staten nog niet opgelost. Wanneer het wer kelijk tot een uitstel van betaling der oor logsschulden mocht komen, dan zal men reeds spoedig kunnen vaststellen, welk ef fect dit heeft op de geheele wereld. Wanneer een tijdelijke ontlasting van de landen, die thans zulke groote betalingen moeten bewerkstelligen, een zeer gunstig effect op de algeheel financleel-economlsche situatie mocht hebben, dan Is het niet on mogelijk, dat men misschien het tijdstip, waarop die betalingen moeten worden her vat, verder kan verschuiven. Indien alsdan mocht blijken, dat de toestand blijvend sou verbeteren, zou men misschien kunnen ko men tot maatregelen, die zouden kunnen lelden tot een definitieve opheffing van de oorlogsschulden. Natuurlijk Is het op het oogenblik nog lang zoo ver niet, doch In ieder geval moet het worden toegejuicht, dat thans een be gin is gemaakt. Het voorstel van de Ver eenigde Staten is een eerste stap op weg. die moet leiden tot een herstel. Nogmaals, zeide dr. Van Aalst, dat men op het oogenblik zijn verwachtingen niet te hoog diende te spannen, ook al omdat af gewacht zal dienen te worden, hoedanig op de stappen van de Vereenigde Staten door de andere mogendheden zal worden gere ageerd. Maar het is ’n feit, dat de mentali teit van die menachen, die hoegenaamd geen uitkomst meer zagen, door de daad van Amerika wprdt veranderd. De meening In Volkenbondskrtngen In Volkenbondskrtngen is het voorstel van Ontstaan van het plan Naar te Washington wordt verklaard, is het voorstel tot opschorting der schuldbeta lingen door president Hoover «elf gedaan in den loop eener geheime conferentie, die Hoover den 5en Juni IJ. met Stimson, Mellon en Mills, ondersecretaris van de schatkist, heeft gehad. Mellon, die kort daarop naar Europa zou vertrekken,’ kreeg opdracht het probleem persoonlijk te bestudeeren. en aan verscheidene departementen werd opge dragen den wereldtoestand te onderzoeken. Van dat oogenblik af pleegde Hoover dagelijks overleg over de kwestie en gedu rende zijn reis naar het westen had hy eiken dag verscheidene telefoongesprekken met de ambtenaren, die zich met het pro bleem bezighielden. De Oo'tenriJkBche Bondskanselier, dr. Buresch zeide naar aanleiding van het plan van Hoover in zake een moratorium, dat dit ook in Oostenrijk ongewone vreugde zal verwekken, aangezien na zoo langen tijd eindelijk weer eens een lichtpunt merkbaar wordt. De Bondskanselier sprak de hoop uit, dat ook de economische verhoudingen in Oostenrijk reeds binnenkort een verbetering mogen ondergaan. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt in Bt.ct. no. 118 van 23 Juni ter algemeene kennis, dat de fa culteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht d.d. 17 Maart besloten heeft een doctoraal examen in de theorie en geschiedenis der muziek in te stellen, op den grondslag van elk der in ar tikel 4, I 42, van het academisch statuut, onder de letters am, vermelde candldaaU- examens. De eerste ministurbespreklngen Naar verluidt Is gistermiddag de eerste voorbereidende bespreking aangevangen tusschen den Minister-president Laval, den Minister van Bultenlandsche Zaken. Briand, en den Minister van Financiën. Flandln, over het voorstel van President Hoover. De radlcaal-sociallstlache afgevaardigde Margaine. heeft reeds gistermorgen een interpellatie ingediend over de Moratorium- kwestie. Het staat nog niet vast, wanneer deze interpellatie in de Kamer zal worden behandeld. Reis van SUmson Europa uitgesteld Volgens een bericht uit Washington heeft president Hoover staatssecretaris Mellon telegrafisch verzocht zijn reis door de Euro- peesche hoofdsteden voort te zetten ten einde zich van den toestand op de hoogte te stellen. Het vertrek van staatssecretaris Stimson naar Europa is .uitgesteld moeten worden, aangezien de president het noodig geacht heeft, dat de staatssecretaris in de huidige omstandigheden te Washington tot zijn be schikking staat. Naar te Londen'3 bekend is geworden, heerscht te Bombay sedert eenlgen tijd cho lera. Alleen in de laatste week waren er In de stad en de omgeving 1000 personen door de ziekte aangetast, van wie er 450 zijn overleden. De oogen van Northcote krompen een wel- nlgje en zijn lippen krulden zich tot een onaangenamen glimlach. „Dat is een persoonlijke zaak,” antwoordde hij op kouden toon, „en ik vrees dat zij het ook moet blijven. Ik kan u echter verzekeren, dat U, door mijn plaats In te nemen, in geen ander gevaar Is. dan vermoord te wor den. Ik heb geen misdaad gepleegd” hij lachte „tenminste geen misdaad in het oog der uitstekende Engelsche wetgeving.” „Dat is eenlgszins geruststellend,merkte ik op, .jnaar toch zou ik meer geneigd zijn, uw voorstel aan te nemen. Indien ik wist, wie het is, die zoo verlangend is, om zijn mes naar u uit te steken.” „Ongelukkigerwijze", antwoordde hij. „weet ik het zelf niet. Indien ik het wist,” zijn gelaat verhardde nu voor een oogenblik tot een wreed masker „nou ik u niet noodig hebben. Ik kan u alleen zeggen, dat het ge vaar werkelijk bestaat en zeer dreigend boven uw hoofd hangt. Ik heb alle redenen om te gelooven, dat mijn eigen personeel te vertrouwen is, maar behalve hen vertrouw ik niemand.’^ „Het komt mij wel wenschelljk voor,” zei Ik somber, „dat ik maar thuis blijf.” Northcote haalde een klein, roodlederen notitieboekje uit z’n zak. Na de eerste tien dagen kunt u het zich gemakkelljk maken,” zei hij. „Om te be ginnen, kunt u aan eenige afspraken gevolg geven; ik heb ze hierin genoteerd." „Rn zou u denken, dat ik het er goed af zal brengen?” Stimson gewaagde vervolgens van den brief van Hindenburg aan Hoover, ten op zichte waarvan hij opsnerkte, dat deze pas Zondag, dus na de verklaring van Hoover was ingekomen, zoodat het dus niet Hinden burg's brief is geweest, welke Hoover tot een onmiddelljjke actie aanleiding heeft ge geven, doch dat de brief ran den Duitscben Rljkspresident slechts de juistheid van Hoover’s stap heeft bevestigd. Een vraag inzake de ontwapening beant woordde Stimson in dier voege, dat een goed overleg in een rechtvaardige zaak, nJ. de 'Verlichting van den toestand in Dultsch land, stellig ook overleg in een andere aan gelegenheid, nJ. de eensgezindheid over de beperking der bewapening tot gevolg zou hebben. WOENSDAG 24 JUNI 1931 HUIZEN, 1S75 M. Uitsl. NCRV-UlUen- ding 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramo- foonpl. 10.3011.00 Ziekendienst. 11.00 Har moniumspel M. F. Jurjaanz. Zang: Mevr. D. Mijnhout (alt), Mej. C. d. Jager (alt). 12.00 Politieber, 12,15 Gramofoonpl. 1230 Poneert H. Hermann (viool), P. v. d. Hurk (fluit), K. F. Borgers (cello), Mej. L. Lauenroth (plano). 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Lezen van Chr. lectuur door Mej. Wentink. 3 no<>n Concert. D Weiman (bas-bariton en decla mator) en L. de Waal (plano). 4.30 Gramo foonpl. 5.006.00 Kinderuurtje. 6.00 H. Pi lon: „Granen en hun vijanden". 6.45 Gramo foonpl. 7.007.30 Afgestaan. 7.30 Polltleber. 7.45 Gramofoonpl. 8.009.00 Concert. Kna penkoor O-1.V. Hubert Cuypers. 9.009 30 W. J. Bossenbroek: „Het Huisgezin en de wo ning”-."' 9.3011.00 Sollstenconcert uit de Eng. Kefk te Amsterdam. Mevr. A. J. de Vlnk- Verschoor (sopraan). Jean Oellers (viool) en Ant. v. d. Horst (orgel). 10.00 Vaz Dlas. 11.00 11.30 Gramofoonpl. HILVERSUM, 298 M. 6.45—7.00 en 730 7.45 Gymnastiek o.l.v. O. Kleerekooper. 800 Gramofoonplaten. 9.30 Orgelspel door Joh. Jong. 11.00 Gramofoonpl. 11.35 Gra mofoonpl. 12.00 Gramofoonpl. 2.00 Gramo foonpl. 3.15 Gramofoonpl. 4.25 Gramofoon platen. 6.00 Concert VARA-Mandollne-En- semble oJ.v. J. B. Kok. M.m.w. Is. Englander (bariton) en Joh. Jong (piano). 8.00 Concert uit het Muzieklyceum te Amsterdam, door Leerlingen van het Lyceum en een orkest, samengesteld uit Musici van het Lyceum en het VARA-orkest, o.l.v. J. Spaanderman. 935 Vaz Dias. 10.15 Vervolg concert uit het Ly ceum. 11.0012.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding. 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoonpl. 1.05 Orgelspel 1.50 Orkestconcert. 250 Ultz. voor scholen. 4.20 Concert. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Tennisverslag 7.00 Recital door L Isaacs. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Vaudeville. 930 Berichten. 9.35 Berichten. 8.40 Lezing 10.00 Kamermuziek. Claira Croiza (mezzo- sopraani. Trio. 11.2512.20 Dansmuziek. PARIJS „Radio Paris". 1725 M. g.05 Gramofoon. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gra mofoonpl. 6.20 Gramofoonpl. 9.05 La Ca- rosse du Salnt-Sacrament." Mérimee. Hoorspel. 10.20 Gramofoonpl. ..LANGENBERG, 473 M. 7.25—830 Gra mofoonpl. 11.001130 Gramofoonpl. 11.40— 12.20 Muziekuitz. voor scholen 1230 Gra mofoonpl. 13öV50 Orkestconcert 530630 Concert. Orkest en solisten 830 Concert. Koor, orkest en solisten. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20-330 Orkestconcert. 3505.50 Orkestconcert. 8.10— 6.40 Gramofoonpl. 8351130 Operette-uit- zending. 11.3512.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 5085 M.: 5 20 Gramofoonpl. 6.05 Concert. 6:50 Gramo foonpl. 8.20 Kamermuziek. 855 Zang. 930 Gramofoonpl. 3383 M.: 5.20 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 830 Condert. 935 Dans muziek. ZEESEN. 1635 M. Ca. 7.00—750 Gramo foonpl. 9.3012.20 Lezingen. 1230 Gramo foonpl. 1.152.20 Berichten. 230330 Gra mofoonpl. 3.20450 Lezingen. 4.50—550 Concert 5508.2J Lezingen. 8.20 Concert. 8 50 Lezing. 930 Concert. 10 35 Berichten en daarna 3de acte van „Die Meistersinger von Nuernberg”, van R. Wagner. Ten slotte tot 12.50 Dansmuziek uit Berlijn. De reactie van Frankrijk In Fransche politieke kringen wordt er op gewezen, dat Frankrijk bij het stelling nemen tot Hoover’s voorstellen de navol gende punten in het oog moet houden. Er moet overwogen worden, of het voor stel van den President werkelijk kans heeft door het Amerikaansche Congres in vollen omvang goedgekeurd te worden. Men mag de houding van de Amerikaansche Volks vertegenwoordiging tegenover het door Mel lon onderteekende Verdrag van Versailles niet vergeten. Vervolgens moet men de vraag onderzoe ken of de Dultsche betallngscapaciteit na afloop van het moratorium, volkomen z*»l zijn hersteld. Tenslotte moet Frankrijk alles doen. opdat het onbeschermde deel der Dultsche betalingen verder wordt afgedra gen. Ook moet Frankrijk thans de door Dultschland te Locamo geweigerde binden de verklaring eischen, dat de door het Ver drag van Versailles geschapen Oostelljke grenzen onveranderlijk zijn. Vermoedelijk zal de Fransche te Washington laten verklaren, dat zij de voorstellen van Hoever slechts voorwaarde principieel zal goedkeuren, dat In dit opzicht de vereischte Northcote knikte. „U heeft uitstekende zenuwen en meer dan voldoende gezond verstand. Wanneer u mij uw woord van eer geeft, om uw uiterste best te doen, ben ik volkomen bereid u te ver trouwen. Indien het u niet gelukt hy haalde zyn schouders op welnu, dan heb ik tenminste de kans gehad mij te verber gen." Er maakte zich plotseling een boosaardige vreugde ran my meester by het vooruitzicht op de beloofde som en het te beleven avon tuur. Met een byna onwillekeurige bewe ging legde ik ndjn armen op de tafel. „Goed”, zei ik, „ik beloof u, dat ik najjn uiterste best zal doen." Hy greep myn hand en voor een oogenblik zaten wy zoo, ieder aan een kant van de tafel, zonder een woord te spreken. Northcote was de eerste die de stilte verbrak. ,Jk benijd u uw zenuwen, mynheer Bur ton", sprak hy op kouden toon. ,3* zyn niet meer zoo goed als ze geweest zijn,” antwoordde ik eenlgszins spytlg. Nu scheurde Nothcote een blaadje uit zyn Notitieboekje en begon met potlood een schets te teekenen. Ik verplaatste myn stoel, zoodat ik kon zien,' ,vgt hy deed. „Ik maak een schets voor u van het in wendige van myn huis. Dit is de beneden verdieping en dit is de eetzaal en de biljart kamer. Uw studeerkamer en slaapvertrek zyn op de eerste étage, vlak er boven, xy zUn op de eerste étage, vlak er boven, zy indertyd deel uitmaakte van de Belgische delegatie op de herstelconferentle te *s-Gra- venhage In offlcleele kringen weigert men een verklaring af te leggen over de houding van de Belgische regeerlng ten opzichte het aanbod van Hoover. Verklaring van MacDonald Het voorstel van Hoover per 1 Juli as. alle betalingen van oorlogsschulden en her stelbetalingen. zoowel de annuïteiten als de interest, een jaar op te schorten, gaf giste ren in het Lagerhuis aanleiding tot een korte verklaring ran den Engelschen premier, in antwoord op een door Stanley Baldwin ge stelde vraag. MacDonald zeide. dat de regeerlng van het Vereenigde Koninkrijk de door Hóbver afge legde verklaring van harte toejuicht, en dat zy, wat haar betreft, direct wenacht te ver klaren het principe van Hoover’s voorstel te ondersteunen en bereid is samen te werken in zake de byzonderheden om het voorstel onverwyid in praktyk te brengen. In het huidige stadium, zeide MacDonald, kan het Huis niet van my verwachten dat ik meer kan verklaren. N ’.mens dc conservatieven dankte Baldwin den premier voor diens verklaring. Lloyd George zich hierby namens de Libe ralen aansloot. Volgens de offlcleele voorloopige schattin gen hebben de verkiezingen voor de Bulgaar- sche Bobranja de volgende resultaten ge had: Demokratltsc»-eskl Sgover 61 zetels, het opposltleblok 137 zetels, communisten 7 ze tels. Volgens van andere zyde gemaakte schat tingen, krygt het opposltleblok 156 man daten, waarvan de Boerenbond 70, de Demo craten 44, de nationaal liberalen 21 en de radicalen 11. De Demokratltscb<“'vl Sgover zou dan 66 mandaten krijgen. De 43 zetels van de Centrale lijst, zouden dan grooten- deels overgegaan zyn op de Communisten, de Sgover en het Opposltleblok. De Socialis ten hebben ditmaal geen mandaat kunnen veroveren, terwijl zy in het vorige parlement 10 zetels innamen. In een Maandagmiddag te houden ministerraad zal Liaptscheff moe ten besluiten of de regeerlng de consequen tie van deze nederlag zal moeten aan vaarden en aftreden, dan wel of men de bijeenkomst van het parlement en het con tact met de partijen zal afwachten. 5. Northcote boog toestemmend en naar bet my voorkwam een weinig spotachtig. „U heeft het verwonderiyk juist uitge drukt,” sprak hy. Hy schonk my een tweede glas brandy in en ik nam er een psnr teugjes van. Het voor uitzicht een mlllionnalr te zyn, al was het slechts voor drie weken, lachte my onweer staanbaar toe. Bovendien was er iets buiten gewoon aantrekkelijks in den fantastlschen Aard der geheele geschiedenis. Slechts een paar uur geleden had ik by myzelf zitten nopperen over de saaiheid en eentonigheid van bet leven en nu kwam t noodlot my tier een byna ongeloofiyke kans op avon tuur en afleiding aanbieden. By die gedachte kon ik myn hart voelen kloppen als een hamer. _Als de vraag niet al te onbescheiden te,” zei Ik kalm, „zou ik gaarne willen weten of en waarom uw gedaanteverwisseling voor een bepaalden peraoon ran zoo oogenbllkke- iyk belang te.” Regeering en importeurs van Amerikaansch meel - I Tegethoetkomlng In door de Tarwewet veroorzaakt nadeel. Engeland heeft reeds geantwoord De Engelsche regeerlng heeft gisteroch tend haar antwoord op de moratorium-plan- nen van Hoover aan de Regeerlng van de Vereenigde Staten doen toe£omen. Het tele gram komt practise!) overeen met de ver klaringen, die MacDonald hedenmiddag In het Lagerhuis beeft afgelegd en volgens welke de Engelsche regeerlng de voorstellen van Hoover begroet en principieel aanvaardt. De verklaring ran Hoover te thans het on derwerp ran den technlschen arbeid der be trokken Departementen en de daaronder res- sorteerende politieke, financleele, juridische en andere deskundigen. Deze werkzaamheden dragen, naar ult- drukkeiyk wordt verklaard, slechts een voor- loopig karakter, daar de Engelsche autori teiten uiteraard afwachten noe de andere staten op het plan reageeren. „Er ligt in uw manier van doen een sugge- reerende degeiykheld, Northcote," zei ik, „die zelfs op my indruk maakt.” „Als Ik voor een kleintje vervaard geweest was,” zei hy somber, „zou ik nu niet hier zyn." Hy nam zijn chèquebock uit zyn zak en schreef een chèque voor acht duizend pond. „Hier te het geld,” sprak hy. „Ik heb bovendien nog een honderd pond of wat staan en als u wilt, zal ik een paar chèques teekenen, welke u kunt invullen voor te ma ken onkosten. O, ja, dit nog: U zult moeten probeeren myn handteekenlng na te maken; zou u denken, dat het gaan zal?” „Myn ondervinding als vervalscher te zeer beperkt,” lachte ik, „maar ik geloof dat het met een beetje oefenen wel zal lukken. Wat te u ran plan zelf met uw geld te doen?” Hy lachte. „Ik heb reeds eenlgen tyd geleden myn maatregelen genomen. Ik heb alleen maar gewacht op de gelegenheid, ze In practyk te brengen.” Er werd aan de deur geklopt. Northcote stak het cl.èqueboek In zyn zak en liep dwars door de kamer naar de deur, waarna hy den sleutel omdraaide. De ober- kellner kwam binnen en bleef met een ver ontschuldigende bulging op de mat staan. ,Jk kwam even vragen, of u nog iets noo dig heeft, mynheer." „Ik geloof het niet.” antwoordde North- i cote op kouden toon. „Of ja, geef mij de nota maar. Ik veronderstel," vervolgde hy. De jui *dische sub-oommissie van degrond- wetcommissie heeft voorgesteld in het ont- werp-grondwet volledige scheiding van kerk en staat op te nemen. Voor zoover tot dus verre vaststaat, zal het ontwerp bestaan uit 110 artikelen. De eenheid van den staat wordt er In erkend, doch wanneer 2 3 van alle stem gerechtigden van een zeker gebied het ver langen, bestaat de mogelijkheid tot toe kenning ran een recht op een zekere mate van autonomie. Van de autonomie biyven uitgezonderd leger, vloot, verkeerswezen en bultenlandsche politiek De princlpieele bepalingen Inzake dale wetgeving sluiten nauw aan by grondwet van Weimar. In een gisteren gehouden persconferentie deelde staatssecretaris Stimson mede, dat de formeele toezending van bet Amerikaan sche plan aan de betrokken mogendheden reeds langs diplomatleken weg te geschied Stimson wees rondweg elk plan om een ematlonale conferentie ter bespreking ran Hoover’s voorstel byeen te roepen van de hand. Hy wees er op, dat de aangelegen heid zoo dringend is, dat men geen tyd heeft voor conferenties en lange débatten. Hetgeen men noodig heeft, is de onverwyide harteiyke instemming van alle mogend heden. Alleen dat sou bet noodlge psychologische effect hebben en de latere ‘ratificatie door 4*» Amerikaansche Congres zoo goed als zeker doen zyn. Wanneer echter de actie niet eenstemmig geschiedt, kan hoegenaamd niets bereikt worden. Een lang debat zou alles teniet doen. Belgische besprekingen In verband met het aanbod van president Hoover hebben gisteren in den loop van den dag langdurige besprekingen plaats gehad tusschen den Minister van Bulten landsche Zaken Hymans en den Minister van de Schatkist, Houtard. Verder nam aan de besprekingen deel de heer Gutt, die „dat er geen bezwaar bestaat, om deze ka mer nog een poosje te gebruiken. WO mos* ten nog eenige zaken afdoen.” De ober boog. „Zeker niet, mUnheer. Om half een behoeven wy pas te sluiten en zelfs daarna kunt u nog van een slaapkamer ge bruik maken." .Dan hebben wy nog tyd in overvloed.’ onderbrak hem Noithcote. Hy nam een bankbiljet van vyf pond en gaf het den kellner, wiens aanbod, het te In Italië Gistermiddag heeft de Itallaansche Mi nister van Bultenlandsche Zaken in het Palazzo Chigi den gezant van de Vereenigde Staten ontvangen, met wien hy een lang durig onderhoud heeft gehad. Ofschoon over deze gedachtenwisseling van offlcieele zyde het stilzwegen wordt bewaard, neemt men aan, dat het onderwerp van gesprek de Moratoriumplannen ran Een interpellatie-aanvrage De afgevaardigde Marin heeft gistermid dag een interpellatie ingediend en wel over de deelname van Frankrijk aan de voor- onderhandellngen, die geleid hebben tot de verklaring ran Hoover, verder over den JuIb- ten tekst der voorstellen en over hun ge volgen, zoomede over de plannen der regee rlng, opdat de Kamer zich, voordat van den kant van Frankrijk eenige verplichting is aangegaan, een nauwkeurig overzicht van den toestand kan vormen over deze voor stellen, overeenkomstig de beloften van den minister-president, zoodat nog gelegenheid bestaat hierover de meening van de Kamer te hooren. Hoover en het aanstaande bezoek van Stimson, die op 5 Juli te Napels verwacht wordt, zyn geweest. Het aanbod van Hoover heeft ook in Ita lië grooten indruk gemaakt. De Itallaansche houding kan aldus worden samengevat, dat Italië het voorstel van Hoover met sympa thie begroet, ofschoon het voor Italië een verschil van 17 mlllloen Lira beteekent. Overigens ziet men in het Amerikaansche voorstel het triumpheeren van de geuaebte van Mussohnl inzake het verband tusschen oorlogsschulden en reparatieprobleem. Men hoopt, dat de Amerikaansche stap van fl- nandeele-lnternationale solidariteit. ook zal lelden tot solidariteit op politiek gebied, inzonderheid wat de ontwapeningskwestte betreft. Niet in de laatste plaats verwacht men in Italië, dat Dultschland de econo mische verlichting niet zou benutten tot het vergrooten van zyn politieke activiteit in het Zuidoosten. Deze stellingneming komt in hoofdzaak ook tot uiting in de Itallaansche bladen, welke eerst hedenavond eigen commentaar geven. De „Giornale d’Italia" verklaart o. a., dat Italië niet anders dan met levendigjn bij val en dankbaarheid deze eerste besl-ssende interventie van de V. 8. kan opnemen, maar de ongerustheid van Italië, ontstaan In ver band met de medeaeeling over de Duitsch- Oostenryksche Tolunle op 17 Maart JJ. blyft bestaan. Italië heeft reden met alle midde len deel te nemen aan het hulpwerk, waar om Dultschland en Ooatenryk gevraagd heb ben, doch het’ heeft evenzeer allen grond er voor te waken, dat deze hulp niet uitloopt op een begunstiging van de weinig heldere politiek van Dultschland. Italië moet Dultschland daarom verzoeken om van zyn kant bewyzen te geven van goeden wil en af te zien van overeenkomsten, die welis waar economisch lyken, doch noodzakeiy- kerwys een politieke uitwerking hebben. De leveringen in natura In Dultsche politieke kringen toont men ook een levendige belangstelling voor de vraag, hoe het Ingeval van een opschorting der herstelbetalingen met ingang van 1 Juli as. met de leveringen in natura gaan zal. Het lydt immers geen twyfel, of ook deze zullen worden opgeschort. zy bedragen in het loopende begrootlngs- jaar 540 mlllloen ryksmarkt. Zooals van zelf spreekt, zullen bepaalde industrieën door een opschorting van de le veringen in natura mln of meer getroffen worden. In welingelichte kringen acht men deze schade echter niet buitengewoon groot, daar volgens de meening van deskundigen meer dan de helft, naar gesc'-at wordt, selfs 60 80 procent van de leveringen in natura toch gewoon zal doorgaan. De Beriynsche pers De Berlijnsche avondbladen houden zich in lange artikelen bezig met het voorstel ran Hoover De „Germania" schrijft, dat door het aanbod van den Amerikaanschen President de herstelkwestie niet tn het minst beïnvloed wordt, terwyi door op schorting van de betalingen voor den tyd van een jaar ook de saneering der Dultsche financiën niet wordt gewaarborgd. Niette min moet dit jaar gebruikt worden om het Dultsche huis van A tot Z In orde te bren gen. In de .Deutsche Zeltung” schrijft de „Oberfinanzrat” Bang: wy willen geen ge nade, wij willen ons recht Dr. Göbbels zegt: Ik houd het plan-Hoover voor volkomen ontoereikend. Het betrof hier een poging en niet een oplossing, doch slechts opschor ting voor een laar. De „Angriff” noemt het plan-Hoover een nieuw Amerikaansch bloc. Dat Amerika thans tenminste iets doet in de herstel kwestie. is ongetwilfeld een gevolg van de actie der Nationaalsociallsten. gaan wisselen, door een onverschillig hand gebaar werd afgewezen. BUna stom van ver rassing over deze koninklijke fooi, mompelde de man eenige onverstaanbare woorden van dank en vertrok gerulschlooe als een geest. Northcote deed de deur weer op slot en keer de naar de tafel terug. ,Jk ben klaar,” zei htj kortaf. In een oogwenk had ik myn kleerenn» en de zyne aan. Behalve zyn mooie schoe* nen, die een half nummer te klein waren, paste alles bu tengewoon; het zat alles aB aan myn iyf gegoten. Toen ik klaar wta beschouwde ik my zelf met niet wéinig vo- doening in den spiegel. Voor zoover ik kw oordeelen was de geiykenis misleidend jutot. Northcote, die Inmiddels mijn verschoten blauwe jas had aangetrokken, vertoonde de zelfde merkwaardige verandering. HÜ hetzelfde beeld, dat ik eiken morgen ta spiegel boven de waschtafel zag. IK naar de tafel en schonk twee glaasjes den heerlijken brandy in. (Wordt vervolgd). Als uitvloeisel van het voorstel van Hoo ver was gisteren op de Amsterdamsche beurs over de geheele linie een zeer aan merkelijke koersstllging in getreden, welke voor de verschillende fondsen circa 25 pCt. bedroeg. De willige stemming kwam mede bijzon der uit bit de verhandeling van Amerikaan sche fondsen. In antwoord op de desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid van der Sluis, deelt minister Ruys de Beerenbrouck mede, dat hét hem bekend is, dat aan personeel, in dienst by importeurs van en groothan delaren in Amerikaansch meel, ontslag to gegeven en aangezegd. Hoewel een en ander niet ten volle mag worden geweten aan de omstandigheid, dat binnenkort de Tarwewet 1931 in werking zal treden, is dit ongetwij feld een gewichtige factor ten deze geweest. De aangelegenheid heeft een onderwerp van ernstige bespreking uitgemaakt in de laatstgehouden vergadering van de commis sie van advies, bedoeld in artikel 4 van de Tarwewet 1931. Overeenkomstig het advies van die com missie zal een regeling worden getroffen, waardoor het mogelyk zal zyn, diegenen van de by den import van Amerikaansch meel betrokkenen en hun personeel, die van de uitvoering van de Tarwewet nadeel on dervinden, tegemoet te komen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2