Buitenlandsch od^ieuws FEUILLETON HEVEA BRUENING EN LAVAL OVER HET PLAN-HOOVER DE MAN VAN NERGENSHUIZEN f RADIQ.QMROEP Het De processies in Italië Dowgalewski in ongenade KORT NIEUWS Gemengde Buitenlandsche ^erichten De parlementsverkiezingen in Bulgarije w m< bei no -FIETSBANDEN hcht/oopead //zérsrerh 7 Duitschland wil medewerken; saneering der financiën blijft noodig. .Vrijdag bekendmaking der Fransche antwoordnota. de De nieuwe Oostenrijksche Kabinet Morgen- RIJKSKANSELIER DR. BRUENING Bestrijder van het bolschewisme Sluiting: der universiteit der Groote minderheid voor de regeering Opheffing van het atudentenrecht verstandsverbijstering bij hem ca vo (Wordt vervolgd). De regeeringsverklaring Raad Laval plaats werd van tot het einde, aan mijn geest De definitieve uitslag van de parlements verkiezingen in Bulgarije bevestigt de be richten omtrent een groote overwinning der oppositie. Het Oostenrijksche gerechtshof heeft giste ren het Indertijd onder 1 rectoraat van prof. b si o c di 21 grootl; het oc hoopt kwam karaf. h ei n d h d n v s 1 I 1 1 I 1 I 1 ra hc hc Is mi ee ve de zo Ke 1 tre we vel De pei 1 vei kaï I tal wa I zal wo kaï scl vei zei 1 ge' «te eei zal me 1 pol 1 toe hel den aai hei ho bei 1 eet we bei lev nl bt ge na be Dl de Bi Wl br va c I dei 2B Ra 1 1 loc Br ha rel W zi6 Ge Ge aa hjl Pc 12. va nii mi Bt Pr bo tin ge H< 131 Benige vrijheid tot het geven van vergunning De universlteit, de technische hoogeschool en twee andere instellingen van hooger on derwijs zijn gisteren voorloopig daar er gehad. Deze onlusten ontstonden naar aanleiding van de uitspraak van het administratieve ge rechtshof, welke het bestaande studen* recht onwettig verklaart. Studie door Italië Maandagavond heeft Mussolini den minl- ter van Buitenlandsche Zaken Grandi ont vangen, die hem verslag heeft uitgebracht omtrent het Amerikaansche voorstel tot uit stel der herstelbetalingen. Woensdagmorgen zal Mussolini den minis ter van Buitenlandsche Zaken opnieuw ont vangen. Uit deze korte officieuse mededeellng blijkt dat de bevoegde Italiaansche instanties het aanbod van Hoover nog in studie hebben. Hij: „Hoe komt het toch, dat u altijd uit bent als ik bjj u Op visite kom?” Zij: „Dat is blind geluk!” gesloten, studentenonlusten hebben plaats Zender toestemming van het parlement zal geen wijziging in de bepalingen van het Toung-plan worden aangebracht. De regeerlng beraadslaagt over het ant woord. dat zij den president der Vereenigde Staten zal doen toekomen. De Kamer zal Vrijdag as. kennis kunnen nemen van den inhoud der nota Men moet begrijpen, dat het niet moge lijk is. de antwoord-nota eerder bekend te maken". Priester aangehouden. De Popolo dl Horna meldt uit Udine: Te Tarmis arresteerden carabinieri een priester, die na in de kapel de H. Mis te hebben gelezen, een heftige rede hield tegen de re geerlng en het fascisme, wegens de ontbin ding der Katholieke jeugdorganisaties. Wegens onlusten aan de unlversi- teit te Weenen, is besloten deze tot nadrf order te sluiten. Ook de landbouwhooge- school zal worden gesloten, evenals de tech nische en handelshoogeschool. koste een misplaatste grap had veroorloofd. Ik liet ons geheele onderhoud nog eens, het begin voorbijgaan. Neen, er had zich geen enkel teeken van voorgedaan, als tenminste zijn zeldzaam aan bod niet als zoodanig mocht worden aange merkt. En indien de geheele zaak een grap was, nu, dan was het voor den aanlegger toch een tamelijk dure. Bovendien voelde ik. dat de man in levensgevaar verkeerde of tenminste in de veronderstelling leefde, dat hij het was. Zijn plotselinge handbeweging naar zijn zak op de kade liet daaromtrent niet den minsten twijfel over. Ik haalde het papier, dat hij mij had ge geven, uit mjjn zak en stak een waslucifer aan. teneinde het te bestudeeren. om den weg in huis eenigszins te leeren. Het leek mij eenvoudig genoeg. Ik had alleen maar de trap op te gaan en zou dan de deur van mijn slaapkamer vlak voor mU hebben. De ramen zouden vermoedelijk op het park uit zien. Deze kennis was. naar mij dacht, vol doende voor den nacht. De bestudeering van de rest der teekenlng kon tot den volgenden morgen wachten. Inmiddels hadden wij den hoek van Hy- de-Park bereikt: de chauffeur stak den weg over en draalde naar rechts Park-Lane op. Behalve het nummer wist ik niets van het huls, waar Northcote woonde en Ik kreeg een Inwendlgen schok, toen wjj voor een prachtig, Indrukwekkend huls, slechts een honderd meter voorbij Apsley-House, stopten. De meening van Senaat en Congres gevraagd Volgens een bericht uit Washington heeft Hoover, hoewel dit ongebruikelijk is, alle senatoren en congresleden opgeroepen om den president onmiddellijk hun meening over het moratorium mede te deelen. Den senatoren en congresleden, die ultste- dig zijn, wordt verzocht telegrafisch hun meening te zenden. Dowgalewski, de leider der Russische han- delsvertegenwoordlging te Parijs, heeft zijn ambt neergelegd en is toegetredefi tot de or ganisatie ter bestrijding van het bolschewis me. welke onder leiding van den vroegeren gezantschapsraad Bessedowskl staat. Dowgalewski, die een neef van den Russl- schen gezant te Berlijn is. schijnt te Moskou in ongenade gevallen te zijn. Hij had op dracht gekregen naar Moskou te komen, ten einde zich te verantwoorden, doch weigerde hieraan gevolg te geven. Gisteravond om 11 uur heeft de rykskan- ■elier, dr. Bruentng. voor de radio een rede voering gehouden, welke over alle Duit*-he zenders verspreid werd, De rukskanselier zeide o JU'het volgende: Volgens de proclamatie van den president van de Vereenigde Staten moet het komende jaar niet alleen het herstel brengen van het internationaal vertrouwen op economisch gebied en daarmede den econotnischen opbouw der wereld dienen, doch men streeft tevens het doel na de politieke betrekkingen tus- achen de landen te verbeteren en een ver dere vreedzame ontwikkeling, gegrondvest op overtuigd samenwerken der staten te bevor deren en te versterken. Deze beiden oefenen een noodzakelijke wisselwerking uit. Zonder saneering van economische en ftnandeele verhoudingen is geen kalmeering van den politieken toestand. zonder deze politieke kalmeering geen overwinnen van den eco nomischer! nood denkbaar. Een normale ontwikkeling van Europa en de wereld Is daarvan afhankelijk, of diegenen, die in den wereldoorlog in twee kampen verdeeld wa ren, thans vastbesloten en met vooruitzien- den blik van beide kanten tot besluiten kunnen komen, welke den beklemmenden nood dien alle regeeringen en volkeren thans door- maken, helpen bestrijden. Voor dit groote doel zal het Amerikaansche voorstel een groot ding zijn, wanneer het door de betrok ken landen met denzelfden edelmoed wordt aangenomen, als het gedaan is. De Fransche communistische afge vaardigde Marty is op last van den gouver neur van Barcelona, wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van den Staat, over de grens gezet. „Op onze verdwijning,” zei ik. Northcote deed mijn toast bescheid en dronk het glaasje leeg; daarna overhandigde hjj mij het chéqueboek en zijn huissleutel. Ik stak een en ander in mijn zakken met de bankbiljetten. De laatste woorden van Voltaire schoten mij onwillekeurig te binnen: „En nu naar het groote onbekende,” zei ik vroolUk. ,iVU zouden er beter aan doen, niet tege ltje hier vandaan te gaan,” zei Northcote. Vervolgens zweeg hU eenlge oogenbllkken. „Goeden dag,” sprak hjj dan. „Ik veron derstel niet, dat wij elkaar ooit zullen we derzien." t Tti nam de lange gele regenjas van de sofa, legde haar over mijn arm en stapte naar de deur; toen draalde ik den sleutel nm en keerde mij naar mijn dubbelganger Northcote stond nog op dezelfde plaats, met over elkaar geslagen armen en dien vreem den, vreugdeloozen glimlach op rijn gelaat. „Goeden dag,” zei ik, „en leef gelukkig.” voorschijn kwam. Hij was een rustig uit ziende, nette verschijning van ongeveer vijf en veertig, met een levendig, g'adgeschoren gelaat en haar, dat in zijn beginstadium van grijsworden W'as. Zijn kleedlng was die, van een deftlgen Engelschen huisknecht. „Dat,” zei ik bij mijzelf, „moet Milford zijn." Ik zette mijn hoed af, zoodat "het licht op mijn gelaat viel. „Zijn er nog brieven gekomen, Milford?” vroeg ik op den meest natuurlijken toon. Ik lette scherp op hem, terwijl Ik sprak, of ik soms den minsten glimp van verrassing ovel iets ongewoons in mijn voorkomen kon waarnemen. Maar niets kon natuurlijker zjjn dan de manier waarop hij naar mij toekwam en mijn hoed en jas aannam. „Er zijn eenlge brieven met de laatste post aangekomen, mijnheer,” sprak hij. „Ik heb ze op uw schrijftafel gelegd.” „Dank je wel,” zei ik en ging naar de trap. „Wil ik den brandy en soda nu boven brengen, mijnheer?” vroeg hy. Ik had absoluut geen trek meer in brandy, want ik had in restaurant Milan mijzelven reeds buitengewoon edelmoedig bediend. Aangezien ik echter vermoedde, dat dit slaapmutsje een gewoonte van Northcote was, vond ik het maar beter in dien levens regel geen verandering te brengen. ,4a," zei ik, „doe dat maar.” Ik ging de breede trap op, die met een even weelderigen looper was bekleed als de De inwerkingtreding Noodverordening Volgens een bericht in de „Vosslsche Zel- tung” is men tijdens een bespreking met de voorzitters der landelijke arbeidsbeurzen in het Rljksinstituut voor Arbeidsbemiddeling en Werkloozenverzekering overeengekomen, van 13 Juli af de nieuwe bepalingen der Noodverordening in werking te doen treden. o di a< m tl: vc P Oi as K ge Diplomatenbesprekingen te Washington Naar uit Washington gemeld wordt, heeft Staatsssecretaris Stimson de diplomatieke vertegenwoordigers van Duitschland. Enge land. Italië, Bulgarije, Joegoslavië, Roeme nië en Tsjecho-Slowakijë ontvangen voor be sprekingen over de voorstellen van presi dent Hoover. Met het oog op in Fransche bladen tot uiting gekomén ontstemming over het feit, dat de Fransche regeerlng door deze voor stellen is overrompeld, werd in het staats- departement de volgende verklaring afge geven: „Door de Amerikaansche regeerlng is voor de definitieve formuleering met geen enkele regeerlng gesproken. De president die den toestand in Duitschland, gelijk men begrij pen kan, met groote bezorgdheid heeft ge volgd. handelde, toen de Duitsche flnan- cteele crisis in de beide laatste dagen van de vorige week toonde, dat wanneer hU niet onmiddellijk handelend optrad, een cata strophe voor de deur stond en Frankrijk was de eerste der buitenlandsche mogend heden. die in kennis gesteld werd, toen hU tot handelen besloten had. Dat was Vrijdag”. De Duitsche regeerlng is bereid, met alle krachten aan het bereiken van dit doel van het Amerikaansche initiatief mede te wer ken. Zij heeft den oprechten wil met alle regeeringen de oplossing der problemen aan Wratten, welke voor het herstellen van de rust in Europa van belang zijn. Hoe meer de economische en sociale nood, waaronder bet Duttsche volk lijdt, wordt verzacht, des te krachtiger en eensgezinder zal zijn be reidheid en geschiktheid naar voren komen om een bolwerk van orde en rust in Europa te zijn. Het belang van dit oogenblik en de hieruit voortvloeiende verantwoordelijkheid doen mij de hoop en verwachting uitspreken, dat al diegenen, die voor de vorming der openbare meening van toonaangevenden in vloed zijn, zich bewust zullen blijven van welke beslissende beteekenls op dit moment maathouden en zelfbedwang by al onze volksgenooten <s in alle uitingen en demon straties, zoowel voor Duitschland als voor Europa. De Duitsche regeerlng is er zich van be wust, dat by dit alles de toekomstige vorm der betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk een bijzonder belangrijke rol ver vult. Wanneer in de ontwikkeling van deze betrekkingen al vele moeilijkheden en rem mingen zijn opgetreden, wanneer het al in de openbaarheid aan beide zijden der gren zen vaak tot hartstochtelijke uiteenzettingen is gekomen, toch houd ik vast aan de over tuiging, dat dat alles niet onoverwinnelijk is, maar dat Integendeel, wanneer aan beide zijden goede wil bestaat, middelen en wegen gevonden kunnen worden om het overeen stemmende en gemeenzame van de belangen der beide landen op den voorgrond te bren gen en in het bewustzijn van belde volkeren zoodanig te verankeren, dat het duurzaam wordt. Aangezien ik er van overtuigd ben, dat een werkelijk gevormde en vaste samenwerking tusschen de volkeren van Europa en de voor den levendigen economlschen ruil met Ame rika noodzakelijke stabilisatie van den Europeeschen vrede op dien dag verzekerd zou zijn, waarop tusschen de beide groote nabuurvolken het voorbije voor eeuwig overwonnen is en de blik gemeenschappelijk gewend wordt naar de toekomst en haar geestelijke economische en politieke vorming, juist daarom is het het streven van de door mij gelelde regeerlng over ontstemmingen van bet oogenblik heen in de toekomst te denken, al het verantwoordbare te doen en de grootmoedige geste van president Hoover te helpen leiden naar de voor bet belang van Amerikaansche stappen bij Frankrijk Het gerucht wordt bevestigd, dat Amerika bijzondere stappen heeft ondernomen ten opzichte van Frankrijk in zake het door Hoo ver voorgestelde moratorium. Het PariJsche radio-agentschap meldt uit Washington dat de onderstaats, secretaris voor de schatkist Mills, den Franschen ge- znntschaps-attaché een memorandum over handigd heeft In den vorm van twee tabellen ten einde deze naar Parijs door te zenden. Een van deze tabellen vermeldt het aan deel dat Frankrijk heeft in de plannen van Hoover, terwijl in het andere de toestand wordt geschilderd die ontstaan zal Indien Frankrijk de voorstellen zal van de hand wijzen. Het memorandum wordt van vertrouweiy- Herrie aan Weenens Universite# Dan verliet ik het vertrek en sloot de deur achter mij. Ik wandelde bedaard door de lange gang van het hotel en bereikte den ingang, waar door ik binnen was gekomen. Een man in livrei, die als portier dienst deed, trad op mij toe en vroeg beleefd: „Wenscht u een taxi, mijnheer?” „Ja,” zei ik. „dat is goed.” Hij ging even in zijn glazen bokje, om de taxl-standplaats op te bellen en binnen twee minuten stond het voertuig aan de deur. Ik gevoelde mij In het geheel niet opge wonden, ofschoon mijn hart iets sneller klopte dan gewoonlijk. Dit was In elk geval een aangenamere bezigheid, dan kapitalisten bezoeken of langs het dok slenteren om een vrijen overtocht naar Amerika te krijgen. Toen Ik instapte, gaf ik den portier een shil ling en den chauffeur het adres In Park- Lane, dan zette ik mij welgemoed in de gemakkelijke kussens. Ziezoo, nu begon het spel, daar was geen twijfel aan. Tenzij ik mijn gegeven woord aan Northcone brak, zou ik den eersten tijd in zoo'n opwindende geschiedenis gewikkeld worden, als de meest ondernemende geest maar kon verlangen. Behalve het aangename vooruitzicht van een mes tusschen mijn rib ben te huisvesten, stond ik voor de kolos sale taak, mijzelven drie lange weken onder de Identiteit van een ander schuil te hou den. Toen kwam de gedachte In mil op aan de mogelijkheid, dat Northcote een krank zinnige kon zijn, of dat hij zich ten mijnen Het oppositioneele burgerlijke blok krijgt in de nieuwe Sobranja ISO mandaten, regeeringsparty, de Sgovor, slechts 79. De socialisten, die 10 mandaten In de oude Sobranja hadden, keeren met 5 afgevaardig den terug. De Macedonische groep krijgt 8 mandaten. Het merkwaardigste is wel de groote voor uitgang der communisten, die van 4 tot 32 zetels stegen. Het kabinet besloot gisteren, dat Liaptsjev Vrijdag as. zal aftreden. De Svogor schijnt tnans besloten te zijn in de oppositie te gaan. De regeerlng verklaarde, dat zij er niet aan denkt tegen den uitgesproken wil der kie zers het roer in handen te houden. Men bevestigt thans ten Vaticane, dat zekere vrijheid gelaten is aan de Italiaan sche bisschoppen, om tot het houden van processies buiten de kerken vergunning te geven, vooral wanneer het betreft tradltio- neele van oudsher gebruikelijke processies. België Naar officieel verluidt, heeft de Fransche regeerlng zich In verband met het onder zoek naar het voorstel van Hoover In ver binding gesteld met de Belgische regeerlng. Mededeellngen omtrent deze actie worden voorloopig niet verstrekt, dcch het verluidt, dat België besloten heeft zich te richten naar Frankrijk Naar voorts van welingelichte zijde verluidt, zal de Duitsche gezant te Parijs, von Hoesch, nog Dinsdagavond een onder houd hebben met den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken, Briand. Europa en de wereld zoo noodzakelijke suc cessen. De Duitsche regeerlng van haar kant zal het aan dezen wil niet laten ontbreken. Is de overeenstemming over het komende jaar tot stand gekomen, dan zal het des te gemakkeltfker zijn in open gedachtenwisse ling den weg vrij te maken voor een groote practise he samenwerking der beide landen Ik zou het begroeten wanneer ik gelegenheid zou vinden voor zoo’n inleidende gedachten wisseling. Het moet toch mogelijk zijn door vertrouweiyk en ongereserveerd uitwisselen van gedachten een basis te vinden waarop de oplossing der problemen begonnen kan worden. Overgaande tot bespreking van de bin- nenlandsche toestanden, zeide Bruenlng het volgende Alle volkeren der aarde zijn diep onder den indruk van deh hlstorischen stap, dien de president der Ver. St. Zondag heeft gedaan. Het Duitsche volk en de Duitsche regeerlng hebben in hartelijke dankbaarheid de voor stellen van president Hoover aanvaard. Een nieuwe hoop voor Europa en Duitschland ontstaat uit dit voorstel. Het brengt Duitech- land hulp op een beslissend moment van zijn geschiedenis. Het eerste effectieve begin voor een betere toekomst is gemaakt Maar de riiksregeering moet waarschuwen voor de opvatting, dat door dit voorstel van den Amerikaanschen president wanneer het door alle betrokken volkeren wondt aangenomen, alle moeilijkheden zullen worden overwon nen Wanneer de riiksregeering ook In de he/haalde harde maatregelen van de nood verordening van December en de laatste noodverordening gepoogd heeft de opkomen de gevaren te bedwingen en gedwongen was het Duitsche volk een maximum van lasten en beperkingen op te leggen, teneinde de komende maanden en vooral den volgenden winter door te kunnen kamen, dan was zij er zich van bewust, dat het jaar 1932 naar alle waarschijnlifkheid het hoogtepunt der financieels moeiliikheden brengen zou. Al heeft de riiksregeering de begroeting slui tend gemaakt, en zelfs groote bedragen voor de gemeenten ter beschikking gesteld, ten einde alle werkloozen te kunnen ondersteu nen, toch is In 1931 de positie der landen en gemeenten nog niet geheel In orde. De opbrengst der belastingen zal. naar schatting van de riiksregeering. honderden mlllioenen dalen. Hierbij komen de vermin deringen aan inkomsten aan landen en ge meenten tengevolge van den slechten eco nomischer toestand enz. De verminderde in komens en loonen van 1931 zullen de be groot In een van rijk, landen en gemeenten voor 1932 zwaar belasten. Daarbij komt het acute gevaar, dat wij in de laatste 2 jaren herhaaldelijk hebben doorgemaakt, nj. dat tengevolge van een reeks1 economische ge beurtenissen een ontzaglijke onrust ontstaat, tengevolge waarvan door het buitenland groote credleten op korten termijn onge vraagd worden. De poging, die nu ten der de male gedaan is, een zeer groot gedeelte van deze credleten op korten termijn plot seling uit Duitschland terug te halen, heeft den storm, dien thans beschouwd kan wor den als bezworen, doen ontstaan. Deze storm heeft echter tevens al diegenen die Inzicht hebben met drastische duidelijkheid de ver bondenheid van het economische wereld leven, positief zoowel als negatief, getoond. Het zou de gevaarlijkste Illusie, die het Duitsche volk zich zou kunnen maken, zijn, te gelooven, dat na aanvaarding van het voorstel van president Hoover, alle nood in Duitschland is overwonnen. De rijksregee ring heeft de harde maatregelen tot redding der financiën moeten nemen en zal daaraan vasthouden, aangezien het dóórzetten ook zonder reparatlebetalingen In de volgende buitengewone eischen zal In de zitting van den Nationalen heeft de Oostenrijksche regeerlng zich aan het parlement voorgesteld. In de regeerings verklaring, die door Bondskanselier Dr. Bu resch werd voorgelezen, werd allereerst de blnnenlandsche politiek behandeld. Haar richtlijnen laten zich In de volgende woorden samenvatten: rechtvaardige verdeeling der van de bevolking geëischte offers, afhan deling der douanevoorstellen. sluiting van handelsovereenkomsten, bestuurshervor- ming. Ten aanzien van de reorganisatie van de Kreditanstalt zeide de Bonds kanselier onder levendigen bijval, dat het de taak der regeerlng zal zijn de verant woordelijkheid van alle betrokken organen binnen het kader der bestaande wetten vast te stellen. De benoeming van een directeur als verantwoordelijk leider der In stelling zal eerlang geschieden. Met steun der regeerlng zal een reorganisatieplan wor den uitgewerkt, waarbij den omvang der ult- keerlngen en pensioenen aan een strenge revisie zal worden onderworpen. De in deze richting noodzakelijke maatregelen zullen zoo noodlg rechtskracht verkrijgen. Vervolgens behandelde de Bondskanselier de buitenlandschepolitiek .waarover hij zeide. dat juist de Oostenrijksche politiek op dit oogenblik rekening moet houden met de economische eischen. De regeerlng is besloten de vriendschappelijke betrekkin gen met alle nabuurstaten zorgvuldig te onderhouden. In het bijzonder reserveert men zich de vriendschapsbanden met Duitschland. Over de tolunlekwestie sprekende, zeide Dr. Buresch. dat hij het niet wenschelijk acht vooruit te loopen op de beslissing van het Haagsche Hof. Voorts besprak Dr. Buresch de thans gevoerde onderhandelin- gen betreffende handelsverdragen. Het voorstel, gedaan door den president der Vereenigde Staten Hoover, is tot ons aller harten doorgedrongen (bijval). Spr. dankt van ganscher harte den huldigen lei der der Vereenigde Staten voor de redden de hand, die deze thans, in den tijd van den grootsten nood, toesteekt.” Op voorstel der sociaal-democraten werd direct een aanvang gemaakt met de debat ten over de regeeringsverklaring. DONDEBDAG 25 JUNI 1931 ..HUIZEN, 1875 M. 8.00—9.15 KRO - 10.00—11.00 NCRV. 11.00—2.00 KRO Daarna NCRV. 8.00—9.15 GramofoonoL 10.00 Zang NCRV-Dameskoor 10.15— 10.45 Ziekendienst oJ.v. Ds. O. J. Duyven dak 10.45—11.00 Zang NCAV Damrakooi 11.00 Gramofoonpl. 11.30 Gods. Half uurtje Pastoor Perquin 12.00 Politieber 12.151.45 Concert KRO-Trio oJv p Lustenhouwer 1.452.15 GramofoonpL 2.153.15 Handwerkcursus 345 3^ Vrouwenhalfuurtje 4.00—5.00 Ziekenuurtje 5.005.45 Cursus Handenarbeid voor de jeugd 5.456.45 Concert B. de Vries (hobo) W. v. fl. Horst (plano) 6.45 Knip cursus 7.00 Vragenhalfuurtje 7.30 pou. tieber. 7.35 Gramofoonpl. 8.00 Concert. Chr. Rad’.o-orkest o.l.v. G. Stam M.m.v. J. de Molenaar (piano) 9.00930 Mevr. H. RauwsDewald: „Eenlge oorzaken van het veranderde gezinsleven” 10 iu 1020 Vaz Dlas 10.45—11.30 Gramofoonni HILVERSUM, 298 M. - Uitsl. AVRO-Ult.’ zending. 9.00950 Gramofoonpl. 10 00 Morgenwijding 10.15—10 30 Gramofoonpl 10.30—12.00 Concert AVRO-kwartet oJv D. Groeneveld 12.002.00 Omroeporkest oJ.v. Willem Knikker 2.00230 Lezing door Kees van Bruggen 3.004.00 Naai cursus 4.00430 Gramofoonpl. 4 35— 5.30 Ziekenuurtje 5.306.30 Kovacs Lajos 6.30—7 00 Sportpraatje door H. Hollander 7.00—7.30 Vervolg Kovacs Lajos en «Dn Orkest' (RefrelnzafTg Bob Scholte) 730 Dr. H. W. v. d. Vaart: „Hedendaagsche stroomingen in de wijsbegeerte” 8.00 Gra mofoonpl. 8.1510.30 Aansluiting Con certgebouw Amsterdam. Concertgebouw-or- kest oJ.v. Nico Treep. Solist Henk van We zel (cello) 10.30 Vaz Dlas 10 40—12.00 „Billy en Bully.” DAVENTRY, 1554.4 M. 10 35 Morgen wijding 11.05 Lezing 12.20 Orgelspel door R. New 1.202.20 Concert T. Gor don (sopraan), Etcheverria (bariton), Agnes Mill (p.ano) 2.25 Ultz. voor scholen 4.05 Dansmuziek 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6 20 Berichten 655 Tennls-verslag 7.00 Recital door L. Isaacs 7.20 Lezing 7.50 Lezing 8.10 „Au Lapin qul saute.” Cabareb-programnw 9.20 Berichten 9.35 Berichten 9.40 Lezing 9.55 Concert. Instrum. Kwintet, E Conti (sopraan) 105012.20 Dansmuziek 12.2012.25 Teievisie-proeven. PARUS „RADIO PARIS,” 1725 M. SM Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 125 Gramofoonpl. 6.20 Gramofoonpl. 8.20 Causerie geïll. met gramofoonmuziek 9.05 Hoorspel 9.50 Solisten-concert. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Gra mofoonpl. 10.3511.20 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Orkestcon cert 250 Gramofoonpl. 5.206.20 Gra mofoonpl. 8.209.15 Orkestconcert m.m.v. violist 920 Hoorspel-ultzendlng. Daarna: Berichten en tot 1220: Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20-220 Orkestconcert 3.205.20 Orkestconcert en zang 8.209.20 Orkestconcert 9.20— 9 55 Hoorspel 95510.20 Liederen-voor- dracht 10.3511.15 Orkestconcert 11.15 12.50 Dansmuziek. BRUSSEL 508.5 en 338.2 M. 5085 M. 5.20 Orkestconcert 6 05 Kinderuurtje 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Lohengrin Opera van Rich. Wagner. 338.2 M.: 520 Orkestconcert 6.05 Kin deruurtje 6.05 Gramofoonpl. 820 Con cert. Orkest Berthe Seroen (zang.) ZEESEN, 1635 M. ca. 7.00—750 Gramo foonpl. 103012.20 Lezingen 12.50 Gra mofoonpl. 1.152.20 Berichten 2.20— 3.10 Gramofoonpl. 3.104.50 Lezingen 4.505.50 Concert 550820 Lezingen t- 8.20 Concert 9.20 „Nachbarn Oder der Mord in der Frledrlchstrasze," hoorspel van A. Uzarski en ,Frau Klömperkamp zieht um,” hoorspel van Hans Müller-Schlöaser. Hierna Dansmuziek der kapel Harry Head. hal en deed de deur, die volgens de tee kenlng tot de studeerkamer toegang gaf, open. De electrische schakelaar bevond zich aan den deurpost; ik draaide hem om en oogenblikkelljk werd het vertrek door on zichtbare lampen, zacht verlicht. Welke fouten Northcote ook moge gehad hebben, de verwaarloozing van zijn eigen comfort behoorde daar zeker niet onder. Vanaf de gebeeldhouwde boekenkasten en de groote, gemakkelijke stoe’en tot aan de drie kleine schemerlampjes, die op verschillende tafeltjes geplaatst waren, scheen daar alles aanwezig te zijn wat luxe elschte en vernuft had weten te bedenken. Ik stond met mjjn rug naar den roodbetegelden haard en staarde naar al dit schoons met een blik, waarin onverholen goedkeuring was uitgedrukt. Er werd aan de deur geklopt en Milford binnen met een blad, waarop een een syphon en een glas geplaatst waren. Hij zette het op een tafeltje bij den haard en verdween even geruischloos als hij verschenen was. Aan "de eene zijde van de kamer stond een mooie eiken schrijftafel, waaraan North cote klaarblijkelijk gewoon was zijn zaken en correspondentie te behandelen. Ik ging er heen en zette mij op den stoel, die er voor stond. .Allemachtig," mompelde ik. „Ik hoop niet, dat het een vergissing Is." In alle gevallen, het nummer op de deur post kon niet missen en de chauffeur scheen volkomen zeker te zijn, dat hij het opgege ven adres had bereikt. Ik zette mij dus schrap, stapte op het trottoir en gat den chauffeur een halve kroon. H|j bracht, eerbiedig dankend, zijn hand aan zijn pet. zette zich weer achter zijn stuurrad en reed langzaam in de richting van Oxfordstreet. Ik aarzelde misschien slechts dertig secon den. dan stapte ik de breede steenen trap op en stak mjjn huissleutel in het slot. De deur ging met aristocratische deftigheid gemakkelUk en geruischloos open en met een diepen zueht stapte ik over den drempel naar binnen Ik bevond mU in een groote ronde hal. omringd door een aantal steenen pilaren; in het midden hing een electrische kroon. Mooie palmen langs de wanden en bloeiende hang- p’.anten in bloemhangers gaven de ruimte een aeer weelderig aanzien, hetgeen nog werd verhoogd door de roodlederen fauteuils en mooie tafeltjes, die tot een zitje uitnoodig- den. Tot zoover ging alles nog goed in mün nieuw tehuis. Juist had ik de buitendeur gesloten en liep Ik over het zware Turksche tapijt ge ruischloos dwars door de hal, toen Ik het geluid van voetstappen hoorde en er plot seling een man van achter een draperie te Amerikaansche verklaring Het departement van buitenlandsche za ken heeft de volgende verklaring gepubli ceerd: Het Amerikaansche voorstel Is vóór zijn definitieve formuleering niet met eenlge buitenlandsche regeerlng besproken. De pre sident, die, naar men begrUpt, den toestand in Duitschland met groote belangstelling volgt, zag In, dat de financieele crisis der jongste weken, indien hU niet onverwijld zou optreden, tot een catastrofe zou lelden. Frankrijk was de eerste der buitenlandsche mogendheden, die er van in kennis werd gesteld, toen hU tot handelen had besloten. Dat was Vrijdag. Met betrekking tot den datum van 1 Juli 1931 wordt verklaard, dat men dezen heeft voorgesteld, omdat het Amerikaansche be- [Sjaar op den len Juli aanvangt. Met op het dringende van den toestand men, dat de overige mogendheden binnen den haiar nog ter beschikking staan- den tijd Hoovers voorstel zullen aannemer. Leipach Ingestelde studentenrecht voor de Weensche universlteit opgeherèn, met de motiveering. dat dit recht in strijd is met de wet en dat noch de academische senaat, noch het ministerie van onderwijs de be voegdheid bezitten, om een dergelijk besluit af te kondigen. Alleen de wetgevende macht kan dergelUke maatregelen treffen. Zoodra het besluit van de opheffing be kend werd, deden natlonaal-socialistische studenten in de aula van de universlteit een inval, waarbij het tot een gevecht met so cialistische studenten kwam. zoodat een aantal studenten verwondingen opliep. Principieele aanvaarding door Frankrijk? Volgens mededeellngen, welke de .Jntran- sigeant" Uit regeeringskringen zou hebben ontvangen, zouden de besprekingen der ministers geleid hebben tot principieele aanvaarding dervoorstellen van Hoo’Xr. De ministers hebben de mogelijkheid be sproken, dat Duitschland zich na het een jarige uitstel van betaling niet In staat zou verklaren, de betalingen te hervatten. In dit geval zou Frankrijk, op grond van artikel 8 van het Young-plan. verplicht zijn, het garantiedepot bij de Herstelbank met 500 mlllioen RM. te verhoogen. Hiervan zijn reeds 52 mlllioen gestort. Dan zouden dus 448 mlllioen RM. direct bjjgestort moeten worden. De Fransche Staatsbegrooting sou dus, behalve de derving der Duitsche betalingen en der onbeschermde annuïteit, nog een grooter deficit aanwijzen. De minister van financiën zoekt derhalve een oplossing, waardoor het de Fransche regeerlng moge- lyk zal zijn, toe te stemmen in het plan van Hoover, zonder de Fransche belasting betalers nieuwe lasten ten bedrage van totaal 5 milliard fr. op te leggen. Het verluidt, dat feeds thans onderhan- dellngen plaats hebben, welke zullen leiden tot het sluiten van een internationale leenlng. Aan deze leening zou worden deel genomen door alle bij de schuidregeltngs- kwestie betrokken landen. Met behulp van deze leening zou het mogelljk worden de begroetingen der Btaten, die door het voor stel van Hoover beïnvloed zouden worden, weer sluitend te maken. De Fransche interpellatie* over het Hoover-plan Gisteravond laat hadden in de Kamer de debatten plaats over de Ingediende Inter pellaties Inzake de plannen van Hoover. Minister-president Laval verklaarde bereid te sUn in de Kamer Vrijdag as. op de vragen te antwoorden. Hierop werd het woord gevoerd door de Indieners der Interpellaties Marin en Mar- gaine. Margaine ving aan met er op te wjjzen. dat het Amerikaansche voorstel zon der voorafgaand overleg met Frankrijk ge publiceerd is. Uitvoerig zette Margaine ten slotte uiteen, welke nadeelen uit het plan voort vloeiden voor Frankrijk zoowel ten opzichte van de begrootIng als ten opzichte van de financleel-politieke belangep. Marin wees op de verklaringen van den minister van buitenlandsche zaken Briand, waarin de nadruk gelegd is op de onaan tastbaarheid van het plan-Young. Deze verklaringen zijn even onjuist geweest als zijn andere beweringen. (Protest van de zijde van Briand en van links). De interpellaties over het moratorium werden ten slotte vastgelegd op Vrijdag as ken aard beschouwd tot de Fransche regee- ring ge’ rnheid zal hebben kennis te nemen van den inhoud, dan wel den inhoud te be studeeren. Voorloopig verluidt slechts, dat het secretariaat van de Schatkist te Was hington een uitvoerige berekening heeft ge maakt, welke vooruit loopt op het feit, dat Frankrijk In verband met het voorstel van Hoover 96 mlllioen dollar zal moeten opbren gen. Voorts werd uiteengezet, dat het Frankrijks eigen belang is de voorstellen aan te nemen. Voor het geval da*. Frankrijk zou aandringen op de betaling van de onbeschermde an nuïteit, zal het ook zijn schulden aan Ame rika en Engeland moeten betalen, tenzij de Fransche regeerlng een bijzonder schulden moratorium elscht, hetgeen, naar de mee ning van de vooraanstaande Amerikaan sche persoonlijkheden, slechts het credlet van Frankrijk zal schaden. Aan de Qual d'Orsay heeft men nog geen kennis genomen van den inhoud van het me morandum van Mills. Men is daar dan ook niet in de gelegen heid eenlge inlichting te verstrekken. Verklaring van Laval De verklaring van den Franschen minis ter-president Laval. gisteren In de Kamer afgelegd, luidde: ,De Fransche regeerlng erkent den grootmoedigen geest van President Hoover. Minlsterbeaprekingen bjj Laval Gistermiddag heeft bU minister-president wederom een langdurige bespreking gevonden. waaraan deelgenomen door Briand. Flandln, Piettl en den onderstaatssecretaris Francois Poncet In aansluiting op deze bespreking heeft Laval den gezant der Vereenigde Staten ontvangen. anderhalf Jaar stellen. De regeerlng beeft verklaard en blijft daarbij dat zy bereid is, de harde en by- zonder drukkende maatregelen der noodver ordening te veranderen, zy is echter niet in staat op eenlge wijze aan het financieele totaalresultaat van de noodverordening te laten raken. Slechts onder garantie van dit financieele totaalresultaat zal het by aan vaarding van het initiatief van President Hoover mogeiyk zyn, wanneer de inkomsten niet bijzonder terugloopen, de begrooting voor 1932 sluitend te maken. Het Duitsche volk zou ieder vertrouwen van de wereld en ieder be grip verspelen, wanneer het niet zou vast houden aan de principes van een absolute, zelfs met offers doorgevoerde saneering van onze openbare financiën. De saneering der financiën is een der belangrijkste voorwaar- voor het scheppen van vertrouwen. Het be wijs van vertrouwen dat in den hlstorischen stap van president Hoover ligt kan slechts vrucht dragen, wanneer het Duitsche volk vast besloten Is op eigen kracht den weg van de grootste zuinigheid op elk gebied verder te gaan.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2