STS sss PROVINCIAAL NIEUWS KERKNIEUWS ?OEP RECHTSZAKEN Nederlandsche NIS gouvernante gearresteerd TEXEL Zijn schoonzuster vermoord OUD-KARSPEL BERICHTEN UIT ONZE --t- VORIGE OPLAGE DEN HELDER HOOGKARSPEL HEILOO ENKHUIZEN OUDESLUIS OPMEER SCHAGEN ZWAAGDIJK HOORN BLOKKER DE KANALISATIE. SCHOORL ANDIJK HEEMSKERK MEDEMBLIK O De Sint-Adelberts-Pelgrimagc f 6 thuis bracht. RAADSVERGADERING feestelijke eer. een St. Raphael Bondsparadedag te Tilburg I heer Bakker stemde tegen dit d. Sluis luidt als een wet Kantongerecht te Alkmaar de we- i d. B. Het Juweelendiefstal door haar gepleegd voor Armand F al litres f loed," Oud-president der Fransche republiek Zonder Schrifteljjke uitspraak o a te Alkmaar, overtreding Motorwet 15 boete of 15 dagen hechtenis. De dader definitief tot levenslang veroordeeld Gra- 11.46— Gra- 20—6.20 Joncert. om bij, meente e ka- moe- Nog seld stemming 10—230 6.10— tte-ult- com- roffen, genen lansch Ie van si <x>- redcvoeringen beide 8.5 M jramo- 830 ifoonpL Dans- sn an 8 van ie ta rn da Waart in de in te n ar- ttuut, laat*” Om i zelf» r ge- id en et te iand- i ver spelde i van geert, keer- dorgen- ipl. 155 te. voor door richten. Isaacs. Ue. 830 g 10.00 tmeoo- dek. - 8.05 5 Gra te Ca- érimée. Provinciale weg De Dieps- en Moors- nieerpolder alhier, heeft besloten, de ge vraagde bijdrage van 100 per jaar voor oen aanleg van den provincialen weg door het Geestmerambacht te verleenen, echter onder voorbehoud, dat de andere belang hebbenden eveneens de gevraagde bedragen zullen toestaan. com- geen Iramo- Iramo- 1 Gra- 550 Concert, iten en rsinger i slotte vragen Sluis, mede, soneel, othan- ilag Is ander tan de -wewet jetwJJ- ■weeet erwerp in d« nunis- an de -Uitaea- Gramo- 00 Har- Wevr. D. t>. 1X00 Concert, luit), R. luenroth sen van oo-uo i deda- Gramo- H. Pi. Gramo- Ultieber. t. Kna- -930 W. de wo- de Eng Vink- iool) en as. 11.00 n uit :hoe- aren, s als was. vol kon juist, toten i de- was mün gtoC van (Herplaatsing van dit gedeelte wegens misstelling) tere pensioenen B. en W. bieden aan het concept eener verordening Personalia Z. H. Exc. de Blsschop van Haarlem van 1 en 740 ekooper. el door 5 Gra- Gramo- nofoon- ine-En glander Concert door orkest, eum en an. 955 tiet Ly- Oosteraünolder Wij vernemen, dat vol gende week Maandag de «temming plaats heeft voor een heemraad van vorengenoem den polder, wegens bedanken van den heer W. P. Zwart. Kerkmeester Door Z. H. Exc. den Bis schep van Haarlem Is in de vacature, ont staan door het overlijden van 'den heer C. Koopman, tot kerkmeester benoemd de heer P. Neefjes Sz. Armand Failières. oud-president der Fran sche republiek, is overleden. HU werd 6 November 1841 te Mézin (de partement Lot en Garonne) geboren. Hij studeerde in Parijs en Toulouse in de rechtsgeleerdheid en werd eerst advocaat en later burgemeester van Nèrac. Uit politieke overwegingen werd htf uit dit laatste ambt ontzet doch in 1876 werd hij tot lid der Ka mer gek oren. In September 1883 werd hij minister van onderwijs en sindsdien heeft hy nog vele maanden aan het hoofd van een ministerie gestaan. Toen Loubet in 1899 president der repu bliek werd volgde Failières hem als president van den Senaat op en 17 Januari 1906 werd hij ook Loubet's opvolger als president van Frankrijk. Hij verwierf 449 stemmen tegen Doumer (de tegenwoordige president) 371. Na zijn aftreden in 1913 trok Failières zich terug op zijn landgoed ChAteau du Loupcll- lou bij Mézin. Rectlfiatie In den uitslag van Igt Cen traal Stembureau U. Zaterdag vermeld, zijn abusievelijk weggevallen de namen van de heeren F. A. Klaver en mr. J. A. E. Buis kool. En in het Raadsverslag is weggevallen, dat de heer P. Klaver, volgens de nieuwe Gemeentewet, na het onderzoek der ge loofsbrieven, nog niet mocht zitting nemen, omdat er 8 dagen gelegenheid moet open staan voor eventueele reclames bij Oed. Staten. Personalia Te Amsterdam is geslaagd voor het examen akte L. O. de heer R. W. Koolhaas, alhier. verleende eervol ontslag als lid van het R. K. Schoolbestuur aan den heer W. Smit terwijl in diens plaats werd be- noemd de heer A. Koomen. De kermis De jaarlijks terugkeeren- de gebeurtenis, de kermis, is weder achter den rug. Zooals wel verwacht werd, kken- merkte deze kermis zich niet door een bui tengewoon druk bezoek. Naar wij bij infor- Voetbal door veteranen Bij de voetbal wedstrijden tusschen veteranen-groepen van ’t Zand. Petten. Callantsoog en Oude-Sluls. alhier Zondag gehouden, had de heer Ren tenaar. Broodbakker te Keinsmerbrug, het ongeluk, den pols te breken. Dr. Otertoom van ’t Zand, die zelf ook tot medespelenden behoorde, verleende heelkun dige hulp. Geen bevoegdheid Alhier werden vier hengels in beslag genomen voor het visschen zonder vergunning, in verpacht water In de Lagehoek alhier. Hoevelen zullen nog in de val loopen? bijdrage met f 500 te verhoogen voor wat de kosten van het kanaal Hoomhuis—Me- demblik betreft en alzoo de jaarlijksche bij drage te brengen op f 1500. B. en W. zijn van meening, dat het be lang dezer gemeente ten zeerste gebaat zal zijn bij totstandkoming der kanalisatie en zouden daarom het verzoek willen inwilll- gen. onder bepaling, dat aan de Indertijd gestelde voorwaarde wordt voldaan. Wan neer dit laatste niet het geval mocht zijn, dan zouden B. en W. de eenmaal vastge- atelde subsidie (f 1000) willen handhaven. king, terwijl dr. Moller namens het tebestuur enkele woorden sprak. Met een kort woord van dank Bondsvoorzitter en het zingen noodzakelijk. Zeer waarschijnlijk is ’n stukje staal in het oog gedrongen. Naar we ver namen, zal de jongen vermoedelijk het oog moeten missen. E. H. B. O. Dezer dagen werden door dr. d’Amaud de diploma's van den 3-jarigen cursus E. H. B O. aan de geslaagden uit gereikt. Dit diploma werd verstrekt door de Ned. Vereenlglng Het Oranje-Kruis. Ook maakten de cursisten een excursie naar de - Hoorn, waar tevens ten Malariafilm bijgewoond. matle vernamen, waren toch de kermisvak- genooten over het algemeen niet ontevreden over het resultaat van deze kermis. Opmerkelijk is dat de plaatselijke inrich tingen op of nabij het kermisterrein had den te klagen over het bezoek, een bewijs dat de menschen met de kermisdagen de speciale kermlsgelegenheden meer opzoeken. Van politiezijde vernamen we. dat de ker mis een zeer kalm verloop heeft gehad. De politie behoefde niet anders dan regelend op te treden. Op den Zuider-Havendijk werd het reeds Zondag zeer druk voor de jaarmarkt. Het bezoek van de marktkooplieden was dit jaar weder grooter dan andere jaren. zoodat de geheele Zuiderhavendjjk aan beide zijden bezet was. Ook de plaatselijke winkeliers deden hun best, zoodat ook de Westerstraat een drukken aanblik bood. Circus Het groote circus van de wed. Teutenburg zal van 11 tm. 15 Juni Texel bezoeken en een standplaats innemen op het gemeenteterrein aan de Fm malaan nabij 't pension Bakker Schrama. De Hooge Raad heeft gisteren verworpen het cassatie-beroep van den 23-Jangen G. Mallpaard, uit Oss, die in Hooger Beroep door het Haagsche Gerechtshof is veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf, gens doodslag onder verzwarende omstan digheden. gepleegd op zijn schoonzuster in de Willebrordusstraat te Rotterdam. van den van het strijdlied van het Werkliedenverbond, ein digde deze buitengewoon goed geslaagde Bondsdag van St. Raphael. Priesterfeest Ruim een jaar geleden werd door onze oud-plaatsgenoot, de Wel- eerw. heer C. Molenaar, te Rome, priester gewjjd. Hl) bleef daar om zijn studiën voort te zetten en wetd thans benoemd als pro fessor aan het Flores'-seminarie op de Kleine Soenda-eilanden. Alvorens naar Insulinde te vertrekken, zal hij zijn ouders alhier bezoeken en op 16 Augustus zijn plechtige eerste H. Mis In onze parochiekerk opdragen. Den vooravond zal hem ontvangst bereid worden, jarige jongeling met zijn auto achter De Nederlandsche gouvernante Wilhelmina B., was verleden jaar Augustus met mede neming van een groot aantal juweelen uit de woning van haar werkgever te Brussel verdwenen. Toen deze laatste verleden Zon dag een uitstapje naar de Ardennen maak te, ontdekte hij de kinderjuffrouw aldaar op een terras. Het meisje, dat in de buurt on der een valschen naam als gouvernante in betrekking was, nam terstond de vlucht met het aan haar toevertrouwde kind van haar nieuwen werkgever. De achervolging lever de niets op. E^rst gisteren slaagde de politie er in haar te arresteeren te Tervueren. Zij had het kind nog bij zich, doch de juweelen waren verdwenen. jaarlijks, t.w. f 700 voor kanaal Hoomhuls- ZwaagdiJk. f 300 voor kanaal ZwaagdUk— Medembllk, f 300 voor kanaal Zwaagdjjk— Kokhuizen, onder bepaalde voorwaarden. Door tal van gemeenten en waterschap pen werd gunstig beschikt op het verzoek gen, terwijl ook verschillende ge- en waterschappen geen subsidie wilden verleenen. Tengevolge daarvan ont breekt nog aan de toezeggingen voor bijdra gen in de kosten van aanleg van het ka naal Hoomsluls—Medembllk een bedrag van f 13300. Oed. Staten vragen thans de toegezegde Zilveren Uoosterjubileum De Eerw. Zus ter Joanni (onze vroegere plaatsgenoote mej. Cornelia Voorman) hoopt 2 Juli as. In het Liefdegesticht, .evens Ziekenhuis, te Eind hoven haar 25-jarig kloosterjubileum te vie ren. Zuster Joanni werd 2 Juli 1906 als novice ingekleed in de Congregatie van O.L. Vrouw Moeder van Barmhartigheid te Tilburg. Na een Jaar novice aldaar was zij achter eenvolgens werkzaam in het St. Elisabeths- gestlcht aan de Mauritskade te Amsterdam en in het St. Andreas-Ziekenhuis te Utrecht, om daarna geplaatst te worden in boven genoemd gesticht te Eindhoven, alwaar zij hare liefderijke zorgen aan ouden van dagen wijdt. Het zal haar ongetwijfeld op haar feestdag niet aan blijken van belangstelling ook uit haar geboorteplaats, ontbreken. Zondag heeft de R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel ,Bt. Raphael" te Til burg zijn 28en Bonds-paradedag gehouden, die begunstigd werd door schitterend zomer weer. Massaal was de deelname aan dezen dag. Niet minder dan honderd afdeelingen uit den lande waren vertegenwoordigd met In totaal ongeveer zesduizend deelnemers. Zondagmorgen om kwart over 12 woonden de Katholieke spoormannen een H. Mis bij, die door den geestelijken adviseur van de afdeellng Tilburg, den weleerw. heer Van Mierop werd opgedragen in de parochiekerk van den Besteed. De kerk was stampvol. In het priesterkoor stonden de vaandels der di verse afdeelingen rond het altaar. De bondsadvlseur, pastoor H. F. M. Don ders, uit Venlo, hield onder deze H. Mis een korte predicatie. Na de H. Mis stelde zich een reusachtige stoet op. Begeleid door zeven muziekkorpsen trok de Indrukwekkende optocht, die zeker wel een kilometer lang was. foor de stad naar den Bredaschenweg, waar In den tuin van de paters Missionarissen van het H. Hart de algemeene vergadering plaats vond. Nadat de bondsvoorzitter van St. Raphael een kort woord van begroeting had gespro ken tot de autoriteiten en twee strofen van het Bondslied waren gezongen, hield de zeereerw. heer C. Roncken, aalmoezenier van den Arbeid te Venlo, een feestrede, waarin hü de katholieke spoormannen aan- spoorde krachtig, onbaatzuchtig en heldhaf tig hun katholieke overtuiging naar buiten uit te dragen, om alzoo mede te werken aan de hervorming van de maatschappij in chrlsteUJken zin. De bondsadvlseur, pastoor Donders, sprak vervolgens nog een kort woord van opwek- gemeen- Trearlg Ook hier richt de aardappel ziekte groote verwoestingen aan. Een bou wer ging op zekeren morgen met drie man aan het rooien en vulde zes zakjes van 200 roeden, waarvoor hij de kapitale som van Feestelijke opening voetbalterrein De offlcieele opening van het terrein der R. K. V. V. ,JJe Blokkers." welke Zondag (Haats had begon met een algemeene H. Cwmunle voor de leden in eigen parochiekerk. Te Westerblokker werd de Hoogmis opgedragen voor Pastoor Ammerlaan z.g., wijlen eere- voorzltter van „De Blokkers,” waarbij zoo goed als alle leden tegenwoordig waren. Na afloop volgde het uitreiken der Insignes. De namiddag zette zich In met een fees- telijken optocht welke te Oosterblokker bij het café „eD Witte Eenhoorn” werd opge steld. De stoet welke zich omstreeMs 3 uur in beweging zette, werd voorafgegaan door het fanfarecorps. De clubvlag der vereenlglng werd aan den kop medegevoerd. Achter het vaandel schreden de junioren en senioren van „De Blokkers,” waar achter het le elftal van S. D. O. van de Goom met zijn clubvaan volgde. Het geheel werd besloten met de be stuursleden van bovengenoemde clubs, ge- noodigden en vele belangstellenden. Bij aankomst op het terrein waar een menigte van naar schatting 7 A 800 mannen en vrouwen verzameld was, werd door de belde eerste elftallen welke aan den wedstrijd deelnamen en de beide besturen van ,,De Blokkers" en S. D. O. een rondgang met muziek gehouden. Hierbij werd door de le den aan de aanwezige autoriteiten de Ro- meinsche groet gebracht. De voorzitter der feestvierende club, de heer Juffermans riep den velen aanwezigen het welkom toe op dezen voor ^ijn vereenlglng zoo gewlchtlgen dag. Met dankbaarheid maakte spr. gewag van de door Dr. Bamhoom voor dezen wed strijd beschikbaar gestelde zilveren medaille, waarna het woord werd verleend aan den heer O. P. Jong, Voorzitter van de Patro- naatscommlssle om het openingswoord te spreken. Na een geestige inleiding riep spr. allen een hartelijk welkom toe, in het bijzonder den beiden wethouders der gemeente, leden van den raad en den Zeereerw. Heeren pas toors. Spr. memoreerde de verkrijging van dit terrein, waarbij niet zonder strijd alles is tot stand gekomen. Met het verkregen resultaat wenschte spr. de beide kerkbestu ren van Ooster- en Westerblokker geluk. In dit verband bracht spr. eerbiedige hulde aan pastoor Ammerlaan z.g. die op zijn hoo- gen ouderdom van 75 jaren zich nog wist te voegen naar de eischen van den tijd. Dank werd ook gebracht aan pastoor Hermans van Oosterblokker voor de in alles betoonde medewerking aan de club. Met den wensch dat de sportclub steeds moge zijn een fiere en faire club besloot spr. De heer Luickx, bestuurslid van den D. V. B. feliciteerde „x>e Blokkers” met het mooie terrein en hoopt dat zij hier menige zege moge behalen. Nog sprak de heer Bouwman, scheidsrech ter van den D. V. B. Spr. hoopte dat deze vereenlglng zoowel lichamelijk als op geestelijk gebied niet ten achter zou blijven. Het deed hem genoegen dat ook hier ten opzichte van het Katho lieke Jeugdwerk is voldaan aan den wensch van Mgr. Aengenent. Na het applaus op de Verschillende redevoeringen liet de heer Bouwman de beide elftallen in net veld treden. De aftrap Ongeval Op den Wijzend reed een 19- vrachtauto. Op een breed deel van den weg wilde bil dezen voorbijrijden. De vrachtauto bemerkte dit niet en ging op dit tijdstip Juist naar het midden van den weg. Om erger te voorkomen, reed de jongeling tegen een hek, dat gelukkig brak, want ware het een boom geweest, dan zou de botsing niet zoo gelukkig zijn afgeloopen. De radiateur en enkele onderdeelen werden beschadigd, doch de bestuurder bleef ongedeerd. Ongeluk bij schieten Een ongeveer 14-jarige jongen stond Zondag op de kermis toe kijken bij een schiettent, waar werd geschoten. Eensklaps kreeg de jongen iets In het oog, dat hem veel pijn veroorzaakte. De ontboden geneesheer, dr. Van der Lee, onderzocht het oog en verklaarde directe overbrenging naar de kliniek te Amsterdam Burgert, stand Geboren: Johannes An- thonlus Maria, z. v. O. M. M. Schunselaar en H. M. Fakkert; Jacob, z. v. K. Dol en A. M. Langedijk, wonende te Hoogkarspel; Antje Elisabeth, d. v. A. Roos en E. Koe man. Overleden: Christina Dekker. IS wo nende te Bovenkarspel. Geertje Dekker. 79 laar, weduwe van K. de Wit wonende te Beets; Johannes P. Oerlemans, 34 jaar echt genoot van J. M Buys, Pakhuissteeg 11. Ondertrouwd: Jan Verus en Gerarda Bak- Getrouwd: Gerrit J. Stap en Ida J. Adam. Johannes Jong en Veronica J. Nieuwboer (Bangert gem. Blokker). r deze gelegenheid had Plaats door Paul Hermans, waarna het spel onder uitstekende leiding van scheidsrechter Bouwman werd Ingezet. Vóór de rust werd door „De Blokkers” het eerste puntje gezet. Met frisschen moed na de pauze begon nen werd opnieuw door Blokker gewonnen, zoodat de stand kwam op 2—0. Ook de gas ten lieten zich niet onbetuigd en wisten een welverdiend doelpunt te plaatsen. Met dezen stand 2—1 eindigde de wedstrijd, welke vol spanning verliep en met alle aandacht was levolgd. In optocht ging het nu naar het Patrc- naatsgebouw waar de spelers werden ont haald en de prijsuitreiking plaats vond. De voorzitter bracht hierbij op de eerste Plaats een woord van dank aan 8. D. O. ’oor het aan „De Blokkers” aangeboden bouquet en voor den vriendschappelijk ver kopen wedstrijd. Pastoor Blankenauw reikte hierna onder ten welgemeend woord de prijzen uit. Hoewel vreemd In de voetbalsport had zpr. geconstateerd dat „De Blokkers met tere hebbën gewonnen, terwijl ook voor 2. O. van de Goorn deze wedstrijd mooi verloopen. De uitgeloofde prijs, een zilveren lauwer krans, werd aan „De Blokkers” overhandigd. Met genoegen gaf spr. aan 8. D. O. een kttlnneringsmedallle mede als aandenken •an dezen dag en als blijk van vriendschap. Onder daverend hoera werden de herinne- nngsteekenen uitgereikt. De voorzitter van S. D. O. dankte hartelijk *n verklaarde dat men gaarne tegen Blok- In de vergadering van den gemeenteraad van 7 Juni 1928 werd met algemeene stem men besloten, in de koeten, welke voort vloeien uit de te verrichten werkzaamheden ten behoeve der kanalisatie, gedurende 40 jaren een bijdrage te verstrekken van f 1300 Jongens~ConXregatie Naast de reeds -enigen tijd bestaande bloeiende meisjes congregatie werd hier Zondag ook een Jongelingencongregatie opgericht, waartoe nagenoeg alle jongelingen der parochie toe traden. Daarna werd na een kort toe spraakje van den Z E. Heer Pastoor het R. K. Vereenigingsgebouw in gebruik geno men. ylaralla-vereeniging Deze vereenlglng riert in den herfst haar 25-jarig Jubileum. De burgemeester is eere-voorzltter. De tentoonstelling zal worden gehouden half September op een Zaterdag en Zon dag. Dè commissies zijn als volgt vastgesteld- voor attracties: P. Brirtkman, C. Brejjes en W. Brouwer; voor historie: J. Beelekamp D. Mantel, Toereppel, Jb. Mantel en N. Nooy;’ voor opstelling der tentoonstelling: H. Wek- kes en J. Raastra; voor verloting: Beem- rter. Dekker en Heek. Deze commissies sul len, zoo noodlg, worden ultgebreld. Biljartrhib „De Zon” Dezer dagen werd een bestuursvergadering van de Biljartclub .„De Zon" gehouden in café „De Zon”. De besprekingen werden In hoofdzaak houden over de te houden wedstrijden een CXC-4T™ Witte Kruis-tentoonstelllng te B. K. Volksbond. Woensdag 24 Juni houdt de R. K. Volksbond een ledenverga dering in het R. K. Vereenigingsgebouw, des avonds acht uur. O.a. komt op de agenda voot bestuursver kiezing voor twee vacatures Jac. Peekei (over leden) en M. de Bruin, die als zoodanig heeft bedankt. Voorts komt aan He orde bespreking reis gelegenheid Rerum Novarum-herdenking naar Utrecht op 6 September a.s. De voorzitter deelt dan mede, dat is in gekomen van Dr. Melchior het verzoek om eervol ontslag als gemeente-geneesbeer te gen 1 Juli 1931 of tegen nader vast te stel len datum. B. en W. stellen voor het ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen met dank betuiging voor de belangrijke diensten, die de heer Melchior gedurende lange jaren de gemeente en de patiënten heeft bewezen. Dr Melcjilor heeft zich getoond een zeer nobel man en een kundig geneesheer die de meeste weardeering verdient. Wij wenschen hem alle goeds In zijn nieuwen woonplaats (applaus). Verder is ingekomen het verzoek van Dr. Nanninga om als opvolger van Dr. Melchior te worden benoemd tot gemeente-geneesheer. Het voorstel om belde stukken thans te behandelen wordt aangenomen met 8 tegen 2 stemmen (de heeren van Nuland en Gor ter). De heer Gorter stelt alsnu voor om alvo rens een beslissing te nemen eerst te be handelen het request van Dr. v. d. Sluis. Hiertegen verzet zich de heer Van Nuland, omdat er geen tijd geweest is het uitvoerige request te bestudeeren. De heer Bakker stelt voor het request voor kennisgeving aan te nemen. De heer v. Erp vraagt of de heer Bakker dan wil terugnemen zijn bewering dat het adres nietszeggends is. Hiertoe is de heer Bakker wél bereid. Zijn bedoeling Is geen kwalificatie. Spr. bedoelde dat het adres niets meer gaf omdat er reeds een uitsprak was (In comité verslaggever). De heer de Vries erkent dat na de uit spraak, die reeds In comité was gedaan, het adres van Dr. v. d. Sluis niet ter zake die nende is, maar het is een daad van beleefd heid jegens dr. v. d. Sluis om het te behan delen. De heer Gorter stelt voor om het adres te behandelen. Alleen de voorstel. Het verzoek van Dr. volgt: Cndergeteekende, A. L. van der Sluis, arts te Schagen, verzoekt U met verschuldigden eerbied, na het neerleggen van de praktijk door Dr. Melcior, niet opnieuw één arts te belasten met de geheele gemeente-prakttjk, doch deze op te dragen aan beide te Schagen gevestigde artsen, met inachtneming van het stelsel der vrije artsenkeuze, subsidiair de beide te Schagen gevestigde artsen elk met een gedeelte van de gemeente-praktijk te belasten. Mocht uw Raad onverhoopt toch besluiten de gemeente-praktijk op te dragen aan één arts, dan zou hij U toch in overweging wil len geven voor de verloskundige hulp een afzonderlijke regeling te treffen. Deze rege ling zou hierin kunnen bestaan, dat de ver loskundige praktijk verdeeld wordt over de belde te Schagen gevestigde artsen of dfct voor deze praktijk een gemeente-vroedvrouw wordt aangewezen. Ten slotte wijst hij uwe vergadering nog op de wenschelijkheid, dat bij de benoe ming van, hetzij één, hetzij twee functlonna- rissen belast met de gemeente-praktijk, de mogelijkheid wordt opengelaten om te zijner tijd tot invoering van de vrije artsenkeuze over te gaan, hetgeen zou kunnen geschie den door de benoeming telkens voor een bepaald tijdvak te doen plaats hebben, bij voorbeeld om de twee jaar. Resumeerende, meent hy in t kort zijn verzoek als volgt te kunnen weergeven: A. Invoering vrije artsenkeuze; of zoo dit niet mogelijk is: B. Verdeellng van de gemeente-praktijk over de beide te Schagen gevestigde artsen; of zoo dit niet mogelijk is: C. Opdracht aan een arts -an de ge meente-praktijk, met uitzondering van de gemeente-verloskundige nraktijk, die onder beide Schagensche artsen wordt verdeeld of aan een vroedvrouw wordt opgedragen; D. en in leder geval in de onder B en C. genoemde desiderata aan de benoeming tot gemeente-arts een tijdelijk karakter te geven, om de Invoering van de vrije artsenkeuze mogelijk te maken. Van de uitvoerige toelichting 4 pagina’s druk vermelden wij slechts nog het volgende: Wat de wijze van verdeellng betreft kun nen verschillende wegen worden Ingeslagen: le Men kan de gemeente-praktijk in twee gelijke deelen splitsen. 2e. Men kan de vrije artsen-keuze invoe ren. De heer de Vries zegt dat het adres vele dingen van groote beteekenis bevat maar na hetgeen is afgesproken en na de toezegging aan dr. Melchior is het niet mogelijk op het verzoek van adressanten in te gaan, stuk is te laat ingekomen. De inhoud heeft hij met veel sympathie gelezen. Hij stelt daarom voor het stuk voor ken nisgeving aan te nemen. De heer v Rijswijk oordeelt eveneens dat het stuk te laat is Ingekomen. Wij kunnen niet meer terug anders was hij van ziens wijze veranderd. Was dr. v. d. Sluis maar een paar maan den eerder gekomen, wan zou Dr. Mei chlor den vollen prijs voor zijn practijk heb ben kunnen krijgen (het verschil was Dr. v. d. Sluis bereid te vergoeden verslaggever) en had de gemeentepractljk over twee dok toren verdeeld kunnen worden. De heer Bakker zegt? dat er in het adres goede dingen voorkomen en het voorgestelde Is van zeer democratischen aard maar de zaak is reeds te ver gevorderd. Daarom stelt hij voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Gorter betoogt, dat wij te doen hebben met twee moeilijkheden. Men wilde dr. Melchior financieel steunen en dr. v. d. Sluis niet geheel uitschakelen. Naar aanleiding van de plaats gehad hebbende conferenties Is de zaak in comlté- vergadering besproken. Spr. zegt. dat. als de raad alles had ge weten, de beslissing niet aldus zou zijn gevallen. Nu is het echter mosterd na den maaltijd hoofdelijke stemming wordt be sloten het adres voor kennisgeving aan te nemen. Aan dr. Melchior wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gemeentegenees heer. Als zijn opvolger wordt de heer dr. Nan ninga benoemd met 8 stemmen; 2 stemmen waren blanco. ker wilde spelen om de goede harmonie welke tusschen beide bestaat. Dankbaar aanvaardde tpr. de medaille. werden vriendelijke woorden gewis door meerdere sprekers. In feestelijke werd het verdere gedeelte van dezen mooi geslaagden dag doorgebracht, H. Missie Van den kansel werd mede gedeeld. dat eind October en begin Novem ber, een H. Missie in deze parochie ge houden ?al worden door de eerwaarde Pa ters Redemptoristen. Mondelinge aitspraak 19 Juni 1931 S. H te Alkmaar, overtreding Leerplicht wet. 2X 1.50 boete of 2 x 1 dag hech tenis. S B te Bergen, overtreding Jachtwet. 10 boete of 1 week tuchtschool. J. K. te Beverwijk, J. H. te Bedum, P. E. D. te Alkmaar, dronkenschap, de le en 3e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis; de 2e 10 boete of 10 dagen hechtenis. E. S te Heerhugowaard. overtreding Zon dagswet, f 4 boete of 4 dagen hechtenis. P. E., zwervende, overtreding Polderveror- dening. 4 boete of 4 dagen hechtenis. C. J. N., t Zand, overtreding Kanaalrc- glement. 6 of 6 dagen hechtenis. A. v. F., T. 8. te Linunen. J. H. C. H. te Zaandam, A. W. v. W. te Am sterdam. overtreding Kieswet, ieder 030 boete of 1 dag hechtenis. G. H. te Bergen, N. B. te Broek op Lan ge:.dijk overtreding Arbeidswet, de le 7 boete of 7 dagen hechtenis, de 2e 4 boete of 4 dagen hechten&. J. G.. W. v. P.. C. C. te Egmond aan Zee. A. J. K. te Egmond a. d. Hoef. J. P. de K. te Oudorp, loopen op verboden grond, de le 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 2e en 3e ieder 8 boete of 1 week tuchtschool, at 4e en 5e leder 15 boete of 15 dagen hech tenis. H. R. te Helloo. D. F., w. J. B. G. te Haar lem, C. B. te Heemskerk, B. A. te Haarlem mermeer. C. V. L., M. F. te Alkmaar. J. B te Hoogcarspel, E. S. te Hilversum. L. A. R. te Den Helder, overtreding Algemeene Poli tieverordening, de le, 9e en 10e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 2e, 3e. 5e 7e en 8e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis de 4e 1 boete of 1 dag hechtenis, de Ac 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. 8. te Helloo, A. B. te Haarlem, P. K., W. D. te Llmmen. M. J. M. te s-Oraven- hage, J. de J. te Amsterdam, P. P. te De Rijp, C. P. te St. Pancras. N. B. te Boven karspel. M K. te Enkhulzen, C. de H. M Broek op Langendljk. W D. te Oudorp, J. M. K. te Wormer, P. v. E. te Zjjpe', B. M„ N. E. V. E.. A. K., J. P.. H. 8-, C. M„ H., J, M te Alkmaar, overtreding Motor- en Rlj- wielwet. de le 2 boete of 2 dagen hechte nis, de 2e 15 en 4 boete of 15 en 4 dagen hechtenis, de 3e. 5e. 8e. 13e. 17e en 18e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 4e 20 boete of 20 dagen hechtenis, de 6e en 16e leder 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 7e 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 2e, 10e en 15e leder 10 boete of 10 dagen hechtenis, de He f 6 boete of 8 dagen hech tenis, de 12e 2 x 4 boete of 2 X dagen hechtenis, de 14e 2 boete of 1 week tucht school. de 19e 15 boete of 15 dagen hech tenis, de 20e 7 boete of 7 dagen hechtenia, de 21e 3 boete of 3 dagen hechtenis. concert, gegeven door het Harmoniecorps -Crescendo” alhier, directeur de heer G. croem afgewisseld door zang van „Nieuw Leven en van het Kinderkoor uit Opper- does. Alvorens het concert aanving, nam de burgemeester het woord. Ik beschouw het als een eer. aldus spreker, dit feest te mogen openen en doe dit met groot genoegen, daar ik zelf een liefhebber van de zangkunst ben en het verheugt mij ten zeerste dat onze harmonie „Crescendo” heden hare medewerking verleent. Ik heet u allen welkom op dit feestterrein en hoop dat het feest van „Nieuw Leven” zal slagen, in alle opzichten. In de 10 jaren van uw bestaan heeft u zeer veel successen behaald onder de bezie lende leiding van den Directeur, den heer R. Moeskops, met recht kunt u nu jubilee- ren. Namens het eere-comlté bood spreker bloemenhulde aan. Hierna opende „Crescendo” het concert met den Jublleummarsch van S. Vlessing. Na dit openingsnummer nam de voorzitter van „Crescendo” het woord en bood Direc teur en leden een bloemenmand aan. Spr. feliciteerde namens den burgemeester met de vele successen onder de leiding van den di recteur in de afgeloopen 10 jaren behaald en bracht .Nieuw Leven” en directeur hulde van geheel Medembllk. „Dames en heeren van „Nieuw Leven”, al dus spreker, geeft steeds uw beste krachten leeft mede met uw directeuren zeker zult gij in de toekomst meerdere lauweren oogsten, viert feest, gij hebt het verdiend.” Hierna gaf „Crescendo” .Xe Masque D’or” en „Terpsischore”, welke beide nummers prachtig werden uitgevoerd. Vervolgens een tweetal nummers va® „Nieuw Leven” „Koningskind” en „Mus- schen” welke prachtig werden gezongen. Hierna werd plaats gemaakt voor het kin derkoortje uit Opperdoes, onder leiding van dlr. Moeskops. Onder luid applaus overhandigde de jonge dame Hannie Zwaan Kd., een mooien bou quet aan den directeur. Het koor bestaande uit 15 meisjes zong een zestal liederen welke uitstekend tot hun recht kwamen. Een dankbaar applaus weer klonk na elk nummer. Door .Nieuw Leven" werden nu gezongen .Net Kerkhof” en „Jubilate” met sopraan solo, welke nummers prachtig werden ge zongen. Een spontaan applaus was dan ook verdiend. -■ Ten slotte „Crescendo” met Harmonia ouv. Solennelle en als eindnummer de Floren- tlner Harsch. De voorzitter van „Nieuw Leven”, de heer E. Breed, bracht dank a,an allen. In het bijzonder aan den Burgemeester en aan „Crescendo" voor de welwillende medewer king. den regeWnde de pensionneerlng der wethouders en hun weduwen en weezen, alsmede de toekenning van vergoeding. In de raadsvergadering van 22 November 1927 werd een commissie benoemd, welke opdracht kreeg de bestaande verordening in hare werking te onderzoeken en met nadere voorstellen daaromtrent te komen. De bedoeling was een verordening te doen samenstellen, waarvan de uitvoering voor de gemeente minder kostbaar zou zijn dan die volgens de bestaande regeling. Het voorstel waarmede de genoemde missie kwam, kon achter In den Raad meerderheid verkrijgen, waarna de kwestie voorloopig werd gerenvoyeerd naar B. en W. Zij hebben de stukken vervolgens in handen gesteld van de Commissie van Bijstand voor de Financiën, met verzoek om advies. Tot een bepaald voorstel is de commissie intus- schen niet gekomen. Zjj heeft In overweging gegeven een voorstel te doen ontwerpen en dat aan haar om advies te zenden. In verband hiermede is voor eenlgen tjjd door B. en W. opnieuw de zaak van de wethouders-pensionneering ter hand geno men. Het lid van B. en Wdat meer in het bijzonder is belast met de zorg voor de gemeente-flnanclën, heeft geadviseerd om trent enkele richtlijnen, welke bij een nieuw concept zouden kunnen worden gevolgd. B. en IV. zijn het met dit ha eens hjj beweert: „dat in hoofdzaak een goede behandeling van deze aangelegenheid in den Raad is bemoelelljkt, wijl men de wijziging der verordening noodlg oordeelde, omdat men bezuiniging wenschte, en dus niet omdat men de vigeerende regeling onbillijk of verkeerd achtte" De bedoeling van een verordening als deze moet zijn, dat de bezwaren, welke voor de betrokkenen verbonden zjjn aan het aan vaarden en bekleeden van het ambt van wethouder, zooveel mogelijk worden onder vangen. In het aan de Commissie voor de Finan ciën om advies gezonden concept Is om die reden gehandhaafd het z.g. afstappengeld, waarbij evenwel een restrictie is gemaakt," welke de eventueele uitvoering goedkooper zal maken, doordat op de vergoeding in min dering worden gebracht de inkoms ten, welke de betrokkene uit arbeid of bedrijf gaat genieten. Aan de gehuwde vrouweljjke wethouder wordt aandacht geschonken in dien zin, dat een vrouw, die in gemeenschap van goederen gehuwd is en als wethouder aftreedt, de vergoeding wordt toegekend. Vermeerdering van inkomen van haar man zal eventueel in mindering worden gebracht. De vrouw evenwel, die voor zich het beheer harer roerende en onroerende goederen en het vrije genot harer Inkomsten heeft be dongen, mag vermindering der vergoeding plaats hebben, zoodra zij zelve weer In komsten krjjgt uit arbeid of bedrijf. Deze bedragen als vergoeding worden ten slotte tot een maximum van drie jaren uit gekeerd en wel het eerste jaar 75, het tweede Jaar 50 en het derde Jaar 25 pct. van de bij zijn aftreden genoten Jaarwedde. Verder wordt voorgesteld het ouderdoms pensioen te bepalen op 1/240 van de wet- houders-jaarwedde voor iedere volle maand voor pensioengeldigen dienst, met een maxi mum van 2/3 dier wedde per jaar. Dit maximum wordt alzoo bereikt na 13 jaar en 4 maanden dienst als wethouder, terwijl aan de voorwaarde moet worden voldaan, dat de 60-Jarige leeftijd is bereikt. Verder zijn er in de verordening nog bepa lingen opgenomen omtrent het invaliditeits pensioen, weduwen- en weezenpensloen. Ook dit jaar hopen de Amsterdamache pelgrims de jonge traditie te handhaven, en in den nacht van Zaterdag op Zondag nk het feest van Sint Adelbertus ter bede vaart op te.trekken naar het graf van hun heiligen Patroon, om daar te gaan bidden In het offer van dien tocht willen zij dank brengen voor al wat God in Sint Adelbert aan Holland heeft gegeven. Zij willen eer herstel brengen aan de geschandvlekte nagedachtenis van die apostelen, die op on zen vaderlandschen bodem het licht van het evangelie hebben ontstoken, om daarmee deze heiligen te smeeken. hun apostolisch werk niet te laten rusten, maar vanuit den Hemei voort te zetten, opdat Gods naam weer in onze Kennemer Gouw wordt gepre zen. niet door een klein kuddeke getrouwen, maar door een groote schare. Zij willen zelve dien apostollschen arbeid hier beneden voortzetten, deze pelgrims. Ieder in eigen omgeving, leder naar eigen omstandigheden. Zij willen, deze pelgrims, voluit christen zijn, omdat dit voor hen de meest directe vorm van apostolaat is. De beévaart is geen manifestatie. Het is een bescheiden poging om voor de heiligen van ons vaderland, in het bijzonder de eer ste geloofsverkondigers een méér dan ge wone. méér dan wetenschappelijke belang stelling te wekken. Een poging tot eerher stel, schreven we hierboven. Want Al te lang zijn Hollands heiligen aan een stomme vergetelheid prils gegeven. Al te lang rust het puin der heiligdommen in den bodem. Al te lapg heeft de triomf der vrijbuitende woestelingen van geuzen over de monumen ten onzer katholieke kuituur gezegevierd en belet, dat wij deze met eigen hand weer konden opbouwen. Nog altijd is de plek, waar Egmonds Regale Abdij de offerplaats was van den lof aan God, en waar de zonen van Sint Benedictus het Opus Dei als een handwerk van smeekende en dankende schoonheid beoefenden, een verlaten wei land. Nóg heeft de grafplaats van Sint Adel bert geen overhuiving dan het houten dek- bert van de waterput. En tóch zingt het Brevier van deze bron, dat, toen het lichaam van den heiligen apostel, op aansporing van een hemelsche verschijning, uit het graf gelicht werd, een zeer zoete vloed van sulver water welde, dat tot heil der gelooviyen blééf stroomen. Nooit is deze put droog gevallen, nooit ook is de gedachtenis aan den heiligen Leviet in de dorpen daar rond geheel vergeten. Maar wanneer wij van dit water drinken, zullen wjj bidden op zijn graf, dat God in zijn Kerk, die de Kerk van heel ons Holland moet worden, den Geest, die den heiligen Adelbertus bijstond, moge zenden, en wj), van dien Geest vervuld, ons beijveren om te beminnen, wat hij beminde en het werk te volbrengen, wat hij is begonnen te leeren. Wjj hebben een schuld te delgen, erfenis van een voorgeslacht, dat zich had laten meesleuren in een woedenden stormloop te gen Gods Kerk op onzen vaderlandschen grond. En deze schuld wordt niet anders be taald, dan met zielen, die ons geslacht den weg naar de Hemelpoort moeten wijzen door onzen weg te richten naar Gods Hart. Dit is de intentie voor deze nachtelijke pelgrimage. De pelgrims gaan Zaterdag 27 Juni met den trein, die van Amsterdam (C8.) ver trekt om 2330 (van Haarlem, waar moet worden overgestapt, om 23.48) naar Sant poort. (Niet zooals andere jaren naar Veteen). Van Santpoort gaat de tocht te vóêï naar Egmond-Binnen, waar de docr de pel grims gezongen H. Mis te 8 uur zal worden opgedragen door prof. Henneman van het Groot-Semlnarle Warmond. BIJ gunstig weer zal dit geschieden op den Adelbertusakker; mocht onverhoopt het weer niet meewelken, dan is de Mis in de parochiekerk te Rln- negom. Geslaagd Onze stadgenoote Mej. T. Verbeek is te Alkmaar geslaagd voor de acte handenarbeid. ge- --in verband met het 5-jarig bestaan dezer club. Er zullen groote wedstrijden worden uitge- schreven. waaraan mooie prijzen verbonden zullen zijn, en een aparte avond voor de uit reiking der prijzen en een feestavond voor leden en donateurs met hun dames worden gehouden. Tot voorzitter werd gekozen de heer Jac. Mesland en tot wedstrijdleider dé heer Job van der Maat. Ook werd besloten dat tot 1 Juli nog eenlge spelers zich kunnen opgeven. De club is thans in het bezit van een "took kast voor de prijzen, welke door het hd den heer Jac. Brasser belangloos is ge maakt. Zij is te bezichtigen in het clublokaal.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 3