S. KROM -- ons blad dumpen de russen? HET DOOR HOOVER VOORGESTELDE MORATORIUM STOOMERIJ EN VERVERIJ «no- ssssstk nso- rus- iso- a DfT NUMMER BESTAAT UIT JWEE BLADEN VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 144 f750 I VOORNAAMSTE ctCIEUWS f 1 De Staats-uitgaven Telegrafisch Weerbericht Hopeloos gecompromitteerd Afsluiting van de Zuiderzee oppersen oppersen M 01 03 0.7 Heeren Costumes Heeren Costumes en ontvlekken f 2.50 Heeren Costumes chemisch - reinigen (stoomen) f 4.50 Binnen enkele dagen terug Onze naam waarborgt U zorgvul dige behandeling Heftige critiek op Frankrijks eventueel afwijzende houding „Franl^ijk is een voortdurende oorlo&sdrei&in& -J ALLE RECHTER, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EH TWIHTIG UREH HA HET OHGEVAL VM “DINSDAG 23 JUNI 1931 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Brillenreparatie’s vlug en billijk 31 no Baroe- - n. Am- 31 Juni naar W naar i naar lést. Zuld- De afsluiting van de Zuiderzee. ünster- rres. Jaarverslag van de Nederlandsche Bank. ge it. 31 L Juni hierover 1st», 31 ark, 20 i Dur- lam te Genua pao. «bang. eert nen te 1 Pan- erdain ip Del voi- i Juni Ifalen- e Ply- 175 30.1 14.4 e Pa- Totaal 100.- 100.- 100.- xel n. te i naar Rott Uxna nar te onstt- het Kon. Ned. Stoomboot Mij. Aeht oude schepen ten verkoop, aangeboden Deken A. J. C. Schraag zijn eigen politiek te dragen. JaTK pao. oii *erli« v«n 'n anderen rinser cz> te De „Nautilus” in Ierland aangekomen N terdatn lasabon. Stam- JN ntwer- rre. tt Pert dg- □ster- 122 33 22 32.6 02 0.1 05 113 13 1913 2.1 26.1 1927 9.0 19.1 102 S3 85 2.2 03 3.6 265 5.4 359 Een tegemoetkoming voor importeurs van Amerikaansch meel. Be kwestie van het moratorium. Verkla ring van Stimson. Heftige critlek op FrankrQks houding ten aanzien van het moratorium. Groote brand in New- Brunwick In Canada. 10 millloen dollar schade. bij een Lreuk van arm via. nen n. ti a 1 J 1900 159 79 319 42 233 1900 1.4 23.6 1913 11.4 16.1 19.1 73 1.0 03 3.4 4.9 17.4 Ernstig motorongeluk te Alphen aan den Rijn. Twee zwaargewonden. 32 3 Juni 22.0 10.6 4.1 419 03 22 ik. Hol es •mbuco. ur van .UK ronha. Rto 1927 32 57 6 Schuld Overige (hoofdz. pens.) Levendige Fransche Ue voormalige" Totaal 149.0 2193 6389 Zeer opvallend is in deze cijfers de gewei- l lom wiiiorirsor non enmmirMi rv/M-lon dlge stijging van sommige posten. Men zie maar eens voor Arbeiderszorg"n bewijs hoe ontzaglijk veel er in ons vaderland op sociaal gebied is gedaan. Verder lette men op On derwijs. En.... op Schuld. Een zuiverder beeld krijgt men nog, zegt.De Avondpost", wanneer men van de voornaam ste onderdeden uitrekent wat zij percents gewijze gekost hebben, d.wz. welk percentage zij bedroegen van de totale staatsuitgaven. Daarvan geeft mr. Van zanten het gende staatje: Algemeen Bestuur Binnenlandsche Zaken Munt, Post. Statistiek, Spaarbank Justitie Buitenlandsche Zaken Landsverdediging Gezondh. en Volkshulsv. Arbeiderszorg Armenzorg Onderwijs Landb., handel, nijverheid Waterst., Scheepv., Spoorw. 123 34.7 109 Binnenlandsche Zaken Onderwijs Landsverdediging Spoorw., Scheepv., Waterst. Arbeiderszorg Gezondh. en Volkshuisv. Landb., Handd, Nljverh. Justitie Schuld Overige (in hoofdzaak pensioenen) Wordt de tocht voortgeset? De .Nautilus” zal waarschijnlijk morgen an Cork vertrekken naar Plymouth, om ;eiepareerd te worden. Daarna wordt de tocht voortgezet naar Bergen en Kopenhagen. Wilkins verklaarde vastbesloten te zijn, aen voorgenomen tocht te volbrengen en in omtrent de veiligheid der buiten de afslui ting gelegen dijken. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat de wij ziging van de waterbeweging ten gevolge van de uitgevoerde werken geregeld nauwkeurig wordt nagegaan. Tot nu toe is hierbij geen enkel feit waargenomen, dat niet in behoor lijke overeenstemming was met de verwach tingen omtrent de stormvloedsstanden ge grond op het rapport der Staatscommissie. Ook hierin ligt dus gereede aanleiding om vertrouwen in den arbeid der commissie te blijven stellen. De rijksuniversiteit te Utrecht heeft een’ doctoraal muziekexamen Ingesteld. Onderzoek naar de wenschelijkheid van voortzetting onnoodig schermde gen. Van Ane «bnene-z op dit blad 11 m Innvolo. da verzekerlmtavoorwaarden f onnn ffg» ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerinzen «JUUU, Hopeloos heeft het soclaal-democratisch hoofdorgaan zich en anderen gecompromit teerd. Gecompromitteerd door de verdediging van de drie afgezanten van het roode N. V. V., die op dit oogenbllk Indië bereizen. Bekend is. dat een drietal vakvereenigings- leiders door deze Vakorganisatie zijn afge vaardigd, om door eigen aanschouwing zich van de koloniale verhoudingen op de hoogte te stellen. Dit drietal, namelijk de leden der Eerste Kamer Danz en Moltmaker, benevens het lid der Tweede Kamer, de heer Kupers, woonden dezer dagen de opening van den Volksraad bij. Een Aneta-telegram, dat Holland bereik te, bracht de tijding van de zonderlinge houding, door het soclaal-democratisch trio aangenomen. Het bevatte het volgende: Japan vóór het moratorium In een interview met een correspondent van de „Times" te Tokio, verklaarde de Ja- pansche minister-president, dat Japan zijn houding ten aanzien van het Hoover-plan eerst over eenlgen tijd bekend zal maken De Japansche minister van financiën ge loofde, dat tegen het plan kleine bezwaren waren aan te voeren, doch dat alle mogend heden waarschijnlijk wel zouden toestem men. Japan diende het kleine offer, dat werd gevraagd, te brengen. Hoogste barometerstand 7653 te Valencia. Laagste barometerstand 737.7 te Hapa- randa. Verwachting: Zwakke, veranderlijke wind, aanvankelijk helder tot licht bewolkt, later toenemende bewolking, droog weer, behou dens kans op onweer, weinig verandering in temperatuur. Naar aanleiding van een onjuist bericht deelt de directie der Koninklijke Nederland sche Stoomboot Maatschappij mede, dat 16 van haar 89 schepen tellende vloot op liggen en zij daarvan 8 oude schepen ten verkoop aanbiedt. Eenlge verandering in haar diensten wordt daardoor niet gebracht, maar wel zal een terugzetting in rang en ontslag van jonger personeel het onvermij delijk gevolg er van zijn. „Van anti-gezags- en antl-natlonale ge voelens is natuurlijk geen sprake. Het ge zag berust niet bit de koningin en zU is evenmin de natie. De ciitiek zou zich veel eer hebben te richten tot de provocatie je gens genoodigde gasten, die het Wilhelmus beteekende. Hét spelen van dit Wilhelmus te toch al zeer onkiesch jegens de verte genwoordigers van net overbeerschte volk. In dit geval had voor het minst de ge noodigde N. V. V.-delegatie vooraf .gewaar schuwd dienen te worden, dat zij getrac- teerd zou worden op het lied, dat in Ne derland tot antl-soclallstlsch lied gedegra deerd Is. Het heeft er nu van, of men hen In de val gelokt heeft." Barometerstand stand. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 954. Eischen van Frankrijk? In de kringen van het Witte Huis en van het Staatsdepartement te Washington heerscht de meening, dat het morgen ver wachte antwoord der Fransche regeering, wanneer het al niet afwijzend zal zijn, toch althans eenige reserve en bepaalde eischen zal bevatten ten aanzien van het niet be deel der Dultsche herstelbetalin- wellngellchte zijde wordt echter verklaard, dat zelfs de Franschgezinde ele menten in de regeering onbuigbaar op hun standpunt zullen blijven staan, dat de plan nen van Hoover In hun geheel moeten wor- aanvaard In de thans bekende formu- Het klinkt prachtig: „het gezag berust niet bij de Koningin”, het spelen van het Wil helmus „provocatie" en zeer „onkiesch", „de socialistische voormannen in een val ge- Maar nu, schrijft de „Standaardkomt de bittere ontknooplng: de heeren Moltmaker ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 125: elke regel meer f 825. RECLAME per regel 4-75 voor de eerste pagina; voor de overige pagina's f 8.58. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bU vooruitbetaling per plaatsing f 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer f 6.12 cs. hebben ijlings protest ingediend tegen hetgeen hun ten laste is gelegd, zij zijn op gestaan. ze hebben het Wilhelmus aange hoord, zU hebben aan een tegenmanlfesta- tie niet gedacht. „Het Volk” heeft ben gecompromitteerd door zoo onhebbelijke dingen van hen aan te nemen. „Het Volk” heeft zichzelf gecompromit teerd door voor anderer fatsoen eigen drugslijn tot maatstaf te nemen. Wijlen prof. dr. H. A. Lorentz In 1918 haar werkzaamheden aanving, heeft niet minder dan ongeveer acht jaar noodig gehad om haar verslag uit te brengen, hetwelk in 1926 te verschenen. Men zal bezwaarlijk kunnen Volhouden, dat in dit zeer uitvoerige en ge documenteerde verslag de zaak niet van alle Mjden is behandeld en dat. wat menscheljj- kerwljze gedaan kon worden om een zoo Juist mogelijke voorstelling te krijgen van hetgeen ten aanzien van de verhooging der waterstanden te wachten stond, niet gedaan sou zijn. Er is geen enkele reden om het onderzoek der commissie te herhalen of om te ver wachten, dat men tot andere resultaten zou komen: ook in de dagbladartikelen, waar naar de steller der vraag verwijst, zijn geen (ettelijke gegevens medegedeeld waaruit na der onderzoek zou moeten voortvloeien. Met toame was het peil van 4.15 N. A. P. te Rzumazljl. waargenomen op 12 Maart 1905, aan de Staatscommissie bekend (zie den Staat tegenover bladz. 69 van haar verslag! en heeft zij met dezen stand rekening ge houden; voorts heeft het bedoelde vloed merk bU den storm van 23 November 1930 de voorspellingen der commissie bevestigd, zooals deze luidden ten aanzien van den stand van de werkzaamheden op dat oogen- bllk d± bij nog niet geheel afgesloten Zui derzee. Uit een sedert het stellen der vraag ver schenen nader artikel Is voor het overige reeds gebleken, dat onjuiste grondslagen zijn gebruikt voor een betoog, waardoor in som mige kringen ten onrechte onrust is gewekt den. leering. Van beteekenis voor de houding der regee ring te Washington is het hoofdartikel in de .Herald Tribune” van heden, waarin os. wordt gezegd, dat de poging der Fransche regeering, om het voor Frankrijk bestemde deel van de niet beschermde annuïteiten van de betallngsopschorting uit te sluiten, waarschijnlijk het geheele plan van Presi dent Hoover zal doen mislukken, aangezien Amerika begrijpelijkerwijze afwijst een po gen, den last van de te brengen offers geheel alleen te dragen. Het afwijzen van de mora- torium-gedachte zou de ineenstorting van Duitschland met dreigende zekerheid dich terbij brengen en dan heeft Frankrijk de verantwoordelijkheid voor de volle vernieti ging van herstel- en vrede-systeem voor zijn rekening te nemen. Nog scherper laat zich Hearst uit in een uitvoerig hoofdartikel in de 18 dagbladen, die hij onder zijn contröle heeft. Hij schrijft, dat Frankrijk een voortdu rende oorlogsdreiging vormt. Het benut zijn gestolen geld voor het bouwen van een gigantische oorlogsmachine, om Europa te onderwerpen. Frankrijk kan worden beschouwd als een misdadige natie, die voor een wereldgerecht gedaagd diende te worden en gedwongen zou moeten worden, om den vrede te handhaven of anders zelf de vernietigende gevolgen van kuur, waarmee vermo?d<’liik een° vijftal zijn eigen politiek te dragen. ken zal zijn gemoeid. debatten in de Kamer verwacht voorzitter van de herstel' commissie Dubois, die deel uitmaakt van de Marin-groep In de Fransche Kamer, heeft minister-president Laval medegedeeld, dat hij voornemens is. Vrijdag >k In de Kamer een interpellatie te houden over het voorstel van President Hoover. Men verwacht voor a.s. Vrijdag lil de Fransche Kamer levendige en belangrijke debatten. I In een tweetal artikelen publiceerden I wij onlangs eenige gegevens over den I invoer van Russisch graan in ons lan<|. I BIJ een overzicht, dat wjj daarbij ga- I ven over de prijzen van de sovjet-tarwe, I wierpen wij ook de vraag op of uit de I cijfers, zooals wij die hadden berekend, I tot dumping van de zijde der Russen I moest worden geconcludeerd. I Het antwoord op die ^raag biedt, zoo- I als wij reeds opmerkten, een dubbele I moeilijkheid: vooreerst 13 het moeilijk I om tot een juiste definitie van het be- I grip „dumping” te komen en op de I tweede plaats Is het nog veel moellijker I de noodige gegevens los te krijgen van I Moskou. Wat het begrip „dumping" betreft, nemen wij aan, dat hiervan eerst kan worden gesproken, als aan twee voor waarden is voldaan: vooreerst moet het betrokken product van de hand worden gedaan tegen een prijs, di« lager 13 dan de kosten van zijn proetaictle en zijn vervoer. Het moet worden verkocht met verlies. En op de tweede plaats moet de Invoer van dit product in een bepaald land zóó groot zijn, dat de eigen In dustrie of de eigen landbouw er aan merkelijk nadeel onder kan lijden. Dat de laatste voorwaarde in ons land wél degelijk een feit is, hebben wij overduidelijk gedemonstreerd in ons eerste artikel, waarin wy aantoonden, dat In het eerste trimester van dit jaar ruim 64 pCt. van onzen tarwe-lnvoer uit Rusland kwam en dat dit percen tage in de eerste maand 83 pCt. beliep. Thans enkele opmerkingen over de eerste voorwaarde. Hier stooten wij op de tweede moei lijkheid: het verkrijgen van betrouw bare gegevens over de productiekosten van het Russisch graan. Een van de weinige auteurs over Rus land in den laatsten tijd, die daaraan voldoende aandacht heeft geschonken, Is de Amerikaansche Journalist H. R. Knickerbocker, correspondent van de New-York Evening Post, die in zijn pas verschenen boek „The red trade mena ce” zijn indrukken uit het Bovjet- Paradijs weergeeft. Knickerbocker heeft zich werkelijk van vele dingen goed op de hoogte gesteld en heeft vele waarde volle gegevens weten te verzamelen. Ook betreffende de productiekosten van het Russisch graan. De Russische Staat, zoo verklaart hl], heeft In 1930 aan de privaatboeren en aan de kolchosen (zie hierover ons artikel .Russisch graan”) moeten beta len één roebel en veertig kopeken voor een poed tarwe. Een ander schrijver: Michael Farb- mann, die zijn bevindingen publiceerde In de Engelsche „Economist”, spreekt van één roebel twintig kopeken. Wij kunnen daar vrijwel op aan. Welnu, als men weet, dat een roebel pari 1.25 In Nederlandsch geld verte- genwoófrdigt en dat een poed een Russi sche maat Is, die gelijk staat met 16,38 K.G., dat er dus 61 poed In een ton (1000 K.O.) gaan, kan men zelf heel gemakkelijk berekenen, dat de Staat -volgens Knickerbocker 106,76 gld. pee ton tarwe heeft betaald. Volgens Farb- mann Iets minder, maar toch nog dicht b(j de honderd gulden. Men vergelijke dat cijfer eens met de grafiek, die wij verleden week Vrijdag publiceerden over de prijzen van het Russisch graan In Nederland. Moskou, Intusschen, protesteert hier tegen. Het graan, dat naar het buiten land wordt geëxporteei^i, komt, volgens de autoriteiten, niet van de privaat boeren en niet van de sowchosen, maar van de groote staatslandbouwbedrijven, die veel goedkooper produceeren, door dat zij over veel meer technische hulp middelen kunnen beschikken. De officleele berichten verklaren, dat In 1929 het graan van deze sowchosen 1,11 roebel kostte, dat Is 85.40 gld. per ton. De oogst van 1930 bracht een ver mindering der kosten tot 80 kopeken per poed. dat is nog 61 gulden per ton. De laatste 5 maanden nu Is het Rus- slsch graan In Nederland gemiddeld ▼oor veel minder dan dit bedrag ver kocht. ofschoon de vracht van Rusland naar hier er niet bij berekend Is. Intusschen beweren de sowchosen die onder eigen beheer staan van direc teuren dat zij leder voor zich winst maken. De oplossing van dit raadsel is zeer eenvoudig: de Russische Staat koopt vougens Farbmann het kraan op van de groote bedrijven tegen *e®r booge bedragen. Bedrijf no. 2 ontving b.v. 1,75 roebel Per poed, hetgeen gelijk staat met 132,40 kid. per ton. De „Gigant” ontving bijna 100 gld, per ton en de .nederzetting” Mina 150 gld. Dit feit is typeerend voor de wijze *aarop men In Rusland met boekhou ding en statistieken omspringt en de monstreert bovendien zeer goed, dat het Loonsverlaging in Indië Uit Batavia wordt gemeld: De Federatie van Drukkerspatroons besloot tot Invoering van een algemeene loonsverlaging van 10 voor de Aziatisch personeel. De Zuster-MaatachappUen veriaagden alle de salarissen per 1 Juli 1931 met 5% en per 1 October 1931 nog eens met 5 tel wijl de periodieke verhoogingen rin 1 Juni 1931 niet worden toegekend en de standplaatstoelagen worden gehalveerd. ALKMAAR Telefoon: AdmlnteJratte Redactie No. 633 Meening Dui^che kabinet Hedenmorgen te 11 uur kwam het Dult sche Rijkskablnet in vergadering bijeen, ten pinrip tf* hprHftflslfMfpn nvpr dp door Iwt voorstel van Hoover ontstane situatie. Eenparig is de regeering van meening, dat ondanks de verlichting, die door het Ameri kaansche plan voor Duitschland zal ont staan, in het komende jaar geen gevolg moet worden gegeven aan de verschillende wenschen, om den flnancleelen druk op breede lagen der bevolking op te heffen. Integendeel zullen alle besparingen met kracht moeten worden doorgezet, om te zamen met de besparingen die verkregen worden op de uitgestelde credletbetalingen. te dienen voor de versterking van den alge- meenen flnancleelen toestand voor het ko mende jaar. In het maandblad ,JJe Opbouw” geeft mr. J. H. van Zanten belangweHtknde verge lijkende cijfers over de staat-uitgaven. Wij mogen er een enkelen greep uit doen. Hieronder volgt een overzicht in millioenen guldens van uitgaven, In 1900, 1913 en 1927 gedaan voor verschillende belangrijke posten: J NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Staat Is, die wetens en een politiek van Door den heer Llngbeek was eenige weken geleden aan den Minister van Waterstaat ge vraagd of deze het niet gewenscht achtte, dat zoowel met het oog op de verantwoorde lijkheid der Regeering en Volksvertegen woordiging, als tot geruststelling der natie, zou worden overgegaan tot instelling eener onpartijdige, deskundige commissie van on derzoek, die hebbe na te gaan of het wel ge wenscht is met de afsluiting van de Zuider zee, door middel van den reeds voor een deel tot stand gebrachten dijk, nu reeds ten einde toe door te gaan. Minister Reymer heeft thans hierop volgende geantwoord: Vast staat, dat. zoodra de onlossine van t sedert Jaren aanhangige vraagstuk nopens de droogmaking der Zuiderzee gevonden was in aanleg van een afsluitdijk tusschen de Noord-Hollandsche en de Frlesche kust, men er zich van bewust geweest te, dat tegen dien dijk en langs de om de Waddenzee ge legen kusten de waterstanden en voorname lijk bij storm hooger zouden zijn dan zonder afsluitdijk het geval was. Naarmate de uit voering van de werken naderbij kwam, deed zich meer en meer de behoefte gevoelen aan steeds nauwkeuriger kennis omtrent de hoogte, waartoe het water b(j stormvloed zou kunnen stijgen Het zou onverantwoordelijk geweest zijn, met de werken aan te van gen. vóórdat men zich een zoo nauwkeurig mogelijke voorstelling omtrent het bjj storm vloed te bereiken peil had gevormd. Zoo werd op voordracht van den Minister, dr. Lely, een Staatscommissie ingesteld welke tot taak had „te onderzoeken In hoeverre, als gevolg van de afsluiting van de Zuiderzee, te verwachten Is, dat tijdens storm hoogere waterstanden en een grootere golf oploop, dan thans het geval Is, zullen voorkomen voor de kust van het vasteland van Noord- Holland. Friesland en Groningen alsmede voor de daarvoor gelegen Noordzee-ellan- den.” Deze «wn inteide. welke onder leiding van 2.7 22.8 93 65.0 14.0 54 1 29 352 122 4 52 16.1 38.1 169 0 145 75.6 Zoo luidden de eerste berichten, die de redactie van „Het Volk” met blijdschap ver meldde over de prlnclpicele beslistheid waar-' mee deze partljgenooten in Indië voor hun socialistische belijdenis uitkwamen. Deze onvoorwaardelijke verdediging en lofprijzing gaf het blad over deze manifes- t-at-tp De onderzeeboot .nautilus” te gistermor gen, gesleept door bet Amerikaansche* oor logsschip „Wyoming”, in de nabijheid" van Cork (Ierland) aangekomen, alwaar het vaartuig voor anker is gegaan. Welkome afwisseling op de rei». Passagiers en bemanning van de „Volen dam" van de Holland Amerikalljn, welk vaartuig gisteravond te Rotterdam aan de Wllhelminakade arriveerde, waren vol van de ontmoeting, die zjj Zaterdagmiddag had den gehad met de „Nautilus’de duikboot van kapitein Wilkins, waarmede deze naar de Noordpool denkt te gaan. De „Telegraaf" vond den eersten stuur man. den neer J. Munnik, bereid een en an der over deze ontmoeting te vertellen. Al hadden wt), aldus de heer Munnik, draadloos bericht gesregen, dat de „Nauti lus” gesleept door den Amerlkaanschen krui ser Wyoming op weg was naar Cork, toch hadden wij er niet op gerekend zoo vlak langs dit Interessante schip te zullen koer sen. Zaterdagmiddag tegen 2 uur toen wjj -onsepongeveer 948 mijl van de Hcilly- eilanden bevonden, heeft de officier van de wacht gerapporteerd, dat de sleep in het zicht was. Ónmlddellljk waren alle hens aan dek en ook de passagiers die van deze af wisseling wilden genieten, waren allen pre sent. Het was mooi weer, er was een goed hel der zicht en de wind was N.N.W. Zoodra wU de sleep in het zicht kregen zijn wij er naar toe gevaren. Wij behoefden onzen koers daarvoor niet noemenswaard te wijzigen. Tenslotte zjjn wij de sleep op ongeveer een scheepslengte afstand gepasseerd. Hoewel het mooi weer was liet de toestand van de zee niet toe. dat de bemanning der Nauti lus zich aan dek bevond. De toren was ge sloten en wij konden niemand waarnemen. Duidelijk hebben wij gezien, dat de „Nauti lus" moeite had met sturen, want zij gierde van Noordoost tot Zuidoost. De sleeptros had naar schatting een lengte van 300 meter. OogenschUnllJk had de ..Nautilusgeen scha de bekomen. Wjj konden ook de masten met de radio duidelijk waarnemen. Aan boord van de ..Wyoming" waren alle hens aan dek. Ter begroeting hadden wjj drie stooten op de fluit gegeven, welke groet door de „Wyoming” werd beantwoord. Door de passagiers werden verschillende foto’s gemaakt, doch men vond het jammer dat men de kranige bemanning van „Nau tilus" niet persoonlijk kon toejuichen. Het was. zoo besloot de eerste stuurman zijn ver haal. voor onze passagiers een welkome af wisseling op de reis. I de Russische willens, doelbewust dumping voert. Er is nog ipeer: Ook de bewering van de Russische potentaten, dat al het exportgraan van de sowchosen komt, kan onmogelijk Juist zijn. Knickerbocker berekent, dat de sowchosen In totaal een tarwe-op- brengst hebben van ongeveer 1.250.000 ton, terwijl de totale export zeker veel meer bedraagt en welhaast tusschen 2 en 4 millloen ton moet liggen. (De autoriteiten bewaren hierover vooral een diep stilzwjjgen). Bij het exportgraan is er dus onge twijfeld, dat den Staat veel meer gekost heeft, dan hij opgeeft voor zijn eigen landbouwbedrij ven. De Sovjets doen dan ook niet veel moeite meer om op dit ééne punt: den tarweuitvoer, de tendenz van dumping te ontkennen. Maar, zeggen zij, men moet ons niet van dumping beschuldigen, want dum ping bestaat alleen dan, wanneer een dergelljke politiek over heel de linie van den uitvoer wordt gevolgd. Met andere woorden: „goed, geven, wij verkoopen het verlies, maar bewijs het nu ook eens van de rest.” ■Nu zal het ieder onbevangen lezer duidelijk zijn, dat het zelfs voor men seigen met meer tijd, dan een journalist heeft, een onbegonnen werk zou zijn met alle middelen van de speurders- kunst een dergelijk bewijs te zoeken. Knickerbocker toont nog aan, dat er zeer klaarblijkelijk verlies geleden wordt op rogge, kolen en petroleum-produc- ten; verder is hij echter niet gegaan; zelfs het lezen van zijn becijferingen is vermoeiend. Behalve dat bezitten wij nog een ver klaring van den bekenden communist Larin, die reeds in 1927 schreef, dat bij na de helft van den heelen russischen export met verlies, en daarvan twee derden met groot verlies werd verkocht. Uit deze enkele grepen, die wij in ver schillende bronnen deden, meenen wij in voldoende mate te hebben aange toond, dat men Rusland wel degelijk formeel van dumping, van grove dum ping mag beschuldigen. De Fransche minister van financiën heeft i den loop van gisteren met de deskundgen Ivan zijn departement de voorstellen van jHoover nauwkeurig onderzocht en het Fran sche antwoord uitgewerkt. Des middags werd Flandin ontvangen door President Doumer, met wlen hij een langdu rig onderhoud had, waarna hij zich naar minister-president Laval begaf, met wlen bij een conferentie had, die tot half 10 duurde. Een bespreking met den minister van bui- ■tenlandsche zaken was niet meer mogelijk, doordat Briand gisteren te laat in Parijs te rugkwam. Tijdens den gisteren gehouden minister raad, zou de tekst van het antwoord nog maals zijn onderzocht en definitief zijn ge formuleerd. Wanneer het antwoord geheel gereed is. zal het zoo spoedig mogelijk wor den verzonden naar den Franschen ambas sadeur te Washington, die het aan Presi dent Hoover zal overhandigen, omdat deze heeft verzocht zoo spoedig mogelijk van het Fransche standpunt op de hoogte te worden gesteld. Omtrent de gebeurtenissen, die zijn voor afgegaan aan de aanvaarding van het Ame rikaansche voorstel door de Engelsche regee ring, weet de „Times" te melden, dat Mac Donald gisteren de aangelegenheid heeft be sproken met de voornaamste leden van zijn kabinet. Men kwam overeen, dat het wenachelijk was, dat de Engelsche regeering zoo snel mogelijk haar standpunt bekend zou maken Tevens was men van meening, dat bet plan van Hoover eenige punten bevatte, waarvan nadere opheldering gewenscht was, alvorens definitieve beslissingen konden worden ge nomen. De „Times’’ weet te melden, dat van het bezoek van Henderson aan Parijs en van den Engelschen minister aan Berlijn nog ruim schoots gebruik zal worden gemaakt, om met de Dultsche en Fransche regeering de zaak te bespreken. toege- graan met Een verklaring van Frankrijk Met betrekking tot de verklaring van Hoo ver meent de diplomatieke redacteur van Havas in staat te zijn te kunnen mededee- len, dat de Fransche gezant te Washington aan Stimson heeft medegedeeld, dat Frank rijk de edelmoedige gevoelens waardeert, welke Hoover’s voorstel inspireerden en be reid is zich er bij aan te sluiten. Het wenscht echter, dat het vraagstuk nauwgezet zal worden bestudeerd, alvorens het in staat zal zijn zijn officleele antwoord kenbaar te maken. Diplomatieke en financleele persoonlijk heden zijn van oordeel, dat Frankrijks a«b haesie moet vergezeld gaan van waarborgen dat Hoover’s moratorium slechts één jaar geldig zal zijn en het plan-Young niet mag aantasten. Ook moeten de onvoorwaardelijke annuï teiten onaangetast blijven. Daarom wordt door financleele persoonlijkheden het denk beeld aan de hand gedaan, dat Duitsch land voor 1931/^ in nationale deviezen een bedrag zal storten van 500 millloen mark in goud, dat is de onvoorwaardelijke tranche, welke Frankrijk ter beschikking zou stellen van de Bank voor Internationale Betalin gen ten bate van leenlngen aan belangheb bende naties. De uitgifte van Schatkistbil jetten op korten termijn zou het deficit op^ de Fransche begrootlng kunnen compéri" seeren. In geen geval mogen nieuwe belas tingen daarvoor worden geheven. Deze maatregelen zijn gerechtvaardigd, omdat Frankrijk bij bet voorstel veel meer betrokken is dan Engeland en Italië. Frank rijk is echter te zeer betrokken bij de wel vaart van Europa, dat het zich gaarne of fers wil getroosten, mits Duitschland wer kelijk internationale solidariteit toont. BATAVIA, 16 Juni. (Aneta). De meeste Europeesche dagbladen critiseeren op seer scherpe wijze het feit, dat de leden van de N. V. V.-delegatle bleven zitten bjj het onder de tonen van het Wilhelmus bin nenkomen van den Gouverneur-Generaal en bU diens heengaan voor en na de ope ning van den Volksraad, terwjl de dele gatie de openlngszlttlng bijwoonde op uit- noodiglng van den voorzitter van den Volksraad. Het hoofdbestuur van de Vaderlandsche Club sprak In een communique aan de pers zijn „diepe verontwaardiging’’ uit. dat de leden van de delegatie van het N. V. V. „zich niet hebben ontzien om hun anti- gezags- en antl-natlonale gevoelens zoo ver uit te strekken.” Uit deze cijfers ziet men. hoe sterk de uit gaven voor landsverdediging naar verhou ding zijn achteruit gegaan. En dit is een verschijnsel, dat iedereen zal toejuichen en dat de goede bedoelingen van ons land duidelijk bewijst. Maar: onze staata-schuld te op het oogenbllk grooter dan ooit. De Hoogeerw. heer A. J. C. Schraag, de ken van Schiedam en pastoor van de pa rochie van O. L. Vrouw Visitatie aldaar, is In het R. K. Ziekenhuis, de dr. Noletstich- tlng, opgenomen voor het ondergaan van ’n 1 we HOF

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 7